DE REDE VAN DEN LEIDER HET-TIE .T. BOEKHOUDEN HUISEIGENAREN Van middernacht tot middernacht KmaTdèVRKS SPORT TTAAGSCHE COURANT Maandag 13 STADSNIEUWS December 1943 le bl. pag. 2 w HET MALIEVELD OMGEPLOEGD FEUILLETON V.U.C. verloor onder protest Inkoop Brillanten Good en Zilver PRAKTIJK DIPLOMA JlïWSKE KUNSTTANDEN Solidariteit Duidelijke taal BURGERLIJKE STAND V.S.V. nam revanche tegen Feijenoord EENPANSMAALTIJD WAT EEN HAGENAAR BIJ EVACUATIE MOET DOEN REVUE „PREMIERE” IN CITY Afhalen distributiebescheiden Courses op Duindigt H. Haibersma geo tot van C.I.M. HILLING - H»«r»ngr. 435 Amstanlam-C. UWJUWELIER SINDS 1927 IN'T WESTEN ring van bon 52 van de oude kaart. Sweelmckpleia 46. Deo Haan Tel 556783-WIM had, Ajax geklopt klasse A van district II Hou Zee! 3 Bernstein lachte; het was een leelijke heeft ■ONDERHP! iRDEN-KACHLLS JHOMSONPLEIN 18 TEL 333328 EXAMENOPLEIDING HUGA5 ELGEPSMA POTGIf5ER VOETBAL 3 1 Bötefür sloeg den jongeman onder- - zoekend gade. Na enkele oogenblikken vroeg hij: Weet u ook, waarom uw vader den kapper financieele hulp verleende? Neen, dat weet ik niet. Toch zeker niet uit menschlievend- heid! ontnemen, zooveel cultureel éénheid vol- wij Op post in sneeuw en ijs aan het Moermanskfront (P.K. Frass-H.H 8 5 5 4 4 4 0 1 3 1 4 3 1 0 2 1 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 9 5 6 6 6 4 3 4 3 2 2 5 3 2 2 2 4 1 2 1 7 7 9 voor nog 1 3 4 5 4 5 6 6 6 9 V.U.C. Fe ij en oord V S.V. Ajax Haarlem D.H.C. Blauw Wit RFC. Emrna ’t Gooi IEDEREEN ZEGT: - NET ECHTI Voor al Uw belangen □e Afdeeling s-GRAVENHAGE van den Ned. Bond van Huiseigenaren. Vr ini. BAZARSTRAAT 41, Tel 33.58.60. 81 Nadruk verboden door FRANZ WENDELMUTH Geautor. vertaling van B. L. Venzelaar neeft Blauw 12 11 12 12 11 12 12 11 10 4 11 11 22 41—12 1.83 17 38—22 1 41 13 24—21 1.08 11 24—24 1 12 26—28 1 11 18—22 0.91 9 19—22 0.81 8 18—31 0.80 8 21—24 0.72 9—33 0 27 1 20 51-25 1.66 2 15 18-13 1.25 3 15 26-23 1.25 4 14 31-22 1.16 4 14 29-29 1.16 6 10 15-16 0.83 5 10 15-23 0.83 9 25-30 0.75 8 14-28 0.50 5 18-33 0.41 V.U.C. Wit Nieuwe cursussen vangen deze maand on Examen Juni 1944 Door de solidariteit van de Germaan- sche volkeren zullen de volkeren ieder afzonderlijk niet zwakker worden, maar sterker. Met elkander zullen zij een hooger niveau bereiken. Daardoor be reiken wij voor de natie de vrijheid in gebondenheid, die de eenige ware vrij heid is, namelijk om te kunnen leven naar eigen aard en zich te kunnen ont plooien krachtens de van God gegeven talenten. De sperballon wordt ingehaald door - de manschappen van het afweerge- - schut aan boord, nu het schip, na zijn nachtelijken tocht, in de haven is aan gekomen. (P.K. Karweina-H.H Om onze Germaansche solidarite;t den vasten grondslag te geyen die noodig is, heb ik mij bekeerd tot het begrip Ger- maansch Führer, hertog, aanvoerder in den strijd, door in December 1941 den eed van trouw af te leggen aan Adolf Hitler als Germaansch Führer. Dit zal voor velen toen nog onbegrijpelijk geweest zijn; nu dringt het meer door, dat Hitler de van God gezondene is. die voor het voortbestaan van geheel Europa de ver antwoordelijkheid draagt Na de gebeur tenissen in Italië is dit duidelijker dan ooit. Het is mij een eer en een voorrecht als religieus voelend mensch, als Leider der Beweging en als verantwoordelijke voor de toekomst van ons Nederlandsche volk, dit door dien eed van trouw tot uiting te hebben gebracht, nu reeds twee jaren geleden. Valkenboschkada 4Ó6 H. I_v. Meerderv Tel. 33.31.69 Reparaties aan electr., gas sani taire installaties en apparaten grijnslach. Dat geloof ik ook niet; in dit op zicht hebt u doel getroffen. Vader zei altijd: Wie zaken doet, moet zijn ge voel thuislaten. Geld verdienen en sen- Stormachtig applaus). Het slotwoord werd gesproken door v. Geelkerken, die de telegrammen voorlas welke Mussert en Hitler hadden gewis seld naar aanleiding van het bezoek van den Leider aan het hoofdkwartier van den Führer. Met de woorden: „Onze gedachten gaan uit naar Adolf Hitler”, besloot spreker. Nadat de plaatsvervangend leider een driewerf „Sieg heil” op den Führer had uitgebracht, werd de bijeenkomst beslo ten met het zingen van het zesde cou plet van het „Wilhelmus”. Na afloop van deze indrukwekkende bijeenkomst begaf de