1*8674. Dinsdag 21 December. Zware afweergevechten bij Witebsk 1943. Bekendmaking Weer om elf uur binnen Winterslag aan Oostelijk front ontbrand Geslaagde afweer Zonnewende - tijdswende BINNENLAND 98 AGENDA STADSNIEUWS I SPORT Bij terreur aanvallen vijandelijke vliegtuigen neergeschoten In 2 dagen 412 Sovjettanks vernield Na-uitreiking distributie bescheiden Roode Kruis Kinder leg itimatiekaart Trams rijden later I Nieuwe luchtaanval op Sofia Met ingang van heden BURGERLIJKE STAND Vaste brandstoffen voor kamer huurders en pensiongasten COURANT UITSCH WEERMACHTBERICHT „Das 14.30 en. van geldt haar. „Isabella”. 14.15 en schriftelijk VOOR geb. 3. J HAAGSCHE I VERDUISTEREN Van 16.30 tot 8.30 uur dat hun uit- der najaar niet gelukt is nemen te den is ver- blond gebit Duitsche Grenadiers houden de wacht In diepe trechters en gaten in den grond liggen de Duitsche Grenadiers en, als de vijand aanstormt, wordt hij door hen terstond in een tegenaanval teruggeworpen. (P.K. EUe-O.H VAN den City. Scala. van Driel. 74 j. In verband met de wijziging van het speruur, welke heden ingaat, zullen de laatste trams van hedenavond af weer van de begin- en eindpunten vertrekken op de uren, die golden vóórdat het ver vroegde tijdstip, waarop men binnen moest zijn, van kracht werd. WIELRENNEN ERNST KAUFMANN OVERLEDEN: Naar S.P.T. meldt, is op 44-jarigen leeftijd Ernst Kaufmann te Zurich overleden. Kaufmam* was een sprinter van groote klasse. Reeds in 1920 werd hij in het wereldkampioen schap der profs tweede achter Spaers, vóór Bailey. In de vier volgende jaren be haalde Moeskops den titel, doch in 1925 helaas juist te Amsterdam, werd onze landgenoot door den Zwitser onttroond. Daarna heeft hij het nooit meer tot wereldkampioen kunnen brengen. Hij won den Grand Prix de la République in 1925 en 1928 den Grand Prix de Paris in 1923 (vóór Moeskops) en 1927 en den Grand Prix de Noël in 1921. In eigen land was hij heer en meester, totdat hij 10 jaar geleden de sport vaarwel zegde. Kauf mann verbeterde tal van Zwitsersche en ook meerdere wereldrecords. Extra keuringen voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland Het SS Ersatzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra- keuring voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, den Haag van 1014 uur. Alle inlich tingen omtrent dienstneming in de Waffen SS of Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando’s den Haag, Korte Vijverberg 5, Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Groningen, Heerestraat 46, Heerlen, Saroleastr. 25. Kostelooze spoor wegbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adres sen aangevraagd worden. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden Houders van pensions, welke minder dan 10 gasten herbergen en waarvan het inwonende gezin van den pensionhouder voor het jaar 1943 19'4 een kookkaart „U 115” of „U 215” heeft ontvangen. Kun nen ter verkrijging van een rantsoen kookkolen ten behoeve van hun inrich tingen van 22 December a.s. tot 31 Jan. 1944 een aanvraag bij den plaatselijken distributiedienst indienen. Het rantsoen geldt van 1 Jan. t.m. 30 April 1944 Reorganisatie van de Falanx Onder voorzitterschap van generaal Franco en in tegenwoordigheid van leden der regeering en bestuursleden der Fa lanx is gisteren te Madrid de bijeenkomst van Spaansche gouwleiders gehouden. Partijminister Arrese maakte de in de vergadering genomen besluiten bekend en wees vooral op de noodzakelijkheid eener hervorming van de Falanx. De organisa ties der Falanxmilitie zijn met het oog op de binnenlandsche politieke ontwikkeling niet meer noodig. daar de taak die oor spronkelijk aan de militairen was toe gedacht. volledig door de weermacht kan worden vervuld. Vervolgens kondigde Arrese de ontbinding, resp. fundamenteele hervorming aan van andere Falanxorga- nisaties. die