om 21 uur Ingaande lieden binnen 1 De Distributie-maatregelen iffst Vrijdag 10 December 1943. Mo. 18665. Nieuwe Sovjetaanvallen afgeweerd 100.000 gulden boete B ekendmaking Turkije Bonnenlijst De houding van STADSNIEUWS AGENDA Afhalen distributiebescheiden teruggenomen POGING TOT AFPERSING BINNENLAND ONDERWIJS KUNST EN LETTEREN VAN OVERAL SPORT KERKNIEUWS Twee Britsche torpedomotorbooten bij Nederlandsche kust in brand geschoten Vz Vz FAILLISSEMENTEN Door handschrift verraden Toelichting BURGERLIJKE STAND Verdedigingsfront in Westelijken sector van Zuid-Italië eenige kilo meters naar het Noordwesten k.g. k.g. 500 gram 250 gram 250 gram 1 rants. IOO gram 100 gram 1 rants. Menemendjogloe over de besprekingen te Cairo Keuringen Waffen-SS en Landstorm Nederland COURANT HAAGSCHE Thalia. „Isabella”. 50 B Boter rants. 52A, 52B Boter rants waar rants. Vi rants Boter Serviesg. enz. 2 pnt. p b. instemming blijk K Brinkman. werden Geallieerde De controle op de „droge stof” van het 4 1 1 1 rants, rants Binnenland Te Amsterdam zijn inbrekers een schoenenzaak in de Kinkerstraat binnen gedrongen en hebben 2000 paar schoenen buitgemaakt, alsmede een schrijfmachine en een stofzuiger I v Opgeheven het faillissement van N. v. Kempen, Lekstr. 11, alhier. Vernietigd het faillissement van E. C. van Meekeren caféhouder, te Delft. opgeven o.p. van o.p van In de late avonduren van 2 December 1943 is het gebouw van de golfclub te Scheveningen door een aanslag met ontplofbare middelen voor een deel ver nield. Weliswaar heerschte er omstreeks het tijdstip van den aanslag levendige luchtactie, doch uit het onderzoek der Sicherheitspolizei is onomstooteljjk komen vast te staan, dat de schade niet is veroorzaakt door een bom, door een vjjande- Ijjk vliegtuig uitgeworpen, maar door een aanslag met ontplofbare stoffen, ge pleegd door misdadige elementen. Wegens deze daad van sabotage worden ingevolge artikel 59 e.v. van de Verordening van den Rtfkscommissaris van 9 Januari 1943, hoofdstuk XIV, aan de gemeenten den Haag met inbegrip van Scheveningen, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk en Leidschendam de volgende straffen opgelegd: 1. Met ingang van heden 10 December 1943 is tot nader order voor de ge meenten den Haag met inbegrip van Scheveningen, Wassenaar, Voorburg, Rijs wijk en Leidschendam het tijdstip, waarop men zich niet meer in de open lucht mag bevinden, vastgesteld op 21 uur, terwijl het tijdstip, waarop cafe’s, restau rants en openbare lokalen moeten worden gesloten, is vastgesteld op 20 uur. 2. Aan de gemeenten den Haag met inbegrip van Scheveningen, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk en Leidschendam wordt als hoofdelijke schuldenaars een boete ten bedrage van 100.000 (honderdduizend gulden) opgelegd. Nieuwe burgemeesters De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft benoemd: drs. G. Th J. Schuerman in Middelburg tot burge. meester van Etten en Leur, den heer S. J. J. Koning in Apeldoorn tot burgemees. ter van Heerde, den heer H. Spijkerman in Den Haag tot burgemeester van Ro den, den heer K. H. Brontsema in HoL wierde tot burgemeester van Stedum en den gemeente.ambtenaar J. L. J Kronen burg in Nijmegen tot burgemeester van Oeffelt Het Italiaansche front Op de berg wegen dér Abruzzen, welke het uiterste vergen van de voertuigen en hun be stuurders, heerscht een druk verkeer van en naar het front. (P K. Rieder-Atl.