Vijandelijke aanval in Zuid-Italië begonnen De Führer sprak tot jonge officieren Dinsdag 30 November. No. 18656. 1943. BINNENLAND STADSNIEUWS AGENDA BOMMEN OP BERLIJN Duitsche duikbootsuccessen Scheermesjes op den bon ONDERWIJS AFSCHEID ADMINISTRATEUR G.E.B. SPLITSING VAN DE LIJNEN 8, 9 EN 11 Benoemingen bij Nederlandsche Landwacht De Turksche aardbeving Santorin capituleert Een rilling van afschuw BURGEMEESTER OVERHANDIGT GOUDEN MEDAILLE A- VERDUISTEREN Van 16.458.15 u. De Rijkscommissaris bezocht Gouw Weser-Ems Plaatselijke successen ten W. van Kief; bij Gomel duurt zware worsteling voort Inschrijving bij leverancier vereischt Aflevering van de opslag aardappelen COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT moet zijn te verwachten in De Wanneer Duitschland dezen strijd voor Roose- l Gisteren werden 33 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten ras volks- Apothekers-assistent. Geslaagd mej. H. R. Fransen en de heer R Monod de Froideville, beiden alhier In een kort, maar hartelijk heeft de heer Benoist bedankt hem gebrachte huldebewijzen. De Par- Justitie HAAGSCHE Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft in overleg met den Leider der N.S.B., op voorstel van den Höheren SS. und Polizeiführer en com- missaris-generaal voor de veiligheid den plaatsvervangenden leider der N.S.B., van Geelkerken, benoemd tot inspecteur-gene raai, en den voorman der Germaansche SS in Nederland, SS-Standartenführei Feldmeyer, alsmede den commandant der W.A., Zondervan tot inspecteurs van de Nederlandsche Landwacht, Aan de Italiaansche kust. Italiaansch 7.5 c.m. havengeschut thans onder con- tröle van Duitsche troepen. (P.K. Mendl-O.H.) Te Ankara is gisteravond bekend ge maakt. dat het aantal slachtoffers van de jongste aardbeving in Oost-Anatolië nog steeds stijgende is Men schat thans, dat er 2719 dooden. 1084 zwaar- en 3321 licht gewonden zijn. 1439 huizen zijn geheel en 1579 gedeeltelijk vernield. De regee- ring heeft groote hoeveelheden medica menten, voedsel en kleeding naar de ge troffen gebieden gezonden. Werp geen scherp tusschen de aardappelschillen voorts van tijd Het aantal personen, om het leven gekomen tengevolge van den Anglo- Amenkaanschen terreuraanval op Tou lon, is tot meer.dan 500 gestegen. De aan Badoglio onderdanige bezet ting van het eiland Santorin heeft in den nacht van 27 op 28 November ge capituleerd voor Duitsche marine-een- heden. Het eiland Santorin is het Zui- deiykste der tot de Grieksche Cycladen behoorende eilanden in de Egeische Zee. Het heeft een oppervlakte van 31 vierk. K.M. CORPS PARKETWACHTERS: ketwachters in het Paleis van (vroeger Rijksveldwachters) hebben een nieuwe uniform gekregen. Óp den kraag van hun uniform is een paarse spiegel met de rangaanduiding aangebracht. De Parketwachters zijn o.m. belast met het uitreiken der stukken, het voorgeleiden van gevangenen, den ordedienst enz. Hier ter stede is het corps ongeveer 50 man sterk. Aan het hoofd van deze corpsen, die bij de diverse rechtelijke instanties werkzaam zijn, staat een inspecteur. INBRAKEN: Bij een inbraak in een per ceel in de Weimarstraat werden levens middelen ontvreemd. Ingebroken werd in een woning in de Óranjestraat. De buit bestond uit een regenjas en een schrijf machine. EINDPUNT LIJN 14 VERPLAATST Met ingang van morgen zullen de lijnen 8, 9 en 11 der H.T.M. in twee gedeelten worden gesplitst, en wel: lijn 8 in de gedeelten Kurhaus—Prome nade en PromenadeHollandsche Spoor; lijn 9 in de gedeelten Kurhaus—Atjeh- straat en AtjehstraatHollandsche Spoor; lijn 11 in de gedeelten Strandweg— Groot-Hertoginnelaan en Groot Hertogin- nelaanHollandsche Spoor. Op de gedeelten KurhausPromenade (lijn 8), KurhausAtjehstraat (lijn 9) en StrandwegGroot-Hertoginnelaan (lijn 11) zal een speciaal tarief van 5 cent per rit worden geheven. Op de andere ge deelten geldt het gewone stadstarief. Met ingang van denzelfden