Hevige aanvallen Dnjeprbocht m Woensdag 1 December. No. 186S7. 1943. Spergebied Scheveningen De „Landwacht Nederland” Onderhoud Churchill-Roosevelt- Tsjang Kai Sjek STADSNIEUWS BINNENLAND AGENDA RECHTZAKEN i Sovjetstrijdkr achten tusschen Pripjet en Berezina uiteengeslagen Sport revue Aanmelding N.A.D. Ingesteld ten behoeve van openbare orde en veiligheid Amerikaan sche bommenwerpers boven West-Duitschland Europa betaalt het gelag BURGERLIJKE STAND WAAR MEN BIJ DEN SLAGER RECHT OP HEEFT HAAGSCHE COURANT Vier dooden tengevolge van vergiftiging meer en meer het Weermachtbericht uit Werp geen scherp tusschen de aardappelschillen zeer i zou In November werden 306.900 brt. scheepsruimte vernietigd u. en den be- van het echt er volgens Aanvragen van Ausweise Met ingang van 1 December 1943 kan men het afgesloten gebied gedeelte Scheveningen slechts betreden, indien men in het bezit is van een „Ausweis” van de betrokken militaire instantie. Een dergelijk Ausweis hebben noodig alle personen, van 15 jaar af, die in dit door speciale borden afgebakende ge bied wonen, dan wel die daar voor be roepsbezigheden moeten zijn. in de be legen de Euro- Oude conserven gegeten In het missiehuis Sint Joseph te Hees bij Nijmegen zijn acht paters en broeders ziek geworden na het eten van jaren oude conserven in blik. Zij zijn overgebracht naar het Sint Canisiusziekenhuis te Nij megen. waar vier hunner aan vergiftiging zijn overleden. De toestand van één hunner was giste ren nog levensgevaarlijk. De drie anderen maken het naar omstandigheden goed. TOEZICHT TANDHEELKUNDIGEN: De secretaris-generaal van Sociale Zaken heeft den heer G. F. H. Schutte, tandarts te Bloemendaal, benoemd tot commissaris, belast met het toezicht op de tandheel kundigen. Tot lid van den raad van bij stand is o.a, benoemd de heer E. J. Of- ferhaus en tot plaatsvervangend lid de heer L. E. Ch. de Lang, beiden tand heelkundigen alhier. heeft al eens een dertigjarigen oorlog be- JUBILEUM: 6 December a.s. zal de heer Joh. A. Visser, waarnemend chef van de afdeeling verkoop en hoofd van de be- drijfsbeschermingsploeg, den dag herden ken. dat hij 25 jaar werkzaam zal zijn bij den dienst van de Nederlandsche Staats courant (Rijksuitgeverij). A.s. Zaterdag geeft de H.T.M. een St. Nicolaasfeest aan de kinderen van haar personeel in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen. OphetLange Voorhoutwerd de 24-jarige L. K. wonende aan den Denneweg doordat hij onvoorzichtig over stak, aangereden door een vrachtauto. Met een hersenschudding werd hij opgenomen in het ziekenhuis aan het Westeinde. Vier liter gortpap op den peulvruchtenbon Aangezien van 27 Nov. tot en met 11 Dec. a.s. geen bon voor gort is aangewe zen, kan men desgewenscht gedurende dat tijdvak op den voor peulvruchten aangewezen bon Algemeen 711”, aange vuld met het vereischte aantal tapte. melkbonnen, 4 liter gortpap betrekken. Wielrennen: Tijdens op de Amorbaan to München gehouden wedstrijden kwam de jeugdige Luxemburgsche amateur Ri chard Warnier, die zeer veel aanleg had. zoodanig te vallen, dat hij aan de ver wondingen is overleden. De opkomende Keulsche stayer Adam Leuer is aan het Oostfront gesneuveld. Wintersport: De Fransche skikampioen afdaling en combinatie 1938. Louis An gel, is in Parijs doodelijk verongelukt. Zijn zuster Cecile, eveneens een bekerde skiloopster, kwam in Juni j.l. bij het bergklimaten om het leven. De Duit- sche skilooper Geri Lautschner. één uit de bekende familie, is aan het Oostfront gesneuveld. Krachtsport: Tijdens een tweekamp tus schen ,,De Halter” en „Hercules” (Am sterdam) heeft Caffa het Ned. record éénhandig stooten in het middengewicht gebracht op 62j kg. Voetbal: Tweeden Kerstdag wordt op het Ajaxveld de jaarlijksche wedstrijd Am sterdamZwaluwen gespeeld. Boksen: Tijdens te Amsterdam gehouden wedstrijden voor amateurs verloor onze stadgenoot Buschgens o. p. van den Am sterdammer v. Erp. Vereenigden Staten handeling raadzaam In elk geval, zoo Duitsche politieke k.llx„ sprekingen gericht zijn De strijd op Bougainville Op 29 November hebben vijandelijke strijdkrachten, verdeeld over 5 ii 6 sche pen, beschermd door kruisers en torpedo jagers. opnieuw een landing geprobeerd °P het eiland Bougainville. Formaties van het Japansche leger openden op de vijan delijke troepen onmiddellijk een hevig vuur en omsingelden vijandelijke verster kingen Twee compagnieën van den vijand *erden volledig in de pan gehakt. Vooruitgeschoven pantserafdeelingen aan den Zuid-Oost Wal. Rustpooze op een nauwen bochtigen bergweg van den Peloponnesus. (P.K. Brock-H.H.