-H.) Diverse winkeliers kregen in den laat- sten tijd epistels, waarin de eisch werd gesteld, dat de geadresseerden een zeker bedrag, soms tot 1000, dienden te depo- neeren in een enveloppe aan de een of andere kiosk Bij niet opvolging zouden de betrokkenen „last krijgen met over heidsinstanties”. Nadat aangiften volgden, gaf de politie in overweging enveloppen, weliswaar zonder geldsbedragen, te de- poneeren. Doch hoe men ook postte, den schrijver van de brieven kon men niet te pakken krijgen. Dit kon ook niet, zooals later bleek, want de dader, de 37-jarige G. S. B., was zelf bij de kioskonderneming werkzaam. Men beschikte bij de directie der onderneming over rapporten van B en toen de politie de handschriften ging vergelijken, kwam men tot de conclusie, dat B. de schrijver der dreigbrieven was geweest. Hij is aangehouden. 51/52 A Brood 51/52B Brood 51/52 Beschuit 718/719 Algem. 720 Algemeen 721 Algemeen N.A.D. EERT PRESIDENT STEYN De afdeeling Holten van den Ned. Arbeids- Stadsschouwburg. 19 u. Prln- cesse Schouwburg. ,,’n Slapelooze nacht”. 100 gram 13/4 liter 1% liter 1 14 rants 2 2 werden luchtmacht vijandelijke vliegtuigen neergeschoten; 2 andere toestellen werden boven de Mid- dellandsche Zee door lichte Duitsche vlootstrijdkrachten vernield. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi sloegen in den afgeloopen nacht voor de Nederlandsche kust een aanval van Britsche torpedomotorbooten af en schoten 2 daarvan in brand. Morgen van 8.3012.30 Groot Herto- ginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) de letters Kup t.m. LevOoststraat 1 van 9 tot 12 uur de letters Mon t.m. Nes van Nijenrodestraat 16 van 912 uur de letters Kan t.m. Kum. Men denke eraan de textielkaart V 115 (mann-n en jongens van 15 jaar en ouder) mee te brengen De houders van vetk. arten. die in aanmerking komen voor een toeslagkaart. moeten ook de oude kaart L 118 meebrengen. Zij ont vangen een nieuwe kaart L 401. bij in levering van bon 52 van de oude kaart. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Grootegast-Doesum de heer A. J Engels, cand. te ’s-Gravenhage. Chr. Geref, Kerk. Tweetal te Rot terdam (C.) ds. M. Holtrop, te Hilver sum en ds. M W. Nieuwenhuyzen te 's-Gravenhage. C. Doopsgez. Broederschap. Aangeno men naar 's-Gravenhage (vac. wijlen ds, P. Vis) ds. O. T. Hylkema, te Bussum. CONTROLEEREND BELANG VAN DEN STAAT BIJ EEN HYPOTHEEKBEDRIJF: In de buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Delflandsche Hypotheekbank te 's-Gravenhage. werden de voorgestelde statutenwijzigingen met algemeene semmen aangenomen De naam der bank werd gewijzigd in Landelijke Hypotheekbank N.V. Het kapitaal wordt uitgebreid tot 5 millioen, waarvan voor- loopig 1 millioen geplaatst. De Staat yerwerft van het aandelenkapitaal een controleerehd belang. In den raad van toezicht hebben zitting de heeren H Maasdijk, directeur N.V Ned. stelling 's-Gravenhage, J, Cool, directeur Ned bank N.V. Amsterdam. A T. M. Blankhart, SYMPHONIECONCERT HAAGSCHE PO LITIE: Gisteravond heeft het symphonie- orkest van het stafmuziekcorps der Haag- sche politie o.l.v. opperluitenant kapel meester H. J. A. Bokhove een concert in een zeer gevuld „Gebouw voor K. en W.” gegeven. Aan dezen avond werkten de sopraan Corry Couvreur en het 's-Graven- haagsche Politiemannenkoor „Entre Nous” o.l.v. Anton Smit mede. Het symphonie- orkest vertolkte een zeer romantisch pro gramma dat werken van Adam, Gounod e.a vermeldde. De zeer nobele, afgeronde klank van het ensemble is ditmaal beter tot zijn recht gekomen dan eenigen tijd geleden in de kleine ,,Diligentia”-zaal. Het 's-Gravenhaagsche Politiemannenkoor heeft met scheppingen van Roeske. Saintis en Lems een soort romantiek, welke reeds lang geleden ter ziele is gegaan, in het leven trachten te roepen. Het koor, waar van eenige zeer fraaie tenoren deel uit maken, heeft er met toewijding dynamisch knap