Leider zich naar Amsterdam, in gezelschap van van Geel, kerken, den districtleider van Amsterdam, Ouwerkerk, den chef van het kabinet, jhr. de Block van Scheltinga en Max Blokzijl. groote geldsom van uw vader ontving? Neen, mijn vader liet zich door niemand in de kaart kijken, ook door mij niet. Hij meende, dat het beter voor mij was, als ik nergens van wist. Dan wil ik u het geval vertellen, zooals ik het heb vernomen. Uw vader zou destijds zijn kamer, wekenlang voor iedereen in huis gesloten hebben ge houden. Niemand mocht naar binnen; zelfs het meisje niet om de kamer te doen. Op een dag kwam Storcke, die door uw vader in de kamer werd ge laten. Hij bleef daar geruimen tijd bin nen, alvorens uw vader hem uitliet. Des nachts echter kwam Storcke terug en den volgenden dag was het verbod, Na de verdiensten van den gestorven Hauptdienstleiter Schmidt te hebben ge memoreerd, zeide Mussert, dat diens op volger Dienstleiter Ritterbusch zich in korten tijd het vertrouwen, ook van de N.S.B.. heeft verworven. Voorts bracht Mussert dank aan den Rijkscommissaris voor diens inzet voor ons volk en de Beweging. In zijn slotwoord wekte Mussert zqr. volgelingen op, strijdbaar en offervaardig te blijven, nu het vaderland in nood is Hij eindigde zijn indrukwekkende rede aldus: Hebt dank voor alles, wat gij gedaan hebt in het afgeloopen jaar. Pal zullen wij staan in 1944, wat de toekomst ons ook brengen zal. En het vast verbond zal blijven, het verbond tusschen u en mij, waarop onze kracht steunt, die wij ont. leenen aan ons onwrikbaar geloof, dat wij naar eer en geweten onze roeping vervullen Wendt U voor 1558 •n GEBITTEN het Algemeen Haagsch Instituut v. Tandheelkunde (A.H I T Piet Heinstraat 2a Tel. 33.45.80 Het instituut staat onder leiding tandarts ALEX MERTENS CONCERT VOOR GEËVACUEERDEN: Het was een sympathiek gebaar van Hof- stad’s Jeugdorkest om op te willen treden in Huize Groenestein om de aldaar onder gebrachte geëvacueerden eenige uren aan. gename ontspanning te brengen. Na een begroetingswoord door de sociale leidster van de inrichting, mevr. J. S. Maschkow- Menso, werd een populair concert ten ge- hoore gebracht onder leiding van de diri- gente mevr. Tilly Talboom-Smits. Dat net met zorg en goeden smaak samengestelde programma op prijs werd gesteld, bleek uit de stille aandacht van de luisteraars en het welgemeende applaus na de num mers. In de pauze bracht de leider van de cultureele afdeeling in Groenestein, de heer Mosterd het orkest en zijn leidster dank voor de medewerking, onder aanbie ding van blofemen aan mevr. Talboom. JUBILEA: Met een ;oepasselijk woord heeft de directeur van den Gem Reini gingsdienst namens den burgemeester aan den voorman C. J. W. Blokpoel, aan den werkman J. de Jong en aan den chauffeur A. Plugge, de gebruikelijke eervolle ver melding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. De heer C. Lankester. administratief ambtenaar B in dienst van het G.E B„ herdacht den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeente dienst trad. Hij werd door de directie ge- lukgewenscht, die hem de door den bur gemeester toegekende eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde „DE TOOVER“'L” IN METROPOLE: Za. termiddag is ,«or het personeel van het Rijkskolenbureau en van het Centraal Distributiekantoor in Metropole Palace, door het gezelschap „De Tooverbal”, een opvoering gegeven. Het groot aantal aan wezigen heeft zich kostelijk geamuseerd met een aantal revue-schetsjes, dansjes en liedjes met veel élan door de executan ten voor het voetlicht gebracht. Voor de voornaamste medewerkers waren er bloemen voel thuislaten. Geld verdienen timent behooren niet bij elkaar. Jammer dat u het niet weet, maar misschien weet u wel, wat er circa een jaar geleden in huis is voorgevallen? Bernstein wierp een verwonderden blik op den commissaris. Ik weet niet, waarover u spreekt, zei hij. Ik was trouwens een jaar geleden niet hier, maar in Londen. Zeer jammer! Dan weet u natuur lijk ook niet, waarvoor Storcke zulk een en niemand anders mijn vader doodgeschoten! Daarover wil ik mij thans niet uit laten. U zult mijn vraag rechtvaardi gen, als u verneemt, dat het wapen, waarmede Storcke werd gedood, hier in huis is gevonden. Bernstein sprong op; in