De rede van gfi&nt den Führer lecrtlS&talen ■J KO Van middernachttot middernacht door FRANZ WENDELMUTH Geautor. vertaling van B. L. Venzelaar INKOOP geheele of gedeelte van 1e KLAS INBOEDELS. Vrijblijvende taxatie. BOTS’HANDELSONDERNEMfNG 1 BUITENLAND De bommen STADSNIEUWS BINNENLAND RECHTZAKEN FEUILLETON op Vaticaanstad KEEREN Het beste wat er bestaat M I 5 I* De beteekenis van de rede KERKNIEUWS iWordt verwlgdX HAAGSCHE COURANT Dinsdag 9 KLOKKEN, UURWERKEN, JUWEELEN, GOUD, ZILVER Nieuwe slag bij Bougainville De Marine Jeugdstorm het I De bombardementen Belachelijke geruchten November 1943 le bl. pag. 2 Nationaal-Socialistische jeugd bijeen KOFFIESURROGAAT 1861 ..Of- en geloof, dat f I de intensiviteit In de omgeving van Diepen heim kan men zoo nu I In de omgeving van Diepen heim kan men zoo nu en dan nog wel eens een ouder wetsche huifkar op den weg Li (C.N.F.-Hartgerink) die iets wel op het CANTOORMEU BELEN STENCILS INKT CARBON INKTLINTEN NOG STEEDS VERKRIJGBAAR /gTF’^straks is iatenkannis COUP wtxvtf/l i CORRESPOnDEttTlE^/^«»*-a»*l CONVERSATIE oboe Gedipt. Buttenl. voor BE TE R onder wug 30 SCHOLEN - 30 J AAR ERVARINÖ 52 Nadruk verboden de mee- door van ver zien, waarmede de boer en zijn vrouw op^vbite J,n, de omgeving, Z Oa generaal admiraal Amerikaansche bevelhebbers in Washington bijeen President Roosevelt heeft de chefs van de Amerikaansche strijdkrachten op een militaire conferentie bijeengeroepen, zouden aanwezig geweest zijn Marshall, generaal Arnold en King Gids sociale verzekering Ook dit jaar is weer verschenen „De kleine Gids” voor de Nederlandsche so ciale verzekering, als uitgave van de Vereeniging van Raden van Arbeid. Met deze uitgave zal stellig het beoogde doel, het verspreiden van kennis omtrent practische vragen op het gebied der so ciale verzekering in de kringen van be langhebbenden, worden bereikt. Alle wetten en besluiten op het gebied der sociale verzekering vindt men in dit aardig en handig uitgevoerde boekje be handeld en toegelicht; men vindt er een overzicht in van de verschillende instan ties en zelfs geeft het modellen voor be zwaarschriften. Men ziet uit dezen gids ook hoeveel belangrijke verbeteringen op het gebied der sociale verzekering in den laatsten tijd in ons land zijn tot stand gekomen. Vervolg van frontpagina volk verbonden is, weet precies, wat de overwinning onzer vijanden zou be- teekenen. Er zijn in Duitschland ook geen lagen, die op die overwinning hopen. Er zyn hoogstens enkele mis dadigers, die misschien meenen daar door hun eigen lot te kunnen verbete ren. Maar in dit opzicht behoeft men niet te twijfelen en zichzelf te mis leiden: met deze misdadigers rekenen wij af. Wat in het jaar 1918 gebeurde, zal zich in Duitschland niet herhalen. Als aan het front tienduizenden van de beste menschen, van onze geliefdste volksgenooten vallen, zullen wij er niet voor terugschrikken, in het binnenland eenige misdadigers ter dood te brengen. In den eersten wereldoorlog was het offer der soldaten iets, dat vanzelf sprak. Maar even natuurlijk waren de rijke, geldverdienende zwendelaar, de oorlogswinstmaker, de deserteur of de gene, die het volk ondermijnde en daar voor door het buitenland betaald werd. Deze elementen werden toen ontzien, terwijl de dappere soldaat zijn leven moest offeren. Dat is thans echter an ders geworden. TEL. 11.65,11. Geopend van 9—6 uur, Onzin, knorde de commissaris. Uw man werd door het doodelijke schot in den rug getroffen. Hij kan dus niet voor u hebben gezeten, toen u afdrukte. 