geschakeerden samenzang in ten beste gegeven hoewel de technische ze kerheid hier en daar nog grooter zal moeten worden. Corry Couvreur droeg aria’s van Rossini en Maillart voor. Deze kunstenares bezit een aardig licht colora- tuurgeluid. Maar noch haar techniek noch het volume van de stem konden de keuze van de bravour-ana uit Rossini’s „De barbier van Sevilla” verantwoorden. Het publiek gaf met hartelijk applaus van zijn Buitenland De Engel sche plaatsvervangende premier Attlee heeft medegedeeld, dat volgende week in het Lagerhuis een debat zal plaats hebben over de alge meen" oorlogssituatie en de buitenland- sche politiek. De discussie zal 2 dagen duren. Daarna gaat het Huis met Kerst- vacantie brood is zeer scherp Een kijkje bij een der keuringsdiensten, waar tien tallen brooden in verzegelde zakken, in het laboratorium worden ontvangen en onderzocht. (C.N.F.-van Rhyn) Voor de komende periode van veertien dagen zijn de bonnen 51 en 52 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, lapte- melk, vleesch, aardappelen en tabak naar keuze, terwijl op bon 51 van de toeslag kaart 2 kg. aardappelen kan worden be trokken. Van de boterbonnen geeft 51A recht, op het koopen van een half rantsoen boter en 51B op een half rantsoen margarine. De kinderen tot 21 jaar krijgen boven dien op elk der bonnen 52A en 52B een half rantsoen margarine. Deze laatste bonnen blijven evenals bon 50B, waarop, zooals bekend, een half rantsoen bak- en braadvet of margarine verkrijgbaar is, geldig tot 22 Januari. Daarnaast is voor kinderen tot 4 jaar op bon 4-77 een half rantsoen boter be schikbaar gesteld Voorts is van de kindervoedselkaart bon 51A aangewezen voor het koopen van 250 gram gort en bon 51b voor 250 gram rijst of gort en van de versnaperingen- kaart bon 51 voor 100 gram chocolade en bon 52 voor 100 gram suikerwerken. Tenslotte zijn van de algemeene kaart geldig verklaard de bonnen: 718 en 719 voor bloem, 720 voor 125 gram haver mout, 721 voor 125 gram gort, 722 voor 100 gram volvette of 40+ kaas, 723 voor sui ker. 724 voor jam. 725 voor koffiesurro- gaat en 726 voor vervangingsmiddelen. Voor chocolade en vervangingsmiddelen wordt op 9 Januari een nieuwe bon aan- De Turksche minister van Buitenland- sche Zaken, Menemendjogloe, heeft te An kara de vertegenwoordigers van de Turk sche en Geallieerde pers ontvangen en tegenover hen een verklaring afgelegd over de besprekingen te Cairo. ,De conferentie van Cairo, zeide hij, op ieder woord den nadruk leggend, is een van de belangrijkste gebeurtenissen der huidige fase van den oorlog. Wij komen buitengewoon tevreden over onze bespro kingen terug. Wij hebben daar over alle aspecten van de politiek en van den oorlog gesproken en deze de revue laten passee- ren. Gij weet ongetwijfeld, dat de uitnoo- diging aan de Turksche regeering tot deze conferentie uitgegaan is van Enge land, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. De Sovjetregeering had door Wysjinsky vertegenwoordigd zullen worden, doch deze kon niet op tijd arriveeren en is eerst Woensdagochtend te Cairo aangekomen. Ik kan u intusschen verzekeren dat de Sovjet-Unie, ook zonder Wysjinsky aan wezig was. Wij hebben alle aspecten en problemen met een vaak Ineedoogenlooze openhartig heid, doch met begrip onderzocht. Wij hebben veel vernomen dat wij niet wis ten. Onze gastheeren op hun beurt hebben van vele dingen, die hun onbekend waren, kennis genomen. Wij zijn nader tot hen, zij nader tot ons gekomen, opdat wij el kander beter begrijpen wat onze belangen en onze mogelijkheden betreft. Daar al onze besprekingen het stempel van dezen geest droegen konden wij Cairo in een