I Ui O.O.M. N 0A I )uweelen?| TEKO Van middernacht tot middernacht door FRANZ WENDELMUTH Geautor. vertaling van B. L. Venzelaar idoz/ KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN BINNENLAND STADSNIEUWS SPORT FEUILLETON Iflet beste •ffl er L-- DE ZAAK TEGEN DEN RECTOR VAN HET LEIDSCHE GYMNASIUM KEEREN nt irn t bestaat I HAAGSCHE COURANT Zaterdag 20 November 1943 le bl. pag. 2 - HET SLACHTEN VAN KONIJNEN AAN HET SLACHTHUIS I werkoopen Ji Tweede seizoenhelft begint A.D.O. speelt thuis tegen D.W.S. {Wordt vervolgd^ 17 UIT DE STAATSCOURANT Aantal arbeiders en bedienden in den 2den wereldoorlog, huidig Rijksgebied tonder Protect, ra Geo Go»v. Gelegenheid hiertoe van Dinsdag a.s. af Uitreiking distributiebescheiden BURGERLIJKE STAND I dan naar TUSSEN I d Merman Costerstraat263 9 kantoor 3-4 en 7-8 uur KERKNIEUWS EéNPANSMAALTIJD WINTERHULP WINKELS VAN SCHOENMAKER GESLOTEN zoo vanzelf, zoo •WW (ia millioenen) den Atlantic-Holland) THEESURROGAAT in zal VOETBAL den 62 op, Mevrouw Druckmann belde mij tournée meemaakt. Het speelplan van een bezoek waard! MOEILIJKE UITWEDSTRIJD VOOR V.U.C. weer waarvoor in het bijkantoor Diepenburchstraat 1 de letters Tos t/m T. en en peil in en ge- Zondag- ..Jenufa”, Vredegerechtshof 1 Juni 1943 gemaakt. Eens- - -i mijn hand 1 Juni 1914 Nadruk verboden ook NU nog de moeite sche publiek welkom haar bekende charme avond in, die op hoog waarvan de vlotte en brachte nummers een merkbaar ensemble dat voor dien dag de eerste revanches op het programma staan. van het Duit- sche theater voor de week van 21 No vember t/m 28 November in den Stads schouwburg luidt als volgtmorgenmid- ONDERLINGE OORLOGSSCHADE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Molestverzelieringen. Totaal werd reeds verz. voor ruim 1OMILLIARD INSTITUUT VOOR RADIOTECHNIEK Den Burghstr. 17. Voorb. Tel. 779084 Schriftelijke opleiding: a. Radiotechnicus (dipl, N. R. Gen.) b. Geluidsfilmtechniek c. Radiocentrale-techniek. Inlicht, en proefles op aanvraag. In de toekomst zal er een groote vraag naar radio-technici zijn. 520 met een buigende, hol- BETER WERK COSTUUM ƒ25 WINTERJAS /2O.-« A. DADEMA Zuider park laan 211 Telefoon 33,14.16 in den Isten wereldoorlog oude Rjjkigtbifd in het rijksmuseum Huis Lambert van Meerten te Delft een tentoon stelling gehouden worden van reproducties betrekking heb bende op de geboorte van Christus. i 1 11 j 5 W geleidde haar divan, waarop Een gezicht verscheen voor het ven ster en een hand wenkte. Clare her stelde zich, ging naar het venster en opende het. Met een enkelen sprong was de man in de kamer. Een oogen- blik bleef hij staan, terwijl zijn oogen onderzoekend op haar rustten. 1 Dec. t Maart 1917 1918 Tewerkstelling van de vrouw in Neder land. Vrouwen op het laboratorium. (O.-H.) De ontv. der dir. bel. en reg. G. Naber is verplaatst van Oud Beyerland naar de insp. der belastingen eerste afd. te ’s-Gravenhage. IS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Moerdijk H. v. d. Sar, cand. en hulppred. te Delft. Oud-Geref. Gem. Beroepen te Dor drecht B. Hennephof te Scheveningen. («o millioenen)^ ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER VEROORDEELD: De Haagsche rechtbank heeft den 24-jarigen hulpbesteller der P.T.T. te Leiden. J. J. S„ die herhaal delijk op het kantoor waar hij werkzaam was, uit brieven distributiebescheiden had ontvreemd, waarna hij die brieven weer in de bestelling had teruggebracht of vernietigd, veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf. dag (besloten voorstelling) „Der Richter von Zalamea”, ’s avonds „Der Trouba dour” Maandag 22 dezer Die Sonntags- frau”, Dinsdag „Prinz Friedrich von Homburg”, Woensdag laatste voorstelling van „Orpheus und Eurydike”, avond 28 Nov. première van opera van Janacek. Tot 20 Januari In aansluiting op hetgeen dezer dagen door ons is medegedeeld over de moge lijkheid tot het slachten en doen keuren van konijnen aan het Openbaar Slacht huis, kan thans worden gemeld. dat hiertoe van 23 November a.s af de ge legenheid zal bestaan. Het gebruikmaken van deze gelegenheid is geheel vrijwillig. Het slachten aan het abattoir zal niet van gemeentewege geschieden, maar door dp particuliere loonslachters. Zij hebben zich bereid verklaard tegen een bedrag van 0.50 per konijn het slachten op zich te nemen. Wel zal door gemeente lijk