Ï1B 1943. van Telegramwisseling tusschen den Führer en Mussert Afweergevechten ten Zuidwesten Krementsjoeg Uw Zaterdag 11 December No. 18666. van Benoeming van Dienst- leiter W. Ritterbusch Verklaringen Menemendjogloe rjp Onder het dictaat van Stalin van Inlevering van den groentebon Rede van Mussert Ukraïne-sigaretten Verklaring van den Duce DE LAATSTE TRAMS Keuringen Waffen-SS en Landstorm Nederland HET SLACHTEN EN DOEN KEUREN VAN KONIJNEN AAN HET OPENBAAR SLACHTHUIS Kerstgave 1943 VERDUISTEREN Van 16.308.30 u. De toestand aan het Oostfront Het burgemeesterschap van Hilversum Kleinhandelaren mogen geen groenten of fruit meer verzenden Tot Leiter van het Arbeits bereich der N.S.D.A.P. Nederland Terreinwinst in het gebied van Sjitomir en Korosten KI LSaiTIMATIBBSWIJS I HBT 1 JfBDBt&AMUSCHS ROODS BRUIS CM FJR r COURANT HAAGSCHE UW MUSSERT. Geachte heer Mussert! (C.N. F.-Meijer) UW ADOLF HITLER. Hl met van die men u gedaan heeft omtrent de mee. SS-Wachtbataljon kan Voor de gelofte van trouw van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden en voor de verzekering, dat de Beweging met nog grootere vast beradenheid het Nederlandsche volk zal voorgaan op den weg der Europeesche en Germaansche solidariteit, die gij mij bij het begin van het dertiende strjjdjaar hebt doen toekomen, betuig ik U mijn oprechten dank. De Beweging kan ervan verzekerd ztfn, dat zij op dezen weg vergezeld wordt van mijn beste wenschen en die van het Duitsche volk. In Nederland teruggekeerd is het mij een behoefte U mijn dank te betuigen voor uw harteijjke ontvangst en voor het diepgaande en uitvoerige onderhoud, dat ik met U mocht hebben. Volkomen doordrongen van de \edelijke plichten, welke voor het behoud van Europa op elk volk van dit continent rusten, zij het mij vergund U de ver zekering te geven, dat de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden by het begin van het dertiende jaar van haar strijd sterker dan ooit bereid en genegen is haar taak te vervullen, nameiyk het Nederlandsche volk voor te gaan op den weg der Europeesche en Germaansche solidariteit met het behoud van het eigen volksche leven, zooals gij tot heil van allen wenscht. In nationaal-socialistische verbondenheid Vijandelijke aanvallen in Zuid-Italië afgeslagen De Stem der SS Luistert op Zondag 12 December van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hil versum 1 op golflengte 415 meter naar de Stem der SS. Uitgezonden wordt een vraaggesprek met den stafchef van de Germaansche SS in Nederland over het onderwerp: „Begunstigende leden”. den ont hef Ter gelegenheid van den twaalfden verjaardag van de N.S.B. zyn tusschen den Führer en den Leider der N.S.B. Mussert de volgende telegrammen gewisseld: Führer! t wa- Harry Hopkins, admiraal Leahy, Eenheden eener tankbrigade heb ben op doormarsch door Rome van de zijde der bevolking veel bekijks. (P.K.-Luthge-O-H.) Ernennung des Dienstleiters W. Rit terbusch. Ich ernenne den Dienstleiter W. R i t- terbusch zum Leiter des Arbeits- bereichs der N.S.D.A.P. in den Nieder- landen. Führerhauptquartier, den 1.12.1943. (gez.) ADOLF HITLER. 19 uur; 19.15, 20 en 20.15 Wassenaar (Kerkdam) 19 30 Inwoners der gemeenten, waar klan tenbinding voor groente geldt, dienen bon „Groente eerste periode 1944” gedurende de week van 12 tot en met 18 December a s. in te leveren bij den handelaar, van wien zij van 26 December tot en met ?2 Januari a.s groente en fruit wcomM* te betrekkm Sovjets verlangen luchtsteunpunten in Egypte De „Courrier de Genève” meldt in een eigen bericht uit Ankara, dat de ver tegenwoordiger der Sovjet-Unie in Cairo stappen heeft ondernomen bij de Egyp tische regeering, waarbij