I X I INKOOP Accountancy en Belastingzaken Administraties inrichten, bijh en contr vanaf f5.- p. maand; Opstelling Balans nt winstoverzicht belastingadv.; contróie en behandeling Uwer aanslagen en aan giften bezwaarschriften indienenrap porten enz. 2119 Van middernachttot middernacht door FRANZ WENDELMÜTH Geautor. vertaling van B. L. Venzelaar a?i DE WINDE enWAMliSSoR f SIERADEN BINNENLAND STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN FEUILLETON le bl. pag. 2 KEEREN ÉT 9 Tricotages mL/ e HAAGSCHE COURANT Maandag 20 December 1943 HET INZETTEN VAN EEN NIEUWEN BODEM IN POTTEN EN PANNEN In aansluiting op hetgeen wij verleden week mededeelden over het inzetten van een nieuwen bodem in potten en pannen, vernemen wij nog het volgende De voor deze werkzaamheden aangewezen en er kende reparateurs ontvangen, behalve de in ons artikel genoemde metalen, ook staalplaat, zij het in zeer beperkte mate. Dit staalplaat wordt hun toegewezen door de bedrijfsgroep metaalverwerkende ambachten, sectie lans- en gieterijproduc- ten ijzer en staal. JOELFEEST 1943 De Arbeidsdienst voor Meisjes ONDERWIJS KERKNIEUWS HA w&i Hoofdprijzen Staatsloterij overhemden j VET EJCdeti haag I •JA* 1 vakkundige reparatie/^ vonkousen (gk- 200: 5695 13355 1Oo': 3539 12668 15794 16471 17449 18554 BURGERLIJKE STAND VORMT NUTTIGE JONGE VROUWEN TWEE TOONEEL-PREMIèRES van als zien mej. Henny Beitsma, j 87 den sleutel in de garage van aagt Uw winkelier of bel 11.36 50 'l Apekj loon 104 lêl.391829-APoulownastr 37Te|.1ÏÖi7S Boekh. I.od. talen. Ned. Handelscorr, Honderden verwanten ons in geval weet Een ervan Scène met Paul Steenbergen van der Moer. A. van ,„1 en Ank (Schimmelpenningh) Vierde klasse: f K NED. ROODE KRUIS (WASSENAAR): In de alg. vergadering werd o.m. de be groeting voor 1944 vastgesteld, De ont vangst en uitgaaf werd op 1350 ge raamd. De contributies konden, dank zij de vermeerdering van het ledental op 825 worden geraamd. Tot leden der kascommissie 1943 werden aangewezen de heeren W. J. Hoogeveen, dr. A, F. F. Janse en mr. J. H. Marinus JUBILEUM: De heer W. C. Plaizier, werk- man-machinist in dagdienst in dienst van het G.E.B., herdacht den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij werd door de directie gelukgewenscht. die hem de door den burgemeester toe gekende eervolle vermelding en een gra- ificatie overhandigde. KINDER.KERSTFEESTEN: De Gemeen schap Vreugde en Arbeid’’ van het Ned. Arbeidsfront heeft in overleg met den Nederlandschen Volksdienst de organisa tie op zich genomen van een groot aan tal Kerstfeesten voor de kinderen, waar van de vader in het buitenland werkt. Hier ter stede zal dit Kerstfeest plaats vinden op 29 December om 13.30 uur in den Dierentuin. Neen, dat vind ik niet ongewoon. Wielrijders treft men in deze omgeving, al is het dan ook niet in groot aantal, geregeld des nachts aan. Er zjjn hier en daar fabrieken in de buurt, welke dag en nacht doorwerken in ploegen- «telsel en de arbeiders wonen SS Smid, hield h’erna een toespraak, alvorens de joelluchters door den Voorman der SS Feldmeyer werden uitgedeeld aan de ouders der gevallenen, aan de vrouwen sder SS-mannen, die dit jaar in het hu welijk traden en tenslotte aan de echt- genooten dier vrouwen. De SS hoofdschaarleider geheele of gedeelten van 1e KLAS INBOEDELS Vrijblijvende taxatie PERZISCHE TAPIJTENIMPORT N.V, PERZITA HEULSTRAAT 13 TFL. 11,65.11 AKTE N XIX NIJVERHEIDSONDER WIJS: In het jaar 1944 zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de examens voor de Akte N XIX Nijver heidsonderwijs en voor net daarbij be- hoorend getuigschrift Aanmelding moet voor 16 Januari 1944 geschieden. Nadere bijzonderheden vermeldt de Ned Staats courant van 17 Dec. j.l. KERSTWIJDING HERV. KERK TE RIJS WIJK Ook dit jaar zal in de Ned. Her vormde Kerk te Rijswijk een Kerstwij- dingsdienst worden gehouden, en wel Zaterdag a s. ’s morgens 7| uur. De pre dikatie zal worden gehouden door ds J van Dijk, van ’s-Gravenzande. over het onderwerp „Groote blijdschap voor heel het volk”. Muzikale medewerking wordt verleend door den heer Jaap Stotijn (hobo), het Dameskoor uit de Vrijz. Herv. Vrouwengroep met begeleiding van een Strijkkwartet, zoomede door den heer M J Visser (orgel). KERSTWIJDING REM. KERK: De Kerst, wijding van de Remonstrantsche Kerk, Laan 20, wordt gehouden Woensdag, Don derdag en Zondag as (2e Kerstdag) te 3 uur. een nieuwen vaste prijzen, door Friedrich Hebbel: „Gyges en zijn ring”, bij het Reeidentie-Tooneel Men krijgt telkens weer als men Hebbel leest, het gevoel tegenover een kolos te staan In zijn verzen toont hij zich den geboren dichter, in zijn eveneens met groot dich terschap