1943. Donderdag 25 November. No. 18652. DISTRIBUTIE-MAATREGELEN aan Hevige gevechten aan het Oostfront duren voort Uitreiking bonkaarten BINNENLAND nieuwe KUNST EN LETTEREN STADSNIÉUWS SPORT De Duitsche vergelding op de Britsche terreur Ga en blijf bij luchtalarm in huis Gomel Anglo-Amerikaansche lucht aanval op Toulon Winteropslag aardappelen door particulieren NA-UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Ingesloten strijdkrachten bij Kief vernietigd Te veel kleine staten LUCHTVAART Rechten van verzekerden Luchtaanval op Sofia BURGERLIJKE STAND VOLKSVOORLICHTING 3 JAAR De gevechten bij Kief en duitsch weermachtbericht COURANT HAAGSCHE De de 1944 schrijft: len aange- Berlijn te F za> 46 j M. de 1 Laat bij luchtalarm de voorbijgangers in uw woning. In de gang is wel plaats. Als ge op straat zjjt, vraag toegang tot een huis, een winkel of zoek dekking in een openbare schuilplaats. „Werp geen „scherp” tusschen de aardappelschillen* ter de bonkaart toeslag- Voor de na-uitreiking van distributie bescheiden voor de 13e periode zijn mor gen aan de beurt de letters S tot en met Z. Doodelijk ongeluk Gistermiddag omstreeks half twee is bij de halte Schakenbosch te Leidschen- dam de 63-jarige mevr. O. uit Den Haag, die op onvoorzichtige wijze voor een na derende tram de rails overstak, door een Blauwe tram aangereden en vrijwel op slag gedood. Ofschoon de bestuurder alles deed om de aanrijding te voorkomen, mocht hem dit helaas niet gelukken Dr. Martini, die spoedig ter plaatse was, kon geen hulp meer verleenen. worden versna- voor van De Rijksinspectie voor de bevolkings registers zal binnenkort een houten étui voor het persoonsbewijs tegen den prijs van f 0.25 beschikbaar stellen. (C.N.F.-Meijer) VOLKSDIENST EN WINTERHULP Het telefoonnummer van het hoofdkan. toor van den Nederlandschen Volksdienst en van Winterhulp Nederland, Benoor- denhoutscheweg 7, is met ingang van he den veranderd in 117542. Met ingang van Maandag 27 November a.s. wordt hieraan toegevoegd no. 182670. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: Op de dageljjksche persconferentie is van bevoegde zjjde medegedeeld, dat de om vang van de Britsche terreuraan val len op de Berlijnsche bevolking Duitschland tot zijn leedwezen nood zaakt naar zijn vergeldingswapen te grijpen. Het grootste land vliegtuig ter wereld Messerschmitt Me 323 ..Gigant” Men krijgt op deze foto wel een grootschen indruk van de enorme laadruimte Heinrich Hoffmann- Thiel-Stapf' JUBILEUM: Op 9 December a.s. herdenkt de heer C. M. Groos, voorman der behan_ gerij bij het Gem. Ziekenhuis Zuidwal het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst ge treden is. z J. J. M Korvins geb Pronk d M Zwijger geb. Robbertsen. d. S C Bus man geb Kooijman. d OVERLEDEN: A J. Kany. weduwe van J. H. van Baarsel, 93 j. W. C. M. Ka- HET GAAT OM UW LEVEN Een stad in het Oosten van ons land, een buitenwijk. Aanzwellend motor geronk. Daartusschen het gedonder van afweergeschut, het gerikketik van boord- wapens. Luchtgevechten! Haar nieuwsgierigheid dreef haar naar buiten met het jongste kind op den arm en haar driejarig zoontje huppelend voor haar uit. Ze keerde nog even terug om haar man te roepen, want het schouwspel daarboven werd steeds fantastischer. Nog eens riep zij haar man, want ook hij moest daarvan genieten. Een hevige slag! Een doordringend ge gil! Vuur aan alle kanten! Het kind op haar arm één vuurzuil evenals zijzelf. Het zoontje klemt zich in zijn angst aan moeders rokken vast: drie levende, men. schelijke fakkels. Haar man springt toe. Hij ziet slechts dat het liefste wat hij heeft, aan de ver nietiging is prijsgegeven. Hij rukt, waar hij rukken kan, de brandende kleeren af. Dat zijn handen, zijn armen, zijn klee ren, zijn hoofdhaar in brand staan, hij beseft het niet. Met totale uitschake ling van zichzelf strijdt hij, worstelt hij met dien vreeselijken vijand, het vuur. Zonder wapenen! Had hij maar water, water! Het is er niet. Er ligt nog een laken op de bleek. Hij slaat het zijn vrouw om. Pover resultaat! De dood heeft zijn prooi