Dinsdag 14 December. 1943. No. 18668. Voortdurende gevechten bij Kirowograd STADSNIEUWS RECHTZAKEN BINNENLAND Ook bij de banketbakkers is niet alles koek en ei SPORT AGENDA Afhalen distributiebescheiden De stad Tsjerkassy ontruimd Zuiveringsactie in het gebied van Sjitomir „Zwarte” taartjes Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart VERDUISTEREN Van 16.30 uur tot 8.30 uur r- fer BESMETTELIJKE BURGERLIJKE STAND DE PLICHT TOT SNEEUWRUIMEN Radiogroeten aan Nederlanders in Duitschland en aan het Oostfront Benesj sluit verdrag met Moskou Beperking aangeteekende stukken binnenlandsch verkeer Keuringen Waffen-SS en Landstorm Nederland Verklaring van Huil Baarnsche politiechef tot 3 jaar veroordeeld HAAGSCHE COURANT i> DUITSCH WEERM A CHTBERICHT gehoudei: goede worden ueriijn over het verdrag uitge- kunnen men E Er worden formidabele winsten gemaakt verdwijnt en gesproken, geen Een spraken, gebeuren rechtvaardiging ingewijde, vatte dien deze 4 4 4 f 4 t t t 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 A van der den den tus- Zij te t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 J 14 December BEVALLEN M. ter Vrugte geb. Kok, controleur wel toevallig, ge niet aanwezig Ouder* of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot IS jaar een kinderlegitimatiekaart aan. A*avT**gformuUer*l> verkrijgbaar b|j i Hoofden van scholen. Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdeelingsbesturen van het 'Ned. Roode Krols. Prijs f 0.10 Minvermogenden kosteloos. Ingevolge de Politieverordening is de burgerij verplicht bij sneeuwval het trot toir vrij te maken van sneeuw er. deze op te hoogen op den rand van he; trottoir, terwijl openingen moeten worden gespaard om het dooiwater te later, afvloeien. Brand- en rioolputten, tram, en auto bushalten moeten hierbij vrij gehoudei: worden van sneeuw. Er mag echter niet verwacht worden, dat iedere bewoner van een heel huis of benedenhuis in het bezi; is van hiervoor doelmatig gereedschap. Indien echter direct na den sneeuwval met het ruimen begonnen wordt, dus nog voor de sneeuw is platgeloopen, gunnen i schuiver goede Officier in de Waffen-SS kan ieder Worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de offi ciersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn karak ter. gedrag en prestatie. De oproeping na deze keuring ge schiedt eer.it in het begin van Jan. 1944. 15-12-43 'J14 uur. den Haag, Café den Hout Bezuidenhout. met een zelfgemaakten resultaten worden bereikt Zulk een schuiver kar. eenvoudig wor den gemaakt van een stevig plankje van pl.m. 60 x 20 cm., goed bevestigd aan een stok of lat He; is noodzakelijk, dat iedere daarvoor aangewezen bewoner reeds thans een dergelijk stuk hulpgereedschap Klaar maakt of laat klaar maken zoodat men dit bij plotselingen. sneeuwval bij de hand heef*. BEMIDDELING BIJ VERZEKERINGEN: Me; ingang van 24 December 1943 is het verboden een verzekeringsovereenkomst aan te gaan, waarbij bemiddeling is ver leend door een persoon, die zich niet heeft aangemeld bij de bedrijfsgroep „makelaars in assurantiën, assurantiebe- zorgers en assurantie-agenten”. Eveneens is he; verboden provisie te geven of te beloven aan zulk een persoon. Voor na. dere bijzonderheden wordt verwezen naar het besluit van den secretaris-generaal van het departement van bijzondere eco nomische zaken, opgenomen in de Staats courant van 9 December j.l., en naar de dezer dagen in de dagbladen gepubli ceerde officieele mededeeling. BRAND TE BORNE: Door onbekende oorzaak brandde Zondagavond te Borne (O.) het gebouw voor Christelijke belan gen totaal af. In dit gebouw waren ge vestigd de marechaussee-kazerne en de Christelijke bewaarschool, waarvan het grootste deel der bezittingen verbrand zijn. Ook de eigendommen van verschil lende Christelijke vereenigingen en de bibliotheek van de C.J.M.V, zijn door het vuur vernietigd Uit het belendende huis van den concierge kon de inboedel gered worden. z. M. C. J. Oosterveen geb. Hensen, d. C. W. van Rooij geb. Oosterveen, d. L Njo geb. Jansma, d. T. A. Nop- Morgen van 8.3016.30 Groot Herto- ginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) de letters Ot t.m, Rim