1943. DISTRIBUTIE-M AATREG ELEN Aanvallen in Dnjeprbocht mislukt Vrijdag 26 November. Mo. 18653. STADSNIEUWS SPORT BINNENLAND RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN De Britsche terreur- aanvallen De distributiebonnen De nieuwe bonnen De stad Gomel ontruimd Londen en Dover aangevallen Winteropslag aardappelen FAILLISSEMENTEN KERKNIEUWS Massagraf bij Triëst ontdekt Spijsolie, stroop en suikerwerk Nederland en Duitschland LANDBOUWLE1DERS NAMEN AFSCHEID VAN DEN HEER ERNST Bekendmaking Sportrevue BURGERLIJKE STAND COURANT HAAGSCHE een uit- of Boter rants Serviesg. enz 2 pnt. p. b. zijn be- I Daaf z. BESTAAN Burgemeester vergat zichzelf 4 1 1 1 ..Werp geen ..scherp” tusschen de aardappelschillen* De Britsche H M J K B De kleine staten „De kleine naties behooren in Europa weliswaar tot de historische realiteiten, zij zijn echter aan den anderen kant, in machtsopzicht een farce en een anachro nisme". schrijft het Engelsche blad „Ob server”. niet mag voor 49/50 A Brood 49/50B Brood 49/50 Beschuit 709/710 Algem 711 Algemeen 712 Algemeen 2 1 had naar 49A/49B Boter 713 Algemeen 49/50 Melk 49/50 Taptem dat H. geb geb geb van ’7>l 1 - 25 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten van aan die weken hebben meegeholpen bij het binnenhalen van den oogst. (C.N.F.-Franse) Gint, kapitein van de Staatspolitie te lijf „U hebt uw eer van burgemeester en gezagsdrager van de Nationaal Socialis tische orde wel zeer te grabbel gegooid door met een kapitein van de Staats politie te gaan vechten in de gemeente secretarie." Deze weinig vleiende woor den werden gistermorgen gesproken door den president van het Vredegerechtshof tot W M bij MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM: In den nacht van Woensdag op Donderdag kreeg de vrouw van den 36-j. caféhouder G. J. van D., wonende Slaghekstraat 32 te Rotterdam, die zich met haar echtge noot ter ruste had begeven, den indruk of er tegen het ledikant werd gestooter.. Zij hoorde haar echtgenoot kreunen en bovendien had zij den indruk of er iemand wegliep Zonder het licht te ontsteken is de vrouw het bed uitgegaan om de hulp in te roepen van de 21-jarige buf fetjuffrouw J. M. G., die in de voorka mer sliep. De buffetjuffrouw heeft toen een buurman gehaald en toen die bene den kwam werd voor het eerst licht aan gestoken. Van D. lag ernstig aan het hoofd gewond te bed. Zijn toestand is van dien aard, dat de politie hem nog niet heeft kunnen hooren. Reeds zijn enkele arres taties verricht Waarschijnlijk betreft het hier een liefdesdrama de Boer de Ruiter i Schotman i van Hees geb Franken geb Fi der Welle geb DE BIJBEL IN HET FRIESCH Ter ge legenheid van het feit, dat de Friesche vertaling van den Bijbel is gereedge komen, zal morgen om 3 uur in de Waal. sche kerk een dankstond worden ge houden, Sprekers zijn ds. W. J. Kooi man en de heer C. L. Ruben. In de nabijheid van Triëst is weer een massagraf ontdekt, waarin een aantal slachtoffers 'der communistische benden, die indertijd door generaal Roatta ge wapend waren, door hun pijnigers be graven waren. Acht lijken konden door de bevolking geïdentificeerd worden. Zondag heeft te Triëst de plechtige be grafenis der slachtoffers plaats. Het verleenen van eerste hulp. Er zijn altijd bereidwillige kameraden, om den gewonde snel eerste hulp te verleenen en te zorgen, dat hij naar de hoofdverbandplaats wordt vervoerd. (P.K. Kripgans-We-C.N.F.) A. J. van der Putten, oloembollenhan- delaar, Heereweg 60, Lisse. Rechter-com- missaris: mr P. Meijjes. Curator: mr M B. Vos te Leiden. M. J. J. Rotteveel, de la Reyweg 711, alhier. Rechter-commissaris: jhr. mr. H. O. Feifh. Curator; mr. W R. G. C van Solinge, alhier. RIJWIELDIEFSTAL: De 41-jarige koop man E C. G werd dezer dagen betrapt in de buitenwijken op het stelen van een rijwiel. Ook de Jeugdstorm werkte voor onze volksgemeenschap. Dezer dagen had in Den Haag