Aanvallen Dnjeprbocht mislukt DE BANGE VRAAG” No. 18654. 1943. Zaterdag 27 November. in DE OUDE BOEL DEUGDE NIET.... Nieuwe terreuraanval •p Berlijn De stad Gomel ontruimd O De Atlantic Charter 400 Dooden te Toulon Artikel van dr. Göbbels Zevende verjaardag van het anti-kominternpact In een herdenkingsartikel onder het opschrift „Volksfront in wereldfor maat”, schrijft de „Deutsche Allg. Ztg.”: De zevende verjaardag van het anti-kominternpact is een datum, welke belangrijk is voor alle volken, die be grepen hebben, dat het verraad van Engeland en de Vereenigde Staten je gens Europa enkele weken geleden te Moskou opnieuw is bezegeld. Het blad schetst de ontwikkeling van de commu nistische internationale en haar doel, de wereldrevolutie. Het blad gaat op waar- deerende wijze diep in op den afweer strijd van Europa tegen den „gemotori- seerden Attila van de twintigste eeuw” en de unieke historische verdienste van den Führer, op het laatste oogenblik de militaire kracht van het Duitsche leger en van zijn bondgenooten in den strijd te hebben gebracht tegenover het acute gevaar van den bolsjewistischen storm loop. Thans zal menig Europeaan ster ker dan 7 jaar geleden tot het bewust zijn komen, hoe vooruitziend het anti- kominternpact is geweest. Meer dan ooit is juist nu de concentratie van Europa en ook Azië tegen het bolsje wistische gevaar noodig. Wij Duitschers vertrouwen op onze Weermacht aan het Oostfront, die het bolsjewisme den toe gang tot Europa heeft belet en door onze overwinning definitief beletten zal. ONTVLUCHTE ARRESTANT NEERGESCHOTEN Londen en Dover aangevallen Geen koppelverkoop van Sigaretten en Sigaren Bekendmaking De gevechten aan het Oostfront HAAGSCHE COURANT 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ Theresiastr, '.08a, Tel. 772*44; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 F Textiel op Java den „Werp geen scherp Europa’s bescherming dat ter 25 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten peeringen wekken Voorbeelden trekken” „LEERINGEN WEKKEN, VOORBEELDEN TREKKEN” tusschen de aardappelschillen” blijvenden zullen een wraak nemen. Daar kunt u zeker zijn.” geloopen Britsche gegaan. deze gelaten dit Wanneer thans ont- dezen Woonschepen aan de Dalmatische kust Woonschepen in de haven van Sibenik. de kleine idyllische havenstad aan de Karst. (P.K.-Wurn<-O.-H.l „de boel” deugt, Londen nieuwsdienst De nieuwe tijd, de nieuwe gedachte is niet ontstaan onder bepaalden dwang, doch uit een ware overtuiging. Zij is voortgekomen uit een diep geloof. Men wil anderen er niet toe dwingen, maar men tracht wel hun achting te ver werven Wanneer men dit bedenkt, worden heel wat hindernissen uit den weg ge ruimd. Bedenkt het dan! De aan Roosevelt en Stalin, die althans volgens ook kal PRIJS DER ADVERT.s 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65. elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. /0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) fQ.Vt. Dienstaanb. /0.38. Pers. gevr. /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.i' 10 C. meer. Politiek weekpraatje De titel van het door Max Blokzijl a.s. Maandag over Hilversum I om 18.45 uur te houden politieke weekpraatje is: „Weest dapper, wordt stormer” Italiaansche arbeiders naar Amerika Naar Radio Rome meldt zijn in het door de Anglo-Amerikanen bezette Zuid- Italiaansche gebied de bezettingsautori- teiten overgegaan tot gedwongen recru- teering van Italiaansche arbeidskrachten voor de Ver. Staten. Volgens een ver klaring van Baruch konden op deze wijze reeds verscheidene honderdduizen den Italianen beschikbaar worden ge steld voor de Amerikaansche mijnen en wapeningsfabrieken. waardoor het moei lijke probleem van het gebrek aan ar beidskrachten in de Ver. Staten prac- tisch is opgelost. De Romeinsche omroep maakt melding van de groote verbittering van de Zuid- Italiaansche bevolking, die zich evenals eertijds de negerslaven door de Ameri kanen naar Amerika verscheept ziet. De verscheepten worden door negersoldaten bewaakt. 