Ooststraat 1 van 9 tot 16 uur de letters Rif t.m. Sche van Nijenrodestraat 16 van 915.30 uur de letters Net t.m einde P. Men denke eraan de textielkaart V 115 (mannen en jongens van 15 jaar en ouder) mee te brengen. De houders van vetkaarten. die in aanmerking komen voor een toeslagkaart, moeten ook de oude kaart L 118 meebrengen Zij ont vangen een nieuwe kaart L 401. bij in levering van bon 52 van de oude kaart. Uitv. 17 u. 14.15 u Flora. Wij weten niet precies hoeveel geld door het Nederlandsche volk uitgegeven wordt aan gebak, koekjes e.d., maar wel, dat het veie millioenen jaarlijks zijn Dit is in dezen oorlogstijd niet minder ge worden, eerder meer, ondanks de rantsoe- Generaai veldmaarschalk von Rundstedt overtuigt zich bij een bezichtiging van den Middellandschezee-wal van de afweerparaatheid en de gevechts kracht van de verdedigingswerken aan Franlfrijks Middellandschezeekust De generaal-veldmaarschalk bij een be spreking in een sector van een divisie. (P.K. Moosmüller-Wb.) Bose op Java Soebhas Chandra Bose, de president der nieuwe Voor-Indische regeering, heeft zich naar Java begeven om een bezoek aan de Japansche troepen te brengen. Op 12 December is hij aangekomen te Ba tavia, waar hij een bezoek aan den com mandant der Japansche troepen bracht. Des avonds sprak Bose op een vergadering van een duizendtal Voor-Indiërs W. C. Neeteson, 75 j. M Senteur, man van M ten Ham. 76 j. L. van Diessen, man van A. A. Hendriksen, 53 j. B J Schultz, zoon, 17 j. H. Gerrits*, weduwnaar van H. Philipsen, 83 j. W. G. J. Beintemaj man van J J. Koch, 57 j. A. Kraijo, vrouw van G. A. de Vlaam 32 j. F. M. Jansen, weduwe van G. J. T. Allard, 82 j. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft Benesj met de Sovjetregeering een 20- jarig vriendschapsverdrag gesloten. In het protocol van het verdrag wordt ter inleiding gezegd, dat de beide ver dragsluitende partijen een „pact van duurzame vriendschap, wederzij dsche hulpverleening en samenwerking na het sluiten van den vrede hebben gesloten” Wat de bijzonderheden betreft, verplich ten zij zich tot ..wederzijdsche onder steuning en militaire hulpverleening tegen het agressieve Duitschland of een met dit land verbonden staat” benevens tot „wederzij dsch volstrekt vertrouwen en economische hulpverleening van den grootst mogelijken omvang na het slui ten van den vrede". Geen der verdrags partners mag een bondgenootschap aan gaan of toetreden tot een coalitie, welke gericht is tegen, den anderen partner. Het verdrag wordt terstond van kracht. De ratificatie moet over „zoo kort mo gelijken tijd” in Moskou geschieden. Het verdrag heeft een looptijd van 20 jaar en wordt na verloop van dezen ter mijn telkens voor 5 jaar verlengd, wan neer niet een der partners 12 maanden tevoren een schriftelijke verklaring af legt, dat hij het verdrag wil ontbinden. Volgens Reuter hebben „bevoegde” Poolsche kringen te Londen verklaard, dat de Poolsche republiek zich bij dit verdrag zou aansluiten De Sovjetregeering heeft besloten een militaire missie naar Tito, den Zuidslavischen partisanenleider. te zen den Het Witte Huis heeft medegedeeld, neering, hetgeen trouwens wel begrijpe- dat president Roosevelt een bezoek heeft --- gebracht aan Sicilië. Biljarten: Aan het nationaal kampioen schap cadre 712 dat in Januari ;e Am sterdam zal worden gehouden zullen deelnemen: Dommering, van Èymeren Jacobs, Kobus, de Leeuw. Metz, v. d Pol en Jan Sweering. Boksen: In te Rotterdam gehouden wed strijden voor amateurs boekten de deel nemende Hagenaars de volgende resul- ;aten: Heykoop wint van J. v. Tuyl, H. Nicolaas onbeslist met L. Zeerus - de Wit wint van W. Vermeys; G. Krefrer wint van D. Blokland wegens diskwalificatie; G. v. Osselen verliest van P. Ruis. Dammen; „Constant” is in de voorlaa;- ste ronde ongeslagen kampioen der hoofdklasse-competitie van district Rot terdam geworden me; 10 pnt. uit 5 wed strijden. Schaken: Voor de hoofdklassecompetitie van den Ned. Schaakbond werden de vol gende resultaten bereikt: DDNRVS 35 (voorl.); Max EuweLeidsch SG 73; StauntonPhilidor 64; S.MB.Maas tricht 494 Philipsden Bosch 91. Waterpolo: Voor den Rococent-beker won nen de H.Z.P.C.