I No. 18639. Woensdag 10 November. 1943. van Vergeefsche aanvallen op bruggenhoofd! Cherson SPORT STADSNIEUWS BINNENLAND AGENDA Engeland betaalde den duursten prijs I KERKNIEUWS De gevechten bij de Salomons eilanden Boelgaarsche ministers bij den Führer Verbetering tandheelkundige verzorging DOODELIJK ONGELUK OP HET HOLLANDSCHE SPOOR STATION De dag der oude W.A. Gooi wat in mijn schoentje Uitreiking distributiebescheiden (O.-aj Sportrevue Ergerlijk Ten Wetten en Noordwesten van Kief njn Duitsche troepen op nieuwe stellingen teruggetrokken nu voor Waffen-SS en Landstorm Partijleiders te München bijeen Flinke kerels melden zich BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE COURANT OUITSCH WEERM ACHTBERICHT karakter, zijn; gedrag, in wij >ola Rede van Churchill Veldtocht in 1944 zal de kostbaarste ▼oor de Geallieerden zijn Haven van Napels opnieuw gebombardeerd ..Werp Keen „scherp" tusschen de aardappelschillen Bij onze vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. (S.S.P.K.-Heukels-O H.) en dan go alie Al van den Akker geb. A. D. J Boekee geb. van Zondag a.s. zal op de terreinen van de lagere kaderschool der W.A., Doodeweg B2O te Oud-Leusden. de dag der oude W.A. plaats vinden, ter herdenking van het feit, dat de Leider op 7 Nov. 1932 de W.A. instelde. Op dezen dag zal tevens de uitreiking van de W.A. strijdersteekens plaats vinden, waarna om 14.30 uur de plechtigheid een aanvang neemt. De commandant der W.A. mr. A. J. Zon- dervan, zal hierbij het woord voeren. hier- vermelde vervoegen gekeurd voor de of den VERDUISTEREN Van 17 uur tot 7.45 uur Maan: 10 Nov. onder 5.20 u.. op 16.49 u.; 11 Nov. onder 6 38 u.. op 17.13 u. 12 Nov V. M. OP IN BEWEGING ZIJNDEN TREIN GESPRONGEN De 67-jarige C. A. K„ wonende in Rot terdam, sprong gisteren om ongeveer kwart voor zes op de treeplank van een reeds in beweging zijnden trein, die van het Hollandsche Spoor in de richting Rot terdam vertrok. Hij trachtte het portier te openen, doch kwam te vallen en ge raakte onder den trein. Hij was op slag dood. Geref. Kerken. Beroepen te ’s-Gra- venhage Loosduinen 3e pred.plaats H. Volten, te Haren (Gr.) De slag bjj Bougainville Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat een gisteren als zwaar beschadigd opgegeven vijandelijk slagschip gezon ken is. Nadere Japansche successen in den „tweeden luchtslag bij Bougain ville” zijn: nog 3 groote kruisers en een kleine kruiser of torpedobootjager be schadigd, voorts nog 3 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De Japan sche verliezen zijn intusschen met 1 vliegtuig vermeerderd. Ja. de Sint wil wel. Maar... al die dui zenden verlangende kindergezichtjes en de zorgen van hun ouders... maar helpt U den Sint en werkt mede aan de speel, goedinzameling van den Jeugdstorm. Even een briefkaartje en het wordt gehaald. Het adres is Soendastraat 25, den Haag. bevordering prestatie! 15-ll-’43 914 u Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 16-ll-'43 912 u. Goes, Hotel Central; 1518 u. Breda, Restaurant Modern, Markt; 17-ll-’43 9 14 uur, den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45; 18-11- 43 9—12 uur. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16; 15—18 u. Arnhem, Café Royal; 19-li-’43 912 u. Hengelo, Café Modern, Spoorstr. 18-, 19-ll-’43 1518 u. Zwolle, Hotel Gijten- beek; 2O-U-’43 912 u.. Assen. Concert- huis a/d Vaart15—18 u. Groningen, Heerestraat 46; 21-ll-’43 912 u. Leeu warden, Huize Schaaf, Breedstr.; 22-11-43 914 u. Amsterdam, Dam 4; 23-ll-’43 9 13 uur, Utrecht. N.V.-Èuis, Oudegracht 245. 24-ll-’43. 914 u. Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg25-11- 43 914 u. Den Haag. Café den Hout, Be- zuidenhoutscheweg. 