1943. Gevechten bij Tsjerkassy en Vrijdag 3 December. No. 18659. Smolensk Spergebied Scheveningen BINNENLAND RECHTZAKEN STADSNIEUWS Churchill, Roosevelt en Stalin te Tebris AGENDA KUNST EN LETTEREN Aanval op Berlijn De scheepsverliezen van de Geallieerden Afscheid Britsche aanvallen in Italië opgevangen op Distributie scheermesjes 1918—1943 Afhalen distributiebescheiden Wijziging Besluit Algemeen Vestigingsverbod S3 Bommenwerpers bij terreuraanva! Berlijn neergeschoten FAILLISSEMENTEN Duitsche vorderingen ten Westen van Newel Inschrijving van eerste-jaars studenten VERDUISTEREN Van 16.45 uur tot 8.15 uur Vergeet me niet” De vergiftige conserven BURGERLIJKE STAND De winteraardappelen voor Rijksduitschers Leven en werken van den Ned. Arbeidsdienst Radiogroeten aan Neder- landsche oorlogs vrijwilligers WIJZIGING EINDEXAMENS GYMNASIUM EN H.B.S. van vrijwilligers voor het Oostfront Aanvragen van Ausweise COURANT HAAGSCHE DUITSCH WEERMACHTBERICHT geen de staatslieden is reeds ge- verbeurdver klaring zen tijd. is. i Werp geen scherp tusschen de aardappelschillen welke plaats Iran de Bij hetstelen vaneenrijwiel werd de 30-jarige A. van A„ op heeter- daad in een der buitenwijken betrapt 5 duik- Beschadigd 32 torpedo- E. C. van Meekeren. Vlamingstraat 26, te Delft. Rechter-comm.: mr. P. van der Grijp; curator mr. Th M J. Peek, te Delft TE van De Britsche berichtendienst meldt, dat Churchill, Roosevelt en Stalin te Tebris in Iran zijn aangekomen. De conferentie tusschen opend. n zich o.a. Maan: 3 Dec. op 13.15 u„ onder 23.14 u.; 4 Dec. op 13.41 u. E K.; 5 Dec. onder 0.31 u„ op 14.06 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Onder bovenstaand motto houdt Win terhulp Nederland morgen en Maandag een siraatcollecte. Bedoeld wordt met ,me” de roode collectebus, die overal in de stad zal verschijnen. Winterhulp wil veel menschen bereiken, daarvoor is veel geld noodig. Dit kan. als ten eerste, er met ruime hand gegeven wordt en ten tweede, honderden zich zullen aanmelden als collectant. Dit kan geschieden bij de buurtschapshoofden en bijkantoren van den Nederlandschen Volksdienst en op de collectedagen aan het Gemeentehuis. Groote Halstraat 1. Tijdens de collecte zullen Klein maar Dapper, de Reinigingsharmonie en het Politiestaforkest een marsch door de stad maken. Het nut van de gasgeneratoren op de uitgestrekte land bouwbedrijven in den Wieringermeerpolder is zeer groot. Op de groote bedrijven is het met paarden alleen onmo gelijk al het land op tijd te bewerken, hetgeen voor onze voedselvoorziening van groot belang is Een Wieringermeer- boer bezig met het ploegen van zijn land voor het zaaien van winterkoren, waarvoor hij op zijn landbouwtrekker een groeten gasgenerator heeft laten plaatsen. (C.N.F.-Kuiper) Bij het baden is het 2-jarig zoontje van de familie E. Hartog, terwijl de moe der een oogenblik afwezig was, in de teil gevallen en gestikt. TER GELEGENHEID VAN KERSTMIS EN NIEUWJAAR De persdienst van den Nederland, schen Omroep meldt: Via een front, zender zullen met Kerstmis en Nieuwjaar radiogroeten van ouders, vrouwen of verloofden aan Neder- landsche frontsoldaten worden uit gezonden. Zij. die hiervoor in aanmerking willen komen, gelieven voor 5 Dec. a.s. hiervan per briefkaart of tele fonisch (nr. 9233 Hilversum) ken nis te geven aan den Nederland schen Omroep, afdeeling pers en propaganda Schuttersweg 8, Hil versum. Vermeld moet worden: 1 voor wien de groet bestemd is; 2. Wehrmachtsonderdeel van den vrijwilliger en zijn dienstrang; 3. Familierelatie van hen, die den groet willen uitspreken; 4. Adres aan vrager (ster) Deze groeten worden opgenomen in studio A van den Nederlandschen Omroep. ’s-Gravelandscheweg 52 Hilversum resp. op 6 December van 14.30 tot 16.30 uur en op 7 Decem ber van 14.00 tot 16.00 uur. NOORD-HOLLANDSCH TOONEEL: In den Stadsschouwburg heeft gisteravond het