Dujeprbocht Gewijzigde strategie aan het Oostfront Sov j e taan vallen Donderdag 6 Januari. 1944. in No. 18686. SPORT STADSNIEUWS BINNENLAND VAN OVERAL KUNST EN LETTEREN AGENDA VOOR DE JEUGD Moord te Hilversum opgehelderd Nieuwe terreuraanvallen Kiel De Australische verliezen DE BRAND IN DE HUGO DE GROOTSTRAAT Jitreiking distributiebescheiden Von Manstein heeft elastische verdediging laten varen JONGETJE DOODGEREDEN Veldmaarschalk Rommel in Nederland Sportrevue Het socialisme in Duitschland De verliezen van Tito’s benden Sovjets vallen met overmacht op korte frontdeelen aan Afweersuccessen bij Propoisk en Witebsk BURGERLIJKE STAND 6 Januari COURANT HAAGSCHE Nog geen voorspelling ONGEVALLEN laatste Berlijn DUITSCH WEERMACHTBERICHT 19.15 Marschen. PLAATSELIJKE PENETRATIES IN ZUID-ITALIë AFGEGRENDELD hebben van Schaken: van 16 45 BNO. 17.30 Schubert- operette Kind aan bekomen verwondingen bezweken Het 4-jarig dochtertje van de fam, S„ dat Dinsdagavond bij den brand in het pand Hugo de Grootstraat 21 ernstige brandwonden opliep, is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen over leden. De drie andere leden van het ge zin maken het naar omstandigheden goed. Sovjets stooten op afweerstelling Zonder daarover nog nadere bijzonder heden bekend te maken, verklaart men te Berlijn, dat de Sovjets reeds op een sterke Duitsche afweerstelling gestooten zijn, die dan vermoedelijk iets ten Westen van Olewsk NowogradWolynsk, Sjito- mir en Berditsjef zou verloopen. Dat bolsjewistische patrouilles in de secto ren van Olewsk en NowogradWolynsk langs den weg naar Rowno, de vroegere Poolsche grens overschreden zouden heb ben, wordt te Berlijn niet bevestigd, en naar radio Londen Woensdag spijtig me dedeelde, te Moskou evenmin. Uit de woorden van bevoegde militaire sprekers krijgt men den indruk, dat het Duitsche Opperbevel op het oogenblik de grootste beteekenis toekent aan den afloop van de buitengewoon hevige ge vechten bij Berditsjef, van welke stad het Oostelijk deel door de Duitsche troepen is ontruimd. Hier en ten Westen van Sji. tomir, bieden de Duitschers aldus ver klaarde men te Berlijn met den dag hardnekkiger tegenstand. Dat het Sovjetleger zich momenteel minder concentreert op een verder door dringen naar het Westen, doch dat het integendeel al zijn krachten tegen Ber ditsjef doet oprukken, is typisch voor de bolsjewistische strategie, sinds er in tal rijke groote omsingelingsslagen geweldige massa's menschen en materiaal door de Duitschers vernietigd werden. Generaal Patoetin, die in December nog moeilijke oogenblikken beleefde, toen hij onder den druk der sterke tankformaties van von Manstein achtereenvolgens Sjito. mir en Korosten moest opgeven, terwijl zelfs Fastow in ernstig gevaar kwam te verkeeren, begint kennelijk aandacht te schenken aan de flanken en vooral aan Se meest bedreigde Zuidelijke flanken van zijn vijanden. Met dit doel tracht hij de Duitschers niet bij Berditsjef maar ook bij het ruim 100 km Oostelijker gelegen Bjelaja-Zerkof naar het Zuiden terug te dringen, omdat een krachtige tegenaanval uit deze richting, de aanzienlijke terrein winsten welke hij hier tot dusver heeft behaald, in gevaar zou kunnen brengen. Zou hij er in slagen nog verder ten Zui den van Bjelaja-Zerkof door te dringen en vervolgens contact te krijgen met de bolsjewistische strijdkrachten, die van het bruggenhoofd Tsjerkassy opdringen, da» zou zijn positie in Wit-Rusland aanzienlijk versterkt worden. Aangezien deze ver sterking van Sovjet-standpunt bekeken een dringende noodzaak