DE ZENUWOORLOG VAN DEN VIJAND No. 18661. Maandag 6 December 1943. PANTSERGEVECHTEN IN DNJEPR BOCHT naar De komende vergelding Duitschland-Zweden Turksche president Cairo Ontvangst van Mussert door den Führer Churchill 31.000 ton scheepsruimte vernietigd De toekomstweg Europa van ZWARE UITSLAANDE BRAND Op de Krim duren aanvallen voort; landingshoofd bij Kertsj verkleind r Gelukwensch van Hitler aan Ryti Afhalen distributiebescheiden Japansche luchtaanval op Calcutta De conferentie in Teheran Luchtslag bij de Marshall-eilanden Zesde luchtslag bij Bougainville Nieuwe proef voor de zenuwen VERDUISTEREN Van 16.30 uur tot 8.30 uur Onderhoud tusschen von Ribbentrop en Zweedschen zaakgelastigde Plaatselijke gevechten in Italië Rede van dr. Dietrich Mussert te Berlijn Ontmoeting met Roosevelt en De verliezen van den Berlijnschen dierentuin Kantoorgebouw van Distex ernstig beschadigd HAAGSCHE COURANT onze Werp geen scherp tusschen de aardappelschillen 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 ■J PRIJS OER ADVERT.: 1—11 m M m.M <10 reg ƒ0 16 Elke mM m 0.51 p m.M I wijsr. 5 ct fr p p 10 ct KI Adv '(in hnlve opïj f 0.57^ (5 reg f 1.(55, elke m.M. m. tot 22 21 ct .Halve oplaag halve pr Reel. Dienstaanb ƒ0,38 Pers gevr ƒ0 48 Adv „Br bur bL^ 10 C. meer’ --- Door het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie zal in de symbolenserie van 16 December af een postzegel van 3 cent worden uitgegeven. (P.T.T.-C.N.r. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Poekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel 721167 De strijd in het Oosten. De vijand in zichtDe Grenadiers, die hier langs moeten, gaan in gebukte houding door de loopgraaf, aangezien de bolsjewisti sche scherpschutters anders terstond zouden vuren. (P.K. Tiemann-O.H.) PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode". „Kol Bijbl.” en „Letterk Bij'bl.” ƒ3.15. Fr p p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45 Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c.. fr. p. p. 16 c. De Führer heeft Risto Ryti president der Finsche republiek, een in hartelijke woorden gesteld telegram van geluk wensch doen toekomen ter gelegenheid van den Finschen navionalen feestdag. Arikan, de Turksche ambassadeur te Berlijn, is gisteren per vliegtuig van Istanboel vertrokken om zich weer naar Berlijn te begeven. Morgen van 8.3016.30 Groot Herto- ginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) de letters Enk t/m Gro; Ooststraat 1 van 9 tot 16.00 uur de letters Hal t/m Hu; van Nijenrodestraat 16 van 915.30 uur de letters Dos t/m Fet. Men denke eraan de textielkaart V 115 (mannen en jongens van 15 jaar en ouder) mee te brengen. De houders van vetkaar, ten, die in aanmerking komen voor een toeslagkaart, moeten ook de oude kaart L 118 meebrengen. Zij ontvangen een nieuwe kaart LI 401, bij inlevering van bon 52 van de oude kaqrt. De Führer heeft in zijn hoofd kwartier den Leider der N.S.B., A. A. Mussert, voor een vrij lang durig onderhoud ontvangen, tij dens hetwelk de thans hangende vraagstukken in den geest van de vertrouwelijke en hartelijke samenwerking werden besproken. Bij het onderhoud waren aan wezig: de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den, Rijksminister dr. Seyss-In- quart, de Rijksminister en chef der Rijkskanselarij dr. Lammers, alsmede Reichsleiter Bormann, voorts de plaatsvervangende lei der van Geelkerken en de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland Ritter- busch. Stalin is reeds op 28 Nov. in Teheran aangekomen, waar hij op den dag van aankomst in tegenwoordigheid' Van den Sovjetgezant een bespreking heeft gehad met den Iranschen minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, meldt „Dagsposten” uit Ankara. Stalin heeft bovendien een ontmoeting gehad met den Sjah van Iran. Maandagochtend zijn ver volgens de Engelsche en Amerikaansche deelnemers aan de conferentie aangeko men. De conferentie heeft tot Donderdag ochtend geduurd. Als laatste maatregel heeft de confe rentie een redactiecomité benoemd, dat tot taak heeft het communiqué over de conferentie, alsmede een eisch aan Duitschland om te capituleeren op te stel len. Het communiqué zou, voordat het gepubliceerd Wordt, nog door Stalin. Roo. sevelt en Churchill goedgekeurd worden. Tusschen de 3 Geallieerde leiders heb ben in totaal 3 besprekingen plaats ge vonden, die elk 2 uren hebben geduurd. Op den voorgrond stonden militaire kwesties. Op politiek gebied is de hou ding van Turkije besproken. De conferen tie met den Turkschen staatspresident was al eerder bepaald en niet het gevolg van deze discussie, een en ander vooral op wensch van president Roosevelt. De Sovjetdelegatie was niet zeer groot, terwijl Churchill en Roosevelt met een uitgebreid gevolg te Teheran arriveerden. De Duitsch-Fransche betrekkingen De ambassadeur Abetz, die de vorige week op zijn post te Parijs is terugge keerd, heeft den Zaterdag en den Zondag doorgebracht te Vichy, om het Duitsch- Fransche gesprek te hervatten met het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, en den regeeringschef, Laval. Zaterdag was Abetz de gast van Laval. Zondag was hij door den maarschalk uit- genoodigd voor een noenmaal, waaraan ook werd deelgenomen door Laval en den ambassadeur de Brinon. Zondagavond keerde Abetz naar Parijs terug. Luchtstrijdkrachten van het Japansche leger en de marine hebben gisteren Cal cutta aangevallen. De formaties bombar deerden de in de haven liggende schepen, alsmede de havenwerken zwaar en dwon gen bovendien ongeveer 40 vijandelijke jagers tot den strijd. Drie groote trans portschepen werden beschadigd en 2 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 1 waar schijnlijk neergeschoten. De Japansche verliezen bedragen 2 vliegtuigen. vriend datgene te waarborgen, dat zij aan hun bondgenoot zullen verliezen. Vrije hand voor het bolsjewisme In Europa. Dat is naar spr. verder betoog de voor Roosevelt sinds lang de troef kaart in zijn wereldpolitieke spel Dat deze troef tegelijk ook tegen Engeland wordt uitgespeeld en Groot-Brittannië verzwakt, is de eigenlijke leidende ge dachte van dit spel. Immers. Roosevelt wil door het bolsjewisme Europa als het krachtcentrum van nationale politieke vol keren en als zelfstandigen economischen factor uitdooven. waarmede hij echter te vens Engeland uitschakelt en dit land om. laag drukt naar een tweederangsrol in zijn plannen van wereldheerschappij. Voor dit doel voert het Amerikaansche volk dezen oorlog tegen Europa. Een andere keuze dan die tusschen de bolsjewiseering van het continent en de nieuwe ordening van Europa in het teeken van de Duitsche overwinning bestaat er niet. De eenige weg naar de toekomst De overwinning der Europeesche naties onder de leiding van Duitschland is de eenige weg die naar de toekomst wijst. Duitschland heeft de fundamenten gelegd eener nieuwe ordening van de mensche- lijke samenleving, waardoor voor de wer kende massa der menschheid een stralen der en lichtere toekomst geopend wordt. Op den grondslag van deze opvatting van nationalen bloei en sociale verplichting jegens de gemeenschap van alle fatsoen lijke menschen zal eens, wanneer de vrede weer gekomen is. Europa worden georga niseerd. de verwoeste steden weer opge bouwd en de behuizingen der menschen mooier en moderner worden opgericht. Het Duitsche volk weet, dat het