Aanvallen Dnjeprbocht hervat van De Leider beëedigt nieuwe formaties den Landstorm Nederland No. 18673. Maandag 20 December. 1943 in voor i Mussert sprak in den Kring Twente der N.S.B. DE LEGITIMATIEKAARTEN VOOR KINDEREN Uitreiking distributiebescheiden Veldmaarschalk Rommel bij von Rundstedt Generaal-veldmaarschalk Rommel, die van den Führer de opdracht heeft ont vangen, de verdedigingswerken van de vesting Europa te inspecteeren, is na voltooiing van zijn inspectiereis door Denemarken, in het hoofdkwartier van generaalveldmaarschalk von Rund* stedt aangekomen. In het middelpunt van het beabek zullen naast besprekin gen uitgestrekte inspectiereizen staan, die ten doel hebben de afweerkracht te onderzoeken van den Atlantischen Wal en van de trefkracht der gereed staande Duitsche reserves. Nieuwe Geestelijke Kracht VERDUISTEREN Van 16.30 tot 8.30 uur Indrukwekkende militaire plechtigheid In de donkere dagen Kerstmis Doorbraakpogingen ten 0. van Witebsk en ten Z. van Newel afgeslagen KERSTFEEST VAN WINTERHULP Churchill’s ziekte Vermoedens over het Duitsche vergeldingswapen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, COURANT d. bl.” 10 c. meer. van o.a. Tarawa Communistische benden in Oost-Bosnië vernietigd. het zeer PRIJS DEF ADVERT.: 1—11 m.M <9 reg.) 1 65, elke m.M. m. tot 30 m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, 0.51 p. m.M Bewijsn. 5 et., fr. p. p. 10 cl KI. Adv. (in halve opl.) 0.5<7. Dienstaanto. ƒ0.38. Per», gevr /0.4«. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. Kerstmis moeders HAAGSCHE De souvereiniteit van België Het D.N.B meldt uit Brussel: Verklaringen van de naar Londen ge vluchte voormalige Belgische ministers Deltosse en bereid is rechten aan C en dat een aansluiting van België bij Ouders van niet-schoolga'ande kinderen en van kinderen, die de Fröbelschool be zoeken kunnen ter verkrijging van een legitimatiekaart van het Nederlandsche Roode Kruis zich tot en met 24 Decem ber van 912 en 24 uur vervoegen Dij het gebouw van den Burgerlijken Stand, Goudenregenstraat 36, bij het Pagehuis, Lange Voorhout 6. en bij een tiental pos ten Deze zijn gevestigd: school Meidoorn- straat 1113; school Withuysstraathoek Arie Prinsstraat; Fröbelschool Ferd. Bol straat 16; school Bloemfonteinstraat 194; school van Merlenstraat 67; school Kon. Sophiestraat 19; school Weissenbruch- straat 190; school Galvanistraat 143; school Hoefkade 99; Parkflat Marlot, Offerrberg- laan 1. Morgen van 916.30 uur Groot Herto- ginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) de letters We t/m. einde Z. (Van 8.309 uit sluitend Joden). Ooststraat 1 van 9.30 tot 16.00 uur de letters Wat t/m. einde Z. (Van 99.30 uitsluitend Joden) Van Nijenrodestraat 16 van 9.30—15.30 uur de letters Vit t/m. einde Z (Van 99.30 uit sluitend Joden). Men denke eraan de textielkaart V 115 (mannen en jongens van 15 jaar en ouder) mee te brengen De houders van vetkaar- ten die in aanmerking komen voor een toeslagkaart. moeten ook de oude kaart L 118 meebrengen Zij ontvangen een nieuwe kaart L 401, bij inlevering van bon 52 van de oude kaart. genomen wijzigingen in de regeering zul. len moeten worden uitgesteld, wegens de ziekte van Churchill. Het A.N.P, meldt uit Berlijn: Op vra gen is in de Wilhelmstrasse verklaard, dat men hier niet gelooft dat in den toe stand van den Engelschen premier, Win ston Churchill, binnen zeer korten tijd een sensationeele ommekeer te verwach ten is. Politiek belangwekkend is in dit verband, zegt men te Berlijn, dat men er thans in Engeland in berust, dat in de politieke leiding van het Engelsche rijk een wisseling is ontstaan in zoover, dat Churchill waarschijnlijk voor geruimen tijd niet in staat zal zijn de regeerings- zaken uit te oefenen. Bij de behandeling de kwestie wie zijn vertegenwoordiger zal zijn, is hierbij een duidelijk afwijzen van breede Engelsche kringeri van den persoon van