KERSTMIS 1943 O No. 18677. 1943. 0 Duitsche vorderingen bij Retsjitza ik Vrijdag 24 December. Bekendmaking en Duitsche het Oostfront Jj 7# I DE BEDRIJFSRUST TUSSCHEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR Wederopbouw van steden Nieuwe Sovjetaanvallen in het gebied van Sjlobin en Witebsk Kerstgroet van den Leider De Engelsche terreuraanvallen De toestand aan COURANT f’«’M<remlaan 3 Tel 330263; Boekhandel J. B. van Seters Jr„ Thèresiastraat 108a. Tel. 77244* JOHAN KONING. van Geallieerde „sluistroepen” k: Berlijn in 1943 het meest aangevallen van alle Duitsche steden Eersten Kerstdag zal de „Haagsche Courant” niet verschijnen. BINNENLANDSCHE FRONT VERSTERKT BRITSCH GENERAAL OVER DUITSCHE LUCHTACTIE De Führer heeft Rijksminister Speer als taak voor na den oorlog belast met den wederopbouw der steden, die door de bommen terreur zijn getroffen. Met het ontwerpen van plannen en de voor bereiding van dezen wederopbouw zal terstond worden begonnen. Rijksminis ter Speer zal daartoe de beste Duitsche stedenbouwers, die voor den oorlog be wijzen gegeven hebben van bijzonder geschikt te zijn, voor het werk van den stedenbouw, om zich vereenigen en voor die taak gebruiken. De de HAAGSCHE Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart bracht ook dit jaar weer ter gelegenheid van Kerstmis een bezoek in verschillende hospitalen in Nederland aan de gewonde soldaten. (S.S. Oberscharführer Sepp-Fritz-H.H-St.)' I zijn, dat er een Wordt verwacht en i dit verband denken aan het woord van Albert Schweitzer, van dien nobelen Christen, die den zelfzucht niet kent: ..Es gibt keine Helden der Tat, es gibt Uur Helden des Verzichtens und des Leidens”. Immers daarin ligt de weg aangegeven naar dien innerlijken vrede, die ons het woord op de lippen brengt, dat ook in dezen Kerstnacht uit mil- lioenen kelen gezongen zal worden: Ge zegend zij God! Dit Kerstfeest zal voor velen onzer doordrongen zijn van den weedom der verlatenheid. In vele gezinnen zijn aan dezen Kerstdisch open plaatsen, plaat sen, die nooit meer zullen worden in genomen, en plaatsen van hen, van dierbaren, die ver, ver van ons zijn en Wier afwezigheid juist in deze stonde We) zeer smartelijk wordt gevoeld. Hier kan de pijn verzacht worden door de troost, die ligt in de gedachte van het offer en in de kracht van het vertrou- Wen. Wat ohs eigen volk betreft, gaan i onze gevoelens uit naar hen, wier ge- 1 dachten op dit uur bij ons toeven in de Eenzaamheid van hun verblijf onder öen tropischen hemel, ver van huis en der onderscheiden. In den nacht van 23 vielen verscheidene VERDUISTEREN Heden en morgen van 16.30 tot 8.30 u. 26 Dec. t.m. 1 Jan. van 16.45-8.45 u. Anglo-Amerikaansche oorlogsmisdadigers worden berecht Naar de ..Brüsseler Zeitung” uit Berlijn verneemt, zullen de Duitsche militaire rechtbanken ér binnenkort toe overgaan, zich bezig te houden met die Engelsche en Amerikaansche krijgsgevangenen, aan wie zware vergrijpen tegen het volkenrecht zijn ten laste gelegd, zonHpr uit dien hocf'e t dusver tegen hen een vervolging wexd, mgesteid. Uzi Extra keuringen voor de Waffen SS den Landstorm Nederland Het SS Ersatzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra- keuring voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, den Haag, van 1014 uur. Alle inlich tingen omtrent dienstneming in de Waffen SS of den Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando’s den Haag, Korte Vijverberg 5, Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Groningen, Heerestraat 46, Heerlen, Saroleastr. 