HUISEIGENAREN DE WINDE enEXAMINMOR] H. M. O. ZEEUWS-TARWE smo kelijk’ voedzoonvnooil klej- SCHOENEN VAN OVERAL WAAR verkoop ik mijn 173 Rede Rijkscommissaris --HAAGSCHE COURANT Maandag 8 November 1943 MAGAZIJN pag. 2 bewegingen van verzet ontstaan en dat wij adviezen uit de door de zoo oneindig leed verkregen ervaringen aan de Nederlan ders willen mededeelen. Maar hetgeen dan gebeurt, moet van Nederlandschen geest en leven vervuld worden. Immers ook de Nederlanders zijn een moedig volk, dat zich niet laat buigen. De Nederlanders moeten uit eigen ervaring in volle vrij heid het Nationaal-Socialisme binnen groeien. (Bijval). GOUD EN JUWEELEN? NATUURLIJK bij A. J. H. DE ROO, Groot-Hertoginnelaan 17 Telef. 33.27.04 Ie bl. heid van hun gebied te bewaren, en te verhinderen, dat invasies uit het Wes ten succes zouden kunnen hebben, of dat de terreurbom men werpers van de Engelschen en de Amerikanen zonder krachtigen afweer over het land vlie gen, dan zouden wij gelukkig zijn, want dan zouden wij het lot van dit gebied rustig in handen van die menschen ge ven en wij zouden naar het Oosten trekken om het lot daar voor ons en onze toekomst in veiligheid te brengen. Wat is Europa? V t Beste brood van NU i Waarom u over Russen dat onze aanspraak op ordening of onze wensch naar ordening de gemeenschap van ons eigen bloed niet te buiten kan gaan. vaar vast zoo wieken willen. echter reeds zijn z.g een be- Men verwijt ons soms, dat wjj, Natio naal Socialisten, aanspraak maken op wereldheerschappij. De beide eenige mogendheden echter, die op dit oogen- blik aanspraak maken op wereldheer schappij zijn de bolsjewisten en het grootkapitalisme van den heer Roose velt, die willen, zonder met de naties rekening te houden, de geheele wereld onder hun heerschappij brengen en vóór alles met hen geestelijk gelijk schakelen. Wij niet! Wij weten heel pre cies, dat de ordening, die wij willen beschaving dat niet amerika- DE DAG VAN DE SOLIDARITEIT Kameraden! De vergelding gaat ech ter tegen Engeland en Amerika, tegen het Westen. Ik wijs u op nog een ken merk van deze geestelijke ontwikkeling waarvoor wij staan. Het bolsjewisme in het Oosten is gemeen, wreed, maar het is een strijd tegen mannen. De Engelsche en Amerikaansche vliegers vermoorden vrouwen en kinderen. Dat is het geboorteuur van een doodelijken, niet meer te overbruggen haat in het Duitsche volk. ORAN7EPLEIN 1OB TBL.11.42.76 Voor al Uw belangen 783 DE AFD. S-GRAVENHAGE van den Ned Bond van Huiseigenaren- Vraagt inlichtingen: BAZARSTR. 41 TELEFOON 33.58,60 Haagsche Middenstands Opleiding Eerstdaags aanvang der nieuwe leergan gen voor de examens 1944. Inl„ prosp. en inschr aan het Secretariaat der H.M.O. 's avonds van 6 tot 8.30 u.: van Speijk. straat 6, tel. 39.47.36. 2803 Spoedige aanmelding aanbevolen. Ziet u, ik zou graag willen dat men zich dat eens voor oogen houdt in de kringen die zoo heelemaal zijn ingesteld op een Engelsch-Amerikaansche overwin ning, opdat ook zij inzien, dat volkomen objectieve omstandigheden bij ons in Europa deze volkerenmassa’s stuwen in het collectivisme Want zoo goede psycho logen dienden toch tenslotte die lieden hier te zijn, dat ook zij weten, dat er on der het Duitsche volk en in heel Europa, en wel steeds sterker een vurig verlan gen leeft naar een socialisme. Wanneer dit verlangen door het Nationaal-Socialis- me als volksch socialisme niet vervuld wordt, doch deze menschen teleurgesteld worden dan breekt deze teleurstelling als verbittering uit in het collectivisme. Wan neer wij ons in Midden-Europa het Natio. naal-Socialisme als ordende gemeen schapsvorm wegdenken, heeft alleen het bolsjewisme nooit het kapitalisme van het Westen, kans op succes. De Duitsche eenheid Eén ding zou ik willen zeggen: Laat niemand aan de Duitsche eenheid raken De Duitsche eenheid is het resultaat van een honderd-, veelhonderdjarige smarte. lijke geschiedenis. Millioenen menschen zijn er voor gevallen. Voor millioenen menschen was het de laatste troost te sterven voor de Duitsche eenheid. Die leveren wij niet uit. Wij vechten ons door De voedselvoorziening Kameraden wellicht zult u dan zeggen: ja maar hoe staat het thans met de voed selvoorziening In de eerste plaats zijn de gebieden die wij in het Oosten bezit ten, het geheele Westelijke deel van de Oekraïne nog zeer groot en bij intensieve bewerking brengt het zeer veel op. Wij hebben dit jaar een goeden oogst gehad en het volgend jaar zal O.L. Heer ook nog iets laten groeien Wanneer men dat bij elkaar legt, zijn de volgende twee jaren aan dezen kant in ieder geval ge waarborgd dat wil zeggen onze tegen standers kunnen niet hopen, dat zij ons van hieruit gezien zullen dwingen om in het jaar 1944 of 1945, dat zouden derhalve twee volle jaren zijn, op de een of andere wijze toe te geven. ïk geloof, dat het een vervloekt