1943. Vrijdag 19 November. Aantal plaatsen van Kief gevechts gebied heroverd No. 18647. in naar over STADSNIEUWS SPORT AGENDA KUNST EN LETTEREN De strijd tegen den sluikhandel Poolsche divisie loopt Duitsche troepen De distributiebonnen De „Dag der Oude W.A.” gaat door 74.536 Processen-verbaal in een half jaar Hevige gevechten bij Korosten en Retsjitza; doorbraakaanvallen ten Westen van Smolensk verijdeld BURGERLIJKE STAND Uitreiking distributiebescheiden Aanval op Berlijn I De slagen bij Bougainville In het gevechtsgebied van Smolensk ANIKA’S KOFFER TERECHT! Groente voor zieken Even een briefkaartje Flinke kerels melden zich voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland Hull spreekt tot het Congres Moskou geeft het incognito op I HAAGSCHE een het 1 48 Tabak 1 rants. nu. Margarine rants. Soendastraat 25, den Serviesg. enz. 2 pnt. p. b. 45 gr. Scheerzeep 31 Dec. 20 t.m ver- Bij onze vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. (S.S.P.K. Fritz-OH) 46 Britsch-Amerikaansche bommen werpers neergeschoten „Werp geen „scherp” tusschen de aardappelschillen” 15.45 en 19.30 U. 18.30 u. Slapelooze van de fruit. ver- van 333-02 333-03 rants rants, rants, rants gram 47/48A Brood 47/48B Brood vermelde vervoegen gekeurd voor de of den Neder- □e Leider en commandant Zondervan spreken De persdienst der N.S.B. deelt mede-, De plechtigheid ter herdenking van de oprichting der W.A. op 7 Nov. 1932, welke door omstandigheden moest worden uit gesteld. zal op Zondag 21 dezer doorgang vinden op het terrein van de lagere kader- school, Doodeweg B.20 te Oud-Leusden De Leider zal hier met den commandant der W.A., mr. A. J. Zondervan, het woord voeren. Zondagmorgen loopt van 10 uur af een speciale busdienst van het station te Amersfoort naar de halte „Laan 1914”, die enkele minuten van de kaderschool ligt. 4 1 47/48 Beschuit 1 699/700 Alsem. 1 701 Algemeen 702 Algemeen Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmclden en worden gedurende hun bepaalde redenen blijven, kunnen VERDUISTEREN Van 16.45 uur tot 7.45 uur Maan: 19 Nov. onder 12.52 u„ op 23.29 u. L. K,; 20 Nov. onder 14.19 u.; 21 Nov. op 0.34 u. onder 14.40 u. BEVALLEN: A. W. Schrumpf geb. Burg z. C. M. J Boelens geb. von der Assen, z. A. Blok. geb. Tuinenbreijer. d, A. Adelaar geb. Hellemons, z. M. S Mooij geb. van der Kaai, z E. M. van der Winden geb Weismann. z. J. D. S. van der Spek geb. Nagel, z. M. M. Weber geb. IJkel, d. G. K de Ruiter geb. Kouwenhoven. z. C. A. C. de Vries geb. Potdevin. z. M. J. Bier hoff geb. Eysackers. z M. Fros geb. van Hamburg, z. C. Gelauff geb Augustin, d. M. C. Vogels geb. van der Laan, z. M. W. Keeven geb. Ger rits, d. B, A. Rietbroek geb Grob- bink, d. OVERLEDEN: F. van ’t Roer, weduwe van W. Houwing, 85 j. F. J. Barbier, ongehuwde man, 68 j. W. G. F. Mostard. man van M. C. Scharree, 71 j W. van Doorn, ongehuwde vrouw, 48 j. G. B. C. van Agthoven, zoon, 19 maanden. Morgen van 8,3012.30 uur vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats in het gebouw aan de Groot-Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 voor de namen beginnende met: Tes t/m Vee. In het bijkantoor Scheveningen-Noord (Ooststraat 1) van 912 voor de letters Tot t/m einde U en in het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 912 voor de letters Sn t/m Tor. Vrijwilligers, die om in Nederland moeten dienst nemen bij den Landstorm Neder land of bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. In de late avonduren van gisteren dron gen Britsche formaties bommenwerpers onder bescherming van mistig weer het Noordwest-Duitsche rijksgebied binnen en vielen behalve eenige andere plaatsen van het rijk ook de rijkshoofdstad met bri sant- en brandbommen aan, meldt het D.N.B. De terstond in actie komende