11 November 1918 en 11 November 1943 Max Blokzijl spreekt in de serie Bran- c’mde Kwesties, te zenden morgenavond over Hilversum I, om 18 45 uur, over „11 November 1918 en 11 November 1943” Morgen van 9.3016.30 uur vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats in het gebouw aan de Groot-Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 voor de namen beginnende met: Hoo t/m Kes. In het bijkantoor Scheveningen-Noord (Ooststraat 1) van 916.30 voor de letters Kn t/m einde K en in het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 916.30 voor de letters Ge t/m Hil. Tewerkstelling van de vrouw in Neder, land. Vrouwelijke glasblazer. GOUDEN ECHTPAAR: Op 22 November herdenkt het echtpaar B. Droste en J. DrosteSteggink, wonende zMultatuli- straat 53, den dag, waarop het 50 jaar geleden in het huwelijk getreden is. Giraud afgetreden Naar Reuter meldt, is generaal Gi raud afgetreden als president van het Fransche dissidentencomité. Volgens een bekendmaking van het dis sidentencomité wordt de Gaulle voorzit ter. Giraud blijft opperbevelhebber van de ..Fransche strijdkrachten”. Berlijn over de rede De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft o.a. Churchill heeft op het banket van den lord mayor van Londen een rede uitge sproken. waarin het Britsche publiek ge waarschuwd wordt tegen lichtvaardig op timisme en voorbereid op de geweldigste bloedoffers, die het Engelsche volk in zijn geschiedenis nog heeft moeten brengen. Dezelfde Churchill, die in 1940 en '41 den top van den berg reeds geloofde te zien en durfde aankondigen, dat men in 1943 over den berg heen zou zijn, ziet zich thans gedwongen te constateeren. dat 1944 van Engeland en de Ver. Staten de grootste offers zal eischen aan men. schenlevens en dat overal diepe rouw zijn intrede zal doen. Van Duitsche zijde heeft men er nooit twijfel over laten bestaan, dat de strijd om buitenbastions van de Europeesche vesting kinderspel zou zijn vergeleken met de taken, die iedere poging tot penetratie in de vesting Europa zelf met zich mede zou brengen. De eergisteren gehouden rede van Hit ler, waaruit de vastberadenheid tot den strijd en de zekerheid der overwinning van Duitschland straalt, schijnt haar effect op den Britschen premier niet gemist te heb ben evenals ook de aankondiging van de stellig komende vergelding door hem geenszins meer lichtvaardig wordt opge nomen, gelijk blijkt uit zijn desbetreffende uiteenzettingen. In zoover Churchill actueele politieke problemen raakt, blijft hij uiterst vaag. Na de overwinningsfanfares over het re sultaat van Moskou, doet zijn verwijzing naar de daar genomen besluiten merk waardig slap aan en doet het zelfvertrou wen missen, dat Churchill bij andere ge legenheden aan den dag pleegt te leggen. Denzelfden indruk geven zijn bezwerend klinkende uitlatingen over het Empire. De door Churchill aangekondigde plan nen ter voorkoming van chaotische toe standen na den oorlog, vormen soortge lijke propagandastellingen als de uitlatin gen van Roosevelt over de hulpverleening aan de ..bevrijde gebieden". Evenmin als Roosevelt’s plannen den nood in Noord- Afrika, op Sicilië of in Zuid-Italië ver mochten te lenigen, evenmin zullen maat regelen van ChuTchiliaanschen stempel den chaos kunnen verhinderen, welken een bolsjewistische overwinning op Europa tengevolge zou hebben. WielrennenPiet Moeskops, onze oud- wereldkampioen der prof sprinters, wordt Zondag a.s. 50 jaar. SchakenVoor de eerste klasse-compe- titie van den Ned Schaakbond werden nog de volgende resultaten verkregen Max Euwe—ASC 55; NRSCEindhoven 81 (voorl.); StauntonBussum 6J—3J. Handbal: Zondagmorgen a.s. om 11 uur wordt in het VUC-stadion een handbal- wedstrijd gespeeld tusschen de Befeni- stelle Niederlande der Hitler Jugend en het Duitsche Betreuungsgebiet Moezelland Gymnastiek: Zondag 28 dezer worden te Amsterdam turnwedstrijden gehouden tus schen Amsterdam en de ..Rest van Neder land” voor dames en heeren. De Führer heeft op 5 November 1943 den koninklijk