32 Britsche bommenwerpers verloren Het Britsche ministerie van Luchtvaart heeft medegedeeld, dat bij de aanvallen op het Duitsche Rijksgebied in den af- nacht, vooral op Berlijn. 32 bommenwerpers verloren zijn Het geheim van werkelijke autoriteit zit immers in het levende voorbeeld. Wij, d.w.z. de overgroote meerderheid van ons volk, gelooven geleerd door bittere ervaringen in het verleden de nieuwe leiders niet meer op hun woord, wij gelooven uitsluitend en al leen nog in hun daden.” Tot zoover de openhartige ontboeze ming van den briefschrijver in „Vova”, waarvan de redactie als naschrift enkel opmerkt, dat zij het er volkomen mee eens is. Dit antwoord is onzes inziens wel iets al te beknopt. Wij hadden er aan toegevoegd willen zien, dat het altijd juist de daden zijn, die men op dit oogenblik zoo uiterst moeilijk en rechtvaardig beoordeelen kan. De oor logsomstandigheden binden iedere auto riteit, N.S.B.-er of niet, aan handen en voeten en beletten hem zijn ideeën ten volle te ontwikkelen en in practijk te brengen. .Wie dit niet bedenkt, vervalt in cynisme. En dit zou onrechtvaaruig zijn. De Stem der S.S. Luistert op Zondag 28 November 1943 van 11.30 tot 11.45 uur over den zen der Hilversum 1 op golflengte 415 m. naar de Stem der SS, waarbij de voor man der Germaansche SS in Neder land, SS-Standarteführer Feldmeyer spreekt over het onderwerp: „Nu eerst recht” (4e gedeelte). In Volendam worden oude en nieuwe kleedingstukken door een tweetal dames gem odelleerd en in teekening ge bracht. om te dienen als documentatie voor musea. (C N.F.-KiQ Het Karelische front. Aan den „gra naatwerper”. De ernst van de hem op gedragen taak, die hem geheel vervult, staat den jongen soldaat op het gelaat te lezen.' (P.K.-Schödl-We-C.N.F.) Amerikaansche oorlogvoering is een zelfstandige militaire factor staan. Het kernprobleem van oorlog is daarmede blootgelegd. De minister legt er den nadruk op, dat Europa van Engeland en de Ver. Staten niets meer te verwachten heeft. Zelfs wanneer zij wilden, zouden zij het niet kunnen helpen. Uit eigen kracht is Europa zonder Duitschland niet bij machte, zijn bestaan tegenover den stormloop uit het Oosten te verdedigen. Het aantal slachtoffers van Anglo-Amerikaanschen luchtaanval op Toulon bedraagt volgens de gisteren gepubliceerde voorloopige raming 400 dooden en meer dan 600 gewonden. Het aantal dooden zal volgens een officieus bericht van Ofi nog aanzienlijk stügen, daar nog niet alle slachtoffers uit de puinhoopen te voorschijn gebracht kon den worden. Gisteravond hebben de Britten weder om een terreuraanval op de Rijkshoofd- stad ondernomen. Zij kozen, naar het D.N.B. verneemt, wegens de weersom standigheden en tot misleiding van de Duitsche luchtverdediging, een omweg over Zuidwest-Duitschland. De Duitsche nachtjagers vielen den vijand op den langen weg naar het aanvalsdoel aan en wikkelden hem, vooral in het gebied van Berlijn ,in zware luchtgevechten, waarbij zij werden gesteund door de lang tevoren gealarmeerde luchtdoelar- tillerie. Het resultaat van den Britschen aan val was des te geringer, omdat de te vergeefs verlengde heenweg slechts het medenemen van een veel geringere hoeveelheid bommen gedoogde, dan bij de laatste aanvallen op Berlijn. De uit werking van den luchtaanval in den nacht van 26 op 27 November, bleef daardoor ver achter bij die van de laatste terreuraanvallen. Het Engelsche tijdschrift „World Tri bune” bevat een artikel van Amery Reves, waarin hij schrijft: „De grondslagen van het Atlantic Charter zijn volkomen onjuist. Zij vor men slechts een wederopwarming der utopische denkbeelden van Wilson, die tusschen de beide wereldoorlogen heb ben geheerscht. Het is waanzin zich in te beelden, dat zij na dezen oorlog beter zullen werken. Het Atlantic Char ter is derhalve een document, dat niet in overeenstemming is met den tijd.” Gistermiddag werd een man, verdacht van chantage, aangehouden. Bij zijn over brenging naar het hoofdbureau van po litie ging de arrestant aan den haal, hoe wel hij hiervoor ernstig was gewaar schuwd. In de Molenstraat is toen op den vluchteling geschoten, die hierdoor werd gev nd. De man is naar het ziekenhuis overgebracht. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. tnet „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl’* en .Uetterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. De houding van de Berlijners De Berlijnsche correspondent van het Deensche blad „Fadrelandet” schrijft over zijn ervaringen in Berlijn tijdens de jongste luchtaanvallen o.a. De Berlijn sche mannen en vrouwen hebben de proef als frontsoldaten schitterend door staan. Nergens heeft zich ook maar een begin van paniek geopenbaard. Een Ber- lijner, wiens huis verwoest werd en wiens vrouw en kind verdwenen zijn, zeide mij „zonder tranen in de oogen” „Zij kunnen ons door bommen dakloos maken, zij kunnen onze gezinnen, zij kunnen onszelf dooden, doch de achter- zullen een verschrikkelijke van Er blijft derhalve voor zijn bescher ming nog slechts over het militaire po tentieel van het Duitsche Rijk. Zou die wal doorbroken worden, dan zou Euro pa verloren zijn. Maar niet alleen dat: ook Engeland en de Ver. Staten zouden in dat geval een duistere toekomst te gemoet gaan, die vroeg of laat zou ein digen in het bolsjewisme. In zijn verdere uiteenzettingen her haalt de minister, dat de Duitsche Weermacht aan het Oostfront thans de laatste verdedigingslinie voor alle Europeesche volkeren vormt. Hij legt er den nadruk op, dat de Duitsche gre nadiers, die dagelijks weer opnieuw den strijd aanbinden met den wilden storm loop van het bolsjewisme, op zijn minst de hartstochtelijke belangstelling ver dienen van alle volkeren, die zonder hun optreden weerloos zouden zijn blootgesteld aqn de vloedgolf uit de steppen van het Oosten. Wanneer het heden hun uit blind onverstand die be langstelling onthoudt, dan zal de toe komst haar niet kunnen weigeren. Want de toekomst zal slechts uit hun helden dom haar leven winnen. „De bange vraag, die thans op de menschheid drukt, t.w. de vraag naar leven of dood, zoo besluit de minister zijn artikel, vindt slechts door hen een antwoord. Het is het antwoord van een manlijk besluit, dat ook in de zwaarste crises en onder den hevigsten druk on wrikbaar blijft en daarom op het hoog tepunt van het Europeesche drama tot den triomf van een groote en fiere over winning zal leiden.” Italiaansche oorlogsbodem loopt over De Ned. Corresp.dienst meldt uit Rome: Een Italiaansche oorlogsbodem, welke deel had genomen aan de jongste opera ties in de Egeïsche Zee, en van Britsch- Amerikaansche zijde consigne had gekre gen. Malta aan te doen, heeft hieraan geen gevolg gegeven. De bemanning maakte zich van de officieren meester, 1 nam de leiding in eigen hand en bracht i zijn schip in een door Duitsche strijd krachten bezette haven. De Badoglio- officieren werden aldaar als krijgsgevan genen van boord gebrachtde equipage heeft zich ter beschikking van de repu- blikeinsch fascistische regeering gesteld. DUITSCH WEERMACHTBERICHT (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 26 November. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Aan het bruggenhoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr werden aanvallen der bolsjewieken in verbitter de. tot de duisternis voortdurende ge vechten, in hoofdzaak afgeslagen. Op de penctratieplek ten Zuidwesten van Kre- mentsjoeg wordt nog levendig gevoch ten. De vijand verloor daar gisteren 112 pantserwagens. Hiervan heeft het zware pantserjagerregiment 656 onder den re- serve-luitenantkolonel von Jungenfeldt alleen 54 pantserwagens stukgeschoten. Een bijzondere prestatie verrichtte hier bij luitenant Kretschmer, die met zijn stormgeschut 21 vijandelijke pantser wagens vernietigde. Hiermede heeft het regiment in de laatste 4 maanden 654 pantserwagens en 610 stukken geschut vernietigd. Bij Tsjerkassy, in het gebied ten Wes ten van Kief en bij Korosten mislukten talrijke vijandelijke aanvallen. Door eigen