No. 18663. Het zwaar Sovjetlandingshoofd bij Kertsj heroverd geteisterde Berlijn 1943. Woensdag 8 December KUNST EN LETTEREN SPORT BINNENLAND STADSNIEUWS De conferentie met den Turkschen president van ONDERWIJS KERKNIEUWS Een aanslag op het voortbestaan zelf der Rijkshoofdstad 48.000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht Kunstenaars zien den Arbeidsdienst Hoofdprijzen Staatsloterij Talrijke plaatsen in het gebied van Sjitomir en Korosten genomen Vrouwen en kinderen krijgsgevangenen PAST OP UW HANDTASCHJE DAMES! „Tramreisje” Afhalen distributiebescheiden Sportrevue BURGERLIJKE STAND 8307 12625 13280 13436 14205 17884 18102 COURANT HAAGSCHE 400: 100: 3186 DUITSCH WEERM A CHTBER1CHT van C. J. Nulle. 72 j. kunst. zal va-. bleek een den in'den echt verbonden werd. Wat nooit hersteld kan worden rijdt Gewond maar toch in de eerste linie. (P K. Büschel—H.H.) Bewust Arbeids- over- was- aan- f f f I Tweede klasse verwoesting, zooals je vroeger alleen te zien kreeg in een Amerikaansch film journaal na een tornado. Ik zelf heb dagen lang in de veronder stelling geleefd, dat onze buurt er goed was afgekomen, totdat ik door toeval ontdekte, dat twee-, hoogstens driehon derd meter van mijn woning een puin hoop begint, waarvan ik nog steeds niet weet, waar hij eindigt. LEIDENDE FUNCTIONNARISSEN VAN D.A.F. EN N.A.F. BIJEEN: In het afge- loopen weekeinde zijn de leidende func- tionnarissen van het Duitsche Arbeids front en het Ned. Arbeidsfront gemeen schappelijk bijeen geweest in het vor- mingsoord Drakenburg van het N.A.F. Oberregierungsrat Roder, de Obmann van het D.AF.. Kretschmar, de gemachtigde voor den Arbeid, C. J, van Rijst en de Arbeidsfrontleider, H. J. Woudenberg, hielden inleidingen over eenige belang rijke sociale problemen. Winterhulp brengt verlichting van zorgen Een bedrag van ƒ44.604,13 is het re sultaat van een week offervaardigheid van ons volk, dat ook in dagen voor Sr. Nicolaas niet heeft vergeten, aan zijn min der bedeelde volksgenooten te denken. Met deze som zal Winterhulp wederom de zorgen van zeer vele huismoeders weten te verlichten. KERSTVACANTIE R.H.B.S.: De Kerst- vacantie van de Rijks Hoogere Burger scholen zal aanvangen op 18 December na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 10 Januari. portret geteekend en -geschilderd. Groote bekende namen zal men hier over het algemeen niet vinden, dat was niet de bedoeling. Hier was zooals wij reeds schreven werkgelegenheid voor ieder. Arbeidsleider Joh. D. de Ruyter, hoofd der afdeeling vorming, merkte tijdens den rondgang dan ook op. dat men, nu de proef geslaagd mag heeten. in de zelfde richting zal voortgaan. De bijna 160 tentoongestelde werken zijn het resultaat van den arbeid van dertig kunstenaars, wier werk men heeft uitgezocht. De een zag wat meer werken geplaatst dan de ander. Waar van de zijde der organisators geen eischen wer den gesteld aan talent en kunnen, maar een zoo vrij mogelijke medewerking open liet, meenen wij, dat het niet op den weg ligt der pers om de maatstaven der cri- tiek aan te leggen in den zin waarin men tentoonstellingen beschouwt. Alge meen kan gezegd worden, dat ’t resultaat, gezien de vrije opvatting en medewer king. zeer bevredigend genoemd moet worden. Ongetwijfeld zullen velen, wier zonen of familieleden in den Arbeidsdienst hun plicht vervullen, belangstelling heb ben in deze tentoonstelling, die in het Stedelijk Museum te Amsterdam voor het publiek is geopend. Interessante expositie in Amsterdam In enkele zalen van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam is heden de reeds eerder door ons aangekondigde tentoon stelling geopend van werken van een aantal kunstenaars, die in de gelegen- -id werden gesteld hun arbeid te in- spireeren op motieven uit het leven van den Nederlandschen Arbeidsdienst groot aantal genoodigden Nederlandsche autoriteiten Ook de krijgsgevangenen bij den opruimingsarbeid De