No. 18655. Maandag 29 November. 1943. Dr. Göbbels over de luchtterreur Derde Landdag Zware gevechten in het gebied van Gomel ïh de Dnjeprbocht penetraties af gegrendeld; tegenaanvallen bij Krementsjoeg, Newel en Kief „Technisch Gilde” h^Il Turkije De terreuraanvallen op Berlijn Hevige aardbeving „Dag en nacht wordt gewerkt aan de voorbereidingen voor de vergelding” Éo Een reeks van nieuwe wapenen in Montgomery kondigt offensief aan Fantasie en werkelijkheid Zweedsche correspondenten roemen houding van de Berlijners Japansche successen Mussert spreekt op ,,Dag der Techniek” I - Meer dan 1000 dooden 1 J i HAAGSCHE COURANT het Duitsche koope en volkomen onmilitaire overwin- eersten met DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN staat Binnengedrongen Britsche strijdkrachten in Sangro-dal teruggeworpen „Werp geen scherp tusschen de aardappelschillen ook brisant- een ons van reeds leden op zeer volk besef tot mo- ge- een niet □e winterkleeding is aangekomen. Transportwagens brachten ze tot aan de frontlinie in het strijdgebied van Newel. Op onze fotohet uitdeelen der winterattributen in het goed ge camoufleerde „openlucht’-vertrek. (P.K.-Brieke-H.H.-St.) VERDUISTEREN Van 16.45—8.15 u. Maan: 29 Nov. op 10.04 u. onder 18.28 u.; 30 Nov op 1106 u„ onder 19.29 u. 4 Dec. EK. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165 elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) Dienstaanb. 0.38. Pers. gevr. 0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bij’ 10 c. meer. Eikenloof verleend De Führer heeft het eikenloof bij het ridderkruis van het IJzeren kruis ver leend aan luitenant-generaal Johannes Block, commandant van een infanterie divisie als 331sten en aan generaal-ma joor Hasso van Manteuffel, comman dant van een pantserdivisie, als 332sten soldaat der Duitsche Weermacht. LUCHTSLAGEN BIJ DE GILBERT-EILANDEN Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat in den ochtend van den 23sten Nov. een Japansche duikboot een vijandelijk vliegkampschip ten Westen van het eiland Makin heeft aangevallen en zoo zwaar beschadigd, dat het geheel ver loren kan worden geacht. Op den avond van den volgenden dag vielen marine- luchtstrijdkrachten formaties vijande lijke oorlogsschepen ten Westen van de Gilbert-eilanden aan en brachten 2 groote vliegkampschepen tot zinken. Daarbij ging 1 Japansch vliegtuig ver loren. Deze slag zal „tweede luchtslag bij de Gilbert-eilanden” heeten. Op 27 Nov. werden andere vijande lijke schepen in dezelfde wateren aan gevallen, waarbij wederom 2 vlieg kampschepen tot zinken werden ge bracht. Een daarvan, dat onmiddellijk verging, was een groot type. Voorts werden 2 kruisers tot zinken gebracht, terwijl een groote kruiser of een slag schip beschadigd of in brand geschoten werd. De Japanners verloren hierbij 5 vliegtuigen. Deze slag zal „derde lucht slag bij de Gilbert-eilanden” heeten. De gevechten op de eilanden Volgens een bericht van het Japansche hoofdkwartier zijn geen berichten ont vangen over den militairen toestand op de Gilbert-eilanden. De verbinding met de Japansche verdedigers is verbroken Het heeft er echter den schijn van, dat op het eiland Tarawa nog zware gevech ten aan den gang zijn. Eenheden van de luchtmacht der Ja pansche marine doen hevige luchtaanval len op de vijandelijke stellingen op dat eiland. S.P.T. meldt uit Algiers: Generaal Montgomery, commandant van het 8ste Britsche leger in Zuid-Italië, heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zijn mannen een nieuw offensief aankondigt. Het eerste doel zal Rome zijn. Volgens de jongste berichten is weer aan de fronten in Zuid-Italië be langrijk verbeterd. De geheel herstelde en van gestroom lijnde wieken voorziene stelling-koren- molen „Jan van Arkel" te Arkel is officieel in gebruik genomen (C.N.F.