den tot dusver als plaatsver. vanger fungeerenden Attlee te constatee. ren en een zichtbaar verkiezen van den minister van Buitenlandsche Zaken, Eden Maar wie ook de vertegenwoordiger van Churchill zal zijn, zoo verklaart men ten aanzien hiervan, dat heeft voor Duitsch- land geen groot belang. Churchill heeft voldoende leergierige leerlingen, die in zijn zin de politiek en oorlogvoering vorm zouden geven. Als interessanten factor ziet men te Berlijn het feit, dat thans in de Engelsche pers een reeks oppositie, stemmen aan het woord komt welke aan den dag brengen, dat het met de eens gezindheid der volgelingen van Churchill in Engeland toch niet zoo gesteld is als men gaarne zou willen doen gelooven. Onder de officieele gasten bevonden zich o.a. heerbanleider Meulenberg en stafleider Quispel van den Nationalen Jeugdstorm. Het terrein was met Neder landsche Duitsche en SS-vlaggen smaak vol versierd. Te kwart voor elf meldde de comman dant van den Landstorm, Oberführer Knapp, de aangetreden eenheden aan den Befehlshaber der Waffen-SS, SS-Grup- penführer Demelhuber die in aansluiting hierop de troepen inspecteerde. Even la ter kondigde trompetgeschal de komst van den Leider en Obergruppenführer Rauter aan. Gruppenführer Demelhuber meldde de troepenonderdeelen aan den Leider, die daarop in gezelschap van Obergruppen führer Rauter langzaam het front af schreed, terwijl de stafmuziek van het wachtbataljon in Amersfoort marschmu- ziek ten gehoore bracht Rede Gruppenführer Demelhuber Daarop nam Gruppenführer Demelhu ber het woord die in duidelijke soldaten taal de beteekenis van den eed uiteen zette. Duizenden Nederlanders in de for maties der Waffen SS riep spreker uit, zijn u reeds voorgegaan, alsmede honder den kameraden in den Landstorm Neder land. Zij zagen een Adolf Hitler, den Füh rer aller Germanen, die er recht op heeft Germaansche trouw te vragen, nu het om zijn of niet zijn van Germanje gaat. De Nederlanders, die naar het Oosten gingen hebben de in hen gestelde verwachtingen niet beschaamd. In hen leeft de roemvolle geschiedenis van dit volk voort, dat in het verleden zoovele groote en dappere man nen heeft voortgebracht. Uit waardpering daarvoor heeft de Führer besloten de SS-pantsergrenadiers regimenten 47 en 48. die deel uitmaken van de SS-pantsergrenadiersdivisie Ne derland”, resp. de namen .Generaal Seyf- fardt" en „De Ruyter” te verleenen. De dag kan komen, zoo besloot spreker zijn rede waarop de vijand zal pogen vasten voet te krijgen in het Westen. Om wille van uw land en volk, en daarmede van Europa, zult gij in dat geval uw sol datenplicht in eer en trouw vervullen, zooals uw kameraden in het Oosten het doen Hierna verzocht spreker den Leider tot de eedsafname over te gaan. Een „Tijger” wordt gevoederd Gra naat na granaat verdwijnt in den guL zigen muil van den „Tijger”, die voor den komenden aanval goed voorzien moet zijn. (P.K. Wehmeyer-Atl. H.) Winterhulp Nederland houdt deze week voor 4000 Haag- sche kinderen Kerstfeesten. Gisteren werd het eerste ge geven in den Haagschen Dierentuin. De Kerstman tijdens' zijn rondgang door de zaal, tot groote vreugde van de jeugd. (C.N.F.-Meyer) kan zien, feit zal Rede van den Leider De Leider ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat vele soldaten, die hier staan aangetreden, de worsteling van 19141918 voornamelijk uit de geschiede nisboeken kennen. Daarom kan er niet genoeg op worden gewezen, dat de wereldoorlog in 1918 geen einde vond, communistische bendengroepen op nauw terrein opeengedrongen en in harde ge vechten vernietigd of uiteengesiagen. De vijand verloor meer dan 3000 dooden en 2668 gevangenen. 