HAAGSCHE COURANT ID 'F Vrijdag 24 December 1943. 'i Van middernacht tot middernacht BINNENLAND STADSNIEUWS Een Kerstvertelling f '9-'l 1'. i Afschuwelijke roofmoord te Amsterdam TWEEDE BLAD Uniformen NIEUWE UITGAVEN KIND VAN 5 MAANDEN VERBRAND Predikbeurten FEUILLETON niet. Nieuwe regeling van het brandweerwezen door WOLFGANG FEDERAL} MEDEDEELING VAN DEN FÜRSORGEOFFIZIER U denkt dus, dat het langer is ge- Bötefür knikte. en onderscheidingsteekenen der N.S.B. De tijdelijke verhooging van invaliditeitsrenten afleveringsverbod voor schoenen Roofoverval op postkantoor te Sittard Verkoop- en F W**; I ■A* -' NGE! nog het Misbruik strafbaar verklaard len 2en Het 22 uur 40 (Wordt vervolgd^ No. 18677, Ook ver steken i Kerstkaarsen. INSULINE DIABETICI: verscheidene aangeteekende feestdagen Hiervoor Haar onnatuurlijk ’s hemels zal plaats- is 91 Nadruk verboden door FRANZ WENDELMUTH Geautor. vertaling van B. L. Venzelaar Woensdagavond ontstond in de woon kamer van het huis van J. H. aan het Julialaantje te Rijswijk een begin van brand, vermoedelijk tengevolge van een schoorsteenbrand Toen de ouders gister morgen wakker werden, kwamen zij tot de vreeselijke ontdekking dat hun doch tertje van 5 maanden, dat in een wieg, dicht bij de kachel had gestaan, levend was verbrand. Dus u hoorde het schot, sprong uit bed en snelde de kamer uit, ging hij na een korte pauze voort, en toen ontmoette u Emanuel Bernstein? Ja, hij was juist uit zijn kamer gekomen, toen ik om den hoek van het portaal kwam. Zei hij iets? De jongeheer riep mü toe. dat er geschoten was, daarna gingen we samen de trap af en kwamen gelijktijdig be neden. En toen ging u Bernsteins kamer binnen? Wist u dan beslist, dat daar het schot was gevallen? Neen, dat wisten wij natuurlijk waar Ditmaal werd een een 24 en mede- volgende zeven die een van het Vaderland ont- de soldaten de vertrouwde (P.K. Boger-H.H.-St.) D e 68-j arigeF. B. uitdelJssei- straat liep gisteravond in de Scheldestraat tegen een met een paard bespannen wagen. Hij klaagde over inwendige pijnen en is opgenomen in het R.K Ziekenhuis aan het Westeinde. Blijft ook voor 1944 bestendigd Bij besluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken zal de in 1941 inge voerde en sedertdien telkens verlengde tijdelijke verhooging van onderscheidene invaliditeits-, ouderdoms-, weduwen- en weezenrenten ook voor het jaar 1944 be stendigd blijven. Tevens is bepaald, dat de uitgaven, die de Raden van Arbeid en de erkende bedrijfsvereenigingen in het jaar 1944 terzake van uitkeering van kraam geld zullen doen, wederom door het Rijk zullen worden terugbetaald. Vronesteijn da Wiardi N hetzelfde jaar, dat Use het licht dezer ietwat twijfelachtige wereld had aanschouwd, kocht men het: dat kleine, wassen engeltje in het wit tar- latannen jurkje, met de vleugels, die doorzichtig als glas en als bestrooid met zilveren sterretjes waren. Het was een mooie engel, weliswaar met een wat onnoozel poppengezichtje, maar daar zag men niets van, als hij aan den hoogsten top van den Kerstboom zweefde. Dan zag men alleen de vleu gels, het jurkje en het lange botergele, „blonde” haar van vlas. Natuurlijk, dat zag men ook. Thans was Ilse al zeven jaar en zeven jaren telde dus ook het aardsche leven van dezen Kerstengel. Geen wonder, dat hij in den loop van dien voor een was sen engel! langen tijd eenigszins was afgetakeld, wat onaanzienlijk werd, in een woord: veel van den luister zijner prille jeugd langzamerhand had verloren. Dat was heel begrijpelijk Eén keer hing hij te dicht bij een kaars, en als was te warm wordt, wordt ze ook week. En deze engel werd er niet mooier op in dien weeken toestand. En een andermaal viel hij van den Kerstboomtop pardoes op den vloer, maar gelukkig, omdat zijn lichaam uit was bestond, viel het niet in stukken. Doch dat nam niet weg. dat. toen de van den hemel gevallen engel was opgeraapt, men ontdekte, dat hij de beide vleugels had verstuikt. Ze waren niet meer geheel recht te buigen En als men tenslotte be denkt. dat deze engel samen met de an dere versierselen van den Kerstboom vijf tig weken van elk jaar in een kistje boven op zolder moest sluimeren om eindelijk voor veertien afgepaste dagCn in een kort schijnleven bij stralend kaarslicht te wor den opgewekt, dan zal men