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adres sen aangevraagd worden. Terre uraan vallen op Berlijn en Aken; 19 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten Aan de Nederlandsche arbeider: in Duitschland De Westfalische Landeszeitung publi ceert een Kerstboodschap, die de Leider van het Nederlandsche volk, Mussert, den in het Duitsche Rijk en in het bij zonder in Westfalen tewerkgestelden Nederlanders langs dezen weg doet toe komen: „Landgenooten! Ik verheug mij zeer, dat ik u langs dezen weg ter gelegenheid van het Kerstfeest de hartelijkste groeten uit het vaderland kan overbrengen. Mijn onverwoestbaar geloof aan de goede eigenschappen van mijn volk geeft mij de zekerheid, dat steeds meer Nederlanders zich zullen uitspreken voor de gedachte, dat alleen een on wrikbaar vertrouwen in Duitschland alle tegenstellingen kan overbruggen en dat de nieuwe ordening van Europa, die in dezen oorlog veroverd moet worden, ook voor ons volk een nieuw tijdperk van bloei in het bestek van zijn natuurlijke mogelijkheden zal bren. gen. Ook al kan ik u op het oogenblik nog niets tastbaars geven, toch kunt gij er zeker van zijn, dat uw arbeid en de bloedoffers van onze vrijwilligers een toekomende plaats in de Europee- sche volkengemeenschap waarborgen. Nederlanders! Vervult uw plicht jegens de andere buitenlandsche arbei ders op voorbeeldige wijze, geheel on verschillig welke functie gij in Duitsch land uitoefent. Toont een houding, die zoo correct en fatsoenlijk is, als die van den Duitschen soldaat in uw vader land!” haard en van wie hun dierbaar zijn, naar hen, die in Europeesche landen in deze dagen van strijd hun taak kregen aangewezen, naar de dapperen, die strijden voor het ideaal, waarvoor zij zich hebben ingezet, ook naar hen, die zelfs geen Kerstdisch, hoe simpel ook, hebben kunnen aanrichten, omdat hun alles werd ontnomen door het wilde geweld van den oorlog, maar hoe ook, in het hart der verlatenen, in het hart der eenzamen, in dat van hen, die dul den en lijden en hopen en bidden leeft iets van de Kerstgedachte, die boven alles, onaantastbaar, uitgaat en de god delijke vonk doet gloeien, die begrijpen doet door de duisternis heen van wan hoop en leed, dat Christus ook voor hen geboren en gestorven is. Hebben wij daarom niet allen God te danken, dat Hij Christus gezonden heeft op aarde, dat Christus werd geboren in dien won. deren nacht, dien wij gedenken, nu en die in alle eeuwigheid herdacht zal worden? De beproefden en de bedroef den, de armen en nedergebogenen, en de eenzamen, zij moeten zich allen voe len de „gezegenden des Vaders” Er zijn ook nu geestelijke zegeningen, die Gods genade vormen voor de zwaar bezochte menschen op aarde, die steu nen en sterken, die troosten en ver trouwen wekken, waarmede wij voort gaan op den weg naar nieuwe tijden. Mogen wij allen met deze kracht van begrijpende liefde en sterkend ver trouwen deze komende dagen doorleven. Opdat onze gang vast zij en zonder aarzeling. In en na de Kerstweek van dit be wogen jaar. PRIJS DEZER COURANT; Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p 3 mnd me; „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en Letterk Bijbl ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.28, z. Modebl. ƒ3.95. BuitenL ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c„ fr. p. p. 10 c Nederlandsche jongens! De Germaansche weersportkampen wachten je Daar leer je bij dienst en spel jongens uit alle Germaansche landen kennen. Iedere flinke Nederlandsche jongen in den leeftijd van 16 tot 18 jaar kan aan een kamn deelnemen Meld je nog heden bij een der onderstaande adressen Utrecht, Koningslaan 9Maastricht, Vrijthof 25 Goes, Violenstraat 44Groningen, Groote Markt 24 Assen. Rolderstraat 45Den Haag. Nassauplein 6Rotter