9 uur 15 De stalhouder Busacker stond in ge dachten op van zijn onttyjt»7gjpg naar dat probleem niet kon klaarspelen, doet het thans voorkomen alsof zij in staat was het werkloozenprobleem der ge- heele wereld op te lossen. Het is waar, een kapitalistische uitplundering kunnen zij weer organiseeren. Dat echter bij deze uitplundering hun eigen volken te gronde gaan, interesseert hen weinig. Hun propagandamaatregelen volgen den weg, dien wij nog van den wereldoorlog kennen. Zij probeerden eerst door een vloed van papier bij het Duitsche volk en nog meer bij de volken onzer bond- genooten den indruk te wekken, alsof niet alleen de oorlog reeds door hen gewonnen was, maar ook bij de volken breede kringen naar een dergelijke ont wikkeling zouden verlangen. Ik weet niet of er onder het Duit sche volk menschen zijn, die werkelijk van een overwinning der Geallieerden iets verwachten. Ieder, die met het N V. PERZITA HEULSTRAAT IS DOOR AUTO AANGEREDEN De 73- jarige voetgangster J. P., uit de Stevin- straat, werd in deze straat aangereden door een bestelauto. Zij bekwam een rechteronderbeen- en ribfractuur en is opgenomen in het Roode Kruisziekenhuis. RIJW1ELDIEVEN GEPAKT: In een der buitenwijken zag gisteravond een agent twee jongemannen loopen, die 4 fietsen bij zich hadden. Omdat dit hem verdacht voor kwam, hield hij het tweetal staande. Dezen, de 22-jarige glazenmaker A. van L. en de 17-jarige machinebankwerker F. A. S. bekenden de fietsen uit een rij wielstalling gestolen te hebben. Zij zijn in bewaring gehouden. De 37-jarige stu- cadoor P. W. R. werd op heeterdaad be trapt bij het stelen van een fiets en is ingesloten. AARDAPPELEN GESTOLEN: De 26- jarige Loosduinsche tuinder J. G. H. S. was gisteren op klaarlichten dag bezig, in samenwerking met den 29-jarigen tuin- dersknecht Th. P. T. aardappelen te ste len uit een schuur, welke staat op een tuinderij aan de Alida straat en welke tuin grenst aan die van den vader van S. Het werd het tweetal gemakkelijk ge maakt, doordat een der wanden van de schuur vermolmd was. Niet minder dan 500 k.g. aardappelen, welke toebehoorden aan een armen timmerman, hadden zij versjouwd. S. en-T. werden aangehouden. DE TRAM NAAR LEIDEN: Met ingang van heden is de tijdelijke routewijziging van de H.T.M. lijn Den Haag.Wassenaar- Leiden opgeheven en rijden de wagens van die lijn weder langs de oude route, volgens de voor de tijdelijke omlegging geldende dienstregeling. Laatste slag brengt beslissing De strijd in het Oosten is de zwaar ste, dien het Duitsche volk ooit te door staan heeft gehad. Wat onze mannen hier verdragen, kan in het geheel niet vergeleken worden met dat, wat onze vyanden presteeren. Ook hier zal het uiteindelijke doel, het Duitsche front tot een ineenstorting te brengen, niet alleen niet bereikt worden, doch zoo- als steeds in de wereldgeschiedenis zal alleen de laatste slag de beslissing brengen. Dezen slag echter zal dat volk in zijn credit kunnen boeken, dat met de groot ste innerlijke waarde, met de grootste standvastigheid en met het grootste fana tisme het beslissende uur gebruikt. Wat ik derhalve van Duitsche soldaten eisch is ontzaglijk. Het is de taak van het front, dat het tenslotte het schijnbaar onmoge lijke mogelijk maakt. Het is de taak van het vaderland, dat het ’t front in zijn strijd tegen datgene wat onmogelijk of onmogelijk te dragen schijnt, steunt en sterkt, dat het zich in volle duidelijkheid er van bewust wordt, hoe het lot van ons geheele volk, van vrouw en kind en van onze geheele toekomst naar van afhangt, dat met inspanning van de laatste kracht, de beslissing in ons voordeel afgedwon gen wordt. Dat elk offer, dat wij thans brengen in geen verhouding staat tot de offers, die van ons geëischt zouden wor den, wanneer wij den oorlog niet zouden •winnen. Dat er derhalve zelfs geen andere gedachte kan zijn dan den oorlog onver biddelijk te voeren met het onverander lijke doel van het behalen der overwin ning, geheel onverschillig, hoe telkens de toestand moge zijn en geheel onverschil lig waar wij telkens moeten vechten. Het verraad van Italië’s koning Toen het verraad van den koning van Italië, den kroonprins en zijn militaire clique steeds duidelijker werd, was onze positie niet mooi, in de oogen van menig een zelfs wanhopig. De beide dictatoren der democraten hoopten reeds, in Wash ington gemeenschappelijk de vernietiging der Duitsche legers en de uitlevering van mijn vriend als een vermakelijk schouw spel te kunnen vieren. En toch werd het bijna onmogelijk lijkende in enkele weken mogelijk gemaakt. Uit een bijna onaf wendbare catastrofe kwam