HAAGSCHE COURANT De rede van Mussert De Dag van de Solidariteit Maandag 8 November 1943. Van middernacht tot middernacht TWEEDE BLAD BINNENLAND RECHTZAKEN FEUILLETON De bijeenkomst te Den Haag KERKNIEUWS BRIEFWISSELING De vergadering te Amsterdam Herdenking door Landstorm Nederland TWEE RA1LWACHTERS DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD gezinnen Redevoeringen Ritterbusch en van Brandstoffen voor groote Dal mag hem niet hinderen COMPLOT VAN GRAANDIEVEN EN -SMOKKELAARS No. 18637 Vervolg van frontpagina Zoetstof met bitteren nasmaak de en Vier sprekende voorbeelden Wij is elf jaar geleden. (Ap- gat mets aan met keek hem afwerende nandbe- een vreemde verstand u van jammerde haan haar heer terug het een ver- ver- verschrikKelljke oogenblik heb gedacht. BEVESTIGING EN INTREDE: Ds. J. W. Verhey, gekomen van Heerde, is gister, morgen bij de Vrije Evangelische Gem. hier ter stede als predikant bevestigd door ds. D Visser van Rotterdam met Col. 3 15a 17a waarna hij gistermiddag in trede deed met Ex. 33 1516a Toege zongen werd Gezang 96. Tal van toe spraken werden tot den nieuwen predi kant gehouden. Maar een ding weten wij precies en dat is de wil van Stalin. Deze wil is precies dezelfde gebleven gedurende 25 jaar, van 1917 tot nu toe en dat is de wereldrevolutie. De eerste greep naar de wereldrevolutie nadat de eigen macht daar zoo gevestigd is, is de greep naar Europa. De greep naar Europa, precies als na de 14 punten van Wilson. Sovjet-Rusland wil nu eerst vergroot worden met Oost-Europa en met den Balkan. En dan, wanneer dat gebeurd is, wanneer het Nationaal-Socialisme verslagen zal z(jn, wie zal dan den op- marsch tegenhouden? Dan is er geen macht meer in Europa, die dezen op- marsch verder zal tegenhouden. Het Sovjet-Europa zou dan naast het ver* groote Sovjetrijk komen te staan en tezamen zouden zij de oude wereld be- heerschen. Reeds nu zien wij de com munistische woelarbeid in Engeland, in Noord-Afrika, in Zuid-Italië. Europa zou voor goed verloren zijn en als een rijpe vrucht in de schoot van de Sov- jet-Unie vallen. Het ts de zuivere waarheid, welke gezegd. Het is werkelijk waar! -~-7-éJ ze. (Wordt vervolgd) vol ver uit mijn hand was gevallen. Ze ademde zwaar bij de herinnering aan dit vreeselijk oogenblik. Ik weet niet, hoe ik in Mölln ben gekomen. Ik moet half waanzinnig zijn geweest van angst. Bötefür keek haar met groote belang stelling aan, toen zij de toedracht der yoor üem Veroordeeling van 41 personen tot in totaal 65.000 boete. In den strijd tegen den zoetstofzwendel heeft de inspecteur voor de Prijsbeheer - sching na de boeten van 30.000 aan de onderneming Sivalen te Haarlem en 150.000 aan den directeur dier onder neming, andermaal een phase afgesloten met de veroordeeling van 41 verdachten tot in totaal 65.000 boete. Al deze ver oordeelden stonden direct of zijdelings in contact met de Sivalen of waren groote afnemers van eenige hoofdfiguren. Op de beurs te Amsterdam dreven deze figuren een levendigen handel en van daaruit verspreidden de partijen zoetstof zich over het geheele land, uiteraard steeds hooger in prijs wordende. In een speciale zitting heeft de inspec teur voor de Prijsbeheersching te ’s.Gra- venhage de prijsovertreders gelegenheid gegeven zich te verantwoorden. Zij moes ten uit alle deelen van het land komen. Onder hen bevonden zich bij de Prijs beheersching inmiddels bekend geworden zwarte handelaren van groot formaat. In een dergelijk geval legde de inspecteur een boete op van 10 000, in verschillende andere gevallen boeten van drie tot vijf duizend gulden. In een kazerne in ons .and neeft de Landstorm Nederland op indrukwekken de wijze de herdenking var. den negen den November 1923 gevierd Daartoe waren op het binnenplein van de kazerne de manschappen aangetreden. Nadat eenige spreekkoren waren uit geveerd en het „Largo” van Handel ten gehoore was gebracht, had de herden- king van de dooden var. den negenden November 1923 en in het algemeen van alle gevallenen in de jaren van strijd plaats. De commandant van den Nederland. Oberführer Knapp Geheime schoenfabriek ontdekt Door de politie te Nijmegen is een ge heime schoenfabriek ontdekt aan den Broerdijk aldaar. Dit fabriekje was inge richt ten huize van j? weduwe L. Toen de politie een inval deed, bleek