DISTRIBUTIE-M AATREG ELEN No. 18676. 1943. Hardnekkige gevechten bij Sjitomir bombarde men ten de na Berlijn Donderdag 23 December. Bekendmaking BINNENLAND KUNST EN LETTEREN AGENDA STADSNIEUWS Aanvallen in sector van Ortona afgeslagen van z. J. De vergelding KERKNIEUWS I 28 Vijandelijke vliegtuigen boven N.-W.-Duitschland neergeschoten Veranderingen in het dagelijksche leven Sündermann over de houding het Duitsche volk Ex-koning Peter van Zuid-Slavië MEDEDEELING VAN DEN FüHRSORGEOFFlZIER Geen logies voor korter dan vijf dagen Boterbon 3A inleveren voor rundvet Opmerkelijk commentaar van de Wilhelmstrasse BURGERLIJKE STAND De zeepbonnen eens in de vier weken Prijs voor journalisten De nieuwe bonnen HAAGSCHE COURANT van aardappeltapioca gevechtsvliegtuigen Berlijn DECEMBER IN LONDEN goédge- lang opgehouden eerst dubbele longontsteking op te een Ook den je stra d - in 1 der de Op het brandpunt van het Oostfront. Er is warm eten naar de voorste linies aangevoerd. Voor de pantsergre- nadiers, die dag in, dag uit in de loop graven liggen, is een warme hap een zeer welkome versnapering. fS.S.P.K. Rottensteiner-H.H.-St.) twee lieftallige dames Let wel. ‘s middags om daarbuiten de sirenes auto’s nog huilden en A.N P.-correspondent te Stabsleiter Sündermann, de waarnemen, de perschef van de Rijksregeering, heeft in een hoofdartikel in den „Angriff” onder het opschrift „Prüfung und Be- wahrung” o.a. geschreven, dat na de vele zegetochten in de voorafgaande jaren, het laatste jaar vele ernstige uren ge bracht en vele offers geëischt heeft. Wij werden zwaar op de proef gesteld, schrijft Sündermann woordelijk maar meer dan alleen die beproevingen te hebben door staan. zijn wij door de hardheid van het gebeurde als natie rijper en als strijd gemeenschap sterker geworden. De „totale oorlog” is uit het kader van het slag woord in dat van de werkelijkheid ge treden. Het geheele Duitsche volk heeft een nieuw standpunt gewonnen dat wel licht sterker door stormen wordt omloeid. maar daarvoor vaster bewust geworden, dat het de vastberaden medewerking noodig heeft van allen om den oorlog te winnen. Het jaar 1943 heeft getoond dat Duitschland sterk genoeg is, om de zwaar ste beproevingen te boven te komen. Het jaar 1944 zal het bewijs voltooien De Reuter heeft als extrabericht een me- dedeeling verspreid van den zoogenaam- den „vrijen Zuidslavischen omroep” vol gens welke op een conferentie van den „antifascistischen nationalen Raad voor de bevrijding van Zuidslavië” besloten is. dat ex-Koning Peter niet naar Zuid- Slavië zal terugkeeren RIJKSHORECA OPGEHEVEN: Het Rijks- bureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf (het z.g Rijkshoreca) is met ingang van 22 December j.l opge. heven, blijkens een in de Staatscourant van 21 Dec, opgenomen beschikking van de secretarissen-generaal van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij Het geheele terrein van het Rijksbureau, voor zoover zijn taken niet aan den Gemachtigde voor de Prijzen zijn opgedragen (prijzencontröle en prijsbe- heersching), ressorteert voortaan onder de bedrijfsgroep hotel-, café-, restaurant pension. en aanverwante bedrijven, kort weg Bedrijfshoreca genoemd. Het SS-Ersatzkommando deeit ons mede; Het spreekuur van den Führsorgeoffizier, dat iederen Woensdag te den Haag, Korte Vijverberg 5. gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaats vinden. Het eerstvolgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Jan. 1944. „Vertel eens. Bobby, waarom spijkeren die mannen de bladeren aan de hoo rnen vast „Weet u dan nie* dat Churchill ge zegd heeft „voordat de bladeren val len is het met de Nazis gedaan (Teek. Hövker-Orbis-Holland Pax) VERDUISTEREN Van 16.30 tot 8.30 uur Maan: 23 Dec. op 3.57 u.. onder 14.28 u.; 24 Dec op 5.11 u.. onder 14.55 u. 27 Dec N.M. KLEINE MENUS IN RESTAURANTS: Het komt den laatsten tijd regelmatig voor, dat in restaurants uitsluitend de dag kaart en niet het menu aan de bezoekers wordt voorgelegd. Deze handelwijze is voortaan verboden. Een desbetreffende be