-Hof) PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. piet „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitent ƒ9.45 Bü postkant teger de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Het geheele volk helpt Intusschen is een geheel volk aan het werk om de zwaarbeproefde steden over de verschrikkingen van de vijandelijke luchtterreur heen te helpen. Hier ziet men een volkskameraadschap en een so cialisme van de daad, die de grootste bewondering verdienen. Ik was de laat ste dagen zonder onderbreking midden onder het volk van Berlijn. Het vertrou wen, dat ik daar ontmoette, de disci pline, de zenuwkracht, de hardheid in het ontvangen van slagen, het geloof in den Führer en de overwinning, de hooge man nelijke deugden, die ik daar overal bij arm en rijk, bij jong en oud, bij mannen. John Middleton Murry schrijft in zijn boek „Christocracy” Londen i942 „Niets is neerdrukkender dan de pro grams vol van werkelijkheid gespeende manieren van spreken over „een nieuwe wereldorde” (a new worldorder), waar van overdreven Britsche oorlogskruis- vaarders overloopen en die de waardig heid hebben verkregen van een inter nationaal document in het Atlantic Charter. Hun ontoepasselijkheid op de realiteiten der oorlogssituatie bereikt een peil, dat pathologisch is Churchill’s plan Welingelichte kringen te Washington zijn van meening, meldt S.P.T.,, dat Churchill op de aanstaande bijeenkomst Roosevelt-Churchill-Stalin (vermoedelijk ook Tsjang kai sjek) zijn invasieplannen voor het aanstaande voorjaar 1944 zal voorleggen. Het plan zou gefundeerd zijn op uitgebreiden voorarbeid van Engelsche en Amerikaansche militaire-, marine- en scheepvaartdeskundigen. Te Londen verluidt, dal Smuts’ opont houd te Londen de generaal is lid van het Engelsche oorlogska binet in verband staat met de aanstaande confe rentie tusschen Churchill, Roosevelt en Stalin. Over deze gebeurtenis wordt te Londen veel gesproken, doch positief nieuws er over is nog niet te verkrijgen. Slechts schijnt vast te staan, dat de bijeenkomst niet te Londen zal plaats hebben. Smuts zou te Londen blijven, omdat Churchill Engeland voor eenigen tijd zou verlaten. De Zuidafrikaansche premier zou dan tijdens Churchill’s afwezigheid belast worden met het waarnemen van eenige belangrijke functies. Smuts is thans, meer dan ooit, een intiem medewerker van den Britschen premier geworden en meestal is hij te Londen aanwezig als er belangrijke besluiten warden genomen of een groote gebeurtenis voor de deur De Zweedsche bladen publiceeren op nieuw uitvoerige berichten van oogge tuigen der luchtaanvallen op Berlijn over de dappere en gedisciplineerde houding der bevolking. Zoo heeft de secretaris-generaal van de Zweedsche Christelijke vereeniging van jonge man nen, Hugo Cedergren, zijn waardeering uitgesproken over de „ongehoorde ener gie”, waarmede de Berlijnsche bevol king de schade in de gebombardeerde Rijkshoofdstad herstelt, alsmede in het bijzonder over het feit, dat het gelukte op verkeersgebied direct kleine wonde ren te verrichten. In „Dagens‘Nyheter” noemt eer oog getuige van de Britsche terreuraanval len de stemming te Berlijn rustig. Hij, die zich verbeeldt, dat men met deze ter- reurbombardementen een burgerrevolu- tie kan ontketenen, heeft onjuist gespe culeerd. Woorden van den hoogsten lof voor de Berlijnsche bevolking, schrijft de Berlijnsche correspondent van „Dags- posten”, Gernandt, die zelf door de Britsche terreuractie alles verloor. Hij schrijft, dat de wil van het Duitsche volk om te volharden, alleen maar ge staald wordt. Een beslissing in den oor log kan men hierdoor niet verkrijgen. De ontzaglijke volksgemeenschap, die tijdens de aanvalsnachten ontstond, heeft een bijzonderen indruk op dezen Zweed gemaakt. De Berlijnsche bevol