is. meent men in Duitsche militaire kringen te kunnen voorspellen, dat er in de sectoren van Bjelaja-Zerkof en Tsjerkassy verbitterde gevechten voor de deur staan. Het feit dat Patoetin zijn stootrichting in den sector Korosten thans nog resolu ter naar het Noorden heeft geaccentueerd, n.l. in het midden van Nowograd Wolinsk en Olewsk, schijnt er op te wijzen, dat hij ook een verdere versterking van zijn Noordelijke flank gewenscht acht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 6 Januari. Het Opperbevel van dé Weermacht maakt bekend: Na een vrij lange pauze hebben de bolsjewieken ten Noorden van Kriwoi Rog en ten Oosten van Kirowograd hun aanvallen met sterke strijdkrachten van infanterie en tanks hervat. De zware ge vechten, waarbij gisteren 149 tanks wer den vernield, zijn in vollen gang. In de gevechtsruimte van Sjitomir heb. ben de bolsjewieken vooral ten Noord westen van Berditsjef met onverminderde hevigheid aangevallen. Sterke formaties Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen grepen doeltreffend in de gevechten in. Op verscheidene plaatsen zetten onze troepen tegenaanvallen in en .sloegen vij andelijke strijdkrachten uiteen. Ten Westen van Propoisk is gisteren ondanks numerieke superioriteit van den vijand een volledig afweersucces behaald. De bolsjewieken leden zware bloedige ver liezen. Ten Zuidoosten en Noordwesten van Witebsk is het bij hernieuwde vijandelijke doorbraakpogingen gekomen tot zware, wisselvallige gevechten. De steeds weer op onze stellingen aanstormende bolsje wieken werden afgeslagen. Eenige tijde lijk verloren gegane plaatsen werden in tegenaanval heroverd. Ten Noorden van Newel zijn plaatse lijke aanvallen der bolsjewieken mislukt. Concentraties werden door geconcentreerd artillerievuur uiteengeslagen. De vijand verloor gisteren aan het Oos telijke front 226 tanks. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front hebben Amerikanen in het gebied ten Noordwesten van Mignano en ten Westen van Venafro na krachtige voorbereiding door de artillerie aangeval len. Zij werden, met uitzondering van plaatselijke penetraties, die afgegrendeld konden worden bloedig afgeslagen De gevechten met den zich versterkenden tegenstander duren voort. Aan de Adriatische kust zijn vrij zwakke vijandelijke aanvallen mislukt. Bij aanvallen overdag van Britsch-Ame. rikaansche bombardementsformaties op 't fiasco voor Tito geworden. en Stettin aangevallen; 97 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten Uit het strijdgebied in Italië. Een door een verrassenden aanval der Duitsche vliegers in brand geschoten Engelsche benzine-transportwagen, (P.K. Meister-H H.-St.) De Ned. Corresp. BerlijnOfschoon de -***■■' VERDUISTEREN Van 16.45 uur tot 8.45 uur ’f a a n6 Jan. onder 4.36 u„ op 14.16 u_; 7 Jan. onder 5.46 u., op 14 47 u. 10 Jan. V.M. Buitenland Bij een treinongeluk in een tunnel bij Leon (Spanje) geraakten verschei dene wagons in brand, waardoor een groot aantal passagiers gedood of ge wond werd. Ónder hen bevonden zich 70 zeecadetten. van wie er 33 zwaar ge wond zijnde overige 37 zouden zijn omgekomen. Te Washington wordt verklaard, dat een bezoek van den Poolschen premier Mikolajczyk in de tweede helft van Januari met zekerheid is te verwachten. Hij ze met Roosevelt en Huil bespre kingen voeren inzake een toenadering tusschen Polen en de Sovjet-Unie. De Londensche verzekeringsmaat schappijen hebben de toeslagpremie voor het oorlogsrisico in overslaghavens van het Westelijk halfrond verlaagd met 50 procent. Tot opvolger