-dames met 5—1 van Rot- Het scheermesje Jongemannen van 1518 jaar hebben de vorige week geen oude scheermesjes, ter verkrijging van nieuwe, kunnen in leveren, aangezien zij buiten de rege ling vallen. Velen zullen ongetwijfeld over wangen en kaken gewreven hebben en gedacht hebben„Hoe moet dat nu met onzen „baard”? Bij informatie te bevoegder plaatse deelde men ons mede, dat men van oordeel is. dat jonge mannen van 1518 jaar zich maar tot hun vader of ouderen broer moeten wenden om even een mesje te leenen, of dat zij zich maar bij den kapper moeten laten scheren. Hun „baard” is nog zacht en groeit niet zoo hard, zoo dat zij zich nog maar af en toe behoeven te scheren. Aangezien de voorraad nieu we mesjes beperkt is. moest een keuze worden gedaan. Zij. die ouder dan 18 jaar zijn, hebben een mesje harder noo- dia dan bovengenoemde categorie Hee- lemaal met leege handen staan de 15- 18 jarigen niet tegenover hun vader of ouderen broer, want zij hebben ook scheerzeep, die zij toch wel niet geheel noodig zullen hebben voor hun „baard". De vijf mesjes, die men ontvangt zijn niet de geslepen oude mesjes. maar nieuwe, waarvoor de normale prijs be taald moet worden De winkelier krijgt deze ook tegen den gewonen prijs, zoo dat er geen enkele reden is om ze voor veel geld van de hand te doen echter, dat er vrijwei geen gebakje zon der inlevering van suiker gekocht kan worden. Sucade. amandelen, hazelnoten e.d treft men zoo goed als nooit in het gebak aan. Al die toewijzingen worden voor andere doeleinden aangewend door vele banketbakkers Met behulp van de extra verkregen broodbonnen en van de toewijzingen worden prachtige taarten en smakelijke koekjes vervaardigd die tegen hooge prijzen aan hen. die op een tientje niet behoeven te kijken, ver kocht worden! De hooge prijzen worden, als zoo’n klant eens een onbescheiden vraag mocht stellen, verklaard met de woorden „Ja mevrouw, ik moet zelf alles zwart koopen” Mevrouw slikt die woorden natuurlijk graag, mits ze maar gehuld zijn in kostelijk snoepgoed. Op deze manier zaken doend zijn er onge twijfeld duizenden te verdienen voor den banketbakker Velen verdienen ze trou wens ook. Wat kan het hun schelen, dat het publiek beroofd wordt van zijn sui ker en zijn broodbonnen en van zijn geld? Het publiek, dat leeft van een klein vast inkomen, wel te verstaan Risico is er zoo wel eens contröle. De bijzondere omstandigheden maken het noodzakelijk tijdelijk een be perking in te voeren voor verzending van aangeteekende stukken, zoowel naar gewicht als naar inhoud Aangeteekende brieven (al of niet met aangegeven waarde) mogen niet zwaar der wegen dan 500 gram en geen andere zaken bevatten dan bescheiden en mede- deelingen of berichten op papier, perka- -of andere soortgelijke ctoffen (dus geen goederen) gewichtsgrens voor oneven met geld, bank- en muntpapier edele metalen of kostbaarheden, die aangeteekend moeten worden verzonden, is maxi maal 2 k.g. gebleven maar zij mogen daarbij geen andere zaken dan de hier- bovengenoemde bescheiden, mededeelin- gen of berichten bevatten. ,Tocr gedrukte stukken, nieuwsbladen (met inbegrip van bijvoegsels) en mon sters is aanteekening slechts toegestaan tot een maximum gewicht van 500 gram. Voor brailledrukwerken blijft aanteeke ning mogelijk tot en met een gewicht van 7 k.g. Deze tijdelijke regeling gaat 16 De cember in en geldt alleen voor het bin nenlandsch verkeer peneij geb. Oberhuber z. C. J. van der Gun geb. Spithoven, d. V. de Blij geb. Klein, z. M C. van Soolingen geb. Frisco, z. M. A. C. Verheul geb. Bartels d. F. E. J. Nonner geb. van Spronsen, d. J. Sliedrecht geb. van der Hoven, d. H. Tettero geb. Joris, z. A. C. Nieland geb. Nieuwenburg, z. A. A. M. Kleijn geb, van Benschop, d. J. J. Remmerswaal geb. van der Geer, d. A. Taal geb. Pronk, d. E. Betist geb. van Poelgeest z. J. W. G Schade geb. Bik, d. J. W. Klop geb. Kolb, z. C. J. C. Pepers geb. Dekkers, -- -- d J. A. van der Loop geb. Schijf d. huwelijk onder Lodewijk XV” J. Pronk geb. Roeleveld d. M G. Cadel geb. Bloem, z. G. Vorselman geb. Wolf, d. A. G. J. Reule geb. Dumaij, z, M. Hartemink geb Duchna z. W M. Zonneveld geb. van Ros- sum, z. F M. Blom geb. Metselaar d. J. Hoogendoorn geb. Koornstra, z. F. W. Koster Oosterbaan geb. Jacobs d. C. van der Kleij geb. Nolten, z. H. C. Keulemans geb. Beretta z. A. Schiefer geb. Crombet, d. OVERLEDEN: M. Groeneweg weduwe van A. Bons, 75 j. A H. Rotteveel, weduwe van A. C. H. Verboom, 68 j. C Kunst, vrouw van A. Kokshoorn, 55 j. A. J. B. de Kater, ongehuwde vrouw, 60 j. 3. W. Steers, weduwnaar van Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen. teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Neder land. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kun nen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of het SS-Wachtbataljon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarine kunnen zich aanmeldenzij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden Willen, kunnen zich eveneens ter keuring melden Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor tewerk stelling, worden gedurende hun verbin tenis hiervan vrijgesteld. BENOEMING ONDERWIJZEND PERSO- NEEL In zijn circulaire van 8 April 1&41 heeft de secretaris-generaal van Op voeding, Kupsten en Wetenschap de bur gemeesters der glêmèenten. waar èen of meer lagere scholen zijn gevestigd, in kennis gesteld met eenige richtlijnen, welke hij bij de benoeming van onder wijzend personeel, voor een richtige toe vloeiing van leerkrachten bij het open baar onde.-wijs noodzakelijk achtte De voornaamste reden van de vaststel ling dezer benoemingsrichtlijnen bestond in het groote surplus aan (werklooze) leerkrachten, dat destijds aanwezig was. De tegenwoordige tijdsomstandigheden hebbi.i hierin een volledige wijziging gebracht. In verband hiermede acht de secretaris-generaal het tijdstip gekomen om de burgemeesters bij het opmaken van benoemings-voordrachten van de naleving van die richtlijnen te ontslaan. Bovengenoemde circulaire behoeft dus bij de benoeming van leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs geen toepas sing meer te vinden Door samenwerking van Nederlandschen Omroep met Duitschen Europazender. kan schen 26 December en 2 Januari een beperkt aantal radiogroeten van ouders, vrouwen of verloofden (max, 3 personen per familie) wor den uitgesproken aan Nederland sche arbeiders in Duitschland en bovendien aan Nederlandsche vrij willigers. die strijden aan het Oostfront. (Dus niet aan de an dere fronten). Deze groeten wor den t.z.t in één der studio’s van den Nederlandschen Omroep te Hilversum opgenomen. Zij. die hiervoor in aanmerking willen komen gelieven vóór 20 December 1943 hiervan op een in blokletters geschreven briefkaart waarop in den linkerbovenhoek vermeld moet worden Arbeiders- groeten (of Oostfrontgroeten) kennis te geven aan den Neder landschen Omroep, afdeeling pers en propaganda. Schuttersweg 8 te Hilversum Verder vermeld 1) naam van dengene voor wien de groet bestemd is2) plaats of ge bied waar de betrokkene zich be vindt (eventueel Weermachtson derdeel en dienstrang); 3) familie betrekkingen) van hen. die de groet(en) uitspreken4) nauw keurig adres aanvrager. Onvolledige opgaven niet in behandeling genomen. Wie in aanmerking komt, ont vangt een oproep van den Neder landschen Omroep om persoonlijk naar Hilversum te komen op der dag. waarop de groeten kunnen worden uitgesproken Zonder per soonlijken oproep is het onnoodig zich in Hilversum te melden Men wordt er nog op attent ge maakt, dat de groeten alleen per soonlijk kunnen worden uitge sproken lijk is. De menschen zijn veel meer thuis, hebben meer behoefte aan afwisseling en iets lekkers. Een gebakje of een koekje is tenslotte meer dan een korte streeling van den tong, het schept een feestelijke sfeer in de huiskamer. Dat de menschen hier voor heel wat over hebben, blijkt uit de groote hoeveelheden boter en suiker, die ingeleverd worden en uit de vele ,,A-tjes” en „B-tjes”. die in het bonnenkastje van van den banketbakker verdwijnen. In vele kopjes koffie wordt voor en na de feest dagen en de Zondagen geen suiker ge daan brood wordt zonder boter gegeten, om toch maar een stukje gebak en ’n lek ker koekje te kunnen koopen. Er zit iets roerends in deze opofferingsgezindheid, waaraan het geheele huisgezin medewerkt, zij vormt er een prachtig bewijs