geschreven drama’s een groot denker en zoeker. Én toch zullen velen ook telkens weer iets in zich voelen op komen van een innerlijk verzet tegen dezen dramaturg, die eens „een probleem, verwerker en worstelaar met levensanti- thesen” is genoemd. Hebbel is hard, hij heeft de Duitsche. romantische sentimen taliteit overwonnen. Of hij tot liefde ge komen is blijf ik betwijfelen; hij kan on genadig en genade-loos zijn, maar hij is (voor zichzelf) éérlijk. Hij is nu eenmaal meer verliefd op problemen dan op menschen. Hij wentelt zich als het ware rond in problemen, hij jongleert er mee. Zelfs in een liefdesconflict als dat van Kandaules-Rhodope-Gyges wordt het conflict tenslotte machtiger dan de liefde; op een bepaalde wijze wordt de vraag naar Kandaules zedelijke schuld er een naar een kosmische en dat opent perspec tieven, die van alle kanten bekeken die nen te worden eer Rhodope zich den dolk in de borst steekt. Voor den modernen toeschouwer krijgt Hebbel’s „Gyges en zijn ring” daardoor iets naargeestig melo dramatisch Middenst.ex. 4 Steno typen 2,50 p.m. WINTERJASSEN L> ;4 DAGEN KLAAS1 KLEERMAKERIJ „CENTRUM”, GEDEMPTE GRACHT 85. Opl. acte M.O., L.O., Staatspr. Niet slagen %jaar gratis onderlicht Boeken kosteloos in hr tikteen J, REIJER, Belastingconsulent en As* Accountant. Hoefkade950, Tel. 336476 Het Residentie-Tooneel heeft van de op voering van dit spel (in een voortreffe lijke vertaling door Dr. K. H. de Raaf) een tooneelgebeurtenia gemaakt van den eersten rang. Johan de Meester wordt meer en meer een der belangrijkste regis seurs zoo niet d e belangrijkste van ons land. Tijdens den oorlog hebben wij al heel wat groote .tooneeldaden” van nem kunnen zien en diep bewonderen: Vondels „Lucifer” (een onvergetelijke superbe prestatie) Shakespeare’s „Storm”, ..Romeo en Julia’’ en „Hamlet”, Tsjechow’s „Ker sentuin” Goethe’s ..Iphegeneia” Girau- doux’s „Amphitrion” en een zwierige „Figaro”-opvoering ziedaar een willekeu rige greep uit het grootere werk, dat hij ons voorzette. Dit zijn zoo enkele stuk ken, die ons te binnen schieten. Ook in de moeilijke opgave van Heb- bel’s „Gyges” is de Meester als regis seur voortreffelijk geslaagd. In een décor, dat suggestief de barbaarsche pracht van den Lydiër-koning weergaf en zich boven dien uitmuntend leende voor de Ooster- sche schoonheid van Rhodope’s verblijf: half hof, half harem lag reeds de Mees- ter’s opvatting van den Gyges uitgedrukt. Voor hem is Rhodope de centrale figuur. De Meester bekommert zich minder om .zedelijke" of „kosmische” schuld dan Hebbel wellicht lief zou zijn, maar hij be reikt er een kleurige en uiterst belang rijke opvoering mee. Op de grens der Grieksche en Indische beschaving laat hij Rhodope een mysterieuse Oostersche bloem worden, aan wier kuischheid maar niet minder aan wier geraffineerde, zwoele erotiek twee mannen ten onder gaan. Deze Rhodope is een smettelooze passiebloem, een vreemd mystieke baya- dère. wier dood de kroon wordt op een innerlijken strijd. Zij leeft als in een droom haar ongerepte vlinderbestaan, een droom waarvan de anderen wellicht niets begrijpen en vrijwel niets vermoeden. Tenslotte heeft zij dien droom méér lief gehad dan Kandaules, den prachtlieven- den, nobelen zwakkeling of Gyges, den sterken, nobelen held. Het is of de Mees ter dit sterven van Rhodope een eigen, zeer bijzondere beteekenis heeft willen geven. Ank van der Moer maakte van de koningin een prachtige creatie; zij had in derdaad het veel belovende, exotische en soms geheimzinnige van een Oostersche bloem. Zij leek ’n groote kleurige vlinder, wanhopig klapwiekend met haar geschon den en verkreukte vleugels. Haar vertol king kan op één lijn staan met haar su perbe Iphegenie, al kan men Hebbel’s stuk met den besten wil niet naast Goethe’s drama plaatsen Paul Steenbergen was een sterke, met gloed en overtuiging gespeelde Gyges, wiens „vertelling van den ring” een brok meesleepend, visueel gespeeld „tooneel- verhaal” werd. Johan de Meester, die zelf Kandaules speelde, voldeed als acteur veel minder. Hij is en blijft voor mij de groote regisseur hij heeft zijn groote, indruk wekkende verschijning mee maar in actie en dictie schoot hij tekort. Bovendien blijft het een open vraag of het een ideale toestand genoemd moet worden, dat een belangrijk regisseur meespeelt in een stuk, dat hij zelf regisseert. Het publiek was merkbaar onder den indruk en bracht ongeacht het „mélo" in de laatste acte, den spelers een enthou siaste ovatie Er waren veel bloemen B van Eysselsteijn 2169 Geopend van 95 uur EINDUITVOERING RIJKSCONSERVA- T0RIUM: De op 10 December uitgestelde einduitvoering van het Rijksconservato- rium voor