van generaal Mont gomery als opperbevelhebber van het 8ste Britsche leger is aangewezen gene raal Sir Oliver Leeth. commandant van het 30e corps. Hij is een der jongste be velhebbers van het Britsche leger. Duff Cooper, de nieuwe Britsche vertegenwoordiger bij het dissidenten comité. is te Algiers aangekomen, even als de Canadeesche vertegenwoordiger, luitènant-kolonel Fannier. In den Boelgaarschen diplómatieken dienst hebben mutaties plaats gehad; o.a. is de voormalige minister van Buiten- landsche Zaken Sawa Kirof benoemd tot gezant te Vichy. stedelijk gebied van Kiel en op plaatsen in West-Duitschland en de bezette Weste lijke gebieden zijn in verbitterde luchtge vechten. volgens tot dusver ontvangen be richten, 81 vijandelijke vliegtuigen, waar van 63 viermotorige bommenwerpers neer geschoten. In den afgeloopen nacht heeft het Brit sche luchtwapen bij een terreuraanval op Stettin volgens nog niet volledige berich ten bovendien 16 viermotorige bommen werpers verloren. In de woonwijken der aangevallen stad ontstond voor een deel zware schade. De Britsch-Amerikaansche ferreurvlie- gers hebben hun aanvallen de laatste 24 uur geboet met het verlies van 97 vlieg tuigen. waarvan 79 viermotorige bommen, werpers. Verwacht kan worden, dat nog meer zwaar beschadigde vliegtuigen op de vlucht terug verloren zijn gegaan. In dienzelfden tijd verloor het Duitsche luchtwapen 20 jagers. zeer kort front, bij Propoisk, ten Westen van Kritsjef en Zuiden van Mogilef, waarvan Duitsche Weermachtbericht dag sprake is. zóó te verklaren. Intusschen heeft de Duitsche luchtver kenning waargenomen, dat het Sovjet leger, kennelijk met offensieve bedoelin gen, menschen en materiaal concentreert, zoowel aan den Noordelijken als den Oostelijken toegang van de Krim, n.l. bij Kertsj en Perekop. De Nederlandsche Spoorwegen zijn er toe overgegaan op verschillende trajecten conductrices in dienst te stellen. Een der treinconductrices geeft den wagenbestuurder het sein, dat „allés klaar is” voor het vertrek. (C.N.F. Kuiper.) Morgen zijn van 8.3016.30 aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden (Groot Hertoginnelaan en voor het bijkantoor Loosduinen, Alida. straat 1) de letters Ket t.m. Kuo. Bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 9—16 uur de letters L tm. Mol. Bijkantoor Benoordenhout (van Nijen- rodestraat 16) van 915.30' uur de letters Him t.m. Kam. P. C. van Brouwershaven. vrouw van G. J. A. Storm. 24 j. T. N. van Eijk. man van W C. van der Zon, 70 j. H. Evekink, man van H. Hendrikse. 82 j. E. C. T, Erkelend, ongeh. vrouw, 45 j. Y. D. Kocare. dochter, 5 j. In verband met deze geheel veranderde omstandigheden hebben de Sovjets hun strategie eveneens geheel gewijzigd. De tactiek van de breed opgezette frontale aanvallen hebben zij laten varen, om op een zoo kort mogelijk front met een waarlijk verpletterende overmacht aan menschen en materiaal te trachten het Duitsche defensieve systeem binnen te dringen. In verblindend tempo volgen deze aanvallen, die eigenlijk meer het karakter hebben van overvallen. ?lkander in verschillende sectoren op. Voorts spreiden zij in hun tactiek een beweeg lijkheid ten toon, welke in scherpe tegen stelling is met hun oorspronkelijk me chanische en van elk initiatief gespeende oorlogvoering. In Duitsche militaire kringen hoort men, dat niet alleen het opperbevel van het roode leger, waarovér in Duitschland sinds 1942 eigenlijk steêds met een zekere waardeering gesproken werd, maar ook het korps frontofficieren, voor en na de zwakste plek in de