De verovering van Leros 1943. No. 18646. Donderdag 18 November. het Oostfront aan De gevechten Bij Sjitomir werden belangrijke terreinsectoren heroverd BINNENLAND STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN Extra bericht GEEN SCHOOLGELD OVER 1942-’43 DESKUNDIG SLACHTEN VAN KONIJNEN Uitreiking distributiebescheiden Kerstpakketjes voor de Waffen S.S. EENPANSMAALTIJD WINTERHULP 3200 Man Engelsche troepen onder leiding van een generaal en 5350 man Italiaansche troepen, onder leiding van een admiraal, geven zich over. Groote buit in Duitsche handen gevallen. Aanzienlijke verliezen de Engelsche zeestrijdkrachten Intrekking korttrajecttarief en dagkaarten Strategisch belangrijk eiland Oefening van reservisten van den Landstorm Nederland Hoofdmacht van Amerikaansche vloot volkomen vernietigd VOOR DUIZENDEN GULDENS TEXTIELWAREN GESTOLEN Weer onlusten in Libanon Duitsche tegendruk bij Kief en Sjitomir Letland roept lichtingen op ST. NICOLAAS EN PRIJZEN BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE COURANT van 1 D. F. Wolthers, zoon, 4 j. Denkt U aan de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm? „Werp geen „scherp” tusschen de aardappelschillen’* van het onge- van Noordwesten levendige dat recla- perspectieven opent, vooral met het oog op het feit, dat de Duitsche operatie tegen Leros in het vijfde oorlogsjaar werd ondernomen. VERDUISTEREN Van 16.45 uur tot 7.45 uur Maan: 18 Nov. onder 13.22 u„ op 22.25 u.; 19 Nov. onder 12 52 u., op 23,29 u. L. K. In aansluiting op hetgeen gisteren door ons is medegedeeld over het deskundig slachten van konijnen, kunnen wij thans mededeelen, dat binnenkort aan het Open baar Slachthuis de gelegenheid zal be staan konijnen door deskundigen te doen dooden. Voor elke slachting van een ko nijn zal 50 cent in rekening worden ge bracht. Nader zal worden bekend gemaakt op welke dagen en uren dit slachten, het geen geschiedt door personeel, dat onder controle komt te staan, zal kunnen plaats vinden. Tewerkstelling van de vrouw in Neder land. Vrouwen in de bakkerij. (O.H.) buitengewone gevechtskracht doch ook gevechtsmoreel, dat verre dat 3 Morgen van 8.3016.30 uur vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats in het gebouw aan de Groot-Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 voor de namen beginnende met: Sch t/m Ter. In het bijkantoor Scheveningen-Noord (Ooststraat 1) van 916.30 voor de letters SI t/m Tor en in het bijkantoor Benoordenhout (van Die- penburchstraat 1) van 916.30 voor de letters Rug t/m Sm. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 November. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Na een taaien, wisselvalligen strijd van 4 dagen tegen een in aantal en bewapening superieuren vijand hebben de Duitsche troepen van het leger en van de luchtmacht onder leiding van luitenant-generaal Müller den 16den Nov. het Engelsche zeesteunpunt Leros genomen. De deelnemende strijdkrachten van marine en luchtmacht schiepen door hun vastbesloten, doeltreffend optreden de voorwaarden voor de landing, doordat zij den vijandelijken zee- en lucht strijdkrachten zware verliezen toebrachten. Zij forceerden ondanks het krach tige afweervuur der kustbatterijen de landing op het rotseiland, terwijl gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers de weerstandskracht van den vijand defini tief braken. Tweehonderd Engelsche officieren en 3000 man onder leiding van den Engelschen bevelhebber van het eiland, generaal Tilney, en 350 officieren en 5000 man Italiaansche troepen van Badoglio onder leiding van den Italiaan- schen admiraal Mascharpa gaven zich aan de dappere landingstroepen over. Zestien stukken zwaar Engelsch luchtdoelgeschut, 20 stukken 2 c.m. luchtdoel geschut, ongeveer 120 stukken geschut tot een kaliber van 15 c.m. en 80 lucht- afweermitrailleurs werden buitgemaakt. Tijdens de voorafgaande gevechten