atmosfeer van volkomen hartelijkheid ver laten. Ik kan u zeggen, dat wij bij onze be sprekingen, aldus de minister, de richt lijnen van onze volkspartij hebben vast gehouden en dat onze buiterilandsche politiek onveranderd blijft.” Berlijn over de verklaring Te Berlijn wordt groote aandacht ge schonken aan de verklaringen van minis ter Menemendjogloe. Volgens een te Ber lijn beschikbare lezing aldus het A.N.P., heeft de minister alle Britsch-Amerikaan- sche combinaties over het resultaat der besprekingen van Cairo beantwoord door er op te wijzen, dat de Turksche buiten- landsche politiek voor en na in beginsel onveranderd blijft. Een vraag of Turkije misschien aan den oorlog zou gaan deel nemen noemde Menemendjogloe onge grond. Sovjet-eeretroepen naar fronten S.P.T. meldt: Volgens een mededeeling van radio Moskou zullen nog dit jaar „eere-compagnieën” van het Sovjet-leger naar alle Geallieerde fronten worden gestuurd. Deze troepenonderdeelen be staan uit soldaten, die zich aan het Sov jetfront opvallend hebben gedragen en aan de andere fronten den soldaten tot voorbeeld moeten dienen. Zij zullen naar Algiers. Zuid-Italië. Groot-Brittannië en Corsica worden vervoerd Het vormen van ..eere-compagnieën” is een idee van Winston Churchill, die hierover reeds bij vorige gelegenheden heeft gesproken. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 10 Dec. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede Bij Kertsj hebben eigen stoottroepen een belangrijke hoogte stormenderhand genomen. Vijandelijke aanvallen op het bruggenhoofd Cherson hadden geen resul taat. In het gebied ten Zuidwesten van Krementsjoeg werd ook gisteren bij zware sneeuwjacht hard gevochten. De talrijke hevige aanvallen der bolsjewieken konden vóór het grootste deel in den tegenaanval worden opgevangen. In eenige penetraties zijn de gevechten nog in vollen gang. In den sector van Tsjerkassy deed de vijand opnieuw hevige aanvallen. In het gebied van Sjitomir en Korosten maakte de eigen aanval in weerwil van den krachtiger geworden vijandelijken tegenstand goede vorderingen. Tusschen Pripjet en Beresina en aan den Dnjepr ten Noorden van de uitmonding der Bere sina werden verscheidene vrij krachtige vijandelijke aanvallen afgeweerd, eenige penetraties afgegrendeld en gereedstaande Sovjetstrijdkrachten door een geconcen treerd vuur uiteengeslagen. Van de rest van het Oostelijke front worden geen ge vechten van beteekenis gemeld. Bij de zware afweergevechten der laa^. ste weken in den Centralen frontsector heeft zich de Silezische 102de infanterie divisie onder bevel van kolonel von Bereken bijzonder onderscheiden. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front stelde zich de vijand aan weerszijden van den straatweg naar Cassino in het bezit van eenige bergrug gen. Na heen-en-weergolvende gevechten werd daar het eigen verdedigingsfront eenige kilometers naar het Noordwesten teruggenomen. In den Oostelijken sector ondernamen de Britten verscheidene, deels door pant serwagens gesteunde, vrij zwakke aanval len, die alle mislukten. Boven het Zuid- Italiaansche frontgebied werden door luchtdoelgeschut van de luchtmacht 9 BEVALLEN: A. de Jong, geb. van Antwerpen, 2 d. S. J. M. van der Greft, geb. van der Steen, d. H. J. Metten, geb. Gordijn, d. H. Taze- laar, geb. Schouten, d. J. M. Huizer, geb. Kooman, z. L. Th. H. Franken, geb. Hermans, d. M. M. G. Strik, geb. van Paassen, d. J. H. Meijer, geb. Lubbers, d. B. Kok, geb. Piekar, d. J. G. Planken, geb. Timmermans, d. M. J. van Wolferen, geb. Posthu mus, d. J. Boss, geb. van der Zwan, z. N. Schutte, geb. Roos, z. A. H. M. Samuels, geb. Djjkmans, d. K. Kulk, geb. Kleijn, A. C. Mulder, geb. van