No. 18679. 1943. Duitsche aanvallen ten Noorden Kirowograd van Winteroffensief breed front over Dinsdag 28 December. BINNENLAND STADSNIEUWS RECHTZAKEN Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart Vijandelijke druk bij Sjitomir houdt aan Met vlag in top MEDEDEELING VAN DEN FüRSORGEOFFIZIER Bij Witebsk opereert een bolsjewistisch „Oostzeeleger” Dit geluk kunt ook gij hebben BEKENDMAKING Koers Oost DE KINDER-LEGIT1MATIEKAARTEN VAN HET NED. ROODE KRUIS TRAGISCH ONGELUK De strijd in het Verre Oosten HOUDT UW KINDEREN VER VAN DEN SLUIKHANDEL HAAGSCHE COURANT bon- wordt ons jon- In het holst van den nacht Wordt verschrikking gebracht En men vlucht als een haas ergens henen. Raken kind'ren verstrooid? Met hun kaartje getooid Weet men ras waar ze heen zijn verdwenen. Soviets konden hun doel niet bereiken KAMERAADSCHAPSBOND DERLANDSCHE POLITIE: de der van De Ned. Corresp. Dienst meldt uit Ber lijn: Op den vooravond van Kerstmis heeft het Sovjet-leger over een breed front een winteroffensief ontketend. Dit offensief kwam niet onverwacht. Reeds sinds twee weken was de strijd over nagenoeg de volle breedte van het Oostfront ontbrand. maakte. De Sovjets zonden hun zooge naamde tusschenleger in het vuur, dat uiteraard geen leger in de eigenlijke be- teekenis van het woord kon zijn, maar uit lichte reserves voornamelijk cavalerie bestond. Deze kozakkenregimenten hebben niet aan het doel beantwoord, wat zij overigens ook niet konden helpen, daar zij de weersomstandigheden tegen zich hadden. Oorlogscorrespondenten omgekomen Naar Reuter meldt, zijn 2 bekende oor logscorrespondenten bij het hoofdkwartier van Mac Arthur Zondag om het leven gekomen, „ergens boven Nieuw-Guinea bij een botsing tusschen vliegtuigen in de lucht”. De slachtoffers zijn Brydon Ta- ves, directeur van United Press in Aus tralië en Fendil Rayner, correspondent van de Australische Evening Press. Mor rison, correspondent van de „Times” en Lennard van den Australischen omroep zijn licht gewond en in een ziekenhuis opgenomen PK. Bij de Kriegsmarine. In een lan gen, met ontzaglijke snelheid voortsnel lenden fronttrein zitten vier matrozen. Zi zijn in gedachten verdiept en af en toe kijken zij met een gelukkigen glimlach om de lippen naar de zware zeezakken, die in de netten liggen opgestapeld. Wat is daar alles niet in, en hoe gelukkig zal men er thuis mee wezen! Thuis! Dit woord betee- kent voor den grootste onder hen: Rot terdam. Voor den iets kleinere: Antwer pen. En voor de twee anderen: Groningen. Straks zullen zij thuis zijn! Zal men hen aan het station afhalen! Zullen zij de broertjes en zusjes gelukkig kunnen ma ken, met het vele dat zij meebrengen! Zul len zij allen tezamen den gelukkigen terug keer kunnen vieren! Na eenige maanden dienst is ook voor u dit geluk niet uitgesloten. Eiken dag melden zich zoo en zooveel Nederlanders, eiken dag zoo en zooveel Vlamingen aan. Wacht ook gij niet langer, het is voor u en uw familie de eenig juiste weg naar een gelukkige toekomst. Alleen in de over winning van Duitschland ligt het latere welzijn van het Nederlandsche en Vlaam- sche volk. Volledige inlichtingen verstrekt n»en u gaarne in al de ..Meldestellen” voor vrij willigers der Kriegsmarine, die in elke stad, bij de Kommandantur aldaar, zijn te vinden. Ga er vandaag nog heen Gij kunt er niets bij verliezen. Ongeveer 150.000 Amerikaansche staalarbeiders werkzaam bij 214 firma’s, neme.i thans deel aan de omvangrijke staking, zoo wordt uit Pittsburgh ge meld. 42 Britsche vliegtuigen verloren gegaan. Radio New York heeft medegedeeld, aldus het D.N.B., dat de Admiraliteit be kend heeft gemaakt, dat 42 Britsche vlieg tuigen verloren zijn gegaan in den strijd tegen het slagschip „Scharnhorst”. Ook zijn torpedojagers verloren gegaan. Politiek jaaroverzicht Max Blokzijl Op Donderdag a.s. zal Max Blokzijl niet een brandende kwestie behandelen. Hij zal over den zender Hilversum 1 dien avond reeds om 18.30 uur tot 19 uur zijn politiek jaaroverzicht uitspreken. Winterhulp Nederland De Lever Brothers and Unilever heeft een bedrag van ƒ300.000 beschikbaar ge steld voor onze minder