werden door marine en luchtmacht 9 torpedojagers en convooivaartuigen, twee bewakingsvaartuigen, 2 duikbooten, 1 kanonneerboot, 4 koopvaardijschepen van tezamen ongeveer 12.000 brt., alsmede verscheidene kleine ravitailleeringsvaar- tuigen vernietigd, en 1 kruiser, 1 torpedobootjager en 2 convooivaartuigen zwaar of op vernietigende wijze getroffen. Een loodgieter heeft reden tot ergernis Max Blokzijl spreekt in de serie Bran dende Kwesties hedenavond over den zender Hilversum I om 18.45 uur over „Een loodgieter heeft reden tot erger nis”. Zondag 21 November zal door Winter hulp Nederland, afdeeling den Haag, ia den Dierentuin de tweede eenpansmaal tijd van dit seizoen worden gehouden, De aanvang is gesteld op 12.30 uur. Men wordt verzocht een lepel mee te brengen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de buurtschapshoofden en de bijkantoren van den Nederlandschen Volksdienst. De naam eenpansmaaltijd vormt min of meer een symbool. Allen die aan dezen maaltijd deelnemen zijn gelijk, on derscheid in rang of stand wordt niet gemaakt. Winterhulp wil door deze maal tijden een steentje bijdragen tot de een wording van ons volk Voorwaar een nobel doel DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 18 November. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede In de groote bocht van den Dnjepr zetten de bolsjewieken hun vergeefsche aanvallen ten Zuidwesten van Dnjepro- petrowsk en ten Noorden van Kriwoi Rog ook gisteren voort. Bij deze harde gevechten, die den vijand buitengewoon zware verliezen brachten, werden in den sector van een enkele divisie pantsergre- nadiers al 58 Sovjetpantserwagens stuk geschoten. Ten Noordwesten van Tsjerkassy heerschte levendige plaatselijke Se- vechtsbedrijvigheid. In het gevechtsge- bied ten Westen van Kief drongen onze troepen bij Sjitomir, na hevige vijande lijke aanvallen te hebben afgeweerd, ver der naar het Noorden door en heroverden belangrijke terreinsectoren. Bij Korosten duren de zware gevechten met numeriek sterkere vijandelijke strijdkrachten voort. In het gebied van Gomel werden ten Zuidwesten van de stad hevige door pantserwagens gesteunde aanvallen afge slagen en plaatselijke penetraties opge vangen. Noordelijk van de stad mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen. Ten Westen van Smolensk duurt de af- weerslag met onverminderde hevigheid voort. De bolsjewieken, die den geheelen dag met geconcentreerde krachten storm liepen, werden hier en daar in verbit terde gevechten op korten afstand bloe dig teruggeslagen. De vijand verloor hier gisteren 94 pantserwagens. In het gebied van Witebsk vielen de bolsjewieken her haaldelijk zonder succes aan. Ten Zuidwesten van Newel zijn hevige gevechten aan den gang met verscheidene uit het penetratiegebied in Zuidelijke en Zuidoostelijke richting aanvallende vij- der tiende divisie luchtdoelgeschut heb- COSTUUMS VAN DE DANSERES ANIKA GESTOLEN: Bij de politie is aan gifte gedaan, dat van de jeugdige dan seres Anika, die Zondagmiddag te Hil versum optrad, een koffer is gestolen uit de bagage, welke Maandag per spoor naar den Haag was afgezonden. Het is een bruinlederen koffer, o.a. inhoudende een zestal tule danscostuums, een avond japon en een citybag met schmink. De waarde van het gestolene overschrijdt de f 1000. Ter beperking van tram- en busverkeer Teneinde het door de tijdsomstandig heden overmatig sterke vervoer, tenge volge waarvan herhaaldelijk reizigers aan de halten moeten blijven staan, eenigszins in te krimpen ziet de Directie der H.T.M zich tot haar leedwezen genoodzaakt met ingang van 19 November a.s. de uitgifte van korttrajectcoupons en van dagkaarten tot nadere aankondiging te staken. Van 2 kilo. Voor den Gemachtigde voor de Prijzen werd „„1,0” toestemming verkregen tot het nemen van dezen maatregel. De directie dringt er bij het publiek op aan in het bijzonder tijdens