1943. Witebsk; VcERSPOR Gevechten bij Sjitomir Korosten opgegeven Donderdag 30 December. No. 18681. en Oorlogsbalans 1943 BINNENLAND STADSNIEUWS AGENDA Predikbeurten VOOR DE JEUGD Zoek bij luchtalarfli dekking 5e' I van 3 Afhalen distributiebescheiden Vijandelijk steunpunt bij Mintumo vernietigd DE DISTRIBUTIE VAN APPELEN STALEN ZENUWEN! Oliefabrieken leverden te weinig raapolie Nieuwjaarsrede van den Leider KERSTFEEST IN DEN DIERENTUIN BURGERLIJKE STAND Extra keuringen voor de Waffen-SS en Landstorm Nederland De gevechten in de gebieden Witebsk en Kief haagsche COURANT Tien dooden door eigen onvoorzichtigheid e n heeft OVERLEDEN kattenbrood- Boter Serviesg. enz. 2 pnt. p. b. 45 gr. Scheerzeep 31 Dec. 3 H.-k.brood 11 t.m >z. 15 u. de. Houtzager, Voorschoten. machine gestolen. Terreuraanval op Berlijn; 23 bommen werpers neergeschoten Vijf anderen zwaar gewond Vorige week Woensdag omstreeks kwart voor twee is op den Groenen- daal te Rotterdam een granaat van het afweergeschut ontploft, waardoor, zoo- als bereids gemeld, tien menschen zijn gedood en vijf zwaar gewond. Het voorgevallene moge een zeer ern stige waarschuwing zijn voor dat deel van het publiek, dat nog steeds ver zuimt bij luchtalarm de voorgeschreven dekking te zoeken. VERDUISTEREN Van 16.45 uur tot 8.45 uur Maandag a.s. begint de uitreiking van de nieuwe distributiebescheiden Men zie de officieele publicatie elders in dit blad en lette tevens op de gewijzigde letter- indeeling adres- koste- 1/2A Brood 1/2B Brood 1/2 Beschuit rants, rants, rants, rants. 03 Algemeen 04 Algemeen Dl Reserve El Reserve 05 Algemeen 1A, 1B Boter 06 Algemeen 1/2 Melk 1/2 Taptemelk 1/2A Vleesch 1/2B Vleesch 1/2 Aardapp 01/02 Toeslag 07 Algemeen 08 Algemeen 1 Versnaper 01/02 Tabak 09 Algemeen 10 Algemeen ge- het be- thans hoofdstad van de .e provincie Limburg.’* (C.N.F.-W.P. Zeylemaker) vergunning artikelen. Zonder spec, vergunning: maar met do benoodigde punten: kousenbon N van de kaarten V 115 en V 215 i 2 1 500 gram 250 gram 100 gram rants, rants, rants, rants, rants, gram ERIN GElOOPEN Een bewoonster van de Balistraat had interesse voor rookers- kaarten en daar zij deze niet op legale wijze kon verkrijgen, probeerde zij het in den zwarten handel. Op de Gedempte Gracht kwam de vrouw in contact met een man. die zeide voor levering van een aantal van deze kaarten te kunnen zorgdragen. Zij moest dan den volgenden dag maar terug komen en in een enveloppe een bedrag van 480 sluiten. Zoo gezegd, zoo gedaan. De man stond op de afgesproken plaats, maar had geen kaarten bij zich. De adspi- rant-koopster moest maar vast in de rich ting van de Heerengracht fietsen, dan zou de verkooper haar achterop rijden en de kaarten overhandigen. De vrouw vloog er in. gaf onderweg den man een envelop met ƒ480 en ontving een enveloppe terug. Toen zij deze thuis opende, bleek er cou rantenpapier in te zitten Verbolgen en ontdaan stapte zij daarop naar de politie E4 Reserve R 01 Tabak Bijz. rants.; B2. 02, D2, E2 Reserve Br. of Geb. Br. of Geb. Br. Geb. Bea Br. Geb BI, Gem. meel Gort Gort Rijst of Gort. Vermicelli Margarine 20 of M k. Melk Taptemelk Vleesch Vleesch Aardapp. Aardapp. Suiker Jam Suikerw. Sig. Tab. of Sigaretten Eenheidsz. Waschp. Waschp. Toiletzeep Scheerzeep Het plaatselijke verdeelingskantoor voor groente en fruit is er tot zijn spijt niet in geslaagd alle distributie-appelen vóór 1 Jan. af te leveren De verdeeling is ge schied tot de letter N. en zal na 1 Jan. worden voortgezet, zoodat op 15 Jan. alle rechthebbenden hun deel zullen hebben ontvangen Geschenk van Venlo. In September van het vorige jaar was het 600 jaar geleden, dat Venlo stadsrechten ver kreeg. Venlo heeft eeuwenlang behoord tot het hertogdom Gelre. Het ge meentebestuur dier stad heeft daarin aanleiding gevonden om eenigen ge meenten. die vroeger hoofdsteden van de kwartieren van Gelre waren, een gedenkbord aan te bieden. Op dit fraaie bord, dat vervaardigd