met het oog op de gewij zigde omstandigheden thans ten deele geen recht van bestaan meer hebben. Arrese deelde voorts mede, dat aan de Spaansche pers een grootere vrijheid dan tot dusver moet worden toegekend daar een gezonde critiek den staat slechts van nut kan zijn In een rede legde Franco eveneens den nadruk op de noodzakelijkheid eener her vorming van de Falanx en hij noemde het het fundamenteele doel van zijn politiek, de nationale eenheid van alle Spanjaar den tot stand te brengen. Generaal Franco heeft een gedeeltelijke amnestie uitgevaardigd voor Spanjaarden, die op grond van de gebeurtenissen tij dens den burgeroorlog waren veroor deeld. „Internationale” exit De Raad van volkscommissarissen van de Sovjet-Unie heeft besloten den tekst van het huidige volkslied, de „Interna tionale” te vervangen door een anderen. Voor het nieuwe volkslied, de „Hymne der Sovjet-Unie”. is de muziek van den componist Alexandrow gekozen. Het nieuwe volkslied zal met ingang van 15 Maart 1944 algemeen worden gespeeld. In de toelichting tot dit besluit wordt gezegd, dat de „Internationale” wat haar inhoud betreft, niet de belangrijke veranderingen weerspiegelt, die in de Sovjet-Unie na de overwinning van het Sovjetregime zijn ontstaan. Voor degenen, die niet in de gelegen heid waren hun distributiebescheiden af te halen vindt morgen en over morgen een na-uitreiking plaats. Ouder» of voogden, vraagt voor Uw kinderen tol IS jaar een kinderlegitimatiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bjji Hoofden van ar holen, Gemeenteaecretarieëo (afd. Bevolking). Affleelingabealuren van het Ned. Roode Krui». Pr|j» f 0.10 - Minvermogenden kortelooa. zullen Zij laten daarna icoren en de goe- Loon moet tijdens bedrijfssluiting worden doorbetaald Ten behoeve van de arbeiders, werk zaam in ondernemingen, die in de periode van 24 December 1943 tot 3,Januari 1944 gesloten moeten blijven, heeft de secre- taris-generaal van Sociale Zaken bepaald, dat de werkgever over die periode het loon moet doorbetalen, dat de betrokken arbeiders zouden hebben verdiend, wan neer zij op de bewuste dagen hadden ge werkt Dit voorschrift geldt evenwel niet, voor zoover wegens sneeuw of vorst of wegens de gevolgen daarvan niet zou kunnen worden gewerkt. De werkgever moet den uitgevallen arbeidstijd, zoo mo gelijk door de betrokken arbeiders laten inhalen tusschen 2 Jan. en 1 Mei 1944. Bovendien kan hij het doorbetaalde loon verrekenen met de aan den arbeider vóór 1 Jan 1944 toekomende vacantie Het overwerk mag verricht worden in afwij king van de Arbeidswet 1919. doch met dien verstande, dat niet langer mag wor den gewerkt dan 11 uur per dag en 60 J uur per week De regeling der hierbij te volgen arbeidstijden moet tevoren wor den toegezonden aan het bevoegde dis trictshoofd der arbeidsinspectie Door het oorlogsgeweld Diep in zwijm neergeveld Bracht men het kind snel naar veiliger dreven. Door ’t bewijs dat men vond Kon men U toen terstond Het bericht van zijn redding doen geven. men, die in Engeland opgingen, welke betoogden, dat de bommenwerpers met meer succes aan de strijdfronten in gezet hadden kunnen worden. Duitsch- land neemt maatregelen om den ter- reuraanval te breken en de vergelding voor te bereiden. De slagvaardigheid van het U-boot- wapen was opnieuw te constateeren, o.a. werd in het Weermachtbericht van 24 September medegedeeld, dat bij aan. vallen op convooien 12 Engelsche tor pedojagers tot zinken werden ge bracht. Resumeerend kan gezegd worden, dat het jaar van den grooten afweerstrijd, de heldhaftige tegenstand van de strijdfronten en het thuisfront, den weg heeft gebaand naar nieuwe moge lijkheden in de toekomst Omtrent een nieuwen aanval op de Boelgaarsche hoofdstad Sofia publiceert hét ministerie van Oorlog het volgende communiqué Gistermiddag zijn 80 vijan delijke vliegtuigen boven