van Drie Nieuwjaarswenschen den Leider het Dnjeprgebiëc torpedotreffers zoo zwaar beschadigd, dat de ondergang van vele dezer sche pen aangenomen kan worden. Aan vjjandeljjke oorlogsschepen brachten marine en luchtmacht tot zinken 18 tor pedojagers, 1 motortorpedoboot en twee kanonneerbooten. Twee kruisers, 1 oor logsschip van middelbare grootte, 1 torpedojager en 5 motortorpedobooten werden zoo zwaar beschadigd, dat ook een deel van deze schepen als verloren kan worden beschouwd. Hevige gevechten STADSNIEUWS in BINNENLAND KUNST EU LETTEREN HAAGSCHE CO URANT Maandag 3' Januari 1944 2e bl. pag. 2 Aanvallen op Berlijn Londen en van 1 Voor Duitschers ter De tekorten in de flesschen raapolie het bolsjewistische gevaar de Nederlandsche gezinnen volgend Kerstfeest. De luchtoorlog aan het Oostfront Uitreiking distributiebescheiden ALGEMEEN VOORZ1ENINGSFONDS VOOR LEERAREN EN ONDER WIJZERS IN NEDERLAND Luchtalarm te Berlijn en Londen 1. Ons vaderland moge gespaard blijven voor een Engelsch-Amerikaansche invasie 2. Redding van 3. Hereeniging De luchtaanval op Parijs kennisneming Amerikaansche landing op Nieuw-Guinea Sjitomir prijsgegeven; zware wor steling duurt voort ten Zuidoosten van Berditsjef BURGERLIJKE STAND HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ DUITSCHE WEERM A CHTBERICHTEN de de woonhuizen E HENRIETTE SALA: De 11166, of mede geschieden bij bij de „Orts- de en leven zijn waarvan Sovjet-Rusland uit te breiden met Sovjet- Europa. Zooals de Zuidafrikaansche rene gaat, de Britsche veldmaarschalk Smuts, het uitdruktede Sovjet-Russische kolos zal schrijden over Europa Wanneer de Duitsche weermacht den dam in het Oosten niet zou kunnen hou- ondervonden, zich q een l 1 litatief in geestdrift gen, welke na het rd het sfeerwek- Sala heeft met edel sentiment liet na de in- waaruit deze in om- Naar het D.N.B. verneemt, heeft Duitsche luchtmacht in December alleen al aan het Oostfront 541 vijandelijke vlieg, tuigen vernietigd en wel 399 in lucht gevechten, 139, door luchtdoelgeschut en de rest op den grond. In dezelfde periode keerden 57 eigen vliegtuigen niet terug. De eerste wensch En hiermede ben ik dan gekomen tot den eersten van de drie wenschen, die ik op dezen Nieuwjaarsdag voor ons volk wil uitspreken. Deze wensch luidt: K. A. BERENDSEN OVERLEDEN: In Apeldoorn is 78 jaar oud overleden K. A. Berendsen, een bekende figuur op tuin bouwkundig gebied. Hij zag terug op een 50-jarige actieve loopbaan in den tuin bouw, o.a. als hortufinus van den dieren tuin in den Haag en de laatste 20 jaren als chefbloemist van het domein het Loo, HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 2 Jan. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH. RER, 1 Jan. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan ’t bruggenhoofd van Nikopol heb ben de Sovjets na krachtige artillerie- voorbereiding, ondersteund door pantser wagens en slagvliegers, hun aanvallen her. vat. Zij werden afgeslagen of in tegen aanvallen onder zware vijandelijke ver liezen achteruitgedreven. Talrijke pantser wagens werden stukgeschoten. Ook ten Westen van Saporosje zijn verscheidene vijandelijke aanvallen mislukt. Ten Noor den van Kirowograd werd een zich taai verdedigende vijandelijke gevechtsgroep in de pan gehakt. In het gebied van Sji- tomir werden gisteren in verbitterde af- weergevechten 59 pantserwagens stukge schoten Op verscheidene plaatsen gingen onze troepen tot plaatselijke succesvolle tegen, aanvallen over. In het verloop van den zwaren afweerslag werd de stad Sjitomir weer prijs gegeven Bij Witebsk misluk ten opnieuw alle doorbraakpogingen van den vijand. Ten Noordwesten van Retsjiza hebben troepen van het leger onder bevel van den generaal der pantsertroepen, Harpe, in hevige gevechten, die 7 dagen duurden een sinds weken bestaande front- leemte gesloten en daarbij sterke vijande lijke strijdkrachten vernietigd De vijand leed buitengewoon zware bloedige verlie zen. Er werd een groot aantal gevange nen gemaakt. 58 Pantserwagens, 226 stuk ken geschut van allerlei soort en talrijke andere wapens, werden buitgemaakt of vernietigd. Aan het Zuid-Italiaansche front onder nam de vijand gisteren, na krachtige ar- tillerievoorbereiding, eenige aanvallen, die voor onze stellingen ineenstortten. Formaties Britsch-Amerikaansche vlieg tuigen hebben gisteren overdag Groot- Parijs en verscheidene plaatsen in de bezette gebieden, aangevallen. De bevol king leed vooral in eenige stadswijken van Parijs zware verliezen Volgens de voorloopige berichten hebben luchtverde- digingsstrijdkrachten bij deze aanvallen 19 vijandelijke vliegtuigen, meerendeels 4-motorige Amerikaansche bommenwer pers, vernietigd. Morgen zijn van 8.3016.30 aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden (Groot Hertoginnelaan en voor het bijkantoor Loosduinen Alida- straat 1) de letters Enh Lm. Gro. Bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 916 uur de letters Hal t.m Hu. Bijkantoor Benoordenhout (van Nijen- rodestraat 16) van 9—15.30 uur de let ters Dos t.m. Fet. Dezer dagen hield het A.V.L.O.N., dat streeft naar eenwording van alle leeraren- en onderwijzersorganisaties en de sociale verzorging der Nederlandsche leerkrach ten behartigt te ’s-Gravenhage een twee- daagsche jaarvergadering voor de A.V.L. O N.