muziek hier ter stede heeft nu Zaterdagmiddag j.l. in het Gebouw voor K en W. plaats gehad voor een vrij tal rijk publiek van belangstellenden. Mej. A. H. C. van der Heyden opende het pro gramma met het eerste deel uit het vijfde klavierconcert van L. v. Beethoven, waar na mej. M. C. Houtkamp, eveneens leer linge van den heer Léon Orthel, het eer ste deel van Grieg’s op 16 voordroeg, bei den in samenwerking met de versterkte orkestklasse onder leiding van Toon Ver- hey. Besloten werd het eerste program- madeel met een cantate „Zegen van den arbeid” voor gemengd koor, strijkorkest en fluit, gecomponeerd door Henri Ge- raedts en onder diens leiding uitgevoerd met medewerking van de koorklasse Hierna had de uitreiking der diploma’s aan de dertig geslaagden plaats door mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, die hierbij voor den door ziekte verhinderden voor zitter der commissie van toezicht mr. G. A. van Haeften, inviel. Uit zijn toe spraak bleek, dat niet minder dan twintig leerlingen een diploma voor onderwijs of solospel piano hadden verkregen. Voor de eerste maal is dit jaar een diplo ma voor theorie der muziek behaald en wel door den heer B. Renooy. Na de pauze speelde de heer A. L. Moser, leerling van den heer Everard van Beynum, het eerste deel uit het pianoconcert in bes gr. t. van Brahms, waarna tot slot de heer Cor de Groot met drie zijner leer lingen het concert in A. kl. t. voor vier piano’s met begeleiding van strijkorkest uitvoerde. Van zekere eenzijdigheid was de samen stelling van dit programma dus stellig niet vrij te pleiten. Ware het niet moge lijk geweest eenige afwisseling te bren gen door het optreden van een of meer bespelers van strijk- of blaasinstrumenten of van een vocalen solist? Hoe dit zij, de indruk is wel gevestigd, dat er aan ons conservatorium over de geheele linie zeer degelijk hooger onderwijs in ’t klavierspel wordt gegeven en dat ook de leiding der beoefening van het orkestspel er in ver trouwde handen is. De toehoorders hebben de jeugdige solisten terecht flink in het applauszon- netje gezet. Mr. A J. F. J. Jung. TRIO PASQUIER: Het door den violist Jean, den altist Pierre en den violoncel list Etienne Pasquier gevormde strijk trio, geen onbekende podiumgast in het milieu der Vereeniging voor Kamermu ziek, heeft haar leden en genoodigden Zon dagmiddag opnieuw aan zich verplicht door een belangrijke auditie in „Diligen. tia”, waaroij Beethoven’s trio op. 9 no. 2 in D dur, Mozart’s Divertimento K. V. 563 in Es dur en een trio van Jean Rivier ten gehoore werden gebracht. Men kent de voorname kwaliteiten van deze voor, treffelijk op elkaar ingestelde kamermu. ziekspelers, wier prachtig sluitend homo geen ensemble.spel, gedragen door een verrukkelijke muzikale cultuur van aristo- cratischen huize, zelfs in het gevaarlijk ste passagespel door geen krasje of rafel tje ontsierd onder alle omstandigheden gekenmerkt wordt door voornaamheid der timbres, klankcharme, virtuose licht heid en doorzichtigheid in het passage- en figurenspel en een edel verwarmend, doch nimmer zoetelijk sentiment. Eigen schappen, die het trio ook nu weer, zoo. wel bij de uitvoering van de beide klas. spreid. Ik vond de ontmoeting met den wielrijder niet zoo verwonderlijk. Nu goed, mogelijk is het verbeel ding van mij, als ik geloof, dat deze nachtelijke toerist iets met onze zaak heeft te maken. In welke richting reed hij? Naar het dorp; dat wil zeggen, wij kwamen van de Westzijde van het dorp en hij sloeg, even voordat hij was genaderd, een zijweg in, welke het midden van het dorp uitkomt. Daar woont Storcke? Jawel. Uit welke richting kwam hij? Uit deze richting. Hij kon dus ook van villa Zeezicht ver- gekomen zijn? Heeft de chauffeur bij zijn ontslag den sleutel ingeleverd? Dat denk ik wel, maar met zeker heid kan ik het niet zeggen. Als hij hem heeft ingeleverd, dan moet hij er gens in vaders kamer te vinden zijn. De garagedeur was niet gesloten. Bö- tefür wierp bij deze vaststelling een be- teekenisvollen blik op Bernstein, maar de jongeman haalde zijn schouders op. Ach, bij al die opwinding in huis; de een na den ander heeft den wagen gebruikt. Zeker heeft men vergeten de deur te sluiten. Ze vonden het rijwiel, dat vlak naast de deur tegen den wand stond. Het was van boven tot onder met modderspat ten bedekt. Bötefür bekeek het naden- ƒ1000: 1010 21260 400: 2869 10860 15397 20519 Ja, dat is mogelijk. Beschikt iemand hier over een rij wiel? Neen, maar in de garage staat er een, dat dikwijls door den chauffeur wordt gebruikt. Bötefür stond op. Thuis duurde half uurtje het het nippertje op kantoor. Maar hier gaat dat niet. Om zeven uur op. 