gekozendie ontgaat hem ook dezen keer niet! Van het jongste kindje bleef ongeveer niets over, vrouw en zoontje stierven nog denzelfden nacht, hijzelf onder he vige pijren twee dagen daarna. Dat gebeurde in 1943 in het Oosten van ons land. Eén voorval uit verschil lende andere De ..Observer” schrijft: „Nationale zelf bestemming en separate souvereiniteit zijn over het geheel gezien geen voordeel der kleine naties gebleken. Dit beginsel heeft aanleiding gegeven tot de geboorte van ■zoovele kleine en slecht te verdedigen staten” OPLICHTERS HAALDEN SLAOLIE WEG Op een avond werd aan een woning in de Kenaustraat aangebeld en de bewoonster, die opendeed zag drie mannen voor de deur staan Een van hen toonde het een of ander papier met de mededeeling, dat men van de politie was en gekomen was om een hoeveelheid slaolie in beslag te nemen. De vrouw beduusd liet de man nen binnen, die zich op hun beurt over den aanwezigen voorraad van 27 liter sla olie ontfermden. De echtgenoot, die zich op het bewuste tijdstip reeds ter ruste had begeven, vertrouwde het zaakje uiet en informeerde den volgenden ochtend eens bij de politie. Hier wist men van een inbeslagneming van olie niets af en zoo moest het echtpaar tot de ontdekking ko men, dat het sinds de intrede van den oor log opgespaarde olievoorraadje door doodgewone oplichters was meegenomen. UITVAART: A. C. DRIESSEN: In de St. Agneskerk aan de Beeklaan heeft gisteren de uitvaartplechtigheid plaats gehad van den heer A. C. Driessen, koster van ge noemde kerk, die tengevolge van een verkeersongeval dezer dagen is overleden. De plechtige uitvaartmis werd opgedragen door pastoor Wils met assistentie van de kapelaans Dekker en Rediker. Onder lei ding van den directeur-organist den heer Henri Smets voerde het versterkte zang koor de Missa da Requiem van Perosi uit. BONNEN GESTOLEN: Aangehouden zijn 2 vrouwen, t.w. de 22-jarige I. E. W. en de 25-jarige F W v. d. B. S„ die ten nadeele van een pensionhoudster distri butiebescheiden hadden gestolen. Ingebroken is in een per- ceel aan het Koningin Emmaplein, waarbij 2 horloges en eenige kleeding zijn ont vreemd. VEERTIG JAAR DUITSCHE VLIEG TUIGBOUW: Aan de hand van een zeer uitgebreide collectie lantaarnplaatjes, heeft de heer Alex Büttner gisteravond voor de NederlandschDuitsche Kuituur, gemeenschap een causerie gehouden over „Veertig jaar Duitsche vliegtuigbouw”, dezelfde lezing, welke tevoren in Rotter dam en Amsterdam is gehouden. De heer Büttner vertelde hoe, na de waardevolle experimenten van de gebrs. Lilienthal, vooral die van Otto, die in 1896 doodelijk verongelukte, voornamelijk de Amerika nen en de Franschen zich op de ontwik keling van het vliegtuig gingen toeleg gen, terwijl de Duitschers zich in hoofd zaak bezig hielden met het luchtschip. Pas kort voor het uitbreken van den eer sten wereldoorlog begon men in eigen land de erfenis van Lilienthal te waar- deeren, doch toen de wereldbrand uit brak, was de achterstand op de Geallieer den nog lang niet ingehaald Tijdens den oorlog groeide het luchtwapen echter enorm en *n zeer belangrijk aandeel daar in heeft onze landgenoot Anthony Fok ker gehad, wiens jagers met gesynchro niseerde machinegeweren een revolutie in den luchtoorlog tengevolge hadden. Na den oorlog werd het Duitsche luchtwapen vernietigd, doch de geest werd niet ge dood. Duitschland bleef actief; eerst door de verdere ontwikkeling van het motor- loos vliegen, toen door de sportvliegerij en tenslotte door de verkeersluchtvaart. Namen als Udet, Junkers, Heinkel. Focke Wulf en Dornier zijn aan deze periode nauw verbonden. De revolutie in 1933 bracht de heropstanding van het Duit sche luchtwapen, onder Göring, die in 1918 opvolger was geworden van den commandant van het vermaarde eskader Richthofen. Tot besluit van zijn met veel aandacht gevolgde interessante causerie, wees de heer Büttner in het bijzonder op de beteekenis van constructeurs als Dor nier, Heinkel en vooral van prof. Willy Messerschmidt, den grootster: van alle huidige Duitsche luchtvaartdeskundigen. BOKSEN VAN DAM—RAADSCHELDERS: Op Maandagavond 29 dezer worden in het Gebouw voor K. en W alhier weer boks- wedstrijden voor profs georganiseerd Het hoofdnummer is een ontmoeting tusschen Luc van Dam en den in Duitschland wonenden Nederlander Ar nold Raadschelders die op punten heeft verloren van Besselmann en Eder Het verder programma luidt: Rudi Quente- meyerJack Nolle. Jan de PauwDoo- renbosch en SprenkelsBaan. In de practijk is gebleken, dat nog altijd velen het juiste onderscheid niet kennen tusschen de verstrekkingen, die de ver plichte verzekering bij een algemeen zie kenfonds geeft en de rechten, waarop men vanwege de ziektewet aanspraak kan doen gelden. Daarom zij er op gewezen dat het ziekenfonds zorg draagt voor de genees kundige behandeling en wat daarbij be hoort. alsook voor de uitkeering bij over lijden, terwijl het ziekengeld en het kraamgeld van 55 krachtens de ziektewet worden uitgekeerd. Wie voor ziekengeld oï voor het kraam geld van /55 in aanmerking wil komen, moet dus niet bij zijn ziekenfonds zijn Het aangewezen adres is in dit geval de Raad van Arbeid of de bedrijfsvereni ging, waarbij de werkgever is aangeslo ten. Snelle aanmelding is steeds dringend gewenscht. Voorts heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, den wensch uitgesproken, dat de ziekenfond sen indien hun een overlijdensgeval be kend wordt dat aanspraak geeft op het ontvangen van een overlijdensuitkeering, terwijl de betrokkenen nochtans in ge breke blijven hiertoe een aanvrage in te dienen, steeds uit eigen beweging stappen doen om dit in het reine te brengen Dit om te voorkomen, dat lieden de dupe wor. den van een uit misverstand of onwetend heid begaan verzuim. Uiteraard mogen de betrokkenen hierin geen aansporing zien om het indienen van een aanvrage nu maar op zijn beloop te laten. Zij zijn de eerste belanghebbenden en op hen rust der halve de verplichting tot het indienen van een aanvrage. HONDERDEN SLACHTOFFERS De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft, naar de Parijsche bladen melden, gistermiddag een aanval gedaan op de stad Toulon, die als de zwaarste wordt beschouwd, die ooit op Zuid-Fransch ge bied is ondernomen. De aanval was ge richt op de woonwijken der stad, die deels zwaar geteisterd werden. Er zijn reeds 160 dooden en 275 gewonden geteld van symphonieën verscheidene bio- Chopin, Mahler, Hutschenruyter, en geestdriftig VERDUISTEREN Van 16.458 uur Maan: 25 Nov. op 5.07 u. onder 16.02 u.; 26 Nov op 6.22 u. onder 16 30 u. 27 Nov, N.M. 23 Britsche bommenwerpers verloren Naar het D.N.B. verneemt is het aan tal, tijdens dep Britschen terreuraanval van 23 November op de Rijkshoofdstad neergeschoten vijandelijke bommenwer pers, naar tok nu toe uit het ^onderzoek is gebleken, gestegen tot 23. Oproep van Göbbels aan Berlijnsche bevolking Rijksminister dr. Göbbels, de gouw leider en Rijksverdedigingscommissaris voor het district Berlijn, heeft tot de bevolking der Rijkshoofdstad een op roep gericht, waarin hij spreekt over de laatste Britsche terreuraanvallen. De vijand tracht, zoo verklaart hij, door massale terreuraanvallen Duitsche cultuurmonumenten te vernietigen en woonwijken te verwoesten. De Duitsche oorlogsindustrie kan hij slechts in ge- ringen omvang treffen, daarom wil hij door zijn infame en cynische strijdwijze datgene bereiken, wat hem op het mi litaire slagveld tot dusver ontzegd is gebleven en steeds ontzegd zal blijven: De ineenstorting van de Duitsche weer standskracht en den Duitschen verdedi- gingswil. Voortgaande zegt dr. Göbbels de Ber-, lijnsctie bevolking dank voor haar hou ding tijdens de vijandelijke terreuraan vallen en spreekt hij zijn waardeering uit. „Onze wil tot overwinnen is wrikbaar”, zoo gaat de oproep dan der. „Onze vastbeslotenheid kan geen terreur gebroken worden, vijand vergist zich, wanneer hij Een officieel communiqué te Sofia deelt mede: Gisteren hebben vijande lijke vliegtuigen in groepen over het ge bied des lands gevlogen. Het afweerge schut kwam tijdig in werking en er werden succesvolle luchtgevechten gele verd. Op eenige plaatsen werden