1943. No. 18650. Opnieuw belangrijke terreinwinst ten Westen van Kief Dinsdag 23 November. KUNST EN LETTEREN BINNENLAND Samos capituleert SPORT STADSNIEUWS AGENDA FINANCIEEL strijd in de Stille Zuidzee j De weer i Als de levensmiddelenafvallen niet worden opgehaald Mislukte aanvallen bij Nikopol, Tsjerkassy en Gomel Hevige gevechten op de Gilbert-eilanden Sovjets verloren in 2 dagen 413 pantserwagens De vrije middag voor huispersoneel Onder Vrienden NA-UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN CONCERT TEN BATE VAN FRONTZORG Libaneesche regeeringsleden te Beiroet Massagraf nabij Pola ontdekt OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant Zware terreuraanval op Berlijn VERDUISTEREN Van 16.458 uur BURGERLIJKE STAND Sportrevue 1 HAAGSCHE COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT violistische onder van Pelt geb. d ongeveer Nation” oud-concertmeester een de een van k.g. van lang- Ciacona Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de verplichte vrije middag voor huis personeel gegeven moet worden op een der werkdagen. DE BAKKERS EN DE KOMENDE FEESTDAGEN: Evenals in vorige ja- ren heeft de sect.-gen. van Sociale Za ken in verband met het naderend St. Nicolaasfeest, de Kerstdagen en Oud en Nieuwjaar, afwijkingen toegestaan van de bij de Arbeidswet voorgeschre ven werktijden voor brood- en banket bakkerijen. Deze afwijkingen zijn in hoofdzaak gelijk aan die van het vorig jaar. De werkende vrouw. De telefoon wordt litsluitend bediend door vrouwen (O.-H.) Het Fransche dissidentencomité te Algiers heeft dus gecapituleerd voor de eischen van de Libaneezen. De ge arresteerde president is in zijn functie hersteld en de gearresteerde ministers en parlementsleden zijn op vrije voeten gesteld. Het comité de Gaulle is daar mede gezwicht voor de sterke pressie door Engeland uitgeoefend. Hoewel het conflict aanvankelijk ontstond door verzet van de Libaneezen tegen den Franschen mandataris i.c. het comité- de Gaulle, verkreeg het aanstonds een scherper karakter, daar Engeland er zich mee bemoeide. En niet voor den eersten keer. De spanning in Libanon en Syrië (oorspronkelijk vereenigd) is al zoo oud als het mandaat zelf, name lijk ongeveer 20 jaren en de oorzaak lag in de Britsch-Fransche belangen tegenstelling in dit gebied. Er zat daar een petroleumluchtje aan. Syrië en Libanon liggen in het voorterrein van het oliegebied van Mosoel, een pijplei ding loopt van Mosoel naar Tripoli ten Noorden van Beiroet. De Libaneesche republiek, ten Noorden van Palestina gelegen, is 9535 K.M.2 groot en telt ruim 1 millioen inwoners; de aangren zende Syrische republiek is 151.865 K.M.2 groot en omvat een bevolking van 2.8 millioen, ongeveer de helft van deze bevolking zijn Arabieren. Na den eersten wereldoorlog liet Engeland, onder schending der belofte aan de Arabieren, het Syrische mandaat aan Frankrijk, dat het in tweeën splitste, Syrië en Libanon. De Franschen beloof den den inwoners onafhankelijkheid en opheffing van het mandaat, doch er kwam niets van. Evenmin deden de Gaullisten dit, die zich in 1941 met Engelsche hulp van den Libanon meesr- ter maakten. De verontrusting over de herhaalde woordbreuk en de onder drukkingspolitiek veroorzaakten het huidige conflict, stellig tot vreugde en geheime medewerking van de Engelschen, die het mandaat aan zich willen trekken vanwege de bovenge noemde oliepijpleiding. Tevens zijn Libanon en Syrië opmarschgebied voor het Britsche leger in het Naburige Oos ten. Omtrent de kuiperijen in dit ge bied bevatte een communiqué van den te Cairo den volgenden opmerkelijken zin: „Onder invloed van elementen, welke minder geïnteresseerd zijn bij de