onaangenaam vooruitzicht voor onze tegenstanders is. wanneer zij tot zichzelf moeten zeggen, dat zij minstens nog twee jaar lang oorlog moeten voeren. Ons schrikt dat niet af wij voeren dezen oorlog ook nog zeven, en zoo noodlg, tien jaar, omdat wij dezen oorlog zullen voe ren zoolang wij worden aangevallen. De conferentie te Moskou de krachten beschouwen die vorm geven aan de wereld, dan is voor ons allen En geland sterk op den achtergrond getreden. De Engelschen hopen, dat zij in dit con flict tusschen het bolsjewisme en het Ame rikanisme zooiets als scheidsrechter of als de wijzer aan de weegschaal zullen zijn. Daarbij vergeten zij echter, dat de essentieele voorwaarde voor een scheids rechter het eigen gezag is. d.w.z. de eigen kracht die zij verloren hebben. Wie zou er bij de bolsjewisten of bij de Amerika nen nog op het idee komen een Engelsch- man aan te wijzen als bemiddelaar, een Engelschman die toch geen machtsmidde len meer bezit waarmede hij zijn wil zou kunnen doorzetten, immers, zijn dominions zijn min of meer door de Amerikaansche wereld opgeslokt, zijn buitenlandsche saldi zijn opgeteerd zijn groote koopvaardij vloot verdwijnt in toenemende mate naar den bodem der zee. terwijl de Amerika nen hun koopvaardijvloot machtig uit breiden. Beiden vooral de Amerikanen, doch ook de bolsjewisten zijn veel te nuchtere zakenlieden om zoo te zeggen iemand provisie te betalen voor een be middeling. die zij niet noodig hebben en die zij zich kunnen besparen. Het is reeds zoo, zooals onlangs een Engelsch weekblad schreef: Arm klein Engeland, je zit voor de omheining en wacht. Een zware strijd Wij bevinden ons in een zwaren strijd Ik wil zonder meer toegeven dat het veel mooier zou zijn wanneer wij nog in Sta lingrad stonden, in El Alamein en in Tunis Dat wij daar niet meer zijn vindt zijn oorzaak in de omstandigheid dat wij onze fronten moeten inrichten volgens onze militaire krachten en mogelijkheden. Het is niet onze eerste taak, dit of dat gebied te winnen, maar de voornaamste historische taak is den vloed uit het Oosten tegen te houden en het essentieele is. dat het Duitsche front in het Oosten standhoudt. Wij hebben immers door de successen in de jaren 1941 en 1942 het gebied veroverd, dat ons de mogelijkheid geeft om deze eerste en belangrijke taak te vervullen. Deze taak vervult ons front, vervullen onze solldaten en de vrijwilli gers uit de Germaansche landen in hun gelederen. Bereichsleiter Buehner bracht vervol gens een driewerf „Sieg heil" uit op Adolf Hitler, waarna secr.-gen. Huygen de vergadering sloot nadat de volkslie deren waren gezongen en de vaandelaf- marsch had plaats gehad. (Vervolg 2e blad pag. 1.) Apeld.loon 104 lel 391829-Aftiulownostr. 37 Tel. 110175 Boekh, Mou. talen. Ned. Handelscorr. Middenst.-ex. ƒ4 Steno-typen ƒ2.50 p.m, Opl. acte M.O., L.O. Staatspr. MeZ slagen jaar gratis onoerrfcht Boeken kosteloos in br /ikleen. groote rol heeft gespeeld: het Britsche wereldrijk Engeland Dat was niet op zettelijk. Dat is bepaald onbewust ont staan, want wanneer wij heden ten dage dat zijn lieden alles op zich nemen, maar voor alles hun geboorteland niet wilden verlaten. Zij komen terugbouwen zich verblijfplaatsen in de bergenzij leven in de meest primitieve omstandigheden. Versagen kennen deze menschen niet. Alleen een vreeselijke verbittering Deze menschen willen hun lot verdragen en wanneer men hun zegt, dat de oorlog nog jaren kan duren, dan antwoorden zij .,Dat geeft ook niets, slechts iets willen wij, vergelding en wraak moeten wij be leven”. Wij willen het goede En ziet gij, kameraden, wij willen het goede Wanneer wij overwinnen, zal er in -el Europa geen mensch zijn, die geu.. kans heeft op een betere toekomst. Dat is volkomen zeker. Wanneer wij al de krachten die wij thans in den oorlog moeten steken, dan zullen gebruiken voor onzen socialen opbouw, dan zal dit Europa een goed geordend werelddeel worden. Dan zal in ieder volk een nieuwe opbloei ontstaan, dan zal niet het lot van Europa door een jodencentrale in Moskou of in Washington bepaald wor den. Dan zal ieder Europeesch volk in de vrijheid van zijn eigen aard beginnen zich te ontwikkelen en te bloeien en wij allen willen dan onze handen ineenslaan voor den opbouw van een nieuw fraaier huis. Wij willen al onze krachten vereeni- gen opdat dit Europa een welgeordende en schoone levensruimte met een waar achtig sociale orde voor zijn volkeren wordt. Dat kunnen wij met rustig hart, met zuiver geweten beloven, want dat zullen w|j doorzetten. Daarvoor staat de Führer borg. Onze Führer, die als een fanatiek strijder voor de sociale ge rechtigheid. als een fanatiek zoeker naar de waarheid is aangetreden, en als mensch precies gebleven is wat hij was; de eenvoudige man van het volk, die zich op geen enkele wijze van zijn volk verwijderd heeft, maar er