zijn geel ge zicht kwamen roode vlekken.' Hij staar de den commissaris aan, alsof deze iets ongehoords had gezegd. Hij lachte schel en hysterisch. Maar dat is dwaasheid! riep hij, wild met zijn armen zwaaiende Dat is toch niet mogelijk? Ik... (Wordt vervolgd^ Europeesche samenwerking zonder Ger maansche solidariteit laat zich niet den ken. Wij hebben vóór 1940 altijd gespro ken over Europeesche solidariteit. Dien tengevolge hadden wij dit na 1940 in de pracfijk te brengen op de eenig moge- lijke en tevens eenig logische wijze als Germaansche solidariteit, door in den strijd op leven en dood te staan schou der aan schouder met de Duitsche solda ten. In den zomer van 1940 opende de Führer ons daartoe de gelegenheid door de oprichting van de Standarte „West land” der Waffen-SS. Alvorens onze jon gens op te roepen om toe te treden tot de Waffen-SS en later tot het Neder landsche Legioen, nu Pantsergrenadier- brigade Nederland, heb ik mij deze zaak, die een gewetenszaak is en een van zeer groote practische politieke strekking, nauwkeurig en in volstrekte eenzaamheid overwogen. Dat was drie jaar geleden heel wat moeilijker dan nu. Natuurlijk zijn ook de twee princi- pieele vragen behandeld, die ik zooeven in herinnering heb gebracht Ten aan zien van de denationaliseering van Ne derlanders. den grondslag voor inlijving, zei de Führer letterlijk „Zoo kan niet het voornemen bestaan, de Nederlanders te denationaliseeren, maar het komt er op aan met de overige Germaansche volkeren te volbrengen, wat gemeenschappelijk gedaan moet worden. Wij mogen den volkeren niet alle mogelijke vrijheid ontnemen, integen deel, wij moeten hun zooveel mogelijk vrijheid laten.” Mij dunkt, dat is duidelijke taal, komen in onzen geest, waarmede van ganscher harte instemmen En wat onze opvattingen omtrent de godsdienst- en gewetensvrijheid betreft, ook die heb ik ten volle bevestigd be vonden. Kerk en staat hebben ieder hun eigen roeping, de kerk zal den staat niet critiseeren en de staat de kerk niet. Ieder moet met zijn eigen geweten in het reine brengen hoe hij God wil dienen. Ik heb den Führer nog nooit zoo har telijk zien lachen als toen hij tijdens het onderhoud kennis nam van het Neder, landsche spreekwoord: „De beste stuur lui staan aan wal”. Dat vond hij koste lijk en hij zal het niet vergeten. Wij ver geten het evenmin, want wij komen dit onaangename soort lieden dagelijks tegen. 13 December BEVALLEN F. van Croonenburg geb Peels z. A. A. van Egmond geb. Ten Hoorn, d. H. M Verhoef geb. Dirk- sen. z. J. Houmes geb. Ditzel, d. A. A. Vianen geb. van Leeuwen, d. C. M. Miog geb. Jonker, z. C. D. van der Meijden geb Teljeur. z. T. J. Vegt geb. Goeree. d. G. J. Voskamp geb. Gouweleeuw, d. Th M. A. de Groot geb. van Boheemen. z A. J. Bergen geb. Rust. z. M H. Storm geb. Baldé. d. H. P. Harteloh geb Parlevliet, d. E. van Leeuwen geb Pel, z. C. S. Schupper geb. Cauwen- BESTEMD VOOR AANPLANT VAN AARDAPPELEN De afgeloopeh week hebben de Hage naars waarschijnlijk vreemd opgekeken, toen zij zagen hoe twee forsche tractoren den ploeg trokken door het bekende Malieveld. Naar wij vernemen is dit 5J hectare groote grasveld gescheurd om in gebruik te worden genomen voor de voedselvoorziening van de gemeente. Het zal met aardappelen worden beplant. Ook elders worden nog flinke stukken grond voor hetzelfde doel bestemd. Zoo o.a. een terrein van 10 hectare bij de waterleiding te Wassenaar. Het is de be doeling van den Haagschen dienst voor Geineente-Plantsoenen de in 1943 beteel- de oppervlakte drie- tot viermaal te ver- grooten, teneinde zoo op sommig gebied te komen tot een gedeeltelijke zelfvoor ziening. De werkzaamheden worden verricht door werklieden van den dienst, onvol waardige arbeidskrachten, en andere ar beiders. Het scheuren geschiedde zoowel met motor- als paardentractie. deed goed werk door den tegen Emma met 30 te winnen en R.F.C. werd thuis met 13 door De stand is nu de kamer te betreden, opgeheven. Hebt u er een vermoeden van, wat dat alles had te beteekenen? Neen! Nu een belangrijke vraag, mijnheer Bernstein, zei Bötefür, zich een weinig vooroverbuigende. Weet u, wie Storcke heeft vermoord? De jongeman staarde den commissa ris aan. Neen, stamelde hij, hoe moet ik dat weten? Hebt u misschien