Kief duurt van DE GROOTE SLAG IN HET OOSTEN In het strijdgebied de slag voort ir n No. 18641. 1943. Vrijdag 12 November. BINNENLAND SPORT STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN De nieuwe bonnen De distributiebonnen Flinke kerels melden zich voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland Fantastische concessies aan Moskou Eden over de Moskousche conferentie Zie de maan schijnt door de boomen „scherp” tusschen de aardappelschillen’* VERDUISTEREN Van 17 uur tot 7.45 uur OPCENTEN GRONDBELASTING Vijandelijke afdeeling bij Perekop vernietigd L1 itreiking distributiebescheiden DIRECTEUR GEMEENTE- PLANTSOENEN ONDERNEMINGSBELASTING Wijzigingen in de Engelsche regeering „Economist”: Vergelijking met 1918 niet mogelijk” De hevige strijd in de gebieden van Kief en Tsjernigof Toelichting op de bonnenlijst Rpgeeringscrisis in den Libanon Kerstpakketjes voor de Waffen-S.S. Predikbeurten Nieuwe wapens BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE COURANT vrijwilligers. in Nederland kunnen blijven. moeten omgang van TOT Nederland en 1 Vries, naam Serviesg. enz. 2 pnt. p. b. G. 1 Vrouwen in de ateliers. (C.N.F.-Sagers.) dissi- Liba- heeft onder heeft 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 15 t.m. 19 BV 20 t.m. 22 BV 11 t.m. 17 KF 4 1 1 1 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 2 1 500 gram Suiker 250 gram Jam 100 gram Chocolade 100 gram Suikerwerken 1 - - - 1 De burgemeester heeft bepaald, dat met ingang van het belastingjaar 1944. ten be hoeve van de gemeente op de hoofdsom der grondbelasting zal worden geheven: 190 opcenten voor de gebouwde eigendom men en 110 opcenten voor de ongebouwde eigendommen. 30 Nov. 19 Nov. Morgen van 8.3012.30 uur vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats in het gebouw aan de Groot-Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen, Alidastraat 1 voor de namen beginnende met: Kup t.m. Lev. In het bijkantoor Scheveningen-Noord (Ooststraat 1) van 912 voor de letters Mon t.m. Nes en in het bijkantoor Benoordenhout (van Die- penburchstraat 1) van 912 voor de let ters Kan t.m. Kum. De burgemeester heeft met ingang van 1 November j.l. benoemd tot directeur van de Gemeenteplantsoenen, den heer P. J. van Bommel. 47 A Boter 47 B Boter 703 Algemeen 47/48 Melk 47/48 Taptem 47/48 Aardapp 47/48 Toeslag 704 Algemeen 705 Algemeen 47 Versnaper. 48 Versnaper. 47 Tabak 48 Tabak Bijz, rants.: 2-70, 3-70, 4-70 Reserve PAARDEN COURSES OP DUINDIGT: Morgenmiddag, aanvangende om 12.30 uur worden weef courses op Duindigt gehouden. Het pro gramma bestaat uitsluitend uit draverijen. Ónze kanspaarden zijn: I Geziena Scott, Daniel Scott; II Stal v d. Elshout, Dutch Hanover III (seriedraverij) Dictator Spears Darnon, Filly Guy; IV Edel Scott, Crack; V keuze Kruithof, keuze Geersen; VI Duco Scott, Nivillers D. Het vermenigvuldigingscijfer, waarmede het voor de ondernemingsbeiasting samen gestelde grondbedrag of het gedeelte daarvan, hetwelk aan de gemeente is toe gewezen, zal worden vermenigvuldigd, wordt voor het belastingjaar 1944 vast gesteld op 2.4. Dit cijfer heeft ook gegol den voor de jaren 1942 en 1943. Het Labour-blad „People” schrijft, dat Sovjet-Rusland van uur tot uur meer tot den beheerscher van Europa wordt. Te Engelschen en Amerikanen zijn het reeds voor het begin van de Moskousche conferentie er over eens geweest, dat zij concessies zouden doen, die nog een paar weken geleden fantastisch geleken zouden hebben. Bij onze aanval. Tijdens de keu ringen worden alle inlichtingen ver strekt met betrek king tot de verzor ging van familie leden. duur der op leiding, extra levensmiddelen etc. Gisteravond zijn volgende wijzigingen in de Engelsche regeering officieel mede gedeeld Lord Woolton werd benoemd tot minister voor den Wederopbouw. Hij maakt deel uit van het oorlogskabinet en heeft tot taak der. wederopbouw van Engeland na den oorlog Henry Urmston Willink wordt belast met het ministerie