Ned. Corresp. dienst meldt uit Ber lijn: De kruidige brandlucht, waarvan Berlijn meer dan een week vervuld was, is weg. In de skeletten der uitgebrande huizen rookt het nog. Er stijgt echter nergens meer zoo’n azuren rookpluim op, welke eenige dagen geleden nog wat kleur trachtte te geven aan de grauwe troosteloosheid van de duizenden en dui zenden ruïnes, waaraan geen einde meer komt, als men er zich eenmaal tusschen heeft gewaagd. De kelderkuilen der ge blakerde baksteengevaarten, die hoog stens nog de fantasie van een dichter tot huizen kan reconstrueeren, staan voor een deel in rooden gloed. Het is de win tervoorraad kolen, dien men rustig uit laat branden, omdat hier toch niets meer te redden valt. De luchtmijnen hebben de millioenen ruiten versplinterd, ook in de stadswijken, die voor de catastrofe bewaard zijn gebleven, en het karton en het pakpapier, dat van overheidswege wordt verstrekt in afwachting van de komst van den glazenmaker, is al heel weinig toereikend om de koude buiten te houden, vooral in tijden van brand- stofdistributie. Dezer dagen zijn in den Haag verschei dene handtaschjes gestolen: Twee op het perron van het Hollandsche Spoor sta tion ten nadeele van de dames W. J’ C„ wonende Tournooiveld en J. K„ wonende Charlotte de Bourbonstraat. Voorts een op een postkantoor aan de Laan van Meer- dervoort en een in den trein den Haag Schiedam reap, ten nadeele van de dames A. D., geb. v. d. L., wonende 2e Schuyt- straat en M G. wonende Adelheidstraat. Alle vier de taschjes bevatten o.m. be halve een flink gedrag aan geld, een per soonsbewijs en distributiebescheiden. In de serie Brandende kwesties” zal Max Blokzijl op Donderdag 9 December om 18.45 over Hilversum 1 een praatje houden over: „Tramreisje”. Von Papen bij Saradjogloe De Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen is Maandag door minister president Saradjogloe ontvangen. Churchill’s besprekingen De Britsche premier heeft te Cairo cf>k onderhandelingen gevoerd met den Egyp- tischen minister-president Nahas Pasja. Hierbij waren verder aanwezig minister Anthony Eden, de Amerikaansche ambas sadeur te Londen. John Winant alsmede hooge Engelsche en Amerikaansche mili tairen. Morgen van 8.3016.30 Groot Herto- ginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) de letters Hoo t/m Kes; Ooststraat 1 van 9 tot 16.00 uur de letters Kn t/m einde K, van Nijenrodestraat 16 van 915.30 uur de letters Ge t/m Hil. Men denke eraan de textielkaart V 115 (mannen en jongens van 15 jaar en ouder) mee te brengen. De houders van vetkaar. ten. die in aanmerking komen voor een ioeslagkaart, moeten ook de oude kaart L 118 meebrengen Zij ontvangen een nieuwe kaart L 401, bij inlevering van bon 52 van de oude kaart De 70e luchtaanval Het was in het begin van dit jaar, dat Berlijn door de Engelschen voor den zes tigsten keer werd gebombardeerd. Scha kelen wij de vele stoorvluchten en ook de enkele bezoeken van Russische bom menwerpers uit, welke niets om het lijf hadden, dan zal de Rijkshoofdstad nu ongeveer haar zeventigsten luchtaanval achter den rug hebben. De aanval van den In Maart, waarbij te Berlijn voor het eerst op groote schaal gebruik werd gemaakt van brandbommen, heeft won den geslagen, waarvan men ook thans de litteekenen nog overal vindt. Maar zelfs na de zeer zware aanvallen van 23 Aug. en 1 en 3 Sept, had men, ten minste toen de opruimingswerkzaam heden flink waren opgeschoten, het ge voel, dat de Rijkshoofdstad weliswaar een aanzienlijk deel van haar gebied als bewoonbare wijken moest afschrijven, maar dat deze millioenenstad als zoo danig onaangetast bleef. Wat wij dit maal echter hebben beleefd, is in één woord een aanslag op het voortbestaan van Berlijn zelf. Nergens valt de schade mee. Integendeel, elke kilometer, welke je verder van huis gaat, naar mate de verkeersmiddelen weer in orde komen, brengt je naar een nieuw centrum van ploffingen der ruïnes, die met dynamiet