er zoo veel materiaal in voorraad te zijn, dat er een flinke verhuiswagen half mee gevuld kon worden Een der verdachten, zekere L.. had eenigen tijd geleden het benoo- digde leder gestolen uit een schoen fabriek te Nijmegen, terwijl de fournitu ren afkomstig waren uit een fabriekje van zijn vader, die intusschen overleden is. L. is gearresteerd Twee van zijn zus ters staan onder verdenking, maar zij hebben zich niet schuldig gemaakt aan leerdiefstal. Een vriend van L. is even eens gearresteerd Te ’s-Gravenhage waren het de pl.v leider der N.S.B. de heer van Geelker ken en de Dienstleiter der N S D A P hier te lande de heer Ritterbusch die in de stampvolle zaal van den Dieren tuin den 9der. November 1923 herdachten Onder de tallooze in de zaal aanwezigen waren verscheidene hooge functionaris- Vechtpartij tusschen controleur en grondbezitter In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn twee railwachters uit Beilen de 51- jarige A Willems en de 44-jarige B. Nijsing bij de brug over het Linthorst- Homankanaal onder Beilen door een pas- seerenden trein overreden en gedood Hun stoffelijk overschot werd naast de spoor baan gevonden. Het slachtoffer W. was ge huwd N. was niet getrouwd. Mr. Rost van Tonningen, die de geschie denis van Europa naging, zeide er zeker van te zijn, dat het Groot-Germaansche rijk, waarnaar- men met verlangen uit ziet, er inderdaad za. komen In 1940 streden Duitsche en Nederlandsche sol daten tegen elkaar. Thans strijden zij naast elkaar. Zij zijn het. die gestalte geven aan het Germaansche rijk voor de toekomst Mr Rost var. Tonningen schet ste verder hen, die de rijen der N.S B in de moeilijke uren verlaten hebben als karakterlooze lieden en hij eischte ten slotte de inhechtenisneming van die Rijksduitschers, die vóór 1939 de Neder- tandsche nationaliteit hebber, aangeno. m—i cn thans een hetze-campagne tegen Duitschland voeren, De druk bezochte vergadering werd door leden van Staat, Weermacht en Partij, alsmede door de Republikeinsch-Fascistische partij bijge woond. 2: uit mijn rede gehouden van deze plaats af, op 1 Staande op de basis weten, aat mijn man met net verkrij- gen van de Mexicaansche misdrukken een gelukkigen greep had gedaan. Nadenkend wreef Bötefür zich de hand langs zijn Kin. Wat zoudt u zeggen, als u nam, dat deze zegels intusschen dwenen zijn? Zoo? zei ze zonder de minste oe .angstelling. Hij maakte weging. Ik Kom nogmaals terug op hetgeen u mij zooeven hebt verteld, mevrouw Bernstein. Toen u op uw man schoot, stond u toen van aangezicht tot aange zicht tegenover hem? Van 11 tot en met 30 November wordt nogmaals de gelegenheid opengesteld een aanvraag voor extra rantsoenbon- nen vaste brandstoffen bij de distri- butiediensten In te dienen voor hen, die sedert de uitreiking van de voor 1943-44 geldende brandstoffenkaart T. 116 door gezinsvermeerdering tot de groote gezinnen van 7, 8 of 9 personen zijn gaan behooren of van deze cate gorie zijn overgegaan tot de gezinnen van 10 of meer personen en voor hen, die in den tijd, toen de gelegenheid hiertoe open stond, de aanvraag niet of te laat hebben ingediend. Bedoelde aanvraag dient te geschieden op formulier MD 333-05, welke formulie ren de distributiediensten ter beschikking zullen stellen Als gezinsleden kunnen worden meegerekend inwonende familie leden en ten hoogste één inwonend lid van het personeel. Bij de inlevering van de aanvraag moeten de distributiestamkaart „hoofd" en de distributiestamkaarten van alle overige gezinsleden worden overge legd Voor een gezin van 7 8 of 9 per sonen zullen drie bonnen, voor een gezin van tien of meer personen zes bonnen, elk voor één eenheid vaste brandstoffen worden uitgereikt, doch alleen indien het hoofd van het gezin een brandstoffenkaart T 116 heeft ontvangen. Gezinnen van 10 of meer personen, ten behoeve waarvan reeds eerder een extra-rantsoen van drie eenheden is beschikbaar gesteld, ontvan gen uiteraard slechts één aanvullend extra-rantsoen van drie eenheden. 