het Noordeinde De juweelenroof Hevige gevechten in Zuid-Italië at 1943. Dinsdag 7 December No. 18662. aan BINNENLAND den AGENDA STADSNIEUWS De conferentie Roosevelt- Stalin-Churchill Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart Het Instituut van Gemachtigde voor den Arbeid Kerstfeest voor kinderen Dader gearresteerd TRAMBOTSING TE VOORBURG den arbeidsvrede ONDERWIJS Afhalen distributiebescheiden Sovjetdoorbraakpogingen mislukt HET TWEEDE WINTERHULP- CONCERT Weer een aardbeving in Turkije Belooning van Vrouwenarbeid BURGERLIJKE STAND Waarvan de vader in het buitenland werkzaam* is Handhaving van HAAGSCHE COURANT zijn die zullen ..Een 1 In 2 dagen 25 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten VERDUISTEREN Van 16.30 uur tot 8.30 uur Werp geen scherp tusschen de aardappelschillen van staan Toon hobo ACADEMISCHE EXAMENS: Delft. Prop, ex. scheik. ing. C. R. van Someren van on ver- Deventer, ’s-Gravenhage. Heerlen. Hilversum. Gro- Hengelo. Leeuwar- Rotterdam, Tilburg. Utrecht. voor ver. socia. i uit- DIEFSTALLEN: Ten nadeele van een broodbezorger werd uit diens kleerkastje in een broodfabriek een groot aantal broodrantsoenen ontvreemd. De 18- jarige dienstbode J. de R. stal ten na deele van haar werkgeefster eenige siera den en paren kousen. Verrassende arrestatie Nu wilde het toeval, dat door de Feld- gendarmerie werd aangehouden terzake van een strafbaar feit de 27-jarige B S. Bij zijn fouilleering bleek S. een zeer groot aantal gouden ringen bij zich te hebben. Over de herkomst ondervraagd, zeide S. dat hij de sieraden moest ver- Kostbare ringen doorverkocht Het kwam vast te staan, dat de ring van ƒ7600 in Amsterdam van de hand was gedaan. Aldaar werd ’n diepgaand onder zoek ingesteld, dat weliswaar veel tijd vorderde, maar toch tot resultaat had, dat het adres kon worden opgespoord waar de ring was verhandeld. Dit bleek bij een juwelier te zijn geweest, die volkomen te goeder trouw was. S. had hem verteld, dat hij den ring in opdracht van de hand moest doen. Hij deed den juwelier het verzoek een bewijs te mogen ontvangen, waarop een lagere verkoopprijs stond ver meld dan was overeengekomen, zoodat S. een hoogere winst kon maken De juwe lier was hier evenwel niet op in gegaan. S. had zoogenaamd nog met zijn opdracht gever getelefoneerd uit de zaak, maar later kwam uit. dat hij maar wat aan de schijf had staan draaien. De transactie is tot stand gekomen en de ring is weer doorverkocht, zoodat hij niet meer is te achterhalen. Ook de ringen vgn /400 per stuk, welke nog ontbreken, blijken door verschillende handen te zijn gegaan, zoo dat men ze nog nie- heeft kunnen terug vinden. Nader vernemen wij, dat zich heden ochtend bij de juweliers „Lancelle” ech ter een persoon vervoegde, die vertelde een dezer laatste ringen te goeder trouw te hebben gekocht van S. Dezen ring had hij weer verkocht, maar aangezien hij niet wilde, dat de juwelier schade zou lijden, betaalde hij hem contant 400 Gestolene vrijwel geheel terecht Op een wel zeer verrassende wijze is de brutale juweelenroof, welke in den nacht van 27 op 28 September j.l. in de juwelierszaak „Lancelle” aan het Noordeinde 36 heeft plaats gevonden, tot een oplossing gekomen. Van het ge stolene, dat een waarde had van ƒ58.300, is vrijwel alles weer terecht, op een ring van 7600 en twee gouden ringen ter totale waarde van 800, na. In tegenstelling met de aanvankelijke op vatting is deze diefstal slechts door één man bedreven. Deze, de 27-jarige B. S., bevindt zich bereids in arrest. Vooral dank zij het doortastend op treden van luitenant Ohm van de Feld- gendarmerie kon de zaak binnen het tijdsbestek van één week tot klaarheid worden gebracht. Men zal zich herinneren, met welk een brutaliteit de plundering van de étalage van de juwelierszaak in haar werk is ge gaan De dader had de houten luiken van het ètalageraam weggenomen en daarna de groote ruit gedeeltelijk verbrijzeld. Zooals thans is gebleken, heeft hij met een hamer in de groote ruit een gat ge slagen, om daarna de