het verleenen van luchtsteunpunten aan de Sovjet-Unie werd verlangd. Er waren nog geen be richten over het antwoord van de Egyp tische regeering. De Britsche kringen waren zeer verrast over den Sovjet- eisch. daar de Sovjet-regeering over deze kwestie in het geheel geen contact heeft gezocht met de Engelsche regeering. De persdienst van de N.S.B. deelt mede, dat de rede, welke Mussert van daag, ter gelegenheid van het twaalf jarig bestaan der Beweging uitspreekt, vanmiddag tusschen 5 en 7 uur over Hilversum 1 wordt uitgezonden. de commandant van Amerikaansche luchtstrijdkrachten het Middellandsche Zee-gebied. Het blad „Suisse” meldt, dat Roose velt zich na zijn bezoek aan Malta, thans in het Zuiden van Italië ophoudt. Hij za! ook het front bezichtigen. Het is niet bekend of hij Badoglio zal ontmoeten. De dienst perszaken van het Neder- landach Oost Instituut deelt medeDe bonkaarten, waarop de Ukraïne-sigaretten verkrijgbaar worden gesteld, zijn thans alle verzonden. In verband hiermede wor. den de bonnen no. 1 der blauwe en roode kaarten aangewezen om bij de winkeliers, die zijn vermeld in de advertentie, welke elders in dit blad is opgenomen, te wor den ingeleverd. De inlevering dezer z.g. bevoorradingsbonnen kan tot en met Don derdag 16 December a.s. plaats vinden Den rechthebbenden wordt er op gewezen dat de winkelier op deze bonnen wordt bevoorraad. Daarom is het noodzakelijk dat men de sigaretten bij denzelfden han delaar koopt waar men zijn bon no. 1 heeft ingeleverd. Binnen enkele dagen volgt de bekendmaking der bonnen waar op bij dezen winkelier de sigaretten kun nen worden betrokken. BEZOEKERS VAN HET DEUTSCHES THEATER MOGEN NA 9 UUR OP STRAAT Het programma van he; Duitsche thea ter ondergaat gedurende den tijd, waarop het niet veroorloofd is zich na 21 uur in de open lucht te bevinden, geen wijziging. Theaterbezoekers (ook Nederlanders) mogen zich na 21 uur op straat bevinden, wanneer zij onderweg zijn van den Schouwburg naar hun woning. Als Aus- weis doet het toegangsbewijs, tezamen met het persoonsbewijs, dienst. Na afloop van de voorstelling staan op het Tournooi- veld trams naar alle deelen der stad, ook naar Wassenaar, gereed. In zijn hoedanigheid van Italiaansch minister van Buitenlandsche Zaken heeft de Duce ter gelegenheid van den ver jaardag der onderteekening van het Driemogendhedenpact een verklaring gepubliceerd. Daarin wordt gezegd, dat de houding van Italië tegenover de bond- genooten Duitschland en Japan in geen enkel opzicht is gewijzigd. Italië is ook na de smadelijke capitulatie van den verrader Badoglio vastbesloten den oor log aan de zijde van zijn bondgenooten tot de gemeenschappelijke overwinning voort te zetten. De wagens der H.T.M. zullen in ver band met het vervroegde speruur den laatsten heenrit om 19.30 uur aanvangen. Het vertrek van den laatsten terugrit (naar remise) is gesteld op 20 uur Wat den Leidschen dienst betreft het volgendeTurfmarkt naar Leiden (ha ven) 19 uur: TurfmarktLeiden (sta tion) 19.20 uur PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) f 1 65. elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) 0.5ï, Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. H.” M C. meer. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adresesn ver voegen teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Neder land. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kun nen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarine kunen zich aanmelden; zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen kunnen zich eveneens ter keu ring melden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor tewerk stelling, worden gedurende hun verbin tenis hiervan vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: karakter, ge drag en prestatie. De oproeping na deze keuring ge schiedt eerst in het begin van Jan. 1944. 