Woensdag 29 December. Zware gevechten bij Sjitomir en Korosten No. 18680. 1943. BINNENLAND Bekendmaking STADSNIEUWS VERSCHEIDENE PLAATSEN TEN N. VAN KIROWOGRAD STORMENDERHAND GENOMEN Verraad aan Europa ’W f -?. van Doe de kinderen niet te kort 9 Kaderopleiding Germaanschen Landdienst Commando-actie op Kanaaleiland mislukt HET PROBLEEM VAN DE VERWILDERING DER JEUGD Rantsoenbonnen jam, versnaperingen en spijsolie Boodschap van het Geneefsche Hoode Kruis VERDUISTEREN Van 16.45—8.45 u. De houding van Turkije INBRAKEN Abetz bij Pétain De Amerikaansche strijdkrachten in de Middellandsche Zee Oliefabrieken leverden te weinig raapolie BURGERLIJKE STAND De winterslag in het Oosten en het tweede front K W f HAAGSCHE COURANT 11 DUITSCH WEERM ACHTBERICHT bedrag J. Elffera van vijand z. z. Jeugd moet groeien de nu is J. W A. M 4 Bij ontslag uit N.A.D. en andere organisaties Personen, die hun distributiebescheiden voor de periode van 28 Nov, t/m 25 Dec. ’43 wegens ontslag uit den N.A.D., Land storm e.d., hebben terugontvangen en tot dusver nog geen rantsoenbonnen ter verkrijging van het extra-rantsoen raap olie. suikerwerk en stroop hebben ontvan. gen, kunnen deze alsnog tot 7 Januari 1944 bij den distributiedienst van hun woonplaats verkrijgen. Zij. die vóór 28 Nov. 1943 de bonkaarten voor de twaalfde periode 1943, waaraan zich de bonnen Algemeen” 706, 707 en 708 bevonden, tot hun beschikking hadden en deze bonnen derhalve tijdig bij den winkelier konden inleveren, komen uiteraard niet voor verstrekking van rantsoenbonnen in aan merking -t Groote betooging In Kauen op 20 No vember j.l. tegen het bolsjewisme. Massademonstratie tegen do aanmati ging van Stalin Li- tauen ..te bevrijden” (P.B.z.-n Groot convooi in Gibraltar aangekomen Oceaan is een de haven van Het bestond uit Uit den Atlantischen vrij groot convooi in Gibraltar aangekomen. 77 schepen, voor het meerendeel schepen van 10.000 ton. Een tweede convooi van 20 schepen is naar de Middellandsche Zee >vfr*o ocoan Het groote zandsteenen beeld ven de Mum op het graf van Tollens te Rijswijk, is door inwerking van weer en wind danig gehavend, zoodat het in ove-.log met Monumentenzorg binnen kort verwijderd en vermoedelijk over gebracht zal worden naar het plaat- ceihi. mnc***'**' N P -Stuvel) Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: De extra rantsoenen boter, melk, brood en aardappelen voor kinderen van bepaalden leeftijd zijn er niet voor niets. De jeugd toch heeft het voedsel niet alleen noodig voor de in standhouding van het lichaam en voor arbeidsvermogen en warmte, zooals de volwassenen. Het kind groeit en het voed, sel moet dus het kinderlichaam tevens in staat stellen zich te ontwikkelen en te versterken. Bij de kleinsten zijn b.v. de bouwstoffen noodig om het beender- stelsel stevig te maken en de tanden te vormen. De oudere kinderen groeien vooral in de lengte, nieuwe cellen, waar uit het lichaam wordt opgebouwd, ont staan. Krijgt een kind hiervoor geen vol doende voedingsstoffen en hierin voor zien juist zooveel mogelijk die extra rant soenen dan ontwikkelt het zich slecht, wordt zwak en loopt het gevaar spoedi ger ziek te worden dan beter gevoede kinderen. Zelfs de volwassene kan nog te lijden hebben van onvoldoende voeding in zijn jeugd. Geef den kinderen daarom de voedingsmiddelen, waarop zij recht heb ben. Profiteer er niet zelf van. Gij kunt beter met wat minder toe dan uw kin deren. Ongetwijfeld is zij ook het belangrijkste militaire resultaat van de conferentie in Teheran geweest. En alles wat de vijand hierover zegt en inmiddels gedaan heeft, duidt er immers op. dat de poging thans moet worden geriskeerd, onder afleiding van de werkelijk te vormen zwaartepun ten der invasie. Zal zij werkelijk geris keerd worden? Daar van Duitsche zijde alle maatregelen genomen zijn, interes seert de beantwoording van deze vraag den Grootduitschen generalen