Donderdag 2 December. Succesvolle Duitsche tegenaanvallen I Hi Nó. 18658. T943. Spergebied Scheveningen O x De conferentie Roosevelt- Churchill-Tsjang Kai Sjek 11 Tabak uit de Oostgebieden BINNENLAND STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN SPORT AGENDA 4 VOOR DE JEUGD - w L te ONDERWIJS KERKNIEUWS Britsche strijdkrachten bloedig afgeslagen Vrijdom van straf voor distributiedelicten Vijand verloor bij aanval op Weit- Dnitichland 42 vliegtuigen Afhalen distributiebescheiden VERDUISTEREN Van 16.45 uur tot 8.15 uur Maan: 2 D»c. op 12 «0 u. onder "1.55 u.; 3 Dec. op y„ ouder 23.14 u. Bonaanwijzing zeep Sportrevue Wijziging Verordening voorkoming dubbele belasting Verscherping der aanmeldings- bepaling - BURGERLIJKE STAND 2 December Wijziging Ziekenfondsenbesluit Activeering van de economische krachten in Polen De strijd in Zuid-Italië Ukraina Virginia sigaretten” voor Nederlandsche rookers j - fis I ir' HAAGSCHE COURANT n Gister- door Cairo Werp geen scherp tusschen de aardappelschillen over kan HERDENKING O. CHANTEPIE DE LA SAUSSAYE: In de samenkomst, die Zater. dagmiddag 12 Dec. a.s. in de Waalsche kerk hier ter stede gehouden wordt ter gelegenheid van het feit, dat het 125 jaar geleden is, dat de bekende hoogleeraar prof. dr. D. Chantepie de la Saussaye ge boren werd, zullen het woord voeren de heeren E. Michelin Moreau, predikant bij de Waalsche gemeente ter plaatse, prof, dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink, hoog leeraar te Leiden en mr. dr. J. J. R. Schmal, uit Voorburg, lid van Ged. Sta ten van Zuid-Holland. Aan den oever van den Dnjepr. Door den veldkijker con troleert een vooruitgeschoven post doorloopend den door den vijand bezetten Dnjepr-oever. Geen beweging ontgaat! hem. Zoodra er iets gaande is, maakt hij alarm. Alle wapens komen dan, tot afweer gereed, in actie (S.S.P.K. Merz-O.HJ Mórgen van 8.3016.30 Groot Herto- ginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) de letters Bie t.m. Brui Ooststraat 1 van 916 uur de letters Br t.m. Ce; van Nijenrodestraat 16 van 9—15.30 uur de letters Ble t.m. Bro. Voor de verdere letterindeeling raad plege men de publicatie op pagina 2. BENOEMING: De burgemeester van ’s-Gravenhage heeft tot onderwijzeres aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs, Wouwermanstraat 7. benoemd mevr. A. Molenaar-Wiersma, tijdelijk on derwijzeres alhier. Gedurende December geven bon .Alge meen 716” van de bonkaart voor voe dingsmiddelen en bon A B eenheidszeep” van de aan kinderen beneden 8 jaar uit gereikte kaarten recht op een stukje luchtgevulde eenheidstoiletzeep (40 of 57 pCt.), of op een stukje eenheidstoilet zeep (14, 15 of 21 pCt.) of het doen was- schen van 5 kg droge vuile wasch. Voorts geven bon „Algemeen 717” van de bon kaart voor voedingsmiddelen en bon „A B Waschpoeder’’ van de aan kinderen beneden 8 jaar uitgereikte kaarten recht op 250 gram waschpoeder of zeeppoeder of op het doen wasschen van 9 kg droge vuile wasch. Bon „A B Toiletzeep” van de aan kinderen beneden 2 jaar uitge reikte kaarten geeft recht op een stukje van 50 of voorzoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). gebroken vijandelijk bataljon een tegenaanval vernietigd. Bij Tsjerkassy hebben onze «roepen in een succesvol verloopenden tegenaan val het tijdelijk ingesloten, onder bevel van majoor Kastner dapper strijdende grenadierregiment 105 ontzet. Tusschen Pripjet en Beresina werden verscheidene in de vorige dagen ontstane penetraties door tegenaanvallen opgeheven en aan vallende vijandelijke gevechtsgroepen teruggeworpen. Ten Noordwesten van de monding der Beresina werden vrij sterke gereedstaande strijdkrachten der bolsje wieken door doeltreffende aanvallen der 'luchtmacho en het geconcentreerde ar tillerievuur uiteengeslagen. Ten Westen van Kricsjef duren de harde gevechten voort. Aan den autoweg van Smolensk duurt de afweerslag met toe nemende hevigheid voort. De bolsjewie ken liepen met 22 infanteriedivisies tot 'in den nacht storm op de Duitsche stel lingen. Onze troepen sloegen hen bloe dig terug en behaalden zoodoende gis teren een nieuw afweersucces. Ten Zuidwesten en ten Westen van Newel verliepen eigen aanvalsoperaties