bedeelde volks- genooten, opdat hun extra zorgen gedu rende de wintermaanden eénigermate ver licht kunnen worden. Bovendien heeft een groot aantal andere volksgenooten in die week nog een bedrag van bijna een ton bijeengebracht, zoodat in dat tijdvak, buiten collectes om, de prachtige som van niet minder dan ƒ383.223,11 beschik, baar gesteld is. In de maand November heeft Winterhulp, het bedrag der col lecten niet medegerekend. aan giften ont vangen 294.250 gulden. INBRAAK IN MEUBELOPSLAGPLAATS: In Augustus van dit jaar is tweemaal in gebroken in een meubelopslagplaats in de van Ostadestraat. bij welke gelegenheden linnengoed kleedingstukken, vloerkleeden, gordijnen en ondergoederen werden gesto len. Hiervoor stonden voor de rechtbank hier ter stede terecht de 45-jarige C. J. B. en zijn beide neven, de 20-jarige M C. E, en de 24-jarige H. E., alle drie betonwerkers, alhier. Volgens de beide jongelieden had oom het plannetje ge opperd, maar deze ontkende dit beslist, evenals zijn medeplichtigheid aan de in braken. Hij erkende slechts de goederen in zijn huis te hebben gehad en aan de verdeeling van de opbrengst ongeveer 5000 gld. te hebben deelgenomen. De goederen waren verkocht aan zekeren M. T., die eveneens gedagvaard, maar niet verschenen was. B. ontkende meer dan 200 te hebben ontvangen. Volgens een over hem uitgebracht psy chiatrisch rappört is verd. B. verminderd toerekeningsvatbaar. In verband hiermede eischte de Officier tegen hem 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De gebroeders E, bleken zich nog aan andere diefstallen te hebben schuldig ge maakt, welke zaken evenwel nog niet voor de behandeling gereed waren Op verzoek van de verdachten en de verde diging werd de behandeling van de on derhavige zaak tegen hen geschorst, ten einde de verschillende zaken te kunnen samenvoegen. VERDUISTEREN Van 16.45 tot 8.45 uur Maan 28 Dec. op 9.49 u„ onder 18.19 u.; 29 Dec. op 10-38 u., onder 19.37 u. 2 Jan. E.K. Ouders of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar een kinderlegitimatiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bij i Hoofden van scholen, Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdeelingsbestnren van het Ned. Roode Kruis. Prijs f 0.10 Minvermogenden kosteloos. Moedige strijd Inzake het laatste optreden van het slagschip „Scharnhorst” schrijft de ..Nachtausgabe”„Het slagschip „Scharn horst” is in een moedigen en voor de totale oorlogvoering van Duitschland be langrijken strijd voor den vijand geble ven. De Duitsche marine heeft altijd groote en kleine eenheden, ook buiten den duikbootoorlog, voor de belemmering van den vijandelijken aanvoer naar de oor- logstooneelen ter beschikking gesteld. Een onderneming van dezen aard is onder de omstandigheden, die de Noordelijke Ijs zee biedt, altijd met het gevaar van vrij groote verliezen verbonden. Het slagschip „Scharnhorst” is overeenkomstig zijn meest oereigen taak in den strijd tegen den vijand, die daardoor in belangrijke operaties werd belemmerd, door een verre superieure vijandelijke strijdmacht na een heldhaftigen strijd vernietigd. Voor zoover men volgens de voorloopige be richten kan oordeelen, stond het slag schip in de beslissende uren alleen tegen over de overmacht van den vijand. De commandant heeft den strijd aanvaard, zijn taak en zijn plicht inziende. De held haftige bemanning van het schip heeft tot de laatste granaat gevuurd. De „Scharn horst” is met wapperende vlag gezonken. DER NE- De kolonel P. J. Kooijmans, chef van den algemee- nen staf van het directoraat-generaal van politie heeft op diens verzoek eervol ontslag verleend aan den luitenant-kolo- nel Y. de Boer te Groningen als bonds- leider van den Kameraadschapsbond der Nederlandsche Politie, onder dankzegging voor de vele en belangrijke diensten, als zoodanig aan de Nederlandsche politie bewezen. Tot bondsleider is in zijn plaats benoemd de majoor der Staatspolitie J. Meyer te Apeldoorn, onder gelijktijdige eervolle ontheffing uit zijn functie van plaatsvervangend bondsleider. Tot plaats- verv. bondsleider werd benoemd c’? opperluitenant der Staatspolitie A