51 Nadruk verboden door FRANZ WENDELMUTH Geautor. vertaling van B. L. Venzelaar Vervalschte pachtacte de aanleiding Ten huize van den grondbezitter mr. L. M. te Vught vervoegde zich dezer da gen een controleur van de Prijsbeheer sching, belast met de controle op de na leving van de verordening op het pacht wezen. De ambtenaar verlangde inzage van de pachtacten, waarvoor M. echter weinig bleek te voelen. Eerst na een lang durige discussie toonde mr. M. zich be reid de stukken over te leggen. Bij het doornemen der acten kwam de controleur tot de ontdekking, dat in een der stuk ken een vervalsching was gepleegd Het jaartal, waarin de pacht verstreek, was in deze acte veranderd, waardoor pacht met twee jaar was verlengd Toen de ambtenaar hierover ophelde ring vroeg, sprong de pachtheer op hem toe en poogde hem de acte te ontrukken, welke hierbij door midden werd ge scheurd In zijn woede ging M. den ander te lijf, zoodat er een formeele worsteling ortstond waarbij de pachtheer geassis teerd werd door eenige dames, die in de woning aanwezig waren. De controleur raakte hierdoor in een benarde positie en kon zich slechts met zeer groote moeite losrukken en in veiligheid brengen. Kort daarop kwam hij terug, ditmaal met uit gebreide politie-assistentie. M. werd gearresteerd en naar het poli tiebureau overgebracht, waar hij eenige uren ter kalmeering werd vastgehouden. Later op den dag is hij, nadat proces-ver- baal was opgemaakt, op vrije voeten ge steld. Uit het onderzoek is gebleken, dat de betreffende pachter in het geheel niet op de hoogte was van de verandering in het pachtcontract. Begrijpelijkerwijze heeft deze affaire te Vught groot opzien gewekt Angst, schuchterheid kennen wij op dat punt niet meer. Vastberaden staan wij daar en wij hebben onzen plicht te doen in onwrikbaar geloof en in vast vertrouwen. Onzer deze bekentenis zijn wij, Nederlandsche en Duitsche Nationaal- Socialisten, hier tezamen gekomen dezen Zondagmiddag. Gij weet het, de tijden zijn ernstig. De Sovjets staan aan de landengte van de Krim. De Engelschen en Amerikanen zijn geland in Italië en staan tusschen Rome en Napels. Europa is een belegerde vesting en in den komenden tijd wordt beslist over ons aller lot. Wij oude Nationaal Socialisten staan jarenlang in de bran ding. Golven zijn over ons heengevallen en wij hebben daarvoor geen angst meer. Wij weten hoe wjj deze golven moeten opvangen. Angst, schuchter heid kennen wij op dat punt niet meer. Vastberaden staan wjj daar en wij heb ben onzen plicht te doen in onwrikbaar geloof en in vast vertrouwen. Nog een maand en dan viert de Be weging haar twaalfjarig bestaan en in die twaalf jaren hebben wij koers ge houden, steeds denzelfden koers. Twaalf jaar lang is het ons vergund geweest de groote historische lijn te mogen vol- gn, te mogen voorzien, voordat ande ren die lijn zagen. In duizenden ver gaderingen en in millioenen pamfletten en schrifturen hebben wij ons volk ge wezen op datgene, wat komen moest. Daaraan ontleenen wij het recht nu om leiding te geven aan dit volk. Slechts vier voorbeelden wil ik geven uit een rij, die er wel vierhonderd zouden kun nen zijn, hoe wij in die jaren van ons bestaan den draad van de solidariteit altijd voor oogen hebben gehad. distributie-aangelegen- dezerzijds uitsluitend U wilt een stuk speelgoed ter oeschik- king stellen voor de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm maar hangt het in flarden? Dat mag hem niet ninderen. Dat is juist een kolfje naar de hand van onze Stormsters. Even een briefkaartje en het wordt gehaald Het adres is Soenda straat 25 den Haag van Dienstleiter Geelkerken en dat in 1939 de stormloop begonnen is. Vast staat, dat wjj den stormvloed die dreigende is, in zulk een geweldi gen omvang, die niemand had kunnen beseffen, dat deze stormvloed opgevan gen wordt door een dam, die voor ten minste 90 pCt. ontstaan is uit den wil van het Nationaal-Socialisme, een feit, een historisch feit, dat niemand kan ontkennen. Ik hoorde dezer dagen van een man op hoogen leeftijd, die op sterven lag en die in zijn laatste uren uitriep: ik wil niet dood, ik wil niet dood! Ten slotte stierf hij toch. Zijn hart hield op te kloppen en hij was dood. En nu zijn er in Nederland menschen, die zeggen: „wat bolsjewisme! Ik wil geen bolsjewisme!” Ja, gij wilt geen bolsje wisme, goed! En gij wilt ook geen Nationaal-Socialisme! Welnu, wat zeg gen wij Nederlanders tot iemand, die zegt: ik wil geen overstrooming, maar ik wil ook geen dijk! Dan zeggen wij: gij zijt een dwaas. Gij hebt te kiezen: de overstrooming of den dijk