SS* IDKOOP m Van middernachttot middernacht door FRANZ WENDELMUTH Geautor. vertaling van B. L. Venzelaar INKOOP STADSNIEUWS BUITENLAND BINNENLAND RECHTZAKEN BIOSCOPEN GOEDKOOP PATROON Maat 40 en 44. Prijs 10 cent SOEKALAKOE Koffiesurrogaat Want dat smaakt nog als echte koffie. Kent u onze heeri. theesurr.-tabletten al? N.V. Thee- en Koffiehandel SOEKALAKOE - Oir. J. TIKTAK de Ruyterstraat 45, den Haag. Ir I i MEISJE VERMIST De operaties in Zuid-Italië FEUILLETON ZJLVER «CURSUSSEN VOOR LUCHT- BESCHERMINGSMANNEN iJ(7A F” NATIONALE TENTOONSTELLING VAN RASKONIJNEN JAN FtN GOUD in KANARIETENTOONSTELLING Vast personeel kan vakonderricht volgen Door modder en regen belemmerd Britsche krijgsgevangenen door Amerikaansche bommen gedood Afhalen distributiebescheiden HAAGSCHE COURANT Zaterdag 11 December 1943 le bl. pag. 2 - De Engelsche vliegtuigverliezen OP BON ALGEMEEN M»25 NATUURLIJK J WAT EEN HAGENAAR BIJ EVACUATIE MOET DOEN Engeland en het tweede front Prijzen van bloemen, planten en speelgoed ZOET ROGGEBROOD GEBR. 1 EN HOEVE BURGERLIJKE STAND I F*! Hbs! 5 t VJ Brokmeyer, v. d. 1542 (Politiefoto.) be- van een geoorloofde HET I een effen 2.50 hamer kunnen zou een van Lolkee van HOEK PIET HEIN-ZOUTMAieUt HOEK PASSAGE-SPI IISTWW.T Rotterdam Tel. 38427 Den Haag Tel. 333298 1 80 Nadruk verboden geb. geb. Bergmans d. P.’ Blokpoel geb. Kui per d J. Höing geb. Verkerk d. J. A. deeling ^Cultuur”, welke zich de cultu- ten den Kerstpakketten voor de Nederlandsche Vrijwilligers aan de fronten waarvan thans in den Haag duizenden worden in orde gemaakt. De gereed zijnde pakketten worden netjes opgestapeld om te worden verzonden. (C.N.F.-Metier) Onder de auspiciën van de Haagsche Konijnenfokkersvereeniging H. K. V. wordt vandaag en morgen in de beneden, zalen van Amicitia, een nationale tentoon, stelling gehouden. Onder de ruim 800 in zendingen op zichzelf al een succes! treft men in vrijwel alle klassen, bui tengewoon fraaie exemplaren aan. Dit is inderdaad materiaal, waarmede men voor den dag kan komen. Bijzonder interessant zijn de inzendingen Vlaamsche reuzen (waaronder het mooiste konijn van de expositie). Chinchilla’s, rexen (een wit exemplaar kwam als fraaiste dier na den Vlaamschen reus), hangooren en Hollan ders. Andere courante rassen als Polen, brandneusjes en angora’s om ons tot de voornaamste te bepalen zijn even eens rijkelijk vertegenwoordigd. Uit al het ingezondene blijkt met hoeveel lust de fokkers hun dieren verzorgen, een ver. blijdend verschijnsel ten aanzien van het behoud van den stand van het raskonijn. Amerikaantche vliegers beschieten gewonde drenkelingen Een gewond Japansch officier, die, na dat hij 5 dagen op zee had rondgedreven, was gered, geeft in een artikel in het blad „Jomioeri Hotsji” uiting aan zijn verontwaardiging over de gewapende Amerikaansche strijdkrachten, die op zettelijk hulpeloos in reddingbooten rond drijvende zieken en gewonden van het onlangs tot zinken gebrachte hospitaal- schip „Buenos Aires Maru” hebben be schoten. Het Japansche hospitaalschip werd, naar hij schrijft, op 27 November door Amerikaansche bommenwerpers aangevallen en door voltreffers in korten tijd tot zinken gebracht. Men slaagde er echter in de reddingbooten van het schip te strijken, dank zij het moedige optreden der bemanning. Alle gewonden konden op deze wijze gered worden. Ter wijl de booten dagenlang ronddreven, vlogen herhaaldelijk vijandelijke verken ningsvliegtuigen boven de booten en beschoten van een hoogte van 100 meter met hun boordwapens de gewonden, niet tegenstaande zij een Roode-Kruisvlag zoo goed en zoo kwaad als het ging had den bevestigd. Door der. Algemeenen Ned. Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescherming, waar, bij aangesloten de vereenigingen „De Ka narievogel”, „Kanaria” en „De Kleur- kanarie”, wordt vandaag en morgen in een der bovenzalen van Amicitia een ten. toonstelling en onderlinge wedstrijd van zang-, kleur- en postuurkanaries gehou den. De 400 vogels zijn in drie klassen ingedeeld t.w. Harzers, waterslagers en l urkanaries. Voorzitter van Beuzekom kwam met zijn oranje-roode kanarie als mooiste vogel op deze tentoonstelling voor den dag. De voornaamste bekro ningen waren voorts voor de heeren van Woezik, Hermsen Zorn, van Wijn gaarden, Zandvliet, Berg en Kuyntjes. Voor de liefhebbers is er heel veel in teressants te zien, zoowel in de klasse eigen kweek als in de open klasse. Er was een groot aantal prijzen uitgeloofd. Hij moest voorkomen, dat de poli tie op het denkbeeld zou komen, dat de twee moorden met elkaar in verband stonden. Dat hem dat niet gelukte, is een andere zaak. Zoo geraffineerd als de moordenaar ook is, zooveel domheden beging hij daarna. Ik heb mij de vraag gesteld, waarom de moordenaar het wapen niet eenvoudig in het water heeft geworpen. Deze vraag heb ik eveneens op mijn manier beantwoord. Van Storcke’s woning tot hier is een weg, welke niet direct langs het water loopt. Om den hamer in het meer te werpen, had hij een omweg van circa driehon derd meter moeten maken. Dat is niet zooveel, maar als men geen tijd heeft zijn zelfs deze driehonderd meter te veel. Als mijn theorie juist is, moet de moordenaar dus gegronde reden hebben gehad, onmiddellijk na het volvoeren van zijn daad in villa Zeezicht terug te keeren. Indien wij den moordenaar hier in huis willen zoeken, merkte Schrunck op, dan is de kring van verdachte per- HUURBESCHERMINGSBESLUIT Het hoofd van het prijzenbureau in het ressort Assen heeft een huurverhooging toegestaan van een woning verhuurd door W. aan V. Toen V. weigerde de verhoogde huur te betalen stelde W; een actie tot ontruiming dezer woning in. De kanton rechter te Assen heeft den eischer echter niet ontvankelijk verklaard. De kanton rechter was namelijk van meening dat artikel 7 van het Huurbeschermingsbesluit slechts toegepast kan worden wanneer de huurprijs veranderd moet worden in ver band met een wijziging der huurvoor waarden, b.v. als een gedeelte der woning of de bijbehoorende tuin vervalt. Van deze beslissing heeft de procureur-generaal bij den Hoogen Raad cassatie gevraagd in ’1 belang der wet. Zijns inziens verzetten de bewoordingen van art. 7 zich niet te gen toepassing daarvan in een geval als het onderhavige, waarin de verhuurder de ontruiming vordert ten einde van zijn gewezen huurder voor de toekomst een hoogeren huurprijs te kunnen bedingen die als geoorloofd is vastgesteld. De Hoo- ge Raad heeft het cassatiemiddel van den procureur-generaal juist geoordeeld en het vonnis van den kantonrechter vernie tigd met de bepaling, dat deze beslissing geen nadeel zal toebrengen aan de rech ten, door partijen verkregen VAN GEHEELE OF GEDEELTEN VAN le KLAS INBOEDELS. Vrijblijvende taxatie N.V. „PERZITA” HEULSTRAAT 13 TELEF. 11 65 11 Geopend van 96 uur. Politiek weekpraatje Het politiek weekpraatje van Max Blokzijl uit te zenden a.s Maandag over Hilversum 1 om 18.45 uur, heeft tot titel: „Uit goed-Katholieke kringen”. WINTERHULP-CONCERT GAAT NIET DOOR: Het stedelijk bureau den Haag van Winterhulp verzocht ons mede te deelen, dat het Winterhulp-concert op morgenavond, niet kan doorgaan en tot nader order wordt uitgesteld. Kaarten blijven voor een volgend concert geldig. Uit een bureau in de Louise Henriëttestraat werd een schrijfmachine ontvreemd Ten nadeele van een café bezoeker werd diens portefeuille, inhou dende o.a. 1300, gestolen. Kleine exposities hebben in verschillen de gemeenten laten zien hoe plaatselijke luchtbeschermingsdiensten hun personeel nuttig trachtten bezig te houden. Men kon er resultaten van handenarbeid bewonde- I ren, kinderspeelgoed, en modellen uit de practijk der luchtbescherming, zooals het Inwendige van een telefoonpost enz. Van de Rijksinspectie voor de bescher ming van de bevolking tegen luchtaanval len is thans een aanschrijving uitgegaan, waarin het organiseeren van schriftelijke en scholingscursussen ter bevordering der vakbekwaamheid is aanbevolen. Inmiddels hebben verschillende plaatse lijke diensten, waaronder de luchtbescher mingsdienst ’s-Gravenhage, op dit gebied reeds pionierswerk verricht. De resultaten daar in nauwelijks een jaar bereikt, zijn van voldoende belang om er wat meer over te vertellen. Aanvankelijk dacht men zich den opzet als een soort O. en O., doch