dam. Eendrachtsweg 35Eindhoven. Keizersgracht 9; Hengelo, Drienerstraat 6; Amsterdam. Willemsparkweg 186; Leeuwarden, Emmakade 48, De commandant van den Britschen lucht, afweer, generaal Sir Frederic Pile heeft gisteren in een interview verklaard: „Ik ben ervan overtuigd, dat de Duitschers nog over veel weerstandskracht beschik ken. Wij bombardeeren hen zeer zwaar, maar zij houden vol. Het is niet onmoge lijk. zelfs zeer waarschijnlijk, dat zij zeer binnenkort met zeer groote kracht zul len terugslaan”. ---L IJ PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165. elke m.M. m. tot 29 m.M. (10 reg.) /0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. /0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 CL KI. Adv. (in halve opL) ƒ0.57. Dienstaanb. /0.38. Pers, gevr ƒ0,48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer’ 5 September 1939 de eerste bommen had den geworpen op burgers in de Deensche stad Esbjerg. Op 10 Mei 1940 volgde de eerste vrij groote Britsche luchtoverval. Hij was gericht op Freiburg in Breisgau. 63 Burgers werden gedood. Daarop volg den de eerste luchtaanvallen op groote ste den, o.m op 17/18 Mei 1940 op Hamburg, waarbij 29 burgers werden gedood. Deze overvallen waren uitgevoerd ondanks de officièele Duitsche waarschuwing op 25 April 1940, waarin gerefereerd werd aan de Britsche bombardementsaanvallen op de steden Heiligenhafen. Heide en Wenrüng- stedt. Intusschen had het Britsche luchtwapen de Fransche soldaten op de slagvelden in het Westen'alleen aan hun lot overgelaten. Het was iederen nacht alleen boven Duit sche steden en dorpen verschenen en had lukmak bommen geworpen op de burger bevolking. Na een vergeefsch wachten van bijna 2 maanden was het thans de onvermijde lijke plicht van het Duitsche luchtwapen van zijn kant van repliek te dienen Het zag ook thans nog af van een nabootsing der vijandelijke methode van het „kraken van woonblokken” en bombardeerde uit sluitend militaire doelen Gezien de Anglo-Amerikaansche bewe ringen constateerde spr nadrukkelijk, dat het Duitsche luchtwapen vóór 20 Juni 1940 geen luchtoperatie ten uitvoer heeft ge legd, welke niet rechtstreeks in contact stond met een operatie der troepen op den grond. Zelfs de hoofdsteden Kopenhagen. Oslo. Den Haag. Brussel en Parijs werden zonder luchtaanval ingenomen. Zelfs de vesting Warschau was eerst aangevallen, toen zij door Duitsche troepen ingesloten, tevergeefs uitgenoodigd was om zich over te geven en bovendien een termijn van 24 uur ter ontruiming van de stad door de burgerbevolking was verstreken. Het ge- heele corps diplomatique te Warschau was getuige van deze correcte gebeurtenissen. Het lukrake neerwerpen van bommen op vreedzame dorpen, zooals in 1940 of het „werpen van tapijten”, zooals dit in 1943 tot de tactiek van de Engelsche lucht macht behoort, vormt een uitsluitend deel van de Britsche gedachtenwereld. Aangezien de valide Duitsche mannen als soldaten aan het front staan, zijn de meeste slachtoffers van den luchtoorlog vrouwen en kinderen. Er zijn Duitsche steden, waar 70 pCt. van de vermoorden vrouwen en kinderen en slechts 30 pCt. mannen waren. op 24 December Britsche groepen motofftorpedoboofcen met ondfersteuning van jachtbommenwerpers in den Noorde. lijken uitgang van het Kanaal herhaalde lijk een Duitsch convooi aan, dat tevoren door Engelsche kanonnen voor den strijd op grooten afstand zonder succes was be_ Verklaringen van Sündermann ,,Men moet meer vrouwen en kinderen dooden dan de vijand, wanneer men zich beschermen wil” bij deze Lagerhuisver klaring van den toenmaligen Britschen pre mier Baldwin knoopte gisteren de plaats vervangende perschef der