en wan neer gij zegt ik wil geen overstrooming en geen dijk, kijk, dan komt die over strooming en spoelt u weg. Daarom gaat het in dezen tijd. Wij bouwen aan dezen dijk. Wij, zooals wij hier zitten, en die millioenen anderendie daar buiten staan meer nog misschien dan wij. Wij bouwen aan dezen dijk en daarom past het ons zeker thans om onze erkentelijkheid van hieruit te betuigen aan allen, die aan dezen dijk werken en wel in de eerste plaats aan den verantwoordelijken dijkgraaf Adolf Hitler, die naar onze meening, ons Europeanen door God gegeven is om Europa te behoeden tegen de overstroo ming. sen van Staat, Weermacht Partij en Be weging met arm en Rede van Geelkerken Onze gedachten, aldus de heer van Geelkerken, gaan thans terug zoowel naar 1918 als naar 1923 In de November dagen van 1918 stortte het door de En- gelsche hongerblokkade en door marxis tische propaganda aangetaste Duitsche volk ineen en dientengevolge waren de tot dat oogenblik nog zeer krachtige Duitsche legers tot terugstroomir.g ge dwongen Een toestand var. ellendige ver deeldheid was in Duitschland ingetreden di. in de volgende jaren een steeds ver der gaande inzinking van het economi- In het Concertgebouw te Amsterdam werd een groote volksvergadering ge houden, waar Reichsredner Schonenberg namens de N S.D.A.P en mr. M. M Rost van Tonningen namens de N.S.B. het woord nebben gevoerd. Reichsredner Schonenberg gat een overzicht van oen strijd in Duitschland, zooals die in 1918 is gevoerd er. die op het oogenblik een hoogtepunt neeft oe- reikt. De Duitscher bezit een geloof dat bergen kan verzetten en dat zaï ook nu tot een groote overwinning leiden Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koo- penOffert voor haar aan Win terhulp Giro 5553. En uw man zat werkelijk zoo te genover u, zooals ik nu? Ja, precies zoo. Keek hij u aan, toen u de revol ver greep en schoot? Ja. Bötefürs oogen vernauwden ziel tot smalle spleten, toen hij de vrouw op merkzaam gadesloeg. Ik gaf een gil van schrik, ging ze voort. Ja. ik gilde en de revol ver viel uit mijn hand. Bötefür staarde de nu eens langzaam, dan weer haastig sprekende vrouw, Loos gebaar, toen verscheen er een krampachtig lachje op haar gelaat. Hij stond snel op. Toen hij voor naar stond, viei nem de geschiedenis met de postzegels in. Weet u iets van bruine Mexicaan sche misdrukken, welke in het bezit van uw man geweest moeten zijnl Ja, natuurlijk: daar was nij juist mede oezig, toen ik bij nem Kwam. Zag u de betreffende postzegels voor nem liggen? Ja. hij bekeeK ze nauwkeurig door een loupe. Hebt postzegels? Niet veel, maar voldoende om te Waarschuwing en leering 11 November 1918 moge voor ons allen een waarschuwing en een leering zijn. Er is een Europeesch volk, voor wie die waarschuwing en die leering on voldoende geweest is. Voor Italië was de waarschuwing onvoldoende Dat is nu het meest beklagenswaardige volk van Europa in tweeën gesneden en den oorlog thuis Er is voor het Italiaansche volk nog maar één lichtpuntMussolini leeftHij is niet in een kooi door de straten van New-York gereden Hij leeft, hij is vrij (applaus). Dank zij den trouw van Hitler, dank zij den trouw van den Führer dank zij de heldhaftigheid van zijn bevrijders is er deze hoop nog voor Italië over, al moet Mussolini dan weer na 20 jaren van voren af aan beginnen, maar ditmaal op een grondslag steviger en vaster dan ooit te voren, namelijk op dezen grondslag nationaal en socialistisch en geen konings huis meer. Ste. op prinsen geen vertrou wen (applaus). De les van den Hen November 1918 was een harde les, die zijn werking niet heeft gemist, want nu staat toch alles in het teeken van „nooit meer een 11e November”. Dat is het beginsel van den strijd van heden. Nooit, nooit meer een 11e November! Dit geldt ze ker in de eerste plaats voor het Duit sche volk, ik weet het, maar toch ook even goed voor het Nederlandsche volk. Midden-Europa kapot beteekent na kor ten tijd ook West-Europa kapot en het is mij een raadsel, dat er menschen zijn in Nederland, die zeggen dit niet in te zien. En in dit punt ben ik moeilijk in mijn geloof. Ik geloof niet, dat er een Nederlander met hersens is, die dit niet inziet. Maar ik geloof, dat zij te koppig zijn om te laten weten, dat zij dit wel inzien. Wij moeten er voor