Woensdag 17 November. No. 18645. Zware gevechten in het Oosten duren voort 1943. BINNENLAND STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN AGENDA Flinke kerels melden zich Vijand bij Sjitomir teruggeslagen; eiland in den Dnjepr bij Saporosje heroverd VAKKUNDIG DOODEN VAN KONIJNEN GEWENSCHT De terreuraanval op Sofia OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant Uitreiking distributiebescheiden Bolsjewieken schieten krijgsgevangenen dood het gebied ten Noordwesten Telefoneer slechts bij noodzaak Nieuwe burgemeester Anglo-Amerikanen vernielen kleine stad in Savoye ROTTERDAM HEEFT EEN REGELING GETROFFEN Daarginds komt de stoomboot Communistische benden in Albanië vernietigd Onvoorwaardelijke capitulatie van Leros Toekenning van de sociale toelage BURGERLIJKE STAND Vijfde luchtslag bij Bougainville Musici voor den Landstorm Nederland Congres van de republikeinsch- fascistische partij voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland Verdachte van moord en moordaanslag gearresteerd Verklaring van Huil HAAGSCHE 1 de van vernield dat meerendeels Q principe: VAN de keu- Venlo, Aanval van Indische troepen in Zuid-Italië afgeslagen VERDUISTEREN Van 16.45 uur tot 7.45 uur „Werp geen „scherp” tussehen de aardappelschillen' al de hebben Omtrent den aanval door Anglo-Ame- rikaansche vliegtuigen op de Boelgaar- een het Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Voor de militaire kapel van den Land storm Nederland worden musici ge vraagd. Ook amateurs kunnen zich melden. Voor een muzikale opleiding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schrifteltjke aanmel ding bij het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. Personen tussehen 1930 jaar, die aanmeldlngsplichtig zjjn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Bij den Pensioenraad zijn bevorderd tot commies; G. van Lochem en J. B. W. Herrie, thans adj.-comm. en tot adj.-com. mies: H, G. Wolfskeel, thans schrijver le kl„ en M. A. L. Mallee, thans schrijver 2de kl. vermelde vervoegen gekeurd voor de of den Neder- Morgen van 8.3016.30 uur vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats in het gebouw aan de Groot-Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 voor de namen beginnende met Rin tm. Seg. In het bijkantoor Sche- veningen-Noord (Ooststraat 1) van 9 16.30 voor de letters Schi t.m. Sk en in het bijkantoor Benoordenhout (van Diepen- burchstraat 1) van 916.30 voor de letters t.m. Ruf De communisten in het comité van Algiers Naar United-Press uit Algiers meldt, hebben de Fransche communisten in net dissidentencomité zich belast met het ressort productie en gezondheid. In een schrijven aan de Gaulle hebben zij uitdrukking gegeven aan hun spijt, dat hun eisch ten aanzien van de bezetting der functie bij het inlichtingenwezen voorloopig niet is ingewilligd. Zij ver klaren echter, dat zij zich gaarne zul len belasten met de verantwoordelijk heid, overal waar dat mogelijk is. De mededeeling, welke dezer dagen in ons blad is verschenen, en welke betrek king had op het overmatig telefoneeren, zal menigeen niet aangenaam in de ooren hebben geklonken. In het kort kwam zij hierop neer, dat abonné’s. die een te druk gebruik maken van de draaischijf tijdelijk of voor der. duur van den oorlog zullen worden afgesneden. Men heeft het nu in eigen hand om te voorkomen, dat men aan dezen maatregel ten offer valt In eigen hand? hooren wij een gelukkig ge trouwd man reeds verzuchten, dan kent u mijn vrouw niet. Die belt eiken dag een van haar vriendinnen op en al keuvelend langs den electrischen draad, hoopen de minuten zich op tot kwartieren, de kwar tieren tot halve uren en de halve uren tot uren.Deze tijdroovende en volkomen overbodige gesprekken worden dan nog bij voorkeur gehouden in den loop van den dag. op de spitsuren wanneer het telefoonverkeer op z’n drukst is en de locale en interlocale gesprekken, die van het grootste belang zijn, niet kunnen door