1943. Dinsdag 16 November. No. 18644. Nieuwe Max Blokzijl sprak in het Gebouw m De gevechten het Oostfront aan vijandelijke aanvallen het Oosten mislukt KUNST EN LETTEREN AGENDA STADSNIEUWS van Plymouth gebombardeerd aardappelschillen” In 2 dagen 481 Sovjet-pantser- wagens vernield Kerstpakketjes voor de Waffen S.S. Nog Luit-kolonel van Hilten tijdelijk landspolitiepresident te Amsterdam Uitreiking distributiebescheiden Duitsch afweersucces in Dnjeprbocht De luchtaanval op Sofia Slechts mogelijk tot 30 November duitsch weermachtbericht De Sovjet-Unie en Polen voorloopig geen nieuwe col lecteurs BIJ DE STAATSLOTERIJ: De persdienst van het departement van Financiën deelt mede, dat het in verband met de voorgenomen reorganisatie van de Staatsloterij voorshands geen nut heeft verzoeken om benoeming tot collecteur, enz in te zenden, terwijl bezoeken hier over noch aan het departement van Fi nanciën. noch aan de directie der Staats loterij kunnen worden afgewacht. Levensmiddelenafvallen en de melkvoorziening steeds onlusten in den Libanon BURGERLIJKE STAND Het Bosch van Katyn Propaganda-avond ten bate het Fonds Gezins- en Jeugdzorg Vrijwilligers naar het Oosten - 4 Wederom een contingent vertrokken 1 HAAGSCH OURANT „De dit sprak een op- ophaler gij en waar- 14- naam. Denkt U aan de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm? bevindt Beiroet, gevoerd man den die van het VERDUISTEREN Van 16.45 uur tot 7.45 uur Maan: 16 Nov. onder 12.03, op 20.29 u„ 17 Nov. onder 12.45 u„ op 21.26 u. 20 Nov. L. K. logsapparaat te hebben, doch om in den laatsten beslissenden strijd met een op- Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft den luite- nant-kolonel der marechaussee van Hilten te Eindhoven met ingang van 1 December 1943 belast met de lijdelijke waarneming van de functie van den landspolitiepresi dent te Amsterdam. Luitenant-kolongl van Hilten begint den dienst op zijn nieu wen post onmiddellijk. In verband met deze opdracht heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden de aan den burgemees ter van Amsterdam E. J. Vóute verstrek te opdracht tot het waarnemen van de za ken van den politiepresident te Amster dam en de aan den procureur-generaal dr. Jan Feitsma te Amsterdam verstrekte opdracht tot het waarnemen van de zaken van den landspolitiepresident te Amster dam eveneens met ingang van 1 Dec. 1943 onder dankzegging voor de verrichte diensten ingetrokken. Marine-Jeugdstorm oefent”. Stuurman in den dop. (C.N.F.-Hasewinkel) Morgen van 8.30—16.30 uur vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats in het gebouw aan de Groot-Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 voor de namen beginnende met: Ot t/m Rim. In het bijkantoor Scheveningen-Noord (Ooststraat 1) van 916.30 voor de letters Rif t/m Sche en in het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 916.30 voor de letters Net t/m einde P. WOENSDAG 17 NOVEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over: „De sterrenhemel nu en in het jaar 15000; 15.45 u. Luthersche kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 20 u. Stadsschouwburg. ,,Die Puppe von Gam dersheim”. 19.30 u. Geb. v. K. en W. Volksconcert door het Residentie-orkest, 19.30 u. Oiligentia. Dansgroep Indra- dev. 19.15 u. Flora. „De indringer”. 14.15 en 19.30 u. Scala. ,,2 Fliereflui ters”. 19.30 u. In aanvulling op het Weermachtbe- richt, verneemt het D.N.B. omtrent den massalen aanval der bolsjewieken in de groote bocht van den Dnjepr, dat over het geheel genomen de zware bloedige offers van de 20 infanteriedivisies, die aan de aanvallen hebben deelgenomen, vergeefsch zjjn geweest. De dag eindig de met een volledig Duitsch afweer succes. In dit verband is het opmerke lijk, dat een groot deel van de bolsje wistische infanteriedivisies thans nog slechts ongeveer een vierde tot een vijf de van haar normale gevechtssterkte heeft en desondanks als divisies ge handhaafd blijft. Omtrent de gevechten, die sedert den lOden November in het gebied van den mond van de Sosj gevoerd worden, ver neemt het D.N.B.dat de bolsjewieken de eerste 3 aanvalsdagen in totaal 329 