1943. Woensdag 24 November. No. 18651. Britsche terreur als wraak voor nederlagen Sterke Sovjet-strijdkrachten bij Kief omsingeld I BINNENLAND VAN OVERAL STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN W', De Egeïsche Zee van vijandelijke steunpunten gezuiverd De aanvallen op Berlijn: Nieuwe Britsche terreuraanval op Berlijn Flinke kerels melden zich voor de Waffen SS Harde, rechtvaardige straf zal worden voltrokken Oude rantsoenbonnen, die wel geldig blijven 19 Vijandelijke vliegtuigen bij nieuwen terreuraanval op Berlijn neergeschoten NA-UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Hevige gevechten duren op verschil lende punten voort VERDUISTEREN Van 16.45 uur tot 8 uur Voor het volk door het volk Amerikanen bezetten eiland Makin en den Landstorm Nederland BURGERLIJKE STAND De taak van Europa Het geallieerde commando Hoofdprijzen Staatsloterij Crisis te Vichy Aanzienlijk aantal vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten De strijd bij Kief De beste stuurlui staan bij de tramhalte Radiopraatje Max Blokzijl HAAGSCHE COURANT vliegtuigen het be- Bij onze vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. (S.S.P.K. Wagner-O.-H.) kunnen De Duitsche ambassadeur von Pa pen, die op het oogenblik voor het uit brengen van rapport in Duitschland ver toeft, wordt begin December in Ankara terugverwacht. De na-uitreiking van distributiebeschei den voor de 13e periode vindt morgen plaats voor de letters L tot en met R vermelde vervoegen gekeurd voor de of den Neder- In de periode van 8 t/m 13 Nov. bracht ons volk een bedrag van 67.607,81 bijeen voor onze minder bedeelde volksgenoo- ten. De opbrengst van de in dit tijdvak gehouden collecte is hierbij niet inbe grepen. Winterhulp, die dit bedrag ont ving, zal ook ditmaal weer zorgdragen voor een goede bestemming dezer gelden 5000: 1500: 1000: 400: 16958 1592 10240 16001 20725 7959 12629 12776 12918 13201 20604 200: 100: 3520 3538 1129 5459 7683 Het Amerikaansche ministerie van Ma rine heeft gisteren het volgende bekend gemaakt: ,,De opperbevelhebber der Ame rikaansche vloot in den Stillen Oceaan, admiraal Chester Nimitz, heeft medege deeld. dat strijdkrachten der Vereenigde Staten het eiland Makin in den Gilbert- archipel hebben ingenomen. Op Tawara een eiland van dezelfde groep, hebben de Amerikaansche matrozen hun posities ver sterkt en opereeren nu tegen Japansche troepenconcentraties in het Oostelijk deel van het eiland. van Kre- gevechteh Binnenland Vermoedelijk tengevolge van een defect in den schoorsteen is brand uit gebroken in een perceel aan den Oudijk op de grens van de gemeenten Westwoud en Zwaag. welk perceel werd bewoond door een echtpaar en elf jeugdige kinde ren, die met moeite konden worden gered. Het huis is geheel in de asoh gelegd. Inboedel en wintervoorraad gingen in vlammen op. In het hotel, tevens café-restaurant Baulig te Groningen, is Maandag brand uitgebroken. De brandweer slaagde erin de logeergasten in veiligheid te brengen. Vier hunner en een dienstmeisje werden in bedwelmden toestand naar het zie kenhuis overgebracht. Ook een brand weerman raakte bedwelmd. Het perceel is verwoest. Te Rot‘»rdam is mevr. J. J. Benoist- van der Sa e die in het donker met haar 3-jarig dochtertje achter op de fiets van het Maasstatlon kwam, op de Spaan- schekade in het water gereden. De moedes werd door een schipper gered; het kindje verdronk. Te Witmarsum is de 28-jarige mej. I. Jansen door de duisternis misleid in het water geraakt en verdronken. Te Enschedé is de 66-jarige man C. A. Moss door een wielrijder aangereden en gedood. POLITIEDIPLOM A: De waarn, directeur- generaal van politie deelt ons het vol gende mede: Het is