af weer van Duitsche nachtjagers en van talrijke luchtdoelbatterijen verhinderden den Britschen terreurvliegers, een gecon. centreerden aanval op de stad Berlijn te ondernemen. De bommen werden in hoofdzaak geworpen op de dicht bewoonde voorsteden. Reeds zijn berichten binnen gekomen over het neerschieten van ver scheidene Britsche bommenwerpers, die aan den aanval hebben deelgenomen. De formaties van de geallieerde luchtmacht, die gisteren overdag en ’s avonds in vrij grooten omvang ope raties tegen het Duitsche Rijk en de bezette gebieden hebben uitgevoerd, hebben volgens de tot dusver ontvangen berichten minstens 42 Britsche en Ame- rikaansche bommenwerpers verloren. Jiu-JitsuZaterdagavond a.s. om 7.30 uur geeft de heer Joh. v d. Bruggen met de Haagsche keurploeg „Nakada" in Pulchri Studio een demonstratie jiu-jitsu en judo. van levendige voorhoedegevechten in den Oostelijken sector van het front, over het algemeen kalm. In de Egeïsche Zee vielen lichte Duit sche vlootstrijdkrachten gisteren de ten Noorden en Noordwesten van Leros ge legen eilanden Lipsos Patmos en Nicaria aan. Zij dwongen de aan Badoglio onder- hoorige Italiaansche bezetting van deze eilanden te capituleeren en maakten een omvangrijken buit Formaties vijandelijke vliegtuigen vielen gisteren overdag Noorsch gebied en in den afgeloopen nacht verscheidene plaat sen in West, en Noord-Duitschland waar onder ook de Rijkshoofdstad aan. Uit Mannheim wordt melding gemaakt van vrij groote schade De bevolking leed ge ringe verliezen Luchtverdedigingsstrijd- krachten vernietigden volgens de dusver ontvangen rapporten 46 Britsch-Ameri kaansche bommenwerpers. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 18 op 19 November afzonderlijke doelen in het stadsgebied van Londen. De zender-Tokio verklaart omtrent den vijfden luchtslag bij Bougainville, dat de Ver. Staten de gevechten klaar blijkelijk volkomen willen ontkennen. Wel hebben zij op 18 November toege- ge'; i. dat in de wateren van Bougain. ville de kruiser ..Northampton" tot zin ken is cebracht. Dit is echter slechts een v*Em'c>Wan^ *n wer^e'ükheid hebben de .ver. Stateo 67 oorlogsschepen verloren. Tijdens de keu ringen worden alle inlichtingen strekt met betrek king tot de verzor ging van familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen etc. Br of Geb Br. of Geb. Br. Geb.Bes Br. Geb.Bi Gort Verv. midd Gort Rijst of Gort s/leesch Vleesch Boter Margarine Vv 40+Kaas Melk Taptemelk Aardapp Aardapp. Suiker Jam Chocolade Suikerw Sigaretten Sigaren Tab. Sigaren of Cigarillos Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrij willig bij de hier onder adressen ten einde te worden Waffen-SS Landstorm land. COURANT. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht mededeelt, zijn bij een on langs in het gevechtsgebied van Smo lensk door de bolsjewieken ondernomen grooten aanval, voor het eerst onder deden van de zoogenaamde Poolsche divisie „Thaddeus Kosziusko” in den stryd geworpen, die, toen de gevechts handelingen even aan den gang waren, in gesloten rijen naar de Duitsche troe pen overliepen. Het D.N.B. verneemt over deze op merkelijke gebeurtenis, op grond van verklaringen van de overloopers, de volgende bijzonderheden: De Poolsche divisie „Thaddeus Kosziusko” werd in het voorjaar van 1943, onder bevel van den joodschen kolonel Berling geplaatst. Zij vormde geen zelfstandige formatie, zooals dit in Engeland het geval is, doch was een onderdeel van het bolsje wistische leger. Het officierscorps be stond uit bolsjewieken van Poolsche en Oekrainische origine. Zooals bij iedere bolsjewistische een heid, was er een „bijzondere afdeeling” en ook het bekende politieke apparaat van joodsche commissarissen, dat den naam „afdeeling voor politieke voor