personeel toezicht op het slachten gehouden worden, terwijl door deskun dige ambtenaren desverlangd keuring kan plaats hebben. Hiervoor worderf; voor- loopig althans, geen rechten geheven. Het slachthuis zal voor deze doeleinden geopend zijn lederen Dinsdag, Woensdag. Donderdag en Vrijdag van 1316 uur, tenzij één dezer dagen op een feestdag mocht vallen. snel, zonder dat ik er iets tegen kon doen. Ik was in den nacht bij hem om voor de laatste maal te trachten, goed van hem heen te gaan. Ja, goed van hem te scheiden, dat was mijn bedoe ling. Toen begon hij weer met die dwaze revolvercomedie, waarvoor ik steeds ben gevlucht. Vertwijfeling had zich van mij meester gemaakt klaps had ik de revolver in en schoot. Misschien zou de ooliu?^ in het geheel niet hebben 5 h?1 ik mijn dagboek niet had latend’ S Hij vond het en... wiet Ju?. llggen hjjT tora "e zweeg* man vroeg Ze knikte. Ik heb hem gedood; het heeft geen nut, het te ontkennen, Harald, Mis schien was ik waanzinnig van vertwij feling, ik weet het niet. De map, die de zaak onderzoekt, meent wel, dat er met mijn bekentenis iets niet in orde is, maar ik heb hem de zuivere waar heid gezegd. Ik schoot en Bernhard viel op den grond. Ik vluchtte, ja, zoo was het. Als ik iets anders had gezegd, zou ik hebben gelogen. Nu zullen ze niet denken, dat ik mij aan de gevolgen van mijn daad wil onttrekken. Harald Winter stond snel op en liep grommend in de kamer heen en weer. Het Centraal Tooneel zal op Maandag a.s in den Princesse- schouwburg nogmaals een voorstelling geven van „Mademoiselle Panama”. De bariton Frans van de Ven en de pianist Johan Ligtelijn hebben zich verbonden tot een duo, dat zich in dit seizoen in een aantal steden zal doen hooren. In December zullen deze kunste naars o.a. optreden in den Haag. armdikke boomtakken, welke in den nacht door den storm waren afgerukt. Wat nu? vroeg hij eindelijk. De vraag, welke hem het dichtst aan het hart lag, durfde hij niet uit te spreken. Ze gaf geen antwoord, vlijde zich tegen hem aan, als vond ze bij hem bescherming, zelfs voor de politie en voor de gerechtigheid. Hulpeloos haal de hij de schouders op en tenslotte vroeg hij zacht: Vertel mij alles precies, misschien weet ik raad. Clare richtte zich den in de hare en Het ging alles VERDUISTEREN Van 16.458 uur Maan: 20 Nov. onder 14.19 u.; ,21 Nov. op 0.34 u.. on der 14.40 u.; 22 Nov. op 1.38 u„ onder 14.59 u. 27 Nov. N.M. de te zien en te verstaan was, het geheele ensemble optrad succes-nummer „Geheimen van dio”, dat de noodige hilariteit in de zaal verwekte. Een finale en een bonte avond van genoegelijk amusement was voorbij. Het publiek bracht allen medewerkenden een hartelijk en dankbaar applaus. B. v Eysselsteijn. Maandag van 8.3016.30 uur vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats in het gebouw aan de Groot-Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 voor de namen beginnende met: Veg t/m Wa. In het bijkantoor Scheveningen-Noord (Ooststraat 1) van 916.30 voor de letters V t/m Was en Benoordenhout (van 1) van 916.30 voor Vis. Clare! Harald! Ze vloog in zijn armen en verborg haar hoofd aan zijn borst. De reusach tige gestalte van Winter maakte de tengere figuur der vrouw tot een kind. Zijn gelaat was aantrekkelijk en sym pathiek en hij toonde jonger, dan hij in werkelijkheid was. Men schatte hem op hoogstens zeven of acht en twintig .aar, hoewel hij reeds vijf en dertig was. Beschermend omvatte hij haar teere lichaam en geleidde haar zorgzaam naar den divan, waarop ze beiden plaats namen. 20 November BEVALLEN: K. Hoppenbrouwer geb. Toet, d C. Voorham geb. Molenaar, d. H. Quik geb. van Bockel, 2d. M. J. van der Zwan geb, Lengkeek, d. J. C. Viergever geb. Modderman, z. H. M. A. Hazenbroek geb. Vester, d. J. de Jager geb. de Jong, z. A. H. Snikkenburg geb. Fiege, d. M. J. Hos mar geb. Kole, z. J. P van Poecke geb. Baggerman, d. G. de Bruijn geb. Blijleven. d. C. J. Schrier geb. van Uffelen, z. J. Verbeek geb. Mewissen, d. A. van der Eem geb. van rfarde- veld, d. A. Vroomans geb. van den Berg, z. C. J. Burema geb. Schouten, d. H.Pronk geb. Schaap d. J. A. van Duijkeren geb. Heijmans. d. L. G. Carmiggelt geb. Hesselius z. H. EngeL kamp geb. Hoogstraate, z. A. Fossen geb. Zevenbergen, z. H. P. Schoemaker geb. Boxman, d A. A. K. Bouten geb. Roos, d. P. M. Valkenhoff