staf slechts in zoover, als met het begin van een zoo danige vijandelijke actie, het tijdstip ge komen is voor die Duitsche krachtsont plooiing, die men tot dusver op den ach tergrond houdt. In dit verband is ook de Kerstrede van Roosevelt van belang, voor al het feit, dat de Engelschen, met betere kennis van de gevaren eener invasie, het opperbevel over den voorgenomen „ge- combineerden aanval”, dus over het z.g. tweede front, en daarmede de uitsluitende verantwoordelijkheid voor een mogelijke mislukking, hebben overgelaten aan de Amerikanen. De benoeming van generaal Eisenhower tot chef van de invasie is der halve even verhelderend als het feit, dat generaal Spaatz, alweer geen Engelsch- man maar een Amerikaan, in zekeren zin aan het hoofd gesteld i' var de invasie- luchtvloot. Men wascht derhalve op de Londensche commandopo^en prophylactisch de handen in onschuld. Beide Amerikanen zullen dientengevolge tenslotte datgene moeten verantwoorde^. waarvan Roosevelt zeide, dat het groote verliezen voor de Geallieer den zal meebrengen. ,,Er bestaait geen ge makkelijke weg naar de overwinning en het einde is nog niet in zicht” Op dezen zin van Roosevelt wordt in Duitsche mili taire kringen sterk de nadruk gelegd. Men gaat in die kringen zelfs zoo ver, dat men op grond der kennis van het Duitsche potentieel en van de Duitsche offensieve kracht, in vergelijking met de mogelijk heden der Engelschen en Amerikanen en Sovjets, deze uitlating van den Ameri- kaanschen president gaat beschouwen als een optimisme, dat weldra uit den droom zal worden geholpen. Zeegevecht in Golf van Bitcaye Extra keuringen voor de Waffer SS en den Landstorm Nederland Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten in 1943 Op Donderdag 30 December a.s. zal jhr. mr S. M. S. de Ranitz, wnd secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten van 17.30 tot 17 45 uur over den zender Hilversum I spreken over „Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten in 1943”. Inlegvellen bewaren 1 De thans in gebruik zijnde inlegvellen van de distributiestamkaarten moeten zorgvuldig bewaard worden, ook nadat alle bonnen daarvan door den distributie dienst zijn verwijderd. Personen, die te zijner tijd het inlegvel niet kunnen over leggen, brengen zich daardoor in ernstige moeilijkheden Door tusschenkomst van zijn delegaties in de verschillende oorlogvoerende landen heeft het internationale comité van het Roode Kruis in December den bevoegden autoriteiten een boodschap voor de krijgs gevangenen en civiele geïnterneerden doen toekomen In deze boodschap wordt o.a, gezegd: Het internationale comité van het Roode Kruis heeft zich trouw aan het ideaal, niet tevreden gesteld met het zen den van een Nieuwjaarsboodschap, zooals elk jaar, doch heeft zorg gedragen voor de verzending van tallooze Kerstgaven ge durende de laatste maanden, die beschik baar waren gesteld door de nationale Roode-Kruisinstellingen van Amerika, Engeland, Canada. Duitschland en Frank rijk. Ook de Belgische, Poolsche. Nederland- sche. Zuidslavische, Grieksche en Noor- sche krijgsgevangenen hebben gaven ont vangen, In November en December heeft het internationale comité van het Roode Kruis ongeveer 900 wagons met Kerst, gaven voor de krijgsgevangenen der GeaL lieerde landen in Duitschland verstuurd. De Duitsche regeering heeft den Duitschen krijgsgevangenen in de diverse kampen 725 ton goederen alsmede een geschenk in geld van den Duitschen Rijkskanselier doen toekomen. Maan29 Dec. cp 10.38 u.. onder 19.37 u. 30 Dec op 11.16 u., onder 20.58 u. 2 Jan. E.K. t.Het is belangrijk zich goed te reali. seeren, zoo schrijft de correspondent van de „Sunday, Express” te Ankara, Cedric Salter, dat de samenwerking van Turkije met de Geallieerden zeer bepaalde gren zen heeft. Wanneer men dit bijtijds be seft, worden teleurstellingen voorkomen. Turkije wenscht niet en is ook niet voor nemens tegen Duitschland oorlog te voeren’’ „HIER W.A. In het W.A.