Twuijver, z. M. C. Bal, geb. Engels, d. E. J. M. Goulmy, geb. van Banning, z. A. J. van der Lin den, geb. van Rumpt, d. M. C. Tim mers, geb. Noort, d. OVERLEDEN: A. Lobel, dochter, 9 m. C J Heijmans, man van M. E. Sen- teur, 69 j. B. A. Leppers, wed van R. ten Kate A. Kagie, dochter, 2 m. W C F R. van Niekerken, man van A. H. A. M. Schnabel, 66 j. B. Scher, mers, vrouw van B. J. v. d. Stigchel, 56 j. J. J. W. van Blerk, ongeh. vr., 72 j. M J. G. van 't Hekke, weduwnaar van H. Wittenberg, 83 j. M Holstein, weduwnaar van J. H. Winterdijk, 82 j, A. Poot, vrouw van W. Bos, 65 j. voor de periode van 12 Dec t.m. 25 Dec. Br. of Geb. Br. of Geb. Br. Geb. Bes Br. Geb BI. Havermout Gort Gort Rijst of Gort Boter Margarine B.- en Br.v. of Margarine Margarine Volvette of 40+ Kaas Melk Taptemelk Vleesch Vleesch Aardapp Aardapp Suiker Jam Koffiesurr Verv.midd Chocolade Suikerw Sig., Tab of Sigaretten Korfbal: De bijeenkomst, welke „Achilles" morgenavond in „De Galerij" zou houden, gaat niet door. 722 Algemeen 51/52 Melk 51/52 Taptem. 51/52A Vleesch 51/52B Vleesch 51/52 Aardapp 51 Toeslag 723 Algemeen 724 Algemeen 725 Algemeen 726 Algemeen 51 Versnaper. 52 Versnaper?' 51/52 Tabak BIJz. rants.: 4-77 Reserve Op deze bonnen mag reeds op 11 Dec. worden gekocht uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 50B 52A, 52B Boter (uitsluitend mar garine) 12 Dec. t.m. 22 Jan Eerstvolgende bonaanwijzing op 26 Dec. voor alle artikelen, uitgezonderd: Koffie- surrogaat op 23 Januari; Vervangings middelen en Chocolade op 9 Januari. In 1 e v e r e n: Van 611 Dec. bon R 14 van de Tabaks- kaart ter inschrijving voor scheermesjes. rants rants rants rants. 125 gram 125 gram 51A Kind.voeds. 250 gram 51B Kind.voeds. 250 gram 51A Boter 51B Boter Examens Rijksconservatorium voor Muziek. Geslaagd zijnPiano (diploma B) (solospel): mej E. L. Bolsius, C. J. H. Brinkmann (met onderscheiding), mej. A. H. C. van der Heijden, A L. Mo ser (met onderscheiding); piano (dipt A) (onderwijskunst): mej. L. Berends, C van Bommel (met onderscheiding), mej W, M. L Camerik. mej. M. M A. Deurvorst. mej. A. F. Eelkema. mej D. Gille, mej. M. C. Houtkamp (met onder scheiding), mej. P. Möhle. mej. S. M. Römer. J. M. J. Schouten, mej B. Sjerp, mej. J. de Smidt (met onderscheiding), mej. A M. Vellekoop. mej. A C. Wijs man, mej. G Zeydei, H. J Zomerdijk (met onderscheiding); orgel (diploma B): S Admiraaltheorie der muziek (dipl. B) : T. Renooy (met onderscheiding); vioo’. (orkestdiploma): mej. C. J. Katz violoncel (orkestdiploma): J F. van Da- l.i. fluit (orkestdiploma): mej. N E. Deurvorst. A J. Peetoomtrombone (orkestdiploma): S. van den Houten (met onderscheiding); tuba (orkestdiploma): Ch. J. Hagemeijer (met onderscheiding); trompet (orkestdiploma): K. J. Robert! (met onderscheiding); slaginstrumenten (orkestdiploma): E. van Straten. ACADEMISCHE EXAMENS: Delft. Cand. ex. werktuigk. ing. H. Kramer en K. Schoenmaker. Roosevelt naar Londen Volgens Zweedsche correspondenten verwacht men in politieke kringen te Londen, dat Roosevelt in de volgende maand een bezoek aan Londen zal bren gen. Het doel van zijn reis zou zijn alle m'Mteire plannen nog eens nauwkeurig na te gaan en de Amerikaansche troepen in Engeland te inspecteeren. Zondag doorl. van 11 u. af: Centrum; van 12 u. afCineac, Rex, Roxy, Thalia van 12.45 u. afApollovan 13 u. af Corso. Flora, Odeon. West-Endvan 13.30 u af Passage van 14 u. af Asta, Metropole, Rembrandt. Studio van 14.15 u. afCapitolvan 17 u. af Amicitia RUCKY VAN MIll Na de veie malen, dat zij in den loop der laatste jaren hier is opgetreden, kunnen van boven genoemde pianiste