1943. van Duitsche tegenaanval in het gebied Kirowograd Donderdag 16 December. l«ö. 18670. in STADSNIEUWS LUCHTVAART KUNST EN LETTEREN BINNENLAND VOOR DE JEUGD SPORT IK HOU VAN HOLLAND... s Terreuraanval op Innsbruck Veertig jaar geleden WEGEN MET TWEE RIJBANEN Turksche kabinetszitting DE LEGITIMATIEKAARTJES VAN HET NED. ROODE KRUIS Britten lijden zware verliezen aan het Italiaansche front Van het Oostelijk oorlogstooneel BURGERLIJKE STAND Afhalen distributiebescheiden Redevoeringen van dr. Göbbels HAAGSCHE COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT beslissing en vacantie- p. Reuter meldt uit Ankara, dat men na een zitting van het Turksche kabinet, die gisteren gehouden is en 3 uur duurde, den indruk heeft, dat Turkije niet op het punt staat aan militaire operaties deel te nemen, en van dat ver- De uit het Jaar 1500 dateerende Blok* weersche wipmolen in den polder Alblasserdam. is geheel gerestaureerd en dezer dagen in gebruik genomen, (C.N.F.-Hof) front- van den politieke die zijn en Apeldoornschelaan, Appelstraat Vlierboomstraat tot Walnootstraat), Co- tot Es- Wie houdt er nu niet van zijn ge boortegrond? Wie is er nu niet gehecht aan de plaats, waar hij is opgegroeid? En wie zou het kunnen dulden, dat die grond eenmaal door den bolsjewiek vertrapt zal worden? Niemand! Geen enkele onder u. Maar wie staat er borg voor, dat dit nooit of te nimmer zal geschieden? Wie anders dan de soldaten van den Führer en onder hen ook de mannen van de Waffen-SS. Sluit u aan, meldt u bij de Waffen- SS of bij den Landstorm Nederland. Smit, onge- Meeuwsen. A. P. de Bruin, ongehuwde vrouw, 88 j. G, „Informations- Duitsch cen- De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtVan het Oostfront worden hevige Sovjetaanvhllen in verschillende sectoren gemeld, waartegen de Duitschers met succes weerstand boden. De pogingen van de Sovjets in het ge bied van Kirowograd door een om trek kende beweging deze stad af te snijden, acht men van Duitsche zijde voorshands verijdeld De Duitsche tegenaanvallen in dezen sector hebben den opmarsch der Sovjets die tot de aankomst der Duitsche reserves vrij diep de Duitsche stellingen hadden kunnen binnendringen, tot staah gebracht, alhoewel de strijd hier nog steeds voortduurt. De bolsjewieken stre ven er blijkbaar naar, met de troepen, die Tsjerkassy bezet hebben, in verbinding te komen. De Duitsche aanvallen ten Westen van Kief, die zoowel naar het Oosten als naar het Noorden gericht zijn, hebben tot nieu we terreinwinst geleid, ondanks het feit, dat ook de Sovjets in dezen sector aan vallen ondernemen. De Sovjettroepen zijn hier thans van den Westelijken oever van de rivier de Teteref verdreven. Een nieuw zwaartepunt van het front is het gebied van Sjlobin. het spoorweg- knooppunt halverwege Gomel en Bo- broeisk. Nadat de bolsjewieken sedert ge- ruimen tijd in den driehoek, gevormd door Prioet, Dnjepr en Beresina een sterke troepenmacht hadden geconcen treerd. zijn zij hier tot den van Duitschf zijde verwachten aanval overgegaan. Alle aanvallen konden tot dusver worden afge slagen. Evenmin hadden de Sovjetaanval- len ten Zuiden van Newel succes. Zij wer den alle na hevigen strijd afgeslagen Churchill ziek De plaatsvervangende Britsche minis ter-president, Attlee, heeft in het Lager huis medegedeeld, dat Churchill koude heeft gevat en bedlegerig is, In de lin- kerlong heeft zich een ontsteking ont wikkeld. Vacantiebons in het bouwbedrijf De centrale persdienst van het Neder- landsche Arbeidsfront meldt: De Gemach tigde voor den Arbeid heeft, mede op aandringen van het N.A.F., twee beschik kingen uitgevaardigd ten aanzien van de verplichte uitgifte van vacantiebons door alle bedrijfsvoerders in het bouwbedrijf, respectievelijk in het loodgieters- en fit- tersbedrijf. Dit beteekent, dat voortaan alle wer kers in genoemde bedrijfstakken boven hun loon een vacantiebon zullen ontvan gen. Toen indertijd de bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten voor den burger lijken en utiliteitsbouw en den water-, spoor- en wegenbouw algemeen verbin dend werden verklaard, waren de bepa lingen betreffende de verplichte uitgifte van vacantiebons hiervan uitgesloten. Ook voor het loodgieters, en fittersbe- drijf was de uitgifte van vacantiebons niet verplicht gesteld. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft in samenwerking met den Gemachtigde voor den Arbeid er thans voor gezorgd, dat de uitgifte van vacantiebons algemeen verplicht is ge steld, zoodat alle werkers in het bouw-, loodgieters- en fittersbedrijf bons zullen ontvangen. De beschikkingen zullen een dezer da gen in werking treden. Hierbij is nog be paald. dat de bedrijfsvoerders, die vóór den datum van inwerkingtreding van ge noemde beschikkingen geen bonnen heb ben verstrekt, gehouden zijn te rekenen van 1 Juli 1943 af zoo spoedig mogelijk, althans binnen twee weken na inwer kingtreding der beschikkingen, aan de thans in dienst zijnde werkers en dege nen. die bij hen van bedoelden datum af in dienst zijn geweest, alsnog bons te verstrekken. d. A. M. Tacoma geb. van der Zee, z. B. Reigwein geb. van Eek. z. E J. Verberckmoes geb. Schiller, d. K. J. Fontein geb, Rab, d. A. Vermeulen geb. van Koningsbruggen, d. M. P. de Brabander geb. van Rijn. d. D A. J, Zadelaar geb. Lodewijk, d. C. Th. A. R. Snel geb. Hondius van Gessel, d. K. van Oest geb. Heier, z. M. J. Aries geb. van Elewout. z. J. M. Wer ner geb. Genesis, z. A. T. Vluggen geb. Broeke. d. C. Harteveld geb. de Roode, z. P. C. Boerma geb. Offringa, d. en z. J. C. Groot geb Bezemer, z. N. van den Braajt Schaedtler geo. Frontzorgdag te Delft Zaterdag a.s. zal Delft in het teeken van Frontzorg staan. Overal zullen de roode bussen u worden voorgehouden, terwijl de WA des middags een marsch door Delft zal maken. De strijders, die zich aan de fronten voor ons aller toe komst hebben ingezet, hebben het recht, ook van ons offers te vragen. Steunt daarom Frontzorg Onze frontsoldaten strijden voor de toekomst van ons Volk en Vaderland. Zij strijden ook voor u GEEN BORDEN,TOCH RECHTS HOUDEN Voor het verkeer op wegen met twee gelijksoortige rijbanen golden tot voor kort twee verschillende regelingen. Was de afscheiding tusschen beide rijbanen een verhoogd middenpad of een midden- heuvel dan was zonder dat borden op die verplichting wezen het strafbaar op de linksche baan te rijden. Bestond daar entegen de afscheiding uit een vrije tram baan. een plantsoenstrook e.d., dan wa ren borden noodig om het berijden van de linkerbaan strafbaar te maken. Door de invoering van de wegenver keersregeling is het mogelijk gebleken dit onderdeel der verkeersregeling te vereen voudigen. Voor alle dubbele wegen onge acht den aard der afscheiding mits beide rijbanen duidelijk samen een weg vormen geldt de verplichting zonder borden, dat het rijverkeer op de rechtsche baan moet rijden Op de wegen, waar tot dusver borden deze verplichting aangaven zullen deze worden weggenomen: toch moet men er rechts blijven houden. De borden worden verwijderd van de Apeldoornschelaan, Appelstraat (van pernicuslaan (van Valkenboschkade Fahrenheitstraat)Dierenschelaan, camplaan Laan van Meerdervoort (van Azaleastraat tot Muurbloemweg), Loos- duinschekade en -weg (van Noord-West Buitensingel tot de Loosduinschevaart vormen deze samen één weg), de la Rey- weg, Thorbeckelaan Thorn Prikkerlaan, Troèlstrakade (van Fruitweg tot Erasmus- weg) Zuiderparklaan. Voor wegen met drie rijbanen geldt zonder borden, de regeling, dat op de middelste baan slechts motorrijtuigen mogen rijden. Al het overige z.g. lang zaam verkeer (fietsen, bakfietsen, hand karren, paardenwagens), moet op de uiterste rechtsche baan en daar ook in één richting rijden. Deze regeling geldt b.v. voor het Korte Voorhout, de Prinse- gracht, Brouwersgracht en het De Eerens- plein. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, IS Dec. Het Opperbevel van dé Weer macht maakt bekend Verscheidene aanvallen der bolsjewie ken op het bruggenhoofd van Cherson stortten in het geconcentreerde afweer vuur ineen. In het gebied van Kirowograd zetten onze troepen na het afweren van vijan- ê-ajke aanvallen hun tegenaanval voort en veroverden stormenderhand in weer wil van het taaie vijandelijke verzet vijandelijke plaatsen en belangrijke ter- reinsec toren. Aan de Pripjet vielen de bolsjewieken met steun van pantserwagens aan. Zij werden met zware, bloedige verliezen af geslagen. In het gevechtsgebied van Sjlo bin mislukten ook gisteren na heen en weergolvende gevechten alle doorbraak pogingen van den vijand. Ten Zuiden van Newel zijn zware af- weergevechten tegen de met superieure strijdkrachten aanvallende bolsjewieken gaande. Aan het Oostelijke front werden gisteren 76 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front ging de vijand gisteren aan weerszijden van Mignano met vrij sterke strijdkrachten tot den aanval over. De aanvallen werden afge slagen, waarbij talrijke pantserwagens werden stukgeschoten. Om een verloren gegane hoogte ten Noordwesten van Mignano wordt nog gevochten. Bij de voortzetting van hun in den Oostelijken sector met steun van pantserwagens on dernomen aanval leden de Britten ook gisteren zware verliezen aan menschen en materiaal. Een formatie Amerikaansche bommen werpers viel gistermiddag de stad Innsbruck aan. Door brisantbommen ontstond vooral schade in woonwijken en aan cultureele gebouwen. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen boven het RijnlandschWestfaalsche industrie gebied. BEVALLEN: M. Paape geb. Wingelaar, d. F. van Solingen geb. Westphaal, z. C. V. A. van der Horst geb. Degens, d. A. Westerbeek geb. Wildschut d. D. Bron geb. Ros, d. J. A. M H. Bax geb. Wijnant, d. M. H. de Jong geb. Funhoff, z. M. L. van Kleef geb. van Kempen, d A. M. Vermeer geb. Her mans, z. V. S. Weterings geb. Vaséri. geb. Gorthuis. d. A. van Rath, d. L. Brandt geb. Regout, d. N. Groen geb. Tak. d. L. Goldbach geb. Barend, z. J A Westhof geb. Franken, z. OVERLEDEN W F. Arnoldus man van J van der Pot, 78 j. H. Molema, weduwnaar van E. van Dooyeweert 76 j. W. J. Molhoek, dochter, 8 m. G. H. van der Wees, dochter 4 d. J. M. Beets, ongehuwde man, 58 J. C. M. Papst, weduwe van G. J. Baden, 90 j. J. Vos. man van A. C. Bouman, 85 j. J. Doorschodt, man van J. H. Usener, 59 j. G. Bensink weduwe van H, A. F. Harmsen 90 j. C. H. Vos, geschei den vrouw. 47 j. J. M. huwde man, 35 j. H. B ongehuwde vrouw, 53 j. - Knrbee, dochter, 16 d BEVORDERING VAN EEN FLINK PO- LITIEMAN In den nacht van 8 op 9 October 1.1. hoorde de hoofd wachtmees ter H. Meijer te Baflo (Gr.), toen hij van zijn dienst huiswaarts keerde, vlak bij zijn woning, dat er wielrijders pas- Afzwaaiende N.A.D.-lichting ontgint N.O.-polder De persdienst van den N.A.D. meldt: De oorlog maakt het noodzakelijk, dat met zoo groot mogelijke nauwkeurigheid alle beschikbare arbeidskrachten ingezet worden op de plaats, waar zij het noo- digst en het nuttigst zijn. Niet de vraag, wat ieder persoonlijk graag wil. maar hef belang van het volk en het Europeesche belang geven hierbij den doorslag. De afzwaaiende lichting van den Nederlandschen Arbeidsdienst is een niet te onderschatten hoeveelheid ar. beidskrachten. De Rijkscommissaris neeft, naar aan leiding van zijn waardeering voor het werk van de Arbeidsmannen een regeling getroffen, waardoor de Viltlaarzen voor den winter. De aan komst van kleeding en schoeisel voor den winter is een gebeurtenis, want door deze beschutting verliest de grimmige koude van den winter in het Oosten veel van haar kracht. (PK. Etzold-Wb-C.N.F.) hiervoor de Noordoost-polder aangewezen. Deze ar beid is zwaar en moeilijk. Hij eischt dus, dat er hard gewerkt wordt. Het is dus nu aan de Arbeidsmannen om door hun werk het bewijs te leveren, dat de liefde voor land en volk hun ernst is Zij wor den daarbij geholpen door de omstandig heid, dat zij kunnen werken binnen de eigen landsgrenzen en bovendien door het uitzicht op het te verwachten resul- aat van hun werk Arbeidsmannen na hun diensttijd niet naar Duitschland behoeven voor werk, doch in eigen land aan noodzakelijken arbeid in dienst van ons volk kunnen werken. Op de eerste plaats is Kerstfeest. volgen 30 en aan een Morgen van 8.3016.30 Groot Herto- ginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) de letters Seh t.m Ter Ooststraat 1 van „DIE JAHRESZEITEN” s Toonkunst heeft onder leiding