Sjitomir stormenderhand IN OOST-AZIE DE STRIJD genomen 1941 No. 18648. van en Extra verstrekking van olie, stroop suikerwerk Zaterdag 20 November. 1941 Nieuwe aanval op Londen NOTITIES Musici voor den Landstorm Slagers mogen geen bouillon bereiden Ergerlijk wanbegrip De Stem der SS Nederland Brandbommen op het Open luchtmuseum te Arnhem Bolsjewistische doorbraakpogingen ten Noordoosten van Gomel verijdeld Verrassingen voor de maand December Protest tegen de vrijlating van Mosley Regeling voor de verstrekking van beenderen Het politiek weekpraatje Flinke kerels melden zich voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland De vermogens in Catroux brengt verslag uit Verklaringen van overloopers der Poolsche divisie Amerikaansche nederlaag bij Bougainville nog catastrofaler dan Pearl Harbor Boston opgeschrikt De Zwarte Handel HAAGSCHE COURANT marine dat critiek niet ge- ver- van Denkt U aan de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm? „Werp geen „scherp” tusschen de aardappelschillen’ verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Luistert op Zondag 21 November van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hil versum I op golflengte 415 meter, naar de Stem der SS, onderwerp: SS-Stan- darte Kurt Eggert. Toen zij op de reeds in beweging zijnde stoomtram wilde stappen is de 75-jarige mevrouw J. W. te Heerenveen uitgegleden en overreden. Zij is aan de gevolgen van het ongeval overleden. vol- onze Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Voor de militaire kapel van den Land storm Nederland worden musici ge vraagd. Ook amateurs kunnen zich mel den. Voor een muzikale opleiding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schrifteiyke aanmel ding bij het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. zal in daartoe bedrijf- echter ver leef tijd van jaar kan willig bij onder adressen ten einde te worden Waffen-SS Landstorm land. stukgehakt en gezamenlijk met soepbeenderen verkocht worden Het aftrekken van beenderen slechts zijn toegestaan, indien men het bezit is van een speciaal verleende vergunning van het schap Deze vergunningen zullen slechts in uitzonderingsgevallen strekt worden De vergunning moet wor den aangevraagd bij het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch. deze brief lehr ijver 'uiting' heeft j gegeven, distributie “is” in het leven geroe pen om een rechtvaardige verdeeling van -.1 j j2a i. Wie zich niet houdt aan de distributie ingevoerde regeli’g, j.. den kan van Voor-inlevering van bonnen In verband met het bovenstaande moet men gedurende het tijdvak van 22 tot en met 27 Nov. bon „Algemeen 706” ter ver krijging van het extra rantsoen van 500 gram stroop en bon „Algemeen 707” ter verkrijging van het extra rantsoen van 100 gram suikerwerken bij zijn winkelier vóór inleveren. Ter verkrijging van het extra rantsoen van 180 gram slaolie (raapolie) moet men bon .Algemeen 708” en de bonnen „Re serve M 73” en „Reserve M 69” (resp. van de bonkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid) in hetzelfde tijdvak vóór inleveren. De aflevering van deze artike len door den winkelier kan eerst op 12 Dec. een aanvang nemen. Voor deze arti kelen zal geen aparte afleveringsbon worden aangewezen, zoodat de handelaren voor de bonnen „Algemeen 706 707 708” en „Reserve M 73 en Reserve M 69” des- gewenscht ontvangstbewijzen dienen af te geven Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat men zijn bonnen slechts kan inleveren bij zijn gebruikelijken win kelier, daar de handelaren die tot dus verre geen stroop suikerwerken of olie verkochten niet bevoorraad zullen worden. Schippers, woonwagenbewoners e.d kun nen de bonnen ..Algemeen 706, 707, 708 en „Reserve M 73 en M 69” tot 4 Dec. a.s. bij den plaatselijken distributiedienst te