in weerwil van het taaie vijandelijke ver zet succesvol. Boven het Oostelijk front werden in November 865 Sovjetvliegtuigen •waarvan 54 door formaties van het leger, neergeschoten. Kapitein Barkhorn, groeps. commandant bij een jachteskader, behaal de zijn 200ste overwinning in de lucht. Aan het Zuid-Italiaansche front nam de vijandelijke aanvalsactiviteit in den Oos- teiijken sector tijdelijk af. Slechts op één punt vielen Britsche strijdkrachten, ge- steund door pantserwagens, viermaal ach tereenvolgens onze stellingen aan. Zij •werden bloedig afgeslagen, eenige pantser, •wagens werden stukgeschoten. Duitsche slagvliegers plaatsten treffers op vijande lijke batterijen aan den mond van de Sangro en vernietigden een aanzienlijk aantal auto’s. In luchtgevechten werden 8 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Formaties Amerikaansche vliegtuigen deden gisteren overdag een aanval op West-Duitschland en lieten bommen op eenige plaatsen vallen. Bij dezen aanval verloor de vijand 42 vliegtuigen, in hoofd zaak zware viermotorige bommenwerpers In den afgeloopen nacht vielen Duitsche vliegtuigen doelen in Zuid-Engeland aan. Torpedomotorbooten brachten in den afge loopen nacht vlak onder de Engelsche Zuidkust een schip van 1000 ton, dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd Britsch kustconvooi, tot zinken. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 2 December. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In de groote bocht van den Dnjepr viel de vijand slechts op enkele plaatsen met vrij zwakke strijdkrachten tevergeefs aan. Daarentegen namen de gevechten om de penetratie ten Zuidwesten van Kre- mentsjoeg in hevigheid toe. Een door gebroken vijandelijk bataljon werd in Honderden Nederlandsche vrijwilligers zijn Dinsdag j.l. naar het Oostfront vertrokken; hieronder bevond zich een groot aantal manschappen van den Landstorm. Op onze foto: Obergruppenführer en General der Polizei Rauter inspec teert met Mussert de vrijwilligers, die naar het front zullen vertrekken. (C.N.F.-Meyer) De vrijlating van Mosley Het amendement, dat door een groep Labourleden in het Engelsche Lagerhuis is ingediend en dat de vrijlating van Mos ley voorstelt als een verslapping van de oorlogsinspanningen, is gisteren met 327 tegen 62 stemmen verworpen. In het debat zeide de minister van Bin- nenlandsche Zaken, Herbert Morrison, dat de genomen maatregelen zijn voortgeko men uit juridische overwegingen en dat men niets liever wil dan het reeds ver dwenen fascisme in Engeland verre te houden. Sir Oswald Mosley is niet alleen een totaal onbelangrijk maar eveneens een ziek man die, ook al zou hij willen, niet meer politiek actief kan zijn. De minister van Justitie deelde aan het eind van het debat nog mede, dat gelijk met Mosley en zijn vrouw 600 Engelsche fascisten uit de gevangenis ontslagen en gedeeltelijk onder politietoezicht gesteld zijn. Schermen: In de zaal Ter Weer namen 24 schermers deel aan een floretwedstrijd voor junioren. Zij werden ingedeeld in 3 poules, waaruit, er telkens 3 werden ge plaatst voor de finale. De 13-jarige Henk Lamet, de jongste deelnemer, werd win naar zonder één verliespartij en hij boekte met 14J pnt. het hoogste totaal ten aan zien van den stijl. De uitslag was: 1. H. Lamet (alhier) 8 gew. part. 9 ontv., 24 geg. tr.; 2. Koningsbrugge (Utrecht) 6 1221; 3. P. Abrahams (alhier) 418— 17; 4. C. v. d. Zweep (Utrecht) 614 21; 5. J. Scheepers (alhier) 41618;; 6. A. v. Oussoren (A’dam)7. A. v. Lin- ge (Utrecht); 8. R. Gillet (Rdam); 9. P. Kal alhier). In dezelfde zaal werd een floretwedstrijd gehouden voor Zuid-Hol- landsche schermers, die nog geen len, 2en of 3en prijs hebben gewonnen. Er waren 20 deelnemers, die in 2 poules werden ondergebracht De uitslag was: 1. Th. v. Es (VWB) 8—16—35; 2. J. Leegsma (TW) 7—24—33; 3. B. v. Es (VWB) 6—21 —30; 4. J. Bokstein (VWB) 5—25—24; 5. P. Fraterman (St. Michael) 53027 6 J. Gerrits (ADO)7. L. Seuneker (ADO); 8. G. de Jong (TW); 9. G. Roosch (Cyrano.); 10. J. Hartens (Abr.) Zwemmen; De bekende Duitsche rugslag- zwemmer Krebs is aan het Oostfront ge- sneuve 1. Ook Otto Wille, die in 1938 deel uitmaakte van de Duitsche ploeg, welke het Europeesche estafetterecord 4 x 100 m. op 4 min. 2.4 sec. bracht, is ala luitenant aan het Oostfront gevallen. Het Verordeningenblad bevat een wij ziging van het besluit ter voorkoming van dubbele belasting op het gebied der directe belastingen met betrekking tot het Duitsche Rijk. Hierbij wordt bij de ge noemde belastingen nog gevoegd de ven nootschapsbelasting. Het besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1941. hebber geb. van Heéhde z. OVERLEDENC. A. Bakker, man van C. M. Bekkers. 