Herdenking twaalfjarig bestaan der N.S.B. F No. 18667. 1943. de Leider en Bruggenhoofd bij Sjitomir uiteengeslagen De Rijkscommissaris spraken R j’ Maandag 13 December. J 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 mogelijke vrijheid ontnemen, lijk vrijheid laten.” Heruitzending rede Mussert „Zoo kan niet het voornemen bestaan, de Nederlanders te denationaliseeren, maar het komt er op aan met de overige Germaansche volkeren te vol brengen, wat gemeenschappe- Verzending van gelukwenschen e.d. voor Kerstmis en Nieuwjaar Van vijand tot bondgenoot De Führer tot den Leider: '4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 lijk gedaan moet worden. fVij 4 mogen den volkeren niet alle j mogelijke vrijheid ontnemen, wij moeten hun zooveel moge- J f 4 4 Een nieuw Nederland VERDUISTEREN Van 16.30 uur tot 8.30 uur Maan: 13 Dec. onder 9.56 u„ ot» 18.18 u.; 14 Dec. onder 10.42 u„ op 19.15 u Rede van den Rijkscommissaris Telegrammen tusschen leiders van I drielandenpact 1 Politiek van groote ruimten MUSSERT: „Grondslag is de absolute noodzakelijkheid van de Euro peesche solidariteit en die laat zich niet denken, zonder de Germaansche solidariteit.” „Kerk en staat hebben ieder hun eigen roeping, de kerk zal den staat niet critiseeren en de staat de kerk niet. Ieder moet met zijn eigen geweten in het reine brengen, hoe hij God wil dienen.” Sovjetaanvallen in het gebied van Kirowograd en Tsjerkassy Herdenking der gevallenen Keuringen Waffen-SS en Landstorm Nederland Rede van den Leider De catastrophe van Mei 1940 HAAGSCHE COURANT Dienstaanb t0.38 Pers, gevr 0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.’* 10 c. «er. der om het zijn of niet-zijn van Europa. t de zonder Orbis/Holland/Pax m De herdenking van het 12-jarig bestaan van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden heeft een sober, doch niettemin waardig karakter gedragen. Het was niet mogelijk één groote landelijke bijeenkomst te organi- seeren, zoodat volstaan moest worden met een samenkomst in de hoofdstad der Beweging, van waaruit naar elf andere plaatsen in ons land, waar op hetzelfde tijdstip eveneens herdenkingsvergaderingen plaats vonden, het gesproken woord telefonisch werd doorgegeven. Het is noodig, dat ook wjj ons aan deel leveren, ook al wil de Führer dan alleen maar vrijwilligers. Onvrijwillig behoeft geen Nederlander mee te vech ten, omdat dat strjjdig zou zijn met den Germaanschen geest. Europa moet weer socialistisch worden en daarvoor kunnen en moeten alleen de besten ziek inzetten. spr. was. er die 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 tigd of van het PRIJS DER ADVERT.» 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165. elke m.M. m. tot 22 tn.M (10 reg.) /0.19 Elke m.M m 21 ct Halve oplaag halve pr. RecL ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr p. p 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) 0.91. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 j 13 Dec. 14 Dec. De Nationaal-Socialistische Pers dienst deelt mede: De rede, welke de Leider Zater dag j.l. te Utrecht ter gelegenheid van het 12-jarig bestaan der N.S.B. heeft gehouden, zal mor gen te 13 uur over den zender Hilversum 1 opnieuw worden uit gevonden. Petroleum voor verlichting Van 12 December 1943 tot en met 23 December 1943 geven de met „46 verlich* ting” en „47 verlichting” der bonkaart S 121” en de met „63 verlichting” der bonkaart „S 221” gemerkte bonnen ellc recht op het koopen van 1 liter petroleum. Als de Duitsche weermacht en de daar mee verbondenen niet in staat zijn om de Sovjets tegen te houden, bestaat er binnenkort geen Europa meer. Het gaat Roosevelt bij Eisenhower Van Teheran