Kief Maandag 15 November. No. 18643. van De Nederlandsche Arbeidsdienst Verbitterde worsteling ten W. 1943. Nieuwe terreuraanvallen op de Nederlandsche burgerbevolking Krachtsverhoudingen Wapens! Beperking telefoonverkeer op spitsuren In Sjitomir wordt hevig gevochten Uitreiking distributiebescheiden DOODELIJKE AANRIJDING Aangeteekende zendingen naar Duitschland Radiopraatje Max Blokzijl De nieuwe vleeschbonnen VERDUISTEREN Van 16.457.45 u. Von Papen naar Berlijn Flinke kerels melden zich voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland Tijdens Verklaring van Turkschen minister Badoglio zal aftreden De troebelen in Libanon Een prijsvraag voor de jeugd Dank u, Sinterklaasje COURANT 330263; Boekh. J. B. v. Betert Jr.. Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721l»7 I BIJ onze vrijwilligers,(S.S.P.K.-Heukels-O.H. De Führer spreekt. Op den „Werp geen „scherp” tusschen de aardappelschillen” Communistische benden op den Balkan vernietigd de gestimuleerd I1AAGSCHE „De werkende vrouw in Nederland”. Een vak, dat zich zeer goed leent voor vrouwenarbeid, doch nog weinig door haar wordt uitgeoefend, is het scheren en haarsnijden, In Enschedé zet een weduwe in samenwerking met haar beide doch ters de zaak voort, zeer ten genoege van de clientele. (C.N.F.-A. J. Brusse) Stalin over de geallieerde verliezen Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft mevrouw Roosevelt in een rede in Essex verklaard, dat Stalin tot Cordell Hull gezegd heeft, dat de verliezen, tot dusver door de Vereenigde Staten ge leden, ongeveer even groot zijn als de verliezen, die de Russen eiken ochtend vóór het ontbijt melden”. Morgen van 8.30-16.30 uur vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats in het gebouw aan de Groot-Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 voor de namen beginnende met: Mez tot en met Osw. In het bijkan toor Scheveningen.Noord (Ooststraat 1) van 916.30 uur voor de letters Pm tot en met Rie, en in het bijkantoor Benoor denhout (van Diepenburchstr. 1) van 9 tot 16.30 uur voor de letters Lit tot en met Nes, „Wij Bij het viaduct aan de Vaillantlaan werd Zaterdagmorgen de 8-jarige J. E. L. uit de Gabriël Metsustraat aange reden door den 13-jarigen P. R. uit de van Mierisstraat. De jongen, die alleen maar over pijn in het hoofd klaagde, werd door zijn zusje naar huis gebracht, waar hij in den middag aan een inwen dige hersenbloeding is overleden. Om het postverkeer met Duitschland te ontlasten is het gewenscht, alledaag- sche berichtenwisseling door middel van gewone briefpostzendingen af te hande len en alleen dan stukken aan te teekenen of met aangegeven waarde te verzenden als de inhoud dit wettigt. Het politiek weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond 18.45 uur over den zender Hilversum I zal houden, heeft tot titel „Stilte voor den storm”. doch uiterst volkomen Van 16 tot en met 27 Nov. geeft elk der met vleesch „47A” en „48A” ge merkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch of van 1 rantsoen vleeschwaren, terwijl elk der met vleesch „47B” en „48B” gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van een kwart ge deelte van deze hoeveelheden. Maan: 16 Nov. onder 11.10 u„ op 19.40 u., 16 Nov. onu der 12.03, op 20,29 u. 20 Nov. L. K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenvervoer (Zie kendienst den Haag) No. 115095. De Führer spreekt. Op den 9den dezer sprak de Führer in den Löwenbraukeller te München' een herdenkingsrede uit. Een overzicht van de zaal tijdens de toespraak v fffie-C.NJ’J Wederom zijn er Nederlanders, die niets meer doen, dan hun dagelijkschen plicht vervullen, door hard te werken voor hun gezin en hun dagelijksche bestaan, het