zorgen, dat zij die koppigheid opzij zetten en dat zij uitspreken wat een ieder wel weet, n.l. dat de ondergang van midden-Europa ook de ondergang van West-Europa be teekent. Dit ten aanzien van de her denking van den Hen November 1918. De opmarsch in München Op den 9den November 1923 marcheer den de Nationaal-Socialisten door Mün chen, het treffen bij de Feldherrnhaile. Niemand vergeet dit en ik weet het, op dezen dag heeft de N. S. D. A. P. de grootste en de meeste rechten. En toch zijn w ij bij hen gekomen om met hen dezen dag te herdenken. Dezen marsch zien wij, Nederl. Nationaal-Socialisten, als een uiting van verantwoordelijk heidsbesef. Het republikeinsche en de mocratische Duitschland, geknecht en uit elkander gehaald, was onherroepe lijk de voorpost van het communisme. Wel had men dit aanvankelijk met ge weld van wapenen kunnen keeren, maar daarna kwam geleidelijk de pene tratie en na korten tijd moest dit re giem eindigen in net communisme. Men besefte, dat dit niet voort mocht gaan en dat dit gestuit moest worden en ver vangen door een sterk nationaal en so ciaal regiem. Dat droegen diiegenen, die met elkander in München opmar cheerden in November 1923 en dat leef de in de harten van hen, die meemar cheerden. Dat leefde ook in de harten van hen, die vielen. En zouden wij, Nederlandsche Nationaal-Socialisten, dat niet herdenken? Zij zijn ook voor ons gevallen. Zij hebben zich daar geen rekenschap van gegeven toenmaals en wij hadden er geen weet van toenmaals, maar toch is het zoo. Daarom hebben wij tot plicht, wij Nederlandsche Natio naal-Socialisten, om ook hun onze hulde te brengen, onze hulde en onze dank baarheid. Het eerste voorbeeld uit mijn rede gehouden in Wageningen op 1 December 1932: „Er moet een Nationaai-Socialis- tisch West- en Midden-Europa komen, dat een krachtige macht vormt tegen het communisme, anders worden wjj door het bolsjewistisch Azië overwel digd. Het gaat om de Europeesche cul tuur!” Dat plaus) Voorbeeld te Utrecht, Februari 1934: van dezelfde wereldbeschouwing zuilen de Europeesche Nationaal-Socialisten ieeren begrijpen en verstaan en ieeren inzien, dat wij, Europeesche naties, el- Kander noodig nebben om met vereen de krachten de Europeesche cultuur tot nieuwen opbloei te brengen en at te rekenen met de defaitistische leuze over den ondergang van net Avondland, welke aanstaande zou zijn. Voorbeeld 3: op 12 Mei 1936: „In net nieuwe Europa zal de stabiliteit op den eenigen vasten grondslag berusten, die mogelijk is, namelijk de eer, de vrijheid en de gelijkwaardigheid van de Euro peesche volken”. Voorbeeld 4: Uit „Volk en Vader land” van 13 October 1939; „De poli tiek der verzoening, die alle Nationaal- Socialisten van Europa voorstaan, is niet een gevolg van de vrees om den oorlog te zullen verliezen, want net einde van den Europeeschen oorlog zal onherroepelijk de overwinning van het Nationaal-Socialisme en het Fascisme in geheel Europa zijn”. En voortgaan de: „Maar het is ons gevoel van Euro peesche solidariteit, het is onze erken ning van de verantwoordelijkheid voor net behoud van het Europeesche bloed en voor het behoud van de Europeesche positie in de wereld, die daarbij voor zit”. Deze vier citaten heb ik aan u voor gelegd om te doen zien, hoe al deze jaren ons steeds weer voor oogen heeft gestaan de solidariteit. Ons ge heele twaalfjarig bestaan is een voort durend getuigenis ten overstaan van ons volk van solidariteit en wie kan nu ontkennen, dat deze gedragslijn juist was. Wanneer in 1939 een solidair Euro pa bestaan had, zou dan Engeland een oorlog nebben durven verklaren? Uw antwoord is met mij: neen! Indien Europa op dit moment solidair was, zou dan Amerika kunnen probeeren om Europa binnen te dringen? Neen! De solidariteit beheerscht onze toekomst en bij deze woorden is bet niet gebleven. KOE GESLACHT IN DE WEIDE: Een ergerlijk geval van veediefstal werd ont dekt in een weide in de Ooi bij Nijme gen Des nachts hadden vier personen een koe geslacht op het weiland. Het vleesch bleek uit het lichaam van het beest gsneden te zijn toen het nog leef de. 20Ó Pond hebben zij meegenomen en 250 pond van het vleesch hebben zij in een sloot in de omgeving geworpen Het meegenomen vleesch werd in den clan- destienen handel gebracht. De vier da ders zijn