24 Stukken geschut, ruim 100 auto’s, w.o. tanks en gepant- serde verkenningswagens, benevens groo te hoeveelheden infanteriewapens, muni tie en ander oorlogsmateriaal werden buitgemaakt. Vijandeiijke formaties vliegers hebben gisteren opnieuw de stad Innsbruck aan gevallen. In felle luchtgevechten boven de Alpen en door afweergeschut werden voor zoover tot dusver is vastgesteld, 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht en in de ochtenduren van heden bommen van zwaar kaliber op doelen in Zuidoost-Engeland geworpen. Een eigen vliegtuig wordt vermist. maar slechts met andere middelen werd voortgezet. De komende vrede moet de wereld en in het bijzonder Europa voor de herhaling van zulk een ramp bewaren. Waren wij in 19141918 zoogenaamd neu traal al moesten wij dan links en rechts de noodige schoppen in ontvangst nemen, thans zijn wij volledig in den strijd in geschakeld nu de oorlog, die in 1914 be gon, m zijn laatste beslissende phase is getreden Gij hebt de verdediging van ons vaderland op u genomen aldus de Leider Gij hebt gebroken met een val- sche neutraliteit die het Nederland van gisteren er toe bracht, het kostbare, reeds gereedliggende geschut voor de pantser- forten van Vlissingen en Kijkduin voor eer. appel en een ei aan een jood te ver- koopen, omdat Engeland de verdediging van de Nederlandsche kust niet wenschte. Tegenover deze geestesgesteldheid stellen wij kort en krachtig een weerbaar Neder- landsch volk. Soldaat of slaaf zijn is de keuze, waarvoor ons volk in dit uur van Europa’s lotswende is gesteld. Wanneer wij weten en gelooven, dat Nederland zal herrijzen ondanks de duizenden die nog tegenover ons staan dan putten wij dit geloof uit het feit, dat in Waffen- SS, Panzergrenadierdivisie „Nederland” en den Landstorm. Neerlands zonen weer soldaten worden, en dan vooral goede soldaten. Van de groote Germaansche Weermacht, die eens komen moet zal Nederland een eervol deel uitmaken. En waar het thans zonneklaar duidelijk is, dat het genie Adolf Hitler de volle verant woordelijkheid voor Europa’s lot en leven draagt, zult gij er in uw latere leven te recht trotsch op kunnen zijn tot de eer sten. de pioniers te hebben behoord, die aan hem den eed van trouw hebben af gelegd. FRW8 BEIER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p 3 mnd «et jLikeriki”. „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en .Letterk Bijbl fï.15. Fr p p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl ƒ9.45 W) postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c„ fr. p. p. 10 c ,.u-- Slechts enkele dagen scheiden ons van een nieuw jaar. Helaas alweer een oorlogs-jaar, het vijfde reeds, en nog is er geen einde in zicht. Onder deze omstandigheden kan er moeilijk gesproken worden van een schoon Kerstfeest, immers men weet, dat al weer millioenen menschen in dit schei dende jaar op de meest afschuwelijke wijze getroffen zijn. Hoevelen bewee- nen niet een gevallene, hoevelen hebben niet alles verloren! Neen, van een stra lende Kerstmis, zooals wij dat van vroeger, in ons gevoel reeds in het verre verleden kennen, kan geen sprake zijn. Verderf, onheil, verdriet doet de balans te ver naar de debet- züde overhellen, waarbij de credit zijde weinig goeds vertoont. In den engen familiekring zal men stil bijeen zitten en vele afwezigen gedenken en de geloovigen onder ons zullen natuur lijk de geboorte van het Christuskind op passende wijze herdenken. In den stillen nacht en in den killen ochtend stond gaan millioenen ter kerke en menig gebed zal opstijgen naar den Al machtige, Wiens hulp en steun zal wor den afgesmeekt, opdat er spoedig een einde moge komen aan al de verschrik kingen, waarmede dit werelddeel wordt geplaagd en geteisterd. En toch openbaart zich allengs, te midden van het oorlogsgeweld, een nieuwe geestelijke kracht. De menschen mogen het onder elkaar allerminst eens zijn, de meeningsverschillenr en -uitin gen mogen schier onoverbrugbaar lijken, toch rijpt meer en meer de ge dachte bij de nog niet- overtuigden, dat het een ramp zou zijn, indien Europa zou worden uitgeleverd aan het bolsje wisme. Immers, men houde dit goed voor oogen: Het