van noe sterk de Nederlander verknocht is aan zijn huis, hoe na hem de huiselijke gezellig heid aan het hart ligt. En toch zullen ve len, vooral de goedwillende ingewijden, een bitteren smaak in den mond krijgen, als zij denken aan zooveel zoetigheid Want bij vele banketbakkers, de goe den niet te na dingen. die kunn n vinden, wij daarover dingen aldus samenBij vele banket bakkers bestaat het streven in deze oorlogsjaren menschen in bonus te wor. den ten koste van de klanten. Er worden doe de banketbakkers formidabele win sten gemaakt, waarvoor geen enkele aanleiding bestaat. Een pudding, die voor 1.50 per stuk bij tientallen ver kocht wordt, kost een banketbakker niet meer dan18 centen. Een gebakje wordt voor 15 cent, tegen inlevering van de vereischte broodbonnen verkocht, hoe wel dit den banketbakkertwee, drie oent kost. De winst van vel«n is echter veel grooter dan 12 cent, omdat er in hun gebakjes, behalve een kleine hoeveel heid meel, tal van andere stoffen zit ten, zooals speksteenpoeder, waardoor zij dus broodbonnen overhouden. Banketbakkers krijgen een toewij zing boter, suiker, amandelen, hazel noten. sucade. blanke stroop, slaolie e.d„ welke in gebak en koekjes verwerkt moeten worden. Het merkwaardige is mogelijk worHnn GEHEIME DISTILLEERDERIJ; Zondag middag deed de Rijswijksche politie in samenwerking met eenige ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen een in val in een perceel aan de Kerklaan al daar, waar zij eon geheime distilleerderi aantroffen. Een flinke hoeveelheid jenever en een groote voorraad aan grondstoffen werden in beslag genomen. Tegen den bewoner L. te Rijswijk werd proces—ver baal opgemaakt. Van dit perceel leidde een spoor naar de Pasteurstraat alhier, waar in het huis van du B. eveneens een groote hoeveelheid grondstoffen en tevens de distilleertoestellen in beslag werden genomen VERORDENING ter bestrijding VAN BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN VOORBURG In de gemeente Voorburg is een verordening vastgesteld, volgens wel ke de toegang tot scholen en kinderbe- waarplaatsen verboden wordt voor onder wijzend personeel en kinderen die lijden de zijn aan een besmettelijke ziekte of die verkeerd hebben in een woning, waar in een besmettelijke ziekte heerscht. Voorts is bij deze verordening de toegang tot de scholen ontzegd aan hen, die lijden aan pediculosie (hoofdluizen) en in ver vuilden toestand verkeeren JUBILEA: Met een toepasselijk woord werd door den directeur van den Ge meentelijken Reinigingsdienst aan den werkman-huisvuildienst P Agterhuis na mens den burgemeester de gebruikelijke eervolle vermelding en gratificatie we gens 25-jarigen diensttijd ter hand ge steld. Morgen zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer A. Dallemagne bij de N.V. H Pander en Zn., in dienst trad. MEISJE TERECHT: De 13-jarige Wilhel mina Johanna Koeroo uit de Schenkstraat, wier opsporing door de politie Zaterdag j.l was verzocht, is terecht. Zij bleek eenige dagen bij kennissen te hebben doorgebracht. DR. J. B. BESANqON t: In den ouderdom van 70 jaar is overleden dr. J. B. Besan- Con, oud-leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H.B.S. van den Bosch- straat. De begrafenis vindt 16 Dec. om 3 uur op Oud Eik en Duinen plaats. Maaltijden in restaurants tijdens de feestdagen Ten aanzien van maaltijden in restau rants op de komende feestdagen (Kerst mis, Oud- en Nieuwjaar) heeft de direc teur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf er in de vakpers op gewezen, dat er geen ont heffing kan worden verleend van het voorschrift om den omvang der maal tijden beperkt te houden. Het strookt niet met den ernst der tijden, dat van dit voorschrift wordt af geweken. De maaltijden mogen dus ten hoogste omvatten een voorgerecht (of ten hoogste 6 kleine voorgerechten), soep. 1 gang, toespijs en fruit (bereid of verwerkt) Plots'ling oorlogsgerucht Ieder weeklaagt en zucht „Waar is 't kind!?!”, hoort men radeloos vragen. Laat 't kind dus altijd Goed zijn identiteit Op het kaartje om zijn hals met zich dragen. De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij de re- geeringen van Boelgarije, Hongarije en Roemenië