Noord-Hollandsche Tooneel een voor stelling gegeven van een blijspel in drie bedrijven door Harry Anspach, getiteld „Een buitengewone vrouw”. In de korte inhoudsopgave door het pro gramma vermeld, valt te lezen: Harry An spach. de auteur van „Eine ausserordent- liche Frau” heeft van dit gegeven een vlot blijspel met een frisschen dialoog en een dieperen ondergrond weten te maken, het welk het Noord-Hollandsche Tooneel met een geroutineerd driemanschap ten volle tot zijn recht laat komen. Dit geroutineerde driemanschap bestond uit Willy de Vos-Dunselman, die Kitty (en Emmy de moeder) speelde, Jan C. de Vos, die Mathias Horst vertolkte en Ada van Duyl, die Ninia. de huishoudster bracht, een-rol die aan het slot nog een verrassende karakfer-mogelijkheid brengt. Smaak is een zeer persoonlijk iets. Reeds de Rorpeinen schreven het „de gestibus non disputandum”. Tot een dispuut komen over dit stuk heeft weinig zin als het een kwestie van smaak is. Ik citeerde boven genoemd citaat uit het programma, daar m.i. van de daarin voorkomende positieve eigenschappen op den avond van gisteren niets te bespeuren viel. B. van Eyssel- steijn. THELMA VAN BREEMEN: Tot de talent volle jonge pianisten is ook Thelma van Breemen te rekenen Haar in het alge meen licht en gracieus spel, wat kracht niet uitsluit maakt haar in het bijzonder geschikt voor Fransche of daarmee ver wante kunst, in welker school zij dan ook in hoofdzaak gevormd is. In J. S. Bachs Französische Suite in E-dur toonde zij over een klare gave techniek te beschik ken, terwijl haar voordracht zirfi door luchtigen ernst onderscheidde. Van Mo zarts A-moll Sonate K.V. 310 werd een dynamisch zeer gevoelige vertolking ge geven, wat tot een scherp beeld van het werk leidde Toch ware meer weekheid en charme van klank te wenschen ge weest. Het slot-Presto leek qua weergave, wel het meest het karakter der composi tie te benaderen. En wat zachte en vleien de tint en romantisch-dweepende sfeer be treft. gaf vooral Chopins As-dur Wals te genieten terwijl de F-moll Fantasie van dezen meester met fantasie werd voorge dragen, al zullen over sommige bijzonder heden de meeningen uiteen loopen. Na de pauze werd met Debussy en Al ben iz nogmaals een zin voor poëzie en een kunstgevoeligheid bewezen, waarmede reeds veel is bereikt al zal een verder rijpen van (veel eigens bevattende) in zichten en een voortgaande bezinking in het algemeen tot het geven van een vol dragen schoonheid in staat kunnen stellen. Er is met aandacht geluisterd naar de voordrachten, die warmen bijval uitlok ten Ook met bloemen is hulde gebracht. J. C Manifarges. Wegens ziekte bij het Duit, sche Theater zal in den Stadsschouwburg mor niet zooals aangekondigd „Die Mainacht”, doch de klucht „Kinder- Kinder” worden gegeven De soldaat als domineerende figuur Door de Afdeeling propaganda van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten is een propagandaplaat uitge geven, breed opgezet, in stemmige kleur, die in het midden de fiere figuur van een soldaat laat zien, met links het volk, dat de soldaat veracht en verguist (1918) en rechts het volk, dat hem eert, bemint en bewondert (1943). Het is een knap stuk werk, dat duidelijk en overtuigend het verschil in geestesgesteldheid van toen en nu demonstreert. De jonge Am- sterdamsche teekenaar Koekoek heeft eer met dit werk ingelegdhet is een der best geslaagde propagandaplaten van de. „Tiger” gereed voor den strijd zooals het bevel luid de. Goed gecamoufleerd stonden zij onder dekking van een gehucht opgesteld gauw de stroobundels, die als camou flage waren aangebracht, afgenomen, want het gaat er om. doorgebroken bolsjewisten te vernietigen. (P.K. Jacob-Atl.