geëtaleerde juwee- len, ringen en sieraden weg te kapen. Een der groote houten luiken is later in de tegenover de zaak gelegen Hartogstraat terug gevonden. Hoe de politie ook speurde van den dader of daders ont brak elk spoor, terwijl ook van de ge roofde juweelen niets kon worden terug gevonden koopen Den naam van zijn opdrachtgever kon hij evenwel niet noemen, hetgeen tot gevolg had. dat S.' verklaringen in twij fel werden getrokken. Luitenant Ohm besloot direct de waar, de van de ringen vast te stellen, stapte een juwelierswinkel binnen en toevalliger wijze die van Lancelle aan het Noord einde. Groot was de verbazing zoowel van den eigenaar van de zaak als van den heer Ohm. toen eerstgenoemde moest mededeelen, dat in feite het getoonde hem toebehoorde als zijnde een deel van het geroofde uit de étalage van zijfi zaak. De sieraden vertegenwoordigden een waarde van 4000. De Haagsche politie werd hierop in de zaak gemengd en een van de vingerafdrukken van S. klopte met die welke men op de half ingeslagen ruit had gevonden Het b ij-p o s t k a n t o o r te Loos, duinen zal bij wijze van tijdelijken maat regel voortaan voor het publiek van Maandag tot en met Vrijdag om 18 uur worden gesloten, zoowel voor den post als voor den telegraaf- en telefoondienst. Op Zaterdag blijft de openstelling onge- v izigd tot 16 uur. In de gebieden in Noord-Anatolië (Turkije), die eind November door een ernstige aardbeving werden getroffen, zijn kort geleden in Erbaa door een he- vigen aardschok volgens de voorloópige cijfers 550 personen om het leven ge komen Twee dorpen werden volkomen verwoest. UIT TRAM GEVALLEN: Gisteravond om ongeveer half acht is op het Spui de 22-jarige J B., wonende op den Rijs- wijkscheweg, uit een tram gevallen Met een schedelbasisfractuur is hij naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht De commandant van den Verkeers dienst verzoekt getuigen zich voor het geven van inlichtingen, te willen melden aan zijn bureau A’exanderplein 15a. GESPAN IN BOTSING MET TRAM: Op den hoek van de Schenkkade en den Schenkweg kwam een gespan, bestuurd door den 53-jarigen G. J. M van de Mient, in botsing met een wagen van de Blauwe tram. M. viel van den bok en klaagde over inwendige pijnen. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Zijn wagen werd aan de voorzijde vernield, terwijl ook het paard verwondingen opliep. Ouders of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar een kinderlegitimatiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bij: Hoofden van scholen. Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis. Prijs f 0.10 Minvermogenden kosteloos. voorgrond .J werd dit anders. Staking uitsluiting werden verboden. Om geen X-...te doen ontstaan werd toen aan het College van Rijksbe- middelaars een zekere beslissingsbevoegd heid gegeven in loonconflicten; de Over heid ging ertoe over zelf regels vast te stellen t.a.v. loonen en arbeidsvoorwaar den als partijen niet in overleg t-ot over eenstemming konden komen De gedachte van partijen is echter steeds meer op den achtergrond, gedrongen. De vakbonden en werkgeversorganisaties werden onder toezicht gesteld en tenslotte bij Decree; van den Rijkscommissaris d.d. 29 April 1942 in beginsel samengesmolten. Van partijen kan men na 1 Mei 1942 niet meer spreken. De loonvorming is daarmede*.in een nieuw stadium gekomen: in plaats van subsidiair treedt de Overheid sinds dien uitsluitend zelf op als regelgevende instantie Tegelijk heeft zij de taak om toe t« zien op de naleving van de uitge vaardigde voorschriften, logisch nu par tijen zelf daar niet meer voor geschikt zijn en de onderlinge verbondenheid nog niet sterk genoeg is om een naleving in eigen kring te waarborgen. Aan dit alles is iri Verordening 114/1942 uitdrukking gegeven Nu is de uitvoering van deze taak geenszins gemakkelijk o.a. omdat bijna alle gegevens ontbreken om tot ’n goede loonvorming te geraken. De benoodigde gegevens moeten voor een groot deel ko men uit het bedrijfsleven zelf. Het zal daarom nog