1943. -sr in Nieuwe Sovjetaanvallen afgeslagen Vrijdag 17 December. No. 18671. BINNENLAND KUNST EN LETTEREN SPORT AGENDA STADSNIEUWS De Sovjetverliezen 1939-1944 ONDERWIJS EEN HALF KILOGRAM APPELEN PER PERSOON Afweergevechten bij Venafro duren voort Afhalen distributiebescheiden De prijs voor de spijsolie FAILLISSEMENTEN VERDUISTEREN Van 16.30—8.30 u. GOUDEN JUBILEUM: ONDER TRAM GERAAKT EN GEDOOD Roosevelt weer in Amerika terug KERSTVAR1ETE IN SCALA De herbouw van de Duitsche steden Bedrijfssluiting tusschen Kerstmis en Nieuwjaar op Berlijn De luchtaanval op Bari Terreuraanvallen op Bremen en Berlijn; 38 bommenwerpers neergeschoten Weer een terreuraanval En waarom gij niet? BURGERLIJKE STAND COURANT IQOkm Srnjel 3wei S Dniepro- getrwwk UITSCH WEERMACHTBERICHT likopol jt ■rek< 4361 Kaart van P«lt bruiken. In zoo’n geval kan door den ver. de De Kerstboomen. markten te den Haag zijn weer begonnen. (C.N.F.-Meyer) Catroux aangekomen. Volgens radio Algiers is generaal Per vliegtuig weer te Beiroet Daar mevrouw Gandhi driemaal ach tereen een hartaanval heeft gehad, over weegt de Britsch-Indische regeering om haar vrij te laten. een van de en de van 19 stukge- Kriwoi-Rog 1 Saporosjel dan 46 14 u - - Capitol. 14 U. - HAAGSCHE tot terreuraanval op ^Berlijn in den afge- vliegtuigen zijn Morgen van 8.3012.30 Groot Herto- ginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) de letters Tes t.m Vee Ooststraat 1 van 9 tot 12.00 uur de letters Tos t.m. einde U van Nijenrodestraat 16 van 912.00 uur de letters Sn t.m. Tor. Men denke eraan de textielkaart V 115 (mannen en jongens van 15 jaar en ouder) mee te brengen. De houders van vetkaar- ten die in aanmerking komen voor een toeslagkaart, moeten ook de oude kaart L 118 meebrengen. Zij ontvangen nieuwe kaart L 401. bij inlevering bon 52 van de oude kaart. Dezer dagen zijn in een officieele publicatie van den Gemachtigde voor de Prijzen de prijzen voor de extra- spijsolie bekend gemaakt. Nu gebleken is, dat sommige fabrikaten hooger zijn geprijsd dan de officieele prijs van ƒ1.10 per flesch van 4 rantsoenen, wordt er met nadruk op gewezen, dat aflevering slechts mag geschieden tegen den offi- cieelen prijs. Winkeliers en grossiers zullen van hun leverancier over het eventueel te veel gefactureerde een credit-nota ontvangen. Opgeheven het faillissement van G. Bonneveld, te Scheveningen, Churchills ziekte Een groote geruststelling heeft heden morgen te Londen het nieuwe bulletin over Churchills ziekte teweeg gebracht, meldt S.P.T. In het doktersrapport wordt gezegd, dat de premier den nacht van Donderdag op Vrijdag goed heeft doorgebracht en dat zijn toestand zich verbetert. De ernstige ziekte van Churchill had vele Engelschen bezorgd gemaakt en de staatspapieren op de beurs liepen terug. Officieele kringen trachten het volk gerust te stellen, door er op te wijzen, dat er van direct gevaar voor het leven van Churchill absoluut geen sprake is. Velen vragen zich af, waar de zieke vertoeft. Uit het feit, dat het bulletin mede-onderteekend is door den chef- legerarts Pulvertaft, chef van het cen trale pathologische laboratorium der Britsche strijdkrachten in het Midden oosten, meent men te kunnen opmaken, dat de premier zich nog in het Midden oosten bevindt. Algemeen verwacht men in Engeland, dat de premier, die 69 jaar is, met zijn ijzeren natuur zijn ziekte te boven komen zal, alhoewel, zooals b.v. de „Times” schrijft, een tweede longontsteking bin nen enkele maanden toch wel te denken geeft. Maan: 17 Dec. onder 12.22 u„ op 22.19 u.; 18 Dec. on der 12.46 u.. op 23.23 u. (19 Dec L.K.) De verstrekking van extra-rantsoenen brandstof en gas en electriciteit voor en na een bevalling Omtrent de extra-rantsoenen Brand stof, welke men vóór een bevalling kan verkrijgen en de extra-rantsoenen gas en electriciteit voor hen, die hoofdzakelijk op gas of electriciteit koken, heerscht nog veel misverstand. Daarom