datum wordt het eindpunt van lijn 14 van den Nieboer. weg verplaatst naar Kranenburgweg, hoek Westduinweg. Op deze lijn wordt een 5- cents tarief geheven. De Leider bracht gisteren een bezoek aan de tentoonstel ling „De Jeugdher berg van morgen” in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. (Stapf) Met afschuw en ontzetting zal men ook in ons land, waarin de bevolking van zoovele plaatsen zelf de verschrik kingen van den luchtoorlog heeft lee- ren kennen, de berichten hebben ge lezen over het lot, dat de Duitsche hoofdstad de vorige week heeft getrof fen en waaromtrent men in ons blad de uitvoerige bijzonderheden heeft kun nen lezen. Uit deze berichten heeft men tevens kunnen zien, dat Berlijn ook in deze dagen van beproeving zijn nationale houding in elk opzicht heeft bewaard. Dr. Göbbels heeft in zijn Zondag gehouden rede op hartstochte lijke wijze hulde gebracht aan de be volking der hoofdstad, haar discipline geroemd, haar zenuwkracht, haar hooge mannelijke deugden, die hij overal had ontmoet, bij arm en rijk, bij jong en oud. bij mannen en vrouwen. Dit volk heeft de overwinning verdiend en zal haar dan ook bevechten, zei de Rijks- minister. Zijn mannen en vrouwen zijn helden en zijn jeugd wedij vert met hen in dapperheid. Deze tijd is het rijkst aan smart, maar ook de grootste in onze geschiedenis. In dezen tijd wordt onder bloed, leed en tranen het nieuwe Rijk geboren en voor goed bevestigd. Zoo sprak Rijksminister dr. Göbbels, terwijl hier en daar het vuur nog voort- smeulde tusschen het puin van inge storte huizen en gebouwen en op een oogenblik, waarop de verschrikkingen van deze nachten van hel en duivel iedereen nog in het lichaam zaten. Wie onder zulke omstandigheden zóó kan spreken, moet wel over een idealistische kracht en over een heroisch geloof in den weerstand van zijn volk beschik ken, die de wereld doen verbazen vóór zij haar kunnen overtuigen. Het is een geloofskracht, die bergen kan verzetten en die een lichtende baken moet zijn voor al die duizenden, die, zooals mi nister Göbbels zeide, in bloed en leed en tranen, den last torsen, die hun op de schouders is gelegd De oorlog is een verschrikkelijk iets en waar de oorlogsvlam lekt aan de dingen, die de vrede ons schonk, daar brengt zij dood en verderf. Men kan daarin met een menschelijk oog en hart nuances zien, maar dood en verderf spotten met iedere schakeering. De luchtoorlog, zooals die thans in den to talen krijg wordt gevoerd, doet een ril ling van afschuw, een schok van afgrij zen door de wereld gaan. Het antwoord van het Duitsche Volk zal, heeft dr. Göbbels verklaard, met brandenden haat worden gegeven. Ook die haat is, hoe kan het anders? gericht op vernietiging. De oorlog is nu eenmaal een verschrikkelijk iets. Maar niet zóó afschuwelijk, niet zóó alles-vernieti- gend, niet zóó dood-en-verderf-brakend kan de oorlog zijn, of tegenover zijn demonische machten verheffen zich tusschen puin en smook van smeulende ruïnes menschelijke deugden van kracht en geloof, van hoop en vertrouwen. Het zijn deze deugden, waarover dr. Göbbels heeft gesproken, toen hij zijn indruk ken weergaf van zijn verblijf onder het volk van Berlijn in deze dagen van be proeving. Zij en niet de ontketende machten van dood en verderf bepalen „den wil tot tegenstand, die onder geen omstandigheden kan worden gebroken”. Bommen op Berlijn breken het mo reel van het Duitsche Volk niet. Voor 25 December Ten einde misverstand te voorkomen, wordt er op gewezen, dat de op de opsiag- machtigingen aardappelen verkrijgbare aardappelen voor winteropslag, welke moeten dienen voor het verbruik van 26 Dec. 1943 tot en met 19 Februari 1944 vóór 25 December a.s. aan de verbrui, kers moeten worden afgeleverd. In aansluiting op vroegere mededeelin- gen inzake het opdoen van aardappelen voor winteropslag wordt er op gewezen dat niet vooraf valt te zeggen, of op alle uitgereikte