s f 1943. No. 18675. Woensdag 22 December. Sovjetdoorbraakpogingen mislukt SPORT van KUNST EN LETTEREN AGENDA BINNENLAND STADSNIEUWS Wrange vruchten het verraad Cor Wals leeft! Vice-admiraal von Reuter Ontzetting uit het bedrijf KERKNIEUWS moordvereeniging De en Tito’s vertegenwoordiger verongelukt Vijandelijke aanvallen in Z.-Italië verzwakt overleden Nieuwe Lebensmittelkarten DE LAATSTE TRAMS Ruim 164 mille voor onze minder bedeelden DE LEG1T1MAT1EKAARTEN VAN HET NED. ROODE KRUIS BURGERLIJKE STAND Duitsche successsen bij Kirowograd en Resjitza De Rijkscommissaris benoemd tot president van de Deutsche Akademie Hoofdprijzen Staatsloterij Uitreiking nieuwe bonkaarten HAAGSCHE COURANT oewuste d de 2. onge 7762. AUTO i i gevangen Williams, A E. E. J vrouw P. W. Alter, het voor 15 z. A. E. C. Maatregel jegens boeren, die de voedsel- voorzieningsbepalingen ernstig overtreden Als op Zon. en feestdagen De Nederlandsche Spoorwegen vestigen er de aandacht op dat wegens het ge- sloten zijn van zeer veel bedrijven en zaken tusschen Kerstmis en Nieuwjaar de loop der treinen op Maandag 27 Dins dag 28. Woensdag 29 en Donderdag 30 en Vrijdag 31 December a.s zal zijn als op Zon- en feestdagen. De Duitsche vice.admiraal Ludwig von Reuter is aan een beroerte overleden. Hij was 75 jaar. Na den wapenstilstand van den vorigen wereldoorlog kreeg vice-admiraal von Reuter de opdracht, om op grond van de wapenstilstandsvoorwaarden de Duitsche vloot aan Engeland uit te leveren. Om de roemrijke Duitsche oorlogsschepen niet in handen van de vijanden te laten vallen, bracht hij op 21 Juni 1919 in de Brit- sche interneeringshaven Scapa Flow de uit te leveren schepen tot zinken, een daad die toentertijd in de geheele we reld het grootste opzien heeft gebaard. in Emmeloord de hoofdplaats van den Noordoostpolder zijn dezer dagen de eerste woningen betrokken. De eerste oermanente bewoners installeeren zich. (CN.F.-Van Bulten) Met ingang van 23 Januari 1944 zijn de groene „Lebensmittelkarten der Deut. schen Wehrmacht in den Niederlanden” met zwarten opdruk, niet meer geldig Met ingang van dezen datum mag dus op deze bonnen niet meer gekocht wor. den. Met ingang van 26 December worden nieuwe „Lebensmittelkarten’’ in gebruik genomen, welke blijkens het zoowel op de kaarten zelf, als op de bonnen voor komende opschrift geldig zijn tot en met 31 Maart 1944 Evenals de oude kaarten hebben ook deze kaarten een geldigheids, duur van één drie of vijf dagen. De nieuwe „Lebensmittelkarten’ zijn uitge. voerd m bruine kleur met zwarten op druk. op alle kaarten komen bonnen voor voor 50 gram brood. 50 gram vleesch 25 gram kaas, 10 gram boter, 20 gram sui ker, 20 gram jam en 1/4 liter taptemelk Op de kaarten, welke een geldigheids duur hebben van drie of vijf dagen ko men bovendien bonnen voor 25 gram Nahrmittel en 250 gram aardappelen voor Bonnen voor koffiesurrogaat zijn alleen aanwezig op de Lebensmittelkarten met een geldigheidsduur van vijf dagen Losse bonnen zijn uitsluitend geldig wanneer tevens de Lebensmittelkarten voorzien van het stempel der bevoegde Duitsche autoriteiten worden overlegd Het weigeren zonder dat daarvoor gegronde redenen zijn, om de bonnen dezer kaarten aan te nemen, is strafbaar De inlevering dezer bonnen tegen toewijzingen of rantsoen, bonnen bij de distributiediensten dient op gelijke wijze als destijds bij de oude bon nen geschiedde plaats te vinden I voor bedrijfsinventaris. terwijl hem kan bedrijfsont- pacht zijn DONDERDAG 23 DECEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant". Voordracht over ..Mars, Jupiter en Sa- turnus”. 15.45 en 19.30 u. Princasse- Schouwburg „Gyges en zijn ring” 19.15 u. Geb. v. K en W. „Rigoletto” 19 u. Diligentia ..Kwik en Kwak” 14.30 u. City. Revue „Première” 14.15 en 19.15 u. Scala. Kerstvariété. 