begrijpen, dat de tijd niet aan hem was voorbijgegaan zonder sporen achter te laten. Dat ding zei de vader dan ook op den vooravond van het feest, toen de ouders den Kerstboom gingen versieren. zie je dat moesten we maar weg gooien Het ziet er heel niet meer als een engel uit. Ik heb een mooie punt voor den boom gekocht, met een groote tevens die door als ge- GEVAARLIJK SPEL!: Op de Lijnbaan viel gisterochtend de 14-jarige jongen J J J. uit de Scheldestraat van een vrachtauto, waarop hij was geklommen. De knaap bekwam een hersenschudding en is opgenomen in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde. Toen u in bed lag en het schot hoorde, wist u dan, dat het schot be neden gelost moest zijn? Ja, dat wil zeggen, ik weet niet, of ik die gedachte op dat oogenblik had. Ik liep naar buiten en toen ik den jon geheer de trap zag afgaan, ging ik hem natuurlijk na. Wie van u beiden ging het eerst de kamer binnen? Ik geloof, dat het de jongeheer was, die de deur opende en naar bin nenkeek. Eensklaps wist Bötefür weer, wat hem in de verklaringen van den bedien de had gehinderd. Hij fixeerde hem scherp. LEGITIM ATIE-KA ARTEN VOOR KIN DEREN: Op Dinsdag 28 December a.s. en Donderdag 30 December a.s. zijn voor wat de afd Voorburg van het Nederl Roode Kruis betreft de aanvraagformu lieren te krijgen en in te vullen uitslui tend in het gebouw Sionslust (achter het gemeentehuis) op de kamer van Sociale Zaken, van 9.30—12 en 1417 uur Op de andere dagen blijven zij verkrijg baar op de reeds bekend gemaakte adres sen: Parkweg 176 Pr. Mariannelaan 192 en Adm. de Ruyterlaan 42 Verzocht wordt, zooveel mogelijk de formulieren te komen halen op bovengenoemden Dinsdag en Donderdag. Invulling vóór 31 Decem ber a.s. zal de verdere afhandeling voor de kaarten van de betrokkenen zeer be spoedigen waarop speelgoed het kortom al de nu eenmaal bij een waren uitge- VREUGDE EN ARBEID: In de groote Dierentuinzaal. die met een enthousiaste, woelige kinderschaar was gevuld, heeft Bert Brugmans gistermiddag zijn ..Levend poppenspel” vertoond waarvoor het ini tiatief berustte bij „Vreugde en Ar beid” Daarbij was uitgegaan van de ge dachte. dat men, nu aan de kinderen van hen. die in het buitenland werken, een Kerstfeestviering wordt aangeboden, ook in onze stad aan die kleinen van andere werkers, die daartoe niet konden worden uitgenoodigd. ook een prettigen middag moest bezorgen Het ..Levende poppen spel” van Bert Brugmans, die in den trant van de poppenkast met eenvoudige middelen sprookjes verbeeldt, met ge bruikmaking van maskers ter typeering van de figuren, die in kleurenrijke cos tumes zijn gestoken, bleek een uitnemen de keus Al dempten de maskers soms wel eens wat het gesproken woord, het jeugdige publiek kon de handeling niet temin goed volgen wat tevens lof in houdt voor het suggestieve gebarenspel der acteurs die over gebrek aan mede leven bij de vertooning van „Tafeltje dek je ezeltje strek je en knuppel uit den zak” niet te klagen hadden. Zoodat zoowel zij als V. en A. op een succes vollen middag kunnen terugzien (P.T.T.-C.N.F.J. NIEUWE POSTZEGEL VAN 30 CENTS Van 6 Januari a.s. af zal aan de postkan toren de nieuwe zegel van 30 cent met de beeltenis van Cornells Tromp verkrijg baar zijn. De kleur is licht blauwachtig groen, het model is staand. De zegels zijn uitgevoerd in rotogravuredruk bij de firma Enschede en Zn. te Haarlem naar het gegraveerde ontwerp van Hu bert Levigne Afmetingen 24J x 31J mm. (beeldvlak 21} x 284 mm.) in vellen van 100 en van 50 stuks.X Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: Het spreekuur van den Fürsorgeoffizier. dat iederen Woensdag te den Haag, Korte V ijverberg 5. gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet vinden Het eerstvolgende spreekuur weer op Woensdag 5 Jan. 1944 weest dan een kwartier, tusschen het oogenblik, dat het venster dichtsloeg en het vallen van het schot? Ik geloof, dat het veel langer was. Misschien was het niet langer, zei de commissaris met klem. Men vergist zich gemakkelijk in den tijd. Het komt er slechts op aan, welke bezigheid men heeft, nietwaar? Bötefür knikte hem toe en ging naar de linkerzijde van de vestibule, maar Günzel had zich nauwelijks omgekeerd, of hij was weer bij hem. U had mjj toch wel dadelijk kun nen zeggen, dat