de uit reiking plaats oogstbewijzen Jeugdstormers, minstens 3 Br. of Geb Br. of Geb Br. Geb. Bes Br. Geb BI. Peulvr. Vermicelli Gort Rijst of Gort Margarine 20+ of m k. Melk Taptemelk Vleesch Vleesch Aardapp Aardapp Suiker Jam Suikerw Sig., Tab Sigaretten Eerst de machtiging, dan de bonkaarten De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat zij die een machtiging op- slagaardappelen wenschen te ontvangen, ten einde van 26 December tot en met 19 Februari a.s. aardappelen te kunnen op slaan, deze machtigingen bij den plaatse- lijken distributiedienst in ontvangst moe ten nemen vóór zij hun bonkaarten voor de eerste periode van 1944, welke tusschen 28 November en 25 December a.s. wor den uitgereikt, afhalen. Personen, die deze bonkaarten reeds in hun bezit heb ben, zullen géén machtiging opslag- aardappelen meer kunnen verkrijgen. Morgen begint in onze stad de uitrei king van de machtigingen voor den win teropslag van aardappelen door particu lieren. Voor de letterindeeling en nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de officieele publicatie op pagina 2 van dit blad overgeplaatst. Toen H. meente bezocht was hij op burgemeester tegengekomen hem. vanwege da vroegere verhouding niet gegroet. Op de secretarie had de burgemeester den kapitein weer ontmoet en hem de woorden toege voegd „Als ik u op straat tegenkom, wensch ik. dat u me groet” waarop de kapitein zeide„Dat behoef ik niet". Hierop had de burgemeester hem bij de keel gegrepen en op den grond geduwd. Een worsteling was ontstaan in het bij zijn van verschillende ambtenaren. Aan den president van het Vredege- rechtshof zeide de burgemeester nog. dat hij i zijn eer aangetast was Volgens hem had H. laatdunkend gekeken. De president wees hem er op. groeten noch een rechtsplicht was stond in geen enkel dienstverband met den burgemeester, noch een sociale plicht, zoodat er van aantasting van het eergevoel geen sprake was. Hij laakte het optreden van den burgemeester zeer, die tenslotte toegaf. dat hij geheel fou tief gehandeld had Ook de procureur-generaal verklaarde in zijn requisitoir, dat verd.’s houding geheel verkeerd was. Er behoefde niet gegroet te worden. Een Nat. Soc ge zagsdrager heeft den plicht zich te be- heerschen tot het bovenmenschelijke toe. Hij wilde er echter rekening mee hou den, dat menschelijke motieven in het spel waren. Verdachte was waarschijnlijk heftig bewogen Daarom wilde hij geen gevangenisstraf eischen. maar wel een geldboete van 100. Uitspraak over 14 dagen. VERDUISTEREN Van 16.458 uur Maan: 26 Nov. op 6.22 u.. onder 16.30 u.; 27 Nov. op 7.38 u„ onder 17.01 u. N.M. Amerikaansch generaal misdraagt zich Het Zweedsche blad „Aftonbladet” geeft volgend bericht over een incident in een ziekenhuis in ItaliëDe Ameri- kaansche generaal Patton inspecteerde het ziekenhuis en moet plotseling van meening zijn geweest, dat een soldaat, die aan een zenuwinzinking leed, niet op bed behoefde te liggen Hij beval den soldaat op te staan en toen deze niet on middellijk gehoorzaamde, bokste Patton hem het bed uit Een dokter kwam toeloopen en zeide tot Patton, dat niet de generaal het be vel in het ziekenhuis voerde, maar hij als dokter. Patton trok zijn revolver, doch werd ontwapend. „Stockholm’s Tidningen” meldt uit New York, dat de positie van generaal Patton zoo zwak is geworden, dat hij nauwelijks nog voor een commandopost in aanmerking kan komen De geheele Amerikaansche pers en de openbare meening vallen hem zeer scherp aan over het gebeurde in het ziekenhuis. Ver scheidene bladen eischen. dat hij wordt ontslagen Voorts wordt het hoofdkwar tier verweten, dat het tracht de kwestie in den doofpot te stoppen. Bak- en braadvet op bon Boter 50B Van 12 Dec tot en met 22 Jan. a.s. is op bon Boter 50B desgewenscht bak- en braadvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram bak- en braadvet kunnen ver krijgen Degene, die