samengaan van Ame rika en Engeland met Stalin heeft tot doel Duitschland te vernietigen, dat zelfde Duitschland, dat tegen het bols jewisme strijdt, niet alleen voor zich zelf, zeer zeker ook voor alle andere Europeesche naties. De keuze moet toch niet moeilijk zijn. Gezien het Sovjet-Russische verleden, de millioenen massamoorden, de vernietiging van de kerk en van het huiselijk geluk diende elk Neder lander zich te scharen achter Duitsch land, omdat het ook voor onze belan gen opkomt. Een Duitsche nederlaag zou ook ons land rijp maken voor het communisme. Wij hebben vóór den 10dep Mei gezien, hoe het betrekkelijk kleine troepje communisten, aangevoerd door een Lou de Visser, David Wijn koop en den inlander Roestan Effendi, wieken met stérke infanterie- en pantser- zich wist te weren en telkens trachtte onheil te stichten. Deze menschen wa ren er op uit Nederland los te maken van ons Indië; zij stonden in dienst van Moskou, waarvan zij geregeld instruc ties en geld kregen en op last waar- van zij cellen vormden en onrust zaai den. Tot een revolutie hebben zij het weliswaar niet kunnen brengen. Zou den echter de troepen van Stalin zege vieren, dan werden er met ons kleine land korte metten gemaakt. Wij, die voordien niet hebben ge weten wat oorlog was, de Jneesten onzer beseffen het nu nog zelfs niet volledig zouden dan pas aan den lijve ondervinden wat Finnen, Letlan ders, Littauers, Estlanders en vele an deren reeds hebben moeten verduren. Zonder het krachtige ingrijpen van Adolf Hitler en diens sterke Weermacht zouden wij er veel en veel slechter aan toe zijn dan thans het geval is, al heb ben in dit vijfde oorlogsjaar de ons op gelegde beperkingen bijkans het hoogte punt van het draagbare bereikt. Er kan over ons nog meer ellende komen, in dien in ons volk niet voldoende het besef doordringt, dat wij als één man pal moeten staan tegen het dreigende gevaar: de bolsjewistische terreur, ge steund door het egoïstische Anglo-Ame- rikanisme, dat belang heeft bij een ver armd en vernederd Europa, omdat het dan niet langer meer de wilskracht van den Europeaan behoeft te overwinnen. Engelsche krijgsgevangenen van het eiland Leros komen in een Grieksche haven aan. (P.K. Drehsen-O H.) Japansche troepen ontruimen Tarawa en Makin Het Japansche hoofdkwartier deelde heden mede dat het 3000 man sterke Ja pansche garnizoen, bestaande uit marine, infanterie, van de eilanden Tarawa en Makin (Gilbert-eilanden) is teruggeno men. Sedert 20 November had dit garni zoen zich dapper geweerd in hevige ge vechten met een vijandelijke overmacht van 50 000 man. Stalin heeft Benesj ontvangen voor een onderhoud, waaraan ook Molotof deelnam. Zondagmorgen zijn op het terrein van een kazerne in het Zuiden des lands opnieuw eenige honderden leden van den Landstorm Nederland door den Leider beëedigd. Als steeds bood ’t ge heel een imposant militair schouwspel, waarvoor ook aan de zijde van de fami lieleden der te beëedigen mannen groote belangstelling bestond De beëediging Plechtig weerklonk na deze woorden, nagezegd door honderden jonge Neder landsche kerels, de beide vingers van de rechterhand ten eed geheven, over 't veld de eedsformule: „Als lid van den Land* storm Nederland zweer ik u Adolf Hitler, Germaansch Führer, trouw en dapper heid. Ik beloof u en den door u aan gewezen meerderen, gehoorzaamheid tot in den dood Zoo waarlijk helpe mij God almachtig.” Rede Obergruppenführer Rauter Tenslotte betrad Obergruppenführer Rauter het spreekgestoelte om te spreken over den storm, die over gansch Europa gaat. In een strijd om zijn of niet zijn nadert ons werelddeel het uur der groote beslissing. Juist nu willen wij sterk zijn en tot het uiterste onzen plicht vervullen. Mocht de vijand in het Westen komen om zijn anti-Europeesche politiek met ge weld van wapenen door te zetten: hij zal ons bereid vinden koste wat het koste. God heeft ons den Führer