midden in staat en die evenals vroeger als fana tiek strijder opkomt voor de waarheid en voor de vrijheid en sociale gerech tigheid. In dezen wil van hem omsluit hij heden niet alleen het Duitsche volk, in dezen wil van hem omsluit hjj ook de Germaansche volkeren en ook jullie, mijn Nederlanders, ook al moet hij menigmaal hard zijn. Wat hij wil, is niets anders dan de vrijheid en de bloei van het Nederlandsche volk als den lot en strijdgenoot van het Duitsche volk voor onze toekomst. Daarom, kame raden, kan er voor ons geen twijfel be staan, wanneer wjj de vraag stellen, hoe zal deze oorlog eindigen. Kame raden, wjj weten hoe hjj eindigen moet. Vanuit onze volksche gemeenschap, met de overwinning voor onze toekomst, uit naam van onzen Führer: Heil Hitler. 1918 kan overwinnen en meester worden en dit innerlijke bewustzijn is het groote politieke keerpunt in dezen oorlog. No vember 1943 is het keerpunt waarop wij tot ons zelf zeggen: Neen, ons kan nie. mand er onder krijgen Wat in 8 stond, was een situatie, die wij thans in 1943 meester kunnen worden. Kameraden. De overwinning zal zijn bij hen, wier wil harder is en de wil van hen, die weten gelijk te hebben, zal har der zijn en hij. die het goede wil. weet gelijk te hebben. En nu vragen wij ons eens af, willen wij het goede, of willen de anderen het goede? Ziet gij. daarin ligt de laatste beslissing voor de kracht van het volk., dat ieder individu op het beslissende oogenblik, waarop de benard heid tot hem komt en in het vijfde oor logsjaar mag ieder wel eens uren van twijfel hebben anders zou hij immers een steen zijn tot zich zelf zegt: ja. wij willen het goede. Dan zal een ieder tot zichzelf zeggen: ja, onze strijd gaat daar om. Kantooruren van 10—12$ en 25 uur. Zaterdagmiddag gesloten weet welk voortgevloeid, militaire bolsje- hebben bolsjewieken commissie een eigen Binnenland De 18-jarige J. van de W geraakte op de hofstede van D. te Axel bekneld tusschen de schuurdeur en een terug- rijdenden wagen. In ernstigen toestand werd hij opgenomen en is latet aan zijn verwondingen bezweken. Van de afwezigheid van de moeder maakten de kinderen van de familie van R te Breskens gebruik om met lucifers te gaan spelen. Hierbij vatte een stuk pa pier vlam, dat de kinderen in hun angst juist op een in de nabijheid staande wieg wierpen. Het hierin liggende kindje van 7 maanden kreeg daarbij ernstige brand wonden Enkele uren later is het over leden. Te Eindhoven is de 9-jarige J van Santvliet, die op een achteruitrijdende autobus was geklauterd, gevallen en on der de wielen geraakt. Hij werd zwaar gewond en is kort daarop overleden. Houdt u een ding voor oogen, den tota len oorlog en zijn uit het steeds toe nemend gebrek aan goederen voortsprui tende gevolgen. Het is thans reeds zoo, althans de tijd is niet al te ver meer, dat degene in Duitschland, die van vroeger, volkomen wettelijk en in orde, nog een goedingerichte woning heeft, dit bezit mettertijd zal aanvoelen als een druk tegenover die volksgenooten,- die inmid dels alles verloren hebben, en dezen van hun kant zouden denzelfden toestand aan voelen als een onrecht Wanneer de slachtoffers van de bombardementen in Duitschland geen Nationaal-Socialisten zouden zijn, zouden de terreurvliegers der Engelschen en Amerikanen inmiddels het bolsjewisme in Duitschland sterk hebben aangekweekt Ik heb juist gesproken met den burgemeester van Bochum, een zwaar geteisterde stad. Hij heeft mij bevestigd, Geen derde mogelijkheid Kameraden! Een vreeselijke storm schokt ons thans tot in ons binnenste. Als zeelieden zult u weten, dat een schip, dat in een zwaren storm van het anker wordt losgeslagen, niet opnieuw aan het anker kan worden vastgelegd. Dan drijft het zonder hoop op redding rond waarheen de storm het voortjaagt. Zoo is het te begrijpen, toen de Führer zeide, dat geen burgerlijke staat in Europa dezen oorlog zal overleven. Of wel het volksche socialisme zal als groote taak van onzen Führer in Euröpa de volkeren eens tot een nieuwe en betere ordening brengen, ofwel een teugelloos bolsjewisme breekt boven ons los. Vooral de jongeren onder ons zullen zich de vraag stellen of het juist is, dat er een bezit van recht en een bezit van goederen bestaat, dat de een iets heeft en dat de ander niets heeft. Wanneer wij ons het volksche socialisme als den orga- nischen gemeenschapsvorm van het volk voor oogen stellen dan kunnen wij een aanspraak op een recht bevestigen Maar aan elk recht is ook een plicht tegenover de algemeenheid verbonden. Zoo verbindt zich voor ons het begrip van het recht tevens met dat van den plicht en wij on derscheiden thans een hooger begrip dat van de verantwoordelijkheid. Kameraden Het gebouw, dat wij voor de .volksgemeenschap willen optrekken, is niet gereedmen heeft het ons niet laten afbouwen. Integendeel, men heeft dezen