letterlijk in één slag een reeks van de roemrijkste een in zittingen verloren heeft, kan maar één wensch hebben: dat deze oorlog nooit verloren wordt, want alleen de over winning kan hem weer eens in het bezit van zijn goed stellen. Zoo vormen de honderdduizenden, die door de bom men alles verloren hebben, de avant- garde van de wraak. En nog iets an ders, waarmede onze vijanden thans niet zoo dikwijls meer als vroeger, maar toch nog steeds opereeren. Dat is het parool, de tijd werkt voor hen. Het spijt mij zeer, dat ik onzen ar beid in vredestijd niet heb kunnen voortzetten. Maar daar dit nu eenmaal niet mogelijk is, zullen wij nooit te vroeg den strijd eindigen, doch den tijd als onzen bondgenoot beschouwen. Geen herhaling van 1918 Deze oorlog kan duren zoo lang hij wil. Duitschland zal nooit capituleeren. Wij zullen nooit de fout van 1918 her halen, namelijk om kwart voor twaalf de wapens neer te leggen. Hiervan kan men zeker zijn: diegene, die de wapens als allerlaatste neerlegt, zal Duitsch land zijn, en wel vijf minuten over twaalf. Zy mogen hopen ons door zware bloedoffers klein te krygen. Alleen dezen keer is ’t met deze bloedoffers zoo gesteld, dat op elk Dultsch bloed offer 2, 3 en 4 slachtoffers van onzen vijand komen. Hoe zwaar deze offers ook voor ons zyn, zij kunnen ons toch alleen nog sterker verplichten. Het zal niet tevergeefsch zjjn, wat wij aan offers brengen. Uit deze offers moet voor ons volk een voordeel groeien en niet alleen voor ons volk, doch ten slotte ook voor geheel Europa. REPARATIE 1936 C. en J. BURGER, WAGENSTRAAT 120 TEL. 180.372 I Bluf en propaganda De Führer wees er op, dat de tegen standers van het Duitsche Rijk geloo- ven het Duitsche volk thans in de eer ste plaats door bluf en propaganda murw te kunnen maken, door te doen alsof zij de overwinning reeds behaald hadden. Als het niet zoo ernstig was, zou men menigmaal om dit optreden tigen bijval, die de meest markante verklaringen van den Führer begroette, toen hij van de volslagen onmogelijk heid sprak van de door van van sche front en voorts aan de onomstootelijke zekerheid, ditmaal de Duitsche soldaat de wapens als laatste, pas vijf minuten over twaalf, zal neerleggen. Minuten duren de, stormachtige bijval werd ook ge wekt door de verklaring van den Füh rer: „Wat ook moge komen, wij, zullen het meester worden. Aan het einde staat de overwinning”. De vastberaden heid tot den strijd van de geheele na tie, tot welker tolk Adolf Hitler zich heeft gemaakt, is in de Münchensche betoo- ging aldus resumeeren de bladen hun totalen indruk op machtige wijze tot uitdrukking gekomen. Meer dan vijftien vijandelijke oor logsbodems, waaronder 4 slagschepen, meer dan 8 kruisers en 3 torpedoboot- jagers, evenals 5 transportschepen zijn tot zinken gebracht of zwaar bescha digd, dan wel in brand geschoten door het Japansche marineluchtwapen in de wateren ten Zuiden van Bougainville, sedert den ochtend van 8 November. Aldus heeft het keizerlijke hoofdkwar tier heden bekend gemaakt. BETER WERK COSTUUM ƒ25— WINTERJAS ƒ20— A. DADEMA, Zuiderparklaan 211 Telefoon 33.14.16 „Over de agrarische en koloniale ga- I a» nn «van o zzallr ie I ONEERLIJKE BRIEVENBESTELSTER STAAT TERECHT: Een 19-jarige ge wezen brievenbestelster der P.T.T. alhier had zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden wegens diefstal van dis tributiebonnen uit haar ter bestelling toevertrouwde brieven. Zij had in Juli j.l., toen zij in haar wijk bestellingen deed, uit haar tasch een brief achterge- houden, waarvan de inhoud, zooals zij vermoedde, distributiebonnen bevatte. Een bewoner uit de straat waar zij be stelde. had gezien, dat zij den brief open de, dé bonnen in een taschje deed, dat zij bij zich stak en vervolgens de enve loppe en een daarin gestoken brief in snippers scheurde. Verdachte gaf dit alles toe en ook, dat zij nog een anderen brief uit haar tasch op dezelfde wijze had behandeld. Het O.M. merkte in zijn requisitoir op, dat dit geval van oneer lijkheid van een vrouwelijke ambtenaar het eerste was, dat te zijner kennis 