in dezen strijd om zijn of niet’ zijn, om opgang of ondergang, om leven of dood gaat. Daar om strijdt het met inspanning van alle krachten van alle energieën en met nooit verzwakkende volharding. Laat de vijan delijke propaganda zich maar verder van de strategie van de bluf bedienen de tijd zal komen, waarin zij zelf den zehuwoor- log zal hebben, dien zij ons heeft toebe dacht. Dr. Dietrich sloot met de woorden: „Hoe harder en taaier wij vechten des te eer der zal deze oorlog ten einde zijn, maar overwinnen zullen wij onder alle omstan digheden. want eerder zullen wij niet op houden te strijden” Europa voor de keus: Over winnen of ondergaan Wanneer het bolsjewisme er in slaagt, zijn plannen te verwezenlijken, dan zou het bolsjewistische Europa een uitbui- tingskolonie van den laagsten rang der joodsch-bolsjewistische wereldheerschap pij worden. Het lot. tegen het bolsjewisme te vechten of onder te gaan, kan Europa op den drempel eener de geheele wereld omvattende sociaal-revolutionnaire ont wikkeling niet ontgaan. Wanneer de bewoners van het Britscne eiland zich thans eens aan de hand van de naakte werkelijkheid zouden afvragen, waarvoor zij eigenlijk yechten, dan zou het hun volkomen duidelijk worden, dat zi.i allen, met uitzonderling der misdadige clique van de oorlogswinsunakers, tegen hun eigen belangen zich in den oorlog be. vinden en dat zij vechten voor datgene, dal zij zeil niet willen Immers, alle En- gelschen strijden op het oogenblik tegen ecu vijand, die bereid geweest is hun als Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: In den morgen van 5 December probeerden ongeveer 100 vijandelijke vliegtuigen ons steunpunt op de Marshall eilanden aan te vallen. Luchtstrijdkrachten van de keizerlijke marine, strqdkrachten van het garnizoen en vlootstrijdkrachten sloegen echter met succes den vijand af en schoten 20 der aanvallende vliegtui gen neer. Aan onze installaties werd eenige schade aangericht. Luchtstrijdkrachten van de keizerlijke marine vielen in de wateren ten Noord oosten van de Marshall-eilanden op den avond van dienzelfden dag ëeh’ vfjande- lijke vlootformatie aan en brachten den vijand een vernietigenden slag toe. Bij deze operatie werden de volgende resul taten behaald: Een vliegUiigmoederschip van middelbare grootte en 1 kruiser wer den onmiddellijk tot zinken gebracht. Een groot, vliegtuigmoederschip en 1 kruiser werden zwaar beschadigd en zijn zeer waarschijnlijk gezonken. Wij verloren hierbij 6 vliegtuigen, die nog niet op hun steunpunten zijn terug gekeerd. Deze luchtslag krijgt den naam „luchtslag bij de Marshall-eilanden”. In de wateren ten Zuiden van Bou gainville is op 3 December de „Zesde luchtslag bij Bougainville” geleverd, die de luchtmacht der Japansche ma rine opnieuw een groote overwinning bracht. Naar het Japansche hoofdkwartier meldt, vielen afdeelingen der marine- luchtmacht op 3 December des avonds ten Zuiden van Bougainville een sterke vijandelijke vlootformatie aan, waarbij 3 vliegkampschepen, 1 slagschip of groote kruiser en 1 groote kruiser tot zinken werden gebracht. Twee dezer vliegkampschepen gingen onmiddellijk onder. Voorts werden 1 slagschip, 1 kruiser en 1 torpedojager uiterst zwaar beschadigd. Deze schepen kunnen ver loren geacht worden. De Japanners verloren in deze lucht gevechten 10 vliegtuigen. De Führer verleende het Eikenloof bij het Ridderkruis van het Ijzeren Kruis aan SS-Hauptsturmführer Hans Dorr, een van de commandanten van de SS-pantsergrenadierdivisie ..Wiking”. (G.F.L.