P. F. Poeltuyn jr. te Apeldoorn, onder eervolle ontheffing uit zijn functie van secretaris. E OUDSTE INWOONSTER VAN ONS LAND 105 JAAR: 6 Jan. a.s. zal de oud ste inwoonster van Nederland, de we duwe van Bergen-Berendsen te Beunin- gen bij Nijmegen, haar 105den verjaar dag vieren. Het vorig jaar op haar 104den geboortedag heeft ze den velen bezoekers nog de hand gedrukt en zich no» eenigszins met hen kunnen onder houden. Nu is ze na al meer dan een jaar bedlegerig te zijn daar niet meer toe in staat. Vooral geestelijk is ze ook erg verzwakt en van haar hoogen leeftijd heeft ze dan ook geen begrip meer. Ofschoon het struisvogelpolitiek zou zijn te ontkennen, dat het zomeroffensiqf van de Sovjets ten deele aanzienlijke succes sen heeft opgeleverd, stelt men zich te Berlijn voor en na op hef standpunt, dat zij noch hun strategische, noch hun tac tische doel bereikt hebben Hun tactische doel kon immers niets anders zijn dan het Duitsche front tot ineenstorting en daar door Duitschland tot capitulatie te brengen. Hun strategische doel moest het minstens zijn de Duitsche weermacht sterk te ver zwakken en terug te werpen op stellin gen van waaruit zij geen enkele offensieve actie van beteekenis meer kon ontketenen en waarin zij zich nauwelijks staande zou kunnen houden tegen het beslissende win teroffensief. Het verloop van den strijd in het Oosten is voldoende bekend dan dat wij er over behoeven uit te weiden, dat het Sovjet-leger niet aan het hier boven geschilderde is toe gekomen. Het liep storm tegen een Duitsch front, dat welis waar geregeld terugweek, maar nergens doorbroken werd. Groote omsingelings- slagen als tijdens het voorafgaande win teroffensief bij Stalingrad bleven uit, wel iswaar is de Krim ingesloten, maar het Duitsch-Roemeensche Krimleger bleef in tact. Natuurlijk leed de Duitsche Weer macht verliezen, maar deze bleven dank zij het geordend karakter van den terug tocht binnen redelijke grenzen en stonden blijkens tallooze officieele publicaties van het Duitsche Opperbevel in geen verhou ding tot de Russische. Hoe groot de kracht van het Duitsche front nog was bleek ten eerste toen het niet langer planmatig bleef terugtrekken, doch pal stond aan den Dnjepr en ten tweede toen het Sovjet- leger evenals einde Maart bij Charkof thans in den sector Kief aan het einde van zijn krachten niet meer in staat bleek om een Duitsch tegenoffensief af te slaan. Het Sovjet-zomeroffensief is blijven steken aan een grillig verloopen front, dat ook een korte gevechtspauze onmogelijk Slechts enkele maanden geleden heb ik het publiek met den meesten ernst gewaarschuwd, bij luchtalarm dekking te zoeken in de daartoe bestemde schuil kelders en niet aan of bij de ingangen te blijven staan, daar men zich met het oog op rondvliegende scherven bij ver blijf in de openlucht aan levensgevaar blootstelt. Dezer dagen zijn op een dezer gemeente als gevolg Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en handelaars naar het Oosten en vestigden zich in de steden of bouw den zich boerenhoeven. Steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden den Nederlandschen invloed in hun bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen in het blauwe jeugdstorm- hemd ontmoeten. In totaal bevinden zich reeds 500 Ne derlandsche jongens en meisjes in den Germaanschen Landdienst. om het boeren werk weer te leeren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grond slag leggen voor een nieuwen Germaan schen boerenstand in deze gebieden. De jongens en meisjes zijn ondergebracht in kampen onder Nederlandsche leiding. Over enkel weken begint de opleiding van kampleiders(sters) voor den Ger maanschen Landdienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn, kunnen zich voor opleiding melden bij den Germaan schen Landdienst, Koningslaan 9, Utrecht. Naar wij vernemen hebben zich onge veer 6000 ouders van kinderen, die nog niet den schoolplichtigen leeftijd bereikt hebben, gewend tot een der posten van het Ned. Roode Kruis ter verkrijging van een kinderlegitimatiekaart Aangezien nog niet alle ouders een invulformulier hebben af gehaald, wordt