tot instorting worden gebracht. Hier en daar maakt men ook gebruik van tanks, om de wankelende skeletten der uitge brande straten tot instorting te brengen. Want veel, heel veel kan niet meer wor den hersteld, ook al staan de muren nog overeind en liggen de ijzeren balken, waar de vloeren op hebben gerust, nog op haar plaats. De hitte van het met fosfoor doordrenkte rubber, dat in de felle branden die roode, blauwe en groene lichteffecten opleverde, is zóó groot geweest, dat zelfs de steen zoo als de Duitsche vakterm luidt tot op de kern verbrand is. het gebruik uitte spr jegens de heerer. Colnot en Wou. Mussert uit Duitschland terug De Leider is van zijn reis naar den Führer in Utrecht teruggekeerd, waar hij zijn gewone werkzaamheden heeft her. vat. te Cairo en de resultaten ervan. Boven dien hoopt men dan een en ander te vernemen over hetgeen te Teheran is behandeld. De besprekingen van den president te Cairo zijn betrekkelijk kort geweest. Slechts de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken heeft een zeer langdurige conferentie gehad met zijn Britschen collega Eden Ondanks de herhaalde geruststellingen van de regeering schijnt men zich in po litieke kringen te Ankara toch wel wat bezorgd te maken over de toekomstige houding van Turkije in de buitenlandsche politiek hetgeen wel het best werd ge demonstreerd in een zekere daling in de prijsnoteering op de beurs van Istanboel. Belangrijke rede van Turkschen premier verwacht Ministerpresident Saradjogloe zal op 12 December de jaarlijksche spaarweek openen met een redevoering waaraan men in Turksche politieke kringen groo te beteekenis hecht. Men vermoedt na melijk, meldt het D.N.B., dat Saradjog- loe zal spreken over de positie van Tur kije ten opzichte van den huidigen toe stand der wereld. Weer wordt aan gezonde jongens de mogelijkheid geboden zich te melden voor de weersporikampen voor de Ger. maansche jeugd. Juist in den winter bie den deze kampen door hun prachtige ligging in de Duitsche bergstreken een groote en onvergefelijke belevenis in sneeuw en zon. Waar kan ik mij melden voor het Germaansche weersportkamp’ GOUDEN HUWELIJKSFEEST: Op 20 December herdenkt het echtpaar J. C. RosKI Taal v. Naaldwijkstraat 11, Voorburg, het feit, dat het 50 jaar gele- Wandelen: Odilo uit Leidschendam heeft met succes deelgenomen aan een 25 k.m.- tocht te Rotterdam. Zij verwierf een ver- eenigingsprijs en een persoonlijken prijs voor elk lid. Hockey: De Duitsche hockey-intematio- naal Hans Lütkje is aan het Oostfront ge sneuveld Zwemmen: Ter gelegenheid van haar 12J- jarig bestaan organiseert Z.I.O.S. op Zondag a.s.. aanvangende te 14 uur, een zwemfeest waaraan ook zal worden deel genomen door CWP, HUS HWV. SNA, Triton. SVGT en Zwemlust. Het program, ma vermeldt voorts een demonstratie schoonspringen en een jeugdpolowedstrijd tusschen den Haag en den Kring Arnhem Nijmegen, Ten aanschouwe van veel publiek heeft de H.Z P.C. haar jaarlijksch onderling zwemfeest gehouden. Hoewel er geen opmerkelijke prestaties werden ge leverd, werd er om de clubkampioen- schappen fel gestreden. De voornaamste resultaten waren: Schoolslag 100 meter heeren: 1. W Vogelzang, 1 min. 21.1 sec 2. W. van Setten; 3. A. F. Ruimschotel. 50 m. dames: 1. L. Schüller, 43.5 sec 2. M. Jung, 50 m. meisjes tot 17 jaar: 1 J. Torreman 49.6 sec. 50 m. jongens tot 17 jaar: 1. E. Ketelaar 41.2 sec. 25 m. meisjes tot 13 jaar: 1 P Langeveld 21 6 sec. 25 m. jongens tot 13 jaar: 1. H. Snoeck, 22.9 sec. Wisselslag veteranen, 3 x 25 m.: 1. J. Prins. 57.9 sec. 2. S Rijp- stra. Vrije slag: 50 m. dames: 1. L. Schül ler 34 3 sec.; 2 S. Sieberg. 100 m. heeren: 1. A. F. Ruimschotel 1 min. 5 sec.; 2. W. van Setten; 3. B. Honingh. 50 m. jongens tot 17 jaar: 1. W. van Dijk 31.8 sec 50 m. meisjes tot 17 jaar: 1. J. Torreman, 40 sec. 25 m. meisjes tot 13 jaar: 1. E. Ruimscho. tel 17.4 sec. 25 m. jongens tot 13 jaar: 1. W. Weber. 