geb. Vering- meier, z. C van der Wees geb. van Spronsen, z. E. M. A. van Eerden geb. Oostdam, d. W. H. Sewalt geb. Du chenne, z. -r- G. A Boutens geb. Steen- wijk, z J. S. Rijksen geb. Koudijs, z. H. M. van Voorthuizen geb. van Eime- ren, d. H. J. Veringmeier geb. Hetem, z. OVERLEDEN: W. van Doorn, ongeh. vrouw, 48 j. L. Brooshooft vrouw van K. ’t Hoen, 82 i. G. M. Verhoeff wed. van P. J. Verbeek, 80 j. J. Jansen, wedn. van H. J. Suter, 84 j. E K. Bergman, weduwe van S. van der Helm, 75 j. J. Molenaar, weduwe vanD.Kunst, 82 j. M. F. Busscher, vrouw van J. P. Zonneveld, 52 j. H. J. Albers, zoon, 16 j. J. P. van der Heijden, man van A. M. Hoefnagel, 69 j. M. J. de Korte, weduwe van D. J. van Zaltbommel 80 j. P. A. Kramer zoon, 2 j. A. M. A. Daniels dochter, 2 j. P. S. Cornelisse, weduwe van D. A. van der Stelt 68 j. J. Bosman, man. 92 j. C. van den Berg ongeh, man, 24 j. M. G. Kleyweg, wed. van J. W. Ebbeler, 91 j. uitgevoerde bonnen) geldig. LAAT UW WINTERVOORRAAD NIET BEVRIEZEN: Zorgt er voor, dat uw aardappelen, bieten, winterwortelen, koolrapen en bewaarkool welke uw win tervoorraad vormen, bij een invallende vorst niet bevriezen 1 De veiligste plek voor winterbewaring is natuurlijk een volkomen vorstvrije ruimte, zooals een kelder. Doch lang niet iedereen beschikt over een dergelijke bewaarplaats. Op den zolder of in de schuurtjes, alwaar velen noodgedwongen hun wintervoorraad moe. ten bewaren, daalt de temperatuur bij strenge vorst weldra beneden het vries punt. Het gevolg is, dat de bewaarpro- ducten bevriezen en tenslotte waarde loos worden. Teneinde dit te voorkomen geve men ze tijdig de noodige afdekking. Hiervoor komen zoowel oude kleeden, als zakken, een dikke laag kranten, stroo, hooi of turfmolm in aanmerking. Zoolang het zacht weer is, is een dergelijke afdek king niet noodig. In verband met de mogelijkheid van een plotseling invallen den winter, zorge men er echter bij voor baat voor voldoende afdekkingsmateriaal bij de hand te hebben. Bij gebrek aan andere bergruimte plegen sommige men. schen hun aardappelen ergens in een logeer, of slaapkamer te bewaren. Ook daar houde men rekening met het gevaar van bevriezing, vooral als er een raam open staat. Een doeltreffende methode om wortelen, bieten, ramenas enz. tegen be vriezing te beschutten, geeft de bewaring in een kist of vat met droge turfmolm. TENTOONSTELLING JAN WIJGA: Tot 26 November wordt in de kunstzaal Plaats 21, alhier, een zeer interessante tentoonstelling gehouden van werk door Jan Wijga. Een expositie, die Wijga on middellijk op een niveau stelt. Hij is een belangrijk kunstenaar, typisch mo dern, van die bepaalde richting, die zich in Holland sedert enkele jaren zeer sterk doet gevoelen en die men wel eens „de richting van de eindjes touw, spijkers, flesschen, baksteenen en doods koppen” heeft genoemd. Daarmee stelt Wijga zich meteen bloot aan een ge vaar, dat voor onze moderne schilders niet denkbeeldig is en dat zich al, lang voor het zich in de schilderkunst open baarde, in onze letterkunde deed gevoe len: het gevaar van het problematische en het cerebrale. Men zoekt naar ge dachtenassociaties bij schilderijen als „dagpauwoog” en „aasvlieg”. Sommige moderne schilderijen hebben dét met krulswoordpuzzles gemeen, dat men ze naar hun beteekenis horizontaal en ver ticaal kan aflezen. Horizontaal is de dagpauwoog de vlinder, die óp den hoed, verticaal is hij de blauwoogige mode- kop, die ónder den hoed zit. Op deze wijze haalt onze schilderkunst, die al tijd zoo’n afschuw zegt te hebben van het „literaire” in de schilderkunst, het literaire door een achterdeur binnen. Als een kunstenaar van het belangrijk formaat van Wijga, één dit zóó drom mels prachtig en kundig schilderen kan, eens wat minder quasi-verstandelijk en wat meer echt-warm-menschelijk zou worden, wat een waarlijk gróót schilder zou hij zijn! Maar dan moet hij wat minder kegelen met doodskoppen, dat kan hij rustig aan Raoul Hynckes over laten, die dit onnavolgbaar meesterlijk en... oorspronkelijker deed. Wijga is niettemin een belangrijk schilder. Dat daarbij meer tragiek zit in één broeks pijp van zijn op een bollen wind dan senden „Vogelverschrikker” opkomenden stormwind en overrijpe aren, dan in al zijn oogige schedels bij elkaar, is een ander iets! Zijn prachtige, dreigende kerkuil, zijn ontroerende „eekhoorntje in sneeuw”, met het besneeuwde snoetje en de glinsterende kraaloogjes, zijn su bliem. Men lette ook eens op de stof uitdrukking van doek en pot op de schil derij „Moezjik”, op het exotische „Dui zendschoon” en de meesterlijke détails op het groote doek „fruitmand”. Jan Wijga is een kunstenaar, wiens verdere ontwikkeling, gegrond op een merkbaar toegewijd, serieus en onafgebroken wer ken, men met gespannen verwachting zal kunnen volgen! B. v. Eysselsteijn. 