19.30 u. litaire missie bij Tito, zich in gezelschap bevonden van de verongelukte delegatie Radiopraatje Max Blokzijl In de serie Brandende Kwesties houdt Max Blokzijl op Donderdag 23 December over Hilversum I om 18.45 uur zijn praatje, dat tot titel heeft„Antwoord aan een eerlijk sociaal-democraat” Drukte bij de post tusschen Kerstmis Nieuwjaar Met Kerstmis en Nieuwjaar aal de drukte op de postkantoren zoo groot zijn, dat met vertraging in de overkomst van alle poststukken rekening moet wor. den gehouden. Stukken, die op een be paalden dag op hun bestemming moeten zijn, zullen zeer vroegtijdig gepost moe ten worden. Telegrammen net gelukwen- schen zijn niet toegelaten, ook niet tij dens de jaarwisseling De Postchèque. en Girodienst zal evenmin vertraging kun nen voorkomen; verzocht wordt de op drachten in de eerste dagen van het nieu we jaar zooveel mogelijk te beperken. „Völkischer Beobachter” over de terreuraanvallen DOOR AUTO AANGEREDEN In de Malakkastraat op den hoek van de Boni- straat is de 15-jarige H. J de G uit de Bonistraat aangereden door een vracht auto De jongen brak het rechterdijbeen en werd opgenomen in het ziekenhuis aan h/t Westeinde Den onbekend ge bleven bestuurder van de vrachtauto alsmede eventueelen getuigen wordt ver zocht zich voor het geven van inlich tingen te wenden tot het Bureau van den Verkeersdienst, Alexanderplein 15A Het verraad van Badoglio waar door de Geallieerden gehoopt hadden Italië zonder slag of stoot in hun macht te krijgen heeft een chaotischen toe stand in Zuid-Italië veroorzaakt, waar van de verraders de wrange vruchten plukken. In Juni dit jaar richtte de vijande lijke propaganda zich op het doel het fascisme in Italië ten val te brengen en een breuk van het bondgenootschap met Duitschland te forceeren. Mussolini waarschuwde tegen de vijandelijke be loften. vastgeknoopt aan het neerleg gen der wapens door Italië. Hij spoorde dringend aan tot volhouden. „De vijand zal ons niets anders laten dan onze oogen om te weenen”, zoo riep hij uit in een toespraak voor het partijbestuur en hij trof maatregelen voor het voort zetten van den weerstand. Het verraad had echter reeds te diep wortel ge schoten. De Koning en Badoglio grepen naar de macht. Uiterlijk scheen alles bij het oude te blijven. Badoglio be weerde trouw te zijn aan het bond genootschap met Duitschland en den oorlog te zullen voortzetten, maar in het binnenland trof hij alle maatrege len om het fascisme uit te schakelen en Mussolini’s 20-jarigen arbeid te vernietigen. Duitschland liet zich niet van de wijs brengen. De Führer had. volgens een verklaring destijds van dr. Göbbels, het dubbele spel van de verraderskliek te Rome doorzien en ge handeld, zooals het ter bescherming van de Duitsche belangen noodig was. De daarop volgende ontwikkeling der gebeurtenissen heeft den Führer in het gelijk gesteld. Reeds op 3 Augustus droeg Badoglio volgens mededeelin- gen uit Italiaansche en Geallieerde bron kennis van de wapenstilstandsvoor waarden. Aanvankelijk wees hij ze af, maar op 10 Augustus begonnen de ge heime onderhandelingen te Lissabon. Zij leidden tot de capitulatie van Italië op 3 September. Eerst 5 dagen later werd het feit der overgave wereldkun dig gemaakt Achter den rug om en zonder medeweten van zijn bondgenoo- ten. had Italië het capitulatieverdrag onderteekend en zoo lang geheim ge houden. opdat de bondgenooten beter in den rug zouden kunnen worden aan gevallen. Dit zette de kroon op het ver raad. maar de speculatie^mislukte. Het snelle en krachtige Duitsche ingrijpen verijdelde de Geallieerde verwachtin gen. De Duitsche troepen geraakten niet in de val. op 9 September werd Rome door veldmaarschalk Kesselring bezet en Koning Victor Emanuel, Kroonprins Umberto. Badoglio en zijn kliek vluchtten naar Sicilië. In Noord- Italië bezette veldmaarschalk Rommel de Alpenpassen, alle vliegvelden