pantserwagens hebben verloren. De bladen te Sofia berichten over den luchtaanval van Zondag op Sofia, dat prins regent Cyrill en generaal Michof zich in de getroffen wijken op de hoogte hebben gesteld van de aangerichte schade. Ook ministerpresident Bosjilof en andere ministers hebben zich naar de geteister de plaatsen begeven en terstond last ge geven om snel hulp te verleenen aan de getroffen bevolking. De aanval werd uit gevoerd door ongeveer 130 AngloAmeri- kaansche vliegtuigen, bommenwerpers met jagersescorte. die ongeveer 200 bommen hebben neergeworpen. Het is kenmerkend dat de bommen steeds niet-militaire doe len hebben getroffen en dat alleen de burgerbevolking in de stad werd geteis terd De ministerraad heeft besloten, dat de slachtoffers een staatsbegrafenis en dat de achtergeblevenen der slachtoffers van staatswege een levenslange lijfrente zul len krijgen. Zij wier woonhuis is bescha digd, zuilen schadevergoeding ontvangen. Voor de verkenningstroep er op uit trekt wordt nog eens nauwkeurig nagegaan, of de uitrusting aan alle eischen voldoet. (P.K. Schödl-H.H.-St.) ORKESTMUSICI ZONDER VAST EM PLOOI: De vakgroep orkestmusici van het Muziekgilde deelt medeSymphoni- sche orkestmusici, die zonder, vast em plooi zijn, worden verzocht zich zoo spoe dig mogelijk schriftelijk te melden bij de vakgroep Orkestmusici van het Muziek gilde der Nederlandsche Kultuurkamer Thorn Prikkerlaan 21 ’s-Gravenhage, on der opgave van naam, voornamen, ge boortedatum, bespeeld (e) instrument(en) en de crkest-instelling, waarbij men het laatst is werkzaam geweest. Het ligt in de bedoeling, ingeval van aanvragen om orkestmusici bij het Muziekgilde, de be trokkenen voor het vervullen van deze vacature in aanmerking te doen komen. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede Tot en met 30 November 1943 moeten alle kerstpakketjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS die zich aan het front of in garnizoen bevinden, bij het SS-Ersatz kommando Nederland, Den Haag, Korte Vijverberg 5, afgeleverd zijn. In de maand October hebben alle vrijwilligers inmid dels van hun troepenonderdeelen de z.g. „Zulassungsmarken" ontvangen, die voor de verzending der pakketten noodzakelijk zijn. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrij willigers te zenden van 1 kilo of 2 kilo. Voor 1 kilo moet men 1 „Zulassungs- marke” en een postzegel van 15 cent en voor 2 kilo 2 „.Zulassungsmarken” met een postzegel van 30 cent opplakken. Daar de „Zulassungsmarken” aan de sol daten uitgereikt worden en door hen aan hun familieleden gezonden, zijn deze dus nergens anders verkrijgbaar. Familieleden. bekenden, werkgevers, enz., die een pakje aan een vrijwilliger sturen willen, dienen zich met de naaste familieleden in verbinding te stellen. Om een goede en tijdige afwikkeling van het geheele kerstpakketverkeer mo gelijk te maken, is een inkrimping van het postverkeer noodzakelijk. De brief post ondervindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 Nov. alleen Feldpostzendingen tot en met 100 gram aan soldaten met een Feldpostnummer aangenomen worden. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, kunnen pakjes tot een kilo zonder „Zulassungsmarke” tot 30 Nov verstuurd worden. Van 30 Nov. 1943 tot 25 Dec. 1943 kun nen in geen geval veldpostpakketten en pakjes aangenomen worden. De pakjes moeten als volgt worden geadresseerd Aan das SS-Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5. Zur Weiterleitung an rang veldpostnrof adres. Gloucester is be- van den Lord □e Duitsche strategie De militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben schrijft o.m.: De consequente wijze, waarop de Duit sche leiding in het Oosten alle beslissin gen nog uit den weg gaat, blijft opmerke lijk. Want het is meer dan een vermoeden, dat de Duitschers hiermede een bepaald “°ei v°or oogen hebben, n.l. om overal al strijdende terrein prijs te geven, waar de vijand massaal optreedt. Elke slag van dit Jaar is op deze wijze met volledig tot ontplooiing gekomen. Wat is de reden hiervan? De Duitsche mi litairen zwijgen. Zij geven ook geen ant woord op de mededeeling, dat tenslotte gehoopte militaire kracht te kunnen toe slaan. Zoo gezien schijnt ook het mitiatiefmonopolie van den dubieuze De 52-jarige gehuwde arbeider L. T. is bij zijn werkzaamheden op de coöp. suikerfabriek te Sas van Gent door een pulptransporteur gegrepen en op slag gedood. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Nov. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede In de groote bocht van den Dnjepr liep de vijand ten Zuidwesten van Dnjepro- petrowsk en ten Noorden van Kriwoi Rog opnieuw met sterke strijdkrachten storm op ons front. Zijn aanvallen strandden op den verbitterden tegenstand van onze divi sies, die steeds weer vastberaden tegen aanvallen ondernamen en daarbij een tij delijk doorgebroken vijandelijke groep vernietigden. In den sector van een en kele divisie werden al 71 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. Op de vijandelijke bruggenhoofden ten Noordwesten van Krementsjoeg en ten Noordwesten van Tsjerkassy heerschte gisteren een levendige gevechtsactiviteit. In het gevechtsgebied van Sjitomir wer den in eigen tegenaanvallen verscheidene veldstellingen der bolsjewieken doorbro ken talrijke zware wapenen buitgemaakt en een ingesloten vijandelijke gevechts groep vernietigd. Hevige vijandelijke te genaanvallen mislukten. In weerwil van ’t ongunstige weer steunde de luchtmacht door steeds weer herhaalde vastberaden aanvallen de gevechten der daar operee- rende formaties van leger en Waffen SS cp buitengewoon doeltreffende wijze. Ten Zuidwesten en ten Noordoosten van Gomel werden nieuwe, door slagvliegtui- gen en pantserwagens ondersteunde Sovjetaanvallen afgeslagen of opgevan gen. Ten Westen van Smolensk bleef de vijand met talrijke infanteriedivisies en sterke pantserstrijdkrachten aanvallen. Hij werd in het geconcentreerde afweer vuur van alle wapenen afgeslagen en leed daarbij zware, bloedige verliezen. Aan dit afweersucces had de Duitsche artillerie, die door haar beweeglijke vuur gereed staande vijandelijke troepen uiteensloeg en penetraties afgrendelde, een bijzonder aandeel. Ten Noordwesten van Smolensk en in het gebied van Newel worden hevige plaatselijke gevechten gemeld. In de laatste 2 dagen zijn aan het Oos telijke front 481 Sovjet-pantserwagens ver. nietigd, In de zware gevechten der laatste weken heeft zich in het gevechtsgebied van Kief de Thüringsche 7e pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor von Manteuffel en op de Krim de Frankisch- Sudetenduitsche 98ste divisie infanterie onder bevel van luitenant-generaal Gareis bijzonder onderscheiden. Van het Zuid-Italiaansche front wordt behalve wederzijdsche artillerie, en ver- kenningsbedrijvigheid slechts een vergeef- sche aanval van Amerikaansche strijd krachten op een hoogte ten Noorden van Mignano gemeld. Op het eiland Leros duren de gevechten tusschen onze landingsstrijdkrachten en de vfjandelijke bezetting nog voort. Kunstbe. wakingsstrijdkrachten der marine hebben in de Egeïsche Zee wederom een vijande lijke duikboot tot zinken gebracht. Bij aanvallen op Duitsche vliegvelden in Zuid. Griekenland zijn gisteren 16 Amerikaan sche bomenwerpers neergeschoten. Britsche stoorvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht eenige bommen op West- Duitschland vallen Bij zwakke vijande lijke luchtactie boven het bezette gebied in het Westen werden 6 Britsch-Ameri- kaansche vliegtuigen neergeschoten. Een sterke formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht de havenstad Plymouth met goed gevolg aangevallen. DE KLANTENBINDING EN RANT- SOENBONNEN VOOR GROENTE: Tot dusverre ontving men bij vestiging in hef zgn. groentegebied, bij verhuizing binnen dit gebied, bij gezinsuitbreiding enz. één ranfsoenbon voor groente, welke gedu rende de geheele vierweeksche periode recht gaf op het koopen van groente. In verband met de omstandigheid, dat de rantsoenbonnen voor groente thans recht geven op het koopen van groente gedu rende één week, ontvangt men nu in de bovengenoemde gevallen voor iedere week der periode of perioden gedurende welke men nog geen groentekaart heeft, een rantsoenbon. Voorts