bak- en braadvet wil ontvangen moet den bon Boter 50B bij zijn handelaar inleveren in het tijd vak van Zaterdag 27 Nov. tot en met Woensdag 1 Dec. De aflevering door den winkelier aan het publiek mag eerst van 12 Dec af geschieden Degene, die ge durende dit tijdvak zijn bon niet bij zijn handelaar inlevert kan hierop geen bak en braadvet verkrijgen Personen die geen bak- en braadvet wenschen te be trekken. kunnen op bon Boter 50B van 11 Dec. tot en met 22 Jan a s 125 gram margarine verkrijgen OP DEN RANTSOENBON VOOR SPIJS OLIE 180 GRAM: In verband met de be schikbaarstelling van een extra rantsoen van 180 gram raapolie is het om techni sche redenen noodzakelijk het rantsoen spijsolie tijdelijk van 200 gram op 180 gr te brengen. Tot een nader te bepalen da tum geeft in verband hiermede een rant- soenbon voor spijsolie recht op het koopen van 180 gram in plaats van 200 gram spijsolie Ook de voor het koopen van spijsolie bestemde toewijzingen per rant soen geven recht op 180 gram in plaats van 200 gram DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 26 November. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Aan het bruggenhoofd Nikopol en In de groote bocht van den Dnjepr werden aanvallen der bolsjewieken in verbitter de. tot de duisternis voortdurende ge vechten, in hoofdzaak afgeslagen. Op de penetratieplek ten Zuidwesten van Kre- mentsjoeg wordt nog levendig gevoch ten. De vijand verloor daar gisteren 112 pantserwagens. Hiervan heeft het zware pantserjagerregiment 656 onder den re- serve-luitenantkolonel von Jungenfeldt alleen 54 pantserwagens stukgeschoten. Een bijzondere prestatie verrichtte hier bij luitenant Kretschmer, die met zijn stormgeschut 21 vijandelijke pantser wagens vernietigde. Hiermede heeft het regiment in de laatste 4 maanden 654 pantserwagens en 610 stukken geschut vernietigd Bij Tsjerkassy, in het gebied ten Wes ten van Kief en bij Korosten mislukten talrijke vijandelijke aanvallen. Door eigen tegenaanvallen werden verscheidene vij andelijke afdeelingen in de pan gehakt, een vijandelijk bruggenhoofd aan deze zijde van den Dnjepr opgeruimd en ver scheidene honderden gevangenen ge maakt. In het gebied van Gomel duren de harde en heen en weergolvende gevechten in het onoverzichtelijke terrein tusschen Dnjepr en Pripet voort. De stad zelf, die sedert vrij langen tijd in de voorste gevechts- linie lag. is na totale vernieling ontruimd. Pogingen der bolsjewieken om de pene tratie ten Noordwesten van Gomel uit te breiden werden in zware gevechten ver ijdeld en doorgebroken vijandelijke afdee lingen in een tegenaanval vernietigd Ten Noordwesten van Newel verdreven onze grenadiers bij het voortzetten van hun door duikbommenwerpers doeltref fend gesteunden aanval den vijand onder voortdurenden afweer van sterke tegen aanvallen weer uit verscheidene plaatsen en schoten 10 pantserwagens stuk. Aan het front van de Noordelijke Ijs zee sloegen Duitsche jagers en luchtdoel- artillerie van de luchtmacht een aanval vam vijandelijke luchtstrijdkrachten op een vliegtuigsteunpunt af en vernietigden van 65 aanvallende bolsjewistische vlieg tuigen er 32 Aan het Zuid-Ifaliaansche front werden ook gisteren geen gevechtshandelingen van beteekenis gevoerd. Formaties Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht een ter- reuraanval gedaan op Frankfort aan de Main en op Offenbach. Ook op verschei dene andere plaatsen in het RijnMain- gebied werden bommen neergeworpen. Bij deze aanvallen en boven de bezette gebieden in het Westen werden, volgens nog onvolledige rapporten, 25 Britsch Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen vielen in den nacht van 26 op 26 November doelen in Londen en Dover aan. De luchtaanval op Toulon Naar het agentschap Ofi meldt draagt volgens de voorloopige cijfers het aantal dooden, na het bombardement van Toulon door Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen 352 en dat der gewonden 527. 