wel eenigen tijd kunnen du ren voordat de vruchten van een goede loonpolitiek kunnen worden geplukt. De loonstop Een belangrijk aspect van den arbeid van den Gemachtigde vormt, in de hui dige omstandigheden, uiteraard de toe passing van Besluit no. 120/1942 betref fende den loonstop. Het doel van den loonstop is te voorkomen, dat de loonen onnoodig hoog worden opgedreven. Nu er alom gebrek is aan arbeidskrachten doet de wet van vraag en aanbod zich gelden op de arbeidsmarkt en het loonniveau heeft dan ook een stijgende tendens. Dit is natuurlijk zeer gevaarlijk voor onze volkshuishouding in oorlogstijd, aangezien de productie van gebruiksgoederen steeds geringer wordt, waardoor het gevaar voor inflatie steeds grooter wordt. Dit gevaar moet vermeden worden en wel in het be lang van het geheele volk. De loonstop beteekent nu niet, dat de loonen absoluut zoo moeten blijven als zij zijn. Integen deel, er kan wel iets worden gedaan. De inkomens, die onder het bestaansminimum liggen, moeten worden opgetrokken, ter wijl het ook mogelijk is het inkomen te vergrooten door het invoeren van doel matige prestatieloonstelsels. Overigens is er sedert 1 November ’42 een heele reeks van loonregelingen en andere beschikkingen uitgevaardigd, waar, onder zeer belangrijke. Bovendien zijn er zeer vele individuee- le aanvragen tot loonsverhooging of tot het uitkeeren van gratificaties behandeld en goedgekeurd. Sedert 1 November 1942 tot 1 November 1943 zijn er pl.m. 24.O00 brieven binnengekomen en pl.m. 28.000 uitgegaan. Dit is wel een respectabele hoeveelheid, vooral indien men bedenkt, dat bijna elk binnenkomend stuk een loon- probleem voorstelt. Een afzonderlijk woord nog over de verhouding tusschen den Gemachtigde E.K. II voor MG-post in de voorste linie. Deze machinegeweerpost kreeg kort geleden als onderscheiding het E.K. II. Het was aan zijn waakzaam heid te danken, dat een onder dekking van den ochtendnevel beproefde vijan delijke aanval reeds bij dg draadver sperring tot mislukkjng werd gebracht. (P.K. Noack.-Atl.-H.) Onder kolen verborgen Ten huize van den aangehoudene werd een uitgebreid onderzoek ingesteld en zoo werden in een kolenbergplaats onder de brandstoffen verborgen vrij wel alle gestolen sieraden terug ge vonden, n.l. een briljanten broche van 12.000, een briljanten bracelet van 10.750, een briljanten armband met paarlen en smaragd van 9000, een briljanten armband van 3850 en een briljanten hanger van 4250. Slechts ontbraken een ring van 7600 en twee gouden ringen van 400 per stuk. Onlangs is in de pers bekend gemaakt, dat voor de aanstelling van vrouwelijke werkkrachten, die nog nimmer hebben ge. werkt of wel sedert 1 Juli 1943 niet meer werkzaam zijn geweest, niet langer de toestemming der gewestelijke arbeids- bureaux vereischt is. Deze maatregel be oogt de tewerkstelling van een grooter aantal vrouwen te vergemakkelijken en te bevorderen. De Gemachtigde voor den Arbeid deelt ter voorlichting van de werkgevers hieromtrent nog het volgende mede: De tewerkstelling van vrouwen ge schiedt in den regel volgens de in de on derneming voor vrouwen gebruikelijke loonen of volgens de loonnormen, welke voor vrouwen zijn vastgesteld in reeds bestaande regelingen van loonen en ar beidsvoorwaarden. uitgevaardigd krach tens art. 10 van de Verordening 114/1942 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende de ordening van den arbeid. In zoover aan vrouwen arbeid wordt op. gedragen, die voorheen door mannen werd verricht, stelt de Gemachtigde voor den Arbeid, op verzoek van den werkgever, ten behoeve van deze vrouwen nieuwe loonen vast, die tot 80 pCt. van het aan de mannen toegekende loon kunnen be dragen. Indien vrouwen worden belast met werkzaamheden die moeilijker zijn dan de tot dusver door haar uitgeoefende arbeid, dan kunnen, op verzoek van den werkgever, hoogere loonen worden vast gesteld Deze bepaling geldt echter slechts voor het geval, dat noch in een voor de onderneming afzonderlijk goedgekeurde regeling, noch in een voor den