terugkomend heeft presi dent Roosevelt een bezoek van 2 dagen aan generaal Eisenhower gebracht. De verscheidene conferenties hebben eenige urén geduurd. Hierbij waren ook de voor, naamste medewerkers van Eisenhower aanwezig die nauwkeurig door president Roosevelt over het besprokene in Teheran werden ingelicht. De Duitsche Kamer van Koophandel in Amsterdam deelt ons mede, dat op grond van de Verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende he-_ berichtenverkeer met he; buitenland (zie Verordeningenblad aflevering 8. verschenen 12 Maart 1943 en Nederlandsche Staatscourant nr. 52 d.d, 16 Maart 1943) de verzending van geluk* wenschkaarten zoomede van postkaarten als ook de vroeger gebruikelijke gedrukte kaarten van firma’s enz. voor Kerstmis en Nieuwjaar naar Duitschland en het niet-vijandelijke buitenland verboden is. Gelukwenschen in vorengenoemden vorm worden door de controleerende instanties aangehouden en vernietigd. zijnde herleving van ons volk in ons vaderland, dat wij lief hebben. Dit alles is alleen maar mogelijk ge weest door de trouw en de offervaardig heid van mijn kameraden. Het is dui delijk, dat ik er op bedacht ben om dit tot uiting te brengen. Het spreekt van zelf, dat diegenen, die niet in de Bewe ging gestreden hebben en geofferd heb ben, maar die zich militair hebben inge zet en daardoor op deze zeer bijzondere wijze het Nationaal-Socialisme en het vaderland hebben gediend, te zijner tijd recht hebben op een bijzondere onder scheiding, die daarop betrekking heeft. 12-Jarig bestaan der N.S.B. te Amsterdam herdacht Amsterdam hebben de leden Daartegenover gingen wij taai en on verzettelijk voort in de lijn, die wij nu 12 jaren gevolgd hebben, sinds den zo mer van 1940 onder de leuze van vijand tot bondgenoot. Een leuze, die in de daad is omgezet door de tienduizenden onzer Beweging, die in militairen of economischen inzet hun plicht doen in den triid om de handhaving van Europa Deze drie jaren van 1940 tot 1943 hebben ons vele moeilijkheden en zor gen opge'everd. vele teleurstellingen ge baard. maar gegroeid zijn wij in onzen önverzettèlijken wil om het doel te be reiken, waarvoor wij in 1931 begonnen Het was vóór de verkiezing van 1937, dat wij schreven: Zonder de N.S.B. heeft dit volk geen toekomst meer. Wij zijn er over gehoond. En nu? Als er geen N.S.B. was, zou ze onmiddellijk moeten worden gesticht om op zich te nemen de zorg voor de toekomst van volk en vaderland. ,Het is deze zorg, die de drijfveer was en is voor al onze handelingen. Den weg vrij maken voor een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Ziedaar onze roeping. De weg, dien wij te volgen hebben, ligt klaar en duidelijk voor ons; hij is in rechte lijn het vervolg van den weg. dien wij al deze twaalf jaren gegaan zijn Grondslag is de absolute noodzake- lijkheid van de Europeesche solidari teit en die laat zich niet denken zon der de Germaansche solidariteit. Het vinden van de synthese tusschen deze noodzakelijke solidariteit in grooter formaat zonder verlies van den volk- schen eigen aard, het nationale zelf respect ja met versterking daarvan dat is het. waar net op aan komt en waarin de Beweging het geheele volk heeft voor te gaan, ja waarin zij wel licht een voorbeeld kan zijn voor an dere Europeesche volkeren Om op dien weg voor te willen gaan met de verwachting gevolgd te zullen worden is dit een aanmatiging onzer zijds, door niets gerechtvaardigd? Neen dat is zij niet. Twaalf jaar lang hebben wij den juisten koers gevolgd en ik zou aan de Beweging, aan allen die daarvoor geleden en gestreden hebben, te kort doen als ik de bewijzen daarvan nu achterwege zou laten Getuigenis van de noodzaak der Europeesche solidariteit hebben wij jaar in jaar Mit afgelegd (Zie verder ie olaa. pagina 2. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl ƒ3.95. Buitenl ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr 5 c„ fr. p. p. 10 c Generaal-veldmaarschalk Rommel op inspectie in Denemarken Generaal-veldmaarschalk Rommel heeft in de afgeloopen dagen een bezoek ge bracht aan de Duitsche troepen in Dene marken De generaal-veldmaarschalk. in wien gevolg zich verscheidene specia- i sten voor vestingbouw bevonden, heeft op bevel van den Führer de voltooiing en afweerparaatheid van de Duitsche verdedigingsinstallaties in Jutland geïn specteerd. kunnen vertrouwen. Door deze lotsge- meenschap, waarin wij geplaatst werden, hebben wij allen nieuwe gezichtspunten gekregen en wij zijn tot steeds grootere gemeenzaamheid samengegroeid. een ten heer minister-president van Zuid- Afrika, die toen eigenlijk als vertegen woordiger van Churchill de leider was van de Britsche politiek. Hij heeft de poging ondernomen tot de West-Europee- sche landen de uitnoodiging te richten, om een dominion-verhouding met Enge land aan te gaan. Stalin heeft de wenkbrauwen gefronst en de heer Attlee heeft zijn best gedaan terstond te verklaren, dat zelfs dit restje, dat nog overgebleven is van vroe gere beloften, uitsluitend een particu liere meening is van den heer Smuts, maar volstrekt geen officieele Britsche meening. Maar dat is een kwestie, die juist de Nederlanders betreft. Immers, de Zuid-Afrikaansche minister-president heeft de Nederlanders uitgenoodigd een dominion-verhouding met Engeland aan te gaan tezamen met eenige andere der Atlantische randstaten, om hier, bij wijze van spreken een zeker toevluchtsoord en tegenwicht te vormen tegen den Sovjet- kolos. die over Europa zal voortschrijden Smuts is pessimistisch Ik heb geprobeerd hiervan op een kaart in het normale formaat van een handatlas een indruk te krijgen. Toen zag ik, dat wanneer men de geheele overige Eurazische vlakte bekijkt, men dit randgebied nauwelijks terug kan vinden. Van de kust tot de streek van Arnhem is ongeveer 120 of 140 k.m. en vandaar tot aan het andere einde van het Eura zische werelddeel 9000 k.m. De verhou ding die de heer Smuts aan u. Neder landers. derhalve aanbiedt, is de veilig- heidsverhouding van 120 op 9000. Ik ge loof. dat een dergelijke overweging wel licht toch ook bij de meest verstokte oranje-bolsjewieken langzaam de overtui ging zal laten opkomen, dat deze ver houding voor de nationale en volksche toekomst van de Nederlanders geen uit zicht biedt. Spr. besloot zijn rede met de verkla ring. dat het er ui.eindelijk om gaat voor ons volk een waardige plaats in Europa te bemachtigen. (Applaus). Namens de N.S.D.A.P. bracht Haupt- bcreichslei er Stöhr de groeten over van 'ion leider der partijkanselarij Reichslei- ter Bormann en van de N.S.D.A.P Onder luide toejuichingen betrad ver volgens de Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart het podium, die o.m. zeide, dat degenen, die 12 jaar geleden de roep stem van bun leider hebben gevolgd, in dertijd gehoor hebben gegeven aan een innerlijke roepstem, wellicht in het vol ledige besef, maar nog niet in het vol ledige bewustzijn van het uiteindelijk „waarom” van den strijd. Want wat toen wellicht nog den schijn had van een bin- nenlandschen politieken strijd met het doel een ordening en zuivering van bin- nenlandsche politieke toestanden te berei ken, is thans de voorwaarde voor een strijd om het bestaan van uw Nederland sche volk, van ons Duitsche volk, van al Ter gelegenheid van den tweeden ven» jaardag van het Duitsch-Italiaansch-Ja* pansche wapenbondgenootschap