en be langrijke havensteden. Het Italiaansche leger werd ontwapend. De bij Salemo gelande Geallieerde troepen slaagden er niet in de uit Zuid-Italië strijdend terugtrekkende Duitsche afdeelingen af te snijden. Het op den Balkan door Italianen bezette gebied viel niet in handen der Geallieerden, maar in die van Duitschland en zijn bondgenooten. Mussolini riep een republikeinsch-fas- cistisch bewind in het leven, dat een nieuwe weermacht vormt. Duitschland zet den strijd in Italië succesvol voort. Van het verraad kon de vijand niet de vruchten plukken, welke hij verwacht had. maar hij bleek zich integendeel in een wespennest te hebben begeven. Eind September vormden de Geallieer den een z.g. Middellandsche Zee-com- missie, waarin ook Moskou is ver tegenwoordigd door den plaatsvervan- genden volkscommissaris van Buiten- landsche Zaken Wysjinski. Die commis sie zou zich speciaal met Italië bezig houden Al spoedig ontstond een con currentiestrijd wie in die commissie de baas zou spelen Tevens breidt de chaos in het door de Geallieerden bezette ge bied zich gaandeweg uit. Zoo wil men er nu toe overgaan de Amgot (het militaire bestuur) te vervangen door een burgerlijk bestuur, dat zou worden uitgeoefend door de Badoglio-regeering. Ondertusschen betwisten republikeinen en monarchisten elkaar de macht. Vic tor Emanuel voelt zijn troon wankelen. Daarbij komt nog, dat Badoglio niet meer over een leger beschikt. Hij be schuldigde de Anglo-Amerikaansche autoriteiten ervan de verzorging en uit rusting zijner troepen te hebben gewei gerd, waardoor deze gedemoraliseerd en oorlogsmoede werden. Zij trokken naar huis, omdat zij geen broederstrijd wilden. Dit verklaart het feit, dat nog steeds geen Italiaansch leger aan de zijde van de Geallieerden kan optre den. De klacht van Badoglio over zijn vrienden typeert de grenzelooze ver warring, welke er in Zuid-Italië heerscht, als uitvloeisel van het snoode verraad. OP MARECHAUSSEE: werd een bewoner De trams en de autobussen der H.T.M, zullen nu wederom de diensten rijden zooals deze waren vóór de vervroeging van het tijdstip, waarop men niet meer op straat mocht. Zoo zullen de laatste, ritten van de trams naar de remise om pl.m. 10 uur aanvangen. Jit stuk geschut oracni 36 oolsjewistisuhe .anks ten val Op den eersten dag der in werkingstelling vernietigde zijn bemanning reeds 23 stuks. De 13 andere gingen op een der eerstvolgende dagen bij het verbitterde afweer- gevecht te gronde. De aanval der bolsjewisten had dan ook eeenerlei resultaat. W- Meyer-Wrekk.-Atl.-H., Dr. STRÖHM OVERLEDEN Gisteren is onverwacht overleden de heer dr. C. G. Ströhm vertegenwoordiger van het D NB. in Nederland Al jaren oefende de thans overledene deze functie uit en zoowel in deze oor logsjaren als tevoren wist hij niet alleen zijn persbureau op waardige wijze te vertegenwoordigen, doch ook door zijn persoonlijk optreden zich vele vrienden te verwerven Het Nederlandsche Roode Kruis heeft, zooals men weet, het initiatief genomen tot een hoogst nuttigen maatregel verstrekken van legitimatiekaarten kinderen beneden '’«•n leeftiid van jaar Voor kinderen, die nog niet den school- plichtigen leeftijd hebben bereikt, kunnen ouders of verzorgers in den Haag zich wenden tot het Pagehuis, Lange Voor hout 6. het bureau van den Burgerlijken Stand Goudenregenstraat 36. en een tien tal posten, welke in de volgende scholen gevestigd zijnschool Meidoornstraat 11 —13school Withigysstraat hoek Arie PrinsstraatFröbelschool Ferd. Bolstraat 16 school Bloemfonteinstraat 194 school van Merlenstraat 67 school Kon Sophie- straat 19 (ingang Caroline van Nassau- straat 26); school Weissenbruchstraat 190; school Galvanistraat 143 school Hoefkade 99 Parkflat Marlot. Offenberglaan 1. Bij den tocht langs de posten, is ons gebleken, dat reeds vele ouders zich aangemeld hebben