-kwartier op Zaterdag a.s. over Hilv. I van 18.4518.55 uur zal het hoofd van de afdeeling vorming en voor lichting van het Stafkwartier der W.A., banleider J. J. van der Hout, spreken over het onderwerp: ..Oud en Nieuw’ Verklaring van Roosevelt Op de persconferentie van gisteren heeft Roosevelt verklaard. da.t in Cairo en Teheran slechts principieele vraagstuk ken van politieken aard zijn opgehelderd; de uitwerking in bijzonderheden moet nog geschieden. Op de vraag, wat hij dacht van de rede van Smuts, antwoordde Roo sevelt, dat hij deze rede nog niet gelezen had. doch dat het zeker scheen te zijn, dat de herbouw der wereld zou geschie den ..rondom de vaste kern der vereenig- de naties” In ieder geval mogen de Ver. Staten, aldus zeide hij, zich nooit meer een militair of economisch isolationisme veroorloven De eerste taak na den oorlog is, dit te waarborgen. Op de vraag, of daarvoor een vierde ambtsperiode van Roosevelt noodig was, gaf de president een ontwijkend antwoord door te zeggen: „Dit zou een al te kleine vraag worden” In het „Geniet Danzig-Westpruisen” bevinden zich 500 Nederlandsche jongens en meisjes, die daar het boerenwerk lee- ren om later boer of boerin of hand werksman te worden in het gebied, dat Nederland voor kolonisatie zal worden toegewezen. Ze zijn daar ondergebracht in een 20-tal kampen van 15 tot 25 jon gens of meisjes. Deze kampen staan on der leiding van kaderleden van den Na- tionalen Jeugdstorm. Eind November be gint de opleiding voor kampleiders en leidsters voor den inzet van 1944. Zij, die zich geroepen voelen zich hiervoor aan te melden, kunnen dit doen ook al zijn zij neg geen lid van den Jeugdstorm. Aan melden en nadere inlichtingen bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9, Utrecht Bij een inbraak in een perceel aan de Stadhouderslaan werden 2 schrijfmachi nes 4 paar laarzen en 2 paar schoenen gestolen. Vo?r een waarde van 1800 filterstof werd bij een inbraak in een fabriek aan de Binckhorstlaan ontvreemd. Een bewoonster van de le Pieterburg- straat deed aangifte, dat uit haar woning, op onverklaarbare wijze, gedurende een tijdvak van 4 weken, een bedrag van 1 1000 was verdwenen Door opensluiting heeft men zich toe gang verschaft tot een woning aan den Zuidwal. Gestolen werden een bedrag van f 900 en een aanta] polissen. Bomaanval op randwijken van Naar de „Tribuna” meldt, vijandelijke vliegtuigen gisteren z Berg, d. H. Borst geb Eskes, Luchtgevechten in Noord-Italië Gistermiddag hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche jagers in het Noord- Italiaansche gebied 25 Amerikaansche viermotorige bommenwerpers aangeval len, die onder bescherming van jacht vliegtuigen naderden. In hevige luchtge vechten vernietigden zij de uit 9 vier motorige bommenwerpers bestaande eer ste formatie en drongen een tweede for matie van het beoogde doel weg, zoodat de vijandelijke bemanningen talrijke bom men uit nood lieten vallen. Ook de lucht- doelartillene wist een toestel neer te halen. Volgawf de tot nu toe beschikbare rapporten zijn 19 van de 25 bommenwer pers vernietigd, doch verwacht mag wor den. dat het aantal neergeschoten vlieg tuigen nog grooter zal worden. De Ame rikaansche jachtvliegtuigen grepen niet in den strijd in Rome „Tribuna” meldt, hebben vliegtuigen gisteren tegen den middag zware bommen laten vallen op wijken aan den rand van Rome. In de woonwijk Gabatella, die niet ver van de basiliek van San Paolo fuori le mura ligt, stortten eenige huizen in. waardoor talrijke personen gedood of gewond wer den. Aan de Via Appia, bij de plaats Tra vertine, werden verscheidene menschen het slachtoffer van den aanval. Bij Cen- ‘ocelle ten Oosten van Rome, werden verscheidene personen door bomscherven getroffen. Ongeveer 50 menschen werden gewond door machinegeweervuur. In Pie- tralata. Noordoostelijk van de binnenstad, werden talrijke personen gedood of ge wond tengevolge van instorting. Het verschijnen van de Engelsch-Ame- rikaansche vliegtuigen boven Rome werd, aldus meldt de „Tribuna” verder, in Va ticaanstad onmiddellijk opgemerkt. De Paus ging, zooals ook bij vorige aanval len, onmiddellijk naar het venster om de manoeuvres der vliegtuigen gade te slaan. Toen hij de bommen hoorde inslaan, liet hij zich dadelijk rapport uitbrengen over de aangerichte schade. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Dec. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Ten Noorden van Kirowograd hebben onze troepen ondanks taaien tegenstand van den vijand verscheidene plaatsen stormenderhand genomen en concentra ties van de bolsjewieken in verrassenden aanval uiteengeslagen. In het gebied van Sjitomir heeft de vijand zijn aanvallen versterkt. In zware gevechten werden zijn aanval stoppen ten Z. O. van Sjitomir opgevanger. Verder naar het Noorden mislukten alle bolsjewistische aanvallen. In totaal werden 41 vijandelijke tanks stukge schoten. De bolsjewieken zetten gisteren na sterke artillerievoorbereiding en met tal rijke tanks ook in den sector van Koros ten den aanval in Verbitterde gevechten zijn aan den gang Bij Witebsk werden ook verder alle doorbraakpogingen van den vijand ver ijdeld. Terstond ondernomen tegenaanval len wierpen de bolsjewieken op eenige penetratieplekken na harde gevechten terug In Zuid-Italië verliep de dag, met uit zondering van een vergeefschen vijande- lijken aanval ten Noorden van Venafro, rustig. Gisteren heboen 26 Amerikaansche bommenwerpers onder bescherming van jagers aanvallen gedaan op het Opper- Italiaansche gebied. 20 Bommenwerpers werden in luchtgevechten 2 andere door afweergeschut van het luchtwapen neer geschoten. Vier Duitsche jagers gingen verloren. Hun vliegtuigcommandanten konden zich echter met hun valscherm in veiligheid brengen. Aan de Westkust van Italië werden 2 Amerikaansche jagers vernietigd In de ochtenduren Van 28 December hebben de Britten getracht een com mando-actie te ondernemen tegen het Kanaaleiland Sercq. Dit mislukte reeds in de dichte mijnvelden voor de kust, waar de vijand bij zijn haastigen terug tocht dooden achterliet. In de wateren van de Golf van Biskaye zijn van 27 tot 29 December gevechten geleverd tusschen Duitsche torpedobootja- gers en torpedobooten en Engelsche lichte zeestrijdkrachten. De eigen en de vijan delijke luchtwapens grepen voortdurend in de operaties in. In den loop der harde gevechten ontstonden beschadigingen aan beide zijden. In den afgeloopen nacht hebben eenige Britsche vliegtuigen storingsaanvallen gedaan op West-Duitsch gebied De Duitsche ambassadeur Abetz is gis termiddag vergezeld van den specialen gedelegeerde van de Duitsche Rijksre- geering bij maarschalk Pétain. gezant von Renthe-Fink. te Vichy aangekomen. De beide diplomaten zijn kort na aan komst door Pétain ontvangen Roosevelt heeft medegedeeld, dat lui- tenant-generaal Jacob Devers benoemd is tot commandant van de Amerikaansche strijdkrachten in de Middellandsche Zee Generaal-majoor Jimmy Doolittle is be noemd tot commandant van de in Groot- iBrittannië gestationneerde 8ste" Ameri kaansche luchtvloot W. Kramer geb. Bom, geb ten Wolde, z. A. E. J. Schneider geb. Driessen, z. C. D van Spronser» geb Bor, d A de Ruijter geb. Boers- ma, z. J Kievits geb. van Ooij, z. A M Koorenhof geb van der Meijde, d. M. M Bakkenes geb. de Haan. i. M. Kranenburg geb. Vink, z OVERLEDEN: F. van Marie, vrouw van H. G P. Sonders, 65 j. H. M. Sillevls. weduwe van D. A. van Haselen. 72 j. - H. M. A. van der Seis, vrouw van J« Moerland, 45 j. M. C. van der Man dele, ongehuwde man, 54 i. J Baas, weduwe van G. Jager. 75 W. Hee- ringa, weduwe van B. J. J. van Middel koop, 65 j -• P. Boender, man van C. da Kleijn. 