geschonken. Hij is onze garant voor de overwinning. Aan het slot van zijn korte kernachtigc rede noodigde Obergruppenführer Rauter de aangetreden soldaten uit in te stem men met den ouden strijdroep: Adolf Hit ler, Sieg Heil!, waaraan met zeer groote geestdrift werd voldaan. Ten besluite van de plechtigheid wcrdAB de volksliederen gezongen. Op een, Zaterdagmiddag in het ver sierde Concertgebouw te Hengelo ge houden appèl van den kring Twente der N.S.B. voerde de Leider het woord. Na dat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend en nadat 140 nieuwe werkers de gelofte van trouw hadden afgelegd, herinnerde Mussert aan de oprichting der Beweging. Het is goed, aldus spr., steeds weer onze positie te bepalen. In een tijd toen de democratie ons volk in stukjes hakte, zochten wijl naar een mogelijkheid om ons volk om hoog te stuwen, het om te vormen tot een levende eenheid en wij legden een zoo breed mogelijke basis. Deze steunt op Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid. Vervolgens ging Musser; in op de toe standen, zooals die zidh na Mei 1940 hebben ontwikkeld. Het motto „van vijand tot bondgenoot” werd uitgegeven. Thans moet Europa vechten voor haar leven Uit deien strijd moet het besef rijpen, da; de Europeesche volken nooit weer oorlog tegen elkaar zullen voeren, doch als Europeanen sterk zullen staan. Spr. huldigde de dapperen, die in het Verre Oosten strijden en den oorlog ver van onze grenzen houden. Vierhonderd duizend jongeren werken in Duitsch land, doch ik had liever aldus spr 200.000 aan het front staan, enkel en alleen omdat het noodig is. dat Europa wordt verdedigd en dat ook ons volk een aandeel in die verdediging neemt, opdat we gelijkberechtigd zullen zijn We kozen den weg der solidariteit en op dien weg gaan we door. Want dat is onze roeping. We zullen als minderheid onzen plicht doen en door krachtig bij elkaar te staan, iets groots bereiken. Telefoon 116300 (zeven lij »n) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro Not 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Fijswijk. Kantoorboekh Leeuwendal), Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E, G. Ruys, Heerenstraat 12* Tel. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. J. tfe Koning, GÓudcbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Beters jr., Theresiastraat 108a, Tot. 772444. ii—n- n—«a»^—•-i a*—»—— In de donkere dagen voor gaan de gedachten van vele naar haar jongen aan het front. Dappere moeders van dappere kerels Eens zal de geschiedenis van dezen gi- gantischen strijd van den Germaanschen mensch worden geschreven, dezen strijd voor het behoud van al hetgeen door de eeuwen heen door zijn ras werd ge. wrocht. De offers, door vele moeders ge bracht, zullen daarbij zeker niet aan de vergetelheid worden prijsgegeven. Een overwinning van het slavendom, een overwinning van den bolsjewistiscnen beestmensch zou beschaving en kuituur van eeuwen vernietigen, zooals dit in Rus land is geschied. En de moeder, de Ger maansche moeder, zal geen rol meer heb ben te spelen in die „nieuwe orde”! Dat dit nimmer zal gebeuren, daar staat de Dui:sche soldaat borg voor Hierin wordt hij gesteund door zijn Germaansche broeders, vaak niet door het aantal, maar door de idee. Jonge Nederlander, besef uw plicht en volg den roep: Behoed Europa voor den ondergang! Meld u bij de Waffen-SS. Luchtgevechten boven de Dolomieten In de middaguren van 19 December vlogen formaties Amerikaansche bom menwerpers onder de bescherming van het heiige weer van het Zuiden komend over de Adriatische Zee naar Duitsch land. Sterke formaties Duitsche jagers en jachtkruisers bestookten de vijande lijke formaties zonder ophouden reeds tijdens de nadering boven Noord-Italië, de Alpen en Zuid-Duitschland. Overal ontstonden zware luchtgevechten, in het bijzonder op groote hoogte boven de met sneeuw bedekte Dolomieten, waar werd waargenomen, dat talrijke Amerikaansche vliegtuigen werden neergeschoten. Onop houdelijk komen rapporten binnen van Duitsche jagers en jachtkruisers over het neerschieten van vijandelijke vliegtuigen. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten zijn de verliezen van den vijand zwaar. formaties bommen- haar bommen uitge- Berlijn- Eerst konden de bom- Ruim 1000 kinderen hadden gistermid dag in den Dierentuin een heerlijk Kerstfeest, dank zij de afdeeling den Haag van Winterhulp Nederland. De zaal was smaakvol versierd met dennengroen; voor het tooneel stonden 2 reusachtige Kerstboomen. waarin tientallen lichtjes schitterden. Het was voor de kinderen ongetwijfeld een onverge:elijke aanblik. Onvergefelijk voor hen moet ook de ge. heele middag geweest zijn. Een smakelijke eenpansmaaltijd, goudreinetten, gebak, dat, als volwassenen het geproefd hadden, hen had doen herinneren aan den tijd voor dezen oorlog, chocolademelk en bon bons, in één woord meer dan voldoende om hongerige magen tevreden te stellen. Het programma, dat den kinderen ver toond werd, was eveneens van uits;ekend gehalte: De Nederlandsche Kameropera o.l.v. Jef Somers bracht de kunst met een groote K onder het bereik der kinderen en een 13-jarig danseresje ontlokte een stormachtig applaus en intense bewon dering door haar dansen Het hoogte punt vormde het bezoek van den Kerst man me; een 20 kabouters en een Kerst- sproke, waaraan orkest en koor van de Nederlandsche Kameropera medewerkten. De Kerstman vertelde een verhaal, dat blijkbaar veel weerklank vond bij zijn jeugdige toehoorders!sters). Natuurlijk werden ook door alle kinderen eenige malen kerstliederen gezongen. Het slot van den middag bracht voor hen nog een aardige verrassing, in den vorm van eèn cadeau. De heer Gerh. Beitsma, directeur van het stedelijk kantoor den Haag heeft ter opening van het feest enkele woorden gesproken. Hij sprak de hoop uit, dat alle kinderen, die dit feest bijwoonden den Nederlandschen Volksdienst in ge dachten zullen houden en dat zij, als zij groot zijn geworden, ook daadwerkelijk er toe mee zullen werken, dat kinderen een dergelijk Kerstfeest krijgen. Het feest van gisteren zal herhaald wor den hedenmiddag, morgen en Woensdag. In totaal 4000 kinderen nemen er aan deel. Niet minder dan 5000 liter stamp pot, waarin een flinke hoeveelheid door de Prijsbeheersching in beslag genomen boter is verwerkt, 2000 kg. appelen, 1000 liter chocolademelk, 5000 gebakjes, 400 kg. bonbons en 4000 echte speculaaspop pen zullen in de magen van deze 4000 kinderen verdwijnen. Minister-president Churchill was, naar het communiqué van gistermiddag mede, deelt, op dit oogenblik vrij van koorts en zijn algemeene toestand is vooruit gaande Door middel van cijfertelegrammen staat de Britsche premier, thans vertoe vend in een ziekenhuis te Cairo, in con tact met Downingstreet, meldt Reuter De diplomatieke medewerker van de „Observer” schrijft: „Het is mogelijk, dat de voor het nieuwe jaar in overweging strijdkrachten hun aanvallen op het brug genhoofd Nikopol en het front ten Zuid westen van Dnjepropetrowsk hervat. Zij werden in harde gevechten afgeslagen, plaatselijke penetraties werden afgegren- del. Bij succesvolle eigen tegenaanvallen is het ten Zuiden van Nikopol tot zware pantsergevechten gekomen. Daarbij wer den 69 vijandelijke tanks stukgeschoten. Bij Kirowograd duurt de harde wor steling voort. De bolsjewieken werden met zware verliezen afgeslagen en tal rijke tanks werden vernield. Eigen pantserstrijdkrachten braken door een sterke vijandelijke tankafweerversper- ring heen en namen een belangrijk hoogteterrein in bezit. Alleen al in het ressort van één enkel leger werden gis teren 147 vijandelijke tanks vernield Bij plaatselijke tegenaanvallen in het strijdgebied van Korosten en aan de Beresina hebben onze troepen eenige plaatsen stormenderhand genomen. Ten Oosten van Witebsk