strijdmacht van de Sovjets, in den loop der laatste jaren heel wat heeft geleerd. Uiteraard volgt mên te Berlijn met groote spanning den strijd in den sector Kief, waarvan men te verstaan geeft, dat hij eventueel beslissend zou kunnen zijn voor het verdere verloop van de opera ties, welke uit het Sovjet-winteroffensief voortvloeien. De beperkte ruimte waarop dit zwaartepunt zich heeft geconcentreerd, dwong de Sovjets tot een geweldige op- eenhooping van strijdkrachten, tanks, ar tillerie en infanterie, die zij, zonder zich ook door de zwaarste verliezen te laten afschrikken, in het veld jagen. Het is geen wonder, dat de Duitsche strijdkrachten, die zoowel wat menschen als materiaal betreft, verreweg in de minderheid zijn, geregeld tactisch moeten uitwijken, met het gevolg, dat het roode leger ook bij dit offensief weer bogen kan op aanvankelijk succes, waarvan bevoegde Duitsche militaire kringen zeggen, dat men geen enkele aanleiding heeft om ze ontkennen. De Sovjets zijn vrij diep in de Duitsche stellingen doorgedrongen, wat de verkla ring vormt van het feit, dat de situatie plaatselijk ernstig wordt genoemd Kri tiek zou deze situatie echter pas worden, wanneer de Duitsche Weermacht er niet in zou slagen om de stoomwals op te van gen en ten slotte door tegenaanvallen terug te dringen. Voorloopig komt het er echter slechts op aan den aanstormen den Sovjets zooveel mogelijk verliezen toe te voegen, het Duitsche front, ook al zou de deuk, die daarin is gestooten nog die per worden, intact te houden en verder af te wachten, dat de stootkracht van het roode leger vanzelf vermindert. Vanmiddag te omstreeks 12 uur is het 8-jarige jongetje A. L.. wonende in de van Östadestraat. dat in deze straat op een vrachtauto was geklommen, hiervan afgevallen en bij het achteruit rijden van de auto hieronder geraakt. Het knaapje kreeg een schedelbasisfractuur en werd op slag gedood. Het stoffelijke overschot werd overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Dezer dagen heeft generaal-veldmaar- schalk Rommel met zijn naaste mede werkers een vrij langdurig bezoek ge bracht aan Nederland. In den loop van zijn inspectietochten heeft de maarschalk sectoren van de kustverdediging en be langrijke verdedigingsinstallaties in het achterwaartsche gebied gecontroleerd. Oplossingen der raadsels: 1. Bommel, Dommel, Hommel. Rommel Trommel, Schommel. 2. Muziek- of fietssleutel. 3. De Kerstvacantievreugde is bijna voorbij. Nieuwe raadsels: 1. Ik ben een draad doch niet om mee te naaien. Ook niet geschikt voor 't vangen van de haaien, 'k Ben niet van ijzer, hennep noch van vlas; Zeg, kun je raden, wie die draad wel was? 2 Wat is met vele oogen blind? 3. Ik dien voor soep en slappe kost en als je mij omkeert doe ik niet anders. „Weetgraag” en „Krulneus” mogen Woensdagmiddag na 3 uur een prijsje aan één der loketten van ons Bureau komen afhalen. De prijswinnaars van den teeken- wedstrijd staan op de lijst. De uitslagen van de 3e ronde het tournooi te Santpoort luiden: Eeregroep A: Vlagsma—Cortlever 10, KoomenWolthuis 01, v. Scheltinga— Kramer jv d. Tolv. Steenis 10. Eeregroep B: RooseBeen afgebr., Visser Henneberke 01, Mulder van Leens Dijkstra—Leembruggen 10, v. d. Berg— Croes 10. Groepleiders zijn v. Scheltin ga en v. d. Berg, elk met 2j pnt Schermen: Zondag a.s. wopdt te 10 uur v.m. een wedstrijd op degm (electrisch) gehouden in zaal Ter Weer alhier. Op 16 dezer wordt te Utrecht de eindwedstrijd der competitie gehouden. Twee Jeugdige daders gearresteerd Reeds thans heeft de recherche de