volgt hieronder hieromtrent nog eens een uiteenzetting. Veertien dagen vóór den vermoedelijken datum van de bevalling mits deze be valling gedurende het winterstookseizoen zal plaats hebben kan men op het dis tributiekantoor een aanvraag indienen ter bekoming van een eenheid extra vaste brandstoffen. Men ontvangt dan vóór den vermoedelijken datum van bevalling een rantsoenbon voor één eenheid vaste brandstoffen. De daarop leverbare brand stoffen moet de kolenhandelaar bij voor rang afle veren. Indien noodig kan men in plaats van deze eenheid vaste brandstoffen gas of electriciteit verkrijgen. Men dient hier van bij het indienen van de bedoelde aan vraag kennis te geven aan den distributie, ambtenaar, die in dat geval een bewijs afgeeft, dat op het gas- of electriciteits- bedrijf moet worden ingeleverd, Koos men gas in plaats van de eenheid brand stoffen, dan zal men de beschikking krij gen over 75 m3 gas extra, had men elec triciteit noodig, dan krijgt men de be schikking over 210 kwh extra. Vervolgens kan men van den dag der bevalling af gedurende 15 maanden be schikken over 30 m3 gas of 120 kwh elec triciteit per periode voor de babywasch. In principe worden deze extra-rantsoe nen uitsluitend verstrekt aan de verbrui kers, die hoofdzakelijk op gas of electri citeit koken, en wel het rantsoen van 30 m3 gas aan hen, die op gas koken en het rantsoen van 120 kwh aan degenen die uitsluitend electrisch koken. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen, dat het door de aanwezigheid van een electrischen boiler of een gas- geyser economischer is, om, in plaats van gas, electriciteit of omgekeerd te ge bruiker (in overleg met de betrokken gas. en electriciteitsbedrijven) een regeling worden getroffen, waarbij zooveel mo gelijk rekening houdend met den wensch van den verbruiker electriciteit in plaats van gas of gas inplaats van elec triciteit voor de babywasch wordt ver strekt. Zij, die voor kookdoeleinden uitsluitend vaste brandstoffen gebruiken, komen niet in aanmerking voor extra-brandstoffen in plaats van gas of electriciteit voor de babywasch. PAARDEN FLINKE MAATREGEL: Wij lezen in het Officieel Bulletin van het Centraal Be stuur voor het Draf- en Renwezen, dat de eigenaar en amateur-rijder J. Ver- kade is uitgesloten van het drafwezen en hem de toegang tot alle banen is ont zegd. Tevens zijn alle hem toebehooren- de paarden gedisqualificeerd. Deze maat regel houdt verband met een gebeurtenis op j.l. Zondag, waarbij het paard Dun can Scott als eerste aankwam, doch we gens onregelmatig draven werd uitge schakeld. Een deel van het publiek pro testeerde toen op schandalige wijze tegen duze beslissing, ja zelfs zijn leden van het draverij-comité bedreigd. De eigenaar van het paard schijnt in combinatie met anderen een afspraak te hebben gemaakt, die tegen de sportiviteit indruischt, zoo- dat tengevolge daarvan het Centraal Be stuur niet heeft geaarzeld in te grijpen. RADEN VAN BIJSTAND Overeenkom stig het bepaalde in het besluit tot in stelling van een Centraal Bestuur van het Draf- en Renwezen zijn voor het jaar 1944 benoemd in den Raad van Bij stand voor het Drafwezen en de Draver- fokkerijjhr H. v. Baerdt van Sminia, D F. Beekhoven, J L. Bolt en ir W. F. Gerherdt; in den Raad van Bijstand vo-4 het Renwezen en de Volbloedfok- kerij mr. E. G. van Bisselick, L. J. H. Englebert, dr. M. H. P. M. Eysvogel en ir W. F Gerhardt, meldt het „Officieel Bulletin”. STEEN TEGEN HET HOOFD: Op 9 Dec. te omstreeks 20 uur werd de 17-jarige J. F„ wonende in den Haag, bij de Hoorn brug te Rijswijk tengevolge van een stoeipartij waarbij met steenen werd ge worpen, door een steen aan het hoofd geraakt en zoodanig gewond, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overge bracht. De kapitein van politie te Rijs wijk, Heerenstraat 77, verzoekt den om streeks 14-jarigen jongen, die na de stoei partij haastig is weggeloopen, zich