is in de techniek van het „Tegelsch bont”, is hertog Reinoud de Tweede te paard in volle wapenrusting afgebeeld Aan de ach terzijde is een in het Latijn gesteld opschrift aangebracht, waarvan de ver taling luidt„Uit vriendschap aange- boden door w gemeente Venlo aan de gemeenten Nijmegen, Roermond. Zut- phen en Arnhem, de hoofdsteden van de vier kwartieren van het voormalig hertogdom Gelre, en aan de gemeente Maastricht, thans hoofdstad van Nederlandsche SCHRIJFMACHINES GESTOLEN: Door openschuiving van een raam heeft men zich toegang verschaft tot het Parochie huis aan den Zwarteweg. Ontvreemd werd een schrijfmachine Bij een in braak in een kantoor aan de Waldeck Pyrmontkade werd eveneens een schrei» Toen kort te voren het signaal „lucht alarm” was gegeven stopten de trams voL gens gewoonte ter hoogte van een schuil kelder. Ook op den Groenendaal, bij het Oostplein, was dit het géval. In strijd met de voorschriften begaf eer. deel van het publiek, dat ook uit de naaste omgeving was toegesneld, zich echter niet in de schuilgelegenheid zelf, maar bleef er omheen staan. Dit betéekende niet al leen een overtreding van de bestaande be palingen op dit gebied, maar tevens het spelen met eigen leven Het luchtdoelgeschut kwam in actie, en op een gegeven oogenblik gebeurde het fatale. Een granaat van het afweergeschut sloeg neer, even naast den schuilkelder én boorde een gat in den grond, Een ontzet tende explosie volgde, welke de menschen binnen den schuilkelder niet deerde, maar natuurlijk wel degenen die bulten ston den Het is ondoenlijk het tafereel te be schrijven, dat zich na de ontploffing aan de oogen vertoonde. Acht menschen wa ren op slag gedood, terwijl zeven andere, ernstig gewond, om hulp riepen. Onmid dellijk werden auto’s van den geneeskun digen dienst ontboden, die de slachtoffers naar het ziekenhuis (Jloolsingel vervoerden. Later op den dag zijn daar nog twee van de gewonden overleden, zoodat het aantal dooden tot tien is gestegen. De namen van de slachtoffers zijn: A. Stoltenberg, man. 50 jaar; J. Batist, man, 57 jaar; J. Speksnijder, man, 59 jaar; A. van Diejan man. 21 jaar; W F Putter, man, 55 jaar; H. van Leer, vrouw. 17 jaar; Groenendijk, man, leeftijd onbekend; L. Boer, man, 51 jaar; P. van den Heuvel man, 61 jaar; H. Hol, man, 55 jaar Zwaar gewond werden in het zieken huis opgenomen: H Frank, man. 20 jaar, afkomstig uit Doorn; A. M van Leer, vrouw. 20 jaar; W. Hamels, man, 67 jaar; A. Zwanenburg man. 14 jaar; Reynaart. man. 41 jaar. Op één na zijn alle slachtoffers afkom stig uit Rotterdam. Nederlandsche Jongens! De Germaansche weer sportkampen wachten je Daar leer je bij dienst en spel jongens uit alle Germaansche landen kennen. Iedere flinke Nederlandsche jongen in den leeftijd van 16 tot 18 jaar kan aan een kam- deelnemen Meld je nog heden bij een der onderstaande adressenUtrecht Koningslaan 9: Maastricht Vrijthof 25; Goes, Violenstraat 44; Groningen. Groote Markt 24; Assen. Polderstraat 45; Den Haag, Nassauplein 6; Rotter dam. Eendrachtsweg 35Eindhoven. Keizersgracht 9; Hengelo. Drienerstraat 6; Amsterdam. Willemsparkweg 186Leeuwarden, Emmakade 48. (Vervolg) Fed. v. Vrijz. Prot., Haverschmidtstr. 57. 31 Dec. 19 u. ds. van Hille; 2 Jan. 10.30 u. ds. Meihuizen. Chr.-Gem. Eliëzer, Beekl. 298. 31 Dec 19 u. samenk. 1 Jan. 10 u. H.A.2. Jan. 10 u. H. Dienst en 18 u. Zr. van Geerensteijn. Vrije Kath. kerk, Helenastr. 59. 31 Dec. 20 u. pred. en lof; 1 Jan. en 2 Jan. 10.30 u. gez. H. Mis; Herst. Apost. Zend.gem. Willemstr. 69, 31 Dec. 16 u. en 1 Jan. 10.30 u. dhr. Maatman. Luthi. Gem. 31 Dec. 19 u. ds. Drijver. Vrijz. Christ. Ga lerij L. v. M. 31 Dec. 19 u. dhr. Ie Cointre. Scheveningen. N. Badkapel 1 en 2 Jan. 10 u ds. Evenhuis. Loosduinen. N. H. Kerk. 1 en 2 Jan. 10 u. ds. Venema. Bethelkerk. 1 Jan. 10.30 u. ds. Lagerweij en 2 Jan. 15 u. dr. Lek- kerkerker (intrede). Wassenaar. N. H. Kerk. 1 Jan. 10.30 u. ds. Honders2 Jan. 10.05 u. ds. Bon ders (H.A.) en 15.30 u. ds. Adriani. Delfs- haven, jeugdd. Kievtfkerk. 