gen rantsoenbonnen inwisselen. Personen die binnenkort moeten evacueeren en dus kunnen verwachten dat zij zich in het tijdvak van 12 tot en met 25 Dec. a.s. in een andere gemeente zullen bevinden, dan waar zij thans woonachtig zijn worden hiertoe tot 4 Dec. eveneens in de gelegen heid gesteld Grootste luchtslag Domei meldt, dat de grootste lucht slag in den Oost-Aziatischen oorlog op 2 November in het gebied van Rabaul werd geleverd, toen Japansche marine- luchtstrijdkrachten en vlootformaties van een formatie van in totaa' 230 tot 240 Amerikaansche vliegtuigen 200 ma chines neerschoten. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkant. Schev Keizerstr. 319. Tel. 550310. Fil.: Rljsw. Kantoorboekh Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. -119461; Voorb.. Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 Kwart flesch olie Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd kan bovendien aankondigen, dat het mogelijk is ge bleken dezen winter een extra-verstrek- king vet in den vorm van raapolie uit te geven, waardoor de bevolking gelegen heid krijgt ook in dezen vorm kennis te maken met het product van eigen bodem Ter gelegenheid van Kerstmis en de Oudejaarsviering zal een hoeveelheid van 180 gram, d.i. een kwart flesch olie, overeenkomende met de vetwaarde van ongeveer 225 gram boter, beschikbaar worden gesteld per hoofd der bevol king, ongeacht leeftijd. Zfl, die over toeslagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid beschikbaar, zullen in aanmerking komen voor 360 gram olie. D tegenwoordige voorraadpositie laat helaas een algemeene verhooging van het vetrantsoen niet toe. Het blijkt uit bovenstaande regelen voldoende, dat het groote inspanning heeft gekost eenige verbeteringen in de vetvoorziening tot stand te brengen. Het is aller belang, dat deze verbeteringen gehandhaafd en, eventueel, uitgebreid worden. Mogelijk heden daartoe zullen evenwel alleen aan wezig zijn, indien het uiterste wordt ge geven, zoowel voor den verbouw en de aflevering van koolzaad, als voor de voortbrenging en de aflevering van melk Stroop en suikerwerk Het heeft verder in de bedoeling ge legen voor het oud-vaderiandsche feest van Sinterklaas een pond stroop en een ons suikerwerk extra per persoon be schikbaar te stellen. De beslissing kon evenwel pas zeer recent genomen woe den, gezien het directe verband tus- schen deze aangelegenheid en onze suikerpositie. Daardoor is het jammer genoeg te laat geworden om de ver strekking nog voor Sinterklaas te rege len. Toch zal er voor gezorgd worden, dat een en ander zoo spoedig mogeljjk zijn beslag zal krijgen om op korten termijn na Sinterklaas tot de aflevering van de extra stroop en het suikerwerk te kunnen overgaan. De olie zal omstreeks Kerstmis be schikbaar kunnen komen. De voorberei ding heeft n.l. meer tijd noodig dan in geval van de stroop en het suikerwerk door de werkzaamheden voor het tappen van de olie in flesschen en de moeilijker verzending. Sofia, de hoofdstad van Boelgarije, wordt geëvacueerd. Het gevaar van luchtaanvallen is dichterbij gekomen en alle bewoners van grootere steden, die hiertoe in staat zijn, moeten een an dere verblijfplaats zoeken. Hiermede wil men bereiken, dat er niet meer on- noodig slachtoffers zullen vallen, zooals dit bij den laatsten luchtaanval op Sofia het geval is geweest. Het SS-Ersatzkom mando deelt mede Iedere gezonde Ne derlander in den 17—45 zich vrij de hier- vermelde vervoegen gekeurd voor de of den Neder- Er zal wel niemand in den lande zijn, die niet overtuigd is van de geweldige beteekenis voor de volksgezondheid van een zoo goed mogelijke vetvoorziening. Nu is de Nederlandsche bevolking, sinds het oogenblik. waarop van den reeds voor den oorlog gevormden belangrijken voorraad vet niets meer aanwezig