aankoopmachtigingen opslag- aardappelen geleverd zullen kunnen wor den. Dit hangt namelijk af van de vraag in hoeverre de aanvoer van aardappelen zulks toelaat. Het streven is, eerst voor de geheele bevolking een voldoenden voor raad aan te voeren en pas daarna over te gaan tot de aflevering van opslagaard- appelen. Het is derhalve mogelijk dat slechts op een deel van de uitgereikte machtigingen opslagaardappelen geleverd zullen kunnen worden. Er zal voor gezorgd worden, dat voor winteropslag aardappelen worden geleverd die gedurende eenige maanden bewaar- baar zijn hetgeenechternietwil zeggen, dat men op kleiaard- appelen kan rekenen Men kan derhalve nimmer van een kleinhandelaar eischen, dat hij kleiaardappelen voor win. teropslag levert. Aan de hand van de groote en sterke tijden der Duitsche historie zette de Füh rer voor de jeugdige officieren uiteen, dat de overwinning nog steeds de Duitsche vanen heeft bekroond, wanneer de Duit- schers bezield waren door een eensgezind en onwankelbaar geloof in hun eeuwige Duitschland Het Duitsche Volk wordt, evenals zoo vaak in het verleden, ook thans in zijn strijd om zijn vrijheid en dus de toekomst niets door de Voorzienig heid geschonken. Alles moet bevochten worden door de hardheid van zijn zonen aan het front en ook door in het Vader land de zwaarste belastingproeven te doorstaan. Juist in de bitterste uren der beproeving komt het er echter op aan, dat de tot de leiding geroepen mannen hun geloof aan de overwinning uit hun wereld, opvatting putten en het door hun voor beeld en hun houding weten over te bren gen op de onder hen staande mannen. De officier moet derhalve tevens drager zijn van den politieken wil in de Weer macht Ieder officier moet er zich steeds van bewust zijn, dat waar hij staat en strijdt het lot van het Duitsche Volk en Rijk in zijn handen is gelegd. Generaalveldmaarschalk Keitel besloot het appèl met een belijdenis van trouw aan den Führer, die geestdriftig weerklank vond uit duizenden jonge monden. De plannen van Moskou Het Engelsche* tijdschrift „The Nine teenth Century” schrijft in een hoofd artikel: „Opbouw of verval”, Septem ber 1943: „Zeer in het algemeen gezegd, eischt Rusland het verval van Europa en vooral van het deel tusschen de Oostzee en de Egeische Zee. Het heeft de toe komstige annexatie van Oost-Polen ge proclameerd en ->en geheime bezetting van dit deel door geheime afgezanten ten uitvoer gelegd. Het optreden der partij van Poolsche arbeiders in West- Polen en de poging een vervroegden op stand voor te beraiden, bewijzen, dat Rusland van plan is Polen te beheer- schen. Het is ook vastbesloten de in dustrieën in Centraal- en Zuidoost-Euro- pa, vooral in Bohemen, onder zijn heer schappij te brengen. Daardoor zal het zijn fabrieken naar den Oeral kunnen verplaatsen en geschoolde Tsjechische arbeiders naar het binnenland van Rus land kunnen brengen. Bovendien eischt Rusland het verval van Roemenië met den wensch den Donau en de olievelden te controleeren. Het streeft naar een toegang naar de Middellandsche Zee ën zoo mogelijk naar de Adriatische Zee. Rusland gelooft thans na den tweeden wereldoorlog meer te Kunnen bereiken dan in zijn geheele geschiedenis.” „Het streven van Rusland zou, wan neer het succes had, het evenwicht van Europa in gevaar brengen.” drongen zijn van het inzicht, dat het niet maar een militair conflict tusschen de afzonderlijke staten is, doch een gigantische worsteling tusschen volken en rassen, waarin de eene wereldbe schouwing overwint en de andere on barmhartig wordt vernietigd. Dat wil zeggenHet volk, dat verliest, houdt op te bestaan. Want iets anders te ver wachten van dezen strijd dan overwin ning of ondergang is waanzin. Ook de laatste Duitsche soldaat moet derhalve doordrongen zijn van de overtuiging, dat deze wreede strijd, dien onze vijan den gewild en ons opgedrongen hebben, en waaraan zij schuld hebben, niet an ders kan eindigen, dan met de Duit sche overwinning. Wij zijn wat men- schen en materiaal betreft onder alle omstandigheden in staat ons te hand haven tegenover onze tegenstanders en het is derhalve ook begrijpelijk, dat wij uiteindelijk dezen oorlog zullen winnen. PREMIES KINDERBIJSLAGWET: De premie ingevolge de Kinderbijslagwet, bestaande uit een bijdrage tot dekking van de kinderbijslagen en een opslag, bestemd tot dekking van de administra tiekosten wordt telken jare opnieuw vastgesteld. De secr.