van Johannes den Hertog in samenwerking met Residentie-orkest en solisten nog eens een uitvoering ge geven van Jos. Haydns oratorium „Die Jahreszeiten”, dat ondanks zijn respecta belen ouderdom bij een levendige, fris- sche vertolking ook in de moderne con certzaal zijn uitwerking nog niet mist. Het uit goede krachten bestaande koor is met het werk volkomen vertrouwd, zoodat het begrijpelijkerwijze daaraan naar de letter weinig is schuldig ge bleven. Met het wijnkoor werd zelfs een bijzonder knap staaltje van virtuoze koor. zangkunst geleverd. Ook het beschaafde klankgehalte viel te roemen. Corry Bys- ter heeft de dankbare Hanne-partij met mooie, goed gevormde stem en innemende voordracht voortreffelijk vertolkt. De tenor Frans Vroons debuteerde in de Lucas-partij bijzonder gelukkig. Intelli gent muzikaal en waar noodig virtuoos (groote winteraria) heeft hij met zijn aanmerkelijke vocale kwaliteiten bewezen ook voor den oratoriumstijl een bruikbare kracht te zijn. Ravelli handhaafde zijn gevestigde reputatie. Iets minder mezza- voce en wat scherper dictie zou zijn voor dracht nog meer relief hebben kunnen geven Een kleine ontsporing in het A- dur gedeelte der jachtaria werd handig weggewerkt Kan den beste overkomen. Hans Schouwman verzorgde de cembalo- begeleidingen der recitatieven stijlvol en muzikaal slagvaardig. Er was geestdrif tige applaus-reactie in de dichtbezette „Gebouw”-zaal. Met uitzondering van het terzet met koor,,So lohnet die Natur den Fleiss” werd het werk zonder pauze volledig gegeven. Mr. A J. F. J Jung. VOORDRACHT DR. PLUTZAR: In het kader van de NederlandschDuitsche Kultuurgemeenschap, werkgemeenschap den Haag, heeft dr. Plutzar in de zaal aan het Buitenhof een voordracht met lichtbeelden gehouden over het onder werp ..Nederlandsche kunst van Duit sche zijde bezien”. De heer Plutzar be gon zijn, vooral voor de Nederlandsche hoorders interessante causerie met er op te wijzen, dat hij niet de meening weer gaf van het Duitsche volk in zijn geheel, maar dat het slechts zijn eigen persoon lijke en niet zuiver-wetenschappelijke visie was. op wat hem als Duitscher het meest in de Nederlandsche kunst trof, waarover hij het dezen avond zou heb ben. Om te beginnen met de plastiek hierover wilde spr het slechts kort hebben daar deze kunst zich in den loop der tijden in Nederland niet tot hooge ontwikkeling heeft kunnen brengen. Hierna ging spr. over tot de architec tuur. Bij de profane architectuur is het vooral de eenvoud en soberheid, die het meest opvallen. Hier in Nederland, met zijn eigen klimaat, heeft men de mooi ste effecten verkregen door een regel matige vlakverdeeling en het juiste toe passen der kleuren van het gebruikte bouwmateriaal. Hierna besprak dr. Plut zar de schilderkunst. Niet Rembrandt, de grootste Germaansche schilder, aldus spr is door vele Nederlanders als den besten schilder beschouwd, maar Ver meer Dit is z.i. heel goed te verklaren gezien den Nederlandschen volksaard. In tegenstelling met Duitschland is in Nederland het heroïsche genre heel zwak vertegenwoordigd. De voordracht, met vele lichtbeelden toegelicht, werd met veel belangstelling gevolgd. JUBILEA Op 1 Januari herdenkt de heer J, Lukassen den dag. waarop hij vóór 25 jaar als schilder in dienst is getreden bij de 's Gravenhaagsche melkinrichting de Sierkan. Met een toepasselijk woord heeft de directeur van den Gem. Reini gingsdienst namens den burgemeester aan den werkman O. C. van Soldt de gebrui kelijke eervolle vermelding en gratificatie wegens 25-jarfgen diensttijd ter hand ge steld. Van len Kerstdag t/m 2 J a- nuari treedt het gezelschap Willy Derby op in het Gebouw voor K. en W. Oplossingen der raadsels; 1 De letter E. 2 Fee, ster, kers, teef; kerstfeest. 