-H BEVALLEN: E. Koeleman, geb. Mid delaar, d. M. van Dijk, geb. Boers, z. E. Telkamp, geb. van den IJssel, z. M. Rehorst, geb. van der Lugt, d. T. den Heyer, geb. Harteveld, d. C. van der Mark, geb. de Lange, z. A. C. Mooijman, geb. Voorhaar, z. F. M. G. de Pater, geb. van Spron- sen, z. G. Bronsveld, geb. Ros, d. P. W. Jansen, geb. Bolder, d. A. Stillebroer, geb. Vink, z. E. J. van der Doorn, geb. van Beek, d. C. J. Rothuis, geb. Smink, z. M. J. M. van Leeuwen, geb. van Schyndel, z. G. de Grijs, geb. Altena, z. .1. Godschalk, geb. van Wette, d. F. van der Roest, geb. van Dalen, d. T. Popering, geb. Kentie, d. J. Gouka, geb. Schouten, d. M. G. J. Leijdeckers, geb. Nieuw- hof, z. W. Roeleveld, geb. den Heijer, z. A. A. Halbmeijer, geb. Kelder man, z. OVERLEDEN: J. C. Baartman, weduwe van J. S. Heslinga^ 64 j. M. J. Bos. dochter 5 j. J. G. Briedé, weduwe van J. W. Arnold. 81 j. A. Suijkens, on gehuwde man, 22 j. C. Horree, zoon, Ij. T. A. Hibma. vrouw van J. Bos- scher, 52 j. J. E. Jansen, ongehuwde vrouw, 87 j. C. W. A. Schrumpf, zoon, 15 d. Nieuwe regeling voor het aanvragen van een vestigingsvergunning kleinbedrijf. In de Staatscourant van 2 Dec. 1943 is een besluit opgenomen van den secretaris, generaal v. Handel Nijverheid en Scheep, vaart en van Landbouw en Visscherij. waarbij het besluit Algemeen Vestigings verbod Kleinbedrijf 1941 in dier voege ge wijzigd wordt, dat in den vervolge ook takken van bedrijf, waarop de Vestigings wet Kleinbedrijf 1937 van toepassing is, onder het besluit Algemeen vestigings verbod Kleinbedrijf 1941 komen te vallen. Tevens wordt daarin bepaald, dat alle aanvragen tot het verkrijgen van vergun ningen op grond van de Vestigingswet Kleinbedrijf en het besluit Algemeen Ves. tigingsverbod Kleinbedrijf voortaan bij één instantie, n.l. de Kamer van Koop handel en Fabrieken, binnen welker ge bied de inrichting of onderneming is of zal worden gevestigd moeten worden in gediend Tot 5 December a.s. zullen voor Rijks duitschers bij de Duitsche Wirtschafts- amter machtigingen worden verstrekt voor het opslaan van winteraardappelen. Men wordt verzocht de stamkaart met in legvel over te leggen. Nog twee slachtoffers overleden Gisteren zijn qog twee slachtoffers van de vergiftiging in het St. Joseph Missie huis te Nijmegen overleden, waardoor het aantal dooden tot zes is gestegen. In het St, Canisius-ziekenhuis worden thans nog zes patiënten verpleegd, waar van eenige nog in gevaarlijken toestand iverkeeren INSCHRIJVING BIJ KLEIN. HANDELAAR In verband met de ingevoerde distri- butie-regeling voor scheermesjes wordt medegedeeld, dat diegenen, die in het bezit zijn van een Tabakskaart (dus de mannen van 18 jaar en ouder) van 6 tot en met 11 Dec. bon R 14 van deze kaart moeten inleveren bij een kleinhandelaar in scheermesjes, teneinde aldaar in een inschrijvingsregister te worden inge schreven. Zij die ir. gebreke blijven de zen bon tijdig in te leveren, kunnen niet voor het in ontvangst nemen van scheer mesjes in aanmerking komen. Britsche vliegtuigen hebben gisteravond een nieuwen terreuraanval op de Rijks- hoofdstad gedaan. Daarbij leed de vijand zeer zware verliezen aan viermotorige bommenwerpers en vliegend personeel. Tot 11 uur des avonds werd met stellig heid het neerschieten van ruim 30 bom menwerpers gemeld. Uit de puinen der vernielde vijandelijke bommenwerpers werden tot dusver 146 doode Britsche vliegers geborgen. In de eerste phase van den aanval, die zwaar genoemd wordt, zag men 12 groote bommenwerpers brandend neervallen Dit afweersucces groeide naarmate de aanval langer duurde. Groote formaties Duitsche nachtjagers legden van den rand van Ber lijn tot aan de Elbe en nog verder een scherm op alle hoogten ter verdediging van de hoofdstad Bij het naderen en terugkeeren der bommenwerpers, en vooral boven het ge- heele gebied van Groot-Berlijn ontwikkel de zich tusschen 20 uur en 21.30 uur een luchtslag zoo hevig als maar zelden is waargenomen. Men zag de voorbeeldige samenwerking tusschen afweergeschut en zoeklichten en hoorde bijna zonder tus- schenruimte