van Gezondheid. Kolonel Joh J Llewel- lin werd benoemd tot minister voor de Voedselvoorziening. Ernest Brown tot kanselier van het hertogdom Lancaster, Ben Smith tot resideerend minister voor de Voedselvoorziening te Washington, luitenant Alan T Lennox Boyd tot par lementair secretaris van het ministerie der Vliegtuigproductie. De minister zon der portefeuille Sir William Jowitt werd benoemd tot assistent van lord Woolton en tot woordvoerder voor het ministerie voor Wederopbov in het Lagerhuis. De Koning heeft toegestemd in het af treden van Alfred Duff Cooper als kan selier van het hertogdom Lancaster. Duxf Cooper zal een belangrijken di- plomatieken post krijgen. Met de nieuwe wijziging heeft Chur chill het conservatieve overwicht in de regeering versterkt. Personen tusschen 1930 jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de ^affen-SS kan ieder wor den die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding rants. Sig., Tab., Sigt. rants. Sig. of Cigarill. DIEFSTAL EN INBRAAK: De 21-jarige D. B. klom in de Korte Vleerstraat over een schutting en verwijderde van een op een binnenplaatsje staande bakfiets, de banden. Deze ruilde hij voor een horloge, dat hij verkocht. Zijn, transacties liepen echter in de gaten en B. werd door de politie aangehouden. Bij een inbraak in een woning in de Abrikozenstraat werden eepig linnengoed, een koffer en een colbertjasje ontvreemd. ERNSTIGE VAL VAN JONGEN: De 15- jarige N.C.S. uit de Amazonestraat sprong in de Hildebrandstraat van een rijdende vrachtauto en viel. Hij kwam zoo onge lukkig terecht, dat hij een schedelbasis- fractuur bekwam. De jongen is opgenomen in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Het Engelsche tijdschrift „Eco nomist” schrijft: De militaire situatie van 1918 kan niet met die van thans ver geleken worden, hoe gaarne men dat aan geallieerde zijde ook zou willen. Immers, het Duitsche leger van 1943 is niet dat van 1918. Toen zijn de zenuwen het Duitsche opperbevel de baas ge worden en werd het moreel van de Duitsche troepen gebroken. Thans echter is de Duitsche Weer macht geestelijk en lichamelijk nog volkomen intact. Vier vrachtschepen en 2 torpedojagers ten Oosten van Oran tot zinken gebracht Ook de maan vraagt Uw medewerking voor het doen slagen van de speelgoed- inzameling van den Jeugdstorm. Want dan kan zij op het „heerlijk avondje” ook schijnen voor die duizenden kinderen, wier ouders niet in staaf zijn aan de verlangens van hun kinderen te voldoen. Even een briefkaartje en het wordt gehaald. Het adres is Soendastraat 25. den Haag. ..De groote slag aan het Oostfront neemt dergelijke afmetingen aan, dat men van een slag in den gebruikelijken zin nauwelijks meer kan spreken”, zoo be gon de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, gisteren zijn beschouwing over den toestand. Hij schrijft o.a.: De gevechten aan het heele Oostfront vormen gemeenschappelijk den slag waarin de bolsjewieken pogen een keer van den oorlog te hunnen gun ste te veroorzaken. Zij houden daarbij taai vast aan het voorbeeld van de groote Duitsche ketelslagen van 1941, en trachten van hun kant de Duitsche legers in het Oosten te omsingelen. Tangvorming mislukt De tegenwoordige toestand is als volgt Het plan van de bolsjewieken door een groote tangoperatie het gros der Duit sche divisies in de bocht van den Dnjepr te omsingelen, wordt, nu deze onderne ming door het lamleggen van den Zui delijken bek van deze tang in het gebied ten Noorden van Kriwoi Rog is mislukt, voortgezet met den slag van Kief en den ten Noorden van dit gebied nieuw gevorm- den tangbek uit het gebied ten Noordwes ten van Tsjernigof. Deze nieuwe operatie en het feit, dat de eerste aanloop daar van volkomen is mislukt, moeten als het opvallendste kenmerk van den tegen- woordigen toestand worden beschouwd. Wan-t hier blijkt, dat het een drogreden zou zijn, dat de Duitschers tot het systeem van wisselende noodhulp hebben moeten