de uren van spitsverkeer geen onnoodig gebruik te maken van tram of bus, teneinde geen plaatsen in te nemen van hen, die voor de uitoefening van hun beroep noodza kelijk op deze tijden vervoerd moeten worden. neer en of hier een aanval zal komen, maar wij weten, dat gij bereid zijt te strijden en zoo noodig ook zult sterven, trouw aan uw eed en in vurige liefde voor uw volk en vaderland”. Capitulatie veroorzaakt onrust in Engeland De Londensche correspondenten van Zweedsche bladen constateeren een stemmig, dat de capitulatie van Leros in Engeland ontevredenheid en onge rustheid heeft veroorzaakt en als een onaangename tegenslag wordt gevoeld. De groote verwachtingen, die het En gelsche publiek volgens „Dagens Nyhe- ter” koesterde, van een onmiddellijk tegemoetgeziene grootscheepsche Bal- kanoperatie van de Geallieerden, heb ben door den val van Leros ernstig ge leden. Het Londensche blad „Star” spreekt van een onbehagelijken tegen slag. Men verlangt een verklaring van de regeering. De val van Leros geeft den leiders in Engeland een nieuw argument, om de Engelschen te waarschuwen tegen het al te spoedig verwachten van het einde van den oorlog. Volgens „Svenska Dagbladet” zal de val van het eiland ongetwijfeld politieke gevolgen hebben. De minister van oor log, Grigg, zal in het Lagerhuis een reeks lastige vragen te beantwoorden krijgen. De slakkengang van den Ge allieerden opmarsch in Italië en de ne derlaag op Leros, hebben toenemende verbazing gewekt in het Engelsche par lement. zoowel als in de pers. De Engelsche bladen merken op, dat het verlies van Leros een nauwkeurig onderzoek eischt. Zij verklaren, dat de oorzaken van het verlies van het eiland opgespoord en openlijk in het parlement besproken moeten worden. succes gehad, dat men van een reeds in het begin zichtbaar effect op de ge- heele Zuidelijke flank van dit gevechts- gebied kan spreken. Onder den druk van deie Duitsche tegenaanvalsactie hebben de bolsjewieken zich gedwongen gezien van hun verder naar het Noor den staande formaties troepen in aller ijl weg te halen, teneinde ze als tegen- wich' hier in den strijd te werpen. Uit dit alles blijkt, dat de Duitschers weer eens bezig zijn met eigen initiatief in te grijpen overal, waar dat in hun con cept past. Deze indruk wordt sterker, wanneer men de gevechten in de groo te bocht van den Dnjepr volgt, waar de Duitschers plotseling eveneens weer actief geworden zijn. Ondanks uiterst zware inspanning, kunnen de Sovjet troepen ook hier hun totale situatie geen cent gunstiger maken. In plaatse lijk begrensde sectoren kan eerder een slechter worden van de bolsjewistische positie geconstateerd worden, zooals b.v. in het gebied ten Noordwesten van Kriwoi Rog, waar een Duitsche aanval met verrassende kracht uitgevoerd, leidde tot aanzienlijke successen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hier de be doeling voorzit om de troepenleiding van den tegenstander af te leiden van andere gebeurtenissen. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft omtrent de capitulatie der Engelschen op het eiland Leros: Met Leros is thans aan het Zuidoost- Europeesch beveiligingsstelsel weer een bouwsteen toegevoegd, die er door het verraad van Badoglio en de landing der Engelsche troepen op het eiland op 18 November, uitgebroken was. Het feit, dat de Duitschers het eiland Leros in bezit hebben genomen, weegt des te zwaarder, omdat het eiland het strate gisch belangrijkste in dit zeegebied is. Het is 63 vierk. K.M. groot en heeft niet slechts een uitstekend vliegveld, doch ook een goede oorlogshaven, die het beide voorbestemmen voor de con trole over den Oostelijken ingang de Egeïsche Zee. Bovendien is eiland Samos, dat zich nog in handen van de Engelschen bevindt, thans ge ïsoleerd. De onderneming getuigt niet slechts van een 1 van de Duitsche formaties, van een van den vijand overtreft. Want