-gen. van Sociale Zaken heeft thans voor 1944 de evenbe- doelde bijdrage bepaald op 0.92 pCt. (voor 19430.94 pCt.) van het loon, dat voor premiebetaling in aanmerking komt. Voor instellingen van weldadig- bedoeld de bij- Hedenmorgen heeft de administrateur van het G.E.B., de heer G. J J. Benoist. die den dienst wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd verlaat, afscheid genomen van directie en perso neel van het G.E.B. De burgemeester, prof. Westra heeft hem, in aanwezigheid van vele leden van het personeel en ver tegenwoordigers van andere gemeentelijke diensten, toegesproken en hem de gouden medaille, een hooge gemeentelijke onder scheiding overhandigd. De burgemeester zeide o.m.: Het G.E.B is in de 38 jaar, gedurende welke u er gewerkt heeft van kleinbedrijf tot grootbedrijf gegroeid Het is uw buitengewone verdienste geweest, dat u zich telkens aan de gewijzigde om standigheden hebt weten aan te passen. De directeur van het G.E.B., ir. H S. M Trooster, schetste den groei van het bedrijf sinds het oogenblik dat de heer Benoist de leiding van de administratie kreeg, in 1906 Regelmatig breidde het be drijf zich uit eerst langzaam, toen zeer snel. Vele veranderingen kwamen tot stand, ook op administratief gebied. Dat het bedrijf steeds zoo voortreffelijk gewerkt heeft, is mede te danken aan den persoon van den heer Benoist Ir. Trooster wees verder nog op het con. tact tusschen den Haag en andere gemeen ten in deze provincie, ten einde de op wekking van stroom zoo goedkoop moge lijk te doen zijn. Als voorzitter van een commissie van administrateurs heeft de heer Benoist in dit contact een belangrijk aandeel. Het verheugde hem zeer, dat de heer Benoist zich bereid verklaard heeft voorzitter te blijven. Behalve bovengenoemden hebben nog het woord gevoerd de heer J. Beek op volger van den heer Benoist. die wees op de belangrijke plaats, welke de heer Be noist inneemt bij het personeel van de administratie, de heer H. C. M, van Ben- them, administrateur van Gemeentewer ken, die de prettige verstandhouding en openhartige samenwerking van den heer Benoist met de andere administrateurs schetste en de heer J. J. Riem Vis. direc teur van den Gem. Accountantsdienst, die het prettige contact releveerde, dat 25 jaar tusschen hen bestaan heeft. Als stoffelijk aandenken aan dezen dag werden den scheidenden administrateur eenige fraaie geschenken aangeboden. In een kort, maar hartelijk speechje voor de UIT RIJDENDE TRAM GESTAPT: Op den Rijswijkscheweg is gisteravond de 45-jarige mej. L. C. K. uit de Nieuwe Mol straat bij ’t uitstappen uit een rijdenden tramwagen van lijn 10 gevallen. Zij kreeg een rechterbovenarmfractuur en een her senschudding en werd overgebracht naar het Roode Kruis-ziekenhuis. SLACHTOFFER VAN VERKEERSONGE LUK OVERLEDEN: De 73-jarige heer J. O., uit de Sillestraat. die gistermor gen op den hoek van het Bezuidenhout en de Laan van N. O Indië door een vrachtauto werd overreden, is in het ziekenhuis Westeinde aan zijn verwon dingen overleden, GOUDEN HUWELIJKSFEEST: 11 Decem. ber herdenkt het echtpaar Stakenburg van Wijk tijdelijk adres Alberd. Thijm- straat 61, het feit, dat het 50 jaar geleden in het huwelijk getreden is. JUBILEUM: Op 11 December herdenkt de heer F. H. Rietbroek den dag waarop hij 25 jtar geleden in dienst is getreden bij de N.V. ’s-Gravenhaagsche Melk inrichting De Sierkan. Bij de begrafenis