's Zomers zelfs al om zes uur, bedden afhalen, tien mi nuten ochtendgymnastiek, wasschen, aan- kleeden, bedden opmaken, ontbijten, een half uur zingen, de vlag hijschen en dan aan het werk. Nou, als je een half uur gezongen hebt, dan ben je al een boel beter in de stemming en als je begint met je eigenlijke dagtaak, dan begin je heelemaal niet met tegenzin.” En als men dit frissche gezonde meisje, dat geen andere verklaring voor haar werklust weet te geven, dan dat het vanzelf gaat, voor zich ziet, dan gelooft men onmiddellijk in het juiste inzicht van de leiding van den A.D.M., die niet alleen de meisjes blijkt te verstaan, maar ze ook weet te grijpen. Om vier uur zijn de arbeidsmeisjes in het kamp teruggekeerd en nadat het ap pèl is gehouden, en de thee is gedronken, is er een uur bedrust gevolgd. Na een inspannenden werkdag hebben de jonge vrouwen immers behoefte aan een be hoorlijke rust. Straks krijgen ze een uur sport of vorming en dan gaan zij aan tafel voor een stevigen maaltijd. Na het eten volgt er nog gemeenschapsdans of zang, stoppen of naaien, verplicht lezen van goede boeken uit de kampbibliotheek of op vrije avonden, die altijd in het kamp moeten worden doorgebracht, brie ven schrijven, haken, breien, of knutse len. Om half tien moeten de meisjes in bed zijn en meestal he-ïrscht na een wel- besteden dag. op dat uur ook rust op de slaapzalen, waar de kernleidsters de ver antwoordelijkheid dragen. Voor den be zoeker is de sfeer in het kamp een ver rassing. Want ondanks alle discipline, on danks het leven volgens een bepaald plan of rooster, is er die echt huiselijke stemming, die men eigenlijk ’leen in het gezin aantreft en die hier der de jonge vrouwen, die als leidsters werken, met zorg wordt bewaard. Het is het beste en meest overtuigende bewijs, dat de Ar beidsdienst de meisjes inderdaad vormt tot echte vrouwen, die de ware vrouwe lijke deugden niet alleen bezitten maar ze ook cultiveeren. Zes maanden brengen de Arbeids meisjes in het kamp door Zij hebben dus een half jaar gelegenheid zich in de sfeer in te leven en zich in haar taak te bekwamen. Eenmaal per zes weken hebben zij van Zaterdag tot Maandag verlof en ook de groote feestdagen kun nen zij, wanneer de dienst het althans toelaat, in den huiselijken kring vieren. Maar den overigen tijd brengen zij in vrijwilligen dienst door. Én als het half jaar om is gaan zij, wier vroegere betrekking vacant is ge bleven, aan ervaring rijker, naar haar ouden werkkring terug. De overige meis jes worden opgegeven aan de geweste lijke arbeidsbureaux, en vinden, als bij zonder gewaardeerde arbeidskrachten, spoedig een nieuwe betrekking Zij, die geschikt zijn voor leidster kunnen desge-- wenscht naar de kaderschool te Wasse naar. sprookjesopera „Schwarzer Peter” van Norbert Schulze. Muzikale leiding Wil helm Franzen, ensceneeringen Fritz Har lan décor Alfred Sack De C hr. Ora Ver. „Oefening en Stichting’’ en hef Jeugdkoor hopen len Kerstdag om 3 uur. in de Nieuwe Zuider- kerk. Reitzstraat, met medewerking van Ik wil dat rijwiel zien; is de ga rage gesloten? Ja, maar ik heb een mijn zak. Hoeveel sleutels zijn er in omloop? Drie, geloof ik. In elk ik niet, dat er meer zijn, had de chauffeur, een mijn vader en een ervan heb ik. Mijn stiefmoeder heeft geen sleuteL Nadruk verboden l BEVALLEN C. C. Arnold, geb. Abe- leven, z. P. A. van Deelen geb. Oos- terveen, d. A. C. Bierling geb. Elze naar, d B. Niesten geb. Muijs, d. E van der Vaart geb. Noteboom, z. I. Thomas geb. van Vierzen, z. Oosterveen geb Andeweg, z. W Zoest geb. Jansen, d. C. M. A. Slieker geb. de Winter, d. J. F. Mentjox geb. Visser, d. L. A Kruizinga geb. Ba ver, 2d P. A. van den Oever geb Dijk huizen, z. M. van der Pol geb. Schef fer, z. J. Vink geb. Pronk, z. G. H. M. Sandifort geb. Lek, z. J. C. van den Doel geb. Lamet, d. Th. C. Hart man geb. Duyvesteijn, z. A M. Sche pers geb Den Bakker, d. J M Th Rombouts geb. Verwijs, z. M. A. Ver- vloet geb van Dorssen, z. J. E. M. Gribnou geb. Maagdenberg, z. A. M. Kolderman geb Fasel, d. P. J. Plugge geb Aerts, z. G. E. Steijn geb. van der Spek, z. E. E. A Radder geb Reinders, z. OVERLEDEN: A. van der Kleij, zoon, 3d. V. E. Blet'.erman, zoon, 3 j. H. A. Monnier, dochter, 4 j. J. A. W. Teunissen, ongehuwde vrouw, 29 j. P, A. Woesthoff, man van E. Woesthoff, 77 j. P. C. van Oosten, weduwe van A. Borsboóm, 7'5 j. J. Twilt, zoon, 5 j. L. E. van Dis, man van C. J. Erasmus, 73 j. G. F. Uriot, man van W. J. Zomerveld 53 j. A. Verburg, ongeh. vrouw, 16 J. E. B. Cijlits, ongehuwde vrouw, 32 j. F. Midavaine, zoon, 21 m. J. H. Persoon, ongehuwde man, 20 j. J. E Tebbenhoff, ongehuwde vrouw, 22 j. J. M. Hinkenkemper, vrouw