1» gekomen. Rekening houdend met een gunstig reclasseeringsrapport eischte het tegen verdachte acht maanden gevange nisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en inlassching der gratieclau- sule in het te wijzen vonnis. Hij wachtte geen antwoord af, maar verliet het huis. Het allereerst wat Busacker bemerk te, toen hij de woning van zijn buur man naderde was, dat Storcke het ko peren reclameschild nog niet boven zijn deur had opgehangen. Hij schudde afkeurend zijn hoofd en ging langs het pad in het voortuintje naar het huis, beklom de enkele traptreden en drukte de deurklink omlaag. De deur was nog gesloten. Busacker bleef peinzend staan. De nachtelijke onbekende was door de ach terdeur binnengelaten. Hij liep terug door het voortuintje, ging om het huis heen en probeerde de achterdeur te dat zij zich van de eene conferentie naar de andere haasten, om hun ver schillende oneenigheden bij te leggen, doen zij alsof zij reeds overwinnaars waren. Zij roepen commissies bijeen voor de „organisatie der wereld na de overwinning”. Het zou veel doelmatiger zijn, als zij zich bezighielden met de 1 organisatie van hun eigen wereld. Zij roepen commissies bijeen, die ervoor moeten zorgen, dat de wereld na den oorlog van levensmiddelen wordt voor zien. Het zou beter zijn, als zij thans hun eigen volken van levensmiddelen zouden voorzien, die door den honger dood bedreigd worden. Het is een echte Britsch-joodsche brutaliteit, als zij doen alsof zij in staat waren, de wereldproblemen op te los sen, terwijl zij hun eigen problemen niet hebben kunnen meester worden en den oorlog noodig hadden om zich te ont trekken aan het afleggen van een ver antwoording, waartoe zij wegens hun falen door hun eigen volken zouden zijn gedwongen. Een land als Amerika bij voorbeeld telde 13 millioen werkloozen en de leiding van het land, die het met Maar Busacker was een man, die de zwijgzaamste menschen aan het praten wist te krijgen. Een stalknecht kwam de kamer bin nen, om verslag uit te brengen van het werk, dat hij den vorigen dag had verricht en Busacker gaf hem een nieuwe opdracht. Daarna ging hij aan de tafel zitten en werkte zijn boeken bij. Hij keek op de klok; Jiet was vijf minuten voor half tien. Als er iemand mocht komen, moeder, dan ben ik bij Storcke; ik moet mij laten scheren! riep hij naar de keuken, waar zijn vrouw bezig was met de toebereidselen voor het middag- maaVj DE JEUGDHERBERG VAN DE TOE KOMST De Nederlandsche Jeugdher- bergcentrale heeft Zaterdag en Zondag ter gelegenheid van de tentoonstelling „De Jeugdherberg van morgen”, die ge durende de Novembermaand in het Ste delijk Museum te Amsterdam te bezich tigen is, een bijeenkomst in hotel Park zicht gehouden, waaraan zeer vele Neder landsche architecten, schilders, beeldhou wers en musici deelnamen, om te spreken over problemen van artistieken en kul- tuurpolitieken aard, het jeugdherberg- werk betreffende. De conferentie stond onder leiding van den gemachtigde voor het jeugdherbergwezen, den heer G. A. van Dieren. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN: Het Rijkscommissariaat maakt bekendDe commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeesters benoemd: den heer J. A. J. M. Mertens te Breda tot burgemeester van Oosterhout en den heer A. Bouwman te Druten tot burge meester van Budel. ven en prestaties van ons volk is vrjj veel gezegd en geschreven, maar werd de laatste jaren wel een beetje vergeten, dat wij ook een zeevarend volk zijn”, aldus ongeveer opperboots- man J. H. Bartels, van den Marine- Jeugdstorm in de persconferentie van gisteren, En om in die leemte te voor zien, werd ongeveer een jaar geleden de M.J.S. opgericht. Men stond direct voor vele en groote moeilijkheden als ten aanzien van het materieel, de diverse water-versperrin- gen vanwege de bezetting en de tegen werking van hen, die het belang van een instituut als de M.J.S. niet inzien, dan wel in het algemeen gekant zijn tegen al wat nat.socialistisch is. Thans is men dan zoover, dat er toe reikend materiaal is om met de jongens van 