aanmaant, zich van de mo gendheden van het Pact van Drie los te maken. Zouden zij dat niet doen, dan zouden zij, aldus de verklaring, bij een latere behandeling niet op eenige con sideratie kunnen rekenen. Het D.N.B. meldt uit BoekarestToon aangevende Roemeensche kringen laten er geen twijfel aan bestaan, dat de hou ding van Roemenië tegenover den eisch tot capitulatie, door Cordell Hull gesteld, duidelijk en ondubbelzinnig is. Reeds in vele openbare bijeenkomsten in het afge- loopen jaar zoo verklaart men is de overtuiging tot uitdrukking gekomen dat Roemenië in het Oosten strijdt voor zijn volksbestaan en dat het zijn strijd tevens beschouwt als een waardevolle bijdrage voor het behoud van de Europeesche be schaving Men wijst in dit verband ook op de door de Roemeensche bladen reeds onmiddellijk na de conferentie van Tehe ran, tegenover de berichten en geruchten omtrent die conferentie, op niet mis te verstane wijze en eensgezind aangenomen houding. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 14 December. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het gebied van Kirowograd en Tsjerkassy versterkte de vijand gisteren, zijn druk. Er ontstonden verbitterde nog voortdurende gevechten, in het verloop waarvan de bolsjewieken door zware, bloedige offers op enkele plaatsen terrein konden veroveren. De stad Tsjerkassy, welker bezetting de vijand in wekenlange gevechten tevergeefs trachtte te omsin gelen, is in den afgeloopen nacht door onze troepen overeenkomstig het bevel ontruimd. In het aanvalsgebied ten Noordoosten van Sjitomir zuiverden onze troepen den Westelijken oever van de Teteref van uiteengeslagen vijandelijke afdeelingen. Van 6 tot 13 December verloor de vijand daar 4400 gevangenen en rond 11.000 dooden. 927 stukken geschut, 254 pant serwagens en een groot aantal lichte en zware infanteriewapens werden buitge maakt of vernietigd. Bij deze gevechten hebben zich de Thuringsche 1ste pant serdivisie onder bevel van luitenant-ge- neraal Krüger en de Brandenburgsche 68ste infanteriedivisie onder bevel van kolonel Scheuerpflug zich bijzonder on derscheiden. Ten Zuiden van Newel vielen de bols jewieken na krachtige voorbereiding door de artillerie met verscheidene di visies en sterke pantserstrijdkrachten aah. Zij werden afgeslagenenkele plaat- selijke penetraties werden afgegrendeld, andere in een tegenaanval opgeheven. Talrijke pantserwagens bleven stukge schoten op het slagveld staan. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag, met uitzondering van plaatselijke gevechtsactie aan de Adriatlsche kust, ook gisteren kalm. Formaties vijandelijke bommenwerpers vlogen gisteren in de middaguren onder de bescherming van mist en het dichte wolkendek naar Noordwest-Duitschland. Talrijke brisant- en brandbommen veroor zaakten schade in woonwijken van ver schillende plaatsen. Elf vijandelijke vlieg, tuigen werden neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen vijan delijke storingsvliegtuigen bommen op het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied. goed als niet. Er is Een ambtenaar komt in de zaak, neust eens rond, kijkt eens in boeken en laden en verdwijnt dan weer onverrichterzake. want in boeken en laden is niets ongeoorloofds te vinden. Wil contröle welke uiteraard door vaklieden gehouden moet worden resultaten boeken, dan zal het in de eer ste plaats noodig zijn, dat er een aantal regels en prijsvoorschriften komt, waar aan de banketbakker zich moet houden. Wij denken b.v. aan de instelling van een eenheidsgebak, desnoods in verschil lende afmetingen, waarvan de overheid samenstelling, prijs en de hoeveelheid van de in te leveren bonnen en suiker bepaalt, zoodat een effectieve contröle mogelijk wordt. Het is van groot belang, dat er aan boven geschetste knoeierijen een einde wordt gemaakt. Niet alleen betaalt het publiek veel te veel geld, waarvoor het minderwaardig goed krijgt, maar ook kost het hem groote hoeveelheden boter en suiker, twee kostelijke en waarde volle voedingsproducten. Om slechts een voorbeeld te noemen. Velen hebben suiker ingeleverd om borst- plaatjes te kunnen koopen. Uit een kilo suiker (10 ons) kan elf ons borstplaat