3. Hoogmoed. Nieuwe raadsels December. „Pinkeltje”, „Rozerood” „Ooievaar” mogen Woensdagmiddag één der loketten van ons Bureau prijsje komen, afhalen. Ter Ooststraat 1 van 9 tot 16 uur de letters SI t.m. Tor; van Nijenrodestraat 16 van 915.30 uur de letters Rug t.m. Sm. Men denke eraan de textielkaart V 115 (mannen en jongens van 15 jaar en ouder) mee te brengen. De houders van vetkaarten. die in aanmerking komen voor een toeslagkaart. moeten ook de oude kaart L 118 meebrengen. Zij ont vangen een nieuwe kaart L 401, bij in levering van bon 52 van de oude kaart. seerden. Bij onderzoek bleek hem 3 personen zich toegang wilden schaffen tot het distributiekantoor. Toen zij den politieman bemerkten, grepen ze naar hun revolvers en er ontstond een vuurgevecht, waarop de overvalplegers ijlings de vlucht namen, met achter lating van een geladen vuurwapen. Dank zij dit kordaat en doortastend optreden van Meijer bleven de in het gebouw aanwezige distributiebescheiden voor de bevolking van Baflo behouden. De di- recteur-generaal van politie beloonde hoofdwachtmeester Meijer door hem, te rekenen met ingang van 1 November, te bevorderen tot onder-luitenant Maandag werd deze promotie bekend gemaakt voor het front van het personeel der afdeeling Winsum. Hierbij hielden ver schillende politie-autoriteiten toespraken en brachten aan Meijer hulde. Uitreiking op verschillende plaatsen van de stad Door het Nederlandsche Roode Kruis worden voor kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar legitimatiekaartjes beschikbaar gesteld, die ten doel hebben herkenning van zoek geraakte kinderen, na bombardementen of in geval van plotselinge evacuatie, te vergemakke lijken. De oorlogsdagen in Mei 1940 heb ben bewezen, dat dit zeer gewenscht is. Bij de evacuatie van enkele plaatsen kwam het herhaaldelijk voor, dat kin deren van hun ouders verwijderd raak ten. Het kostte toen groote moeite en veel tijd om hen weer bij elkaar te brengen. Teneinde er voor te zorgen, dat zooveel mogelijk kinderen een kaartje krijgen, heeft de plaatselijke af- deeling den Haag van het Ned. Roode Kruis besloten de uitreiking van invul- formulieren, welke vooraf gaat aan de beschikbaarstelling van de kaartjes, niet alleen te doen plaats hebben aan het Bevolkingsregister. Goudenregenstraat 36 en van 912 en van 24 uur aan het secretariaat van de afd. den Haag van het Ned. Roode Kruis, Lange Voorhout 6. maar ook aan een tiental scholen welke verspreid ligt over den Haag en waar een post van het Roode Kruis wordt in gericht. De uitreiking van de formu lieren op deze posten geschiedt van 20 tot en met 24 December, van 912 en van 24 uur. De posten zijn gevestigd in de navolgende scholenschool Mei- doornstraat 1113; school Withuysstraat —hoek Arie Prinsstraat; Fröbelschool Ferd. Bolstraat 16; school Bloemfontein- straat 194: school van Merlenstraat 67; school Koningin Sophiestraat 19; school Weissenbruchstraat 190; school Galvani- straat 43; school Hoefkade 99: Parkflat Marlot, Offenberglaan 1 Deze posten zijn bestemd voor de ouders van niet schoolgaande kinderen en van kinderen, die een Fröbelschool bezoeken De schoolgaande kinderen ont vangen een rnvulformulier van het on derwijzend personeel. Wanneer dit is in gevuld door de ouders, wordt het opge stuurd naar het bureau van den Burger lijken Stand Schoolgaande kinderen ontvangen het legitimatiekaartje dat vervaardigd is van extra taai cellulose carton, na verloop van eenigen tijd van hun onderwijzer(es) Aan de ouders, die het invulformulier in de zittingslokalen, aan de Goudenregenstraat of aan hét secretariaat van de afdeeling den Haag aan het Lange Voorhout 6 hebben itige- vuld en ingeleverd wordt het kaartje over de post toegezonden Voor de legitimatiekaartjes is een be drag verschuldigd van f 0.10. dat dade lijk bij de aanvrage dient te worden voldaan. Aan mindervermogenden (zij. die geen gulden betaald hebben voor hun persoonsbewijs) worden de kaartjes gratis ter beschikking gesteld Aangezien de administratie te zwaar zou worden belast, gelieve men er rekening mede te Louden, dat schriftelijke en telefonische aanvragen niet in behandeling kun nen worden genomen. EEN INFORM ATORISCH CENTRUM: Woensdag is in Amsterdam onder leiding van dr. K. Müller een bibliotheek” geopend, een trum, dat op elk terrein van het Duit sche leven inlichtingen op aanvrage ver strek;. Aan deze bibliotheek is verbonden een discotheek en een inlichtingen archief, terwijl een afdeeling lichtbeelden en films in voorbereiding is. De instel ling is een onderdeel van de Centralstelle für Informationsbibliotheke in Berlijn. De bibliotheek telt thans 6000 boeken, welk aantal spoedig op 10.000 zal zijn ge bracht. De discotheek bevat ongeveer 9000 gramofoonplaten, van de barok tot de nieuwste muziek, met bijzondere platen voor muziekscholen, koren, etc. Het uit- leenen geschiedt gratis met vergoeding der verzendkosten, De instelling is ge vestigd Heerengracht 476. Amsterdam. LANDDIENSTVRIJWILLIGERS MET VERLOF: De N.S.B.