63 j. J. Bax. dochter, 7 m. J. Bakkes, ongehuwde man, 19 j. J. J, de Rooij. man van D. Verdoes, 89 j. J« J. H. Helders, weduwnaar van A. Joustra, 77 j A. Smink, weduwnaar van M. E, A. Troost. 77 j J. A. Duijshart we duwe van A. A. Stuivenberg, 80 j. W. G. J. de Mos. zoon, 5 w. W. Wilder- dijk. weduwnaar van P. van Dijk, 73 j. A. A. Gielibert. vrouw van H. C. de Meijer. 72 j. J J. M van der Velde, ongehuwde vrouw. 66 j. J. Roskaric, vrouw van H. J. van Beek, 39 j. J. F. E. van der Zant vrouw van D. J van den Bosch, 67 j K. Soeters, zoon, 1 m, G. J. van Leer zoon, 23 m. D. Plugge, zoon, 6 j. M I. Verheggen. weduwe van L V. Belinfante. 61 j. W. van Vlie*, man van J. Broeke, 79 j, N Dijk--* '-'■orn. vrouw van P. van Leeuwen, 32 j« Begin December toog Benesj naar Moskou voor het sluiten van een 20-jarig pact van bijstand tusschen „Tsjecho-Slowakije" en de Sovjet-Unie. De verdragspartners verbonden zich tot „wederzijdsche ondersteuning en mili taire hulpverleening tegen het agres sieve Duitschland of een met dit land verbonden staat”. Het verdrag was niet exclusief, andere staten konden zich erbij aansluiten en dit gold o.a. „Polen” of wel de Poolsche emigrantenregeering te Londen, naar wie voelhorens werden uitgestoken. Uit de agitatie, welke Mos kou rondom het nieuwe pact maakte, was gebleken, dat men zich in de toe komst een gemeenschappelijke Tsje chischSovjettische grens voorstelde, waaruit volgde, dat Benesj de Sovjet- aanspraken op Öost-Polen erkende. De Polen te Londen zagen zich in een val gelokt en weigerden een pact te teeke- nen, waarbij zij Oost-Polen zouden moe ten prijsgeven. Om een uitweg uit de moeilijkheid te vinden, verklaarde de Poolsche emigrantenregeering zich be. réid als gelijkberechtigde partner deel te nemen aan ’t pact tusschen Engeland en de Sovjet-Unie, hetwelk eveneens geen exclusief karakter heeft. De Polen meenen hiermede handig gemanoeu vreerd te hebben om den klap van Mos kou te pareeren, waarbij zij hopen op steun van Engeland. Die hoop zal valsch blijken, daar Engeland en ook Ame rika zoowel te Moskou als te Tehe ran zich volledig onderwierpen aan Stalin’s dictaat. Nu het doorbreken van Duitschland’s militairen muur in het Oosten op een langdurige en moeilijke taak is uitgeloopen, probeert Moskou met diplomatiek spel Midden-Europa uit elkaar te rukken en successievelijk in te palmen. Benesj’ verdragsluiting te Moskou zou aan het bolsjewisme een springplank moeten verschaffen naar de begeerde Europeesche ruimte. Dr. Hacha, de president van de autonome regeering van het protectoraat Bohemen en Moravië, en de Tsjechische ministers hebben, sprekend uit naam van het Tsjechische volk, indertijd een verkla ring afgelegd over Benesj’ verdrags- sluiting. Deze verklaring luidde „Uit naam van het Tsjechische volk spreken wij als zijn legale en bevoegde regeering plechtig een protest uit tegen de poging van onverantwoordelijke emigranten om ons vaderland uit te leveren aan het bolsjewistische impe rialisme. Het Tsjechische volk en zijn regeering zullen, indachtig aan hun Europeesche verplichting, nooit een pact met het bolsjewisme erkennen, maar zich met alle krachten tegen het verraad der Boheemsche landen V"1 het bolsjewisme keeren. Wij zijn trouw aan Duitschland. welks weermacht thans alleen borg staat voor de redding van de Europeesche volken en hun cultuur.” De Tsjechische bladen wezen onder opschriften als „Het verraad voltrok ken” op het lot van het Tsjechische volk, wanneer het verdrag in vervulling zou gaan, het land aan de roode heer schappij zou ten prooi vallen en uitge plunderd zou worden. Stalin’s doel met zijn diplomatiek offensief is duidelijk Hij wil de hand leggen op Oost- en Midden-Europa, Benesj zou te Praag en Tito te Belgrado worden geïnstalleerd. De Baltische staten beschouwt Stalin reeds als zijn vaste prooi. Moskousche bladen schrij ven „Litauen. Letland en Estland moeten in de Sovjet-familie terugkee- ren.” In de „Londensche