Boelgarije ver schenen Boven Sofia en eenige andere plaatsen heeft men bommen uitgeworpen, die schade aan particuliere woningen en slachtoffers onder de burgerbevolking veroorzaakten Onder de beschadigde ge bouwen bevindt zich ook een school. De luchtdoelartillerie is in actie gekomen en er zijn eenige vijandelijke toestellen neergehaald. De regenten, de eerste mi nister en eenige ministers hebben zich neergehaald. De aanval heeft, naar het D.N.B. verneemt, een aanzienlijk aantal dooden en gewonden onder de bewoners der stad geëischt. Opgestegen vliegers schoten 4 aanvallende vliegtuigen neer. In het aan crisisperioden zoo rijke jaar 1943 was de zomer de meest kritieke. Het was de tijd, dat de Ge allieerden in den waan verkeerden een beslissing op de fronten te kunnen af dwingen. In het Oosten en Zuiden be gonnen offensieven, welke aangevuld met terreuraanvallen op groote Duit sche steden, naar men te Londen, Washington en Moskou hoopte, zouden leiden tot een ineenstorting van het Europeesche afweerfront. De grootsch opgezette poging mislukte. Begin Juli zetten de Sovjets met een zeer om vangrijke ontplooiing van strijdkrach ten hun zomeroffensief in, waarbij zij wekenlang enorme massa’s manschap pen en materieel in den strijd wierpen. De Duitsche leiding in het Oosten be paalde zich tot het defensief. Met de tactiek van den elastischen afweer ge lukte het den vijand zware verliezen toe te brengen en te verhinderen, dat hij zijn doel om door te breken, zou be reiken. Waar het noodzakelijk was, werden totaal plat geschoten steden ontruimd, zooals Orel, Charkof, Brjansk en Noworossiisk. Later werden in het kader van de groote distan- cieeringsactie Poltawa, Smolensk, het Koebanbruggenhoofd, Dnj epropetrowsk en Kief zonder door den vijand te zijn gehinderd, opgegeven. Maar ondanks de wanhopige pogingen des vijands hield het front in het Oosten, in den zomer en herfst, stand. De krachtige aanvallen van de legergroep van gene- raal-veldmaarschalk von Manstein in het gebied ten Westen van Kief toonden duidelijk aan, dat het initiatief aan het Oostfront nog steeds bij de Duitsche leiding berustte. Sjitomir, Korosten en Radomysl werden stormenderhand her. overd. Ook op andere punten van het uitgestrekte front behaalden de Duit sche troepen belangrijke terreinwin sten, welke er mede toe bijdroegen, dat de doorbraakpogingen elders aan het uitgestrekte front gestuit konden worden. In het Oosten was bij het naderen van het eind des jaars van de hoog gestemde verwachtingen van de Ge allieerden weinig overgebleven. Nog minder *was dit het geval in andere deelen van Europa, wat de oorlogs daden betreft. De ontwikkeling der ge beurtenissen in Italië liep voor de Ge allieerden op een bijna volslagen fiasco uit, hoewel zij erop rekenden door het Badoglio-verraad hun doel sneller te kunnen bereiken. In Italië was ook de zomer de crisisperiode. Op 10 Juli wa ren Britsche en Amerikaansche troe pen op Sicilië geland. Op 19 Juli had in Noord-Italië eert samenkomst plaats tusschen Führer en Duce, waar militaire vraagstukken werden bespro ken. Op 24 Juli kwam te Rome de groote fascistische Raad bijeen, voor het eerst sedert Italië in den oorlog ging. Op deze bijeenkomst bleek, dat ontrouw reeds in de hoogere kringen was doorgedrongen. Daags daarna wei gerde de Koning de door Mussolini ge- eischte volmachten; de 72-jarige maar schalk Badoglio werd tot regeering schef benoemd. Mussolini werd ontslagen en in hechtenis genomen, doch dank zij het initiatief van den Führer slaagden speciale Duitsche troepen er in hem te bevrijden uit zijn gevangenschap op den Gran Sasso. De onderhandelingen van de Gealli eerden met de Italiaansche verraders gingen vergezeld van oorlogsacties, die zoo goed als geen risico zouden mee brengen. Op den dag van den wapen stilstand, 3 Sept., landden Geallieerde troepen