overwogen de gelegenheid daartoe binnenkort weer open te stellen. Geschat wordt, dat in den Haag op de scholen 85.000 legitimatiekaarten uitge reikt zullen worden. Gistermiddag viel het 6-jarige getje D. P. uit de Stuurmanstraat in die straat, toen hij een flesch ammonia bij zich droeg. Een der scherven drong in den hals van het knaapje, tengevolge waarvan de slagader werd geraakt. Hej bloed was niet te stelpen en het jongetje bloedde dood. Het lijkje werd overge bracht naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde verhaal en weven zijn. Het is voor kinderen een aantrekkelijk kleurrijk stuk dat met animo werd gespeeld Solozang en een jongenskoor luisterden het passend op. Het jeugdige publiek leefde sterk mede en kon zich slechts met moeite bedwin gen bekende Kerstliederen mede te zin gen. De kinderen hebben een genotvollen middag gehad VAN RIJWIEL GEVALLEN: De 18-jarige wielrijder N. van B. uit de Poeldijksche- straat kwam bij het afrijden van de hoog te aan de Koninginnegracht, door het bre ken van de voorvork te vallen. Hijl kreeg een wond boven het rechteroog en een hersenschudding en is opgenomen in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde. der pleinen van scherf- spreiding tien personen gedood, die bij elkaar aan den ingang van een schuil kelder stonden terwijl daar binnen in meer dan voldoende ruimte was om ook hen te bevatten Zij, die zich in den kelder bevonden, bleven ongedeerd. Laat dit voorval voor ieder een les zijn, die niet wordt ver geten. Bij luchtalarm geldt voor ieder, die niet wegens dringende redenen bevoegd is buiten te zijn, slechts één gedragslijn, nai. elijk met den meesten spoed de open lucht en de straat te verlaten. Rotterdam, 24 December 1943. De Politiepresident, Kolonel der Staatspolitie. J. J. BOELSTRA Radiorede van Smuts Naar Reuter uit Pretoria meldt, heeft generaal Smuts ter gelegenheid van de Thans meldt het Duitsche Opperbevel, £F.leenin8 der medaille van de Woodrow - - - Wilson-stichtmg een radio-rede tot de Ver Staten gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de bond der Geallieerde naties onder leiding der „groote vier”, die ge durende den oorlog de vuurproef heeft doorstaan, de grondslag moet worden voor een internationale organisatie tot behoud van vrede en veiligheid na den oorlog. Den grooten mogendheden zal voor het behoud van den vrede tenminste geduren de de overgangsperiode een bijzondere plaats worden aangewezen, tot de nieuwe wereldorganisatie is opgebouwd Zonder de macht, waarover de groote mogend heden beschikken en zonder de eenheid in de leiding, welke zij dan zouden geven, zou het mogelijk zijn, dat na den oorlog dezelfde fouten gemaakt werden als na den vorigen oorlog en dat zich een ont wikkeling zou voordoen, zooals die ook den laatsten vrede heeft bedorven. De Ver. Staten, de naties van het Brit sche Rijk en de Sovjet-Unie zijn uitver koren voor deze leiding en voor de ver antwoordelijkheid voor de verdediging en bij hen kan China gevoegd worden, op grond van de beteekenis van zijn tegen stand tegen Japan en zijn leiderschap in Azië. Als wij, zoo zeide Smuts, de groote beslissingen bezien, vinden wij isolatie noch neutraliteit De oorlog is de grootste beslissing in alle menschelijke zaken ge worden. Verklaring van Eisenhower Generaal Eisenhower beeft na zijn be noeming tot opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten in Europa aan journalisten verklaard, dat de opmarsch der Geallieerden naar Rome „teleurstel lend langzaam” is. Ook verkeert men weer eens in een tijdperk, zoo vervolgde hij, waarin men zich tegen een vijand, die feilen tegenstand biedt, moeizaam door het drek moet heenwerken. Het tempo van den Geallieerden opmarsch naar het Noorden zal meer dan van iets anders afhangen van de hoeveelheid ver sterkingen, die het Duitsche Opperbevel tegen de Engelschen en Amerikanen in den strijd denkt te gaan werpen. Eisen hower noemde het een eerste persoon lijke taak er zorg voor te dragen, dat er onder de Geallieerden nooit moeilijk heden zullen ontstaan over de bevelvoe ring. Voorts heeft Eisenhower nog ver klaard, dat hij niet van meening is, dat Duitschland door dfe bomaanvallen over wonnen kan worden. De inspectietocht van veldmaarschalk Rommel Na de uitvoerige besprekingen, die generaal-veldmaarschalk Rommel met generaal-veldmaarschalk von Rundstedt heeft gehad, heeft generaal-veldmaar. schalk Rommel zich in de afgeloopen week, naar het D.N.B. verneemt, op de hoogte gesteld van de paraatheid in het Westelijke Europeesche gebied Op de nauwkeurige inspectie van de op het hoogste technische niveau gebrachte in stallaties volgden talrijke besprekingen met de plaatselijke commandoposten. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Het spreekuur van den Fürsorge- offizier dat iederen Woensdag te Den Haag, Korte Vijverberg 5, gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaats vinden. Het eerstvolgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Ja nuari 1944 Het Japansche hoofdkwartier maakte heden bekend Onze bezettingstroepen zijn sedert 26 December in felle gevechten verwikkeld met de vijandelijke troepen, die aan de Westkust van Kaap Gloucester op Nieuw-Brittannië zijn geland. Lucht strijdkrachten der marine hebben op 26 December een verrassenden aanval on dernomen op een vijandelijk convooi in de Borgen Bay. Zij hebben de volgende resultaten bereiktTot zinken gebracht werden 2 zware kruisers, 2 groote trans portschepen. Beschadigd werden 3 groote transportschepen, die waarschijnlijk alle 3 in den grond geboord zijn. Neerge schoten werden 20 vijandelijke vlieg tuigen, waarvan 5 waarschijnlijk. Bij dit gevecht bedroegen onze verliezen 17 vliegtuigen. Op 27 December hebben luchtstrijd krachten der marine vijandelijke schepen en installaties in de nabijheid van Kaap Marcus aangevallen en de volgende resul taten bereikt: Tot zinken gebracht werden 2 speciale transportschepen, die vol geladen waren met troepen, 2 motortorpedobooten. Neer geschoten werden 18 vliegtuigen, waarvan 4 waarschijnlijk. Op 3 plaatsen werden branden veroorzaakt. Onze verliezen be droegen 7 vliegtuigen. Luchtstrijdkrachten der marine bonden op 27 December den strijd aan met onge veer 50 vijandelijke vliegtuigen, die een aanval ondernamen op Rabaul en schoten 23 hunner neer w.o. 8 waarschijnlijk. Onze verliezen bedragen 6 vliegtuigen. De ondergang van de „Scharnhorst” Over den aanval op het voor Moer- mansk bestemde vijandelijke convooi heeft het Opperbevel van de Duitsche ma rine nog de volgende bijzonderheden me degedeeld Reeds eenige dragen tevoren had de Duitsche luchtvérkenning een vijandelijk convooi opgemerkt, dat op weg was naar Moermansk. Het had oorlogsmateriaal en levensmiddelen voor het Sovjetfront aan boord. Een gevechtsgroep van de Duit- scne vloot werd tegen dit convooi in den strijd gebracht en ter hoogte van de Noordkaap trof men den vijand aan Tegen 11 uur in den ochtend van 26 December kwam het slagschip „Scharn horst”, waarop zich de commandant van de torpedojagers, schout-bij-nacht Beyr als bevelhebber der gevechtsgroep had ingescheept, in gevechtscontact met de vijandelijke bewakingsvloot. die bestond uit kruisers en torpedojagers. Bij slecht weer was het zicht beperkt. Kort na het begin van den strijd greep ook een zwaar vijandelijk oorlogsschip in. In het ver dere verloop slaagde de vijand er in, bij verrassing nog meer zware strijdkrachten bijeen te brengen, die tengevolge van het slechte zicht te voren niet gezien waren. Na verscheidene uren van zeer zwaren strijd werd de „Scharnhorst”, die onder bevel van kapitein-ter-zee Hintze stond, door de vijandelijke oorlogsschepen om singeld. Tegen half 8 des avonds zonk het slagschip met de vlag in top, nadat het, tot de laatste granaat vurend, den vijand zware schade had toegebracht. De andere Duitsche strijdkrachten, die aan de operatie deelnamen, leden geen verliezen. Over het lot der bemanning van de „Scharnhorst” zullen de verwanten mededeeling krijgen, zoodra rapporten zijn ontvangen. Sjimada over Geallieerde verliezen Admiraal Sjimada, de Japansche mi nister van Marine, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de verliezen der Geallieerden ter zee de laatste 2 maan den bedroegenTot zinken gebracht 16 vliegkampschepen, 5 slagschepen. 