king heeft zich overal schitterend ge dragen en op onvergelijkelijke wijze den wil van het Duitsche volk om stand te houden tot de overwinning tot uiting ge bracht. „Stockholm’s Tidningen” schrijft: Een onmiskenbare frontmantaliteit is in Berlijn ontstaan. De correspondent spreekt in het bijzonder zijn waardee ring uit over het optreden der Berlijn sche vrouwen, die tijdens de aanvals nachten roemrijk werk hennen verricht. Ook in deze dagen van beproeving heeft Berlijn in elk opzicht zijn natio nale houding bewaard. Dat bewees, meldt het D.N.B., gisteren de belang stelling der bevolking voor de versterk te wachtaflossing Unter den Linden. Onder bevel van een ridderkruisdrager marctieerde een compagnie met volle muziek door de verwoeste woonwijken der hoofdstad, spontaan toegejuicht door de bevolking. Deze belangstelling toonde aan, dat de Berlijners zich ook door de ergste bomterreur niet laten ontmoedigen. De vastberadenheid van het Duitsche volk Op de Zaterdag gehouden conferentie voor de buitenlandsche pers te Berlijn heeft de leider van de persafdeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, gezant dr. Schmidt, over den toestand gesproken. Spr. haalde op iro nische wijze een Reuterbericht aan, volgens hetwelk hij aan „geestelijke storing” tengevolge van de jongste ter reuraanvallen zou lijden. Een feit is, dat dr. Schmidt bij de blusschingswerk- zaamheden verwondingen heeft opge- loopen. De terreuraanvallen op de Rijkshoofd stad worden, zoo ging de gezant ver der, door verantwoordelijke Engelschen, o.a. den Britschen minister van Voor lichting Brendan Bracken, geschikt ge noemd om den Duitschen wil tot verzet te breken, zoodat opnieuw de eisch naar een onvoorwaardelijke capitulatie gesteld wordt. Hierop kan maar één antwoord gegeven worden: „Wanneer Brendan Bracken en zijn medewerkers aan de beurt komen, zal men zien, wie sterkere zenuwen en wie een grooter moreel heeft. In dit verband wees dr. Schmidt op het standpunt van de Lon- densche „Times”, inzake de terreuraan vallen op Berlijn, waarin op veelzeg gende wijze getwijfeld wordt aan de uitwerking van de methoden, die door het officieele Engeland worden aanbe volen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 28 Nov. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Ten Zuidoosten van Perekop werd een verloren gegane hoogte heroverd en te gen talrijke vijandelijke tegenaanvallen gehouden. De luchtmacht viel hier en op het landingshoofd ten Zuidoosten van Kertsj met sterke strijdkrachten de vijandelijke stellingen en de tot den te genaanval overgaande bolsjewieken aan en bracht hun gevoelige verliezen toe. Op het bruggenhoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr duurden de zware afweergevechten ook gisteren voort. Plaatselijk binnengedrongen vjj- andelijke strijdkrachten werden terug geworpen of afgegrendeld. Ten Zuiden van Krementsjoeg en bij Tsjerkassy worden gevechten geleverd tegen bin nengedrongen vijandelijke gevechtsgroe pen. Ook ten Westen van Kief werd hevig gevochten. Verscheidene Sovjet- aanvallen mislukten, terwijl bij een eigen aanval terrein werd gewonnen, in weerwil van verbitterden vijandelijken tegenstand en onbegaanbare wegen. In het gebied van Korosten werd een eigen aanvalsoperatie met succes be ëindigd. In gevechten, die dagenlang duurden, gelukte het, sterke vfjande- lijke strijdkrachten in te sluiten en te vernietigen. Daarbij werden ook bols jewieken, die tijdelijk in het Zuid oostelijke deel der stad Korosten waren binnengedrongen, in weerwil van hun wanhopigen tegenstand vernietigd. Onze troepen brachten den vijand zware verliezen aan dooden en ge wonden toe, maakten talrijke gevange nen en maakten 59 stukken geschat en een groot aantal lichte en zware infan- teriewapenen buit. Gedeeltelijk reeds