on afhankelijkheid van den Libanon, maar wel den levendigen wensch koesteren. Frankrijk uit deze gebieden te verdrij ven, heeft de regeering van den Liba non het Fransche comité voor een vol dongen feit gesteld” (namelijk de af kondiging van de onafhankelijkheid). Welke deze „elementen” zijn, is gaan deweg duidelijk geworden. De Britsche vertegenwoordiger in Libanon, Spears, en de Britsche minis ter voor het Naburige Oosten, Richard Casey, die uit Cairo naar Beiroet reis de, hebben den Franschen generaal Catroux niet in het onzekere gelaten over Engeland’s bedoelingen. Catroux werd zóó de pen op den neus gezet, dat hij toegaf aan de eischen der Libanee zen, hetgeen meebrengt, dat de Fran sche greep op Libanon steeds losser wordt. Zoo ziet de Fransch-Engelsche samenwerking er in de practijk uit, wanneer het erop aankomt zuiver Engelsche belangen te behartigen. Aan het Britsche imperialisme wordt zelfs de Fransche „bondgenoot” opgeofferd. De „Times” helderde op, dat de gebeur tenissen in den Levant een strategischen achtergrond hebben. Het blad betoogde, dat „generaal Maitland Wilson (de opperbevelhebber in het Naburige Oos ten) de verantwoordelijkheid ervoor heeft, dat in dit militair zeer belang rijke gebied rust en orde heerscht" Het spel van Engeland is doorzichtig. De Gaulle moet Libanon en Syrië de onafhankelijkheid geven, opdat Enge land later, onder het voorwendsel van militaire veiligheid, deze gebieden in bezit kan nemen. Zoo ziet men, dat het tusschen John BuU en Marianne nu niet bepaald roze- geur en maneschijn is. Het gaat lijken op een „mésalliance” onder de „Ge allieerden”. Duitsche troepen bezetten het eiland Naar het D.N.B. verneemt, hebben de Britsche en aan Badoglio onderhoo- rige bezettingstroepen van het eiland Samos gecapituleerd. Duitsche troepen z(jn op het eiland geland en hebben de militaire installaties overgenomen. Het Grieksche eiland Samos (ruim 800 vierk. km., met een bevolking van 70.000 zielen) ligt in de Egeïsche Zee, ten Noorden van de Dodecanesos. Umberto aan den dood ontsnapt Een correspondent van Reuter deelt mede, Mat Kroonprins Umberto van Ita lië tijdens een bezoek aan het front aan den dood is ontsnapt. De Kroonprins en zijn gevolg reden in 3 auto’s op den straatweg in de richting Rome, toen twee Stuka’s verschenen en trachtten de kleine colonne te bombardeeren. Umberto en zijn begeleiders sprongen vliegensvlug uit den wagen en verstopten zich in het kreupelhout aan den kant van den weg. Vier soldaten uit het gevolg werden ge dood. De Kroonprins heeft geen enkel letsel. Zij, die niet in staat zijn geweest hun distributiebescheiden voor de 13e periode in ontvangst te nemen, kunnen volgens onderstaande letterindeeling de nieuwe bonkaarten afhalen: A tot en met K op 24 Nov., L tot en met R op 25 Nov. en S tot en met Z op 26 Nov. Men zie ver der de officieele publicatie in dit blad. De koffergramofoon. 16.Zigeunerspel en orgel. 16.45 BNO. 17.Musette. 17.30 Nieuws 17.40 Concert. 18.— BNO. 18.05 Uit Ital. opera’s. 18.45 Brandende kwes ties. 19.BNO. (Van 19.15 radio-centra- len.) 19.15 Concertgebouworkest. (20.05 20 30 Luisterspel). 21.10 Piano. 21.30 Gr.muz. 22.— BNO. 22.1524.Gr.muz. H i 1 v. II (radio-centralen). 17.Trio’s en kwartetten. 17.40 Bach-concert. 18 Pop. concert. 19.BNO. 19,15 Voor kleu ters. 19.20 Ork. Malando. 