de ver dedigers waren, zoowel wat manschap pen als materiaal betreft, verre in de meerderheid tegenover de gelande Duitsche afdeelingen. Het is niet onin teressant, dat de gevangen genomen Engelschen na de capitulatie unaniem verklaarden, dat in de eerste plaats de Duitsche duikbommenwerpers hen murw hadden gemaakt. In hoever de Duitsphers hier van een nieuw vlieg tuigtype gebruik hebben gemaakt, zij in het midden gelaten. Waarschijnlijk is, dat de combinatie marine en lucht macht door de Duitschers is vervol maakt, hetgeen voor de waarnemers der oorlogsgebeurtenissen interessante RESIENTIE-ORKEST: Het programma voor het tweede volksconcert der serie C bracht in het gedeelte vóór de pauze een herhaling van Dvoraks derde symphonie, waarvan de melodische schoonheid en de vitale geest ook nu weer in een. afgezien van enkele technische rafeltjes, vlotte, levendige vertolking sterk tot de hoorders hebben gesproken. Na de pauze was meester Johannes Brahms aan het woord met zijn concert voor viool en violoncel met orkest, een schepping, die zeker niej minder de aandacht verdient dan da overige groote instrumentale werken van den Hamburger meester. Adolphe Poth en Martin Zagwijn, die resp. de viool- ea violoncel partijen voor hun rekening hadden, hebben in zeer goed sluitend! evenwichtig samengaan met het orkest onder de geïnteresseerde, bezielende lei. ding van Fritz Schuurman een begrips* volle, boeiende herschepping gegeven., waarop in de dichtbezette zaal met geest» driftige bijvalsbetugingen is gereageerd! Mr. A. J. F. J. Jung. DANSAVOND GROEP INDRADEV PRAm, SAD: In een stampvolle „Diligentia”-zaaM heeft de Voor-Indische danser Indradexn* Prasad, met medewerking van de dansa* ressen Mohini Devi, Kamala Devi, Siw niti en Svati gisteravond wederom’ een# uitvoering gegeven, waarbij een klein Hindoe-orkest onder leiding van Peten van Hoboken het muzikale gedeelte ver» zorgde. Indradev heeft ook ditmaal en int het bijzonder in „Indra” en „Prarthana”. de Voor-Indische danskunst in haar hoog. ste voleinding doen opbloeien. Mohini belichaamde in haar technisch voortrek felijk gedanste „Marwari nautch” en in „Manasa Devi” op een onvergetelijke wijze de élégance en de vrouwelijke char me van de Voor-Indische kunst in het algemeen. Suniti en Kamala Devi hebben daarentegen respectievelijk in „De ge-, boorte van Lakshmi” en „Een dans van het ontluikende leven” meer den nadrukl gelegd op de stille ingetogenheid de de votie en de geestelijke voornaamheid van het Oosten. Svati is een verschijning ge- weest, die in de toekomst nog meer op den voorgrond zal moeten treden alvo rens een beoordeeling gerechtvaardigd is. Het kleine Hindoe-orkest begeleidde voortreffelijk, stellig dank zij het zeen knappe musicologische werk van Peter van Hoboken. Het publiek dankte met spontaan applaus, terwijl een weelde van bloemen ten tooneele werd gebracht K. Brinkman. Paraatheid is alles. Wij komen, wan neer men ons roept. Het regiment had voor de eerste maal zijn reservisten op geroepen voor een korte reserve-oefening van drie dagen in een standplaats van het regiment in het Oosten van het land. De oefening was voor de leiding nood zakelijk, omdat de opleiding van vier maanden, die de mannen hebben gehad, steeds weer moet worden opgefrischt en tevens omdat, menig zoogenaamd bet weter ten spijt, bewezen moet worden, dat de grenadiers van den Landstorm er zÜn, wanneer zij geroepen worden. En zij waren er. De treinen, die Vrijdag naar de kleine garnizoensstad rolden, zaten vol reservisten, die onderweg reeds menig oud kameraad terugzagen, herinneringen uitwisselden en hun soldatenliederen zon gen. Toen de mannen in het voorjaar voor de eerste maal de grijze uniform aantrokken, was menigeen toch bezorgd, dat het soldatenleven hun zwaar zou val len. En het was ook niet altijd gemak kelijk zich te schikken in de harde dis cipline en