was, voor haar vetvoorziening vrijwel aangewezen ge weest op de boterproductie, derhalve op de grondstof melk, want de voortbrenging van slachtvetten. waaraan men over het algemeen nog te groot belang toekent, heeft voor de vetvoorziening weinig te beteekenen. Het wegvallen van den im port van krachtvoeder en de om die reden uitgevoerde verkleining van den veesta pel hebben een belangrijk verminderde melkproductie en dus van boter veroor zaakt, zoodat het op den duur onmogelijk zou zijn geworden een eenigszins rede lijke vetvoorziening te handhaven. Zelfs zou rekening gehouden moeten worden met een ineenstorting van onze vetposifie met alle catastrofale gevolgen van dien Het is om die dwingende reden ge weest, dat de met de zorg voor de voed selvoorziening belaste autoriteiten tijdig, ter voorkoming van een dergelijke ernsti ge situatie, tot een groote uitbreiding van de teelt van oliehoudende zaden (kool-, raap- en blauwmaanzaad) hebben besloten, die het in ieder geval mogelijk moet maken onze vetpositie op het peil te houden, waarop wij ons tot dusver hebben kunnen handhaven De grootste vakvereeniging in Groot- Brittannië, de federatie van transport arbeiders, heeft geprotesteerd tegen de vrijlating van Mosley door den Britschen minister van Binnenlandsche Zaken. Mos ley, de leider van de Britsche fascisten, is op grond van een onderzoek naar zijn gezondheidstoestand, dat door verschei dene doktoren is ingesteld, uit de gevan genis ontslagen. In het protest van de vakvereeniging wordt gezegd, dat dit be sluit een alarmeerenden invloed heeft ge had. Voor de vrijlating van Mosley be staat politiek gezien geen enkele recht vaardiging. In antwoord op het protest van den transportarbeidersbond heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, Morrison, een brief gericht aan den secretaris-generaal van den vakbond. Daarin schrijft Morri son, dat hij in de volgende zitting van het Lagerhuis de redenen voor zijn besluit zal mededeelen. Het protest van den vak bond is op zijn minst voorbarig, daar hef reeds werd ingediend eenige uren na de aankondiging van de vrijlating van Mosley, toen de bond niet op de hoogte kon zijn van de beweegredenen van Mor rison. De bond had derhalve niet het recht, het besluit van den minister on gerechtvaardigd te noemen. Tijdens de keu ringen worden alle inlichtingen strekt met betrek king tot de verzor ging van familie- Hat doel bereikt De verbouw van oliehoudende zaden, voornamelijk koolzaad, heeft dit jaar tot een goed resultaat geleid. In dit verband is een woord van erkentelijkheid jegens de verbouwers van de oliehoudende ge wassen op zijn plaats, want, al is de uitbreiding van de teelt in hoofdzaak tot stand gekomen onder dwingende maat regelen, de uitvoering ligt tenslotte bij de boeren. Het beoogde doel is bereikt en dank zij den geslaagden verbouw beschikt ons land thans over eigen grondstoffen voor de margarine, die, met de boter, ver strekking van het zoo belangrijke voe. dingsvet op de tegenwoordige basis ver zekert Zelfs heeft het resultaat van den kooI- zaadverbouw het mogelijk gemaakt op enkele punten een aanvulling van het toch altijd gering te noemen vetrantsoen tot stand te brengen. Zoo is niet alleen reeds eenigen tijd het rantsoen der kinderen iets beter aangepast aan de behoefte, er wordt ook meer vet gegeven voor het eten van de centrale- en de z.g. fabrieks- keukens. Dat de uit koolzaad verkregen grondstoffen al eenigen tijd in de marga rine worden verwerkt, mag verondersteld worden bekend te zijn. De consument zal overigens bespeurd hebben, dat de smaak van de margarine is verbeterd, nu de techniek moeilijkheden voor de marga- rine-bereiding ten gevolge van het feit, dat voor de vervaardiging alleen raapolie is gebruikt, vrijwel overwonnen heeft Blijkens het „Voedselvoorzienings- blad” is bij verordening van het Be drijfschap voor Vee en Vleesch het af trekken van beenderen, met het doel dit aftreksel aan derden te verkoopen, verboden. Hierdoor wordt een verbod gesteld op het bereiden en afleveren van bouillon. De slagers dienen aan hun klanten de beenderen, waarop zij vol gens de door hen geleverde distributie bescheiden recht hebben, af te leveren en mogen deze niet meer achterhouden, teneinde hiervan bouillon te trekken. Teneinde de klanten in de gelegen heid te stellen zelf na te gaan, op welke hoeveelheid beenderen zij recht heb ben, is aan de slagers thans voorge schreven, dat zij in het vervolg aan hun afnemers bjj elk aangekocht rant soen vleesch een bewjjsje moeten ver strekken (voorzien van den firmanaam van den slager) waarop vermeld is, dat de afnemer het recht heeft binnen een bepaald tijdvak een hoeveelheid been deren af te leveren, overeenkomstig de hoeveelheid geleverd vleesch. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mn-d. met „Kikeriki”, ,,De Nieuwste Mode”. „KoL Bijbl.” en .Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p p met Modebl ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3,95, Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. De titel van het politiek weekpraatje van Max Blokzijl, uit te zenden op Maandag 22 November, over Hilversum I om 18.45 uur luidt: „Het kaartje naar Utrecht”, PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M (5 reg.) ƒ1.65 elk» U M. m. tot 21 m.M. (10 reg.) 0 19. Elke m M, m 21 ct Halve oplaag halve pr Reel, ƒ0.51 p m.M Bewijsn. 5 ct.. fr. p. p 10 ct. KI. Adv (in halve opl 0.51. Dienstaanb. ƒ0,36. Pers. gevr. 0.48. Adv. ,jör. bur T d. H.P 10 c. meer. groote schaal gebeurt, zooals zwarten handel het geval is, zelfs met recht worden gesproker een misdaad tegen de volksgemeenschap. Aan geen enkele omstandigheid kar het recht worden ontleend, zooals de door ons besproken briefschrijver meent, distribu tiebonnen te koopen. DUITSCH WEERM ACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Nov Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend In_de groote bocht van den Dnjper en gisteren tot Vleeschwaren vallen er buiten Het bovenstaande geldt niet ten aan zien van vleeschwaren Bij aankoop van vleeschwaren behoeven geen beenderen of beenderbonnen te worden verstrekt. Knoesten en mergpijpen mogen slechts andere Het bekende Openluchtmuseum te Arnhem, dat op aanschouwelijke wijze een beeld van de Nederlandsche cultuur geschiedenis geeft, heeft gisteren ern stige schade geleden door brandbom men uit Amerikaansche vliegtuigen Drie der historische objecten brandden af. bij Tsjerkassy kwam het plaatselijke gevechten. In het gevechtsgebied van Kief ruk ken onze voor den tegenaanval in den strijd geworpen divisies in weerwil van hardnekkigen vjjandelijken tegenstand en van moeilijke weers- en terreins- omstandigheden verder op. Verschei dene heftige ontlastingsaanvallen der bolsjewieken mislukten. De eenige dagen geleden door vjjandeljjke strijd krachten bezette stad Sjitomir werd door onze troepen ingesloten en giste ren stormenderhand genomen. In de stad en bij de zuivering van het her overde terrein vielen talrijke gevange nen en een omvangrijke buit in onze handen. Aan weerszijden van Gomel werd ook gisteren verbitterd gevochten. Terwijl ten Zuidwesten van de stad de zware gevechten nog aan den gang zijn werden ten Noordoosten van Gomel alle bolsje wistische doorbraakpogingen, die door talrijke slagvliegtuigen gesteund werden, verijdeld en plaatselijke penetraties door tegenaanvallen opgeheven Ten Westen en ten Noordwesten van Smolensk werden de bolsjewieken, die ook gisteren met versch aangevoerde sterke strijdkrachten aanvielen wederom bloedig afgeslagen. Voor een deel stort ten de vijandelijke aanvallen reeds in het geconcentreerde afweervuur aan ons front ineen. In het penetratiegebied ten Zuidwesten van Newel levendige plaat se! like gevechten. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte aan weerskanten een levendige bedrijvigheid van artillerie en verken- ningsafdeelingen Door een eigen stoot- troepoperatie ten Zuidwesten van Mig- nano werden stellingsverbeteringen be reikt. In het Oostelijke deel der Middelland- sche Zee viel de luchtmacht een vijan delijke vlootformatie aan en bracht door bomtreffers zware schade toe aan een kruiser en een torpedojager. Formaties vijandelijke vliegtuigen dron gen overdag tot aan de Duitsche West grens en in den afgeloopen nacht tot jn West-Duitschland door. Door bommen ont stonden schade en verliezen. Zeven vij andelijke vliegtuigen werden hierbij neer geschoten, 2 andere werden boven den Atlantischen Oceaan neergehaald. Duitsche vliegtuigen vielen in den af geloopen nacht opnieuw afzonderlijke doelen in Londen aan. Gisteren heeft het Franscha comité te Algiers een 'eerste rapport van generaal Catroux uit Beiroet ontvangen. Bijzon derheden zijn niet bekend gemaakt, meldt S.P.T. Na ontvangst van het rapport heeft het comité de situatie besproken, waarop de woordvoerder van het comité eenige me- dedeelingen voor de pers deed. Hij ver klaarde, dat zijn lastgevers tegen een En- gelsche interventie in Libanon waren. Ca troux zou gezegd hebben, dat uitsluitend Frankrijk met de oplossing van het Liba- neesche conflict moet worden belast. Dit betrof een geschil tusschen Frankrijk on Libanon, waarin de interventie van derden moest worden geweerd De Ver. Staten bemoeien zich ook met Libanon. Minister Huil heeft gisteravond verklaard, dat de regeering het Fransche dissidentencomité te Algiers een mede- deeling heeft doen toekomen, waarin zij zich uitspreekt voor het toestaan van vol. ledige onafhankelijkheid van Libanon. Huil voegde hieraan toe, dat de Ameri kaansche vertegenwoordiger te Beiroet zich naar Algiers heeft begeven, om bij het dissidenten-comité desbetreffende stappen te doen. Naar ujt de verklaringen der overloo pers van de door de bolsjewieken en op gestelde Poolsche divisie „Thaddeus Kos- ciuszko” blijkt, zijn na de bezetting van Oost-Posen door de Sovjettroepen in het najaar van 1929 omvangrijke deportaties van Polen uitgevoerd. De gedeporteerden werden in dwangarbeiderskampen onder gebracht, waar velen omkwamen door ontberingen en lichamelijke inspanning. Zoo ging in een kamp 50 pCt. van de gevangenen te gronde, daar zij niet in stpat waren den geëischten arbeid te ver- Bomtnen op Zweedsche stad Lund De bladen te Stockholm maken zeer uitvoerig melding van het neerwerpen var bommen door een vreemd vliegtuig op de Zuid-Zweedsche universiteitsstad Lund waardoor o.a. een kweekerij is vernield „Dagsposten” meldt, dat het vliegtuig waarschijnlijk in de nabijheid van de stad is neergestort. „Aftonbladet” bevestigt, dat Zweden zal protec‘eeren tegen bet werpen van bommen bij Lund Het is echter nog niet duidelijk, aan welk adres het protest ge. richt zal worden. Dat het vliegtuig een Anglo-Amerikaansch toestel was, ’s thans duidelijk Men weet echter niet of het in Engeland of in de Ver. Staten thuis behoort Intusschen is ondubbelzin nig vastgesteld, dat de boven Lund uit geworpen staafbrandbommen van Engel, sche origine waren. Naar het D.N.B. uit Tokio meldt, zijn de sinds 27 Oct. in de wateren van Bougainville en ten - Zuiden van Rabaul door de Amerikanen geleden verliezen gestegen tot tenminste 48 tot zinken ge brachte of zwaar beschadigde vrij groote oorlogsschepen, waarmede rond 18.000 man personeel zijn omgekomen. Bovendien werden nog meer dan 514 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. De Japansche verliezen bedragen