20 sec. Rugslag 50 m. dames: 1. L. Schüller 42 sec.; 2 B. v. d. Pols, 100 m heeren: 1. W. van Setten. 1 min. 21 sec.; 2 A. F. Ruimschotel; 3. W Vogel zang. Jeugdpolowedstrijd den Haag— Rotterdam 71 De Londensche zender heeft gisteren bevestigd, dat Churchill en Roosevelt be sprekingen hebben gevoerd met Inönu, den president van Turkije. In de door den Britschen berichten dienst gepubliceerde versie van het com muniqué over de te Cairo gehouden be sprekingen wordt medegedeeld, dat het Turksche staatshoofd aan de conferentie heeft deelgenomen „op hartelijke uit- noodiging van de regeeringen van de Ver Staten, Engeland en de Sovjet-Unie”. Volgens United Press waren Roosevelt, Churchill en Inönu te Cairo bijeengeko men ten einde ,,in het licht van de resul taten der conferentie van Teheran diep gaand van gedachten te wisselen”. Naar verluidt namen ook Eden, Hopkins en Menemendjogloe deel aan de besprekin gen. Overal waar men gaat en staat, ziet men intusschen zwijgende voorbijgan gers, die zonder zelfs elkaar opmerkzaam te maken, stomme blikken werpen naar de plekjes, waar ieder zijn eigen her inneringen heeft Dit knagende gevoel van iets verloren te hebben, dat men nooit meer terug zal krijgen, heeft niet alleen de Berlijner of de buitenlander, die als schrijver dezes een kleine tien jaar te Berlijn heeft gewoond, maar zelfs onze Nederlandsche arbeiders ken nen het. Voor de laatsten moge het in den regel een restaurantje zijn, waar zij voor weinig geld en zonder bonnen iets behoorlijks te eten kregen, of een buurt- bioscoopje, waar ze een deel van hun wekelijksch uitgaansavondje doorbrach ten, voor de overigen is het *t huis van ouders, verwanten, van een goeden vriend, een kerkje, een boekhandel, een vroegere woning. Het razende vuur heeft geen mededoogen gehad en zonder pië teit alles verslonden. Nu er zooveel tot instorting is ge bracht, hebben de puinhoopen hun eer ste verschrikking verloren. In de eerste dagen stelde men bij ieder door een brisantbom getroffen huis de bange vraag, of de bewoners den kelder nog hadden kunnen verlaten. En wanneer dozijnen strafgevangenen in zenuwach tige haast met bloote handen bezig waren zoo’n vijf, zes meter hoogen puinhoop steen voor steen te verwijderen, dan heerschte daar rondom een stilte, welke iets plechtigs had. Diezelfde stilte zon der een onwaardig woord, heerschte ook op de plaats, waar bij den verpletterden cockpit van een Engelsch bombarde mentsvliegtuig de lijken van 2 Engel sche vliegers lagen. Zij waren niet ver minkt en schenen gestorven te zijn aan een schedelbreuk, toen de piloot zijn wrakgeschoten toestel de kruinen van een paar zware boomen instuurde, die hij misschien voor een grasveld had aan gezien. De menschen liepen tusschen de puinen van hetgeen eens een villawijk is geweest en tusschen de lijken in blauwe overalls, en hun houding was waardig. BEVALLEN: G. A. Hageman geb. de Geus z. E. M. Mans geb. Laros, d. A. C. Hermans geb. Zuidwijk, z. Mar kus geb. Pawirosoemitro, z. H. H. J. J. van de Griend geb. Rabbe. d. M. P. Lo'mmers geb Dorglas d. A. W. E. Nales geb Korten, d. Ch. A. Pool geb. Pull, z. A. H. Kwak geb. Siglé, z. W M Th van Loon geb. Landers, z. A. Pronk geb. Harteveld. d. B. D. van der Hurk geb van den Berg, d. M. Visser geb. de Mos, z. J. A. Voogd geb. van Gemert, z. A. C. Berghuis geb Huner d J. van der Hoeven geb. Hoogendoorn. z. J. G. Huijsman geb. Berkhout z. J. van Leeuwen geb. van den Eijkel d. L. Spierenburg geb. Bronk, d G Hakkert geb. Hofman, z. M. J. den Haring geb. van Steveninck, z A. M M. Gerretsen geb. Boven lander, d J Navarro geb. Schuemie, z. A. D. van Overbeek geb. Lengemann, d. E. L Arnold geb. Breuning, z. J F. Cardinaal geb. Timp. z. J. Ampt- meijer geb. Kakebeen, d. T. Tuijt geb. de Vries z A. Baak geb. Rog, z. C. J, Schoemaker geb. van der Burg. z. C. C. van Roon geb. Donker, d. J. E, van Pienbroek geb. Aggenbach z. J. M. Stemerdink geb. Olivier, d. M. A. Moesman geb. Panis. z. OVERLEDENJ, Hooft, weduwe van S. Hoft. 73 j. P. E. Naessens. man van H Hendriks, 67 j. M. H. J. van Rijs wijk. weduwe van C. F. van Hille. 