een bepaalde verdenking tegen iemand? Neen, ik kende Storcke toch nau welijks? Als wij elkaar in huis tegen kwamen, dan groetten we elkaar en VAN RIJDENDE TRAM GEVALLEN: Zaterdagavond is de 48-jarige M. A. van P van het Loenenscheplein. op de Kal vermarkt van de treeplank van een rij dende tram gevallen. Hij kwam onder den baanschuiver terecht en liep een ernstige wond aan den rechtervoet en rechterknie op. De man werd overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Uit een sigarenwinkel aan de Apeldoornschelaan zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag 1200 sigaren en een aantal postzegels ontvreemd Door opensluiting had men zich toegang ver schaft Vole wij ckers H.D.V.S. E.D.O Sparta D.FC. D W.S. Xerxes HBS. A.D.O. Stormvogels In het tweede district in den uitwedstrijd tegen mat 23 de eerste nederlaag in het sei zoen geleden, zoodat er nu geen enkele ongeslagen eerste-klasser meer is in den lande. Tenzij V.U.C succes boekt achter de groene tafel, want de Hagenaars hebben protest ingediend en de na af loop genomen strafschop werd in een doelpunt omgezet zoodat de (heel kleine) kans bestaat dat de uitslag 3—3 wordt Het protest houdt verband met het volgende ongeveer in het midden va. de tweede helft veroorzaakte Wil- ders door hands een strafschop Op dat zelfde moment lag Bertus de Harder met een vrij ernstige hoofdblessure gevolg van een botsing met van ’t Kloos ter vlak bij het strafschopgebied en een vrij groote groep Roode Kruis mannen en helpers had zich rond den speler geschaard. Hoewel er zich dus onbevoegden in het veld bevonden, liet de scheidsrechter toch den strafschop nemen. Stam schoot tegen den paal en terwijl er zich nog steeds publiek binnen de lijnen bevond liet de arbiter toch doorspelen, totdat, na vele protesten, de scheidsrechter den strijd onderbrak Voor- loopig wachten we nu maar af, wat de protestcommissie zal beslissen. Intusschen heeft Blauw Wit een mooi succes geboekt. De Zebra’s hadden hun opstelling weer eens gewijzigd en spe lend met groot enthousiasme hebben zij het V U.C. zeer lastig gemaakt. Het be gin was in ieder geval voor Blauw Wit, maar al spoedig kwam V.U.C., vooral door het goede spel van de vleugelspelers Holleman en de Harder, in den aanval. Tot de rust bleef de Haagsche ploeg in de meerderheid en het was in hoofdzaak aan slecht schieten te wijten, dat er geen doelpunten kwamen. Zes min. na de her vatting ontstond het eerste doelpunt, toen Westphal het leer tusschen de backs door plaatste en van Wijngaarden prachtig scoorde, 1—0. V U.C. maakte betrekkelijk spoedig gelijkHolleman had den bal snel opgebracht en Brandes schoot in. Van Raalte had het leder niet klemvast en de Harder plaatste den terugsprin- genden bal in de touwen, 11. Weer toog Blauw Wit ten aanval en 20 min. na de hervatting doelpuntte Wilders met een prachtigen kopbal. 21. De gastheeren maakten nu de fout Wilders terug te trekken, waardoor V.U.C weer in den aanval kwam Kort voor tijd kwam het strafschop-incident en een minuut voor het einde zette Bergman hoog voor en de naar binnen geloopen Been doelpuntte met een kopbal. 31. V.U.C. gaf het no» niet op en van den aftrap af bracht de Harder den voorloopigen eindstand op 32. Gelukkig voor V.U.C. heeft Feijen- oord haar kans niet gegrepen, want de Rotterdammers lieten zich in Velsen met 31 kloppen door V.S.V., dat aldus revanche nam voor de kort geleden te Rotterdam geleden 14 nederlaag. Al zou V U.C het protest verliezen, dan zullen Feijenoord en V.S.V. toch nog moeten probeeren in 6 wedstrijden 5 punten in te loopen, zoodat V.U.C. er nog steeds best voor staat, ’t Gooi werd vaster op de onderste plaats gedrukt door uit tegen Haarlem met 24 te verliezen. D.H.C. uitwedstrijd De N.S.V. organiseerde gisteren in den Dierentuin een eenpansmaaltijd. Zooals men weet nemen Winterhulp Nederland en N.S.V. de organisatie van de eenpans- maaltijden om beurten op zich. De Kreisleiter der N.S.D.A P., Bojes, heeft een kor* openingswoord gesproken. Als men u vraagt, aldus spr., wat is na- tionaal-socialisme. breng den vrager dan op een eenpansmaaltijd. Dan zal hij kun nen zien wat nationaal-socialisme is Hier zitten personen van allerlei rang en stand bijeen, niet tegenover elkaar, maar naast