hebben de bolsjewieken, na krachtige voorbereiding van artillerie en met steun van talrijke tanks, getracht door ons front heen te breken. Zij werden in zware gevechten afgeslagen. Eenige penetraties zijn af gegrendeld. Daarbij werden 43 bolsje wistische tanks vernield of buiten ge vecht gesteld. Ten Zuiden en ten Noordwesten van Newel heeft de vijand zijn doorbraakaan- vallen ook gisteren voortgezet. Zij mis lukten in verbitterde gevechten, eenige doorgebroken vijandelijke gevechtsgroe pen werden vernietigd of gevangen ge nomen. Onze troepen heroverden in tegenaanval eenige plaatsen en maakten daarbij verscheidene kanonnen buit. Van het Zuid-Italiaansche front wordt alleen activiteit van artillerie en stoot troepen gemeld, Op 18 en 19 December verloor de vijand in het gebied van de Middellandsche Zee 14 vliegtuigen. In Oost-Bosnië zijn bij ongunstige weers- en terreinoms;andigheden sterke Het Engelsche persbureau Exchange Telegraph heeft een bericht verspreid over de tactiek van den jongsten En- gelsch-Amerikaanschen terreuraanval op de Rijkshoofdstad, waarin concreet wordt vastgesteld, dat als gevolg van het ge brek aan zicht door het dichte wolken dek, de aanvallende werpers Donderdag j.l. eerst welbewust lukraak hebben worpen op de woonwijken der sche bevolking. menwerpers hun doelen niet vinden. Pas na het uitwerpen van een groot aantal brandbommen werden zij zichtbaar, waar na men ze door het neerlaten van licht- fakkels nog heeft moeten markeeren. De militaire correspondent van D.N.B. acht dit Engelsche bericht opmerkelijk met het oog op den komen den Duitschen vergeldingsslag. Hij schrijft o.a.„Geen uitlating van Engelsche zijde in de laatste maanden is, wat de oorlog voering der Engelschen en Amerikanen in de lucht betreft, zoo verhelderend ge weest als deze. Het bericht op zich zelf zegt den bevoegden Duitschen militairen instanties niets nieuws. Dat zij echter van Engelsche zijde thans gegeven wordt, onmiddellijk in aansluiting op de bewe ring van Sherwood, den onderstaats secretaris in het Britsche ministerie van luchtvaart, volgens welke men uitsluitend militaire doelen bombardeert, dat acht men te bevoegder plaatse in Duitschland even verhelderend als opmerkelijk. Hierin ziet men de tegenover de wereld afge legde bekentenis, dat de Engelschen hun bommen in het wilde weg neersmijten, om pas in den gloed van brandende woonwijken hun z.g. doelen te kunnen vinden. Met behulp van „Kerstboomen”, zooals het „Christelijke” Engeland de lichtfakkels noemt, heeft men de bran dende binnenstad van Berlijn in 32 vier kanten afgestoken en toen het bombar dement op de „militaire doelen” geopend, zooals in het Engelsche bericht verder beweerd wordt. Militaire doelen in de Binnenstad van Berlijn Hier, waar zich naar den En gelschen heel goed bekend is, geenerlei wapenindustrie, wel echter tallooze on vervangbare cultuurmonumenten bevin den Men moet er zich in Engeland ter dege van bewust zijn, dat de bevóegde Duitsche instanties een en ander nuchter constateeren in het besef, dat dergelijke aanvallen van den vijand, zooals hij die hier zelf schildert, steeds meer recht vaardigheid verleenen aan de Duitsche vergelding, en dat de Duitsche vergel dingsslag van grooten stijl, dien men op het Britsche eiland tegemoet binnen afzienbaren tijd een worden. United Press ziet de Duitsche vergel ding reeds plastisch voor de Engelsche huisdeur en uit vermoedens ever het nieuwe Duitsche wapen, dat daar ge bruikt zal worden. Volgens dit Ameri kaansche persbureau zou hierbij gebruik gemaakt worden van een „enorm raket- kanon”. dat aan ruwe olie zijn beweeg kracht ontleent. Voorts zegt dit pers bureau, dat de voorbereidingen voor den Duitschen tegenslag reeds in vollen gang zijn, zoowel in Noord-Frankrijk als in Duitschland zelf. Ten aanzien van de uit werking van het nieuwe Duitsche wapen vermoedt United Press, dat deze zich uit strekt tot een kring van niet minder dan 50 vierk. k.m., hetgeen verklaard moet worden door den aard van de lading. Het spreekt van zelf, aldus besluit de correspondent, dat men zich van Duit sche zijde om begrijpelijke redenen ont houdt van het innemen van eenig stand punt ten aanzien van de gegevens van United Press DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN 19 December. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Aan het bruggenhoofd van Cherson stortten herhaalde vijandelijke aanvallen in het afweervuur van alle wapens bloe dig ineen. In het gebied van Kirowograd konden gisteren alle pogingen dei1 Sov jets, door onze stellingen heen te bre ken, verijdeld worden. Eigen tegenaan vallen wonnen verder terrein. Ten Zuid westen van Sjlobin verzwakte de ge- vechtsactie. Een plaatselijke penetratie werd in een tegenaanval gezuiverd. Nieu we concentraties der Sovjets werden door doeltreffend artillerievuur uiteen geslagen Ten Zuiden van Newel misluk ten in harde gevechten alle doorbraak pogingen van den vijand. Ten Noord westen der stad valt hij, ondersteund door sterke pantserformaties, met toe nemende heftigheid aan. Onze taai vech tende troepen schoten lier 41 Sovjet- pantserwagens stuk en brachten den vijand zware bloedige verliezen toe. In deze gevechten hebben zich de Noord-Duitsche 290e divisie infanterie onder bevel van den lui tenant-generaal Heinrichs en de Pommersche 122e divisie infanterie onder bevel van den luitenant- generaal Chili bijzonder onderscheiden. In den tijd van 16 tot 18 December vernietigde de luchtmacht 52 Sovjet- vliegtuigen. Twee eigen machines worden vermist. Bij aanvalsgevechten ten Noordoosten van Sjitomir op 9 en lu December heeft zich luitenant Schumacher, compagnies commandant in een regiment grenadiers, door ongewone dapperheid onderschei den Aan het hoofd van zijn compagnie oprukkend, vond hij den heldendood. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front bleef het ook gis teren kalm. Aan de Adriatische kust werd een belangrijk heuvelterrein- door onze troepen heroverd. Tegenaanvallen van den vijand werden onder zware ver liezen voor den vijand afgeslagen De gevechten duren nog voort. Beschermingsvaartuigen der marine en boordgeschut van een convooi schoten voor de kust van West-Frankrijk 3 aan vallende vijandelijke bommenwerpers om laag 20 December. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Op het bruggenhoofd van Chérson heb ben de bolsjewieken ook gisteren ver scheidene vergeefsche aanvallen onder nomen. Na vrij lange pauze hebben de bolsje- Spaak. volgens welke België een deel van zijn souvereine Groot-Brittannië af te staan, '-'j net Britsche Rijk een uitstekende oplos sing vormt, wekken bij de Belgische bla den een reactie, die verrassing en veront waardiging van de openbare meening weerspiegelt. Alle dagbladen publiceeren de verklaringen van de beide emigranten onder groote slagzinnen. Onder het opschrift .Het verraad van Pierlot treedt duidelijk aan den dag” schrijft het Zondagsblad „Cassandre” o.m.: „Thans weten wij precies waar wij aan toe zijn De oud-ministers, die tevens oud-Belgen zijn, nemen niet eens meer de moeite te verbloemen, dat zij voor de Britsche Majesteit werken. Hun verraad is volkomen duidelijk.” „Volk en Staat” schrijft: De verklaringen van Delfosse en Spaak vormen de voortzetting van den sedert geruimen tijd in de Angelsaksische wereld circuleerenden gedachtengang, volgens welken de tijd der onbegrensde souvereiniteit der kleine staten voorbij is. Wij kunnen daarop slechts antwoor den: Een nederlaag van Duitschland zou onverwijld den triomf van het commu nisme beteekenen. Een ineenstorting van duitschland zou den chaos over geheel Europa brengen. Om dat te voorkomen, jnoeten wij met alle kracht strijden tegen het bolsjewisme en zijn Engelsch-Ameri- kaanjehe wegbereiders”.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1