1212—43 1115 uur Zwolle, Ho;el Gijtenbeek; 131243 1115 uur Gro ningen, Heerestraat 46 141243 10—14 uur Amsterdam. Dam 4; 15—1243 914 uur den Haag, Café den Hout, Bezuiden- hout. De identiteitskaartjes van net Neder landsche Roode Kruis voor kinderen beneden de 15 jaar welke zijn te verkrijgen bij de gemeentesecretarieën, hoofden van scholen en bij de afdee- lingsbesturen van het Nederlandsche Roode Kruis, na invulling van een aanvraagformulier. De met veel ophef aangekondigde conferentie te Teheran was, volgens verklaringen in de pers van de Gealli eerden, het „militaire en politieke hoogtepunt van alle tot dusver gehouden conferenties”. Na Casablanca op 27 Januari j.l., waar Roosevelt en Chur chill een samenkomst hielden, kwamen eind October te Moskou Eden, Cordell Hull en Molotof bijeen, waarna Tsjang kai sjek in November de gast was van Roosevelt en Churchill, die op hun beurt van 28 November tot 1 December met Stalin gingen „confereeren”. De Anglo - Amerikaansche oorlogsleiders waren te Teheran vergezeld door een grooten staf van militaire deskundi gen. Gingen zij hun „oorlogsplan” aan de critiek van Stalin onderwerpen of kwamen zij de instructies van den dic tator van het Kremlin in ontvangst nemen? Degenen, die verwacht hadden, dat deze „historische conferentie” een nieuw geluid zou doen hooren, kwamen bedrogen uit. Het slotcommuniqué is opvallend kort en de daarin vervatte verklaringen duiden erop, dat men meer wil achterbaks houden, dan openbaar maken. Het stelt vast, dat 7Te president van de Ver. Staten, de premier van Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie vier dagen lang besprekingen voerden en hun gemeenschappelijke politiek ge vormd en bevestigd hebben. Er volgt dan een verklaring over de samenwer king in oorlogs- en vredestijd. Bij de discussies zijn de militaire staven tot overeenstemming gekomen en „hun plannen tot vernietiging van de Duit sche strijdkrachten zijn op elkander af gestemd.” Eenstemmig werd de omvang en het tijdstip van de operaties, die uit het Oosten, Westen en Zuiden zouden worden ondernomen, vastgesteld. Het politieke gedeelte van het communiqué is nog slapper geformuleerd. De drie conferentie-deelnemers zeggen zich van de op hen rustende verantwoordelijk heid bewust te zijn, om de verschrik kingen van den oorlog voor vele komen de geslachten uit te bannen. Zij hebben met de diplomatieke raadgevers de toe- komstproblemen onderzocht en zij wen schen „samenwerking met alle volken na te streven, wier ideeën overeenstem men met die van hun eigen volken.” Voorts bevat dit gedeelte een tirade over „bevrijding van de volken van tyrannie en slavernij” en met vreugde worden allen begroet, die tot de „fami lie van de democratische naties” willen toetreden. Over oorlogvoering en -doel einden bevat het communiqué niets wat niet reeds lang bekend was. Dat de Geallieerden den oorlog willen winnen is reeds gezegd, toen zij ten strijde trokken. Voor een bevestiging van dezen wil was het niet noodig duizenden mij len per vliegtuig af te leggen om zulks te Teheran opnieuw te komen bevesti gen. De Sovjet-Unie als democratischen staat af te schilderen en den volken „bevrijding van tyrannie” en een leven van vrijheid te beloven, zijn holle fra sen, daar ook van Amerikaansche zijde erkend wordt, dat bijv, de Baitische staten na den oorlog door de Sovjets zullen worden geannexeerd. Dat de meeste bewoners dezer staten alsmede de meeste Europeanen voor een derge lijke „bevrijding” zullen