61 j. H. J Dompeling. weduwe van A. Ke- meling. 88 j. B. Molenaar, man van G de Bas, 77 j. C. C. H. Francken. vrouw van S. M. Visser. 63 j. C. Koel, vrouw van J J M. Krouwel, 45 j. M de Boorder. vrouw van A. Sommeling, 63 j. J. H. van Nieuwkuijk, weduw naar van W. J Triep. 83 j. N. C. van der Zijden, man van M. Werlingshoff, 75 j. H. J Overvliet, vrouw van J. Santman, 57 j. M. H. Römer, weduwe van A Jonker. 84 j, 3. L. van Breugel, man van M. Gielings, 43 J. W. Roos, man van A. Louwen, 51 j. W. L. Eiken broek. zo»n, 18 d. H. C. W. Boer, man van J. C. J. Glisman, 49 j. M. C Raap, weduwe van W. N. A F K. H. van der Groen. 76 j. G. Brusse. man Sociale voorzieningen De centrale persdienst van het Ned. Ar beidsfront schrijft: Zooals onlangs reeds bekend is gemaakt, kunnen ook de echt- genoote van een in krijgsgevangenschap teruggevoerd lid der voormalige Neder landsche Weermacht en de inwonende dochters, stief- en pleegdochters aan spraak maken op de kraamgelduitkeering ƒ55 ingevolge de Ziektewet. Zij kwa men daarvoor alleen in aanmerking voor zoover de echtgenoot vóór zijn terugvoe ring in loondienst werkte endus krach tens de Ziektewet verzekerd was. Op aan dringen van het Ned. Arbeidsfront heeft de commissaris voor de behartiging van de belangen der voormalige Nederland sche Weermacht thans nog bepaald, dat een verzoek om bedoelde uitkeering ook kan worden ingediend door de echtge- noote of door de inwonende dochters van een in krijgsgevangenschap teruggevoer de. die vóór diens terugkering daarop wettelijk geen aanspraak konden maken Een dergelijk verzoek moet schriftelijk worden gericht tot genoemden commis saris, Lange Voorhout 7, den Haag. Door de wegvoering in krijgsgevangenschap eindigde tevens de verplichte verzekering ingevolge het Ziekenfondsenbesluit van degenen, die daar vóór in loondienst werkten. Voor zoover de achtergebleven gezinsleden indirect verzekerd waren, wa. ren deze dus op het sluiten van een vrij, willige verzekering aangewezen. Ter te gemoetkoming in de daaraan verbonden kosten wordt in die gevallen de kostwin nersvergoeding met een bedrag van 0.75 per week verhoogd. Bovendien zal op de kostwinnersvergoeding een kinderbijslag worden toegekend ten bedrage van ƒ0.25 per dag voor elk kind beneden den leef tijd van 15 jaar. INLICHTINGEN OVER OPLICHTER VERZOCHT: Bij de politie zijn verschil lende klachten binnengekomen over een man. die diverse oplichtingen heeft ge pleegd Hij verschafte zich bij de men schen toegang door zich uit te geven voor politie-agent of ambtenaar van den Crisis Controledienst. Vermoedelijk heeft hij in den Haag een kamer gehuurd zich noe mende A v. d. Berg Den verhuurder wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie. Alexanderplein 13 Het signalement van den oplichter luidt lengte 1.81 m„ 34 jaar. donker blond haar, flink postuur, beige winterjas donker bruine hoed KANARIETENTOONSTELL1NGDe Haagsche Ver. „De Kanarievogel”. Ka naria” en „de Kleurkanarie” houden a.s Zaterdag en Zondag een tentoonstelling van zang-, kleur- en postuur kanarievo gels in gebouw „Amicitia” KOLENDAMPVERGIFTIGING: Wegens kolendampvergiftiging zijn in een gezin in de Obrechtstraat de ouders en een zoon door een arts behandeld. Zij behoef den niet in het ziekenhuis opgenomen te worden Rondgang Wij heoben geen maatstaven aange legd, zeide de heer Ed. Gerdes, hoofd der afdeeling bouwwerken, beeldende kunsten en nijverheid van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, op de persconferentie, die gistermiddag in het Stedelijk Museum aan de Paulus Potterstraat te Amsterdam gehouden werd als inleiding op de aldaar te hou den tentoonstelling van schilderijen tee- keningen en beeldhouwwerken onder den titel ..Kunstenaars zien den Arbeids dienst”. Rondgaande op