12 jaar op de Kaag en met de jongens van 14 op het IJsselmeer e.d. te oefenen, hetgeen des zomers ge schiedt in opleidingen van drie weken. I Van de Kriegsmarine geniet de M.J.S. alle medewerking en met de tegenkan- ting uit zekere kringen zal men het wel klaren. I Men wil het zeevarend deel van ons i volk en dat is een zeer groot I deel weer wakker maken; belang- 1 stelling wekken bij die jongens, die an ders misschien door woonplaats en mi lieu nooit met de zee in aanraking zouden komen. De M.J.S. wil hen al op jeugdigen leeftijd op het water bren gen, hen keuren op hun bruikbaarheid als zeeman en aldus voorkomen dat, gelijk momenteel het geval is, de zee vaartscholen vol zitten met jongelui, die heelemaal niet van plan zijn later de zeeën te bevaren. Dezer dagen is de M.J.S. in een nieuw uniform gestoken, het traditio- neele matrozenpak, en men heeft dat Zondag j.l. te Utrecht voor het eerst kunnen zien. Opperbootsman Bartels verwacht van het nieuwe kranige uniform een propa gandistische werking, welke niet alleen hen zal trekken, die hun toekomst op de baren zoeken, maar alle flinke jon gens, wien het zeevarend karakter van ons volk ter harte gaat. Een ander middel, waarop onze vijan den rekenen, is de bommenoorlog. Wat het Duitsche vaderland hier heeft te doorstaan, is ons allen bekend. En wat ik persoonlijk daarbij gevoel, kunt gij u voorstellen. Toen deze oorlog begon, heeft de Amerikaansche president zich op huichelachtige wijze tot mij gewend met het verzoek, geen bommenoorlog te voe ren. Wij hebben dat ook niet gedaan. Maar dit verzoek werd slechts gedaan met het doel, onzen vijanden den tijd te verschaffen, om van hun kant dezen oor log voor te bereiden en te zijner tijd te ontketenen. Twee dingen zou ik hierover willen zeggenwat mij smart veroor zaakt, zijn uitsluitend de slachtoffers in het vaderland, vooral de slachtoffers on der de vrouwen en kinderen. Wat mij pijn doet is, dat deze menschen hun have en goed verliezen. Daarentegen is de schade aan onze industrie veel minder belangrijk. Zij verhindert niet in het ge ringst de voortdurende stijging onzer be- wapeningsprestaties. En hiervan kan men overtuigd zijn: onze steden bouwen wij weer op, schooner dan ooit tevoren en wel in den kortst mogelijken tijd. Als een volk in staat is om een oorlog tegen een ge heele wereld te voeren, in één jaar 6 of 8 of 10 millioen kubieken meter beton in vestingen te verwerken en duizenden wapenbedrijven uit den grond te stampen, dan zal het zulk een volk ook mogelijk zijn, 2 of 2 millioen woningen te bouwen. Duitschlands wederopbouw De Amerikanen en Engelschen maken op het oogenblik plannen voor den we deropbouw van de wereld. Ik maak op het oogenblik plannen toor den weder opbouw van Duitschland. Er zal echter één verschil zijnterwijl de wederop bouw van de wereld door de Amerikanen en Engelschen niet zal plaats hebben, zal de wederopbouw van Duitschland door het Nationaal-Socialisme nauwkeurig en volgens de plannen worden uitgevoerd. Dan worden onze massa-organisaties, te beginnen met de OT tot aan den arbeids dienst met inbegrip van het geheele ove rige Duitsche economische leven gebruikt plus de oorlogsmisdadigers. Zij zullen daar voor het eerst in hun leven nuttig werk verrichten. v Dat is het eerste wat ik hierover zeggen moet, en het tweede: de heeren mogen het gelooven of niet, maar het uur der vergelding zal komen. Ook wanneer wij op het oogenblik Amerika niet kunnen bereiken, dan ligt toch God zij dank een staat tastbaar dichtbij en daarmede zullen wij ons bezighouden. En dan wil ik in de derde plaats hier nog iets aan toevoegen: kunnen lachen. Op hetzelfde oogenblik, ning van onze vijanden, dat zij dat zij zich van de eene conferentie hun lucht-terreur de mtnrivitci: den Duitschen oorlogswil kunnen minderen berust op een drogreden. Die gene namelijk, die nu eenmaal zijn be- TORENSTRAAT131 i^fiftKVENHAGE TEL. 11.35.81 één slag een reeks van de handelingen voort, die leidden tot volledig herstel van onze positie, ja, menig opzicht tot een verbetering. Als deze oorlog