-O.H.) Hans Schwarz van Beek doet in „Das Reich” over de komende vergelding thans eenige nadere mededeelingen over de nieuwe wapenen, aldus de Berlijnsche correspondent van het „Handelsblad ..De vergelding zal zóó nadrukkelijk zijn en op een psychologisch zóó juist oogenblik beginnen, dat de ontwikkeling van dezen oorlog er door zal worden be- invloed Het zou onbegonnen werk zijn, ruines met ruïnes te vergelden. De zin van de onderneming zal zich op een geheel andere, verrassende wijze uiten, zoowel geestelijk als politiek. De oorlog zal er nieuwe aspecten door k. ijgen en de verantwoordelijke mannen in het kamp van den tegenstander zullen zich tegenover een openbare meening zien geplaatst, die geheel andere vragen stelt dan zij gisteren en heden nog deed. Geen enkele manoeuvre van den tegen, stander, geen nog zoo gewaagde onder neming kan de vergelding meer verhin deren of ophoudende dingen zijn in gang gekomen. Ons doel bij de vergelding is niet een triomf der wapens en ook niet alleen een strafgericht, waarnaar thans het geheele Duitsche volk verlangt, doch het doel is de teugelloosheid van den massamoord door een zeer drastischen slag te doen ophouden. He” wild de bommenoorlog op het oogenblik ook woedt, onze nieuwe wapens zullen een geheel nieuwe proef voor de zenuwen beteekenen. Zij zullen het En gelsche volk zeer spoedig de vraag doen stellen, hoe lang het een dergelijken oor. log kan uithouden. Zooals het Engelsche volk zonder medelijden de verwoestingen op het vasteland aanziet, zoo zullen wij het zonder medelijden in zijn zwaarste uren aan zichzelf overlaten, want wij hebben grootere zorgen dan die om een eiland. Wij hebben de verantwoordelijk heid voor het vaste'and niet zooals de Engelschen aan Stalin overgedragenwij blijven de eenige en laatste bewapende groote mogendheid in Europa, die het gevaar uit het Oosten, in plaats van op conferenties, op het slagveld tegemoet treedt.” Maan: 6 Dec. onder 1.50 u.. op 14.30 u.; 7 Dec onder 3.05 u.. op 14.53 u. 11 Dec. V.M. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49 Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115995. Von Ribbentrop, de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, heeft Zaterdag bij zich ontboden den heer Post, den Koninklijk Zweedschen zaakgelastigde, en heeft hem in verband met een onder houd van den Zweedschen minister van Buitenlandsche Zaken met den Duitschen gezant te Stockholm, in de kwestie van de wegens sabotage gearresteerde stu denten te Oslo medegedeeld, dat de Rijksregeering zich niet bij machte ziet, met de Zweedsche regeering dergelijke kwesties te bespreken en dat zij de "Zweedsche regeering moet verzoeken zich voortaan van inmenging in Duitsch- Noorsche aangelegenheden te onthouden, meldt het D.N.B De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken gaf vervolgens jegens den Zweed schen vertegenwoordiger uiting aan de verwondering van de Rijksregeering, dat de Zweedsche regeering een vanzelf- sprekenden maatregel der bezettende macht in Noorwegen, n.l. het onschade lijk maken van saboteurs en brandstich ters, welke maatregel niet in de laatste plaats in het belang van Noorwegen zelf noodig is geweest, tot voorwerp heeft gemaakt van een diplomatieken stap. De verwondering \an de Rijksregeering is des te grooter, aangezien de Zweedsche re nering het tot dusver nooit noodig heeft geacht om démarches te doen bij Engeland, de Ver. Staten of de Sovjet unie wegens werkelijke en wel aller zwaarste schendingen van Scandinavi sche belangen door deze staten. Zoo heeft de Zweedsche regeering o.a. niets ondernomen toen Engeland door zijn aanvalshandelingen op Noorwegen den oorlog naar Scandinavië overbracht. Evenmin heeft men zich in Zweden be kommerd om de gruweldaden van de Sovjet-Unie tijdens de bolsjewiseering van de Baltische