elkaar Spr. wees er op, dat niets ons cadeau gedaan wordt, maar da; wij alles ons moeten verwerven in zwaren strijd. Thans bevinden wij ons in den zwaarsten strijd, dien wij ooit beleefd hebben. Wij zijn echter bereid alles op te offeren, wan; het gaat om onze vrou wen en kinderen, ons vaderland. Nadat de heer Bojes gesproken werden de borden met voedzamen stamppot van zuurkool uitgedeeld aan de talrijke aanwezigen. Terwijl een Duitsch mili tair orkest opgewekte muziek speelde, werd het eten genuttigd. Meisjes van den Jeugdstorm en van den B.D.M. gingen rond met de collectebus Geen schijnweennacht Mijn overwegingen waren: een Neder landsche weermacht is in den modernen tijd van zoo groote techniek alleen maar een schijnuitvoering; dat hebben trouwens de Meidagen bewezen. Om een moderne weermacht te kunnen opbouwen, met zijn millioenen-legers, zijn tienduizenden tanks, kanonnen en vliegtuigen noodig, moet men de beschikking hebben over tenminste 100 millioen, zoo mogelijk 200 millioen menschen, enorme fabriekscom plexen en groote, bijna onuitputtelijke grondstofhoeveelheden Beschikt men daarover niet, dan is er dus slechts een schijnweermgcht en dus schijnweerbaar- heid. Wij, Nederlanders, hebben dus te kie- _zen tusschen geen weermacht, of ons in te schakelen in een groot complex. Geen soldaat zijn beteekent op den duur de slavernij. Het is mijn plicht ons volk daarvoor te behoeden. Ik heb nooit ge loofd aan het fabeltje dat een Neder- landsch soldaat een slecht soldaat zou zijn. De leugen daarvan hebben onze jon gens Vdoende bewezen aan het Oostelijk front, waar zij even goede soldaten ble- kbn te zijn als de Duitsche. Maar zij moeten worden opgeleid en modern bewapend en weten voor een rechtvaardige zaak te strijden. Daarom heb ik uit deze practische overweging ge daan wat ik kon, om onze jongens zich als vrijwilligers te doen inzetten bij den opbouw van de groote Germaansche weermacht, waarvan de Nederlanders een onderdeel zullen uitmaken en die tot taak heeft de groote Germaansche leefruimte te beveiligen tegen iederen aanval van welken kant dan ook en daardoor de krachtbron zal uitmaken voor het verde- digingssfelsel van Europa Wie Waffen-SS en Pantser-grenadier- brigade „Nederland” zegt, zegt Heinrich Himmler, de man, die met de grootste liefde en taaie volharding er naar streeft, om het denkbeeld van de Germaansche militaire saamhoorigheid tot een feit te maken. Ik wil hem hier namens al mijn vrijwillige kameraden-soldaten, daarvoor onze groote erkentelijkheid betuigen. Van eenen bloede Dit was de practische zijde en nu de ideëele zijde. Duitschers. Nederlanders, Zweden, Noren en Denen zijn van eenen bloede, zijn elkanders naaste verwanten in de Germaansche volkerenfamilie. Zeker in tijden van gevaar behooren zij als broe ders tezamen te staan; het is een zede lijke plicht. En wanneer dan het Duitsche volk in een strijd op leven en dood ge wikkeld is met den nieuwen Djengis Kahn, den nieuwen Attila, dan beslist die strijd niet alleen over Duitschland, maar over ons allen en dan is het onzedelijk om zich aan dien strijd te onttrekken, er naast te gaan staan critiseeren en bij zichzelf denken: laat het Duitsche volk het alleen maar opknappen, wij profiteeren mede. Wij Nederlanders zjjn nooit klap- loopers geweest. Wij doen aan den strjjd mede, militair en economisch. Dit ver oorzaakt lijden nu, maar deel hebben aan de overwinning straks. Dit laatste is het blijvende. Onder dit opschrift is in ons blad van Zaterdag j.l. een mededeeling geplaatst, welke niet geheel juist blijkt te zijn Wij wijzen onze lezers in verband hiermede nadrukkelijk op het volgende: Bij ver huizing of vertrek door evacuatie moet, evenals bij elke andere verhuizing of elk ander vertrek, binnen 5 dagen aangifte worden gedaan in het bureau „Bevol king”, Goudenregenstraat 36. Het per soonsbewijs en de distribuiiestamkaart wordt betreffende verhuizing alleen en uitsluitend daar aangevuld. Zaterdagavond is de nieuwe Frans Mik- kenie-revue „Première” in City voor het voetlicht gekomen. „Première” is een revue, die kostelijk amuseert in zijn hu moristische scènes, vele geestige trou vailles en komische situaties en gezegden en die flonkert en schittert in haar dansen, zoodat het publiek, na eerst