al spoedig zag men in, dat het verstrekken van kaartspel en lectuur wel een leemte vulde maar niet beantwoordde aan dieper lig gende behoeften. Derhalve besloot men over te gaan tot oprichting van een af- reele verheffing van het personeel doel stelde en naast den staf van dienst haar taak zou uitoefenen. De afdeeling cursussen in de posten is verleden jaar December begonnen met het opnemen van een cursus in „algemeene ontwikkeling”, welke omvatte Ned. taal, aardrijkskunde, geschiedenis, rekenen en schrijven. De cursus wordt door een vijf tal gepensionneerde hoofdonderwijzers ge geven in de posten, waar de leden van de z.g.n. vaste kern meestentijds hun 24- uur-dienst vervullen. De lessen worden daar gegeven van 9 tot 1.30 uur en van 14 tot 15 uur. Al direct meldden zich een vijfhonderd cursisten, zoodat spoedig uit breiding aan den cursus moest worden ge. geven. Zoo werd daaraan het vak Duit- sche taal verbonden en een opleiding middenstandsdiploma toegevoegd. De vier candidaten, die voor laatstgenoemd diplo ma in Juli examen deden, slaagden met zeer goede cijfers. Moest dit onderwijs rekening houden met de v?°k weinige schoolkennis der candidaten etgeen van de instructeurs klare en ee.uoudige uit eenzetting vergde onder de leerlingen bleken er zich ook te bevinden, wier ca paciteiten een speciale practische oplei ding in boekhouden en handelscorrespon dente rechtvaardigde. Deze lessen wor den ’s avonds gegeven in den vrijen tijd. Natuurlijk was er ook een groote cate gorie waarvan de aanleg meer gericht was op het ambacht. In overleg met am bachtsscholen werden vakcursussen uitge schreven, eveneens te volgen in den vrijen tijd. Honderdvijftig man schreven hier voor in. Al deze cursussen worden be taald door de afd. „Cultuur”. De resul taten en de ijver der candidaten recht vaardigen de kosten volkomen. Zij bleken aan hen welbesteed. Vanzelfsprekend heeft de afdeeling niet verzuimd ook aan gezonde ontspanning te denken Daartoe werd allereerst een Bi bliotheek van 1500 nieuwe boeken aange schaft. Van deze bibliotheek wordt veel vuldig gebruik gemaakt, en desondanks zien de boeken er in- en uitwendig keurig uit Natuurlijk werden ook gezelschapsspel len aangeschaft, een tooneelvereeniging gevormd, die onlangs haar eerste zeer ge slaagde uitvoering heeft gegeven, en een muziekensemble, dat les krijgt van opperwachtmeester van het stafmuziek. corps. In samenwerking met het School museum worden in de posten verder populair-wetenschappelijke voordrachten gehouden en films vertoond. Het ligt in de bedoeling komenden zomer ook wat meer aandacht te schenken aan de sport. Reeds werd een aantal gratis-zwemkaar- ten verstrekt De heer E. Hamer, verbon den aan den staf van den luchtbescher mingsdienst 's-Gravenhage en leider van genoemde afdeeling „Cultuur”, noemde den ter hand genomen arbeid een dank baar werk. Al moest een en ander dan hoofdzakelijk beperkt blijven tot het per soneel van de vaste kern in, den orde dienst zitten voornamelijk ouderen de strekking ervan is wijder dan men op het eerste gezicht vermoedt. Immers niet alleen de cursisten zelf worden op een hooger niveau getrokken, maar ook hun gezinnen Wellicht zullen ook hun kinde ren daardoor straks meer en beter kun nen leeren. De A.NP.-correspondent te Berlijn meldtOok aan het front in Zuid-Italië heerscht sedert eenige weken een mod- derperiode die de gevechtshandelingen ten zeerste belemmert. Vooral de Engel- sche en de Amerikaansche troepen, als aanvallers, ondervinden bii hun operaties zeer veel hinder van de weersgesteld heid. De regenval doet de rivieren buiten de oevers treden, zoodat uitgestrekte moerasgebieden zijn ontstaan, die voor den aanvaller onoverkomelijke hinder nissen opleveren en den opmarsch der Geallieerden aanmerkelijk vertragen Hierbij komen dan nog de voor de ver dediging gunstige natuurlijke terreinsge- steldheid en de verbitterde tegenstand der betrekkelijk zwakke Duitsche troepen Blijkens de Engelsche berichten maken de Duitschers gebruik van zoogenaamde spooktroepen. kleinere eenheden die dikwijls in het holst van den nacht doch ook wel daags, plotseling temidden van