overgaan als gevolg van het feit, dat er van de dicht bij het front beschikbare strijdkrachten te veel werd gevergd en dat zij hun numerieke minderheid op de nieu we brandpunten hebben moeten compen- seeren door leening bij de frontsectoren, waarvan minder wordt gevergd. De aanval bij Tsjernigof De gebeurtenissen in ’t gebied van Tsjer nigof bewijzen, dat de Duitschers toch wel over meer strijdkrachten in de nabijheid van het front moeten beschikken, dan het er op den eersten aanblik uitzag. Anders valt het toch niet te verklaren, dat zij in staat zijn midden in de zware afweerge- vechten zich van het begin af met zulk een energie te verzetten tegen een plotse- Korte bespreking voor den (S.S.P.K.-Altstadt O.H.) Minister Eden Lagerhuis o.a. verklaard1 ceerde mededeelingen met tot de conferentie te Moskou 47/48A Brood 47/48B Brood 47/48 Beschuit 699/700 Algem 701 Algemeen 702 Algemeen 17A Kind.voeds 250 gram Gort 47B Kind.voeds 250 gram Rijst of Gort rants. Boter rants Margarine 1Ö0 gr. Volv. of 40+ kaas 13/4 liter Melk 1b/4 liter Taptemelk kg Aardappelen kg Aardappelen Gedurende de komende veertiendaag- sche periode zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, be schuit, melk, taptemelk en aardappelen de bonnen 47 en 48 aangewezen. Voorts is op bon 47A boter verkrijgbaar een half rantsoen boter, op 47B een half rantsoen margarine, en op de bonnen 2-70, 3.70 en 4-70 reserve eveneens een half rantsoen margarine. Van de versnaperingenkaart is bon 47 aangewezen voor 10O gram chocolade en bon 48 voor 100 gram suikerwer ken, van de kindervoedselbonnen is 47a geldig voor 250 gram gort en 47B voor 250 gram r ij s t of gort, terwijl van de tabakskaart bon 47 recht geeft op een rantsoen tabaks war,en naar keuze en bon 48 op een rantsoen sigaren of cigarillos. Voorts zijn geldig verklaard de bonnen 699 en 700 voor bloem, 701 voor 250 gram gort, 702 voor een rantsoen ver vangingsmiddelen 703 voor 100 gram volvette of 40 plus kaas, 704 voor 500 gram suiker en 705 voor 250 gram jam. Personen, die bon „Algemeen 696” ter verkrijging van 100 gram volvette, 40 Limburgsche of Hervésche kaas hebben ingeleverd, kunnen deze kaas van 13 tot en met 27 Nov. tegen afgifte van bon ,,AL gemeen 703” bij hun winkelier verkrijgen. Degenen, die verzuimd hebben hun bon „algemeen 696” tijdig voor in te leveren kunnen niet verlangen, dat de winkelier aan hen ook de vette soorten kaas levert, zoodat zij, indien de winkelier hiertoe niet in staat is, genoegen dienen te nemen met 20+ of magere kaas. Op de rantsoenbonnen van nieuw model zijn gedurende het tijdvak van 14 tot en met 27 Nov. eveneens de vette soorten kaas, voor zoover deze althans bij den handelaar voorradig zijn, verkrijgbaar. Indien de winkelier niet voldoenden voorraad vette soorten heeft, is hij echter bevoegd om ook op deze rantsoenbonnen 20 of magere kaas te leveren. Op de rant soenbonnen van oud model die na 27 Nov a.s. ongeldig zijn, is uitsluitend 20+ of magere kaas verkrijgbaar. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat ook de bonnen van de Reichskarte für Urlaubcr en van de Lebensmittelkarte gedurende genoemd tijdvak recht gever, op het koopen van de vette soorten kaas. De vleeschbonnen van het tijdvak van 14 tot en met 27 Nov. zullen op 15 Nov. worden bekend gemaakt. Ten behoeve van personen van 021 jaar is gedurende het tijdvak van 14 tot en met 27 Nov, a.s. op de bonnen „Reserve 2-70. 3-70 en 4-70” een bijzonder rantsoen ter hoogte van 125 gram margarine be schikbaar gesteld. De bonnen „reserve 2-70, 3.70 en 4-70” zijn na 27 Nov. ongel dig. voor de periode van 14 Nov. t.m. 27 Nov. rants. Br. of Geb. rants. Br. of Geb. rants. Br. Geb. Bes. rants. Br„ Geb.. BI. 250 gram Gort rants. Verv. midd. SLECHTS MOGELIJK 30 NOVEMBER Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: Tof en met 30 November 1943 moeten alle kerstpakketjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS. die zich aan het front of in garnizoen bevinden, bij het SS-Ersatz kommando Nederland, Den Haag. Korte Vijverberg 5, afgeleverd zijn. In de maand October hebben alle vrijwilligers inmid dels van hun troepenonderdeelen de z.g. „Zulassungsmarken” ontvangen, die voor de verzending der pakketten noodzakelijk zijn. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrij willigers te zenden van 1 kilo of 2 kilo. Voor 1 kilo moet men 1 „Zulassungs- marke” en een postzegel van 15 cent en voor 2 kilo 2 „Zulassungsmarken” met een postzegel van 30 cent opplakken. Daar de „Zulassungsmarken” aan de soL daten uitgereikt worden en door hen aan hun familieleden gezonden, zijn deze dus nergens anders verkrijgbaar. Familieleden, bekenden, werkgevers, enz. die een pakje aan een vrijwilliger sturen willen, dienen zich met de naaste familieleden in verbinding te stellen. Om een goede en tijdige afwikkeling van het geheele kerstpakketverkeer mo gelijk te maken, is een inkrimping van het postverkeer noodzakelijk. De brief post ondervindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 Nov. alleen Feldpostzendingen tot en met 100 gram aan soldaten met een Feldpostnummer aangenomen worden. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, kunnen pakjes tot een kilo zonder „Zulassungsmarke” tot 30 Nov. verstuurd worden. Van 30 Nov. 1943 tot 25 Dec. 1943 kun nen in geen geval veldpostpakketten en pakjes aangenomen worden De pakjes moeten als volgt worden geadresseerd; Aan das SS-Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5. Zur Weiterleitung an: rang veldpostnrof adres. Tengevolge van een besluit van het Libaneesche parlement om de Grondwet te wijzigen is te Beiroet een regeerings- crisis uitgebroken. De wijzigingen be treffen een eenzijdige opzegging van het Fransche mandaat over den Libanon. De Gaullistische autoriteiten te Bei roet hebben de Libaneesche regeering afgezet. De ministerpresident en andere ministers zijn gearresteerd en naar een onbekend oord overgebracht. Later werd ook de president van de republiek Liba non gearresteerd, benevens 48 afgevaar digden, die voor de Grondwetswijziging hebben gestemd. De nieuwe, door het Fransche dentencomité benoemde chef der neesche regeering, Emile Edde, verklaard, dat hij de regeering zeer moeilijke omstandigheden moeten overnemen. Hij heeft dat slechts gedaan, omdat hij de onafhankelijkheid van Libanon wilde handhaven. Hij maan de de bevolking aan kalm te blijven. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is het gisteren in de straten van Beiroet tot vrij ernstige ongeregeldheden ge komen. Fransche dissidente troepen heb ben op de betoogers geschoten Koning Faroek van Egypte heeft zich persoonlijk gemengd in het Libaneesche conflict, door een protest te doen toeko men aan generaal de Gaulle. De Koning heeft ook een telegram gezonden aan sjeik Ebechara el Khoer, den gearres teerden Libaneeschen president, dien hij daarin de verzekering geeft, dat Liba non altijd kan rekenen op de vriendschap van het Egyptische volk in zijn uren van beproeving. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ’--i moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Neder land of bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden; zij die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. 45 gr. Scheerzeep 31 Dec. 1 stuk eenh.zeep 30 Nov. Waschpoeder 30 Nov. 50 of 75 g. toiletz. 30 Nov. Hond.- en k.br. 13, 14, U215 pet, 1 L. Petroleum 1 eenh. Brandst. 31 Dec. 1 eenh. Brandst. 