gebleken, dat door particuliere personen of zich noemende „politiescholen” reclame wordt gemaakt voor het behalen van een z.g. politie- diploma, waarbij de indruk wordt ge wekt, dat aan het bezit van eendergelijk diploma groote waarde moet worden toe gekend. Ten gevolge van de reorganisa tie der Nederlandsche politie, heeft de opleiding van politie-ambtenaren thans echter uitsluitend van staatswege plaats, zoodat aan de hiervoren bedoelde diplo ma’s zoowel bij sollicitatie als anders zins, iedere waarde moet worden ont zegd 24 November BEVALLEN: D. M. Heidemann geb. Rezel, z. C. Plugge geb. Spaans, z. E. G Terlingen geb. de Lafuente, d. G Caldenhoven geb. Margraf. d. D. W. den Hertog geb. Plomp, d. C O. Meijer geb. Libert, d. G. M Aafjes geb. van den Heuvel, d. J. Haaksma geb Erb. d. A M. Bloembergen geb. Reckmann. d. W. Raaphorst geb. de Jong, z J. F Bakhuizen geb. van den Arend, z. N. de Kloe geb. van Brug gen. z. A. Posthuma geb de Haan. d. D. J. van Middelkoop geb Pitlo, z. J. M. van de Schilde geb. Mastink, d. 1 I J Dortland geb. van Heeren, z. C. J. M Verboom geb. Nolden. z. C. S. van Lien geb van der Slot, z. L. Groene- veld geb. de Niet, z. OVERLEDEN: Jkhr. W. J. Storm 's-Gravesande, man van jkvr. A. L. gemelde bezetting van het eiland Samos ook het laatste vijandelijke steunpunt in de Egeïsche Zee van den vijand ge zuiverd. Tijdens deze operaties werden o.a. de eilanden Rhodos, Stampalia, Kos, Levitha, Patmos, Ikaria en Leros op den Buitenland Arbeiders van alle partijen hebben gisteren voor het parlementsgebouw te Londen groote protestbetoogingen tegen de vrijlating van Mosley gehouden. De „Observer” (conservatief Zondags blad) schreef d.d. 31 October: „Wanneer de naties van Europa haar nationale le ven en haar cultureele indemniteit wil len behouden, moeten zij de middelen tof haar verdediging en haar souvereiniteit aaneensluiten”. Te Washington worden plannen sproken voor de nauwste samenwerking tusschen het Sovjet-opperbevel te Mos kou en het Anglo-Amerikaansche opper bevel te Londen Het zou de bedoeling zijn, dat generaal Marshall, tot dusver chef van den Amerikaanschen staf, zijn hoofdkwartier te Londen vestigt als opperbevelhebber der Anglo-Amerikaan sche strijdkrachten. Hij zou officieren van het Sovjet-leger in zijn generalen staf opnemen. Generaal Eisenhower, thans opperbe velhebber in het Middellandsche Zee gebied. zou als chef van den Amerikaan schen generalen staf naar Washington gaan. Op 28 dezer bereikt onze stadgenoot de zanger Paul Pul, den 60- jarigen leeftijd. Velen zullen zich hem nog herinneren als operazanger (o.a. bij de Ned. Opera van Koopman), anderen, de jongeren, zullen hem kennen als zanger voor de radio en in verschillende kerk koren, o.m. in het Jeugddienstkerkkoor hier ter stede. Hier, in Rotterdam, in Kat wijk en elders is hij op koorgebied nog steeds vol ijver werkzaam, In haar reeks voorstellingen in dit seizoen brengt de „Gemeenschap Vreugde en Arbeid” op Donderdag 2 Dec a.s. in den Dierentuin de operette „Vrou wen houden daarvan”, („Frauen haben das gerne”). Regie Albert May. Een groot orkest onder leiding van H A. Kling zal zijn medewerking verleenen Vandaag is het 250 j a a r g e- leden, dat de Nederlandsche schilder Nicolaes Maes te Amsterdam is over leden Maes is in 1632 te Dordrecht ge boren, waarna hij op ongeveer 18-jarigen leeftijd leerling van Rembrandt werd Benesj te Moskou De „Daily Telegraph” meldt, dat ex- president Benesj te Moskou is aange komen, waar hij een 20-jarig bondge- nootschapsverdrag tu&schen „Tsjecho- Slowakije” en de Sovjet-Unie zal onder- teekenen. Eerste klasse Vergelding zal niet uitblijven Deze slachtoffers en verwoestingen ver