van J. A. van Dorst, 36 j. J. van Lith, we duwnaar van G. M. Hamers, 55 j. D. Koster vrouw van W. G. Bilderbeek, 66 j. J. Monsma, vrouw van W. Mande- maker, 28 j. Na samenzang sprak Voorman Feld meyer een slotwoord, waarin hij ge waagde van het groote volk der Ger manen. dat de wacht houdt voor zijn sibbe. Onze gedachte, aldus de Voor man, zijn bij den Führer en meer dan ooit beseffen wij. hoe om hem heen de eenzaamheid is van het grootste In zijn hand ligt ons aller toekomst Met een driewerf Sieg Heil op den Führer en het gezamenlijk zingen van het SS-lied der Trouwe werd de bijeen komst besloten. Na afloop was er een gezellig samenzijn, waarbij versnape ringen werden rondgedeeid sieke werken van hun programma als in I de vertolking van het zich langs wegen g van meer moderne harmonische, poly. I phone en rhythmische geleidelijkheid voortbewegende, belangwekkende opus van den Franschen tijdgenoot, tot de geboeide hoorders heeft doen spreken. Het was een middag van sereen genie. B ten Met ^ngdurig, spontaan en enthou- B siast applaus heeft men in de dicht be. zette zaal op dit kunstzinnig intiem mu- s siceeren gereageerd. Mr. A. J. F. J. Jung. „TROUBADOUR”: Het optreden van tweeH aan groote Duitsclje Opera -instellingen B verbonden zangers als gasten van het Duitsche Theater hier ter stede bij een reprise van Verdi’s „Troubadour” de première werd hier eind October ge- I geven heeft ons nog eens naar den B Stadsschouwburg gelokt. Het waren Kam- mersanger Karl Schmitt Walter, verbon- H den aan het Deutsches Opernhaus te Berlijn en Horst Taubmann van de I Staatsoper München, die. resp. in de I partijen van Graaf Luna en van Manrico, K den troubadour, de aandacht op zich con- centreerden. Eerstgenoemde, dien men hier reeds kende als solist bij een der concerten van het Concertgebouworkest,® bleek ook voor de opera een voortreffe-BJ lijke kracht te zijn, wiens klankrijke, fraai getimbreerde. goed zingende bari-B ton, mede door wel doordacht spel, het juiste relief aan zijn veeleischende rol heeft gegeven. Ook de Münchener tenor,® die over mooi stemmateriaal be schikt, B dat hij echter door een wat overdreven, t en te opgesloten maskerresonans niet steeds op zijn voordeeligst gebruikt,! mocht zich, vooral na zijn met de hooge C afgesloten aria in III, waarvan het, slot zelfs moest worden herhaald, in een zeer groot succes verheugen. Lorna Ro-B nacher zong bij deze reprise de Azucena-B partij, waarvan zij in spel en zang een; aangrijpende uitbeelding gaf. De overige; rollen waren bezet als bij de première. B Wilhelm Franzen had weer de muzikale» leiding. De verzorgde opvoering had eenB vlot verloop en vond levendigen bijvaL B Mr. A J F. J. Jung. CONCERT RESIDENTIE ORKEST: Het Residentie-orkest heeft gistermiddag on- B der leiding van den dirigent Toon Ver- hey in het Gebouw voor K. en W. hetB derde abonnementsconcert gegeven,® waaraan de pianist Willem AndriessenB als ve*tolker van het Concert no. 2 inSl bes. op. 83 van J. Brahms medewerkte. Gesteund door een sublieme begeleiding van het orkest heeft de solist dit stoere, grootsche, doch uitermate veeleischende werk in een magistrale vertolking doen opbloeien. De breede lijnen en de impo-B neerende, strenge plastiek, waarmede Sj Andriessen Brahms’ „tweede” heeft op-B gezet, zijn getuigenissen geweest van zijn opmerkelijk stijlbegrip. Het is een S prestatie van den allereersten rang ge- weest, dat de kunstenaar met voorbeel- a dige artistieke beheersching het voor- S name, mannelijke karakter over de ge- heele linie heeft weten te bewaren. Bloe- men werden Andriessen aangeboden, ter- wijl Martin Zagwijn in het applaus deel- de voor zijn met bijzonder fraaien toon -I voorgedragen cello-solo. Het orkest schonk een eerste uitvoering van Z. Ko- I dély’s „Concerto per Orchestra” en de j ouverture van „De lachende Kavalier”, I van J. Röntgen. Kodóly’s „concerto” I heeft door zijn persoonlijke rhythmiek, I melodie en klankkleur diepe indrukken achtergelaten. Mede door de klare, tech- I nisch zeer knappe uitvoering is Kodóly’s fl onuitputtelijke vindingrijkheid één der I sterkste kwaliteiten van deze muziek geweest. Toon Verhey en orkest ontvin- I gen welverdiende hulde. K. Brinkman Op Zondag 9 Januari zal het I Duitsche Theater in den Stadsschouwburg I alhier de eerste opvoering geven van de B ERNST VOORHOEVE ONTHEVEN ALS PERS- EN PROPAGANDALEIDER: De persdienst der N.S.B. meldt: De heer Ernst Voorhoeve is op zijn verzoek we gens gezondheidsredenen eervol ont heven van zijn functie als leider der hoofdafdeeling pers en propaganda van het hoofdkwartier. In zijn plaats is be noemd de heer H. J. Leeuwenberg, ge machtigde van den leider voor Noord- Brabant. kend, vóór ze de garage verlieten. We zouden kannen aannemen, dat het rijwiel in den moordnacht is ge bruikt, mompelde hij spijtig, maar dat brengt ons niet verder. Het komt mü voor, dat wij steeds in een kring voortbewegen; steeds om dat eene punt, waar het op aankomt en dat in werkelijkheid zoo nabij is, dat men het met de hand kan grijpen. 