beproefd en in gebruik genomen In verband met de mededeeling in het Duitsche Weermachtbericht van j.l. Zater dag, dat onder de Algerijnsche kust twee torpedojagers en drie transportschepen der Geallieerden door torpedovliegtuigen tot zinken zijn gebracht en in ’t bijzon der naar aanleiding van de operaties der Duitsche Weermacht in de Egeische Zee, merkt de „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden” op, dat de aankondigingen van het weekblad „Das Reich” over nieu we wapenen ook op het gebied van de oorlogvoering ter zee een bijzondere be- teekenis verkrijgen. Daarin schrijft Schwarz van Berk in zijn opstel o.a. „Wanneer ik mij in bijzonderheden zou willen begeven, zou ik aan sterk gevoelde behoefte van tegemoetkomen, flat men al sedert maan den van wapenen hoort en eindelijk eens Rede van den Leider Mussert begon zijn rede met een citaat uit een artikel in een Utrechtsche krant van twintig jaar geleden, waarin een humanist aankondigde. dat de klassieke opleiding vervangen zou worden door een technische opleiding met alle ellende van die. Spr. is tegen dit artikel inge gaan omdat naar zijn meening de tech niek niet naar vernietiging, maar naar opbouw zal leiden. Toch is de techniek ons boven het hoofd gegroeid, omdat zij in den oorlog dood en erderf brengt In dit verband bracht spr. de ronkende En gelsche en Amerikaansche vliegtuigen, die thans boven ons land naar Duitsch- land vliegen, in herinnering. En er zijn, aldus spr., in ons volk drie categorieën. De menschen van de eerste categorie zijn verheugd over deze „muziek in hun ooren”, die van de tweede verafschuwen deze bommenterreur uit menschelijke overwegingen en wij vormen de derde categorie die ervan overtuigd zijn, dat de Anglo-Amerikaansche vliegtuigen ge steund worden door het jodendom om Duitsche steden te vernielen. Wie zal zeggen, zoo vroeg Mussert zich af. of er over een half jaar of eerder, nog wel één huis in Londen zal staan. Wij weten het niet Misschien is over een jaar Lon den één ruïne. In het vervolg van zijn rede schetste spr. de historie van Europa van de mid deleeuwen af tot heden. Na de Fransche revolutie kwam het tijdperk van de tech niek. Maar er ontbrak een bindende lei dende geest. Er moet thans het komen, dat de techniek zal dienen het goede en niet tot het kwade. Deze tijd eischt van ons het tegenhou den van de ontbinding en de verwoes ting, omdat ons hart uitgaat naar den opbouw. Indien Duitschland niet aan het Oostfront stond, zou het uit zijn met het leven van Europa. De afweer van Europa eischt een vereenigd Europa. Het solida- riteitsbegrip moet groeien en zeker on der alle Germaansche volkeren Daarom behooren alle Nat.-Socialisten broeders te zijn. Het gaat er thans om een syn these te vinden. Dat kan, zonder dat elk volk zijn eigen aard prijs geeft. De kracht van Europa is gericht op een samenbinding. Indien het Adolf Hitler gelukt zijn historische roeping te vervul len, zal het ware socialisme komen. Aan het einde van zijn rede kwam Mussert te spreken over onze hoogescho- len, waar momenteel de hoogleeraren saboteeren, met uitzondering van Delft en Wageningen Wij moeten het van de saboteerende hoogleeraren aan de andere universiteiten niet hebben. Integendeel, het gaat om de bouwers van Europa. Met een opwekking om pal te blijven staan in deze moeilijke jaren, besloot Mussert zijn rede Met het zingen van het zesde couplet van het WiUjglxnus werd deze laaddag besloten. vrouwen en kinderen heb waargenomen hebben mij steeds weer diep bewogen. Dit volk heeft de overwinning verdiend en zal haar dan ook bevechten. Zijn man. nen en vrouwen zijn helden en zijn jeugd wedijvert met hen in dapperheid. Deze tijd is het rijkst aan smart, maar ook de grootste in onze geschiedenis. In dezen tijd wordt onder bloed, leed