47 j. S. M. Verhage, wcJuwe van C. J. Dierx. 80 j. G. C. Harsveld, man van G M. Geilman. 42 j D. A. Baay. ongehuwde vrouw. 22 j C. Huijgen. man van D. C. Klop. 66 j J. Poortenaar, man van H. J C. Has- tedt, 64 j. K. van Es. weduwnaar van C Lampert. 72 j C Goudswaard, man van H. M. van der Ven. 57 j. A. J. Scholte. zoon. 2 j M Keuzenkamp man van G. C E. Demeijer. 37 i. Door een verordening van den Rijks- comrr.lssaris van 1 Dec. 1943 (11?/1943) is de aanmeldingsverordening aangevuld met de bepaling, dat thans ook personen, die bij verwanten onderdak vinden en personen, die een eigen tweede woning (b.v. landhuis jachthuis) bewonen, zich binnen 24 uren bij de plaatselijke politie autoriteiten moeten melden. De strafbe palingen der aanmeldingsverordening zijn aanzienlijk verscherpt. BEGRAFENIS B. Q. W. J, VAN GAR- DEREN: Onder zeer groote belangstelling is het stoffelijk overschot van den heer B. D. W. J. van Garderen directeur van de Nillmy op Oud-Eik en Duinen ter aar de besteld. Aanwezig waren tal van lei dende figuren uit het verzekeringswezen, vertegenwoordigers van banken en maat schappijen. commissarissen directie en personeel van het hoofdkantoor der Nill my en directeuren van de bijkantoren. In de aula hebben verscheidene sprekers per. soon en karakter van den heer van Gar deren geschetst. De heer L. J. Harmsen, directeur van de Nillmy, wees erop, dat de heer van Garderen in 1906 bij de Nill my kwam als eerste employé, na voor dien tijd officier te zijn geweest. Metter tijd werd hij in de directie opgenomen en heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de leiding der maatschappij. Onze sa menwerking is altijd zonder den minsten wanklank geweest. Hij was een beminne lijk en eenvoudig mensch, breed van op vatting met een serieuze levensbeschou wing, iemand, die dank zij zijn fijn gevoel voor humor, de gave had met anderen om te gaan. Namens den voorzitter van de Bedrijfs groep levensverzekeringen sprak prof. dr. M. van Haaften, namens het personeel W. J. Schellekens en namens de familie mr. dr. Renterghem, de heer Ch. E. Visser namens de jaargenooten. Tot slot sprak de hyer van 't Sant, oud-directeur van de Nillmy, die er op wees, dat de heer van Garderen reeds op 25-jarigen leeftijd eerste employé en op 30-jarigen leeftijd directeur was. Hij werd aan de maat schappij verbonden wegens zijn wiskun dige en bouwkundige gaven. Later bleek, dat hij ook literaire en administratieve gaven bezat. Hij is dan ook een buiten gewone kracht voor de Nillmy geweest. OP VLUCHTENDEN RIJWIELDIEF GE SCHOTEN: Gisteravond betrapten twee rechercheurs in de Hulshorststraat den 26-jarigen kolensjouwer D. A. J. R„ uit de Kokstraat op heeterdaad op het stelen van een rijwiel. Toen de man de vlucht nam en aan een sommatie geen gehoor gaf. vuurden de politiemannen eenige schoten op hem af. Ernstig in den rug getroffen, is R. naar het Roode Kruis ziekenhuis overgebracht. JUBILEA: Gisteren vierden de heeren J. J. Tuurenhout en J. E. M. Veeren, resp. als bakker en broodbezorger bij de N V. MeeL en Broodfabrieken ,,De Zeeuw” B. Hus in dienst, hun 25-jarig jubileum. De jubilarissen werden met hun echtgenoo- ten op het hoofdkantoor ontvangen, waar zij door de directie en chefs werden ge huldigd. BEVALLEN: A. Smitienaar geb. Lems, z. M. Taal geb. van der Zwan, z. N. de Wit geb. Nyenhuis d. H. J. den Boer geb. Arts, d. D. Brand geb. La- gerwij, z. G. Korbee geb. van Dijk. d. D. Bot geb. van der Sluis, d. S. Colsen geb. van Heiningen, d M. A. Rosdorff geb. Uhlig, d. C. de Ruiter geb. Bach, d. A. G. A. G. de Vries geb. Gerritsma, z. en d. A. Lodder geb. Laagerwaard, d. J. M. Koops geb Vennink, z. P. Secreve