oorlog ontketend, opdat dit gebouw niet gebouwd zou worden, opdat niet dit slechte voorbeeld, of liever gezegd, dit goede voorbeeld, voor de slechte zeden der anderen gevaarlijk zal worden. Wij zijn het erover eens, dat er bij ons nog groote resten van kapitalistisch den ken aanwezig zijn. En wij hebben ook groote penetraties van collectivistische methoden. Daartoe dwingt ons de oorlog. Maar wij zijn hard en fanatiek besloten het socialisme door te zetten. Socialisten moeten wij zijn (b ij v a 1), kameraden Deze geweldige unieke inspanning in de wereldgeschiedenis draagt de arbeider, de boer, de soldaat. En nu zult u het begrij pen, wanneer de Führer zegtik zal uit dezen oorlog nog als fanatieker Nationaal- Sccialist terugkeeren (b ij v a 1) Wij moe ten dezen oorlog volhouden, want wij scheppen daarmede onze leefruimte. In elk Germaansch volk leeft het ver langen naar een zoodanige ordening, waarin de Germaansche mensch de lei ding heeft, doordat hij zijn scheppende krachten op het gebied van de cultuur en van de wetenschappen uit zijn Germaan- schen aard tot ontplooiing brengt en die hij met de krijgsmansdeugden uit zijn Germaansch hart kan verdedigen. Daarom heeft ook elk Germaansch volk eens zijn rijk gehad Maar de rijken zijn voor het grootste deel verdwenen. Zij zijn vervallen. Zij beteekenden tegelijk ook een verspilling van de kracht van het ras. Van dit ge zichtspunt uit verstaan wij thans de daad van Karei den Groote. die de Germaan sche stammen in het midden tezamen ge dreven heeft in een rijk en daarmede den grondslag gelegd heeft voor de wording van het Duitsche volk Deze daad is het uitgangspunt, dat thans tot een gebalde kracht van bijna 90 millioen is geconcen treerd en dat deze den geweldigen be slissenden strijd kan voeren om de toe komstige ontwikkeling van dit wereld deel en ten deele van de geheele we reld Deze wording van het Duitsche volk is ook de uitkomst voor ons allen, want wanneer wij ons hier in het midden van Europa vijf, zes of zeven kleine volksstaten zouden moeten voorstellen, dan zou de ontwikkeling van het Oosten en Westen al lang over ons zijn heenge- jaagd. Derhalve ook de wensch van de anderen, Duitschland weer te verpletteren en te verdeelen. Ons denkbeeld is revolutionair, maar het is ook conservatief. Wanneer uw vrijwilligers, kame raden, aan het Oosteljjke front strijden en sneuvelen, dan vormen zij daar Europa en onze toekomst (bijval). Vrijheid om volgens eigen aard te leven Thans echter zien wij reeds duidelijk de beginselen, volgens welke dit nieuwe Europa en in dit Europa het nieuwe Ger maansche gemeenschapsgebied moet wor den gevormd Het eerste beginsel is: voor elk Europeesch volk de vrijheid om vol gens den eigen aard te kunnen leven. En het tweede beginsel is de verplichting tot het gemeenschappelijke optreden van alle krachten voor de verdediging van het ge meenschappelijke gebied. (Bijval.) Het eene is ondergeschikt aan het andere Deze wetten lijken wellicht eenvoudig, maar alleen eenvoudige wetten kunnen vorm geven. Ik moet u iets heel openhartigs zeg gen. Wanneer wij. Duitschers, in eeni- gerlei gebied hier. b.v. in het Westen of in Scandinavië enz. het gevoel zou den hebben, dat deze volkeren daar be sloten en in staat zouden zijn de vrij- U moet voor oogen houden: wij koes, teren in het geheel niet den wensch om over een door Duitschland beheerscht Europa te heerschen. Wij koesteren den wensch, dat er werkelijk slechts een Europeesch, een van zijn Europee- sche zending bewust Europa ontstaat en wel doordat wij onze groote taak in het Oosten vervullen, doordat wij dien storm loop altijd weer met ons zwaard en onze borst terugdringen. Daartoe zijn wij ge roepen en hebben wij gekozen voor Europa (bijval). De bezetting van Nederland Kameraden staat mij toe nog een heel concrete kwestie te bespreken, die niet zoo eenvoudig te bespreken is. Soms wordt tot ons en soms ook tot u de vraag gericht: waarom zijn de Duitschers hier gekomen en hebben zij ons land be. zet? De toestand van heden geeft u het antwoord Stelt u zich eens den toestand van heden voor, het oogenblik van den beslissenden strijd, waarbij de Engelschen en Amerikanen op een of andere wijze moeten stormloopen, daar de bolsjewisten anders aan den anderen kant doodbloe den Den geringsten tegenstand en den besten weg voor hun aanval zouden de Engelschen en Amerikanen vinden over België en Nederland naar het hart van het Duitsche rijk. Kameraden, gelooft u, dat eenige Duitsche staatsman of een Duitsche generaal ook maar een rustig uur zou kunnen beleven, wanneer zij in den huidigen militairen toestand Neder land zoo voor -ich zouden zien als dit er uit zag in Mei 1940? Nederland met zijn regeering, die met het hart aan den anderen kant stond. Nederland met een leger, dat zijn taak in geen opzicht ver vuld heeft