schikking van de secretarissen-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, gepubli ceerd in de Staatscourant van 21 Dec bepaalt, dat. indien in een restaurant een dagkaart wordt aangehouden, tevens de vaste kleine menu’s hierop moeten wor den vermeld. Komen in een restaurant op een dagkaart een of meer schotels of gerechten met vleesch vleeschwaren of wild voor, dan dient op het vaste kleine menu, tegen afgifte van consumentenbon nen, een schotel of gerecht met vleesch, vleeschwaren of wild verkrijgbaar te wor. den gesteld PRIJSVOORSCHRIFT HANDELSDRUK- WERK: Op 1 Januari 1944 treedt een prijs- voorschrift in werking, waarin wordt be paald dat handelsdrukwerk door druk kers slechts mag worden geleverd tegen ten hoogste de prijzen die volgens het daarvoor door den Gemachtigde voor de Prijzen vastgestelde calculatieschema zijn berekend. Deze bepaling geldt voor alle in opdracht vervaardigde drukwerken, waaronder ook couranten en tijdschriften zijn begrepen, voorzoover deze in boek druk worden uitgevoerd. Op boeken en brochures die onder het z.g. uitgevers- werk vallen, die geen handels- of reclame doeleinden hebben en op dissertaties heeft dit voorschrift geen betrekking. Het voorschrift is in de Staatscourant van 17 December gepubliceerd op de Rijkshoofdstad zijn dank te betui gen voor het schitterend optreden van alle bij den afweer betrokken instanties en personeel. Tegelijkertijd bracht dr Göbbels hun ook de waardeering van den Führer over. In een toespraak zeide de gouwleider, dat men ook in de toekomst met nieuwe terreuraanvallen op Berlijn rekening moest houden. Desondanks zal eens de steeds sterker wordende afweer en een komende vergelding aan het drijven der luchthunnen een einde maken. Evenals talrijke andere Duitsche steden heeft ook de Rijkshoofdstad in de afgeloopen dagen en weken bewezen, dat de vijanden het Duitsche volk door de luchtterreur niet op de knieën kunnen brengen. Behalve aan de bewonderenswaardige houding der bevolking is dit in de eerste plaats te danken aan het optreden der Partij, der Weermacht, der politie en van het stede lijke bestuur Uit de verbeten woede, zoo ging dr Göbbels voort, waarmede alle betrokkenen optreden bij de bestrijding van de branden en de schade en uit hun schitterende prestaties heeft hij de zeker heid gekregen, dat het na net Bevechten der eindoverwinning in korten tijd geluk ken zal de Rijkshoofdstad grootsch en in nieuwe schoonheid weer op te bouwen. Berlijn zal dan, zoowel uiterlijk als ook op grond van zijn moreel standhouden terecht den eeretitel van Rijkshoofdstad kunnen opeischen. lauwer van de overwinning zal zich ver binden met de palm van de standvastig heid, en het volk, dat beide verdiénd heeft, kan met opgeheven hoofd de toe komst tegemoet zien ironischer accent ge- de bioscopen beginnen Van 9 tot en met 22 Januari 1944 wordt op bon „Boter 3A” desgewenscht rundvet verkrijgbaar gesteld. Per bon zal men 100 gram rundvet kunnen koopen. De gene die rundvet wil ontvangen moet bon „Boter 3A” bij zijn slager inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs en wel van Vrijdag 24 tot en met Woensdag 29 December a.s. Degene, die gedurende dit tijdvak zijn bon piet bij zijn slager inlevert, kan hierop (geen rundvet ver krijgen De aflevering door den slager aan het publiek mag uitsluitend van 8 tot en met 22 Januari geschieden. Personen, die geen rundvet wenschen te betrekken, kunnen op bon „Boter 3A” van 9 tot en met 22 Januari a.s 125 gram margarine ver krijgen avonduren vlogen storingsvliegtuigen Extra keuringen voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland Het SS Ersatzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra- keuring voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzkommando. Korte Vijverberg 5. den Haag, van 1014 uur. Alle inlich tingen omtrent dienstneming in de Waffen SS of den Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando’s den Haag, Korte Vijverberg 5, Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56. Groningen, Heerestraat 46. Heerlen. Saroleastr. 