daar geen trap is om naar beneden te komen, zei hij een weinig geërgerd, maar onverstaanbaar voor den ander bromde hij: Dat had STERKE DRANK GESTOLEN: Weer hebben inbrekers het voorzien gehad op een inrichting, waar sterke drank ver kocht wordt. Ditmaal werd een onge- wenscht bezoek gebracht aan een café aan de Mallemolen, waaruit 24 fles- schen jenever en 11 flesschen wijn wer den gestolen. ik zelf ook kunnen weten, anders was die ladder niet noodig geweest. Günzel keek hem mopperend na, toen hij om den hoek verdween. Wat voor den duivel kon de politieman hebben bedoeld, toen hij over die tijdsruimte bazelde? Bernstein was zijn portefeuille kwijt en hij koesterde verdenking tegen den chauffeur. Hij zond hem met een boodschap naar het dorp en beval mij, tijdens zijn afwezigheid de kamer te doorzoeken. Daarbij vond ik de porte feuille in zijn matras. Kostbare schilderijen en sieraden ontvreemd. In den nacht van Vrijdag 29 op Zater dag 30 October jl. werd de 39-jarige auto- en juweelenhandelaar Karei Lies- kovsky in zijn woning Daniel Willink- plein 19a, benedenhuis te Amsterdam op afschuwelijke wijze van het leven be roofd De daders hebben na den moord ont vreemd: a. een groot aantal schilderijen, welke deels uit de lijsten werden ge haald en waaronder er zijn van B. Jel- gershuis, Marinus Koekoek, Cornelis Kru- seman, W. Verschuur, R. Brioni. Stephen Kip, A. Vos, Pieter Niep, A. Cignac, A. Joustra, S. Meiers, C. de Bruin, S. Lied, e.a. b. Onder de sieraden bevinden zich een platina armband met briljanten, waarde 4500.twee wit gouden ringen met briljanten, waarde resp. 3500en 4000.enz. enz. Een goud doublé horloge, is bereids in beslag genomen. Dit werd op of om streeks 4 Nov jl. met een ander tot den buit behoorend horloge verkocht op de Nieuwmarkt te Amsterdam, door twee jongelui, die beantwoorden aan het vol gende signalement: le. Oud ongeveer 25 jaar, lang plm. 1.70 meter, stevig postuur, donker haar, chique gekleed met lichte regenjas en donkere gleufhoed. Sprak beschaafd met Haagsch accent. 2e. Oud ongeveer 25 jaar, lang plm. 1.80 meter, slank postuur, blond haar, bleek ovaal gezicht, gekleed met lichte regenjas, beige of bruin geribd manchester colbert jas, grijze broek, bruine sportschoenen, donkere gleufhoed. Zwierige gang, eenigs zins verwijfd type Sprak beschaafd met Haagsch accent Ieder, die in Verband met vorenstaande nadere inlichtingen kan geven wordt ven- zocht. zich in verbinding te stellen met sectie 2-a-l der recherche-hoofdafdeeling Amsterdam, hoofdbureau van politie, toe stel 316 Op het verschaffen van inlichtin gen welke leiden tot de opsporing van de daders en (of) de goederen is een behoor lijke belooning gesteld. VOOR NEDERLANDSCHE Door bemiddeling van het Nederlandsche Roode Kruis is een hoe veelheid Amerikaansche insuline ter be schikking van de Nederlandsche diabetici gesteld Het ligt in de bedoeling, met de distributie van deze insuline in Februari 1944 te beginnen Vermoedelijk zal de beschikbare hoeveelheid voldoende zijn om deze ook gedurende Maart en wel licht ook gedeeltelijk in April voort te zetten. De gebruikers van protamine- zihk-insuline vallen buiten deze regeling BEMANNINGEN VAN REDDINGVAAR- TUIGEN Een verzekeringsovereenkomst met den Staat is gesloten ten behoeve van de bemanningen van de reddingvaar- tuigen en -stations van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij. Door een bewoner van de Daendelsstraat is aangifte gedaan, dat uit zijn woning een bedrag van f 1800 is ontvreemd. In het Verordeningenblad is een besluit opgenomen van den secretaris-generaal van Justitie ter bescherming van de uni formen en onderscheidingsteekenen van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden Hierin wordt bepaald, dat hij die op zettelijk, zonder toestemming van den secretaris-generaal van de N.S.B.uni formen, deelen van uniformen of onder- scheidingsteekenen van de Nationaal- Socialistische Beweging der Nederlanden of van haar als zoodanig erkende forma ties of nevenorganisaties vervaardigt, in voorraad heeft of in het openbaar draagt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Het hier strafbaar gestelde feit wordt beschouwd als een misdrijf. De secretaris-generaal van Justitie zal in een in de Nederlandsche Staatscourant te