1 Juni 31 Dec. 1939’ 1942 vanmorgen op. Ze vertelde mij alles; ik kon het niet gelooven en ben ter stond hierheen gekomen. Toen ik zag, dat de politie in huis was, wist ik... Ze hief haar betraande gelaat naar hem op. Haar lippen trilden. Lieveling, fluisterde ze, alles, wat ik deed, heb ik gedaan om vrij te zijn. Hij knikte met een angstige uitdruk king in zijn oogen; hij knikte slechts, omdat hij geen woorden wist te vinden om zijn gevoelens te vertolken. Ze zwe gen geruimen tijd, arm in arm. Buiten streek de wind om het huis en het re gende nog steeds nu en dan; alles droop van het vocht. Op den straatweg lagen Het 2e abonnementsconcert van serie A van het Residentieorkest zal plaats vinden, onder leiding van Toon Verhey, morgenmiddag. Solist is de pianist Eduardo del Pueyo. rubberzolen, die waren ingekocht, te duur te verkoopen. Bij het onderzoek werden in beslag genomen ongeveer 70 k.g. rubber, een groote hoeveelheid reparatieleer en honderden pakken spij kers en spijkertjes. AI deze artikelen werden verbeurd verklaard. De vakgroep Schoenherstellers. die vour distributie van de beschikbare hoe veelheid reparatieleer zorg draagt, zal de toewijzing van Peter onder andere schoenmakers verdeelen. De klanten van den gesloten schoenreparateur kunnen op het bureau van deze vakgroep, Laan van Meerdervoort 848. tel. 339716, een adres krijgen, waar zij zich in den vervolge met de te herstellen schoenen kunnen vervoegen. Zooals bekend wordt morgen, aanvan gende te 12.30 uur, in den Dierentuin, een eenpansmaaltijd tan bate van Win terhulp Nederland gehouden. Als bijzon derheid kan worden medegedeeld, dat het Staforkest van den N.A.D. voor mu zikale opluistering zal zorg dragen. Dit is de eerste maal, dat dit orkest voor* Winterhulp concerteert. Van morgenochtend 10 uur af zijn er nog kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Men wordt verzacht een lepel mede te brengen. KUNST VOOR NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND: Sinds den eersten dag van de tewerkstelling van Ned. werk krachten in Duitschland was het voor de Ned kunstenaars een eerezaak om ginds hun kunst te bieden aan hen, die versto ken waren van ontspanning en kunstzin nige verheffing in de eigen taal, aldus ongeveer de heer M. Wolters, wnd. hoofd der afdeeling theater en dans van het Dept van Volksvoorlichting en gunsten in dé Donderdag gehouden persconferen tie Variété-artisten trokken als vanouds in treede scharen naar Duitschland. maar de kunstenaars van het tooneel in engeren en hoogeren zin bleven in verzuim, hoe wel Joris Diels uit Antwerpen in dezen een goed voorbeeld gaf. Eenige pogingen van Jan Boezer en Jan C. de Vos-faalden door verschillende omstandigheden. Thans echter kan een gelukkige samen werking van N.A.F en Departement met de bevoegde Duitsche instanties tot resul- taten leiden, dank zij een „Verbindungs- stelle vom N.A.F. beim Amt für Arbeits- einsatz in der D.A.F.”. Deze Verbindungs. stelle staat onder leiding van den leider der Rijksgemeenschap „Vreugde en Ar beid” J. Ph. W. Dieterich, terwijl de zorg voor de afdeeling tooneel dier Verbin- dungsstelle in Berlijn naar onlangs kon worden gemeld is opgedragen aan dr. Wijnand Frans. De eerste groep kunstenaars die onder deze nieuwe regeling een tournée door Duitschland voor de Ned. arbeiders aldaar heeft aangevangen, is het koor „De Ned. Sangherskonste”, onder leiding van Jef Somers als onderdeel van de Ned. Ka meropera. waarbij de Ned.