2 Jan. 10.15 u ds. ten Kate (H.A.) Rijswijk. N.-H. Kerk. 1 Jan. 10.30 u. ds. van der Veen; 2 Jan. 10.30 u. ds. Noor man, Zaandam. Geb. Chr. Bel., Oranje, laan 26. 1 Jan. 10 u. ds. Gravemeijer; 2 Jan. 10 u. ds. Geursten, Rumpt en 18 u. ds. Hoeken. Pinkstergem.. L. Hofrust 1, 2 Jan. 10 u. dhr. Nauta Voorburg. Oude kerk. 1 Jan. 10 u. ds. Roodenburg; 2 Jan. 9 en 10.45 u. ds. Hoe. kert en 15.30 u. ds. Jac, Poort, jeugdd. Noorderkerk. 1 Jan. 11 u. ds. Hoekert; 2 Jan. 11 u. ds. Roodenburg en 19 u. ds. Gravemeijer. Geref. kerk 1 Jan. 10.30 u. dr. Ridderbos; 2 Jan. 10 u. ds. Holtrop en 15 u. dr. Ridderbos. Noorderkerk. 2 Jan. 9.30 u. dr. Ridderbos en 15.30 u. t Scheldeplein door eigen onoplettendheid tegen het paard van een span opgeloopen Hij be kwam daardoor ernstige verwondingen want ieder kind een Kerstgroet te Vreugde en Arbeid ds. Nomes en 15.30 u. ds. Holtrop. Ver. v. Vrijz, Godsd., Fransche gem.’ 2 Jan. 10.30 u. ds. Pijpers. Leidschendam. Ned. Herv kerk. 31 Dec. en ie thans aan de gevolgen hiervan in 15 u„ 1 Jan. 10 u. en 2 Jan. 10 u. en 17 het ziekenhuis overleden u. ds. Vermet. Geref. Kerk. 31 Dec 16 GEËVACUEERDEN CZZLTZZr.2 u. 1 en 2 Jan. 10 u. ds. Rietveld; 2 Jan. gebroken werd in een achter een Nieuwe raadsels: 1. Met B ’n locale trein; met D een lichte slaap met H een insect met R niet opgeruimdmet Tr bewaar plaats met Sch geeft genot. 2. Met wel ken sleutel gaat de deur niet open. 3. Vul de ontbrekende letters in De krta a—teru—dis bijna voorbij. Rubriekertjes, die steeds trouw mee deden, denken jullie ook nu weer aan het op tijd inzenden en niets vergeten te vermelden Weten jullie het nog De uitslag van den teekenwedstrijd wordt volgende week bekend gemaakt Wanneer menschen in dezen sterk emotionneerden tijd blijk geven in openbaar hun zenuwen volkomen te heerschen, dan stemt dat tot vreugde en dwingt dat bewondering af. Dat zijn lieden, die zich moreel ge wapend hebben tegen alle omstandig heden, daardoor toonen karakter te be zitten en door hun interne kracht alle moeilijkheden de baas weten te worden. Zoo gezegd, deze wezens dwingen bewon dering af, al zijn zij met een kaarsje te zoeken Maar ze zijn er. Dat kunnen de tientallen getuigen, die gisteren in den namiddag stonden samen gegroept op den hoek van de Schoolstraat en de Riviervischmarkt en in spanning tuurden naar het egaal-grijze firmament. De schare groeide en de laatst bijge- komene wist niet direct, wat er aan de hand was. „Vliegtuigen”, werd er ge mompeld. maar de man die reeds eerder een uitkijkpost had ingenomen, wist beter. „Mannen” concludeerde hij, lichte lijk geraakt. En inderdaad, de oogen, die eerst aan het intense turen moesten wen nen. aanschouwden op de spits van den alouden St. Jacobstoren, twee nietige figuren. Neen, niet op de spits, maar op de stangen, waarop de haan is bevestigd, balanceerden twee mannen. Het waren stippen tegen den grijzen hemel, waarin beweging zat. Wat «ij precies uitvoerden kon met het bloote oog niet worden waargenomen. Er heerschte stilte onder de menigte. Uit bewondering Uit af grijzen, om zooveel moed Misschien. Hierover was men ’t evenwel eens, dat die twee mannen, die ver boven het aardsch gewemel hun arbeid verrichtten, blijk gaven stalen zenuwen te hebben en in dezen voor velen zoo zenuwsloopenden tijd, symbolen vormden van moed en be- heersching Ook daaróm zijn zij te be wonderen. VRIJDAG 31 DECEMBER Zeist-Planetarium „Haagsche Courant" „Algemeene demonstratie” 11 u Kin- dervoordracht De Wintersterrenhemel" 14 u Voordracht overMars. Jupiter en Saturnus" 15.45 u. Stadsschouw burg. Bunter Abend Sylvester 1943. 19 u. Prinoesse-Schouwburg. „Asschepoes”. 14 u Geb. v K. en W. Willy Derby en zijn gezelschap, 19.30 u. Diligentia. „Hans en Grietje” 14.30 u. City. Revue „Première” 14.15 u. Scala. Kerstvariété 19.30 u. Capitol, „De droom van Koning Kerstman”. 