heeft de Führer telegrammen gezonden aan den Tenno, den Duce en aan den Japanschen premier Tojo. De Tenno, de Duce en Tojo hebben den Führer eveneens telegrammen gezonden. Voorts zijn telegrammen gewisseld tus* schen von Ribbentrop en Mussolini, als* mede tusschen von Ribbentrop en Sjige* mitsoe, den Japanschen minister van Bui* tenlandsche Zaken het ook gisteren slechts tot plaatselijke gevechten. Vijandelijke aanvallen aan weerskanten van Venafro en aan de Adri- atische kust werden afgeslagen. Formaties Amerikaansche bommenwer pers deden gisteren overdag een terreur- aanval op de woonwijken van de stad Emden. In hevige luchtgevechten en door luchtdoelgeschut werden 24 vijandelijse vliegtuigen, voor het meerendeel zware viermotorige oommenwerpers, neergescho ten. In den afgeloopen nacht vlogen en kele stoorvliegtuigen over West-Duitsch- land. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 13 December. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In den sector van Kirowograd en bij Tsjerkassy deed de vijand ook gisteren talrijke aanvallen me; wisselende sterk te. De zware afweergevechten duren on verminderd voort. In het gevechtsgebied ten Noordoosten van Sjhomir ondernamen de bolsjewieken met versch aangevoerde strijdkrachten hevige tegenaanvallen, die werden afge slagen. Onze troepen ginger, daar opnieuw tot den aanval over en sloegen een vijan delijk bruggenhoofd aan den Westelijken oever van de Te.eref uiteen. Ten Noorden van het Ilmenmeer dron gen stoottroepen van een divisie jagers bij verrassing in een goed versterkt vijandelijk steunpunt binnen. De bezet ting, bestaande uit een Sovjetbataljon, werd na korten, hevigen strijd vernie- gevangen genomen. Aan de rest Oostelijke front kwam het slechts tot gevechten van plaatselijke beteekenis. In de gevechten Zuidelijk van Kertsj heeft zich de 3de Roemeensche bergdivisie onder bevel van generaal-majoor Mo- ciulski bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag zonder groote gevechtshande lingen Eenige vijandelijke vliegtuigen, waar van er een werd neergeschoten, onder namen in den afgeloopen nacht stoor- vluchten boven het Rijnlandsch-Westfaal- sche industriegebied Mussert haalde vervolgens een artikel uit „The Times” aan waarin o.a. wordt betoogd, dat de kleine staten maar niet op herstel van hun souvereiniteit moeten rekenen en de renegaat Smuts verklaarde: „De Sovjet-Unie is de nieuwe kolos in Europa, die over dit continent voort schrijdt. Haar macht zal te grooter zijn, doordat ook het Japansche rijk niet meer zal bestaan en ieder evenwicht van krach ten dus ook in het Oosten zal zijn ver dwenen”. Zoo staan de zaken en niet anders. Er is geen sprake meer van onduidelijkheid Het diepste punt bereikt? Dat wij een dieptegang van ons na tionale bestaan hebben bereikt, is duide. lijk. Of het het diepste punt is, hangt er van af of hier het tweede front komt, dat Stalin ongetwijfeld van Churchill zal hebben verlangd. Wanneer er een En- gelsch-Amerikaansche invasie in Neder land komt, is dit de voltooiing van onzen neergang. Het spreekt vanzelf, dat dan ons vaderland tot een bloedig slagveld wordt, waar de bevolking zwaar te lijden zal hebben en om zoo te zeggen geen steen op den anderen blijft. Vergeleken daarbij zal het zwaar geteisterde Italië er nog frisch en vroolijk uitzien, ’t Is mij onbegrijpelijk, dat er in Nederland zulke onnadenkende, dwaze menschen zijn, die hopen op een tweede front. Gelukkig is de Duitsche weermacht al jaren lang bezig om de kust in zóó sterken staat van ver dediging te brengen, dat de Angelsak sers zich nog wel tweemaal zullen be denken, voor zij tot landingspogingen zullen besluiten. En