-Duitsche Kul- tuurgemeenschap haar krachtigen steun verleende. De geschiedenis van „De Ned. Sanghers konste” is bekend en nog versch liggen in het geheugen haar uitvoeringen in de Rolzaal en voor de radio. Het is dan ook te begrijpen, dat het vooruitstrevende en semble in Duitschland met enthousiasme werd begroet en reeds kwamen geestdrif tige berichten binnen over successen der zangers en hun leider Jef Somers, als mede van de danseres Steffa Wine, die de Het groote aantal klanten van den Haagschen schoenhersteller J. H. Peter zal met ingang van 28 November a.s. niet meer bij dezen reparateur schoenen kunnen afgeven, omdat de Prijsbeheer- sching de twee winkels, Jan Hendrik straat 19 en Bilderdijkstraat 14, voor den tijd van één jaar zal sluiten. Uit het vonnis van den Inspecteur voor de Prijsbeheersching bij welk vonnis Peter behalve de sluiting ook nog een boete van 1000 werd opgelegd blijkt o.m., dat de veroordeelde ondanks eenige vroegere geldboeten was doorge gaan met het berekenen van veel te hooge prijzen. Niet alleen de reparaties waren te duur, ook fournituren werden tegen te hoogen prijs verkocht. Tijdens en na het onderzoek naar den aard en omvang van de prijsovertredingen waagde men het nog tegen normalen prijs nam zijn han- kêek hem aan. Het Vredegerechtshof veroordeelde den rector van het Leidsche gymnasium, met vernietiging van het vonnis van den Vrederechter te ’s-Gravenhage, waarbij verdachte een gevangenisstraf van 8 da gen werd opgelegd, tot een geldboete van 600 gulden of 90 dagen hechtenis. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis van den Vrederechter geëischt. Aan het betreffende arrest van het Vredegerechtshof wordt o.m. ontleend Verdachte heeft niet betwist, dat hij geweigerd heeft een door den burge meester van Leiden vastgestelde bijeen komst, waarin door een deskundige een voordracht gehouden zou worden over onderwijs en opvoeding in nationaal- socialistischen zin, bij te wonen, hoewel de bijwoning dezer bijeenkomst voor het onderwijzend personeel, waartoe ver dachte behoort, verplicht was gesteld door curatoren. Verdachte heeft ontkend, dat cura toren bevoegd waren de bijwoning van bedoelde bijeenkomst voor het betrokken onderwijspersoneel verplicht te stellen en ontkende door zijn weigering bedoeld te hebben, stremming in de uitoefening van den openbaren dienst, bepaaldelijk het openbaar onderwijs, te veroorzaken. Het Hof is van oordeel, dat in de hui dige omstandigheden het recht der over heid haar personeel te verplichten zich te doen voorlichten op hun bepaalde ar beidsgebied, zonder dat daarbij instem ming met bepaalde beginselen wordt verlangd, in het algemeen moet worden erkend. Voorzoo ver curatoren in het onder havige geval de bijwoning van een bij eenkomst voor het onderwijzend perso neel in het belang van het openbaar onderwijs verplicht hebben gesteld, moet aan curatoren de bevoegdheid daartoe geacht worden toe te komen overeen komstig art. 13, lid 8, van het reglement rechtstoestand onderwijzend personeel der gemeente Leiden. Verdachte heeft zich ten onrechte aan vorenbedoelde verplichting onttrokken en daarmede zijn ambtsplicht geschonden, na door den president-curator van te voren nog uitdrukkelijk op dezen plicht te zijn gewezen. Wat de vraag omtrent verdachte’s oog merk daarbij betreft, overweegt het Hof o.m. het volgende Het Hof wil in het midden laten of verdachte door zijn optreden invloed uit geoefend heeft op de door het aan hem ondergeschikt leeraarspersoneel aange nomen afwijzende houding met betrek king tot de bijwoning van de meerge noemde bijeenkomst. Het Hof is echter van oordeel, dat uit de omstandigheid, dat verdachte tezamen met zijn leeraars personeel een bezwaarschrift aan cura toren heeft onderteekend. waarin de be voegdheid tot verplichting der bijwoning wordt ontkend, van door verdachte uit- geoefenden invloed op zichzelf reeds voldoende zou kunnen blijken. Hierin wordt geen verandering gebracht door verdachte’s ter terechtzitting in strijd met zijn eerdere verklaringen gedane znededeeling, dat hij bij zijn afwijzende houding om de bijeenkomst bij te wonen slechts had volhard om ongenoegen met zijn leeraarspersoneel te voorkomen en dat hij tot bijwoning bereid zou zijn ge weest, indien ook de leeraren zich daar toe bereid hadden verklaard. Evenzeer gaat het Hof niet nader in op verdachte’s bewering, dat hij op lou ter juridische gronden geweigerd zou hebben de bijeenkomst bij te wonen. Het Hof wil in dit verband slechts opmerken, dat in het mede door verdachte onder- teekende bezwaarschrift op den voor grond wordt gesteld, dat de onderteeke- naars bedoelde bijeenkomst als van po- litieken aard beschouwden en dat het Hof in deze overweging de