zullen in den ver volge zij, die wegens ambts- en/of be roepsbezigheden een week of langer in het groentegebied verblijven, één of meer rantsoenbonnen voor groente ontvangen. Dit geldt eveneens voor leerlingen van in ternaten met vacantie en voor arbeiders, die uit het buitenland met verlof thuis komen. CLANDESTIEN VLEESCH GEKOCHT: De Economische Rechter te Leeuwarden heeft den 43-jarigen B. Bontekoe, eige naar van het hotel „De Klandery” aldaar veroordeeld tot 7500 gulden boete, of 150 dagen hechtenis, omdat hij een groote hoeveelheid rund-, kalfs- en schapen- vleesch clandestien had laten koopen door zijn chef-kok. Het vleesch werd ver voerd per kinderwagen van den leveran cier naar het hotel. De chef-kok werd veroordeeld tot 50 gulden subs, tien dagen hechtenis. Koning Faroek gewond bij auto-ongeluk Koning Faroek van Egypte heeft gis teren een auto-ongeluk gehad. Hij heeft daarbij een scheurtje van een centime ter lang in het linkerheupbeen, alsme de eenige onbeteekenende kneuzingen opgeloopen. Zijn algemeene toestand is bevredigend. Hij is in een Britsch mili tair hospitaal opgenomen, doch waar schijnlijk kan hij morgen reeds naar Cairo terugkeeren. Naar de „New York Times” uit Mexico- stad meldt, heeft de Sovjetambassadeur, Oemansky. in een rede voor leden der Mexicaansche regeering en vooraanstaan de personen uit Mexicaansche militaire en financieele kringen, laten dóórscheme ren, dat Moskou besloten is, het deel van Polen, dat in September 1939 door de Sovjet-Unie werd bezet, voor altijd te behouden. Oemansky zeide „Volgens de berekeningen van zekere commentatoren zijn de Sovjettroepen tot voorbij Kief opgerukt en ongeveer 145 k m. van de oude Westgrens der Sovjet-Unie verwij derd. Ik wenschte dat het zoo was, maar helaas moet ik u mededeelen, dat wij nog ongeveer 450 k.m. in dezelfde richting moeten afleggen om onze grens met Po len te bereiken”. De verklaring van Oemansky heeft veel opzien gebaard in Washington. Het is. aldus de New Yorksche correspondent van „Stockholm’s Tidningen”, aan geen twijfel onderhevig, dat Oemansky zijn verklaring, zoo kort na de conferentie te Moskou, heeft afgelegd cp aanwijzing van het Kremlin. Toen men Oemansky later vroeg, zijn woorden toe te lichten, zeide hij „De Sovjet-Unie heeft slechts één grens met Polen, zoodat mijn woorden volkomen duidelijk moeten zijn”. Uit de verklaring van Oemansky meent men te kunnen afleiden, dat Huil en Eden de door de Sovjet-Unie geëischte grens hebben goedgekeurd. In sommige politieke kringen te Washington is men van mee- ning, dat deze aangelegenheid besproken zal worden op een conferentie tusschen Roosevelt, Churchill en Stalin. De Washingtonsche correspondent van de „New York Sun” schrijft, dat Oemans ky door zijn verklaring den kleinen volken van Europa de hoop heeft ontnomen. Zij hadden reeds een kleinen schok gekregen door de openlijke verklaring van Eden, dat er zich op de conferentie van Moskou meeningsverschillen hadden voorgedaan. In 60 van de belangrijkste gemeenten in ons land, die tezamen 4,5 millioen inwoners tellen, worden per week 5000 ton levensmiddelenafvallen ingezameld. Dus wordt per hoofd der bevolking on geveer één k.g. per week ingezameld. Eén ophaler verzamelt per week ge middeld 2i£ ton levensmiddelenafvallen. Het meerendeel hiervan bestaat uit aardappelschillen, die naar de koeien magen verhuizen. Dat leger van nijvere ophalers doet uitstekend werk, want met de aardappelschillen die zij verza melen, worden de koeien gevoed, gehouden worden in de nabijheid de groote steden, juist waar meest noodig is. De ophalers zelf zijn er ook mee ge holpen, want zij zijn voor een groot deel gekozen uit vroegere werkloozen. Een deel van hen kan door invaliditeit geen ander werk verrichten. Als de huisvrouw, indien zij de aard appelen niet in de schil kookt, dus zorg vuldig de schillen bewaart, ze geschei den houdt van de groente-afvallen en er voor zorgt, dat er geen scherpe voor werpen tusschen belanden, doet ze in alle opzichten goed werk. Zij helpt er aan mee, dat de melkvoorziening van de groote steden verzekerd blijft en zi geeft