-medewerkers uit de 14 districten, waarin het A.V.L.O.N. is georganiseerd. Fen honderdtal deelnemers vulde de oude raadzaal van het stadhuis aan de Groen markt. De burgemeester van ’s-Graven hage, prof. dr. H. Westra. heette het ge zelschap welkom. De bestuurder van het A.V.L.O.N., prof, dr. J. Jeswiet, gaf een overzicht van de werkzaamheden van het A.V.L.O.N. in het afgeloopen jaar: Op alle gebied was vooruitgang te bespeuren. In het komende jaar zal vooral de ontwikkeling van de afdeelin.g „vorming” krachtig ter hand genomen worden. Als eerste spreker hield prof. Jeswiet een lezing over bloed en bodem’’. Op den middag van dezen eersten dag sprak de algemeen secretaris van het A.V.L.O.N., de heer A. Lapperre, over „twee jaar A.V.L.O.N.” De heer G. A. van Dieren, de gemach tigde voor het jeugdherbergwezen, hield daarna een lezing over: „De jeugdherberg van morgen”. Hij riep de medewerking in van de Nederlandsche opvoeders om het jeugdherbergwerk, dat uitsluitend ten goede komt aan onze jeugd en dus aan ons volk verder te ontwikkelen. De tweede dag begon met een lezing over „het arbeidsgebied jeugd van het N.A.F.”, welke lezing bij ontstentenis van den leider van het arbeidsgebied den heer C. J. Knol, gehouden werd door den heer H. A. Almoes. Als laatste spreker trad in den middag van dezen tweeden dag prof. dr. J. de Vries op met het onderwerp „Onze Ger- maansche voorouders”. Prof. Jeswiet heeft hierna het congres gesloten. tuoos het „zien” voor het spelen op den achtergrond dringen.' dan verandert ons inzicht en wij ervjren, dat dezen uitmuntenden, veelzijdgen musicus het recht der Brahms-vertolfcing met reden toekomt. De Handel-variaties werden een superieure prestatie. Ook in kracht bleef de weergave vloeiend licht schrijdend. Geestdriftige bijval het talrijke publiek lokte als extra Wals van Chopin uit De weergave overige voorheen genoemde componisten was pianistisch en artistiek evened: s van hooge orde al bleek van de beide Franschen Ravel met zijn Vaises nobles et sentimentales toondichterlijk toch wel de meerdere te zijn. Liszt’s Spaansche Rhapsodie vormde een kleur- en gloed vol programmabesluit waarna nog een ruime toevoeging volgde als reactie op heftig-enthousiast applaus. De Groot heeft weer eens bewezen, dat hij tot de internationale grootheden op pianogebied behoort J. C. Manifarges. Moge ons vaderland gespaard blijven voor een Engelsch-Amerikaansche in vasie, die ons land tot oorlogstooneel zou maken, onze steden en dorpen zou verwoesten en dood en verderf over ons volk zou brengen. Maar in dit jaar dreigt ons nog een tweede gevaar, nog erger dan het hier boven genoemde het bolsjewistische. Toen de Duitsche legers aan de Wolga stonden leek dit gevaar zoo ver af, dat velen het niet achtten en hun gevoelens lieten beheerschen door de talrijke be zwaren aan den oorlogstoestand hier ver bonden. Maar dezelfde legers, die de Toolsche weermacht in 18 dagen vernie tigden, die de Engelschen bij Duinkerken in zee wierpen, die de Fransche legers in zes weken tot overgave dwongen, die zelfde legers staan nu 2J jaar in strijd met de Sovjet-Russische kolos Vele mil- lioenen bolsjewieken heeft Stalin geofferd; meerdere millioenen menschenlevens is hij bereid te offeren om zijn doel te be reiken de groote stap tot de wereld revolutie, waarmede Lenin in 1917 begon. Deze groote schrede ishet onmetelijke B* terd door iet leed, in eendracht en har monie wer;end aan zijn toekomst, in Godsvertroiwen gedragen door den wil om gerechtgheid te betrachten. Een hereenigd volk Als derdi wensch voor het Nederland sche volk streek ik uit: Dat Kersmis 1944 het Nederlandsche volk vereengd zal zien, dat allen, die nu ver wegtijn, weer tot hunne gezin nen in hun égen huis zullen zijn terug gekeerd en <at wij dan allen met moed en vertrouwen de toekomst tegemoet zullen zien, vetende, dat wij staan aan den vooravoid van een nieuwe periode in ons volkslestaan. een periode, die een geweldige) opbloei te zien zal geven van onze natitnale