eigenlijke reden van de afwijzende houding ziet, waardoor aan deze houding een uitge sproken politiek karakter toekomt. Het Hof stelt echter vast, dat een ambtenaar als verdachte, uiteraard weet, dat vooral in de huidige tijdsomstandig heden zonder krachtige gezagshandha- ving een regelmatige gang van het be stuur en de openbare orde, zoowel in het algemeen, als op het gebied van het onderwijs niet langer verzekerd zijn, met alle hoogst nadeelige gevolgen voor de gemeenschap daaraan verbonden. In dien verdachte derhalve desondanks wei gert een door het bevoegd gezag recht matig opgelegde verplichting na te ko men en aldus het gezag zelf aantast, dan moet verdachte naar ’s Hofs oor deel onder deze omstandigheden tevens het oogmerk hebben gehad den regel- matigen gang van het openbare bestuur schade toe te brengen en aldus de uit oefening van den openbaren dienst in het algemeen en van den gemeentelijken dienst van het onderwijs in het bijzon der te stremmen, hetgeen daarmede be paaldelijk bij de huidige verhoudingen immers onafscheidelijk is verbonden. Wat de aan verdachte op te leggen straf betreft, overweegt het Hof eener- zijds, dat onder de huidige omstandig heden, waarin nauwgezette plichtsver vulling van het overheidspersoneel een zaak van het allergrootste belang is, aan verdachte het door hem gepleegde misdrijf zeer zwaar moet worden aan gerekend. Het Hof ziet echter anderzijds in de omstandigheid, dat de bevoegde autoriteiten geen aanleiding hebben ge vonden verdachte wegens zijn daad van burgerlijke dienstweigering uit zijn ambt te ontslaan of eenigen disciplinairen maatregel op hem toe te passen, een aanwijzing, dat verdachte ook in de ge geven omstandigheden zonder overwe gend bezwaar in de uitoefening van zijn ambt kan worden gehandhaafd. Om deze redenen is het Hof van oordeel, ondanks den ernst van het door verdachte ge pleegde strafbare feit, met de oplegging van een lichte straf, namelijk de hoogste door de wet te dezer zake toegelaten geldboete, aan verdachte te kunnen vol staan. In het eerste district heeft de pittige Volewijckersploeg, die met de week beter is gaan spelen, zich naar de eer ste plaats opgewerkt en zij boekt nog maar twee verliespunten, welke zij op liep door een wat onfortuinlijke 23 nederlaag thuis tegen Hermes. De Am sterdammers krijgen nu bezoek van D.F.C., waarvan te Dordrecht met 40 werd gewonnen. Ongetwijfeld zullen de gastheeren ook nu aan het langste eind trekken. Hermes is uitstekend begonnen, maar zij heeft gedurende de laatste weken toch niet meer aan de oorspron kelijke verwachtingen voldaan, waar van twee achtereenvolgende nederlagen getuigen. Nu spelen de Schiedammers thuis tegen de onderaanstaande Storm vogels, die op eigen grond met 70 klop kregen. Van dit gebroken elftal Hoewel nog niet alle eersteklassers de eerste helft van het seizoen achter den rug hebben H.B.S. moet zelfs nog 3 wedstrijden spelen wordt mor gen begonnen met het tweede deel, zoo- EXTRA ZEEP EN WASCHPOEDER VOOR VUILEN ARBEID: Met ingang van 1 December a.s. komen personen, die zgn. vuilen arbeid verrichten, voor een tijdvak van twee maanden in aanmerking voor extra-rantsoenen eenheidszeep en waschpoeder. Zij dienen zich in de week van 21 tot en met 27 November a.s. tot den plaatselijken distributiedienst te wenden, ten einde een aanvraagformulier MD 233-71 af te halen. Dit aanvraagfor mulier dienen zij in de week van 28 No vember tot en met 4 December a.s. we derom in te leveren Belanghebbenden worden voorts verwezen naar de publi catie van den plaatselijken distributie dienst. OUDE RANTSOENBONNEN: De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat alle rantsoenbonnen van oud model, behalve de wisselbonnen voor 4 rantsoen brood, i rantsoen vleesch, rantsoen kaas, 1/7 rantsoen melk, 1/7 rantsoen taptemelk en 1/50 rantsoen boter, na 27 November a.s. ongeldig zijn. Na 27 No vember a.s. zijn uitsluitend de rantsoen bonnen van het nieuwe model (dat zijn dus de in de kleuren groen en bruin Br'6 Javastraal 112 Koordeinde 102 Theresiaitr. 