voor een legttimatie- kaart voor hun kind(eren). Dit is onge twijfeld een verheugend verschijnsel Nog veel verheugender zou het echter zijn, wanneer de leidsters van de posten aan de afdeeling den Haag van faet Neder landsche Roode Kruis zouden kunnen melden op Vrijdagmiddag 4 uur ,AUe ouders van kinderen beneden den schcol- plichtigen leeftijd zijn, bij ons geweest.” Immers het gaat hier om een kwestie van groot belang. Zorgt er voor ouders, dat uw kind tijdig een legitimatiekaart krijgt Men kan zich daartoe tot boven staande adressen wenden morgen (Don derdag) en Vrijdag van 912 en van 2-4 utr AANSLAG OP MARECHAUSSEE: Te Midde’.harnis werd een bewoner uit Sliedrecht door de marechaussee aange houden en om zijn persoonsbewijs ge vraagd De man haalde zijn persoonsbe. wijs te voorschijn en tevens een revol ver waarmede hij op den marechaussee schoot. Deze is ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen Op het oogenblik is zijn toestand vrij redelijk PETROLEUM VOOR DE VERLICHTING: Van 23 December tot en met 8 Januari geven de met „48 Verlichting” en „49 Verlichting” gemerkte bonnen der bon kaart S 121 elk recht op het koopen van één liter petroleum. De geldigheidsduur der met „46 Verlichting” en „47 Verlich ting” gemerkte bonnen der bonkaart S 121 en de met „63 Verlichting” gemerk te bonnen der bonkaart S 221 is verlengd tot en met 8 Januari. Zij geven, zooals bekend, elk recht op het koopen van één liter petroleum POSTVERKEER MET ITALIË HERVAT: De verzending van brief, en pakketpost naar het' door de Duitsche troepen be zette gedeelte van Italië met inbegrip van San Marino en den Vaticaanschen Staat is weder mogelijk PIANO.AVOND WILLY MEEUWISSE: De jonge componist en pianist Willy Meeuwisse, die zich kort geleden met een tweetal kunstenaressen op een Kamer, muziekavond in „Diligentia” voorstelde heeft zich gisteravond in dezelfde zaal met werken van Haydn Mozart. Beet hoven Debussy Migot, Bartók Sibelius en eigen composities nogmaals als een technisch voorbeeldig onderlegd instru mentalist doen kennen. Willy Meeuwisse beschikt over een voortreffelijk uit gewerkt speelmateriaal, waarmede hij staccato-, legato- en -octavenspel van on berispelijke gaafheid en weldadige klaar heid weet te schenken Vooral in Mozart’s Sonate in C hebben deze kwaliteiten, ver- eenigd met de sprankeling van een aris- tocratischen geest een groote charme ver leend. Doch overigens zal het spel van dezen kunstenaar aan diepte moeten win nen. Een zekere geaffecteerdheid lag n.i. in het geheel besloten, een geaffecteerd heid, welke vereenigd met den prachtigen toon van het spel in Debussy’s werken voor een tot de uiterste consequenties doorgevoerde impressionistische verfijning kon doorgaan doch die met Beethoven’s Sonate in C op. 10 no. 1 moeilijk kon samengaan. Willy Meeuwisse, di’e op alles zeer sterk het stempel van zijn persoon lijkheid heeft gelegd zal zich zelf moeten leeren wegcijferen om er de psyche der groote meesters door te leeren ontdekken. Doch al is deze avond eerder een speci fieke Meeuwisse-avond dan een uitvoe ring gewijd aan bovengenoemde toondich ters geweest, zoo heeft hij toch de in drukken achtergelaten van een hoogst ver fijnd knap ja uiterst knap musiceeren met .esprit” en intellect. Bloemen wer den den solist aangeboden K Brink man Morgenavond vindt i n M e- tropole de première plaats, in Nederland sche bewerking, van Strauss’ operette „Weensch Bloed”. Onze volksgenooten hebben, wanneer van hen een offer gevraagd werd, altijd getoond, dat niet vergeefs een beroep op hen gedaan behoefde te worden. Een be wijs hiervan zijn de mooie bedragen, wel ke wekelijks voor onze minder bedeelde volksgenooten bijeen gebracht worden waarmede hun extra zorgen, die de win termaanden met zich medebrengen ver licht kunnen worden Er is in de week van 6 tot_ll dezer