geb. Rijnsbur- ger, z. D. E. Dissevelt geb. Wentholt, d. E. N. Slotboom geb. Verhagen, z. M. W. Vogel geb. Oosterveen, z. H. E. Hogendoorn geb. Koenen, z. A. F. W. Knol geb. Kokken, z. W. Taal geb. van der Ven, d. I. C. van de Stolpe geb. Vilijn, d. T. B. B. Stra- ver geb. Boschma, z. J. H. de Graaf geb. Westerhoek, z. A. M. van der Velde geb. Vermeulen, d. J. C. Brand- ligt geb. Schram, z. J. G. E. van der Toorn geb. Hoogteijling, d. G. Lief- In het Verordeningenblad is versche nen een wijziging van het ziekenfond senbesluit. Hierbij wordt o.m. bepaald, dat de uitkeering bij overlijden niet wordt verstrekt voor een levenloos aangegeven kind, niet in geval van yermoedelijk over lijden en niet indien niet binnen drie maanden het verzoek tot uitkeering bij het bevoegde ziekenfonds is ingediend. Daarnaast worden regelen gesteld ten aanzien van den persoon, aan wien de uit keering zal worden gedaan. ces. Lizzy Valesco speelde de rol van het „chocoladebruidje” met pit. Men heeft zich de Scala-zaal was uitstekend be zet goed geamuseerd met dit vroolijke stuk. A. G. H. Holslag. DANSAVOND MAUD KOOL: avond heeft de danseres Maud Kool in „Diligentia” een uitvoering gegeven, waarbij zij door Jo van Otten aan den vleugel werd begeleid. Eensdeels hebben haar nieuwe nummers en in het bijzon der „Sirene” „Pastorale” en „Bolero” in hun vaak uiterst subtiele en persoonlijke vormgeving een geestelijke ontwikkeling van deze jonge kunstenares verkondigd. Doch daarentegen zweefde haar „Prome nade” met een niets verbloemende open hartigheid in het. geestelijk „luchtledige”, dat zoovele werken van Maud Kool heeft gekenmerkt en slechts aangename ver strooiingen voor het oog deed zijn. Der gelijke niemendalletjes zijn alleraardigst voor het oogenblik, doch zijn eigenlijk, ondanks de voortreffelijke techniek, waardoor zij worden .gedragen** toch het stof niet waard, dat ze doen, opwaaien. Overigens zal de muzikaliteit van Maud Kool zich moeten ontwikkelen, opdat nie« alleen de zin der bewegingen aan diepte zal winnen, doch ook de costumeering. Jo van Orten vertolkte soli en begelei ding op zeer verzorgde wijze, waarbij eenige eigen composities van zijn niet onverdienstelijk scheppend talent getuig den. Het weinig talrijke publiek bracht hartelijk gestemd applaus. K. Brink man. HET NEDERLANDSCHE KARAKTER ONZER BEELDENDE KUNST: De Amsterdamsche wethouder ir. J. Gra- tama heeft gisteravond voor leden en genoodigden van de Nederlandsch-Duit- sche kultuurgemeenschap, in de zaal van het genootschap. Buitenhof 21, een voordracht gehouden over „Het Neder landsche karakter onzer Beeldende Kunst”. Den nadruk leggend op het woord „Nederlandsch” stelde spreker de vraag of in den grooten tijd, dien wij beleven en waarin Europa tot een machtige eenheid groeit, Nederlan.’ cultureel niet min of meer in de ver drukking zou kunnen komen. Hij meen de intusschen deze vraag ontkennend te mogen beantwoorden met een beroep op de geschiedenis, die groote omwen telingen heeft gekend, welke echter geen van alle in Nederland haar ont staan hebben gevonden, terwijl dit ook met de tegenwoordige omwenteling niet het geval is. Nederland heeft alle gees telijke stroomingen doorgemaakt, het heeft de Renaissance doorleefd en het is zichzelf gebleven. Dat zal het ook blijven, nu het Nationaal-Socialisme over de wereld komt. In ieder boek over kunstgeschiedenis, onverschillig in welke taal geschreven, zijn roemrijke bladzijden aan Nederland gewijd. Met verscheidene lichtbeelden van treffende staaltjes van Nederlandsche architec tuur, schilderkunst en meubelkunst ver duidelijkte ir. Gratama zijn betoog, dat geheel op het typisch Nederlandsche karakter dezer cultureele uitingsvormen was gericht. Het zuiverst is dit karak ter voor den dag gekomen in jaren van nationale grootheid en volksch bewust zijn, zooals in onze Gouden eeuw. De voordracht werd met groote aandacht gevolgd, hetgeen aan het slot ook uit de luide teekenen van instemming bleek. RESIDENTIE-ORKEST: Het tweede volks concert der serie D, onder leiding van Frits Schuurman, heeft voor de bezoekers, die er zich op hadden verheugd kennis te maken met Bela Bartóks muziek voor dubbelstrijkorkest. harp klavier, slagwerk en