langen een straf, een duidelijke aanbieding van de rekening, die door de terreuraan- vallen op Duitsche steden hoog is opgeloo. pen. Dezelfde Duitsche Weermacht die den Engelsch-Amerikaanschen veldtocht in Zuid-Italië tot een bespotting voor de wereld liet worden en die ondanks de hevige gevechten tegen het bolsjewisme, in nauwelijks honderd uur de Egeische Zee, dus een der belangrijkste deelen van de Middellandsche Zee. van de Britten zui verde, zal die straf voltrekken, zoodra het bevel daartoe gegeven wordt. De Duitsche militaire leiding betreurt het dat het door het optreden der Brit sche terreurvliegers zoover komt, dat zij zich aan de verpliching om te straffen niet kan onttrekken Die straf zal hard maar rechtvaardig zijn tegenover de wan. daden, die de Britten zich tegen de Duit sche burgerbevolking hebben veroorloofd. Vaak genoeg zijn de Britten gewaar schuwd. Desondanks sloegen zij de waar schuwingen in den wind. Wanneer dan echter de dag der straf zal zijn gekomen, mag het Britsche volk niet er over jam meren dat het zelf die barbaarschheid heeft te voorschijn geroepen. Voorbeeldige houding van de Berlijnerc Op de conferentie der buitenlandsche persvertegenwoordigers te Berlijn heeft de leider van de persafdeeling van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, gezant dr. Schmidt, omtrent den terreuraanval op Berlijn in den nacht van Maandag op Dinsdag verklaard, dat het belangrijkste van dezen aanval de reactie van de Ber- lijnsche bevolking is geweest. Hij kon met trots constateeren dat Berlijn zijn naam van Rijkshoofdstad eer aangedaan heeft.Op voorbeeldige wijze vaak met op het spel zetten van eigen leven, hebben de Berlij- ners hun woningen verdedigd. Spr. gaf en. kele voorbeelden van de bereidheid der bevolking tot het brengen van offers. Er was dezen nacht veel leed, doch de be wijzen van kameraadschap en van den on- voorwaardelijken wil zich geheel te geven zijn ontelbaar. Wanneer de Engelschen hebben gemeend door vernietiging van woningen en cultuurmonumenten het mo. reel van de bevolking te kunnen onder mijnen, dan hebben de gebeurtenissen van dezen nacht het inzicht versterkt dat ook de Berlijner ongebogen uit deze beproe vingen te voorschijn komt en dat het ge loof aan de eindoverwinning onwankelbaar is. Berlijn is er trotsch op. evenals vele andere Duitsche steden in het gemeen schappelijke front te staan In dezen har den noodlotsstrijd hebben allen één ge voel gemeen, „den onbedwingbaren haat tegen den vijand, die in bruten vernieti- gingswil streeft naar uitroeiing van het Duitsche volk”. krachten onze voorste stellingen ten Noor, den van de rivier de Sangro aan. Talrijke hevige aanvallen werden afgeslagen, een plaatselijke penetratie werd afgegrendeld. Na de onvoorwaardel|jke capitulatie van de vjjandeljjke zeevesting Leros heeft nu ook de bezetting van het eiland Samos de wapens neergelegd. Duitsche troepen zyn op het eiland geland. Een deel van de uit Britsche en aan Ba- doglio onderhoorige troepen bestaande bezetting is in de laatste dagen naar het neutrale buitenland gevlucht. De door hun divisiecommandant ver laten troep ter sterkste van ongeveer 6000 man wordt op het oogenblik door onze landingsformatie ontwapend. Formaties Britsche bommenwerpers hebben in de avonduren vah gisteren een zwaren terreuraanval ondernomen op de Rijkshoofdstad Door het neerwerpen van talrijke brisant- en brandbommen ont stonden verwoestingen in verscheidene deelen der stad Een aantal onvervang bare kunstmonumenten werd vernietigd De bevolking leed verliezen. Andere vijandelijke luchtstrijdkraêhten vielen een plaats in het Rijnland aan. In weerwil van bijzonder moeilijke omstan digheden voor den afweer schoot de luchtverdediging, voor zoover tot dusver is vastgesteld. 