bedanken, spreekt vanzelf. Het uiterst magere resultaat van de conferentie van Teheran doet de vraag rijzen waarom die samenkomst noodig was. De Geallieerden schrijden van de eene samenkomst naar de andere, zon der dat de wereld er veel wijzer van wordt. Ditmaal hebben Roosevelt- Churchill een nieuwe conferentie door gedreven in verband met de eischen van hun agitatie en propaganda, ten einde alweer! de eensgezindheid van de Geallieerden te demonstreeren. Maar wijst die oneindige reeks van conferenties er zou alweer een nieuwe in de maak zijn niet op nog steeds voortdurende meeningsver- schillen? De reis naar Teheran was voor Churchill-Roosevelt een „gang naar Canossa” om zich te onderwer pen aan het dictaat van Stalin. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Dec. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend Bij Kertsj veroverden Duitsche en Roe- meensche troepen in den aanval een nieu. we domineerende hoogte. Nieuwe lan dingspogingen der bolsjewieken werden door eenheden van het leger in samen werking met marine-artilleriepramen en kustbafterijen van de marine verijdeld hierbij werden 15 volgeladen landingsboo- ten tot zinken gebracht. De heen en weer golvende afweerge- vechten ten Zuidwesten van Krementsjoeg duren met onverminderde hevigheid voort. Talrijke vijandelijke pantserwagens werden stukgeschoten. In het gebied van Tsjêrkassy werden den geheelen dag zware vijandelijke aan vallen afgewisseld met eigen tegenaanval, len. Hierbij verloor de vijand, behalve vele dooden. 24 pantserwagens. In het gebied van Sjitomir en Korosten won de eigen aanval in weerwil van hevige tegenaanvallen der bolsjewieken verder terrein. Tusschen Pripjet en Bere- sina was de vijandelijke aanvalsactie gis teren zwakker. Enkele plaatsen werden al aanvallende genomener werden ge vangenen gemaakt en buit behaald. Aan het overige Oostelijke front werden slechts aan de meerengte ten Zuiden van Newel levendigere plaatselijke gevechten gevoerd. De in den Centralen sector van het front in den strijd geworpen Pommersch- Mecklenburgsche 292ste infanteriedivisie, onder bevel van generaal-majoor John en de Silezische 5e pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor Decker hebben een schitterend aandeel in de tijdens de af- geloopen weken in den Centralen sector behaalde afweersuccessen. Aan het Zuid-Italiaansche front ontston den bij levendige actie van artillerie en luchtmacht alleen in den sector ten Zuidwesten van Venafro en aan de Adriatische kust levendigere gevechten. Verscheidene vijandelijke aanvallen wer den afgeslagen en een kleine penetratie afgegrendeld. Boven het Italiaansche front schoot de luchtdoelartillerie van de luchtmacht gisteren 9 vijandelijke vliegtuigen neer. Van vijandelijke vliegtuigen, die over dag het NederlandschDuitsche grens gebied en in den afgeloopen nacht West- Duitschland aanvielen, werden er 6 ver nietigd. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen in den nacht van 10 op 11 De cember doelen in Zuidoost-Engeland aan. Bekantmachung des Reichskommis- sar für die besetzten Niederlandischen Gebiete über Personal-Angelegenheiten. Ich habe nach Par. 4, Absatz 1, meiner Verordnung über die Ausübung der Regierungsbefugnisse in den Niederlan- den (Nr. 3/1940) sowie nach den Par. 1, 3 und 7 meines Erlasses über den organisatorischen Aufbau der Dienst stellen des Reichskommissariats (Nr. 4/1940) den Dienstleiter W. Ritter busch zum Generalkommissar zur besonderen Verwendung berufen. den Haag, am 11. Dezember 1943. Der Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete (gez.) SEYSS-INQUART. Het Rykscommissariaat deelt mede: De Fühfer heeft op 1 