Rijksregeering Sündermann aan voor verklaringen ten overstaan van buitenlandsche journalisten te Berlijn. Aan de hand van documentaire bewijzen constateerde spr., dat Engeland alleen schuld heeft aan het uitbreken en de ontwikkeling van den bombardements- oorlog tegen de burgerbevolking en dat hét voor al zijn toekomstige consequenties, ook voor de te verwachten vergelding de vol ledige historische verantwoordelijkheid draagt. Sündermann nam op zich het be wijs voor de schuld te leveren en greep daarbij o.m. terug op de verklaring van Britsche staatslieden in het Lagerhuis en het Geneefsche Volkenbondsprotocol van de jaren 19331935, waarin geconstateerd wordt, dat Engeland reeds in die jaren ge bruik maakte van bombardementsvliegtui gen om zijn heerschappij in Indië en in het Midden-Oosten in stand te houden. Bui tengewoon verhelderend was vooral een bi de in Frankrijk gevonden documenten in handen der Duitschers gevallen aanteeke- ning betreffende de Britsch-Fransche be sprekingen der generale staven van 3 April 1939, waaruit blijkt, dat de beide toen malige geallieerden gedurende de tweede phase van den onder oogen gezienen oor log hun bombardementswapen op het Duit sche achterland in werking moesten stel len, teneinde daarmede tot de „uiteinde lijke ineenstorting van den Duitschen tegenstand bij te dragen”. De eerste aanvallen op burgers Dat Engeland de drijvende kracht is ge weest en nog is bij de opening van den luchtoorlog op het civiele achterland blijkt ondubbelzinnig uit het eveneens in Frank rijk gevonden protocol der bespreking van Chamberlain en Daladier van 17 November 1939.,, De richtlijn van dit protocol opvol gende bombardeerden Engelsche bommen werpers voor de eerste maal op 12 Januari 1940 Duitsch gebied, nadat zij reeds op DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Dec. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend Ten Zuiden van Nikopol, in het gebied van Kirowograd en ten Zuidwesten van Tsjerkassy kwam het gisteren slechts tot plaatselijk begrensde gevechten. Ten Oos ten van Sjitomir en ten Zuidoosten van Korosten stortten vrij zwakke aanvallen der Sovjets ineen. 15 Vijandelijke pant serwagens werden vernietigd. Ten Noord westen van Retsjitza maakte de ejgen aanval ondanks taaien tegenstand van de Sovjets nieuwe vorderingen. Vijandelijke aanvallen op een bruggenhoofd aan de Beresina werden onder zware verliezen afgeslagen en 32 Sovjet-pantserwagens stukgeschoten. Ten Noordoosten van Sjlo- bin gingen de Sovjets met verscheidene divisies tot den aanval over. Hier zijn zware gevechten aan den gang. In het strijdgebied van Witebsk zette de vijand gisteren zijn sterke aanvallen voort. In verbitterde gevechten werden plaatselijke penetraties afgegrendeld en 71 vijande- lijke pantserwagens vernietigd. In de gevechten ten Zuidoosten van Kirowo- grad hebben zich de 11e Silezische pant serdivisie onder bevel van den generaal- majoor von Wiettersheim en de 13e Altmarkische pantserdivisie onder bevel van den generaalmajoor Hauser bijzon der onderscheiden. In de Noordelijke IJszee vielen op den avond van 22 December 5 Sovjet-motor- torpedobooten een Duitsch convooi zon der succes aan. In een korten feilen strijd werden 3 Sovjet-motortorpedoboo- ten tot zinken gebracht en de beide an dere door artillerietreffers zwaar be schadigd. Aan het Zuid-Italiaansche front heersch- te gisteren rust, met uitzondering van den sector van Ortona. Ten Zuiden en Zuidwesten van de stad Ortona mislukten ook gisteren alle vijandelijke aanvallen, hoewel zij ondersteund werden door sterk artillerievuur, door pantserwagens en slagvliegers. In deze gevechten heeft zich de le