moordenaars kunnen arresteeren van de 71-jarige mevrouw N. van Campen, die Maandagavond in haar woning aan de Steinlaan te Hilversum dood werd ge vonden. De daders, twee jeugdige Hil versummers, 22 en 23 jaar oud, zijn gis teravond laat in hun woning gearres teerd en hebben spoedig een volledige bekentenis afgelegd. Zij bekenden den moord te hebben gepleegd, met roof als oogmerk. Het onderzoek leidde in de richting der thans gearresteerden, die bij de dame op bezoek bleken te zijn geweest. Met een zandzakje heeft een van hen de vrouw bewusteloos geslagen; de ander maakte met eenige slagen met een looden buis een eind aan haar leven. De buit bestond uit enkele tientallen guldens, twee horloges en een kettinkje met han gertje. De daders hadden een introductie bij de oude dame, doordat een van hen een familielid was van een kennis van het slachtoffer. Op bedrijfsappèls in den Rijksgouw DanzigWestpruisen hebben sprekers van de nationaal-socialistische partij, onder wie S.A.-Standartenführer prins zu Schaumburg-Lippe. levendig toege- juicht ook door buitenlandsche arbeiders, gesproken over de kernvraagstukken van dezen grooten wereldhistorischen beslis- singsstrijd. Zij zeiden o.m.: De Europee- sche volken staan op een kruispunt Men mag staan tegenover Duitschland zooals men wil. Men zal echter moeten toe geven. dat het nationaal-socialisme in korten tijd voor het Duitsche volk en in het bijzonder voor den Duitschen arbei der sociale daden heeft volbracht, waar over de staatslieden in de vijandelijke landen alleen maar kletsen. Deze oorlog zal de sociale revolutie in Europa helpen verwezenlijken. In tegenstelling tot alle beloften van de vijanden, brengen zij overal, waar zij komen, den werkenden mensch alleen maar bloedige onderdruk king, uitplundering en uitbuiting. De vrijheid en de sociale rechtvaardigheid staan op het spel. Juda is de vijand van het Europeesche continent. Wat is ech ter sterker dan goud Dat zijn de har ten der arbeiders, die voor Duitschland kloppen, als den wegbereider van een nieuw vrij sociaal Europa. Aan de appèls namen Fransche, Bel gische. Nederlandsche, Noorsche. Wit- Roetheensche en Oekrainische arbeiders deel. De redevoeringen werden in de taal van de verschillende nationaliteiten uit gesproken. Gisterochtend vlogen krachtige forma ties Amerikaansche bommenwerpers het Noord-Duitsche kustgebied binnen, zoo verneemt het D.N.B. en ondernamen we derom een zwaren terreuraanval óp hét stedelijk gebied van Kiel. Kléinere for maties vielen tegelijkertijd plaatsen in West-Duitschland aan, vooral de stad Düsseldorf. De aanvallen vonden zooals gebruikelijk van zeer groote hoogte af boven een dicht aaneengesloten wolken dek plaats. De strijdkrachten van de Duit sche luchtverdediging vielen de Ameri kaansche bommenwerpers aan en brach ten hun aanzienlijke verliezen toe. Ook de bezette gebieden in het Westen werden door Britsch-Amerikaansche bommenwerpers in den loop van gisteren aangevallen. De Duitsche luchtafweer had hier zeer veel succes en schoot 16 viermotorige bommenwerpers van het type Boeing B. 17 en 7 Amerikaansche jagers boven Frankrijk alleen neer. Het zicht was goed en de hemel vrijwel zon der wolken. Het aantal door de krachtige formaties jachtvliegtuigen en jachtkrui- sers tezamen met de batterijen luchtdoel- artillerie dien dag boven het Rijksgebied én de bezette gebieden in het Westen neergeschoten vliegtuigen staat nog niet definitief vast, daar nog steeds berichten over successen binnenkomen. Thans staat echter rèeds vast, dat meer dan 50 