29 Febr. 1 eenh. Br.st. 30 Apr. ’44 Brandstoffen 1 eenheid perioden 1 t.m. 8 1 eenheid Brandstoffen (voor bijzondere doeleinden) 30 April. Textielkrt V 115 M Kousenbonnen J, K, L, M en punten 51 t.m. 80; V 215 punten 80 t.m 50 en Kousenbon M: V 315 punten 100 t.m. 61 en Kousenbon M; V 415 punten 61 t.m 100 en Kousenbon M; V 515 punten 61 t.m. 100; V 516 punten 100 t.m. 81/81. V 615 (alle punten), toeslag. V 815 pun ten 30 t.m. 21/21; V 715 punten 30 t.m. 11. i/2 rants. Margarine Op deze bonnen mag reeds op 13 Nov. worden gekocht, uitgez. aardappelen Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 2-69, 3-69 4-69 Reserve en 46A Boter 31 October t.m. 11 December. Eerstvolgende bonaanwijzing op 28 Nov. voor alle artikelen, uitgezonderd: Koffie- surrogaat. Vervangingsmiddelen cn Cho colade op 12 December. Overige bonnen 2-14, 2-15 Serv. Serviesg. enz. 4 pnt. p. b. 3, 4-48, 3, 4-49 Reserve Textiel 1 een V 115 697 Algem. AA 698 Algem. AA AA Toiletzeep 25 H.. en k.br. heeft gisteren in het De gepubli- betrekking zijn zoo volledig geweest, dat ik niet veel nieuw materiaal kan leveren. „Wanneer ik terugzie op den arbeid, dien wi.i in de hoofdstad der Sovjet-Unie 14 dagen lang verricht hebben, dan kan ik met abso lute stelligheid beweren, dat de confe rentie in onzen geheelen omgang met onze Sovjet- en Amerikaansche vrienden nieuwe warmte en nieuw vertrouwen heeft gebracht. De feitelijke resultaten de conferentie lijken mij van vol doende soliditeit te zijn, maar het was in hoofdzaak de vriendschappelijke toon van het wederzijdsche belang en het wederzijdsche vertrouwen, waarin al dezr besprekingen gehouden werden, die de Moskousche conferentie voor mij tot een steeds gedenkwaardige gebeurtenis gemaakt heeft.” „Er is. aldus vervolgde spr„ geen be langrijk probleem van Europeesche poli tiek. dat niet in een of anderen vorm te Moskou is besproken Ik zou niet willen beweren, dat wij op elk- punt tot over eenstemming zijn gekomen Maar wij kennen tenminste elks opvatting over al deze vraagstukken.” Eden ontkende, dat de Moskousche conferentie een „dicta tuur” van 3 groote mogendheden betee- kent. want zij hebben den raad van an deren noodig en „het tegenwoordige ap paraat sluit een verdere ontwikkeling in de toekomst niet uit” Over zijn samenkomst met den Turk- schen minister van Buitenlandsche Za ken. Menemendjogloe. verklaarde Eden „voorloopig” niets meer over deze be sprekingen te kunnen zeggen, omdat Me- nemendjogloe rapport moet uitbrengen over „het resultaat dezer besprekingen”, die bestonden uit een gedachtenwisseling over ..den algemeenen toestand in het licht der resultaten van de Moskousche conferentie”. is niet doorslaggevend: Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 15-U-’43 914 u., Rotterdam Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 16-ll-’43 912 u. Goes, Hotel Central; 15—18 u. Breda, Restaurant Modern. Markt; 17-lï-’43 9 14 uur den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45; 18-ll-’43 9—12 uur, Venlo Deutsches Haus. Egmondstr. 16. 1518 u. Arnhem, Café Royal: 19-U-’43 912 uur Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 18; 19-ll-‘43 1518 u. Zwolle Hotel Gijten- beek; 2O-ll-’43 912 u. Assen Concert- huis a/d Vaart; 1518 u. Groningen, Heerestraat 46; 21—ll-’43 912 u. Leeu warden. Huize Schaaf, Breedstr.. 22-11-’43 914 u. Amsterdam, Dam 4; 23-ll-’43 9 13 uur. Utrecht, N V.-Huis. Oudegracht 245. 24-ll-’43 914 u.. Amersfoort, Pol. Durchgangslager Leusderweg; 25-ll-’43 914 u. Den Haag, Café den Hout, Be- zuidenhoutscheweg. PIANO-AVOND EDUARDO DEL PUEYO In een stampvolle tot zelfs op het po dium gevulde „Diligentia”-zaal heeft Eduardo del Pueyo gisteravond weder om een recital gegeven. Het programma vermeldde een Sonate in G van B. Mar cello, de Sonaten op. 31 no. 2 in d. en op. Ill in c van L. van Beethoven en Fransche en Spaansche composities. Edu ardo del Pueyo is niet alleen de bekro ning van de hedendaagsche pianisten generatie, maar ook is hij de kunstenaar, die het geestelijke denken van zijn tijd bekroont. Hij is het genie, dat ons een onbekende Beethoven-wereld weet te doen aanschouwen, dat ons een nieuw rijk der klanken, ongekend in de kracht van zijn rhythme, ontsluit. Ik heb dan ook Beethoven’s op. 111 nimmer met een dergelijke innerlijke spanning voor een komend grootsch gebeuren hooren openen, terwijl ik zijn pedaa[effecten in de Sonate in d mineur tot op heden niet voor uitvoerbaar