14.30 u. 1 1 1 03, D3, E3 Res. 1 - 1 45 /Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst) Uit een door de Haarlemsche politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat zeer velen in den lande minder raapolie heb ben ontvangen, dan waarop zij recht hadden In verband hiermede is proces verbaal opgemaakt tegen de directie van drie groote oliefabrieken. resp. in Am sterdam. Delft en in de Zaanstreek Het onderzoek heeft uitgewezen, dat in deze fabrieken de machines waarmede de groote flesschen van vier raritsoenen werden gevuld niet zuiver waren afge steld. zoodat er in plaats van 720 gram olie 690 a 700 gram in de flesschen vloeide Hiervan zijn waarschijnlijk dui zenden de dupe geworden Zij ontvingen te weinig olie maar moesten wel den vastgestelden prijs voor het volle rant soen betalen Daarom is ook de Inspectie voor de Prijsbeheersching van deze zaak op de hoogte gesteld. rants. Alle oonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 50B 52A 52B Boter (uitsluitend marga. rine) 12 December t.m. 22 Januari. 09, 10 Algemeen (resp. eenh. zeep en waschp.), C3. D3 E3 Reserve (waschp.), E4 Reserve (Toiletz.) 26 Dec. t.m. 22 Jan. R 01 Tabak (Scheerz.) 26 Dec. t.m. 29 April Eerstvolgende bonaanwijzing op 9 Jan. voor alle artikelen, uitgezonderd: Koffiesurrogaat. Vermicelli. Eenheids- zeep, Waschpoeder en Toiletzeep op 23 Jan Scheerzeep op 30 April. Overige bonnen: 2-14, 2-15 Serv. Serviesg. enz. 4 pnt. p. b, 3. 4.48, 3, 4-49 Reserve Textiel 1 een V115 716 Algem, AB 1 stuk eenh.zeep 31 Dec. 717 Algem AB 250 gr waschp. 31 Dec. AB Toiletzeep 50 of 75 gr. toiletz. 31 Dec 21 H.. en K.br. Hond.- en k.br. 31 Dec. Hond.- en k.br, 31 Jan. 15, 16, U215 pet 1 L petroleum 11 Jan '44 15 t.m. 19 BV 1 eenh. Brandst. 31 Dec. 20 t.m. 22 BV 1 eenh. Brandst. 29 Febr. 17 KF 1 eenh Br st. 30 Apr '44 Brandstoffen 1 eenheid perioden 1 t.m. 8 1 eenheid Brandstoffen (voor bijzondere doeleinden) 30 April. i Textielpunten alleen geldig met speciale behalve voor eenige kleine De Leider van het Nederlandsche Volk zal op Nieuwjaarsdag van 12.45 1.15 uur over den zender Hilversum I een Nieuwjaarsrede tot het Nederland sche Volk uitspreken, in welke rede de Leider drie voor het Nederlandsche Volk belangrijke wenschen tot uitdruk king zal brengen. De persdienst van den Nederlandschen Omroep vestigt voorts de aandacht voor de volgende toespraken Oudejaarsavond 18.45 uurHilversum. Itoespraak door den directeur-generaal van den Landbouw G. J. Ruiter. Oudejaarsavond 23.45 uurHilversum Itoespraak door prof. Jan de Vries. Nieuwjaarsdag 12.45 uur Hilversum I toespraak door den gemachtigde voor Landbouw en Visscherij, Tammens De directeur-generaal van den Neder landschen Omroep zal op Oudejaarsavond te middernacht de Nieuwjaarswenschen van den omroep aan het Nederlandsche volk overbrengen. voor de periode van 26 Dec. t.m. 9 Jan, 4 1 1 01/02 Algemeen 1 125 gram 125 gram 250 gram 250 gram 100 gram rants. 100 gram 13/4 liter 1% liter rants, rants, kg. De benoeming ran Eisenhower en Tedder De correspondent van hét officieuze Brit- sche persbureau te Cairo, Denis Martin, heeft in een speciaal artikel een tipje van den sluier opgelicht, die over de benoeming van de generaals Eisenhower en Tedder als commandanten van de Geallieerde invasie hangt Naar hij meldt zouden Eisenhower en Tedder een „Mammouth-plan” hebben ontworpen, waarin de Geallieerde invasie wordt uitgestippeld en dit plan aan Churchill hebben aangeboden om het op de driemogendheden-conferentie te Tehe ran te bespreken Churchill zou dankbaar zijn geweest, aldus gedocumenteerd met Stalin te kunnen onderhandelen. Zoowel Roosevelt, Churchill als Stalin zouden het volkomen met dit plan eens zijn ge weest. Bijna onmiddellijk daarna Is de benoeming van de beide generaals in hun nieuwe functie bekend gemaakt. „Zonder dit plan”, aldus Martin, „zou het nooit mogelijk zijn geweest, in den recordtijd van vier dagen tot overeenstemming te