December 1943 den Dienstleiter W. Ritterbusch benoemd tot Leiter van het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P. in Nederland. De Rykscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft overeen komstig artikel 4, sub 1 van de Ver ordening over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland (nr. 3/1940), alsmede overeenkomstig de artikelen 1, 3 en 7 van het decreet over den organisatorischen opbouw van de dienstbureaux van den Rijkscommis- saris (nr. 4/1940) den Dienstleiter W. Ritterbusch benoemd tot Generalkommissar z.b.V. Dienstleiter W. Ritterbusch was reeds na het overiyden van den vroegeren Leiter van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland en Gene- ral-Kommissar z.b.V. belast met de waarneming van deze functies. Met betrekking tot een vroegere mede- deeling omtrent de openstelling van het openbaar slachthuis voor het doen slach ten en keuren van konijnen, brengt de directeur dezer inrichting hiermede in herinnering dat de openstelling voor dit doel uitsluitend plaats heeft op Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagmiddag van 14 uur. Hier volgt de tekst van de benoe mingsoorkonden. P.T.T. met Kerstmis en Nieuwjaar Op de beide Kerstdagen en den Nieuw jaarsdag zal de dienstuitvoering op de postinrichtingen geheel als op Zondag worden uitgevoerd. Belastingbetaling wordt op 31 December slechts tot 15 uur aangenomen. In de groote steden zullen op den Nieuwjaarsdag twee briefpostbe- stellingen worden uitgevoerd, in de overige plaatsen één. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd xnet .Kikeriki". „De Nieuwste Mode „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ440, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c„ fr. p. p. 10 c. Roosevelt op Malta en in Zuid-Italië Op weg van Cairo naar Washington heeft president Roosevelt een bezoek aan Malta gebracht. Het Amerikaansche staatshoofd is Woensdagmorgen in een viermotorig transportvliegtuig, dat door 20 jagers werd begeleid, op het vliegveld van la Valetta aangekomen, waar hi door den goeverneur van Malta, gene raal Gort, werd verwelkomd. In gezelschap van den president ren I’-r - generaal Eisenhower en luitenant-gene- raal Spaatz, de commandant van de in Ondanks winterweer hevige gevechten Het stadium van de zomer, en herfst- slagen van dit jaar is geëindigd, de fase der wintergevechten 1943/44 staat onmid dellijk voor de deur, zoo schrijft de mili taire correspondent van het D.N.B., Mar tin Hallensleben, in zijn overzicht van heden over den toestand aan het Oost front Hij vervolgt: Onder invloed van het beginnende wintersche weer neemt de ge biedsomvang van de gevechten en de be- teekenis daarvan meer en meer af. Aan het geheele gevechtsfront van Kertsj tot Newel, dus over gen linie van ongeveer 1600 k.m. hadden eergisteren nog slechts op 2 plaatsen gevechten van vrij grooten omvang plaats ten eerste in het gebied ten Zuidwesten en Westen van Krement sjoeg, dus in de groote bocht van Dnjepr waar de bolsjewieken hun lastingspogingen met het oog op Duitsche initiatief ten Westen van Kief, voortzetten, en ten tweede ten Noordoosten van Tsjernikof waar de Duitschers voor en na aan trek zijn. Doch ook in deze beide gevechtsterrei nen doet zich natuurlijk de winter gevoe len. Dikke sneeuwvlokken belemmeren het uitzicht. Dit verhindert niet, dat aan beide zijden nog steeds verbitterd gevoch ten wordt. De ontwikkeling van den Duitschen aan val met Sjitomir als uitgangspunt is in Noordoostelijke richting nog voorbij Tsjernikof blijkbaar nog steeds niet afge sloten, ondanks de ongunstige weers omstandigheden. De zeer sterke tegen stand. dien de bolsjewieken hier bieden, bewijst de beteekenis. die men aan Sov jetzijde aan dezen taaien Duitschen aan val toekent. Dit ligt waarschijnlijk daar aan, dat de bolsjewieken het gevaar vree- zen van het ingrijpen van nieuwe Duitsche contingenten uit den sector Korosten en uit het Zuiden. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro Nov 1,500 Bijkantoor: Scbeveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Kontng, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr., Theresiastraat 108a, Tel. 772444 De secr.-gen. van Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat ook dit jaar weer de gebruikelijke Kerstgave wordt verstrekt. Voor het ontvangen hiervan komen in aanmerking alle personen die krachtens de Rijkssteunregeling steun ontvangen, voorts de ondersteunde kleine zelfstandi gen. behoorende tot de zoogenaamde A- groep. de ondersteunde kleine tuinbou wers en boeren, w.o. ook de steun ge nietende kleine boeren boven 66 jaar Evenals verleden jaar is het steunbedrag gesteld op 25 pCt. van een week steun, waarbij de week van 12 tot en met 18 December het uitgangspunt voor de be rekening vormt. Deze zal zoodanig moeten geschieden dat 25 pCt. wordt gegeven van de werkelijke uitkeering (waarin be grepen een eventueele brandstoffenbij slag). welke de ondersteunden over oven genoemde week verkrijgen. De Kerstgave mag ook worden verleend over eventueele niet uit arbeid verkregen inkomsten die ten volle op het steunbedrag in mindering behooren te worden gebracht. Voorts strekt zij zich mede uit tot den extra- bijslag, welke in sommige gevallen aan inwonende kinderen wordt uitgekeerd gen berusten op nieuwe mededeelingen. die men u gedaan heeft omtrent de mee- ning van Stalin betreffende de toekomst van Europa en het Nabije Oosten?” De minister antwoordde: „Deze vraag raakt het kernpunt der besprekingen van Cairo. Wij hebben daar alle problemen volledig behandeld, welke betrekking heb ben op den oorlog en den tijd na den oorlog, de problemen van het heden en van de toekomst. In het bestek van de materieele buitenlandsche politiek van Turkije werden ook de betrekkingen met de Sovjet-Unie versterkt, waarmede wij overigens nooit wrijving hebben gehad” De Turksche minister van Buitenland sche Zaken, Noeman Menemendjogloe, heeft in tegenwoordigheid van den pers chef der Turksche regeering de in An kara geaccrediteerde Duitsche journalisten ontvangen, teneinde hen in te lichten ten aanzien van de besprekingen te Cairo In den loop der persontvangst legden de journalisten den .minister van Buiten landsche Zaken verschillende vragen voor. De eerste vraag luidde: „In uw verkla ring voor de Turksche en Geallieerde journalisten hebt gij geconstateerd, dat het bondgenootschap van Turkije met En. geland uit de conferentie van Cairo ver sterkt te voorschijn is gekomen. Op het zelfde oogenblik schreef de speciale cor respondent van Reuter, dat Turkije na Cairo een actiever rol in den oorlog zal spelen. Is deze uitlegging van den Reu ter.correspondent gerechtvaardigd?” De minister antwoordde hierop: „Neen. Ik geloof, dat mijn verklaringen duide. lijk genoeg waren. De politiek van Turkije blijft ongewijzigd” Op dit feit legde de minister in zijn verdere antwoorden steeds meer den nadruk. Op de vraag, of de versterking van de Turksche alliantie met Groot-Brittannië de betrekkingen van Turkije met de lan den van het Pact van Drie, doch in het bijzonder het vriendschapspact met Duitschland raakt, antwoordde de mi nister: „Neen. Onze betrekkingen met de Asmogendheden blijven ongewijzigd Wan. neer ik zeg, dat de Turksche politiek on veranderd blijft, blijft ook de politiek je gens de As onveranderd. De Turksche politiek blijft