Maandag 22 November. No. 18649. De Dag de Oude W.A. van Duitsche vorderingen ten Westen van Kief 1943. Sjitomir OORLOG HET GEHEIM VAN DEZEN van van en Zondervan mr. De herovering Redevoeringen Mussert BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 dr. Göbbels Spoorwegongeval bij Utrecht I Flinke kerels melden zich voor de Watten SS v en den Landstorm Nederland Plechtigheid te Oud-Leusden Aanval op Gilbert-eilanden Nieuwe aanvallen in de Dnjepr- bocht; 247 Sovjet-pantserwagens vernield Krijgsgevangenen op Java Voortzetting van den Duitschen druk Artikel van Göring weer in het Ruhrgebied 1 HAAGSCHE COURANT reden aldus Rijksminis- de en het leven gekomen Kaart van Ftelt vijandelijke dit Bij onze vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. (S.S.P.K. Fritz-O.-H.) kunnen •anmeldingsplichtig mannen zijn in den oorlog ingeschakeld. En dat is goed, want bö de huidige his torische ontwikkeling gaat men er van uit of een volk waardig gekeurd zal worden of het al dan niet wapens zal mogen dragen. „Werp geen „scherp” tusschen de aardappelschillen" VERDUISTEREN Van 16.45 uur tot 8 uur Thans in 1943, staan duizenden en duizenden van ons aan de Europeesche fronten, tenminste dertigduizend onzer terrein Westen handen, in het i Kief De van Zaken, vergezeld als in de den Nadat rnr. Zondervan nogmaals de ver diensten van Gerard Mooyman in het licht had gesteld sprak de commandant met waardeering over het werk van het thuis front. Met name de verrichtingen bij de verschillende bombardementen roemde hij. Ten aanzien van het wel eens ge hoorde verwjjt van seperatisme aan het adres van de W.A., verklaarde spr. met kracht, dat voor hem slechts één parool gold, n.l.: den koers volgen, dien de Leider aangeeft. Op dit oogenblik nu alles om ons heen schijnt te wanke len gaat onze gedachte meer dan ooit uit naar den Führer, die als veldheer waakt over geheel Europa en eigenlijk over de geheele wereld. Wij kunnen zonder hoogmoedig te zijn toch de vraag stellen, wat de wereld zou zijn zonder Germaansche volkeren. Wij waren en zijn trouw aan den Führer, wij waren dat in het verleden, wij zijn dat in het heden en wij zullen dat blijven tot onzen dood. (Langdurig applaus). Personen tusschen 1930 jaar, die zijn voor de te- Teiefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Gir« No. 12500 Bijkant. Sehev. Keizerstr. 319, Tel. 550310. Fil.s Rijsw. Kantoorboekh Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119*61; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 12*. Tel. 778038; N.V. Kantoor1). Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ Theresiastr, 108a, Tel. 772*4*; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 - V dat jongemannen arbeiden in de de gevangenis worden ge- mannen als Mosley aldus zich van ver- W tot en met Z Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen bene den den rang van officier, beginnende met de letter W tot en met de letter Z. Zij die inlichtingen wenschen omtrent vorenbe doelde krijgsgevangenen gelieven zich te wenden tot het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voor hout 14 ’s-Gravenhage. onder opgave van naa’m, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummar, militairen rang en laatst bekende stand- plaats. En als wij dan openlijk onze trouw aan den Führer beleiden, dan zou ik u willen vragen: Zouden wij dit ooit als Nederlanders hebben kunnen doen, in dien in dit volk geen Anton Mussert was opgestaan? Kameraden die vraag stellen is haar beantwoorden: Neen, Mussert heeft in dit volk een vastberaden kern van tienduizenden mannen en vrouwen gebouwd, die het mogelijk maakt, dat wij hier het bezette Nederlandsche gebied hebben en niet een eerloos protectoraat of een generaal-gouvernement. Groote deelen van ons volk begrijpen dat niet. Zij meenen, dat de bezettingsoverheid zal zwichten voor een star en dom verzet. Kameraden, wij, die zelf doordeesemd zijn van de Nationaal-Socialistische we reldbeschouwing, die dus het beste kun nen beoordeelen, wat er in onze Duitsche