hiermede is tevens antwoord gegeven op de simpele domme opmerking, die men na Mei 1940 zoo dik wijls hoorde: „Wat doen die Duitschers hier, laten ze naar hun eigen land gaan, wij hebben ze toch niet geroepen.” Na den strijd tegen het Belgisch Ver drag in de jaren 19251927 te hebben ge memoreerd, de oorlogsverklaring aan Ja pan door Koningin Wilhelmina, waartoe zij volgens spr. niet meer gerechtigd was ging Mussert voort: Zoo is de toestand van ons vaderland nu. Uit dezen staat van vernedering en ontreddering het op te werken tot nieuwe levenskans en nieuwe levensmogelijkheid, is een taak zóó zwaar, dat het moedige harten vergt en sterke knuisten. Het is de roeping der Beweging om deze te ver vullen Uitreiking onderscheiding Vandaag wordt uitgereikt aan eenige duizenden leden het onderscheidings- teeken voor onafgebroken lidmaatschap gedurende 10 jaren. Zij zijn het, die door alle stormen heen 10 jaren on wrikbaar zijn blijven staan en daar door aan onze tegenstanders hebben getoond, dat de N.S.B. niet kapot te krijgen was, omdat hun aanvallen af stuitten op hun niet te ondermijnen trouw. Daarvoor wil ik hun nu danken van ganscher harte. En nu het mij niet mogelijk is aan ieder hunner deze onderscheiding per soonlijk uit te reiken, geloof ik te han delen in den geest van allen, als ik dit nu doe aan mijn eersten medewerker en plaatsvervanger, van Geelkerken, dien ik uitnoodig daartoe bier op het podium te komen. Na de positie van Europa, geografisch en cultureel te hebben belicht, ging spr. over op het doel der Sovjet-Unie. dat gericht is op de wereldrevolutie Nooit is het gevaar voor het voortbe staan van Europa grooter geweest dan nu. Het is de plicht van ieder Europeesch volk om daartegen front te maken en mede te werken aan de verdediging van Europa. Zou Europa solidair zijn, dan zou met vereende krachten de oorlog reeds tot een goed einde gebracht zijn. Het is de tragiek van dezen tijd, dat zelfs in het aangezicht van het grootste gevaar Europa nog geen eenheid kent. Het groote krachtcentrum van Europa is Duitschland, dank zij het Nationaal- Socialisme, dank zij Adolf Hitler. Europa zou reeds verloren zijn, als er geen Na tionaal-Socialisme gekomen was. Wij kunnen het niet anders zien dan als de laatste kans, die God aan Europa geeft om behouden te blijven en daarvoor danken wij den Schepper eerbiedig, door drongen van den plicht om onze krach ten in te spannen in deze worsteling. In N.S.B. het 12-jarig bestaan van de Be» weging eveneens gevierd In het Concert* gebouw waren de oude strijders, voor namelijk leden, die de Beweging tien jaren onafgebroken hebben gediend, bij een gekomen om te luisteren naar het woord van den Leider. In „Bellevue” waren de overige leden verzameld. In beide gebouwen werden de redevoerin gen, welke op de vergadering in Utrecht werden uitgesproken, via radioverbindin gen uitgezonden Om ongeveer 5 uur arriveerde de Lei* der, in gezelschap van den plaatsvervan gend leider C. van Geelkerken, in het Concertgebouw, waar hij met groot en thousiasme werd ontvangen. Mussert door ir. Huygen begroet, be* trad direct het podium om zijn getrou wen toe te spreken. Tot de mannen van de eerste jaren zeide hij, dat zij het ongetwijfeld rustiger zouden hebben ge had, wanneer zij die tien jaren niet had den meegedaan, maar desondanks geloof de hij, dat niemand het zou betreuren, den stap te hebben gezet. Zelfs in deze tijden is men integendeel dankbaar te kunnen werken voor de Beweging en dus voor het volk. Tot hen, die tien jaren de Beweging zijn trouw geweest, zeide Mussert, dat zij de kern daarvan vormen en zich van hun verantwoordelijkheid bewust moeten zijn. Toen de Führer mij