werk aan een groot aantal halers. Dus zorg voor den ophaler zorgt voor de melkvoorziening! Naar de Britsche berichtendienst me dedeelt, duren in Beiroet en verschei dene andere plaatsen in den Libanon, de onlusten voort. Fransche troepen hebben het vuur geopend op de- monstreerende menigten. Een aantal vrouwen en kinderen is gedood. Macmillan, de Britsche staatsminis ter voor het Naburige Oosten, zal in opdracht van zijn regeering, het Fran- "sche comité te Algiers om opheldering vragen betreffende de schietpartij op studenten door de Gaullisten te Beiroet. Er waren 12 dooden en ruim 100 ge wonden. Koning Ibn Saoed van Arabië heeft een boodschap gericht aan Churchill, waarin hij protesteert tegen de maat regelen der Gaullistische autoriteiten in Libanon. Ook de Emir van Transjorda- nië en de Rijksregent van Irak hebben tegen het optreden van de Franschen in Libanon geprotesteerd. Gisteren werd in een onderhoud te Cairo tusschen den Britschen minister van Staat, Casey, en generaal Catroux, het Britsche standpunt in de Libanee- sche kwestie besproken Volgens een Reuterbericht generaal Catroux zich thans te Hij heeft reeds besprekingen met de Fransche en Britsche autoriteiten. In Berlijnsche politieke kringen slaat men met aandacht den toenemenden druk gade, van Engelsche zijde op ge neraal de Gaulle uitgeoefend, om den Libanon prijs te geven en aldus den weg te banen voor een inschakeling van de Levantijnsche republiek in een Pan- arabische Unie onder Britsche leiding. In hoever de reis van Catroux naar den Libanon, tot regeling van het geschil, succes zal opleveren, meent men te Berlijn te moeten afwachten. In elk ge val dient reeds thans in herinnering te worden gebracht, dat het generaal Ca troux was, die den Libanon destijds vol ledige vrijheid en onafhankelijkheid heeft beloofd. BEVALLEN: M. A. Legerstee geb. de la Beye z. N. F. A. Etman geb Hoff mans, d. C. A. W. Brouw geb. Boel tjes, z. T. Mekking geb. Koning. d. J J. Pronk geb Klijn z. H. A. A. Neering geb. Bruins, z M. E. J. Jacobs geb. Oostdam z. G. Melser geb. Evertse, d. G. S. H. M Groenendijk geb. van Lochem z. P. de Jong geb. v. Heusden, z. M. P. Hage geb. van Hoorn, z. M. Koning geb van der Zwan, d. A. E. H. M. Bilders geb. Ran- dag, d. A. M. D. Sprenkels geb. Men ten. d. K. J Suurmond geb. de Niet, z. G. C. Heemskerk geb. Schorro, d. H. H Keus geb. van der Stap, z. M. Nell geb van Beveren, d. G. M Lut geb. Huegen z. C. Dekkers geb. Mulder, z. - K. van der Beek geb. Ize- boud d. M. J. Beekhuizen geb. van Wezel, d G. N. Hulsbos geb. van den Bosch, d. G. Bautz geb. van der Meer, d. G. J. Riedstra geb. Meijer z. P. J. M. van Domburg geb. Verhoof, z. A. C. van der Reijden geb Dane d. A. M. A. Kaptein geb. Balm, d. J. Bosveld geb. van Lith z. J. A. Huegen geb. Clavan, d. P. J de Ruiter geb, Gielbert, z. A. J. C. Metz geb van Vliet, z. J. Verbeek geb. Toussaint, z. J. A. E. Wielders geb. Blokpoel, d. J. Lammers geb de Jong, z. B. Knoes- ter geb. Breugem, z. E. C. Verweij geb. .- van den Bol z M. Meinderts geb Ver Jarige J°ngen, die met een vriendje van weij. z. - d. Meijer geb. van der Wilt. d. J~ C. A. M de Mos geb. van Koppen z. P F. E. van der Burch geb. Kleindijk, z. en d. W. H. Prins geb. Punt, d. A M Reijman geb. Jacobs d OVERLEDEN D. van der Zwan, van M Roos. 77 j. G. N. van Bosch, vrouw van J. Hulsbos, 34 j. T. Herwijn, man van M. Haak, 87 j p. Voshol, man van P. H. Vreeswijk, 45 j. P. Noorlander, zoon, 5 dagen. C. M. van Wisselingh. zoon, 5 j. J C. Ver sluis, weduwe van J. A. Uding. 79 j. C A van Wichen. weduwnaar van C. E. Stijger, 70 j. M. Samson, dochter. 