slachtoffer geworden van terreuraanval- len. Door niemand en niets ontziende vlie gers, worden zij op meedoogenlooze wijze neergeknald. Gezinnen worden in diepen rouw gedompeld, door wandaden van hen. die op geen enkele wijze hun onschuldige slachtoffers kunnen verant woorden. De lijst is al weer met 13 Ne derlanders gestegen. den 17—45 zich vrij de hier- vermelde vervoegen gekeurd voor de of den Neder- In de Wilhelmstrasse te Berlijn werd Zaterdag, in antwoord op een vraag verklaard, aldus Interinf., dat de be richten over een reis van den Duitschen ambassadeur te Ankara, von Papen, naar Duitschland, niet kunnen worden tegengesproken. Of de ambassadeur reeds te Berlijn is aangekomen, werd in het midden gelaten. In dit verband werd erop gewezen, dat verschillende kwesties besproken konden worden, waarmede men wel gedoeld zal hebben op de problemen, die na de conferentie van Moskou en de ontmoeting van Eden met den Turkschen minister van Bui- tenlandsche Zaken een tijdlang het on derwerp van gissingen, met name van Britsche, zijn geweest. PRIJS DEZER COURANTs Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet, p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol Bijbl." en „Letterk Bij'bl.” ƒ3.15. Fr. p p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.49. Bij postkant tegen de geld goedgek abonn pr Afz nr 5 c., fr, p. p. 10 c. Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede Iedere gezonde Ne derlander in leeftijd van jaar kan willig bij onder adressen ten einde te worden Waffen-SS Landstorm land. Bij zijn aankomst te Adana heeft de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Menemendjogloe, aan een bij zonderen verslaggever van het blad „Coemhoerijet” verklaard, dat hij als steeds geruststellende tijding bracht. Ten aanzien van de geruchten, volgens welke Turkije aan de zijde van de Geallieerden in den oorlog zou gaan of luchtbases ter beschikking zou stellen, verklaarde de minister uitdrukkelijk, dat deze geruchten eiken grondslag misten. De besprekingen met Eden zou den 2 uren hebben geduurd en werden bijgewoond door deskundigen van beide zijden. Reuter meldt uit Algiers, dat maar schalk Badoglio heeft medegedeeld, dat hij er niet in geslaagd is met graaf Sforza en Benedetto Croce tot overeen stemming te komen, ten aanzien van de vorming eener regeering. Badoglio heeft verder verklaard, dat hij „zijn functie zal neerleggen, zoodra Rome is bevrijd”. Graaf Sforza en Croce hebben er op gestaan, dat de Koning afstand zou doen. Badoglio was echter tegen een zoo „radicalen maatregel”. De algemeene gedelegeerde van het Fransche dissidentencomité voor Syrië en Libanon, Jean Helleu, heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, buiten medeweten van het comité te Algiers, last gegeven tot het verrichten van de arrestaties der Libaneesche leiders. Za terdag is zijn eerste rapport te Algiers ontvangen. Zoolang dit rapport niet be studeerd is, zullen geen besluiten wor den genomen, doch men verwacht, dat Helleu zal worden teruggeroepen. Men gelooft te Londen, dat voor het comité een oplossing zou kunnen worden ge vonden in het desavoueeren van Hel leu’s optreden. De achtergrond van de crisis wordt gevormd door het Gaullistische verzet tegen een politiek, welke den Libanee- zen geleidelijk een grootere mate van souvereiniteit zou geven. Toen de Liba- neezen onverwijlde onafhankelijkheid verlangden, ging Helleu uiterst over haast te werk. De positie van Engel- schen en Franschen is ongetwijfeld zeer onbehagelijk. De officieele vertegenwoordiger van de. Britsche regeering in den Libanon, generaal-majoor Spears, heeft den Ara- bischen leiders des lands een scherpe waarschuwing gezonden, waarin wordt verklaard, dat