plaatsen uitvoeringsbesluit de onder bescherming staande formaties en neven, organisaties aanwijzen. gouden ster er Pij. kijk eens hier daar zal Ilse van opkijken, hè? Dat denk ik ook antwoordde ae moeder vriendelijk glimlachend. Zij nam den wassen engel mee naar de keuken, om hem in den aschbak te werpen. Maar op hetzelfde oogenblik bekroop haar een van die aarzelingen, waaraan alle zuinige, degelijke huisvrouwen dik wijls niet kunnen ontkomen. Een gevoel van spijt om afstand te doen van een ding dat lang en trouw zijn dienst had gedaan. Een drang om als het ware zoo’n voorwerp te willen beloonen voor zijn bewezen diensten, en het op de een of andere manier, goed te willen doen, alsof het een levend wezen was. Een kleine, sentimenteele ontroering welde op bij deze moeder. Zij draaide het wat armelijk geworden engeltje in zijn stoffig, vuilig klaterkleedje tusschen de handen om en om. Toen wij het koch ten was Ilse nog geen jaar oud, mij merde zij. en al die zeven, verstreken jaren met hun kleine verdrietigheden en groote vreugden gingen haar in de her innering nog eens voorbij. Neen, fluisterde de moeder voor zich heen, en zij glimlachte verlegen, hoewel zij toch geheel alleen was En met een plotseling besluit legde zij den wassen engel voorzichtig op de bovenste plank van de keukenkast, in plaats van hem in den aschbak te gooien Dat kan evengoed morgen gebeuren. zoo verontschuldigde zij zichzelve en ging terug naar de huiskamer om met haar man het begonnen versieringswerk te voltooien. En zoo kwam de „Heilige avond", en nadat vader de kaarsjes had aangestoken wat glansde de nieuwe punt boven aan den boom prachtig en wat schitter de die gouden sterwerd Ilse onder het liefelijk luiden van het Kerstklokje aan de hand van moeder binnengeleid Zij lette niet op het tafeltje haar geschenken mooie beschilderde bord heerlijkheden, die goed Kerstfeest behooren staid. Zij stond als alle jaren opnieuw bedeesd en verrukt bij de deur oogen waren donker en groot als wilden zij om ’s hemels wil niets van al dien glans en luister missen of zich laten ontgaan En ja. warempel. Ilse stak haar duim in den mond, of schoon zij toch al zeven jaar en een groot meisje was. wie het „duimzuigen” volstrekt niet meer paste Maar het was haar te vergevenzij Opgaven van predikbeurten voor 31 December, 1 en 2 Januari moeten uiterlijk Woensdagmorgen in ons bezit zijn. En toen werd de chauffeur natuur lijk ontslagen? Heeft hij u niet bedreigd of iets dergelijks? Aan u heeft hij het toch in zekere mate te wijten, dat hij zijn betrekking heeft verloren? Neen, hij dreigde mij niet. Ik heb hem ook niet meer gezien, nadat hij zijn koffers had gepakt. Ik heb ge hoord, dat hij berouw over zijn daad had en dat hij Bernstein om vergiffenis heeft gesmeekt. In zulke gevallen was mijn meester echter onverbiddelijk. Bötefür zweeg om over de woorden van den bediende na te denken. In de antwoorden van Günzel was iets, dat hem niet beviel, maar hoezeer hij er ook over nadacht, hij kon er niet op komen, wat dat was geweest. kerk, len Kerstdag 10 u. ds Vermet en 14 u. Kerst feest; 2en Kerstdag 10 er 15 u. ds Ver met Geref. Kerk, len Kerstdag 10 u. ds Rietveld; 2en Kerstdag 10 en 15 u. ds Versluis, Zoetermeer. In verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande, is in de periode van 25 December 1943 tot en met 5 Januari 1944 het koopen. ver- koopen en afleveren van alle soorten schoenen in den uitgebreidsten zin. met inbegrip van pantoffels en leerloos schoeisel, verboden, ook al zou hiervoor een geldigen schoenenbon worden ge leverd In verband hiermede is de gel digheidsduur van de schoenbonnen die in genoemde periode verloopen. verlengd tot en met 12 Januari 1944 zonder dat hiervoor afstempeling van den bon door In den avond van 21 December hebben gemaskerde mannen een roofoverval ge daan op het postkantoor te Sittard. Door een achterdeur drongen zij het kantoor binnen en dreven met pistolen de aan wezige ambtenaren in een hoek. Vervol gens braken zij binnen enkele minuten verschillende blikken trommels met geld en met papieren van waarde open verlieten het postkantoor met neming van onder meer de voorwerpeneen postzak met pakketten oude distributiebonnen, voor vernietiging bestemd waren vrij groote hoeveelheid wissel- en kas geld