tegenaanvallen werden verscheidene vij andelijke afdeelingen in de pan gehakt, een vijandelijk bruggenhoofd aan deze zijde van den Dnjepr opgeruimd en ver scheidene honderden gevangenen ge maakt. In het gebied van Gomel duren de harde en heen en weergolvende gevechten in het onoverzichtelijke terrein tusschen Dnjepr en Pripet voort. De stad zelf, die sedert vrij langen tijd in de voorste gevechts- linie lag. is na totale vernieling ontruimd. Pogingen der bolsjewieken om de pene tratie ten Noordwesten van Gomel uit te breiden werden in zware gevechten ver ijdeld en doorgebroken vijandelijke afdee lingen in een tegenaanval vernietigd Ten Noordwesten van Newel verdreven onze grenadiers bij het voortzetten van hun door duikbommenwerpers doeltref fend gesteunden aanval den vijand onder voortdurendën afweer van sterke tegen aanvallen weer uit verscheidene plaatsen en schoten 10 pantserwagens stuk. Aan het front van de Noordelijke Ijs zee sloegen Duitsche jagers en luchtdoel- artillerie van de luchtmacht een aanval van vijandelijke luchtstrijdkrachten op een vliegtuigsteunpunt af en vernietigden van 65 aanvallende bolsjewistische vlieg tuigen er 32 Aan het Zuid-Italiaansche front werden ook gisteren geen gevechtshandelingen van beteekenis gevoerd. Formaties Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht een ter reuraanval gedaan op Frankfort aan de Main en op Offenbach. Ook op verschei dene andere plaatsen in het RijnMain- gebied werden bommen neergeworpen. Bij deze aanvallen en boven de bezette gebieden in het Westen werden, volgens nog onvolledige rapporten, 25 Britsch Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen vielen in den nacht van 25 op 26 November doelen in Londen en Dover aan. Knox voorspelt zware verliezen Knox, de Amerikaansche minister van Marine, heeft gisteren te Washing ton op de persconferentie verklaard: „Ik zou het publiek op zware verliezen bij de gevechten op Tarawa in den Gil- bert-archipel willen voorbereiden.” De eischen van Moskou De minister constateert, dat de aan spraken van de Sovjets op invloed en grondgebied niet alleen betrekking heb ben op Polen, het geheele Baltische ge bied, Finland, Roemenië, Boelgarije en Hongarije, of op militaire steunpunten ip Turkije, doch dat men in Moskou reeds medezeggenschap verlangt in Afrika, in de Middellandsche Zee en in de Egeische Zee. Ja, het geheele Na burige Oosten is inmiddels door de Sovjet-Unie tot haar belangengebied verklaard en de Anglo-Amerikanen be zitten geenerlei mogelijkheid om aan dit streven naar macht van het bolsje wisme een halt toe te roepen. De minister wijst er op, dat er uit alle neutrale staten en uit de door Duit sche troepen bezette gebieden in Euro pa berichten komen, dat het tot dusver bestaande leedvermaak over de mili taire tegenslagen van Duitschland aan het Oostfront heeft plaats gemaakt voor een algemeene bezorgdheid. De ontwik keling, zoo verklaart de minister, gaat dus precies zoo, als wij haar hebben voorspeld. Wie gisteren nog juichte, is thans vervuld van angst. De Sovjets zullen uiteraard geen seconde dralen om hun politieke en territoriale eischen in overeenstemming te brengen met hun militaire successen. Engeland en de Ver. Staten hebben de misdaad be gaan de Sovjet-Unie „Hoffahig” te ma ken en als domineerende partner in te voeren in de internationale politiek. Uit het passieve hulpmiddel der Engelsch- In Cairo is bekend gemaakt, dat Koning Faroek het voornemen heeft, aan een uitnoodiging van den Syrischen staatspresident gevolg te geven, in De cember een bezoek aan Syrië te brengen. Salazar over de Portugeesche politiek In de Nationale vergadering heeft ministerpresident dr. Salazar gisteren o.a. verklaard: Sinds de onderteekening van het Engelsch-Portugeesche verdrag over de Azoren, heeft de Portugeesche buitenlandsche politiek geen wijziging ondergaan. Met de onderteekening van dit verdrag heeft de Portugeesche re geering uitsluitend de belangen van Portugal gemeend te dienen. Ten aan zien van de Portugeesche