Groot-Brittannië aanlei ding zou vinden terstond met gewapen de krachten tusschenbeide te komen, wanneer de ongeregeldheden zoo’n om vang zouden aannemen, dat „het alge meene oorlogsoptreden ernstig in ge vaar gebracht” zou worden. De Britsche minister in het Midden oosten, Casey, is te Beiroet aangeko men voor besprekingen met generaal Spears. Generaal Catroux, die door het Fran sche dissidentencomité naar Libanon is gezonden, is Zaterdag per vliegtuig uit Algiers naar Beiroet vertrokken. Volgens Zweedsche berichten uit Lon den, is een gewapende Britsche inter ventie in Libanon waarschijnlijk. Naar wij vernemen, zal de Nederland sche Jeugdherberg Centrale naar aanlei ding van de tentoonstelling „De jeugd herberg van morgen”, die gedurende No vember gehouden wordt in het Stedelijk Museum te Amsterdam, een prijsvraag uitschrijven, waaraan alle Nederlandsche jongens en meisjes van 1425 jaar kun nen deelnemen. ROOFMOORD TE MAARSSEN Vrijdag avond omstreeks middernacht werd een zekere T. S. uit Maarseveen in bewuste- loozen toestand op den Veendijk te Maarrsen gevonden De man had twee gapende wonden in den schedel, waar schijnlijk door een hamer toegebracht. Een onmiddellijk ter plaatse zijnd arts achtte directe overbrenging naar een zie kenhuis te Utrecht noodzakelijk, waar het slachtoffer Zaterdagmorgen vroeg is overleden. Nader bleek, dat de vermoorde zich met clandestienen handel bezig hield, zoodat naar alle waarschijnlijkheid roof het motief tot den moord is geweest. Het slachtoffer laat een groot gezin achter Het lijk is aan de justitie overgegeven. FENNA DE MEIJIER TER AARDE BE STELD Op Oud Eik en Duinen is heden het stoffelijke overschot van de schrijfster van vele romans en meisjesboeken, Fenna de Meijier ter aarde besteld. Aanwezig waren vele literaire en andere vrienden. De dichter Jan Prins zeide namens de Ver. van Letterkundigen, dat Fenna de Meijier een eervolle plaats in de ver- eeniging innam. In het bestuur, waarvan zij jarenlang lid was, was zij een geziene figuur door haar natuurlijke vriendelijk heid en hartelijkheid. Top Naeff wees er op, dat Fenna de Meijier veel gevoel had voor den goeden vorm, zoowel in de om gang, als in de letteren. Zij is iets van hooge waarde in ons vriendschapsleven geweest. Aan de groeve heeft een broer, ir. de Meijier, voor de belangstelling be dankt. Op 5 Juni van dit jaar heeft Rijks- minister Speer in het Berlijnsche Sport paleis een rede gehouden, waarin hij een overzicht heeft gegeven van de ont wikkeling van Duitschland’s oorlogs industrie. Wij hebben destijds het een en ander uit deze rede aangehaald, maar nu wij in de gelegenheid werden gesteld met den inhoud dezer rede in uitgebreider vorm kennis te maken, is er alle aanleiding op dit onderwerp terug te komen, mede in verband met een dezer dagen in de Nederlandsche taal verschenen brochure onder den titel „Wapens!”, waarin een groot aan tal foto’s en grafieken een indrukwek kend beeld van Duitschland’s oorlogs industrie te zien geeft. Hoe staat het met de Duitsche oor logskansen? Strijdt Duitschland tegen een zoodanige overmacht, dat het voor dit land niet meer mogelijk is den oor log te winnen? Zelden hebben vraag stukken zoozeer de gemoederen in be weging gebracht als die der Duitsche oorlogskansen. De propaganda kan niet altijd even diep op de dingen ingaan, daarom is het goed en nuttig zoo nu en dan vijandelijke enormiteiten met steekhoudende cijfers tot de juiste verhoudingen terug te brengen. Be schikken de geallieerden inderdaad over een verpletterend overwicht? In de zoo- even genoemde brochure worden de verhoudingscijfers van het arbeids potentieel van Duitschland en van de geallieerden, theoretisch 5 8 in het voordeel der