kameraden omgaat, wij weten het hoe de Duitsche overheid hierover denkt: in geen duizend jaar! Mussert is ons altijd blijven voorgaan en dit zal niet veranderen. Wij blijven trouw aan den Leider. De W.A. streed, strijdt en blijft altijd strijden met Mussert voor volk en vaderland. Hou Zee In de lagere kaderschool der W.A. aan den Doodeweg te Oud Leusden is Zondag ter gelegenheid van het feit, dat voor elf jaar Mussert de W.A. in het leven riep, de „Dag van de Oude W.A.” op plechtige wijze gevierd. Nadat in de morgenuren opperbanleider Enklaar de gasten en oud-strijders der W.A. had ontvangen, werd omstreeks half één de komst van den commandant der W.A., mr. Zondervan, gemeld, die offi cieel werd verwelkomd door opperban leider Enklaar en onderbanleider Kafka, genaamd Dengier. Met de inmiddels ge. airiveerde Duitsche gasten en hooge func tionarissen uit de Beweging maakte de commandant met de genoodigden een rondgang over het terrein en door de kaderschool. Vervolgens werd in de can. tine een eenpansmaaltijd gebruikt, waar na de W.A.-mannen, die in aanmerking kwamen voor het eere-draagteeken, zich in carré opstelden op het exercitieterrein, dat voor deze gelegenheid omzoomd was met vele masten, waaraan het oranje- blanje-bleu wapperde. Opperbanleider En klaar meldde zijn mannen aan den com. mandant, die hierna overging tot het uit reiken van het strijdersteeken. Om precies drie uur, toen de aldus on derscheiden W.A. mannen zich voor de school hadden opgesteld en ook een groot aantal Duitsche en Nederlandsche gasten zich terzijde hadden geschaard, werd de komst van den Leider met zijn staf ge meld. Met een krachtig ,.Hou zee” werd de Leider verwelkomd, die, alvorens de zaal te betreden, eerst nog de oud-strij ders inspecteerde. PRIJS DEZER COURANT) Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet, p 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl,’' en .Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p p met Modebl ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. mr. 5 c., fr. p. p. 10 C. Volgens het Japansche hoofdkwartier hebben sterke vijandelijke marinestrijd- krachten, o.a. bestaande uit vliegkamp- schepen en slagschepen. Vrijdagochtend de eilanden Makin en Tarawa van de Gilbergroep aangevallen. Gisteren duur den de gevechten tusschen de Japansche verdedigers en de aanvallers nog steeds voort, nadat het een deel der vijandelijke strijdkrachten gelukt was op de eilanden te landen. Mussert spreekt Ook de Leider riep in zijn rede de eerste jaren der W.A. in de herinnering terug. Reeds van het begin af, aldus spr., is deze formatie blootgesteld geweest aan den hoon van het eigen volk Maar ondanks hoon en terreur hebben wij de gevaren getrotseerd. Wij hadden nu eenmaal den knuppel in het hoenderhok geworpen en trokken daaruit de consequentie. Generaal Snijders, die opkwam voor een sterke weermacht, werd weggestooten en lang zaam maar zeker verviel ons volk in de faitisme Het Ned. volk geloofde niet meer in het soldaat zijn en evenals indertijd generaal Snijders waren ook wij roepen den in de woestijn. Zien we terug op de vier dagen oorlog in Mei 1940, dan kun nen wij constateeren. dat ons leger hope loos verouderd was. Rede mr. Zondervan Bij hun binnentreden werden de Lei der en commandant Zondervan begroet met een krachtig gezongen couplet van het lied „Wij zijn de zwarte soldaten”. ïn den aanvang van zijn rede herinner, de mr. Zondervan er aan, dat duizenden en duizenden W.A..mannen aan de fronten staan. Zij zijn uitgetrokken, aldus spr., terwijl zij wisten, aan welke gevaren zij zouden blootstaan. Alles wat hun lief en dierbaar was, hebben zij thuis gelaten. Zij gingen, omdat een stem in hun binnen ste hun zei, dat zij daar noodig waren om hun idealen in daden en in werke lijkheid om te zetten. Nadat de vergadering staande de geval, len kameraden had herdacht, vervolgde spreker zijn rede: Hun offers maken het mogelijk, dat wij in dit land niet behoe ven te staan als knechten, maar dat wij eens mogen medebeslissen over het lot van ons volk, dat ons boven alles dier baar is. Rijksminister Himmler te Krakau Reichsführer-SS en Rijksminister Binnenlandsche Zaken, Heinrich Himmler, vertoeft, vergezeld van staatssecreatris dr. Stuckart als gast van den gouverneur-generaal Rijksmi nister dr. Frank in de regeeringshoofd- stad van het gouvernement-generaal. Me 323 het grootste landvliegtuig ter wereld. De romp van dezen luchtreus is onuitputtelijk. Geschut, munitie, verzorgingsmateriaal. troepen, ja zelfs volgeladen LKW, alles gaat er in. (P.K. Seeger-Atl.