waarden, omdat wij ons bekend zulen hebben tot de groote Germaansche <i nog grootere Europee- sche gemeenschap, die de eenig moge- lijkï waarborg is voor de handhaving van de geestelijke en materieele waar den, die wij besteven. Mogen deze Srie wenschen vervuld worden tot heil van volk en vaderland. Mijne volksgenooten veel heil en zegen in het Nieuwe Jaar. Duitschland en de Balkan overstroomen, maar geheel Europa. Het is dwaasheid te denken, dat een Westelijk strookje van Europa daarvan verschoond zou blijven, zooals velen nog doen, die gelooven, dat Engeland en Amerika dit blijvend zouden kunnen belatten. Zij, die deze gedachten verbreiden, weten zelve wel beter. Gelukkig, dat in de laatste maanden van het afgeloopen jaar bleek, dat meer en meer volksgenooten dit enorm gevaar gaan beseffen, nu het nader tot ons is ge komen. Honderden van hen hebben hun leven gegeven, zijn gebleven op de on. metelijke velden van Rusland. Zij gingen om hun vaderland te verdedigen, om mee te helpen de Europeesche beschaving, cul tuur en godsdienst te behouden tegen de alles vernietigende bolsjewistische hor den. Moge in dit nieuwe jaar velen, zeer velen hun voorbeeld volgen, zoodat naast de reeds bestaande Nederlandsche pant. ser.grenadierregimenten „Generaal Seyf. fardt” en „De Ruyter”, nieuwe regimen ten zullen kunnen worden opgesteld. Redding van het bolsjewistisch gevaar Mijn tweede wensch voor ons volk is dan deze: Moge de dam in het Oosten, gevormd door de Duitsche Weermacht, de ver bondenen en de vrijwilligers, in de komende maanden zoo sterk blijken te zijn, dat de met millioenenlegers aan stormende bolsjewisten en hun door Amerika geleverde enorme strijdmidde len er niet doorheen komen, waardoor Europa van het bolsjewisme gered zal worden. Voor deze redding op het kantje af zul len eens alle volkeren van Europa dank baar zijn, dankbaar aan allen, die daar aan mede hielpen en daarvoor leden, dankbaar bovenal aan den man op wiens schouders God de geweldige verantwoor delijkheid heeft gelegd Europa te behoe den voor den ondergang in het bolsje wisme: Adolf Hitler. In de eerste ochtenduren van heden is er te Berlijn opnieuw luchtalarm ge maakt. Uit eenige buitenwijken kwamen reeds gedurende het alarm verscheidene berichten over het neerschieten van vier motorige bommenwerpers binnen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is Zondagmiddag in verschillende Londen- sche districten luchtalarm gemaakt. De Sovjets verloren door luchtmacht en marine in hetzelfde tijdvak 6 onder- zeebooten, 4 motortorpedobooten, als mede een aantal lichte oorlogsvaartui gen. Bovendien werden talrijke duik- booten, 2 motortorpedobooten en kanonneerboot beschadigd. ;e bijvalsbetuigin- tegezongen „Neder- ovationeel karak^r aannamen. Haar steeds met zorg en smaak samengesteM. Met een viertal door Debussy gediate en getoonzette stukjes lyrisch proza w kend geopend. Mevroui deze aristocratische suaiele kunst de on misbare „WahlverwandJschaft”, Stemge- geven en cultuur beantwoorden voortref felijk aan het hier vereislhte klankidioom. Een en ander in dienstlgesteld van een door muzikaal intellect e geleide voordracht, liet tieme sfeer te scheppei lyriek der vage contourdp, halve tinten en verfijnde nuances is voortgekomen. Met een vijftal Mörikeli^er en een ze vental uit het Spanische Hugo Wolfs liederenschat land, mijn vaderland’^ van C. van Rennes eenJ programma was. zoi In de getroffen Parijsche gemeenten heeft heden de begrafenis plaats van de slachtoffers, wier aantal tot 245 is ge stegen 278 zwaargewonden zijn in ziekenhuizen opgenomen. Vclgens de pers zijn 275 volkomen vernield en bijna 200 zwaar beschadigd. Opnieuw, aldus constateeren de bladen met bitterheid, heeft de Anglo- Amerikaansche luchtmacht van meer dan 6000 meter hoogte haar bommen lukraak op de Fransche burgerbevolking laten vallen. Commissaris-Generaal voor Openbare Veiligheid en Hoogere SS Politieleider maakt bekend Ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zfch bij het voor hun woonplaats bevoegde regi stratiebureau aan te melden Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitschers tengevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer ver ordening niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de verorde ning bedreigde straffen, op zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhui zing binnen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mon deling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor per sonen, die tot het Duitsche volk behoo- ten, maar in het onzekere zijn betreffen de hun nationaliteit of als statenloos wor den aangemerkt. De verplichting