45 gr. Scheerzeep 31 Dec 697 Algem. AA 1 stuk eenh.zeep 30 Nov 698 Algem. AA Waschpoeder P J M P Hartman Spaans geb Le- Kouwen de periode van 28 Nov. t.m. 11 Dec. rants. rants rants rants 250 gram 100 gram 49 A Kind.voeds 250 gram 49B Kind.voeds 250 gram rants 100 gram 1% liter 1% liter 49/50A Vleesch 1 49/50B Vleesch y4 49/50 Aardapp 49/50 Toeslag 714 Algemeen 715 Algemeen 49 Versnaper 49/50 Tabak Bljz. rants.: 2-76, 3-76, 4-76 Reserve Op deze bonnen mag reeds op 27 Nov. worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 2-69. 3-69, 4-69 Reserve en 46A Boter 31 October t.m. 11 December. Eerstvolgende bonaanwijzing op 12 Dec voor alle artikelen, uitgezonderd: Vermi celli op 26 December. Inleveren tot en met 27 November: Algemeen 706 500 gram stroop); Alge meen 707 (100 gram suikerwerken); Alge, meen 708 Reserve M 73 en 69 (180 gram slaolie) den burgemeester van Weert. J M. K. M., die terecht stond, omdat hij B. A. H kapitein der Staatspolitie, de keel gegrepen en op den grond geworpen had. De aanleiding daartoe was de volgen de Burgemeester en chef der politie leefden in zeer gespannen verhouding. Volgens den burgemeester, omdat H. niet voldoende medewerkte aan de verwezen lijking van de idealen van de Nat. Soc orde. Tenslotte had hij weten te be werken. dat H. naar Groningen werd Overige bonnen 2-14, 2-15 Serv Serviesg. enz 4 pnt p. b. 3 4-48, 3, 4-49 Reserve Textiel 1 een V 115 De aflevering van de extra rantsoenen Aangezien misverstand blijkt te be staan omtrent den datum, waarop een begin mag worden gemaakt met de af levering van de extra rantsoenen stroop, versnaperingen en spijsolie welke gedu rende December 1943 worden beschikbaar gesteld, wordt de aandacht er op geves tigd. dat de aflevering van het extra rantsoen stroop en versnaperingen niet vóór 12 December a.s en de aflevering van het extra rantsoen spijsolie vóór een nader te bepalen datum geschieden Op het orgelconcert morgen, middag in het kerkgebouw 3e van den Boschstraat no. 1, speelt Adr. G. Ven- derbos orgelwerken van J. Pzn. Swee- linck, Th. Dubois; Louis Zimmermann, vioolwerken van Max Bruch, Fiocco en Vitali en zingt Th. de Groen werken van dr. Alph. Diepenbrock, dr. Rud. Mengel berg, J P. J. Wierts en G. S. R. Mer- cadente. zijn oude ge- straat den Hij had gespannen VORDERINGEN OP VOORMALIGE IS- RAËLIETISCHE VEREENIGINGEN EN STICHTINGEN Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat allen, die iets te vorderen hebben van voormalige niet- commercieele israëlietische vereenigingen en stichtingen, hetzij uit hoofde van ge dane leveranties, geleende gelden, obli gaties, huren, dan wel wegens salaris-, wac’ tgeld-, of pensioenaanspraken en alle andere vorderingen uit welken hoofde ook. hun vorderingen schriftelijk moeten indienen bij het afwikkelings bureau Amaliastraat 11 te 's-Gravenhage voor of uiterlijk op 15 Dec 1943. Na dezen datum kunnen geen vorderingen meer geldend worden gemaakt Ten aan zien van het bovenstaande geldt het be paalde bij artikel 1 der verordening no. 230/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied PAARDEN DUINDIGT Morgenmiddag, laatste ren dag van dit jaar. Begonnen wordt te half één met den Grooten Haagschen jachtren over 4500 meter. Onze verwachtingen zijnle ren Bily Marquesa2e ren Multicolore Rincée3e ren Paturion Jus4e ren Rimini Nicorina5e ren Euterpe Moneron 6e ren Jan Compagnie Fantasque7e ren Timgaal B A la Page. Bovendien wordt nog een draverij voor amateurrijders gehouden. De heerrijder KÓhler (keuze tusschen Eddy en Calu met Don Juan) Alpenist en Bobichon zijn onze favorieten BRAND EISCHT TWEE KINDERLE. VEN3: Gisterochtend is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het per ceel Kinkerstraat 157 te Amsterdam Een buurman slaagde erin de beide kinderen van twee en vier jaar. die alleen thuis waren, naar buiten te