en mogelijk heb ge houden Een dergelijk muzikaal gebeuren kan echter niet beredeneerd worden het plaatst ons voor het wonder van het genie. Ook in Ravel’s ,.Jeux d’eau” en de Spaansche werken heeft Eduardo del Pueyo in zijn smettelooze adembeklem mende technische prestaties en mar kante plastiek wonderschoqne geheime nissen geopenbaard. Het p*ubliek heeft voor dezen avond van onvergefelijke schoonheid met ongekende geestdrift hulde gebracht, waarvoor drie toegiften moesten volgen. K. Brinkman, Zondag 14 November (Vervolg) Luth. Gemeente 10.30 u. ds. Bootsma. Chr. Gem., Veenkade 48, 10 en 16 u, dhr. Staalman. Huizen. Oud-Ger. Gem. van Scheveningen Z. W. Buitens. 39 8.45 en 15.30 u. Vrijz. Prot. jeugdraad (15 j. en ouder) Kerk le v. d. Boschstr. 15.30 u. dr. v. Leusen. Evangelisatie J. Cats- str. 116. 10 u. en 19,30 u. mevr. Kerkhoven. Loosduinen. N.H.Kerk, 10 u. ds. Hon- ders en 15.30 u. ds. Venema. BetheL kerk. 10.30 u. ds. Venema en 15.30 u. ds. Landsman. Geref. kerk, 10 u. ds. Erd mann, Haastrecht en 16 u. ds. Attema. Leyenburg 9 u. ds. Wiersinga en 10.45 u. ds. Hoek. 15.30 u. ds. Wiersinga en 16 u. ds. Erdmann. Voorburg. Oude kerk. 9 u. en 10.45 u, ds. Rooderburg. 16 u. ds. Karres en ds. Drost, jeugdappèl. Noorderkerk. 11 u. ds. Karres en 19 u. ds. Drost. Kinder- kerk, 10.u. dhr. v. Roessel. Geref. kerk, 10 u. ds. mr. de Vries. 15.30 u. ds, d’e Moor, Boskoop. Noorderkerk, 9.30 ds. de Moor en 15.30 u. dr. Ridderbos. Effathakapel. 10 u. dr. Ridderbos en 15.30 u. ds. mr. de Vries. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 u. en 15 u. ds. Vermef. Geref. Kerk 10 ca 15 u. ds. Rietveld. (Wordt vervolgd). -U» De ANP-correspondent te Berlijn meldt o.a.: De moderne oorlog met zijn tot het uiterste doorgevoerde mechani satie, vereischt een voortdurende per- fectionneering en vernieuwing der wa pens. Ook Duitschland is in den loop der jaren reeds verscheidene malen met nieuwe wapens op het oorlogstooneel verschenen, als daar zijn de nevelwer- per, het a-symmetrische vliegtuig e.a. Wanneer men de activiteit van het Duitsche luchtwapen vergelijkt met die van de eerste oorlogsjaren, dan kan men zich niet onttrekken aan den indruk, dat deze den laatsten tijd aanzienlijk gerin ger is. Dit kan verschillende oorzaken hebben, doch een der belangrijkste is waarschijnlijk wel, dat, naar uit ver schillende uitlatingen van Duitsche zijde reeds gebleken is, het Duitsche lucht wapen op het oogenblik een vernieu wingsproces doormaakt. Naar men hier en daar in kringen, die met de wapen- productie in nauwe relatie staan, kan vernemen, zou men zelfs bij den serie- bouw van vliegtuigen tot geheel nieuwe types zijn overgegaan, een stap, welke uiteraard een tijd lang belemmerend op de productie werkt en die dan ook alleen past in een systeem van oorlogvoering, dat op een langdurigen strijd is inge. richt. Omtrent de nieuwe vliegtuigtypen hult men zich hier natuurlijk in stil zwijgen. De luchtaanvallen op Londen van den laatsten tijd schijnen met zulk een nieuw vliegtuig te worden uitgevoerd en de Engelsche pers spreekt van een buiten gewoon snel toestel naar men hier hoort het snelste ter wereld dat slechts 15 minuten noodig heeft om van de Engelsche kust heen en terug naar Londen te vliegen en zich pijlsnel uit de stratosfeer als een Stuka op het doel stort. Tot dusver is het nog niet gelukt, zulk een toestel neer te schieten. -De vluchten met dit toestel schijnen voor alsnog echter als proefnemingen te moe ten worden beschouwd. Behalve op het gebied van den vlieg tuigbouw is men ook op andere gebieden volgens ingewijden tot ingrijpende pro- ductiewijzigin.gen overgegaan, vooral op het gebied van de artillerie. Zoo is on langs aan het Oostfront de brombeer verschenen, een houwitzer, die zich op eigen kracht voortbeweegt en waarvan de pantsering hem volgens deskundigen vrijwel onkwetsbaar maakt voor het vij andelijke geschut. Ook op het gebied van de ballistiek streeft men voortdu rend