26 kruisers, 1 torpedojager. 11 duikbooten. 33 transportschepen zwaar beschadigd 8 vliegkampschepen. 4 slagschepen. 26 kruisers. 8 torpedojagers. 15 transport schepen. Bovendien werden 940 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In den- zelfden tijd verloren de Japanners 2 tor pedojagers, die tot zinken gebracht wer den en 2 kruisers, die licht beschadigd werden, terwijl bovendien 200 Japansche vliegtuigen verloren gingen. Voorts zeide de minister, dat de strijdkrachten van de Japansche marine sedert het uitbreken van den oorlog den vijand kolossale verliezen hebben toegebracht, die tot- dusver 170.000 man aan gesneuvelden en tweemaal zooveel aan gewonden heeft verloren. TOESLAGKAARTEN BIJZONDEREN ARBEID: Schippers alsmede reizende en geëvacueerde rijksambtenaren. die ge durende de eerste week van een distri- butieperiode hun toeslagkaarten voor biizonderen arbeid in ontvangst moeten nemen, kunnen deze kaarten ditmaal, be halve in de week van 26 December tot en met 1 Januari, ook 3 en 4 Januari a.s. bij de distributiediensten afhalen. Nieuwe stellingen ten Noordwesten van Ortona betrokken DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 28 December. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Jachtvliegers hebben in de Straat van Kertsj een bolsjewistische torpedomotor. boot tot zinken gebracht. Ten Zuidwesen van Dnjepropetrowsk en ten Zuidoosten van Kirowograd zijn Sovjetaanvallen door tegenaanvallen afgeslagen. Eigen aanvallen ten Noorden van Kirowograd ontwikkelen zich gunstig. In het gevechtsgebied van Sjitomir hield de krachtige druk van den vijand ook gisteren aan. Twintig vijandelijke pantserwagens werden vernield. Ten Noordwesten van Retsjitsa konden onze troepen na het afweren van vijan delijke tegenaanvallen hun stellingen ver beteren. In het gebied van Witebsk stortten her haalde doorbraakpogingen der bolsjewie ken in verbitterde gevechten ineen. Door eigen tegenaanvallen werd de vijand op verscheidene punten teruggeworpen. In de succesvolle afweergevechten ten Zuiden van Sjlobin heeft zich de versterk te Thüringsch-Hessische infanteriedivisie onder bevel van luitenant generaal Graf von Oriola bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het in den Westelijken sector slechts tot gevechten van plaatselijke beteekenis. Ten Noorden van Venafro ging bij een aanval van numeriek veel sterkere vijan delijke strijdkrachten een hoogte na zwaren strijd verloren. In het gebied van Ortona hebben onze troepen, nadat zij den vijand in de verbitterde gevechten der laatste dagen de zwaarste verliezen aan menschen en materiaal hadden toege. bracht, de ruïnes van Ortona ontruimd en nieuwe stellingen dicht ten Noordwesten van de stad betrokken. W. J. DOORNEBAL t: In den ouderdom van 92 jaar is overleden de heer W. J. Doornebal. die tal van jaren op sociaal gebied een vooraanstaande plaats in onze stad ingenomen heeft. De overledene heeft tal van jaren aan het hoofd van het gebouw voor Chr. Sociale belangen op de Prinsegracht gestaan. Van 1907— 1909 en van 19121914 was hij voorzitter van de Haagsche afdeel ing van Patri monium. Van Jan. 1912Juli 1924 was hij voorzitter van de Chr. woningbouwver- eeniging ..Luctor et Emergo” en nadien eerevoorzitter De teraardebestelling zal a.s Vrijdagmiddag om 12,15 uur op Nieuw Eik en Duinen plaats vinden DR. H. G. HEYTING t: Op 82-jarigen leeftijd is overleden dr H G. Heyting, oud-resident van Banjoemas De ter aardebestelling vindt morgenochtend te 11 uur op Oud Eik en Duinen plaats. Amerikaansche spoorwegen door regeering overgenomen Roosevelt heeft Stimson bevolen de spoorwegen over te nemen, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Washing ton. In een officieele verklaring zegt president, dat de inbeslagneming spoorwegen „voor het transport troepen en materiaal en voor het reizi gersverkeer. alsmede voor den aanvoer van materiaal en levensmiddelen voor weermacht en burgerbevolking noodza kelijk en ook overigens voor een succes volle oorlogvoering van groot gewicht is”. Hij heeft zich daarom genoodzaakt