commissie voor de komende reorganisatie van Europa” die op grond van de be sluiten van de Moskousche conferentie werd gevormd zullen de Sovjets de vervulling van hun omvangrijke ge- biedseischen nastreven. Moskou eischt steeds grooter offers, waaraan Engeland en Amerika onder den drang der om standigheden zullen moeten toegeven. Het verraad aan Europa, om dit wereld, deel aan het bolsjewisme over te leve ren, neemt hand over hand toe. Voor de Europeesche staten is het waarschu wend woord „aan den wand geschre ven”. Zij weten, dat niet van buitenaf, maar alleen van Europa zelf de redding komen kan. De oorlog heeft ongetwijfeld de bande, loosheid van de jeugd in de hand ge werkt. Door de tewerkstelling zijn tien duizenden mannen naar elders gegaan, hun gezin achter latende. De moeders zijn overkropt met werk, het boodschappen- doen vergt uren van vermoeiend wachten en staan, het ingewikkelde distributie apparaat eischt 's avonds, vooral van de eenvoudigen van geest, tijdroovende ge spannen aandacht. Hierdoor is het ouder lijke toezicht in zeer vele gevallen aan zienlijk verslapt. Daar komt nog bij. dat de moeilijkheden van voedsel en klee- ding zich vooral doen gevoelen bij de minst draagkrachtigen. Meer en meer ziet men in de smalle zijstraatjes in de bin nenstad kinderen zonder kousen en schoe nen, zonder ondergoed slechts gekleed in enkele havelooze, dunne bovenkleeren. Koud en onverzorgd hangen ze maar op straat rond. Welke verbitterde gedachten moeten er in die kinderhoofden niet hui zen, welk een ellende, welk een gevoe lens van vernedering en achteruitzetting. Op de scholen begint het gebrek aan personeel voelbaar te worden. Zieke onder wijskrachten kunnen dikwijls óf in het geheel niet, óf door minder capabele tij delijke onderwijzers vervangen worden. Reeds is het eenige malen voorgekomen, dat een klasse waarvan de leerkracht ziek was. naar huis gestuurd moest worden Dit heeft een ontbindenden in vloed op het karakter van de jongens en meisjes Tenslotte is er natuurlijk nog de alge- meene oorlogstoestand, die een verwilde ring in de hand werkt. Een herziening van het opvoedings systeem voor de jeugd, wier hoogste ideaal baldadigheid en bandeloosheid schijnt te zijn, is noodig, indien men wil bereiken dat de verwildering van de jeugd ophoudt en dat jongens en meis jes eerbied krijgen voor een andermans eigendom. Zeker er zouden wel eenige maatregelen te nemen zijn, die nuttig zijn. Wij denken b.v. aan de verhouding onder wijzerleerling. In feite staat een onder wijzer machteloos tegen een werkelijk recalcitrante leerling. Het zou daarom toe te juichen zijn, dat het tuchtrecht, zij het dan met de noodige beperkingen weer werd ingevoerd. De ouderen zouden veei meer een lijn kunnen trekken tegen een zich misdragenden jongen. Ook zou het nuttig zijn, dat met wat meer kracht werd opgetreden tegen het onrustbarend groote aantal gevallen van schoolverzuim. Dit zijn slechts enkele gevallen van de vele, waarin verbetering gebracht zou kunnen worden De voornaamste oorzaax van de verwildering is, dat de jeugd, die ver waarloosd wordt, met haar tijd en ener gie geen raad weet en, mede gedreven door haar haat tegen alles wat geordend is, omdat zij voelt zelf buiten de geor dende maatschappij te staan, komt tot vernielen. Er moet dan ook voor gezorgd worden, dat de tijd vair die jeugd gevuld wordt en dat de energie gelegenheid krijgt zich in het goede, opbouwende te uiten en dat zij beseft dat er ook voor haar een gelijkwaardige plaats is in een geordende maatschappij. Allerwegen wordt gewerkt om daartoe te komen, particulie ren zijn de overheid in dezen voorge gaan. met prachtig resultaat dikwijls. Z-- doet ook de Nationale Jeugdstorm mooi werk, door de kinderen van de straat te houden en hen op te voeden In de goede richting, opdat in het nieuwe Europa bandeloosheid plaats maakt voor tucht en liefde voor den medemensch