ontving, aldus de Leider ontving hij niet den persoon Mussert, maar in mij de Beweging, die het Nederlandsche volk vertegenwoordigt. Onze verantwoordelijkheid groeit met den dag en gij moet u dus gedragen in overeenstemming met die verantwoorde lijkheid. Na de stormachtig toegejuichte toe spraak van Mussert, bleef de stampvolle zaal zoolang roepen om van Geelkerken, tot deze eveneens op het podium ver scheen om enkele woorden te spreken, die culmineerden in een trouwbetuiging aan Mussert. DUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER 12 December. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Ten Zuiden van Kertsj hebben de bols jewieken opnieuw een nachtelijke landing beproefd Zij mislukte in het afweervuur van alle wapenen, waarbij 12 landings- booten werden verniel^. Ten Oosten van Kirowograd zette de vijand over een breed front zijn aanval len voort; zij werden in verbitterde ge vechten afgeslagen, waarbij 68 Sovjet- pantserwagens werden stukgeschoten. Nieuwe vijandelijke aanvallen bij Tsjer kassy bleven eveneens zonder resultaat. In het gevechtsgebied van Sjitomir en Korosten namen onze troepen stormender hand talrijke plaatsen. Aan de rest van het Oostelijke front vonden geen groote gevechtshandelingen plaats. De luchtmacht opereerde met gecon centreerde formaties gevechts. en slag- vliegtuigen overdag en des nachts tegen den vijandelijken aanvoer te land en te water en vernietigde talrijke zwaarge- laden treinen en een aantal sleepbooten. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam onze Europeesche volkeren. Het gaat er om, of wij in onze volkssubstantie en in ons volksche en nationale karakter, die het kenmerk van Europa vormen en die de beteekenis uitmaken van het Avond land, de grondslagen behouden, opnieuw veroveren en de toekomst in kunnen dra gen, of dat wij overstroomd zullen wor den door machten uit het Oosten of het Westen, die het Avondland vijandig ge zind zijn. Spr. herinnerde eraan, dat de twee staatsleiders van de Westelijke mogend heden, de minister-president van het Britsche rijk en de president van het Westelijke halfrond een 5000 k.m. lange bedevaart en pelgrimstocht hebben ge maakt om te komen in het militaire ge bied van den derden staatsleider, n.l. van den tyran der Oost-Europeesche en Bin- nen-Aziatische steppen. Dat is zeer ken merkend en moet ook den meest ver blinde de oogen openen. En ter gelegen heid van deze samenkomst is begeleidende muziek gespeeld gehoore werd gebracht door den Smuts, minister-president van Onwrikbare kameraadschap Nationaal-Socialisten, dat wat zich thans zoo drastisch voor onze oogen af speelt, is reeds gelegen in den oproep, die tot ons is gericht toen wij ons voor de eerste maal hebben uitgesproken voor de Nationaal-Socialistische gedachte. Dat geldt ook sinds 12 jaren voor u. En toen wij in Mei van het jaar 1940 hierheen kwamen, toen was juist de heer Mussert met de Nederlandsche Nationaal-Socialis ten er reeds als politieke partij en be weging Hij is niet door ons uitgevonden, doch wij hebben hem aangetroffen als leider van een Nederlandsche Nationaal- Socialistische Beweging dat wil zeggen, als uitdrukking van het Nederlandsche Nationaal-Socialisme. zooals dit zich hier destijds in dien toestand en in dien ge zichtskring gevormd heeft Voor ons ont stond slechts de taak te onderzoeken of onze doelstellingen zoo gemeenschappelijk zijn, dat ónze Wegen kunnen samengaan en of wij, als strijdmakkers, op elkaar Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Glro Nov 12500 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorbockh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J <*e Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr., Theresia straat 108a, Tel. 772444 Overzicht van de bijeenkomst tijdens de rede van den Leider. (C N.F.