en tranen het nieuwe Rijk geboren en voor goed bevestigd. Vervolgens wendde spr. zich tot de jeugd. Aan u, zoo zeide hij, zal eenmaal het nieuwe Rijk in handen worden ge geven en dan moet er de zekerheid be staan, dat het in goedé handen is. In tegenstelling tot den eersten wereldoor log, zoo zeide spr. verder, zijn er thans geen feekenen van vermoeienis of ver slapping der idealistische krachten tegen, over de verzwaarde eischen, welke de lange oorlogsduur stelt. Er is nergens scepsis of betweterij. Het Nationaal-So- cialisme heeft met de bedwingende kracht van zijn idee het beste deel van het volk volkomen veranderd en aan zijn verantwoordelijkheid het grootste deel van de taken des tüds toevertrouwd. Voor alle troepenonderdeelen wordt de reserve uit de jeugd bij het langer duren van den oorlog eer beter dan slechter. Idealisme en toewijding van die reserve zijn als bij het begin van den oorlog. In het belang van de jeugd zijn de kinderen uit een aantal groote steden, welke in grootere mate zijn blootgesteld aan de brutale dag- en nachtaanvallen, geëvacueerd. Dat bij de laatste zware luchtaanvallen op de hoofdstad het aantal gedoode kinderen boven verwachting gering is, is een ge volg van het feit, dat de meeste Ber lijnsche kinderen geëvacuéerd zijn. De oudere jeugd echter blijft in de bedreigde gebieden en helpt de mannen en vrouwen bij hulp, en reddingswerk met een toe wijding en een moed, die slechts bewon dering verdienen. Op deze jeugd kan Duitschland trotsch zijn. Hier groeit een geslacht- op, dat den Führer eer aandoet. Dit geslacht is geroepen om het groote Duitsche leven en den huldigen geest voort te zetten. Dat is, aldus besloot dr. Göbbels, de belofte aan den Führer, in wiens naam de Duitsche jeugd vandaag is samengekomen. Hij is haar vereerd en vergood voorbeeld, dat zij wil navolgen, niet alleen in gemakkelijke maar ook in zware tijden. Hij moet op deze jeugd trotsch kunnen zijn zooals deze jeugd trotsch is op hem. In het gevechtsgébied van Gomel na men de gevechten in hevigheid af. Op enkele plaatsen werden vijandelijke aanvallen afgeslagen en de bolsjewieken door tegenaanvallen op hun uitgangs stellingen teruggeworpen. Ten Zuidwesten van Newel herover den onze troepen verscheidene plaatsen eu sloegen vijandelijke tegenaanval len at. In den Oostelijken sector van het Zuid-Italiaansche front leefde de ge- vechtsbedrijvigheid gisteren weer op. De vijand viel meermalen aan met af- deelingen tot bataljonssterkte, gesteund door pantserwagens. De gevechten du ren nog voort. Van de andere frontsec- toren wordt levendige artilleriebedrjj- vigneid aan weerszijden gemeld. In het Middellandsche-Zeegebied zijn op 26 en 27 November 12 Britsch-Ame- rikaansche vliegtuigen vernietigd. iets concreéts zou willen weten en zien. Inderdaad gaat het niet om een enkel nieuw geheim wapen, maar om een heele reeks van nieuwe, gedeeltelijk revolu- tionnaire ontwikkelingen van enze bewa pening. die o.a. in groote mate aan onze oorlogsmarine ten goede komen. De be proeving en het in gebruik nemen - de eerste van deze wapenen is begonnen.” Bijeenkomst te Utrecht Nadat in de ochtenduren de sectie-ver- gaderingen van den derden landdag van het „Technisch Gilde” hadden plaats ge had, kwamen Zaterdagmiddag de van de verschillende secties bijeen den „dag van de techniek” in de blauwe zaal van den stadsschouwburg te Utrecht. Het openingswoord werd uitgesproken door den heer J. Figee, secr. van het T.G., die in het bijzonder den Leider en de Duitsche en Ned. gasten welkom heette. Ir. E. van Dieren sprak over „Verleden en toekomst van het Ned. volk in ver band met het water en de scheepvaart”. Nadat spr. een ander beeld van de Germanen had gegeven, dan men in de schoolboeken aantreft, zeide hij, dat het Ned. volk een der volken is met het hoogste percentage zuiver noordras. Ver volgens belichtte spr. in het kort de Eurcpeesche rassenkwestie om te conclu- deeren, dat het Ned. volk van aard wa- terverbonden is en zal blijven. De tweede spreker was de secr.