bom men neergeworpen. Enkele particuliere huizen werden vernield. Onder de bur gerbevolking vielen eenige slachtoffers. Eenige vliegtuigen- werden neergescho ten. De premier Filof heeft terstond na den luchtaanval de door bommen be schadigde stad bezocht en zich plaatse op de hoogte gesteld van aangerichte schade en de reeds geno men maatregelen. BEVALLENH. P. de Roos geb. van den Tos, d. G. Engelen geb. Eman, d. E Kuiper geb. Plugge. d. M. Thoen geb. Heinen, d. E. M. Coesel geb. Tuijnman d F K. Kooistra geb. Wolffensperger. z. G. van Harmelen geb van der Veen. d. E. Rikkers geb. de Loos d. J. C. Soer geb. Hasen- bosch. z. P. Coenen geb Noordhuizen. z. Th M. H van der Kley geb. Knij- nenburg. z. A van den Bogaert geb. Burgers, d. A. Schreuder geb de Vink, z. H. W de Jager geb. de Graaf, z. D G van Dijck geb. Mat- thies. z. W A M C van Wyk geb Brokx, d. N. J. van der Does geb Welbooren, z. H. C. M van Ree geb van Wijk. d. E. H Kokkeel geb Have, z. L A. M Tiessens geb. Woerden- bach d W A M de Bas geb Molier W Bourquin geb Molenbeek d. Bekker geb Walstijn z. J K G de Ter gelegenheid van het 3-jarig bestaan van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten is gistermiddag in de groote zaal van den Dierentuin voor de ambtenaren van genoemd departement en van de Nederlandsche Kultuurkamer een kameraadschapsbijeenkomst gehouden. De wnd. secretaris-generaal jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, gaf een korte schets van de taken van het departement en van de Kultuurkamer en wekte op tot nauwe samenwerking. Voor de pauze bracht de Rijksorkest- school onder leiding van den heer J. de Waart op verdienstelijke wijze de zevende symphonic van Beethoven ten gehoore Na de pauze werden in een vlot gespeelde revue op geestige wijze het departement en de Kultuurkamer gehekeld. versnaperingenkaarten niet meer uitgereikt, aangezien peringenbonnen op de bonkaarten voedingsmiddelen voor personen 0 t.m, 13 jaar voorkomen. Bij de uitreiking van een voor voedingsmiddelen en een kaart voor houders van L-inlegvellen, wo: dt een kruis geplaatst rechts naast het vakje S 1 van de stamkaart. Bij de uitreiking van een tabakskaart wordt een kruis geplaatst naast het vakje S 14 van de stamkaart Bij de uitreiking van bon kaarten voor bijzonderen arbeid, welke eveneens gedurende dit tijdvak plaats heeft, wordt rechts naast het vakje S 1 een aanteekening geplaatst Men ga ter stond bij ontvangst der kaarten na of men alle bescheiden waarop men recht heeft, ontvangen heeft Latere reclames worden niet in behandeling genomen. De data waarop de uitreiking ge schiedt worden nader plaatselijk vast gesteld. Men wende zioh vóór 5 Dec. tot den plaatselijken distributiedienst. Evenals vorig jaar zal men wederom in de gelegenheid worden gesteld, desge- wenscht een wintervoorraad aardappelen op te doen. Deze wintervoorraad zal die nen voor het verbruik gedurende de eer ste en tweede distributieperiode van 1944 derhalve van 26 Deo. 1943 t/m 19 Febr. 1944. Zij, die van deze mogelijkheid tot op slag gebruik wenschen te maken, moe ten zich gedurende het tijdvak van 24 Nov. tot en met 4 Dec. as. tot de plaat selijke disfributiediensten wenden en daarbij hun stamkaart, alsmede het bij- behoorende inlegvel overleggen. De distributiedienst zal dan in totaal uitreiken: aan personen van 0 t/m 3 jaar één z.g. „machtiging opslagaardappe- len”; aan personen van 4 t/m 13 jaar twee z.g. „machtigingen opslagaard- appelen; aan personen van 14 t/m 20 jaar drie z.g. „machtigingen opslagaard- appelen”; aan personen van 21 jaar en ouder twee z.g. „machtigingen opslag- aardappelen”. Voorts zal de distributiedienst van de beide bonnen, welke nog aan het inleg vel voorkomen, het gedeelte, waarop de letter K of L voorkomt, verwijderen. Per sonen, bij wie op de bovenaan gegeven wijze een gedeelte van de inlegvelbonnen is verwijderd, ontvangen voor de eerste en tweede distributieperiode ven 1944 geen aardappelbonnen. In verband hiermede dienen personen, die een machtiging voor het opslaan van aardappelen wenschen te ontvangen, deze