verscheidene bundels brieven, vooral aangeteekende en waarde-zen- dingen Bij de uitgeverij „Liebaert” te Amster dam is van de hand van den heer E. J. Th. A. M. van Emstede, commies ten Rijksarchieve in Dren;e, een studie ver schenen over patronymica en geslachts namen in Drente. Het doel dezer bijdrage was. een overzicht te geven van alle doopakten der Nederlandsch Hervormde gemeenten in Drente waarbij aan nieuw geborenen. naast een voornaam, een achternaam werd gegeven, de betrokkenen in later jaren slachtsnaam is gevoerd Bij de Nationaal-Socialistische uitgeverij ..Nenasu” Utrecht is verschenen het Jeugdstorm Zakboek. Behalve de gebruikelijke gegevens van ieder zak boek. bevat dit o.m korte schetsjes over belangrijke figuren in het heden- daagsche wereldgebeuren en over een drietal historische figuren, over den Arbeidsdienst. Jeugdherbergen, de Jeugd- afdeeling van het Ned. Arbeidsfront en natuurlijk over den Jeugdstorm zelve Bovendien troffen wij nog aan tal van bijzonderheden, die speciaal leden van den Jeugdstorm zullen interesseeren De samenstellers van het zakboek zijn hop man F Barkhuis en oppervaandrig Jan Schuurman. den engel voor het wilde zij niet meer kijken De kaarsjes half af en In de bibliotheek ontmoette Bötefür Harald Winter. Bij het binnentreden van den commissaris stond de jonge man op en ging hem eenige schreden tegemoet. Op zijn gelaat lag een hulpe loos glimlachje. GEMENGD MEEL EN AARDAPPEL- TAPIOCA: Met ingang van 25 December a.s. is, zooals reeds gemeld, gemengd meel behalve op de gort- en havermout- bonnen ook verkrijgbaar op de voor tarwebloem aangewezen bonnen Op de bloembonnen kan men dus 70 gram bloem of gemengd meel per bon verkrijgen De hoeveelheid gemengd meel, welke men tegen inlevering van een gort- of haver moutbon kan koopen, is gelijk aan de hoeveelheid gort of havermout, welke op den bon verkrijgbaar wordt gesteldt. dus niet steeds 250 gram, hetgeen men uit de vorige publicatie hierover in eenige bladen op zou kunnen maken Voorts zal men gemalen aardappel tapioca niet meer kunnen betrekken op den voor vermicelli, maizena enz. aan gewezen bon. Dit product kan men. even als de gewone aardappeltapioca. met in gang van bovengenoemden datum uit sluitend koopen tegen inlevering van een gortbon en wel in een hoeveelheid, over eenkomende met het op dien bon be schikbaar gestelde. Ook hier is dus niet steeds sprake van 250 gram per bon Voor het tijdvak van 26 Dec. a.s. tot en met 9 Dec 1944 kan men dus op den gortbon behalve gort 125 gram gemengd meel koopen of 125 gram aardappel tapioca. Wel kan men 250 gram gemengd meel of 250 gram aardappeltapioca koo pen op de voor kinderen aangewezen bonnen D1 Reserve of E1 Reserve. EXTRA-RANTSOENEN VOOR ARBEI. DERS MET VERLOF UIT HET BUITEN. LAND EN VOOR MIJNWERKERS: Ar beiders met verlof uit het buitenland die tijdens de Kerstperiode in Nederland ver. toeven en die zich vóór 7 Jan. 1944 bi. de distributiediensten melden, komen, in dien zij tenminste één week in Nederland verblijf houden, in aanmerking voor de extra-rantsoenen spijsolie, stroop en sui kerwerken. welke voor de geheele Neder, landsche bevolking voor de werden beschikbaar gesteld. zullen zij van de distributiediensten rantsoenbonnen ontvangen voor resp. één rantsoen spijsolie, één rantsoen versna peringen en één rantsoen jam. Tenslotte ontvangen Nederlandsche mijnwerkers, die in Duitschland werken, doch dagelijks naar Nederland terugkeeren, voorzoover zij in het bezit zijn van een Duitsche toeslagkaart voor zwaren arbeid, tegen afstempeling van deze kaart één extra- rantsoen spijsolie. WERKVERRUIMING BEGINT 4 JA NUARI WEER De centrale persdienst van het N.A.F. meldtIn verband met de tijdelijke stopzetting van het speciale treinvervoer voor de arbeiders uit de werkverruiming en den cultuur-techni- schen dienst behoeven deze arbeiders niet, zooals oorspronkelijk was vastge steld, op 28 December a.s. te beginnen, doch eerst op 4 Januari. Voor de dagen eveneens W.A.-KWARTIER OP 1en KERSTDAG In de uitzending van het W A -kwartier op len Kerstdag is een wijziging ge komen Het wordt n.l. uitgezonden van 1915 tot 19.30 uur inplaats van om 18.45 uur GOUDEN ECHTPAAR: Het echtpaar C Tongeren en P H. in den Kleef, wo nende Koninginnelaan 12 te Voorburg, herdenkt 27 Dec. het feit, dat het 50 jaar geleden in het huwelijk getreden is. Bescherming van de gemeenschap tegen brandgevaar is de taak der politie Bij besluit van den secr.