29 vijandelijke bommenwer. pers neer HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 24 November. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Aan het bruggenhoofd Nikopol, in de groote bocht van den Dnjepr en bij Tsjerkassy werden nieuwe sterke aan vallen der bolsjewieken in hevige gevech ten afgeslagen en binnengedrongen vijan delijke strijdkrachten in een tegenaanval vernietigd of teruggeworpen. In den sector ten Zuiden mentsjoeg duren de hevige voort. In het achterwaartsche gebied ten Zuidwesten van Tsjerkassy werden ver scheidene versterkte bandietenkampen vernietigd. In het gevechtsgebied ten Westen van Kief leidde een eigen aanval, op aanzienlijke schaal ondernomen, tot de omsingeling van sterke vijandelijke strijdkrachten. Door een Duitsche pant serdivisie werden gisteren 30 pantser wagens, 6 batterijen en 40 andere stuk ken geschut van elk kaliber vernietigd of buitgemaakt Er werden gevangenen gemaakt. De zware gevechten in het penetratie- gebied ten Westen van Gomel duurden ook gisteren voort. Onze troepen boden den aanvallende vijandelijken formaties verbitterden tegenstand. Ten Noorden van Gomel werden hevige Sovjet-aanvallen afgeslagen. Bij het penetratiegebied ten Zuidwesten van Kritsjef zijn hevige gevechten aan den gang. Ten Noordwesten van Newel werd bij een eigen tegenaanval terrein heroverd. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het gisteren tot levendige plaatselijke ge vechten. In den Westelijken sector mis lukte een vijandelijken aanval op een hoogtestelling ten Westen van Venafro. In den Oostelijken sector werden onze ge- vechtsvoorposten door numeriek veel ster kere Britsche strijdkrachten aangevallen De Ras konijn”. Den Haag en Omstreken, houdt Het SS-Ersafzkom- mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrij willig bij de hier onder adressen ten einde te worden Waffen-SS Landstorm land Tijdens de keu ringen worden alle inlichtingen ver strekt met betrek king tot de verzor ging van familie leden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Neder land of bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig z|jn voor de te- UITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 23 November. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Ten Noordoosten van Kertsj mislukten herhaalde vijandelijke aanvallen. Op het bruggenhoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr versterkte de vijand gisteren zijn aanvallen Het kwam tot hevige, den geheelen dag voortdu rende gevechten, tijdens welke alle doorbraakpogingen der bolsjewieken wer den afgeslagen enkele penetraties door onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen werden opgeheven of afgegrendeld In een penetratie, waarom nog hevig gestreden wordt vernietigde een gepant serde Duitsche gevechtsgroep van onge veer 100 aanvallende vijandelijke pant serwagens er 82 In totaal werden bij de gisteren gevoerde gevechten in dit gebied 146 bolsjewistische pantserwagens stuk geschoten. Bij Tsjerkassy werden de in onze stel lingen binnengedrongen bolsjewieken in een vastberaden tegenaanval weer terug geworpen Ten Westen van Kiet biedt de vijand verbitterd verzet tegen onze tegenaanval len. Na den afweer van talrijke vijande lijke tegenaanvallen gingen onze divis:es opnieuw tot den aanval over braken door een diep geëchelonneerd vijandelijk verde. digingsstelsel heen en vernietigden 2 vijandelijke regimenten. Ten Zuidwesten van Gomel werden onze troepen in enkele sectoren als gevolg van den superieuren vijandelijken druk op achterwaartsche stellingen teruggetrokken Ten Noorden van de stad