divisie valschermjagers, onder be vel van den luitenant-generaal Heidrich, door voorbeeldige standvastigheid bijzon- Naundorff toch dauphin? In het Fransche weekblad „La Gerbe" is een verklaring gepubliceerd van den gerechtelijken chemischen deskundige Edmond Locard, volgens welke de zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette niet in de Temple-gevangenis is gestor ven en evenmin bij zijn pleegvader, den schoenmaker Simon, doch dezelfde is ge weest als graaf Naundorff. Zooals men weet, heeft deze zijn leven lang geen kans gezien de Koninklijke familie te overtui gen, dat hij waarlijk de dauphin was. (Naundorff werd ongeveer een eeuw ge leden in Delft begraven Over de kwestie Naundorff hebben wij destijds verschil* lende artikelen gepubliceerd. Red.) Locard is tot zijn conclusie gekomen door een onderzoek van haar, afkomstig uit een medaillon van Marie Antoinette en van de familie Naundorff. De echtheid van dit haar wordt gewaarborgd door den journalist André Castelot. Deze be toogt in een commentaar op het onder zoek van Locard, dat slechts in het be lang dergenen, die zich ten tijde van. Naundorff eveneens voor wettige troon pretendenten uitgaven, de waarheid over het lot van den dauphin werd verzwegen en men derhalve opzettelijk de gruwel- geschiedenis van den schoenmaker ver zonnen heeft, die den kroonprins zoo ruw behandeld zou hebben, dat deze er aar» stierf. NIEUWE TACTIEK VAN DE DUITSCHE NACHTJAGERS Van bevoegde Duitsche zijde wordt medegedeeld, meldt S.P.T., dat de Duit sche nachtjagers bij hun aanvallen op de Geallieerde bommenwerpers, die het Duitsche gebied binnenvliegen om de steden te teisteren, in den laatsten tijd een nieuwe tactiek volgen, die hun zeer veel succes heeft opgeleverd. De Duit sche jagers vliegen namelijk met den grooten stroom van bommenwerpers mee, om ze dan van achteren aan te vallen. De nachtjagers zijn daarbij veiliger dan bij vroeger gevolgde methoden, daar de schutters van de bommenwerpers erg moeten oppassen, met hun vuur geen eigen toestellen omlaag te schieten. Aan den Duitschen nachtjager majoor Herget is het gelukt, op deze wijze niet minder dan 6 bommenwerpers in een tijdsbestek van ongeveer 12 minuten neer te schieten. dragen, het binnenlandsche front in Duitschland te versterken, in plaats van zooals de bedoeling was een ont bindend element te zijn. Een voor Duitschland gunstige afloop van den oorlog is thans voor eiken Duitscher het belangrijkste, niet de vraag hoelang de oorlog nog zal duren of hoeveel offers de oorlog nog zal vergen. Opslag-machtigingen aardappelen kunnen worden geruild Personen, die er niet in geslaagd zijn voor opslag geschikte aardappelen te verkrijgen op de in hun bezit zijnde „machtigingen opslagaardappelen" kun nen deze machtigingen van 27 Dec. ’43 tot en met 8 Jan. ’44 bij de plaatselijke distributiediensten ruilen tegen aard- appelkaarten. Voor iedere machtiging zal één aardappelkaart worden uitge reikt. waarop acht bonnen voorkomen, genummerd van 1 tot en met 8, welke be stemd zijn voor het koopen van aard appelen gedurende de eerste en tweede periode van 1944. De kaarten zijn uitge voerd met een zwarten opdruk op een bruinen achtergrondop de kaarten, welke in landgebied worden uitgereikt, is bovendien het woord „land” gedrukt. De geldigheidsduur van de „machtigin gen opslagaardappelen”, welke eindigt op 25 December a.s. is verlengd tot en met 1 Januari a.s. Diegenen, die vóór 26 De cember 1943 geen opslagaardappelen heb ben kunnen verkrijgen op hun machti ging opslagaardappelen, zullen dus nog tot en met 1 Januari a.s voor opslag ge schikte aardappelen op deze machtiging kunnen koopen. Van Duitsche