gearresteerd en tegen de afne mers van het vleesch is proces-verbaal opgemaakt. Geen blind toeval Wij gelooven niet aan een blind toeval, Wjj gelooven, dat er een hoogere macht is, die alles bepaalt, wat op aarde geschiedt en daarom ook dit feit. Wij kunnen hoogstens denken, waarom dit toen niet doorgegaan is. In 1933 was het dan zoover, dat de Nationaal-Socialisten de macht in den Duitschen staat overnamen. Van 1933 tot 1939, in deze zes jaren werd een begin gemaakt met den nationaal-so- cialistischen opbouw en met de voorbe reiding van den afweer. Zes jaren van voorbereiding, wat is 6 jaren van voorbereiding? En onwille keurig komt deze gedachte op: indien het in 1923 al gelukt zou zijn, zouden het dan in plaats van 6 jaren 16 jaren van voorbereiding geweest zijn? Wie weet? Maar wat heeft het voor zin om te spreken over geschiedenis, zooals die zou zjjn als de geschiedenis, die er was, er niet geweest zou zjjn? Het heeft geen zin. Vast staat dit, dat in 1923 ten slotte de macht in handen is gekomen sche leven tengevolge had, tot op het oogenblik waarop één man. die naam loos aan de Duitsche fronten in de voor afgegane laren had gestreden, opstond om met zijn ongeschokt geloof in zijn volk dit weer omhoog te brengen Het was Adolf Hitler die met dat geloof nieuwe oezieline gaf en *ie met een nog slechts kleine schare aanhangers op 9 November 192? te München den grond slag voor het nieuwe Nafior aa.-Socialis- tisc Duitschland legde Op dien dae I jbe.i voor de Fe.dherrnha.le en op de binnenplaats van het voormalige minis terie van Oorlog te München zestien Na tionaal-Socialisten in der. strijd voor de wedergeboorte van het Duitsche volk het leven geofferd. Ook de Nederlandsche Nationaal-Socia listen hebben al strijdende hun weg moe ten vinden. En na de Meidagen van 1940 is tusschen N.S.D.A P. en N.S.B. een band van kameraadschap gesmeed, die nimmer meer kan worden verbroken. Gezamenlijk willen wij. aldus spreker een nieuwe toekomst voor het Duitsche en het Nederlandsche volk vestigen Te genslagen kunnen ons slechts harden in dien strijd, omdat we weten, dat wji het recht en de waarheid aan onze zijde hebben En tot den Führer die gezegd heeft.Als het gaat om het laatste, dan voer ik zelf de bataljons aan” zeggen wii eendrachtig„Wij winnen of wij staan tot den laatsten man in uw gelede ren” (Daverend applaus). Spieker eindigde zijn rede met de ver zekering te geven dat onder Musserts leiding alle Nationaal-Socialisten ir Ne derland eensgezind achter den Führer staan, die niet alleen van het Duitsche volk, doch van alle Germanen de ware leidsman is. (Luide toejuichingen) Dienstleiter Ritterbusch spreekt Dienstleiter Ritterbusch herinnerde aan de ononderbroken spanning, waaronder het Duitsche volk nu dertig laren lang zij.i krachten heeft gegeven Reeds in den vort» n wereldoorlog zouden de Duitsche .egers de eindoverwinning hebben be- haaLware het niet dat onder den in vloed van een internationale kliek het volk was verraden Ook deze spreker gewahgde met groote dankbaarheid van het pionierswerk in de na-oorlogsche jaren van Adolf Hitler, die thans als Führer aller Germanen voor ons staat. Het Duitsche volk heeft zijn onver brekelijke eenheid aan Hitler te danken, die nimmer den oorlog heeft gewild, doch die in zijn voorbeeldig opbouwwerk door een hem van buiten opgedrongen nieuwen oorlog is gestoord. De Anglo-Amerikaan- sche bommen kunnen de Duitsche bevol- King wel veel leed bezorgen, maar zij zuL len dit volk niet verzwakken in zijn Na- tionaal-Socialistischen eenheidszin Slechts hij, die zijn volk liefheeft, weet, dat daar voor offers moeten worden gebracht. In dezen zin gaat de Nationaal-Socialistische strijd voor het Nieuwe Europa voort tot de overwinning is behaald. Met de Nederlandsche Nationaal-Socia listen weten we ons vereenigd in den strijd voor het Nieuwe Europa in vertrouwen op den Führer, wiens woord .Du bist nichts, dein Volk ist alles-’ mag gelden als de grondslag voor de levenshouding van al len, die tot de Germaansche volksgemeen schap behooren Ja... daarna... ik weet niet, hoe ik er plotseling toe kwam, greep ik het wapen en drukte af. De spottende uitdrukking van zijn gezicht, welke er tot nu toe onafgebroken op had gele gen, veranderde in een grijns. Toen viel hij van het Krukje op