aan zijn bureau te melden tot het geven van inlichtingen. Gisteravond tegen half acht is op de Koningskade bij het Bezuidenhout de 29-jarige mej. J. A. W Th., wonende aan de Laan van Meerdervoort. toen zij uit een nog rijdenden wagen van lijn 3 wilde stappen, onder de tram geraakt. Mat een verbrijzeld bekken is het slacht offer naar het ziekenhuis in het West- einde gebracht. Vannacht is zij aan de bekomen ver wondingen overleden. son geb. den Duik. z. J. Brugmans geb Peelman. d. P. G. M. van der Lans geb van den Ende. d. A. P. M, Houdé geb. Köhler, z. M. Kroeze geb Koedood. z. N. Zandvliet geb. Bos. d OVERLEDEN: G. J. Riswiek, zoon, 11 m. M. Roosenburg, weduwnaar van M. van Heusden 87 j. A. Frankfort, doch ter, 3 j. J. J. M. Zuiderwijk, zoon, 15 m. J de Zeeuw, zoon, 12 j. D. Postma, vrouw van J. C. Niemöller, '54 P. W van den Berg, man van M. J. A. Haket, 83 j. F. van den Burg, weduwnaar van A M. Toonen, 81 j J. H. Muller, zoon. 2 j J. de Roo, weduwnaar van E. Vliegenthart. 80 j. D. M Hoogenraad, vrouw van A. Boe- rema, 30 j. R. Humberg, weduwe van H L. de Haas, 96 j. R. A. Schoonhoven, zoon, 5 j. W. J Kuiper, vrouw van B. Jol, 59 j. Volgens een bericht uit Washington is president Roosevelt van zijn conferen ties in het Midden-Oosten in de Ver. Staten teruggekeerd. In de mededeeling wordt echter niet gezegd, wanneer en waar hij geland is. Roosevelt heeft enkele uren vertoefd op de Azoren. Zijn vliegtuig moest we gens motorpech op het eiland Terceira noodlanden om de schade te herstellen ken. Aangehouden is de 22-j a r i g e loopjongen J. J. S die ten nadeele van een bewoner van de Galvanistraat, boe ken had ontvreemd. VOETBAL GEEN JUNIORENWEDSTRIJDEN: Alle voor morgen vastgestelde juniorenwed strijden der Haagsche afdeeling van den N.V.B. zijn afgelast. DE WEDSTRIJDEN VAN DEN N.V.B. Ten aanzien van het doorgaan der com petitiewedstrijden in den N.V.B. op Zondag a.s. wordt tevoren door den competitieleider geen beslissing genomen. Deze beslissing wordt dus overgelaten aan de plaatselijke consuls, die de ter reinen moeten keuren. KORFBAL ZONDAG GEEN N.K.B.-WEDSTRIJDEN 9 Alle competitie-wjedstrijden van den Ne- derlandschen Korfbalbond, voor a.s. Zon dag vastgesteld, zijn afgelast. Ten aanzien van de Afdeeling den Haag wordt mor gen een beslissing genomen. De adspiran- tenwedstrijden van morgen (Zaterdag) gaan niet door. ZATERDAG 18 DECEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant” Voordracht over„Mars, Jupiter en Sa- turnus”. 15.45 u. Bethlehemkerk. Kerstconcert door Alex Schellevis. orge’. m.m.v. Willem Ravelli, bas. 15 u. Kerk Ken\pstraat. Kerstwijding m.m.v. het Jeugddienstkerkkoor o.l.v. Paul Pul. Solisten Annie Stemfoort. zang en Henk Herzorg, orgel. 15 u. Stadsschouw burg. „Elga” 19 u. Princesse Schouw- burg Gyges en zijn ring” 17.30 u. Geb. v. K. en W. Einduitvoering Rijks- conservatorium voor muziek Diligentia. „Anika” 14 30 u. Kindermatinée „Tom Poes”. City. Revue „Première”. 17.30 u. Scala. Kerstvariété 18 u. W r VERKLARING VAN STIMSON De Amerikaansche minister van Oorlog, Stimson, heeft verklaard, dat de Duitsche luchtaanval van 2 Dec. op de haven Bari groote schade heeft veroorzaakt. Twee munitieschepen zijn getroffen en in de lucht gevlogen, waardoor zware branden zijn ontstaan De Geallieerde scheepvaart in de haven werd zwaar benadeeld Onder de vernielde Geallieerde handelsschepen bevinden zich 5 Amerikaansche. Volgens een bericht van geloofwaardige zijde zijn in totaal 17 Geallieerde sche pen tot zinken gebracht. Bovendien zou den 1000 man zijn gedood o.m. 37 Ame rikaansche matrozen. De aanval heeft slechts enkele minuten geduurd en werd uitgevoerd door 30 bommenwerpers die zeer laag en snel vlogen. Naar het schijnt hebben zij de verdediging verrast. In officieele kringen te Washington be staat geen neiging te ontkennen, dat het een ernstige slag is geweest. In de gevechten ten Westen