van Wou ter Hutschenruyter was het departement van Volksvoorlichting en Kunsten niet vertegenwoordigd door den heer A. J. Goverts. zooals gemeld is. doch door den heer J, G. Goverts, leider van de hoofd- afdeeling Muziek Vaneenbestelauto, welke in de van Hoornestraat stond en toebehoorde aan een boterhandelaar uit Voorburg, zijn partijtjes boter en margarine gestolen. De Italiaansche koningskwestie Aan een uitzending van het Italiaansche radiostation Bari ontleent men in Enge land het nieuws dat er in Italië een nieuwe monarchistische partij, ,.de blauwe partij”, is gevormd Het hoofdkwartier der beweging is te Napels gevestigd; zij onder steunt niet Koning Victor Emanuel doch Kroonprins Umberto Victor Emanuel heeft afstand gedaan van zijn titels: „Keizer van Abessynië en Koning van Albanië” en is dus nog slechts Koning van Italië gebleven. Een en ander na aansporing van geallieerde zijde heid, voorkomende op de lijst, in art. 3 van de Armenwet, is drage lager gesteld, namelijk op 0.42 pCt, (voor 1943 0.44 pCt.) van het loon V or de werkgevers, die bij het Rijks- kinderbijslagfonds zijn aangesloten, heeft de secr.-gen. de opslag op 0.08 pCt. (voor 1943 0.06 pCt.) van het loon bepaald, zoodat de totale premie, zijnde bijdrage plus opslag, voor deze werk- g.vers ook in het jaar 1944 1 pCt van het loon zal beloopen. behoudens, wan neer zij behooren tot de evengenoemde instellingen van weldadigheid, in welk geval de premie wederom i pCt, zal be dragen. De totale premie blijft in deze gevallen dus onveranderd, doch in de verdeeling van het premie-bedrag is een lichte verschuiving gebracht ten gunste van de dekking der administratiekosten. Ten aanzien van de werkgevers, die zijn aangesloten bij het Kinderbijslagfonds van een erkende bedrijfsvereeniging ge schiedt de bepaling van den opslag door de betrokken bedrijfsvereeniging. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 30 November. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Vijandelijke aanvallen op onze stellin gen op de landengte van Perekop bleven zonder resultaat Op het bruggenhoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr was de vijandelijke aanvalsbe- drijvigheid gisteren over het algemeen wat zwakker. Vrij krachtige aanvallen deden de bolsjewieken ten Noordoosten en ten Noorden van Kriwoi Rog, alsmede in de penetratie ten Zuiden van Kre- mentsjoeg. Bij een succesvollen tegen, aanval werden 30 stukken geschut ver nietigd of buitgemaakt, In het gebied van Tsjerkassy namen de verbitterde en heen en weergolvende gevechten in hevigheid toe. De eigen aanvalsoperatie ten Westen van Kief bracht nieuwe plaatselijke successen. In de aanvals. en afweergevechten in het gebied van Kief en Sjitomir hebben troe pen van het leger en van de Waffen SS, onder bevel van generaloberst Hoth de vijandelijke legers, die tot een doorbraak- aanval waren overgegaan, in bewegelijke gevechten opgevangen en in den tegen aanval naar het Oosten teruggeworpen De bolsjewieken verloren daar in de periode van 9 tot 28 November meer dan 20.000 dooden, 4800 gevangenen, 603 pantserwagens, 1505 stukken ge schut, 1042 machinegeweren, 275 gra naatwerpers en 554 pantsergeweren. Maan: 30 Nov. op 11.06 u.. onder 19.29 u.; 1 Dec. op 11.58 u„ onder 20.39 u 4 Dec. E.K. Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, heft, op uitnoodiging van den gouwleider en Rijksstadhouder Paul Wegener, een bezoek van ver scheidene dagen gebracht aan den Gouw Weser-Ems, dat als nabuurland van Nederland van ouds door talrijke banden met Nederland is verbonden. De Rijkscommissaris heeft in Olden burg en Bremen economische bedrijven en cultureele instellingen bezichtigd. In de feestzaal van het nieuwe raadhuis te Bremen hield de Rijkscommissaris een voordracht voor vooraanstaande persoonlijkheden uit het politieke, eco nomische en cultureele leven. De strijd voor het behoud van Euro pa als bakermat