20.15 Door Bra. bant 20.30 Schubert-concert 21.Zang. 21.45 Wijding. De president van de Libaneesche re publiek en de vrijgelaten leden der re geering, die allen sinds 11 November door de Gaullisten in hechtenis waren gehouden, zijn gisteren in Beiroet te ruggekeerd. De Libaneesche rood-wit- roode vlag is op de openbare gebouwen in Beiroet geheschen. Een volksmenigte bezette de Kamer van afgevaardigden en de politieprefectuur en Libaneesche studenten trokken met vlaggen door de straten. Vele arbeiders blijven staken. Zoon van Roosevelt vermist S.P.T. meldt uit Washington: Tegen over een aantal journalisten heeft de woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van oorlog het bericht be vestigd, dat een zoon van president Roosevelt wordt vermist. Op de vraag, of hij misschien van een aanval op Duitsch gebied niet is teruggekeerd, werd door den woordvoerder geant woord: „Wees ervan verzekerd, dat men ons direct zou hebben bericht, als hij gevangen was genomen.” In de op 15 Dec. a.s. te houden alg. vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. zal worden voorgesteld tot directeur te be noemen den heer mr. H. Hofstede de Groot, tot dusverre directeur van de Am. sterdamsche Bank, bijbank Rotterdam. Dezer dagen werd in het kustgebied van de Adriatische Zee nabij Pola op het terrein van een ertsmijn een massa graf met 224 lijken ontdekt. Na identi ficatie bleek, dat het meerendeels Ita- liaansche inwoners uit een nabij plaatsje waren, die door schoten op zeer korten afstand gelost gedood wa ren. De bevolking heeft medegedeeld, dat de vermoorden door communisti sche benden waren weggevoerd. Bij besluit van den secr.-gen. van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbe- scherming is benoemd tot gewoon hoog- leeraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Groningen dr. ir. M. D. Dijt. Britsche bommenwerpers hebben bij volledig bedekten hemel en zonder uit zicht op de aarde gisteravond Berlijn aangevallen. Door dezen zwaren ter reuraanval ontstonden, meldt het D.N.B., in talrijke stadswijken, hoofd zakelijk in de arbeiderswoonwijken van de Rijkshoofdstad, ernstige schade en verliezen onder de bevolking. Bovendien zijn berichten ontvangen over de ver nietiging van gebouwen, die uit kunst historisch oogpunt onvervangbaar zijn en over de beschadiging van de diplo matieke vertegenwoordigingen van eenige neutrale staten. Brandweer, eigen hulporganisaties en de bevolking van de Rijkshoofdstad begonnen nog tij dens den aanval in voorbeeldige kame raadschap met de blusschings- en op ruimingswerkzaamheden. De Duitsche luchtverdediging heeft in weerwil van het ongunstige weer met groote vastberadenheid den strijd aan gebonden tegen de Britsche terreurvlie- gers, die gisteravond waren binnenge drongen. De Britsche vliegtuigen werden voortdurend bestreden en vooral boven het uitgebreide stadsgebied van Berlijn met een regen van granaten bestookt. Een groot aantal der vernietigde vijan- delijke vliegtuigen waren viermotorige bommenwerpers. Alleen al in de omge ving van Berlijn zijn tot dusver de over blijfselen van 15 vliegtuigen gevonden. Het aantal neergeschoten toestellen stijgt voortdurend. „Werp geen ..scherp" tusschen de aardappelschillen" Maan: 23 Nov. op 2.47 u„ onder 15.20 u.; 24 Nov, op з. 46 u.. onder 15.41 27 Nov. N.M AAN GEVOLGEN VAN AANRIJDING OVERLEDEN: In het ziekenhuis West- einde is overleden de 76-jarige A. C. Driessen uit de Newtonstraat, die op 14 November des avonds om kwart over zes op de Beeklaan tegen een wa gen van lijn 12 is geloopen en toen met een hersenschudding moest worden op genomen. INBRAKEN: Ingebroken werd in levensmiddelenzaak aan de Laan Meerdervoort. Gestolen werden 40 suiker en hoeveelheden worst, margarine en kaas. Uit een woning aan den Moer- weg werden 10 overhemden, eenig lin nengoed en kleeding benevens een bedrag van ƒ230 ontvreemd. LUITENANT-GENERAAL JHR. C. L. VAN SUCHTELEN VAN DE HAARE t: In den ouderdom van 83 jaar is te Laren (N.