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adres sen aangevraagd worden. avondtoilet uur, terwijl brandweer- rookwolken nog somber over het troostelooze stads beeld hingen. Heeft het betooverende cnrnnlriAsachiPe wezen van het too- JUBILEA: De heer W. M. van Wely, mon teur, in dienst van het G.E.B., herdacht den dag, waarop hij vóór 25 jaar in ge meentedienst trad. Hij werd door de di rectie gelukgewenscht, die hem de door den burgemeester toegekende eervolle vermelding en een gratificatie overhan digde. Met een toepasselijk woord werd door den directeur van den Gem. Reinigingsdienst namens den burgemees ter aan den voorman F. Jongkind de ge bruikelijke eervolle vermelding en een gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. Op 1 Januari a.s. herdenkt de heer J. A. Schepman den dag. waarop hij 25 jaar geleden bij de Haagsche Commissiebank in dienst ge treden is INBRAKEN: In den afgeloopen nacht werd ingebroken in een café aan het Groenewegje. De daders hadden het blijk baar voorzien op muziek en drank, want zij namen een gramofoonversterker. 40 platen en 7 flesschen wijn mee. Uit een melkinrichting aan de Apel- doornschelaan werden een tel. en een schrijfmachine ontvreemd. VEELBELOVEND: Twee 13-jarige jon gens, J. P. S. en C. S. genaamd, zijn aan gehouden terzake van zakkenrollen. Voor al bij tramhaltes en in trams opereerde het veelbelovend tweetal. Eerstgenoemde werd betrapt, toen hij in een tram een passagiere een portemonnaie met 50 trachtte te ontfutselen. REDDER ONDERSCHEIDEN: De heer J. F. Polder te Voorburg, die op 3 Juni j.l in het Gooische Zwembad te Laren, met gevaar voor eigen leven twee meis jes van den verdrinkingsdood redde ont ving daarvoor onlangs de gebruikelijke onderscheiding van den Ned. Zwem, en Reddingbond. Gisteren werd de heer Pol der ontvangen door den burgemeester van Voorburg, die hem de oorkonde van het Carnegie Heidenfonds aanbood BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO: Op de Paul Krugerlaan botste een vracht auto tegen lijn 12. De chauffeur H. K. uit ’s-Gravenzande kneusde zijn rechter schouder en een naast hem zittende 12- jarige jongen, J. W H., eveneens uit 's-Gravenzande. kreeg een snijwonde aan de linkerwang. Na ter plaatse verbonden te zijn, gingen zij op eigen gelegenheid REINIGINGSDIENST OP DE FEEST. DAGEN: De Gemeentelijke Reinigings dienst deelt mecje, dat in verband met de a.s feestdagen de vuilnisophaaldienst op die dagen niet wordt uitgevoerd Om zetting op andere dagen is niet mogelijk, zoodat de ophaaldienst, die anders op die dagen plaats heeft, geheel uitvalt. KERSTVOORSTELLINGEN DOOR HET GEZELSOHAP CHARLES BRAAKEN. SIEK: Onder leiding van Charles Braa- kensiek zal van 27 tot en met 30 Dec. in Capitol een viertal kindervoorstellin gen worden gegeven van een nieuw kin- derstuk, „De droom van Koning KersU man” een sprookje in drie bedrijven. Blom, d. E. T Aleman geb. van der Slagt, J C Bogers geb. van der Zwan, A Luijendijk geb Tap, d A. S Wal- stijn geb Brochard. z. J. M. Kok geb. Kolling, d. C. W. B. van Rijswijk geb. Scheer, d. L. E. Spoor geb Koch, d. J de Roode geb. Teske, z H J. van Heijningen geb. Meijer, z. M H. Emmerik geb. Kerkhof, z. A M Suil? geb Lammers, d P H de Jong geb. Wegner, z. OVERLEDEN A. M F Krassenburg, vrouw van A. A van der Kaaij, 43 j. 1 L. Baljé weduwnaar van E. Krijger. 67 j. L. Meier, weduwe van L. Anschel. 66 j. D J. J Lier, zoon, 3 m. F. G. J. Vogelaar zoon. 16 d. VRIJDAG 24 DECEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over..Mars. Jupiter en Sa- turnus”. 15.45 en 19.30 u Schouwburg. „Via Mala”. „Jopie City. - Princesse- 19.15 u. iligentia. „Jopie en Spillebeentje”. 14.30 u. City. Revue „Première”. 19,15 u. Metropole. „Weensch bloed” 14 en 19.15 u. Scala. Kerstvariété. 