van Kief en door Duitsche tegenaanvallen van het gebied van Sjitomir uit vernietig den de Duitsche troepen, naar het D.N.B. verneemt, in de periode van 3 November tot 13 December alleen al 3 bolsjewistische infanteriedivisies, 3 cavalerie-divisies, 1 cavaleriecorps en 2 pantserbrigades. De bolsjewieken leden voorts bij de gevechten ongewoon zwa re verliezen aan menschen en mate riaal. Alleen in de periode van 3 No vember tot 13 December verloren zij rond 8500 gevangenen, meer dan 20.000 dooden. meer dan 1000 pantserwagens, rond 500 stukken geschut, meer 1800 pantserafweerkanonnen en stukken luchtdoelgeschut. Distributie begint Maandag a.s. De bedrijfsgroep voor groenten en fruit heeft besloten in de laatste dagen van dit Jaar voor de inwoners van ’s-Gravenhage. Voorburg. Rijswijk. Wassenaar en Leidschendam een half kilogram appelen per persoon beschik baar te stellen. Zij kunnen deze koopen bij den winkelier, bij wien zij hun groentenbon 13e periode hebben inge leverd. De distributie van deze appelen is in handen van het Plaatselijk Verdee- lingskantoor te 's-Gravenhage en zal Maandag a.s. beginnen. Het is niet mogelijk alle groentehan delaren tegelijkertijd te bevoorraden, maar binnen veertien dagen kan ieder zijn appels hebben gekocht. De kleinhandelaren zijn verplicht op den aangewezen dag de hun toegewezen appelen af te halen en ze den volgenden dag te verkoopen. In hun étalage moeten zij duidelijk zichtbaar voor het publiek op straat op een bord bekend maken, dat voor hun ingeschreven klanten een half kilogram appelen verkrijgbaar wordt ge steld en tegen welken prijs. Zij, die geëvacueerd zijn, moeten hun appelen halen bij dien kleinhandelaar, waar zij hun bon 13 hebben ingeleverd Het publiek wordt verzocht op de vol gende punten te letten: 1 Men betale niet meer dan de voor appelen vastgestelde maximumprijzen 2. Indien men nè 1 Januari nog geen appelen heeft gekregen van uw leveran cier wordt men verzocht zich schriftelijk te wenden tot het Plaatselijk Verdeelings- kantoor, .Marktweg 144, 's-Gravenhage. Het ligt in het voornemen over eenigen tijd nogmaals een hoeveelheid van een half kilogram appelen beschikbaar te stellen. JACK HAMEL EN W. WAGEMANS: In den kunsthandel Plaats wordt een ten toonstelling gehouden van werken door Jack Hamel en W, Wagemans. Hamel exposeert'in de beide voorzalen. Zijn werk is zeer verschillend hij heeft hier enkele stillevens hangen, ook een zeer groot („Atelier”), dat mooie kwaliteiten bezit, maar in sommige zijner stadsge zichten heeft hij sterke inzinkingen, die het totale peil van zijn werk aantasten. Het is merkwaardig hoe weinig zelfkennis en zelfcritiek uit deze inzending spreekt. Zijn atelierstilleven, veldbouquet en cer- bera’s plus de mooie schildering van een zwarte vrouw behooren tot zijn beste werk, In de achterzalen worden teekenin- gen geëxposeerd van W. Wagemans, op vallend knap en kundig werk, technisch vaardig en van een verrassende allure. „Boogschutter” een juweel van een vrou wenportret, „Rattenvanger van Hameien”, enz. zijn stuk van stuk in compositie en uitwerking gave, wonderlijk mooie en prachtig verantwoorde werkjes. Men blijft geboeid toeven. Een naam, dien men goed doet te onthouden. B. van Eysselsteijn. Ben Rooyaards zal voor de eerste maal bij het tooneelgezelschap van den Stadsschouwburg te Amsterdam op treden in Vondel’s „Gysbreght van Aem. stel” op Nieuwjaarsdag. Hij zal de rol van broer Peter spelen. De Amsterdamsche Opera geeft van „Rigoletto”, opera van Verdi, een herhaling in het Gebouw voor K. en W. op Donderdagmiddag 23 December a.s. BEGRAFENIS DR. J. B. BESANCON In aanwezigheid van vele collega’s en oud-leerlingen is gistermiddag op Oud Eik en Duinen het stoffelijk overschot van dr. J. B. Besancon, oud-leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H.B.S. aan de van den Boschstraat ter aarde besteld. In de aula hebben o.m. het woord gevoerd