en vervullen kon. Niet als een teeken, dat de Nederlander geen soldaat is. want de soldaat heeft aan den Grebbe, berg goed gestreden en de Nederland sche soldaat in het Oosten vecht voor treffelijk maar geen Duitsche staatsman, die zich bewust is van zijn verantwoor delijkheid. niet alleen jegens zijn volk maar jegens Europa en de geheele wereld en weet wat het zeggen wil, dat Duitsch land moet blijven bestaan en sterk moet blijven zou een rustig uur kunnen heb ben Wanneer dit vroegere systeem hier thans nog heerschte. Wellicht heeft men dat in Mei 1940 nog niet algemeen tnge- zien, maar gelooft u mij de Führer neeft de ontwikkeling gezien, hij heeft geweten, wat er in het Oosten opdoem de. Hij heeft geweten, dat het Ameri kaansche continent met zijn aanspraak op wereldheerschappij zou aantreden om over ons los te breken en om ons te verpletteren en te vernietigen. Op het oogenblik. waarop de Engelschen hier vliegvelden zouden bezetten en zouden gaan landen en tegenover een op zich zelf onmachtige organisatie van militai ren tegenstand zouden staan, zou het te laat zijn Nooit had de Führer het voor de toekomst kunnen verantwoorden, wanneer hij dit gevaar over het hoofd had gezien, dat rechtstreeks voor Duitschland’s hart was ontstaan, een ge vaar, dat niet alleen door de ontoerei kendheid en onbetrouwbaarheid van de vroegere regeering aanwezig was, doch ook door de brutale vastberadenheid van de Engelschen en Amerikanen om op het gegeven oogenblik over alles, ook over Nederlandsche lijken, heen te loopen Nederland en het Nationaal- Socialisme Nog een kwestie, die u interesseert, en waarover men u aanspreekt wil ik behandelen: waarom mengen de Duit schers in Nederland zich dan in alles? bemoeien zy zich practisch met alle aangelegenheden; waarom be perken zy zich niet tot de militaire be- zettingsaangelegenheden? Kameraden, dat hangt samen met het feit, dat wy ons in een totalen,, in den totaalsten oorlog bevinden, dat het ons, die vier jaren wereldoorlog en nog meer be leefd hebben, volkomen duidelyk is, dat er aan het slot een oogenblik van span ning ontstaat, waarin absoluut geen grens meer mogelyk is tusschen wat be langrijk voor de oorlogvoering en mili tair is, en hetgeen particulier en civiel is. Dat weten wij ook uit onzen binnen- landschen politieken strijd, vooral in de Oostmark. heel nauwkeurig. Er bestaat geen mogelijkheid van organisatie van openbaar karakter die op een dergelijk oogenblik niet op de een of andere wijze door de tegenstanders wordt uitgebuit voor bewegingen van verzet. De lieden, die aan het hoofd staan van dergelljke legale organisaties zijn wellicht argeloos i meenen uit een zij het ook verkeerd begreoen patriotisme, iets te kunnen dulden, dat in werkelijkheid reeds een voorbereiding is om ons In onzen be slissenden strijd bij de keel te grijpen. Ik bespreek dat voor u. Nederlandsche ka meraden. want gij zijt degenen, die het leed draagt, die wellicht het zwaarst gebukt gaat onder een zekere tweespalt, wanneer ge aan den eenen kant tot uzelf zegt men moet toegeven, dat de Duit schers hun maatregelen nemen uit een zeker oogpunt van voorzichtigheid maar aan den anderen kant dit aanvoelt als een voortdurende beperking en neer drukking van het Nederlandsche leven Wü hebben ook de mogelijkheid moeten geven om bepaalde organisaties op te richten waarin voldaan kan worden aan bepaalde behoeften van de gemeenschap. Nemen wij b.v. de Winterhulp of den Volksdienst. Met deze organisaties moeten werkelijk belangrijke sociale functies ver vuld worden, die om redenen van het al gemeen belang in andere vormen niet meer geduld kunnen worden. Dit ge schiedt echter niet opdat zij op de een of andere wijze door ons speciaal gevormd worden doch uitsluitend, opdat zij ge schieden in een vorm, waarin zij niet tegen ons kunnen worden gebruikt. Want dat zou ik u willen zeggen de laatste zin het doel en de rechtvaardiging voor ons om dat allemaal te doen bestaat enkel en alleen hierin, dat wij voor elk ge val onze voorzorgsmaatregelen moeten nemen. Immers niet alle Nederlanders zijn Na tionaal Socialisten. Wanneer het over wegende deel Nationaal Socialist zou zijn, wanneer het overwegende deel zich er reeds van bewust zou zijn dat het Natio naal Socialist is of diende te zijn, dan zouden de zaken er anders voorstaan. Maar op één ding komt het niet aan. op de gelijkschakeling Wanneer een overi gens zeer goede ambtenaar tot mij komt, dat in zijn werkkring alles reeds precies zoo is als bij ons dan klop ik hem op den schouder en zeg hem dat hij het heel braaf maar niet verstandig gemeend heeft. Het is onze taak er voor te zorgen, dat in dit land alles goed en voor ons overzichtelijk verloopt, dat voorts nergens iedere hel heen, ook al is het het bols jewisme, maar Duitschland blijft één. Kameraden, wij hebben voor de ge