kolonie Ti mor, die door de Japanners is bezet, sprak hij er zijn leedwezen over uit, dat de Japansche regeering tot dusver geen gevolg heeft gegeven aan de Por tugeesche wenschen inzake een recht- streeksche verbinding met deze kolonie. Overigens zijn de betrekkingen tusschen Portugal en Japan uiterst correct en in het bijzonder zijn er in het geval van de kolonie Macao nooit meeningsver- schillen ontstaan. Streven naar een vijfjarenplan Teneinde de autarkie op textielgebied op Java te bevorderen, heeft het Japan sche militaire bestuur een vijfjarenplan opgesteld voor de productie van katoen, ramie en kapok. De maatregelen ter be reiking van de vergroote productie zullen. aldus een A.N.P.-bericht uit Batavia ten uitvoer worden gebracht door een syndicaat van landbouwont wikkeling en de plaatselijke leidende landbouwers. VERDUISTEREN Van 16.45 uur tot 8.15 uur Maan: 27 Nov. op 7.38 u„ onder 17.01 u. N.M.; 28 Nov. op 8.52 u„ onder 17.40 u.; 29 Nov. op 10.04 u„ onder 18,28 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364z.g. Stadspatiënten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115995. Terechtstellingen te Napels Radio Rome meldt, dat in de afge loopen week te Napels 21 Jta iaansche arbeiders door een Anglo-Amvikaan- schen krijgsraad onder beschuldiging van rebellie ter dood veroordeeld en doodgeschoten zijn. De rebellie bestond daarin, dat de arbeiders op ongepaste wijze uitdrukking hadden gegeven aan het verlangen (naar brood voor hun gezin. Vele sigarenwinkeliers deelen aan hun klanten mede, dat zij op een van de beide per veertien dagen aangewezen bonnen slechts dan sigaretten of tabak willen leveren, als de kooper op den anderen bon sigaren koopt. Van officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat een derge lijke handelwijze ongeoorloofd is. Of schoon deze eischen van de winkeliers voor niet-sigarenrookende klanten vele bezwaren hadden, o.a. ook deze, dat zij ineens heel hun rantsoen voor veertien dagen moeten opnemen, is er in feite weinig reden voor den winkelier om op deze wijze te koppelen, aangezien in de naaste toekomst voorloopig de bevoor rading van den handel voor slechts ge middeld 10 pCt. uit sigaren zal bestaan. Bovendien zal. indien de voorraden siga ren te groot mochten zijn, middels een bon, waarop alleen sigaren mogen wor den verkocht, de te groot geworden voor raad kunnen worden geruimd. De aflevering van het vleesch Hoewel de vleeschbonnen 49 en 50 reeds op Vrijdag bekend zijn gemaakt, is het afleveren op deze bonnen door den kleinhandel eerst van Woensdag 1 De cember af toegestaan. GELDIGHEIDSDUUR CHOCOLADE. BON VERLENGD De geldigheidsduur van de bonnen versnaperingen 47, welke op het koopen van 100 gram chocolade recht geven, is tot en met 11 December a.s. verlengd. GELDIGHEIDSDUUR PETROLEUMBON- NEN VERLENGD De geldigheidsduur der met „42 Verlichting” en „43 Ver lichting” gemerkte bonnen der bonkaart „S 121" en der met „62 Verlichting” ge merkte bonnen der bonkaart „S 221” is verlengd tot en met 11 December 1943. Deze bonnen geven, zooals bekend, elk recht op het koopen van één liter petro leum. Het Wehrbezirkskommando Ausland, Aussenstelle Holland deelt mede Er bestaat aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat alle in het Nederlandsche gebied wonende of langer dan 6 dagen verblijvende mannelijke Rijksduitschers van de lichtingen 1884 en jonger zich schriftelijk of mondeling moeten aanmel den op de Aussenstelle Holland van het Wehrbezirkskommando Ausland, Amster dam, Prins Hendrikkade 159, waarbij zij den Wehrpass of andere documenten, die betrekking hebben op den militairen dienst, moeten overleggen. Tot aanmelding zijn zonder uitzonde ring verplicht alle personen, met in begrip van het personeel in dienst van de Weermacht. Rijksduitschers, die deze aanmelding totdusver achterwege gelaten hebben, worden hierbij aangespoord dit alsnog onverwijld te doen. Wanneer hieraan geen gevolg wordt gegeven, kan bestraf fing volgens de krijgswetten (overtreding