eens geëindigd zal ïyn, dan zullen derhalve de grootste lauweren meer moeten worden toege schreven aan ons geloof en onze vol harding dan aan de incidenteele daadkracht en afzonderlijke acties. Daartegen zal en moet ook elke propa ganda onzer vijanden falen. Evenals in den wereldoorlog hopen zij niet zoo zeer op de overwinning der wapenen, dan wel op de uitwerking van hun phra- sen, hun dreigementen en hun bluf. Eerst geloofden zij aan de dreigementen met den tijd, den honger, den winter enzoovoort. Daarna geloofden zij, dat de bommenterreur alleen al voldoende zou zyn om het Duitsche volk in het binnenland murw te maken. Maar, ter wijl in den eersten wereldoorlog het Duitsche volk in het binnenland bjjna zonder vijandelyken invloed ineen stortte, zal het thans ook onder den zwaarsten druk de kracht van zyn weerstand nooit verliezen. Er zyn te veel offers gebracht dan dat iemand het recht zou hebben, zich te onttrekken aan deze offers voor de toekomst. de vijanden Duitschland gehoopte herhaling een versagen van het binnenland- uitdrukking gaf dat openen. Tot zijn verwondering onder vond hij geen weerstand. Hij ging naar binnen, stiet de binnen deur open en trad in de keuken. Daar bleef hij aarzelend staan en keek in het rond. Het was doodstil in het huis, angstig stil zelfs; ergens in een andere kamer tikte een klok. Busackers blik bleef rusten op een stuk brood, dat op de keukentafel lag en het daarnaast staande bord, waar op een stuk boter lag. Een kopje stond er eveneens, half gevuld met koffie. Aan alles was te zien, dat in dit huis de zorgzame vrouwenhand ont brak. Met den grooten tuin achter het huis was het eveuzoo; nergens was een En dan tenslotte nog een ding: ik lees iedere week minstens drie of vier maal, dat ik een zenuwinstorting gekre gen heb. Ge kunt ervan overtuigd zijn: alles is mogelijk, maar dat ik mijn ze nuwen verlies, is totaal uitgesloten. In dit verband karakteriseerde de Führer ook de belachelijkheid van de geruchten over oneenigheden tusschen hem en zijn vriend Göring, tusschen Weermacht en Partij, tusschen hem en zijn generaals. Zonneschijn kan iedereen verdragen, maar wanneer het onweert en stormt, dan pas komen de harde karakters naar voren en dan ziet men ook den zwakkeling. Wanneer het eens moeilijk wordt, dan blijkt pas wie werkelijk een kerel is en wie in dergelijke uren zijn zenuwen niet verliest, doch hardnekkig en standvastig blijft en nooit aan een capitulatie denkt. Geloof in den Almachtige Tenslotte wil ik ook dengenen, mij steeds over religie spreken, zeggen: ook ik ben religieus, in mijn diepste innerlijk religieus. En ik geloof, dat de Voorzienigheid de menschen weegt, en dat degene, die de proef der Voorzienigheid niet kan door staan, maar daaronder bezwijkt, door de Voorzienigheid ook niet voor grootere din gen bestemd is. Het is een uit de natuur voortvloeiende noodzakelijkheid, dat bij de selectie slechts de sterkeren overblij ven. Het Duitsche volk, zooals ik het in de massa zijner vormen heb leeren ken nen, is Gode zij dank sterk en kerngezond. Wat al successen heeft de Voorzienigheid ons niet gegeven, wat voor grootsche overwinningen heeft zij ons niet doen be. halen. Hoe hebben, wij in enkele jaren een bijna wanhopigen toestand van ons land en ons Rijk volkomen veranderd. Hoe heeft ons de Voorzienigheid ook bijna hopelooze situaties, zooals de Italiaansche ineenstorting, meester doen worden. En zouden wij dan zoo erbannelijk zijn om aan deze Voorzienigheid te ver sagen of te vertwijfelen? In dankbaar heid buig ik mij voor den Almachtige, dat Hij ons zoo gezegend heeft en ons geen zwaardere beproevingen, den stryd op Duitschen bodem, gezonden heeft, maar dat wij er in geslaagd zftn, tegen een wereld van overmacht dezen stryd met succes tot ver buiten de gren zen van het Ryk te voeren. Ik ben er trotsch op, aldus vervolgde Hitler, de Führer van dit volk te zijn, niet alleen in gelukkige dagen, maar ook in moeilijke. Het verheugt mij, dat ik in dergelijke dagen het volk van mij zelf uit kracht en vertrouwen kan geven en kan