de Engelsche stellingen of in de steun punten der Geallieerden opduiken en hun slag slaan, om even snel en onver wacht weer te verdwijnen Van Duitsche zijde deelt men mede, dat deze spoken Duitsche valschermjagers zijn, die op handige wijze gebruik maken van het onoverzichtelijke terrein en de Britsche stellingen en concentraties voortdurend overvallen Dit gebeurt zóó snel en on verwacht, dat den vijandelijken bezet tingen meestentijds geen tijd gelaten wordt, naar de wapens te grijpen. Voor zij weten wat er eigenlijk aan de hand is. zijn de valschermjagers reeds ver dwenen, vernielde vrachtwagens en wa pens achterlatend mensen met een dooden. Neen, dat is niet waarschijnlijk, gaf de inspecteur met een zucht toe. Ik wil het geheele personeel, in clusief Emanuel Bernstein, nog eens ondervragen, Schrunck. Wil je Bern stein zeggen, dat ik hem in de biblio theek verwacht? Emanuel Bernstein kwam nerveus en met een eigenaardig gele gelaatskleur de bibliotheek binnen. Over den dood van zijn vader scheen hij :ich reeds te hebben heengezet. Was hij niet de hoojderfgenaam van een zeer groot ver mogen? Intusschen scheen hij moeite te hebben gedaan, iets nieuws te bedenken. Mijn vader wilde zich voor zijn CINEAC: Een waardig representante te zijn van Terpsichore vereischt niet alleen talent, doch meer nog toewijding. Geen talent rijpt zonder oefening. Een bezoek aan een Italiaansche balletschool geeft daar een duidelijk beeld van. De mede werking van het beroemde ballet van de Scala te Milaan maakt de film tot een bijzondeie genieting. De paardenvrienden zullen hun hart kunnen ophalen aan de kijkjes in stoeterijen van koudbloedpaar. den. De actualiteitenrevue bevat reporta. ges van de verwoede gevechten bewesten Smolensk en van de bezetting van eilan den in de Egeïsche Zee. De opnamen van de „Gigant’’ laten zien van welke reus achtige afmetingen het nieuwe zes-moto- rige Messerschmidt-transportvliegtuig is. In eigen land filmde Polygoon het ver trek van vrijwilligers naar het Oostelijk front, benevens politieke- en sport-evene, menten. P. van Zwanenburg.- Amicitia heeft de film „Jenny als de tective” op het programma staan, met Johan Heesters en Gusti Euber. Apollo brengt ,,’n Oud hart wordt weer jong” met als voornaamsten speler Emil Jan- nings, Asta prolongeert de prachtige film „Lach dan Paljas”. Capitol ver toont de geestige film „Ik ben direct terug” met Mady Rahl en Paul Klinger. Centrum brengt in reprise „Anusch- ka”. waarin Hilde Krahl de hoofdrol speelt. Corso heeft als hoofdnummer de aardige Vlaamsche film „De Witte". Flora presenteert de film „Karavaan” Metropole vertoont „Een leven lang”, waarin o.a. Paula Wessely. Odeon vertoont het Italiaansche filmwerk „Rij pende jeugd” In Olympia staat „Een vrouw gaat naar de tropen” op het pro gramma Passage prolongeert opnieuw de geestige film „Het bad in de schuur” Rembrandt brengt „Het tweede schot” als hoofdnummer Rex draait „De eed van Stephan Rakitin” met Heinrich George. Roxy heeft de Heinz Rüh- mann-film „De geluksvogel” als hoofd nummer. Seinpost presenteert „Een vrouw gaat naar de tropen”. Studio vertoont Zarah Leander in „Es war eine rauschende Ballnacht”. Thalia brengt „Nachtvlinder”. West-End heeft „Isa bella” op het programma Op 8 December, des middags, vielen Amerikaansche bommenwerpers van het type Mitchell een stad in Midden-Italië aan. De eerste bommen van de aanval lende vliegtuigen kwamen terecht op verscheidene wagons van een met Brit sche krijgsgevangenen volgeladen trans porttrein, waardoor deze wagons totaal vernield werden. Voorzoover tot nu toe is vastgesteld, zijn minstens 300 Brit sche gevangenen door de bommen der Amerikaansche vliegtuigen gedood. Maandag van 8.3016.30 Groot Herto- ginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) de letters Lew t/m Mey; Ooststraat 1 van 9 ;ot 16.00 uur de letters Net t/m PI; van Nijenrodestraat 16 van 915.30 uur de letters Kun t/m Lis. Men denke eraan de textielkaart V 115 (mannen en jongens van 15 jaar en ouder) mee te brengen. De houders van vetkaar- ten, die in aanmerking komen voor een toeslagkaart, moeten ook de oude kaart L 118 