-St.) zal een waar de conferentie eens is DONDERDAG 2 DECEMBER Zeiss- Planetarium „Haagsche Courant". Voordracht over „Mars. Jupiter en Sa- turnus”. 15.45 u. Stadsschouwburg. „Een buitengewone vrouw” 19.30 u. Princesse-Schouwburg. „Een huwelijk onder Lodewijk XV”. 19.15 u. Geb. v. K. en W. „La Traviata” 19 u. Dili- gentia. St Nicolaas-matinée. 14 u Piano-avond Thelma van Breemen 19.30 Capitol. „Pas op je/vrouw” 14.30 19.30 u Scala. ,.’rf Lek bandie”. 19.30 u. peesche belangen, aangezien Europa, zoo. als reeds uit den afloop van de Moskou- sche conferentie der ministers van Bui- tenlandsche Zaken is gebleken, het gelag moet betalen voor den politieken koehan del tusschen de Anglo.Amerikanen en de Sovjet-Unie. De diplomatieke correspondent van het D.N.B.. dr. Siegfried Horn, wijst erop, dat op de bijeenkomst van Stalin. Roose velt en Churchill, waarvan inmiddels of ficieel mededeeling is gedaan, waarschijn lijk de op de Moskousche conferentie van ministers var. Buitenlandsche Zaken ge nomen besluiten stelselmatig verder ont wikkeld zullen worden, alleen reeds om dat Engeland en de Ver. Staten gezien de huidige politieke en militaire constel latie gedwongen zijn tot concessies aan de Sovjet-Unie. Als „huwelijksgift”, zoo schrijft hij worden Stalin thans officieel de jarenlang gehandhaafde uitgeweken regeeringen aangeboden, die naar Anglo- Amerikaanschfe meening de exponenten waren van het Europa, dat Moskou thans vastbesloten is naar zijn beeld te vor men. Wanneer thans de Ver. Staten door onderstaatssecretaris Berle kort en bon. dig laten verklaren, dat de volkeren van Europa door de Ver. Staten niet gedwon gen zullen worden de vele uitgeweken regeeringen en vluchtelingen.groepen te erkennen, daar het de zaak van deze vol ken is hun eigen regeeringen te kiezen, is dat een politiek niet te overschatren concessie aan den Sovjet-eisch om de Europeesche volken door vertegenwoor digers. die Moskou aangenaam zijn, over hun lot te laten „beslissen”. Dat betee- kent niet meer of minder dan het prac- tisch prijsgeven van Europa aan het bolsjewisme. Wpt tot nu door vooruit ziende politici werd ingezien, wordt thans officieel door Washington bevestigd. De gevechten aan het Oostfront De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Zooals Radiopraatje Max Blokzijl In de serie Brandende Kwesties spreekt Max Blokzijl morgen over Hilversum I om 18.45 uur. De titel van zijn praatje is: blijkt, waren de Duitsche troepen ten „Een Nederlandsch ooggetuige in West- Duitschland”. zijn hoogtepunt nadert en de zorgen van de minder bedeelden groeien neemt ook de verantwoordelijkheid van hen. die een offer kunnen brengen, hand over hand toe Zoo is in slechts één week tijd, n.l in de periode van 1520 Nov voor onze minder bedeelde volksgenooten een be drag bijeengebracht van f 102.652.89. Deze mooie som wordt gevormd door giften van enkele centen tot bedragen van duizenden guldens. Voorts is hierin niet begrepen de opbrengst van collec ten. Winterhulp Nederland zal zorg dra gen. dat dit geld in handen komt van hen. wier extra zorgen in deze winter maanden zoo goed mogelijk verlicht die nen te worden. Ten einde teleurstelling te voorkomen deelt de staf N.AD. mede, dat de aan melding voor vrijwillige dienstneming in de kampen, welke begin Juli 1944 aan vangen van heden af weder openstaat tot 15 April 1944. Jongelieden tusschen 17 en 24 jaar, moeten zich verbinden voor één jaar, behalve zij, die