19.30 u. S.P.T. meldt uit Berlijn: De woordvoer der van de Duitsche regeering heeft gis teren een verklaring van den Amerikaan- schen journalist Walter Millis onder de loupe genomen en er commentaar op ge leverd Dit commentaar ziet men in de Wilhelmstrasse als een bewijs, wat Lon den in de komende maanden te wachten staat. Millis had zich in zijn artikelen gewijd aan Duitschland’s toekomstig lot en o.a. gezegd, met betrekking tot den lucht oorlog: Het luchtoffensief zal steeds sterker worden naarmate het tijdstip van de invasie naderbij komt. Het in de asch gelegde Berlijn begroeten wij als een grenssteen op den weg van de definitieve overwinning over den aanvalsgeest” De woordvoerder van de Duitsche re geering zeide als antwoord op deze pas sage: „Mijnheer Millis, ik ben bereid weer met u te spreken als u zich zoo snel moge, lijk naar Londen begeeft om over eenige maanden daar nog dezelfde taal met mij te spreken als u dit heden doet.” De aan wezigen beschouwden deze officieele uit lating als een toespeling op de wijze, waarop de vergelding zal worden uit- gevoera neel ooit vonden r vroeger en de laatste voorstelling loopt uiterlijk om 4 uur van stapel. Aan het peil der voorstellingen doen deze ver anderingen echter niets af. Nog in de laatste week werden in de Rijkshoofd stad 6 nieuwe films ten doop gehouden, waaronder de schitterende „Immensee” een nieuwe kleurenfilm van Veit Har lan met in de hoofdrol Kristina Söder- baum. Het theater was vol en het pu bliek was verrukt, hetgeen natuurlijk ook van een psychologisch standpunt uit begrijpelijk is, daar het zien van Har lans kleurenpracht en frischheid een heele verademing beteekent na de weinig opwekkende tochten door de straten van Berlijn Opmerkelijk is het ook. dat net aantai fietsen hier op het oogenblik aanmerke lijk gestegen is. De Berlijner gebruikte zijn karretje vroeger niet, zooals wij dat gewend zijn, om boodschappen mee te doen of naar bureau te gaan De fiets was voor hem meer een practisch ver voermiddel om de Zondagen op door te brengen en zich op deze wijze onafhap- KERSTWIJDING DUITSCHE EVANG KERK: A.s. Vrijdagmiddag („Heiligen Abend”) om half 4 wordt in de Duitsche Evang. Kerk aan he+ Bleyenburg alhier een Kerstwijding bij den met kaarsen ver lichten Kerstboom gehouden onder leiding van den plaatselijken predikant Pfarrer P. Kaetzkc, Medewerking van koor en orgel. Dt toegang is voor ieder vrij. - - Gere1 Kerxen Beroepen te Naald wijk (vac. dr. J. L Koole) ds. G. Leene te Stadskanaal-PekcIdo’-'vna 23 December BEVALLEN G. Merkus geb. Vos, - M. G. A. Praalder geb Leene, z B M. E. Tops geb Gailjaard, z. B Koens geb Verbunt, z. H. M. Mol geb. Leeflang. d. H. Bom geb. van Geens d. M. van Geel geb van der Zwan. d. C. W. M. Galle geb. Wientjens z. J. Lakerveld geb Feen- z. L. Rauws geb van den Born, J. Thies geb Bodmann, d. M. J Wagner geb Becker Hof, z. H M. Hendriks geb Middeldorp, z. H C. Nutbeij geb Knoester, d. Ch. A Ver- bove geb Kottelaar, z. J. J Keuve- laar geb. van den Tol, z. P. Waremar» geb. Heckman, z M. C. Creemers geb. A Jansen geb. Kos, d z. z. kelijk te kunnen bewegen van de stamp volle treinen De ervaringen der laatste weken heb ben geleerd, dat na een luchtalarm het verkeer dikwijls vrij wordt daar de rails en de trajecten, de bruggen en de overwegen eerst nauw keurig onderzocht moeten worden. Dan is de fiets echter het aangewezen ver keersmiddel vooral als je in Pankow woont en in Zehlendorf werkt. Als je iets wilt gaan koopen in den winkel, waar je reeds jarenlang je boordjes pleegt te koopen kom je tot de ontdek king. dat ook deze winkel „ausgebomt” is. Daarvoor heb je dan een trein, en tramreis achter den rug. De winkel is 6 straten verder ondergebracht en je moet dus loopen. Ook dan bewijst de fiets een waardevol bondgenoot te zijn Gelukkig is de winter tot nu toe vrij mild ge weest. zoodat men nog fietsen kan. zon der een loopen Tenslotte dan nog het Berlijnsche Kerstfeest 1943. dat wel zeer onder den invloed van de bombardementen staat Geen Kerstétalages en geen Kerstversie ringen. Eigenaardig is het dat er toch een zekere Kerststemming neerscht een gewijde bezinning, die zich baseert op datgene wat geschied is en op datgene wat nog komen zal. DANKBETUIGING VAN Dr. GÖBBELS Rijksminister dr. Göbbels heeft giste ren de leiders der Berlijnsche Partij- instanties, der Weermacht, der politie, der stedelijke autoriteiten, der brandweer en der luchtbescherming ontvangen, ten einde hun na de zware terreuraanvallen DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 23 December. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Aan het bruggenhoofd van Nikopol zijn verscheidene vrij zwakke aanvallen der bolsjewieken af geslagen. Ten Zuidoosten an Kirowograd heb ben onze troepen hun aanvallen voort gezet en een belangrijk heuvelterrein ge nomen Verder naar het Noorden werd een Sovjet-Russische gevechtsgroep in gesloten en vernietigd. In het gebied van Sjitomir zijn met sterke strijdkrachten van infanterie en tanks ondernomen vijandelijke door braakpogingen na hardnekkige gevechten mislukt76 tanks der bolsjewieken wer den vernield. Ten Noordwesten van Resjitza hebben onze troepen na afweer van vijandelijke tegenaanvallen de bolsjewieken verder teruggeworpen In den sector van Witebsk heeft de vijand zich gisteren beperkt tot plaatse lijke aanvallen, die afgeslagen werden. Het tweede bataljon van het regiment grenadiers 528 onder leiding van kapt. Dörmann heeft zich in de zware aanvals- en afweergevechten ten Zuidwesten van Sjlobin bijzonder goed gehouden. In Zuid-Italië heeft de vijand herhaalde- lijk met sterken steun van tanks en slag- vliegers in den sector van Ortona aan gevallen. Alle aanvallen werden in ver bitterde gevechten onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Vijf tanks werden vernield. Aan de rest van het front verliep de dag rustig. Voor de Noorsche kust hebben 5 Brit- sche torpedovliegtuigen een Duitsche duikboot en een klein vaartuig der ma rine met verscheidene torpedo’s vergeefs aangevallen. Twee der aanvallende vlieg tuigen werden vernietigd, een derde in brand geschoten. Amerikaansche bommenwerpers dron gen gisteren overdag onder bescherming van zware bewolking door naar N W Duitschland Door luchtverdedigings- strijdkrachten uiteengedreven en belem merd in het geconcentreerd aanvallen, wierp de vijand lukraak brisant- en brandbommen op verscheidene plaatsen. 28 der aanvallende vliegtuigen, w.o. 21 zware bommenwerpers, werden neerge schoten. Vier andere toestellen verloor bezette Westelijke Met ingang van 26 Dec a.s. zullen de bonnen voor eenheidstoiletzeep wasch- poeder en toiletzeep oude samenstelling eens per vier weken worden geldig ver klaard in plaats van eens per kalender maand, zooals tot dusverre het geval was dit houdt dus in, dat er per jaar voortaan 13 bonnen voor elk dezer arti kelen zullen worden geldig verklaard in plaats van 12 zooals tot nu toe. Tot dusverre ontvingen kinderen van 0 t.m. 7 jaar eens per maand boven hun normale rantsoen op den bon „Alge meen” bovendien nog extra eén bon voor waschpoeder en één bon voor een heidstoiletzeep bij de nieuwe regeling echter krijgen in het vervolg kinderen van 0 t.m. 13 jaar boven het normale rantsoen op den bon „Algemeen” eens per 4 weken extra één bon voor wasch poeder de verstrekking van extra- COR RUYS IN DEN PRINCESSE. SCHOUWBURG Gisteren en eergisteren heeft Cor Ruys met de zijnen een nieuw stuk, dat wil dus zeggeneen nieuwe creatie van hem gebracht„Half om Halfeen loterijblijspel vol geestige wendingen en kluchtige situaties. Er werd in den Princesse-schouwburg weer ,.ge-Ruyst”, dat het een lieve lust was Elly van Stekelenburg ruyste en Wim v. d. Brink ruyste en Anton Ruys ruyste en alle groote en kleine rollen ruysten naar het meesleepende voorbeeld en met de voorbeeldige bezieling van den machtigen meester voor-Ruyser, die onbetaalbaar en onnavolgbaar is en die geen spoor liet vermoeden van zijn bekommernissen om zijn verloren win terjas Cor Ruys is een even eminent acteur als regisseur en in Elly van Stekelen burg. die charmant, guitig en geraffi neerd tegelijk was, heeft hij werkelijk een lot uit de loterij getrokken, zooals het aardige en smaakvolle décor, dat zij vervaardigde, een lot uit de loterij was en zooals voor het publiek, dat zich uit