in ontvangst te nemen, vóór zij hun bon kaarten voor voedingsmiddelen voor de eerste periode van 1944 afhalen. Wan neer zij deze bonkaart reeds in hun bezit hebben, kunnen zij geen „machtigingen opslagaardappelen” meer verkrijgen Elke „machtiging opslagaardappelen” geeft recht op het koopen van 17J kg. aardappelen. Aangezien het aardappel- rantsoen momenteel per periode van vier weken 16 kg. bedraagt, ontvangen hou ders van „machtigingen opslagaardappe len” dus een toeslag van 10 pCt. voor eventueel bederf. Men moet de machtigingen pas bij de aflevering der voor winteropslag ge schikte aardappelen aan den kleinhande laar afgeven. De aflevering mag geschie den tot en met 24 December a.s. Men is niet verplicht aardappe len op te slaan, terwijl het ook niet nood zakelijk is, dat alle leden van een gezin van deze regeling gebruik maken. Voorts houde men er rekening mede, dat men, wanneer de aardappelen, door welke oor zaak ook, zouden bederven, in geen geval vergoeding voor de verloren gegane aard appelen zal kunnen verkrijgen. Men kan slechts een „machtiging op slagaardappelen” verkrijgen in plaats van de aardappelbonnen. welke op de bon kaarten voor voedingsmiddelen voorko men. Houders van L-inlegvellen of van toeslagkaarter. voor bijzonderen arbeid kunnen dus geen machtigingen ontvan gen in plaats van de hun uit te reiken toeslagkaarten of bonnen voor aard appelen. Deze personen ontvangen der halve te zijner tijd wel de hun voor de eerste en tweede distributieperiode van 1944 toekomende toeslagkaarten of bon nen voor aardappelen. Duitsche pers over den aanval Omtrent de luchtaanvallen op Berlijn schrijft de „Deutsche Allg. Ztg.”, dat de bevolking van de Rijkshoofdstad den tweeden luchtaanval verwacht had, die wederom bestond in het lukraak wer pen van bommen op woonwijken én cul tuurmonumenten, zonder dat er ook maar van militaire of voor den oorlog belangrijke doelen sprake kon zijn. Dit blijkt ook uit een uitlating van Reuter volgens welke deze aanvallen in de eer ste plaats gericht waren tegen het mo reel van de bevolking. Dit heeft echter de bevolking der Rijkshoofdstad even zeer begrepen als de menschen in Ham burg, Essen, Keulen en andere steden van het Rijk en zij heeft ook ditmaal tegenover den terreuraanval een dap pere houding aan den dag gelegd en bereidheid tot hulp getoond. De „Berl. Nachtausgabe" Wederom heeft de vijand, omdat hij geen andere mogelijkheden tot succes ziet, gepoogd het moreel der bevolking aan te tasten in de onjuiste verwach ting, dit te kunnen breken. Wederom zijn kerkenhistorische gebouwen, kunstschatten en ziekenhuizen aan de luchtterreur ten offer gevallen. Hoe smartelijk en onvervangbaar deze ver liezen ook zijn, zij bewijzen slechts ten duidelijkste, dat de vijand geen ander middel ziet om Duitschland op de knieën te krijgen en dat hij de hoop om Duitschland in eerlijken strijd te kunnen overwinnen zelf heeft opgegeven. Juist door de wetenschap, dat in werkelijk heid de militaire onmacht van den vijand om Duitschland te verslaan ach ter deze luchtterreur staat, zet de be volking de tanden opeen en komt zij ook deze gemeene wonden te boven. De gesprekken der menschen op straat, voor de brandende huizen en in de schuilkelders bevestigen slechts, dat de vijand met zijn terreur geenszins heeft bereikt, wat hij hoopte, doch slechts haat en afschuw heeft gewekt. De A.N.P-correspondent fneldt In h_t penetratiegebied ten Westen van Kief wordt de in hevigheid niet verminderde strijd gekenmerkt eenerzijds door Duitsche tegenaanvallen met het doel den gevaarlijk ver naar het Westen opgerukten tegenstander terug te drin gen. respectievelijk door aanvallen op de Zuidelijke flank van zijn verbindingen af te snijden, anderzijds door pogingen van het roode leger, de basis van het pene- tratiegebied door aanvallen aan weers zijden van Kief te verbreeden De Duitsche tegenaanvallen van het gebied van Sjitomir uit hebben volgens Duitsche berichten, ondanks den hard- nekkigen Sovjetrtegenstand tot her overing van eenige belangrijke sectoren geleid en de bolsjewieken