Boelgaarschen minister president Bojilof en den koninklijk Boel gaarschen minister van Buitenlandsche Zaken Sjisjmanof voor een uitvoerige bespreking over alle kwesties, die voor Duitschland en Boelgarije van belang zijn, ontvangen. De bespreking bij den Führer, waaraan van Duitsche zijde werd deelgenomen door den minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribben trop, generaal-veldmaarschalk Keitel en generaal Jodl, verliep in den geest van de hartelijke overeenstemming en van de beproefde traditioneele vriendschap. Na de ontvangst bij den Führer wa ren de Boelgaarsche ministers de gas ten van minister von Ribbentrop. De vriendschappelijke bespreking werd hier voortgezet en des avonds be ëindigd. terende gevechtsprestaties bij de zware gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front bijzondere waardee- ring. Aan het Zuid-Italiaansche front gaat de afweerslag ten Westen van de Vol- turno met onverminderde felheid voort. Steeds opnieuw ondernomen doorbraak- aanvallën van sterke BritschAmeri- kaansche strijdkrachten op onze heuvel- stellingen, vooral bij Mignano en Ve nafro, zijn in het afweervuur bloedig in eengestort. Door energieke eigen tegen aanvallen werden eenige plaatselijke penetraties afgegrendeld of opgeheven en daarbij zijn gevangenen binnengebracht. Sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht opnieuw het vijandelijke ravitail- leeringssteunpunt Napels aangevallen en voltreffers geplaatst op schepen en los singen in de haven. Bij aanval'en overdag van zwakke vij andelijke luchtstrijdkrachten op de be zette gebieden en bij nachtelijke storings- aanvallen op West-Duitsch gebied, welke op eenige plaatsen gebouwenschade ten gevolge hadden, werden 4 Britsch Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. JONGE RIJWIELDIEVEN: Vier jongens in den leeftijd van 15 tot 17 jaar zijn in buitenwijken betrapt bij het stelen van fietsen. Zij zijn aangehouden. Ingebroken is in een perceel in de Huygensstraat, waarbij een tel machine en eenig autogereedschap werd ontvreemd. veringsverbod voor accumulatorenbatterijen van 30 ampère-uren met ingang noemden datum uitgebreid accumulatoren en rijen, dus ongeacht de tevens tot accumulatorplaten. Voortaan zal dus voor het koopen. verkoopen en afleveren van alle accu's een vergunning afgegeven door of namens den directeur van het bureau voor de metalenverwer- kende industrie. Riouwstraat 182 te 's-Gravenhage. noodig zijn, behalve voor installateurs. Als zoodanig zal gelden een v-rgunning, afgegeven door de districts- inspecteurs der Rijksverkeersinspectie. PROF. DR. L. P. LE COSQUINO DE BUSSY t: Te Baarn is Maandagavond op 64-jar. leeftijd overleden prof. dr. L. P. Ie Cosquino de Bussy, bijz. hoogleeraar aan de Indologische faculteit van de Rijks universiteit te Utrecht voor de tropische staathuishoudkunde en directeur van de afdeeling handelsmuseum van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam. Tot 1916 was de heer de Bussy directeur van het Deli-proefstation te Medan. Voorts had hij zitting in den Raad van Beheer van de Jaarbeurs te Utrecht en voorzitter van het comité, dat de Indische afdeeling ver zorgde. Eveneens was hij lid van het be stuur van de Vereen, tot behoud van na tuurmonumenten. De thans overledene bezat de gouden eerepenning van het Koloniaal Instituut en was commandeur in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. VERKOOPVERBOD ACCUMULATOREN: Ingevolge een in de Staatscourant van 9 Nov. j.l. opgenomen bekendmaking is het bestaande koop-, verkoop- en afle- accumulatoren meer van tot accumulatorenbatte- capaciteit en Reeds meermalen neooen wij er op ge wezen. dat men voor tal van artikelen de meest buitensporige prijzen berekent. Niet in het minst is dit het geval met speel goederen. Voor een onnoozel stukje ge verfd hout op wielen rekent men zonder