gelaten amuseerde dit heele tintelende bruisende blijspel een lot tut de loterij was in deze donkere dagen voor Kerst mis Ruys komt er na Kerstmis mee terug met al de zijnen, die alle kleine en groote rollen van dit stuk schuimend leven hebben ingeblazen, vol verve en aarachtig „tooneel” en ook dan zal het volle zalen trekken waarin weer volop geruyst zal worden, aan beide zijden van het voe’ 'cht, bezielend, meesleepend en uitbundig Door den tooverstaf van Cor Ruys. Jöfian Koning. NELLY SALZWEDEL—KURT MAT. THIES: In „Diligentia” hebben boven genoemde violiste en pianist zich latent hooren in werken van Beethoven en Brahms. Met de z.g. Meistersinger-So- nate. opus 100 A-dur van den Hamburg- schen meester werd begonnen. De vio liste speelde met beschaafden, aange- namen toon en was ook technisch tegen haar taak opgewassen al zouden sommige passages (bij Beethoven) nog verder af gewerkt kunnen worden. De voordracht bezit over het geheel zekere elegance en smaak. Met de fluweelige klankgevina worden vooral de zachte en mezza-voce tinten naar voren gebracht. De pianist beijverde zich meer om kernachtigheid en scherpte van uitdrukking te geven. Zijn spel maakte een gevoeligen en be wogen indruk Zijn karakteriseering van het Allegro con brio van Beethovens C-moll Sonate opus 30 vormde min of meer een tegenstelling tot de impressies die de violiste gaf Harmonisch gingen de artisten in het Adagio samen. Fraai van expressie was menige passage. In Brahms’ Sonate opus 108 D-moll gaf de pianist veel treffends te hooren. Van de vioolpartij kwamen vooral de liefelijke en poëtische episodes tot haar recht waarnaast de partner met zijn vertolking ervoor zorgde, dat ook de driftige, ener gieke bewogenheden der compositie haar werking niet misten. Een niet talrijk publiek heeft van zijn waardeering herhaaldelijk blijk gegeven. Bovendien had de violiste vele bloem stukken in ontvangst te nemen J. C. Manifarges. rantsoenen eenheidstoiletzeep voor kinde ren komt echter geheel te vervallen. Verder kqrnen kinderen van 0 en 1 jaar in aanmerking voor één rantsoen toilet zeep oude samenstelling en wel eveneens eens per vier weken, in plaats van eens per maand zooals tot dusverre. In verband met het bovenstaande zijn voor het tijdvak van 26 December t.m. 22 Januari a.s. de bonnen „Algemeen 09” geldig verklaard voor het koopen van één rantsoen eenheidstoiletzeep (al dan niet luchtgevuld), de bonnen „Algemeen 10” en „Reserve C3. D3 en E3” (voor kinderen t.m. 13 jaar) voor het koopen van waschpoeder, resp. zeeppoeder) hiernaast is de bon .Reserve E4” voor kinderen van 0 en 1 jaar voor bovenge noemde periode geldig verklaard voor het kocpen van eén rantsoen toiletzeep oude samenstelling De bonnen voor eenheidstoiletzeep en waschpoeder geven recht op het doen wasschen van 5 resp 9 kilo droge, vuile wasch. Alle bovenstaande bonnen zijn slechts tot en met 22 Januari a.s. geldigde eerstvolgende nieuwe bonnen zullen op 23 Januari a.s. bekend worden gemaakt. Scneerzeep op de Tabakskaart Scheerzeep zal voortaan beschikbaar worden gesteld uitsluitend voor manne lijke personen van 18 jaar en ouder, waarvoor in het vervolg een bon van de Tabakskaart zal worden aangewezen en wel ééns per 18 weken Voor de periode van 26 December t.m. 29 April a.s. is hiertoe geldig verklaard oon „Tabak R 01”, recht gevende op het koopen van 45 gram scheerzeep Gemengd meel en Met ingang van 25 December a.s. zal gemengd meel, behalve op de gort- en havermoutbonnen ook verkrijgbaar zijn op de voor tarwebloem aangewezen bon nen. Op de bloembonnen kan men dus in den vervolge 70 gram bloem of ge mengd meel per bon verkrijgen. De hoe veelheid gemengd meel, welke men tegen inlevering van een gort- of havermout- bon kan koopen, is gelijk aan de hoeveel heid gort of havermout welke op den bon verkrijgbaar wordt gesteld. Voorts zal men voortaan gemalen aard, appeltapioca niet meer kunnen betrekken op den voor vermicelli maizena enz. aangewezen bon. Dit product kan men, evenals de gewone aardappeltapioca, met ingang van