schiedenis van het Duitsche volk iets goed te maken, dat is November 1918 en wij zijn gelukkig dat eenzelfde generatie dat nog goedmaken kan. Ziet gij. of schoon de toestand toch geenszins gemak kelijker is geworden, is toch de houding rustig, beheerschter en sterker geworden Het wordt het Duitsche volk thans be wust, dat het juist ook een situatie van Kameraden: een wereldoorlog is een wereldgericht en wanneer men in het vijfde jaar van een zoodanig gericht staat beginnen de bekentenissen. Moskou is een groote bekentenis. Vragen wij ons eens af wat onze tegenstanders in Moskou toch wilden bereiken. Wat wilden de bolsje wieken? De primaire behoefte van de bolsjewieken is. dat Engeland en Amerika eens werkelijk met den oorlog beginnen en militaire acties ondernemen. Al het an dere is den bolsjewieken onverschillig. Wanneer het hun mogelijk is met behulp van de Engelsche en Amerikaansche sol daten Duitschland en het Nationaal-So cialisme neer te slaan, kunnen zij den an deren beloven wat zij willen de vrucht valt toch vanzelf in hun schoot. Het tweede is, dat de bolsjewieken zich er voor geïnteresseerd hebben om overal te kunnen meepraten, waar de anderen be raadslagen. Die onderscheidene gesprek ken die onder vier oogen tusschen Chur chill en Roosevelt hebben plaats gehad, zijn hun niet aangenaam. Daar willen zij bij zijn. En wat willen de anderen? Die» gaat het er vooral om, dat de bolsjewieken doorvechten. Maar in hun eigen gelede ren, wordt het dringen steeds grooter. Ook hier in Nederland zijn er immers menschen, die hun hoop stellen op de overwinning van de anderen. Maar ook over hen komt een zekere onrust. Waar zullen de bolsjewieken blijven staan, wanneer er eenmaal een opmarsch naar het Westen zou ontstaan? Voor dit drin gen een afbakening te vinden, dat was het orimaire dat voor den heer Roose velt en den heer Churchill aanleiding was toe te stemmen in een zoo groote deemoediging, die reeds daarin gelegen is. dat zij hun eerste medewerkers n.l. hun ministers ”an Buitenlandsche Zaken, naar Moskou stuurden. Dp zichzelf is dit reeds zeer opmerke lijk. Daarbij hadden zij nog een ander plan. In Italië is het wel niet heelemaal zoo afgedoopen als zij wilden. Integendeel, van onzen kant uit gezien wordt Italië langzaam een activapost, in ieder geval actiever dan het vroeger schijnbaar actief was Maar zij hebben er op gerekend, da. het wellicht mogelijk zou zijn den e of ander van onze bondgenooten uit onze gelederen weg te halen. Dat zou om met een op zichzelf toch kanslooze propaganda te kunnen beginnen echter alleen kunnen op voorwaarde, dat zij in een grootscheepsche en plechtige verklaring, die niet alleen door Roosevelt en Churchill, maar ook door Stalin on- derteekend is, zouden kunnen zeggen: Ge hebt uw zelfstandigheid behouden, ge ordt niet door de bolsjewieken opge slokt. Dat was het politieke doel en de bedoeling, waarmede de heeren daarheen gegaan zijn. En nu kameraden, resultaat daaruit is Waarschijnlijk afspraken ondernemingen. Dan hebben de dus reeds wat zij Vooral zijn de in de z.g commissie voor Europa te Londen met een eigen man vertegenwoordigd, waardoor thans de bij zonderheid ontstaan is, dat over Europa een orgaan beslist, waarin in het geheel geen Europeanen zitting hebben. Want de Engelschen kan ik thans niet meer als Europeanen betitelen en de Amerikanen en de bolsjewieken zijn het niet. Na met de gruwelpropaganda te heb ben afgerekend, zeide spr verder Een bezetting is nooit aangenaam, zy is altijd zwaar en drukkend. Maar ik geloof, dat het thans bepaald wereld historisch bewezen is, dat van alle be zettingen die van den Duitschen sol daat de humaanste en de rechtvaardig ste is. Dat kan men gerust zeggen. Maar blijkbaar is het nu zoo, dat de oorlogs moeheid in Engeland reeds zoo groot is, dat men weer de afgehakte kinder handjes moet te voorschijn halen om daar weer eenige nieuwe geestdrift voor dezen oorlog te wekken. Dit is dus de eerste nevel. Maar nu vraag ik mij af, wanneer wij het bolsjewisme en het amerikanisme op hun geestelijken inhoud onderzocht heb ben: Wat zijn wij? Wat is Europa? Ik ge loof, dat wij ons deze vraag zeer zelden voorleggen, want wij Europeanen hadden tot dusverre in het geheel niet de be hoefte ons voor te stellen wat Europa is. Het leek ons niet noodig. Pas thans, nu wij de verschillen tusschen het Oosten en het Westen beleven, moeten wij ons af- vragen wat wij eigenlijk zijn. Werpen wij eens een blik op de landkaart. Dit Europa onderscheidt zich van de groote samen hangende massa’s land als Amerika, Afri. ka of Azië in kenmerkende mate door de omstandigheid, dat het een ongemeen rijk gevormde schepping is. Het bevat schier, eilanden, het bevat baaien, het bevat hooggebergten, middelgebergten, het be vat rivier- en dal.landschappen. Dat is allemaal veel rijker en gevarieerder