het ongewone talent en de technische en muzikale ontwikke ling bekend genoeg geacht worden. Men hoort de uitingen van een vitaal tem perament in spel van grooten stijl zoo als ook op dezen avond in „Diligentia” al dadelijk weer bleek in Beethoven’s Sonate C-dur opus 2 no. 3 waarbij ech ter de fijn- en teederheden van de jonge poëzie in dit werk niet waarloosd. Wonderschoon karakter zielvol klonk een viertal HEDENAVOND De voorstellingen in het Geb. v. K. en W„ City-theater. Flora en Scala gaan hedenavond niet door. ZATERDAG 11 DECEMBER „Haagsche Courant”. dienst heeft een krans gelegd bij het standbeeld van President Steyn Elk kamp van den Arbeidsdienst heeft een eerenaam en dat te Holten is genoemd naar den bekenden Zuidafrikaanschen staatsman, die te Deventer zijn opleiding ontving en wiens standbeeld bij het station staat. Na. dat de afdeeling zich had opgesteld, hield de commandant, adspirant-hopman C. J, Schekman jr. een korte toespraak tot de Arbeidsmannen, waarbij hij het leven en streven van President Steyn diens echt Nederlandsche deugden en de grootheid der figuur deed uitkomen. Vervolgens legde hij den krans aan den voet van het standbeeld. „HIER W.A.": In de uitzending „Hier W.A.”. a.s Zaterdag over den zender Hilversum I van 18 4518.55 uur. zal een tweetal door een W.A.-koor te zingen liederen ten gehoore worden gebracht, met verbindenden tekst van George de Vries. De titel luidt: Neerlands strijd voor de vrijheid. BOKSEN AMATEURWEDSTRIJDEN VAN URSUS Vrijdag a.s. organiseert de Haagsche boksver. Ursus weer wedstrijden voor amateurs in het Gebouw voor K. en W. De voornaamste ontmoeting zal zijn die tusschen Harrie de Wolf en Jan Busch- gens. WEDSTRIJDEN TE GRONINGEN: Gis teravond won Dorus Elten te Groningen o.p. van George Mulder Rudi Quente- meyer won van Willems door in de 5e rondede Boer won Nolle en Kees Sprenkels won Luc. Lucas Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Neder land Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, luur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kun nen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het SS-Wachtbataljon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarine kunnen zich aanmeldenzij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens ter keu ring melden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zün voor tewerk stelling, worden gedurende hun verbin tenis hiervan vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevord.ering zijnkarakter, ge drag en prestatie. De oproeping na deze keuring ge schiedt eerst in het begin van Jan. 1944. 111243 1115 uur Arnhem. Café Royal; 1212—43 1115 uur Zwolle. Ho tel Gijtenbeek 131243 1115 uur Groningen, Heerestraat 461412—43 10 —14 uur Amsterdam, Dam 4 151243 914 uur den Haag, Café den Hout Be- zuidenhout ver en stukken van Brahms. De tegenstellingen van drang- vollen weemoed en energieke forschheid waren bijzonder mooi. Het Scherzo opus 4 werd met rijke fantasie gespeeld. Met de speelwijze dezer musicienne moge Debussy niet in de eerste plaats vereenzelvigd worden, de Suite „Pour le piano” kwam er toch met boeiende be wogenheid uit, wat ook te zeggen is van twee composities van v. Dohnanyi. Het programma eindigde met een drietal stukk 1 van Liszt op welke muziek dit echt-pianistische talent bij uitstek en in ’den goeden zin is ingesteld. Enthousiast applaus. Bloemen na Brahms en Liszt. Toegiften J. C. Manifarges. kleuren die spreken tot het kind De platen zijn van een flink formaat en kunnen later dienen ter versiering van de kinderkamer. De N.V. De Bijenkorf heeft de teekeningen uitgegeven in een aardig en fleurig prentenboek, getiteld ..Mijn Dierenboek” KONIJNENTENTOONSTELLING: De Haagsche Konijnenfokkers Vereeniging houdt morgen en Zondag in Amicitia een groote nationale tentoonstelling, waarvoor ca. 800 dieren uit alle deelen des lands zijn ingezonden. GEP. KAPITEIN J. OOKKUM OVER LEDEN In 62-jarigen ouderdom is over leden de gep, kapitein der militaire admi nistratie J Dokkum. De teraardebestelling zal morgen te 3 uur op Oud Eik en Duinen geschieden. Inlichtingen worden ge vraagd over een gouden sleutelketting, die vermoedelijk in November 1942 is ver loren en welke van 9-17 uur aan de Re- cherchepost 19 is te bezichtigen. Terzake van verduistering van vier boterletters is aangehouden de 33-jarige broodbezorger M. W. De 18- jarige loswerkman H. A. v. d. W en de 27-jarige chauffeur B. P. zijn ingesloten terzake van rijwiel diefstal der bank C van Bankin- voorzitter; E Middenstands- ondervoorzitter referendaris dep. van Financiën. Deventer; D. H de Vries, directeur Alg Ned. Beheer van Onroe rende Goederen, 's-Gravenhage. De bank zal werken met een volge stort kapitaal op naam. waarvan statu tair een percentage van 80 pCt. als waar, bore voor crediteuren zal dienen, het welk buiten het eigenlijke bedrijf der vennootschap, bij voorkeur in staats fondsen. te deponeeren in open bewaar geving bij de Ned Bank zal worden belegd. Het arbeidsterrein der oank zal hoofd zakelijk liggen op het gebied der weder- opbouwhypotheken en hypotheken tot kleine bedragen, ook op panden in klei nere gemeenten, terwijl zij zich eveneens zal belasten met de financiering van uit voormalig joodsch bezit stammend on roerend goed N.A.D. EERT PRESIDENT STEYN: Overige bonnen: 2-14, 2-15 Serv Serviesg. enz. 4 pnt. p. b. 3, 4.48, 3, 4-49 Reserve Textiel 1 een V 115 45 gr. Scheerzeep 31 Dec. 716 Algem. AB 1 stuk eenh.zeep 31 Dec. 717 Algem. AB 250 gr. waschp. 31 Dec. AB Toiletzeep 50 of 75 gr. toiletz. 31 Dec 21 H.„ en k br. Hond.- en k.br 31 Dec. 15, 16, U215 pet 1 L. petroleum 11 Jan. 44 15 t.m. 19 BV 1 eenh. Brandst. 31 Dec. 20 t.m. 22 BV 1 eenh Brandst. 29 Febr. 11 t.m. 17 KF 1 eenh Br.st. 30 Apr. '44 Brandstoffen 1 eenheid perioden 1 t.m. 8 1 eenheid Brandstoffen (voor bijzondere doeleinden) 30 April. Textielkaart V 115 Kousen bonnen J, K, L, M en punten 51 t.m. 80; V 215 punten 80 t.m. 51 en Kousenbon M; V 315 punten 100 t.m. 61 en Kousenbon M; V 415 punten 61 t.m. 100 en Kousenbon M; V 515 punten 61 t.m. 100; V 516 punten 100 t.m. 81/81; V 615 (alle punten); toeslag V 815 pun ten 30 t.m. 21/21; V 715 punten 30 t.m. 11. Textielpunten alleen geldig met speciale vergunning behalve voor eenige kleine artikelen. —Zonder spec, vergunning: maar met de benoodigde punten: kousenbon N van de kaarten V 115 en V 215. T-, HG-, K- en S-punten na 15 December ongeldig gewezen en voor koffiesurrogaat op 23 Januari. Voor de periode van 12 December tot en met 25 December is voor het koopen van 100 gram volvette, 40 Limburgsche of Hervesche kaas bon ..Algemeen 722” geldig verklaard. Op de rantsoenbonnen dienen gedurende deze periode eveneens de vette soorten te worden afgeleverd. Voorts is op elk der bonnen „boter 52A en 52B” voor personen van 021 jaar een aanvullend rantsoen van 125 gram marga rine verkrijgbaar. De bonnen .boter 52A en 52B” zijn, evenals bon „boter 50B”, waarop zoo als reeds is gepubliceerd 100 gram bak en braadvet of 125 gram margarine ver krijgbaar is geldig tot en met 22 Januari. Voor kinderen van 04 jaar is een bij zonder rantsoen van 125 gram boter op bon „Reserve 4-77” beschikbaar gesteld. De bonnen „Reserve 4-77” zijn tot en met 25 December geldig. Aangezien bon .Toeslag 52” van de toe slagkaart voor aardappelen ter verkrijging van een nieuwe kaart moest worden inge leverd, is bon „Toeslag 51” voor het koo pen van de dubbele hoeveelheid, d.i. dus 2 k.g aardappelen geldig verklaard. Petroleumboonen verlengd De geldigheidsduur der met ,44 Ver lichting” en „45 Verlichting” gemerkte bonnen der bonkaart „S 121” is tot en met 25 December verlengd. Deze bonnen geven elk recht op het koopen van één liter petroleum Z &s Planetarium Voordracht over„Mars, Jupiter en Sa- turnus”. 