-H.) Mosley uit gevangenis ontslagen i Naar Reuter meldt, zijn Sir Oswald Mosley en zijn echtgenoote Zaterdag ochtend vroeg uit de Hollowaygevange- nis te Londen ontslagen. De voorzitter van de Engelsche vak- vereeniging van mijnwerkers, Will Law ther, heeft gisteravond verklaard, dat de vrijlating van Sir Oswald Mosley,' den leider van de Britsche fascisten, waarschijnlijk ernstige gevolgen zal hebben op de mijnindustrie. Lawther stelde de vraag, hoe de regeering het kon verantwoorden, wegens weigering tot mijnen, in d~ - worpen, terwijl mannen als worden vrijgelaten. Het gevoel, Lawther, grijpt steeds meer om heen, dat men Mosley op grond zijn rijkdom speciale voorrechten leent. Nadat ons volk in de 17e eeuw behoor lijk weerbaar was geweest gleed het na de 17e eeuw weg in defaitisme, zoodat omstreeks 1790 onze weerbaarheid totaal verdwenen was. In het Napoleontische tijdvak kwam ons volk weer omhoog tot dat Engeland ons weer weerloos maakte. Engeland zei in 1815 dat wij onze kolo niën weer terug konden krijgen, maar Ceylon en de Kaap waren wij voor goed aan de Engelschen kwijt. Door Engeland waren wij afhankelijk geworden. Wij wa ren de sloep geworden achter het Engel sche oorlogsschip. En zoo ver was het met ons gekomen, dat voor enkele jaren een diplomaat kon zeggen: „Onze neutraliteit beteekent, dat wij oorlog hebben met niemand, maar ze ker niet met Engeland”. Na 1918 kwam wederom een defaitische houding over ons volk. Onze officieren liepen het liefst in politiek, omdat zij in uniform werden be spot. Colijn heeft, zoo vervolgde Mussert, zijn rede, ons leger minstens zoo erg af gebroken als de soc -dem. leiders dat deden Overgaande tot een bespreking van den huidigen politieken en militairen toestand, zeide de Leider, dat indien er geen Nat.- Socialisme zou zijn geweest, er niemand het dreigende monster uit Rusland zou hebben kunnen tegenhouden. Thans vecht Europa voor zijn leven. Het weerbaar zijn van een klein volk wil niet zeggen dat het zich alleen tegen zijn belagers zal kunnen verzetten. Dat is. aldus spr., de groote les uit dezen gigant ij schen strijd waarin het om heele conti nenten gaat. Er moet een Europeesche weermacht zijn en wij moeten daarvan deel uitmaken. Een Nederlandsche weer macht kan niet meer bestaan omdat een weermacht in deze jaren moet kunnen putten uit 100—200 millioen menschen. Van deze nieuwe groepeering begrijpt een groot deel van' ons volk nog niets, ja zelfs millioenen Duitschers geven zich van deze nieuwe situatie nog niet eens voldoende rekenschap. Wij. de minderheid, begrijpen, dat er in deze dagen iets gaande is van een geweldige historische beteekenis Sprekende over de W.A. zeide de Lei der, dat men allereerst iets moet besef fen van een Europeesche, een Germaan sche verbondenheid onder het respecteeren van ieders eigen aard Hitler heeft tot mij gezegd, aldus spr., dat hij ons volk niets wensoht te ontnemen. Samen met het Duitsche volk moeten wij Europa op een hooger plan brengen, opdat wij met elkaar zoo sterk mogelijk zullen zijn. Aan het einde van zijn rede dankte de Leider zijn oude W.A.-mannen uit naam van ons volk voor hun trouw. Trouw wa ren wij, zijn wij en zullen wij olijven. Trouw zijt gij aan de Beweging en aan mij. Het is mijn onverwoestbaar geloof, zoo eindigde de Leider, dat ’t Nat -Socia lisme zóó sterk zal zijn dat het Europa zal weten te behouden Aan deze histori sche roeping blijven wij meewerken. Hou Zee! Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de „Dag van de oude W,A,’' besloten, Bombardementen veroorzaken branden te Londen DUITSCH WEERMACHTBERICHT Het Opperbevel van, de Weermacht deelde gisteren mede: Ten Noordoosten van Kertsj poogde de vijand opnieuw zijn bruggenhoofd te ver. grooten. Hij werd in hevige gevechten, waarbij 18 pantserwagens werden kapot geschoten, afgeslagen en leed zware ver liezen door ons doelmatig artillerievuur en herhaalde aanvallen der luchtmacht. Op het bruggenhoofd Nikopol, ten Zui den van Dnjepropetrowsk en ten Noorden van Kriwoi Rog gingen de bolsjewieken gisteren met talrijke formaties infanterie en pantserwagens, die door sterke lucht strijdkrachten werden gesteund, tot den aanval over. Door taaie en op verbitterde wijze gevoerde afweergevechten en door krachtige tegenaanvallen verijdelden onze troepen alle vijandelijke doorbraakpogin gen en schoten 247 pantserwagens kapot. 107 Daarvan werden alleen in den sector van een legercorps vernietigd. De Duitsche tegenaanval ten Westen van Kief maakt ondanks hardnekkigen vijandelijken fegenstand nieuwe vorde ringen. In het onoverzichtelijke terrein van een penetratiegebied ten Westen van Gomel duren de hevige gevechten onver minderd voort. Ten Noorden van Gomel werd een ingesloten vijandelijke ge vechtsgroep vernietigd Ten Westen van Smolensk verflauwde de gevechtsactie merkbaar. Vrij zwakke vijandelijke aanvallen hier zoowel als ten Zuiden en ten Noorden van Newel bleven zonder succes. Ten Zuiden van het Ladogameer wer den talrijke aanvallen van den vijand gedeeltelijk in tegenaanval afgeweerd. In Zuid-Italië verliep de dag afgezien van wederzijdsche actie van artillerie en verkenningstroepen over het algemeen kalm. Slechts op één plaats in den Ooste- lijken sector van het front kwam het tot levendiger gevechten om de stellingen van Duitsche voorposten. Onze beveiligingen werden achter de rivier de Sangro terug gebracht, nadat zij den met sterk in de meerderheid zijnde strijdkrachten veel vuldig aanvallenden vijand gevoelige ver liezen hadden toegebracht. Nachtelijke bomaanvallen door Duitsche vliegtuigen op doelen in Zuid-Engeland veroorzaakten talrijke brande- onder andere ook in. het stedelijke gaoled van Londen. Tewerkstelling van de vrouw in Nederland. De vrouw in de kleedingindustrie. (O.-H.) Wij zijn, zoo vervolgde spreker, aan de W,A, zeer veel dank verschuldigd. Want al is het nu dan niet gemakkelijk om als Nationaal-Socialist door het leven te gaan, in di edagen was dit het zeer zeker ook niet. Nadat spr. uitvoerig de eerste jaren van de W.A. in de herinnering had gebracht, zeide de commandant: Zij, die zoojuist dit eereteeken hebben ontvangen, dienen het niet te dragen als een belooning voor be wezen diensten. De eenige belooning, die een W.A.-man voor zijn strijd kent, is de opgang van zijn volk en de overwin ning van de idee, waarvan hij de drager is. Maar allen, die met dit teeken zijn onderscheiden, zullen het moeten dra gen als een opdracht om nog meer dan voorheen te werken en te strijden voor het ideaal, waarvan wij ons geheele volk willen doordringen. In het vervolg van zijn rede zeide spr., dat in Februari van dit jaar een groote terreuractie werd ingezet tegen Nationaal- Socialisten in dit land met den moord op luitenant-generaal Seyffardt. Duizenden mannen van de W.A. verlieten hun dage- lijkschen werkkring, om hun plicht te doen bij de hulppolitie. Dag en nacht waren zij in touw om het den misdadigers van allerlei slag onmogelijk te maken hun vuig bedrijf in dit land uit te oefenen. Zij zijn hierin niet ten volle geslaagd, want ondanks hun inzet werden toch nog tal van kameraden vermoord. Hoe langer nadere berichten over de Landwacht uitblijven, aldus spr., hoe slechter het er voor onze tegenstanders uitziet. Want in den tijd, dat wij zwijgen, kan daarom des te harder gewerkt wor den en zullen daardoor de grondslagen des te hechter zijn. Als deze Landwacht een maal aan het werk gaat, zal een korte maar hevige strijd worden gevoerd, die eindigt met onze totale overwinning. Wij willen