tot aan melding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten- duitschers en voor Volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de Weermacht worden opgeroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke ver tegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan de hulpregistratiebureaux gruppen der N.S.D.A.P.” get. RAUTER, SS-Obergruppen führer und General der Polizei. er op, dat dit verlies doorgaans acht gram bedraagt, wanneer de olie geheel afgekoeld is en daardoor heeft ingeboet aan visco siteit. In bovenstaand geval was de olie nog lauw-warm. Waaruit zijn nu grooter gewichtsver- schillen verklaarbaar? De technici van het bedrijf waren van meening, dat deze een gevolg zijn van het vulprocedé zelf en het feit, dat niet alle flesschen een- zelfden inhoud hebben. Volgens hen mag daaruit een speling tot ongeveer drie pro cent verklaard worden. Dat niet alle flesschen precies denzelf- den inhoud hebben, spreekt vanzelf. In dit opzicht spelen kleine afwijkingen in zielhoogte, wanddikte en vorm 1. Voorts wijkt de inhoud van de groenach tige flesschen nog af van die der wit-gla- zen flesschen. Zou een machine derhalve omgekeerd aan alle flesschen eenzelfden inhoud kunnen geven, dan zou het olie- niveau soms aanmerkelijk verschillen. Echter, uit veiligheidsoverwegingen mag de olie in den fleschhals slechts tot een bepaalde hoogte stijgen. Tusschen kurk en olieniveau is een marge noodig om te voorkomen, dat de kurk bij tempe- ratuursverhoogingen van de flesch springt. Bij een productie in het onderhavige bedrijf van 50.000 flesschen per week ge durende vijf weken in continubedrijf van 24 uur met drie ploegen is het duidelijk, dat de inhoud der flesschen niet voort durend op gewicht kan worden gecontro leerd. Bovendien heeft men den inhoud oqk vroeger nooit op 720 gram gegaran deerd, doch stond op de etiketten ver meld: circa 720 gram. Tenslotte werd er nog op gewezen, dat de flesschen thans met een gemakkelijk te verwijderen halve-kurk worden afge sloten en geen capsules meer worden aangebracht, hetgeen weinig garantie biedt tegen diefstal. 6141, 6840, 10391, 11680, 12748. 17872 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 3 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Aan het bruggenhoofd van Nikopol en ten Z.W. van Dnjepropetrowsk vermin derde de gevechtsactiviteit gisteren, vrij zwakke vijandelijke aanvallen mislukten. Ten Zuiden en Zuidoosten van Sjito mir zijn sterke aanvallen der bolsje wieken in harde gevechten met vernie ling van talrijke tanks afgeweerd, ten Westen der stad omsingelingspogingen verijdeld. Verder ten Noordwesten staan onze troepen in zwaren strijd met vijandelijke aanvalsgroepen. Bij Witebsk zijn sterke plaatselijke aanvallen der bolsjewieken in verbitter de gevechten mislukt. Een eigen aanval wierp den tijdelijk in onze stellingen binnengedrongen vijand ondanks ver beten weerstand na afweer van ver scheidene tegenaanvallen weer terug. Aan de rest van het Oostelijke front werden bij deels levendige sneeuwjacht slechts gevechten van plaatselijke beteeke- nis geleverd. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag rustig. Bij een nachtelijken aanval van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen op het vijandelijke ravitailleeringssteun- punt Augusta werden een vrachtschip van middelbare grootte en materiaalopslag- plaatsen in brand geworpen en havenin stallaties vernield. De Britsche terreurbommenwerpers zet ten in den afgeloopen nacht onder dekking van wolken hun aanvallen op verscheidene woonwijken der Rijkshoofdstad voort, bovendien vielen enkele bommen op eenige plaatsen in West-Duitschland. Nachtjagers en afweergeschut van het luchtwapen hebben, voor zoover tot dusver is vastgesteld, 31 viermotorige vijandelijke bommenwerpers vernield. Te middernacht hebben Duitsche vlieg tuigen storingsaanvallen op Londen onder nomen. van der Pas liet deelen, reageé'de Mevr. Sala, die een rijke bloemenhuldi met drie toegiften: „Nimmersatl „ivi» ;.ab' Lteb. nen”. beiden van Hugo Wolf en genoemde Nederlandsche lied. - J. F. J. Jung. COR DE GROOTIndien wij aak dezen pianist denken zooals wij hem „zien” spelen dan lijken ons Saint-Saëni. Liszt en Ravel van wie hij werken op dezen Nieuwjaarsmiddag in „Diligentia” voor droeg. met zijn psyche, die zich voor het tooverachtige zoo goed leent, I nauw verwant te zijn terwijl wij zulk een verwantschap met de ziel van Btahms niet zoo kunnen aanvoelen. Maar mdien jij vir- „hoiren" 1,1 4re 4g« >ftir iati< 1 en n :n ONGEVALLEN: De 68-jarige voetganger R. A. J. S„ uit de Fultonstraat, is bij het oversteken op den Rijswijkscheweg, aan