trouw aan haar grondsla gen” Een journalist stelde hierop de vraag: „In uw verklaring van gisteren hebt gij gezegd, dat de betrekkingen van Turkije met de Sovjet-Unie bijna zoo hartelijk en sterk zijn als die met Engeland. Zoudt gij. ons willen zeggen, of deze verklarin- Maan: onder 7.57 16.50 u. Dec. onder op 17.32 u„ onder 9.56 18.18 u. 11 Dec. U„ op V.M.; 12 8.59 U„ 13 Dec. u., op Hanoi geëvacueerd Met het oog op de herhaalde bomaan vallen op de burgerbevolking hebben de autoriteiten vrouwen en kinderen, als mede mannelijke personen, wier aanwe zigheid in de stad niet dringend nood zakelijk is. aangeraden Hanoi (Fransch Indo-China) te verlaten. Vrijdag hebben Amerikaansche vlieg tuigen. welke in China zijn gestation- neerd, een nieuwen terreuraanval op de stad ondernomen, waardoor 28 burgers gedood en 191 gewond werden. Het Rijkscommissariaat deel; mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden heeft den burgemees ter van Hilversum, jhr. mr. Ernst von Bönninghausen op zijn verzoek eervol uit zijn ambt ontslagen en benoemd tot burgemeester te Tubbergen (Overijssel) In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden den burgemeester van Egmond aan Zee Egmond-Binnen en Bergen aan Zee G. J. H. Fijn, onder gelijktijdig eervol ont slag uit zijn tegenwoordig ambt, benoemd tot burgemeester van Hilversum De terreuraanvallen op Berlijn wer den. Dij hun laatste pogingen om den strijdgeest en weerstand van het Duit sche Volk murw te maken, door de Anglo-Amerikaansche bommenwerpers in de nachten van 18, 22. 23, 24 en 26 November met opzet ondernomen tegen woonwijken ook gebouwen der diplo matieke vertegenwoordigingen werden hierbij verwoest. Op onze fotohet Zweedsche gezantschap. (S.S -P.K. Mielke-O.-H Het vervoer van groenten en fruit is, zooals men weet, in het algemeen ver boden, Van dit verbod, neergelegd in het „Verbod voor groenten en fruit 1942” is evenwel bij bestuursbesluit van de Ne derlandsche groenten- en fruitcentrale voor een aantal gevallen ontheffing ver leend Zoo mochten kleinhandelaren, als aan enkele formeele bepalingen was vol daan, pakketten versturen naar verbrui kers. In de practijk waren dat voorname lijk pakketten met fruit. Van deze moge lijkheid is evenwel misbruik gemaakt. Daarom is thans de ontheffing ingetrok ken, zoodat de verzending voortaan niét meer is toegestaan. Het desbetreffende be stuursbesluit van de Nederlandsche groen, ten- en fruitcentrale is opgenomen in da Staatscourant van 9 Dec. jj. TurfmarktLeiden TurfmarktWassenaar (remise) 19.45 en 20 15 uur. Van Leiden (haven) naar Turfmarkt 19 uurnaar Wassenaar (remise) uurnaar uur. De laatste bus T gaat van de van Alkemadelaan naar Spoorwijk om 19.58; van de van Alkemadelaan naar Holland- sche Spoor om 20,06: van Spoorwijk naar van Alkemadelaan om 19.20; van Spoor wijk naar Kalvermarkt 19.30 en 19 40 uur en tot Hollandsche Spoor 19 50 uur Van de Blauwe Tram (N Z.H.T.M.) zijn de laatste ritten als volgtVanaf den Haag (Malieveld) tot Viaduct (Voor, burg) 20.30 uur. tot de remise 20.50 uur. Vanaf het Viaduct 20 25 uur. Van den Leidschen dienst der Blauwe Tram be gint de laatste rit van beide eindpunten om 20.05 uur Groote brand te Madrid Gistermorgen is te Madrid in een groote opslagplaats van autobanden brand ontstaan. Het vuur, ter bestrijding waarvan de geheele brandweer in touw kwam, sloeg over op verscheidene woon huizen Slechts met groote moeite kon voorkomen worden, dat de brand ook oversloeg naar het gebouw van het Japansche gezantschap. Onder andere zijn een autowerkplaats en een opslag plaats van materiaal der luchtmacht uit gebrand Pt 1

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1