wel willend geklapt te hebben bij de proloog, al spoedig gul en uitbundig gestemd werd en het hartelijke lachen door de zaal golfde. Berrie Kievits, Ellie Westermeier, Her man Tholen, Gerard Walden. Toon Her mans, Muriloff's ballet, het orkest van Johnny Sfeggerda en het Shanghai-trio waren de artisten aan de zichtbare zijde van de geslaagde décors van Joop Gee- sink. Er was zeer veel variatie. Niet min der dan 17 schetsjes en scènes, die in snelle opeenvolging en groote vaart ver toond werden Wij volstaan derhalve met enkele der meest geslaagde te releveeren. ..Moederliefde’’ met Tholen als minnaar, Walden als „moeder” en Berrie Kievits als beminde deed het publiek vele lach salvo’s afschieten, een liedje van Tholen „Zoolang er nog flinke vrouwen zijn”, bracht behalve gemeenschapszang even een moment van ernst en overpeinzing. „De dichter” door Toon Hermans als cari- catuur op Buziau bedoeld, had vooral suc ces door de prachtige mimiek en humoris tische gezegden, ..Taxi 1943” door Berrie Kievits, Tholen, Walden en Hermans was een kostelijke, onnavolgbare persiflage op de hedendaagsche taxi’s Zij was misschien wel het hoogtepunt van de voorstelling. Alleen de Rembrandt-figuur op het décor achtten we minder geslaagd. Een schetsje, dat eveneens zeer goed in den smaak viel was „Lichte conversatie”, met de 4 hoofd personen van deze revue. Tenslotte noe men we van de schetsjes nog Isabella” Het Muriloff-ballet bekoorde oog en hart van de aanwezigen met zijn dansen, o.a. „Sous mon parapluie d’amour” en ,,De vroolijke keuken”. Het einde werd ge vormd door Rumba, Rumba” van het Shanghai Trio een uitstekend acrobatisch nummer, waarna het publiek met een har telijk en langdurig applaus zijn voldoe ning over deze revue te kennen gaf H. Vrind. Morgen van 8.3016.30 Groot Herto- ginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) de letters Mez t/m Osw; Ooststraat 1 van 9 tot 16.00 uur de letters Pm t/m Rie; van Nijenrodestraat 16 van 915.30 uur de letters Lit t/m Nes. Men denke eraan de textielkaart V 115 (mannen en jongens van 15 jaar en ouder) mee te brengen De houders van vetkaarten, die in aanmerking komen voor een toeslagkaart. moeten ook de oude kaart L H8 meebrengen. Zij ontvan gen een nieuwe kaart L 401, bij inleve- daarbij bleet het. Ik scheer mij altijd zelf en mijn kapber woont in Hamburg. Storcke is een slechte kapper; hij kent zijn vak niet. Waarom nam uw vader dan ge noegen met zoo’n slechten barbier? Dat weet ik niet. Vader had zijn eigen meening over anderen en hun be kwaamheden. Ik heb u nog meer te vragen, Bernstein, zei de commissaris lang zaam. Voelt u iets voor de gedach te, dat de beide misdaden door een en denzelfden persoon gepleegd kunnen zijn? U schijnt er nog steeds niet van overtuigd te zijn, dat mijn stiefmoeder Vervolg van frontpagina Nadat spr eenige uitspraken van vroe ger in herinnering had gebracht, waarin hij de solidariteit van Europa bepleitte, ging hij voort: Zoo hebben wij de solidariteit gepre dikt met alle kracht en alle inzicht, die ons gegeven werd. Was Europa een een heid geweest, dan zou niet alleen de oor log met de wapenen niet zijn uitgebro ken, maar dan zouden alle volkeren van Europa en ook Nederland sterk hebben gestaan in den economischen oorlog, die reeds jaren vóór 1937 woedde en die zoo veel armoede aan de werklooze gezinnen in ons vaderland heeft gebracht. Dan zou Europa het bolsjewistisch gevaar reeds lang hebben overwonnen en zou Duitschland niet het leeuwendeel aan bloedoffers aan het Oostelijk front heb ben moeten brengen. berghs. d H. Ha.bersma geo Kiers, d. J. Niemans geb Remmerswaal. d A. W. Besse geb. Segboer. d. A N. Martijn geb Stamkot. z C. Vooijs geb Schaap, d M A. van der Kop pel geb. Wildenberg, d J. Stoove geb Posthumus, d. J. F Huizer geb Ketler. z. J. W. den Otter geb van Leventer. z. C J. van der Wees geb van Tol, d. W. Oudshoorn geb Smit, z. OVERLEDENC. M. Rappel, weduwe van J J. Uijtenbroek, 78 j. M C. Post, weduwe van H. E Keimpema, 85 j D. van der Zwan, echtgenoot van M. Hoogenboom, 40 j. A. E. Sernée, we duwe van J. K. L. Fessel 86 j. N. van Rijn, weduwnaar van A. M. Brouwer, 80 j M. T. van der Spek, vrouw van J J. W Hellinga, 58 j. I. Keijzer, man van H. W. van Piggelen. 