onvoorwaardelijke gehoorzaam heid. Maar daar zij den wil hadden als soldaten hun plicht te vervullen, zijn zij er doorheen gekomen. Maar nu zijn zij geen recruten meer doch voelen zich als oude rotten, wien de korte oefening vreugde verschaft, welke voor velen een welkome afwisseling is. De tijd ging ook snel voorbij. Een korte exercitie- en gevechtsopleiding toonde, dat de mannen nog niet verleerd hebben hun wapens te gebruiken en te allen tijde gebruikt kunnen worden aan de zijde van hun actieve kameraden. Zondag leidde een marsch hen door de straten der stad, eindigend in een fiksche parade langs den regimentscommandant. De oefening werd bekroond door een grooten kame- raadschapsavond, tot welks welslagen een voortreffelijke troep kunstenaars van de Nederlandsche organisatie Vreugde en Ar beid en de polifiemuziekkapel Deventer belangrijk bijdroegen. De commandant van het regiment kon heerbanleider Meulenberg verwelkomen, die de groeten van den leider der N.S.B., Mussert overbracht aan de reservisten. De regimentscommandant zeide o.m. „Wan neer gij, kameraden, morgen terugkeert naar uw huis, uw gezin en uw werk, neemt gij het inzicht mede, dat er voor oprechte en trotsche mannen niets schoo. ners kan zijn dan het bewustzijn het eigen vaderland te kunnen verdedigen met de wapens in de hand. Wij weten niet wan- Volgens Domei verklaren Japansche vlootdeskundigen, in zake de dramati sche en opzienbarende zeeslagen in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan, dat zij de volledige vernietiging ge bracht hebben van de hoofdmacht van de Amerikaansche vloot in dgn Stillen Oceaan. De ruggegraat van de vloot der Ver. Staten is gebroken. De ramp, die de Amerikaansche vloot heeft over weldigd, is ontstaan, ondanks het feit, dat het Amerikaansche opperbevel met het oog op de niet ophoudende reeks van vlootnederlagen in de 23 oorlogs maanden sinds Pearl Harbour, zijn tac tiek herhaaldelijk heeft gewijzigd. Het Japansche hoofdkwartier meldt: „Formaties van de Japansche marine luchtmacht hebben op 1 November voor de baai van Torokino (Bougain ville) een groep vijandelijke transport schepen aangevallen, in weerwil van den heftig en tegenstand van 30 vijan- delijke vliegtuigen. Op den terugweg ontsponnen zich bovendien hevige ge vechten met 100 vijandelijke vliegtui gen. De Japansche vliegtuigen brachten 3 transportschepen van middelbare ton nage tot zinken, terwijl zij een 4de transportschip van middelbare grootte en 1 torpedojager beschadigden, resp. in brand schoten. Achttien vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bo vendien werden op het vijandelijke lan- dingshoofd talrijke branden waargeno men. Aan Japansche zijde gingen 10 vliegtuigen verloren”. Van 27 October tot 17 November heeft de Japansche marine in 5 slagen de vol gende resultaten behaald: Tot zinken gebracht: 5 vliegkampsche- pen, waaronder 2 groote, 4 slagschepen, 15 kruisers, 12 torpedojagers of kleine kruisers, 1 groot oorlogsschip van niet- herkend type en 10 transportschepen; zwaar beschadigd: 3 vliegkampschepen, 2 slagschepen, 11 kruisers, 11 torpedoja gers of kleine kruisers en 5 transport schepen; vernield meer dan 500 Ameri kaansche vliegtuigen. Daarentegen moeten de van Japansche zijde gemelde eigen verliezen volkomen onbelangrijk genoemd worden. Twee Ja pansche torpedojagers zijn tot zinken ge bracht en 2 kruisers beschadigd terwijl 118 vliegtuigen nog niet zijn terugge keerd. Het geweldige verschil tusschen de vijandelijke en de eigen verliezen moet verklaard worden uit het feit, dat de Japanners hun successen vrijwel uitslui tend hebben behaald door hun gevreesde torpedoluchtwapen. Dezer dagen hebben inbrekers zich door forceering van de voordeur toe gang verschaft tot een filiaal in manu facturen van de firma gebr B. in de Fahrenheitstraat. Ontvreemd werd voor een waarde van eenige duizenden gul dens aan