lichting” droeg. Sedert het oogenblik, waarop zij wer den weggevoerd, was de behandeling der Polen door de bolsjewieken één martelgang. Deserties waren derhalve aan de orde van den dag. Het kleinste vergrijp werd door een onmiddellijke executie voor het front of door het overbrengen naar een bolsjewistisch strafkamp, hetgeen volgens de verkla ringen der overloopers nog erger was, gestraft. De strijdende Polen liepen den eersten den besten keer, dat zij aan net front kwamen, onmiddellijk in grooten getale over. De artillerie dar bolsjewie ken richtte naar vuur op de vluchtende Polen. Meer dan 600 hunner slaagden erin zich in de Duitsche stellingen in veiligheid te brengen. Talrijke overloo pers hadden verwondingen door Sovjet- granaatscherven opgeloopen, of waren door bolsjewistische scherpschutters in den rug getroffen. Nog op weg naar het achterwaartsche gebied, werden de Poolsche overloopers verscheidene ma len door bolsjewistische slagvliegtuigen aangevallen en beschoten. Het feit, dat deelen der z.g. Poolsche divisie „Thaddeus Kosziusko”. bij hun eerste optreden in hun geheel van de bolsjewieken naar de Duitschers zijn overgeloopen, ziet de „Berl. Börsen- ztg.’ als kenmerkend voor de houding van het bolsjewisme jegens de kleine volken, die aan den rand en binnen het bereik van de bolsjewistische ruimte liggen. Het blad wijst er op, dat het bolsjewisme ook den laatsten vonk van nationalen wil bij die volken tracht te dooven. De Poolsche soldaat, die in het Sovjetleger dient, mag niet anders zijn dan een slaaf, die geleid wordt door de bedreiging met het schot in den nek. De vlucht der Poolsche overloopers be wijst genoeg ten aanzien van de positie, waarin de Poolsche soldaten zich be vonden. Zij prefereerden het om in het ergste geval op de vlucht te sneuvelen, dan nog langer voorwerp te zijn van de methode, die het Sovjetsysteem toepast jegens de leden van zwakkere volken, voor zoover het gelegenheid heeft der- gelijke methoden te hunnen opzichte uit te oefenen. A A Toiletzeep 25 H.. en k.br. Hond- en k.br. 15, 16 U215 pet.l L petroleum 11 Jan '44 15 t.m, 19 BV 1 eenh, Brandst. 31 Dec 22 BV 1 eenh, Brandst. 29 Febr 11 t.m. 17 KF 1 eenh. Br st. 30 Apr. ’44 Brandstoffen 1 eenheid perioden 1 t m. 8 1 eenheid Brandstoffen (voor bijzondere doeleinden) 30 April. Textielkrt V 115 M Kousenbonnen J K. L M en punten 51 t.m. 80; V 215 punten 80 t.m 51 en Kousenbon M; V 315 punten 100 t.m. 61 en Kousenbon M; V 415 punten 61 t.m. 100 en Kousenbon M; V 515 punten 61 t.m. 100; V 516 punten 100 t.m. 81/81. V 615 (alle punten), toeslag V 815 pun ten 30 t.m. 21/21; V 715 punten 30 t.m. 11. Textielpunten alleen geldig met speciale vergunning, behalve voor eenige kleine artikelen ZATERDAG 20 NOVEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant". Voordracht over„De sterrenhemel nu en in het jaar 15000”. 13.13 Stadsschouwburg. „Clivia” Princesse-Schouwburg. ,,’n nacht” 19-15 u. Geb. v. K. en W. „Ge lukskinderen”. 14 u. „Boyd Bachman”. 19.30 u. Oiligentia. „St. Nicolaas is jarig”. 15 u. Rijksconservatorium. Concert door het Röntgen-Quartet m.m.v Theo v. d. Pas. 15.30 u. Metropole. „Droomen zijn bedrog”. 19.30 u. Scala. „2 Flierefluiters”. 19.30 u Paarden Duindigt. 12.30 u. Jiu-Jitsu: Demon straties in Pulchri Studio. 19.30 u Bijz. rants.: 2-70, 3-70, 4-70 Reserve Alle bonnen zijn veertien dagen geldig uitgezonderd; 2-69, 3-69 4-69 Reserve en 46A Boter 31 October t.m 11 December. Tabak 45 en 46 t.m. 27 Nov. Eerstvolgende bonaanwijzing op 28 Nov. voor alle artikelen, uitgezonderd: Koffie- surrogaat Vervangingsmidelen en Cho colade op 12 December. Overige bonnen 2-14, 2-15 Serv. Serviesg enz. 4 pnt. p b. 3, 4-48. 3, 4-49 Reserve Textiel 1 een V 115 697 Algem. AA 1 stuk eenh.zeep 30 Nov. 698 Algem AA Waschpoeder 30 Nov. 50 of 75 g. toiletz. 