de heeren J Met- trop. ondervoorzitter van de examen commissie Fransch M.O., A. van Oud- heusden. namens de vriendenclub en mr. dr Donker Curtius, voorzitter van de Ned. Ver voor Avondonderwijs in het Fransch. Sprekers wezen er op. dat dr. Besangon een buitengewoon begaafd man was. die veel gedaan heeft voor het onderwijs in de Fransche taal. De dochter van den overledene heeft, voor dat er gesproken werd, gezongen „lm Abendrot” van Schubert, waarna schoonzoon gedichten oplas uit den ge dichtenbundel van dr Besangon Inlichtingen zijn te beko men aan den recherchepost Buitenhof 19, - -.. over een zwart lederen heerenportemon- ^lye een gratificatie, diverse bloemstuk- naie inhoudende o a. een glad gouden heerenring, waarin gegraveerd de naam ,,Lien”. De portemonnaie werd verrr. re delijk in het begin van deze maand bij het ziekenhuis aan den Zuidwal verloren. Scala presenteert voor de eerstkomende dagen het traditioneele Kerstvariété. Het wordt aangekondigd als een raketpro gramma en inderdaad is het tempo, waarin het wordt afgewerkt verbluffend, doch’, wat meer telt de kwaliteit laat ook niets te wenschen over. In bonte verscheidenheid dienen de nummers zich aan Adembenemende acrobatiek brengen de twee vrouwelijke Bosco’s op een fiets en nog gedurfder zijn de toeren aan de trapeze van Raymonde de vrouwelijke Tarzan Dan volgen het balanswonder Berry, de krachtige Thomasons en het met gratie uitgevoerde optreden van de Brions, die ook al excelleeren in de moei, lijke kunst van lichaamsbeheersching en spierkracht. Treblas. de man met de sta len schouders is een anatomisch griezel- geval. Ter afwisseling steken Kees Pruis en Coos Speenhoff jr. elkaar naar de kroon met ernst en luim in liedjes anecdoten Voorts dienen genoemd vermakelijke gedresseerde kaketoes Fanny Nomano Het rijk beladen pro gramma vermeldt verder zang door den tenor Rolfo. snelteekenen door Maxtini, Servante die sigaretten en muntstukken voor den dag goochelt om jaloersch op te worden, het uitstekende komieke dans paar Brook en Rosfield, Fantasio, een amusante rijwielhersteller en de mond- orgelvirtuozen. de Luciano’s. De goed ge vulde zaal betuigde op duidelijke wijze haar ingenomenheid met het vele goede. DIVERSE EXAMENS: Duitsch MO. A. Geslaagd huisakte o.a. A. A. van Bijs- terveld en mej. C. Cossee. beiden den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS: Delft. Ing. ex. voor scheepsbouwk, ing. F. W. En- dert. d. M A. E. de Groen geb. Parlevliet z. G. Drent geb. Baas, d B. H. In „Das Reich” bespreekt Hans Schwarz van Berk uitvoerig steden- en woningbouwkundige kwesties. Uitgaande van het feit, dat in alle oorlogen de par ticuliere woningbouw voor andere werk zaamheden heeft moeten wijken, zegt hij, dat er in het 5de oorlogsjaar in Duitsch- land nog steeds ongeveer een millioen menschen in het bouwbedrijf werkzaam zijn hetgeen volgens hem bewijst hoe in tensief in Duitschland verdedigingsbouw- werken uit den grond gestampt worden. I1ei 1 TCT.-tlr>12114. Speer opgedragen de plannen voor wederopbouw der vernielde steden hand te nemen en deze heeft in In verband met de huidige bijzondere situatie in het bedrijfsleven is bepaald, dat alle bedrijven op de in de periode van 23 December 1943 na beëindiging der werkzaamheden tot en met 2 Ja nuari 1944 gelegen werkdagen zullen moeten zijn gesloten, behoudens de hierna te noemen uitzonderingen 1. Bedrijven, welke zich bezighouden met het voortbrengen van grondstoffen, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 2. Openbare nutsbedrijven, gas-, water, leiding- en electriciteitsbedrijven; 3. Bedrijven, welke voor de voedselvoor ziening werkzaam zijn, voorzoover zij niet door het betrokken bedrijfsschap schriftelijk zijn aangewezen om gedurende genoemde periode of een gedeelte daar van te sluiten; 4. Continu-bedrijven, waarbij tijdelijke sluiting schade aan de outillage of aan de in bewerking zijnde