gereden door een wielrijder, wiens fiets niet verlicht was. De man kreeg een lin- kerkniefractuur en is opgenomen in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Even. tueele getuigen van dit ongeval en de on bekend gebleven wielrijder wordt ver zocht zich te melden aan het bureau Alexanderplein 15a. De 6-jarige jongen V. uit de v. d. Vennestraat viel op het Hobbemaplein van een rijdenden tramwagen van lijn 13. Hij kreeg een lichte hersenschudding en is opgenomen in het Roode Kruisziekenhuis. In de Rijnstraat kwam de 53-jarigé mevr, J. van D., uit de Prins Hendrik straat, bij het uitstappen uit een nog rijdenden wagen van de Blauwe tram te vallen, waardoor zij snijwonden aan beide beenen opliep en vermoedelijk een dij- beenfractuur bèkwam Zij is opgenomen in het Roode Kruisziékenhuis. INBRAAKJES EN OPENSLUITINGEN: Bij een inbraak in een woning aan den Loosduinscheweg werden eenige kilo’s boter en margarine ontvreemd. Uit een vleeschwarenfabriek in de v. d. Kunstraat werden bij een inbraak enkele kilo’s worst gestolen. Hoeveelheden kaas, boter en margarine vormden den buit van een iribraak in een zuivelwinkel in de Ste- vinstraat. Ingebroken werd nog in een perceel aan het Westeinde. waar eenige kilo’s suiker, boter, margarine, biscuits en eenige flesschen vloeibare zeep wer den gestolen. Opensluitingen hebben zich voorgedaan in woningen in de Doorwerthstr., waar bij kleedingstukken. linnengoed en een bedrag aan geld werd meegenomen, in de Loenenschestraat waaruit een colbert, costuum, linnengoed en geld werd ont vreemd, in de Zuilingstraat, waar een tafelkleed en eenig geld werd gestolen en tenslotte in de Cuypstraat. waar dis tributiebescheiden den buit vormden. „HET STRIJKSTERTJE” IN SCALA”: Zaterdagavond ging in het Scala-theater de première van het blijspel „Strijkster- tje”, waaraan o.m. medewerkten Jopie Koopman, Jacq. van Bijlevelt, Alex Hoek, Ellen Durieux, Nellie Aenders, Ad. Hee- rings en Johari Boezer. Een Fransch strijkstertje (Jopie Koop man), verbeeldt zich de talenten van een kunstenares te hebben. Het wordt haar echter niet gemakkelijk gemaakt, als zij haar roeping wil volgen. Enkele schurken van mannen trachten haar de modder van de groote stad in te werken om haar op deze manier in hun macht te krijgen, anderen willen haar verre houden van de wereld der kunst, deels omdat „daar slechts zondige men- schen leven”, deels omdat zij het strijk stertje de tol van zorgzame huisvrouw toebedacht hadden. Na eenige hachelijke avonturen keert zich alles nog ten goede voor het stiijkstertje. Men zou net eenig recht kunnen be twisten, dat flit stuk, dat vol dramati sche effecten lit, een blijspel is. Wat het echter preciesiis, willen we liever maar in het midden,laten. Voldoende is het te zeggen, dat Jiq. van Bijlevelt en de an deren er een Bijspel van gemaakt heb ben, soms zelfs van de dramatische mo menten. Er is gelachen, hartelijk, veel en lang zoodat na\ieder bedrijf een dank baar applaus orklonk. Vooral Jacq van Bijlevelt en Ale: Hoek als de 2 oude heertjes, die het belaagde meisje willen redden, hadden dt lachers op hun hand. Jopie Koopman'.gaf een alleszins ver dienstelijke vertoking van het roman tische strijkstertje, H, Vrind LIEDEREN-MATI De sopraanzangerei Henriette Sala heeft Zondagmiddag voonhaar liederenmatinée in „Diligentia” bijfcndere belangstelling j-j-i-vj (^antitatief uitend in grooten toeloop tan toehoorders, qua-. Volgens een bericht uit het hoofdkwar tier van generaal Mac Arthur zijn de Amerikanen geland bij Saider aan de Noordelijke kust van Nieuw-Guinea. Er zou vrijwel geen tegenstand zijn geboden. De gelande troepen hebben zich meester gemaakt van de haveninrichtingen en het in de buurt gelegen vliegveld. Klaarblij kelijk had Saider geen Japansch garni zoen. Op het bruggenhoofd van Nikopol stortten herhaalde Sovjetaanvallen met zware verliezen voor den vijand voor onze stellingen ineen. Ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk herhaalden de bolsjewieken hun aanvallen met ver scheidene divisies. Op eenige penetra- tiepunten zijn verbitterde gevechten gaande. In het gevechtsgebied van Sjitomir duurt de zware worsteling voort. Voor al ten Zuidoosten van Berditsjef kwam het tot zware gevechten met den vijand, die hevig blijft aanvallen. Bij Witebsk mislukten de vijandelijke doorbraakpogingen, die gisteren met zwakkere strijdkrachten werden onder nomen. De door eigen tegenaanvallen heroverde terreinsectoren werden van verstrooide vijandelijke afdeelingen ge zuiverd. Ten Noordwesten van Newel sloegen onze troepen plaatselijke Sov jetaanvallen bloedig af en sloegen zij gereedstaande strijdkrachten