30 Nov 30 Nov. Anika. de begaafde jeugdige danseres, was op reis één van haar koffers kwijt geraakt, welke 5 japonnen, dekens en een doos met schmink e.d. bevatte Men kan zich moeilijk voorstellen wat het verlies van vijf japonnen voor een dan seres beteekent. Vijf japonnen beteekenen vijf bepaalde dansen Zonder de japon nen moesten die vijf dansen uitvallen. Maanden van voorbereiding zouden hier mee verloren gaan Nieuwe dansen moe ten er voor in de plaats komen, maar daarvoor zijn nieuwe costumes noodig .Aniki studeerde juist een aantal nieuwe dansen in en haar moeder heeft de grootste moeite daarvoor de benoodigde stoffen te krijgen. Daar kwam nog bij het verlies van den onvervangbaren kof fer. Anika en haar moeder waren er dan ook danig van overstuur De koffer moest met vier andere van Hilversum naar Haarlem gestuurd worden De moeder toog naar Haarlem onder zocht. telefoneerde en informeerde, maar de koffer was en bleef weg Tot haar verbazing zag zij gisteren een berichtje in de Haagsche Courant, dat Anika een koffer met costuums kwijt was. Maar nog grooter was haar ver bazing, toen hedenmorgen een „mijnheer van de courant” haar kwam vertellen, dat de koffer stondop het station Staatsspoor. Waar die vandaan kwam en waar die zooal geweest was zal wel een eeuwig geheim blijven. Van Hilversum naar Haarlem moest de koffer vervoerd worden In den Haag kwam hij. hoewel er geen aanduiding van dien aard op :tond, terecht. Waarom die koffer uit de 1100 gemeenten van ons land, juist die uitkoos, waar de bezitster woonde Een gelukkig toevalToen de ambtenaar van de Spoorwegen hedenochtend vroeg de bagage inspecteerde, trof hem de naam Anika. waarover hij juist den avond te voren in de courant had gelezen. Enkele uren later stond een hei Pde moeder over den koffer haar beroemde dochter gebogen. periode aanvraagformulier in te vullen PETROLEUM VOOR KOOKDOELEIN- DEN Van 20 Nov. ’43 tot en met 11 Jan '44 geven elk der met „15” en „16” ge nummerde bonnen van de bonkaart „U 215” voor kookdoeleinden. recht op het koopen van één liter petroleum. voor de periode van 14 Nov t.m. 27_Nov rants, rants, rants, rants 250 gram 1 rants 47A Kind.voeds250 gram 47B Kind voeds250 gram 47/48A Vleesch 1 47/48B Vleesch i/4 47 A Boter 47 B Boter 703 Algemeen 47/48 Melk 47/48 Taptem. 47/48 Aardapp. 2 47/48 Toeslag 704 Algemeen 705 Algemeen 47 Versnaper 48 Versnaper. 47 Tabak „ARS ANTIQUA ET NOVA”: Gisteren woonden wij den eersten avond bij in „Diligentia” van een kamerorkest uit het Residentie-orkest. Een aangename en, ge- makkelijk-toegankelijke Symphonic opus 10 in A-dur van F. K. Abel liet ons onder leiding van Frits Gaillard een ensemble hooren, dat aan geen enkele der euvelen leed, waaraan de z.g. kamerorkesten zoo dikwijls mank gaan. Alle leden zijn be kwame musici die, daar zij deel uitma ken van een zelfde orkest, op elkaar zijn ingespeeld. Ook in de verhouding tot den solist, den eigen concertmeester Adolphe Poth, die een eerste uitvoering van Mo zarts Vioolconcert K.V. 211 gaf en daar bij zich door zijn bekende virtuose en muzikale eigenschappen onderscheidde. Zijn vloeiend, natuurlijk en zinvol spel heeft een uitnemenden indruk gemaakt. In de Cadensen gaf hij nog eens in het bijzonder blijk van zijn speciaal-violis- tische kundigheden. Het applaus was zeer warm en de solist betrok orkest en diri gent in het succes. Ook bloemen werden aangeboden. Een vlot gespeeld, wellicht nog meer te verfijnen Divertimento van Michael Haydn volgde, terwijl na de pau ze een „Meditation” over een oud-Bo- heemsch koraal van Josef Suk door zijn sterke, zwaarmoedige bewogenheid groo ten indruk maakte. Zeer expressief ge speeld evenals „Vijf stukken” voor strijk, orkest van Paul Juon. Hartstochtelijke