celesta ongetwijfeld teleurstelling ge bracht, nu dit werk van het programma moest worden afgevoerd, omdat men niet tijdig de beschikking had kunnen krijgen over het voor de repetities benoodigde orkestmateriaal. Het concert werd nu ge opend met Schuberts overbekende maar toch altijd gaarne weer gehoorde onvol tooide symphonie, die een alleszins te waardeeren en ook gewaardeerde vertol king genoot. Debussy’s prélude l’après- midi d’un Faune” verhuisde nu van de eerste naar de tweede plaats op het eer ste programmagedeelte dat daardoor nu niet bepaald een homogeen aspect ver toonde. De subtiele zwoele sfeer van dit impressionistische toondicht werd in een verzorgde weergave goed getroffen en vond affiniteit bij de hoorders, die orkest en leider een kleine ovatie brachten, waar, in de eerste fluitist en hoboïst moesten deelen. Na de pauze speelde Felix de Nobel in goed contact met het terecht zeer ver kleinde orkest Mozarts concert voor piano in A gr. t. K.V, 414. dat hij zeer geache veerd, delicaat van toets en fijnzinnig muzikaal heeft voorgedragen. Ook hij mocht zich in warm gestemde, door bloe menhulde nog geaccentueerde bijvalsbe tuigingen verheugen. Johan Wagenaars prachtig gebouwde, meesterlijk geïnstru menteerde ouverture voor Shakespeare’s blijspel Driekoningenavond in een enthou. siaste vertolking, vormde een triomfante lijk concertbesluit. Mr. A. J. F. J. Jung, ,,’N LEK BANDJE”: Een stuk als dit is voor Johan Kaart, een kolfje naar zijn hand, al moet er direct bij gezegd worden, dat hij dit keer niet zoo sterk aanspeelt op de klucht, de charge er niet zoo erg dik oplegt. Maar daarom is er niet min der gelachen. Want het grappige van doen en zeggen, dat Kaart in de vermakelijke situaties in deze comedie vertoont,, was natuurlijk weer voldoende om het pu bliek te laten schaterlachen De geschie denis van het „chocoladebruidje”, de dochter van een rijken chocoladefabri kant, die op een nachtelijken autotocht panne krijgt en door haar verblijf in de woning van een jongeman allerlei com plicaties teweeg brengt met betrekking tot diens a.s. huwelijk, is heel eenvou dig, te simpel eigenlijk om er 4 bedrij ven mee te vullen. Sommige gedeelten zijn wat lang en ook met het oog op de klok kan er gerust een weinig besnoeid worden. Van een voorstelling als deze ligt de beteekenis uitsluitend in de wijze waarop het heele geval wordt voorgedra gen. Dat gebeurt door de „Komedianten” wel op de goede wijze. Zij hebben dit spel uitstekend opgevoerd, amusant, met veel zin voor humor, waarbij Kaart de kern vormde van alle komische voorval len. Ook de jongeren, die de Komedianten in dit stuk introducceren, hadden veel sue-14 Dec” K VRIJDAG 3 DECEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant*'. Voordracht over „Mars. Jupiter en Sa- turnus”. 19.30 u. Princesse-Schouw- burg. „Hamlet” 18.45 u. Diligentia. „Magelone Romanzen” Voordracht en zang Rein van Eysinga, a. vleugel Hans Schouwman 19.30 u. Corso. „De verloren zoon”. 19.30 u. Scala, „’n Lek bandje”. 19.30 u. S.P.T. meldt uit Krakau Van Duitsche zijde worden, na het verlies van eenige totdusver door de Duitsche troepen be zette gebiedsdeelen der Sovjet-Unie, en ergieke maatregelen genomen om de economische krachten in Polen te acti- veeren.Tot dit doel is een centrale Ka mer voor economische zaken in het gou- vernement-generaal opgericht, aan het hoofd waarvan dr. Heuber zal staan. Bovendien heeft de gouverneur van Polen, dr. Frank, een speciale gevol machtigde voor opvoering der prestaties in Polen benoemd, in den persoon van Bodo Stahr. Deze is belast met de ex- p.oilatie der niet-Duitsche werkkrachten in Polen. Het gebied Clingendaal Daar het gebied Clingendaal in de naaste toekomst eveneens afgesloten wordt moeten verzoeken om een Ausweis die recht geeft tot het betreden van dat gebied, voor zoover deze nog niet zijn in gediend alsnog ten spoedigste inge diend worden. Uit alle verzoeken moet blijken voor welk gebied men een Aus weis noodig heeft. In welingelichte militaire kringen Berlijn, verneemt men over den toestand aan het Zuid-Italiaansche front het vol gende, meldt het A.N.P.: Het 8e Britsche leger met zijn Indische en Nieuw-Zeeland. sche