de onrust niet in dit land. Wij willen dit volk onze meening niet op dringen, omdat wij ervan overtuigd zijn, dat eens het oogenblik aanbreekt, waarop ons volk uit eigener beweging zal inzien, hoezeer het zich heeft misrekend in zijn vertrouwen op de democratie en in zijn haat tegen het NationaaL-Socialisme. Maar indien de kliek verraders, die aan den overkant van de Noordzee zetelt en een kleine bende betaalde huurlingen in dit land van onze goedheid misbruik mee nen te kunnen maken door steeds maar weer moordaanslagen op ons te plegen, dan gaat dit ons wel wat te ver en dan stellen wij daartegenover onze midde len Daarbij zullen slachtoffers van den anderen kant vallen, maar wij weten, dat niet wij daarvoor verantwoordelijk zijn. Wij hebben in dit opzicht een gerust ge weten, want wij hebben alles gedaan, wat maar eenigszins mogelijk was om de Nationaal-Socialistische revolutie in dit land zich langs wegen van geleidelijkheid te doen voltrekken. Men schijnt dit als zwakheid te hebben uitgelegd. Ook hier geldt met volle kracht het woord van den Führer: Terreur kan alleen met te- genterreur gebroken wordenLaten wij ons echter voor oogen houden, dat het geen aangename taak is om ons volk op deze wijze tegen zichzelf in bescherming te nemen. politiek of sterf’, heeft derhalve ook heden nog zijn volledige geldigheid. Een volk, dat politiek niet opgewassen is tegenover dezen oorlog, zal op den duur ook militair er niet tegen opgewassen kunnen zijn. De militaire oorlogvoering moet derhalve aangevuld worden door de politieke. Wij zijn, zoo gaat dr. Göbbels voort, bezig een politiek volk te worden. Dit proces is door den oorlog slechts be spoedigd. Wij begrijpen thans de poli tiek weer als de hooge kunst der lei ding van den levensstrijd van een volk op alle gebieden. De politiek zal voor ons wegwijzer zijn. Zij is gegrondvest op den hechten bodem der overtuigd heid van eigen recht, evenals van de onvermijdelijke noodzakelijkheid van den strijd in het groote, evenals in het kleine. Wij zijn steeds superieur aan onze vijanden, als het op het uiterste aankomt. Achter dezen oorlog staat aan onzen kant een wereld van politieke op vattingen, die haar definitieve hardheid juist thans moet bewijzen. Hoe hard ook de wapens zijn, waarmede een volk zijn leven verdedigt, de gemoederen moeten hard zijn, die dezen strijd voe ren en ten uitvoer leggen. Wij hebben den eersten wereldoorlog verloren, om dat zij slechts politiseerden. Wij zulle»- den tweeden wereldoorlog winnen, om dat wij een politiek volk zijn. Generaal-veldmaarschalk von Man stein schijnt op het beslissende oogen blik toch tot een grooteren aanval over een breed front te zijn overgegaan en heeft op deze wijze de herovering van Sjitomir door de onder hem staande formaties sneller dan gedacht was be reikt, zoo schrijft de militaire corres pondent van het D.N.B., «Martin Hal- lensleben. Hetgeen gisteren nog maar een ver moeden kon zijn, is vandaag bevestigd. Sjitomir is weer in Duitsche Hierdoor is de algeheele positie i gevechtsgebied ten Westen van weliswaar nog niet fundamenteel gewij zigd, maar toch is deze positie aan het veranderen, hetgeen des te opmerke lijker is daar dit reeds op de onmiddel lijk aangrenzende sectoren uitstraalt. Met de verovering van Sjitomir hebben de bolsjewieken gedacht in het Duitsche front een gat geslagen te hebben. Het getuigt van een onderschatting van de Duitsche operatieve leiding, dat de bol sjewieken tevens naar ^orosten opruk ten. Van deze fout schijnt generaal- veldmaarschalk von Manstein te profi- teeren. Want de bewegingen, die zijn legers op het oogenblik uitvoeren, dui den op een nauwkeurige voortzetting van den Duitschen druk van het Zuiden naar het Noorden. De algeheele uitwer king van het Duitsche succes kan nog niet worden overzien, temeer daar beide strijdende partijen rekening moe ten houden met de modderperiode. Maar juist daarom is datgene, wat von Manstein tot dusver heeft bereikt, op- PRIJS DER ADVERT.i 1—11 m.M (5 ter.) /1.65 elke