-persdienst meldft: De ruim vijfhonderd leden van den .Na tionale jeugdstorm" die als vrijwilligers dienst doen in den Germaanschen land- dienst in het gebied DanzigWest Prui sen zullen, evenals verleden jaar, de Kerstdagen en de jaarwisseling in het ouderlijk huis doorbrengen. ONGEVALLEN: Bij het rangeeren op het terrein aan de Maaldrift te Wasse naar geraakte de 53-jarige controleur van de H.T.M v. d L. tusschen de tram wagens bekneld en brak zijn rechter bovenbeen. Hij werd vervoerd naar het Academisch ziekenhuis te Leiden. Op de Turfmarkt is gistermiddag de 74- jarige K J„ wonende aan de Nassaukade te Rijswijk, tegen een rijdend tram- rijtuig van de lijn WassenaarDen Haag opgeloopen. Hij kreeg een lichte hersen schudding en is vervoerd naar het zie kenhuis aan het Westeinde. JUWELIER BENADEELD: Door een ju welier uit de Spuistraat werd bij de po litie aangifte gedaan, dat op onverklaar bare wijze uit zijn winkel, een gouden sigarettenkoker van 1500 en een broche ter waarde van 300 zijn verdwenen INBRAKEN: Bij een inbraak in een groot handel aan de Prinsegracht werd een partij goederen, w.o. eenige paren schoe nen, ontvreemd. Ingebroken werd in een café aan den Zuid-Buitensingel. Ge stolen werden 49 liter sterken drank. WAARSCHUWING: Ten nadeele van een bezoeker van een badinrichting aan de Mauritskade werden een gouden polshor. loge en een portemonnaie met 40 gesto len. In verband hiermede wordt een ieder gewaarschuwd voor het achterlaten van waardevolle voorwerpen in kleedhokjes. Kosteloos kan men waardevoorwerpen aan de kassa van de inrichting afgeven VAN J.ADDER GEVALLEN: De 46-jar. C. B. uit de Deimanstraat viel bij het ramen zeemen van een perceel in de Elandstraat van een hoogte van acht meter van een ladder. Hij klaagde over inwen dige pijnen en werd overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. WAT EEN HAGENAAR MOET DOEN BIJ EVACUATIE: Bewoners van onze stad, die moeten evacueeren en de for maliteiten daarvoor afwikkelen aan een in hun wijk gevestigd filiaal van het ge meentelijk evacuatie-bureau. zullen daar ook ambtenaren aantreffen van het G.E.B het Gasbedrijf en de Duinwater leiding, ter behandeling van de aange legenheden voor stroom, gas en water D e 36-j arige wielrijdster H. M. C. van de ’s-Gravenzandelaan ge raakte in de Groote Marktstraat onder een vrachtauto. Zij kreeg een gecompli ceerde linkerbeenbreuk en werd opgeno men in het Rijks hospitaal Rijksminister dr. Göbbels heeft Dins dag de leiders van de rijkspropaganda- bureaux in vergadering bijeengeroepen, om hun een overzicht te geven van de politieke en militaire gebeurtenissen in het afgeloopen jaar en om hun nieuwe richtsnoeren voor hun practisch werk in de gouwen te geven. Het kan niet ontkend worden, zoo zeide dr, Göbbels in zijn rede, dat front en vaderland in het thans ten einde spoedende jaar aan buitengewoon zware belastingen hebben blootgestaan. Ter wijl aan de fronten de heldhaftig strij dende Duitsche soldaten alle vernieti gingsplannen van den vijand verijdelden, heeft het vaderland zich hun waardig betoond, door tegenover de tot een bru tale hevigheid opgevoerde luchtterreur en het hiermede gepaard gaande zenuw- offensief der vijanden van Duitschland een welhaast bewonderenswaardige hou ding aan te nemen In de afgeloopen maanden heeft het Duitsche volk welis waar wonden en litteekens gekregen, doch het staat onwrikbaarder dan ooit en is voor de laatste beslissing tot het uiterste bereid. Vervolgens schetste de minister de uit de verkorting van de Duitsche linies voortspruitende illusies vijand over een militaire en ineenstorting van Duitschand thans