15 maanden. A P. Davids, zoon, 3 j. K. E. Enters, weduwe van M. van Velzen, 81 j. I. de Zoete, vrouw van W. C. Pauptit, 81 j. vermeende vijand een hoogst dubieuze kwestie, omdat het strikt genomen wel bestreken zal worden door den wil van de Duitsche leiding. Een felle aanklacht en een onweerlegbaar bewijs Wanneer men spreekt van ,,Het Bosch van Katyn”, dan is deze lugu bere uitdrukking reeds geworden tot alles, wat een aanduiding kan zijn van massamoorden, door bolsjewiki bedre ven. Zij is in haar korte samenvatting onweerlegbaar geworden door alles, wat over de moorden in het bosch van Katyn in den loop dezer maanden reeds is gepubliceerd. De ernst van het feit wettigt volkomen, dat al het verspreid gepubliceerde materiaal in één om vangrijk werk werd samengebracht, ge rangschikt en opnieuw op zijn waarde getoetst. Zoo moet van historische be- teekenis en van overtuigende documen tatie het thans verschenen lijvige werk worden beschouwd, dat in opdracht van het ministerie van Buitenl. Zaken in Berlijn, thans als uitgave van den Duit- schen Inlichtingendienst is verschenen. In dit werk van bijna 350 bladzijden, vindt men al het documentatiemateriaal bijeen, rapporten, diplomatieke stukken, overtuigingsbewijzen op de gevonden lijken aangetroffen en verklaringen van wetenschappelijke en militaire deskun digen. Ook is opgenomen een volledige lijst van namen van de tot 7 Juni j.l. geïdentificeerde 4143 lijken. Een groot aantal fotografieën is aan den tekst toegevoegd, die in zijn grondige behan deling en scherpzinnig geordende docu mentatie een felle aanklacht vormt en tegelijk een onweerlegbaar bewijs. De hertog van noemd tot gouverneur-generaal Australië. De ambtsperiode van huldigen gouverneur-generaal, Gowrie, loopt aan het eind van het jaar af. De hertog van Gloucester is een jongere broer van koning George VI. De Britsche admiraliteit heeft thans bekend gemaakt, dat bij de ver nietiging van den torpedojager „Pan ther”, 3 officieren en 33 manschappen zijn omgekomen. Op een gisteren in het Gebouw voor K. en W. georganiseerden bonten propa ganda-avond, ten bate van het Fonds Gezins- en Jeugdzorg, heeft Max Blokzijl gesproken over „Problemen van den dag”. Spr., die een warme belangstelling heeft voor het fonds, heeft onlangs de tehuizen Kerstendal in Berg en Dal, Den nenhorst in Baarn, Oosterhelling in Elle- com en Westerhelling bij Nijmegen, be zocht. Het prachtige sociale werk, dat hij hier heeft mogen zien heeft hem tot een warm propagandist gemaakt. De tehuizen, die vroeger de allerrijksten huisvestten, dienen nu als recreatieoorden van dikwijls de allerarmsten. Met ontroering had spr. het ongekunstelde spel der kleuters gade geslagen, die met veel verve tooneelstuk- jes hadden opgevoerd. Geldt dit werk een zorg voor anderen, de heer Blokzijl wilde ook stilstaan bij de zorg, die er is om an deren. Denken we aan de militaire situa tie aan de fronten, dan is het jaar 1943, van welks einde wij niet ver meer staan, geen gemakkelijk jaar geweest voor die genen, die strijden voor een nieuwe orde Men zou zelfs kunnen spreken van het jaar van de lachende anti’s. Door het ver raad in Italië, waarbij de koning zich in karakter nog kleiner had getoond, dan zijn gestalte is. heeft de Führer maatrege len moeten treffen, welke leidden tot een sneller terugnemen van de frontlijn. Toch is het Nationaal-Soc. dit verraad te boven kunnen komen. We hebben ook vele medevrienden in den lande door dezen gang van zaken beter leeren kennen. Zoo was het spr. opgevallen, dat in vele plaatsen het driehoeksspeldje minder werd gedragen en velen hadden hem de vraag gesteld: wat denk je ervan, zou het mis gaan? Vele medestrijders hadden last ge kregen van een natte pantalon en er zijn er geweest, die hun lidmaatschap voor de Beweging hadden opgezegd. Tot deze lie den had spr. gezegd: Verdwijn maar, maar bedenk dit, als er gehangen moet wor den, dan hangen jullie mee! De heer Blok zijl was er evenwel van overtuigd, al had hij dit tot die wegloopers niet gezegd, dat het niet mis zou loopen. Het zou klein zijn te zeggen, dat het terugnemen van de frontlijn in het Oosten alleen geschiedt „omdat de Duitschers het zoo leuk vinden terug te trekken”. Er zal een tijd komen, en uit de laatste Führerrede is zulks dui delijk naar voren gekomen, waarop het front niet verder terug zal gaan. In Italië is er geen snelle opmarsch naar den Bren ner. Er zou een oogenblk kunnen ko men, dat de Anglo-Amerikanen onder zware verliezen, de Po-vlakte zouden kun nen bereiken. Maar dan zal het oogenblik komen, dat de Nat.