zijn in Noor delijke richting teruggedrongen. Om trent het verloop der door von Manstein geleide operaties is men te Berlijn zeer optimistisch en men herinnert eraan dat dezelfde legeraanvoerder in het voorjaar bij Charkof in een soortgelijke situatie de kansen ten gunste van de Duitschers heeft doen keeren. Aan den anderen kant wordt echter gewezen op de groote moeilijkheden, die de operaties onder vinden als gevolg van de slechte terrein- gesteldheid. In het gebied van Korosten is volgens te Berlijn ontvangen berich ten geen verandering in de situatie Het is echter duidelijk, dat voor den in de richting van deze stad opgerukten Noor delijken arm der Sovjet-voorhoede in het penetratiegebied van Kief een gevaar lijke situatie kan ontstaan, naarmate de Duitsche troepen van het Zuiden verder oprukken. Zich van dit gevaar bewust, verdedigen de bolsjewieken zich met de grootste hardnekkigheid De Sovjet-aanvallen ten Zuidwesten van Gomel hebben kennelijk ten doel, de verbinding tot stand te brengen met de ten Westen van Kief staande troepen De strij fdie zich hier voor een deel afspeelt in het gebied van Restjitsja. welke stad zelf in handen der bolsjewieken is, wordt uitermate bemoeilijkt, doordat hier de Pripetmoerassen beginnen, welke een wegens hun onoverzichtelijkheid voor grootere operaties onmogelijk terrein vormen, waar bovendien talrijke parti- sanen hun handwerk uitoefenen. Hoe wel als gevolg hiervan de bolsjewieken hier en daar eenig terrein konden ver overen hebben hun aanvallen nergens tot „enig succes van beslissende betee kenis geleid. De strijd, welke overigens een zeer wisselvallig karakter draagt, is hier nog in vollen gang merbeek, dochter, 2 j. S. J. Vitringa, ongehuwde vtouw, 48 j. J. C. Muyt, man van W. L. Aalders. 65 j. D Lens- velt, ongeh man, 22 j. W. J. Klop, man var. H de Nijs, 47 j. E. J. Seller, man van M Seller. 69 j. J. Klaassen, man van B. den Heijer. 46 j M. de Groot, ongehuwde man, 53 j. F. Harte, veld, man van A M H. van Duijne, 51 j. C. van Delft ongehuwde man, 43 j. J. W. Schellart ongehuwde man, 75 j. RADEN S. HARDJODIRENGGO: Voor een belangstellend publiek heeft de Ja- vaansche kunstenaar Raden S Hardjo- direnggo in de goedgevulde „Diligentia”- zaal gistermiddag een uitvoering gegeven van Javaansche tooneelkunst. Hardjodi- renggo is al vele malen met succes op getreden zijn uiteenzetting en vertooning van' de wayang-koelit (het klassieke Ja vaansche schimmenspel) is buitengewoon boeiend en bovendien zeer instructief. Alleen reeds dit deel van zijn program ma zou hij door ons land heen op alle H.B.S.en en gymnasia moeten vertoonen, het geeft den toeschouwer een voortref- felijken indruk van het wayangspel en de poppen, waarmede de kunstenaar werkt zijn zeer fraaie specimen, terwijl hij een zuiver gevoel heeft voor wat het Westersche publiek vraagt aan tempo en tijd Jammer, dat Hardjodirenggo niet de namen van zijn medewerkers noemt in zijn program De beide pentjak-vech- ters gaven een interessante demonstratie van deze rhythmische zelfverdedigings- kunst. de clown en de danser van van m'Bokm'Ban had veel succes en de ga melan speelde met vuur en bezieling Tegen Hardjodirenggo’s declamatie heb ik bepaalde, ernstige bezwaren de Wes tersche letterkunde past niet bij zijn Oostersch repertoire, zij belemmeren el- kaa. en vormen een stijl-verwarring. Bovendien zijn er nog meer bezwaren tegen dit deel van den middag overigens een klein onderdeel van het geheel Het slot „De dans van den Tempel wachter”. krachtig, soepel en vol uit. drukkin» weergegeven, was waardig, schoon en -nvergetelijk, het hoogte punt van dr 'ertooning. dat zeer ver diend een O’ ationeel applaus uitlokte, waarin de kunstenaar alle medewerken den liet deelen B. van Eysselsteijn. RESIDENTIE.ORKEST: Het derde volks concert der serie C omvatte in het ge deelte vóór de pauze twee variatiewerken, waarvan het eerste: dertien variaties over een eigen treurig thema van onzen stad genoot Koeberg een noviteit was Het bleek een zeer boeiende, door zijn groote doorzichtigheid gemakkelijk aansprekende