gelaten het mislukken plannen en de ongebroken militaire economische kracht van Duitschland moet constateeren. In Moskou Cairo en Teheran probeerden de vijanden van Duitschland zich te verzoenen met den nieuwen toestand. Naar uit de nietszeg gende communiqué’s over deze confe renties echter is gebleken, blijft hun geen andere weg over dan de beslissing te zoeken in een wanhopige poging om een invasie op het continent te ondernemen, die voor hen gepaard zal gaan met ge weldige offers aan bloed en over den afloop waarvan na Duinkerken Dieppe geen twijfel kan bestaan. In het verdere verloop van zijn rede sprak de minister over kwesties betref fende den luchtoorlog. Aan de hand van enkele voorbeelden bewees spr„ dat net Duitsche volk het ook met de moeilijk- ste problemen weet klaar te spelen, waarvoor het als gevolg van den Brit- schen fosforoorlog tegen vrouwen en kinderen geplaatst wordt, en dat het weerstandsvermogen van het Duitsche volk in de vuurzee na een terreuraanva1 gestaald wordt. „Wanneer de eindoverwinning behaald is, zoo besloot dr. Göbbels, zullen leed en nood, die de vijand over ons bracht, spoedig overwonnen worden Blijvend voor de geschiedenis is alleen de hou ding. waarmede wij onze vrijheid ver dedigen. In deze weken en maanden schrijven wij een roemvol hoofdstuk van onze geschiedenis.’' Rijksminister dr Göbbels neeft gis teren voor de leiders der Berlijnsche economische wereld een redevoering uit gesproken over de beginselen en metho des der Duitsche politieke en militaire oorlogvoering ?’a een terugblik op de afgeloopen maanden zette spr voor de op verantwoordelijke posten in het Ber lijnsche economische leven werkende mannen, de krachten uiteen die de ont wikkeling van het komende oorlogsjaar op beslissende wijze zullen beïnvloeden Daaruit concludeerde hij. dat er stellige kansen uit voortvloeien voor de over winning der Duitsche wapens SchermenIn de schermzaal Gijsberti te Leiden organiseerde het district Zuid- Holland van den Ned Amat Scherm- bond een personeelen wedstrijd sabel voor schermers, die op nationale wed strijden nog geen len, 2en of 3en prijs hebben behaald. Dertig deelnemers kampten in een voorronde en demi-finale om een plaatsje in de finale, waarin J. A. Zoet ongeslagen de eerste plaats verwierf met 7 gew. part. 14 ontv. treff., 28 geg treff.. gevolgd door H ter Weer met 52024. 3 J. Kuypers 421—18. 4. L. Dijksman 42424, 5. A. J. Hoe- vers 319—22, 6. B. Haneveld 22522, 7 J v Jole 2—25—21, 8. P Erades 1—27—16 VoetbalDe vereeniging Terlaak zal ffi den vervolge haar thuiswedstrijden spelen op het terrein van Paraat aan den Leij weg. Schaken Dr. Max Eu we speelde te Zaandam simultaan aan 25 borden. In nauwelijks 3 kwartier won hij alle par tijen. Schonken de Wrights de wereld het vliegtuig Vandaag den dag flitsen de sierlijke, maar venijnige jagers met donderend ge raas door de lucht met snelheden van 600 en meer k.m. per uur; zware bom menwerpers. getrokken door duizenden P.K.’s, dreunen over onze hoofden met vele tonnen dood en verderf zaaienden last; geweldige transportvliegtuigen, beladen met tanks, vrachtauto’s of troepenonder- deelen vinden feilloos hun weg over vele honderden kilometersvernuftige instru menten nemen goeddeels de zware taak van den bestuurder over in tij en ontij, in storm, in regen en in mist; de radio bindt den reuzen-vogel over enorme af standen met het nest waaruit hij is opge stegen Wie dat bedenkt, zal het moei lijk vallen zich te realiseeren, dat de vliegerij in de eerste jaren van deze eeuw nog min Of meer een utopie was. En toch is dat zoo, want eerst morgen vóór 40 jaren. op 17 December 1903, on derging het vliegtuig den doop 1 Duizenden jaren was al gezocht naar de vervulling van den wenschdroom te kun nen vliegen als de vogels. Er zijn in den loop der eeuwen vele pogingen gedaan, maar pas in de tweede helft van de vo rige eeuw deed men de eerste wankele stapjes in de goede richting ten aanzien van het vliegen met apparaten zwaarder dan de lucht. In 1884 maakte de Ameri kaan John Montgomery vluchten van eenige honderden meters, maar dat was minder vliegen dan glijden, want