d-“n grond. Ik vluchtte het huis uit, nadat de re- Geen ondergang maar opgang Eens heb ik gezegd en dat blijft ge zegd, dat wie het Nederlandsche volk zou willen aantasten, natuurlijk in het Nederlandsch Nationaal-Socialisme zjjn grootsten vijand zou vinden. Maar is dat een aantasting? Integendeel! Het is de normaalste en de noodzakeljjkste zaak van de wereld. Het zich beken nen tot een gr ootere gemeenschap is niet de ondergang maar de opgang van een volk, dat zichzelf bewust is en dat een groote traditie heeft én dat zooveel goede eigenschappen van geest en lichaam heeft. Geen ondergang maar een opgang is de Germaansche solidari teit gegrond op de rassengemeenschap, gegrond op de gemeenschappelijke wereldbeschouwing met een zeer vas ten wil, tot een gemeenschappelijke verdediging van levensruimte en levensbelangen. Dit is noodzakelijk voor het voortbe staan van ieder Germaansch volk, ook van het sterkste, het Duitsche volk. Want wanneer zich groote continenten vormen kan niet in Europa één volk alles doen, maar zullen de volken samen moeten werken en dus in de eerste plaats volken van hetzelfde ras. Daardoor wordt niets prijsgegeven van eigen aard. Voor ons Nederlanders komt daardoor de bevrijding van ons gevoel van machteloosheid van het vernederende, neerdrukkende besef, dat wij niets dan een speelbal zijn van groote machten. Wij komen daardoor op een hooger plan zoo als ik zooeven reeds zeide en wij wor. den ten volle een zich zelf respecteerend deel van een grooter geheel, dat ook an deren gewaardeerd wordt. Een deel van het Germanendom, dat als eenheid alle Nederlanders omvat, welke volksche eenheid in zich bergt de ontplooi ing van plaatselijke variatie?, zie. dit is ons ideaal. En dit zal verwezenlijkt moe ten worden op straffe van een totalen on dergang. En tenslotte, wil ik een enkel woord tot u zeggen, Mijnheer de Rjjkscommis- saris. Het zjj mij veroorloofd dit op dezen dag te doen. Ik weet, gjj zijt hier als vertegenwoordiger van den Führer, van den man, die verantwoordelijk is voor de toekomst, niet alleen van zjjn eigen volk, maar van Europa. En wjj Nederlandsche Nationaal - Socialisten hebben te dien aanzien maar één wensch, namelijk hem te steunen in zijn strjjd met alle middelen, waarover wij beschikken. En ik vraag u, Mijnheer de Rijkscommissaris, als zijn vertegen woordiger, wil hem dat over brengen (Zeer langdurig applaus). Ik weet het mijnheer de Rijkscommis saris, gij verwacht van mij zeker niet op dezen dag woorden van lof Het ligt ook niet in ons terughoudend wezen dat te doen Maar ik ben nu eenmaal de Neder lander die meer dan alle andere Neder landers ook weet, welke inspanningen gij u getroost, welke moeilijkhede gij hebt te overwinnen en dat gij uw best doet uit plichtsgevoel en verantwoordelijkheids besef en uit toewijding voor ons volk, maar daarboven uit principieel omdat gij overtuigd zijt dat en het Duitsche en bet Nederlandsche belang ons voorlichten ons voorgaan eischt Doelbewust hebt gij steeds naar deze solidariteit gestreefd Ik kan u daarvan wel pionier noemen En op dezen dag van solidariteit mag ik daarvan getuigen en u daarvoor mijn diepe erkentelijkheid betuigen. Hou zee! (Langdurig applaus) Govv roegerust voor aen winter in het Oosten. Deze winterkleeding is ver vaardigd naar practische ervaringen v..n de twee voorgaande Russische winterveldtochten Zij kan aan twee zijden gedragen worden en leent zich ook bijzonder goed voor camouflage JP.K. Hdhle-O-H) In het begin van het jaar werden uit het pakhuis van den molenaar Misseghers te Axel die tevens pakhuishouder is 14 zakkeil met ruim 1000 k g. tarwe voor de regeering bestemd, gestolen. De mare chaussee slaagde erin vijf zakken op te sporen, verborgen onder stroo in de schuur van oen 45-jarigen landarbeider J. de Nijs Hoewel deze aanvankelijk ont kende iets van deze zaak af te weten, kon een en ander toch spoedig tot klaarheid gebracht worden Een zwager van de Nijs, de 24-jarige timmerman C. de Kerf had tezamen met zijn broer, den 34-jari- aen Ed. de Kerf de deur geforceerd en had toen met de Nijs terwijl broer Ed. een oogje in het zeil hield, de 14 zakken met tarwe weggehaald en deze ten deele oij de N en bij den 36-jarigen lijnwerker J Cb Ollebek verborgen. In de daaropvolgende avonden trokken de drie