hulpkrachten begint den slag aan de Sangro met zeer omvangrijke strijdkrach ten. Vooral de numeriek verre superieure vijandelijke luchtmacht bestookt de Duitsche artilleriestellingen op de Noordelijke berghellingen van het San- gro-dal. Het weer is gunstig voor het op treden der luchtmacht. De Duitsche bat terij stellingen zijn echter in de rotsen uitgehouwen en zijn in hooge mate bom vrij. zoodat de strijd niet van de lucht uit, doch op den grond beslist moet worden. De vijand heeft inderdaad ook plaatselijke successen behaald. Zijn voorhoede werd deels afgegrendeld en omsingeld. De slag aan de Sangro is in vollen gang. In den centralen sector deed de vijand krachtige aanvallen op de Duitsche stel lingen aan den Montecorno. Ondanks her baalde aanvallen werd hij afgeslagen. De vijand rukte van verscheidene kanten naar Tigliano op, doch moest deze operatie in het spervuur van het Duitsche afweer geschut opgeven, zonder een of ander suc ces te kunnen behalen. De Westelijke vleugel van het Zuid-Ita- liaansche front is in afwachting van een grooten en blijkbaar geruimen tijd voor bereiden aanval van het 5de leger. In dit verband wijst men van Duitsche zijde op de mogelijkheid van een gelijktijdige lan- dingsoperatie van vijandelijke strijdkrach. ten in de Golf van Gaeta. In ieder geval staan het Zuid-Italiaansche front groote nieuwe krachtsinspanningen van de En- gelschen en Amerikanen te wachten. Van Duitsche zijde is reeds lang met deze activiteit rekening gehouden. Oplossingen der raadsels: 1. Sint Nleo- laas. 2. Borstplaat. 3. Stakker, Rakker. Nieuwe raadsels: 1. Wie noemt mij die ren, die; beginnen met de letter K. 2. Voor het, gebruik ben ik zwart; in het gebruik ben ik roodna het gebruik ben ik grijs. 3. Welke stokers bewijzen de minste diensten? „Ermo”, ,Bea’* en „Vischje” mogen Woensdagmiddag na 3 uur een prijsje aan één der loketten van ons Bureau komen afhalen. Wie zijn de „Jonge Fries” en „Sparre- takje”? Indien geheime voorraden worden ingeleverd Krachtens een op 8 October 1942 uitge vaardigde Verordening (108/1942) was de plicht geregeld tot het geven van inlich. tingen op het gebied van de economie. De plicht tot het geven van inlichtingen had betrekking op de aanwezige arbeids krachten, alsmede op de behoefte aan of den voorraad grondstoffen, materialen, producten, machines of apparaten alsmede op het doel, waarvoor zij gebruikt wer den. Er is geconstateerd, dat bij de aan vragen, mededeelingen enz. niet steeds juiste opgaven worden verstrekt. Nog steeds doen zich gevallen voor, waarin voorraden worden verzwegen. Dikwijls geschiedt zulks slechts vanwege het feit, dat de betreffende ondernemer nog in oude voorstellingen van groote voorraden ter verzekering van zijn productie leeft en de thans geldende beginselen ten aan zien van de voorraden miskent. De Rijks. commissaris heeft thans in het op 1 Dec. 1943 verschenen verordeningenblad een Verordening (113/1943) afgekondigd, waardoor aan allen, die hun aanmeldings plicht op het gebied van het economische leven niet hebben vervuld, de mogelijk heid wordt gegeven binnen een bepaal den termijn alle mededeelingen, inlich tingen. enz. op den juisten stand te bren. gen. De Verordening verzekert vrijdom van straf voor al diegenen, die de bepa lingen, die op het gebied van het econo mische leven gelden hebben overtreden en zich daardoor strafbaar hebben ge maakt, voor zoover zij thans voldoen aan hun inlichtings- en aanmeldingsplicht in de mate, die beantwoordt aan de tot dus verre afgekondigde Verordening en de geheim gehouden voorraden weder aan de distributie ter beschikking stellen. Uitgezonderd van den vrijdom van straf zijn slechts dergelijke aanmeldingsplich- tigen, tegen wie reeds een politioneel of gerechtelijk proces hangende is in deze zaken. De Verordening van 1 Dec. 1943 heeft verder geen betrekking op straf bare feiten op het, gebied van de voed selvoorziening. Voor de onder scheidene bedrijfsgroepen binnen het be. reik van het handwerk zal de secretaris generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart speciale maatregelen uit vaardigen, die ons allen, die aan de dis tributie deelnemen, den weg wijzen, dien zij thans moeten