-gen. van Justi tie betreffende het brandweerwezen is o.m. het volgende bepaald: De bescherming van de gemeenschap tegen brandgevaar (brand weerwezen) is de taak der politie. Deze wordt uitgevoerd volgens de voorschriften van de Verordening Organisatie Politie en de voorschriften van dit besluit. Hoogste brandweerpolitie-instantie is de ten aan zien van politie-aangelegenheden bevoegde secretaris-generaal (nader „secretaris generaal” genoemd) onder wien de uni forme leiding van en het toezicht op het brandweerwezen bij den directeur-generaal van politie berusten. Middelbare brand- weerpolitie-instanties zijn de gewestelijke politie-presidenten. Lagere brandweer- politie-instanties zijn in gemeenten met staatspolitie-instanties de staatspolitiege- zagsdragers, in gemeenten zonder staats politie-instanties de burgemeesters in hun hoedanigheid van politiegezagsdrager. In gemeenten met staatspolitie-instanties wordt de taak van het brandweerwezen waargenomen door de staatsbrandweer- politie onder leiding van de staatspolitie- gezagsdragers De tot dusver in deze ge meenten bestaande beroepsbrandweren worden in de staatsbrandweerpolitie opge nomen. De secretaris-generaal wijst de gemeen ten aan, waarin voor de taak van het brandweerwezen een gemeentelijke brand- weerpolitie wordt opgericht. Deze staat onder den burgemeester in zijn hoedanig heid van politiegezagsdrager. In zoover in de door den secretaris-generaal overeen komstig die vorige alinea aangewezen ge meenten beroepsbrandweren aanwezig zijn, worden deze in de gemeentelijke brand weerpolitie opgenomen. In gemeenten zonder staats- of ge meentelijke brandweerpoldtie bedient de burgemeester in zijn hoedanigheid van politiegezagsdrager zich bij de uitvoering van de taak van het brandweerwezen van de vrijwillige brandweren, plichtbrand- weren en aangewezen brandweren. Deze brandweren zijn technische hulporganen der politie. Voor de buiten het gebied van een gemeente te verrichten bestrij ding van brandgevaar worden afdeelingen der staatsbrandweerpolitie opgericht. Deze staan rechtstreeks onder den direc teur-generaal van politie. Taak der brandweerpolitie-instanties De directeur-generaal van politie neemt alle maatregelen om te bewerkstelligen, dat aan brandgevaar en andere rampen tijdig en krachtig het hoofd kan worden geboden. Hij zorgt verder voor de ver vulling van de taak, die wordt gesteld aan de brandweerpolitie en aan de brandweren bij de uitvoering der lucht bescherming. In gemeenten met staatspolitie-instanties behoort de aanschaffing en het onder houd van de voor de brandweerpolitie en de brandweren benoodigde voertuigen en bluschmaterieel, alsmede van kleed ing, uitrusting, alarminrichtingen en kazernes, den distributiedienst noodig is. tot de taak van den staat, in de overige gemeenten tot de taak van de gemeente. Bij de bedrijfsbrandweren berust deze taak bij de leiding van het bedrijf. Voor de aanschaffing en de instandhouding van bluschwatervoorzieningen zorgen in ieder geval de gemeenten, voor zoover deze installaties niet bij uitsluiting voor de brandbestrijding dienen. De secretaris-generaal vaardigt, voor zoover dit besluit niet anders bepaalt, de ter uitvoering van dit besluit noodzake lijke voorschriften uit. in het bijzonder betreffende de organisatie van het brand weerwezen in gemeenten, in de inrich tingen voor het verkeer en in de in- dustriebedrijven, met inbegrip van uni forme bepalingen over de preventieve brandbestrijding, de brandschouw en het vegen van schoorsteenen. Dit besluit treedt in 1 Januari 1944. „Besluit Br’ledweerwean 1943”. Utrecht. Nassau Jeugdd. v. Hogen- houckl. len Kerstdag 10.30 u. dhr. Witte- veen Vrijz. Herv West-End len Kerst dag 10 30 u. ds. Kruyt2en Kerstdag 10.30 u mej. dr Bruining Kerk 3e v d. Boschstr. len Kerstdag 10.30 u. ds. Trouw2en Kerstdag 10.30 u ds. Pijpers. Geref. kerk in H.V., Aula L. v M 57 len en 2en Kerstd, 10.15 u. ds. Hasper Ver. Geloovigen, Rozenburg- str. 7 2en Kerstdag 10.30 u. samenk. L Voorh. 15, Evang. pred. 2en Kerstdag 15.30 u P. v d Woude. Dunne Bier kade 18 2en Kerstdag 10 u. eeredienst, 17 u pred. des Woords. Vrije Evang. Gem., Z.W.Buitens. 