15.45 u. „Madame Butterfly”, pncco Qrhrtnuihnro 17,30 u Gebouw voor K. en W. Con cert door het Concertgebouworkest o.l.v. Eugen Jochum. Solist Wilhelm Kamff, piano. 15 u. Ernst van 't Hoff met zijn 17 solisten. Diligentia. Dansgroep Indradev. 14.15 u. Liederenavond Laurens Bogtman. m.m.v. Hans Schouw man. 18 30 u. Pulchri Studio. Leer- lingen-avond Bernard Verboom. 18 u. City. Revue „Première”. 14 en 17.30 u. Scala. „Een lek bandje”. 18.15 u. Bioscopen Van 10 Dec. t.m. 16 Dec. Amicitia. „Jenny als detective”. 14,30 en 18 u (B. 18 j.) Zond. 12, 13.45 en 15.30 u. en Woensd. 1345 en 15.30 u. „De ge schiedenis van Kalief Ooievaar”. Apollo, ,,’n Oud hart wordt weer jong”. Doorl. van 12.30 u. af. (B. 18 j.) Asta. „Lach dan Paljas I” 14.30 en 19.30 u. (B. 18 j.) Zond. 10.15 u. „Percy neemt vacantie”. (B. 18 j.) Capitol. „Ik ben direct terug”. 14.30 en 17.30 u. (Elk. leeft Zond. 12 u. „Taboe”. Cen trum. „Anuschka”. Door!, van 11 u. af. (B 18 j.) Corso. „De Witte”. 14 en 18 u. (Elk. leeft.) Cineac. .Actuali teiten” Doorl. van 9.30 u. af. (Elk. leeft.) Flora. ..Karavaan” 14.30 en 18 u. (B. 14 j.) Metropole. „Een leven lang”. 14 en 18 u (B. 18 j.) Odeon. Rijpen de jeugd”. 14.15 en 18 u. (B. 14 j.T Zond. 10.30 u. „Robert Koch”. (B. 14 j.) Olympia. „Een vrouw gaat naar de tropen”. 14 en 17.30 u. (B. 14 Passage. „Het bad in de schuur”. 14.15 en 18 u. (B. 18 j.) Rembrandt „Het tweede schot”. 14 en 18 u. (Elk. leeft.) Rex. „De eed van Stephan Rakitin”. Door!, van 10 u. af. (B. 18 j.) Roxy. „De geluksvogel”. 14.15 en 18 u. (Elk. leeft.) Seinpost. „Een vrouw gaat naar de tropen”. 19.15 u. Zond. 14.15 u. (B 14 j.) Studio. „Es war eine rau- schende Ballnacht”. Doorl. van 14 u. af. (B. 18 j.) Zond. 12 u. „Michel Angelo”. (Elk. leeft.) Thalia. „Nachtvlinder", Doorl. van 13.30 u. af. (B. 18 j.) West-End. „Isabella” 14.15 en 18 u. (B. 18 j.) JUBILEA: De amanuensis aan de Gem. Handelsdagschool met 4-j. cursus. Waldeck Pyrmontkade 5, J. C. Leurs, herdacht den dag, waarop hij voor 25 jaar in gemeente, dienst trad. Hij werd toegesproken door den directeur der school, die hem de door het gemeentebestuur toegekende eervolle vermelding overhandigde, door den leeraar J. H. Ruygrok onder aanbieding van een geschenk en door den mede-amanuensis W. J. Derks. 7— Op 13 December a.s is de heer W. D. van Beuzekom 25 jaar in dienst van de Alg. Friesche Levensverz. Mij. Hij vervult thans de functie van kas sier van het Administratiekantoor der Alg. Friesche Levensverzekering-Mij ONGEVALLEN: Op de Koninginne gracht wilde de 19-jarige mej. C. E. C„ wonende aan den Rijswijkscheweg. op een rijdenden tramwagen springen. Zij viel en kreeg een hersenschudding. De geneesk. dienst vervoerde haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zij ter verpleging is opgenomen. Naar hetzelfde ziekenhuis is vervoerd de 42- iarige mevr J. J-de V.. van de Noord- polderkade die op den Rijswijkscheweg per fiets in aanraking was gekomen met een tramrijtuig. Zij had een her senschudding en verwondingen aan het hoofd cpgeloopen „MIJN DIERENBOEK”: Voor de kin deren van 25 jaar heeft Rie Kooyman een serie dierenieekeningen gemaakt in

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1