-H.) overleden luitenant-generaal jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare. De teraardebestelling van het stoffe lijke overschot zal geschieden Vrijdag a.s om 1 uur op de Algemeene Begraaf plaats alhier. HANDTASCH GESTOLEN: Op het HoL landsche Spoorstation werd ten nadeele van een bewoonster van de Piet Hein- straat een handtasch, inhoudende 145, persoonsbewijs en distributiebescheiden, gestolen. C. van _den Barselaar, vertegenwoordiger den Gaullisten J. Ortelee, weduwe van J. Danielse, 81 j. J. van Helden, man van B. van der Reijden, 79 j. J Buiser. ongehuwde man, 26 j. W. A. J. de Gelder, man van G. Snethlage, 40 j. L. van Donk, man van H. Bakker, 72 j. W. Eilers, man van J. M. Simonis, 49 j. L. G Andel, ongehuwde vrouw, 25 j. B. L. de Wit, dochter, 2 j. Y. Steigenga, vrouw van A. van de Merwe, 68 j. F. H. Broers, man van C. Cordier de Croust, 68 j. C A. M. Broekmans ongehuwde vrouw, 63 j. N. Wafelbakker, ongeh. man, 37 j. A. C. Driessen, man van A. J. M. Kok, 76 j. J. F. Koetsier, on gehuwde man. 56 j. A. S Hemmes, zoon. 4 j. Een Amerikaansche bommenwer per is bij Redlingfield in Suffolk (En geland) neergestort. Alle inzittenden werden gedood. Bij den val ontploften de bommen en het toestel raakte in brand. Verscheidene nabijliggende hui zen werden zwaar beschadigd. Te Londen is officieel medege deeld, dat Duff Cooper tot vertegen woordiger van de Britsche regeering bij het Fransche dissidentencomité te Algiers is benoemd, met den rang van ambassadeur. De Baltische staten De .New Statesman and schrijft.Wat de Baltische staten be treft. verluidt, dat Washington niet lan ger meer bij de bolsjewieken pleit voor hun onafhankelijkheid. Het heeft ook eigenlijk geen zin te spreken van een onafhankelijkheid van zulke dwerg staten, waarin steeds slechts klassen conflicten zijn voorgekomen.” JUBILEA: Mevr. C. Rijninks-v. d. Velde hoopt Vrijdag a.s. haar 25-jarig jubileum bij de firma Becht te vieren. Met een toepasselijk woord werd Zater dag door den directeur van den Ge meentelijken Reinigingsdienst namens den burgemeester aan den opzichter le klasse J. H Lemckert, den voorman C. J. v. d. Zalm, den werkman-huisvuildienst A. Brasser en aan den werkman P. W. L. v. d. Harst de gebruikelijke eervolle vermelding en gratificatie wegens 25- jarigen diensttijd ter hand gesteld, ter wijl aan den wagenmaker A. Mondt een gratificatie werd overhandigd wegen* 40- jarige dienstvervulling. Zaterdag Tier- dachten de heeren J. Karpes, ketelstoker en H. v. d. Bor, schilder, beiden in dienst van het G.E.B., den dag, waar op zij vóór 25 jaar in gemeentedienst traden. Zij werden door de directie ge- lukgewenscht, die hun de door den bur gemeester toegekende eervolle vermel ding en een gratificatie overhandigd. Onder zeer groote belangstelling, inzon derheid uit de R. K. kerkelijke kringen, herdacht Maandag de heer G. Steijn te Loosduinen den dag, dat hij 50 jaar ge leden lid werd van het R.K. Zangkoor ,,Deo Sacrum”. Op 26 November zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Metz, Moerbeiplein 15, in dienst kwam bij den heer J Verhoef, Obrechtstraat 1, waar hij thans nog als meesterknecht werkzaam is. ..GELUKSKINDEREN”: Voor een uitver kochte zaal in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen is Zaterdagmiddag door het kinderoperettegezelschap van Jo Mulder opgevoerd Gelukskinderen”, tekst en muziek van Jo Mulder, costu- meering van haar moeder. Het geheel maakte een aardigen, verzorgden indruk, hetgeen heel wat wil zeggen, want er waren niet minder dan 140 jeugdige me- dewerkers(stars). Het succes was dan ook groot In den Dierentuin Met de W A. Frontzorgactie 1943’44, die op het oogenblik in stad en land haar