goederen zou veroor. zaken, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 5 Bedrijven, werkzaam op het gebied van het personen, en goederenvervoer; 6. Bedrijven, welke zich met den détail- handel bezighouden, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 7. Bank- en verzekeringsbedrijven; 8. Bedrijven, welke rechtstreeks door de bevoegde Duitsche instanties worden aan. gewezen. Door de voorgeschreven arbeidsrust zal geen vertraging bij het laden en lossen van verkeersmiddelen mogen optreden Het volledig gebruik van alle verkeers middelen mag in deze periode in geen geval worden gestoord. Met het oog hier op dienen de bedrijven er voor zorg te dragen, dat gedurende de feestdagen en de daartusschen liggende overige feest dagen geen opeenhooping van goederen op de stations en overslagplaatsen voor het verkeer te water ontstaat. In gevallen, dat twijfel mocht bestaan omtrent de vraag of een bedrijf al dan niet onder de hierboven genoemde uit zonderingen valt, zal men zich schrifte lijk tot de hierna genoemde instanties moeten wenden, welke een bindende be. slissing terzake zullen geven: a. De directeur van het of voor een der betrokken Rijksbureau(x) voor handel en nijverheid beslist of een bedrijf behoort de sub 1. 2, 4 of 6 bedoelde, tenzi; dat bedrijf werkzaam is op het gebied van de bouwnijverheid; b De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en de Bouwnijverheid be. slist of een bedrijf, dat werkzaam is op het gebied van de bouwnijverheid, behoort tot de sub 1, 4 of 6 bedoelde; c. De Directeur-Generaal van de Voed selvoorziening beslist of een bedrijf be hoort tot de sub 3 bedoelde; d. Het hoofd van de afdeeling Vervoer wezen van het Departement van Water staat beslist of een bedrijf behoort tot de sub 5 bedoelde; e. Het Hoofd van de afdeeling Geld wezen van het Departement van Finan ciën beslist of een bedrijf behoort tot de sub 7 bedoelde. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 17 December. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede In de straat van Kertsj bracht een kustbatterij van de marine een bolsjewis tische motortorpedoboot tot zinken en schoot zij een vijandelijken bommenwer per neer. Nieuwe, door pantserwagens en slag- vliegtuigen gesteunde aanvallen der bolsjewieken op het bruggenhoofd van Cherson werden door onze bergjagers met zware, bloedige verliezen voor den vijand afgéslagen. Hierbij werden 19 bolsjewistische pantserwagens schoten. De bolsjewieken vielen ook in het gebied van Kirowograd rijke plaatsen met vrij sterke S.P.T. meldt uit BerlijnOpnieuw hebben Britsche vliegtuigen gisteravond de Duitsche hoofdstad aangevallen De aanval, die als „nieuwe terreuraanval van aanzienlijken omvang” wordt geken merkt. werd uitgevoerd bij slecht weer. Vooral woonwijken van de stad zijn ae- troffen. Naar uit Stockholm wordt gemeld, wordt in Londen toegegeven, dat bij den loopen nacht 30 Engelsche van het type Lancaster verloren gegaan Wij zijn thans in het vijfde oorlogs jaar In vijf jaren wordt men van knaap man. En veel, wat men als knaap niet beseft, is thans duidelijk geworden. Waar gaat het om? Men weet het thans zonder twijfel. Of men weet het niet, maar dan zal men er nooit toe ko men de grootheid van dezen tijd te begrij pen Nooit hebben de Germanen een groo- ter kans gehad om eensgezind voor hun behoud te strijden dan thans. En toch blijven velen achter en toch moeten zij beseffen, waarom het gaat. Hoe staat gij er tegenover, jonge Nederlander Indien gij uw Vaderland waarachtig lief hebt, neem dan de wapens ter hand en verdedig het tegen het bolsjewisme Meld u bij de Waffen-SS of den Landstorm Nederland. De verdediging van de kust van de Ionische Zee. Een van de vele machinegeweerposten, die de bochtige kust beschermen. (P.K.. Teschendorf-H.H.) X. Bobnnez, Ar gisteren op tal rijke plaatsen met vrij sterke strijd krachten tevergeefs aan. Onze tegenaan vallen