terwijl naast de sportbeoefening ook liefde voor den arbeid wordt aange kweekt In een volgend artikel besluiten wij dit onderwerp met de publicatie van een belangrijk rapport. VOORZIENING VAN AMATEURTELERS VAN DEUGDELIJK TABAKSZAAD: Na dat vanwege den Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. teneinde de amateurtabaks- telers te gerieven, in het afgeloopen sei zoen maatregelen werden genomen om de bewerking van de amateurtabak in goede banen te leiden, is thans ook een regeling getroffen voor de verspreiding van deug delijk tabakszaad. Vele amateurs moesten maar al te vaak ondervinden dat de teleurstellingen met de amateurteelt op gedaan te wijten waren aan ongeschikt zaad. Öm aan dit bezwaar tegemoet te komen, zal daarom voor het komend sei zoen door den Rijkstuinbouwvoorlichtings. dienst zaad beschikbaar worden gesteld in een gewaarmerkte verpakking en van een contrölenummer voorzien. Dit zaad zal bij bonafide zaadhandelaren verkrijgbaar zijn, zij het dan tot een beperkte hoeveelheid. Amateurs die zich in het bezit stellen van dit gewaarmerkt zaad kunnen er dus van verzekerd zijn zaad te ontvangen, dat de meeste kans geeft op het gewenschte resultaat. Het zaad, dat op deze wijze in omloop wordt gebracht, zal afkomstig zijn van verschillende variëteiten REPAREEREN VAN AUTOMOBIELEN: Voor vrachtauto’s, autobussen of speciale auto’s (met of zonder aanhangwagen) die wegens gebrek aan herstelmogelijkheden of onderdeden buiten gebruik zijn, kun nen de eigenaars thans aanvragen indie nen voor het verkrijgen van faciliteiten bij het aanschaffen van onderdeden of voor herstelmogelijkheden aan den ge machtigde van den Führer für Kraftfahr. zeug-Einsatz und Erfassung. gemachtigde in Nederland, dr. Arand, Joh. Vermeer- straat 14 te Amsterdam. In de aanvragen moeten de volgende ge gevens worden vermeld: provincienum- mer, naam, woonplaats en straat van den eigenaar van het betreffende voertuig, soort voertuig, fabrikaat (merk), type en motornummer, chassisnummer, aard der noodzakelijke reparatie. Opgave van de ontbrekende onderdeelen (de naam moet zeer nauwkeurig worden opgegeven, het beste is behalve den naam ook de num mers op te geven van het betreffende on derdeel in den catalogus voor onderdee len). Voorts eventueele opmerkingen en motiveering. MOORD TE HOEVELAKEN: Maandag avond is op den Rijksstraatweg te Hoe velaken het Lijk gevonden van den heer K.. die geruimen tijd in Amersfoort ad- viseerend tandarts is geweest. Het slacht offer is door revolverschoten om het le- Het SS Ersatzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra- keuring voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, den Haag, van 1014 uur. Alle inlich tingen omtrent dienstneming in de Waffen SS of den Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando’s den Haag, Korte Vijverberg 5, Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Groningen, Heerestraat 46, Heerlen, Saroleastr. 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adres sen aangevraagd worden. Uit een door de Haarlemsche politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat zeer velen in den lande minder raapolie heb ben ontvangen, dan waarop zij recht hadden In verband hiermede is proces verbaal opgemaakt tegen de directie van drie groote oliefabrieken, resp. in Am sterdam. Delft en in de Zaanstreek. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat in deze fabrieken de machines, waarmede de groote flesschen van vier rantsoenen werden gevuld, niet zuiver waren afge steld. zoodat er in plaats van 720 gram olie 690 5 700 gram in de flesschen vloeide. Hiervan zijn waarschijnlijk dui zenden de dupe geworden. Zij ontvingen te weinig olie, maar moesten wel den vastgestelden prijs voor het volle rant soen betalen. Daarom is ook de Inspectie voor de Prijsbeheersching van deze zaak op de hoogte gesteld. BEVALLEN C. M. Jansen geb. Schreu der, d. B G. van Thuijl geb. Olivier d M. Knijnenburg geb. Weber, d. -* A C. van Batenburg geb de Gier, z. A M. Tempelman geb. Peltenburg, d C. Beek geb. Rietdijk, z. J. Elff geb. van der Burch, z. E. Wolswijk geb. Voordouw, z F. V. van der Baars geb. van der Touw, d. Q. H. Wessels geb. Schuttenfcelm. z. A. Hoogerdijk geb. Valkenburg, z. A. A. van der Geest geb Bos, d. C. M. J. Deremaux geb. van Zutphen. d. J. B Kruijff geb Tours, z. M. Si T. J. Crooy geb. Dias. d. M. J. Koolhoven reb Ren- senbrink d. M. F Baseliers geb. Ver meulen, d. J. Heskes geb, Bijsterbosch, J. M. de Roode geb. Pronk. M. Hartogsveld geb Meijer, z. H. var» Diggele geb. Rila. z. en d. M. F M. de Haas geb de Munnik, z. J. M. V09 geb Gies, d. J Weening geb. Bakker^ J. J. van den Hoven geb, van den z. van der Zwan geb. Oudijk, z. van den Berg,geb. Spierdijk, z. A. Slotboom geb. van Beek, z. - z. A. Zondag DOOR TRAM AANGEREDEN De 50- jarige J G. K. uit de Ruysdaelstraat. die onder drankinvloed verkeerde, werd op het Hobbemaplein aangereden door een motorwagen van lijn 6. Hij kreeg een groote hoofdwonde^ en klaagde over in wendige pijnen. De man werd overge bracht naar het R K ziekenhuis West- einde. UIT RIJDENDE TRAM GESTAPT: Op den Benoordenhoutscheweg bij de Thorn Prikkerlaan, is de 19-jarige mej. A. N. V. uit de Van Calcarlaan te Wassenaar uit een nog rijdenden wagen van de Was- senaarsche tram gestapt. Zij geraakte on der den wagen en verbrijzelde haar lin- keronderbeen en voet en werd vervoerd naar het ziekenhuis Westeinde. JUBILEA Zondag a.s. zal de heer A. de Leyster, timmerman bij het Bouw- en onderhoudsbedrijf Tj. Jansen, herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij genoemde fir ma in dienst getreden is OEKRAINE-SIGARETTEN De dienst perswezen van het Ned. Oost Instituut deelt mede In verband met het feit dat de bevoorrading der winkeliers door de bedrijfssluiting eenige vertraging onder vonden heeft, blijven de bonnen 1 der roode en blauwe bonkaarten tot een nader bekend te maken tijdstip geldig. Zij kunnen dus ook na 1 Januari bij de winkeliers worden ingeleverd, die zich hierop bij de fabrieken kunnen doen be voorraden Omtrent de algemeene Europeesche oorlogssituatie schrijft de militaire cor respondent van het D.N.B.Martin Hal- lensleben o.a. Terwijl men in Duitsche militaire kringen een houding van rustige zekerheid bij duidelijke gereserveerdheid aantreft, zijn daarentegen des temeer de stemmen in contrast uit het vijandelijke kamp, die zich bezig houden met den tegenwoordigen toestand en met de toe komstige ontwikkeling op de oorlogster- reinen. Men toont zich daar althans be zorgd en probeert deze bezorgdheid te verbergen achter magere succesberichten. Dat betreft zoowel den in bet Oosten be gonnen winterslag als de kwestie der op richting van een nu eindelijk doeltref fend tweede front, een kwestie, van wel ker actualiteit men aan Duitsche zijde overtuigd is. De Duitsche commando; posten zijn allerwegen bereid, om het groote wijdvertakte anti-invasie-apparaat in werking te stellen, dat aan de geheele Europeesche kust op de ontvangst der Engelschen en Amerikanen wacht. De inspectiereis van generaal-veldmaar- schalk Rommel op de eventueele punten van actie en de jongste officieele publi catie hierover hebben voldoende aange toond. dat men aan Duitsche zijde gereed is, d.wz. dat het Duitsche afweer- en tegenaanvalsapparaat slechts nog behoeft te worden losgemaakt. De vijand kan niet in gebreke blijven. Dat is algemeen de opvatting van Duitsche militairen, want dan zou hij weldra voor een toe stand staan, dien hij nog moeilijker baas zou kunnen worden dan thans, het winteroffensief van de Sovjets aangewezen op de noodige ontlasting. Een z.g synchroniseering van beide onder nemingen is naar Duitsche opvatting een noodzakelijkheid voor den tegenstander 4- f

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1