blikken of blozen 2.50 en meer. Voor een mechanisch bewogen auto heel wat mooier van uitvoering bovendien, betaal de men voorheen 1, en minder. Blikken jongensspeelgoed is niet meer te krijgen, evenmin als de populaire meccanodoozen. Meisjesspeelgoed is er nog wel, maar de prijzen die daarvoor gevraagd worden, zijn ook al niet meer voor een gewone beurs te betalen daargelaten, dat b.v. de poppen en poppenwagens een heel stuk minder van afwerking zijn. Voor uitge zaagde speelgoedfiguren worden prijzen genomen, die aan het belachelijke gren zen. Nu nadert St. Nicolaas. En plotseling komt er weer speelgoed te voorschijn, dat reeds lang als verdwenen werd beschouwd Electrische treinen zoo constateerden wij bij een winkelier, reden daar weer in dé speelgoedétalages waardoor de kinderen als door een magneet worden aangetrok ken. Tal van schattige kleine popjes sieren den winkel. Maar.ze zijn niet te koop! De winkelier heeft ze van de fabriek in bruikleen gekregen ter decoratie. Hoeveel kleine meisjes zouden straks met deze popjes gelukkig gemaakt kunnen worden? Maar neen, deze popjes zijn slechts lokvinkjes voor het inferieure speelgoed binnen Het toppunt van wan smaak vinden we evenwel het geval, waarin men voor het koopen van f 2 50 aan speelgoed het recht krijgt zijn kinde ren mee te laten dingen in een prijsvraag het opgeven van het aantal fouten door den étaleur in de speelgoedétalages ge maakt waarbij als prijzen zijn uitge loofd. speelgoederen die niet te koop zijn: poppen, mechanische auto’s, meccano, doozen. bouwdoozen. mondorgels, enz De kinderen voor die étalages kijken hun oogen uit naar al dat moois, dat als in droomenland onbereikbaar is, i.c. on- koopbaar. O.i. heeft de betrokken winkelier zich 'hier in dubbel opzicht aan wansmaak schuldig gemaakt. De overheid dient hier op te treden, door toe te zien, dat het verbod derge lijk speelgoed, dat niet voor den verkoop bestemd is, ten toon te stellen, niet wordt overtreden, of. wat eigenlijk nog juister lijkt, den winkelier te dwingen al die ge- etaleerde speelgoederen onder toezicht uit te verkoopen Spoedig conferentie Roosevelt, Stalin, Churchill? De „New York Times” meldt uit Washington, dat men daar meer en meer het vermoeden heeft, dat Roosevelt spoe dig zal vertrekken voor een conferentie met Stalin en Churchill, Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill gisteren voor de eerste maal na zijn benoeming tot eere- burger van Londen, op het jaarlijksch banket van den lord mayor in Mansion house het woord gevoerd. Onder de overige gasten bevonden zich ook gene raal Smuts en de meeste leden van het kabinet Churchill zeide o.m., dat hij geen reden had om wijziging te brengen in zijn verklaring van November 1940, vol gens welke Engeland den strijd nooit Zou opgeven, zoolang de Duitschers nog in de door hen bezette landen stonden. Ook zijn profetie aan de Japansche re- geering van 1941, volgens welke Japan den oorlog zou worden verklaard, wan neer de Japanners den oorlog met de Ver. Staten zouden beginnen, is uitge komen. Zijn verleden jaar uitgesproken opvatting, dat hij het geenszins als zijn plicht beschouwt het Britsche Empire te liquideeren, is niet gewijzigd. Bij alle operaties te land, ter zee en in de lucht heeft Groot-Brittannië, zoo verklaarde spr. verder, het grootste aandeel gehad en den duursten prijs betaald. Toch bracht hij ook dank en waardeering aan de hoofdstrijdkrachten van de Ver. Staten, de Australiërs en Nieuw-Zeelanders, waar zij in den strijd zijn gekomen. Spreker beloofde den bol sjewieken, dat Engeland en de Ver. Staten ook verder alles zullen doen om hun strijdkrachten over den Oceaan aan te voeren, opdat zij in den strijd kunnen worden gebracht tegen den vijand. Hij verklaarde hierbij, dat het zijn opvat ting was, dat de Engelsch-Amerikaan- sche luchtaanvallen op Duitschland