vervaardigd worden. Lang niet alle ban ketbakkers verkochten ook elf ons, maar slechts tien ons, zoodat zij één ons voor zichzelf overhielden. Zou nu van hooger- hand bepaald worden, hoeveel suiker in geleverd moet worden en hoeveel de winkelier moet leveren, dan zou dit on- Het A.N.P meldt uit BerlijnNaar de meening van de Wilhelmstrasse be vestigt de reeds lang aangekondigde overeenkomst tusschen de Sovjet-Unie en dr. Benesj, dat laatstgenoemde in het naoorlogsche Europa geroepen is een bijzondere rol te spelen, n.l. van gang maker van de Sovjet-Unie Dit blijkt ook. zoo verklaart men. uit We verklaringen, die dr. Benesj in aansluiting op de on- derteekening van het zoogenaamde Sov- jet-Russisch—Tsjechische verdrag tegen over een Engelschen persvertegenwoor diger heeft afgelegd Daarin komt tot uitdrukking, dat thans elke mogelijkheid tot het vormen van bufferstaten tegen de Sovjet-Unie onmogelijk wordt. Dui delijker kan naar de te Berlijn bestaan de opvatting nauwelijks tot uitdrukking gebracht worden, dat de Sovjet-Unie elke poging tot afgrendeling tegenover haar expansiestreven veroordeelt en den aan haar Westelijke flank gevormden staat slechts als een springplank voor verder opdringen hetzij naar het Wes ten. hetzij naar het Zuidwesten, denkt te gebruiken Deze tendentie, en hierop wijst men in Berlijn in het bijzonder, komt ook tot uitdrukking in verschillen de Sovjet-commentaren on het verdrag In een artikel „Stalins spel met Be nesj’' zegt de „Völkischer Beobachter” dat het verdrag tusschen de Sovjet-Unie en het reeds lang gestorven Tsjecho- Slowakije slechts belang kan hebben voor verzamelaars van diplomatieke do cumenten. De eenige practische beteeke- nis van dit „vriendschapsverdrag tus schen den leeuw en de muis” is. dat daardoor opnieuw bewezen is dat Enge land op het gebied der Europeesche po litiek volkomen afgedaan heeft Als de bolsjewieken het hebben doen voor komen, alsof zij bereid zijn in geval van een overwinning een souverein Tsjecho- Slowakije te doen ontstaan, dan is het voldoende er aan te herinneren dat zij indertijd den randstaten dezelfde belofte hebben gedaan om ze eenige weken later met huid en haar te verslinden De koele opmerking in de „Times” dat een nieuw Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie een gemeenschappelijke grens van aanzienlijke lengte zouden hebben, beteekent. dat het vroegere Polen, waar voor Engeland zoogenaamd in den oor log is gegaan, door de Britten op het altaar hunner vriendschap met Moskou geslacht is WOENSDAG 15 DECEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsohe Courant”. Voordracht over..Mars, Jupiter en Sa- turnus”. 15.45 u. Luthersche kerk. Orgelbespeling door Feike Asma. 19 u. Stadsschouwburg. „Der Troubadour”. 19 u. Princesse-Schouwburg. „Een 17.30 u. Diïigentia. Kindermatinée o.a .Jan Klaassen en Katrijn”. 14.30 u. Geb. v. K. en W. Uitv. Toonkunst „Die Jahreszeiten” 17 u. City. Revue „Première”. 14,15 u Scala, ,,’n Lek bandje”. 18 u. Flora. Kindervoorst. „De gelaarsde kat”. 14.15 u. „Wij hebben hier te doen met een typisch voorbeeld van Amerikanisme in deze zaak van Amerikaansche allure. Het gebeurt gelukkig maar zelden, dat politie mannen zich bezig houden met een der gelijke smerige zaak als deze, welke een beleediging is voor het geheele politie corps in Nederland”, zoo sprak de Utrechtsche economische rechter, mr. Ha- melink, tijdens de behandeling van de zaak tegen den Baarnschen politiechef B. van den Berg den Baarnschen wacht meester T. P. Boender en enkele anderen, die met elkaar betrokken waren geweest in een zooals de rechter het noemde „grootscheepsche smokkelaffaire". Van Juli tot November van dit jaar was een Baarnsche zwarte handelaar, van Wijk geen stroobreed in den weg ge legd, omdat hij zich verzekerd had van de medewerking van Baarnsche politie ambtenaren met aan het hoofd den chef, opperluitenar.t van den Berg. Deze zwarte handelaar van Wijk, wist op de Veluwe en elders clandestien vleesch en in Bun schoten clandestiene paling te bemachti gen Hij wist om aan alle kanten ge dekt te zijn contact te krijgen met den wachtmeester Boender en daarna zelfs met de hoogste politie-autoriteit den