bewandelen, om de dis tributie in die banen te houden, die nood zakelijk zijn voor het behoud van de krachten en producten en de doelmatige aanwending hiervan. Wie nog na afloop van de in de afzonderlijke maatregelen aangegeven termijnen zijn plichten ver waarloost, zal ten strengste gestraft wor den. In bijzonder zware gevallen, die de oorlogs. en civiele economie aanzienlijk benadeelen, moet de overtreder er reke ning mede houden, dat een straf wordt opgelegd volgens de ..Ordnungsschutz. yerordnung” van Mei 1942, krachtens wel ke de doodstraf kan worden opgelegd. Aanvragen van Ausweise Met ingang van 1 December 1943 kan men het afgesloten gebied gedeelte Scheveningen slechts betreden, indien men in het bezit is van een „Ausweis” van de betrokken militaire instantie. Een dergelijk Ausweis hebben noodig alle personen, van 15 jaar af, die in dit door speciale borden afgebakende ge bied wonen, dan wel die daar voor be roepsbezigheden moeten zijn. De aanvragen voor deze Ausweise moe ten voor Nederlanders schriftelijk bij den politiepresident te ’s-Gravenhage, postbus 264, ingediend worden, voor Rijks- duitschers bij den Polizeioffizier beim Beauftragten des Reichskommissars Den Haag, Plein 1813, nr. 4. De aandacht wordt speciaal gevestigd op het feit, dat alle verzoeken met uit voerige redenen omkleed dienen te zijn en alle volledige gegevens van den verzoeker moeten bevatten (beroep, naam, volledige voornamen geboortedatum en -plaats woonplaats en straat, nummer van den Duitschen pas of van het persoonsbewijs. Van het persoonsbewijs moet daarenboven de letter opgegeven worden). Zij die ondanks herhaalde perspubli caties tot op heden een dergelijk verzoek nog niet hebben ingediend, dienen dit alsnog in hun eigen belang te doen. Omtrent de conferentie tusschen Roose velt, Churchill en Tsjang Kai Sjek te Cairo is een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de conferentie 5 dagen heeft geduurd. Talrijke militaire en politieke leiders der Geallieerden heb ben eraan deelgenomen. In het commu niqué wordt voorts gezegd, dat „ver scheidene militaire missies” tot overeen stemming zijn gekomen omtrent de toe komstige militaire operaties tegen Japan. De Geallieerden hebben hun besluit be kend gemaakt om tegen hun „brutale” vijanden een onafgebroken druk ter zee en te land en in de lucht uit te oefenen. De drie Geallieerden voeren dezen oor log, aldus het communiqué, „ter onder drukking en bestraffing van de agressie van Japan”. Zij begeeren voor zichzelf geen winst en hebben geen gedachten aan een territoriale expansie. Het is hun doel, dat Japan alle eilanden in de Stille Zuidzee, die het sedert het begin van den eersten wereldoorlog in 1914 in zijn macht heeft gebracht of bezet, afgenomen worden en dat Mandsjoerije. Formosa en de Visschers-eilanden „teruggegeven” worden aan het China van Tsjoengking. Verder is besloten, dat Korea „te zijner tijd vrij en onafhankelijk” zal worden. Met deze doelen voor oogen zullen de drie Geallieerden tezamen met de in den oorlog zijnde „vereenigde naties” ook verder de „zware en langdurige opera ties” doorzetten, welke noodig zijn om te komen tot een „onvoorwaardelijke ca pitulatie” van Japan. \Naar Exchange Telegraph uit Cairo meldt is de conferentie gehouden op een door prikkeldraad omgeven gebied, waaromheen zich een mijnveld uitstrekte. De toegangen werden door machinege- weernesten beschermd. Er waren nog andere uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffener was een speciale schuil kelder, een speciale brandweer en af- weerbatterijen. De 3 staatslieden beschik ten elk over een lijfgarde. De algemeene bewakingsdienst werd door marinetroe. pen verricht. De conferentie was geheel van de bui tenwereld geïsoleerd. Geen enkele van de ongeveer 70 dagbladcorrespondenten, die naar Cairo waren gekomen, heeft ook maar een van de voornaamste deel nemers aan de conferentie gezien. Alle berichten werden verstrekt door vier officieele waarnemers. Aan de conferentie te Cairo namen o.m. deel admiraal Leahy, chef van den staf van Roosevelt, generaal Marshall, admiraal King, Harry Hopkins, gevol machtigde voor de leen- en pachtwet. Harriman, ambassadeur te