solliciteeren naar een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs; deze laatsten ver binden zich voor een half jaar. Tevens wordt er nogmaals met nadruk op ge wezen, dat zij, die in eenig studiejaar als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool, in dien zij den leefijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar, hun arbeidsdienstplicht. ver vuld moeten hebben. Het verdient daarom aanbeveling na gedaan eindexamen H.B.S. of gymnasium eerst vrijwillig den arbeidsdienstplicht van een half jaar te vervullen alvorens verder te studeeren, ook al is men nog geen 18 jaar. Aanmel ding van aanstaande studenten dient even eens vóór 15 April 1944 te geschieden. Zij. die in 1944 niet voor hun eindexamen slagen, maar zich reeds hadden aange meld, worden op verzoek van hun ver bintenis ontheven. Verdere inlichtingen verstrekken de aanmeldingsbureaux te Groningen, Leeu warden. Assen, Emmen, Zwolle. Almelo, Apeldoorn. Nijmegen, Utrecht, Amster- dam, den Haag, Rotterdam. ’s-Hertogen- bosch. Eindhoven en Maastricht. doorbraak door de Duitsche stellingen ge ien van Drukte in de koolcentra van ons land in verband met de „winterkoolcatn- pagne”. De winter- of bewaarkool wordt, nadat ze van de vuile bladeren is ontdaan, gedurende de wintermaan den in vorstvrije bewaarplaatsen op geslagen. Het opstapelen van de be waarkool. (C.N.F.-Kuiper) Door een verordening van den Rijks- commissaris voor de bezette Nederland sche gebieden van 13 Nov. 1943 is in overeenstemming met den Leider van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden uit de Leden der N.S.B. en haar organisaties een gewapende land wacht opgesteld, die tot taak heeft ter ondersteuning van de gewone politie en in zeer nauwe samenwerking met deze, leven en goed van de ordelievende bevol king en de openbare instellingen van eiken aard te beschermen voor over vallen en sabotage, controle op het ver keer uit te oefenen, alsmede alle aan vallen op de openbare veiligheid en orde af ta weren. Deze verordening en de hieruit voort vloeiende opstelling van de „Landwachi Nederland" was een onvermijdelijke noodzaak, die voortsproot eendeels uit de talrijke verraderlijke overvallen op leden der N.S.B. en leden van het politiecorps, andersdeels ook uit de overvallen op lijf en goed van de bevolking in Nederland. Uit deze overvallen en sabotagedaden is gebleken, dat in Nederland misdadige elementen aan het werk zijn, voor welker bestrijding de gewone politie niet stérk genoeg is. Wanneer daarom is overge gaan tot de instelling van de „Landwacht Nederland”, is dat geschied met het oog op de toestanden, welke de openbare orde en veiligheid in Nederland in gevaar brachten De commissaris-generaal voor de veilig heid en Höhere SS und Polizeiführer, SS- Obergruppenführer Rauter, heeft op grond van de verordening van den Rijkscommis. saris een beschikking uitgevaardigd, waar uit het arbeidsressort van de „Landwacht Nederland” blijkt en waarin de bevoegd heden zijn omschreven, welke aan de „Landwacht Nederland” gegeven zijn. Bo. vendien behelst deze beschikking de me dische en sociale verzorging der leden van de „Landwacht Nederland”. Tot inspecteur-generaal van de „Land wacht Nederland" heeft de Rijkscommissa. ris den plaatsvervangenden Leider der N S.B., van Geelkerken benoemd en tot inspecteurs den voorman der Germaan- sche SS SS-Standartenführer Feldmeyer en den commandant der W.A. Zondervan. De „Landwacht Nederland" ressorteert als een soort hulppolitie ten aanzien van haar optreden onder den Höheren SS- und Polizieführer. De organisatie en het in terne bestuur worden geleid door den inspecteur-generaal resp. de beide in specteurs. De leden der Landwacht hebben het recht, in de uitoefening van hun dienst de identiteit van personen, die zich door hun openbaar gedrag op de een of andere wijze verdacht maken aan de hand van het persoonsbewijs vast te stellen en deze personen in geval van ernstige verden king voorloopig te arresteeren. De leden van de Landwacht kunnen