textielproducten. Vooral hadden de dieven het voorzien op sokken en dameskousen. Na een korte pauze, zoo meldt radio Bagdad, zijn de onlusten in Libanon weer opgevlamd. In de bergen zijn ge vechten uitgebroken tusschen Libanee- sche regeeringstroepen en Gaullisten. iJe Libaneesche eenheden staan onder bevel van den minister van defensie. Men verwacht de interventie van het ■Bntsche leger. Aan het Oostfront wijzen alle teekenen er op, dat de Duitsche tegenmaatrege len meer en meer gevolgen beginnen te krijgen, aldus Martin Hallensleben, de militaire correspondent van het D.N.B. Wel geldt dit op het oogenblik niet voor het gebied van Korosten, waar de Sov jettroepen opnieuw aanvallen. Maar in geval de Duitsche tegendruk in het ge- heele gevechtsgebied van Kief en Sjito mir blijft aanhouden en daar wijst alles op, zullen de gevechtshandelingen juist in dat gebied den invloed er van niet ontgaan. Want de toestand der Sovjet troepen begint daar plaatselijk een ge vaarlijk karakter aan te nemen. De Duitsche stooten in de flank hebben reeds, naar uit zekere hergroepeeringen van den tegenstander duidelijk blijkt, de bolsjewieken ongerust gemaakt. Hieruit kan gemakkelijk een bedreiging ontstaan. Bijzonder interessant is, dat de Duitschers hun aanvankelijk slechts plaatselijke successen in het gebied van Fastof, verder hebben kunnen uitbrei den. Rechtstreeks in de richting van Sjitomir trekt eveneens een Duitsche aanval. Deze heeft tot dusver zoo’n De directeur-genéraal voor Binnen- landsche Zaken in Letland, generaal Dankers, heeft medegedeeld, dat hij, overeenkomstig de opdracht van den commissaris-generaal te Riga en na goedkeuring door het Letlandsche be stuur, besloten heeft bepaalde lichtin gen van het Letlandsche legioen op te roepen. Deze maatregel werd genomen om het vaderland en het Letlandsche volk te verdedigen tegen de poging het opnieuw onder slavernij van Moskou te brengen en te verhinderen, dat zoo als Stalin dezer dagen heeft gezegd n 1 r de Letten weder Sovjetburgers zouden Aanvallen DIJ UrODiel atgeSiagen worden. In Berlijnsche politieke kringen noemt men het oproepen van verschillende lichtingen in Letland, het bondigste ant woord van dit Baltische land op de aanspraak van Moskou. Voor het lager onderwijs Blijkens een rondschrijven van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken aan de burgemeesters, zoo meldt de „Tel.”, wordt het, nu de in voorbe reiding zijnde nieuwe regeling in zake het heffen van schoolgeld voor het lager onderwijs (waartoe ook de Ulo-scholen behooren) nog niet tot stand gekomen is, niet gewenscht geacht dat thans nog door de gemeenten schoolgeld geheven zal worden over den cursus 1942/’43, aan gezien laatstgenoemd schoolgeldjaar reeds verstreken is. Aan de schoolgeldplichtigen, die over den cursus 1942/’43 reeds schoolgeld zou den hebben betaald, zal vrijstelling wor den verleend voor het schoolgeldjaar 1943/’44. De secretaris-generaal van Financiën heeft goedgevonden, dat aan de gemeen ten een bijdrage uit ’s Rijks kas zal wor den vejleend, ten einde haar schadeloos te stellèn voor het gemis van de op brengst van het schoolgeld voor den cur sus 1942/’43. De getroffen regeling geldt niet voor het buitengewoon lager onderwijs (zoo als scholen voor achterlijke kinderen e.a.). Bij informatie ter bevoegde plaatse, deelde men ons mede, dat bovengenoem de regeling vanzelfsprekend ook geldt voor den Haag. Schoolgeld wordt hier geheven van September t°t en met Augustus, zoodat er over den cursus ’42/’43 voor het lagere onderwijs in den Haag nog geen schoolgeld is geïnd. prijs gezien en vonden dien de -was niet de oorzaak daarvan. Kijkt 1 - - - d met de winst, welke berekend den. Zoo is het en niet anders. St Nicolaas staat v: kinderen kijken naar de naar onze beurzen en gaat naar Deventer, en calculeert en de détails berekening misschien beter kent dan wij. Wij voor de