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen, waar van minstens viervijfde viermotorige bom menwerpers, vernietigd wérden. In enkele uren verloor de vijand aldus meer dan 400 man vliegend personeel. In tegensteL ling daarmede zijn de Duitsche verliezen opmerkelijk gering Ofi meldt, dat EngelschAmerikaan sche bommenwerpers gisterochtend aan de monding van de Gironde een dorp hebben gebombardeerd. Men telde 16 dóodén en 35 gewonden. Uit Agram meldt het D.N.B,: Bij een vergeefschen aanval op de West-Bosnische stad Banja Luka hebben de communisti sche bandieten van Tito rond 200 ge vangenen en enkele honderden dooden verloren. Bij deze poging van Tito om Banja Luka, dat hij de toekomstige hoofd, stad van Kroatië wil maken, stormen derhand te veroveren, betrof het een prestigekwestie der benden, nu zÜ in de afgeloopen weken zware slagen hebben moeten incasseeren van de troepen die Tito’s z.g. keurtroepen in de pan hebben gehakt. De bolsjewieken hadden op be vel, zooals uit de buitgemaakte stukken blijkt, in overeenstemming met de Geal lieerde plannen, besloten Banja Luka te veroveren. Hun poging is volkomen mis lukt, waardoor opnieuw bewezen werd, dat evenals voorheen elke poging der benden om strijd te voeren tegen de Duitsche troepen in het Zuidoosten fever- geefsch is. De blamage van Tito is des te grooter, daar de mislukte aanval op Banja Luka in een agitatorisch offensief op grootscheepsche wijze was aangekon- digd. Tito’s „vrijheidszender” en de En gelsche radio, alsmede communistische pamfletten hebben verkondigd, dat in Banja Luka zeer zware straatgevechten aan den gang waren, in verloop waarvan de ontwikkeling een ..beteekenisvolle’’ Duitsche nederlaag te zien gaf. Het feit, dat in den kortst mogelijken tijd de naar Banja Luka opgerukte benden met de zwaarste verliezen werden verslagen, be wijst de onwaarheid van den communis- tisch-Geallieerden propaganda-veldtocht. Daarbij komt nog, dat de slechts geringe Duitsche verliezen in geen verhouding staan tot het aantal gevangenen en ge sneuvelden der benden. Zoodoende is dus deze aanval van Tito, die blijkbaar al leen ondernomen is om de zware neder laag der benden te verdoezelen, tot een PAARDEN STRAFMAATREGEL: In het Off. Bulle tin van het Centraal Bestuur voor het Draf- en Renwezen lezen wij, dat de rij vergunning van J. L. Oltshoorn is inge trokken tot 1 Juli, terwijl het paard David O tot dien datum is gedisqualifi- ceerd Zij kreeg een hersenschudding schaafwonden in gezicht en een beenen. De vrouw is opgenomen ziekenhuis aan den Zuidwal INLICHTINGEN GEVRAAGD: Op Maan dag 3 Januari j.l. te ongeveer 8.25 uur werd op het Stationsplein bij het instap pen in lijn 8. een voetganger gewond In verband hiermede verzoekt de comman dant van den verkeersdienst hun die hiervan getuigen waren, zich voor het geven van inlichtingen te melden aan zijn bureau Alexanderplein 15a. Resumeerende onthoudt men zich in bevoegde Duitsche kringen nog steeds van elke voorspelling, omdat het daar voor nog te vroeg is. De Duitsche tactiek is er uitsluitend op gericht den bolsje- wistischen opmarsch tot staan te brengen. Of dit frontaal zal gebeuren of door tegenaanvallen op de flank, zal slechts de toekomst leeren Tot dusver verliepen de Sovjet-offensieven steeds zóó, dat zij in het eerste begin ten koste van ontzag lijke offers aan menschen en materiaal een diepe wig in de Duitsche stellingen wisten te drijven. Na eenigen tijd ebde de stootkracht echter af, tot een door braak kwam het niet en hét Sovjet- opperbevel begon er zich, door