komen.” gebied met kracht probeeren een succes te behalen Hun voornaamste stoot gaat in de rich ting Sjitomir, dat zij op 20 November door den tegenaanval van generaal-veld- maarschalk von Manstein weer verloren hadden. Tevens hebben zij een zeer sterke aanvalsgroep in Zuidwestelijke richting uitgestuurd naar Berditsjef en een andere numeriek niet minder aanzienlijke groep in beweging gezet naar Radomysl met de taak ook Korosten wwr in handen te krijgen. Met juist begrip voor dezen toestand heeft von Manstein de vereischte tegen maatregelen genomen. De gevechten zijn uiterst verbitterd en wisselvallig De Duitschers pareeren met hun bekende beweeglijkheid, die ten deele bestaat uit offensieven afweer ten deele uit handige uitwijkbewegingen en wel zoodanig, dat daardoor de eigen plannen steun onder vinden. De verliezen van de Sovjets zijn weer enorm Evenwel lijden ook de Duit- ache formaties, die vlak tegenover de vijandelijke concentratiepunten stonden opgesteld en die de eerste kracht van den aanvalsstoot moesten opvangen, niet onaanzienlijke verliezen Percentsgewijze zijn zij echter gering, gering ook wanneer men ze afmeet naar de manoeuvres, die de Duitschers thans uitvoeren. Het ligt voor de hand dat zij bevel hebben ge kregen in een vrij groote uitwijkbewe- ging eerst de vijandelijke stootkracht te laten doodbloeden, een tactiek, waarmede de Duitschers het altijd weer hebben we ten klaar te spelen aanzienlijke voordee- len te behalen en waardoor zij de nume rieke superioriteit van den vijand altijd weer handig wisten te nivelleeren Von Manstein is echter niet alleen een geraf fineerde tacticus, doch naar de ervaring leert heeft hij juist bij het gebruik van de ruimte als wanen eigen operatieve denkbeelden gehouden, trekhonden. en mede aan een van fokdieren en enkele houders van zeer groote ras sen (in de beide laatste gevallen in overleg met den raad van beheer op kynologisch gebied) Daarentegen wor den aan particuliere houders van honden en katten geen voederkaarten verstrekt De voor een voederkaart in aanmerking komende houders van honden en katten ontvangen na inzending der thans in hun bezit zijnde voederkaart een invul- formulier Correspondentie over deze aangelegenheid kan, naar van bevoegde zijde wordt meegedeeld niet worden ge voerd, BONAANWIJZING HONDEN. EN KAT TENBROOD: Van 1 tot en met 31 Jan. ’44 worden op bon no. 3 van de voeder kaarten voor honden dezelfde hoeveel heden hondenbrood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen pe riode. Op bon no. 3 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K.) wordt voor vermelde periode IJ kg. kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 31 Jan, is bon no. 3 van vermelde kaarten ongeldig. De gemeenschap Vreugde en Arbeid van het Ned Arbeidsfront heeft gister middag in overleg met den Nederland schen Volksdienst aan ruim 1000 kinde ren. wier vaders in het buitenland werkzaam zijn, in de stemmig met groen versierde zaal van den Dierentuin een prettig Kerstfeest bereid. Opgevoerd werd een Kerstspel dat met groote aan dacht gevolgd werd door de jeugdige toe schouwers De komst van den Kerstman vormde natuurlijk het hoogtepunt De kinderen hingen aan zijn lippen, toer. hij een van zijn eenvoudige, begrijpelijke verhalen vertelde. Hierna volgde de uit- deeling van allerlei snoepgoed en lekkers Een blijvend aandenken vormde het aardige stuk speelgoed, dat allen ont vingen. Dat de kinderen in den Dierentuin Kerstmis gevierd hebben, zullen de va ders spoedig weten, kreeg gelegenheid zenden op een door verstrekte kaart. De stafmuziek van de Haagsche Po litie zorgde voor de muzikale omlijsting van het feest BEVALLEN: M. Engels geb. Vonrheln, z. A. J. Rosenbrand, geb. van den Berg. d. E. R. W. Terheyden geb. Smits, d. M. J. Brunings geb. Meyer, d J. M. Scholten geb. Hoefnagel, z. M. B. van Eechoud geb. van den Oever, d. C. J. C. Hazelaar geb. Goedhart, d. C. A. M. van der Geest