étalages zijn letterlijk en figuurlijk de buitenstaanders. het Westen en het Middellandsche Zee gebied 16 vijandelijke vliegtuigen voor het meerendeel zware bommenwerpers neergeschoten, terwijl boven den Atlanti. schen Oceaan een groote vijandelijke vliegboot werd neergehaald. Zooals in een extra bericht is mede gedeeld, hebben Duitsche troepen van het leger en van de luchtmacht onder bevel van luitenant-generaal Muller op 16 November na een hardnekkigen en wisselvalligen strijd van 4 dagen tegen een in aantal en bewapening superieu ren vyand het Engelsche zeesteunpunt Leros genomen. De deelnemende strijdkrachten van marine en luchtmacht schiepen door hun vastbesloten, doeltreffend optreden de voorwaarden voor de landing, door dat zij den vijandelijken zee- en lucht strijdkrachten zware verliezen toe brachten. Zij forceerden ondanks het krach tige afweervuur der kustbatterjjen de landing op het rotseiland, terwijl ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers de weerstandskracht van den vijand definitief braken. 200 Engelsche officieren en 3000 man onder leiding van den Engelschen be velhebber van het eiland, generaal Til ney, en 350 officieren en 5000 man Italiaansche troepen van Badoglio onder leiding van den Italiaanschen admiraal Mascharpa gaven zich aan de dappere landingstroepen over. Zestien stukken zwaar Engelsch luchtdoelgeschut, 20 stukken 2 c.m. luchtdoelgeschut, ongeveer 120 stukken geschut tot een kaliber van 15 c.m. en 80 luchtafweermitrailleurs werden buit gemaakt. Tjjdens de voorafgaande gevechten werden door marine en luchtmacht 9 torpedojagers en convooivaartuigen, 2 bewakingsvaartuigen, 2 duikbooten, 1 kanonneerboot, 4 koopvaardijschepen van tezamen ongeveer 12.000 brt„ als mede verscheidene kleine ravitaillee- ringsvaartuigen vernietigd, en 1 kruiser 1 torpedobootjager en 2 convooivaar tuigen zwaar of op vernietigende wijze getroffen. St. Nicolaasdrukte. Drommen adspi- rant-koopers trekken naar de stad, naar de winkelstraten in hun wijk, om iets te kunnen bemachtigen, wat zij den Sint kunnen afstaan, om dat uit te deelen op zijn verjaardag, die niet ver meer is. De winkeliers hebben het lang niet ge makkelijk Zij moeten roeien met de riemen, die zij hebben en het valt lang niet mee om hun schuitje varende te houden. De een zoekt het in een sobere rustige étalage, de andere in de blik- vangende beweging. Hij is in zijn ouden uitstalvoorraad gedoken en laat de pop petjes dansen, een treintje rijden, om op deze wijze de aandacht te vestigen op zijn étalage waar ook andere artikelen het bekijken waard zijn of meenen te zijn. Kinderen drukken vol verlangen hun natte najaarsneusjes tegen de ruiten, laten vingerprentjes achter op het spie gelglas. Zij kijken en kijken. De ouders kijken ook en wel in hun portemonnaie of zij dat al of niet bekostigen kunnen. Zij bestudeeren de prijzen en vragen zich af of de prijzen wel voldoen aan de voorwaarden, die door de prijsbeheer- sching zijn gesteld. In één van deze zaken, met zoo’n étalage vol beweging met een snorrenden trein, zijn wij thans nae. binnen gestapt en ook wij hebben gekeken. Maar op den onderkant van het houten speelgoed. Immers daarop staan het codenummer en de vastgestelde prijs. In iederen winkel moet dat zoo zijn. Is dat niet zoo. nou dan meert u dan maar eens. Wij hebben den prijs gezien en vonden dien wel vaak aan den duren kant. En de winkelier was het met ons eens. Hij was echter niet de oorzaak daarvan. Kijkt u maar, hier hebt u de factuur, het codenummer, prijs door de instanties gecalculeerd. mag wor- BEVALLEN: A. P. van der Wal geb. de Krom, d. P. C. Schild geb. Bas tiaan, z. D. H. van Roon geb. van den Berg,’ z. G. Kooijman geb. Manning, d. H. J. Rijns geb. Meijboom, d. E. Jansen geb. Stakenburg, z. J. G. van der Lem geb. Jansen, z. C. J. Zer- vaas geb. Heeneman, d. A. J. van der Zwan geb. Toet, z. I. Vrolijk