-gene raal van het departement van Water staat, ir W. L. Z. v. d. Vegte, die het een en ander vertelde over den gang van zaken op zijn departement, nu dit onder Nat.-Soc leiding staat. Na in het kort de historische ontwikkeling van het werk op het departement geschetst te hebben, zeide sprdat zoo goed als alle bruggen, welke in de oorlogsdagen zijn vernield, hersteld zijn. Door den oorlogstoestand kan het departement niet zoo werken als men dat zou willen. Vele werken liggen stil. Een uitzondering is de voleindiging van den NO.-polder. Daar zijn 8000 ha. voor de voedselvoorziening ten nutte ge maakt. In 1944 hoopt men hieraan nog 10 000 h.a. toe te voegen. Verder liggen hier de hoofdbemoeiïngen bij het onder houd en het op peil houden van werken tot verdediging tegen het water. Spr. vroeg aandacht voor het na den oorlog aan te leggen net van auto-Snelwegen, dat dan ons land zal overspannen. Wat den waterstaat betreft zal men in de toe komst het winnen van nieuw land door zetten, in de eerste plaats de Zuidelijke polders en het IJsselmeer (Flevoland), en verder plannen ontwikkelen voor eventueele inpoldering van zee-armen in Zeeland en de inpoldering van het wad dengebied, de Lauwerszee en de Dollard, verder verbetering van de rivieren, even tueele kanalisatie van den Rijn, betere ontwatering van verschillende landstre ken, uitbreiding en verbetering van het kanalennet. Verder somde spreker op: verdere mo- derniseering van de Nederlandsche spoor wegen, die in den tusschentijd zeker tot een staatsbedrijf om'gevormd zullen zijn. Op verkeersgebied een duidelijke coördi natie van het verkeer, te land, te water en in de lucht. Een behoorlijk concessie- systeem voor het autobusverkeer, met on dersteuning van het particulier initiatief, waarbij het algemeen belang richtsnoer blijft Een behoorlijke crderüng van het vrachtverkeer in den ruimsten zin, zoo dat ook den kleineren ondernemer eerj behoorlijk bestaan gewaarborgd wordt, waarbij het streven naar monopolie- bedrijven dient te worden tegengegaan. Op energiegebied een bundeling van de energie-opwekking, voortgeleiding en dis tributie aan de hand van een behoorlijke energiewet. Deze wet moet gelden zoowel voor de energiebronnen, de vaste en vloeibare brandstoffen als voor de centra les en gasfabrieken. Voor een groot deel is hierin de overheid reeds gemengd, doch niet behoorlijk gebundeld en gelijk gericht De gildeleider dr. ing. W. A. Herweyer was de laatste spreker voor de pauze. In den aanvang van zijn rede gaf spr. een overzicht van den stand van zaken van het T.G. in het bijzonder en van het Ned. technische leven in het algemeen. Uitvoerig ging spr in op de positie van den „besparingsgevolmachtigde”. Na gesproken te hebben over de door de oorlogsnoodzaak versnelde normalisatie en bedrijfsrationalisatie, besprak dr. Her weyer de z.g. typisatie, waarbij het aan tal typen van een product drastisch wordt beperkt. Spr. zeide o.m., dat een behoud van ons volksbestaan van onze traditioneele gebruiken en onze cultuur, ja tevens een versterking daarvan gelijk zal zijn door de organische leding van het geheele volk tot hechte gemeenschap. Gebeurt dit dan zal het probleem van de massa wor den opgelost in een technocratisch dwang systeem, waarin alles wat ons als per soonlijkheden kenmerkt, wordt kapotge slagen, opdat de mensch zelf een machine worde, ingeschakeld'in een gigantisch productieproces, dat in de handen van enkelen gericht is op de vernietiging het communisme. Een aardbeving heeft in den nacht van 26 op 27 dezer Oost-Anatolië en voornamelijk