de tentoonstelling za gen wij, dat 156 schilderijen en teeke- ningen zijn geplaatst, benevens drie beeldhouwwerken, een „man ,met spa” van I. J. H. v. d. Horst, een kolossaal naaktfiguur van R. Wong en een „spit tend naakt” van P. W. Zwart Het mee- rendeel der schilders heeft zich direct op motieven uit den Arbeidsdienst geïnspi reerd, maar dit neemt niet weg. dat het aantal onderwerpen vrijwel legio bleek. Me. treft onder de doeken en teeke- ningen momenten aan uit den dagelijk- schen dienst, het zich melden van de nieuwe lichting zoowel als kruien, spit ten, greppel graven, werken bij strooming. aardappel rooien en schen, uitrustingsstukken werden leiding tot stillevens. Ook werd er veel De première van Eugen d’Albert’s bekende muziekdrama „Tief- land” wordt Zondagavond a.s. in den Stadsschouwburg gegeven. Er., treden op Ilse Wald. Wilhelm Otto, Hermann Uhde, Hermann Greiner. Anton Jorasch Hanns Göbel. Hertha Thoss, Trude Sorge Erna Twele en Lorna von Ronacher. Muzikale leidin- Georg Pilowski, regie dr. Joa chim Klaiber décor Alfred Sack Inge Schmidt van het Beier, sche Staatstooneel München, die reeds met de vertolking van Eva Trott in het blijspel ,,Die Puppe von Gandersheim” zeer veel succes heeft behaald, is door den intendant van het Duitsche theater, dr. Wolfgang Nufer. uitgenoodigd ook de titelrol in het blijspel „Ingeborg” van Curt Götz te spelen. De première van dit blijspel zal op den Tweeden Kerstdag in den Stadsschouwburg worden gegeven. Aan de navolgende adressen: Utrecht, Koningslaan 9; Maastricht, Vrijthof 25; Goes, Violenstraat 44; Groningen, Groote Markt 24; Assen. Rolderstraat 45; Den Haag. Nassauplein 6; Rotterdam, Een- drachtsweg 35; Eindhoven, Keizersgracht 9- Hengelo^ Drienerstraat 6; Amsterdam, Willemsparkweg 186; Leeuwarden, Emma, kade 48. Nieuwe Reise- und Gaststattenmarken De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat naast de thans reeds in omloop zijnde Duitsche Reise- und Gaststattenmarken nog de volgende Reise- und Gaststattenmarken in gebruik genomen zijnReise- und Gaststattenmarken met steenrooden ach tergrond en witten opdruk voor 500 ’ram NahrmittelReise- und Gast stattenmarken met groenen achtergrond en witten opdruk voor één eiReise- und Gaststattenmarken met blauwen achtergrond en witten opdruk voor i liter melk. Het model dezer bonnen is langwerpig. Zij zijn, blijkens het daarop aangebrachte opschrift, geldig tot 6 Fe bruari a.s. Zooals bekend kunnen Duit sche reizigers deze bonnen uitsluitend in hotels e.d. gebruiken ter verkrijging van de op de bonnen vermelde artikelen en hoeveelheden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER 8 December. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Op de Krim hebben formatips van de 6de Roemeensche cavaleriedivisie onder bevel van den reeds met het ridderkruis onderscheiden luhenant-generaal Teodo- rini, gesteund door Duitsche artillerie en stormgeschut, alsmede door Duitsche, Roemeensche en Kroatische luchtstrijd. krachten, het vijandelijke landingshoofd ten Zuiden van Kertsj opgeruimd In driedaagsche zware gevechten werden de bolsjewistische landingsformaties vernie tigd en ongeveer 2000 gevangenen ge maakt. Lichte Duitsche vloorstrijdkrach- fen droegen tot dit succes bij. Onder moeiWke omstandigheden verijdelden zij een geregelde ravitailleering der So-vjet- landingstroepen. Alle bolsjewistische po gingen om het aangevallen landingshoofd in den nacht van 6 op 7 December te ont ruimen, werden verhinderd; 7 vijande lijke vaartuigen werden daarbij tot zin ken gebracht. Daarmede hebben onze in de Straat van Kertsj opereerende vlootstrijdkrach- ten gedurende de zeeblokkade, die 35 dagen duurde, 8 motorkanonneerbooten. 