-Otto) Uiteraard ging de groorste belangstel ling uit naar de Utrechtsche samenkomst in de zaal van Tivoli”, waar zoowel de Rijkscommissaris als de Leider het woord hebben gevoerd. De groote zaal, waar zich ongeveer tweeduizend Nat.-Socialisten voor het meerendeel leden, aan wie in den loop van den ochtend het tienjaren- insigne was uitgereikt bevonden, was op de gebruikelijke wijze versierd. Op het podium speelde het modelmuziekcorps van den Jeugdstorm marschen en strijd liederen. Daarachter zaten amphithea- tersgewijze jeugdstormers met trommels en bazuinen onder leiding van den pau- kenist Oer’.emans. Nadat alle hooge Duitsche en Ned. autoriteiten hun plaats hadden ingeno men onder wie de Duitsche gezant Otto Bene, S.S. Obergruppenführer Rauter, Gen-Kommissar dr. Wimmer, de nieuw benoemde leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, Dienstleiter Ritterbusch en vrijwel alle hooge Nat.- Socialistische functionarissen, had voor de binnenkomst van den Rijkscommissa ris en den Leider de vlaggenopmarsch plaats, waartoe alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven en den groet brach ten. De gemachtigde van den Leider Leeu wenberg opende de vergadering en heette vervolgens de Nat.-Socialisten welkom. Onder stormachtige toejuichingen betra den hierna de Rijkscommissaris en Leider met hun staven de zaal. De ver gadering zong den hoogen autori.eiten geestdriftig het lied „W,ij zijn de zwarte soldaten” toe. Hierna werden op plech tige wijze de nationale vlag door jeugd stormers en de eere-vlag door leden van de Germaansche S.S. in Nederland, bin nengedragen. tn een korte rede heeft allereerst de plaatsvervangende leider van Geelkerken de gevallenen herdacht. Hij herinnerde er aan, hoe 12 jaar geleden Mussert zijn strijd om he; hart van het Nederland sche volk begon en hoe de Leider zich sindsdien alle moeite had gegeven om met zijn nu tot tienduizenden strijders aan gegroeide beweging het Nat.-Socialisme bij de rest van de volksgenooten ingang te doen vinden. De N S.B. is er om ons volk een nieuwe levenskans te geven. Hierna herdacht spr. de gevallen kameraden, waartoe on der zwak tromgeroffel de vlaggen zich neigden. Na een oogenblik van stilte zeide verder, dat hun offer noodzakelijk willen we als volk niet vergaan. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef* tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Neder* land Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kun nen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het SS-Wachtbataljon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens ter keuring melden Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zjjn voor tewerk stelling, worden gedurende hun verbin-, tenis hiervan vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn karakter, gedrag en prestatie De oproeping na deze keuring ge schiedt eerst in het begin van Jan. 1944. 141243 10—14 uur Amsterdam, Dam 4: 151243 914 uur den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout Stellig is het een ons allen gelukkig makend besef geweest, toen wjj onlangs voor den Führer stonden en het gevoel hadden van de absolute gelijkheid van doelstellingen. Maar wat mij nog be- langrjjker voorkomt is, dat juist de moeilijke tjjd, waarin w|j ons thans be vinden, ons het gevoel gebracht heeft van de onwrikbare kameraadschap. Ik kan u zeggen, dat het mjjn schoonste en meest trotsche oogenblik was, toen ik den Führer kon zeggen: „Führer, op de Nederlandsche Nationaal-Socialisten kunt u vertrouwen”. In dit