M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m M m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Re«L ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p 10 ct. KI. Adv. (in halve opl51, Dienstaanb, ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. T. d. M.P 10 c. meer, aewp ■aswswaer -■ is - - brek had aan militaire hulpmiddelen, maar omdat de idee mankeerde, waar voor het loonde te strijden. Engeland zou ongetwijfeld om dezelfde Frankrijks lot gedeeld hebben, wanneer het niet door zijn insulaire positie gered zou zijn. Het bolsjewisme heeft de breede massa’s der Sovjetvolken, door vernie tiging van iedere andersluidende opvat ting en de dragers daarvan, opgevoed in een wereldopvatting, die weliswaar, vergeleken met de Nationaal Socialisti sche, brutaal afstootelijk en terroris tisch lijkt, maar dit heeft er, naar de minister schrijft, toe geleid, dat de Sovjet-Unie in dezen oorlog een veel grootere kracht ontwikkelt dan het tsa risme in den eersten wereldoorlog. Uit dit feit komt dr. Göbbels tot het inzicht, dat alleen de Nationaal Socia listische Duitsche Weermacht de kracht heeft, om het militante bolsjewisme in toom te houden en te breidelen. De burgerlijk democratische staten zijn daarentegen te steriel. Wat zou er, zoo schrijft hij, van ons geworden zijn, wan neer wij dezen geweldigen oorlog niet vanuit de stelligheid onzer idee en op vatting zouden voeren en bestrijden? Hij eischt van ons niet slechts een mi litairen wil tot handhaving, maar voor al ook geestelijke waakzaamheid tegen over de ons vijandelijke wereld, even als tegenover ons zelve. Met dezen oor log komt alleen hij klaar, die er met een hechte, onwrikbare opvatting tegen over staat. Iedere afwijking daarvan leidt tot onzekerheid en daarmede tot den val. De minister wijst er op, dat men vooral te Londen steeds weer tracht de Duitsche leiding bedoelingen in de schoenen te schuiven, die in deze rich ting gelegen zijn. Hoe dwaas en dom dit streven ook moge zijn, het bewijst toch, dat de vijand de eigenlijke kracht van de Duitsche oorlogvoering, die ge legen is in de overeenstemming ten op zichte van de wereldopvatting bij het geheele Duitsche leidingsapparaat en het Duitsche volk, zeer wel heeft inge zien. Het parool uit den tijd van den Nationaal Socialistischen strijd „wordt „Iedere politiek en oorlogvoering moet op hechte en onwrikbare beginse len berusten, wanneer zij tot duurzame gevolgen wil komen”, aldus Rijksminis ter dr. Göbbels in zijn jongste artikel in het weekblad „Das Reich”, dat hij het opschrift „Het geheim van dezen oorlog” heeft gegeven. Nadrukkelijk brengt de minister de opvatting naar voren, dat die volken zegevierend dezen oorlog zullen doorstaan, die gegrond vest zijn op het hechte fundament van een politieke wereldopvatting en daar om ook in tegenstelling tot de andere precies weten waarom het gaat. Het vijandelijke buitenland, zoo schrijft hij, verwondert zich er vaak over, met welk een stoïcijnsche gelijkmoedigheid het Duitsche volk de enorme lasten van dezen oorlog draagt. Het groote opvoe dende werk van de Nationaal Socialisti sche beweging ten aanzien van het Duitsche volk, draagt thans zijn vruch ten. Allen, die haar school doorloopen hebben, staan met onwrikbare zeker heid tegenover den oorlog en zijn zware eischen. Zij kunnen door niemand door niets omvergeworpen worden. Zij Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Neder land of bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden z*j, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. deelt mede gezonde Ne- in den van 17—45 zich vrij de hier- vermelde vervoegen gekeurd de of den Neder- zien dezen geweldigen volkenstrijd grootere verbanden, dan die van veranderlijke gebeurtenissen van dag. Als een van de meest essentieele be ginselen van politiek en oorlogvoering, noemt de minister de bestendigheid. Men moet aan de beginselen waarvoor men strijdt, trouw blijven, ook en juist dan, wanneer zij onderworpen worden aan zwaren druk van buiten. Nooit zou de Nationaal