eindigden zware gevechten tegen de herhaaldelijk stormloopende bolsjewieken met een volledig Duitsch afweersucces In het gebied ten Zuiden van Kritsjef zijn hevige gevechten met een dóórge drongen vijandelijke gevechtsgroep aan den gang. Ten Westen van Smolensk hebben de onder opperbevel van GeneraL oberst Heinrici en onder bevel van den generaal der infanterie Völckers staande Silezische 18e pantsergrenadierdivisie. de Wurtemberg-Badensche 25ste pantser grenadierdivisie. de Wurtemberg-Baden sche 78ste stormdivisie. de eerste S.S in fanteriebrigade 7 (gemotoriseerd) en de voor den strijd te land gebruikte deelen van de 18e luchta fweerdivisie in den derden slag van 7 dagen aan den auto weg van Smolensk een schitterend af weersucces behaald. De Ned. Corr. Dienst meldt: Ménétrel, particulier secretaris van maarschalk Pé tain, Jardel, chef van diens civiele kabinet en Romier minister van staat, schijnen op den Franschen staatschef invloed te hebben uitgeoefend om Hubert Lagardelle, minister van arbeid en sociale voorzorg te Vichy, ten val te brengen. Lagardelle is inderdaad afgetreden. Doch door het ge noemd driemanschap werd eveneens een ander oogmerk beoogd n.l. Laval een beentje te lichten. Pétain zou er opnieuw toe willen overgaan de wetgevende ver gadering bijeen te roepen, om een opvol ger voor den staatschef te benoemen, voor het geval van diens overlijden. Laval moet daarop zijn ontslag hebben aange boden, daar hij zich met zulk een maat regel, van welken het twijfelachtig moet worden geacht of hij door de bezettende macht gunstig zou worden beoordeeld, niet kon vereenigen. Opmerkelijk is dat een aangekondigde radiorede van den maar schalk daarop niet is doorgegaan. Naar verluidt, houdt de crisis te Vichy nog aan. Naar S.P.T meldt, heeft het Fransche gezantschap te Lissabon de geruchten over ziekte of afdanken van maarschalk Pétain tegengesproken 34 Infanteriedivisies en 6 pantserbriga- des der bolsjewieken liepen hier tever geefs storm op de Duitsche afweerstellin- gen en leden hierbij weergalooze verliezen aan menschen en materiaal. Ten Oosten van Witebsk en in het pe netratiegebied van Newel mislukten en kele plaatselijke aanvallen der bolsjewie ken In een eigen aanvalsoperatie ten .Noordwesten van Newel werd de vijand naar het Zuiden teruggeworpen. In Zuid-Italië viel de vijand op den uitersten linkervleugel met sterke strijd- In de avonduren van gisteren hebben Britsche bommenwerpers opnieuw een terreuraanval op Berlijn ondernomen. In talrijke wjjken werden nieuwe ver nielingen aangericht. Daar deze tweede aanval echter verwacht werd, aldus verneemt het D.N.B., waren bij wijze van voorzorg bijzondere luchtbescher mingsmaatregelen genomen, zoodat met de toewijding der geheele bevolking onmiddellijk een begin kon worden ge maakt met de bestrijding der uitbreken de branden en ook met het bergings werk. Het weer was voor den afweer wat gunstiger dan den vorigen dag. Reeds vóór zij de kust bereikt hadden, werden de formaties vijandelijke bommenwer pers door de Duitsche luchtverdedi- gingsstrijdkrachten aangevallen. Vol gens de tot dusver binnengekomen par- tieeie rapporten is een aanzienlijk aan tal vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. De Berlijnsche correspondent van Zwitsersche blad „Tat” schrijft het vol gende over de houding der bevolking tij dens den eersten luchtaanval: Nog tijdens het alarm verliet de bevolking de kelders en maakte zij een begin met het blus- schingswerk. Mannen en vrouwen kinde ren en ouden van dagen vormden lange rijen en sleepten emmers water naar de brandende gevels en daken. Bewonderens- waardig was de discipline van al deze menschen. Er werd geen hard