in Calabrië. In schijn moesten de Italiaansche troepen doorvechten en verliezen lijden en talrijke Italiaansche steden werden nog na de capitulatie gebumbêrdeerd. Op 8 September land den de Geallieerden, tegelijk met de bekendmaking van de capitulatie, in de Golf van Salerno en Tarente. Daar de Duitschers bijtijds te Rome hun maat regelen hadden getroffen, werd een voorgenomen landing van Engelsche parachute-tro^pen door generaal-veld- maarschalk Kesselring voorkomen. De Geallieerden, die hoopten Italië, bijna zonder slag of stoot, geheel te kunnen bezetten, stieten bij hun verderen op- marsch, op een ijzeren afweermuur van Duitsche troepen. De bezetting van Korfoe en andere Ionische eilanden, benevens de verovering van de nog in Britsche handen zijnde eilanden in de Egeïsche Zee, verstoorden tevens den droom van de Engelschen, dat zij de alleenheerschappij in het Oosten van de Middellandsche Zee zouden bezitten en dat de Balkan een gemakkelijk door hen te veroveren prooi zou worden. Aan het andere einde van de wereld behaalde Japan in dit jaar aanzienlijke afweersuccessen tegen den op groote schaal aanvallenden vijand. Tever geefs poogden Australiërs, Nieuw-Zee- landers en Amerikanen door te dringen tot de hechte Japansche verdedigings linie in het Zuiden van den Pacific. In felle luchtslagen brachten de Japan ners de Amerikaansche slagvloot harde klappen toe, waartegenover de vijande lijke landingen op sommige eilanden slechts magere resultaten waren. Met luchtterreur tegen de Duitsche steden trachtten de Anglo-Amerikanen hun tegenslagen op de slagvelden te compenseeren en het Duitsche volk murw te maken voor een verwachte „ineenstorting”. Hoe groot die mis rekening was, bewezen ook de stem- De SS-man denkt eraan waar hij ziqh ook bevindt. En hij voelt zich, daar ver weg aan het Oostfront, gedragen door die prachtige gemeenschapsgedachte der SS. En vooral in de dagen vóór joelfeest, vóór zonnewende, valt het hem soms zwaar zijn plicht te doen zijn plicht voor de groote Germaansche gemeen schap. Maar dan denkt hij aan zijn Ger maansche voorouders, die deden wat hij nu doet en dit vanzelfsprekend achtten. Zonder uitzondering ging toen iedere weerbare man ten strijde voor het be houd van het vrije Germaansche land Zoudt gij, jonge Nederlander dan willen achterblijven, dan durven achterblijven, nu het niet alleen gaat om een vrij Germanje, maar tegelijk ook om het behoud van alles wat ons ras gedu rende eeuwen aan kultuurwaarden heeft gezameld Aarzelt toch niet langer en neemt dienst bij de Waffen-SS of meldt u voor den Landstorm Nederland HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 21 Dec. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het bruggenhoofd van Nikopol en ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk zijn in harde gevechten van twee dagen alle doorbraakpogingen der bolsjewieken mislukt. De vijand leed opnieuw zware verliezen aan menschen en materiaal. Ten Zuidoosten van Kirowograd wer den de met sterke strijdkrachten uitge voerde aanvallen der bolsjewieken, na zware wisselvallige worsteling opgevan gen en doorgebroken gevechtsgroepen van den vijand uiteengeslagen of vernietigd. Ten Noorden van Kirowograd en ten Zuiden van Tsjerkassy bleven plaatselijk ondernomen aanvallen der bolsjewieken zonder succes. Eigen tegenaanvallen wonnen terrein. Bij Korosten en aan de Beresina ruk ten onze troepen ondanks taaien vijan- delijken tegenstand verder op. Daarbij werden alleen in het gebied van Korosten 43 tanks der bolsjewieken en 42 kanonnen vernietigd. In het gevechtsgebied van Witebsk ver sterkten de bolsjewieken hun druk. De zware afweergevechten duurden overdag en des nachts met stijgende hevigheid voort. 80 Tanks en 39 kanonnen werden vernield. Ten Noordwesten van Newel ondernamen de bolsjewieken vruchtelooze aanvallen. Gedurende de 2 laatste dagen werden aan het Oostelijke front in totaal 412 tanks der bolsjewieken stukgeschoten. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front werden verschei den vijandelijke stoottroepen afgeslagen. Vlak bij de Adriatische kust zijn sedert gisteren krachtige Britsche aanvallen aan den gang. Zij stortten onder zware verliezen voor den vijand vóór onze stel lingen ineen. In het Middellandsche Zeegebied wer den gisteren in luchtgevechten en door luchtafweergeschut benevens door lichte Duitsche zeestrijdkrachten en marineaf- weergeschut 18 vijandelijke vliegtuigen, w.o. 8 viermotorige bommenwerpers, vernietigd 1 Duitsch jachtvliegtuig ging verloren Formaties vijandelijke bommenwerpers hebben overdag opnieuw een zwaren ter- reuraanval ondernomen op woonwijken der stad Bremen. In zoware luchtgevech ten en door afweergeschut werden min stens 45 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Gisteravond hebben sterke Britsche luchtstrijdkrachten het RijnMaingebied aangevallen. Door het neerwerpen van brisant- en brandbommen, ontsto-nd zware schade in woonwijken, vooral in Frank fort a. d. Main, Offenbach en Ma.an- heim, Luchtverdedigingsstrijdkrachten schoten bij deze aanvallen 49 viermotorige bommenwerpers neer. Vier andere toestellen verloor de vijand boven de bezette Westelijke gebieden. Daarmede werden op 20 December en in den nacht op 21 Dec. volgens de tot dus ver ontvangen, nog onvolledige berichten 98 vijandelijke vliegtuigen, waarvan min stens 89 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 20 op 21 Dec. doelen in het gebied van de Theemsmonding gebom bardeerd. BEVALLEN: T. Lelieveld geb. van Benten, d. W. Ditmar geb. Beeloo, z. C. van der Harst geb. Pronk, d. M. C. Franke geb. Spaans, d. M. de Rooij geb. Eerbeek, z. M. D. Palstra geb. Bogisch, z. J W. E. Meijs geb. Edelhauser, z. C. Buitelaar geb. dea Hertog, z. N. Fros geb. de Munnik, z. J. C. M. A. Smulders geb van Eerd, z. J. W. Boes geb. Kuijpers, d. M. P. Martens geb. Steketee, z. J. M. Nijs geb. de Jong, d. J Timmerman geb. Boel. d. C. Jongeneel geb. Duijndam, d. M. C. Vermeulen geb. Ligthelm, d. E. van Dijk geb. Wegman, z. H. M. Pauptit geb. Jansen, z. K. Vrolijk geb. Wagner, z. C. Ronteltap geb. Stalman, d. A. G. Schüngel geb. Wee- land, z. M. van Deursen geb. Misset, z. W. A. Kersen geb. den Broeder, <1. C. W. van der Harst geb. Barendrecht, z. F. H. Huijsman geb. van Raven- stijn, x. J. C. van Noort geb. Rem- stedt, z. H. Ch. de Lijster geb. van der Meij. z. J. de Ruyter geb. da Zeeuw, z. W. H. Alsemgeest geb. Kley- weg, d. D. van Garderen geb. Maas-, land, z. L. J. C. Jansen geb. Kagie. z. M. G. Eggermont geb Wetzlar, z, OVERLEDEN A. van Geet, ongehuw de man, 18 j. J, W. Muzerie, zoon. 4 w. J. Holtwijk. man van J. Alleman. 58 1. W van Straaten. man van A. W. E. Kippel, 80 j. F. C. Pree, man van E. W de Boer. 40 j. weduwe van J. Kloosterman. F. A van Seters. weduwnaar van R. H. Voorthuis. 86 j. J. B. de Hoog, we duwnaar van S J. Evers, 77 j C. van Santé man van M Specht. 61 j. A. H. van Pelt, weduwe van C Los. 78 j. M de Regt man van K H. Schikker, 55 i. C. P. van Dorsser. man van C. van der Linde 68 j. S Ebenau. man van J. I. van den Bos. 65 j. H. W. Hagman. ongehuwde vrouw 31 j. L. van Duren, weduwe van R. van der Horst. 78 j. J J. Goeman, vrouw van A. Zijlstra. 