vervoering, warme innigheid, kwamen in de kleurige, contrastrijke weergave op zeer boeiende wijze tot uiting. De eerste indruk van het kamerorkest is uitstekend geweest. J. C. Manifarges. SLAPELOOZE NACHT”: Morgen avond en Zondag 21 Nov. ’s middags en ’s avonds geeft het Residentie Toonee.l in den Princesse-schouwburg de eerste op voeringen van ,,’n Slapelooze nacht” (Nuit Blanche), blijspel in 3 bedrijven (4 tafereelen) door Jean Vallée. Als onderdeel van de c o n- servatorium-concerten in het Rijkscon servatorium alhier, zal het Röntgen strijk kwartet wederom in dit seizoen eenige Kamermuziekconcerten organiseeren Het eerste concert zal morgen worden ge geven in het Rijksconservatorium met medewerking van Theo van der Pas De première door het Duit- sche theater van de Boheemsche opera Jenufa” die belangwekkend is door het sterk dramatisch karakter, zal Zondag 28 November in den Stadsschouwburg alhier worden gegeven. Deze opera werd ge schreven door Leos Janacek wiens werk in Nederland nog onbekend is. Muzikale leiding George Pilowski, decor Ernst Ru- fer De ensceneering is van den intendant dr. Wolfgang Nufcr. Van bevoegde zijde wordt er op gewe zen. dat zieken, die op grond van de be treffende voorschriften rantsoenbonnen voor groente en fruit ontvangen, deze bonnen moeten inleveren bij een der groente, en fruithandelaren, die het be drijfschap voor groenten en fruit speciaal voor het leveren van groente en fruit aan zieken heeft aangewezen. De adres sen van deze handelaren zijn verkrijg baar bij den plaatselijken distributie dienst. Wat, heeft u nog steeds geen brief kaartje geschreven? Doe het dan Sint Nicolaas kan nog heel wat gebrui ken. Al die kinderen, wier ouders in zorgvolle omstandigheden verkeeren, te helpen, dat valt niet mee. De Jeugd storm helpt St. Nicolaas en zamelt speelgoed in voor deze kinderen. Schrijf nu meteen een briefkaartje en het wordt gehaald. Het adres is: Haag. OPBRENGSTEN P.T.T.: De opbrengsten der P.T.T bedroegen over September 1943 in totaal f 12.250.263, dat is 1.662.407 meer dan in Sept 1942 De opbrengsten van de maanden Januari t.m. September 1943 overtroffen die van dezelfde maanden in 1942 met f 12.095,807 PAARDEN COURSES OP DUINDIGT: Zes rennen en 1 draverij die gezien het groot aantal inschrijvingen gesplitst zal moe ten worden staan voor morgenmiddag aanvang half één op het programma. Onze verwachtingen in de rennen zijn I Jan Compagnie BibiII Medinette Marquesa FantasqueIII Kif-Kif DjelamIV Paturion Euterpe Fougue: V Young Phalaris Marjolet Funiculaire: VI Suze Labelle Voor de draverij make men bii splitsing een keuze uit rijder Geersen Fanfare Edelbrewer Akron B, Excellentie Bre wer en Alpen ist verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor. den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei. dng heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 2o ii.’43 912 u. Assen. Concerthuis a d Vaart; 15—18 u. Groningen, Heere- straat 46' 21-U-’43 9—12 u. Leeuwarden, hS s/haai. Breeds». 22.1.-M S_-.4 u. Amsterdam, Dam 4, 23-11-43 9—13 u. Utrecht N.V.-Huis. Oudegracht 245; 24-ll-’43 9—14 u. Amersfoort, Pol Durch sancslager Leusderwcg; 25-11- 43 9 14 u. Den Haag. Café den Hout, Bezuiden- houtscheweg. OUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 19 November. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede In de groote bocht van den Dnjepr viel de vijand bij aanhoudend regenweer gisteren slechts met vrij zwakke strijd krachten aan. Hij werd overal afge slagen. Ook bij Tsjerkassy bleven ver scheidene aanvallen en pogingen van den vijand om de rivier over te trekken zonder succes. Door talrijke hevige doch vergeefsche aanvallen in het gevechts gebied van Kief probeerden de bolsje wieken het vorderen van den Duitschen tegenaanval te verhinderen. Onze troe pen braken het hevige verzet van den vijand, breidden in een dapperen aanval hun aanvalssucces uit en veroverden een aantal door den vijand taai verdedigde plaatsen In het gebied van Korosten duren de verbitterde gevechten onverminderd voort. In den sector van Retsjitza ont stonden eveneens aanhoudende hevige gevechten. Sterke vijandelijke aanvallen werden afgewisseld door krachtige eigen tegenaanvallen. Ten Westen van Smolensk verijdelden onze beproefde divisies ook gisteren alle met superieure strijdkrachten onderno men doorbraakaanvallen der bolsjewieken en brachten den vijand opnieuw zware verliezen aan menschen en pantserwagens toe. Ten Zuidwesten van Newel werden enkele van uit het penetratiegebied aan vallende vijandelijke afdeelingen tot den strijd gedwongen en na deels zware ge vechten uiteengeslagen. Aan den succes vollen afweer van den vijandelijken stormloop ten Westen en Noordwesten van Smolensk hebben het tweede bataljon van het gemotoriseerde regiment grena diers 119 onder bevel van majoor Na- gengast, de Saksische 14e divisie infanterie onder bevel van generaalmajoor Flörke en de Oost-Pruisische 206e divisie infan terie onder bevel van luitenant-generaal Hitter een schitterend aandeel. In Zuid-Italië verliep de dag, afgezien tot en 1943 indienen op formulier (voor stalverlichting) en (voor voertuigverlichting) Z j. die voor de eerste periode hun aan vragen hebben ingediend behoeven niet opnieuw voor de tweede Vï 100 1% liter l3/4 liter kg 1 kg 500 gram 250 gram 100 gram 100 gram rants. Minister Cordell Hull heeft in een ge meenschappelijke zitting van het Con gres over zijn reis naar Moskou o.a. verklaard: „Wij kunnen en zullen door de samenwerking met andere landen baas blijven over ons eigen lot. De con ferentie te Moskou heeft zich bezig ge houden met de vraagstukken, die zich zullen voordoen bij een succesvollen af loop van den oorlog. Er zijn uiterst be langrijke afspraken gemaakt. In de allereerste plaats is het denkbeeld ont staan, dat de samenwerking der Ge allieerden na afloop van den oorlog, even belangrijk en noodzakelijk zal zijn als zulks het geval is voor het uitvoe ren van de gemeenschappelijke oorlogs inspanning. Na afloop van den oorlog zullen de Ver. Staten en de Geallieer den hetzelfde gemeenschappelijke be lang hebben bij de ordening van de wereld. Te Moskou hebben de regeeringen van Engeland, de Sovjet-Unie, de Ver. Staten en Tsjoengking zich verplicht tot internationale samenwerking. Er zijn vele politieke vraagstukken besproken, die zijn voortgevloeid uit de militaire gebeurtenissen in Europa. Er zijn voor zorgsmaatregelen genomen voor de mo gelijkheid, dat er problemen van ge meenschappelijk belang ook in de toe komst zullen ontstaan voor de regeerin gen van Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. Practisch is het niet uitvoerbaar, dat verscheidene regeerin gen langs den gebruikelijken weg van de diplomatieke gedachtenwisseling tot een volledig en snel accoord ten aan zien van dergelijke problemen zouden kunnen geraken. Daarom heeft men be sloten, een adviseerende Europeesche commissie te vormen met zetel in Lon den, die adviezen moet geven, maar geen uitvoerende volmachten bezit. Bo vendien is er besloten tot een dienover eenkomstige commissie voor Italië. Beide organisaties zouden evenwel niet in de plaats kunnen treden van de ge bruikelijke diplomatieke betrekkingen. Huil verklaarde, dat de uitvoerige be sprekingen te Moskou niet alle vraag stukken tot oplossing hebben kunnen brengen, waarvoor de conferentie zich geplaatst zag. Tot de vraagstukken, die op grond van hun karakter tot het ein de der vijandelijkheden niet in behan deling kunnen worden genomen, behoort het vraagstuk der grensregelingen. KAARSSN