ook in speciale opdracht van den com mandant der Nederlandsche Staatspolitie op bepaalde plaatsen personencontrole houden en personen, die zich met be hoorlijk kunnen legitimeeren. arrestee ren. Voorts zijn zij bevoegd tot het con- troleeren van aut/s met Nederlandsche nummerborden Wanneer personen onbe voegd of op verdachte wijze de te be schermen of te bewaken objecten na deren, kunnen zij door de leden der Landwacht voorloopig gearresteerd wor den. Het recht tot arrestatie houdt de bevoegdheid in. de te arresteeren per sonen te visiteeren op wapenen gevaar lijke voorwerpen en illegale geschriften en gevonden voorwerpen in beslag te nemen. Huiszoeking door leden der Landwacht is bij wijze van uitzondering slechts dan toegelaten, als een op heeterdaad betrapt persoon rechtstreeks achtervolgd wordt en men kan aannemen dat hij in de wo. ning in kwestie is gevlucht en daar gear, resteerd kan worden. In alle andere ge vallen blijft het verrichten van huiszoe kingen de taak van de gewone politie. Gebruikmaking van de wapens De leden van de Landwacht zijn ge rechtigd van hun wapen gebruik te ma ken, als zij hun taak niet op andere wijze kunnen vervullen. In het bijzonder mo gen zij van hun wapen gebruik maken bij den afweer van een aanval of van een bedreiging met onmiddellijk gevaar voor lijf en leven, of als een te arrestee ren persoon of een gearresteerde vlucht of ondanks eerste sommatie zijn vlucht voortzet. Indien een te arresteeren persoon ver dedigingswapenen van welken aard ook na sommatie niet onmiddellijk neerlegt of de neergelegde wapenen weer op neemt, kan de landwachter eveneens van zijn wapen gebruik maken Hetzelfde recht heeft hij, als een te arresteeren persoon of een gearresteerde een actie- ven tegenstand biedt, welke slechts door gebruik van de wapenen kan worden gebroken. OUDE DAME VOOR ƒ35.000 ƒ40.000 OPGELICHT: Voor de rechtbank hier ter stede heeft als verdacht van diefstal en oplichting terecht gestaan de 34-jarige A. H.. electrisch lasscher alhier. Deze ver richtte in het voorjaar van 1940 werk zaamheden in een in aanbouw zijnd huis aan den Kanaalweg. Toen de schoorsteen daarvan omviel en verd. ten behoeve van de wederoprichting daarvan in het aan grenzende huis moest zijn maakte hi; kennis met de bewoonster daarvan, een dame op leeftijd, mevr. G.-L. Hij maakte een sympathieken indruk op haar, zoodat zij toen zij eenige karweitjes moest laten opknappen, hem dit liet doen. Toen zij ongedierte in haar huis ontdekte, en verd. om raad vroeg, verwees deze haar eerst naar den reinigingsdienst. Doch daarvan wilde mevr. G. niet weten en daarom nam verd. het op zich, de woning te zuiveren. Hij vroeg voorschotten om de benoodigde vloeistoffen aan te schaffen, welke, vol gens zijn zeggen, zeer duur waren Aan vankelijk beperkten die voorschotten zich tot enkele honderden guldens, doch de be. Westen van Kief tot een tegenoffensief overgegaan. Deze operaties, die thans afgesloten zijn, hadden tot resultaat, dat de bolsjewieken iets naar het Oos ten zijn teruggedrongen, waardoor een is verijdeld. Het zwaartepunt der vechten is thans verplaatst naar sector van Gomel en het gebied Tsjerkassy. Bij Gomel naderen de ge vechten de Pripetmoerassen, zoodat het terrein zeer moeilijk wordt. De bolsje wieken oefenen hier zwaren druk uit Wanneer de vorst intreedt en de moe rassen bevriezen, wordt de toestand ge heel anders, aangezien dan ook zware wapens aan de gevechten kunnen deel nemen. Bij Tsjerkassy hebben de hevige aan vallen der bolsjewieken tot dusver nog niet tot het doel het insluiten der Duitsche troepen geleid. De hevige gevechten in dezen sector duren echter nog voort. De Führer heeft het eikenloof, be- hoorend bij het ridderkruis van het Ijzeren kruis, verleend aan luitenant- generaal Otto Schünemann, comman dant van een infanteriedivisie, als 339sten soldaat van de Duitsche Weer macht. De meening te Berlijn volkomen kalmte ziet men te Ber- •ijn het resultaat tegemoet dat het onder. zmidi,,Vnan Roosevelt. Churchill en