59 j. B. Rosenstengel, vrouw van A. C. P. Hom- nierich, 42 j. H. P Meijs, weduwnaar van J. A. H Koot. 68 j. M. E. de Wit, vrouw van W. Versluis, 58 j A. de Gelder, weduwnaar van P. van der Helm, 72 j, TUSSCHEN TREIN EN PERRON GE- VALLEN: De 45-jarige M. C. K. uit de Mispelstraat 12 alhier is Zaterdagavond, toen hij op het eerste perron van het station D. P te Rotterdam op den reeds in beweging zijnden trein sprong, die om 17.55 uur in de richting Amsterdam ver trok, gestruikeld en tusschen den trein en het perron gevallen. Met een verbrij zeld rechter onderbeen en een wond aan den rechter knie is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen Ik ben er diep van doordrongen, dat duizenden oprechte menschen in ons va derland vreezen, dat Duitschland ons zal willen inlijven als het den oorlog gewon nen heeft Dit vuurtje wordt aangestookt van Moskou en Londen uit en er wordt voet aan gegeven door een klein aantal Nederlanders, die m.i. de Duitsche natio naliteit behooren aan te vragen. Het is goed aan het fabeltje der in lijving aandacht te besteden. Zij, die daarin gelooven, hebben weinig begrip van het Nationaal-Socialisme, weinig be grip van het wezen der volkeren en wei nig begrip van de voorwaarden, verbon den aan de mogelijkheid tot vorming van een Europeesche solidariteit Een volk levert immers zijn grootste kracht wanneer het bezield wordt door de geestdrift, voortvloeiend uit zijn nationaal bewustzijn. Daarom is het voor de ge balde kracht van Europa een absolute voorwaarde, dat in elk volk het nationa- lisr. tot volle ontplooiing wordt ge bracht. Wij moeten komen tot een Europa, dat, gelijk de Reichspresse-chef dr. Dietrich het dezer dagen uitdrukte, een veelheid, economisch een en politiek een gemeenschap van zelf standige naties is. Wij moeten komen tot een solidair Europa, waarin de samenwerking, gelijk minister Göbbels het uitdrukte, op de basis van vrijwil ligheid geschiedt. En daaraan voeg ik toe: Wij moeten komen tot een lotsverbondenheid van Germaansche volkeren in den vorm van een statenbond, een groot Germaansch rijk of hoe dan ook, die allen omvat van Germaanschen bloede en waardoor aan Europa een enorm krachtcentrum wordt gegeven. Het bezoek aan den Führer Nadat Mussert de 2 groote principieele zaken had aangestipt, welke op de groote functionarissenbijeenkomst op 5 Juni j.l. waren behandeld, zeide hij Gij hebt in de couranten de officieele mededeeling gelezen, dat de Führer mij in zijn hoofdkwartier ontvangen heeft, „voor een vrij langdurig onderhoud, tij dens hetwelk de thans hangende vraag stukken in den geest van de vertrouwe lijke en hartelijke samenwerking werden besproken”. Dit was de vijfde maal, dat ik den Führer ontmoette. Eenmaal in 1936, voorts in 1940, 1941, 1942 en nu de vo rige week. Nimmer heeft een onderhoud met mij plaats gevonden, dat zulk een war men toon had en zulk een hartelijk karakter. Gij zijt natuurlijk allen benieuwd te weten, hoe ik den Führer aangetroffen heb. Welnu, in goede gezondheid (dave rend applaus), veel beter dan het vorig jaar en stralend van den wil om zjjn roeping te volbrengen: Europa voor den ondergang te behoeden. Open en eerlijk heeft hij met mij gesproken, zoo als dat ligt in zijn karakter, dat van geen konkelarjjen en draaierijen wil weten. Van mijn inzichten en mijn streven, dat is uw inzicht en uw stre ven, mijn getrouwe kameraden, heeft hij ten volle kennis genomen en daar mede is hij het ten volle eens. in de tweede heeft H.V.V. goed werk gedaan en boven dien Quick een dienst bewezen door den uitwedstrijd tegen U V.S te eindigen met een 11 gelijkspel, waardoor de voorsprong der Leidenaars. met 2 meer gespeelde wedstrijden, slechts 2 pnt. be draagt. Gouda bleef in de running door thuis Elinkwijk met 43 te slaan. V.D.L. schijnt het werkelijk te meenen, want na het herstel tegen U V.S. werd thans Velox met 21 geklopt. B.M.T. moest het leelijk afleggen in den uitwedstrijd tegen U.V.V.het werd 7—1 voor de Utrechtenaren. Er komt toch nog wat spanning onderaan. PAARDEN De resultaten van de Zondag, onder groote belangstelling, op Duindigt gehou den courses luiden: le course: 1. Barfi- nus 3.30 en 1 80; 2. Hanover 1.80 2e cour se: 1. Dalver 6 60 en 1.60; 2. Allouez 1.70- 3 Xaverius 2.20; 4. Baronesse K. 3.—. 