45 j. WAARSCHUWING De commissaris der staatsrecherche. chef commissariaat no. 2 te ’s-Gravenhage. Alexanderplein 13. waarschuwt tegen het in relatie treden met twee mannen, die aanbieden om meubilaire goederen te koopen bij per sonen. die op het punt staan te ver huizen. Zij doen het voorkomen >alsof zij vertegenwoordigers zijn van een be kende zaak in tweedehandsch goederen en bieden hooge prijzen voor zoo goed als waardelooze voorwerpen Na deze gekocht te hebben doch niet betaald, koopen zij eveneens, maar tegen nor male prijzen, Perzische kleeden en an dere waardevolle voorwerpen. Slechts deze laatste goederen nemen zij na be taling mede, onder belofte, dat de an dere voorwerpen later zullen worden afgehaald en betaald, niets meer van zich h deren worden niet afsehaald. De signalementen der mannen zijn als volgt: 1. Ongeveer 28 jaar oud achterovergekamd haar, slecht blozend gelaat 2. Ongeveer 22 jaar oud. zwart achterovergekamd, geplakt haar, donkere spleetoogen. gaaf gebit, gekleed wijde gestreepte pantalon donker blauwe ratiné winterjas IDENTIFICATIE VAN GEVONDEN LIJK GEVRAAGD: De commissaris der Staats recherche chef van commissariaat 2, Alexanderplein 16, alhier, verzoekt te worden bekend gemaakt met de identiteit van een vrouw, wier lijk op 20 December 1943 uit de Vliet nabij de Binckhorstlaan aldaar is opgehaald Signalementleef tijd ca. 55 jaar, lengte 1.50 m.. kort grijs haar, rond gezicht, kleine dikke neus, groote ooren, grooté mond, dunne lippen, bruine oogen, gave tanden, flink postuur. In boven- en onderkaak (links) bevindt zich een gouden brug met twee valsche kiezen Kleedingdunne grijze regenjas, donkerblauw mantelcostuum, donkere kousen, witte shawl, hooge gummischoe nen, interlock onderjurk en pantalon, rose corset en bustehouder. Op de klee ding bevindt zich een Davidsster. GELIJKTIJDIG VERVOEREN MELK EN TAPTEMELK Door wnd. burgemeester van Rijswijk (Z.H.) is verklaard, dat het gelijktijdig ver voeren van melk en taptemelk met het zelfde vervoermiddel of door denzelfden persoon in de gemeente Rijswijk van 24 December a.s. af ongewenscht is. zoo- dat bovenbedoeld gelijktijdig vervoeren verboden zal zijn, tenzij daartoe namens hem door den directeur van den Keu ringsdienst van Waren voor het gebied ’s-Gravenhage. Prinsegracht 59. Haag. schriftelijk vergunning leend, DE LEGITIMATIEKA ARTEN KINDEREN Te Voorburg zijn de aan vraagformulieren hiervoor verkrijgbaar voor schoolgaande kinderen (ook die op Fröbelscholen) aan hun scholen voor de overigen aan de volgende adressen den heer van Dijk, Parkweg 176Dr. Ris, Prinses Mariannelaan 192 en bij den secretaris van de afd. Voorburg Ned Roode Kruis, van Maaren, Admiraal de Ruyterlaan 42. Tel. 770179 JUBILEUM: Donderdag a.s. herdenkt mej. M. C. van Boxel het feit, dat zij 25 jaar als onderwijzeres aan de St Wil- librordusschool aan de Jan de Baen- straat werkzaam is. KINDJE VERDRONKEN: Het3i-jarige jongetje M S. van het Esmoreitplein was gistermiddag met een meisje van ongeveer gelijken leeftijd aan het spelen bij het water aan den Moerweg. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het jon getje in het water geraakt. Het kleine meisje liep verschrikt naar haar moeder, maar toen die ter plaatse kwam, hadden voorbijgangers de kleine, die bewusteloos was, al op het droge gebracht. Helaas bleven alle pogingen om het bewustzijn te doen weerkeeren vruchteloos. GESLIPTOp de Heerengracb4 slipte de 43-jarige wielrijder P R.. wonende in dt Gooilaan. Hij kneusde een rib en kreeg een hersenschudding, zoodat hij opgenomen moest worden in het zieken huis Zuidwal. De Nationale Bibliotheek zal van 24 December tot en met 2 Jan. a.s. gesloten zijn. Kamerverhuurders en pensionhouders, voor zoover deze laatsten minder dan 10 gasten herbergen, kunnen in het tijdvak 22 December a.s. t.m. 31 Januari 1944 op door de distributiëdiensten nader bekend te maken tijdstippen een aanvraag indie nen ter verkrijging van brandstoffenbon nen voor de tweede periode, omvattende de maanden Januari t.m. April 1944. Indien de verhuurde kamers worden verwarmd door middel van haarden of kachels moet de aanvraag worden ge daan met gebruikmaking van formulier MD 333-13. Wanneer in het betrokken perceel een centrale verwarmingsinstalla- tie aanwezig is en aan bepaalde voor waarden wordt voldaan (zulks ter beoor- deeling van den distributiedienst) zal