2 motortorpedobooten, 2 sleepbooten, 2 lichters en 23 landingsvaartuigen ver nietigd en talrijke andere beschadigd. Vijandelijke ontlastingsaanvallen. gis teren ondernomen van het bruggenhoofd ten Noordoosten van Kertsj uit, mis lukten. In de groote bocht van den Dnjepr verminderde de vijandelijke aanvalsacti- viteit aanzienlijk. Daarentegen bleven de bolsjewieken ten Zuidwesten van Kre- mentsjoeg met geconcentreerde krachten zware aanvallen ondernemen om hun penetratie uit te breiden. Hevige gevechten zijn nog gaande. Bij een eigen tegenaanval werd in weerwil van een hardnekkig vijandelijk verzet, •terrein dat tijdelijk verloren was gegaan, heroverd. In het gebied ten Noordoosten van Sji tomir en ten Zuiden van Korosten maakt de eigen tegenaanval goedé vorderingen tegen hardnekkig verzet der bolsjewieken. Talrijke plaatsen werden stormenderhand genomen en vijandelijke strijdkrachten uiteengeslagen. Aan de rest van het Oostelijke front vonden levendiger plaatselijke gevechten plaats tusschen Pripjet en Beresina, ten Westen van Kritsjpf en ten Westen van Newel. Van 4 tot 7 December werden bove<n het Oostelijke front in luchtgevechten en door afweergeschut 115 Sovjetvliegtuigen neer, geschoten. Tien Duitsche vliegtuigen wor den vermist. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front verflauwde de ge- vechtsactiviteit gisteren weer. Slechts op 2 penetratieplaatsen, ontstaan bij de ge vechten van den vorigen dag, duurden de gevechten nog voort. Op den linkervleu gel van het front wierp de vijand sterke “strijdkrachten in den aanval tegen onze stellingen aan de Oostelijke hellingen van het Majella-gebergte. Zij werden in zware gevechten bloedig afgeslagen. Duikbooten hebben uit convooien en bij de achtervolging van afzonderlijk varende schepen in den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee 7 schepen met een gezamenlijken inhoud van 48.000 ton tot zinken gebracht. 20.000: 20451 1500: 3088 1000: 12626 13121 1044 20335 21032 200: 2361 12315 Turksche kabinetszitting De Turksche president Inönu zal van daag te Ankara terug'keeren en in een bijzonderé zitting van het kabinet me- dedeelingen doen over zijn besprekingen Een Duitsche en woonde de opening bij. Commandant de Bock van den N.A.D hield een toespraak waaraan wij het volgende ontleenen Na een woord van welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder tot den SS-Ober- gruppenführer en General der Polizei Rauter als vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris. den heer M Meuldijk als gemachtigde van den Leider en den burgemeester van Amsterdam, wien dank werd gebracht voor het gebruik der zal van het museum, uitte spr zijn groote waardeering i dr. Hannema, Gerdes, ters, die door hun bereidwilligheid om in de jury zitting te nemen een belang rijk aandeel in de voorbereiding van deze tentoonstelling hebben gehad Veel dar ben ik verschuldigd, en ik spreek niet alleen uit naam van den N.A.D., maar ik meen te weten ook namens de exposeerende kunstenaars, aan den heer Rijkscommissaris voor zijn medewerking en daadwerkelijken steun, zonder welken ook deze actie van den NAD niet mo- gelijk was geweest. De Rijkscommissaris heeft daarmede opnieuw een bewijs ge leverd van zijn groote belangstelling vc.r onze organisatie. Toen destijds de idéé werd geboren om de Nederlandsche beeldende kunste naars uit te noodigen in onze kampen te komen werken, heb ik deze uitnoodi- gi-g als volgt geformuleerd „In den Nederlandschen Arbeidsdienst zijn thans 10.000 jonge Nederlanders vereenigd om hun eereplicht tegenover volk en land te vervullen. Het leven van de mannen wordt in deze gemeenschap bepaald door dt.. opgewekten en vasten wil om te dienen, door een vanzelfsprekende ka meraadschap en door het verrichten van den mannelijk-harden dienst beleven zij hun jeugd in den dienst Deze beleving heeft, nu de Ar beidsdienst ruim twee jaar bestaat, nog behoefte aan een vormgeving door de beeldende kunst. Om dit te bereiken roep ik de Nederlandsche kunstenaars, wie dit motief pakt, op tot deelneming aan een prijsvraag, aan het slot waar- een openbare tentoonstelling zal CERTIFICAAT