een van de voornaamste redenen vormen voor de successen der Geallieerden. In ver band met de verliezen der Sovjet-Unie richtte hij een groet tot de Sovjetlegers en Stalin: „Wij allen”, zoo zeide hij hierbij o.a., „zijn geestdriftig over het succes der Moskousche conferentie.” De conferentie heeft den Sovjets doen gevoelen, dat het de oprechte wensch is van Engeland en de Ver. Staten om dezen oorlog met de Sovjet-Unie tot het einde toe uit te vechten en later met haar samen te werken „ten behoeve van den wederopbouw”. Spr. heeft de hoop niet opgegeven, dat eens de mo gelijkheid zal bestaan voor een bijeen komst der leidende mannen der 3 re- geeringen. Vriendschappelijke en ver trouwelijke persoonlijke betrekkingen tusschen verantwoordelijke leiders vor men den besten grondslag voor alle plannen in den oorlog, zoowel als in den vrede. Dwaas noemde spr. het, wanneer de Geallieerden hun plannen en handelingen zouden opbouwen op de kans op een spoedige ineenstorting van Duitschland. De veldtocht in 1944 zal zeer hard zijn en voor de Westelijke Geallieerden de aan menschenlevens kostbaarste strijd, dien zij ooit uitge vochten hebben. In het vervolg van zijn rede verklaarde Churchill o.m., dat het niet mogelijk is met het lid van iedere natie, wier aan tal hij op 33 stelde, te spreken over de bijzonderheden van alle militaire be wegingen en plannen. In verband met zijn opmerking, dat het dwaas zou zijn en dat de Geallieer den een schuld op zich zouden laden, wanneer zij hun plannen en operaties «ouden baseeren op een spoedige ineen- •tortmg in Duitschland en dat de veld- VOETBAL NEDERLANDERS VOETBALLEN IN DUITSCHLAND: Niet alleen in Berlijn en Leipzig zullen de Nederlanders Zondag a.s. aan internationale voetbalwedstrijden deelnemen, doch ook in Dresden komen onze landgenooten in het veld. Daar wordt een vier-landen-tournooi gehouden, waar bij de Nederlanders des ochtends tégen de Tsjechen spelen en des middags in de finale der winnaars of verliezers tegen Vlaanderen of Frankrijk. In de Neder- landsche combinatie speelt Roland (Cele- ritas) ais spil mee Halfjaarlijksche contróle voor zieken fondspatiënten De commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen, heeft ter be vordering van een geregelde tandheel kundige controle voor ziekenfondspa tiënten eenige maatregelen genomen, mede om te kunnen geraken tot den op bouw eener tandheelkundige statistiek. Voor aanteekeningen betreffende tand heelkundige verrichtingen ten behoeve van verplicht-verzekerden zullen met in gang van 1 Januari a.s. alle fondsen de zelfde formulieren dienen te gebruiken. Het is voorts de bedoeling, dat de tand artsen. die zich als deelnemer aan een of meer ziekenfondsen hebben verbon den, gebruik zullen maken van een in overleg met de bestaande ziekenfonds installaties ontworpen behandelingskaart De tandartsen zijn hierover reeds inge licht. De hier bedoelde behandelingskaart is zoodanig ingericht, dat de tandarts, door in een der maandvakjes een knip te geven, meteen vastlegt in welke maand de patiënt voor halfjaarlijksche contróle wordt terug ver wacht. Voor een goed onderhoud der gebitten is dit half jaarlijksche onderzoek van buitengewoon belang. Op deze wijze kan gemakkelijk worden overzien, welke patiënten ver zuimd hebben zich hiervoor op den aan gegeven tijd te melden. Deze patiënten ontvangen dan van het ziekenfonds een herinnering, onder mededeeling. dat zij alsnog gelegenheid krijgen hun gebit te laten nazien. Indien zij niettemin wegblijven, komen eventueele tandheel kundige kosten, die uit deze verwaar- loozing van hun gebit kunnen voort vloeien. voor hun rekening. Bijna een kwart millioen voor Winterhulp In de periode van 25 tot en met 30 Oct. heef ons volk een bedrag van 238 740.42 voor onze minder bedeelde volksgenooten aan Winterhulp geofferd. Hierbij is niet inbegrepen