meebrengen. Zij ontvangen nieuwe kaart L 401, bij inlevering bon 52 van de oude kaart De „Courrier de Genève” meldt in een eigen bericht uit Lissabon: De groote luchtaanvallen der Britsche lucht macht op Berlijn houden de Engelsche openbare meening het meest bezig. De bij deze luchtaanvallen geleden verliezen worden zeer levendig besproken. Men interesseert zich niet alleen voor de ge voelige verliezen, die door den Duit- schen luchtafweer zijn toegebracht, doch in de eerste plaats voor die, welke het gevolg zijn van de weersomstandig heden. Deze laatste moeten in den nacht van 24 op 25 November bijzonder on gunstig geweest zijn. De piloten ver klaren, dat de weerkundigen zich tegen een nieuwen massalen aanval hadden verklaard en dat de officieren van de Britsche luchtmacht deze meening deel den. Desondanks hadden de eskaders bevel tot starten gekregen, dat naar het schijnt, rechtstreeks door de regee- ring werd gegeven. De bezorgdheid der ervaren piloten is gerechtvaardigd ge bleken. Een groot aantal vliegtuigen moest na den terugkeer naar Engeland geruimen tijd in de lucht blijven, daar onweer en regen een landing belem merden. Eenige noodlandingen werden noodzakelijk door benzinegebrek. In en kele gevallen vefliet de bemanning de toestellen met valschermen. Een hoog geplaatst officier van de Britsche lucht macht verklaarde, dat de verliezen bij de landing, die boven Duitschland langrijk te boven gingen. De Commissaris der Staatsrecherche, Chef Commissariaat II te 's-Gravenhage deelt mede, dat sinds Donderdag 9 De cember 1943 vermist wordt Wilhelmina Johanna Koeroo, geboren te ’s-Graven hage. 9 Mei 1930, wonende Schenkstraat 117, alhier. Het meisje is pl.m, 1.50 m. lang, heeft blond haar, lichtblauwe oogen. ovaal ge zicht. bleeke gelaatskleur. Zij was ge kleed in zwarten mantel, donkerroode jurk, donkergrijze kousen, zwarte schoe nen. Zij was blootshoofds. Ieder, die inlichtingen kan geven, ge lieve zich te wenden tot het Commissa riaat II der Staatsrecherche, te ’s-Gra venhage. Alexanderplein 16. Telef 116688 v1556 Vanaf t 80.-. Ambtenaren en vast particulier per soneel tot maandinkomen zonder borg. Wettelijlt tarief. Vlug en discreet. Inlichtingen mondeling en echriftelijk. NATIONALE VOLKS BANK GBLD8CHIETBANK Rlvlervlzchmarkt 4 Telef. 115349 Van verschillende zijden is ons de vraag gesteld, welke maatregelen van admini- stratieven aard een Hagenaar, die moet evacueeren, moet nemen, opdat zijn ver plaatsing zoo goed en tevens zoo snel mogelijk verloopt. Van bevoegde zijde vernemen wij hieromtrent het volgende: Zij. die voor evacuatie in aanmerking komen, worden gemeenlijk in alphabeti- sche volgorde op het Gemeentelijk Eva- cuatiebureau of een tijdelijk ingericht filiaal daarvan in de betrokken wijk ont boden. Zij. die zelf een nieuw adres heb ben gevonden, doen hiervan mededeeling, waarna wordt onderzocht, of hiertegen geen bezwaren bestaan. Heeft men geen nieuwe huisvesting dan neemt het Eva. cuatiebureau de zorg daarvoor op zich en wordt de betrokkene dus door de gemeen, te geëvacueerd. In beide gevallen wordt een evacuatiebevel ontvangen, dat later tevens geldt als betalingsbewijs voor de onkosten der verhuizing Bij vertrek dient men zich af te mel den bij het betrokken Evacuatiebureau, dat hiervan kennis geeft aan het bureau Bevolking en Burgerlijke Stand De Rijks centrale Meubeltransport, die belast is met de verhuizing der evacuatietranspor- ten, wijst een verhuizer aan. De sleutels van het pand, dat men verlaat, moeten bij het Evacuatiebureau worden ingele verd. Ook de stamkaart en het persoons bewijs moeten aan dit bureau ter aftee. kening worden voorgelegd. Voor aangele genheden betreffende gas, licht en water wende men zich tot de betrokken be drijven Óver het verkrijgen van nieuwe leve, ranciers behoeft men zich in het alge meen geen zorgen te maken. Bakkers, sla gers en groenteboeren hebben er graag een nieuwen klant bij. Voor verdere evacuatiebijzonderheden kan men zich wenden tot den Voorlich tingsambtenaar van het departement van Binnenlandsche Zaken, waaronder het Bureau Afvoer Burgerbevolking ressor. teert, Mauritskade 55. Telefoon 