voorstellingen geeft, ter ondersteuning van de zorg voor de Nederlandsche vrij willigers, wordt de kunst in dienst van het front gesteld. In het kader van deze actie werd gisteravond in de groote zaal van den Dierentuin een populair concert gegeven door het Residentie-Or- kest onder leiding van den dirigent Toon Verhey, met solistische medewerking van Adolphe Poth, viool. De avond werd in geleid met een kort welkomstwoord van banleider A. F. Henken, die de aanwezige frontsoldaten speciaal begroette, alsmede den Gemachtigde van den Leider, baron v. Haersolte en den wnd. secretaris-ge- neraal van het Dept, van Volksvoorlich ting en Kunsten, jhr. mr. de Ranitz. Ban leider Henken zeide, dat het doel was den frontsoldaten een genoeglijken avond te bereiden. Hij deelde mede, dat momen teel twee derden van de W A. aan het front staat. Spr. deed een beroep op de aanwezigen met milde hand de collecte te steunen, die in de pauze gehouden zou worden. Het programma opende met de ouver ture van de opera „Oberon” van C. M. v. Weber, gevolgd door de Onvoltooide Symphonie van Schubert. Na de pauze speelde Adolphe Poth het vioolconcert van Mozart in g. gr. terts. Ten besluite werd de ouverture De Doge van Venetië van Wagenaar ten gehoore gebracht. Orkest en solist oogstten groe ten bijval, In de pauze verscheen St. Nicolaas met gevolg, ditmaal niet met geschenken, doch met de opwekking om zooveel mogelijk te offeren ten bate van Frontzorg. WOENSDAG 24 NOVEMBER Zaiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over „De sterrenhemel nu en over 13000 jaar”. 15 45 u. Luther, sche kerk. Orgelconcert door Feike As ma. 20 u. Stadsschouwburg. „Or pheus und Eurydike” 19,30 u Prin- cesse Schouwburg. ,Een slapelooze nacht”. 19,15 u. Geb. y. K. en W. Volksconcert door het Residentie-orkest o.l.v. Toon Verhey. Soliste Rucky van Mill, piano 19.30 u. Diligentia. „Wa- jangvertooning”. 14 30 u. Dansavond Anika. 19.30 u Metropole. „Droomen zijn bedrog”. 19.30 u. Scala. „2 Fliere fluiters”. 19.30 u. (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst). HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 November. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten Noordoosten van Kertsj bleven vrij zwakke vijandelijke aanvallen zonder suc ces. Pogingen der bolsjewieken om hun landingshoofden op de Krim versterkingen en ravitailleeringsgoederen via de Straat van Kertsj te doen toekomen, werden door de marine en de luchtmacht doeltreffend bestreden. Vijf volgeladen vaartuigen wer dén in den grond geboord. Op het bruggenhoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr vielen de bolsjewieken met zwakkere strijdkrachten aan dan den vori-en dag. Alle aanvallen werden opnieuw met aanzienlijke vijan- delijke verliezen afgeslagen. Bij succes volle tegenaanvallen werden verscheidene aanvalsgroepen van den vijand vernietigd of uiteengeslagen. Bij Tsjerkassy mislukten herhaalde aanvallen der bolsjewieken in hevige ge vechten. Een plaatselijke penetratie werd opge hesen en de binnengedrongen vijande lijke afdeel ing in de pan gehakt. In het gevechtsgebied ten Westen van Kief braken onze troepen na afweer van verscheidene vijandelijke tegenaanvallen door taai verdedigde veldstellingen der bolsjewieken heen, overwonnen talrijke mijnversperringen en heroverden in den verderen aanval belangrijke terreinsec- toren. In het gevechtsgebied van Gomel hield de sterke vijandelijke druk in het bijzon der in ’t penetratiegebied ten Zuidwesten der stad gisteren onverminderd aan. Ten Noorden van Gomel werden herhaalde aanvallen na afgrendeling van plaatselijke penetraties afgeslagen. Ten Westen van Smolensk heeft de vijand zijn