compositie te zijn niet alleen belangwek kend door de knapheid van haar opbouw, maar ook door haar intrensieke muzikale waarden haar bijzondere welluidendheid, melodische vinding en grooten rijkdom aan effectvolle instrumentale schoonhe den. Een stuk werk, waarin een warm en edel muziekhart klopt en waarvan de voortreffelijke uitvoering onder Verhey’s geïnteresseerde leiding van hart tot hart is gegaan. Dat bleek wel zeer duidelijk uit de ovationeele applaushulde, waarmede de hoorders er op hebben gereageerd. De op het podium verschenen componist liet lei der en orkest daarin terecht deelen. Rucky van Mill speelde vervolgens in goed sluitende samenwerking met het or kest de prachtige „Variations symphoni- ques van César Franck. Zooals van deze technisch en muzikaal voortreffelijk toe geruste pianiste te verwachten was met autoriteit en beheersching naar letter en geest. Aan de physieke kracht die de uitvoering eischt werd ditmaal echter niet tenvolle beantwoord. In de forte passages kwam haar spel niet steeds boven het or kest uit Ook zij behaalde een uitbundig succes. Na de pauze Brahms’ derde sym phonic, waaraan een gespierde, geestdrif tige en. waar noodig poëzievolle her schepping te beurt viel. Mr. A. J F J. Jung. WOUTER HUTSCHENRUYTER t: Giste, ren is hier ter stede na een ziekbed van enkele weken overleden de bekende toonkunstenaar Wouter Hutschenruyter. Lange jaren heeft hij een rol van betee kenis vervuld in het Rotterdamsche en Haagsche muziekleven niet alleen, maar zijn naam en zijn werk kregen klank en beteekenis in geheel Nederland en ook buiten onze vaderlandsche grenzen. Wouter Hutschenruyter werd 15 Aug. 1859 in Rotterdam geboren, waar hij ook zijn muziekstudies begon. In de Maas stad ook was hij kapelmeester van de schutterij en dirigent van zangvereni gingen vóór hij in 1890 tot 2den dirigent van het Concertgebouw in Amsterdam werd benoemd. Van 1892 tot 1917 was hij dirigent van het Utr. Sted. Orkest en van 1917 tot 1925 directeur van de muziek school in Rotterdam. In dat jaar trok hij zich als gevolg van toenemende doofheid uit het openbare muziekleven terug. Daarna is van zijn hand een groot aan tal werken verschenen, o.a. over de ge schiedenis der toonkunst en over die van het orkest, analyses etc. Ook schreef hij grafieën, o.a. van Brahms en anderen man van een krachtig en geestdriftig initiatief, heeft voor de hernieuwing van het Nederlandsche concertrepertoire ont- iglijk veel gedaan. De begrafenis zal plaats hebben Zater dag a.s. om 2 uur op de Nederl. Herv. Begraafplaats te Wassenaar. Netty van der Valk zal met haar dansgroep gedurende de maanden December Januari en Februari een tour- née door Nederland maken. Nog steeds gaan in Nederland de meeste menschen, die bij luchtalarm op straatzijn. niet in huis of in een schuil- gelegenheid. Hoogstens staan ze gedwee op de trottoirs tegen de huizen. Zoo be lemmeren ze althans den luchtbescher mingsdienst niet, als die mocht uitrukken Zeep-, toiletzeep- en kindervoedsel- kaarten worden ditmaal niet uitgereikt. In den vervolge zullen voor deze arti kelen. andere bonnen worden wezen. Ook plaatselijke distributiediensten rei ken vóór 25 December tegen overlegging van de stamkaart en tegen in ontvangst- neming van een bon van het inlegvel bonkaarten voor voedingsmiddelen uit. Uitgereikt wordenaan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart KA 401aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart KB 401 aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart KC 401aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart KD 401 of KE 401. naar gelang zij geboren zijn tusschen 26 Dec 1939 en 27 Dec 1941. dan wel na 26 Dec. 1941. Zij. die geboren zijn tusschen 28 Nov. e.. 27 Dec. van de jaren 1922, 1929 en 1939 dienen hun inlegvel te ruilen vóór zij hun bonkaart in ontvangst nemen Men kan zijn kaarten uitsluitend afhaien bij d-n distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven. Een uitzondering wordt ge maakt voor schippers, woonwagenbewo ners (voor zoover zij in» het centraal be volkingsregister zijn opgenomen), gede tacheerde marechaussee’s. de vaste be volking va A kostscholen en voor hen. die tengevolge van oorlogsomstandigheden elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt de bon K of L 1-24. 