Moskou. Wi- nant, ambassadeur te Londen en Stein- hardt, ambassadeur te Ankara. Engeland was vertegenwoordigd o.m. door minister Eden, Lord Leathers, mi nister van Oorlogstransport en Scheep vaart, Sir Allan Brooke, chef van den staf en admiraal Cunningham, eersten zeelord. Na beëindiging van de conferentie te Cairo zijn de deelnemers met onbekende bestemming vertrokken. De Engelsche bladen verwachten, dat in tegenstelling tot de conferentie met Tsjang Kai Sjek de besprekingenen met Stalin een meer politiek karakter zullen hebben. In wel ingelichte Engelsche politieke kringen neemt men aan. dat de strategische plan nen voor de oorlogvoering in Europa reeds gereed zijn, zoodat hiertoe geen nadere bespreking met Stalin noodig is. De Persdienst van het Ned. Oost In stituut meldtReeds vroeger is erop ge wezen. dat een belangrijk deel van de thans in Nederland verkrijgbare tabak afkomstig is uit die gebieden uit het Oosten, welke door de Duitsche Weer macht en die van de verbonden volkeren zijn ontsloten. Thans kan worden medegedeeld, dat op het oogenblik in Nederland een bij zondere toewijzing van uit het Oosten afkomstige tabak verwerkt wordt tot sigaretten, welke onder een nieuw merk in den handel zullen worden gebracht. Voor de verdeeling hiervan is een speciale regeling getroffen, waardoor in beginsel allen, die zich voor de her overing of den opbouw van het Oosten hebben ingezet, voor een extra-rantsoen in aanmerking komen. In aansluiting op dit persbericht heeft op de dagelijksche persconferentie van heden de heer v. d. Tempel, leider van de afdeeling voorlichting van het Ned. Oost-Instituut, enkele bijzonderheden medegedeeld, welke de geruchten als zouden in ons land enorme hoeveelheden tabak zijn aangekomen, tot de juiste proporties aan de hand der feiten terugbrengen. Een feit is het, dat de Rijksminister voor de bezette Oostgebieden. Alfred Rosenberg, een betrekkelijk belangrijke hoeveelheid tabak uit de Oekraine be schikbaar heeft gesteld voor die Neder landers, die zich voor de bezetting van de Oostgebieden op directe wijze hebben ingezet. Deze tabak is thans aangekomen en wordt in de fabriek van de British and American Tobacco Cy. in Amster dam verwerkt. Als „Ukraina Virginia- sigaretten" komt het afgewerkte product in doosjes van 20 sigaretten voor den prijs van 50 cent ter beschikking. Op den voorkant van het doosje staat het embleem van de Ned. Oost Compagnie, aan de achterzijde staat „Deze echte Virginia-tabak is een gewas van den Oekrainschen bodem” en daaronder „Verdeeld door de Nederlandsche Oost- compagnie Den Haag, Amaliastraat 1, aan aldiegenen uit Nederland, die zich in en/of voor de bezette Oostgebieden hebben ingezet”. Het Ned. Oost Instituut, voor de N.O.C. met de verdeeling belast, heeft de vol gende groepen vastgesteld De Nederl. vrijwilligers in de Waffen S.S. aan het Oostfront. De N.S.K.K. in de Oostgebieden. De Nederlanders en Nederlandsche firma’s, die door de N.O.C. in de Oost gebieden zijn ingezet en de Nederlan ders, die Voor de N. O. Bouwmij. werkzaam zijn. Deze menschen krijgen 100 sigaretten per maand. Voor iedere groep is een aparte rege ling getroffen. Voor de Waffen S.S. is de regeling zoo, dat de mannen aan het front een i millioen sigaretten met Kerstmis zullen krijgen. Voor de N.S. K.K.-mannen wordt een regeling met de familieleden in Nederland getroffen. Rechtstreeksche toezending is in dit ge val te bezwaarlijk. In overleg met het Rijkstabakbureau en andere instanties worden ongeveer 300 winkeliers in Holland aangewezen, die de Ukraine-sigaretten in voorraad hebben op de in totaal 25 a 30.000 bon nen. welke worden uitgegeven. De namen dezer winkeliers worden bekend ge maakt. De daad van Rijksminister Rosenberg zal zeker in breeden kring worden ge waardeerd als bewijs van erkentelijk heid voor het werk van Nederlandsche pioniers in den strijd tegen het oolsje- wisme om het behoud van Europa. Het Ned. Oost Instituut vestigt er de aandacht op, dat correspondentie deze sigarettentoewijzingen niet worden gevoerd en dat persoonlijke be zoeken aan de N.O.C. of het Ned. Oost Instituut niet kunnen worden afgewacnt. it i

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1