dan in eenig werelddeel en in dit door de na tuur ingedeelde gebied is het Arisch ras en in het bijzonder het Noordsch ingesteL d ras ontstaan en heeft hier haar baker mat. Het kenmerk van Europa is de on- gemeene veelvuldigheid de rijkdom aan bloesems van de culturen en volksper soonlijkheden, die eigen zijn aan den aard en door bloed gebonden, die hier in de afzonderlijke landen en gewesten als in groote en fraaie door de natuur opge. dischte schalen, hun volksaard ontwikkeld hebben. Wij zouden ophouden Europea nen te zijn, wanneer wij er niet meer onze roeping in zouden zien dezen rijk dom aan bloesem van de aan aard eigen en door bloed gebonden culturen der Europeesche volken te behouden en te bevorderen Wanneer wij ons dit kenmerk duidelijk voor oogen houden, dan zien wij het vernietigende in van den invloed uit het Oosten, die onze rassen wil uitroeien, doch ook het verderfelijke van den in vloed uit het Westen, die immers ook onze volkspersoonlijkheden wil nivellee- ren. opdat de menschen hier er allemaal uitzien zooals in Amerika, alsof zij aan den loopenden band bij millioenen tege. lijk zijn voortgebracht. Juist deze veelvuldigheid van onze culturen biedt natuurlijk ook de moge lijkheid van voortdurende penetraties uit het Oosten en uit het Westen De Wes telijke geest dringt bij ons vooral door in de burgerlijke lagen en in de kringen der intelligentie en wel des te sterker naar mate wij meer de Westkust van Europa naderen Zeker het is een aan- genar. a beschavingsvorm, die van ginds tot ons komt en bij dezen beschavings vorm ziet men meestal over het hoofd dat men daarbij tot een schabloon ge maakt en genivelleerd wordt De ge volgen van dien Westelijken invloed verlammen het begrip van de laatste wortelen waaruit wij zijn geboren en er ontstaat nog slechts een streven naar de internationalismen. Nationaal-Socialisten. minstens even groot echter zijn de penetraties die uit het Oosten komen penetraties van het collectivisme iu onze Europeesche maat- sch«.’'nij. of dat nu marxisme of bolsje wisme is. die zich immers alleen onder scheiden in de methode bij het bereiken ve l.un doel en niet principieel ver schillen Men moet ook in dit land de oogen niet sluiten In Limburg heerscht onder een niet gering deel van de mijnwerkers de meening dat de Russen moeten winn ?n. Waarschijnlijk hebben zij daarbij een onduidelijke voorstelling wat dat eigen lijk voor een winst en een overwinning zou zijn. Maar deze meening is er en zij is bijzonder opmerkelijk, omdat wij toch allemaal weten, dat in Limburg de Katho lieke kerk een ongemeen grooten invloed op deze menschen uitoefent, en stellig niet in de richting die de bolsjewisten vertegenwoordigen. Dat bewijst echter aan den anderen kant, dat de politieke vormingskracht van de confessies, hoe sterk zij ook een maal geweest is, thans verloren is ge gaan. Met de confessies kan men de menschen blijkbaar niet meer binnen een bepaalden vorm van gemeenschap houden. (Vervolg van Frontpagina Het proletariaat vormt op zichzelf een speculatief begrip. Niet de orga nische eenheid van het volk, maar een tot de eigenmachtige klasse gemaakte economische laag moet de alleen bevoeg de en daartoe geroepen klasse zijn om alle anderen te vernietigen. Ook gaat het bolsjewisme ervan uit, dat er onder alle volkeren en rassen om zoo te zeggen zon der onderscheid een zoodanige klasse aan wezig is. Dat is de groote vergissing van het bolsjewisme. Het proletariaat is het resultaat van een maatschappelijk en eco nomisch gefaalde ontwikkeling. En ook deze klasse, wanneer zij dan ontstaan is, wordt weer bepaald door de raskenmer ken van elk volk. Dat bespeurt het bolsje wisme. Het bemerkt hier een fout in zijn berekening en komt derhalve tot een methode der physieke vernietiging van alle andere klassen en beroepsstanden van een volk en der physieke vernietiging van de zuiverheid van ras van een volk door de rassenvermenging. Daaruit valt te verklaren de tot millioenen uitge moorde beroepsklassen in Rusland en de in de millioenen loopende deportaties. Dat zijn niet zoo zeer politieke maatregelen met het doel een politieken tegenstander van dit oogenblik te vernietigen, neen, dat zijn maatregelen, om de volksche substantie van de afzonderlijke stammen, die in Rusland leven, uit te wisschen en te vernietigen, opdat er juist een prole tariaat zonder onderscheid zal ontstaan. Wanneer u enkele dagen geleden in de courant gelezen hebt, dat de bolsje wisten als oor logsschadeloosstel ling verlangen, dat millioenen Duitsche ar beiders naar Siberië gebracht zullen worden om daar te werken en wanneer eenige politieke narren meenen, dat dit een heel juiste herstelmaatregel zou zijn, dan is het doel en de zin van dezen maatregel toch in het geheel niet een hebben, op ons bloed is opgebouwd en schadeloosstelling, maar