2-24. 3-24 of 4-24 van het inlegvel verwijderd Voorts reiken de diensten aan houders van L-inlegvellen toeslagkaarten uit. welke geldig zijn van 26 Dec 1943 tot en met 16 April 1944men moet, ten einde deze kaart te ontvangen, bon „toeslag 52” van de thans geldige toe- slagkaart inleveren Nieuwe tabakskaart tegen overlegging van textielkaart Verder reiken de dien sten aan mannelijke personen, die ge boren zijn vóór 27 Dec. 1925 nieuwe ta bakskaarten uit. welke geldig zijn van 26 Dec 1943 tot en met 16 April 1944. In verband hiermede moeten alle per sonen van 15 jaar en ouder hun textiel- kaa.t V 115 medebrengen. Ook manne lijke personen tusschen 15 en 18 jaar moeten dus. hoewel zij geen tabakskaart ontvangen, toch hun textielkaart over leggen Zeep-, toiletzeep- HOOFDKWARTIER van den führer, 25 November. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front duren in weer wil van het slechte weer de hevige ge vechten onverminderd voort. Verscheidene vijandelijke aanvallen op het bruggen hoofd Cherson mislukten. Aan het brug genhoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr werden ook gisteren Sov- jetaanvallen in harde gevechten afgesla gen onder afgrendeling van eenige pene traties. Ten Zuiden van Krementsjoeg slaagde de vijand er m met sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten in onze linies binnen te dringen. In een tegenaan val werd een vijandelijke gevechtsgroep met talrijke pantserwagens en stukken geschut vernietigd. In het gebied ten Westen van Kief werd door den eigen aanval onder het voortdu rend afweren van talrijke vijandelijke tegenaanvallen en onder moeilijke ter- reinomstandigheden langzaam meer ter rein gewonnen. De sterke vijandelijke strijdkrachten, waarvan gisteren werd ge meld. dat zij waren ingesloten, werden vernietigd. In totaal werden daar in de laatste 4 dagen door onze troepen 199 pantserwagens, 554 stukken geschut van alle soorten 300 machinegeweren en gra naatwerpers en 166 auto’s buitgemaakt of vernietigd. De bolsjewieken leden zware verliezen aan dooden en gewonden. Tal rijke gevangenen werden gemaakt. In het gevechtsgebied van Gomel du ren de verbitterde gevechten met de vijandelijke strijdkrachten, die ten Wes ten en ten Noorden van de stad zijn bin nengedrongen, voort. Verscheidene om- singelingspogingen werden door eigen tegenaanvallen verijdeld, waarbij aan- valstoppen der bolsjewieken werden uiteengeslagen of teruggeworpen. Ten Noordwesten van Newel maakte onze tegenaanval na den afweer van hef tige vijandelijke tegenoperaties nieuwe vorderingen17 pantserwagens werden stukgeschoten. Aan de rest van het Oos. telijke front geen gevechtshandelingen van beteekenis. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag over het algemeen rustig. Een sterke formatie zware Duitsche gevechts vliegtuigen bestookte in den afgeloopen nacht installaties en scheepsconcentra- ties in de havens van La Maddalena en Bastia met bommen van elk kaliber. Enkele vijandelijke stoorvliegtuigen verschenen des nachts boven het Noor delijke Duitsche gebied. Door vijande lijke bommen op eenige plaatsen in Zuid- Frankrijk leed de bevolking aanzienlijke verliezen. gebroken on- ver- door De - aan neemt, dat het oorlogsmoreel der Rijks hoofdstad slechter zou zijn, dan van welke andere Duitsche stad ook. Deelen onzer stad hebben weliswaar zware schade geleden, verwonding en dood van een heele reeks medeburgers wek ken leed, maar de zware tijd, dien wij thans beleven, zal eenmaal eindigen”. Tenslotte verklaart de minister, dat alle burgers hun plicht zullen doen, ook al overvallen nood en ongeluk velen. Op de Rijkshoofdstad wordt de vaan ge plant van de onwrikbaarheid en uit de puinen der vernielde huizen en straten zal na den oorlog een nieuw Berlijn ont staan, schooner dan ooit.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1