de opbrengst van de in be doelde periode gehouden collecte zoodat de: som wel een heel mooi bewijs is van den offerzin van ons volk. Ernstige tegenslagen van de Amerikanen Volgens Domei wijst men in bevoeg de Japansche marinekringen op het volkomen zwijgen der Vereenigde Sta ten ten aanzien van de vloot- en lucht operaties in het Zuiden van den Stillen Oceaan sedert de landing op Mono. Dit zwijgen, aldus zegt men te Tokio, kan verklaard worden door het feit, dat het Amerikaansche vlootcommando in de grootste verlegenheid is geraakt door een reeks ernstige tegenslagen, welke de vloot- en luchtstrijdkrachten hebben geleden in den strijd tegen de Japan ners. In dit verband toonen marinekringen de grootste belangstelling voor de be richten, volgens welke president Roose velt te Washington de militaire leiders bijeen heeft geroepen. Naar verluidt, houdt deze conferentie zich bezig met de laatste phasen der vlootoperaties in het Zuiden van den Stillen Oceaan, en in het bijzonder met de ernstige Ame rikaansche tegenslagen. Naar het D.N.B. meldt, verneemt men te Tokio, dat luchtstrijdkrachten van de Japansche marine in de wate ren van de Salomons-eilanden, sedert de vijandelijke landing op Mono op 27 October, meer dan 72 vijandelijke oor- logs- en andere schepen tot zinken heb ben gebracht. De Japansche verliezen waren: Een torpedojager tot zinken ge bracht, 1 kruiser licht beschadigd, 48 vliegtuigen stortten zich op het doel of keerden niet op hun bases terug, 7 vliegtuigen werden beschadigd. Een tweede Pearl Harbor Tot Dinsdagavond (Japansche tijd) waren te Tokio geen nieuwe berichten ontvangen over het verdere verloop van den „tweeden luchtslag in de wateren van het eiland Bougainville”. Men neemt evenwel aan, dat de gevechts handelingen nog voortduren. Naar de opvatting van Japansche mi litaire kringen hebben de Amerikanen bij deze gevechten, die sinds Maandag ochtend voortwoeden, zulke zware ver liezen geleden, dat men te Tokio reeds van een tweede „Pearl Harbor” spreekt. Alleen de gemelde cijfers der vijandelijke verliezen, zoo verklaart men, bewijzen reeds, met welk een ver bittering er op het oogenblik in het ge bied van de Salomonseilanden wordt gevochten. Op een bijeenkomst van den Reichslei- ter, gouwleiders en Verbandführer der N.S.D.A.P., die gehouden werd ter ge legenheid van den 9en November onder leiding van den leider der Partijkanselarij Reichsleiter Martin Bormann, heeft de Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche Rijk en opperbevelhebber der Luchtmacht Hermann Göring, het woord gevoerd over kwesties der Rijksverdediging en over het optreden van de Duitsche luchtmacht. In een betoog, dat meer dan 2 uren duurde, behandelde de Rijksmaarschalk voor de partijleiders diepgaand alle vraagstukken van de verdediging en den aanval, zooals die zich voor de Duitsche oorlogvoering in de lucht, aan het front, en in het vaderland voordoen. De chef van den Wehrmachtsführungs- stab generaal der artillerie Jodl gaf een uitgebreid overzicht van den militairen toestand en vatte de factoren samen, die het stellige Duitsche vertrouwen in de overwinning motiveeren. Vooraan in dit opzicht zoo verklaarde spr., staat de ethische en moreele grondslag van den Duitschen strijd, die het kenmerk geeft aan de geheele houding van het Duitsche volk en die de Duitsche Weermacht tot een betrouwbaar instrument in handen van haar leiding maakt. Mijn diepste vertrouwen is evenwel gebaseerd op het feit, dat aan het hoofd van Duitschland een man staat, die vol gens zijn geheele ontwikkeling, zijn willen en streven, door het lot er slechts toe kan zijn uitverkoren, ons volk te lei den naar een helderder toekomst. Hij is de ziel, niet alleen van de politieke, doch .