woord ge hoord, geen traan gezien Verbeten deed men zijn plicht. In dezen nacht, dien Berlijn niet zoo spoedig zal vergeten, vierde de kameraad schap triomfen. De menschen trachtten niet alleen den brand in hun eigen huizen te blusschen maar ook dien bij hun buren en bij volslagen vreemden. De gezichten van de menschen op straat waren zwart van roet, hun handen smerig en bebloed door het zware werk. Duizenden brand bommen zijn in dezen nacht door moedige menschen gebluscht. □e verliezen der Britsche luchtmacht Het Britsche ministerie van luchtvaart geeft toe dat in den afgeloopen nacht 20 Britsche vliegtuigen verloren gegaan zijn. De militaire correspondent van het D.N.B.. Martin Hallensleben. schrijft Op het hoofdslagveld van Kief winnen de Duitschers, ondanks hardnekkiger tegenstand der bolsjewieken en ondanks voortdurend ongunstige weersomstandig heden verder terrein. De Duitsche tegen aanval in het gevechtsgebied ten Westen van Kief bewijst, wanneer men de af zonderlijke operaties van de formaties van generaal-veldmaarschalk von Man stein tegen elkaar afweegt, hoezeer het de wil van de Duitsche leiding is hier niet slechts terrein te winnen, doch voor alles de vijandelijke strijdkrachten hier zoo sterk mogelijk te binden Dit is tot nu toe ook volledig gelukt Gedeeltelijk zijn de bolsjewieken reeds gedwongen, met het oog op een dreigende Duitsche doorbraak door het Sovjetfront, van de verder naar het Noorden aansluitende frontsectoren strijdkrachten weg te halen en deze in het in gevaar verkeerende penetratiegebied in den strijd te brengen Het moet opmerkelijk genoemd wor den. dat de divisies van von Manstein, na h-, t afweren van talrijke vijandelijke tegenaanvallen nog onaangetast in haar gevechtskracht eergisteren opnieuw voor den stormloop aantraden en opnieuw een diepgeëchelonneerd vijandelijk ver- dedigingsstelsel doorbraken. Zij rukken nog verder op en heroverden wederom een vrij groot aantal belangrijke plaatsjes. BONTMANTEL GESTOLEN: In een groot magazijn in de binnenstad werd een bont mantel vermist, ter waarde van 550. De verkoopster van de betrokken afdee- ling ging eens na. wie er interesse voor bontmantels hadden gehad. Het resultaat was, dat door de politie ten huize van de 51-jarige gehuwde vrouw E. Z„ die vroeger in het bedrijf werkzaam was ge weest een onderzoek werd ingesteld. In derdaad werd de gestolen mantel terug gevonden. DE LUCHTBESCHERMINGSTRAM: De luchtbeschermingstram' zal van 25 t/m 29 Nevember geplaatst zijn bij de lus Den Deyl bij het wachtlokaal van de tram. De wagen is te bezichtigen van 912 uur voor de schooljeugd en verder tot 5 uur voor de burgerbevolking. KONIJNENTENTOONSTELLING: Konijnenfokkersvereeniging „Het jr v»i i Unnrt öm t op Zaterdag 27 en Zondag 28 Nov. in de groote zaal van Amicitia haar clubten- toons telling. PORTEFEUILLE GEROLD: Ten nadeele van een cafébezoeker werd diens porte feuille, inhoudende ƒ400, gerold. van van. Teijlingen. 43’j H. Weijs, vrouw van E. H. Bergsma, 58 j. W. A. Klaar, on gehuwde vrouwe 39 j. L. van Dijl man van J. D. Lemckert, 32 j. A. M. J. Verhoeve, man van C. H. J Ansems. 53 j. J. van Unen, man van F. Winter, 62 j. J. A. van der Velden, weduwe van G. J. Visser, 78 j. A. P. van Kwawegen, man van L. A. Maoawalang, 61 j E. H. M. Hulspas, dochter, 22 m. S. H. van Gelder, weduwe van I. J. Mouthaan, 89 j. M. A. G. van den Berg, weduwe van P. J. Heldoorn, 70 j. „Werp geen „scherp” tusschen de aardappelschillen Nadat in zeer nauwe samenwerking tusschen Duitsche luchtmacht, marine, valschermjagers en formaties van het leger de Engelschen achtereenvolgens van de afzonderlijke eilanden in de Egeïsche Zee, die zij dank zij het verraad van