gaan wegens overbelasting van het tele foonnet. Het spreekt wel vanzelf dat zoo iets in oorlogstijd niet kan worden geduld. Mevrouw zal haar telefoongesprekken met haar vriendinnen of geheel achterwege moeten laten, dan wel tot het strikt nood zakelijke moeten beperken De waarschu wing van de P.T.T. is duidelijk. Natuur lijk geldt deze waarschuwing voor ieder een we zouden niet zoo ohhoffelijk willen zijn te beweren, dat er ook geen mannen zijn, op wie de draaischijf een magische aantrekkingskracht heeft en die maar te hooi en te gras telefoneeren. Deze woor denstroom zal moeten worden ingedamd, want het is altijd nog beter op beperkte schaal te mogen telefoneeren dan heele- maal niet. Men gebruike de telefoon slechts bij noodzaak en dan kort en zake lijk. De maatregel van afsluiting zal dan niet in de practijk behoeven te worden gebracht Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft den heer H. J. Doude van Troostwijk te Vreeland tot burgemeester van MijdrechtWilnis be noemd. Een kleine stad in Savoye, die reeds door een Anglo-Amerikaanschen aanval in September zwaar getroffen was, is, naar een speciale correspondent van Ofi meldt, in den nacht van 11 op 12 No vember door een nieuwen Anglo-Ameri kaanschen aanval totaal verwoest. De geheele stad is thans volgens Ofi nog slechts een puinhoop; de inwoners, die zoo goed als niets uit de puinen hebben kunnen redden, hebben de stad moeten verlaten. Zondag j.l. zijn de slachtoffers bijgezet. Er kon geen kerkdienst gehou den worden, aangezien ook de kerk vol komen vernield is. De dooden moesten op het eveneens door bommen omge woelde kerkhof worden bijgezet. „TWEE FLIEREFLUITERS” IN SCALA: Een alleraardigst vlot spelletje met een verrassend slot van Gerard Nielen door het gezelschap Du Mée met veel zwier en liefhebberij gespeeld. Twee vagebonden, kornuiten in lief en leed nemen hun in trek in de villa ..Retraite” waar één van hen voor den sedert lang verdwenen heer des huizes wordt aangezien. Na veel com plicaties en schurkerijen van een wel zeer onbetrouwbaren neef wordt het tweetal ontmaskerd. Dan blijkt échter, dat één hunner niet de vagebond is, waarvoor hij zich uitgeeft. Hoe dan ook. het tweetal blijft elkaar trouw. Matthieu van Eysden was een prachtige, rondborstige Dolle Dirk en Frans du Mée een grappige Proffie. een tweetal, dat het leeuwenaan deel in het vermaak van den avond had. Verder was Harry Boda een goed gety peerde huisknecht, Clara Vischer een fi- deele huishoudster, Kerstie Römer een lieve Jeannette, Andere medewerkenden, zooals Nel Koppen, Gerard Hartkamp, Dick Swidde, Huib Orizand, Leo Janse en Gerard Doting droegen het hunne tot het welslagen bij. Er was een hartelijk applaus van een goed gevulde zaal, waarin de eene lach volgde op den an deren. P. H. de Wit. DANSAVOND LORE JENTSCH: Begeleid door haar vader, prof. Arthur Jentsch, heeft de danseres Lore Jentsch gister avond een uitvoering in „Diligentia” ge geven. Het is wederom een dienen en bo venzinnelijk beleven der muziek en een steeds opnieuw gelouterd uit haar herbo ren worden geweest Dat deze kunstenares zooals zij mij verklaarde niet dansen kan ter wille van den dans alleen, is in haar dichten in gebaren en bewegingen uit de muziek wel zeer duidelijk tot uiting gekomen Meer dan elk der beel dende kunsten heeft de muziek de geheim, zinnige kracht om ons tot tranen toe te ontroeren. Doch Lore Jentsch bezit de gave om ons ook in het visueele genieten een dergelijke emotie deelachtig te doen worden, zij het ook door middel der mu ziek. In haar .Jïeun Musen” heeft zij vaak met een enkel gebaar de dichterlijke ver voering, de dramatische bewogenheid, de overvolheid van geluk en de onstuimigheid van deze onaardsche gestalten weerge geven terwijl haar Intermezzo hungarese” en „Tanze nach Chopin” een sublieme techniek en haar voornaam in-beschaafd geestelijke denken vereenigden. Prof. Ar thur Jentsch vervolmaakte de eenheid van dans en muziek