een totaal bedrag van 164.208 81 bijeengebracht Winter hulp, daartoe in staat gesteld door onze eigen volksgenooten, zal er voor zorg dragen, dat deze mooie som te bestemder plaats wordt uitgereikt Mogen velen in de komende feestdagen hun eigen minder bedeelde volksgenooten gedenken en voor hen een extra gave ter beschikking stel len. Het gironummer van Winterhulp is: 5553 De treinenloop tusschen Kerstmis en Nieuwjaar KERST.KERKWIJDING NED. PROT. BOND: De afd. ’s-Gravenhage van den Ned. Prot Bond houdt haar Kerst-kerk- wijdingsdienst morgenmiddag 3 uur in Pulchri Studio. Sprekers ds. Junod en de voorzitter, de heer Hans. Muzikale op luistering wordt gegeven door mevrouw Schüller-Weisz, zang en mej Koeckes, orgel LUTHERSCHE KERK: De Kerstwijdings- dienst in de Luthersche Kerk zal heden avond aanvangen te half acht. 6463, 9083, 14208, BEVALLEN C. M. Grevers geb Wise- iius, d. C. Vermeer geb. Jol, d J. Langeveld geb. Rezel geb. De Führer heeft op voorste! van Rijksminister Dr. Göbbels Rijksminister dr. Seyss Inquart, als opvolger van den overleden minister-president Ludwig Siebert benoemd tot president der Deutsche Akademie. JUBILEUM Op 28 December herdenkt de heer Th L. Hazebroek. chef van de drukkerij der N.V. Mortelmans’ drukkerij en cartonn fabriek het feit, dat hij 40 jaar geleden bij dit bedrijf ir dienst ge treden is De 3 5-jarige chauffeur M K. van de Aernout Drostlaan geraakte in een garage in de Lulofdwarsstraat door gas bedwelmd. Hij werd overgebracht naar het RK Ziekenhuis aan het Westeinde, Bekendmaking aan alle eigenaren van motorvoertuigen Op grond van de door den gevolmach tigde van den Führer voor gebruik en registratie van motorvoertuigen uitge vaardigde beschikking en in overeen stemming met den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied en den Wehrmachtbefehlshaber in Nederland worden door de bevoegde instanties maatregelen ten uitvoer gelegd, waarvan het doel is een regeling te treffen voor het gebruik en de registratie van motor voertuigen. O.m. krijgt iedere bezitter van een motorvoertuig in de eerstvolgen de dagen via de bevoegde Rijksverkeers inspectie formulieren, welker nauwgezette invulling in alle opzichten '’Prnlicht ge steld wordt. Een onachtzame, resp onware oeant- woording van alle vragen, resp niet- tijdig terugzenden der formulieren wordt als sabotage beschouwd en brengt, onge acht andere straffen, confiscatie zonder schadeloosstelling van het motorvoertuig met zich mede Ten aanzien van het gebruik van mo torvoertuigen wordt herinnerd aan de verplichting tot het bijhouden van rit tenboekjes en het bij zich hebben van de vereischte opdracht voor den rit voor iederen afzonderlijken rit benevens van de rijvergunning Motorvoertuigen, die bij controle zonder de vereischte papie ren worden aangetroffen, zullen in het vervolg in beslag genomen worden Bezitters, resp. gebruikers worden her innerd aan het verkoopverbod van motor voertuigen zonder vergunning van de bevoegde instanties. Der Bevollmachtigte des Fuhrers für Kraftfahrzeugeinsatz- und erfassung Beauftragter in den Niederlanden, Gez. dr. ARAN Derde klasse 25.000: 6178. 5.000: 13685. 2.000: 11132. 1.500: 6700, 7762. 1.000: 16023 16053 20851. 400: 8868, 20639. 200: 10063 14023 18158 100: 2773 4591, C 19869, 19997 De „Völkischer Beobachter” bevat foto van een op 26 November j.l boven Bremen neergeschoten Amerikaanschen vlieger, wiens overall op den rug het opschrift „Murder incorporation” (moord vereeniging) droeg, dat ook op het neer geschoten vliegtuig stond Ook de esca drille. waartoe het toestel van dezen pi loot behoorde, draagt officieel den naam „Murder incorporation” De genomen vlieger. Kenneth D uit Charlotte (Noord-Carolina) heeft bij zijn verhoor verklaard, dat andere esca drilles en bemanningen soortgelijke na men, die ontleend zijn aan de