116164 en 116165. Aan dit adres worden tevens in. lichtingen verstrekt inzake mogelijkheden van vestiging in andere gemeenten sonen in ieder geval niet zeer groot. Als mannen zijn slechts te noemen de jonge Bernstein en de bediende; als vrouwen, buiten mevrouw Bernstein, de beide meisjes en de keukenmeid. Bötefür knikte. Ik wil Apollonla, als ze van haar koude bad een weinig is bekomen, een scherp verhoor afnemen. Ik ben er na melijk van overtuigd, dat ze den moor denaar kent. Hebt u er al eens aan gedacht, dat ze zelf... Ja, daar heb ik reeds aan gedacht, maar zooals ik al heb gezegd, geloof ik niet, dat die vrouw in staat is met een revolver om te gaan. Verder lijkt het mij onwaarschijnlijk, dat ze een ONGEVAL: De 57-jarige M. A. D., uit de Meidoornstraat, stap.e op den Loos- duinscheweg van een rijdenden wagen en kwam daardoor te vallen, waarbij hij een hersenschudding opliep. De geneesk dienst vervoerde D. naar het R.K. zie kenhuis aan het Westeinde. Het zwemmen voor leden van het Ned. Arbeidsfront op Maandag in De Regentes is verlegd. Het wordt nu ge houden van 6.15 tot 7.15 uur Bernstein zwaaide heftig met zijn ar> men, toen hij uitriep: Maar het motief! Het motief! Als er een wettige reden aan te voeren is, welke met bewijzen is te staven? Bötefür haalde zijn schouders op. Dat gaat mij met aan, mijnheer Bernstein. Spreek daarover met den advocaat. Ik wil van u iets weten over den kapper Storcke. Hoe lang kwam hij reeds in huis, om uw vader te scheren? Sinds jaren; althans reeds zoolang wij hier wonen. Hij nam destijds het kleine kapperszaakje van zijn voorgan ger over. Vader heeft hem in dien tijd financieele hulp verleend, geloof ik. Ja, ik ben er zeker van, dat hij zulks heeft! j gedaan. (Wordt vervolgd) De Duitsche bladen karakteriseeren de den laatsten tijd door Britsche mili taire kringen gemaakte opmerkingen omtrent de talrijke moeilijkheden bjj een eventueele Geallieerde invasie in Euro pa en de verklaringen van Britsche mi litaire deskundigen, dat de Duitschers met technische volmaaktheid strijden, zoodat zij geduchte tegenstanders zijn, als een bekentenis van den angst van Engeland voor eigen bloedige offers. In dit verband merkt de „Berl. Bör- senztg.” op: De Britten hebben alle reden zich vertrouwd te maken met de gedachte, dat zij vechten moeten, doch zij hebben evenzeer reden de resultaten van dezen strijd te wantrouwen. Hun aanval in Zuid-Italië, welke zij tezamen met de Amerikanen ten uitvoer bren gen, geeft hun alle aanleiding daartoe. Na te hebben gewezen op de Engelsche persstemmen, die critiek uitoefenen op de Geallieerde oorlogvoering, zegt het blad woordelijk: Wanneer op het Italiaansche oorlogs- tooneel uit de reusachtige inspanningen en geringe successen voor de Britten niets dan teleurstellingen voortkomen, hoewel slechts weinige Duitsche divisies hun den weg versperren, dan is gemak kelijk na te gaan hoe doodelijk een aanval in het Westen van Europa voor hen moet zijn. Daarom trachten zij den aanval, dien Moskou verlangt, steeds weer uit te stellen. Zij zouden niet graag zelfmoord plegen, doch aangezien er geen hoop meer bestaat, dat Duitsch land in den strijd in het Oosten dood bloedt, blijft er voor hen geen andere weg meer open. Doch deze weg leidt niet tot de overwinning, maar naar den dood. Ten einde het vruchteloos inwinnen van inlichtingen te voorkomen, deelt J. FIGEE, firmant der Werf I. S. Figee te Vlaardingen, hierdoor mede, dat hij niet de secre taris van het Technische Gilde is, zulks in verband met het feit, dat zijn naam en dien van genoemden Heer Secretaris, grootendeels gelijk, luidend zijn. 1606 Sauckel richt appèl tot Italiaansche arbeiders Gouwleider Sauckel. chef van den „Arbeitseinsatz”. heeft gisteravond bij een ontvangst voor de pers te Rome een appèl tot de Italiaansche arbeiders ge richt om in Duitschland te gaan werken. Nieuwe scharen Duitsche soldaten zullen het volgende jaar naar de fronten stroo- men en hun plaatsen moeten daarom door Europeesche werkkrachten worden ingenomen, verklaarde hij dood laten scheiden, begon hij reeds op den drempel. Hij ging met gemaakte nonchalance tegenover den