en vertolkte op uitmun tende wijze eenige soli. K. Brinkman. Op Donderdag 18 dezer geeft het Residentie-orkest het 1ste concert van haar serie „Kamermuziekavonden” in „Diligentia”. Het Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua” concerteert onder leiding van Frits Gaillard. Solistische medewerking verleent Adolphe Poth, viool. Het pro gramma brengt werken van Carl Fr. Abel, Michael Haydn, Josel Suk en Paul Juon. terwijl Adolphe Poth een eerste uitvoering in Nederland geeft van het 2e vioolconcert in D gr. t. KV 211 van Mo zart. Van 19 t/m 25 November zal in het Metropole-theater iederen avond en Zondagmiddag ten tooneele worden ge bracht een klein-kunst-revue, getiteld „Droomen zijn bedrog”, uit te voeren door het Centraal Tooneel. De opvoeringen in „Metropole” staan onder leiding van Mary Dresselhuys, die o.a. ook haar medewer. king verleent. Ter vergrooting van het toegemeten vleeschrantsoen worden door tienduizen den in den lande konijnen gehouden Niet altijd leidt het fokken dezer dieren tot het gewenschte resultaat en door onoordeel kundig voeden of slecht ingerichte hok ken. gaat menig konijntje vóór den vast- gestelden tijd dood. Maar diegenen die het klaarspelen hun konijn tot voldoende grootte en dikte te brengen, staan voor de moeilijkheid het dier vakkundig te dooden. In de practijk is in tal van gevallen ge bleken. dat deze „slachters” de konijnen noodeloos kwellen. Een en ander was voor de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren aanleiding zich tot de directies van abattoirs in verschillende gemeenten te wenden, teneinde gedaan te kriigen. dat in de abattoirs de konijnen deskundig zouden worden geslacht. O.a. in Rotter dam heeft dit tot resultaat gehad, dat op 3 dagen in de week, tegen een vergoeding van 0.25 konijnen vakkundig worden ge dood gevild en daarna gekeurd. De directeur van het Openbaar Slacht huis te dezer stede deelde ons bij infor matie mede, dat een regeling, zooals in de Maasstad, hier niet bestaat. Verschillende omstandigheden maken het onmogelijk, dat het publiek zijn konijnen in het slacht huis laat dooden en villen. Wel is er ge legenheid deze regeling bestond reeds dat men zijn gedoode dieren door ter zake deskundigen laat keuren. Is dit reeds ten aanzien van de volksgezondheid van groot belang, hopelijk zal ook in onze stad eerlang de mogelijkheid bestaan dat op het abattoir konijnen deskundig kun nen worden gedood. Komt zij werkelijk? Ja, de stoomboot uit Spanje laat zich niet weerhouden door mijnen en torpedo’s, wanneer U medewerkt aan de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm. Even een briefkaar tje en het wordt gehaald. Het adres is Soendastraat 25, den Haag. Bij onze vrijwilligers. mannen op het sein voor den aanval. Naar het D.N.B. verneemt hebben een heden van de Duitsche Weermacht dezer dagen in samenwerking met nationale Al- baansche krachten ondanks voortdurenden regenval en zeer slechte wegen ten Zuid westen van Tirana een vrij groote groep communistische benden, waarbij zich ook Badoglio-bandieten hadden aangesloten, vernietigd. In het volkomen doorweekte terrein bood de vijand zeer hardnekkigen tegenstand. Het kwam herhaaldelijk tot verbitterde nachtelijke gevechten tijdens welke de benden werden opgerold. De on geveer 2000 man sterke vijandelijke strijd krachten verloren in de gevechten, die 8 dagen duurden, 142 dooden en 1633 gevan genen, alsmede 233 geweren, 48 machine geweren en 2 granaatwerpers. Aan Duit sche zijde waren de verliezen gering. Ver der werden nog buitgemaakt een vrij groot aantal telefoontoestellen, uitrustingsstuk ken. munitie en lastdieren, voor den win ter bestemde voorraden levensmiddelen en vee der benden. Bovendien werden aan zienlijke voorraden munitie, onder meer 7 munitie-opslagplaatsen. 