uiteen. Van het Zuid-Italiaansche front wordt slechts plaatselijke gevechtsactie ge meld. Het Adriatische eiland Mij et werd met steun van de marine van benden gezuiverd. De Rijkshoofdstad is in de vroege ochtenduren van Zondag wederom door een vrij groot aantal Britsche bommen werpers aangevallen. Door het lukraak laten vallen van brisant- en brandbom men ontstond in eenige deelen der stad schade, vooral aan woonhuizen. Enkele stoorvliegtuigen lieten bovendien bom men vallen op het Rijnlandsch-Westfaal- sche gebied. Luchtverdedigingsstrijd- krachten schoten volgens de tot dusver ontvangen rapporten 30 .viermotorige bommenwerpers neer. Het in het Weermachtbericht van 1 Januari gemelde aantal van 19 bij den aanval op Groot-Parijs neergescho ten vijandelijke vliegtuigen is volgens aanvullende rapporten gestegen tot 31 vliegtuigen, waarvan 29 Amerikaansche viermotorige bommenwerpers. Hoe het vullen in zijn werk gaat. In verba id met ha: geruchtmakende pro- ces-verbaal tegen drie oliefabrieken die het publiek ernstig benadeeld zouden heb ben in zijn extra Kerstrantsoen raapolie, heeft men het A.N.P. in de gelegenheid gesteld in een dezer bedrijven het vullen der flesschen van nabij te volgen en een gewichtsproef te nemen. Tevens werd het vulprocedé toegelicht. De schoongemaakte flesschen worden op een loopenden band aangevoerd naar de vulmachine, welke zij in een cirkelvor mige baan doorloopen. De vulling is een niveau-vulling waarbij het mechanisme dus reageert op het niveau, dat de olie in de f’esch bereikt. Dit afstelbaar mechanisme bestaat uit twee buisjes, waarvan het eene om het andere is geconstrueerd. Het bin nenste zuigt de lucht uit de flesch, uit het bui enste stroofrit de olie. Komt de flesch in de machine, dan drukt zij de monding van het vulapparaat omhoog en stelt dat daardoor in werking. De vulling eindigt automatisch wanneer een bepaalde hoogte bereikt is en in plaats van lucht olie afgezogen wordt. Op de werking der machine wordt voortdurend contröle ge oefend Een willekeurig aangewezen flesch bleek ledig 565 gram te wegen. Nadat zij op den transportband was geplaatst en de vul machine had doorloopen. woog zij 1292 gram. De inhoud bestond dus uit 727 gram olie Om aan te toonen, dat bij het uit schenken van een ftesch verlies optreedt, doordat olie op den binnenwand achter blijft. werd de inhoud uitgeschonken en gewogen. Zij bleek nog slechts uit 723 gram te bestagn. Vier gram waren dus achtergebleven. In dit verband wees men In den strijd tegen de Britsch-Ameri- kaansche scheepvaart hebben lucht macht en marine in de maand Decem ber 35 koopvaardijschepen met een ge- zamenljjken inhoud van 225.200 brt. tot zinken gebracht. 24 Andere schepen, met een gezamenlijken inhoud van 122.000 brt. werden door bommen en BEVALLEN: A. M. Reehuis geb. van der Horst, z. H. E. Kanitz geb. Brus- see. z. J. M. van der Loo geb. de Zoete, z. P J. Spierenburg geb. van de Water, z. C. Klein geb. van San ten, d. C. Marteveld geb. Verheij. z. W. J Groenewegen geb. Nooteboom. d. M. M. de Blok geb. Spoor, z. C Hofman geb. van der Toorn, z. A. M. P. van Leeuwen geb. van Biezen, d N. A. Jonker geb. van Hagen, z. H. Akerboom geb. Stokebrook, z. W. Ver hoef geb. Nieuwenburg, d M G. F. Brandenburg geb. Kanis, z. J. Th. Hoornweg geb. Joosten, d. T. J. Fens geb. Wigbers, d. M Krassenburg geb. Kers, d. C. Guijt geb. Batenburg, z. M. D. Kleyweg geb. van der Sman, z. MC. van der Toorn geb. van der Toom. d. A. P. Scheffer geb Hartog. d. M, F. van Vianen geb. Heins, d. Th J. A van der Sman geb Beijersber- gen, d. M J Boom geb Retel z. OVERLEDEN: E. Schut, vrouw van J. A. van Leeuwen, 63 j. J. H A Pisa, d., 3 j. A. M Nieuwenhuis man van J. van der Veen, 66 j. M. Kouwen- berg, vrouw van A. Rietveld, 70 j. W. A. Kolkman wedn. van M J Wilke, 75 j. A. de Koning, man van E. J C. Pacqué, 64 j. S. Enong, ong. vr., ong. 50 j. Vie^e klasse 5000 18828 2000 7500 1000 12647. 15623 400 5768, 8308 200 2055, 13770, 17751 100 1746, □e derde wensch En nu mijn derde Nieuwjaarswensch voor het Nederlandsche volk. Deze is moeilijker onder woorden te brengen, omdat ons gemoedsleven daarbij sterk is betrokken. De dagen van Kerstmis en Nieuwjaar zijn meer dan andere tijden van het jaar dagen van bezinning en concentratie. Met Kerstmis en Oud en Nieuw leeft in een ieder meer nog dan anders de behoefte aan een thuis, aan geborgenheid in gezin, in volk, in God. Kerstmis 1943 is daarom voor zoovelen van ons volk een droeve Kerstmis ge weest Onze gedachten gingen niet alleen naar hen, die door den dood van ons heengingen, maar ook naar onze volksge nooten overzee, die door den wereldoor log reeds jaren