politieman zitten en sloeg zijn beenen over elkaar, waarbij schreeuwend bontgekleurde zijden sok ken zichtbaar werden. Het motief voor de scheiding Is duidelijk genoeg, zoodat ik vaders ad vocaat zal opdragen, deze zaak tot het uiterste door te zetten. Denkt u, dat zulks nog zal gaan? Bötefür glimlachte. Ik ben helaas geen jurist en ik kan u daarover geen inlichtingen geven, maar ik geloof niet, dat een doode nog van zijn echtgenoote kan worden ge scheiden. geb. Blokpoel, d. L. E. van Wijk geb. Beerman, z. J. D. M. Willeman geb. Willeman, d. van den Reydt geb. Schuuring z. W. M. Kooy geb. Schou ten, z. P C. Verheij geb. Guis, z. H. A. de Ruiter geb. van der Lelij, d. J Henkes geb Wiersema, z. J. C. H. Stheeman geb. van Vliet, z. W. A. T. ’t Hoen geb Leijdeckers, d. G. Neder- pel geb. Hooghiemstra, z. C. P. A. M. Huf geb. van der Togt, d. M. Plugge geb. Overduin, d. A. A. Heesbeen geb. Kolenbrander, z. M E. Remmerswaal geb. Peters, d’. F. B. van der Poel geb. van der Meer, z. H. Mesker geb. Pros- man, z. J. Vos geb. Oosterlee. z. E. P. van der Burg geb. Nijssen, z. M A. Loef geb. van Laar, d. J. P. Hartman geb. Batist d. K. Harteveld geb. Grootveld d. W. E. de Neuve geb Heidt. z. G. F. Hoek geb. Kore- vaar. z. M. E. Storm geb. Herweijer, z. C H. Nijsse geb. Fierloos, z. A. de Bruijn geb. Plugge, z. G J. van der Kraan geb. Clavan, z. J M. Wetemans geb. Lieftink, d. G. M van Hoewijk geb. Gelaudie z. H. P Steensel geb. Schmidt d. W. G Zon neveld geb. Kamphuis, z. M. de Beer geb. Albert, z. J. M. Diejie geb. van Horssen, d. OVERLEDEN: A. van den Broek, we duwnaar van J. H. de Bos, 87 j. M. Platteel, ongehuwde vrouw, 64 j. E. L. de Langen, ongehuwde vrouw, 90 j. M. M van der Post, vrouw van C. J. Heskes, 56 j E. Jellinghaus, ongehuw de man, 33 j. M A. Visser, weduwnaar van G. H H. M. de Ruijter. 89 j. J. Dokkum, man van J M. Bruijns, 62 j. J. Beitsma. man van H. W. Walthaus, 63 j J J. Akse. vrouw van L Geskus, 40 j. B Zandvliet, vrouw van P. M. D. van den Akker. 64 j. M. J. van der Meer, weduwe van M, A Boek, 81 j. G. Gilon, gescheiden vrouw, 79 j. C. M. Grünberg, dochter, 9 m A. M. A. Hoogerwerf, zoon, 2 m. P. J A. LaU- wers. dochter. 13 d LIJK GEVONDEN In de provincie Drenthe is dezer dagen het lijk gevonden van een naar schatting 20-jarigen jongemanals doodsoorzaak kon een acute blindedarmontsteking wor den geconstateerd. Daar iedere aanwijzing omtrent den persoon van den overledene ontbrak, was het onmogelijk zijn identi teit vast te stellen. Aangenomen Kan echter worden, dat het een zoogenaamde „ondergedokene” was, die uit vrees voor ontdekking het niet gewaagd heeft, zich tijdig tot een arts te wenden met het bovengenoemde fatale gevolg. CLANDESTIENE SLACHTING; De sla ger H H. J. Schachtschnabel te Berg- schenhoek stond voor den Economischen Rechter terecht terzake van het clan destien slachten van een varken. Verd. bekende. Op 14 October had hij in de woning van een zekeren Vonk te Pijnac- ker een varken gekocht, onder voor waarde, dat het te diens huize geslacht zou mogen worden. Dit was op 18 Octo ber, ’s morgens, geschied, waarna het varken in jute zakken was gedaan, 's Avonds had D. Romein, die voorgaf, niet geweten te hebben, wat zich in de zakken bevond, het vrachtje met paard en wagen vervoerd, doch later was hij aangehouden. Tegen Schachtschabel eisch- ;e de Officier 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief Het vonnis luidde 7 maanden met aftrek. Romein werd veroordeeld tot /75 boete subs. 1 maand hech enis (eisch f 100 subs 25 da gen) gastvrijheid slecht beloond: De boomkweekers J. van Ooy en C. Toor te Boskoop hadden zich tot driemaal toe schuldig gemaakt aan diefstal van haver ten nadeele van den tuinder Koetsier te Bolkoop bij wien zij inwoonden Beiden werden door den Economischen Rechter veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf (eisch 7 maanden), evenals de boom, kweeker A. v. Ooy te Boskoop, die meer, malen bij Koetsier haver, kippen, bloem kool en jute zakken had weggehaald (eisch 6 maanden). Strenge controle De opsporingsdienst van de prijsbe- heersching heeft in de week van 30 Nov. tot 6 Dec. over het