het doel is uit sluitend de volksche substantie van het Duitsche volk te vernietigen door het millioenen mannen te ontnemen en daarvoor millioenen Aziaten en Mon golen over te sturen. En wat voor het Duitsche volk geldt, geldt voor alle andere volken. Want één ding moet men duidelijk in zien: een vergelijk is met het bolsjewisme niet mogelijk omdat het niet op den bo dem eener organische maatschappelijke orde staat, maar omdat het een gefaalde ontwikkeling tot draagster van zijn ont wikkeling maakt en zijn doel de vernie tiging is van de volksche substantie onder de afzonderlijke volken en naties. Er wordt soms gesproken over een zacht aardig communisme. Menschen, die zoo praten hebben geen idee wat het bolsje wisme is. Dat zijn gedegeneerde salon- bolsjewisten ot politieke gezondbidders die op het oogenblik, dat zij de pistool van den commissaris in hun nek voelen altijd nog zeggen dat hij het zoo kwaad niet meent. Het communisme moet echter dien weg opgaan, want zoolang er nog niet-bolsjewistisch-geordende staat staat, is hij een eeuwige aanklacht tegen het bolsjewistische stelsel. Het bolsjewis me kan in het geheel niet dulden, dat er ergens een economische ordening bestaat, die organisch natuurlijk is opgebouwd, Wanneer het zich wil blijven handhaven, moet ’t alle andere maatschappelijke en economische vormen vernietigen. Zij mogen in Amerika naar hun aard gelukkig worden, in onze verhoudingen dienen zij zich niet te mengen.' Het amerikanisme Ook in het Westen kunnen wij een ver schijnsel waarnemen, dat wij juist als Nationaal-Socialisten van den verstande- lijken kant moeten bekijken, om het ge- - daarvan voor onze -1- te stellen. Hier is eenvoudig, want het nisme dat op ons afkomt, wordt door ons niet zoo zonder meer onze tegenstander geacht: 1. Wij meenen namelijk dat de menschen daarginds toch de nakomelin gen van onze eigen voorvaderen zijn, die eens uit Europa zijn geëmigreerd Wij hebben het gevoel, dat zij menschen zijn van ons bloed. Maar de nakomelingen van alle Euroneesche volken daar ginds zijn in een smeltkroes geworpen met ne groïden en joodsche bijvoegsels Daar ontwikkelt zich een geslacht, dat over eenige generaties ook door ons als niet meer Europeesch zal worden erkend Wanneer u thans tot een Amerikaan uit de Ver Staten zoudt zeggen, dat hij toch eigenlijk een Europeaan is, dan ben ik ervan overtuigd, dat hij deze meening in zijn verwaandheid zou afwijzen en hand tastelijk zou worden, want in zich draaet hij reeds het gevoel geen Europeaan meer te zijn Te i tweede is de methode, de aard en wijze waarop deze Amerikaansche geest tot ons komt voor ons niet onaange naam Hij komt tot ons met die techni sche uitvindingen, die het leven aange naam maken. Met zijn conserven en ijs- kastenbeschaving. die vele zorgen in de huishouding verlichten, maakt hii zich bemind en aangenaam Schijnbaar is het nog de puriteinsche geest, die daarginds heerscht. In werke lijkheid echter heeft de teugelloosheid, die ook aan dit continent in zijn onbegrensd heid eigen is, uit de leer van de pre destinatie van het puriteinisme geleid tot een teugelloos vrijbuiterdom, dat in het geheel slechts één vrijheid kent: de vrijheid van de meest meedoogenlooze uit buiting van den evenmensch Voor ons persoonlijk komt er nog iets bij, dat ons de leiders van deze menschen moeilijk verdraagbaar maakt en dat wij aanvoe len als naamlooze huichelarij: degenen, die bepaald het tegenvoorbeeld van de naastenliefde geven hebben voortdurend Bijbelspreuken in der. mond. Dat doet ons deze menschen zoo oneerlijk en onoprecht voorkomen en maakt ze voor ons onsym pathiek. De categorische imperatief, waardoor dit amerikanisme geleid wordt, is niet de inschakelingvan het individu in een organische gemeenschap, maar is de techniek, haar prestaties en vooral het persoonlijke economische succes. Dat alleen zijn de beweegredenen, waardoor de Amerikaansche menschen zich laten leiden. Dat moet ons Europeanen en ons Germanen in bijzondere mate vreemd zijn, want wij bespeuren altijd als den cate- gorischen imperatief van ons handelen het besef van het gemeenschappelijke bloed, dat ons in een hoogere lotsgemeenschap verbindt. Het resultaat van dit Amerika nisme is het tot een schabloon maken van alle beschaving. Alles moet hetzelfde zijn en er bestaat in Amerika niets ge- vaarlijkers dan wanneer iemand uit den toon zou vallen Gelijkheid is bij de vrijen een recht, bij de onvrijen wordt de ge lijkheid tot een verdomden plicht Dat is thans in Amerika het geval De men schen moeten gelijk zijn, want wie zich niet in de rij schikt wordt uitgestooten en economisch vernietigd „Arm. klein Engeland” Kameraden! Bij deze beschouwing heb ik aan een machtsfactor nog in het geheel niet gedacht, die tot voor kort een zeer

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2