militaire zijde in Italië wordt gemeld De nieuwste speciale troepen, die aan de Adriatische kust door de Geallieerden worden gebruikt, kunnen het best worden aangeduid met den naam „sluistroepen” Met parachutes of door duikbooten worden zij op don kere nachten soms ver in het achterland neergelaten of aan wal gezet. Zij hebben tot taak, de altijd nog ronddwalende Engelsche en Amerikaansche soldaten, die na 9 September uit de gevangenschap zijn ontkomen, te verzamelen en door het front naar de eigen troepen te lood sen. Deze commandotroepen zijn geüni formeerd. Zij dragen meestal zeer veel geld bij zich in Italiaansche valuta, veelal bedragen tot 100.000 lire. Velen van hen beschikken ook over draagbare zendertjes. De Duitsche troepen zijn echter waak zaam, zoodat het ook voorkomt, en niet zelden, dat de „sluistroepen” en d.e door hen geloodste krijgsgevangenen tezamen worden gevangengenomen. Engeland alleen schuldig De Britsche oorlogvoering staat sedert de hongerblokkade van den wereldoorlog en thans opnieuw in de positie van den aangeklaagde naar Sündermann ver klaarde wegens gewonen moord op hon derdduizenden nietstrijdende mannen, vrouwen en kinderen. De plaatsvervangende perschef der Rijksregeering besloot zijn verklaringen met de woorden: „Engeland is alleen schul dig aan hèt uitbreken en de ontwikkeling van den bombardementsoorlog tegen de burgerbevolking en draagt voor al zijn consequenties, ook voor de in 1940 reeds eenmaal ingetreden en in de toekomst op nieuw te verwachten vergelding, de vol ledige historische verantwoordelijkheid”. PNIEUW viert de Christelijke menschheid het Kerstfeest met het beschamende gevoel geen doeltreffender middelen te heb ben uitgevonden om geschillen te be slechten, om nieuwe geestelijke stroo- mingen te reguleeren anders dan door het geweld der wapenen. Het feest van den vrede treden wij tegemoet in een wereld van strijd en met een hart, waarin de on-vrede heerscht. Geen ster, schier kan met volkomen het hart straks het licht Kerstnacht zien opgaan, is vol van leed, van I onrust, van wrangheid, van weedom of van onmacht, maar in geen hart zou I de klop der eeuwigheid kunnen slaan 1 wanneer daar niet óók was het ver- i trouwen in Hem, die voor de Christen- I heid haar hoogste idealen be- I lichaamt. Er zijn er, die in den vrede I iets onmannelijks zien en er zich als l ware hij iets lafhartigs van afkeeren. I Hoe slecht verstaan zij wat de diepste I zin, de ware beteekenis van vrede is! I De Kerstnacht is het feest van den vrede, dien wij verwachten; hij brengt ons het uur der bezinning, waarin wij beseffen, dat onze bestemming op aarde is den vrede te veroveren. Hierdoor wordt de sfeer geheiligd van den Stil len Nacht, den Kerstnacht, die schoo ner dan de dagen is en waarin eens het licht voor geheel een wereld op ging Het Kerstfeest te hebben en te vie ren, het is kennis te dragen van de be- langrijkste gebeurtenis, die in de gan- sche zesduizendjarige geschiedenis der wereld heeft plaats gehad, en die zelfs jhaar schepping in belangrijkheid o.ver- I treft, zoo.heeft ds. Beets in het derde I deel zijner „Stichtelijke uren” zich eens uitgedrukt. Het is den sleutel te heb- i ben van de gansche geschiedenis; I het is te weten wat het gewichtig keer- I punt van haar gang en van de wegen L aller volkeren uitmaakt. Het is te weten, waarom Jeruzalem van de hei- I denen vertreden werd en Israël onder t alle volken verstrooid is; het is de bron I en oorzaak te kennen van de nieuwe I gedaante, waarin alle de volkeren op- I treden. Het is te weten waar het ge- I zegend punt gegeven is, waar de hei- I lige hemel en de zondige aarde komen in eene