lang van hunne gezinnen gescheiden zijn en van wie de naaste verwanten zelfs niet weten of zij nog in In tienduizenden gezinnen, de vaders of de zonen Duitschland werken, was er leegte, dat er plaatsen open waren, die men zoo gaarne gevuld had willen zien. En zeker kunnen wij er van zijn, dat bij alle volksgenooten buiten 's lands grenzen, te land of ter zee, op Kerstavond één wensch overheerschte: volgende Kerstmis thuis te zijn En hun wensch is de onze. Een ernstig en moeilijk jaar Een hoogst ernstig en uiterst moeilijk jaar is begonnen. Een jaar, dat zonder twijfel veel leed en ellende over tnülioe- nen zal brengen. Nadat Mussent eenigean tijd had stil gestaan bij hen, die in Duitschland te werk zijn gesteld, waarvan velen nog niet inzien, dat hun tewerkstelling een noodzaak is zeide hij: Het is nog maar kort geleden, dat ik den vurigen wensch uitsprak, dat de Nederlandsche arbeider in Duitschland zich zoo correct zou ge dragen als de Duitsche soldaat in Neder land. Ouders, vrouwen, verwanten van hen, die werken in Duitschland, spoort in uw brieven uw zonen en mannen aan, dat zij dit zullen doen, dat zij, staande te midden van millioenen arbeiders van vele andere Europeesche volken, toch nimmer vergeten mogen, dat zij ons volk vertegenwoordigen, dat de naam, wij’ten* opzichte van dezen grootei dien ons volk in het buitenland zal krij gen, voor zulk een groot deel afhangt van hun gedrag. Wanneer ieder zich richt naar diengene, die beter is dan hijzelf en weigert te histeren naar den geestelijk en moreel mindere, kan het niet anders of de Nederlander zal straks in het buitenland gerespecteerd worden. Van den Korps- führer der N.S.K.K. ontving ik, aldus spr.. dezer dagen een brief, waarin deze zin voorkomt „Het zal u een groote genoegdoening zijn van mij te hooren, dat uw mannen zich steeds en overal onberispelijk ge dragen hebben en dat de leiders der be treffende eenheden zich steeds waardee- rend over de houding en den inzet van uw mannen uiten”. Een ieder zal begrijpen, dat ik nu denk in het bijzonder aan al mijn kameraden aan het front, in de hospitalen en aan het thuisfront, die wederom een moeilijk aar achter den rug hebben. Gehoond door eenigen, niet begrepen door velen, vormen zij toch naar mijn vaste overtui ging tezamen de phalanx, die ons volk uit den nood en de vernedering van heden zal opvoeren naar een gelukkiger toekomst. Voor ons volk in zijn geheel, maar voor mijn kameraden in het bij zonder, was ik gelukkig terug te kunnen komen van het onderhoud met den Führer met de overtuiging en de waar borg, dat een vrije ontplooiing van onze volksche kracht zonder eenige gewetens dwang voor ons is weggelegd. Het is zoo betreurenswaard, dat ons volk ook in deze moeilijke tijden nog niet eendrachtig staat, hoeveel zorgen en inspanning ik mij met mijn kameraden ook in een reeks van jaren daarvoor ge troost heb. Om uit een door partij en klassenstrijd verdeeld volk een een drachtig volk te maken, een waarlijke volksgemeenschap, lijkt nu moeilijker dan ooit. Wel is de noodzaak van deze saam- hoorigheid meer en meer doorgedrongen, maar de weg daarheen is met voetangels en klemmen bezaaid door de toenemende materieele moeilijkheden. Het is zoo moei, lijk om daarover heen te zien naar een toekomst, die zooveel beter is en ons allen trekt. Uit de worsteling van heden ontstaat een nieuw Europa, een vast ver bond van vrije volkeren; in dit verbond een herboren Neaerlandsch volk, gelou- De Leider van het Nederlandsche Volk heeft ter gelegenheid van de jaar wisseling voor den zender van Hilver sum I een rede gehouden, waarin hi o.a. het volgende zeide: Het oude jaar is van ons heen gegaan^ën," zulïen 'de'“bolsyè^wistën’'nïêt’'aüëen het jaar 1944 heeft zijn intrede gedaan, uij -- In Augustus zal het 30 jaren geleden zijn, dat het oude Europa ophield te be staan. Het was immers in Augustus 1914, dat de eerste wereldoorlog uitbrak. Van 19191939 was er de tusschenpoos van twintig jaren, van uiterst felle bewogen heid van het innerlijk leven der meeste Europeesche volkeren, gevolgd door den tweeden wereldoorlog, die nu woedt. Is er nog iemand, die denkt, dat het Europa van 1914 nog terug zal komen Zeker niet. Bewust of onbewust begrijpt een ieder, dat wij leven in een tijdperk, waarin wereldgeschiedenis wordt ge maakt, waarin een wereldrevolutie zich voltrekt. De geheele menschelijke samen leving verandert van structuur. Is één mensch, of zijn eenige menschen verant woordelijk daarvoor, dat deze wereld revolutie plaats vindt Ja, meenden in 1914 eenvoudige zielen, die dachten wijs te zijn; zij zeiden Kaiser Wilhelm II was de schuld. En met overtuiging