staten, toen o.a. circa 1'1.000 Estlanders. Letlanders en Li- tauers. o.w tienduizenden vrouwen en kinderen, naar Rusland gedeporteerd en daar aan de vernietiging prijsgegeven werden. In die gevallen heeft men van het gevoel der broederlijke saamhoorig- heid. waarop zich de Zweedsche regee ring thans tegenover de door vijande lijke agenten opgehitste Noorsche brand stichters beroept, niets kunnen merken. Vooral echter staat de wereld voor het schokkende feit, dat Zweden het Finsche broedervolk in zijn heldhaftigen strijd om het bestaan tegen het bolsje wisme. dien het evenzeei- in het belang van zichzelf als in dat van Zweden voert, in den steek laat. De uit al deze feiten blijkende houding van Zweden, dat alleen door het Duitsche ingrijpen in Noorwegen en door den Duitschen verdedigingsstrijd tegen het Oosten er voor bewaard is geworden, zelf tot oor- logstooneel te worden, is voor het Duit sche volk onbegrijpelijk. De Noderlandsche Volksdienst in Den Haag heeft voor 4500 kinderen in 27 lokalen een Sint Nicolaasfeest geor ganiseerd, waar door de jeugd naar hartelust werd genoten. Een kijkje bij een der Sint Nicolaasfeesten. Sint en Piet temidden van de jeugd. (C.N.P.-Meyer), de groote bocht van den Dnjepr den Midden-Dnjepr kwam het, van plaatselijke gevechten, slechts in het gebied van Tsjerkassy tot levendiger strijd. Sovjetaanvallen ten Westen en ten Zuidwesten van de stad mislukten. De Zuidelijk van Tsjerkassy doorgebroken vijandelijke strijdkrachten werden grootendeéls vernietigd. Tusschen Pripjet en Beresina duren de zware gevechten voort. Ten Westen van Kritsjef werd een tijdelijk verloren gegane stellingssector door een tegen aanval heroverd. In het gevechtsgebied van Smolensk hebben de bolsjewieken, onder den in druk van hun zware verliezen aan men schen en materiaal en van het vruchte- looze van hun doorbraakpogingen, gis teren niet meer aangevallen. Daarmede is de vierde afweerslag aan den auto weg van Smolensk wederom met een volledig Duitsch succes geëindigd. Aan het Zuid-Italiaansche front na men de vijandelijke aanvallen en het zware artillerievuur in hevigheid af, vergeleken met de voorgaande dagen. In den Westelijken sector stortten aan vallen van Amerikaansche troepen op eenige stellingssectoren met buitenge woon zware verliezen in het afweervuur ineen. In den Oostelijken sector zetten de Britten hun grooten aanval gisteren niet voort. Een tijdelijk verloren gegane plaats werd weer door onze troepen ge nomen. Bij den aanval van sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen op de vijandelijke ravitailleeringsbasis Bari, in den nacht van 2 op 3 December, zijn volgens de definitieve gegevens 4 koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 31.000 ton, waaronder 1 groot tankschip, tot zinken gebracht. Bovendien werden 9 vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 45 .000 ton en een oorlogsschip van middelbare grootte vernietigend getroffen. Twee eigen vliegtuigen gingen verloren. In de avonduren van gisteren lieten vijandelijke storingsvliegtuigen eenige bommen vallen op West-Duitsch gebied. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 6 December. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Op de Krim zetten de bolsjewieken hun hevige aanvallen ten Noordoosten van Kertsj den geheelen dag voort. Met doel matige ondersteuning door artillerie en stormgeschut worden zij voor het groot ste deel reeds voor de eigen, stellingen, uiteengeslagen, waarbij 25 vijandelijke pantserwagens vernietigd of buiten ge vecht gesteld werden. Ten Zuiden van Kertsj maakte de aanval van Roemeensche troepen nieuwe vorderingen. Het vijan delijke landingshoofd werd aanzienlijk verkleind. In de groote bocht van den Dnjepr her. vatte de vijand bij hevige sneeuwjacht zijn A aanvallen met numeriek sterkere strijd krachten. Zij werden ten Noordoosten en ten Noordwesten van Kriwoi Rog en ten Zuidwesten van Krementsjoeg afgeweerd in hevige gevechten, die tot in het don ker voortduurden. Op een plaats, waar de vijand was binnengedrongen, ontwikkel den zich hevige pantsergevechten, die nog gaande zijn. In totaal werden in dit gebied gisteren 80 Sovjet-pantserwagens stukgeschoten. Bij Tsjerkassy sloegen onze troepen herhaalde aanvallen af en vernietigden opnieuw vijandelijke gevechtsgroepen, die bij de gevechten der voorgaande dagen waren afgesneden. Aan dezen frontsector heeft zich de Moezellandsche 72ste infan- terie-divisie onder bevel van kolonel Hohn tezamen met deelen van de SS-pant. serdiyisie Wiking, een afdeeling des 10de divisie luchtdoelgeschut bijzonder onder scheiden door een voorbeeldige strijd vaardige houding bij de dagenlang heen en weergolvende gevechten. Van de rest van het Oostelijke front worden nog slechts uit de sectoren Noord, westelijk van Gomel en Westelijk van gemeld even^’^er Plaatselijke gevechten In Zuid-Ita<ië kwam het gisteren bij aanhoudend slecht weer slechts in enkele frontsectoren tot levendige plaatselijke gevechten. Daarbij werden van een vijan delijke gevechtsgroep, die aan de Adriati- sche kust onze stellingen verkende, 6 pantserwagens stukgeschoten. Reichspressechef dr. Dietrich heeft op een „Kriegsarbeitstagung” van de Duit sche pers, waarop de leidende persoonlijk heden van de Duitsche journalistiek ver- eenigd waren, een redevoering uitgespro ken over den zenuwoorlog van den vijand, den toekomstweg van Europa en de so ciale voorwaarden eener toekomstige ordening Roosevelts strategie van de bluf De Reichspressechef begon met te con- stateeren. dat de beteekenis van de pers in dezen tijd der hevigste van alle ge vechten, is opgegroeid tot de hoogste ver. antwoordelijkheid. Naar spr verklaarde, vormt de groote algemeene lijn van de politieke oorlogvoering der tegenstanders van Duitschland op het oogenblik in den grootst mogelijken omvang de strategie van de bluf. Roosevelts veldtocht voor de z.g. bevrijding is gevolgd door de koorts van de na-oorlogsche plannen, door de suggestie, alsof de oorlog reeds door het onophoudelijk opstellen van programma’s voor na den oorlog zou gewonnen zijn. De conferentie van Moskou heeft hier een eerste hoogtepunt gebracht van deze door phrasen gekenmerkte agitatie, waarach ter in werkelijkheid een schrikbarend ge mis aan denkbeelden en aan uitwegen ver borgen gaat. Zoowel de plutocratisch-ka- pitalistische weg als de bolsjewistische wegen van den klassenstrijd, zouden de menschheid in ellende en wanhoop dom pelen. Achter beide verheft zich in apoca lyptische schrikwekkendheid de chaos. Het denkbeeld, waarvoor de vijanden van Duitschland in werkelijkheid vechten is niet een wereld van den eeuwigen vrede, maar het rhythme van den eeuwigen oor log. De Reichspressechef hield zich vervol gens bezig met het Duitsche economische stelsel Tegenover de formule van den vijand „kapitaal moet kapitaal vóórtbren gen”. plaatste hij het Duitsche beginsel „arbeid schept meer arbeid". Duitschland heeft door zijn nieuw economisch stelsel een millioenenleger van werkloozen bin nen den kortst mogelijken termijn voor honderd procent naar arbeid en brood geleid. Niet de bolsjewistische dwaalleer der gelijkheid van alle menschen, maar de waarachtig scheppende gedachte der ge lijkheid van de kansen voor allen zal voor de menschheid de poort openen naar een nieuwe betere toekomst. DUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 5 Dec. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Op de Krim gingen de bolsjewieken gisteren, na krachtige artillerievoorbe- reiding en gesteund door talrijke pant serwagens, van hun landingshoofd ten Noordoosten van Kertsj uit tot hevige aanvallen over. Zij werden met zware verliezen afgeslagen en 13 pantserwa gens werden daarbij stukgeschoten. Roemeensche troepen vielen het lan dingshoofd ten Zuiden van Kertsj aan. braken door de vijandelijke stellingen en stootten tot aan de kust door. Sterke formaties der luchtmacht steun den met goed gevolg de gevechten aan weerszijden van Kertsj. Artillerïebooten der marine vielen in de Straat van Kertsj een ravitailleeringstransport der bolsjewieken, bestemd voor het Zuide lijke landingshoofd, aan en brachten 2 motorkanonneerbooten. 1 cleepboot, 1 met munitie geladen lichter en 5 andere vaartuigen tot zinken. In - - en aan afgezien De Leider der N. S. B., Mus sert, heeft, vergezeld van den plaats vervangend leider van Geelkerken en het hoofd van de afdeeling pers van het hoofdkwartier der N. S. B., Blok zijl, korten tijd te Berlijn vertoefd cn bij deze gelegenheid een ongedvAmgcn gesprek gevoerd met een deel der buitenlandsche pers. Mussert legde er in zijn uiteenzetting den na druk op, dat Europa, wil het niet ten onder gaan, één moet worden.Hij onder streepte het bolsjewistische gevaar en zeide, dat Europa in dit opzicht tot be zinning moet komen, daar het anders zijn rol heeft uitgespeeld. Engeland, al dus spreker, heeft steeds kans gezien alle geschillen buiten zijn grenzen uit te vechten en zoo moet het ook met Europa zijn. Ten aanzien van den toestand in Nederland betreurde Mussert het voortbestaan van de tweespalt onder het volk, terwijl hij de houding van de kerkelijke overheid inzake de Natio- naal-Socialistische Beweging laakte. Omtrent het vraagstuk der Neder landsche koloniën wees Mussert er op, dat Nederland eigenlijk steeds van Engeland afhankelijk is geweest sedert het tijdstip, waarop het aan dit land Ceylon en de Kaapkolonie heeft moe ten afstaan, waardoor Engeland den toegang tot de Nederlandsch-Indische koloniën beheerschte. Tenslotte schetste de Leider der N.S.B. de moeilijkheden van de leden der Beweging, waarvan er tot dusver reeds honderd in eigen land om het leven gebracht zijn, terwijl velen aan het Oostelijk front sneuvelden. In politieke kringen te Istanboel ver wacht men dat binnenkort een commu niqué zal worden uitgegeven over een samenkomst tusschen Roosevelt, Chur chill en Ismet Inönu, den president van Turkije. Het feit van de ontmoeting is in Istanboel evenwel nog niet bevestigd. Sinds Vrijdag was in politieke en diplo matieke kringen van Ankara bekend, dat president Inönu zich naar Cairo begeven had om daar een ontmoeting te hebben met president Roosevelt. Aangezien Roosevelt zich nu eenmaal op het oogenblik dicht bij Turkije bevindt, acht men het niet ongewoon, dat er thans een ontmoeting plaats vindt tus schen hem en den president van de Turk sche republiek. In Turksche kringen wordt niet aangenomen, dat uit deze ontmoe ting een wijziging zal voortvloeien van de tot dusver gevolgde Turksche buiten landsche politiek. De Engelschgezinde afgevaardigde Jaltsjin schrijft in de Tanin”, dat bij de reis van Inönu niet alleen sprake is van een vriendschapsbezoek. maar dat er ook besprekingen zullen worden ge voerd, die de belangrijkste vraagstukken van oorlog en na-oorlogstijd betreffen en betrekking hebben op het lot van de we reld en van Turkije. Het staatshoofd heeft het volle vertrouwen van het Turk sche volk en leidt de Turksche politiek met ijzeren wil en geniaal begrip. Het Ttirksche volk