het vor men van verschillende zwaartepunten, toe te beperken het Duitsche front fron taal achteruit te dringen. Het is ongetwij feld nog te vroeg het offensief op een 100 km 40 km ten in het van Woens- De Australische minister van Defen sie, Forde, heeft bekend gemaakt, dat de Australische verliezen sinds het be gin van den oorlog in totaal bedragen 55.890 man. onder wie 3152 officieren. Dit aantal omvat de manschappen, die aan het front gewond zijn geraakt ver mist worden, gesneuveld zijn of die aan verwondingen of door andere oorzaken gestorven zijn. BEVALLEN: M. Petri geb Buitendijk, d. A A. H. van Baardwijk geb. Kar- reman. z. S. E. van Valkenburg geb. van Vogelpoel, z. J. W van Dongen geb. de Hek. d. A. F. M. van Es van C^nkelenberghe geb. Ploegman, z. A. M. P. Laanen geb. Blonk, d J J. Hekking geb. van Houtert, z G. W. M. Cornelissen geb. van Boheemen, z. J. Jongejan geb. Verheij, d J. Rog geb Bal. d. A. Doove geb. Jillissen, z. A. J. Plesman geb Hoogstraten z. M. Visser geb. Prins, z A. Kreu- ninger geb. de Ruijter. d. J. Haaring van der Sluijs geb. - M. van Veen geb M. C. Bunnig geb Wieringen. z. G. H. Jansen geb. Nij- huis. z A Bloot geb. Verheggen, z A. Brederoo geb. Ósnabrug, z. M Wa terreus geb. Sommeling, z. A. L. van der Togt geb. Kleingeld, d. W. Bos geb. Gout, z OVERLEDEN: G. J. M. van de Siepkamp ongehuwde vrouw, 76 j. J. D. Hansler, weduwnaar van M. H. Hesselaar, 87 j. J. G. van Florestein. ongehuwde man. 61 j. B. C. Ruedisulj. weduwe van A. I. Bosschaart, 82 j. B. G. van Stijn, man van J S. van Pinxteren. 76 j. T A. Buis, dochter, 18 maanden. C. H We ber. weduwe van J. Rotteveel. 71 j. M. M Keuzenkamp, ongehuwde vrouw, 84 j. T. L. van der Bijl, oom, 1 maand. M Hoogenraad. vrouw van W. J. van der Hoeven, 67 j. N. L. de Groot, man van T. C. Cenin. 60 j. A, C. Tetteroo. doch ter. 21 maanden. A. W. Bosch, weduwe van J. K. Jacobs, 87 j. C. de Roode, weduwnaar van G. Hollander. 64 j H. J. M. Ruvenkamp, vrouw van C. W. J. Breijer 59 j. M. J. Dalmaijer, weduwe van W. J. G duiker, 76 j. M. J. M Krij. ger dochter i. C. L. Batens, man van F. van Bee, 75 j. J. M. Goeppinger, ongehuwde vrouw, 87 j. J. G. Sonjee, ongehuwde vrouw. 65 j. vrouw RADIOPROGRAMMA'S Vrijdag 7 Jan. H i 1 v. I. 414.4 m. 6 45 Gr.muz. 7.BNO. 7.10 Gymn 7.15 Gr muz. 7 40 Sport. 7 50 Progr overz. 8.BNO. 8.10 Gr.muz (8 458 50 Voor de vrouw) 9.45 Godsd. uitz. 1015 Ork. Keth 11Voor kleuters. 11.30 Zang. 12.Alm. 12 15 Ork. v. Krevelen. 12.45 BNO. 13.Land en volk brengt13.05 Ork Malando. 13 45 Voor de vrouw. 15— Godsd. uitz. 15.30 Cello. 16 Film- progr. 16.45 BNO 17.Operette 18.—* De Jordaner vertelt. 18.05 Sted. Ork. v. Maastricht. 18 45 Wat doet de directie van den landbouw. 18.55 Spiegel v. d. dag. 19. BNO (Van 19.15 radio-centralen). 19.15 Gr.muz. 19.45 De sociale voorman. 20. Allemansgading. 22— BNO. 22.15 24.Gr.muz. Hilv. II. 17 Ork. Glahé. 17.30 Ork. Willebrandts. 18.Zweedsch progr. 19 BNO. 19.15 Voor kleuters 19.20 Verkorte opera „Don Pasquale”. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen NAF. 20.45 Concert. 21.45 Wijding. 22.BNO. Zaterdag 8 Jan. Hilv. I 414.4 rn. 645 Gr.muz. 7 BNO. 7.10 Gymn 7 15 Gr muz. 7.40 Sport. 7.50 Progr. overz. 8— BNO 8.10 Gr.muz. (8.45—8.50 Voor de vrouw) 9.45 Godsd uitz. 10.Ork. Ripken. 10.45 Voor de jeugd. 11.Gev. progr. 12.Alm. 12.15 Órk. v. Dijk 12.45 BNO. 13.Land en volk brengt13 05 Melodisten (13.30—13 40 Wekelijksche wandeling) 14.— Rott. Philh Ork. 15. Cabaret 16.45 BNO. 17.Voor Ned zee lieden. 17 20 Aansluiting met17 50 Orgel. 