Stalin uit Rer?Hen uopleveren- meldt het A.N.P. dePlnemen nl-uA ?ai. sJek duidt toestand in’Ö"o",Vatting ,°P' ?at e,1] yost-Azie vooral een zorgvuldige doet schijnen, verklaart men Kringen, zullen BEREIDEN VAN KATTE-, KONIJNE- EN HAZEVELLEN Het kan nuttig zijn in dezen tijd er nog eens de aandacht op te vestigen, dat het. ingevolge art. 7 van de Huidenbeschikking 1939 no. 1 ver boden is katte- konijne- en hazevellen te koopen, te verkoopen, te bewerken, te verwerken, te doen bewerken, te doen verwerken of af te leveren, zonder daar toe van den directeur van het Rijks- y bureau voor Huiden en Leder te Am sterdam (Keizersgracht 277) verkregen schriftelijke vergunning. Overtreding is een strafbaar feit ingevolge de Distri- butiewet 1939. dragen werden steeds grooter Onder ver. schillende voorwendsel' wist verd, geid los te krijgen en mevr G aan het lijntje te nouden Zoo beweerde hij o.a dat hij bepaalde vloeistoffen uit Parijs moest hebben, die maar niet aankwamen Of- scnoon net ongedierte verdwenen was, ontdekte verd. het toch op eens weer. Op die manier wist verd tusschen Me» 1940 en Januari 1943 van mevr G.-L. een be drag van 35.000 40.000 los te krijgen. De oude dame moest eindelijk haar effec ten en tafelzilver te gelde maken en heeft tenslotte verd. in goederen betaald En verdachte leefde daar duur van. Toen mevr. G. van den Kanaalweg moest verhuizen, was verd haar bij het inpak ken behulpzaam en van deze gelegenheid maakte hij gebruik om een wintermantel en een paar japonnen weg te nemen Verd. gaf deze feiten toe, doch ont kende óók wollen dekens en linnen huis- houdgoed zooals hem eveneens ten laste was gelegd, te hebben ontvreemd De president: U neemt nu wel een zeer berouwvolle houding aan. maar wat u ge daan hebt, is meer dan schandelijk! De Officier noemde het eveneens een zeer ergerlijk feit, waaraan de verdachte zich heeft schuldig gemaakt Deze heeft ook verder met het geld niets goeds ver richt integendeel, hij heeft er goed van geleefd groote bedragen uitgegeven Hij leefde met een vrouw, die veel geld kostte Spr. eischte tegen verd.. die al eens werd veroordeeld 3 jaar gevangenis, straf met aftrek van de preventieve hech tenis. De raadsman van verdachte bepleitte ontslag van rechtsvervolging, subs, invrij. heidsstelling. meer subsidiair rekening te houden met het bedrag dat verd. aan vankelijk als voorschot ontving. De aanvragen voor deze Ausweise moe ten voor Nederlanders schriftelijk bij* den politiepresident te ’s-Gravenhage. postbus 264, ingediend worden, voor Rijks, duitschers bij den Polizeioffizier beim Beauftragten des Reichskommissars Den Haag. Plein 1813. nr. 4. De aandacht wordt speciaal gevestigd op het feit, dat alle verzoeken met uit voerige redenen omkleed dienen te zijn en alle volledige gegevens van den verzoeker moeten bevatten (beroep, naam, volledige voornamen, geboortedatum en -plaats woonplaats en straat, nummer van den Duitschen pas of van het persoonsbewijs, van het persoonsbewijs moet daarenboven de letter opgegeven worden). Zij, die ondanks herhaalde perspubli caties tot op heden een dergelijk verzoek nog niet hebben ingediend, dienen dit alsnog in hun eigen belang te doen. Het gebied Clingendaal Daar het gebied Clingendaal in de naaste toekomst eveneens afgesloten wordt, moeten verzoeken om een Ausweis die recht geeft tot het betreden van dat gebied, voor zoover deze nog niet zijn ingediend, alsnog ten spoedigste inge diend worden. Uit alle verzoeken moet blijken voor welk gebied men een Aus weis noodig heeft. Formaties Amerikaansche bommen- werpers zijn gisterochtend naar West- Duitschland gevlogen. Een der forma- 1 ties trachtte eerst, naar het D.N.B. ver neemt, een aanval op Zuidwest-Duitsch- land te suggereeren, terwijl een tweede met sterke jagerbescherming dwars door Nederland vloog en vervol gens naar het Ruhrgebied doordrong. De Duitsche luchtverdediging keerde zich met sterke strijdkrachten tegen de vijandelijke bommenwerpers en be streed voortdurend de aanvallende Amerikaansche