aanvallen tengevolge van de in het verloop van den afweerslag tot nu toe geleden buitengewoon zware verliezen gisteren niet voortgezet. Ten Oosten van Witebsk werden talrijke sterke aanvallen der bolsjewieken af geslagen Ook in het penetratiegebied van Newel heerschte levendige gevechtsactiviteit. Oprukkende vijandelijke formaties wer den door eigen tegenaanvallen weer teruggeworpen Hierbij werd een aantal pantserwagens stukgeschoten. Aan het Oostelijke front verloren de bolsjewieken in de gevechten der laatste beide dagen 413 pantserwagens Van het Zuid-Italiaansche front wordt slechts melding gemaakt van hier en daar levendiger activiteit van artillerie, verkennings- en stoottroepen. Boven den Atlantischen Oceaan viel een formatie gevechtsvliegtuigen bij moeilijke weersomstandigheden een vijandelijk con. vooi aan en beschadigde 2 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 18.000 brt. zoo zwaar, dat aangeno men kan worden, dat zij vernietigd zijn. Gemeentereinigingsdienst neemt klachten in ontvangst Onder de ophalers van levensmiddelen afvallen, die op geregelde tijden bij ons aanbellen om wat er over is aan etens resten in ontvangst te nemen, zijn er van allerlei slag. Toen het Afvallenbe- sluit van October 1940 van kracht werd, waarbij iedereen verplicht werd de le vensmiddelenafvallen te bewaren en voor de veevoeding ter beschikking te houden, werden de gemeenten belast mét de uitvoering van dit besluit. Aan slechts enkele plattelandsgemeenten is ont heffing daarvan verleend De gemeente besturen droegen de uitvoering in den regel op aan de gemeentelijke reini gingsdiensten De directies daarvan zijn verantwoordelijk, dat de ophalers hun werk goed doen. In den regel laat de verhouding tus schen ophaler en huisvrouw niets te wenschen over. Desondanks komt het wel eens een enkele maal voor, dat een huisvrouw meent klachten te hebben over het optreden van de ophalers. 'Een ophaler kan b.v. op zeer onregelmatige tijden verschijnen of in 't geheel niet. In dat geval moet de huisvrouw zich niet wreken op de onschuldige koe en niet de aardappelschillen in den vuilnis emmer werpen, maar zich met haar klachten wenden tot de directies van den gemeentereinigingsdienst. Het is te doen om de schillen want de koe maakt er melk van 23 November BEVALLEN: J. C. Pronk geb Vrolijk, z. P. Wensveen geb. de Keizer, z. M. J. van Wingerden geb Korpel. d. H. Wagemans geb. Thierry, d G. Zwiers geb. Grootveld. z. J. E. Hoog- teijling geb. van Mastrigt, z. J. A Poelstra geb. van Buren, d. G, L. Mak geb. Sonneveldt. z. C. H. van Roon geb. Grobben, d. WC. Lash geb. Kleine, z. S. M. E. van Venetien geb. van Rennes, z. M, Göbel geb. Wee- teling, d. M. Pronk geb Temme, d. A. de Nocker geb. Schaafstra, z. A. W. van der Pol geb. Baak. d. A. van Gardingen geb. Timmermans, z. G. C Th. Dietz geb. van Dijk. d. M Pronk geb. Verheij d. E. N. Toet geb. Broer sen. d. C M. van Hulsentop geb. Krui- kemeijer, z. A. Spaans geb. Roos, z. M. M. Smithuis geb. van der Meer, d. T. C. Petersen geb. Bandel. d. W H. van der Heide geb van Ruiswijk. z. C. Gelaudie geb. Denie, z. A. H. Schouten geb. de Bruijn, z, M. C. Richel geb Wolters, d C. J. Paauw geb. Groenenberg, z. E. Boot geb. Haring, d. M. C. Stakenburg Boon. d. B. Bijstra geb Kröttje. W. Kruisbergen geb. Hoog. d. J. C. de Groot geb. Smit d. M L. G. de Klercq geb. Klerk, d. C. G. van der Loos geb. Hartgring, d. G. H. Meijer geb van Spronsen, z. P. Drop geb. Wagemaker, z. A. M. van Drongelen geb. Wichers. d. B C. Vuijk geb. Kriek, z. OVERLEDEN: man van A. C. H. van Emden, 49 j, H. Riem, man van C. het Hart, 81 j. RADIOPROGRAMMA’S Woensdag 24 Nov. Hilv. I 414.4 m.: 6.45 Gr.muz. 7.BNO. 7.10 Gymn. 7.15 Gr.muz. 7.40 Sport. 