112114, len Kerstd. 6 30 u. lit. Kerstwijding en 10 u. ds. Ver- heij 2en Kerstdag 10 u. ds. Verheij 115 u. feestd en 19 u. jeugdd. Pinkster- J'gemeente, Fagelstr. 22 len Kerstdag 10 15 en 17 -u. samenk. 2en Kerstdag 15 u. Kerstfeest Chr.-Gem., Veenkade 48, len Kerstdag 9 u. dankz. en 14 u. Kerst feest 2en Kerstdag 10 u. dhr. Korporaal len 15 u Kerstfeest. Chr.-Gem Eliëzer, I Beekl. 298 len Kerstdag 10 u. zr. van Geerensteijn en 17 u. Gem. Kerstfeest 2en Kerstdag 15 u. Kerstfeest Zondags school Bapt.-Gem., v. Dijckstr. 149 len Kerstdag 10 u. Kerstpred. en 15 u. Kerstfeest (Zondagsschool) ds. Doorn- kamp 2en Kerstdag 10 u. pred. en 16 u. Gem. Kerstfeest, idem. Oud-Bapt.- Gem., Z.W Buitens. 39 len en 2en Kerst dag 10.45 u. ds. Fabrie Zev. Dags-Adv. L. Beestenmarkt 102 Zaterdag 1(1—12 u. I Herst Ap Zending-Gem., Willemstr. 69. len Kerstdag 10 en 16 u.: 2en Kerst dag 10 u 16 u kinderkerstfeest. Kerk v. Jezus Christus v d Heiligen der 1. d., Loosd kade 11 2en Kerstdag 17 u. verg. Oud-Kath. Kerk. Juffr. Idastr 7 2en Kerstdag 10 u. H. Dienst. Ned. Herv. Ver., Zuid Binnens. 217 len Kerstdag I 10 en 18 u. en 2en Kerstdag 10 u. dhr. I SchoonderbeekRegentessel 364a 2en I Kerstdag 17 u. idem Oud-Ger. Gem. I Scheveningen, geb. Elim len en 2en Kerstdag 9.30 en 15 u. ds. Hennephof. N. Herst Apost. Zendinggem. Terwesten- str 105 2en Kerstdag samenk. 10.15 u. I Vrijz Chr Galerij L. v. M. len en 2en I Kerstdag 10 30 u. dhr. le Cointre Scheveningen. N. Badkapel len Kerst dag 10 u. ds Evenhufe; 2en Kerstdag 10 u. ds Boer en 15 u. Kerstwijding. Loosduinen. N. H. Kerk, len Kerstdag I 10 u. ds Venema en 14 30 u. Kerstf. Zon- I dagsschool; 2e Kerstdag 10 en 15.30 u. ds Venema. Bethelkerk In Kerstdag 10.30 I u ds Karres en 14.30 u. Kerstf. Zondags- I school; 2en Kerstdag 10.30 u. dhr. Meu- zelaar en 15.30 u. ds Lazonder. Geref. I kerk, len Kerstdag 10 u ds. Wiersinga en 15 u. ds de Bondt en ds Wiersinga (zangd.); 2en Kerstdag 10 u. ds Smelik en 15 30 u ds Wiersinga. Leyenburg len Kerstdag 9 u. ds. Smelik en 10.45 u. ds Schoonhoven, em. pred.; 15 u. Kerstf. Zondagssch.; 2en Kerstdag 9 u. ds. Wier- si iga en 10 45 u. ds. Moene. de Lier; 14 30 u. ds. de Vries en 15.45 u. ds Sme lik. Ver. v. Vrijz. Godsd. Herv., len Kerstdag 10.30 u. dhr. de Haas. Wassenaar. N. H. Kerk, len Kerstdag 10 05 u ds Honders en 15.30 u. ds ten Kate; 2en Kerstdag 10.05 u. ds Honders. Kievitkerk len Kerstdag 10.15 u. ds ten Kate en 15 u Kerstfeest Zondagsschool. I Ned Prot Bond, len Kerstdag 10.30 u. mej. dr. Herfst. Rijswijk. N -H kerk len Kerstdag 10.30 u dr. van Iterson 2en Kerstdag 10.30 u. ds. van der Veen. Geb. Chr. BeL, Oranjel 26 len Kerstdag 10 u. ds. La zonder 2en Kerstdag 10 u. dr. v. Itter- zon en 18 u. dhr. Ravesloot, R’dam. Pinkstergem.. L. Hofrust 1. 2en Kerstdag 10 u dhr. v. d. Willik. Voorburg. Oude kerk len Kerstdag 9 u. en 10 45 u ds Roodenburg en 15,30 u ds. Hoekert; 2en Kerstdag 9 en 10.45 u. ds Karres en 15 30 u ds Schoneveld. Noor. kerkerk len Kerstdag 11 u. ds Hoekert en 19 u ds. Karres 2en Kerstdag 11 u. ds Roodenburg en 19 u dr. den Hertog. Kinderkerk 2en Kerstdag 10 u. ouderling v. d. Spiegel Ger. kerk len Kerstdag 10 u. ds mr. de Vries; 2en Kerstdag 10 u. dr Ridderbos; 15 u ds. mr. de Vries Noorderkerk len Kerstdag 930 u ds. Kuiper: 2en Kerstdag 9.30 u ds. mr. de Vries: 15.30 u ds Feenstra Effathakapel len Kerstdag 10 u. dr Ridderbos; 2en Kerstdag 10 u. ds Feenstra en 15.30 u dr. Ridderbos. Ver. v. Vr. Godsd.. Fran- sche gem. len Kerstdag 10 30 u ds Pij pers 2en Kerstdag 10.30 u. ds_ Zuurdeeg, Hilversum. Rem. Gem. len Kerstdag 10.30 u mej. Beekman Leidschendam. Ned Herv. dacht de moeder wijl zij zacht de kamer uitsloop Zij ging naar de keuken haa f1 den engel uit de kast, bevestigde hem niet zonchr moeite aan een der bovenste takken van den Kerstboom Zoo zuchtte zij daarna tevreden Nu is 't pas echt Kerstmis Ned. Prot. Bond, L. Voorh 15, Kerstdag, 10 30 u. ds. Junod 2en Kerst dag ds Westmijse, R’dam. Rem. Gem. len Kerstdag 10.30 u. ds. Kleijn Kerstdag 10.30 ds. Sirks, A’dam Aula Vlierboomstr 366 10.30 u. ds van Hille Waalsche Kerk, len Kerstdag 10 30 u. ds Michelin Moreau; 2en Kerstdag 10.30 u. prof, dr de Zwaan. Duitsche Kerk, len Kerstdag 10.30 u. Pfarrer Kaetzke (H. A.); 