Socialistische beweging de macht hebben veroverd, wanneer zij niet van den aanvang af was opge bouwd op het beginsel van de trouw. Vele menschen hechten niet veel aan de moreele basis van de politiek. Zij zien alleen het materieel meetbare, maar zien daarbij over het hoofd, dat het zonder innerlijk leven moet blijven, wanneer het dit niet krijgt van uit een idee. Frankrijk is in den vroegen zomer van 1940, na een strijd van slechts 6 weken, niet ineengestort, omdat het ge- werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend Beslissend voor bevordering zijnkarakter, gedrag, jjrcstcitis 23-11-43 9—13 u. Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 24-ll-’43 914 u. Amers foort, Pol. Durchgangslager Leusderweg; 25-ll-’43 914 u. Den Haag, Café den Hout, BmidnhouUcheweg. Het SS-Ersatzkom- mando Iedere derlander leeftijd jaar kan willig bij onder adressen ten einde te worden voor Waffen-SS Landstorm land. Tijdens de keu ringen worden alle inlichtingen ver strekt met betrek king tot de verzor ging van familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen etc. Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft dezer dagen ten tweeden male vertoefd in het Ruhrgebied, waar hij een bezoek bracht aan verscheidene mijnen en zich in de eerste plaats door de mijnwerkers op de hoogte liet stel len over de arbeids- en levensomstan digheden van hen en hun gezinnen. In een mijn hield de Rijksmaarschalk voor de verzamelde rrtflnwerkers een toespraak, waarin hij hl n zijn dank be tuigde voor hun trouwen en onvermoei- den arbeid. Terwijl in de vijandelijke landen, aldus spr., de eene mijnwer- kersstaking de andere aflost, doet de Duitsche mijnwerker ook onder de moeilijkheden van de luchtterreur on wrikbaar zijn plicht in het duidelijke besef, dat zijn actieve bijdrage een der beslissende fundamenten van de oorlog voering is. De houding van den mijn werker is een voorbeeld voor de ge heele natie. De Rijksmaarschalk verze kerde, dat ook de dag dichterbij komt, waarop de bijzondere lasten, die de luchtterreur de bevolking van deze streek op de schouders legt, van haar zullen worden weggenomen. De vergel ding zal komen. De mare van het bezoek van Göring had zich als een loopend vuurtje onder de bevolking verspreid, die den Rijks maarschalk bijzonder hartelijk toe juichte. merkelijk. Het feit, dat de moeilijkhe den voortvloeiende uit de als gevolg van de modder onbegaanbare wegen binnen enkele dagen zijn overwonnen, wettigt de conclusie, dat de Duitschers de begonnen operatie zullen voortzet ten. Hieraan kunnen ook de bolsjewis tische inspanningen uit het gebied ten Zuidwesten van Perejasslawel en in het gebied van de Pripet-moerassen nauwe lijks iets veranderen. De verliezen van de bolsjewieken op het slagveld ten Westen van Kief zijn tot dusver, voor zoover men deze van Duitsche zijde kan overzien, enorm. Zij zijn dusdanig groot, dat op den duur een dergelijke slijtage nauwelijks te dragen moet blijken. Interessant is daarentegen, dat de Duitschers met het sparen van hun strijdkrachten tenslotte toch datgene schijnen te hebben bereikt, wat zij wil den. In ieder geval kan men als nuch ter beoordeelaar van den toestand slechts vaststellen, dat de Duitschers het niet tot een slijtage van hun strijd krachten hebben laten komen, zooals door de huidige Duitsche aanvalsopera- tie wordt bewezen. Twee personen om Aan den Zuidrand van de stad Utrecht heeft zich Vrijdagavond een spoorweg ongeluk voorgedaan. Een electrische trein EindhovenAmsterdam kwam in botsing met een goederentrein. Beide treinen leden aanzienlijke schade. Onmiddellijk werden hulpmaatregelen genomen. Twee personen kwamen bij dit ongeval om het leven, twee andere werden zwaar gewond. Kalinin :ebsk UnsK :hug BULGARIJ Galati KRIM OOST- ©Kowno AND Wilna Welikya- Lu KI ^urg .Nawal, j <faw t low s aBerditschew ,-A Krai Kirowo V») i GOUV.*^obr,U! A (HiRolajéw ^stherson --rfVreKopj- Bnarak 7 Orel r Jjchernikow C-* jasma lensk ;ha 2OC km

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1