7.50 Progr.-overz. 8 BNO. 8.10 Gr.muz. (8.45—8.50 Voor de vrouw.) 9.45 Godsd. uitz. 10.Ork. Keth. 11— Lezing. 11.15 Zang. 11.30 Piano. 12.— Alm. 12.15 Orgel. 12.45 BNO. 13.Land en volk brengt... 13.10 Mas- man. 13.45 Voor de jeugd. 15— Godsd. uitz. 15.15 Gevar. progr. 16.45 BNO. 17— „Handel”. 17.40 Kinderkoor. 18 Brabantsch praatje. 18,05 Amusements orkest. 18.45 Reportage. 18.55 Spiegel v. d. dag. 19.BNO. (19.15 radio-centra len). 19.15 Cherubini-progr. 19,45 Fam. Speelman. 20.15 Liefdesbrieven en muz. 22— BNO. 22.15—24.— Melodieën. Hilv. II. (radio-centralen): 17.Harmo. niemuz. 18— Ork. 19.— BNO. 19,15 Voor kleuters. 19.20 Ork. 20.15 Ned. sport beoefening in Duitschland 20.30 Familie reünie. 21.15 Ork. 21.45 Wijding. 22 BNO. Donderdag 25 Nov. Hilv. I. 414.4 m.6.45 Gr.muz. 7— BNO. 7.10 Gymn. 7.15 Gr.muz. 7.40 Sport. 7.50 Progr overz. 8— BNO. 8.10 Gr.muz. (8.45— 8.50 Voor de vrouw). 9.45 Godsd. uitz. 10.Amusementsork. 11.— Lezing. 11 15 Solisten. 12— Alm. 12.15 Masman 1245 BNO. 13.Land en volk brengt-13.05 Sept. Ombach en trio. 14— Ned wer kers in het Oosten. 15.— Bariton' 15 30 BOKSEN WEDSTRIJDEN VOOR AMATEURS: Voor een talrijk publiek organiseerde „D.O.S.” gisteravond wedstrijden voor amateurs in het Gebouw voor K. en W. De hoofdschotel werd gevormd door ontmoetingen tusschen Haagsche, Haar- lemsche en Amsterdamsche boksers. Er waren meerdere interessante partijen. Opvallend werk leverde de Haagsche welter H. de Wolf, die den Amsterdam mer J. Kraus, nationaal kampioen mid- dengewicht. op punten klopte De ove rige uitslagen waren G. Beumer wint o.p. van B. Brouwer (Haarlem); J. Oer- lemans verliest o.p. van F. Deijs (Haar lem); J. Snik (Leiden) verliest o.p. van J. Brummer (A’dam); A. v. d. Berg ver liest o.p. van H. Hessels (Haarlem); W. Waanders wint o.p. van H. te Pas H. Brummer wint van J Sloos door inter ventie van den arbiter in de 3e ronde L. Nas wint o.p. van M. v. DruninkB. Eigendaal wint o.p. van J. Bovenlander J. Buschgens wint o.p. van CasJ. Oudshoorn wint o.p van B. Brummer GYMNASTIEK DAMES KEURTURNWEDSTRIJD VAN HET N.G.V.: Zondag vond te Dordrecht een dames keurturnwedstrijd plaats van, het Ned. Gymnastiek Verbond, georga niseerd door de plaatselijke vereeniging Sparta” ter gelegenheid van haar 40- jarig jubileum, De deelnemende kringen waren: ’s-Gravenhage en O., Rotterdam en O., Dordrecht en O, De wedstrijd be stond uit vier onderdeden n.l, vrije oefe ningen, brug, ringen en paardspringen. Na een feilen strijd moesten de Haagsche dames, die voor de pauze de leiding had den, genomen, deze weer afstaan aan de Rotterdamsche dames, die met 393J pnt. als eersten wisten te eindigen, gevolgd door de Haagsche keurploeg met 387J en Dordrecht met 3691. De hoogst geklas seerde dames in dezen wedstrijd waren; 1. mevr. G. Huis-Lasschuyt, Donar, al hier, 71J; 2. en 3. mevr J. Stuyt-Koster, Aspasia, R’dam en mej. B, Keyzer, Thor, R’dam, met 701 pnt. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat bij het vijandelijke landingshoofd op het eiland Tarawa in de Gilbertgroep hevig wordt gevochten. Bij de operaties der Japansche marineluchtmacht zijn totdusver 1 vliegkampschip van middel bare grootte en 1 torpedojager tot zin ken gebracht. Voorts werden 2 groote vliegkampschepen beschadigdhet eene zoo ernstig, dat men kan aannemen, dat het inmiddels is gezonken. Hetzelfde geldt van een vliegkampschip van mid delbare grootte, dat eveneens zwaar be schadigd is. Een slagschip of zware krui ser en een transportschip werden be schadigd en in brand gebombardeerd. De vijandelijke luchtmacht verloor 36 toe stellen tijdens de gevechten, terwijl door het