aanraking, waardoor de laatste geheiligd wordt en de eerste zich opent. ■Het is dit alles te weten,dit alles te zien, in de geboorte van een kindeken in doeken gewonden en liggende in een kribbe. Dit alles tezamen is zoo ge wichtig, zoo heerlijk, zoo onuitspreke lijk veel, zoo goddelijk, dat al beleef den wij ook honderdmaal het Kerst- I feest, onder welke omstandigheden ook, al waren die nóg bloediger, nóg nijpender dan die van thans het tel kens opnieuw, geheel ons hart tot zich zou trekken, zoo wij eenig gevoel heb ben voor hetgeen genoeg is om in alle eeuwigheid stof op te leveren voor eens menschen bewondering en lof. Zoo vieren wij ook nu, zooals wij het jaarlijks vieren, het feest van Zijn ge boorte. Het is ons een feest der ziele. Maar laat het nooit zijn een feest van louter lof van woorden en gebeden! God heeft ons in Christus immers niet slechts met woorden en be tuigingen gezegend, maar met een daad, de grootste daad Zijner liefde. Deze daad moge onze richt snoer zijn en blijven; op onze daden bezinnen wij ons, nu, op dit Kerstfeest, meer dan ooit. Moeilijk kan dit niet i zijn, want de feiten en gebeurtenissen van dezen tijd spreken een duidelijke taal en wie het heil der menschheid en dus ook het heil van zijn volk voor oogen heeft, weet hetgeen hem te doen staat. Maar ook in den kleinen kring van ons persoonlijk bestaan, ook bin nen de nauwe beslotenheid van ons eigen hart, waaruit zoovele bittere ge dachten gebannen moeten worden, moet de Kerstgedachte ons een zegen zijn. De zegen van de daad. Het kan soms moei lijk zijn, héél erg moeilijk. Het kan wel heldendaad van ons dan moet men in aan van Mededeelingen Tan „Zuid-Slavischen vrijheidszender” Naar Exchange Telegraph meldt, is cp in den binnenlandschen politieken toestand van „Zuid-Slavië” een buitengewone ver scherping ontstaan. De ..vrijheidszender Zuid-Slavië” heeft gemeld, dat de „com missie voor de bevrijding van Zuid-Slavië" besloten heeft, alle leden der „Zuid-Sla- vische regeering” te Cairo en elders in het buitenland vervallen te verklaren van do burgerrechten. Koning Peter mag niet naar Zuid-Slavië terugkeeren, zoolang niet het „bevrijde land” in vrije stemming beslist heeft over de kwestie eener constitution neele monarchie. De uitzending besloot aldus: „Wij wijzen er nadrukkelijk op. dat alle verplichtingen welke de uitgeweken regeering te Cairo voortaan neemt, niet zullen worden erkend. Wij behouden ona '-et recht voor de reeds cjesloter verdra gen aan een nieuw onderzoek le onder werpen”. schoten. Een Britsche motortorpedoboot werd tot zinken gebracht, 2 andere wer den zoo zwaar beschadigd, dat zij als verloren beschouwd kunnen worden. Het Duitsche convooi bereikte voltallig en zonder noemenswaardige schade zijn ha ven van bestemming. Duitsche marine- en kustbatterijen beschoten doelen in Dover, Deal en Folkestone. Britsche bommenwerpers ondernamen in de vroege ochtenduren van 24 Decem ber weer een terreuraanval op de bevol king van Berlijn. In eenige stadsdeelen weid aanzienlijke schade aangericht. Bo vendien bombardeerde de vijand stelsel matig eerbiedwaardigste Duitsche plaat sen van kunst en cultuur te Aken. Dom en raadhuis werden zwaar beschadigd, de kroningszaal werd vernietigd. Strijdkrach ten der luchtverdediging schoten onder bijzonder moeilijke afweeromstandigheden voor zoover tot dusver vaststaat, 19 vijandelijke bommenwerpers omlaag. S.P.T. meldtVan welingelichte Duit sche politieke zijde deelt men mede, dat Berlijn, dat in 1943 twdalf luchtaanvallen te verduren heeft gehad, hiermede de zwaarst gebombardeerde Duitsche stad is. Daarna volgt Wilhelmshaven met 9 bombardementen. Essen met 8. Hamburg