vliegtuigen, hinderde hen bij de uitvoering van een gecon- centreerden aanval en drong hen ten slotte naar het Westen terug. Daarbij wierpen de Amerikaansche formaties, voor een deel door de omstandigheden gedwongen, verspreid bommen in het Zuidelijke Ruhrgebied en op Belgisch gebied neer. Slechts op één plaats ont stonden schade en vrij geringe persoon lijke verliezen. Het neerstorten van ver scheidene viermotorige toestellen boven het Ruhrgebied is waargenomen. Drie andere vijandelijke vliegtuigen zijn bo ven Nederland neergeschoten. Vierde luchtslag bij de Gilbert-eilanden Het Japansche hoofdkwartier meldt: Maandag hebben luchtstrijdkrachten der Japansche marine in de wateren bij de Gilbert-eilanden vijandelijke vlootstrijd- krachten aangevallen. Zij brachten 2 vliegkampschepen en 1 niet nader aan geduid oorlogsschip tot zinken één dezer vliegkampschepen ging onmiddellijk on der. Een groote kruiser werd zwaar be schadigd en in brand gebombardeeerd. Zes onzer vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Deze slag zal „vierde luchtslag bij de Gilbert-eilanden” hee- Jen. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFD KWARTIER VAN DEN FÜHRER. 1 December. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Van het bruggenhoofd Cherson uit on dernamen bergjagers een plaatselijken aanval. Zij drongen in vijandelijke stel lingen binnen, rolden die op en wierpen de bolsjewieken naar het Oosten terug Terwijl er op het bruggenhoofd Nikopol slechts een beperkte gevechtsactiviteit heerschte. werden in de groote bocht van den Dnjepr en ten Noordoosten van Kriwoi Rog en ten Zuidwesten van Krementsjoeg hevige aanvallen der bolsjewieken afge slagen en door krachtige tegenaanvallen penetraties van de gevechten der vorige dagen opgeheven of verkleind. Bij Tsjer kassy gingen formaties pantserwagens en pantsergrenadiers, op doeltreffende wijze door de luchtmacht gesteund, tot tegen aanvallen over. In verbitterde gevechten werd een vijandelijke gevechtsgroep ver nietigd en een tweede ingesloten. In het gebied van Gomel versterkte de vijand zijn druk op onze stellingen tus schen Pripjet en Berezina. Verscheidene Sovjetaanvallen werden door geslaagde tegenacties opgevangen of afgeslagen en vrij sterke groepen gereedstaande Sov jetstrijdkrachten uiteen geslagen. Hevige vijandelijke aanvallen ten Zuidwesten van Kritsjef mislukten. Bij den autoweg ten Westen van Smo lensk gingen de bolsjewieken met sterke infanterie, en pantserstrijdkrachten op nieuw tot den aanval over. Hun door braakpogingen werden verijdeld, plaat- seiijke penetraties in een tegenoperatie opgeheven. In het penetratiegebied van Newel werd de vijand gisteren door eigen aanvallen uit nog meer terreinsectoren teruggeworpen. Aan het Zuid-Italiaansche front mis lukten verscheidene vijandelijke aan vallen op onze hoogtestellingen in den Centralen sector. In den Oostelijken sec tor zette de vijar.j over een smal front zijn zware aanvallen tot in den avond voort. De door sterke formaties vlieg tuigen en geconcentreerd artillerievuur gesteunde Britsche aanvalsformaties wer den in bloedige gevechten opgevangen. Een enkele kilometers diepe penetratie in onze stellingen werd afgegrendeld. In het Middellandsche Zeegebied be schadigden Duitsche torpedomotorbooten voor Elba een Britsche torpedomotorboot door haar te rammen en door artillerie- treffers. Andere booten brachten in de Adriatische Zee een vijandelijk motor- zeilschip op. Bij slecht zicht drongen gisteren over dag vijandelijke luchtstrijdkrachten en gedurende den nacht eenige stoorvlieg- tuigen West-Duitschland binnen. Zij lieten op eenige plaatsen brisant- en brandbommen vallen, waardoor geringe schade werd aangericht. Luchtverdedi- gingsstrijdkrachten vernietigden 7 vijan- de'.ijke vliegtuigen. In den strijd tegen de Britsch-Ame- rikaansche scheepvaart hebben lucht macht en marine in de maand Novem ber 38 troepentransportschepen en koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 306.900 brt. tot zin ken