zwagers én een zoon van de N. met kleine partijtjes de Belgische grens over om ze daar te verkoopen aan een Belg De Nijs .die zich nu voor den Economi- schen Rechte: had te verantwoorden, werd overeenkomstig den eisch tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zijn minderjarige zoon kreeg f 25 boete subs 2 weken tuchtschool De zaak tegen C de Kerf die in Duitschland verblijft en tegen Ed de Kerf moest worden aange houden Verdachte Ollebek als heler werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ook de vrouw van J de Nijs. die van een en ander kennis droeg werd wegens he ling veroordeeld Zij kreeg zes weken gevangenisstraf met verbeurdverklaring van het ontvangen geld Uit de volgende zaak die voor den Eco- nomischen Rechter behandeld werd, bleek, d.at deze heerschappen allerminst „vies” van deze smokkelzaakjes waren. Op 24 Januari waren de eerdergenoemde Ollebek en E. de Kerf alsmede de 41-j. fabrieks arbeider J A de Kerf, de 30-jarige land arbeider A. J van Langevelde en de 43- larige J F Lensen allen uit Axel onder die gemeente gesnapt toen zij elk met een zak op den rug onderweg waren naar ie Belgische grens Ollebek kon toen ge grepen worden en vertelde met J A de Kerf 400 k g lijnzaad te hebben gekocht, dat naar Zuiddorpe vervoerd moest wor den De helft hadden zij reeds met hun vijven goed op de plaats van bestemming «ebracht doch bij het tweede vrachtje 'enen zii teaer oe lamp Ollebek kreeg hiervoor zes weken en van Langevelde en J A de Kerf elk twee maanden gevangenisstraf met verbeurd verklaring* van het inbeslaggenomene E. de Kerf en Lensen werken momenteel in het buitenland zoodat hun zaak later in “ohande'inp komt zaak in afgebroken zinnen schilderde. Waarop mikte u, toen u den overnaaide? vroeg hij, nadat ze relaas beëindigd had. Mikte? Ik weet het niet; ik ge loot, dat Ik in het geheel niet heb ge mikt. Ik nield de revolver voor mij uit en drukte af. Ik geloof, dat ik in datsprakeloos aan. Ze maakte eén nuipe- Ja, antwoordde ze verwonderd. Was hij intusschen niet opgestaan en Keerde u op het kritieke moment den rug toe? Neen, nij zat voor mij en mij aan! Bötefür greep haar plotseling een ruwen greep bij den schudde naar door elkaar Wilt u nu eindelijk de waarheid zeggen? nep aij doos. Al hetgeen u mij hebt verteld, is pure onzin. Tracht u toch te beheerschen! Ze snikte neftig. Vragen over neden worden -chrifteliik beantwoord Landstorm beklom daarop het spreekgestoelte, dat met ha kenkruisvaan. de vlag der SS en het o-ranje-blanje-bieu was getooid. De 9e November, a.ou eKer ver oindt ons allen met de dooden der Be weging. maar ook met de geva'.ler. Ne derlandsche Nationaal-Socialisten staan midden in den gigantischen Kamp welken het rijk en de verbonden volker voor hun bestaan te strijden hebben. Onze vijanden gelooven thans wellicht, dat zij ons op de knieën zullen krijger en de ineenstorting nabij is dat er op nieuw een achtste November 1918 zal zijn, laar wij. Nationaal-Socialisten weten dat dit zich nooit za’. herhalen Germaansche lotsverbondenheid De lotsverbondenheid van de Ger maansche volken is met bloed beze geld: die lOtsverbbndenheid. die ge stalte za Ikrjjgen straks, die de Führer gestalte zal geven. Hoe, weet ik nog niet, maar gestalte in een Germaan- schen Statenbond, in een Germaansch rijk, noe het ook zijn zal, het is een historische noodzaak, zich te bekenr.en tot de grootere eenneid. Wij nebben dezer aagen Kunnen iezen. dat daar in het Oosten een groot Azia tisch blok gevormd wordt van volkeren en staten. U weet ook, dat in net Westen een Amerikaansch continent ge vormd wordt en als er nu reeds zulk een sterk Oost-Europeesch-Aziatisch- Sovjetisch blok bestaat, daartegenover kan alleen staan een solidair Europa. Hoe kunnen wij nu spreken over soli dariteit tusschen de Europeesche volke ren, wanneer wij niet aanvangen met de solidariteit tusschen de volkeren van hetzelfde ras en van hetzelfde bloed, dus tusschen de Germaansche volke ren? En hoe kunnen wij daarover spre ken, indien wij niet weten, dat de Na tionaal-Socialisten de dragende kern in die volkeren, solidair met elkander zijn? Zijn wij Nederlanders bang daar voor, bang voor de Germaansche soli dariteit? Zijn wij kleinmoedig daar voor?

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 5