geb. Knoester, z. G. van Kerchove geb. Schlee, d. J. A. L. Guerain geb. Wolf, d. M. van Dijk geb. Lazonder, d. J. Hack geb. van Rossum, z. S. P. Lobel geb. Vogel, z. W. van der Brugge geb. de Graaff, z. J. van der Veer geb. Hulspas, z. S. de Haan geb. Keizer, z. H. L. H. Blansjaar geb. Noordijk z. W. M. Sie geb. Bruins, z, N. Guijt geb. Roos, z, J. Hooge- veen geb. van Beuzekom, z. M. Stahl- ecker geb. Baggerman, d. E. Eiken broek geb. Rieff, z. D. A. C. van der Zwan geb. Stolk, z. A. M. Bartels geb. van den Boogaard, z. P. H. L. van Maasdijk geb. Baronesse van Tuyll van. Serooskerken, d. P. A Scheffer geb. Rutgers, z. C. H. van den Broek geb. van den Akker, d. M. D. A. A. Seghers geb. Rombouts, z. W. G. F. Disma geb. van der Lelie, z. J. P. Schuurman geb. van der Hoeven, z. L, M, Martina geb van Zee. z. en d. OVERLEDENJ. J. L. Benfer, we duwnaar van H. A. Kiel. 89 j. H. Haak, vrouw van P. L. Voordijk. 28 j. W J. Swens, weduwe van G. Rogge, 68 j. WC. Dujardin, vrouw van M. M. C. Kreeft. 49 j. A. Scholten huwde vrouw. 58 j. M. J. P. J Laarhoven, dochter, 6 j. F. A Barne veld, vrouw van J. G. J. Bolland, 71 j. Slechts mogelijk tot 30 November Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Tot en met 30 November 1943 moeten alle kerstpakketjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS, die zich aan het front of in garnizoen bevinden, bij het 3S-Er- satzkommando Nederland, Den Haag, Korte Vijverberg 5, afgeleverd zijn. In de maand October hebben alle vrijwilli gers inmiddels van hun troepenonder- deelen de z.g. „Zulassungsmarken” ont vangen, die voor de verzending der pakketten noodzakelijk zijn. Door mid del van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrijwilligers, te zenden van 1 kilo of 1 kilo moet men 1 „Zulassungsmarke” en een postzegel van 15 cent en voor 2 kilo 2 „Zulassungsmarken” met een postzegel van 30 cent opplakken. Daar de „Zulassungsmarken” aan de solda ten uitgereikt worden en door hen aan hun familieleden gezonden, zijn deze dus nergens anders verkrijgbaar. Familieleden, bekenden, werkgevers, enz., die een pakje aan een vrijwilliger sturen willen, dienen zich met de naaste familieleden in verbinding te stellen. Om een goede en tijdige afwikkeling van het geheele kerstpakketverkeer mo gelijk te maken, is een inkrimping van het postverkeer noodzakelijk. De brief post ondervindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 Nov. alleen Feldpostzen- dingen tot en met 100 gram aan sol daten met een Feldpostnummer aange nomen worden. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpost- nummer, kunnen pakjes tot een kilo zonder „Zulassungsmarke” tot 30 Nov. verstuurd worden. Van 30 Nov. 1943 tot 25 Dec. 1943 kunnen in geen geval veldpostpakketten en pakjes aangenomen worden. De pakjes moeten als volgt worden ge adresseerd: Aan das SS-Ersatzkommando Nieder- lande, den Haag, Korte Vijverberg 5. Zur Weiterleitung an: rang... naam... veldpostnr.... of adres. liepen, werden hier t—o— c--- - dig teruggeslagen. De vijand verloor hier Witebsk vielen de bolsjewieken her- Ten Zuidwesten van Newel zijn hevige gevechten aan den gang uit het penetratiegebied andelijke gevechtsgroepen. De formaties der tiende divisie luchtdoelgeschut heb ben zich in het gevechtsgebied van Kief en Sjitomir bijzonder onderscheiden door vastberaden in de gevechten te land in te grijpen. Aan het Zuid-Italiaansche front slechts wederzijdsche bedrijvigheid van artillerie en verkeoningsafdeelingen. Aanvalspogingen, in den afgeloopen nacht door afdeelingen vijandelijke vlieg tuigen ondernomen tegen plaatsen in West- en Noord-Duitschland, veroorzaak ten geringe schade. In totaal zijn gisteren boven Duitschland. het bezette gebied in voor de deur, de t étalages, wij een verre blik waar men rekent van prijs- Wij voor de étalages zijn letterlijk

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1