2 radiostations en 2 telefooncentrales vernietiga De bezetting van het eiland Leros heeft, naar het D.N.B. meldt, enkele uren geleden onvoorwaardelUk gecapi tuleerd. Verscheidene duizenden Brit- sche soldaten en soldaten van Badoglio werden gevangen genomen. Naar Reuter meldt wordt te Londen officieel toegegeven, dat „Dinsdagavond elke georganiseerde tegenstand op Leros is geëindigd”. (Leros is een van de Dodecanesos- eilanden in het Zuidoosten van Egeische Zee), Mede dank zij het initiatief van het Ne. derlandsche Arbeidsfront is voor een groote categorie werkers, namelijk voor hen, die onder dienstverplichting of daarmede gelijk te stellen omstandigheden in Nederland binnen hun woonplaats of daarbuiten werkzaam zijn, een niet on belangrijke verbetering ingetreden. Deze heeft betrekking op de zoogenaamde so ciale toelage, welke op het loon kan wor den verstrekt. Deze toelage werd voor heen slechts aan gehuwde arbeiders ver leend, die onder dienstverplichting of daarmede gelijk te stellen voorwaarden in Nederland of Duitschland waren ge plaatst, voor zoover het hun niet moge lijk was dagelijks of tenminste een keer per week huiswaarts te keeren. Wederom is door samenwerking van het Neder- landsche Arbeidsfront met de departe. menten van Sociale Zaken en Financiën een uitbreiding aan bovenbedoelde rege ling gegeven. Dientengevolge zal de so ciale toelage eveneens worden toegekend aan gehuwde arbeiders en ongehuwde kostwinners, die wel in staat zijn dagelijks of tenminste eenmaal per week huiswaarts te keeren. Dit geschiedt met dien ver stande dat voor dengene, die dagelijks huiswaarts kan keeren. 100 pCt. van het loon, verdiend bij den nieuwen bedrijfs voerder, vermeerderd met de sociale toe lage, nimmer meer mag bedragen dan 100 pCt. van het vroeger door hem ver diende loon. De aanval op Plymouth De in het Weermachtbericht van 16 Nov. gemelde Duitsche bomaanval op de Zuidwestelijke Engelsche haven Plymouth werd uitgevoerd door een formatie Dor nier. en Junkersvliegtuigen in de vroege ochtenduren van 16 November. De Duit sche gevechtsvliegtuigen braken door den sterken versperringsgordel van het lucht doelgeschut heen en wierpen hun bommen op de bevolen doelen. In het gebied van de staatswerf braken verscheidene bran den uit, welker uitgestrektheid bij het wegvliegen der formaties kon worden waargenomen. Een Duitsch vliegtuig is van deze onderneming niet teruggekeerd. JUBILEA Op 28 Nov. e.k. hoopt de heer G. van der Bor. chef van het filiaal Koningstraat-Fagelstraat 2 der firma J. P. van Vliet, den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij deze firma. De heer H. P. Smit ovenist bij de N.V. Meel- en Broodfabrie ken „De Zeeuw” B. Hus vierde zijn 25- jarig jubileum De jubilaris werd met zijn echtgenoote ontvangen op het hoofdkan toor, waar hij door de directie en chefs werd gehuldigd. Op 23 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P W Mes als electro-techniker in dienst trad bij het Electrotechnisch Installatie- en Handelsbureau H. C. van Leeuwen c.v. Op 20 November herdenkt de heer A. Berendsen, besteller, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst getreden is bij de P.T.T. Maandag herdacht de heer W. C. G. Kolber voormanimeteronderzoeker in dienst van het G.E.B., den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij werd door de directie ontvangen, die hem de door den burgemeester toegekende eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde. Door opensluitingheeft men zich toegang verschaft tot een perceel in de van Limburg Stirumstraat. Ontvreemd werden 400 en distributiebescheiden Het SS-Ersatzkom mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrij willig bij de hier onder adressen ten einde te worden Waffen-SS Landstorm land. Beslissend voor karakter, gedrag, DONDERDAG 18 NOVEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over: „De sterrenhemel nu en in het jaar 15000: 19.30 u. Prin- cesse schouwburg. „Als ’t water wast”. 19.15 u. Geb. v. K. en W. „Tosca”. 19 u. Diligentia. Kamerorkest ,,Ars no va et antiqua”. 19.30 u. Flora. ,De indringer”. 14.15 en 19.30 u, Scala „2 Flierefluiters”. 