daaren tegen slechts 2 tot zinken gebrachte torpedojagers, 2 licht beschadigde krui sers en 108 vliegtuigen. Met deze voor- loopige balans blijkt de nederlaag der Geallieerden bij Bougainville nog cata strofaler te zijn dan die van Pearl Har bor. De bij Kaap Torokina op Bougain ville gelande vijandelijke troepen, heb ben geenerlei vorderingen meer kunnen maken. Het bruggenhoofd Torokina ligt onder den bommenregen van de Japan sche luchtmacht en wanneer het dit ge lukt de aanvoeren van den vijand naar Bougainville af te sluiten, dan zullen de Geallieerde landingstroepen op het eiland zich nauwelijks kunnen handha ven. Daarmede zou dan echter ook het verdergaande plan van de Australiërs en Amerikanen, om van de Salomons eilanden af Rabaul te nemen, verijdeld zijn. Men acht het in Tokio niet uitgeslo ten, dat generaal Mac Arthur van de kustbasis Finschhaven-Madang uit, zal trachten de zeestraat tusschen Nieuw- Guinea en New Britain over te steken. In ieder geval zijn de Japansche mili taire kringen er van overtuigd, dat de vijand zijn voornemen Rabaul te ver overen, nog niet heeft opgegeven en dat er nog nieuwe zware gevechten in het gebied van de Salomonseilanden ver wacht kunnen worden. Bij onze vrijwilligers. Tijdens hun op aiding. (S.S.P.K. (Wagner-O.H.) leden, duur der opleiding, extra levens middelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Neder land of bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden zij. die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zjjn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun De bevolking van de Amerikaansche stad Boston werd gisteravond opgeschrikt door een kanonschot en het gefluit van een granaat, die over de stad suisde en 6 mijl verder op een begraafplaats terecht kwam. Het bleek, dat van een Britschen torpedojager, die in de haven lag, een granaat van 7j cm. was afgeschoten. Offi cieren van de Amerikaansche marine stellen een onderzoek in. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is met doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijnkatakter, gedrag, prestatie 21-U-’43 9—12 u. Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstr. 22-11- 43 9—14 u. Am sterdam Dam 423-ll-'43 913 u. Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245 24-ll-’43 9—14 u. Amersfoort. Pol Durch- gangslager Leusderweg25-ll-’43 9—14 u Den Haag, Café den Hout, Bezuiden- houtscheweg. Dit tijdvak stelle de slager vast in overleg met den klant, en wel zóó, dat wordt voorkomen, dat cp een bepaald moment zooveel beenderbonnen kunnen worden aangeboden, dat de slager daar voor geen been ter beschikking zou heb ben. Een looptijd langer dan 8 weken is daarom in het algemeen zeker niet aan- bevelenswaardig. Anderzijds kan van den slager het afgeven van te kleine hoeveel heden been niet worden verlangd. Een hoeveelheid van 250 gram moet de slager, indien de klant zulks verlangt, evenwel afleveren, en indien een bepaalde klant in verband met den looptijd der bonnen niet in staat zou zijn zich een zoodanig aantal bonnen te verschaffen, dat hij recht heeft op 250 gram been, zou ook een kleinere hoeveelheid afgegeven moeten worden. richten, De in begin 1943 gevormde Pool sche divisie „Thaddeus Kosciuszko” was samengesteld uit de mannen der dwang arbeiderskampen, die overgebleven waren na de slachtpartijen in den stijl van den massamoord van Katyn. Uit de beschrij vingen der overloopers van het eerste op treden dezer divisie blijkt, dat toen het bevel tot den aanval kwam, niemand de loopgraven verliet, waarop de joodsche commissarissen en de bolsjewieken wa ren begonnen op de mannen te vuren. Als motief voor de omstandigheid, dat zoo vele leden der divisie zich gevangen heb ben laten nemen, werd door de overloopers eensluidend verklaard, dat zij nood, hon