SCHEEPSRADIOTELE. GRAFIST\ ENZ.: De directeur-generaal der P.T T. maakt bekend, dat in de maand Januari 1944 examens zullen wor den gehouden ter verkrijging van: het certificaat als scheepsra-diotelegrafist le klasse; het certificaat als scheepsradio- telegrafist 2e kl.het algemeen certifi caat als scheepsradiotelefonisrhet be perkt certificaat als scheepsradiotelefo- nist. Aanmelding vóór 20 Dec a.s Na dere bijzonderheden vermeldt de Ned Staatscrt. van 7 December. openbare ■den gehouden. Tot onze groote vreugde bleek net motief „De Nederlandsche Arbeidsdienst” inderdaad een groote aantrekkingskracht op de beeldende kunstenaars uit te oefenen, want niet minder dan een vijf tigtal schilders en enkele beeldhouwers gaven aan mijn uitnoodiging gehoor De primitieve, maar daardoor juist zoo waarachtige schoonheid van het lever, in den Arbeidsdienst heeft zich blijkens hetgeen vervaardigd werd, ook aan den kunstenaar geopenbaard Dit zal als ik het wel zie, mettertijd wisselwerking tot gevolg hebben, welke zoowel voor den kunstenaar als voor ons volk van groote beteekenis zal blijken te zijn. Aan het slot van zijn rede heeft de com mandant den uitslag van den wedstrijd bekend gemaakt. De eerste prijs werd ge wonnen door den schilder Toon Koster, de tweede door F. Laszlo Hernadi Vands- zura de derde door Stephan Kip, de vierde door den beeldhouwer Peter Zwart, de vijfde door J. G. Goeting, de zesde door den beeldhouwer René Wong de zevende door W. H. Woerden, de achtste door den beeldhouwer I. J. H. van der Horst, de negende door Ed. Rijff en de tiende door Alb B J, Mulder Het verkeer begint zich te herstellen Het verkeer komt weer aardig op gang. De U-bahn, de ondergrondsche, is nagenoeg weer op alle trajecten in bedrijf. De S-bahn Berlijns onvolpre zen geëlectrificeerd spoorwegnet tus schen het centrum en de banlieu is practisch ook weer geheel op gang. Met de tram daarentegen wil het nog niet zoo goed vlotten. Men schijnt er zioh in de eerste plaats op toegelegd te hebben de verbindingen tusschen de eindpunten van den ondergrondsche en den uitersten stadsrand te herstellen, omdat daaraan de behoefte het grootst is. Ii het centrum rijden sinds eenige dagen wel een paar lijnen, welke echter slechts op een deel van hun normaal traject loopen. Van de 7 lijnen, welke anders mijn huis passeeren, rijdt er niet een. Het is intusschen al een groote ver betering, dat men begonnen is, de wrak ken der uitgebrande tramrijtuigen uit de straten te verwijderen. Die verwron gen stukken ijzer stemmen nog melan- cholischer dan de geblakerde huizen. Met de telefoon gaat het ook weer eenigs- zins, wat een niet te onderschatten voor deel beteekent. De waterleiding func- tionneert weer, al is de druk gering. Met zelfde kan, althans wat de niet ernstig beschadigde stadsdeelen betreft, van het gas worden gezegd. De stroomvoor ziening is bijna nergens gestoord ge weest. De opruimingswerkzaamheden zijn oogenblikkelijk ter hand genomen met een energie, welke boven eiken lof ver heven is. Men heeft daarbij gebruik ge maakt van alle beschikbare krachten, zoowel van de arbeiders, die ten gevolge van de bomaanvallen werkloos waren geworden, als van strafgevangenen uit gevangenissen, tuchthuizen en concen tratiekampen, alsmede van krijgsgevan genen uit alle landen: Russchen, Fran- schen, Belgen, Serven, Polen, Italianen en naar ik hoor ook Nederlanders, maar die heb Ik niet zelf gezien. De lei ding der werkzaamheden berust bij de genie, bij de organisaties Todt en Speer, terwijl ook sterke afdeelingen arbeids dienst, Weermacht en S.S. meewerken. Den geheelen dag hoort men de ont- Ned. Herv Kerk. Beroepen te Naaldwijk ds. mr H. v. Ewijck, te Poor- tugaal. Doopsgez. Broederschap. Beroepen te ’s-Gravenhage (vac. wijlen ds. P. Vis) ds. O. T. H'- kema, Te Bussum. Oud G ef. Gemeenten. Bedankt voor Dordre?nt ds B. Hennephof, te Scheveninger.,

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1