-j rook van de militaire oorlogvoering en leaere de van zjjn wil. alsook de schep pende rijkdom van zijn gedachten, door stroomt de geheele Duitsche Weermacht op het gebied van strategie, organisatie en wapentechniek. Evenzeer is de be langrijke eenheid vari politieke en mili taire leiding in hem belichaamd op een wijze, zooals sinds Frederik den Groote niet meer het geval is geweest Wat er in den loop van dezen oorlog, zoo verklaarde generaal Jodl, nog alle maal zal gebeuren, hoeveel verwachtingen teleurgesteld zullen worden en hoeveel zorgen zich in het tegendeel zullen ver- keeren ligt in het duister van de toekomst verborgen, Zeker is.alleen dat wij nóóit zullen ophouden te strijden, zoolang dë overwinning niet is behaald. Daarna spraken beproefde troepenlei ders van het leger tot de partijleiders. Aan het slot gaf ridderkruisdrager vice- admiraal Ruge een boeiend inzicht over het optreden van de Duitsche marine. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH_ SER, 10 November. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: OP de Krim is het gisteren slechts tot plaatselijke gevechten gekomen. Ten Zuidoosten van Perekop heroverden Roe- meensche formaties in een tegenaanval een tijdelijk verloren gegaan heuvelter- rein. - Aan het front van den Dnjepr mislukten ▼ijandelijke aanvallen op bef bruggen hoofd van Cherson, ten Zuidwesten vsfti Dnjepropetrowsk en ten Noorden van Kriwoi Rog. Van 8 vijandelijke vaartui gen, die trachtten de monding van den Dnjepr binnen te dringen, werden -door beveiligingsvaartuigen der marine 6 in den grond geboord en 2 buitgemaakt. In het gevechtsgebied van Kief duren de verbitterde gevechten met den op een breed front en met sterke strijdkrachten aanvallenden vijand ondanks slecht weer onafgebroken voort. Ten Westen en Noordwesten van Kief zijn onze troepen onder afweren van voortdurende door braakpogingen van superieure vijandelijke strijdkrachten op nieuwe stellingen terug getrokken. Ten Zuidwesten van de stad heeft een succesvolle eigen tegenaanval geleid tot zware tankgevechten. 45 Sovjettanks werden vernietigd en ver scheidene verloren gegane plaatsen wer den heroverd. Ook ten Noordwesten van Smolensk hebben de bolsjewieken hun aanvallen voortgezet. Terwijl op eenige plaatsen gevechten met plaatselijk binnengedron gen vijandelijke strijdkrachten nog aan den gang zijn, zijn andere penetratie- plaatsen in tegenaanval weer opgeheven. Ten Zuiden van Newel is het ook gis teren tot felle gevechten gekomen, waar bij de bolsjewieken na aanvankelijke terreinwinsten in tegenaanvallen terug geworpen werden op hun uitgangsstel lingen. De Brandenburgsch-Westfaalsche 8ste pantserdivisie onder leiding van kol. Frölich en de Brandenburgsche 68ste divisie infanterie onder leiding van kol. Scheuerpflug verdienen voor haar schit- tocht in 1944 voor de Westelijke Ge allieerden de aan menschenlevens kost baarste zou zijn, riep hij de Geallieer den op, „zich hecht in den zadel te zetten”. Het is thans geen tijd voor een verslapping of zoete droomen van de •eugde, die overwinning en vrede met ..ch mede zouden brengen. Hitler be schikt nog steeds over vele honderden divisies. In dit verband sprak hij over de „in den strijd beproefde bekwaam heid” van de Duitsche troepen en van de „wisselvalligheden van groote veld slagen”, welke de Geallieerden nog voor den boeg hebben. „Bovendien,” zoo zeide hij, „mogen wij de mogelijk heid van een nieuwen vorm van aanval op ons eiland niet uitsluiten. Wij heb ben vele maanden lang met gespannen aandacht ieder teeken van een voorbe reiding van een dergelijken aanval waargenomen”. Het is in ieder geval geen tijd om slapper te worden met de voorzichtigheidsmaatregelen of de ci viele hulpdiensten op eenigerlei wijze te ontbinden. Het is ook geen tijd de naties door het opwerpen van welke politieke partijkwesties ook, in haar eensgezindheid te benadeelen. Engeland moet met nooit verslappen de en onophoudelijke energie iedere vluchtige minuut, die het nog geschon ken is, optreden. Het behalen van de overwinning brengt verdere geweldige plichten met zich mede, die in de prac- tische werkelijkheid moeten worden omgezet. Men moet thans reeds plan nen opstellen, opdat op een overwinning geen verwarring en chaos rechtstreeks volgen. De Britsche regeering moet bo vendien reeds thans een geweldig, prac- tisch uitvoerbaar geheel van plannen ter hand nemen om in de jaren na den oorlog allen menschen, eten, werk en woning te verzekeren. 