wonnen in hevige gevechten ver der terrein. De vijand verloor hier 33 pantserwagens en 23 stukken geschut. Tusschen Pripjet en Beresina misluk ten talrijke vijandelijke aanvallen. Ook in het gebied van Sjlobin werden sterke aanvallen der bolsjewieken afgeslagen, alsmede gereedstaande troepen en con centraties van pantserwagens uiteenge slagen. Ten Westen van Kritsjef viel de vijand- onder de bescherming van een kunst- matigen nevel zonder eenig succes aan. In het gebied ten Zuidwesten van Newel duurden de zware afweergevechten ge durende den geheelen dag voort 51 vij andelijke pantserwagens werden in het gebied van een armeecorps stukge schoten. De bolsjewieken breidden hun aanvallen gisteren ook uit tot het gebied ten Wes ten en Noordwesten van Newel. Plaatse lijke aanvallen op een vooruitspringenden stellingsector ten Zuiden van Leningrad mislukten met zware verliezen voor den vijand. Aan het Zuid-Italiaansche front duren de afweergevechten aan weerszijden van Venafro voort. In den Oostelijken sector zetten Britsche strijdkrachten, door ster ke artillerie en luchtstrijdkrachten ge steund, hun aanvallen voort. Tijdens ver bitterde gevechten behaalde de vijand, in weerwil van zware, bloedige offers, slechts geringe terreinwinst. De beoogde doorbraak mislukte. Tal rijke pantserwagens van den vijand wer den vernietigd; 10 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen werden neergeschoten. Formaties vijandelijke vliegtuigen vlo gen overdag boven de Duitsche Bocht en wierpen een groot aantal brisant- en brandbommen neer op woonwijken van verschillende Noordwest-Duitsche plaat sen Hierdoor ontstonden vooral in Bre men zware vernielingen. Onvervangbare cultuurmonumenten werden vernietigd. In de avonduren deden formaties BritschAmerikaansche bommenwerpers opnieuw een zwaren terreuraanval op de Rijkshoofdstad. Er ontstond aanzien lijke schade. Strijdkrachten van de luchtverdediging vernietigden ondanks de tengevolge van de weersomstandig heden moeilijke voorwaarden voor den afweer, voor zoover tot dusver is vast gesteld. 38 der aanvallende Britsch Amerikaansche bommerfwerpers. Onlangs heeft de Führer Rijksminister den ter naam van den Führer den woningbouw voor rang gegeven boven al het andere. ‘Eerst worden woningen gebouwd en dan komen andere bouwwerken aan de beurt. Al met al zal omstreeks 1945 een huis be langrijk sneller en goedkooper verrijzen dan in 1939. Omtrent de vraag in hoever men de Duitsche steden, waar ze sterk getroffen werden, weer zal herbouwen, heeft Rijks- minister Speer gezegd dat bij alle onheil de vernietiging der binnensteden het voordeel heeft opgeleverd, dat het pro bleem van verstikking der steden, van de blokkeering van het verkeer door de al te nauwe straten thans uit den weg is geruimd. Men zal dus de centra der ste den meer open maken, de binnenhoven en achterhuizen opruimen, de straten en pleinen verbreeden. Daarbij zal men re kening houden met het net van in den grond liggende leidingen, rioleeringen en kabels en daarvan gebruik maken. Aldus zal dan ook een groot deel der woningen weder in de oude stadskern verrijzen. Tallooze slechts ten deele vernielde ge bouwen moeten weder worden hersteld. Door deze herstelwerkzaamheden zal men volgens Speer’s schatting reeds in het eerste jaar drie tot vier maal zooveel wo ningen verkrijgen als er tegelijkertijd door den bouw van nederzettingen tot stand komen. In de eerste overgangs jaren moeten er ook nog noodwoningen worden gebouwd, die later als weekend- of zomerhuisjes voor de stad gebruikt kunnen worden. Op deze drie manieren zullen er in het eerste jaar waarschijnlijk IJ tot 2 millioen nieuwe woningen tot stand komen. Den bouwbureaux der ste den wordt opgedragen reeds thans de toekomstige stratenindeeling in hoofdzaak yast te leggen. De Duitsche steden zullen luchtiger zijn, doch geen gigantische af metingen aannemen. In geen geval mo wn