van den aanmeldingsplicht) geschieden. Wij gelooven, dat er weinig opvat tingen zijn, waarover onze landgenoo- ten het zóó roerend met elkaar eens zijn, als over die, waarin tot uiting komt, dat de oude boel niet deugde. Onder „de oude boel” wordt dan ver staan het oude regime met al zijn in stellingen, grondstellingen en leerstel lingen, die als sneeuw voor de zpn zijn verdwenen toen de Nieuwe Orde aan de poorten van ons land klopte. Inder daad, „de oude boel” deugde niet, dat wil zeggen, veel ervan zou men niet graag meer terugwenschen. Een gene- raliseerende uitspraak is echter ook in dit opzicht verkeerd; het zou toch wel zeer onverstandig zijn, en ondank baar alles van „de oude boel” op eens als ondeugdzaam te kenschetsen. Een revolutionnaire periode als die wij nu beleven, is echter altijd ietwat sterk in haar uitspraken; zij, die niet alleen de verschillende verschijnselen van dezen tijd zien, maar tegelijk ook de geheele periode kunnen överzien, weten beter. Als oude niet hoe staat ’t dan met „de nieuwe boel”? Dit is een netelige kwes tie en het antwoord op die vraag is niet eenvoudig. Netelig, niet omdat de idee van „het Nieuwe Europa” geen schoone overtuiging en geen bezielend ideaal zou uitspreken, maar omdat „de nieuwe boel” zich vooralsnog moet aandienen en ontwikkelen onder vol komen abnormale omstandigheden. Men kan daarom „de oude boel” on mogelijk met „de nieuwe boel” zonder meer vergelijken. Alles wat nieuw is, staatkundig, sociaal en economisch, wordt gehandicapt door de ongunst van den tijd. Wanneer wij op dit oogenblik de balans zouden opmaken van zestien maanden nationaal-socialistisch be stuur onzer stad, dan zou die ba lans er maar magertjes uitzien. Daar mede treft echter allerminst den burge meester dezer gemeente een blaam en nog minder wordt het nationaal-socia- listische systeem er door veroordeeld. De volkomen abnormale omstandig heden verdienen stuk voor stuk in aan merking te worden genomen bij een beoordeeling van een dergelijke balans. Dit moeten vooral zij bedenken, die met de grootste belangstelling het doen en laten volgen van nationaal-socialis- tische overheidsfunctionnarissen. In „Volk en Vaderland” van deze week komt een brief voor van een be langstellend lezer, geen partijlid waarin deze er op wijst, dat elke N.S.B.-er in een glazen huisje woont en dat elk van zijn bewegingen, al zijn daden en heel zijn leven aandachtig worden waargenomen. „Mijns inziens terecht”, zegt de briefschrijver, „want”, zoo gaat hij voort, „tegenstanders en onverschilligen, moeten nu eenmaal met de mogelijkheid rekening houden, dat de N.S.B.-ambtenaar of overheidsper soon, die nu nog min of meer uitzonde ring is, binnen afzienbaren tijd regel is geworden. Want dat zal het geval zijn, indien Duitschland er in slaagt zijn overheerschende plaats in Europa te behouden en alle pogingen der Gealli eerden om de verloren posities te her overen mislukken. M.i. houdt ons volk als nuchter-den- kend volk u moet de schreeuwers niet altijd met ons geheele volk vereen zelvigen! met deze mogelijkheid ter dege rekening en vandaar de groote be langstelling voor het doen en laten van uw leden en leiders. Als ik zoo om me heen zie, vraag ik me wel eens af: Zijn alle N.SHB.-ers zich daarvan voldoende bewust? Ik waag het te betwijfelen, want anders zouden velen onder uw menschen wel wat voorzichtiger zijn en meer hun beste beentje voorzetten. Wij beoordeelen de N.S.B. nu eenmaal niet naar de prachtige dingen, welke zij beweert te zullen brengen, maar naar de gedra gingen en handelingen van de leden, die wij kennen in eigen omgeving. Als ik u eens een goeden raad mag geven”, de briefschrijver in „Vova” is hier nog altijd aan het woord „zet dan iedere week met koeien van letters in uw krant: „De Moskousche conferentie is in zeker opzicht een kruispunt in de poli tieke ontwikkeling van dezen oorlog,” zoo schrijft Rijksminister dr. Göbbels in zijn jongste artikel in het weekblad „Das Reich”, dat tot opschrift draagt: „De bange