19.30 u. BEVALLENM. van Mamaren geb. van der Velde, z. A. M. A. Monni kendam geb. van Gendt, d. G. Kee- sing geb. Kok, z. J. Booij geb. Osch- mann, z. C. H. Englebert geb. Koot, z. A. H. Roosenburg geb. van Dalfsen, d. W. Y. Orobio de Castro geb. Ba- kels, d. A. M. Smit geb. de Bruijn, z. H. A. Smits geb. Jansen, z. A. Beckers geb. Stoops, d. M. G. Stoops geb. Cilon, d. Y. M. L. Schel geb. Poelvoorde. z. T. Romkes geb. Vet baak, z. M. J. Kervezee geb. Broek huis, d. M. C. H. Wijnants geb. Dehe- nauw, d. P. M. van der Meide geb. van Zelm d. J. M. van Riet geb. van Keulen, z. en d. A. M. Kluppel geb. HarscheL z. B. Eble geb. Lenz, d. M. A. H. van Adrichem geb. Berden, z. A. van Herk geb. Moolhuijzen, z. H. S. M. Foppema geb. Smid, z. R. Pak geb. Larcher. d. P. J. A. Groen geb. van Wetten, d. P. J. de Graaff geb. Brak, z. Th. M. de Bruin geb. Verhoeven, d. A. M. van Zijderveld geb. van Dijk, d. E. J. van den Bos geb. Troost, z. F. W. Stoel geb. Focke, z. M. J. Oldemans geb. van Wordra- gen, z M. C. Winkel geb. van Gils, d. W. H. de Roos geb. Paalvast d. M. A. de Klein geb. van Hemert, z. OVERLEDEN: D Vlaswinkel, weduwe van A van den Berg, 83 j. M. Helders, ongeh vrouw 27 j. H. Nuijen, doch ter. 2 weken. S. Gunter, vrouw van B. Ouwerkerk 70 j F. M. G. Monkhorst man van J J. van Beest, 35 j, J. C. van Doorn, man van H. Roosing, 67 j. J Schuengel vrouw van J. Lahaye. 66 j. J. Wegman, man van T. Semeijn 69 j. J. C. van Zetten, vrouw van R J. Wa- lison. 75 j. W, J. Triep, vrouw van J. H. van Nieuwkuijk. 85 j. V. B. W A. Hennij. zoon, 6 weken. H. F W de Bruyn, zoon, 4 j. K Visser, ongehuwde man, 63 j G. Bosscher, weduwe van A. Geersinga 83 j. A. B. van Dijk, vrouw van G. Jansen. 48 j. K. Plugge man van J van Toor 85 j. L. Kikkert ong. man. 79 j C J. M H. Sormani, ongeh. vrouw 67 j. C. J. van Berckel, wedn. van M H. van Tomputte, 82 j. S. C. van Daal, vrouw van D. Wessels. 65 j. K. Rootjes, man van M. S. CorneÜsse, 89 j. A. G. Boers, vrouw van G. van Dijk 33 j, J. E. Lodewijk zoon 8 l Op het electrische traject Rome Viterbo zijn door nog onopgehelderde oor zaak 2 treinen in botsing gekomen. De electrische locomotieven werden uit de rails geslingerd en de wagons schoven door de hevige botsing in elkaar. Tot gisteren heeft men 58 dooden gevonden; meer dan 200 personen werden gewond. Radio Ankara heeft medegedeeld, dat de minister van oorlog. Ahmed Pasja, plotseling is overleden. Maandag is door gewapende roovers een bedrag van ongeveer 14 millioen franc gestolen uit het Brusselsche girokantoor De bandieten hadden zich met een val- schen sleutel toegang verschaft. Zij hiel den de weinige aanwezigen met revolvers in bedwang en wisten met het geld te ontkomen De Italiaansche regeering is eenigs- zins gewijzigd. Minister van marine is ge worden admiraal Raffaele de Courton, ter wijl de leiding van het ministerie van luchtvaart is opgedragen aan generaal Renato Sandalvi. Het ministerie van oorlog komt te ver vallen. Badoglio wordt premier en tevens minister van buitenlandsche zaken. Reuter bevestigt dat Duff Cooper waarschijnlijk benoemd zal worden tot Britsch gezant bij het comité-de Gaulle. Het Japansche hoofdkwartier meldt: „Luchtstrijdkrachten der Japansche marine hebben op 17 November vijan delijke vlootstrijdkrachten in de wate ren ten Zuiden van het eiland Bougain ville aangevallen en de volgende resul taten behaald: Een groot vliegkamp- schip werd onmiddellijk tot zinken ge bracht; 2 vliegkampschepen van mid delbare grootte, 3 kruisers en 1 groot oorlogsschip van niet-herkende klasse werden tot zinken gebracht. De Japan sche verliezen bedragen 5 vliegtuigen, die nog niet op hun bases zijn terug gekeerd. Deze slag zal „Vijfde luchtslag bij het eiland Bougainville” heeten”. In Gomel, hebben Duitsche troepen dezer dagen een geheim bevel buitgemaakt, waarin de bolsjewistische leiding in structie geeft, dat Duitsche gevangenen, die bij hun verhoor weigeren verklarin