ïezien, onverwijld de spoorwegen Lijde lijk in bezit en onder contröle te nemen om de voortzetting van het bedrijf te waarborgen. Als thans spoorwegbeambten zouden staken, zouden zij dat tegen de regeering van de Ver Staten doen. Het Duitsche volk buigt rouwmoedig het hoofd voor de heldhaftige strijders van het gezonken slagschip en ziet met trots naar een marine, die in onvervaard op treden in het kader van de totale plan nen der Duitsche oorlogvoering haar plicht doet. Benoemingen in Geallieerde commando Te Londen is gisteren officieel mede deeling gedaan van aanvullende benoe mingen, die het resultaat zijn van de be sprekingen tusschen Roosevelt en Chur chill. Generaal Sir Bernard Paget is be noemd tot opperbevelhebber in het Mid- den-Oosten onder den Geallieerden opper bevelhebber in het Middellandsche Zee gebied. Luchtmaarschalk Sir Arthur Ted der is benoemd tot plaatsvervangend opperbevelhebber onder generaal Eisen hower. In de Dnjeprbocht Aan den Zuidelijken sector is het vol gens de laatste Duitsche berichten be trekkelijk rustig De Sovjets staan hier nog steeds Idngs een breed front, dat bijna in rechte lijn van het Noordoosten naar het Zuidwesten verloopt tegenover de staalharde Duitsche verdediging, die hen sinds maanden belet de groote bocht van den Dnjepr schoon te vegen en over Kirowograd en Kriwoi Rog op te rukken naar Odessa, Nikolajef en Cherson Hadden zij hierbij wat meer suc ces gehad dan lijdt het nauwelijks twij fel of bij het offensief, dat ook in dezen sector te verwachten is, zal Moskou spre ken van het Donau- of nog beter het Ploestileger, want waar het Sovjetleger heen wil is hier wel allerminst een raad sel meer. KERSTVOORSTELLINGEN DOOR HET GEZELSCHAP CHARLES BRAAKEN- SIEK Gistermiddag heeft het gezelschap Charles Braakensiek de eerste van de vier Kerstvoorstellingen voor kinderen in het Capitoltheater gegeven Het thea ter was zeer goed bezet. Gegeven werd „De droom van Koning Kerstman” een sprookje in drie bedrijven, dat de voor bereidingen van de Kerstmannetjes voor b Kerstfeest behandelt, welke gestoord dreigen te worden door een booze heks. Koning Kerstman beveelt haar onscha delijk te maken, hetgeen gebeurt, maar intusschen heeft hij een droom die ten tooneele wordt gevoerd waar 't Kerst- Kerstgedachten doorheen ge- k inderen stuk dat Deze tijd heeft voor onze kinderen vele gevaren veroorzaakt, van welker be staan wij vroeger totaal geen begrip hadden. Een van die gevaren is de bon nenhandel van kinderen onder elkaar. Het gaat zoo gemakkelijk Een aan vangs, kapitaal van een gulden is daarvoor vol doende Een of twee dubbeltjes winst op een distributiebonnetje is normaaler bestaat bovendien groote vraag naar de bonnen, zoodat geen jongen er bang voor behoeft te zijn, dat hij er mee blijft zit-» ten Een paar gulden per week zijn gauw verdiend op deze manier Met geld ver dient men geld, zoodat een jongen, die in den bonnenhandel is zeker kan zijn van een zoo groot zakgeld als vele va ders waarschijnlijk nooit gekend hebben. Het is het tot werkelijkheid geworden verhaaltje van het jongetje, dat een ei had en daarmee een completen veestapel dacht te verdienen. Het handeltje in bon nen gaat zoo gemakkelijk, dat menige jongen zich al een heele Piet waant en op ai.js wat des kinds is, zooals school werk. met minachting neerkijkt Siga- r etter.. gebakjes, bioscoopjes en wat niet al. zijn immers binnen zijn bereik gekomen. Och, wat is gemakkelijker dan op een helling te gaan zitten en zacht- kens naar beneden te glijden Je gaat gestadig vooruit en behoeft er niets voor te doen. Aan het feit, dat je onherroe pelijk op een dieptepunt belandt en dat het dan ontzettend veel moeite en te leurstelling zal kosten weer op het nor male levensvlak te komen, denk je. al glijdend, meestal niet. Vooral niet als je een jongen van 10 tot 18 jaar bent. Vele ouders denken er ook niet aan. Ze vinden het niet zoo erg als hun jongen eens een broodbonnetje koopt Van den waren omvang en de bedoeling van het bonnen koopen en verkoopen hebben ze meestal geen notie, omdat zoonlief daar wijselijk over zwijgt. Toch komt het ons