1944 is voor de Ver. Staten een ver kiezingsjaar. Het is voor alle Britten en Amerikanen de hoogste plicht, dat ge meenschapsgevoel te behouden, dat in de geheele Engelsch sprekende wereld kan worden aangetroffen. Wanneer in het eene of andere land dingen gezegd worden die provoceeren, indiscreet of zelfs kwaadwillig en onwaar zijn, dan mag daarop geen geprikkeld antwoord worden gegeven. Van de broederlijke gemeenschap van Groot-Brittannië en de Ver. Staten is het lot van den oor log afhankelijk. Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede Iedere gezonde Ne derlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrij willig bij de onder adressen ten einde te worden Waffen-SS Landstorm. Tydens de keu ringen worden alle inlichtingen ver strekt met betrek king tot de verzor ging van familie leden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden; zij. die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtlg zijn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den. die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor DONDERDAG 11 NOVEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Donderdagmiddag en -avond wegens ziekte gesloten. Stadsschouwburg. „Florentiner Brokat”. 19.30 u. Prin- cesse-Schouwburg. „Éen huwelijk onder Lodewijk XV”. 19.15 u. Geb. v. K. en W. „Tosca”. 19 u. Diligentia. Piano- avond Eduardo del Pueyo. 19.3Ó u. City. „Toktoktokalweer een ei”. 14 en 19 u. Métropole. „De dragonders van Villars”. 19.15 u Scala. Variété. 19.30 u. BEVALLENA. C. M. Rombout geb. van Tent. d. IJ I. Rijckenberg geb. Schlick, z. C. A. Gielisse geb. Ver beek. z. W. de Koning geb. Ligtvoet. d. L. A. M. van Beek geb van der Nol. d. A. C. Timans geb van Stemp- voort. d. H. J M. Rozier geb. Dan- ckaarts, z. E. D Quinten geb Musse, d. J. Oostrom geb. Dispa. d. J van Heusden geb Schürhoff. z. A. S. Derksen geb. Dicke d H M van Halm geb Smits, z. C. M. de Roos geb Zuidwijk. d. J. B. Eijkman geb. Barzilaij. d A. M. Paardekooper geb. van Gent d L. W G. van Poelgeest geb van Putten, d. -r H. M Morshuis geb de Groot, d. L. Driessen geb. Klampfer, z M. de la Parra geb barda. d. H. van den Akker Grootveld. z. Makkinje. d. H. de Ruijter geb der Meer. d. J. Brooshooft geb de Mos, z W. Vink geb Molenaar z A. N. Noorlander geb Dekker, z W. N. van Leeuwen geb Otten, d. M. E. Tibboel geb. Riebroek. d. M Hoogen- doorn geb. Otte. d. L. J. C. van Huet geb Vermaas, d. W. J Bouwens geb. Burghout, d. C. Bosch geb Tromp, d. L. Kraaijveld geb. van Wingerden, z. A. G. F. Kaars geb Wooning. z. G. Einhaus geb. Wolbers, z. J. Faber geb van Duijvenbode, d L. Verheit geb. den Duik, d. OVERLEDENJ. Gorree, weduwnaar van A. van der Linden, 66 j. H. J. A. Offermeijer, vrouw van A. Jacobson, 48 j. A. Pompe, weduwnaar van C. C. M. van Alff 79 j. M. C. Loos, zoon, 3 j. J, M. de Jong, vrouw van K. Schaafstra, 37 j N. Gerritsen, man van G. van Galen, 66 j. E. J. Boumeester, man van A. Jacobs. 83 j. A. J. Smit, weduwe van K. J. Goslinga, 74 j. M. H. Trompet, weduwe vai G. N. Broekhui zen, 76 j. H. C. Bieler, weduwe van A. C. Toet, 72 j. L Nooter, man van J. Ulderink, 69 j. H. C. Bakker, vrouw van J. C. Varossieau, 60 j. A. Bijl, man van J. de Jong. 51 j. G. Tuyt vrouw van J. H. van Dalen 64 j. N. C. J. van Santen, ongehuwde man, 66 j.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1