betrokken bedrijfstak vastgestelde algemeene rege ling van arbeidsvoorwaarden ten aanzien van de onderhavige werkzaamheden loon, normen voor vrouwenarbeid zijn vastge steld Bij het indienen van verzoeken tot het verkrijgen van goedkeuring van nieuwe loonen ten behoeve van de bovengenoem de groepen van arbeidsters moeten de zelfde gegevens worden verstrekt als voor verzoeken om goedkeuring van loonsver hooging vereischt zijn, d.w.z. leeftijd, aard der werkzaamheden en burger'*ike staat Bovendien moet worden medege deeld, welk loon voor gelijken arbeid aan mannelijke arbeidskrachten in dezelfde onderneming werd of wordt uitbetaald. BEVALLENE C. Schoonewelle geb. Broer, z. W. C. Broos geb. Hoftijzer, d. J. J H. Lispet geb. de Jager, d. G. M. Sol geb. Pols, z. M. G. van Leeuwen geb. Giltaij, d. M. C. Cusiel geb. Haaijmah, d. W, H. S Ipenburg geb. Kuyten. d. A. H. van Rooijen geb. Vredevoort, d. C. S. Huisman geb. Brochard, z. A. H C Beren. drecht geb. Muzerie. d. W. F. A. Kok geb. Uilenhoed, d. A. J. Kuijpers geb Knip, z. K. Slotboom geb Schimmel, z E. Buker geb. van Leeuwen, z. M. E. Bos geb. Klinge. d G. J. Aleven geb. Berkemeijer, z. F. Haarlemmer geb. van Slooten, d C. A. van Diggele geb. Loos, z. M. Scholten geb Pros- maii d. S. A. H. Drabbe geb. van der Bijl z. W. Kulk geb. Dijkhuizen, z. J. van Zoest geb. van den Berg, d. P. Schippers geb Pruijsers, z. C. J. W. Haneveld geb. Kuppens, d. E. Beuse geb. van Daalen, d E. Groen geb. Kroes, d. W. E Remmerswaal geb. Fase, 'd. G. J Heubel geb. van Cranenbroeck, d. H. I. Bakkers geb. Pennders, d. J. A. E. Kruijdenberg geb. van Bergenhenegouwen, d. J. M. van der Laan geb. Kleijne, d. H. M. Posthumus geb. Hutters, z. W. G. C. Allard geb. Mooten, d M. M. de Rijk geb. de Rooij, z. D. Snijders geb. Mol d. M. Wagner geb Leonards, z. A. H. Klein geb. Stuart. z. L. Bijleveld geb. Jansen, d. J M. Huisman geb. Barendse, d C. Rietkerk geb. Wulf- fraat z W. Hurrelbrinck geb. Knik- man ’z M. Kramer geb. van Spronsen, d M. G. A. van Eijk geb. Rensen z. OVERLEDENH J. S. Damen. man van A M. van der Linden. 93 j. P. Nieuwiand, ongehuwde vrouw, 19 j. H. J Goutier. weduwnaar van C. H. Ku- neken, 76 j. I. H. van Rooijen. vrouw van A. van den Heuvel, 81 j. F Kar- reman, man van J. A. Schróder, 78 j. E. J de Bruijn. weduwe van H. A van der Wielen, 79 j. C van Diggelen, zoon. 5 j. J. A. B Peters, man van M E. Urbann, 51 j. C. P A Groten huis. man van J. B, M Hofland. 58 j E. van der Worm, weduwe van H. van Haaster. 61 j. W G, A. A Debeus. man van A. J M. Koekenberg 31 j J N. Charité, ongehuwde vrouw. 23 j. A. Zijp, dochter, 13 j H Egberts, weduwe van R de Klerk. 76 j. A. van Blerk, vrouw van A. J. de Greef 70 j. W.A.-FRONTZORG AVONDDe Front. zorg ligt de W.A. begrijpelijkerwijs na aan hit hart, hetgeen tot uiting komt in de bekende W A.-frontzorgactie In het raam daarvan vond gisteren in den Dierentuin een kleinkunstavond plaats. Het programma hiervan werd verzorgd door het gezelschap Melachini. dat met ernst en luim den talrijken aanwezigen eenige uren van lichte verstrooiing wist te schenken. Hoezeer het gebodene in den smaak viel, bleek uit het langdurige applaus Naast den illusionist professor Melachini. wiens optreden het glanspunt v?.n den avond vormde, deelden mede in het succes de conferencier Jack Funni en de Trekkende Trekkers, alsook de jolige Sinterklazen. Voor den aanvang sprak onderbanleider Spieksma een wel komstwoord. zich daarbij afzonderlijk richtend tot den gemachtigde van de>V Leider in de provincie Zuid-Holla-X baron v. Haersolte. Tijdens de pax/e vond een collecte plaats waarvoor met gulle hand werd geofferd Communiqué over de besprekingen te Teheran Reuter publiceerde gisteravond den tekst van het communiqué betreffende de conferentie tusschen Roosevelt, Stalin en Churchill. Ter inleiding wordt erop gewezen, dat de conferentie 4 dagen geduurd heeft en in Teheran is gehouden In deze 4 dagen zoo wordt gezegd, werd de „gemeen schappelijke politiek vastgelegd en be vestigd”. Uitdrukking is gegeven aan ,het vaste besluit, dat de 3 naties in den oorlog en in den daarop volgenden vrede zullen samenwerken”In Teheran zijn de plannen der 3 naties „ter vernietiging van de Duitsche strijdkrachten” op elkan der afgestemd. Omtrent het doel en het tijdstip, waarop de operaties zijn vastge steld, is volledige overeenstemming be reikt. Over de problemen van den tijd na den oorlog zegt het communiqué, dat „alle naties klein of groot, opgeroepen worden voor actieve deelneming” voorzoover ,,haar bevolking met hart en verstand WOENSDAG 8 DECEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant” Voordracht over „Mars. Jupiter en Sa- turnus”. 15.45 en 19.30 u. Luthersche kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 20 u. Stadsschouwburg. ..Prins Fried rich von Homburg” 18.15 u. Prin- cesse-Schouwburg. „Via Mala” 19.15 u. Geb v. K. en W. Volksconcert door het Residentie-orkest o.l.v, Toon Ver- hey. Solisten Jaap Stotijn hobo en Frits Braun, bariton, 19 30 u. Capitol. „St. Nicolaas neemt afscheid”. 14 u. Corso. „De verloren zoon”. 14.30 en 19.30 u. Scala. ..Een lek bandje”. 19.30 u. Morgen van 8.3016.30 Groot Herto- ginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) de lette: Gru Lm HonOoststraat 1 van 9 tot 16 uur de letters H- t.m. KIvan Nijenrodestraat 16 van 915.30 uur de letters Feu t.m. Ga. Men denke eraan de textielkaart V 115 (mannen en jongens van 15 jaar en ouder) mee te brengen De houders van vetkaarten, die in aanmerking komen voor een toeslagkaart, moeten ook de oude kaart L 118 meebrengen. Zij ont vangen een nieuwe kaart L 401, bij in levering van bon 52 van de oude kaart EEN GEWONDE Op den Admiraal de Ruyterweg te Voorburg, nabij de v. d Wateringelaan, is gistermiddag een blauwe tram van den sneldienst op Leiden, op een stil staande tram van den lokaa'.dienst Voor burgden Haag v.v. ingereden, waarbij vrij aanzienlijke materieele schade werd aangericht. Een persoon liep een rib- fractuur op en is naar het ziekenhuis St Antoniushove overgebracht De loonpolitiek en de bestrijding van het inflatiegevaar Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie heeft de heer C. J. van Rijst. Gemachtigde voor den Arbeid, het een en ander medegedeeld over de taak en het werk van zijn Dienst. Het is thans ruim een jaar geleden, dat „e verordening tot ordening van den arbeid werd afgekondigd en daarmede het Instituut van den Gemachtigde voor den Arbeid in het leven geroepen werd Zijn werkzaamheid als Gemachtigde voor den Arbeid heeft de heer Rijst eerst 1 Februari aangevangen Het oude arbeidsrecht van vóór 1942 gaat uit van de gedachte, dat de inhoud van een arbeidsovereenkomst in beginsel een zaak van de betrokken partijen is aanvankelijk werknemer en werkgever afzonderlijk, later toen de vakbeweging en de werkgeversorganisaties groeiden, in een of ander grooter verband De col lectieve arbeidsovereenkomst, als schema voor den inhoud van individueele ar beidsovereenkomsten trad steeds meer op den voorgi Na Mei 1940 en i onrechtvaardigheden ROOFMOORD OPGEHELOERDHet is de staatsrecherche gelukt den moord op don 72-jarigen veehouder G. Palenstijn te Schellinkhout op te helderen. Ver moedelijk heeft een complot, bestaande uit den Hoornschen venter H. en de twee beruchte Amsterdamsche misdadigers St en V. H„ Palenstijn willen berooven. Toen de oude man verzet bood heeft men hem vermoord. Eenige duizenden guldens en distributiebescheiden werden ontvreemd. Er zijn verschillende arres taties verricht. De Amsterdammer St. heeft reeds een volledige bekentenis af gelegd. V. H., die onlangs bij een an deren roofoverval werd neergeschoten en thans gewond in een ziekenhuis in den Haag ligt, kon in verband met zijn toestand nog niet gehoord worden. Evenals het vorige jaar worden door de gemeenschap Vreugde en Arbeid” van het Nederlandsche Arbeidsfront in samenwerking met den Nederlandschen Volksdienst Kerstfeesten georganiseerd voor die kinderen, waarvan de vader in het buitenland werkzaam is Aan jongens en meisjes van 6 tot en met 13 jaar zullen