van het Arisch: in de verscheidenheid van zijn karakters wordt gevoerd tegen Stalins vernietigingsplannen en tegen velts plannen om alles volgens één en hetzelfde model te vormen. Het Brit- sche Rijk zal dezen strijd niet overle ven. De afkondiging van een „Europa Charta” gaat van de veronderstelling uit, dat de Europeesche naties bereid zijn haar aandeel in dezen strijd te le veren. Zij zal tot inhoud hebben de vrij heid voor elk volk om naar zijn eigen aard te leven en de verplichting voor allen tot verdediging en opbouw van de gemeenschappelijkë leefruimte. De or dening, die wij willen hebben, moet tevens ook de vrijheid van elk mensch afzonderlijk, die zich bewust is van zijn volkschen aard, bevestigen. Het Duit sche volk heeft juist in den jongsten tijd bewezen, dat het den harderer. wil heeft, waarmede het in dezen oorlog zal overwinnen. De Rijkscommissaris bracht tot uitdrukking, dat de oplossing de problemen in Nederland haar moet hebben. In ieder geval heef* men in de verschillende Nederlandsche kr’n- gen reeds een groote en eerlijke be langstelling voor hetgeen er in Duitsch land en voor Europa geschiedt. HET RANTSOEN SPIJSOLIE BLIJFT 200 GRAM: In afwijking van hetgeen onlangs gepubliceerd is, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op geves tigd, dat het rantsoen spijsolie gehand haafd blijft op 200 gram per rantsoen. De rantsoenbonnen voor spijsolie geven derhalve recht op het koopen van 200 gram spijsolie, terwijl de toewijzingen voor spijsolie eveneens recht geven op het koopen van 200 gram spijsolie per rantsoen. De toewijzingen, welke uit sluitend recht geven op het koopen van raapolie, dat zijn dus vettoewijzingen, waarvan de linkerbovenhoek is verwij derd en welke aan voor- en achterzijde voorzien zijn van een stempel van den distributiedienst, geven evenwel recht op het koopen van 180 gram raapolie per rantsoen. HONDEN. EN KATTENBROOD: Van 1 tot en met 31 December worden op bon 21 van de voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood be schikbaar gesteld als op den bon van de afgeloopen periode Op bon 21 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor vermelde periode li kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. - Te Zaandijk is de 4-jarige Kees San die op een achteruit rijdende melk- auto was seklommen. van den wagen gevallen overreden en gedood Bijeenkomst Stalin, Roosevelt en Churchill in Teheran? Naar men in diplomatieke kringen Ankara meent te weten, meldt Interinf, zou de voorgenomen bijeenkomst tusschen Stalin, Roosevelt en Churchill te Teheran worden gehouden. Roosevelt en Churchill zouden zich via Cairo naar Teheran heb ben begeven. Voorts verneemt men dat ook Tsjang kai sjek en diens echtgenoote reeds in Iran zijn aangekomen om zich eveneens naar de conferentie te begeven „De aan Duitschland opgedrongen strijd kan niet anders eindigen dan met de Duitsche overwinning” HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 29 November. De Führer heeft de zer dagen het woord gevoerd voor ongeveer 20.000 pas benoemde jeugdige officieren van het Leger, de Marine, de Luchtmacht en de Waffen-SS Hij gaf een uiteenzetting van de oorzaken van den Duitschland opgedrongen strijd of te zijn of niet te zijn en wees erop, dat het doel van de achter de Britsche politiek staande joodsche krachten geweest is door het ontketenen van dezen oorlog in bondge nootschap met de Sovjet-Unie in de eer ste plaats Duitschland uit te roeien, ten einde daardoor geheel Europa aan het bolsjewisme te kunnen overleveren. Wanneer Duitschland dezen strijd voor zichzelf en voor Europa niet zou winnen, zoo verklaarde de Führer, dan zou de barbaarschheid van de steppe over ons continent komen, en het als drager en bron van menschelijke cultuur verwoes ten. Dat dit uiteindelijk de wil is van degenen, die den oorlog begonnen zijn en er schuld aan hebben daarover laten zij thans zelf geen