laatsten gecorrigeerd door de factoren van afstand en ver voer en dan komt, in de practijk dus, de verhouding weer op 5 4 ten gunste van Duitschland en zijn bondgenooten, die, zooals daar ter plaatse nog nader wordt aangetoond, den productiewed- strijd tegen de geallieerden met een ge rust hart kunnen voortzetten. Wanneer men verder de productiecijfers der Duit sche bewapeningsindustrie beschouwt, dan moet men wel vóór alles het succes van de rationalisatie erkennen met als slotsom, dat Duitschland over een wetenschap en een ervaring beschikt, die de geallieerden nog moeten gaan leer en. Woordelijk heeft minister Speer verklaard: hebben niet alleen door onze aloude traditie op het gebied van de fabricatie van wapenen, door onze langere oor logservaring en door onze lange jaren geschoolde uitvinders en ingenieurs de mogelijkheid voortdurend nieuwe wape nen te ontwikkelen, doch wij hebben, in tegenstelling met onze vijanden dank zij de gunstige structuur van ons productie-apparaat de mogelijkheid om nieuwe vindingen in den kortst mogelijken tijd in groote series te pro- duceeren.” Dit alles dient men goed te beden ken. Wanneer nu de geallieerde propa ganda bij herhaling het tracht voor te stellen, dat Duitschland zich momen teel in dezelfde situatie bevindt als in November 1918, toen de Duitsche bewapeningsproductie het moest af leggen tegen den wapenstroom der ge allieerden dan is daar tegenover te stellen, dat het Duitschland van nu meer dan het dubbele aantal arbeids krachten heeft van het Duitschland van 1918. Er is dan natuurlijk nog het grondstoffenvraagstuk, dat, naar wij ook in meergenoemde brochure lezen, door Duitschland in dezen oorlog ten volle is opgelost. Wie nog mocht mee nen, dat een ineenstorting van Duitsch land voor de deur staat, zal goed doen zich van Duitschland’s „Wapens!” op de hoogte te stellen. Zelfs Amerika levert snelle Duitsche jachtvliegtuigen! Want uit de neergestorte en verzamelde brokstukken van 441 boven Duitschland neergeschoten Amerikaansche bommen werpers kan de Duitsche vliegtuig industrie minstens 2500 jachtvliegtuigen bouwen Luchtaanval op Sofia De Boelgaarsche hoofdstad Sofia is gisteren voor het eerst sedert 2^ jaar door Geallieerde vliegtuigen aangeval len. Over dezen aanval is gisteravond door het opperbevel het volgende com muniqué uitgegeven: „Op den 14den November zijn eenige groepen vijande lijke vliegtuigen tegen den middag bo ven Boelgarije verschenen. Zij hebben bommen geworpen op Sofia. Eenige personen, waaronder vrouwen en kinde ren, zijn gedood. In de voorsteden van Sofia zijn een aantal gebouwen ver nield". Om uitsluiting te voorkomen Speciaal het geautomatiseerde locale en interlocale telefoonverkeer is op de spits uren (8.3012 en 14—17 uur) zoo toege nomen, dat vlotte afwikkeling van „Kriegswichtige” gesprekken ernstig wordt belemmerd. Van Duitsche zijde zal men niet schromen een groot aantal abonné’s van het telefoonverkeer uit te sluiten indien door medewerking van de aangeslotenen zelf de verkeersbelemme. ring niet verdwijnt. Derhalve wordt den aangeslotenen in hun eigen belang en dat van den telefoon dienst met klem aanbevolen zoo weinig mogelijk automatisch te telefoneeren ge durende de spitsuren en in het algemeen zich te onthouden van het voeren van gesprekken, welke niet dringend noodig zijn. Door aanvallen met de boordwapens van Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op veer booten werden 13 Nederlanders gedood. Elf andere werden zwaar en 14 licht gewond. Terwijl ten Zuidwesten van Gomel en ten Noordwesten van Smolensk nieuwe hevige doorbraakaanvallen van den vijand in zware, hier en daar nog tijdens de duisternis voortdurende gevechten werden afgeslagen of