hier een paar mooie uurtjes geboden worden, terwijl de Kerstman, die persoonlijk tegenwoordig zal zijn, geschenkjes en verrassingen zal uitdeelen. Alhoewel vader thans ver van zijn kin deren verwijderd is, wordt hij toch niet vergeten. Tijdens deze Kerstfeesten worden de kinderen in de gelegenheid gesteld om een Kerstgroet en een Kerst- verrassing aan hun vader te zenden. Kosten zijn aan dit alles niet verbonden, terwijl ook het lidmaatschap van het Arbeidsfront niet verplicht is. Bovengenoemde Kerstfeesten worden georganiseerd in de navolgende plaatsen Alkmaar. Amersfoort. Amster dam, Arnhem, Breda Deventer, Eind, hoven. Enschedé ningen, Haarlem. ’s-Hertogenbosch. den. Leiden, Middelburg, Schiedam Steenwijk. Zutphen Naar wij vernemen zijn reeds vele aanmeldingen binnengekomen. Inschrijf, formulieren vqpr deelneming aan deze Kerstfeesten zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke kantoren van het Nederland, sche Arbeidsfront in bovenvermelde plaatsen. duitsch WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 7 December. He Opperbevel van de Weermacht deelt mede Op de Krim zetten de bolsjewieken hun vergeefsche aanvallen ten Noordoosten van Kertsj gistermiddag niet meer voort. De aanval van Roemeensche troepen op het vijandelijke landingshoofd ten Zui den van Kertsj maakt goede vorderingen. Binnen de groote bocht van den Dnjepr bleef de vijand gisteren aanvallen. Zijn doorbraakpogingen mislukten in ver. bitterde gevechten. Ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk werd in den tegenaan val een vijandelijke gevechtsgroep op kleine resten na vernietigd. Ten Zuid westen van Krementsjoeg vingen onze troepen aanvallen van sterke vijandelijke infanterie- en pamserstrijdkrachten in he. vige gevechten op. Bij Tsjerkassy deden de bolsjewieken gisteren slechts eenige vrij zwakke aan vallen In het gebied ten Noordoosten van Sjitomir namen Duitsche infanterie- en pantsersfrijdkrachten in den aanval ver scheidene plaatsen. Van de geheele rest van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke gevechts- activiteit gemeld. De luchtmacht deed met goed gevolg aanvallen op den Sovjet- aanvoer op straat. en spoorwegen, als mede op troepenconcentraties in het ge bied van Kief. Het jachteskader 52 heeft op 4 December zijn 8000ste overwinning in de lucht behaald. In Zuid-Italië werden de gevechten in het heuvelachtige terrein ten Zuid westen van Mignano heviger. Zware aanvallen van numeriek sterkere Ame- rikaansche troepen wisselden af met eigen tegenaanvallen, in den loop waar van eenige hoogten meermalen van be zitter wisselden. De gevechten zijn nog in vollen gang. Van den Oostelijken sec tor van het front worden levendige voorpostengevechten gemeld. Op 5 en 6 December werden boven de Middellandsche Zee en boven het be zette gebied in het Westen 25 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, waar onder 17 zware viermotorige bommen werpers. gemaakt, verklaard en begonnen, en dat men zich tenslotte verbonden heeft met den bloedigsten beul der wereldgeschie denis en het verschrikkelijkste stelsel, waartoe menschen ooit gedreven zijn: het bolsjewisme. Dan volgen de gebruikelijke woorden der plutocratische agitatie over samen, werking tusschen groote^ en kleine na ties, over den strijd tegen tyrannie en slavernij, alsmede de verklaring, dat men aan alle volken een welkom toe roept, wanneer zij ertoe zouden beslui ten t»t de familie der democratische na ties toe te treden. Een waarlijk op om- kooperij gelijkende uitnoodiging, gezien het verraad van Engeland tegenover zijn bedrogen bondgenooten als Polen en Ser vië en ten aanzien van den toestand, waarin zich het verraden deel van Italië met zijn verraderskoning en Badoglio bevindt. Tenslotte wordt uiting gegeven aan de hoop, dat men met vertrouwen den dag tegemoet ziet, waarop alle volken der wereld in vrijheid kunnen leven. Na dezen typeerenden zin volgen de handteeke- ningen van Roosevelt, Stalin en Churchill. Aan het communiqué is een verklaring over Iran