voor, dat vele ouders van leerlingen van een lagere school hier ter stede zeer on aangenaam getroffen zijn door een kort briefje van het hoofd waarin stond dat de aandacht en opmerkzaamheid van de kinderen verslapt waren. Als een der oorzaken noemde hij den handel in bon nen en goederen I Wanneer het hoofd eener school er toe overgaat een dergelijk waarschuwend epistel naar de ouders te sturen, dan is het begrijpelijk, dat het kwaad reeds een grooten omvang heeft aangenomen Bo vendien is er geen enkele reden om aan te nemen, dat het kwaad alleen op zijn school bestaat. Uit eigen waarnemingen en uit mededeelingen van anderen heb ben wij kunnen opmaken, dat er onder de stadsjeugd een wijd verbreide nenhandel en handel in goederen (zooals schriften) bestaat, die er niet op gericht is den ouders een extra bonnetje te ver schaffen. maar die tot doel heeft de be drijvers aan een royaal zakgeld te hel pen. Verslapping van aandacht en op merkzaamheid op school, verwaarloozing van het huiswerk thuis, ongehoorzaam heid jegens goedwillende volwassenen, groote ontevredenheid en onhandelbaar heid zijn de gevolgen daarvan. Het kind, dat geregeld aan den bonnenhandel doet als een zwarte handelaar, wordt steeds meer ongeschikt voor de plaats, die hij als kind in de samenleving inneemt met als gevolg een uit het evenwicht ge raken. Ouders en opvoeders hebben daarom den plicht hun kinderen verre te houden van dezen vorm van sluikhandel. dat aan den Centralen sector van het front, waar dus juist de brandpunten van het nieuwe offensief liggen, de dooi is ingevallen. Stortregens, natte sneeuw en modder, belemmeren de Duitsche troe pen sterk in hun bewegingen, aldus wordt medegedeeld Het ligt echter voor de hand, dat de opmarsch der Sovjets onder deze omstandigheden wel beduidend moeilijker is dan de Duitsche afweer. De strijd om Witebsk Moskou heeft aan de strijdkrachten van generaal Patoetin, die met 3 colon nes Witebsk trachtte in sluiten om zich vervolgens een weg te banen naar Polosjk. het laatste groote station voor de vroegere Russisch-Poolsche grens, den naam gegeven van Oostzeeleger. Andere formaties van dit Oostzeeleger staan ge reed den verwoeden strijd langs den autoweg Smolensk Minsk Warschau weer op te nemen, die tijdens het zomer- offensief ergens tusschen Orsja en de Beresina is vastgeloopen. De naam Oostzeeleger is ongetwijfeld programma tisch. Het duidt aan, welk strategisch einddoel Moskou heeft vastgesteld voor de strijdkrachten, die thans over een breed front in den sector NewelWitebsk Beresina, in luchtlijn minder dan 100 k.m., van de vroegere Poolsche en Let- landsche grens verwijderd, stormloopen tegen de Duitsche stellingen. Zij moeten de Baltische landen overstroomen en aan de Sovjet-Unie de contröle verzekeren over de Finsche Golf, Finland van Duitschland scheiden en den Noordelijken sector van het Oostfront, met inbegrip van Leningrad afsnijden, zooals in het Zuiden de Krim is afgesneden. Terzelfdertijd werpt generaal Patoetin strijdkrachten, die zoowel wat menschen als wat materiaal betreft, verreweg supe rieur zijn aan de Duitsche verdediging, in het vuur ten Westen van Kritsjef, bij Sjlobin en in den sector Korosten RadomyszlSjitomir, hoogstwaarschijnlijk in de hoop, dat hij de Duitsche verdedi ging met de Pripjetmoerassen in den rug onder zijn stoomwals kan verplettteren, maar in elk geval met het tactische doel het Duitsche front met behulp van deze moerassen in tweeën te splitsen, n.l., in een Noordelijke en een Zuidelijke helft, die slechts langs groote omwegen met elkaar in contact kunnen komen. Nederlandsche jongens! De Germaan echt» leer je bij dienst en spel jongens uit all*- (^.ersportkampen wachten ie Daar flinke Nederlandsche jongen in den lee üiH Iedere kam- deelnemen Meld ie nog heden bii J 16 tot 18 jaar kan leaere Koningslaan 9: Maastricht. Vrijthof 25- nder onderstaande adr« a^n een Groote Markt 24 Assen. Rolderstraat A G°es' Violenstraat ZT.SSe" Utrecht jian-v Eendrachtswee 35: Eindhoven K»?,' Den Haa«. Nassaunlti kroningen van 16 totJ18 nden kennen Goes.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1