21 uur 35 De dokter, die Apollonia zou behande len, was gearriveerd. Hij onderzocht haar nauwgezet en daar hij bevreesd was voor longontsteking, scheen hem de overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. ONDERZOEKT UW WINTERAARDAP PELEN: Reeds sinds een paar maanden bevinden de door u geteelde winteraard appelen zich op hun bewaarplaats. U hebt er voor gezorgd, dat ze droog en koel, doch vorstvrij liggen Voor zoover de bewaarplaats niet volkomen vorstvrij is, dient er voor te worden gezorgd, dat de ai rdappelen tijdens strenge vorst door afdekking met een dikke laag zakken, oude kleeden, stroo. hooi kranten of droge turfmolm tegen bevriezing gevrij waard blijven. In ander opzicht dient tijdens den winter echter ook de noo- dige aandacht aan dezen wintervoorraad te worden geschonken. In sommige knol len kunnen zich rottingsverschijnselen or?nbaren. Dat vindt men niet alleen bij aardappelen van minder goede kwali teit. doch ook wel bij de beste. Boven dien kunnen zich aan een groot aantal knollen reeds spruiten hebben ontwik keld. Hierin ligt een reden te meer om den aardappelenvoorraad in dezen win tertijd eens grondig te onderzoeken Niet alleen de verrotte exemplaren worden er uit verwijderd, doch ook de knollen, waarin het rottingsproces pas een aan vang heeft genomen. Deze laatste zijn thans nog gedeeltelijk geschikt voor 't gebruik. Tegelijk met deze sorteering worden alle spruiten, die zich aan de knollen hebben ontwikkeld, er af ge- b oken. Na een paar maanden wordt dit werk nog eens herhaald Ongetwijfeld zullen er aardappelenvoorraden zijn, waarin nog slechts zeer weinig rotten de of spruitende knollen worden aan getroffen. Doch er zullen ook wel vele andere voorraden zijn, waarin deze ver schijnselen zich reeds in sterkere mate hebben geopenbaard Voor een ieder een reden te meer om er de noodige aan dacht aan te besteden WACHTMEESTER EGGINK MET KORPSEER BEGRAVEN Vrijdagmiddag is op het kerkhof te Ruurlo het stoffelijk overschot van den wachtmeester der ma rechaussee J. A. Eggink. die bij het uit oefenen van zijn plicht tijdens een over wal te Goor zwaar werd gewond en later aan zijn wonden is bezweken, met korps- eer ter aarde besteld. Ook een tweetal afgevaardigden van de Grüne Polizei volgde in den stoet, die voorafgegaan werd door een muziekkorps. Aan de groeve spraken majoor Schmidt Crans en ds. ten Bruggencate. Een broer van den overledene dankte voor de bewezen eer HUIZE „EVERSBERG” DOOR BRAND VERWOEST: Eén der bekendste Twent- sche havezaten, Huize „Eversberg” te Wierden, is Vrijdag door een feilen brand totaal verwoest. Verschillende kostbare stukken zijn verloren gegaan. De kunstschatten :oebehoorende aan den tegenwoordigen bewoner, den heer de Kempenaar konden worden gered. Huize „Eversberg” is een oude havezate uit de Middeleeuwen. De tegenwoordige eige naar is baron E. van Heerdt tot Evers berg, te Aerdenhout. Smid zeide. dat er geen gemeenschap is zonder ge bruiken en alle gebruik doet iets van den zin en het wezen van die ge meenschap. Ook de joelluchter van den Reichsführer SS heeft een zin Op den laatsten dag van het iaar ontsteken wij allen de kleine kaars, binnenin den luchter en om 12 uur bij de wisseling van oud en nieuw de groote kaars er boven op Wij voelen ons daarbij ver bonden met alle SS-kameraden in heel de Germaansche wereld, met hun sibben en met onzen Führer. Ons teeken is daarbij het wentelende zonnerad. dat het teeken der eerste vrijwilligers In de divisie Wiking was en dat daarom in den top van den boom prijkt. Voorman waarin Voor het inzetten van bodem zullen binnenkort welke zijn goedgekeurd door den ge machtigde van de prijzen, gelden. Vol gens deze regeling zal het inzetten van een nieuwen bodem in pannen, met een maximale doorsnede van 30 c.m. dan kosten 2.503.50. Voor grootere pan nen zal de prijs ongeveer f 0.50 per 2 c m. stijgen. INKOOP van waardevolle Juweelen, etc. 2298 BACKERS NOORDEINDE 58 's-Gravenhage Telefoon 18.02.59 Van de Germaansche SS in Nederland De Germaansche SS in Nederland heeft gisteravond in de groote zaal van den Dierentuin een midwinter, of joel feest gehouden. Voor velen niets anders dan de kortste dag van het jaar. voor de Germaansche SS het feest van den kring loop des levens, van het