hij liet zich met een z.g. zeilvliegtuig van een heuveltop omlaag glijden. Zeven jaar later gelukte dit ook aan den Duitscher Otto Lilienthal. Deze nam zijn taak se rieuzer en meer wetenschappelijk op. Hij ondernam tusschen 1891 en 1896 onge veer 2000 proefnemingen met zijn zweef toestellen en daaruit putte hij de voor de luchtvaart onontbeerlijke kennis. Hij bouwde ook een apparaat met een klei nen, maar krachtigen explosie-motor en waarschijnlijk zou hem de eer ten deel zijn gevallen het allereerst werkelijk te hebben gevlogen indien de dood hem in 1896 niet had weggerukt. Het verdient vermelding, dat het ongeluk, dat een ein de aan zijn vruchtbaar leven maakte, niets uitstaande had met de motorvliegerij het gebeurde bij een gewone zweefvlucht en werd vermoedelijk veroorzaakt door ge brek aan stabiliteit. Het werk van Lilien thal werd voortgezet door Pilcher die daarbij ook het leven verloor door Chanute en de Amerikaansche predikants- zonen Wilbur en Orville Wright. De Wrights waren ook begonnen met glijvliegtuigen en toen zij het daarmede een eind hadden gebracht, besloten zij in 1903 een lichten benzinemotor jn hun twee- dekker-glijvliegtuig te bouwen in de hoop aldus eindelijk werkelijk te kunnen vliegen. Op 17 December 1903 was het groote oogenblik daar. In alle stilte werd de proefneming te Kitty Hawk aan de Amerikaansche kust gedaan enzij slaagde! Wilbur Wright was 12 sec. in de lucht gebleven Er werden dien dag nog drie starts gemaakt en de langste vlucht bedroeg... 59 sec., waarin 260 meter werden afgelegd Het waren dus welis waar nog maar kleine sprongetjes, doch de basis was gelegd. Ijverig werkten de Wrights door en fn 1905 legden zij reeds 39 k.m. in 38 min. af, hetgeen voor dien tijd een heele prestatie was Daar de gebroeders steeds de openbaar heid hadden geschuwd, werd het sensa tioneel bericht van de eerste vlucht eenigszins gewantrouwd, vooral in Europa, waar men het zoo’n beetje als Amerikaan, sche humbug beschouwde. Maar toen de gebroeders later naar ons werelddeel kwamen en met hun vernuftig apparaat demonstreerden, week alle twijfel en sedert dien genieten zij de eer, welke zij zoozeer verdienen. Veertig jaar geleden schonken zij de wereld het vliegtuig. Nieuwe regeling voor de Centrale Keukens Het curatorium van de Centrale Keu kens heeft besloten om wijziging te bren gen in de vporwaarden. waaraan voldaan moet worden, om deel te kunnen nemen aan de centrale keuken-voedlng. Tevens komt met ingang van 1 Jan- 1944 de deelneming k 30 ct. per portie te verval len, zoodat alleen de prjjs van 10 ct. per portie gehandhaafd blijft. óm in aanmerking voor deelneming aan de centrale keuken-voeding te ko men, moet het inkomen van den aan vrager beneden een bepaalden norm lig gen. Deze norm is niet in alle plaatsen gelijk. De Nederlandsche Volksdienst is aangewezen om te bepalen of een aan vrager voor deelneming in aanmerking komt. Bovenvermelde norm is niet van toe passing op; le. de gezinsleden van die vrouwen, die werkzaam zijn in de indus trie e.d., en hierdoor niet in staat zijn warme maaltijden te bereiden; 2e. al leenwonende personen, eveneens niet in staat zelf warme maaltijden te bereiden. Aanvraagformulieren voor deelneming aan de Centrale Keuken zijn te verkrij gen bij de buurtschapshoofden van den Nederlandschen Volksdienst, alsmede de N.V.D.-kantoren en aan de uitdeel- posten van de centrale keukens. Voor nieuwe deelnemers aan de cen trale keuken-voeding wordt medege deeld, dat per week ingeleverd moet worden aan distributiebonnen: 1/5 bo ter- resp. margarinebon en 1 A-aard- appelbon per persoon. Ten aanzien van de inlevering van den 1/5 boter- resp. margarinebon wordt bekend gemaakt, dat hiervoor afgegeven kunnen worden tien 1/50 boterrantsoenbonnetjes (hotel- bonnetjes). Indien men een halven boter- resp. margarinebon afgeeft, ontvangt men C K-wiselbonen terug, welke alleen voor de Centrale Keuken gebruik! kun nen worden. De deelnemer kan verzoe ken om het tegoed in 1/50 botorbon- netjes terug te ontvangen, hetgeen ge schiedt, indien deze voorradig zijn.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1