VOOR STAL- EN VOER TUIGVERLICHTING Verbruikers van kaarsen voor stalverlichting en verlich ting van voertuigen kunnen de aan vragen voor de tweede periode voor het seizoen 1943/1944. loopende van 1 Dec. 194^ tot en met 31 Jan 1944. bij de dis- tributiediensten van 22 Nov. af met 4 Dec MD MD De politieke ontwikkeling in Europa heeft gaandeweg vele illusies en zoete droomen verstoord en ook den sluier opgelicht van veel wat tot dusver, in het belang van de z.g. samenwerking der geallieerden, verborgen moest blij ven. Zoo trachten Anglo-Amerikanen de Sovjet-Unie aan de wereld voor te stellen als een partner, waarmee te praten viel en die heusch niet zóó zwart was als zij wel afgeschilderd werd. Immers Stalin had vrede met de orthodoxe kerk gesloten en de Komin tern ontbonden, de communistische internationale, die een netwerk van propaganda over de geheele wereld uit strekte. Alle ondermijningsarbeid tegen de „kapitalistische staten” zou stop gezet zijn De aartsbisschop van York, Garbett, kwam opgetogen van zijn reis naar Moskou in Engeland terug. Uit zijn verklaringen en die van andere geallieerde woordvoerders kreeg men den indruk, dat het met de be dreiging uit het Oosten niet zoo’n vaart zou loopen, dat Moskou geen verove ringsplannen had, enz. In werkelijkheid toonen de Sovjets echter van hun oude idealen nog niets te hebben prijs gegeven. Men voedt zich in Engeland en elders met valsche hoop, door illu sies te wekken met zoetsappige verhaal tjes over de democratische opvattingen, welke thans in het Kremlin zouden overheerschen. Het tegendeel is dichter bij de werkelijkheid. Dit blijkt o.a. uit eeA verklaring van een vooraanstaand lid van de Russische communistische partij, Mities, die dezer dagen op den voorgrond stelde, dat „het Sovjet-Rus- sische succes aan het front slechts een overwinning is van de communistische partij, die in de Sovjet-Unie meer dan ooit de voorhoede van de Sovjet-volken is geworden. Ook de strijders van het roode leger zijn in de eerste plaats bolsjewieken en leerlingen van Lenin en Stalin en dan soldaten.” Derhalve viert het communisme, voor en na, hoogtij. Ook is bekend ge worden, dat de politieke commissaris sen nog steeds in het roode leger in functie zijn. De bolsjewieken geven hun „incognito” op. Men is te Moskou inderdaad nooit afgeweken van de oude paden. En dat weet men ook in Engeland. Zoo heeft de Engelsche communistische leider Gallacher een veelzeggenden geluk- wensch aan Stalin gericht. Gallacher heeft in een telegram, ter gelegenheid van den 26sten verjaardag van de bols jewistische revolutie, Stalin namens de Engelsche communisten dank gezegd, dat hij „zijn verheven en edelmoediger! eed aan het graf van Lenin steeds heeft gehouden.” De Sovjet-Russische pers heeft dit telegram door latere publicatie een bij zondere beteekenis gegeven. De eed, waar Gallacher op doelde en die door Stalin in 1924, bij het graf van Lenin werd afgelegd, luidt als volgt: „Wij zweren bij het graf van Lenin, dat wij zelfs ons leven niet zullen ontzien om het bondgenootschap der arbeiders van de geheele wereld, de communistische internationale, te versterken en uit te breiden.” De oude leuzen uit den tijd van Lenin, vooral die van de „dictatuur van het proletariaat” over de geheele wereld, zijn blijkens bovenstaande nog steeds van kracht. Deze gelukwensch kan slechts één ding beteekenen: De leider van de Engelsche communisten en Stalin vat ten de ontbinding van de Komintern zoodanig op, als zij door allen moet worden begrepen, die niet het slacht offer willen worden van een gruwelijke misleiding, namelijk als een manoeuvre, welke ten doel heeft den volken van Europa en de geheele wereld zand in de oogen te strooien. De camouflage, ter wille van het bondgenootschap met de