geheele land bijzon dere aandacht besteed aan de prijzen van bloemen en potplanten. In verband met het Sinterklaasfeest kon een extra- groote belangstelling van het publiek voor deze artikelen verwacht worden en de prijsbeheerschingsautoriteiten waren er geenszins van overtuigd, dat de bloemenhandel niet zou trachten hier van misbruik te maken. Deze veronder stelling bleek niet ongegrond, want in enkele dagen tijds moesten bijna 300 winkeliers en bloemenventers geverba liseerd worden, die voor een klein gedeelte hun bloemen of planten niet of onvoldoende geprijsd hadden of hun administratieplicht niet waren nageko men, of het grootste aantal hun goed tegen te hoogen prijs* verkochten. Uiteraard leverden de groote steden ook nu weer de meeste verbalen op: den Haag 29, Amsterdam 24, Rotterdam 18. Bij deze controle werden voorts aan wijzingen verkregen voor een verbali- seerend optreden tegen een 60-tal bloe- mengrossiers en tegen ongeveer 25 kweekers. De groothandel had wel zorg vuldig maatregelen getroffen om het eigen risico te verkleinen, maar de re sultaten hiervan zijn gering gebleven. Twee trucjes worden vaak toegepast, na. het leveren van een geringer, soms veel geringer aantal dan op de facturen is vermeld en het afgeven van 2 factu ren: een „officieele” en een „zwarte”, die het werkelijk verschuldigde bedrag vermeldt. Het bleek trouwens ook wel voor te komen, dat winkeliers, die hun leverancier om een nota vroegen, ten antwoord kregen, dat, als zij hierop stonden, in het vervolg niet meer ge leverd kon worden. Als bij deze controle dus wel gebleken is, dat de misstanden in den bloemenhandel voor een niet on belangrijk deel bij kweeker en grossier hun oorsprong vinden, dan mag hieruiit toch niet de gevolgtrekking worden ge maakt, dat de kleinhandel eigenlijk vrij uit gaat. Ook hier tracht men vaak extra winsten te maken. Een sprekend geval deed zich voor in Amsterdam, waar een detaillist, die al over een groot vermogen beschikte, bij wijze van sport al zijn goed tegen „zwarte” prij zen verkocht. In een Enschedé’sche zaak zag de eigenaar geen heil in het zichtbaar prij zen van zijn waar, daar hij zooveel „zwart” inkocht, dat hij óf steeds te hooge prijzen zou moeten vermelden en dan direct moeilijkheden kon krijgen, óf zoo lage prijzen zou moeter aange ven, dat hij daartegen geen zaken kon doen. Nog vóór Kerstmis zullen de meeste geverbaliseerde handelaren hun veroor- deeling door de inspecteurs voor de prijsbeheersching tegemoet kunnen zien. De contróle-actie, die, zij het op kleiner schaal, in verschillende deelen des lands al eenigen tijd gaande was, zal in ver band met de nog komende feestdagen met kracht worden voortgezet. Ook de prijzen van het speelgoed zijn nogmaals grondig gecontroleerd. Hoewel op dit terrein reeds eenige maanden in tensief was gewerkt, werd toch in korten tijd nog weer een 150-tal processen-ver- baal opgemaakt. Echter kon ook gecon stateerd worden, dat vooral het in den laatsten tijd in den handel gebrachte speelgoed grootendeels tegen de vast gestelde prijzen werd verkocht. Ook de kwaliteit van het speelgoed bleek door het prijsregelend optreden van de over heid zichtbaar verbeterd te zijn. In enkele zaken, waar men met de prijs- voorschriften geen rekening hield en waar groote voorraden aanwezig bleken, zijn de opsporingsambtenaren tot alge- heelen uitverkoop tegen geoorloofde prijzen overgegaan. Eenvoudig jurkje van.2 soorten stof van voren en achteren met een’ puntstuk, waaruit van voren wat ruimte komt. De blousemouw is ook op den kop iets inge rimpeld. Benoodigde stof: effen 2.50 m., genopt 1,25 m. beide van 90 c.m. breed verkrljgnaar zoolang oe voor raad strekt aan ons bureau Wagen straat 37. Toezending per post na ontvangst van 20 cent en met ver melding op de enveloppe „Goed koop patroon”. 11 December BEVALLEN E. van Eijle geb. Hoek stra, d. T. D. M. van Leeuwen geb. van der Werf, z. A. M. Alofs geb. Vlasveld z. A P J. van der Putten geb. Bach, z. J. Homminga Negenman, d. C. A. Schuenie P. Kulk geb. Toet, d. M. van Weerd geb knobel.~z. "C. H. Vreeswijk

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2