twijfel meer bestaan. Door dezen oorlog meende Engeland zijn oude theorie van het evenwicht der krach, ten in Europa weer als zoo vaak met bloed te kunnen doordrijven. Groot-Brittannië is echter ditmaal in werkelijkheid zelf slechts een instrument in handen van de vreemde verschijning, die sedert meer dan 150 jaren in Europa vecht om de macht over dit gebied: Het internationale joden dom. Dit bedient zich .in geslepen camou- flage van vermeende Britsche staatsbelan gen, teneinde daardoor des te gemakke- lijker de pest van de joodsch-bolsjewisti- sche revolutie tenslotte in Engeland even- als in het overige Europa te kunnen ver spreiden. Tegenover de door den joodschen naat ge. dicteerde vernietigingsplannen van onze vijanden, stelde de Führer de onwankel bare vastbeslotenheid van het Duitsche Volk om deze wereldhistorische worsteling door uiterste volharding en het tot het laatste toe inspannen van alle krachten te doorstaan. Hij wees de pas benoemde jonge officieren erop, dat bij den moed en de hardheid van den soldaat thans de ge loofsbelijdenis hoort van den- politiek ge schoolden man, die weet waarom de strijd gaat. Want juist in deze verschrikkelijke worsteling moet elk afzonderlijk door- WOENSDAG 1 DECEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over.Mars. Jupiter en Sa- turnus”. 15 45 en 19.30 u. Luthersche kerk. Oreelconcert door Feike Asma. 2j u Stadsschouwburg „Die Mainacht”. 19 u. Princessa-Schouwburg. „Een hu welijk onder Lodewijk XV” 19.15 u. Geb. v. K. en W. Volksconcert door het Residentie-orkest o.l.v. Frits Schuurman. Solist Felix de Nobel, piano 19.30 u. Diligentia. „Jopie en Spillebeentje" 14 en 16 30 u. Dansavond Maud Kool. 19 3° u. Capitol. „Pas op je vrouw” 14.30 er 19.30 u Scala. ..’n Lek band je” 19.30 u. Boerderij „De Poppen kast” (Voorschoten). Sinterklaasspel. 14.30 en 16 u Blijkens de Staatscourant van 29 No vember ’43 treedt met ingang van 30 November een distributieregeling voor scheermesjes in werking. Om in aan merking te komen voor scheermesjes moet iedere mannelijke ingezetene, die in het bezit is van een tabakskaart, zich doen inschrijven bij zijn normalen leverancier van scheermesjes, van wien hij ook in de toekomst regelmatig zijn scheermesjes wenscht te betrekken. Het betrekken van scheermesjes bij een an deren kleinhandelaar dan dien, waarbij men is ingeschreven, zal dus uitgeslo ten zijn. De inschrijving moet plaats vinden in de periode van Maandag 6 tot en met Zaterdag 11 December a.s., terwijl hierbij aan den kleinhandelaar een door het centraal distributiekantoor aar. te wijzen bon van de tabakskaart worden overhandigd. Tegelijkertijd moeten bij den klein handelaar 5 oude scheermesjes worden ingeleverd. Deze mogen niet beschadigd zijn en geen roestvlekken vertoonen. Nadat de kleinhandelaar het origineel van het hierna te noemen inschrijvings register, waarop dé bonnen zijn ge plakt, aan zijn leverancier heeft opge zonden, ontvangt hij een hoeveelheid scheermesjes, voldoende om aan lede ren ingeschrevene 5 stuks af te leveren. Zoodra de productie zulks mogelijk maakt, zal een tweede distributieperio- de worden bekend gemaakt, gedurende welke de kleinhandelaar opnieuw 5 mesjes aan zijn cliënten moét afleve ren. Het tijdstip, waarop deze 2e perio de zal aanvangen, zal te zijner tijd in de dagbladen worden gepubliceerd. Aangezien het mogelijk is, dat dan we derom 5 oude mesjes zullen moeten worden ingeleverd, wordt het publiek aangeraden de gebruikte mesjes voor dit doel te bewaren. Voor kleinhandelaren in scheermesjes zijn blanco inschrijvingsregisters MH 1, bestaande uit een origineel met aange- hechi duplicaat, met een bijbehoorende „handleiding distributie scheermesjes”, van 2 December 1943 af verkrijgbaar bij da Kamers van Koophandel tegen be taling van 0.10 per inschrijvingsregis ter. Op ieder inschrijvingsregister is plaats voor 40 namen. De betrokkene dient er nauwlettend