gebracht; 27 transport- en koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 176.000 brt. werden zoo zwaar beschadigd, dat vele dezer sche pen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 90.000 brt. verloren geacht kunnen worden. Voorts kregen 19 sche pen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 90.000 brt. bom- of torpedo- treffers. Marine en luchtmacht brachten de volgende vijandelijke oorlogssche pen tot zinken: 14 Torpedojagers, één fregat, 1 korvet, 3 duikbooten en 6 tor pedomotorbooten. Voorts werden een lichte kruiser, 6 torpedojagers, 4 duik booten, 4 torpedomotorbooten en 5 be- wakingsvaartuigen voor het grootste deel zwaar beschadigd. Kenteekenen De leden der Landwacht dragen om den linkeronderarm een rooden band met het zwarte opschrift „Landwacht Neder land”. Bovendien zijn zij in het bezit van een speciale legitimatie. Verwacht wordt, dat de ordelievende bevolking de „Landwacht Nederland” bij het vervullen van haar dienst op alle wijzen ondersteunt en er daarmee toe bijdraagt, dat rust en vrede in het land hersteld en gehandhaafd worden. Alle misdadige elementen kunnen erop reke nen. dat tegen hen onverbiddelijk wordt opgetreden. van de genoemde zijde verder wordt meegedeeld, achter zijn Atlantischen Wal sterke krachten geconcentreerd. Als de invasie mocht komen, dan is het uur der beslissing gearriveerd. Het schijnt de vraag te zijn, of Sta lin zich veel voorstelt van het voorstel aan het Duitsche Volk. Stalin is zelf een dictator en kan, beter dan de an deren weten, hoe een onder een auto ritair gezag levend volk hierop zal rea- geeren. ,,De vitaliteit van Berlijn en de an dere Duitsche steden is sterk en men staat aan de zijde van de politieke en militaire leiding van het Volk”, aldus de autoriteit in de Wilhelmstrasse. „Duitschland zal dezen oorlog stoer en zonder compromis tot aan de overwin ning voeren. Het Europeesche continent doorstaan en de gevolgen hiervan dwongen.” BEVALLEN: M. G. H. Dekker geb. Beekink. z. C. J Scheepers geb. No tenboom. d. M Boelhouwer geb. van Altena. z. C A. Capel geb. Door- ackers. d. W. Dalen Gilhuys geb. Obolonsky, z. F Rodenburg geb Pij per. z. H. P. Neleman geb Meijer, z. E. H. Wiebenga geb. Dolman, d. F. C. Lindhout geb. Rutten. d S. M. Vuijk geb. Voerman, z C. Uitenbo- gaart geb. de Graaf, z. C P M Dul- laart geb. Hochstenbach, z. M E de Roo geb. van der Geld. z. J. W Kern huis geb Polier, z. J. H. van Nes geb Thijsse, d. C. van der Spek geb. Weevers, d. W. J. Runderkamp geb. Schuling. z. H. Quist geb. Helleman, d. R F van der Stel geb Leemourg. z. T. H. Dumerniet geb. van Leeuwen, z. C. A. J. Morel geb. Verheul, d. A Roeleveld geb Spaans, d. J. R. C. Muller geb. Bijleveld. d HL. Adam geb Egter van Wissekerke. d. W. C. Buis geb. Bal, d J Oschmann geb. van Veen. d. MM. Marinus geb. Figoluszek. z M J. van der Kleij geb. van der Male. z. B. Jongejan geb. den Heijer. d. M. Twilt geb. Knoesten, z. H. G. M Buiteman geb. Titgens. z. M van Egmond geb. Rijs- dam. z. S. H. H. van der Steen geb. de Vos. z. A. de Ruijter geb. van der Zwan, d. S. Flinterman geb Eman. z. OVERLEDEN: J. de Niet, vrouw van J, Pronk, 71 j. L. Pronk, vrouw van G. Kleijn, 50 j. M. de Wolf, man van P. van Eek, 73 j. Q. Verrijk, weduw naar van C. T. van Dijk, 72 j. T. Brands, weduwnaar van H. Kassens, 64 j. L. J. Eversteyn, ongehuwde man, 77 j. M. M, van Beest, weduwe van J. A. M. Mulder, 72 j. J. Labordus. man van G. Kruis, 81 j. C. G. Looyen, ongehuwde vrouw, 18 j. E. M. de Graaf, weduwe van H. H. Boek, 75 j. K. Zevenbergen, weduwe van J. Kraak, 83 j. J. B. G. Forger, man van M. Oxener. 60 j. B. D. W. J. van Garde, ren, man van E. J. M. H. Mak, 62 j. G. Goedel, weduwe van C. W. Christen, 84 j. J. H. Mulder, man van J. M. E. Blommert, 62 j. A. Meulstee. man van M. Schipper, 66 j. A. J. M. Elder- horst, ongehuwde vrouw. 