het kanon- en machinege- weervuur der Duitsche nachtjagers aan den helderen sterrenhemel. Te midden van een veelkleurig licht vielen de Britsche bommenwerpers als laaiende fakkels neer vaak nog vóór zij het doel bereikt hadden. Uitlating van Smuts In een. rede voor de parlementaire Em pire vereeniging heeft generaal Smuts, die te Londen vertoeft, verklaard, dat men na den oorlog moet streven naar een „drie eenheid’’ van de Vereenigde Sta ten, de Sovjei-Unie en Engeland. Hij dreigde, dat Duitschland na den oorlog van de kaart van Europa zou worden ge- yee®^ ,en dat slechts Engeland en de Sov. jet-Unie over zouden blijven. Smuts vervolgde-, „De Sovjet.Unie is de nieuwe kolos in Europa die over dit continent voortschrijdt. De Sovjet-Unie zal meester van het continent zijn. Haar macht zal te grooter zijn, doordat ook het Japansche Rijk niet meer zal bestaan en ieder evenwicht van krachten dus ook in het Oosten zal zijn verdwenen”. NEDERLANDERS IN DUITSCHLANDl In ean brief van een A.N.P.-correspon dent in Berlijn, schrijft deze, dat zich in het hartje van Leipzig een café bevindt, alleen toegankelijk voor Nederlanders. Het Ned. Arbeidsfront heeft daarvoor gezorgd De talrijke Nederlanders in Leipzig vinden daar hun tehuis, in een echt Hollandsche omgeving. In Berlijn beschikt men nog niet over zoo’n lokaal. Gelukkig biedt de sport voor een groot deel van onze 45.000 landgenooten, die zich in de Rijkshoofdstad bevinden, een goede afleiding. Onze voetballers zijn graag geziene gasten op de Duitsche sportvelden en van Duitsche zijde wor den onze sportbelangen dan ook goed be hartigd. Over het algemeen hebben de Nederlanders zich bij hun optreden naar buiten een goeden naam verworven Zij zijn tevreden, zij het ook. dat het N.A.F. nog heel wat heeft te doen, om hun de 1 noodige ontspanning te geven. Evenals in 1942 en 1943 heeft de secre- taris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming bepaald dat het programma voor het eindexamen der gym nasia en H.B.S -en en de daarmede gelijk te stellen staatsexamens in 1944 vereen voudigd zal worden. Voor de gymnasia A zullen niet ge vraagd worden verschillende onderwer pen uit de geschiedenis, stelkunde en meetkunde, voor de gymnasia B heeft de vereenvoudiging betrekking op de vakken stelkunde natuurkunde scheikunde en natuurlijke historie. Voor de Hoogere Burgerscholen A zullen eenige onderwer pen uit de volgende vakken niet gevraagd worden: Handelswetenschappen, staathuis houdkunde en statistiek, aardrijkskunde en geschiedenis. Voor de Hoogere Bur gerscholen B worden vereenvoudigingen aangebracht in de Reken, en Stelkunde, Meetkunde, Stereometrie, Beschrijvende Meetkunde. Mechanica, Natuurkunde, Scheikunde .natuurlijke historie, staathuis. houdkunde, aardrijkskunde en geschiede nis Een volledige lijst van de onderwer pen. die niet gevraagd worden, treft men aan in de Staatscrt. van 2 December De 35 millioen ton scheepsruimte, die door de vloot- en luchtstrijdkrachten der mogendheden van het pact van drie sedert 1 September 1939 zijn ver nietigd, zijn, naar aan het D.Tf.B. wordt gemeld, thans overschreden. Dit betee- kent, dat sedert het uitbreken van den oorlog meer schepen tot zinken zijn ge bracht, dan Engeland en de Ver. Staten samen bezaten. Door deze enorme ver liezen zijn de Ver. Staten gedwongen talrijke industrieën stil te leggen en de vrijgekomen werkkrachten voor den scheepsbouw te gebruiken. De produc tie van koopvaardijschepen in Engeland daarentegen bedraagt thans slechts een vijfde van die in vredestijd, omdat het een catastrofaal tekort heeft aan grond stoffen en werklieden. In de afgeloopen 11 maanden werden in Engeland slechts nauwelijks 500.000 ton nieuw gebouwd, terwijl de Britsche koopvaardijvloot in dezelfde periode meer dan 2% millioen ton verloor. De Britsche scheepsver liezen dit jaar zijn dus 7 maal zoo groot als de nieuwe aanbouw. Sedert het begin van de operatie op Sicilië hebben de Engelschen en AmerL kanen alleen als gevolg van het optie jen van Duitsche duikbooten, de luchtmacht en de artillerie van het leger de vol gen e verliezen geleden Tot zinken ge bracht: 55 torpedojagers 38 torpedo- motorbooten 6 kruisers, 1 slagschip (het italiaansche slagschip Roma). booten, 3 torpedobooten werden48 torpedojagers motorbooten. 