opgevangen, wierpen eigen tegenaanvallen ten Noorden van Gomel den tijdelijk binnengedrongen vijand op zijn uitgangsstellingen terug. Uit het gebied van Newel wordt leven dige, van de andere frontsectoren geringe plaatselijke gevechtsactie gemeld. De se dert Aug. 1942 in het Oosten opereerende stormgeschutafdeeling 667 onder bevel van kapitein Zettler heeft in het gebied ten Westen van Smolensk den lOOOsten pant serwagen stukgeschoten. In Zuid-Italië duren de gevechten met het zwaartepunt aan weerszijden van den pas van Cassino voort. Ten Zuiden van Venafro ging een gisteren genomen hoog te weer verloren. Hevige Amerikaansche aanvallen ten Westen van Venafro mis lukten. In het Noordwestelijke Balkangebied zijn in gevechten van verscheidene weken communistische bendengroepen in het ge bied ten Noordoosten van Fiume inge sloten en vernietigd. Zij verloren daarbij meer dan 3600 dooden en 4500 gevan genen. Bovendien werden 45 stukken ge schut, 522 machinegeweren en granaat werpers en 4655 geweren buitgemaakt. Dertig ravitailleeringskampen vielen in onze handen. Onze op Leros gelande troepen hebben tegen vrij sterken vijandelijken tegen stand het Noordelijke deel in hun bezit gebracht. In het Zuidelijke deel wordt nog gevochten. Een aanvalspoging van sterke formaties Amerikaansche bommenwerpers tegen het gebied van Noordwest-Duitschland mis lukte tengevolge van den krachtigen jacht- afweer volkomen. Door op verspreid lig gende punten geworpen bommen werd in eenige plaatsen onbelangrijke schade aan gericht. De luchtverdedigingsstrijdkrach- ten, die aan den afweer dezer aanvallen deelnamen, vernietigden 29 vijandelijke vliegtuigen. Vijf andere vijandelijke vlieg tuigen werden boven het bezette gebied in het Westen neergeschoten. In den af- geloopen nacht lieten eenige Britsche stoorvliegtuigen enkele bommen vallen in West- en Noord-Duitschland. de Rijksschatkist vloeit. De arbeids man verdient niet, maar hij dient. Van den doorsnee-arbeidsman, wien het bo- demwerk en dikwijls het werken met de handen in het algemeen vreemd is, kan niet worden verwacht, dat hij dezelfde prestaties verricht als een vakman. Aan het einde van een dienst tijd zijn er toch in bijna elke Afdeeling uitblinkers, die de 100 procent bena deren. Gezondheid, kracht en doorzettings vermogen, dat krijgen alle arbeidsman nen op hun werkobject volop en hun voldoening van den eigen arbeid neemt toe, indien de gemaakte vorderingen met het werk duidelijk zichtbaar zijn. Enkele cijfers Sinds den aanvang van 1943 telt de N.A.D. voldoende, ook in dit opzicht ge schoolde kaderleden, om de uitvoering der werken geheel zelfstandig te leiden en te controleeren. De prestatie-curve stijgt steil omhoog. Op 3 Maart 1941 waren er 3 kampen, op 31 Dec. van dat jaar 30, op 1 Juni 1942 50 en op 1 Januari 1943 60 kampen. In 1941 werden 25 hectare woeste grond ontgon nen en opgeleverd, in 1942 49 en in de eerste helft van 1943 niet minder dan 80 hectaren. In 1941 werd 2200 meter sloot gegraven en in de eerste helft van 1943 15.000 meter! Cijfers, welke den huidigen stand van zaken aangeven, verschillen niet veel van die, betreffende den eersten dienst tijd van 1943. Want toen de arbeids mannen van thans ternauwernood aan den arbeid op het werkobject toe wa ren gekomen, zetten zij zich in voor de hulp bij het binnenhalen van den aard appeloogst. In iets minder dan twee en een halve maand de met den Ge machtigde voor den Oogst overeengeko men tijd rooiden zij toen de hun opgedragen uitgestrektheden, waarbij zij rond 72.000.000 k.g. aardappelen te voorschijn brachten, voldoende om een stad van 400.000 inwoners gedurende 39 weken op het gangbare rantsoen van aardappelen te voorzien. Dit schijnbaar