het gebied ten Noordoos ten van de Turksche hoofdstad, getrof fen. De steden Amasia en Sleowa, als mede *t omliggend gebied hebben groote schade geleden. In Samsu en Koeprue zijn 60 procent van de woonhuizen on bruikbaar geworden. Andere belang rijke schade wordt gemeld uit Osmand- jik, Tokat, Osu, Kastanu en Ordu. An kara zelf heeft niet te lijden gehad, hoewel de aardbeving daar duidelijk merkbaar was. In Ladik en Erbaa zijn alle gebou wen, die bij de vorige aardbeving in dit voorjaar gespaard bleven, thans ook vernield. Tot nu toe zijn er meer dan 1000 doo den en ruim 700 gewonden geteld; de schade is groot. De regeering heeft treinen met ver plegend personeel, geneesmiddelen en levensmiddelen naar de getroffen stre ken gezonden. De seismografen van het Neder- landsch meteorologisch instituut re gistreerden op j.l. Vrijdagavond om 23 uur 25 min. Midden-Europeeschen tijd een zeer sterke aardbeving uit Oost- Zuidoostelijke richting, afstand 2500 k.m. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 29 November Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Op de landengte van Perekop mis lukten verscheidene met krachtigen steun van artillerie ondernomen vijandelijke aanvallen. Op het bruggenhoofd van Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr bleef de vijand op de bestaande zwaarte punten met sterke strijdkrachten aan vallen hij kon echter slechts eenige plaatselijke penetraties bewerkstelligen, die werden afgegrendeld. 107 Sovjet- pantserwagens werden stukgeschoten. Buitengewoon heftig waren de ge vechten in het penetratiegebied ten Zui den van Krementsjoeg. Hier sloegen onze troepen de aanvallen van verschei dene vijandelijke infanteriedivisies af en gingen op eenige plaatsen tot den tegen aanval over. Ook uit de sectoren Tsjerkassy, Kief en Korosten worden verbitterde gevech ten gemeld. Daarbij had een eigen aan valsoperatie ten Westen van Kief suc ces. Op 27 en 28 November werden in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front 72 Sovjetvliegruigen neergeschoten. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. In het geheele gevechtsgebied van Go mel laaiden wederom zware gevechten op. Het modderige terrein en de zware druk van den aanvallenden vijand vergen van onze troepen, die hardnekkig weerstand bieden en steeds weer tot tegenaanvallen overgaan, superieure gevechtsprestaties. Terwijl ten Zuidwesten van Smolensk plaatselijke vijandelijke aanvallen, voor ee deel in gevechten van korten af stond. werden afgeweerd, leverden eigen aanvallen ten Zuidwesten van Newel in weerwil van moeilijke weers- en terrein- omstandigheden en van den hardnek- kigen vijandelijken tegenstand, nieuwe plaatselijke successen op. Aan het Zuid-Italiaansche front nadert de vijand in den Oostelijken sector met sterke strijdkrachten langzaam onze stel lingen aan den Noordwestelijken rand van het Sangro.dal. Britsche gevechts groepen, die den vorigen dag waren bin nengedrongen, werden in een tegenaanval met zware verliezen voor den vijand teruggeworpen. Gevangenen vielen in onze handen. Vijandelijke storingsvliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven West- Duitschland. Eenige Duitsche vliegtui gen ondernamen in den afgeloopen nach: storingsaanvallen op doelen in Zuidoost- Engeland. Rijksminister dr. Göbbels heeft in een toespraak te Berlijn bij de opening der H.J.