33 kruisers. 3 slagschepen 4 duikbooten en 1 torpedoboot. De Amerikaansche Admiraliteit heeft r edegedeeld. dat de duikboot Wahoo” vermist wordt HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 3 December. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Tengevolge van den aanhoudenden zwa. ren regenval namen de gevechten in het Zuiden van het Oostelijke front gisteren in hevigheid af Slechts in het penetratie- gebied ten Zuidwesten van Krementsjoeg en in het gebied van Tsjerkassy heerschte levendige gevechtsactie. Zesentwintig Sovjetpantserwagens werden stukgescho ten. In den Centralen sector was de vijande lijk druk op onze stellingen in het gebied van Gomel zwakker. In de hardnekkige en verbitterde afweergevechten der afge loopen dagen hebben hier de Main-Franki. sche 4de pantserdivisie onder bevel van luitenant-generaal von Saucken en de Beiersche 296ste infanteriedivisie onder bevel van luitenant-generaal Kullmer on der de moeilijkste gevechtsomstandigheden alle door doorbraakpogingen der bolsje-1 wieken verijdeld. Ten Westen van Smolensk zetten de bolsjewieken hun aanvallen bijna zonder onderbreking voort en wierpen zij nieuwe formaties in den strijd. In zware maar succesvolle gevechten werden de aanval len van 31 steeds weer stormloopende vijandelijke infanteriedivisies en van sterke pantserformaties bloedig afgesla gen. Ten Zuidwesten en ten Westen van Newel maakten de eigen aanvallen in weerwil van een hardnekkig vijandelijk verzet nieuwe vorderingen. Van de rest van het Oostelijke front worden geen bij zondere gebeurtenissen gemeld. Aan het Zuid-Italiaansche front lagen onze stellingen in den Westelijken sec tor den geheelen dag onder krachtig ar tillerievuur. In den Oostelijken sector on dernam de vijand talrijke hevige aanval len, die in verbitterde gevechten werden opgevangen met afgrendeling van plaat selijke penetraties. Aan het geheele front heerschte een levendige luchtactie aan weerskanten. Bij talrijke aanvallen van Britsch Amerikaansche vliegtuigen werden 16 vij andelijke toestellen neergeschoten. In den afgeloopen nacht vielen sterke formaties Duitsche gevechtsvliegers het vijandelijke ravitailleeringssteunpunt Ba ri in Apulië aan en veroorzaakten door bomtreffers aanzienlijke vernielingen in het havengebied. Volgens de tot dus verre ontvangen, nog onvolledige rap porten werden 2 vrachtschepen tot zin ken gebracht. Twee andere schepen, ge laden met benzine of munitie, explodeer den na door bommen getroffen te zijn. Talrijke andere vrachtschepen liepen aanzienlijke schade op. Sterke formaties Britsche bommen werpers deden in den afgeloopen nacht een nieuwen terreuraanval op de hoofd stad. De bliksemsnel reageerende lucht verdediging bracht den vijand aanzien lijke verliezen toe53 der vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten. In West-Duitschland ontstond door bom men van enkele stoorvlieguigen noemenswaardige schade. Dinsdagmiddag hebben Mussert en SS- Obergruppenführer Rauter wederom af scheid genomen van een aantal vrijwil ligers. In de groep, welke als tweede het transport van eenige weken geleden naar het Oostfront zal volgen, had een aantal reeds gediend in den Nederland schen Landstorm en verschillenden waren afkomstig van het SS-Wachtbataljon. De zaal was met vlaggendoek versierd, de mannen droegen een bloem op de borst. Op de balcons van de zaal volgden fa milie en kennissen de plechtigheid, die mede werd bijgewoond door