-Socialistische weer macht zal terugslaan. Het z.g. tweede front zweeft boven onze hoofden in den vorm van vliegtuigen, die op stratosfeerhoogte naar de Duitsche steden trekken. Wat de Geallieerden daar doen is weinig fraai. Daar wordt een burgerbevolking, die in vrede wil leven, vernietigd. Maar er wordt intusschen in Duitschland niet stil gezeten. Er zijn vliegtuigen in aanbouw, die snel ler zijn dan de bestaande, de duikbooten worden teruggenomen om ze beter tegen vijandelijke aanvallen te bewapenen en er zijn nieuwe bommen in aanmaak. Spr. wacht maar op een ander gebrom. Dat zal dan zijn van de nieuwste Duitsche vlieg tuigen, dat zal de vergelding beteekenen en dan zit ik liever in den Haag, dan in Londen. De oorlog zal dan, tegen den wil van Duitschland in een bloedig sta dium komen. Het Nat. Socialisme heeft dezen oorlog niet gewild. Langzaam nade ren we de laatste ronde. Vervolgens wees spr. op het gevaar van communisten in eigen staat, dat in aller lei vorm rondwaart. Er zijn diverse ille gale blaadjes, die onder oranje dekman- teltje rondgaan, maar in wezen organen van meneer Stalin zijn. Als voorbeeld van de z.g. vijfde bolsjewistische colonne las de heer Blokzijl een gestencilden brief uit Leeuwarden voor, welke begon met „ka meraad” en eindigde met „Houzee” en waarin stond, dat onder enkele Nat.-So- cialisten in Friesland gezien de ontwik keling van de krijgsverrichtingen, welke een overwinning van de Germaansche vol ken, volgens deze „kameraden” tot de on mogelijkheden deed schijnen, het plan was gerijpt een actie te beginnen om den an deren kameraden in overweging te geven, de actie voor de Beweging maar te sta ken. Waarom, aldus de samenstellers van dezen brief, zullen wij ons en ons gezin nergens aan het Oostfront dit jaar voor langen tijd Duitsche reserves in de ge vechten hebben ingegrepen, hoewel er ge noeg troepen aanwezig moeten zijn, zelfs rekening houdend met alle bezwarende momenten op de andere werkelijke en nog mogelijke Europeesche oorlogstooneelen. Zij reageeren ook niet op de vraag, waar eigenlijk het resultaat van de geweldige materieele krachtsinspanningen in de ge heele zeer ontwikkelde Europeesche oor logsindustrie zichtbaar zal worden. Want een feit is, dat de Europeesche industrie bijna uitsluitend in dienst van de Duitsche Weermacht werkt en sedert maanden recordresultaten te zien geeft. Uit dit alles blijkt voor den nemer, dat de Duitschers met de spaar zaamheid ten aanzien van menschen en materiaal en het prijsgeven van gebied, die zij sedert den zomer van dit jaar met een welhaast verbeten stelselmatig heid betrachten, streven naar een be paald doel, ja, dat zij integreerende be- standdeelen moeten zijn van een. veelom vattend plan, hetgeen weliswaar op het eerste gezicht frappeeren mag, doch bij nader inzien zeer eenvoudig en nuchter blijkt en bovendien in het kader van de geheele oorlogvoering op alle oorlogs tooneelen der wereld op natuurlijke wijze kan worden opgenomen. Het is den Duitschers er zeer klaar blijkelijk om te doen om niet alleen voor 1944 een op volle krachten zijnd oor- offeren voóf een verloren zaak? Spr zag in dit product een camouflage actie van communistische zijde, met het doel de N.S.B. te ondermijnen. Met klem betoogde spr., dat het een vergissing is, te meenen, dat wij bang geworden zijn. Wij zijn alleen maar harder en verbitterder geworden en wij weten, dat wij strijden voor een zaak, die tenslotte door ons gewonnen wordt. Ten aanzien van de terreur merkte de heer Blokzijl op. dat het geduld ten einde is. Het is te hopen, dat het niet noodig is ter reur met terreur te breken. Als het moet, schieten wij terug en er is in de laatste weken reeds geschoten, waarbij nu eens niet Nat. Socialisten zijn gevallen. Wij wenschen niet, dat dit voort zal gaan. Over enkele weken of maanden zal er aan de fronten teruggeslagen worden en wel op een wijze, welke den tegenstanders hooren en zien zal doen vergaan. Met de verzekering, dat de Nat. Socialisten on wrikbaar blijven staan achter den Führer en den Leider, besloot Max Blokzijl zijn luide toegejuichte rede. De avond, welke was ingeleid door groepsleider C. A. Klaasen. werd verder gevuld met diverse