naar verbeteringen en hier heeft men reeds groote resultaten verkregen, wat reikwijdte, doorslagkracht en bri- santwerking der projectielen betreft. linge nieuwe doorbraak- en omsingelings. poging van de bolsjewieken, als dit gis teren ten Noordwesten van Tsjernigof het geval was. 217 Stukgeschoten pantserwa gens getuigen van een kracht van den Duitschen afweer, die men in dit gebied niet kon verwachten. De bolsjewieken hadden hier dan ook rekening gehouden met een snel succes, hetgeen valt af te leiden uit het gebruik van groote forma ties cavalerie. De aanval, die werd onder nomen op een gebied van ongeveer 10 km breedte, kwam den bolsjewieken op zeer groote, bloedige verliezen te staan. Ver scheidene bolsjewistische infanterie divi sies werden dermate gedecimeerd, dat zij uit den strijd genomen moesten worden. Toch verwachten de Duitsche militairen, dat de vijand den slag met grootere energie zal hervatten, vooral omdat men aan Duitsche zijde nergens den indruk heeft van een verminderen, van de bolsje wistische strijdkracht. Toenemende Duitsche afweerkracht In den gevechtssecfor van Kief stond de dag van gisteren niet minder in het teeken der toeneming van de Duitsche af weerkracht. Dit geldt vooral voor het centrale zwaartepunt bij Kief. Hier is de stoot van de ver vooruittastende bolsje wistische voorhoedeformaties opgevangen. De gevechten zijn daardoor hier op het oogenblik stationnair geworden. Ten Zuid westen van de stad konden de bolsjewis tische aanvallen temidden van sneeuw'- jacht en op doorweekte, modderige we gen, eveneens kapotgeslagen worden. Duitsche aanvallen van een meer plaat selijk karakter verontrustten dep vijand sterk en leidden tenslotte tot terrein winsten. Ten Westen van de stad zijn Duitsche divisies eveneens met ver naar voren geschoven bolsjewistische formaties in harden strijd verwikkeld. Daar brengt de vijand ook nieuwe reserves in den strijd. Echter had de Duitsche leiding eveneens vrij groote formaties aangevoerd en wel uit ht gebied van Sjitomir, zoodat ver wacht kan worden, dat de gevechten zul len toenemen. De tweede phase is volop aan den gang. Intusschen duren de bolsjewistische in spanningen in het gebied ten Oosten van Witebsk voort, waar op het oogenblik wis selvallige gevechten gaande zijn. Doch ook hier stuit de vijand bij alle elastici teit van de Duitsche gevechtsvoering op harden Duitschen tegenstand. BEVALLEN: A M. Boot geb. Verrijzer, z. M. J. Roelands geb. Kant, z. M. C. Verduin geb. de Nooij, d. J. A M. Badoux geb. van Etten, d A. W. Seijen ten Hoorn geb. Verburg, d. M. Akker man geb. Mejan, d. K. W M. van Hooff geb. Simonis, z. K. K. Jochems geb. Rosenfeld, d. W. J. Kempe geb. Jonge- pier, z. Ch. M Bracket geb. Elemans d. N. H. T. de Wilde geb. Klootwijk d. S J. Wiersema geb. Dwarshuis. d. F, F. Rietkerken geb. Koekenberg, z F. Mallee geb. van Hamersveld d. P. W. F. E. A. Wiek geb. Jansen, z. H. J. P van Dam geb. Grave, z. E. M. Slothouber geb. Goedhard, d. L. Wei mar geb. Schouman, d. W. G. Polman geb. van Uythoven, z. A. Remmerswaal geb. van der Harst, z. M. J Gerritse geb. van Roon. d.’J. E. Claus geb. Kalishoek, z. S. Wilderom geb van Ree. z. L. Kirpesteijn geb. de Jong, z M. van Rijn geb. Korbee d. G. Rog geb. Roos, d. J. W. Merkens geb. Mahler, d. MM Meeuwissen geb. de Waal z OVERLEDEN: S. Schaaf vrouw van T. Buwalda. 68 j; J. Strik, man van C. M. C. Verberckmoes 42 j. M. A. Paling, weduwe van R. Cannegieter 65 j H. Niessen, wedn. van N. Dunk. 82 j. H. de Koning, wedn. van A. de Vries, 88 j, M. Jansen, vr. van L. C. Perquin 76 j. J F Hofman, man van K. Hartmann, 80 j. J. C. Smits, ongeh. man, 87 j. S. P M. van Ruitenbeek, weduwe van P* J. Abdala. 69 j. A. R. van Ewijk, wedn van J Melot 81 j. E. Arkesteijn vrouw v. P. L. van Schie '12 j. Th. M. A. van Oosten dochter. 3 -md J G. van Brus sel wedn van E. Verhaar 85 j. B G. Ansink man van M M. Delgman. 