gangster- taal, dragen Het moordkarakter van ae Anglo- Amerikaansche terreuraanvallen op de Duitsche burgerbevolking heeft geen be wijs of toelichting meer noodig, zoo schrijft het blad naar aanleiding hier van. De lijken van vrouwen en kinderen onder de puinhoopen van hun verbrande of vernielde woningen, de ruïnes van heele stadswijken, de uitgebrande gedenk- teekenen van de Duitsche bouwkunst, vor men bewijs genoeg voor het onomstoote- lijke feit, dat de vijand moordt en brand schat uit onderwereldmentaliteit, omdat hij te laf is voor den eerlijken strijd der wapens of geen doorslaand succes ver wacht langs dien weg. De „Murder incorporation” en haar op drachtgevers op presidents- en premiers- stoel kunnen ervan verzekerd zijn, zoo besluit het blad, dat de straf hen zal treffen Zij hebben dood gezaaid en zul len een brandenden, onbluschbaren haat oogsten. Deze haat groeit met elk nieuw slachtoffer van deze laffe terreur tot de rechtvaardige vergelding zal komen. Het was in Juli van het vorige jaar, dat den secretaris-generaal van Land bouw en Visscherij bijzondere bevoegd heden. werden toegekend ten behoeve van de voedselvoorziening. Boeren, die aan hun verplichtingen ten aanzien van de voedselvoorziening niet, in ieder geval niet in voldoende mate, voldeden dan wel in het algemeen, schrome.ijk tekort- hoten bij de vervulling van hun taak medewerking aan de voedselvoorziening hebben sindsdien, velen van hen op gevoelige wijze kennis gemaakt met de toepassing van deze bijzondere bevoegd heden van de overheid Heeft de overheid van deze bijzondere, ingrijpende, bevoegdheden voornamelijk gebruik gemaakt door het opleggen van Ieverin,gsplicht van een deel van den veestapel van boeren, die zich aan clan destiene handelingen hadden schuldig gemaakt, in enkele gevallen is het ge komen tot den strengen maatregel van bedrijfsontzetting Daarbij deden zich echter moeilijkheden voor want het be sluit. dat deze bevoegdheden regelde, bleek niet alle bij bedrijfsuitzetting op tredende elemenen te regelen. Dezer dagen is daarom het besluit aangevuld en is in de leemten, die de practijk aanwees, voorzien. Voor op gesteld dient te worden, dat thans de mogelijkheid is geopend een bewindvoer. der t? benoemen, die in de plaats treedt van den vroegeren eigenaar Verder kan voortaan den ondernemer die door den maatregel tot bedrijfsontzetting wordt getroffen, een inleveringsplicht worden opgelegd voor het bedrijfsvee en den bedrijfsinventaris. terwijl hem ook het gebruik van zijn woning kan worden ontzegd. De gevolgen van zetting ten aanzien van de eveneens geregeld De aanvulling van het zoogenaamde .ontzettingsbesluit” houdt een ernstige waarschuwing in aan het adres van alle boeren die nog meenen zich aan de na leving van de voedselvoorzieningsbepa lingen en voorschriften te kunnen ont trekken De overheid verlangt de volle medewerking om de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk te regelen, zij zal niet aarzelen degenen die op grove wijze tegenwerken met strenge maatregelen tot de orde te roenen Bij het vertrek eener delegatie van het comité.Tito naar Alexandrië is de ver. tegenwoordiger van „maarschalk Tito” Iwan Ribar. een zoon van den z.g yoor zitter van het comité-Tito, om het leven gekomen. Bij dezelfde gelegenheid zijn 2 Britsche officieren omgekomen Naar verluidt, heeft brigade-generaal Mac Lean, de leider van de Britsche mi. De plaatselijke distributiediensten zul len vóór 23 Januari a.s. tegen overleg ging van de stamkaart en tegen in ont- vangstneming van een bon van het inleg vel, bonkaarten voor voedingsmiddelen uitreiken. Uitgereikt wordenaan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart KA 402; aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart KB 402 aan hou ders van een inlegvel K3 of L3 een bon kaart KC 402 aan houders van een in