mammoethsteden ontstaan. Geen der Duitsche steden zal ten onder gaan, hoe veel bommen er ook op terecht gekomen zÜn. Misschien zal de eene wat meer, de andere wat minder inwoners tellen, doch de Duitsche stedelijke bevolking heeft in deze tijden zulk een aanhankelijkheid voor haar stad getoond, dat men zich wel moet bedenken alvorens in de toekomst het woord ontworteling in den mond te nemen. y Melitopol ^Berlslaw TiERSpN VERVALSCHING BONNEN VOOR VLAKGLAS, CEMENT ENZ.: De Alge meen Gemachtigde voor den wederop bouw en voor de bouwnijverheid heeft den laatsten tijd een niet onbelangrijk aantal vervalschingen geconstateerd in den geschreven tekst der bonnen voor vlakglas, alsmede der z.g. burgemeester- bonnen voor cement metselsteen, dakpan, nen, teerproducten, dakriet, enz. Aan de hand van het door den dienst van den Algemeen Gemachtigde toegepaste admi nistratiesysteem komen dergelijke verval schingen altijd na eenigen tijd aan het licht. Tegen de vervalschers zal streng worden opgetreden. Verscheidene proces- sen-verbaal zijn reeds tegen delinquenten opgemaakt op grond van artikel 8 a van de Distributieregelingsbeschikking 1941 en het Economisch Sanctiebesluit 1941. Vanzelfsprekend kunnen daarnaast ook door de desbetreffende Rijksbureaux nog ingrijpende maatregelen worden getroffen tegen handelaren en andere tusschenper- sonen. die door het aannemen van kenne lijk vervalschte bonnen de distributiebe palingen overtreden. Zondag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat het college „Charitas Christi urget nos” werd opge richt als zangkoor in de kerk van het H. Hart aan de Hobbemastraat. Op dien dag zal te 10 uur de Hoogmis worden opgedragen tot intentie van het jubilee- rende zangkoor, waarna te pl.m 12 uur gelegenheid tot feliciteeren in de pas torie, Tenierstraat 13a, bestaat ZILVEREN JUBILEUM: Vandaag is mej. E. C. Zeegers, Stortenbekerstr. 350. 25 jaar in dienst bij de firma Bastiaanse aan het Piet Heinplein. De jubilaresse ontving, be. P.K. Bij de Kriegsmarine. Nog nooit bracht een oorlogsvloot de wereld in zoo’n bewondering, als nu reeds jaren de Duitsche zeestrijdkrachten dit doen. Ontelbaar zijn haar overwinningen, on telbaar de vijandelijke schepen, die erbij ten onder gingen en ook ontelbaar de helden, die elk oogenblik van den dag hun beste krachten ter beschikking stel len. om de algeheele overwinning te be spoedigen Onder hen bevinden zich ook Neder landers en Vlamingen Het zijn jongens, die op elk gebied hun Duitschen kame raden waardig zijn en daarom ook met dezelfde voorrechten als deze behandeld worden. En deze jongens hopen maar steeds op het geluk, eindelijk ook eens een paar vrienden uit het vaderland aan boord van hun schip te kunnen begroe ten. Het zou voor hen dan zóó veel mooier zijn! Alles wat man is en sterk genoeg voor den dienst, kan zich dat geen tweemaal laten zeggen. Volledige inlichtingen verstrekt men u gaarne in al de „Meldestellen” der Kriegsmarine, die in iedere stad bij de Kommandantur aldaar, zijn te vinden. Waar blijft nu de Nederlandsche en Vlaamsche kameraadschapsgeest BEVALLENG. van Zaanen geb. Vro lijk. d. C. Koning geb. Kranenburg, z. A. J. Eibers geb. Lambregts, z. C. J. Ruyters geb. van Oijen, d H. Dykstra geb. Bijlsma, z. W. G. A. d Jong geb. Hess, z. J. M. Tetteroo geb. Thoen, d. A C. Pool geb. Vol kers, z. Th. H. C. M. Speet geb. Matla, z. G. A. J. Bijl geb. Haneveld. z. C J. Hegie geb. Spierenburg, z. H. W. van den Broek geb. van Ginkel. z. J. H. Th. Bokhorst geb. Schuur mans. d. M. E. Groenheide geb. Kra mer. d, E Knoester geb. Blok. d. C M. Minnaar geb. Küster. d. P. M. Kottenhagen geb. Siemons. z. B. Kra mer geb. Kosters, z. M. Scheers geb. van Óvereem, z. J. J. Merkelijn geb. Flinterman, d. J. den Daas geb. den Heijer. d. J. Plug geb. van der Zwan, G. Drent geb. Baas, d van Weers geb. Verduin, d. G. Wali-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1