geb. Bergman, d. A. B van Eenige geb. Diederen, d J. Timmermans geb. van der Hou- ven. z. E. Rossel geb. Tuunter, z. M. M Lamp geb. Günsel, z. J. G. Maat geb. Prims, d. P. Reijnen geb. Goedegebuur, z. H. de Mos geb. de Zwart, z J. M, C. van Laarhoven geb. Serfaas. z. D’ J. Groenendaal geb. van der Hout, z. C. Zohlandt geb. Dijkxhoorn. z. J. M. Clasener geb. Kipp, d. M. van der Harst geb. Noort, d. F Zanoni geb van den Berg, d. A. van der Linden geb. Verbeek, d, M. C. van der Aa geb. Winkelman, d. K. P. Seekles geb. Derks, d. J. Bark- huysen geb. Boot, z. J. Bloemendal geb Ouwerkerk. z. B. Mahler, vrouw van L. W. Muller. 34 j. F. Bos. man van J vaa den Ros. 68 j. W, M. Vink, ongehuwde ■'■an. 18 j. C. Haringx. weduwe var G C. Heeneman. 71 j J. Toen, doenter. 7 j. J. Schmal. we duwnaar van M. M. Neeleman, 73 j. M. J P Schuurveld. vrouw van F Mark- veldt 71 j. - M. Wolters, gescheiden vrouw 90 j C. de Jonge, man van W. C. van Zetten, 49 j. P. Schipper, we duwnaar van J. A. van der Hoeven. 66 j. P Perrin, ongehuwde man, 82 j. C de Jong, vrouw van A. J. van Manen. 55 j CM Sersel, vrouw van P S. d* Haan. 71 j. A de Goede, man van H. F. J. Vogelsang. 74 j. M T. Nederpelt dochter 4 m CA. Bijleveld. zoon, 3 j. Het afgeloopen jaar is voor Duitschland de meest harde periode van den oorlog geweest, zoowel aan de fronten, als in het binnenland. Het prijsgeven van ruimte in het Oosten na Stalingrad de afval van Italië, de ontruiming van Afrika, waren gebeur tenissen, welke het oorlogsbeeld ver anderden. Duitsche woordvoerders heb ben niet verheeld, dat Duitschland en zijn bondgenooten gewikkeld waren in een strijd op leven en dood. In dit jaar van den grooten afweer lag het zwaartepunt van de gevechten aan het Oostfront. De Sovjet-legers zijn, zonder rekening te houden met hun geweldige verliezen aan manschappen en mate riaal, tot het offensief overgegaan met het doel operatieve doorbraken te for- ceeren en het Duitsche front op te rol len. Op geen enkel punt is dat gelukt. Overal had de Duitsche legerleiding den af weer zóó doeltreffend weten te orga- niseeren, dat nergens een herhaling van Stalingrad mogelijk was. De front- verkorting bood tactische voordeelen. De ruimte moest als wapen worden uit gebuit, om datgene te vervangen, wat aan reserves elders was gebonden. De verschillende distancieeringsbewegingen zijn grootendeels ten uitvoer gelegd onder krachtig opdringen van den vijand, daarbij sloegen de Duitsche troe pen steeds weer hard terug, bleven hecht aaneengesloten en strijdvaardig en bouwden telkens in de aangegeven sec toren een aaneengesloten front op. Zoo doende heeft de vijand in geen enkelen sector van het uitgestrekte front, waar Duitsche soldaten stonden, een werke lijke doorbraak kunnen bereiken. Deze succesvolle afweer tegenover op som mige plaatsen superieure vijandelijke strijdkrachten, is een buitengewone prestatie geweest. Het Duitsche leger in het Oosten heeft bewezen een groote trefkracht en hoog gevechtsmoreel te bezitten. Het doel van de Duitsche leiding, ter dekking van Midden-Europa een aan gesloten front van de Zwarte Zee tot de Finsche Golf in stand te houden, is in alle phasen van de elastische oor logvoering bereikt, ondanks de door het wegvallen van den Italiaanschen bond genoot ten zeerste opgedreven eischen. Door Badoglio’s verraad en de capi tulatie van Italië werd Duitschland voor een nieuwe taak in het Zuiden gesteld. Bij den tegenspoed in den Afri- kaanschen veldtocht speelden vooral een rol: het toenemend tekort schieten van de Italiaansche formaties op het ge vechtsterrein, de door de Italianen toe gepaste methode om de Duitsche leve ranties van materiaal en grondstoffen op te potten, in plaats van deze voor den strijd direct te gebruiken en de onvoldoende beveiliging van de ravi- tailleering voor het Noord-Afrikaan- sche front door de Italiaansche vloot. Maar ondanks dit alles kon het door de capitulatie van Italië ontworpen plan