op toe te zien, dat hij zoowel op het origineel, als op het duplicaat van het inschrijvingsregister behoorlijk is ingeschreven. Van hen, die niet behoorlijk zijn ingeschreven, kunnen klachten omtrent de aflevering van scheermesjes niet in behandeling worden genomen. Verzoeken tot wijziging of aanvulling der inschrijvingsregisters wegens ver huizing, evacuatie, het bereiken van den 18-jarigen leeftijd enz. worden niet in behandeling genomen. Het ligt evenwel in de bedoeling na ongeveer 6 maanden de inschrijving te herhalen, waardoor eventueele onbillijkheden kunnen wor den weggenomen. Met ingang van 30 Nov. 1943 is aan fabrikanten en hande laren door den directeur van het bu reau voor de metalenverwerkende in dustrie een algemeene vergunning ver leend tot het verkoopen of afleveren en aan détaillisten bovendien tot het koo pen van scheermesjes, mits een en an der geschiedt met inachtneming van de voorschriften, vervat in ie „handleiding distributieregeling scheermesjes.” Zoo als vermeld, is deze handleiding ver krijgbaar bij de Kamer van Koophandel. In het gevechtsgebied van Gomel duurt de zware worsteling voort. Ten Zuidwesten en ten Westen van de stad werden sterke aanvallende ge vechtsgroepen van den vijand door onze trc pen in zware E echten opgevangen. Talrijke aanvallen ten Noorden van Go mel mislukten. Daarbij leed de vijand door doeltreffend afweervuur en krach tige tegenaanvallen gevoelige verliezen. Ten Zuidwesten van Newel braken onze troepen in den aanval een hardnekkigen vijandelijken tegenstand en heroverden terrein en plaatsen. Aan het Moerman- front sloeg de bezetting van een Duitsch steunpunt een vijandelijken aanval in een Strijd op korten afstand af. In luchtgevechten werden gisteren bij 2 eigen verliezen 49 Sovjetvliegtuigen vernietigd. Majoor Rail, groepscomman dant bij een jachteskader, behaalde op 28 November aan het Oostelijke front zijn 250ste overwinning in de lucht. In Zuid-Italië ging de vijand gisteren na hevige artillerievoorbereiding en met steun van zeer sterke formaties vliegtui gen aan onzen Oostelijken vleugel in het Sangro-dal tot den verwachten aanval over. Zware gevechten zijn nog in vollen gang. In de andere frontsectoren werden plaatselijke aanvallen van vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten afgeslagen. Volgens de definitieve rapporten is bij den aanval, op 26 November door Duit sche torpedovliegtuigen op een vijande lijk troepenconvooi voor de Algerijnsche kust ondernomen, nog een 4de groot schip tot zinken gebracht, zoodat de to tale verliezen van den vijand bij dezen aanval zijn gestegen tot 4 transportsche pen met een gezamenlijken inhoud van 50.000 brt. Formaties Amerikaansche vliegtuigen drongen gisteren overdag onder bescher ming van het wolkendek het gebied der Duitsche Bocht binnen en vielen de stad Bremen aan. Er ontstonden schade aan gebouwen en geringe verliezen aan men- schenlevens. In verbitterde luchtgevech ten, alsmede door het afweergeschut wer den 33 vijandelijke vliegtuigen, waar onder een groot aantal zware viermcto- lige bommenwerpers neergeschoten. Voorts verloor de vijand 6 vliegtuigen boven het bezette gebied in het Westen. Boven den Atlantischen Oceaan werd gis teren een groote vliegboot door Duitsche jagers met grooten actieradius neerge schoten. In den afgeloopen nacht lieten vijande lijke storingsvliegtuigen lukraak eenige bommen op West-Duitsch gebied vallen. In zware gevechten hebben Duitsche duikbooten in den Atlantischen Oceaan, in de Middellandsche Zee en in de Zwarte Zee 8 schepen met een gezamenlijken in houd van 36.000 brt.. 2 torpedojagers 1 fregat en 1 duikboot tot zinken gebracht. Een lichte kruiser werd door torpedotref- fers beschadigd. Voorts werden 5 vijan- delijke vliegtuigen, die belast waren met de bescherming der convooien, door onze duikbooten neergeschoten.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1