zoo hooge getal beduidt echter slechts twee weken aardappelen voor ons ge- heele volk, zoodat de arbeidsmannen na de thans opgedane ervaring terecht eerbied zullen hebben voor den enor- men arbeid der boeren en landarbei ders, die jaar in jaar uit ons geheele volk niet slechts van aardappelen, maar tevens van de andere akkerge- wassen voorzien. Om ieder mogelijk of ónmogelijk mis verstand bij voorbaat te voorkomen, zij hier herhaald, dat de N.A.D. den ar beid op de werkobjecten (dagelijks ge durende den morgen) in de eerste plaats vanuit een opvoedkundig, een vormend standpunt beziet en dat hij eerst daarna en in overeenstemming met de opvoedkundige waarde de pres taties tracht op te voeren. Dankzij den algemeenen arbeidsdienst- plicht, die op 26 Mei 1941 bij Verorde ning werd afgekondigd en welke sinds den aanvang van 1943 in de practijk wordt gebracht, doorgaat onze geheele mannelijke jeugd dit instituut, waarin flinke en gezonde, nationaal voelende kerels worden gevormd, die den arbeid terdege hebben leeren kennen, de han den uit de mouwen kunnen steken en die van vasthouden en doorzetten weten. In den N.A.D. heeft, besloot de heer de Bock, de Nederlandsche Staat een instelling, waaraan ons volk ten deele bewust, ten deele onbewust maar toch in zijn geheel een groote be hoefte heeft gehad. PRIJS OER AOVERT.i 1—11 m M (5 rog.) elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0.19. Elke m M. m 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, ƒ0.51 p m.M Bewijsn 5 ct.. fr. p. p. 10 ct KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb ƒ0.38 Pers gevr ƒ0.48 Adv ..Bi bur v d W.” 10 e. meer. DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst). .HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 13 November. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Op de Krim mislukten ten Noordoosten van Kertsj nieuwe door pantserwagens ondersteunde aanvallen der bolsjewieken. Op de landengte van Perekop werden 2 naar onze stellingen oprukkende vijande lijke bataljons en in de baai ten Westen van de stad concentraties landingsbooten der bolsjewieken door artillerievuur uit eengeslagen. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten ver hinderden ook gisteren den aanvoer van versterkingen en de ravitailleering voor het vijandelijke landingshoofd ten Zuiden van Kertsj en vernietigden daarbij 4 met benzine en munitie geladen Sovjet-Russi- sche vaartuigen. Kustbatterijen der marine beschoten laadinrichtingen en scheepsdoelen op het schiereiland Taman. Zij plaatsten treffers op materiaalvoorraden en tusschen kleine transportschepen, waarvan er een in de lucht vloog. Aan het Dnjepr-front kwam het vooral ten Noorden van Kriwoi Rog, bij Kre- xnentsjoeg en ten Noordwesten van Tsjer- kassy tot levendige plaatselijke gevech ten. In het gevechtsgebied van Kief gingen, na hevige vijandelijke aanvallen ten Zui den en ten Zuidwesten van de stad op bloedige wijze te hebben afgeweerd eigen formaties tot tegenaanvallen over en her overden een belangrijke terreinstrook. In de diepte van het penetratiegebied duren de hevige gevechten tusschen de naar Sjitomir oprukkende sterkere vijan delijke strijdkrachten en Duitsche ge vechtsgroepen voort. Ook ten Noordwes ten van Kief wordt hevig gestreden. In den centralen sector herhaalden de bolsjewieken ten Noordwesten van Tsjer- nigof hun krachtige door slagvliegtuigen ondersteunde pantseraanvallen en onder namen nieuwe aanvallen op ons front ten Noorden van Gomel en ten Noordwesten van Smolensk. Alle doorbraakpogingen werden in harde afweergevechten en met buitengewoon groote verliezen voor den vijand verhinderd en in den reeds den Hen en 12en November genoemden sector van een korps