cabaretnummers ter wijl ook een groot Jeugdstormkoor zich heeft doen hooren. Het staforkest van den N.A.D. droeg zorg voor muzikale opluis tering. Voor een, voor de pauze gehouden collecte van het Fonds werd flink geofferd. Zaterdagmorgen heeft een contingent Nederlandsche vrijwilligers afscheid ge nomen van het vaderland om deel te ne men aan de bescherming van Europa te en het bolsjewistische gevaar in het Oosten. Ditmaal waren het mannen die in Ne- derland opgeleid zijn en hier reeds lan- geren tijd dienst doen en zich thans vrij willig voor het front gemeld hebben. Dit is het tweede contingent vrijwilli gers dat deze maand afscheid genomen heeft en het is een verheugend feit dat er zich steeds meer flinke kerels voor den strijd om Europa melden en met de wapens in de hand mee willen strijden voor een nieuwe toekomst. De eenvoudige plechtigheid werd bij ge woond door SS-Standarfenführer Tzschop- pe en SS-Sturmbannführer Rouenhoff, terwijl het geheel door een muziekcorps van de Polizei opgeluisterd werd. SS-Standartenführer Tzschoppe de mannen toe en stelde met groote vol doening vast, dat de goede geest van rwt Nederlandsche volk steeds weer tot urtftrg komt en er nog steeds flinke kerels rijn, die de eer van het vaderland aan de fron ten in het Oosten willen verdedigen. ,,Toen het er om ging een aantal oudere kameraden, die reeds langeren tijd aan het front staan, af te lossen en ik u vroeg wie zich hiervoor vrijwillig wou melden, heeft u mij niet teleurgesteld, maar bent u allen spontaan naar voren getreden. Met leedwezen neem ik afscheid van u want in den tijd dat wij tera-»ien waren, heb ik u als goede soldaten tesren waardeeren. Wanneer u met verlof in Ne derland bent, dan mag geen van u ver geten mij een bezoek te brengen, opdat de banden, die zich in de afgeloopen maan den gevormd hebben, ook voor de toe komst bewaard blijven. Later, als u Sov- jet-Rusland met eigen oogen aanschouwd heeft, uit eigen ervaring het bolsjewisme heeft leeren kennen, dan zult u vergelij kingen treffen tusschen Duitschland, Ne derland en de Sovjet-Unie. Dan zullen er niet veel woorden noodig zijn om te we ten, hoe noodzakelijk het was. om Europa tegen dit gevaar te beschermen”. Vervolgens nam SS-Standartenführer Tzschoppe met een handdruk van alle mannen persoonlijk afscheid. De plechtigheid eindigde met het spelen van de Duitsche en Nederlandsche volks liederen, waarna de troep, voorafgegaan door het muziekcorps, zich naar het sta tion begaf. Vroolijk en vol goeden moed namen de mannen afscheid van hun fa milieleden en .hun officieren en onder officieren. E DOODELIJKE AANRIJDING OP DE VAILLANTLAAN: Zooals gemeld is Za terdagochtend te omstreeks 10.20 uur on der het viaduct aan de Vaillantlaan een jongetje aangereden door een jeugdigen wielrijder, tengevolge waarvan het in den loop van den middag is overleden. De commandant van den Verkeersdienst ver zoekt den bakfietsbestuurder die bij deze aanrijding tegenwoordig was en even- tueelen anderen getuigen, zich ten spoe digste te willen melden aan het bureau Alexanderplein 15A. BUSLIJN TBuslijn T rijdt van a.s. Donderdag 18 Nov. af weer de normale route via Thorn Prikkerlaan en Leidsche Straatweg. VIJFTIG JAAR GETROUWD: Woensdag a.s. zal het echtpaar N. Schippers-Keu- kenmeester, wonende Nunspeetlaan 406, den dag herdenken, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. Aangehouden werd een een vrachtauto, welke in de Keizerstraat stond, een kistje jam van 10 kg. had ge stolen. De N.V. Nieuw Eykenduynen heeft benoemd tot organist den heer C. Pleysier, organist van de Remonstrant- sche Kerk, gediplomeerd organist Rijks- conservatorium voor orgel en piano. D e 60-j arige heer N. B. uit Deventer reed op den Meiendelscheweg te Wassenaar met zijn fiets tegen een lantaarnpaal en bekwam een zware her senschudding Hij is vervoerd naar het ziekenhuis te Leiden. In g e b r o k e n is in een perceel aan de Badhuiskade, waarbij een. schrijf- w n ^chcrp>’ tusschen de machine en levensmiddelen zijn ont- v vreemd, ter totale waarde van ƒ750. r --

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1