81 j. L J. Michon. vrouw van G. Zandbergen, 38 j. Reuter meldt, dat te Cairo een confe rentie van eenige dagen heeft plaats gevonden tusschen den Engelschen pre mier, Winston Churchill, president Franklin D. Roosevelt, en den Chinee- schen staatschef maarschalk Tsjang Kai Sjek. In den loop van deze week communiqué worden uitgegeven, over men het na geworden. Tijdens de conferentie is Cairo practisch van de buitenwereld afgeslo ten geweest. Roosevelt en Tsjang Kai Sjek. die door zijn vrouw werd vergezeld, zijn per vliegtuig naar Cairo gekomen, Churchill per schip. Na het langdurig onderhoud te Cairo zijn Churchill, Roosevelt en Tsjang Kai Sjek thans op weg „naar de een of andere plaats in Iran”, waar zij Stalin zullen ontmoeten. Als plaats van samen komst wordt de hoofdstad Teheran ge noemd. Wat te Teheran zal worden besproken S.P.T. meldt uit Berlijn: Volgens me- dedeelingen van een Duitschen diplo maat zou de Wilhelmstrasse over het plan van de besprekingen tusschen de Geallieerde staatshoofden goed zijn in gelicht. Men wil Stalin de uiteindelijke Engelsch-Amerikaansche plannen voor leggen, terwijl Tsjang Kai Sjeks aan wezigheid in verband zou staan met de Anglo-Amerikaansche hulpactie aan China. Volgens den Duitschen zegsman zou den op de conferentie te Teheran 6 punten worden behandeld, t.w.: Roosevelts eisch naar steunpunten in Siberië, ondersteund door het feit van de actie tegen Berlijn; Stalins eisch naar de onmiddellijke oprichting van een tweede front; Coördineering van den geconcentreer- den aanval tegen Duitschland; De Balkankwestie; Pogingen om het eens te worden over de Europeesche grenzen; Een capitulatie-ultimatum aan het Duitsche Volk, onder het dreigement van vernietigende bombardementen uit de lucht. De Amerikaansche staatssecretaris Cordell Hull zou reeds op de Moskou sche conferentie naar steunpunten in Si berië hebben gevraagd. In Berlijn ge looft men niet, dat Stalin dit „tweede front in den rug” zal accepteeren, nu hij er een in West-Europa verlangt. Te Moskou zou Molotof hebben ver klaard, dat de regeling der grenzen een kwestie is, die na den oorlog moet wor den behandeld. Eden zou generaal Mi- hailowitsj (Zuid-Slavië) hebben aange raden het eens te worden met generaal Tito. Van Duitsche zijde is men voorts van oordeel, dat het dezer dagen uit te ko men officieele Engelsche communiqué niets zal zeggen over de militaire resul- tater van deze eerste ontmoeting der Geallieerde staatshoofden. Er zouden stemmen zijn opgegaan, volgens welke Eden’s optimistische verklaring over het tweede front niet in alle opzichten de goedkeuring heeft verkregen van de Engelsche en Amerikaansche autoritei ten. Duitschland is evenwel tegen een invasie gewapend. Het heeft, naar Sinds de invoering van den maatregel, dat de slager, bij eiken aankoop van vleesch door een klant, dezen een bewijs moet geven, dat hij recht heeft op een bepaalde hoeveelheid been hebben ons van verschillende zijden vragen bereikt over de hoeveelheid vleesch. welke op t .1 rantsoenbon moet worden verstrekt. Nadrukkelijk wijst men er van bevoegde zijde op. dat per rantsoen van honderd gram, de klant recht heeft op 75 gram vleesch en 25 gram been. De verhouding is dus steeds drie op een. Indien een slager zich hieraan niet houdt, dient hij door den klant er op te worden gewezen. Mocht dit niet helpen, dan wende men zich tot de Plaatselijke Toewijzingscom- missie. die den betrokkene dan wel tot rede zal brengen. Ook kan men bij een anderen slager gaan, die de belangen van zijn klanten beter behartigt. In het algemeen zal dit wel helpen, want de slagers verliezen niet graag klanten, aan gezien daardoor de omzet wordt vermin derd, hetgeen bepaalde, zeer onaange name gevolgen voor hen zou kunnen hebben. Sommige slagers de goede niet te na gesproken hebben soms de ge woonte, het aangewassen vet van het vleesch af te snijden. Hoewel dit niet toelaatbaar is. bedenke men anderzijds wel. dat de slagers slechts over weinig vet vleesch kunnen beschikken, zoodat men zeker niet elke week recht op vette lappen kan doen gelden. Meer dan een ton voor de minder bedeelden Nu de winter

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1