eene jaar van gebeurtenissen vol afwisseling hebben onze kameraden in Nederland zeer veel moeten mee maken. De geheele vijandelijke propa ganda concentreert zich hier en de hate lijkheid van de eigen landgenooten kent soms geen grenzen meer. Maar iets heb ben wij kunnen constateeren een on wrikbare houding van onzen kameraad Mussert en een onwrikbare houding van alle Nederlandsche Nationaal-Socialisten. En daarvoor zou ik u cp deze plaats van ganscher harte willen dankzeggen. Want de toekomst wordt gevormd op de slag velden en wordt gevormd in den strijd En dien strijd zullen wij gemeenschappe lijk voeren. Waar het echter op aan komt is, dat wij onwrikbare en trouwe harten hebben. Dan zal geen weg te moeilijk worden Geen overwinning zal ons ge schonken worden. Hierna besprak spr. den moeilijken tijd, waarin wij ons bevinden, waarna hij be sloot met KameradenHet jaar 1944. dat tevens het dertiende jaar van uw Beweging is, zal niet het gemakkelijkste zijn. Het zal wellicht, wat de uiterlijke omstandig heden betreft, het zwaarste jaar worden. Want er behoort niet veel gave der pro fetie toe om te constateeren, dat het jaar 1944 het beslissende jaar van dezen we- reldstrijd zal worden. Derhalve wordt het dertiende jaar het jaar der op de proef stelling voor uw Beweging, het jaar, waarin u zelf het Nederlandsche volk alles moet geven wat ge het slechts geven kunt, want het Nederlandsche volk zal in dit jaar de leiding en den steun van sterke, politiek-bewuste harten noodig hebben Ik vergezel u in dit jaar met mijn beste wenschen. Weest u er zeker van, dat ik in opdracht van den Führer en uit een eigen behoefte des harten, zal doen wat ik maar doen kan in het bewustzijn van onze bloedsverbon- denheid maar vooral uit het gevoel eener diepe en in den strijd beproefde kame raadschap. Mijnheer MussertIk wensch u voor het komende jaar van ganscher harte, namens al mijn kameraden, veel geluk en verzeker u de trouwste kameraad schap, die ons, Nationaal-Socialisten ver bindt (Stormachtig applaus) Nadat de Leider den Rijkscommissaris met een handdruk dank gebracht had voor zijn rede, nam Mussert zelf achter de microfoon plaats, nadat hij tevoren minutenlang door zijn enthousiaste aan hangers was toegejuicht Thans herdenken wij met elkander den dag. waarop 12 jaren geleden. 14 De cember 1931. de Nationaal-Socialistische Beweging werd opgericht, zonder dat buiten mij iemand er iets van wist dan de eenige man, met wien ik dezen be slissenden stap deed, van Geelkerken. Nu herdenken wij dezen dag met tien duizenden en zoo gaarne zou ik nu die tienduizenden bij elkander hebben op de wijze zooals dit tot 1940 geschiedde op het Hagespraakterrein te Lunteren. De oorlogsomstandigheden, de verspreiding van de leden, hun inzet in militairen of economischen dienst, de beperkte ver voersmogelijkheden. maken dit onmoge lijk. zoodat dit nu op een dozijn plaat sen in Nederland geschiedt, gescheiden, maar toch verbonden. Uitvoerig ging Mussert in op het ver leden der Beweging, die sinds haar op richting in 1931 onder het democratische regime blootgesteld is geweest aan hef tige bestrijding, zoowel van den kant der regeering, als van die van de poli tieke partijen en de kerken. Desondanks groeide de Beweging snel. Na de Meidagen van 1940 konden wij weer voortgaan met onzen arbeid Het was een fout van velen onzer te denken, dat ons volk door de keiharde gebeur tenissen tot het besef was gekomen van de juistheid van ons streven, wat toch redelijkerwijze verwacht had kunnen worden. Het was een fout te denken, dat de overwinning ons als een rijpe vrucht in den schoot zou vallen

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1