herboren licht, van het herdenken der gestorvenen en van het geloof, dat wij voortleven in ons nageslacht en in ons volk, leden van de SS en hun hebben dit feest gevierd in de met groen en vlaggen versierde zaal. Onder de ge noodigden bevonden zich leden van het kader van den Arbeidsdienst voor Meis jes e leden van het kader van den Jeugdstorm. De bijeenkomst werd opge luisterd door muziek en solozang van mevrouw van Dieren, door declamatie en spreekkoren en door het gezamenlijk zingen van toepasselijke liederen. De SS onderschaarleider dr. van Re- nesse. zeide in zijn welkomstwoord, dat de mannen en vrouwen van de SS thans voor de tweede maal samen waren ge komen. om het feest van de wederge- booite van alle leven te vieren Het nieuwe jaar ligt als een gouden kind in de wieg. De dagen worden weer langer, daarom vieren wij Wendenacht. tezamen, omdat we zijn een gemeenschap, sterk en gezond. In dezen Wendenacht schou wen wij in de toekomst en wij begrijpen den grooten strijd, dien wij voeren, de groote Wende, die beslist over de toe komst van ons ras Wij weten, dat om de laatste en hoogste dingen gestreden wordt. Adolf Hitler kende de voorwaar den voor dezen strijd, hij wist, dat wij moesten komen tot een groote Germaan sche gemeenschap, willen wij staande blijven. Wendetijd, tijd van herboren licht en vreugde, zoo zal het eens zijn, aldus spr Het is een vreugde te weten, aan groote dingen te mogen bouwen Alle wende is strijd, wij willen dien strijd aanvaarden, wetend, dat wij een Führer hebben, die ook heden bij zijn mannen in het veld staat, die geeft trouw om trouw, die de spil is, waarom deze wereldwende zich voltrekt. Hem willen wij den eed hernieuwen in dezen Wendenacht. Na solozang van mevrouw van Dieren e. het gezamenlijk zingen van het lied „Nu is winterwende”. vervolgde dr Renesse„Zooals onze voorvaderen den immer groenenden boom inhaalden en de lichten ontstaken, zoo willen ook wij de lichten ontsteken. 12 in getal. En bij elk licht gedenken wij de gevallenen. gezinnen, de strijders aan alle fron ten en onze voorvaderen. En bij het laatste licht, dat wordt ontstoken, ge denken wij den Führer Na zang en muziek sprak dr. van Re- nesse een kort woord over den „Moeder- nacht”. waarin hij o.m. zeide. dat de Germaansche vrouw in de Germaansche samenleving een bijzondere plaats in neemt. Zij is niet in volgzame onder danigheid gebonden aan den man. maar als levensgezellin, als sterke persoon lijkheid staat zij naast den man, moeder van even sterke kinderen De Standaardleider van de 4de Standaard. SS hoofdschaarleider „Ik had me vanmorgen veel liever nog eens omgedraaid”, zegt Arbeidsmeisje Peters openhartig, als ze om vier uur thuis komt en wij haar vragen of ze haar dag plezierig heeft doorgebracht. „1 Was vanmorgen koud en dan valt het niks mee om vroeg op te staan en aan den slag te moeten. I— het ook wel een Fransch voor ik uit bed sprong en dan was altijd haast-je-rep-je en precies op „VRIENDSCHAP EN ONTWIKKELING”: Tram-vol was gisterochtend het Gebouw voor K. en W. waar de Kinder-Operette- Vereeniging „Viendschap en Ontwikke ling” ter gelegenheid van haar eerste lustrum „Goudsprookjes Tooverlied” op voerde. Vijf jaar geleden begonnen met 27 kinderen telt zij er thans ruim 1000, waarvan er gisteren 400 ten tooneele ver schenen, kleinen en grooten in kleurige costuums, dansend, zingend en acteerend, een lust voor oog en oor en een verruk king voor de opgetogen en verteederde familieleden. De operette bood afwisse ling en actie in den strijd tusschen goede en kwade machten, de eerste belichaamd in Azaf en Goudsprookje, de tweede in de booze Vuuraanbidders die Azafs zusje wilden offeren. De massa-regie in het Oostersche dorp en aan het hof van Goud sprookje verdient alle lof, evenals de aar. dige balletten van kikkers, vleermuizen, enz. En niet te vergeten de koren en het orkest I Goudsprookje zelf, die onver wacht moest invallen, sloeg er zich dap per door. Jammer was het, dat veel van het gesprokene verloren ging in het ge roezemoes van het jeugdige publiek, dat bovendien tusschen de bedrijven door wel eens vergat niet in een speeltuin te zijn. Daar ligt nog een taak voor de ouders! Aan he; slot waren er woorden van wel verdiende hulde en bloemen o.a. voor den heer Jos van Leeuwen, dirigent, den heer L. M. Schüller, regisseur en voorzitter en den heer J. C. Hoogduin, secretaris DOOR TRAM AANGEREDEN: De 63-jar. voetgangster J. J. M. van V., uit de van Merlenstraat, wilde Zaterdagmiddag op den Ouden Scheveningscheweg vóór lijn 8 oversteken Zij werd aangereden en is opgenomen in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Óp het Stationsplein