bo ven het normale, voor verhuurde kamers vastgestelde rantsoen een toeslag worden verstrekt teneinde den exploitant der in richting in staat te stellen de in aanmer king komende kamers centraal te verwar men. Laatstbedoelde inrichtingen moeten de brandstoffen aanvragen op formulier MD 333-14 (in duplo). Alle aanvragen moeten zoowel door den kamerverhuurder of pensionhouder, als door de kamerhuurders of pension gasten worden ingevuld. Een huurder, die meer dan één kamer heeft gehuurd, mag slechts voor één van deze kamers brand stoffen aanvragen, terwijl indien ver scheidene personen samenwonen, het des betreffende formulier slechts door één van dezen mag worden ingevuld. De distributiediensten reikten voor de tweede periode drie bonnen voor een eenheid brandstoffen per verhuurd gedeelte uit. Deze bonnen moeten, op door den distri butiedienst bekend te maken tijdstippen, worden afgehaald door den kamerverhuur der, resp pensionhouder die daarbij de distributiestamkaarten van zichzelf en van alle huurders, met uitzondering van per sonen van Duitsche nationaliteit moet medebrengen. De te verstrekken brandstoffenbonnen en dus ook de hierop te verkrijgen brandstoffen met uitzondering van den eventueelen te verstrekken extra-toeslag voor centrale verwarming in het betrok ken pand worden eigendom van den kamerhuurder of pensiongast. Deze is verplicht de brandstoffen te betrekken van den leverancier van zijn pensionhou der of kamerverhuurder. Hoofden van gezinnen of zelfstandig wonende personen, in wier woning een centrale verwarmingsinstallatie aanwezig is en die in opdracht van de betrokken instantie aan evacué’s een woonruimte hebben afgestaan welke wegens gemis van een schoorsteenaansluiting uitsluitend centraal kan worden verwarmd, kunnen voor het betrokken perceel een toeslag centrale verwarming met gebruikmaking van formulier MD 333-14 aanvragen ten zij voor deze evacué’s een ander woonver trek beschikbaar zou kunnen worden ge steld, dat met een haard of kachel kan worden verwarmd. HEDENAVOND Stadsschouwburg. „Das Land des Lachelns”. 19 u. Prtncesse-Schouw- burg. „Half om half’. 17.30 u. Dili- gentia. Piano-avond Willy Meeuwisse. 18.45 u. Scala. Kerstvariété. 18 u. WOENSDAG 22 DECEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over ..Mars. Jupiter en Sa- turnus”. 15.45 en 19.30 u. Luth. kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 18 30 u. Stadsschouwburg. „Elga”. 19 u. Princesse-Schouwburg. „Half om half”. 19.45 u. Diligentia. „Kwik en Kwak”. 14.30 u Beethoven-Brahms-avond duo Nelly Salzwedei. Kurt Matthies. viool en piano. 19.30 u. Geb. v. K. en W. „Asschepoester” 14 u. Capitol. Kin- dermatinée „Tom Poes”. 14 u. Corso. Kindermatinée. 14 u. City. Revue „Première”. 14,15 u. Scala. Kerst variété. 19.30 u. Bioscopen Amicitia. ..De pseudo-gravin”. 14.30 en 19.30 u. (B. 14 j.) Apollo, ,,’n Oud. hart wordt weer jong”. Doorl. van 12.45 u. af. (B. 18 j.) Asta. „De waardin van ’t Witte Paard”. 14.30 en 19.30 u. (B. 18 j Capitol. ..Mevrouw de secre taresse”. 14.30 en 19.30 u. (B. 14 j.) Centrum. ,.Hab’ mich lieb”. Doorl. van 11 u. af. (Elk. leeft.) Corso. „Moord zaak Franchetti”, 14.30 en 19.30 u. (B. 18 j.) Cineac. ..Actualiteiten”, Doorl. van 9.30 u. af. (Elk. leeft.) Flora. „Immer nur du”. 14.30 en 19.30 u. (B. 14 j.) -opole „De school des le vens”. 14 er, 19.30 u. (B. 18 j.) Odeon. „Rijpende jeugd”. 14.15 en 19.30 u. (B. 14 j.) Olympia. „Millionnair tegen wil en dank”. 14 en 19.30 u. (B. 18 j.) Passage. „Leven in de was- scherij”. 14.15 en 19.30 u (B. 18 j.) Rembrandt. „Liefdescomedie”. 14 en 20 u. (B. 18 j.) Rex. ,.De ijzeren kroon”. Doorl. van 10 u. af. (B. 18 j.) Roxy. „Hotel Sacher”. 14 en 19 30 u. Zaterd. „Hotel Sacher”. 14 en 19.30 u. (B. 18 j.) Seinpost. „Sherlock Holmes”. (B. 14 j.) Studio. „Es war eine rauschende Ball- nacht”. Doorl. van 14 u. af. (B. 18 j.) Thalia. „De bruigom uit Brazilië”. Doorl. van 13.30 u. af (Elk. leeft.) West End. „Isabella”. 