zeggen: „Duitsch volk, wees volkomen gerust, wat er ook mag komen, wij zullen het meester worden, aan het einde staat de overwinning.” De Führer herinnerde de Partij en de Nationaal-Socialistische leiding aan haar taak, de eerste draagster van het geloof der natie te zijn. Fanatiek geloof in de overwinning „Ik ben”, aldus besloot hij, „slechts voor enkele uren hier gekomen om tot u, mijn oude aanhangers, te spreken, en morgen ga ik reeds weer terug en neem een schoone herinnering aan mijn oude strijdmakkers en onze strljd- periode mede. Ook gij moet van hier gaan met het fanatieke vertrouwen en het fanatieke geloof, dat er absoluut niets anders mogelijk is dan onze over winning. Daarvoor strijden wij, daar voor zijn zeer velen gevallen, daarvoor zullen nog anderen hetzelfde offer brengen. Daarvoor leven generaties, en niet alleen nu, maar ook in de toe komst. Het bloed, dat wij thans offe ren, zal eens rijkelijk aan ons volk vergolden worden. Wij herinneren ons aldus al onze kameraden, die als Natio naal-Socialistische strijders voorgegaan zijn op een weg, die slechts de weg van de grootheid van ons vaderland, van de grootheid van ons Duitsche volk kan zijn.” AFSCHEID EN INTREDE: Cand. C. Meijer, hulpprediker te Loosduinen is voornemens Zondag 21 Nov. zijn intrede te doen bij de Ger. kerk van Zuilichem na tevoren te zijn bevestigd door ds. W. A. Wiersinga van Loosduinen. DR. P. V. d. SPEK: Naar wij vernemen is dr. P. v. d. Spek, Geref. predikant te ’s-Gravenhage-Zuid, die in het gem. zie kenhuis een ernstige operatie heeft on der gaan tot verder herstel in zijn pastorie teruggekeerd. Duitsche persstemmen De rede van Hitler aan den voor avond van den historischen 9den No vember beheerscht het uiterlijk van de Berlijnsche ochtendbladen van heden, die met opschriften over de geheele breedte der pagina de geweldige betee kenis van de uiteenzettingen van Adolf Hitler belichten. „De laatste slag is aan ons”, „On overwinlijke geloofskracht”, „Hardste strijd tot de overwinning”, aldus de pa rolen, waaronder de verslagen van de Münchensche betooging worden gege ven, terwijl nadrukkelijk wordt gewezen op het door den Führer aangekondigde „uur der vergelding”, benevens op de historische zending van de Nationaal- Socialistische beweging voor Duitsch land en voor Europa. In de stemmingberichten wordt voor al de nadruk gelegd op den stormach- De Nationaal-Socialistische jeugd heeft aan den vooravond van den Heidenge denkdag een korte, plechtige samenkomst gehouden in „Diligentia”, waar Oberbann- führer W Voss van de Befehlstelle Nie- derlande der Reichsjugendführung en Hoofdstormer C. van Geelkerken hebben gesproken De smaakvol versierde groote zaal was tot in alle hoeken gevuld met jongens en meisjes van den Jeugdstorm, Hitlerjugend en B.D.M en onder de gas ten waren eenige hooge functionarissen van Partij en Beweging. Oberbannführer Voss bracht in herin nering wat zich op den negenden Novem ber 1923 te München heeft afgespeeld en hij schetste den toestand van vernede ring, waarin het Duitsche volk door het verdrag van Versailles en de uitwerking daarvan was geraakt. Doch juist in dien toestand vormde zich een golf van Natio naal-Socialisme. waaruit onder Hitlers geniale leiding het Duitschland van heden is gegroeid. En dit was mogelijk omdat, ondanks alle tegenslagen en vernedering, het geloof in de oerkracht van het Duit sche volk was gebleven. Op den 9en No vember 1923 volgde de 30ste Januari 1933, toen Adolf Hitler tot Rijkskanselier werd benoemd en daardoor de leiding van het Duitsche volk in handen mocht nemen. Bij die gelegenheid legde Hitler een grooten krans bij de gedenkplaats voor de zestien gevallen helden te München met het motto „Und jhr habt doch ge- siegt”. Bij de herinnering hier aan aldus spr geven wij de belofte alles wat ons zou kunnen scheiden overboord te werpen en alles wat ons tot de overwin ning kan voeren, aan te pakken. Hoofdstormer van Geelkerken consta teerde, dat de op 9 November 1923 te München voor het Nationaal-Socialisme gebrachte offers mogelijk hebben ge