SS-Sturm- bannführer Helle. SS-Oberführer Knapp, commandant var. den Landstorm. SS- Sturmbannführer Rouhenhoff en SS- Obersturmführer Deppe, beiden van het SS-Ersatzkommando. Nadat de gelederen waren geïnspec teerd schetste Mussert den mannen in korte trekken de beteekenis van het hui dige tijdsgewricht. De bedreiging uit het Oosten, die Europa reeds heeft weerstaan, gaat thans gepaard met een aanval in den rug door den ontaarden zoon van Europa, Amerika. Het is voor de toe komst noodzakelijk dat het Duitsche en het Nederlandsche volk elkaar vinden in het gemeenschappelijk gevaar. Het speet spreker, dat nog niet alle Nederlanders dit beseffen en sommige ouders en ver wanten van deze mannen zelfs nog niet begrijpen waarom zij gaan. Er zal ech ter een tijd komen, dat men hen zal er kennen als pioniers van ons volk, pioniers voor een Europa, waarin sociale gerech tigheid zal heerschen. Nadat het muziekkorps van het SS- Wachtbataljon het Wilhelmus had ge speeld dankte SS-Obergruppenführer Rauter namens den Reichsführer SS de mannen voor hun daad. Zij toonen hier door de Germaansche levensruimte te willen beveiligen met inzet van hun leven. Hij hoopte dat zij zich even trouw en dapper zouden gedragen als hun duizen den voorgangers en wenschte hun een behouden terugkomst toe in het vader land. Met een groet aan den Führer en het spelen der Duitsche liederen werd de bijeenkomst besloten. het gezelschap van Stalin zouden bevinden maarschalk Wassi- lewski en de vice-commissaris van Bui- tenlandsche Zaken. Litwinof. Dr Benesj die ''ok op het oogenblik in Iran ver toeft zou evenwel niet aan de confe- ren deelnemen. De conferentie te Tebris zou vandaag worden beëindigd. In den loop van den dag wordt een communiqué verwacht. Het Turksche blad „Tasviri Efkiar” wijst er op. dat de conferentie op Iransch gebied wordt gehouden onder het mo tief dat „Stalin het Russische gebied niets wil verlaten”. De stad in Iran, waar de conferentie wordt gehouden wordt door Stalin niet beschouwd als buiten de Sov jetgrenzen te liggen Hiermede wordt tot uitdrukking gebracht, dat de huidige be zetting van Noord-Iran door Sovjettroe pen niet van tijdelijken aard is, doch neerkomt op een annexatie. -v- Met ingang van 1 December 1943 kan men het afgesloten gebied gedeelte Scheveningen slechts betreden, indien men in het bezit is van een „Ausweis” van de betrokken militaire instantie. Een dergelijk Ausweis hebben noodig alle personen, van 15 jaar af, die in dit door speciale borden afgebakende ge bied wonen, dan wel die daar voor be roepsbezigheden moeten zyn. De aanvragen voor deze Ausweise moe ten voor Nederlanders schriftelijk bij den politiepresident te ’s-Gravenhage, postbus 264, ingediend worden, voor Rijks duitschers bij den Polizeioffizier beim Beauftragte des Reichskommissars Den Haag, Plein 1813, nr. 4. De aandacht wordt speciaal gevestigd op het feit, dat alle verzoeken met uit voerige redenen omkleed dienen te zijn en alle volledige gegevens van den verzoeker moeten bevatten (beroep, naam, volledige voornamen, geboortedatum en -plaats, woonplaats en straat, nummer Van den Duitschen pas of van het persoonsbewijs. Van het persoonsbewijs moet daarenboven de letter opgegeven worden) Zij, die ondanks herhaalde perspubli caties tot op heden een dergelijk verzoek nog niet hebben ingediend, dienen dit alsnog in hun eigen belang te doen Het gebied Clingendaal Daar het gebied Clingendaal in de naaste toekomst eveneens afgesloten wordt moeten verzoeken om een Ausweis die recht geeft tot het betreden van dat gebied, voor zoover deze nog niet zijn ingediend, alsnog ten spoedigste inge diend worden. Uit alle verzoeken moet blijken voor welk gebied men een Aus weis noodig heeft. Morgen van 8.3012.30 Groot Herto- ginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) de letters Bruj t.m. Cos; Ooststraat 1 van 912 uur de letters Ch. t.m. Eu, van Nijenrodestraat 16 van 912 uur de let ters Bru t.m. einde Ch. Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat voor het afhalen der nieuwe distributiebescheiden aan het distributie kantoor aan de Gr. Hertoginnelaan als nog de personen, wier namen beginnen met de letters A tot en met Bid; Oost straat 1, A tot en met Bo en v. Nijen rodestraat A tot en met Bla, in de ge legenheid worden gesteld, dat op één der eerstvolgende dagen te doen. ZATERDAG 4 DECEMBER Zeiss-Planetarium „Haagscha Courant” Voordracht over ..Mars, Jupiter en Sa- turnus”. 15 45 en 19.30 u. Stadsschouw burg. „Kinder-Kinder” 19.30 u Prin- cesse-Schouwburg. ,,’n Slapelooze nacht”. 19.15 u Geb. v K en W. St. Nico- laasavond m.m.v. Frans Wouters e.a. 19.15 u. Diligentia. St Nicolaasfeest. 14.15 u. Liederenavond Willem Ra- velli m m.v Jean Antonietti. 19.30 u. Capitol. St Nicolaas-kinderfeest. 12.30 en 14.45 u. Corso. „De gelaarsde kat" 14.30 u. „De verloren zoon” 19.30 u. Scala, ,,’n Lek bandje” 19.30 u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorschoten) Sinterklaasspel. 14.30 en 16 u 40.000 SIGARETTEN ONBEVOEGD VOORHANDEN GEHAD: Voor den Eco nomischer. rechter hier ter stede werd o a. behandeld de zaak tegen C. F. Dekker, alhier vroeger caféhouder te Vlissingen. Hij had een partij van 40.000 sigaretten gekocht ongebanderolleerd bovendien en onbevoegd voorhanden gehad. Hij voerde tot zijn verdediging aan, te hebben gedacht, dat het surrogaat was, zoo slecht waren de sigaretten, maar nu hoorde hij, dat een deskundige de siga retten had onderzocht en geconstateerd, dat ze van Belgische of inlandsche tabak met de hand waren gerold. De Officier kon zich moeilijk voorstel len. dat iemand 40.000 surrogaat-sigaret- ten koopt die in eiken sigarenwinkel zon. der bon te verkrijgen zijn, en vroeg 1 maand gevangenisstraf en verbeurdver klaring van de sigaretten. De Economische rechter: Bent u nog caféhouder? Verdachte: Niet meer; mijn zaak in Vlissingen is tengevolge van den oorlog vernield. De raadsman van verd. zeide zelf een van de sigaretten te hebben geprobeerd, maar deze half opgerookt weg te hebben gelegd, zoo slecht was ze. wees in zijn pleidooi verder op de gunstige reputatie van zijn cliënt, en dréng aan op een geld, boete. De Economische rechter vzroordeelde verd. tot /400 boete, subs. 2 maanden ge. vangenisstraf, met verbeurdverklaring van de sigaretten. In een tentoonstelling van werk van Nederlandsche kunstenaars vastgelegd In een der zalen van het Stedelijk Mu seum in Amsterdam wordt op 8 dezer door den commandant van den N.A.D, een tentoonstelling geopend van werken van een 30-tal Nederlandsche beroeps kunstenaars. die op uitnoodiging van den N.A.D in de werkkampen van den dienst hebben vertoefd en daar hebben geschil derd, geboetseerd en geteekend. Alle ge- exposeerde werken zijn dus geïnspireerd op het thema van den Arbeidsdienst de kunst is hier in dienst gesteld om iets vast te leggen niet alleen want dit ->i een fotografie ook maar ook om er den dieperen zin van tot uiting te brengen. Het typische het blijvende, d wat niet weg te redeneeren is in den N.A.D., komt in deze werken tot uiting. De kunstenaar heeft zijn onderwerp van binnenuit gevoeld en heeft het weerge geven alsof hij het zelf heeft mee beleefd. De Duitsche Rijksarbeidsdienst heeft reeds vroeger een dergelijke tentoonstel ling georganiseerd en toen was men verrast door hetgeen er te voorschijn is gekomen Thans is de Rijksarbeidsdienst bezig een groote tentoonstelling voor te bereiden, waarop ook schilderijen enz., ontleend aan het leven en werken van Arbeidsdiensten in andere landen, te zien zullen zijn, aan welke expositie ook door den Nederlandschen Arbeidsdienst zal worden deelgenomen. JUBILEA: Met een toepasselijk woord werd door den directeur van den Gem* Reinigingsdienst namens den burgemees ter aan den chauffeur