2en Kerstdag 14.30 u. Kribben, spel Kloosterkerk len Kerstdag 10 u ds. Kwint; 2en Kerstdag 10 u. prof, dr van der Leeuw. Aula Ned. Lyceum Willemstr., jeugdkerk ouderen len Kerst dag 6.30 u dhr. van Ouwenaller en ds Schokking. Kloosterkerk (steeg Park straat) 10 u. jeugdk jongeren ds. Schok, king. Geb. Azaleaplein len Kerstdag 10.30 u dr van Unnik; 2en Kerstdag 10.30 u. dhr Drijver. Chr Gef. GemSnoek, str., len Kerstdag 10 en 16 u ds. Nieu- wenhuyze; 2en Kerstdag 10 u. ds. de Jong en 16 u. ds. Nieuwenhuyze. Pomona- plein len Kerstdag 10 u. en 15.30 u. ds. de Jong; 2en Kerstdag 10 u. ds Nieu wenhuyze en 15.30 u. ds. de Jong Lin. naeusstraat, len Kerstdag 9.30 uur en 2en Kerstdag 9.30 en 15 u. leesdienst Geref. Gem., Oude Boomgaardstr. 43 len en 2en Kerstdag 10 en 15 u. ds. Hon. koop Oud-Gef. Gem., Gaslaan 46, len Kerstdag 9.30 en 15 u. en 2en Kerstdag 10 en 17 u ds v. Dijk. Oud.Ger Gem.. Wesselsstr 49. 2en Kerstdag 10 en 16.30 u. leesdienst. Waalsche kerk len Kerst dag 14 u. en 2en Kerstdag 15 u. ds. Paau- we. T- Bapt.-Gem.. Z. Binnensingel len Kerstdag 10 u ds de Jong en 16 u Kerstfeest Zondagsschool; 2en Kerstdag 16 u Kerstspel ^Geloofsgem „Immanuël” L. Beestenm. 102, 2n Kerstd. 10.30 u dhr van Atten, Schiebroek. Vrije Kath kerk. Helenastr. 59, len Kerstdag 9 en 11 u Hoogmis; 2en Kerstdag 10.30 u. gez. H Mis Evangelisatie Jacob Catsstr. 116 len Kerstdag 6 u. Kerstw. en 19.30 u. Kerstf.; 2en Kerstdag 10 u. wijdingsd en 19.30 u. mevrouw Kerkhoven. Federa tie van Vrijzinnig Prot., Haverschmidtstr 57 len Kerstdag 10.30 u. ds. van Hille m m.v mej Noordam, zang. Doopsgez Gem len Kerstdag 10.30 u. ds. Keuter 2en Kerstdag 10.30 u. ds. Golterman, A’dam. Luth. Gem. len Kerstdag 10 30 u dr. ten Bruggencate2en Kerstdag 10.30 u. ds Grottendieck. Ver. „Maar- then Luther”, Haverschmidtstr 57 2en I Kerstdag 10 30 u. zendeling Steinhart. ’s Avonds als ik slapen ga Volgen mij veertien engelen na twee aan mijn rechterzij toen hield zij plotseling op Moeder fluisterde het kind en weer werden haar oogen vochtig de engelwaar is de engel Moeder streek haar zacht over het hoofd Je moet je niet opwinden. Ilse Hij is dezen keer wat te laat Morgen als je opstaat, is hij er weer de engel. -- Hè ja zuchtte Ilse En getroost viel zij in de kussens terug om terstond heerlijk in te slapen Het gebedje werd •iifmaal niet geheel opgezegd Maar goed, dat ik hem gisteren niet heb weggegooid dacht de moeder ter- van 28 December 1943 af zal wachtgeld worden uitgekeerd. DE TABAKSPRODUCTIE VAN NEDER LAND: De Rijnstreek, met als centrum Amerongen. heeft dit seizoen een voor Nederland zeer opmerkelijk record op haar naam staan. Van de totale tabaks productie van Nederland heeft de Rijn streek den afgeloopen zomer namelijk on geveer de helft alleen opgebracht werking op HM. -wwdt aangehaald als deed het natuurlijk van verrukking en verlegenheid Als meegesleept, zalig, staarde zij naar den verlichten boom Heel lang. Maar toer. oneens betrok haar gezichtje. Er ginr schok door haar teer lichaam a sof zij iets ontzettends had gezien Haar mondhoeken beefden en toen, eindelijkbrak zij in hevig snikken uit Maar kind Ilse! riep naar moe der ontsteld Wat is dat nu Scheelt ie Zacht trok zij het kind naar zich toe. dat hevig trilde en beefdeen het duur de lang eer Ilse er stamelend uitbracht De engel waar is de engel Och zoo knikte de vader ge rustgesteld. heb je den engel gemist Zoo. maar dan heb je zeker de zilveren punt boven aan den boom nog niet gezien en evenmin die mooie gouden ster. Die zijn toch heel wat mooier dan de engel Die was zoo oud en zoo leelijk geworden. Dikke tranen stonden nog in Ilse’s oogen. Zij keek haar vader aan. Zij keek van hem naar den boom. Zij wilde ..neen” zeggen, maar daarop knikte zij toch, omdat vader, .hoewel hij even te voren toch vriéndelijk keek, er nu uit zag. alsof hij het volgende oogenblik erg boos zou worden. Zacht overredend bracht de moeder het kind naar het tafeltje En door al die mooie betooverende dingen vergat Ilse oogenblik Alleen naar den boom brandden allengs werden uitgeblazen, maar Ilse dee alsof haar dat niets aanging Veel later toen zij reeds in haar sneeuwwit bedje lag (met gevouwen handen) en haar moeder zacht het avondgebedie opzei

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 5