maakt, dat we thans in verbondenheid bijeen zijnDuitschers, Nederlanders en andere Germaansche volken. Hij verge leek den toestand der levensmiddelen voorziening van thans bij dien van de laatste jaren uit den vorigen wereldoor log en merkte op. dat thans voor de ge meenschap alles veel beter is verzorgd dan destijds het geval was, toen alleen zij, die over veel geld beschikten, van alles konden koopen. Verder herinnerde spr. aan de gevolgen van den wapenstilstand, 11 November 1918, onder den invloed van de veertien punten van Wilson aangegaan, hoewel de Duitsche legers den oorlog geenszins had den verloren en aan de woorden van Clemenceau, die toen zeide, dat er nog 20 millioen Duitschers te veel waren. Duitschland, dat den oorlog niet had verloren, verloor den wapenstilstand en het werd nagenoeg leeggehaald. Toen trad de onbekende soldaat Hitler naar voren en legde de grondslagen voor Duitschlands herstel. Thans, 2Ó jaren later, strijden onder zijn leiding Duitsche- en Nederlandsche Nationaal-Socialisten tezamen voor het nieuwe Europa. Geen enkel bombardement kan deze eenheid en samenwerking verbreken en spr. drukte zijn jeugdigen toehoorders op het hart, deze grondslagen in Godsvertrouwen ook voor de toekomst vast te houden en het beste en laatste voor volk en vaderland te geven. De samenkomst werd gesloten met het zingen van de Duitsche en Nederlandsche volksliederen den spiegel en betastte de baardstop pels aan zijn kin. Eigenlijk was het nog te vroeg, om aan het werk te gaan, maar de nieuwsgierigheid liet hem geen rust De kapper, Georg Storcke, stond bekend als een man, die zich met niemand inliet en noch familie, noch vrienden bezat. Het zou interessant zijn, te weten, wie hem in den afgeloopen nacht in storm en re gen mocht hebben bezocht. Zeker, Storcke hield er niet van veel te spre ken; slechts het allernoodzakelijkste, over het weer en over de wedrennen. Hij ging steeds naar Hamburg, wan neer daar paardenrennen werden ge houden.' v De verklaring over den bomaanval Vaticaanstad, Zaterdagavond door Geallieerde hoofdkwartier in Noord- Afrika gepubliceerd, wordt te Berlijn be schouwd als een ondubbelzinnig bewijs voor de verantwoordelijkheid der Anglo- Amerikanen, meldt het A.N.P. De Geallieerde verklaring zegt schoon het klaarblijkelijk onmogelijk is, bij nachtelijke operaties met volkomen zekerheid vast te stellen, waar de bom men gevallen zijn, heeft een grondig on derzoek naar de operaties, in den nacht van 5 op 6 November endernomen, aan getoond, dat de bemanningen stellige in structies hadden om Vaticaanstad niet te bombardeeren”. Deze formuleering beteekent, aldus zegt men in toonaangevende Berlijnsche krin gen. dat in tegenstelling tot vroegere be weringen ook in den betreffenden nacht vijandelijke vliegers onderweg waren. De Duitsche constateering over het binnen vliegen van afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen wordt daarmede gestaafd. Van Vaticaansche zijde wordt medege deeld, aldus het D.N.B., dat uit het onder zoek van de splinters der in den avond van 5 November op Vaticaanstad gewor pen bommen, dat werd verricht door den leider van den technischen dienst van Va ticaanstad, ingenieur Galeazzi, en 2 des kundigen van de leiding van den artillerie- dienst te Rome, is gebleken, dat het En- gelsche bommen van klein kaliber zijn geweest. bed aangelegd, overal tierde welig het onkruid. Bessenstruiken en vruchtboo- men stonden verwilderd in het rond. Het is zonde en schande, placht mevrouw Busacker te zeggen, als het gesprek op Georg Storcke kwam en ze had daarbij geen ongelijk. De stalhoü* der stond nog steeds in de keuken, luisterde opmerkzaam en hoestte on» kenbaar te maken, dat er iemand was. Maar er kwam niemand. Hij begon te roepen. Zijn „hallo! hallo!” echode uit het huis terug. Plot seling kreeg Busacker een vreemd ge voel, dat hij niet meester kon worden. Inplaats van wegen modder. Een door de najaars regens in een glibberig veld van klei herschapen weg. (P.K. Heinz-H.H.-St.) t -

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2