J. v. d. Zwan de geuruikelijke eervolle vermelding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. Voorts geschiedde zulks aan den chauffeur D. Pronk, den werkman-huisvuildienst J. van Spronsen en den werkman P. van Slingerland en aan de chauffeurs G.G.D J. J. Endlich en J. W Elsing. de werklieden G. C. Dittmar. J. J. Markus. W. J Mooyman en den chauffeur L. J. J. Nelissen. De heer J. Treiturs. adm. ambt. B in dienst van het G.E.B., herdacht den dag. waarop hij vóór 25 jaar in gemeente dienst trad. Hij werd door de directie gelukgewenscht, die hem de door den burgemeester toegekende eervolle ver melding en eer gratificatie overhan digc OPERETTE-UITVOERING VAN „VREUG. DE EN ARBEID”: De werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid” zoekt steeds nieu we wegen tot het brengen van ontspan ning en als zoodanig mag de eerste van een reeks operette-uitvoeringen, gisteravond in den Dierentuin vond, een doorslaand succes genoemd worden. Ten tooneele werd gebracht Wai ter Kollo’s „Vrouwen houden daarvan” de geschiedenis van een jongen man die een „verleden” fantaseert, met alle ge volgen vandien, om interessant te schij nen in de oogen van het meisje, dat hij wil winnen. Het goed ingespeelde gezel schap deed het dolle geval alle recht we dervaren, zoodat de volle zaal volop heeft genoten en dit uitte met langdurig er. her haald applaus. Aan het begin van den avond vestigde de dienstleider van V. en A. de heer L. A Simonis, de aandacht op de ontspanningsbijeenkomsten, welke de eerstkomende weken te wachten staan. W.A. FRONTZORGACTIE: In het kader der W.A, Frontzorgactie 19431944 zal 6 Dec a.s. in den Dierentuin een voor stelling worden gegeven door het klein, kunstgezelschap Melanchini. Tevens wor den ruim 200 kindervoorstellingen gege ven, gratis toegankelijk voor kinderen van Frontstrijders, van de in het Oost- land werkende boeren en van de in het buitenland werkende arbeiders. 5 Decem ber a s. zullen twee kindervoorstellingen worden gegeven in gebouw Excelsior, Zeestraat, te 13.30 en 16.00 uur. Sint Ni- colaas zorgt voor versnaperingen. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING VOORBURG: De burgemeester Voorburg heeft besloten tot heffing van een vermakelijkheidsbelasting. Deze zal bedragen 20 pCt. van de entréegelden, donatie, contributies, bespreekgelden, enz. Voor vermakelijkheden, welke zonder het betalen van een toegangsgeld kunnen worden bezocht, geldt een oppervlakte- tarief. Zeer waarschijnlijk zal met 1 Januari a.s. met de heffing dezer belas ting worden begonnen. INLICHTINGEN GEVRAAGD: Aan bet hoofdbureau van politie. Laan Copes van Cautenburch 37 bevindt zich een, vermoe delijk van diefstal afkomstig heerenrij- wiel gemerkt „Insulinde”. Belanghebbenden kunnen dit rijwiel be zichtigen op 6, 7 en 9 Dec., van 10 tot 12 uur aan genoemd bureau. VIJFTIG JAAR GETROUWD: Op 13 de zer zal het echtpaar SpaansPronk, wo nende Loosduinscheweg 377, den dag her denken, waarop het voor vijftig jaar in het huwelijk trad. of de waarborgt en bescherming geeft tegi arbeidsinzet De studenten behooren zich O" een van die dagen persoonlijk te melden aan het bureau van de universi- teit of hoogeschool tegen overlegging van de vereischte papieren. Aan de universiteiten en hoogescholen De eerste-jaars colleges aan de Rijks universiteiten te Utrecht en Groningen, de gemeentelijke universiteit van Am sterdam, de economische hoogeschool te Rotterdam, de landbouwhoogeschool te Wageningen en de Techn. hoogeschool te Delft zullen onmiddellijk na de Kerstvacantie (dus omstreeks half Januari) beginnen. De inschrijving van eerste-jaars studenten is vast gesteld op Maandag Dinsdag en Woensdag. 6, 7 en 8 December a.s. Bij hun inschrijving ontvangen zij van het bureau van de universiteit of hooge school een bewijs, dat hun de studie ;en

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1