tot een ineenstorting van de verdedi ging van Zuid-Europa worden verijdeld. Een hecht aaneengesloten afweerfront, dat reikt van de Pyreneeën tot Rhodos (in de Egeische Zee), werd opgebouwd. Tevergeefs poogde de vijand door het aanstoken van opstanden op den Bal kan den defensie-ring van binnenuit te doen springen. De oproerige bewegin gen aldaar bleven tot him haard be perkt en werden met succes bestreden. De versterkingen aan den Atlantik- wal werden ongestoord vervolmaakt, zoodat in het Noorden en Westen van Europa alle maatregelen zijn getroffen tegen de te verwachten vijandelijke landingen. De jongste inspectietocht van generaal-veldmaarschalk Rommel bewees, dat de Duitsche leiding ook aan die zijde van de vesting Europa waak zaam blijft en den afweer versterkt, welke aan de vijandelijke aanvals- methoden wordt aangepast. Groote teleurstelling werd in het vijandelijke kamp veroorzaakt, doordien het Duitsche volk pal bleef staan, on danks den verscherpten bombarde- mentsoorlog tegen de burgers. Ook de zware terreuraanvallen op Berlijn en vele andere groote Duitsche steden, konden het volk niet murw maken, zoo- als de vijand ervan had gehoopt. In tegendeel werden de tanden opeen geklemd. De wil tot overwinnen is bij het Duitsche volk ook na bijna 4% jaar oorlogvoeren, ongebroken en zelfs ver sterkt. Aan de andere zijde van de wereld geeft Japan, de machtige bondgenoot in het Verre Oosten, door krachtige slagen aan den vijand toe te brengen, bewij zen van zijn onuitputtelijke kracht, in het bestek van de gemeenschappelijke oorlogvoering. In 1943 hebben Duitschland en zijn bondgenooten met succes het hoofd weten te bieden aan de bestorming door al hun vijanden. Het Groot-Duit- sche Rijk is in het afgeloopen jaar een zware crisis meester geworden en het staat gereed voor de komende gebeur tenissen in het Nieuwe jaar. „ASSCHEPOESTER” IN HET GEBOUW: Wan-neer geroutineerde krachten als mevr Betsy de Ridder-Spaan en de heer Ei Huyboom, een operette-opvoering verzor gen. kan men er bij voorbaat van ver zekerd zijn, dat de uitvoering uitmunt door spel, zang en aankleeding van de jeugdige executanten. Zoo was het ook gistermiddag in een ;ot de laatste plaats bezet Gebouw voor K. en W., waar de steeds weer aantrekkelijke operette ..Asschepoester” ten tooneele werd ge bracht. Het werd een lust voor het oog en met overtuiging klonken de heldere kinderstemmen in den begeleidenden zang. Er bleek flink gestudeerd te zijn en mevr. Betsy de Ridder-Spaan, die de ge- heele muzikale leiding had kon er trotsch op zijn, dat het nereens heeft gehaperd JUBILEA De neer G. J. Tengnagel, bad meester, herdenkt heden het feit, dat hij 25 jaar werkzaam is bij de Gem, badhui zen. Al dien tijd is hij werkzaam ge weest aan het badhuis aan de Jan van Goyenstraat De jubilaris is vanochtend toegesproken door het gedelegeerd be stuurslid, den heer J. P. E. van Ameijde, die hem namens de gemeente de gebrui kelijke gratificatie benevens een eervolle vermelding overhandigde Hierna sprak de badmeester, de heer R. J. Paalman, den heer Tengnagel toe en bood hem namens collega’s en personeel een ge schenk en bloemen aan VOETGANGER ONDER TRAM: Gister avond is op den hoek StevinstraatNieu we Parklaan de 14-jarige voetganger S. G„ wonende in de Messstraat, door eigen onvoorzichtigheid in aanraking gekomen met een wagen van lijn 9. Hij werd met een bekkenfractuur, een hoofdwonde en blessures aan beide beenen naar het zie kenhuis Zuidwal overgebracht. Zijn toe stand is ernstig. 