opnieuw 55 bolsjewistische pantserwagens vernietigd. Bij Newel poogde de vijand gisteren we derom tevergeefs zijn penetratiegebied uit te breiden. Door eigen tegenaanvallen werden eenige in het onoverzichtelijke terrein opgerukte vijandelijke afdeelingen weder teruggeworpen. In Zuid-Italië zette de vijand zijn met groote verliezen gepaarde aanvallen op den berggrendel tusschen Mignano en Venafro voort. Het kwam tot hevige ge vechten, in den loop waarvan de vijand enkele heuvels aan weerszijden van het dal van Mignano in bezit kon nemen Door tegenaanvallen van onze troepen werden zij weer stormenderhand genomen en de vijand naar zijn beginstellingen terugge worpen. Tijdens voortgezette aanvallen op vijan delijke lichte zeestrijdkrachten in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee plaatste de luchtmacht treffers op in totaal 5 eenheden, die zwaar beschadigd werden. Nadat door deze successen en door voortdurende luchtaanvallen op steun punten op het eiland Leros de voorwaar den geschapen waren voor een onderne ming tegen Leros, landden in de vroege ochtenduren van den 12en November, in samenwerking met gevechts- en trans- portformaties van de marine en de lucht macht, verscheidene gevechtsgroepen, waaronder ook valschermjagers, op het eiland. De gevechten met de Britsche en de aan Badoglio onderhoorige bezetting zijn nog aan den gang. Volgens rapporten van Duitsche verken, ners voor den grooten afstand hebben tij dens den in het Weermachtbericht van gis teren vermelden aanval van onze lucht macht op een vijandelijk convooi aan de Noord-Afrikaansche kus» nog 11 vracht schepen bom- en torpedotreffers opge- loopen. In totaal werden zoodoende 23 trans portschepen van tezamen ongeveer 150.000 b.r.t. tot zinken gebracht of zoo zwaar beschadigd, dat zij hun reis niet konden vervolgen. Door storingsaanvallen van eenige vijandelijke vliegtuigen in het Westelijke Rijksgebied ontstond in den afgeloopen nacht slechts onbelangrijke schade. Het Opperbevel van de Weermacht deelde gisteren mede: Op de Krim ondernamen de bolsjewie ken verscheidene vergeefsche aanvallen van hun bruggenhoofd ten Noordoosten van Kertsj uit en op onze stellingen bij Perekop. Aan het Dnjeprfront werden ten Zuid oosten van Cherson, ten Noordwesten van Krementsjoeg en aan weerszijden van Tsjerkassy vijandelijke aanvallen afgesla gen en geringe plaatselijke penetraties in den tegenaanval vernauwd. In het gevechtsgebied ten Westen van Kief duurt de verbitterde worsteling voort. Zuidwestelijk van de stad stieten eigen strijdkrachten in de flank van den naar Sjitomir oprukkenden vijand en brachten hem gevoelige verliezen toe. In Sjitomir en ten Noorden van de stad wordt hevig gevochten. zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissende voor bevordering zijnkarakter, gedrag, prestatie 16-ll-’43 9—12 u. Goes, Hotel Central; 1518 u. Breda, Restaurant Modern, Markt: 17-U-’43 9—14 u. den Bosch, Ho tel Noordbrabant, Markt 45; 18-U-’43 9 12 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmond- str. 161518 u. Arnhem, Café Royal 19-11- 43 912 u. Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 19-ll-’43 1518 u. Zwolle, Hotel Gjjtenbeek20-ll-’43 9—12 u. As sen, Concerthuis a. d. Vaart1518 u. Groningen, Heerestraat 46 21-ll-’43 9 12 u. Leeuwarden, Huize Schaaf. Breed str. 22-ll-’43 914 u. Amsterdam, Dam 4; 23-ll-’43 9—13 u. Utrecht. N.V.-Huis. Oudegracht 245; 24-U-’43 9—14 u. Amers foort, Pol. Durchgangslager Leusderweg 25-ll-’43 9—14 u. Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Een staatsinstelling, die de vorming van krachtige, karaktervolle, Jonge menschen beoogt Hopman de Bock heeft op de dage lijksche persconferentie het een en an der medegedeeld over doel en wezen van den N.A.D. en over de resultaten, welke met dezen dienst tot op heden zijn bereikt. Deze resultaten zijn groot en veelomvattend. Wat de N.A.D. is en wil, dat weet nu langzamerhand wel iedereen in den lande, vooral sedert de brochure „Wat is en wil de Nederland sche Arbeidsdienst”, als uitgave van de Stafafdeeling VIII van den N. A. D. on geveer een half jaar geleden op ruime schaal werd verspreid. Toch is het goed en nuttig, zoo nu en dan nog eens te wijzen op de belangrijke taak en op het groote werk van den N. A. D. Het doel van den N.A.D. is: het rich ten van de achttienjarige jongemannen, die aan een innerljjken dadendrang on derhevig zijn, naar „practisch socialis me op nationalen grondslag”. De basis van den N.A.D. wordt bepaald door een gezond lichaam, door eerbied voor den arbeid, door liefde voor zijn land en door daadwerkelijke kameraadschap, die tot volksgemeenschap leidt. Groote opvoedkundige waarde heeft de arbeid op het werkobject, waar de te verrichten arbeid in gemeenschap moet worden uitgevoerd, zoodat de ar beidsmannen eikaars waarde als prac- tijkmensch en als arbeidskameraad op merken, zoowel wat hun prestaties als wat hun karakter betreft. Het gevolg daarvan is een gezonde wedijver tus schen de twaalf ploegen, waaruit N.A.D.-afdeeling bestaat, door uitgeloofde wimpels. Het kader, dat streng rechtvaardig moet zijn, is van den arbeid op het werkobject op de hoogte en is doordrongen van de op voedkundige waarde er van. Zoolang een kaderlid niet overtuigd is, dat de arbeid hM rijkste bezit is van den mensch en zoolang hij geen eerbied heeft voor eiken arbeid hoe gering deze oogenschijnlijk ook moge zijn zóólang is hij niet in staat anderen de juiste waardeering bij te brengen. Voor een N.A.D.-werkobject geldt tevens de eisch: nuttigheid in overeenstemming met de behoeften des tijds. Zoo worden als werkobjecten aangeduid: heideont- ginning en boschontginning (stobben- rooien!), herontginning, ontwatering, dijkaanleg, ophooging van bouwland, graven van verkavelingsslooten, aanleg van wegen voor gebiedsontsluiting en beek-normalisatie, dit alles ten behoeve van de Nederlandsche voedselvoorzie ning. Dit soort werkobjecten heeft de Nederlandsche Arbeidsdienst niet onder handen genomen uitsluitend op verzoek van overheidslichamen (zooals de Hei demaatschappij, de Centrale Cultuur- Technische Commissie, Staatsdomeinen en diverse gemeenten), doch evenzeer op verzoek van particuliere personen, firma’s en bedrijven. Dit geschiedt evenwel steeds door tusschenkomst van den Rijksdienst voor de Werkverrui ming met medewerking van het Natio nale Plan, teneinde de urgentie vast te stellen en concurrentie te voorkomen. De N.A.D. ontvangt de opdracht slechts, indien er geen burgerwerk krachten voorhanden zijn en zjj krijgt zelfden kostprijs, welke dan echter in de keu ringen worden alle inlichtingen ver strekt met betrek king tot de verzor ging van familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Neder land of bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegrmarine kunnen zich aanmelden zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No, 12500 Bijkant. Scbev. Keizerstr. 319. Tel. 550310. FP.: Rijs*., Kantoorboek!,. Leeuwendaai, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb.. Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenatr. 124. Tel. 77503»; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. Duizenden kinderen zullen dat tot u zeggen, wanneer u medehelpt om de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm te doen slagen. Even een briefkaartje en het wordt gehaald. Het adres is Soenda- straat 25, den Haag.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1