3e course: 1. Doriethe 19.60 en 2.70; 2. Nemetor 1.50; 3. Duco Scott 2 4 Lex K. 2.60. 4e course: le afdeeling: 1. Frits van Silladar 4.— en 1.70; 2. Fer. Scott 1.90; 3. Eulogie Scot; 3.80; tweede afdee ling: 1. Floris A 12.20 en 3.— 2. Blériot 6.10; 3 Alpenist 4.90 5e course: 1 Ge- ziena Scott 4.70 en 1.80; 2. Godin 7.90; 3. Dos Palos 2.60; 4. Yack 2.60. 6e course: 1. Job 5.30 en 1.90; 2. Barones Spencer 2.10; 3 Cisca B. 1.90 (Zie verder le blad pap S) A.D.O. WON VAN E.D.O Behalve in het Noorden, waar drie wed strijden werden afgelast, kon het geheele eerste klasse programma gisteren worden afgewerkt Er vielen weer enkele onver wachte uitslagen te noteeren, doch in het Westen is de spanning noch af., noch toe genomen. In het eerste district behaalde Volewij ckers thuis de verwachte overwinning op Stormvogels, maar het is een dubbeltje op zijn kant geweest. Tegen de zich zeer stug verdedigende IJmuidenaren konden de Amsterdammers pas enkele minuten voor het einde het eenige doelpunt van den dag maken. Sparta was gisteren heel slecht op dreef en daarvan heeft Hermes dankbaar geprofiteerd door met 10 te winnen. Het verschil tusschen Vole- wijckers en Hermes is daardoor 5 punten gebleven. E.D.O. is gisteren uitgeschakeld door den uitwedstrijd tegen A.D.O met 14 te verliezen. De Haar- lemsche nederlaag in het Zuiderpark was volkomen verdiend en zij had nog wel grooter kunnen zijn. De bezoekers misten doelman Wille en hoewel diens plaatsver vanger Munter het na een zwak begin niet onredelijk deed, heeft zijn afwezigheid toch wel een stempel gedrukt op het Haar- lemsche spel, dat zeer onvoldoende was, temeer, daar spil Schijvenaar zijn dag ook niet had. Toch is de nederlaag niet al leen daaraan te wijten; die kwam ook door het spel van A.D.O., dat vlotter en doel treffender was, dan we den laatsten tijd gewend zijn geweest. Binnen 2 minuten had A.D.O reeds de leiding, toen Roosenburg den bal goed vrij maakte en keurig inschoot. Het Haag, sche doel kwafi nauwelijks in gevaar; één keer kreeg W Schildwacht een kans, doch deze miste hij hopeloos. In de 20ste mi nuut gaf Neuteboom een mooien voorzet en met een schitterenden kopbal bra-ht de Mos den stand op 20. Met kunst en vliegwerk verdedigden de Haarlemmers hun heiligdom en wanneer zij eens door braken. liet hun schieten alles te wen- schen over. In de 26ste minuut zette Neu teboom voor en de Mos schoot tegen len paal, waarop Neuteboom den bal weer op ving en 30 deed noteeren. Doelman Munter was te laat uitgeloopen. A D O. bleef sterker, doch de Haarlemmers had den wat geluk en aldus bleef hef 30 tot de rust In de eerste minuut na de hervatting benutte de Heer een voorzet van Vreken. 40 Mede doordat A.D.O het nu was rustiger deed, kwam EDO wat opzetten, maar onze stadgenooten konden den aanval toch wel baas Toen er een half uur was gespeeld slaagde Hirs er eindelijk in den bal in het verlaten Haagsche doel te plaatsen. 41. A D O werd weer sterker, doch door goed werk van Munter bleef het 41. Bij A.D.O. was Niezen vervangen door Kok die het niet lastig heeft gehad. Op het V U.C.-terrein speelde H.B.S. een slechten wedstrijd tegen D W.S. Het wilde heelemaal niet vlotten bij de Kraaien, vooral niet in de voorhoede Bij D.W.S sloot het spel beter was de techniek ook beter verzorgd en werd in hooger tempo geopereerd. De Amster dammers namen reeds in de eerste mi nuut de leiding door B. v Stokken 9—1. Dit luidde een periode van sterk Amsterdamsch overwicht in, waartegen over H.B.S. wel tegenaanvallen wist op te zetten, doch die waren te onsamen hangend om succes te kunnen opleveren Toch wisten de Kraaien na 20 min. ge lijk te maken toen Klein den bal uit de handen liet vallen hetgeen door Olde- mans resoluut werd afgestraft. 11. Kort daarna nam D W S. weer de lei ding. ditmaal door Gerritsennog voor de rust werd het 13 door een fout van Boas, die een schot van Kil liet glippen. Niet lang na de hervatting deponeerde Slot nummer vier achter Boas. 14. waarna de Amsterdammers het wat kal mer aan gingen doen De stand bleef onveranderd Van beteekenis was dit resultaat niet meer evenmin als van den wedstrijd XerxesD.F.Cwelke door de Dordtenaren met 43 werd ge wonnen De stand is hier

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2