vraag.” De minister constateert, dat de hoop van de Engelschen en Amerikanen, op deze conferentie het Kremlin te kunnen bewegen tot het vastleggen van z zijn territoriale eischen, niet in vervulling is gegaan. De Sovjets zijn niet bereid ge bleken concessies te doen. Integendeel, de plutocratieën zijn met het oog op den algemeenen oorlogstoestand ge dwongen geweest, aan de eischen der bolsjewieken toe te geven in een om vang, dien een Amerikaansch blad on langs bestempeld heeft als bepaald fan tastisch. Daarmede heeft de internatio nale toestand een fundamenteele wijzi ging ondergaan. De Engelschen en Amerikanen hebben zich de militaire hulp van de Sovjets tot dusver zoo be reidwillig laten welgevallen, omdat zij hoopten, dat het roode leger langzaam maar zeker aan de Duitsche Weer macht, en de Duitsche Weermacht even langzaam maar zeker aan het roode leger zou doodbloeden. In het verloop van den geweldigen strijd in het Oosten echter, heeft het Kremlin zich militair zelfstandig gemaakt, en nu moeten Eden en Huil tandenknarsend toezien, hoe Stalin aan het schakelbord gaat staan. Hij zal niet aarzelen, van de voor hem zoo gunstige positie naar beste krachten gebruik te maken. Wat dat beteekent, kan men aflezen van de alarmteekenen, die overal ter wereld zichtbaar worden. Bommen op gebied van Naar de Engelsche meldt, is er gisteravond in het stads gebied van Londen luchtalarm ge maakt. Er zijn bommen geworpen op het gebied van Londen. De militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, schrijft: De sedert langen tijd in de voorste linies liggende stad Gomel, is 25 Nov. in den loop van den dag door de Duit sche troepen ontruimd en wel in het kader van een reeds zichtbaar gewor den Duitsche distancieeringsbeweging in dit gebied, zooals eergisteren al dui delijk te zien was. De ontwikkeling van de gevechten in het gebied van Gomel gaf de Duitsche leiding al tijdens de afgeloopen dagen aanleiding tot om vangrijke ontruimingsmaatregelen. Op 25 Nov. in den loop van den avond waren deze maatregelen voor het groot ste deel reeds uitgevo^rd. In den nacht van 25 op 26 Nov. gingen vervolgens' de Duitsche formaties naar de voorbe reide linie in het achterwaartsche ge bied terug, zonder door de bolsjewieken hierbij in het nauw gebracht te worden. De ontruiming van Gomel en van de naburige sectoren brengt de Duitsche troepen in een betere en gunstigere verdedigingspositie. Bovendien worden de Duitsche verdedigingsstellingen hier door aanzienlijk verkort. Groot gezien moet het als een uiterst handige Duitsche tegenzet worden be schouwd, dat de Duitsche leiding in den sector van Gomel, dus de plaats, waar de Pripetmoerassen een belangrijk woordje mee te spreken zullen hebben in het verloop van den slag, den druk van den tegenstander is ontweken en haar beveiligingsnet terugtrok in voor bereide achterwaartsche stellingen. We derom werd de tegenstander beroofd van de vruchten zijner inspanning, door het aanbieden van een stad, die geen stad meer is en geenerlei functie meer als zoodanig kan uitoefenen. Het gevechtsgebied komt dus dichter bij de ruimte, waar de Duitsche gene raal veldmaarschalk von Mannstein zijn bewegingen thans vooral ook in Noordelijke richting voltrekt. Stellig, het ligt ongetwijfeld in het voornemen der bolsjewieken, om juist deze hen be dreigende bewegingen qp zijn minst te neutraliseeren, zooveel mogelijk echter in het Noorden te overvleugelen. Het is niet de eerste maal, dat de Duitsche leiding in het doorzien van de voorne mens van den tegenstander deze in ze kere mate tegemoet schijnt te komen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310. Fil.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb.. Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem), 3, Tel. De conferentie Churchill-Roosevelt-Stalin „New York Times” meldt, de besprekingen tusschen Churchill, de geruchten voor de deur staan, de Chineesche maarschalk Tsjang sjek zal deelnemen.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1