legvel K4 of L4 een bonkaart KD 402 of KE 402 naar gelang zij geboren zijn tus schen 23 Januari 1940 en 24 Januari 1942, dan wel na 23 Januari 1942. De kaarten zijn alle uitgevoerd met zwarten opdruk. In verband hiermede zal voor de artike len boter en melk geen onderscheid meer worden gemaakt tusschen „stad”- en „land”-gebied Voor aardappelen zal de bestaande regeling evenwel gehandhaafd blijven. De aardappelbonnen van de kaar ten welke in landgebied worden uitge reikt, zijn voorzien van het woord „land”. Zij, die geboren zijn tusschen 26 De cember van de jaren 1922 1929 of 1939 en 24 Januari van de jaren 1923. 1930 of 1940. dienen hun inlegvel te ruilen vóór zij hun bonkaart in ontvangst nemen. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeente waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven Een uitzondering wordt ge maakt met schippers woonwagenbewo ners (voor zoover zij zijn opgenomen in het centraal bevolkingsregister), gedeta cheerde marechaussee’s. de vaste bevol king van kostscholen e.d. en voor hen, die tengevolge van oorlogsomstandig heden tijdelijk elders verblijven Bij de uitreiking der kaarten wordt de bon K of L 1-25. 2-25 3-25 of 4-25 van het in legvel verwijderd Voorts wordt rechts naast het vakje S 2 van de stamkaart een kruis geplaatst Bij de uitreiking van bonkaarten voor bijzonderen arbeid, welke eveneens ge durende dit tijdvak plaats vindt wordt rechts naast het vakje S 2 een aantee- kening geplaatst Men ga terstond bij het ir ontvangst nemen der kaarten na, of men alle bescheiden waarop men recht heeft ontvangen heeft Latere reclames worden niet in oehandeling ge nomen Plaatselijk zal nader bekend wor den gemaakt, op welke dagen de uitrei king zal olaats vinden UITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 22 December. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Aan het Noordelijke Krimfront is een aanvallend Sovjetbataljon ingesloten en vernietigd. Nieuwe hevige aanvallen van den vijand op het bruggenhoofd van Nikopol en het front ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk bleven zonder resul taat. Ten Zuidoosten van Kirowograd rukten onze troeper verder op. Van 5 tot 21 De cember werden alleen al in het ressort van een hier aanvallend legercorps 1300 gevangenen binnengebracht. 274 tanks en 306 kanonnen van allerlei soort, benevens talrijke andere wapens buitgemaakt of vernietigd In het gebied ten Noordoosten van Sjitomir weerden onze troepen sterke vijandelijke tegenaanvallen af en ver nielden 37 tanks der bolsjewieken. Ten Noordwesten van Resjitza leidde een eigen aanval in moeilijk terrein na het overwinnen van taaien tegenstand der bolsjewieken tot het sluiten van een bres in het front. Het grootste deel van een vijandelijke garde-infanteriedivisie werd daarbij verslagen Talrijke gevan genen en omvangrijke buit werden bin nengebracht. In het gebied ten Noorden en Oosten van Witebsk mislukten herhaalde door braakpogingen van den vijand in zware wisselvallige gevechten. Plaatselijke pene traties werden opgeheven of afgegren deld Op eenige penetratieplaatsen wordt nog gestreden De bolsjewieken verloren in dezen sector 20 tanks. Ook ten Noordwesten van Newel wer den felle aanvallen van den vijand afge slagen Uit het hooge Noorden wordt levendige wederzijdsché activiteit van stoottroepen gemeld. Verkenningsaanvallen der bolsje wieken mislukten onder zware verliezen voor den vijand In Zuid-Italië verzwakten de vijande lijke aanvallen aan de Adriatische kust weer Vrij zwakke aanvallen in den sec tor van Ortona werden afgeslagen Aan de rest van het front verliep de dag, be halve vergeefsche vijandelijke «toottroep- bedrijvigheid. rustig In de wateren var, Sicilië hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen 2 vijande lijke koopvaarders van middelbare grootte met bomtreffers zwaar beschadigd Afzonderlijk vliegende vijandelijke toe stellen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen in West-Duitschland Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 21 op 22 Dec storingsaanval- len gedaan op Zuidoost-Engeland Rademaker, d - A. van der Ree d S. de Zoete geb Verschelling, d. J. H. C. M. de Zwart geb. Kieftenbelt. z. E. Kelder geb Vroom, z. N van Polen geb Verbaan d. 