bemerkte Zater dagavond de 67-jar. voetgangster S. J. C. uit de Helenastraat een rijdenden tram wagen van lijn 12 te laat op. zoodat zij werd aangereden. Zij kreeg een diepe wond aan één der beenen en werd over gebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal MEN ZIJ GEWAARSCHUWD: Aan een perceel aan de Eerbeeklaan vervoegde zich dezer dagen een dame in verpleegsters uniform. Zij verzocht even gebruik te mogen maken van het toilet. Haar ver blijf op deze gelegenheid duurde vrij lang en toen zij er vandaan kwam, bleek ze erg gehaast. Na haar vertrek ontdekten de bewoners, dat uit de gang een bont mantel was gestolen, DIEFSTALLEN: Wellicht verlokt door den naam „Eldorado”, hebben onbekenden zich toegang verschaft tot een bakkerij in de Wenckebachstraat. Zij ontvreemd den een schrijfmachine, een electrische klok 2 kistjes fondant en 1 doos peper munt. Uit een perceel aan de Delftschelaan werden 4 schrijfmachines gestolen. Gerhart Hauptmann: „Elga”, bij hei Duitsche Theater. Hauptmann, de dich ter van het realisme, de Duitsche Ibsen, kan in zijn oeuvre af en toe verras send uit den hoek komen als romanticus Hij is tenminste een romanticus in hart en nieren in zijn drama „Elga”. Niet al leen omdat hij dit bewerkte naar de no velle „Das Kloster bei Sendomir” van Franz Grillparzer. Want de bewerking is vrij genoeg. Grillparzer laat in zijn ver. haal den monnik Starchenski het ge. beuren zelf vertellen, Hauptmann laat in „Elga” het gebeuren dróómen, door den ridder. De middelen waarmee Hauptmann in dit stuk werkt, zijn zóó uit de cuisine der negentiende eeuw afkomstig, zoowel hoofdspijs als kruiderijen. Het zijn scènes „van dit hout zaagt men planken”, en tafereelen waarbij de acteurs hem eens lekker ouderwetsch van Jetje kunnen geven; in jaren heb ik niet zulke door merg en been dringende, allerijselijkste tooneelkreten hooren slaken als in deze vertolking van „Elga” Graaf Starchenski werd een soort moloch, een sinistere engel der wrake. En Timoska! Als een angst- aanjagend visioen kwam en ging hij en hielp hij een handje mee wreken, leunend op een decoratief slap zwaard, in het schijnsel van een onzichtbare lamp. In dien het er den regisseur dr. Hannes Ra- zum om te doen is geweest van den droom van den ridder een volslagen nachtmerrie te maken, is hij daarin meesterlijk ge slaagd. Men kon het publiek haast hooren klappertanden en dat de ridder, weer ontwakende, er absoluut z’n bekomst van had en halsoverkop wegvluchtte, was niet meer dan menschelijk. Het publiek lach te even opgelucht, in sympathiseerend be grijpen. In mooie décors, door Ernst Rufer ver vaardigd, werd Hauptmann’s bewerking naar de Grillparzer.novelle op de plan ken gebracht. Cissie Henckel speelde de titelrol, zij was een geraffineerde, over lijken gaande vampier, soms met momen ten van angst voor haar eigen ik. Ger. trud Burg speelde waardig de grijze moe der Marina. Wolfgang Stumpf was een voortreffelijke neef Oginski, Albert Arid vertolkte Timoska, den rentmeester, als een spookverschijning met alle griezel- effecten waarover hij maar beschikte De groote tooneelgebeurtenis van dezen avond werd echter het spel van Heinz Lor- scheidt. Hij is waarlijk een tooneelkunste- naar van groot formaat, een tot in dé tails boeiend en meesleepend talent, dat over breede mimische registers en fijne, intelligente schakeeringen beschikt. Zijn monnik, zijn graaf Starchenski, werd een belangrijke creatie en terwille van den pathologisch argwanenden, van jongs af het geluk wantrouwenden en eenmaal het gegrepen meenenden, zoo erbarmelijk be drogen mensch. dien Lorscheidt van dezen Starchenski maakte, vergat men af en toe den draak die in dit stuk telkens weer om den hoek komt gluren en dien zelfs Hauptmann niet heeft kunnen verbergen achter zijn schoone. eedragen en dichter lijke taal. ds. E. A var. Es. mevr Oskam, sopraan, I hr. de Bree, tenor en 1 begeleiding', een Kerstwijdingsdienst té houden. Het geheel onder leiding van den dirigent H. D. Baank. Toen Bötefür na het onderzoek in de I kamer kwam, staarde Apollonia, die R alles willoos met zich liet doen, hem 1 met duistere blikken aan. Op het gelaat van den geneesheer kwam een wreve- lige uitdrukking. Ik zal aanstonds telefoneeren, daa 1 kan de ziekenauto binnen een uur hief i zijn. Het naaste ziekenhuis is in 01- desloe. Heeft dat geen tijd tot morgen? informeerde de commissaris. Neen, zei de arts, onwillig het hoofd schuddende. Mijn taak bestaat daarin, voor een zieke te zorgen. UW politiezaken gaan mij niets aan. In ge vallen als dit, heeft de dokter het eer» ste woord. (Wordt vervolfld),

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2