14.15 en 19.30 u. (B. 18 j.) Bij beschikking van den Rijkscom- miss aria (commissaris-generaal voor het Veiligheidswezen) wordt de op 8 December 1943 voor de gemeenten den Haag, met inbegrip van Schevenin" gen, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk en Leidschendam atgekondigde vervroe ging van het uur, waarna niemand zich meer buitenshuis mag begeven, met ingang van 21 December 1943 opge heven. Daarmede wordt weer van kracht dat niemand na 23 uur op straat mag zijn. Belangwekkende voornemens van beide partijen Aan het Oostelijke front is de winter slag ontbrand, schrijft Martin Hallens- leben. de militaire correspondent van het D.N.B., in zijn beschouwing van gisteren en hij vervolgt Snerpende vorst heeft de laatste dagen de aarde in het Oosten weer hard er. daarmede de straten en wegen weer be rijdbaar gemaakt Wat algemeen ver wacht werd is nu bewaarheid geworden. De winterslag is begonnen. Hij strekt zich uit over bijna het geheele Ooste lijke front, met uitzondering van den Noordelijken sector De oude strijdsec- toren zijn weer geworden tot brandpun ten van de wederzijdsche inspanningen, De worsteling om het initiatief ken merkt opnieuw de strategische plannen. Maar in tegenstelling tot de opening der winterslagen van 1941/’42 en 1942/i43 is ditmaal de activiteit geen eenzijdige bolsjewistische aangelegenheid. Eerder is het tegendeel het geval. Men moet derhalve aannemen, dat de Duitschers zich in de winterperiode van dit jaar niet tot een defensieve houding willen beperken, doch dat zij veeleer juist dit jaargetijde willen gaan gebruiken om de eigen vrijheid van handelen sterker uit te breiden. Op bepaalde vitale pun ten van het front hebben zij die vrijheid met een opvallende krachtsontwikkeling volledig herwonnen Klaarblijkelijk is het dit gevaar, de Sovjets er toé gebracht heeft, toevlucht te nemen tot hun oude wijktactiek t.w tot verplaatsing zwaartepunten van hun aanvallen. In de gebieden van Nikopol, ten Zuiden van Dnjepropetrowsk en in het gebied van Newel probeeren zij den laatsten tijd aan trek te komen Echter schijnen ook de Duitschers hun groote aanvalsactie, die tot dusver Oostelijk van Sjitomir en Korosten naar Kief liep, te hebben verplaatst Want bij Kirowograd treden zij thans op met een aanvalskracht. die hierop duidt. Daarbij ziet het er naar uit. dat de Duitschers niettemin in het gebied ten Westen van Kief hun doel hardnekkig blijven najagen. Als eerste aanvalswapen treedt weer de tank te voorschijn De enorm zware verliezen der bolsjewieken aan tanks zijn een graadmeter voor de intensiteit der Duitsche tegenmaatregelen De he vige pantsergevechten ten Zuiden van Nikopol duiden op belangwekkende voornemens van beide partijen. Groote h 'angstelling gaat uit naar de Duitsche tegenbewegingen in het gebied van Kirowograd. Voorloopig kan hierover evenwel niet meer gezegd worden dan dat de Duitsche bewegingen aan den gang schijnen te blijven en de Sovjets hier blijkbaar niet sterk genoeg zijn om den Duitschen tegenaanval tot staan te brengen. Vast staat alleen, dat de Sov jets nu hun hoop stellen op den winter. De winteroorlog was tot dusver hun hoofdelement. Daarmede willen zij nu bereiken wat hun van den zomer en het Bij Newel onder- de bolsjewieken op het oogen- blik een nieuwe enorme krachtsinspan ning om te trachten, een doorbraak te forceeren door de Duitsche stellingen De ervaring leert, dat groote offensie ven. wanneer zij niet in den stormloop va.i de eerste dagen sterk aan terrein winnen, ondanks alle aanvankelijke suc cessen tenslotte op niets uitloopen. Evenwel zijn de Duitsche militairen van meening. dat de slag zijn hoogtepunt nog pas tegemoet gaat.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1