brengen. Beiden zijn echter in een ziekenhuis aan de be komen brandwonden overleden. De brand was spoedig gebluscht HET DEPARTEMENT VAN KOLONIËN IN ZUTPHEN: Het departement van Ko loniën is thans gevestigd te Zutphen, Coehoornsingel 26, tel. no. 1454 en het kantoor van den vertegenwoordiger van den N. I. belastingdienst aan de Coe hoornsingel no. 94 aldaar, tel. no. 8 Gedurende de komende veertiendaag- sche periode zijn de bonnen 49 en 50 aangewezen voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch en aardappelen, terwijl op elk der bonnen 49 en 50 van de tabakskaart tabak naar keuze verkrijg baar wordt gesteld. De bonnen 49A en 49B boter zijn uit sluitend geldig voor het koopen van mar garine. Voorts kan op bon 49 van de versnaperingenkaart 100 gram suiker werk worden gekocht Bon 49A kinder- voedsel geeft recht op 250 gram gort en bon 49B op 250 gram rijst of gort Van de algemeene kaart zijn verder aangewezen de bonnen 709 en 710 voor bloem 711 voor 250 gram peulvruchten 712 voor vermicelli 713 voor 100 gram 20+ of magere kaas (de vette soorten mogen op dezen bon niet worden ver kocht); 714 voor suiker en 715 voor jam. Voor personen van 021 jaar is op de bonnen ..Reserve 2-76. 3-76 en 4-76” een bijzonder rantsoen van 125 gram beschikbaar gesteld. Deze na 11 Dec. a.s. niet meer geldig He', koopen op de bonnen voor vleesch is. evenals op die voor aardappelen, eerst van Maandag 29 Nov. af toege staan. De Landstandpersdienst meldt: In de vergaderzaal van het hoofdkwartier van den Nederlandschen Landstand werd gis teravond afscheid genomen van den heer Ernst, Referent Für Agrarpolitik bij het Rijkscommissariaat. Behalve de hoogste functionarissen in den Landstand, o.w. alle provinciale boe renleiders, waren aanwezig o.a. de hee- ren Tammens, gemachtigde voor Land bouw en Visscherij. Ruiter, directeur-ge- neraal van den Landbouw, en van Til, voorzitter van den Nederlandschen Coöperatieven Raad. In een uitvoerige rede zette de heer Ernst, die elders met een andere opdracht belast is, zijn gedachten uiteen met be trekking tot de toekomstige ontwikke ling van den Nederlandschen Landstand ten bate van den boerenstand. De waarnemend Boerenleider, de neer B. J. Bierma bracht den heer Ernst har telijke dank namens den Landstand voor het vele en moeizame werk, dat deze voor den Nederlandschen boerenstand heeft verricht tijdens de vijftien maanden, dat hij hier werkzaam is geweest Namens de aanwezigen bood spr. een schilderij aan ter herinnering aan de bijzondere aange name samenwerking. Vervolgens spraken de heeren Tam mens. Ruiter en van Til, alsmede mevr. Zwiers-Luth. de laatste namens de Land vrouwen Allen brachten den scheidenden Duitschen vriend in treffende woorden dank voor zijn oprechte pogingen om ge stalte te geven aan den Nederl Land stand. Daarbij onderstreepte de heer Rui ter de richtlijnen, die de heer Ernst had uitgesproken erop wijzende, dat hij zijn volle medewerking zou geven om deze richtlijnen verwezenlijkt te krijgen ris er, volgens een bericht in „Stock holm’s Tidningen”, van overtuigd is, dat de houding van de Berlijnsche be volking den oorlog kan beslissen, als hij dus hoopt op een ineenstorting van Ber lijn, als gevolg van de bomaanvallen, vergist hij zich. Met voorbeeldige disci pline, de tanden op elkander, vol kou- den haat jegens een tegenstander, die naar dergelijke terreurmiddelen grijpt, vervult de hoofdstad haar plicht jegens het Rijk, in het besef daarmede een bijdrage te leveren tot de overwinning, die in de toekomst zal lichten”. Duitsche persstemmen Duitsche pers noemt de laatste terreuraanvallen op Berlijn eenstemmig „moord met voorbedachten rade op de Duitsche burgerbevolking”. De „Berl. Lokal-Anz.” schrijft: „Het is voor de Anglo-Amerikanen niet be slissend, of de slag getroffen heeft, maar of hij is toegebracht om de bur gerbevolking te vermoorden. Dat blijkt ook hieruit, dat