opperluitenant van den Berg. Beide laat- sten waren via den chauffeur Luschen in aanraking gekomen met van Wijk en zoo kon in Baarn de zwarte handel tot groo- ten bloei komen zonder dat iemand daar ongewenscht zijn neus in stak. Om de verschillende transporten zoo ongemerkt mogelijk te doen geschieden, reden de ge noemde politiemannen in uniform ge kleed met de politie-auto heen en weer, totdat zij op den avond van den 19en October werden aangehouden door hun collega’s uit Zeist, die deze zaak weldra geheel tot een oplossing wisten te bren gen. In zijn requisitoir eischte de Officier van Justitie tegen den 46-jarigen J. D. Luschen, stoffeerder van beroep, aan wien medeplichtigheid ten laste was ge legd daar hij slechts een ondergeschikte rol had gespeeld, zes maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis en met ver beurdverklaring van de in beslag ge nomen goederen. Vervolgens had zich te verantwoorden de 29-jarige wachtmeester van de Staats politie T. P. Boender. Op een vraag van den president, hoe Boender deze zaak met van den Berg had besproken, zeide deze, dat van den Berg hem eens gevraagd had naar extra levensmiddelenkaarten. Daar had Boender zijn chef niet aan kunnen helpen, maar wel aan clandestien vleesch van van Wijk. En zoo was het balletje verder gerold. Volgens verdachte had de burgemeester van Baarn aan van den Berg gezegd„Wees maar blij, dat je naar hier verplaatst bent, hier is allicht meer te krijgen dan in Amsterdam, waar je vandaan komt”. Voor de ritten met clandestiene paling ontvingen zoowel van den Berg als Boender per keer ƒ25. Deze ritten maakten de politiemannen mee in volledig unifrrm. De Officie’ van Justitie„Er bestaat dan wel geen verband tusschen u en de moordenaars van den controleur in Baarn. maar het is toch dat op het moment dat de moord schiedde u en uw chef waren.” De verdachte ontkende iets af te weten van den moord op den controleur. De Officier van Justitie eischte tegen den wachtmeester één jaar en negen maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis en met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Tenslotte werd gehoord de opperluite nant van den Berg, die het hem ten laste gelegde wel toegaf. Verdachte zeide in Baarn niet te kunnen wennen. Het was hem daar te stil. De economische rechter„U hebt door uw optreden een smet geworpen op het Nederlandsche politiecorps. Het is een slag in het gezicht van iederen politieman, dat u hand en spandiensten verleende aan de onderwereld. Juist door u als politie chef is groote schade toegebracht aan de volksgemeenschap en dat kan niet zwaar genoeg worden gestraft.” De eisch luidde twee jaar met aftrek van voorarrest en verbeurdverklaring. De verdediger van van den Berg en Boender, mr. Dietz uit Baarn, pleitte cle mentie. De verdediger van Luschen, mr. van den Hemel, vroeg ook voor zijn cliënt clementie. Hierna wees de economische reenter vonnis. In deze zaak moeten wij, aldus spr., hard zijn Hier speelt het gemeen schapsbelang een te groote rol. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden en het publiek, dat zich voor een deel ver kneuterd heeft in de arrestatie van zulke belangrijke, figuren in Baarn, moet weten, dat de overheid hier streng weet in te grijpen. Het aanzien van de politie moet onder aile omstandigheden beveiligd wor den. Het vonnis tegen van den Berg luidde drie jaren tegen Boender twee jaar en tegen Luschen één jaar, allen met aftrek van de voorloopige hechtenis en verbeurdverklaring van de bij hen in be slag genomen goederen. OUD- DAME VOOR 35.000 OPGE LICHT Wegens oplichting en diefstal heeft de Haagsche rechtbank den 34- iarigen A H„ electrisch lasscher alhier, veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden met aftrev van preventief. H had in 1940 een bejaarde dame, voor wie hij in haar wonin’ aan den Kanaalweg werkzaam heden moest verrichten in verband met daar ontdekt ongedierte, door allerlei be- driegelijke voorspiegelingen bewogen tot afgifte van tezamen ongeveer 35.000. Met het geld had hij goeden sier gemaakt. Het O M had drie jaar gevangenisstraf tegen verdachte geëischt

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1