de aan Badoglio onderhoorige Ita lianen zonder strijd bezet hadden, ver jaagd werden, is thans door de reeds In aanvulling op het Weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. o.a.: De nederlaag op Leros en Samos en het volkomen ontbreken van successen in Zuid-Italië hebben de Britten tot nieuwe onbezonnenheden verleid. Hun terreur aanval op de Rijkshoofdstad in den nacht van Maandag op Dinsdag kan evenmin als de vroegere terreuraanvallen be schouwd worden als het resultaat van militair overleg, doch uitsluitend als een barbaarsche uiting van een gevoel van wraak voor de op andere oorlogsterrei- nen geleden nederlagen en bittere ont goochelingen. Te Londen wist men om in ieder geval iets te doen, geen anderen uitweg meer, dan den barbaarschen weg der terreur aanvallen voort te zetten. Door het be richt, dat uitgestrekte Berlijnsche woon wijken in puin en asch gelegd zijn, moest de slag in de Egeïsche Zee worden ge pareerd. Met dezen terreuraanval is het debet conto van Engeland echter opnieuw aan zienlijk gestegen. Naar de aangerichte verwoestingen ondubbelzinnig bewijzen, gold deze aanval bijna uitsluitend de woonwijken en de talrijke kunstmonu- menten van de Rijkshoofdstad De ver woestingen in de dicht bevolkte woon wijken zijn, zooals niet anders te ver wachten viel, vrij aanzienlijk en ook het aantal slachtoffers onder de bevolking is helaas hoog. Die slachtoffers zijn bijna uitsluitend vrouwen, ouden van dagen, niet meer dienstplichtige mannen en krijgsgevangenen. Voor die personen was dus in de eerste plaats de terreuraanval van de Britten bestemd, waarvan buiten talrijke andere bedehuizen ook de be roemde Kaiser Wilhelm Gedachtnis- kirche” het slachtoffer is geworden. De woonhuizen, schouwburgen, bioscopen, restaurants, kerkelijke en cultuurhistori sche bouwwerken, die door de Britsche bommen verwoest of sterk beschadigd zijn, vormen een lange lijst. Maar de Britten kunnen er zeker van zijn, dat elke gedoode vrouw, elke ziekenhuis patiënt, elk kind en elke man even zorg vuldig geregistreerd wordt, als elk der moedwillig verwoeste gebouwen, dat dien de voor civiele of cultuurhistorische doel einden. Het is voor ons, Hagenaars, een soort traditie geworden, op de tram te mopperen. We hebben dat door de laren heen en naar harte lust gedaan. Als een man on- eenigheid met zijn vrouw had ge had. dan koelde hij zijn woede op de H.T.M., lijders aan indi gestie grepen dit redmiddel tot leniging van hun ergernis even eens graag aan en bij het jaar- lijksche begrootingsdebat in den gemeenteraad waren het de vroe de vaderen die den directeur van onze tram schier bedolven onder hun Salomonische wijsheden. Sindsdien is er vee! veranderd, maar in onze critiek op de tram zijn we ons zelf gebleven Talloos zijn de middelen, die van de zijde van het publiek aan de hand wor den geda-n. om aan de huidige overbelasting van het tramvervoer een einde t. maken In de spits uren moeten de niet-werkers plaats maken voor de werkers. Ja zeker, dat zou -en goede oplossing zijn, maarzelfs een tramcon ducteur bezit geen zesde zintuig, waarmee hij onfeilbaar kan vast stellen. wie een werker is en wie niet Speciale kaarten zouden slechts nieuwe onbillijkheden in het leven roepen en alleen abon nementshouders toelaten zou on rechtvaardig zijn voor den kleinen man. die een abonnement niet kan betalen Een billijke schifting van het publiek in een deel, dat zich tijdens de spitsuren wel in de tramwagens zou mogen bevinden en een. waaraan dat vaak twijfel achtig voorrecht zou moeten worden onthouden, is dan ook ten eenenmale ondoenlijk De eenige die kan beoordeelen of iemand werkelijk dringend noodzakelijk op een der spitsuren