de Geallieerden voor hun zware bommenwerpers het woord „woningblok-kraker” hebben uitgevon den. Dit woord heeft een crimineelen bijsmaak, want de terreuraanvallen, waarbij de Anglo-Amerikanen het alleen op de woonwijken gemunt hebben, zijn en blijven misdaden. De Duitsche har ten echter zijn ongeschokt. De geheele wereld ziet in deze dagen naar Berlijn en het zal blijken, dat de Geallieerden met hun speculeeren op een verzwak ken van het Duitsche moreel weer eens een vergissing hebben begaan”. De „Völkischer Beobachter” schrijft: „Berlijn is thans frontstad geworden en de slag om de Duitsche hoofdstad is begonnen. De Geallieerden, die zich reeds zoo vaak ten aanzien van geest en houding van het Duitsche volk ver gist hebben, hebben ook thans volkomen gedwaald, wat betreft de bevolking van Berlijn. Berlijn heeft zijn zeer zware vuurproef volkomen doorstaan en in de bevolking vlamt de haat tegen de ver oorzakers van dit doellooze leed op. Tegenover een verdierlijkten tegenstan der zullen wij ons onthouden van elk spoor van medelijden, als de dag der vergelding komt. De dag zal ook ko men, dat de Engelschen beseffen, dat zij Duitschland niet door den luchtoor log kunnen overwinnen en dan zullen zij gedwongen zijn als soldaten te vech ten en het tweede front te vormen, waaraan zij zich sedert 4 jaar hebben onttrokken. Dan zal het Duitsche volk, in wapenrok, hun een rekening aanbie den, waarop ook het leed van Berlijn een post zal vormen”. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft: „Als de Britsche luchtmaarschalk Har- Het Wehrbezirkskommando Ausland, Aussensteïle Holland deelt mede: Er bestaat aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat alle in het Nederlandsche gebied wonende of langer dan 6 dagen verblijvende mannelijke Rijksduitschers van de lichtingen 1884 en jonger zich schriftelijk of mondeling moeten aanmel den op de Aussensteïle Holland van het Wehrbezirkskommando Ausland, Amster dam, Prins Hendrikkade 159, waarbij zij den Wehrpass of andeóe documenten, die betrekking hebben op den militairen dienst, moeten overleggen. Tot aanmelding zijn zonder uitzonde ring verplicht alle personen, met in begrip van het personeel in dienst van de Weermacht. boter bonnen zijn BoksenTe Enschedé won Daaf Baan o.o. van Bep de Reus en Rudi Quente- meyer won eveneens o.p. van Toon de Pauw. Bij de amateurs won de Hagenaar de Vries o.p van v. Gorkum (Gronin gen) en onze stadgenoot Pijnenburg bokste onbeslist met H Lammers (En schedé) SchakenTe Enschedé speelde dr Max Euwe simultaan aan 31 borden hij won 18 partijen, verloor er 6 en speelde er 7 remise. Te Zaandam won dr Euwe alle partijen, waarvan 8 tegen hoofd- en 3 tegen eerste-klassers Zwemmen: Te Amsterdam wordt mer ge en Zondag een tweedaagsch zwem en polotournooi gehouden om den Hart- hoornbeker in het Sportfondsenbad-Oost Door 29 vereenigingen werd met ca 300 zwemmers(sters) ingeschreven. H.Z.PC. en I..I A.N zullen ook van de partij zijn PRIJSVOORSCHRIFT CHEMISCH WAS- SCHEN EN VERVEN DOOR TUS- SCHENKOMST VAN VERZENOINRICH. TIN GEN: In de Staatscourant van 22 Nov. i; een prijsvoorschrift verschenen, waarin de positie van verzendinrichtin- gen. die goederen voor chemisch was- schen en verven aan chemische was- scherijen en ververijen doorzenden, wordt bepaald. Volgens dit voorschrift mag de verzendinrichting aan haar op drachtgever niet meer in rekening bren gen dan de chemische wasscherlj of ver verij bij rechtstreeksche aflevering of aflevering via eigen winkels aan parti culieren zou mogen doen. De wasscherij of ververij moet op het bedrag, dat zij de verzendinrichting in rekening brengt evenwel de gebruikelijke korting toe passen In de Kunstzaal „Les beaux Arts” wordt tot en met 16 December een tentoonstelling gehouden van schilde rijen van Frans Vollmer. PSEUDO-POLITIEMANNEN GEARRES TEERD Twee oplichters die zich uit gaven voor