toegevoegd, waarin het er blijkbaar slechts op aan komt de met el kaar in strijd zijnde belangen van Enge land, Amerika en de Sovjet-Unie te be hoeden voor een openlijk conflict en een soort wapenstilstand in den belangenstrijd te sluiten. Het blijft een open vraag of het aan- gekondigde manifest aan net Duitsche volk, ten offer gevallen is aan de on- eenigheid van de opstellers, die 5 dagen hebben noodig gehad om een onschuldig communiqué van hiervoor vermelden in houd te fabriceeren. Wellicht heeft men mer het oog op de indiscretie van Reu ter een ander plan gemaakt ten aanzien van deze voornemens en ze tot een later tijdstip uitgesteld. Wellicht heeft ook de houding van het Duitsche volk tegenover de terreur-aanvallen der BritschAmeri. kaansche luchtgangsters, aan de gang- sterleiders van Teheran den lust ontno men, zich meer te blameeren dan onvoor waardelijk vereischt is. Hoe zulks ook zij. het spook der geheim zinnige conferentie in den Orient is voorbij. Het feit van ons vaste besluit, de wapens niet voor de overwinning uit handen te leggen, kome wat er komen mag, en de daden van onze soldaten en die onzer bondgenooten blijven be. toegewijd is aan de opheffing der tyran nic. der slavernij, der onderdrukking en der onverdraagzaamheid, zooals dit bij onze eigen volken het geval is. Als datum der onderteekening wordt de 1ste December opgegeven. De besprekingen hebben plaats gehad in de conferentiezaal van de Sovjet-ambas- sade in Teheran. Roosevelt heeft tijdens de conferentie zijn intrek genomen in de Sovjetambas- sade. Churchill heeft in de Engelsche am bassade gelogeerd. Onderhoud tusschen Stalin en den Sjah Stalin heeft op 1 December een bezoek gebracht aan den Sjah van Iran in diens paleis te Teheran. Het onderhoud A dat een „vriendschappelijk en hartelijk karak ter” droeg, heeft langer dan een uur ge. duurd. Molotof en de zaakgelastigde van de Sovjet-Unie in Teheran waren bij het onderhoud aanwezig. Denzelfden dag heeft Stalin den Iranschen minister-pre sident ontvangen. Duitsch commentaar Ten aanzien van de conferentie van Teheran verklaart men in Duitsche poli tieke kringen volgens het D.N.B o.a.: Een 2 pagina’s groot communiqué en een gemeenschappelijke verklaring over Iran is het eenige resultaat. In het com muniqué wordt het volgende medege deeld Wij de president der Ver. Staten van Amerika, de minister-president van Groot-Brittannië en de minister-president van de Sovjet-Unie, zijn in deze 4 laatste dagen in de hoofdstad van onzen bond genoot Iran bijeengekomen en hebben vorm en bevestiging gegeven aan onze gemeenschappelijke politiek. Wij hebben uiting gegeven aan ons voornemen, dat onze naties in oorlog zoowel als in den daarop volgenden vrede willen samenwer ken. Wat den oorlog betreft, hebben onze militaire staven zich bij onze besprekin gen aan de ronde tafel aangesloten en wij hebben onze plannen ter vernietiging van de Duitsche strijdkrachten in overeen stemming gebracht”. Na deze nu reeds ontelbare malen af gelegde verklaring, dat men het eens is en dat men oorlog wil voeren en dat men de Duitsche strijdkrachten wil vernieti gen, komt een aanduiding over het ko mende tweede front, die evenwel nog va ger gehouden is dan in de besluiten van Casablanca 11 maanden geleden. Op echt huichelachtige wijze spreekt men dan van de groote verantwoordelijkheid die men gevoelt, een vrede tot stand te bren gen, welke voor vele generaties den gee- sel en den schrik van den oorlog moet ver bannen. Het is reeds het hoogtepunt in het vergen van domheid en kortzichtig heid bij de volkeren der wereld, dat men gelooft, te kunnen doen vergeten, hoe deze oorlog door Churchill en Roosevelt is Een bom op het huis En moeder niet thuis Leeg is ’t bed waar de kleintjes in lagen! Maar klaag niet te vlug Uw kroost vindt men terug Als ze 't Roode Kruis plaatje maar dragen. voor den Arbeid en de afzonderlijke be drijfsleiders. Het feit, dat het mijn taak is, aldus de heer van Rijst, leidinggevend op te treden bij de loonvorming, brengt vanzelf een