70 j. A van Riemsbergeu weduwe van L, van der o? j. REICHSKARTE FÜR URLAUBER: De geldigheidsduur van de bonnen der Reichskarte für Urlauber, welke blijkens het daarop gestelde opschrift geldig zijn tot 14 November a.s., is verlengd tot 1 Mei 1944. Zooals bekend, zijn deze bon nen uitgevoerd in groene kleur, met als opdruk een geel-witte U, welke op een schildje is geplaatst. De aandacht van de winkeliers wordt er op gevestigd, dat zij tot 1 Mei 1944 verplicht zijn deze bonnen onder alle omstandigheden aan te nemen, dus bijvoorbeeld ook wanneer zij bezig zijn met inventarisatie. Het niet nakomen van deze verplichting brengt voor de be trokkenen ernstige moeilijkheden mede. Het SS-Ersatzkom mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrij willig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Nederland. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 12 November. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Op de Krim hebben de bolsjewieken met sterke strijdkrachten gepoogd hun bruggenhoofd ten Noordoosten van Kertsj te verbreeden. Zij werden na har den strijd door Duitsche en Roemeen- sche troepen tot staan gebracht. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten verhinderden vijandelijke pogingen om het landings- hoofd ten Zuiden van Kertsj te versterken en brachten daarbij een vijandelijke ka nonneerboot tot zinken. Ten Noordoosten van Perekop ov’er Siwasj getrokken vijandelijke atdeelingen werden in een strijd op korten afstand vernietigd Aan den Dnjepr hebben onze troepen een overtochtspoging van den vijand ten Oosten van Nikopol verijdeld Plaatselijke aanvallen der ooisjewieken 'in de Dnjeprbocht mislukten. In het strijdgebied van Kief duurt de slag in de diepte van het penetratiegebied met onverminderde felheid voort. Ten Zuidwesten der stad stortten sterke bolsje wistische aanvallen onder zware verliezen voor den vijand ineen, terwijl verder naar het Zuiden door tegenaanvallen verschei dene plaatsen heroverd konden worden. Ten Noordwestep van Tsjernigof ver minderde de kracht der vijandelijke aan vallen na de zware verliezen van den vo- rigen dag. Desondanks is het gisteren tot felle gevechten gekomen, waarbij in den sector van een corps opnieuw 57 vijan- delijke tanks vernietigd of onklaar ge schoten werden. Nieuwe vijandelijke aanvallen ten Noordwesten van Smolensk werden door tegenaanvallen afgeweerd of opgevangen. In het gebied van Newel heeft de vijand ook gisteren getracht zijn penetratieplaats vooral ten Zuiden en Noorden der stad uit te breiden. Bij het succesvolle afweren dezer aanvallen werden ten Noorden van Newel 40 tanks vernietigd, waarvan al leen 35 door één divisie infanterie. In de beide laatste dagen verloren de Sovjets in totaal aan het Oostelijke front 411 tanks en 98 vliegtuigen. In Zuid-Italië stormen de Amerikaan sche troepen ten Westen van de VoL turno al dagen ondanks zware verliezen steeds weer op onze heuvelstellingen ver geefs aan. Ten Zuiden van Mignano heeft een energieke eigen tegenaanval geleid tot herovering van een tijdelijk verloren gegane hoogte en een plaats. Duitsche formaties gevechts- en tor- pedovliegtuigen hebben gistermiddag laat opnieuw een sterk beveiligd vijandelijk ravitailleeringsconvooi in de wateren ten Oosten van Óran aangevallen. Naar tot dusver werd vastgesteld werden 4 vol geladen vrachtschepen met een inhoud van 29.000 brt. en 2 torpedobootjagers tot zinken gebracht en 11 andere vracht schepen met tezamen een inhoud van 84.000 brt.. 2 torpedobootjagers en 1 be- wakingsvaartuig zwaar beschadigd. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. Vijandelijke vliegtuigformaties hebben overdag plaatsen in de bezette Weste lijke gebieden aanbevallen en bommen geworpen op de stad Münster. Des nachts hebben eenige Britsche storingsvliegtui- gen het Westelijke en Noordelijke gebied van Duitschland aangevallen. In totaal •werden gisteren 19 vijandelijke, vlieg tuigen neergeschoten. 4

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1