Anglo-Ameri kanen is thans blijkbaar niet langer noodzakelijk. Op de conferentie van Moskou heeft Stalin zijn „bondgenoo- ten” voor zijn wil kunnen doen buigen. De op hun overwinning vertrouwende Sovjets zullen den waan verstoren, dat de Anglo-Amerikanen medezeggen schap krijgen in de nieuwe regeling in Europa, welke uitsluitend door Moskou zou worden bepaald. Alleen Duitsch- land en zijn Weermacht kunnen den rooden vloed den weg versperren en voorkomen, dat allereerst de kleine vol ken in het Oosten ten prooi zulleii val len aan het bolsjewisme. Het beset van dit gevaar zal de volken van Europa tot alle inspanning aansporen en hun af weerkracht versterken. j De Centrale Controle Dienst, het controle- en opsporingsappa raat. dat in dienst staat van de organisatie der voedselvoorziening en toezicht houdt op naleving der voorschriften en maatregelen, die in het belang van een geregelde voedselvoorziening zijn uitgevaar digd. heeft in de periode van zes maanden, die juist achter ons lig- gen. n.l van 1 April tot 1 October j.l. niet minder dan 74.536 proces sen verbaal opgemaakt 11.727 daarvan golden gevallen van gra nen. zaden, peulvruchten en kool zaad. In beslag werd genomen 482 000 k.g. Als een van de ernstigste over tredingen van de voedselvoorzie- ningsbepalingen wordt het achter houden van melk beschouwd Al leen al de afdeeling technische contröle boekte op dit terrein in het tweede en derde kwartaal van dit jaar 6957 processen-verbaal. In het zuivelcentrum bij Gouda b.v. bleek bij de inbeslagneming van 207 kazen, dat daarbij 15 personen betrokken waren Het zich fraudu leus verschaffen van groenten en fruit heeft in bijzondere mate de aandacht van den C.C.D noodig gemaakt. Wat zegt men wel het getal 941.209’ Het zijn kilogrammen groenten en door den C.C.D in het bewuste half jaar in beslag genomen 5469 processen-verbaal kwamen alleen al in de maand Juni voor De sluikhandel in aardappelen werd eveneens krachtig bestreden: in totaal is een hoeveelheid van 331.585 kilogram in beslag ge nomen Tenslotte mag ook de in beslagneming van 36.317 k.g vleesch en spek. 269 runderen en kalveren 666 varkens en biggen 554 schapen en lammeren en 84 paarden en veulens niet onvermeld blijven TRAMBOTSING Op het kruispunt Valkenboschlaan Weimarstraat heeft gistermiddag om streeks half vijf een trambotsing plaats gehad. Een motorwagen van lijn 1. welks remmen weigerden, reed op een aanhang, wagen van lijn 20 in, waardoor aanzien lijke schade ontstond. Eenige passagiers klaagden na de botsing over pijn en dui zeligheid, terwijl gen hunner, R. G. v. d. L„ een fractuur van den linkerarm op liep. JUBILEA De heer C. van Donk, chef bij de N.V. Meel- en Broodfabrieken „De Zeeuw” B. Hus, herdacht zijn 25- jarig jubileum. Op het hoofdkantoor had een hartelijke huldiging plaats door de directie en chefs, terwijl het personeel der fabriek aan de Weimarstraat den jubilaris een gezelligen avond aanbood. De huldiging ging gepaard met het aan bieden van bloemen en geschenken. Morgen viert de heer A. Mondt, wagen maker bij de Gemeentereiniging zijn 40t-jarig ambtsjubileum. INBRAKEN: Ingebroken is in een sla gerij aan de Paul Krugerlaan. Ont vreemd werden 260 k.g. vleesch en vleeschwaren, benevens een transport- rijwiel. Bij een inbraak in een speel goedfabriek aan het Lage Zand werden f 200. een gouden broche een luidspre ker en een klokje gestolen HAZARDSPELERS VERRAST: Gister avond werd een inval gedaan in een per-eel aan den Stationsweg, waar een tiental personen deelnam aan het hazard spel „Tarantella”. Allen werden overge bracht naar het hoofdbureau van po litie doch zijn na verhoor heengezonden De hoofdbewoner de 50-jarige kelner W. A. J. K„ is in bewaring gesteld.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1