met 7, Keulen met 6, Bremen met 5. Hannover met 4. Neurenberg met 4, München met 3, Wuppertal met 2 aan vallen. In het geheel zijn 54 Duitsche steden in 1943 door Geallieerde vlieg tuigen aangevallen. veling vrede in in den het hart Meubeltransporten gaan door Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart vestigt er de aan dacht op, dat werkzaamheden, samen hangende met van overheidswege be volen evacuatie-maatregelen, niet onder de bedrijfsrust tusschen Kerstmis en Nieuwjaar vallen. Meubeltransporten en dergelijke werkzaamheden mogen der halve worden uitgevoerd Het verzwakken van de aanvallen der Sovjets in het gebied van NewelWi tebsk, beteekent niet, dat nu definitief een nieuwe phase in den slag om dit ge bied is ingetreden. De vijand gunt zich slechts even tijd, aldus kapitein Sarto rius in zijn militair overzicht, om op adem te komen. Men mag binnen zeer korten tijd een voortzetting der vijande lijke offensieven verwachten. De be richten uit het kamp der Engelsche en Amerikaansche journalisten bij het hoofd, kwartier der Sovjets, waarin wordt ge schreven. dat de roode troepen als ..een onhoudbare lawine door een bres, die in de Duitsche frontlijn zou zijn geslagen, naar binnen zouden stroomen, berusten op fantasie. Juist Woensdag oefent het leger van generaal Bagramjan slechts plaatse- lijken druk uit. Waar zich de Duitsche frontlijn bevindt, kan toch door wei nigen beter worden beoordeeld dan door de Duitsche legerleiding, zeker niet door Amerikaansche journalisten te Moskou, Dit wil echter niet beteekenen. aldus kapitein Sartorius, dat de wil en de kracht tot den aanval, welke de strijd krachten van de Sovjets hier ontplooien, ook maar eenigszins wordt onderschat Er zijn nog buitengewoon verbitterde gevechten te verwachten en het hoogte punt van den slag in het gebied NewelWitebsk is nog niet bereikt In den driehoek Sjitomir, Korosten, Kief zijn de tegenaanvallen der Sovjets in hevigheid toegenomen. Zij zijn echter door de Duitsche defensie zonder uit zondering afgeslagen. „Het is mogelijk”, aldus kapitein Sartorius, „dat generaal Watutin hiermede een uitstel van den Duitschen aanval op de Teteref-lijn heeft bereikt Zijn doel, dezen aanval ónmoge lijk te maken is echter allerminst be reikt. Ook in het gebied van Kirowograd gaat de Duitsche aanval, zoowel ter» Zuidoosten als ten Noorden van de stad ondanks taaien tegenstand van den vijand voort. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro N® 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning G<'”r’','!'M!rr>!aan 3 Tel 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772444. „Aftonbladet” verklaart in een bericht van den correspondent uit Berlijn, dat men dagelijks bewijzen genoeg krijgt voor het feit, dat de Berlijners door de verschrikkingen van de luchtaanvallen niet murw gemaakt kunnen worden Zij voelen zich als een soort frontsoldaten. Wanneer Duitschland overwonnen zou worden, zoo zegt men algemeen, dan zouden zijn vijanden op geen enkele wijze de verwoeste steden weer helpen opbouwen of de ontzaglijke schade ver goeden, doch integendeel nieuwe offers eischen Derhalve moet de strijd worden voortgezet. Deze meening verneemt men. zoo meldt het Zweedsche blad ver der. niet alleen in intellectueele kringen, doch even vaak onder de eenvoudige lieden. Zij loopt meestal op de conclusie uit. dat wanneer thans de Engelschen hun bommen on de burgerbevolking neerwerpen, deze zich hier schikken moet precies zooals de soldaten aan het strijdende front. De Geallieerde lucht macht heeft zoo is de algemeene mee ning door haar aanvallen ertoe bijge- {<t

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1