'Getuigen van dit om geval wordt verzocht zich te melden aan het bureau Alexanderplein 15A. AAN GEVOLGEN OVERLEDEN: Dezer dagen is de 68-jarige ”oetganger F. B. dr. Hoek. Effathakapel, 2 Jan. 10 u. uit de IJsselstraat op het Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Om aan de velé aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra keuring voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Deze keuringen zullen worden gehouden in het ge bouw van het Ersatzkom- mando, Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 1014 uur. Alle inlichtingen omtrent de dienst neming in dé Waffen-SS of Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando’s Den Haag, Korte Vijverberg 5, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heerestraat 46: Heerlen, Saroleastraat 25. Bij bovengenoemde sen zijn eveneens looze spo orwegbil j e 11en voor de heen- en terugreis verkrijgbaar. Inlevering honden- en kaarten Al.e tot dusver uitgereikte distributie kaarten voor honden- en kattenbrood moeten vóór 15 Januari worden inge zonden aan het bedrijfschap voor vee voeder sectie Bijzondere Diergroepen. Plein 4 te ’s-Gravenhage Van de in te zenden voederkaarten dienen te worden verwijderd en dus niet te worden in gezonden de bonnen nos 3 en 22 en 23 welke zullen worden aangewezen voor het betrekken van honden- en katten brood in de maanden Januari, Februari en Maart. Aan de in te zenden voeder kaarten moet nog aanwezig zijn de bon no 4. Bij ontbreken van dezen bon of bij inzending na 15 Januari zal in geen geval een nieuwe voederkaart worden verstrekt On de in te zenden voeder kaarten moeten, indien adreswijzigina heeft plaats gehad de iuiste adressen worden vermeld Nieuwe voederkaarten Kunnen uitslui tend worden verstrekt aan houders van honden en katten welke voor bijzondere doeleinden worden gehouden. zooals blindengeleidehonden trekhonden. be- drijfskatten. enz. enz. beperkt aantal houders het ziekenhuis overleden GEËVACUEERDEN GEDUPEERD: In- Per ceel aan de Bierkade gelegen pakhuis, waarin goederen van geëvacueerden zijn opgeslagen Weggenomen werden eenige gang- en traploopers en eenige stuks dameskleeding. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Dec Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend Ten Noorden van Kirówograd heeft de eigen aanval ook gisteren nieuwe vorde ringen gemaakt. In het gevechtsgebied van Sjitomir duurt de zware worsteling, waarin van beide kanten versterkingen werden ge worpen. met toenemende felheid voort 72 tanks werden stukgeschoten. De stad Korosten werd na harde ge vechten opgegeven. Bij Witebsk zijn opnieuw ondernomen doorbraakpogingen van de bolsjewieken mislukt door den taaien weerstand van onze troepen Plaatselijke penetraties werden afgegrendeld of in tegenaanval op geheven 28 vijandelijke tanks werden neergeschoten. Zware artillerie van het leger voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad met goed effect beschoten. Aan het Zuid-Italiaansche front is ten Zuidwesten van Minturno een vijandelijk steunpunt vernietigd, de bezetting werd gevangen genomen en buit werd binnen gebracht. Herhaalde aanvallen van den vijand ten Noordwesten van Venafro en aan de Adriatische kust mislukten in verbitterde gevechten. Een nieuwe terreuraanval van Britsche formaties bommenwerpers in de avond uren van gisteren op Berlijn heeft ver scheidene gebieden der Rijkshoofdstad zwaar getroffen. Er werden vernielingen, vooral in woonwijken veroorzaakt Storingsaanvallen werden voorts ge richt op eenige plaatsen in West-Duitsch- land. Nachtjagers en afweergeschut van het luchtwapen hebben ondanks zware be lemmering door de weersomstandigheden volgens hetgeen tot dusver is geconsta teerd. 23 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten De Sovjets hebben naar het gebied ten Westen van Kief het hoofdzwaartepunt verlegd van hun offensief schreef giste ren Hallensleben, de militaire correspon dent van het D.N.B Terwijl in het ge bied van Newel de doorbraakpogingen van de Sovjets voorloopig zijn afgeslagen, hebben de bolsjewieken in den gevechts- sector van Witebsk hun inspanningen voortgezet Maar hun kracht is toch op het ©Ogenblik niet meer gelijk aan die van vóór Kerstmis Hun reserves hebben zij nu verplaatst naar het gebied ten Westen van Kief, waar zij met alle

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1