is er van overtuigd, dat het niet in een avontuur zal worden ge trokken zoolang de Turksche belangen niet badreigd worden. Het leger is pa raat. doch het zou belachelijk zijn te be weren, dat te Cairo zou worden besloten tot Turksche deelneming aan den oorlog. De Turksche president wordt op zijn reis vergezeld door minister-president Saradjogloe, den minister van Buiten landsche Zaken. Menemendjogloe, en den maarschalk Tsjakmak. Olifanten, leeuwen, tijgers, luipaarden, apen, krokodillen, groote slangen en coli- bri’s staan op de lange lijst der verliezen van den Berlijnschen dierentuin, tenge volge van de geallieerde bombardemen ten. De „Berl Lokal-Anz.” meldt, dat iri het olifantenhuis 8 van de 9 olifanten werden gedood door het vuur. Ook het roofdierenhuis heeft zwaar te lijden ge had. Talrijke leeuwen, tijgers en luipaar den zijn hier omgekomen. Het aquarium, dat aan het roofdierenhuis grenst, is eveneens zeer zwaar beschadigd. De bijtende koude, die hier direct na het vallen der bommen de afdeelingen bin nendrong, heeft vernielend gewerkt onder den dierenstand. De groote chimpansee „Titine”, die bij vele Berlijners bekend was en iederen dag opnieuw de vele bezoekers amuseerde met zijn grimassen, is tengevolge van een hartverlamming ge storven. Het dier was namelijk losgebro ken en had zich in een tuin in de buurt verstopt. Toen men het zittend in een boom had gevonden en wilde vangen, is het dood naar beneden gevallen. Ondanks de groote gevaren, die aan de bergingswerkzaamheden en aan het op sporen van eenige gevluchte dieren ver bonden waren, heeft zich geen enkel per soonlijk ongeval voorgedaan. Uitgezonderd eenige wilde honden en andere kleine roofdieren, waschberen en kleine apen, die nog vrij in den dieren tuin rond loopen, bevinden alle dieren, die nog in leven waren, zich weer in hun kooien. Professor Heek, de directeur van den dierentuin, wiens geheele huis is ver brand, heeft zware brandwonden opge- loopen. Het perceel Andries Bickerweg 4 waar eenige afdeelingen van het Rijksbureau voor de distributie van textielgoederen (Distex) in gevestigd zijn, is hedenmor gen door een zwaren uitslaanden brand ernstig beschadigd. Omstreeks half negen namen ambtenaren een sterke rookont wikkeling waar in een der gelijkvloers liggende kamers. Voordat men zich kon realiseeren wat de oorzaak daarvan was, sloegen de vlammen reeds uit de kamer. Met groote snelheid breidde het vuur zich uit. zoodat spoedig een groot deel der be nedenverdieping in lichter laaie stond. De brandweer stond aanvankelijk voor een moeilijke taak, temeer daar het open trap penhuis als een reusachtige schoorsteen werkte. Een aantal stralen werd op het vuur gericht. Na een klein half uur waren de vlammen op de benedenverdieping, die vrijwel geheel verwoest werd, gedoofd. Het nablusschen vorderde echter nog ge- ruimen tijd, want het vuur was op ver scheidene plaatsen door de plafonds en de muren heen naar boven gegaan, zoodat ook op de eerste en tweede verdieping enkele brandhaarden waren ontstaan. Het werken werd den* brandweerlieden ten zeerste bemoeilijkt door de zware rook ontwikkeling.Verscheidene van hen waren dan ook genoodzaakt rookmaskers op te zeilen. Het meerendeel van de vertrek ken, die niet door het vuur geleden heb ben, kreeg aanzienlijke waterschade. Naar wij later nog vernamen, is o.' brand ontstaan bij het aanmaken van een haardvuur, VermoedeLijk was de pijj*. verstopt. Telefoon 116306 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319. Tel. 550310 Fil.: Rijsw.. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys. Heerenstr. 124. Tel. 778038; N V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1