Japansche landleger nog 89 toe stellen werden neergeschotende ver nieling van 22 dezer vliegtuigen kon niet nauwkeurig worden vastgesteld Vijftien Japansche vliegtuigen zijn nog niet op hun bases teruggekeerd. KERKCONCERT: In de kerk 3e v. d. Boschstraat no. 1 opende Zondagmiddag Simon Admiraal het programma met een voornaam-ingetogene vertolking van J. S. Bach’s orgelwerk uit de Partite Diverse „O Gott, Du frommer Gott”. Er werd met een fraai instrument van beperkte capaciteit een gaaf en smaakvol ge heel gegeven. Dan speelde Louis Zim mermann, de het Concertgebouworkest uit durige, glansrijke periode. van Vitali. Hij deed het met de mees terlijkheid, welke wij in technisch en muzikaal opzicht zoowel als wat toon- geving betreft, reeds zoovele jaren van hem kennen. Daarna droeg de heer Th. de Groen een Stabat Mater en Adoro Te Devote naar oude kerkmelodieën benevens Premier miracle de Jésus van Paladilhe voor. De solist, die geen beroepszanger is. bracht in zijn vertolking waardeerbare intenties tot uitdrukking, die vooral tot de erken ning der beteekenis van laatstgenoemde compositie bijdroegen. Vervolgens liet de violist zijn talrijk auditorium nog ge nieten van zijn groote violistische en artistieke gaven door de voordracht van Bruch’s Es-dur Adagio uit het bekende G-moll concert benevens van een Alle gro van Fiocco. dat door een zekere breedheid en rust in zijn bewogenheid zich tot uitvoering in de kerk uitnemend leent. De zanger gaf, met obligaat viool en orgel, nog een Salve Maria van Mer- cadante terwijl de organist met Hendrik Andriessen’s „Derde Koraal” het concert stemmingsvol en waardig besloot. Van dit concert wordt a.s Zaterdag een her haling gegeven Bij verhindering van Si mon Admiraal zal Adr. G. Vendrebos het orgel bespelen. J. C. Manifarges Het 3e Volksconcert van de serie C van het Residentieorkest op morgen, staat onder leiding van Toon Verhey. Soliste is Rucky van Mill, piano, die de „Variations sympho- niques” van C. Franck zal spelen. Ver der bevat het programma een eerste uit voering van een werk van onzen stadge noot F. E. A. Koeberg, genaamd „13 Va riaties over een eigen treurig thema” en tenslotte volgt van J. Brahms de Sym phonie no. 3 in F gr. t Mosley wordt geopereerd Overeenkomstig de voorwaarden voor zijn vrijlating heeft Mosley, naar de „Nya Dagligt Allehanda” uit Londen meldt, onder een schuilnaam Londen verlaten, om in een onbekende plaats een operatie te ondergaan. Een andere voorwaarde voor zijn vrijlating is, dat hij geenerlei betrekkingen mag aan- knoopen met de leden van zijn vroegere partij. BoksenTijdens de gisteren te Rotter dam gehouden bokswedstrijden voor amateurs bereikten de deelnemende Ha genaars de volgende resultatenv. Os- selen verliest o.p. van Bremen (Bus sum); Heykoop onbeslist met Hooger- vorst (R’dam); v. Kreffer wint o.p. van Pleisch (R’dam); v. Meulen wint van D de Haas R’dam) door opgeven in de le rondede Wilde verliest van Pot (R’dam) door opgeven in de 3e ronde. AthletiekZondag organiseert de Hitler Jugend te Arnhem veldloopen over 1, 2 en 3 k.m. Er zijn ongeveer 150 deel nemers Jiujitsu: Voor een talrijk publiek heeft de keurploeg „Nakada” Zaterdagavond, onder leiding van den heer Joh. v. d. Bruggen, in Pulchri Studio een demonstra tie jiu-jitsu en judo gegeven, welke in alle opzichten is geslaagd. Voor de pauze werd een zeer gevarieerd repertoire af gewerkt, waaruit bleek, dat de leerlingen al ver zijn gevorderd in deze moeilijke kunst van zelfverdediging. Na de pauze werd een judopartij te zien gegeven en tenslotte demonstreerde de heer v. d Bruggen zelf nog enkele eindgrepen.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1