ger en koude geleden, van bolsjewisti sche zijde ,,als vee” behandeld waren en uitgerekend hadden, dat de heele ge dachte van het z.g. herstel van Polen onder Sovjetleiding geen aanmoediging voor hen vormde en daarom was het hun duidelijk geworden, dat het loonde te strijden. Naar tenslotte uit de verklarin gen der overloopers nog blijkt, heeft vooral het bericht van den massamoord van Katyn, die door de bolsjewieken hee. lemaal niet meer was verborgen, „ont zetting, verbittering en vrees” gewekt. Onze artikelen tegen den zwarten han del hebben in den kring onzer lezers reacties gewekt, vaak van waardeerenden aard, doch soms ook in critischen zin. Zoo vraagt ons een lezer, of alles op distributiegebied nu maar critiekloos moet worden aanvaard, omdat, zooals ir. Louwes meermalen zeer nadrukkelijk heeft gezegd er „tusschen ons en den honger slechts de organisatie staat”. Het is onbegrijpelijk, hoe deze lezer aan die opvatting is gekomen, want, in dien ergens critiek op uitgeoefend wordt, dan is het juist op de distributiemaat- regelen. De schrijver van dezen brief legge zijn oor maar eens te luisteren bij de betrokken instanties en bij de dag bladen, die dagelijks met klachten worden overstroomd. Het zou ondoenlijk zijn, al deze grieven in onze kolommen te weer leggen cf te bespreken, daarvoor ont breekt ons ten eenenmale de ruimte. Wij hebben daarom ^et systeem gekozen van schriftelijke beantwoording, althans als de briefschrijver zoo beleefd is om zijn naam en adres te vermelden, hetgeen nog wel eens wordt verzuimd. Onze briefschrijver, die zoo den mond vol heeft over gebrek aan critiek, laat het zelf aan dit nuttig materiaal niet ont breken en ont zenuwt daarmee reeds zijn bewering, wenscht of geoorloofd zou zijn. Wij zou den op deze plaats op dit schrijven niet zijn ingegaan, ware het niet, dat bewe ringen, als die, welke wij hierin aantrof fen, wel geen gemeengoed zijn, doch in ieder geval veel voorkomen. Niemand minder dan ir. Louwes, de directeur- generaal voor de Voedselvoorziening, wordt ervan beticht, twee „kardinale” fouten te hebben gemaakt. De voorbeel den, die de briefschrijver geeft van deze „kardinale” fouten, zijn typeerend voor de lichtzinnigheid, waarmee dergelijke beweringen worden geuit, alvorens zich eerst eens op de hoogte te stellen. Een pasgeboren kind krijgt een ledige levansmiddelenkaart, aldus welingelichte zegsman. Het is duidelijk, dat hij weinig met pasgeboren kinderen te maken heeft gehad, anders zou hij toch moeten weten, dat er tusschen de toegewezen rantsoenen van een pasge borene en van volwassenen een groot verschil bestaat. Een kind van 0 tot 3 jaar ont vangt b.v. slechts 5 rantsoenen brood, de volwassenen ontvangen er 18. Voorts krijgt een kind van 0 tot 3 jaar slechts de helft van het normale rantsoen aard- appelen en boter. Weliswaar staat hier I tegenover, dat deze kinderen 4 rantsoe nen beschuit krijgen en meer melk, doch het zal zonder meer duidelijk zijn, dat het niet juist is, dat pasgeboren kinderen een volledige levensmiddelenkaart ont vangen De tweede „kardinale” fout van. ir. Louwes bestaat in de verstrekking van extra boter aan de boeren. Ook hierop is t.a.v. onzen briefschrijver het spreek woord van toepassing, dat hij de klok heeft hooren luiden, doch niet weet waar de klepel hangt. Wat is het geval De veeboeren moeten de melk van hun vee inleveren en ontvangen van de fa briek, waar zij de melk afgeven, boter (in speciale verpakking „bestemd voor veehouders”) Zij hebben dan geen boter bonnen Een billijke regeling, welke ook voor andere producten wordt toegepast. Wat zijn nu de consequenties, welke deze scherpzinnige lezer uit zijn betoog trekt? Zij zijn te interessant, dan dat wij ze hier niet even zouden vermelden, te meer, waar zij getuigen van een beden