gen af te leggen, terstond moeten wor den neergeschoten. Dit bolsjewistische bevel wordt thans, naar het D.N.B. ver neemt, bevestigd door den in gevangen schap geraakten bolsjewistischen kapi tein Pawel Borissow, die verklaard heeft, dat het bevel op 17 October 1943 den officieren van zijn regiment bekend is geworden. In de motiveering wordt gezegd, dat de transportmiddelen in de Sovjet-Unie door de al maanden voort durende gevechten zoo ingespannen wer ken, dat slechts met de grootste moei lijkheden de noodigste ravitailleerings- goederen naar voren kunnen worden gebracht. Dit executiebevel moet der halve den bolsjewieken het middel aan de hand doen, om zich te ontdoen van de Duitsche gevangenen. De enkele Duitsche gevangenen, die en dan meestal nog gewond in bolsjewisti sche handen vallen, vormen een on draaglijke belasting in een tijd, waarin de bolsjewieken door de ontzaglijk zware verliezen der laatste maanden, nauwelijks hun eigen gewonden voldoen de kunnen verzorgen. sche hoofdstad Sofia, schrijft het regee- ringsblad „Dnes”, dat de vliegers voor- woningen van arbeidersgezinnen vernield en dat meerendeels slechts arbeiders met hun vrouwen en kinderen het slachtoffer zijn geworden. De Koninginmoeder heeft in een zieken huis de, tijdens den luchtaanval gewon den bezocht. De minister van Binnen- landsche Zaken, Christof, verklaarde, dat deze luchtaanval op de meest on dubbelzinnige wijze de geruchten der vijandelijke propaganda heeft weerlegd, als zou Boelgarije buiten gevaar zijn en dat de bevolking van Sofia diep veront waardigd is over dezen lagen aanval en deze wijze van oorlogvoeren, welke vol komen in tegenspraak is met het inter nationale recht, veracht. In geheel Italië heeft de bevolking met groote geestdrift kennis genomen van de besluiten van het eerste, te Verona ge houden congres der republikeinsch-fascis- tische partij Vooral is indruk gemaakt door de verklaring, dat Italië weer een strijdend land wordt en daardoor zijn vol. ledige rechtsgelijkheid wil verwerven Het congres heeft een manifest en een in algemeene stellingen samengevat pro gram der partij voor den opbouw van den staat aangenomen, dat de basis moet vor men van de komende republikeinsche Grondwet In het manifest betuigt de partij haar voornemen, dén oorlog aan de zijde van Duitschland en Japan voort te zetten tot aan de eindoverwinning. Verlangd worden de snelle wederopbouw van de weermacht’ alsmede een voorbeeldige bestraffing van hen. die zich aan verraad hebben schuldig gemaakt Op het congres werd een boodschap van Mussolini voorgelezen, waarin de Duce o.a zegt, dat het land zoo spoedig moge lijk van een land zonder wapens tot een strijdend land moet worden. De partij moet met haar mannen het voorbeeld ge ven en met alle middelen de atmosfeer scheppen en den drang voor den weder opbouw. Het weer onder de wapens staan de Italiaansche volk moet de sociale repu bliek, d.w.z. de fascistische republiek, ten doop houden volgens de oorspronkelijke richtsnoeren van de revolutie. De partijsecretaris Pavolini heeft be kend gemaakt, dat de nieuwe partij op het oogenblik 251.000 leden telt. Pavolini heeft voorts medegedeeld, dat de federale raad van Ferrar met drie re volverschoten is vermoord. Hij gaf uiting aan zijn verontwaardiging over den laffen moord op den federalen raad die als dra ger der dapperheidsmedaille waarlijk een anderen dank verdiend had. Zijn dood, aldus Pavolini zal echter worden gewro ken. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 17 Nov. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: Ten Noordoosten van Kertsj is in een tegenaanval een penetratie opgeheven. Vijandelijke aanvallen op de veroverde stelling mislukten. Bij Saporosje verdreven onze troepen den vijand van een eiland in den Dnjepr, maakten talrijke gevangenen en maakten talrijke wapens buit Ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk en ten Noorden van Kri- woi Rog werden nieuwe Sovjetaanyallen afgeslagen, met uitzondering van enkele intusschen afgegrendelde penetraties. Afdeelingjen van een pantserdivisie hebben daar bij een geslaagden aanval 25 pantserwagens en 12 stukken geschut vernietigd of buitgemaakt. In het gevechtsgebied van Sjitomir maken de eigen tegenaanvallen goede vorderingen. In weerwil van zijn hard nekkigen tegenstand werd de vijand in verscheidene sectoren teruggeworpen. Verder naar het Noorden zijn in het ge. bied van Korosten zware gevechten gaan de. Aan weerszijden van Gomel herhaal den de bolsjewieken hun zware door- braakaanvallen. Terwijl om een penetra tie ten Zuidwesten van Gomel nog hevig wordt gevochten, zijn de overige aanval len afgeslagen, hier en daar in verbitterde gevechten van korten afstand. Ten Wes ten van Smolensk bracht ook de derde dag van den grooten afweerslag den vijand geen successen. 1 De met numeriek sterkere strijdkrach ten stormloopende bolsjewieken werden in bloedige gevechten afgeslagen, binnen gedrongen vijandelijke afdeelingen door onverwijlde tegenaanvallen teruggesla gen. Ten Noordwesten van Smolensk en in het gebied van Newel hield de zware vijandelijke druk tegen onze stellingen aan. Bij de zware afweergevechten op de landengte van Perekop hebben zich 2 Kaukasische vrijwilligersbataljons bijzon der onderscheiden. In Zuid-Italië had de dag, afgezien van een vruchteloozen plaatselijken aan val van Indische troepen aan den Oos- telijken sector van het front, over het algemeen een kalm verloop. In de Egeische Zee verloor de vijand gisteren 9 vliegtuigen, waarvan 6 bij een vergeefschen aanval op een Duitsch con- vooi. Formaties Amerikaansche bommenwer pers ondernamen gisteren overdag aan vallen op Noorsch gebied, waardoor aan zienlijke verliezen onder de burgerbevol king werden veroorzaakt. Bij deze aan vallen en bij eenige vluchten boven Frank rijk werden 13 vijandelijke vliegtuigen, waaronder verscheidene viermotorige bommenwerpers, door luchtverdedigings- strijdkrachten neergeschoten. Britsche stoorvliegtuigen lieten in de avonduren van gisteren eenige bommen op West-Duitschland vallen. Ttydens ringen worden alle inlichtingen ver strekt met betrek king tot de verzor ging van familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen etc. In de voorste linie wachten de Hoffmann-O H.) (S.S.P.K. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. bevordering zijn; 1" prestatie 18-ll-’43 9—12 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 1518 u. Arnhem, Café Royal. 19-ll-’43 9—12 u. Hengelo, Café Modern^ Spoorstraat 18; 19-ll-’43 1518 u. Zwolle Hotel Gijtenbeek 2O-ll-’43 912 u. Assen, Concerthuis a. d. Vaart; 1518 u. Groningen, Heerestraat 46; 21-ll-’43 912 u. Leeuwarden, Hujze Schaaf, Breedstr.; 22-U-'43 914 u. Am sterdam, Dam 4; 23-11-43 913 u. Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 24-ll-’43 914 u. Amersfoort, Pol. Durch- gangslager Leusderweg; 25-U-'43 ’914 u. Den Haag, Café den Hout, BezuidenhouL scheweg. COURANT. GLOEILAMPEN VOOR 110 VOLT VOOR BEDRIJVEN, INSTELLINGEN, SCHEPEN. ENZ. Sinds eendgen tijd is het o.a. verboden gloeilampen voor algemeene verlichting voor een nominale spanning van 110 volt te vervaardigen, te verkoopen en af te leveren. Blijkens een bekendmaking in de Staatscourant van Dinsdag j.l. is het thans echter aan fabrikanten toegestaan bepaalde uitvoeringen weer te vervaardigen, ter wijl tevens aan hen en aan handelaren vergunning is verleend deze gloeilampen te verkoopen en af te leveren ten be hoeve van bedrijven, instellingen schepen, enz,, welke electrische energie met een spanning van 110 volt opwekken. Voor bijzonderheden zie men de Staatscourant en de officieele publicatie. ARBEID VAN JEUGDIGE PERSONEN IN KOFFIEHUIZEN OF HOTELS: De Ar beidswet bepaalt, dat jeugdige personen in koffiehuizen of hotels geen arbeid mogen verrichten op Zondag en tussehen 8 uur ’s avonds en 8 uur ’s morgens. Bij besluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken is thans evenwel aan den directeur. generaal van den Arbeid de bevoegdheid verleend om in het belang der vakoplei ding, afwijkingen van deze bepaling toe te staan voor een jongen van 16 of 17 jaar en, wanneer de betrokkene in het bezit is van het einddiploma eener hotel- vakschool, ook voor een jongen van 15 jaar. De directeur-generaal van den Ar beid zal deze vergunning, waaraan door hem voorwaarden kunnen worden verbon den, geval voor geval slechts voor het ver richten van arbeid in een bepaalde inrich. ting verleenen. zoodat voldoende waar borg aanwezig is, dat de ontheffing in derdaad aan de vakopleiding van den jon gen tén goede komt. RUNDVEEMARKTEN VAN 1 TOT 19 DEC. GESLOTEN: In verband met de in ventarisatie van den rundveestapel zul len de rundveemarkten van 1 tot 19 Dec. a.s. gesloten zijn. Belanghebbenden wor den verwezen naar de betreffende offi cieele publicatie. CLANDESTIENE EIERHANDEL: Ambte naren van den C. C. D. zijn een grooten clandestienen handel in eieren in Twente op het spoor gekomen. Het staat vast, dat meer dan 100.000 eieren in enkele weken langs dezen weg verhandeld zijn tegen prijzen van 75 cents tot 1. Bij de boeren werden de eieren ingekocht tegen prijzen van 40 tot 60 ct. In het Westen des lands brachten z.e vaak meer dan een gulden op. Tegen talrijke per sonen is proces-verbaal opgemaakt. Op 29 Oct is op het station Feijenoord te Rotterdam in den trein, die van Dor drecht kwam, een aanslag gepleegd op een 21-jarigen M.T.S.’er uit laatstgenoemde stad. Deze werd n.l. van achteren aange vallen door een hem onbekenden mede reiziger, die hem met een hard voorwerp op het hoofd sloeg en in zijn kleeren greep. De jongeman worstelde beet zijn aanvaller in een vinger en riep om hulp waarop de onverlaat den trein verliet. Drie dagen later werd er te ’s He«*r Arends- kerke in Zeeland een 72-jarige boer ver moord De boer was meüeen bijl op het hoofd geslagen en daarna had men hem gewurgd. Nog denzelfden nacht werd de dader in de omgeving van Goes aange houden op signalement. Toen de opper wachtmeester der marechaussee uit 's Heer Arendakerke dezen arrestant kwam hooren, merkte hij op, dat de man een wond aan een van zijn handen had, welke blijkbaar was ontstaan doordat hij was gebeten. Bovendien werd bij dezen verdachte nog een spoorkaartje gevonden, dat op 29 October voor het traject Dor drechtRotterdam was afgegeven Het spoorkaartje bleek in den trein te zijn gecontroleerd en de conducteur kón toen verklaren, dat deze controle in den trein was gedaan waarin de aanslag op den M.T.S.’er was gepleegd. Niet alleen voor den moord in Zeeland zal nu de 32-jarige J. V. uit Middelburg zich hebben te ver antwoorden. maar ook voor den aanslag te Rotterdam S.P.T. meldt uit Washington: Minis ter Cordell Hull heeft gisteren op de persconferentie verklaard, dat „alle kwesties over aanspraken op grondge bied en grensregeling na den oorlog zul len worden behandeld.” Vervolgens stel de men den minister de vraag, of de houding der Geallieerden tegenover Ita lië ook zal worden toegepast op andere bevrijde gebieden. Op de conferentie te Moskou is n.l. besloten, dat een Ge allieerde commissie, na het terugtrek ken der troepen in Italië, voorloopig het regeeringsbestuur in handen zal nemen. Huil zeide, dat men aan dergelijke din gen pas kan gaan denken, als de oorlog voorbij is. Eerst komen belangrijkere dingen aan de orde. De oorlogvoering mag door niets worden belemmerd: „Wij kunnen niet met den oorlog op houden, om 30 of 40 grenskwesties te regelen”. De laatste vraag, die men Huil stel de, luidde: „Zijn er te Moskou al af spraken gemaakt ten aanzien van Fin land?” Het antwoord was: „Er is geen nieuws omtrent de Amerikaansch-Fin- sche relaties”. Het voor dit land gel dende principe: Onvoorwaardelijke overgave, blijft dus gehandhaafd. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Neder land of bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1