'A. van Zanten 3?eb. Broekman, z. J M. van der Hoeven geb. van der Vlist, z. W C. M Riko geb van der Peet. d. C. van den Bergh geb. Chardonnens, d. W de Wit geb. van Oosten, z G. Bruijn geo Nauta, d M A den Duik geb Leijs, d N. Troost geb Kleer z. E. C. Hofstra geb Buisman, z. M H Noordermeer geb Loerakker, z. MM. Vuijk geb. Spaan d C. Sauer geb Cocural C M Biemans geb Samuels d M Kauderer geb. Oranje, z D Bakker geb Freusberg, d H. Mooijweer geb Meester, d E. Jollie geb. Klaui. z. H P. van der Hoeven geb van der Spek. d. A S. Udema geb. van Bakergem, z. E. E. J van Welzenes geb Klarenaar, d. 1. van den Bosch geb Danelewitz z. M J van der Westen geb. Peek, d. J. C. Beijl geb Linthorst z D D Weening geb. Verhoog, d. OVERLEDEN: A R. de Haas van J. H. Kroep 62 j. vrouw van J. C Klijn. 32 j. A. H van Pe weduwe van G M. Kerkhof. 70 j. W. C. G Booms, ongehuwde vrouw. 87 i W F. Treurniet, weduwnaar van L J. Dekker. 77 j. W J. Bleijie, weduwnaar van C. J. A. Bom 73 j. L. de Kramer, weduwnaar van W van’ der Wiel, 79 j. K. A. R van Bohemen, zoon, 16 j. D. van Sprang weduwnaar van D J. Zijdenbos. 88 j. J. van Wijk, vrouw van K A. van Rijswijk 85 j. J. A G. van Bijlevelt. weduwe van W. Marris. 77 j. W A G. van Leeuwen, zoon. 2 j. W M. Vink weduwe van T. H. A. van Schooten. 82 j. H. J. Akkersdijk. weduwe van W Scharroo, 58 j. E M Giesbers. weduwe van F, Krijgsman. 76 j. F H. M Meeussen, ongehuwde vrouw. 64 j. Jkvr. A M. van Suchtelen van de Haare. gescheiden vrouw 41 j. P. Krawchenko, huwde man. 53 j. H. C P. Schouw, dochter, 8 j. J. de Zwaan, weduw naar van C M. J. Salters. 63 j. C van Leer, vrouw van C. van der Leeden, 46 j. C. W. van Varik vrouw van W van Biezen. 66 j. A F. W Warri- sal. man van M Ferschl, 33 j. C. W. Hoekstra, ongehuwde man 18 j J E. F. van Onzen, man van M J Gilden. vj j. C. A van Veen weduwe van J. B. Nihof. 90 j. M S. Bardolf, vrouw van A de Groot. 51 j A. Imink. man van S. Schaft, 79 j. A G, van den Eist, zoon 16 j. C. A Sin- clar van de Laar, vrouw van L. A. Stoops 38 j. M C Sjoorda, zoon 3 j. M. van Zuidam, weduwnaar van C J. van der Hut. 49 j. J van der Plank, weduwe van P. C. C. van Keekem 82 j. F. M. Klein, dochter, 4 mnd L. den Duik, vrouw van A. de Graaf. 35 j. Gisteravond brachten twee dagbladen het bericht dat de Nederlandsche renner Cor Wals die zich, zooals men weet, enkele jaren geleden in de gelederen der S.S. heeft geschaard, aan het Oostfront was gesneuveld. Gelukkig blijkt deze mededeeling volkomen onjuist te zijn: Wals vertoeft namelijk op het oogenblik voor eenige weken met verlof in ons land en in goede gezondheid verblijft hij te midden van zijn familie in Tilburg. Vanmorgen werd Wals, de couranten lezend, verrast door het bericht, dat hij zou zijn gesneuveld. Hij toonde zich ver ontwaardigd over deze publicatie en met heelemaal ten onrechte temeer, daar hij in September 1933 dus juist 10 jaar ge leden, in een blad ook al eens dood was verklaard als gevolg van een tram ongeval. .Laten zij maar eens komen kijken al dus Wals vanmorgen tegenover een A.N.P.-vertegenwoordiger, dan kunnen zij zien, hoe springlevend ik ben. Het is maar gelukkig, dat ik toevallig met verlof thuis ben, want anders had het zeker maanden geduurd, alvorens de onjuistheid van deze publicatie zou zijn aangetoond. Mijn familie zou dan al dien tijd in ern stige ongerustheid hebben verkeerd." i

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1