bovengenoemden datum uit. sluitend koopen tegen inlevering van een gortbon, en wel in een hoeveelheid van 250 gram per bon In pensions en kamerverhuurbedrijven In een dezer dagen in de Staatscourant opgenomen beschikking van de secreta rissen-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vis scherij, is de bepaling opgenomen, welke ook geldt voor de pensions, dat het ex ploitanten van kamerverhuurbedrijven verboden is voor korter dan vijf dagen achtereen aan een en denzelfden persoon tegen betaling te verhuren. de vijand boven de gebieden. Gisteren in de eenige vijandelijke naar het Rijnland. Snelle, Duitsche wierpen in den afgeloopen nacht bom men op Eastbourne. De meldt De vernieling van veie woonwijken in Berlijn, het verlies van cultuurmonu menten en cultuurinstellingen moge het uiterlijk van de wereldstad geschonden hebben, het dagelijksche leven stoort zich daaraan minder, zooals de ervaringen der laatste eken ons geleerd hebben De oorlog eischt veel van de menschen en van den Berlijner eischt hij nog iets meer dan jammerklachten over het door stane leed en de onvrijwillig gebrachte offers op het altaar der Britsche huma niteit. De oorlog geeft den Berlijner nauwelijks gelegenheid om veel en lang over dit alles na te denken. Zijn plicht roept hem aan den arbeid en dat is ook goed zoo, want wat helpt kniezen en jammeren over datgene wat nu eenmaal geschied is en dat in de volgende oogen- blikken toch niet direct weer goedge maakt kan worden. Werken is gezond en het is juist de om zijn vlijt bekende Berlijner. die dit het eerste en het snelst zal inzien en na de verschrikkingen van een lucht aanval des anderen daags trouw en vol plichtsbesef weer zijn bureaukruk of zijn draaibank opzoekt. Toch is er natuurlijk wel het een en ander in het dagelijksche leven van Ber lijn veranderd. Vroeger hebben wij bijv in de stad zelf nagenoeg geen krijgsge vangenen aan het werk gezien. Tegen woordig is dit anders geworden. Sovjet- Russen en Badoglio-Italianen zijn in lange colonnes bezig met het opruimen van de ruïnes en het uitgraven van de kelders waarin dikwijls nog groote voor, raden waardevolle goederen liggen. Fransche en Engelsche krijgsgevangenen schijnen voor dit werk niet gebruikt te worden. Een tweede verandering in net dage lijksche programma vindt men onder het aoofdstuk theaters en bioscopen Wie had bijv, een paar weken geleden kunnen vermoeden, dat eens nog de dag zou komen, waarop men 's middags om 1 uur na een korte wandeling door de ruïnes en de puinhoopen. in een van de grootste Berlijnsche opera’s een nieuwe ensceaeering van Richard Strauss' opera ..Der Rosenkavalier" zou zien en bij die gelegenheid in de schitterende zaal zou zitten tegenover een in rok gestoken orkest en geflankeerd zou worden door Gistermiddag heeft in „Pulchri Studio” de wnd. secretaris-generaal van het de partement voor Volksvoorlichting en Kunsten jhr mr. S. M. R de Ranitz. voor de derde maal sedert de instelling den dr Goedewaagen-prijs uitgereikt voor de beste journalistieke prestatie. De jour nalisten die voor de twee eerste prijzen in aanmerking kwamen, waren Chr de Graaff plv. van den hoofdredacteur van het „Algemeen Handelsblad” en H. J. Lindt hoofdredacteur van de Arbeiders pers. De derde prijs werd gedeeld door W. van Heugten. hoofdredacteur van het „Nieuwsblad van Deurne” en M van Nierop, hoofdredacteur van het „Twentsch Nieuwsblad”. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door Pressechef Dittmar. den leider van het Persgilde mr J Huyts. en tal van vakgenooten Max Blokzijl hoofd van de afdeeling Perswezen van het departement memo reerde dat in het afgeloopen jaar werd voortgegaan met de reorganisatie van de I Nederlandsche pers De uitvoering van de beginselen, neergelegd in het journa- listenbesluit, hield vérstrekkende conse- i quenties in van persoonlijk en zakelijk karakter en zal die ook in de toekomst nog met zich brengen Jhr mr. de Ranitz wees er in zijn rede op dat de journalist I een voorlichter moet zijn, die niet alleen een wereldbeschouwing