gebruik moet maken van de tram of bus. is die persoon zelve Beheersch daarom uw tramlust en vier deze slechts bot. indien daarvoor een dringen de reden bestaat vijand veroverd. Het grootste deel van de Engelsche bezetting op het eiland Samos was bij het begin van den Duitschen aanval op Leros ter versterking van de bezetting aldaar derwaarts gezonden en geraakte in gevangenschap. De rest vluchtte naar het dichtbij gelegen Turkije. De bewering van de heerschappij over de zeeën is opnieuw een echte Anglo-Amerikaansche bluf gebleken, schrijft het D.N.B Het is kenmerkend, dat de Engelschen onmachtig moesten toezien, hoe de kleine Duitsche vlootmacht hun het eene eiland na het andere ontrukte. Hier deed zich vooral de vernietiging van de vijandelijke scheepsruimte door onzen dapperen Ja- panschen bondgenoot gevoelen, die de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan vernietigende verliezen heeft toe gebracht. Deze zware Amerikaansche verliezen doen thans ook op het Euro- peesche oorlogstooneel hun invloed gel den, nu de Engelsche smaldeelen in ver schillende deelen der wereld de taak van de in den 'grond geboorde Ameri- kaamsche oorlogsschepen moeten over nemen. In de sir ie „Brandende Kwesties”, op Donderdag 25 November over Hilversum I om 18.45 uur, spreekt Max Blokzijl over: „Op den kansel en daaronder”. Na een gevecht van verscheidene uren, waarin de vijand gevoelige verliezen leed, trokken zij zich op achterwaartsche stel lingen terug. De rijkshoofdstad werd in de avond uren van den 23en November opnieuw door sterke formaties Britsche bommen werpers aangevallen. Door dezen terreur aanval werd in verscheidene wijken nieu we zware brandschade aangericht. Be halve uitgestrekte woongebieden werden talrijke openbare gebouwen, waaronder kerken, sociale instellingen en kunstmo numenten verwoest. Formaties jagers en afweergeschut der luchtmacht schoten in weerwil van de voor den afweer moei lijke omstandigheden 19 vijandelijke vliegtuigen neer. werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie I 25-ll-’43 914 u. Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Wij vestigen er de aandacht op, dat in het bericht in ons nummer van Zaterdag j.l. niet alle rantsoenbonnen werden op- gesomd, welke na 27 Nov. geldig blijven Immers, ook de oude rantsoenbonnen voor cacao, kaarsen en terpentijn behou den hun geldigheid. Voorts blijkt, dat de indruk is geves tigd, dat ook de oude modellen van de rantsoenbonnen voor een eenheid brand stoffen na 27 Nov. a.s. niet meer geldig zijn. Dit is onjuist, aangezien deze bon nen geldig blijven. Voor het kooper. van brandstoffen zijn ook na 27 Nov. a.s. derhalve geldig: 1. de nieuwe bonnen met het opschrift „73 - 1 - e brandstof fen” uitgevoerd in de kleuren groen en bruin, 2. de oude bonnen met het op schrift „brandstoffen een eenheid” uit gevoerd hetzij in groen-grijze kleur, het zij in groene kleur met horizontalen witten balk. L. P. H. STUTTERHEIM t: Op 70-jarigen leeftijd is te Gouda, waar hij op door reis vertoefde, overleden de kunstschil der L. P. H Stutterheim. Sinds 1924 woonde hij in het Gooi. Stutterheim schilderde het Hollandsche landschap, bloemstukken en stillevens en maakte ook etsen en teekeningen. De pianlst-componist Willy Meeuwisse concerteert in „Diligentia’1 op 21 December a.s. De pianiste Thelma van Breemen zal op Donderdag 2 Dec. in ..Diligentia” werken spelen van Bach. Mozart, Chopin. Debussy en Albeniz. In Panorama Mesdag worden tot en met 12 December a.s. werken ge ëxposeerd van Jan v. d. Berg. F. Wichard A. Slootweg, Com. G. van Bochove, De Ruys-Tydeman, H, Hierck en Karei Wig- gers.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1