politieagenten en verklaar den huiszoeking te moeten doen, hebben bij een 60-jarige bewoonster van de Korte Keizerstraat te Amsterdam twee gouden ringen en 12.500 „in beslag ge nomen”. Een hunner, een 45-j. danslee- raar. is gearresteerd. Zijn zoon, de tweede „politieagent”, is voortvluchtig Wel is een derde medeplichtige gearres teerd Een deel van het geld is terecht. Vermoed wordt, dat het trio reeds va ker, en met succes is opgetreden. GIROBRIEFOMSL AGEN ALLEEN VOOR GIROVERKEER: Den laatsten tijd neemt het gebruik van de rose giro-omslagen voor particuliere correspondentie storen den ontvang aan. De papiervoorraad van den dienst laat particulier gebruik van deze dienstomslagen niet toe. Nader is daarom bepaald, dat deze giro-omslagen uitsluitend gebruikt mogen worden voor het toezenden van opdrachten aan het centrale postgirokantoor. Deze bepaling is opgenomen in den nieuwsten herdruk van den gids voor rekeninghouders Op de naleving zal streng worden toegezien rants rants k.g k.g 500 grarr 250 gram 100 gran 1 rants 75-JAKIU BESTAAN FIRMA P. SCHILTE: Gisteren was het 75 jaar ge leden. dat de Haagsche koffie- thee- en tabakshandel van de firma P D. Schilte. aan de Groenmarkt werd gevestigd In een voor het personeel georganiseerden feestavond, in een der localiteiten van de fabriek aan de Nieuwstraat. is dit jubi leum gevierd waarbij het woord is ge- vo.rd door enkele firmanten. Namens het personeel is mededeeling gedaan, dat t.z.t. een passend geschenk aan de directie zal worden aangeboden, als blij vend aandenken aan het jubileum. Tal van ’'’oemstukken gaven aan het samen zijn ee, bijzonder cachet Rijksduitschers, die deze aanmelding totdusver achterwege gelaten hebben, worden hierbij aangespoord dit alsnog onverwijld te doen. Wanneer hieraan geen gevolg wórdt gegeven, kan bestraf fing volgens de krijgswetten (overtre ding van den aanmeldingsplicht) geschie den. 26 November BEVALLEN M Thoen geo. Heinen J. Pronk geb. Keus, z A. Lohuis geb Smakman, z. F W van Dam geb van der Weide z. J. K. P van der Geest geb. van Koningsbruggen z P E. J. Jelier geb van Aartrijk. z H. H. van Delft geb. Goemans d E C. van Bezeij geb Pleunis. d M J Sitton geb van Egtelt, d. A. Span jaard geb Emmerik, d. V H M van Helsdingen geb van Oosterzee. z L Schei.jgrond geb Zoutenbier, z H der. Dri ver geb van Doezum. d P M van der Chijs geb. Prins Heeren geb Houwaart z geb Honings, z J roij, z B. C. Bakker geb berg, d K W Vlendré geb de Niet d P van den Berg geb. Wagner d Ch C W Gelauff geb. Remmerswaal z. J. P Keus geb. Jongejan d. J W Janse geb Vink, d P L F Kraak geb. Gerlach, d Stoutjesdlik. d. Schönlau. z Stephan, z. Heijningen. d J eken. z. K van wegen, z. W Moerland geb de Paauw d A. L Achterhof geb. Willemse d DE. Pleiisant geb de Vogel z. OVERLEDËN r A. M. van Loon, on gehuwde vrouw. 86 j. A. Janssen, we duwnaar van J. P. Quist, 69 j J. G. C. van Beers, ongehuwde man, 71 j. J P. Tjaarda, vrouw van F. T. Tas, 45 H. Lacrooij, weduwnaar var. W A. Wijnands, 78 j. E. Bendervoet, wed van J. Ligthart, 85 j. W, Verheij, vrouw van H. Boon, 47 j. W. Hut- schenruyter, man van M. Stronck, 84 j. W Batenburg, zoon, 3d. H. J Arts, weduwnaar van W. Agterberg, 83 j A. C. van Gorkom. vrouw van J. Tromp, 67 j. M. Zeeman, man van C. M. Hoo- genraad, 60 j. T den Houter weduwe van J. de Groot, 74 j. M. W. Rap- poldt, dochter, 3 j. G Poldervaart, weduwe van C. Looy. 76 j. Voorbeeldige houding van de Berlijners De Berlijnsche correspondent van de „Neue Zürcher Ztg.” prijst de houding van de Berlijnsche bevolking tijdens de Engelsche terreuraanvallen. Hij zegt, door talrijke verwoeste buurten te zijn gekomen, doch nergens een spoor van paniek te hebben geconstateerd. Ieder een "aat ofwel rustig aan zijn werk, of helpt waar maar te helpen valt. Allen gevoelen zich als een groote gemeen schap om den nood te lenigen. De Berlijnsche correspondent van de „Tat” spreekt van een „bijna angstwek kende rust en gelatenheid” der bevol king. Het wonder van de Duitsche disci pline zoo meldt hij. schijnt hoe langer men het waarneemt, des te meer een psychologisch verschijnsel te zijn De Rijkshoofdstad heeft haar vuurproef goed dooi staan en men behoeft geen profeet te zijn om te constateeren, dat zij zich vermoedelijk door niets zal laten klein krijgen, nu zij de beide nachten t.w. Maandag op Dinsdag en Dinsdag op Woensdag, heeft doorstaan. „Wij «taan en vallen met Duitschland” De plaatsvervangend leider der N.S.B., van Geelkerken, heeft een rede gehouden voor de leden van Kring Am- sterdam-Centrum der N.S.B.. van welke rede wij in het „Alg. Hdlsbl.” een uit voerig verslag aantreffen. Van Geelkerken wees op het groote afschrikwekkende voorbeeld van het Fransche volk. „Dit volk,” zoo zeide hij, „heeft geen belangstelling meer voor het politieke gebeuren. De rasver menging, het neger- en jodenbloed zijn daar schuld aan. Ons volk moge voor dat lot worden gespaard. Het Europa na dezen oorlog kan geen volken meer toelaten tot zijn gemeenschap, die on verschillig zijn, alleen al niet omdat voor dit Europa te groote offers zijn gebracht. Er bestaat maar één moge lijkheid: óf meedoen óf de kans loopen protectoraat te worden. Ons volk moet deelnemen aan den op bouw van Europa. „Wanneer er thans reeds tienduizen den vrijwilligers aan alle fronten staan, dan kan ik u zeggen,” zoo ging van Geelkerken voort, „dat de dag komt, waarop andere tienduizenden vrijwil lig of niet dèèr zullen staan, waar over het lot van Europa wordt beslist. Spr. vroeg zich af waarom wij alleen zooveel offers zouden brengen. Waarom zij niet? Nu reeds zeggen velen in Ne derland: „Die Russen moeten toch ook niet te ver komen.” Er begint iets van door te dringen, dat het bolsjewisme een gevaar vormt. Welnu, wat let den genen, die het gevaar inzien, de w-- pens in de vuist te nemen en het ge vaar mede te helpen afwijzen?” Komende op de bombardementen van de Duitsche steden en de verliezen on der de burgerbevolking, zeide spr.: „Wanneer straks de oproep komt om de getroffenen bij te staan en er zijn menschen die niet willen geven, dan zullen wij ze afhelpen van de helft van hun huisraad!” Wanneer zij niet zijn te overtuigen dan moet het er in geha merd worden. Ons lot is tè eng met dat van Duitschland verbonden, dan dat wij hulp zouden kunnep weigeren. Men krijg, eerst respect voor dit volk, dat na de vreeselijke nachten eiken mor gen opnieuw aantreedt om zijn plicht te doen. Het is het waard geholpen te worden. „Deze oorlog, zoo vervolgde spr., moest worden ontketend, omdat wan neer Adolf Hitler nog tien jaar gelegen heid had gekregen zijn socialisme te verwezenlijken, men dan in de wereld had ingezien dat hij het beste voor den arbeider brengt. Maar men wil dit so ciale Duitschland van de landkaart wegvegen. Vergeet echter niet dat wij staan en vallen met Duitschland. Wij willen vechten en staan met ons volk, dan eerst heb ben wij het recht, om leiding te geven. Dat is de geest, die ons allen moet bezielen!” 30 Nov AA Toiletzeep 50 of 75 g. toiletz. 30 Nov. 25 H_. en k.br Hond.- en k.br. 30 Nov 15, 16, U215 pet 1 L petroleum 11 Jan. '44 15 t.m. 19 BV 1 eenh Brandst. 31 Dec. 20 t.m 22 BV 1 eenh. Brandst. 29 Febr. 11 t.m 17 KF 1 eenh Br st 30 Apr ’44 Brandstoffen 1 eenheid perioden 1 t.m. 8 1 eenheid Brandstoffen (voor bijzondere doeleinden) 30 April Textielkrt. V 115 Kousenbonnen J, K, L, M en punten 51 t.m. 80; V 215 punten 80 t.m. 51 en Kousenbon M; V 315 punten 100 t.m. 61 en Kousenbon M; V 415"punten 61 tm 100 en Kousenbon M; V 515 punten 61 t.m 100; V 516 punten 100 t.m. 81/81. V 615 (alle punten); toeslag V 815 pun ten 30 t.m. 21/21; V 715 punten 30 t.m 11. Textielpunten alleen geldig met speciale vergunning, behalve voor eenige kleine artikelen

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1