zeiden zij dat, zij geloofden daarin. Daarvoor heb ben wij nu nog slechts een glimlach en zeggenhoe is het mogelijk zoo kort zichtig te zijn. Een wereldrevolutie voltrekt zich naar Gods wil. dien wij bijna nimmer kunnen doorgronden en waarnaar wij nog altijd zoekende zijn, gedreven door den wensch om in den strijd tusschen de goede en de kwade machten te staan, aan de zijde van de goeden. Aan deze wereldrevolutie ontkomt geen enkel volk Het eene heeft van den aanvang af een actieve rol, het andere een meer passieve. Van 1914 tot 1918 waren wij, als Nederlandsch volk, geheel passief, neutraal noemde men dat. De Volkenbond De Volkenbond van Genève werd in 1920 gesticht om de wereldrevolutie tegen te houden. Een onbegonnen werk natuurlijk, maar dit belette de toenmalige Nederlandsche regeerende kringen niet om op dit gebied kolossaal ijverig te zijn, want hun belangen waren verbonden aan het behoud van het bestaande. Wij her- inneaen ons van 1920 tot en met 1935 het Hosannah voor den Volkenbond, welke sindsdien geruischloos in elkander is ge zakt als een sneeuwpop bij toenemende warmte En nu zijn wij actief betrokken in de wereldrevolutie of wij dit willen of niet. Die activiteit is al begonnen in 1935, toen de Nederlandsche regeering als eerste in Genève sancties eischte tegen Italië. Daarna door deel te nemen aan de economische omsingeling van Duitschland, door den uitvoer van groen ten, vruchten, boter enz. naar Duitsch land ónmogelijk te maken en voor een appel en een ei onze boter naar Enge land te brengen (een kwartje per pond) Vele millioenen kilogrammen voedsel werden vernietigd met ongebluschte kalk of op den mesthoop geworpen. Wij her inneren ons de boycot-actie tegen Duitschland nog heel goed. Vele, vele malen heb ik gewaarschuwd tegen deze goddelooze voedselvernietiging, vreezen- de, dat gerechte straf daarvoor eens zou komen in het lijden van gebrek door ons volk. Maar de groote meerderheid van ons volk kon mij niet verstaan door het heidensch lawaai, dat tegen mij werd gemaakt. In 1940 kwam wat komen moest, het onvermijdelijke, omdat onze kust niet tegen Engeland en Amerika verdedigd was. De pantserf or ten bij Vlissingen en Kijkduin waren op bevel van Engeland niet afgebouwd. De millioenen gekost heb bende zware kanonnen, waren voor een schimmetje aan de joodsche firma Vles- sing verkocht Het is jammerlijk te moe ten bedenken, dat ook mijn herhaalde lijke waarschuwingen daartegen van 1935 tot 1940 in den wind werden geslagen. Het was toch zoo duidelijk, dat als de kust niet verdedigd werd, de Duitschers op een gegeven oogenblik moesten komen om het zelf te doen. Nu begrij pen wij allemaal, dat als de Duitschers hier aan de kust niet zulke sterke ver. dedigingswerken gemaakt hadden, de En gelschen en Amerikanen hier geland zou den zijn inplaats van in Zuid-Italië en, indien zij nog niet geland waren, hier zouden landen in de naaste toekomst En wat dan nog, vragen velen? Dan gaan immers de Duitschers direct op de vlucht dan zijn wij weer vrij? Ik wil niemand onrecht doen en dus volstrekt niet zeg. gen, dat de groote meerderheid van ons volk zoo kortzichtig is om zulk een ge. beurtenis te wenschen. Maar dat er velen zijn, die zoo spreken, dat weten wij allen. Zeker is, dat als de door de En gelschen en Amerikanen in het Westen voorgenomen invasie hier plaats zou vin den, ons vaderland het strijdtooneel zou worden en daardoor zou worden verwoest. Ons land is zoo teer. Teerder dan andere landen. Een belangrijk deel is gelegen beneden den zeespiegelvernieling van de polder gemalen beteekent onder water loopen. Onze huizen zijn van dunne baksteenen, bieden veel minder weerstand dan de dikkere muren van natuursteen, die in het buitenland gebruikt worden. Schuil kelders en gasmaskers voor de bevolking zijn uitzonderingen. Daarom weten wij een rol. zeker, dat oorlogvoering in ons vader land onze bevolking uitermate zwaar zou treffen, dat dit een ontzettende ramp zou zijn voor ons allen. iederbuch was vertegenwoor. digd. Ook hierin heeft de zangeres veel moois bereikt qua zangkuist en vocale expressie. Een nog iets scjerper articu latie zou het dichterwoord nog hebben kunnen releveeren. Met een (viertal liede ren van den Marseillaanschin componist Emile Pasgani, naar gedichten van Pierre Loreys. werd een stuk karakteristieke Parijsche kermislyriek geïntroduceerd het gold hier een eerste uivoering in Nederland dat geweldig inUoeg. Op haar groot succes, waarin zij zter terecht haar fijnzinnig muzikalen begeleider Theo ontving, Liebe”, ,Ich hab’ in Penna einen Liebsen woh- i let eerst. Mr. A.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 6