kelijk sociaal inzicht. „Wie hebben de grootste gezinnen?” vraagt hij. Zijn ant woordt luidt: de boeren en de arme be volking. Die arme bevolking, gaat hij verder, heeft het nooit breed gehad, kent de weelde niet en verkoopt de bon nen! Wie koopt ze? Degenen die het vroe ger óók goed hadden en wel degelijk te weinig krijgen bij de distributie, dus de meer gegoeden. Dat is, voegt hij er in alle bescheidenheid aan toe, zoo klaar als een klontje Men moet wel over een zeer bijzondere mentaliteit beschikken om te durven be weren, dat arme menschen uit weelde handelen, indien zij hun distributiebon nen verkoopen. De ware reden is, dat velen hunner niet eens voldoende verdie nen, om de levensmiddelen op de tiun toegewezen bonnen te koopen. Indien deze criticus eens de moeite had genomen, wat rond te neuzen in sommige arbeiderswij ken, zou hij tot de zonderlinge conclusie dat zij uit weelde handelen, zeker nooit zijn gekomen. Dat ook de meer gegoeden zich de buik niet zoo vol kunnen eten als vroeger ligt voor de hand, maar hebben zij daarom het recht, distributiebonnen te koopen van hun minder bedeelde mede- menschen, die niet uit weelde, doch uit armoede soms hun bannen voor geld van de hand doen? Het. is maar gelukkig, dat de mentaliteit, waaraan deze oriet- schrijver uiting heeft gegeven, niet die is van alle meergegoeden! pen om’een rechtvaardige verdeeling de 'beschikbare voedingsmiddelen t~ randeeren. Wie zich niet houdt aan door de c**o schaadt de gemeenschap en, indien ai ^op groote schaal gebeurt, zooals niet dan Aantal millionnairs met 18 pCt. gestegen Blijkens de bovengenoemde, onlangs verschenen publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het totaal van alle in de belasting vallende vermogens, gestegen van 12 milliard over 1940 tot 13 milliard over 1941 Hierbij moet men er evenwel rekening mee houden, dat per 1 Mei 1941 de wet op de vermogens belasting belangrijk is gewijzigd. De grens van de belastbaarheid werd voor gehuwden en weduwnaars van 16.000 op f 15.500 teruggebracht en voor onge- huwden van 16.000 op ƒ8.000 Verder wordt sindsdien voor elk kind, waarvoor de belastingplichtige recht op kinder aftrek heeft, een aftrek van f 7.500 toe gestaan, zoodat nu een aantal vermogens geheel buiten de belasting valt. De publicatie geeft ook cijfers betref fende de provincies en de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, waaruit dui delijk de groote verschillen in welstand tusschen verschillende plaatsen in ons land blijken. Als voorbeeld moge dienen, dat in Leeuwarderadeel 10 pCt. en in Velp 28 pCt. van alle aangeslagenen een ver mogen hadden van minder dan ƒ20.000, terwijl in Opsterland 6 pCt. en in Rheden 27 pCt. van hen een vermogen bezaten van 100 000 en meer Het gemiddelde vermogen per aange slagene was voor het Rijk ƒ75.000. Van de provincies had Zuid-Holland het hoog ste gemiddelde, n.l. 91.000 en Limburg het laagste n.l. ƒ48,000. De gemeente met het laagste gemiddelde was Opsterland met f 45.000. Zeer hooge gemiddelden hadden de gemeenten Enschedé, Almelo, Rheden en ’s-Gravenhage met resp. 131.000, 115.000, 114.000 en ƒ105 000. Hoogste totaalbedrag in den Haag Het hoogste totaalbedrag der vermo gens per gemeente te weten ƒ1.7 mil liard werd aangetroffen te ’s-Graven hage. Voor heel Nederland was 39 pCt. der belastingplichtigen aangeslagen voor ver mogens kleiner dan 30.000. Dit was 10 pCt. van het totale vermogen en de be zitters ervan droegen voor 5 pCt. bij in de totale opbrengst der vermogensbelas ting. De 861 millionnairs (0.5 pCt. van alle aangeslagenen) bezaten samen 14 pCt. van het totale vermogen en betaalden 17 pCt van het totaal der vermogens belasting. Het aantal millionnairs steeg t.o.v. het vorige jaar met 18 pCt.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1