heeft, maar haar ook beleeft. Steeds bestaat zijn werk uit i waardeeren, beoordeelen en het innemen i van een standpunt. Dé journalistiek van i voor 1940 was verstard tot een ontledend en critisch intellectualisme dat objectieve i beoordeeling zegde na te streven, maar in i feite steeds uitging van het standpuntje van individu of groep. Een waarlijk ge- i meenschapsbewustzijn ontbrak en het staatsche denken was een formeel den ken waarvan geen stuwkracht uitging De journalist van heden heeft te maken met den nieuwen gemeenschapszin Hij moet daarvan de pionier zijn. Waar krachten tekort schieten zullen nieuwe moeten worden gekweekt, die zoowel den geest van hun tijd begrijpen als het vak verstaan Voor een dergelijke journalis tenopleiding zijn de grondslagen gelegd. De voorzitter van het Verbond van Nederlandsche journalisten, de heer P J. van Megchelen die de bijeenkomst ge opend had. verklaarde in zijn slotwoord zich er over te verheugen, dat de com missie voor de beoordeeling een keuze heeft moeten maken uit verschillende voor een prijs in aanmerking komende journa listen. Daaruit blijkt toch, dat door velen goed werk op het gebied der voorlichting is geleverd. Voor de volgende periode van veertien dagen, loopende tot en met 9 Januari zijn de bonnen 1 en 2 aangewezen voor het koopen van brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch en aardappelen, de laatste met een toeslag van 1 kg. op elk der bonnen 01 en 02 Op de bonnen IA en 1B boter wordt een half rantsoen margarine verstrekt, terwijl voor de verschillende groepen be neden 21 jaar als bijzonder rantsoen op de bonnen B2. C2, D2 en E2 reserve een half rantsoen boter beschikbaar wordt gesteld. Tabak naar keuze kan gekocht worden op de bonnen 01 en 02 van de tabaks kaart en 100 gram suikerwerken op bon 1 Versnaperingen. Voorts zijn van de bonnen Algemeen voor levensmiddelen aangewezen 01 en 02 voor bloem, 03 voor 125 gram gemengd meel. 04 voor 125 gram gort, 05 voor 100 gram vermicelli, 06 voor 100 gram 20 plus of magere kaas (dus geen vette soorten). 07 voor suiker, 08 voor jam. Op alle bonnen mag reeds op 24 December worden gekocht, met uitzondering van vleesch en aardappelen. Voor koffiesurrogaat en vermicelli zul len op 23 Januari nieuwe bonnen worden aangewezen. Zooals bekend, wordt met ingang van 25 December een afzonderlijke bonkaart voor voedingsmiddelen voor kinderen van 0 tot en met 1 jaar en een afzonderlijke kaart voor kinderen van 2 tot en met 3 jaar in gebruik genomen. In verband hiermede is de kindervoedselkaart buiten gebruik gesteld en wordt de gort en de rijst (of gort) voor deze kinderen thans op bonnen „reserve” beschikbaar gesteld Hiertoe zijn thans de bonnen „Reserve Dl” voor kinderen van 2 tot en met 3 jaar voor het koopen van 250 gram gort en „Reserve El” voor kinderen van 0 tot en met 1 jaar voor het koopen van 250 gram rijst of gort geldig verklaard. Voorts is de afzonderlijke versnaperin- genkaart buiten gebruik gesteld. De bon nen voor versnaperingen komen thans voor op de gewone bonkaarten voor kin deren van 0 tot en met 13 jaar. NIEUWE AUTOBUSLIJN IN HET WEST- LAND: Sinds eenigen tijd heeft de W.S.M den busdienst Naaldwijk’s-Gra venzande moeten stop zetten. Evenwel is thans door het openen van een nieuwe buslijn bewerkstelligd, dat een verbin ding met Naaldwijk uit de richting Maas sluisNaaldwijk’s-Gravenzande moge, lijk blijft. Naar de bedrijfsleider de heer H J Bieneman. ons mededeelde, is daartoe de buslijn NaaldwijkMonster ingesteld via den Zwartendijk waarbij aansluiting wordt verkregen op den dienst Monster’s-Gravenzande Hierdoor heeft nu ook Naaldwijk met Monster een directe verbinding verkregen. De nieuwe dienst wordt gereden door de bussen van de lijn DelftMaassluisNaaldwijk, die dus wordt doorgetrokken tot Mon- ste- Tevens zij nog vermeld, dat dezer dagen ingesteld is, dat bepaalde bussen op de trajecten den HaagWestland en DelftWestland uitsluitend voor abonne mentenhouders bestemd zijn

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1