grooten invloed mede op het loon, dat kan worden verdiend. Daarbij hecht ik er echter groote waarde aan de grenzen der bevoegdheden zuiver te trekken en ik wil er met nadruk op wijzen, dat ook de bedrijfsleider hier een eigen taak heeft te vervullen, met name wat betreft de juiste belooning van de bekwaamheid en de vlijt de afzonderlijke arbeiders in de derneming. Hij immers is de antwoordelijke man in het bedrijf doch niet slechts verantwoordelijk een goede winst, doch tevens antwoordelijk voor een goede i le verhouding in het bedrijf en eindelijk verantwoordelijk tegenover de gemeenschap, dus tegenover het geheele volk, waarvan hij deel uitmaakt Eerst indien, na overleg met den leider van het bedrijf en socialen voorman de moei lijkheden in het bedrijf geen oplossing vinden en indien ook na overleg met het Nederlandsche Arbeidsfront of den Ne derlandschen Landstand de arbeidsvrede in gevaar komt, dan is het de beurt aan den Gemachtigde voor den Arbeid om in te grijpen. Is de zaak dan eenmaal aan mij voorgelegd, dan volgt een minutieus onderzoek Dit onderzoek wordt volkomen objectief gedaan, want de Gemachtigde voor den Arbeid moet als vertegenwoor diger van den Staat het algemeen belang dienen, waaruit volgt, dat degene die recht heeft ook recht krijgt Resumeerend kan ik dus zeggen. zct> besloot de heer van Rijst zijn uiteenzet tingen waarop een levendige discussie volgde. dat ik den arbeidsvrede moet bewaren in den ruimsten zin en hoe meer de leiders van de bedrijven en de Gefolg- schaft mij steunen in dit streven, des te gunstiger zullen de verhoudingen op ar beidsgebied zich ontwikkelen. Er zal dan een toestand van sociale rechtvaardigheid ontstaan waardoor de arbeiders vreugde hebben in hun arbeid met als resultaat een gemeenschappelijke en welgemoede ar beid van den leider van het bedrijf en zijn Gefolgschaft in het belang van de volksgemeenschap. Koning Faroek hersteld S.P.T. meldt uit CairoKoning Fa roek is weer geheel hersteld van verwondingen, eenigen tijd geleden als gevolg van een auto-ongeluk opgeloopen Heden zal hij naar Cairo terugkeeren waar een groote parade wordt gehouden. Verder zal de Koning te Cairo een ont moeting hebben met president Roosevelt en minister-president Churchill Muzikaal genot en een goed doel gediend Op a.s. Zondag zal in de groote zaal van den Dierentuin het tweede Winter- hulpconcert van dit seizoen worden ge geven. Men weet wat de bedoeling van deze concerten isde geheele opbrengst komt ten goede aan Winterhulp Neder land en dus aan dat deel van ons volk, dat in moeilijke omstandigheden ver keert, Dat zijn er zéér velenhet zijn er meer dan men denkt. Er is veel geld noodig om den nood van duizenden landgenooten in dezen harden wintertijd te lenigen. Reeds wordt met gulle hand gegeven, maar waar zoovele bijzondere omstandigheden de moeilijkheden van zoo velen nog vergrooten, zal ieder ge makkelijk begrijpen, dat er nauwelijks geld genoeg bijeengebracht kan worden om aan alle aanvragen voor hulpverlee- ning te kunnen voldoen. De Winterhulpconcerten vormen een dankbare gelegenheid voor hen, die. ge voelig voor een muzikale genieting tevens het hunne willen bijdragen om den nood van behoeftige landgenooten te helpen verzachten. In de groote Dierentuinzaal mag Zondag geen plaats onbezet blijven. Het zal ditmaal „een avond van vroo- lijke klanken” worden, die onder leiding zal staan van mr Harm Smedes. Er zullen twee orkesten optreden, te weten een symphonie-orkest en een amuse mentsorkest. De bedoeling hiervan is. aan te toonen. dat deze zoo verscheiden uitingen der muziek in hun diepste wezen nauw aan elkaar verwant zijn, zooals b.v. temeer zal blijken uit de „Tënzeri- sche Suite” van Kunnecke die door twee orkesten tezamen zal worden uitge voerd. Men kan dus van een avond van bij zonder muzikaal genot verzekerd zijn, een genot, dat nog verhoogd en ver edeld zal worden in het bewustzijn, dat men minder bedeelde landgenooten de helpende hand toesteekt.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1