-Filmstunden in het winterhalfjaar gesproken over het probleem, dat, zooals hij zeide, op het oogenblik het meest brandend is: de vijandelijke luchtterreur en haar gevolgen voor het Duitsche thuisfront. Klaarblijkelijk zoo zeide spr-, koes tert de vijand van de vermoeden] ke kansen van deze gemeene. cynisch-ruwe strijdwijze, die juist daardoor ook zoo typisch Engelsch is, volkomen «de.e en bedriegelijke verwachtingen. Hij meent het oorlogsmoreel van het Duitsche thuisfront te kunnen breken en daar mede over ons een gemakkelijke, goed- koope en volkomen onmihtaire overwin ning te kunnen behalen, die hem tot dusver op het eerlijke slagveld ont houden is en hem altijd onthouden zal worden. Zooals in den eersten wereldoorlog met de hongerblokkade. zoo strijdt En geland in den tweeden wereldoorlog met fosfor en brand tegen vrouwen en kinderen. De vijand overgiet ook de hoofdstad des Rijks met brisant- en brandbommen, werpt massa’s fosforpro- jectielen op haar cultuurmonumenten, ziekenhuizen, kerken en arbeiderswijken en geeft triomfantelijk uiting aan de hoop, dat haar bevolking dat op den duur niet zal verdragen, maar veeleer ineenstorten en daardoor aan den oorlog het einde maken, dat de vijand wenscht Door een onvoorwaardelijke capitulatie, tengevolge waarvan ons leven verpand zou worden/ ons volk verkocht, onze mannen als werkslaven aan het bolsje wisme uitgeleverd en elke Duitsche toe komstverwachting ten grave gedragen. Ik kan daarop, zoo vervolgde de minister, in naam van de hoofdstad en haar bevolking en in naam van het ge heele Duitsche volk slechts ten ant woord geven: Nooit. Er is geen situatie denkbaar, waarin wü tot een dergeljj- ken wanhoopsstap zouden kunnen be sluiten. Tegenover deze laaghartige ver- nietigingsbedoelingen van den vijand stellen wij een wil tot tegenstand, die onder geen omstandigheden gebroken kan worden. De Londensche pers verklaart, dat de bevolking van Berlijn de beslissing over den oorlog thans in handen heeft Als volgens de meening van den vijand op dit oogenblik de oorlog wordt beslist door de houding van het Duitsche volk, dan is deze beslissing reeds gevallen. Door hun vliegers „woonblokkrakers” tg. noemen, geven de Engelschen openlijk toe, dat de Britsche luchtmacht niet, zooals vroeger steeds beweerd is, bevel heeft de Duitsche oorlogsindustrie te tre.fen maar het bevel om Duitsche woonwijken in puin te leggen, de bevol king tot het uiterste te pijnigen en vrouwen en kinderen op de meest bar- baarsche wijze te dooden Het Duitsche volk zal daarvan acte nemen. In de ge heele wereld is het oordeel over deze strijdwijze uitgesproken. Het Duitsche volk antwoordt met brandenden haat. Als de schijnheilige huichelaars in Lon de.., die God tot getuige aanriepen, ter wijl zij vrouwen en kinderen vermoord den, nog op geheime bondgenooten in Duitschland hopen, kennen zij het Duit sche volk slecht. Het Duitsche volk is thans vol van verontwaardiging, woede en nationale razernij. Niets- wordt in Duitschland stormachtiger geëischt dan dat den misdadigers aan de Theems eens met rente en rente op rente zal worden vergolden wat zij hebben misdaan en misdoen. Het Duitsche volk kan gerust zijn: Dag en nacht wordt met koortsachtigen ijver gewerkt aan de voorbereidingen voor de vergelding, en als zij op zeke ren dag over Engeland zal losbarsten, kan het Britsche volk hun dank zeg gen, die in nacht en mist onze vreed zame steden overvallen en brand en verwoesting, leed en dood over onze vrouwen en kinderen laten uitstorten. Telefoon 118300 (zoven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Oir« N® 1MW Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310 Fll.t Rijsw. Kantoorboek!) Leeuwendaai. Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb.. Boekh. H.E.Q.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038: N.V. Kantoorb Th J. de Koning, Goudsbloeml. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ Theresiastr, ',08a. Tel 772444- Boekh. E.D. Couvée. v.Hoytemastr. 66, Tel.721137 Volkswagens komen overal door. Deze volkswagen, die gebruikt wordt bij den berichten dienst gaat zelfs te water, 'P.K.-Knödler- Atl.-H.) MS sWI «x. £:v

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1