20 zal de Schiedamsche ploeg ook nu wel kunnen winnen. Volewijckers is favoriet voor den titel, doch wanneer de hoofd stedelingen mochten struikelen, dan is mét Hermes ook E.D.O. ernstig gega digde voor het kampioenschap. Tegen Sparta speelden de Haarlemmers op den eersten wedstrijddag met 22 ge lijk in het Kasteel en nu zal het er wel op uitdraaien, dat de wispelturige Rotterdammers in den uitwedstrijd ten onder gaan. Het ziet er dus naar uit, dat er morgen aan den kop niets zal veranderen. Doordat H.B.S. niet over haar terrein kon beschikken, ging haar eerste thuiswedstrijd, tegen Xerxes, niet door. De Kraaien spelen nu ui t tegen Lagendaal c.s., die het hebben bestaan uit met 20 van Hermes te winnen. Het zou ons niet verwonderen, indien ook H.B.S. de vlag moest strij ken. In menig seizoen is het treffen tusschen A.D.O. en D.W.S. van zeer veel belang geweest voor de bezetting van een der bovenste plaatsen, zelfs verleden jaar nog. Nu zijn de beide ploegen zoodanig afgezakt, dat zij resp. de 9e en de 8e plaats op de ranglijst innemen. Aangezien het de eenige eer- ste-klasse wedstrijd in den Haag is, zal het Zondag toch wel druk zijn bij de rood-groenen, die, ondanks tegenslag, toch altijd nog kunnen bogen op een. grooten aanhang. In Amsterdam ver loor A.D.O. met 21, nu moet zij de rollen maar eens omdraaien. In het tweede district begon V.U.C. de competitie met een 31 overwinning op Haarlem in een wedstrijd, waarvan het gehalte zoodanig was, dat men nau welijks kon verwachten, dat de zwart- witten in dit seizoen zulk een promi nente rol zouden gaan vervullen. Nog ongeslagen staan onze stadgenooten na 9 wedstrijden op de eerste plaats met sprekende doelcijfers: 3816. Morgen moeten zij op bezoek b ij Haarlem, welke ploeg sindsdien ook een woordje is gaan meepraten en met 4 pnt. ach terstand de 4e plaats bezet. Dat wordt derhalve een zeer moeilijke opgave voor onze stadgenooten. Indien de Har der c.s. zich echter ten volle geven, dan moet toch ook deze klip omzeild kunnen worden. We rekenen er vast op. V.S.V. ligt op den loer; ook de Velser- oorders zijn nog ongeslagen en hebben met één minder gespeelden wedstrijd slechts 3 pnt. achterstand. Deze positie zal morgen wel niet veranderen, want V.S.V. moet thuis kunnen winnen van R.F.C., waarover uit met 64 werd ge zegevierd. Feijenoord is 2 pnt. bij V.S.V. ten achter en is derhalve ook nog in de running. De Rotterdammers hebben na het fiasco tegen V.U.C. hun voorhoede veranderd en dat heeft in den eerstvolgenden wedstrijd wel vol daan. De Maasstedelingen trekken naar Blauw Wit, waartegen te Rotterdam met 1—1 werd gelijk gespeeld. Indien de aanval der gastheeren wezenlijk is verbeterd, moet van de Zebra’s gewon nen kunnen worden. Ajax won thuis met 53 van Emma, maar zou nu wel eens een puntje kunnen verspelen, ’t Gooi heeft een kansje de onderste plaats over te doen aan D.H.C. door thuis baas te blijven over de Delftena- ren, die destijds thuis met slechts 10 wonnen. In de tweede klasse B. is de wed strijd QuickVeiox 14 dagen uitgesteld in verband met terreinmoeilijkheden. U. V.S. kan zich aan den kop handha ven door den thuiswedstrijd tegen Elinkwijk te winnen. Het vorige resul taat was 0—0. Gouda blijft wel op de derde plaats door thuis te winnen van B.M.T., waartegen in den Haag met 1—1 werd gelijk gespeeld. Na 5 achter eenvolgende overwinningen struikelde V. I.O.S. 14 dagen geleden plotseling in den uitwedstrijd tegen Elinkwijk (6—2), waardoor zij haar (geflatteerde?) posi tie bedierf. Op het V.U.C.-terrein speelt V.I.O.S. nu den uitwedstrijd tegen H.V.V., dat den eersten wedstrijd met 5—2 royaal won, maar toch niet meer aan de verwachtingen heeft beant woord. Het belooft nu een spannend duel te worden, waarvan de uitslag moeilijk te voorspellen is. U.V.V. zal thuis wel baas blijven over V.D.L. (Zie verder le blad pao 3) ZOO RAAKTE DE BAKKER ZIJN MEEL EN SUIKER KWIJT Een bakker, die in een der buitenwijken een pakhuis had gehuurd, voor het opslaan van meel en suiker, moest tot de onaangename ont dekking komen, dat van zijn voorraden hoeveelheden verdwenen. De politie werd in de zaak gemengd en het resultaat was, ,dat werd aangehouden de zoon van den verhuurder van het pakhuis, die 20 jaar oud en koetsier van beroep is. De jongeman bekende veertien malen meel en suiker in hoeveelheden van 10 tot 30 k.g. gestolen te hebben. Hij heeft alles verkocht aan onbekenden en hiervoor ongeveer 1000 in handen gekregen. Een keer is de koetsier, die H. van G. heet, zelf de dupe geworden, toen hij aan een onbekende een partijtje meel verkocht op de Gedempte gracht en in plaats van geld een gouden trouwring van den koo- per in pand ontving. Later bleek de trouwring van koper te zijn en de koo- per onvindbaar. Van G. is in bewaring gesteld. ZILVEREN JUBILEUM R.K. OPENBARE LEESZAAL: Op 21 Nov a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Vereeniging R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek haar lokaliteiten in het Hanzegebouw Veritas in de Korte Houtstraat alhier opende. Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum, dat uitsluitend kerkelijk gevierd wordt zal op Zondag 21 Nov. e.k. de Hoog mis te 10.15 uur in de St. Jacobuskerk in de Parkstraat gecelebreerd worden tot in. tentie van de jubileerende Leeszaal en Bibliotheek. RIJWIELDIEVEN BETRAPT: Bij het stelen van rijwielen werden op heeter- daad betrapt de 23-jarige metaalbewer ker D. J. K. en de 31-jarige van D. KRANIGE REDDING: Gisteravond te omstreeks half 7 geraakte de 30-jarige heer G. met zijn 5-jarig dochtertje ten gevolge van de duisternis in het water langs de Troelstrakade. Zijn vrouw, die op het laatste nippertje nog aan een onvrijwillig bad kon ontkomen, wist door handreiking haar man weer op het droge te brengen. Dank zij het feit, dat de 23-jarige mej. E. H. A. F. Thober van de Melis Stokelaan. die het ongeval had bemerkt, zich zonder dralen gekleed te water begaf, kon ook het kindje worden gered. De kleine is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zij is opgenomen. JUBILEA De heer A. H. A. Moen, bakker bij de N.V. Meel- en Broodfabrie ken „De Zeeuw” B. Hus, herdacht zijn 25-jarig jubileum. De jubilaris werd met zijn echtgenoote op het hoofdkantoor ontvangen, waar hij door de directie en chefs werd gehuldigd. Maandag her dacht de heer WC. C. Kolber, voorman- meteronderzoeker, in dienst van het GE.B., den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij werd door de directie ontvangen, die hem de door den burgemeester toegekende eervolle vermelding en een gratificatie over handigde. ONTVANGSTEN H.T.M.De totale ont vangsten (reizigers en diversen) van de H.T.M hebben bedragen over de maand October j.l. ƒ1.074.466,264 (v.j. /913.942,41) Vervoerd werden in deze maand 12.608.448 (v.j. 10.554.550) reizigers. Van 1 Januari af bedroegen de ontvangsten 10.022 706,654 (v.j. ƒ8.328.836,134), het aantal reizigers115.307.227 (vorige jaar 94.204.202). Naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde werd overgebracht het 6-jarige jongetje B. M. K. uit de Heelsumstraat. dat in de Hilversumsche- straat bij het oversteken was aangereden door een wielrijder en een linkeronder- beenfractuur had bekomen. CENTRAAL TOONEEL CABARET: Het Centraal Tooneel Cabaret „Droomen zijn bedrog” onder leiding van Mary Dres- selhuis heeft gisteravond in Metropole Palace een eerste voorstelling voor den Haag gegeven van dit nieuwe program ma. Mary Dresselhuis heette het Haag- leidde met distinctie een stond tempo succes hadden. Het geheele ensemble stelde zich voor in een eerste nummer „Bij de droomen-uitlegster”, waarna Lies de Wind, Mary Dresselhuis en Péronne Hosang. elk een vrouw voorstelden, res pectievelijk van 20, 30 en 40 jaar. Het publiek kent Mary-Dresselhuis in haar komische nummer als de juffrouw van de kookdemonstratie, ditmaal kwam zij de zaal verrassen met een dergelijk op treden als propagandiste van de ver eeniging „Kweekt meer kroost”, een nummer, dat er inging en dat de zaal deed daveren van het lachen. Een luchtig scènetje volgde, door Lies de Wind. Her bert Perquin en Wim Sonneveld, ge bracht met een amusante trouvaille aan het slot, waarna Wim Sonneveld een drietal liedjes bracht, waarvan het eerste en het derde, typisch in hun karakter en genre tot het mooiste van den avond behoorden. Een aardig liedje „Zondag”, door Herbert Perquin, Sara Heyblom, Wim Sonneveld en Lies de Wind volgde, waarna Péronne Hosang veel succes had met haar liedje „De trouwelooze”. Fijn, ontroerend en gevoelig waren de liedjes, die Mary Dresselhuys bracht. Na de pauze Professor Perquino met zijn pop Pronsie, waarbij Péronne Hosang de pop op onnavolgbaar komische en rake wijze „imiteerde”. Wim Sonneveld en Mary Dresselhuis brachten een tweetal liedjes, Herbert Perquin verscheen met een nummer „De heer met den Mona Lisa- lach, dat achter in de zaal niet voldoen- waarna in een de ra-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2