18 BNO. 18.10 Ork. Bandi Ba logh 18.45 Hier W A. 18 55 Spiegel v d. dag 19.— BNO. (Van 19.15 radiocentra- len) 19.15 Marschen. 19.30 Luisterspel. 20. Fam. Luistergraag. 22BNO. 22 15 24.Gr.muz. Hilv. II. 14 - Ork. Gaden. 15.— Voor de jeugd. 15.30 Kwintetten. 17.Dansork. Berking. concert 18.Verkorte operette „Der Graf von Luxemburg”. 19BNO 19 15 Voor kleuters. 19.20 Ork. 20 Gitaar. 20 15 Boeken van inzicht 20.30 Dansmuz. 21. BerliozChopin. 21 45 Wijding. 22— BNO De 47-jarige voetgang- ster H. C. B. uit de Jac. v, d. Doesstraat kwam op den Prinsessewal te vallen en brak den linkerarm. Zij werd overge bracht naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde. Op den hoek van de Conradkade en de Chasséstraat liep de 27-jarige mej, J C. v. d. B uit de Sirtemastraat. die doof is. tegen een tramwagen van lijn 11 en der in het Ondanks herhaalde aan werd hieraan niet voldaan, ambtenaren van den centralen dienst den geheelen oogst in beslag namen en op kosten van den landbouwer hebben gedorscht Dat deze maatregel alleszins gerechtvaardigd was. bleek nog te duidelijker, nadat bij een intensieve bedrijfscontróle kwam vast te staan, dat op het bedrijf reeds meer malen producten van den oogst fraudu leus waren gedorscht. Bovendien kwam aan het licht, dat vier varkens en 20 kippen onrechtmatig werden gehouden. De dieren zijn in beslag genomen, terwijl voor alle geconstateerde overtredingen proces-verbaal is aangezegd. COMPLOT VAN CLANDESTIENE SLACHTERS: Dóór de aangifte van dief stal van een schaap, is de marechaussee te Middelburg een complot van clandes tiene slachters en hun handlangers op het spoor gekomen, in verband waarmede in talrijke plaatsen in de provincie Zeeland arrestaties zijn verricht. Onder de gear resteerden bevindt zich ook een jonge man uit den Haag. ZOETSTOFZWENOEL ACHTERHAALD: Ruim 90.000 doosjes zoetstoftabletten, die in Rotterdam bij een importonderneming gereed lagen om voor zeer hooge prijzen den weg in den zwarten handel te vinden zijn door opsporingsambtenaren van de Prijsbeheersching in beslag genomen. De importonderneming. waartegen pro ces-verbaal is opgemaakt, had sinds Aug. van verleden jaar reeds op dit artikel 80.000 zwarte winst gemaakt. De inspec teur voor de prijsbeheersching zal zoowel deze onderneming als de talrijke koopers vervolgen. D. DE BOER OVERLEDEN: Op 51-jart gen leeftijd is te Hilversum overleden de heer D. de Boer gezagvoerder van den Rotferdamschen Lloyd Dienst meldt uit sobere bewoor ding i van het Duitsche Weermachtbe richt duidelijk genoeg den pijnlijken ernst van den strijd aan het Oostfront laten doorklinken, zal men vooral bij oppervlakkige lezing toch misschien tot de foutieve opvatting kunnen komen, dat het huidige winteroffensief niet ver geleken kan worden met het vooraf gaande zomeroffensief, dat van 5 Juli tot half November 1943, of met het vo rige winteroffensief, dat van 19 Novem ber 1942 tot 31 Maart 1943 woedde. De oorzaak van deze begrijpelijke ver gissing ligt voor de hand. Het huidige offensief van het roode leger mist om het zoo uit te drukken het spectacu laire der beide vorige groote Sovjet- offensieven. Toen waren er ook zwaarte punten, maar desondanks liep het roode leger storm tegen een Duitsch front van aanvankelijk 2000, later van circa 1400 k.m. Thans speelt de strijd zich af ten minste wanneer men de plaatselijke gevechtshandelingen buiten beschouwing laat, waarvan men de beteekenis niet te laag moet aanslaan op een front van minder dan 350 k.m. In den winter van 19421943 en in den zomer en in den herfst van 1943 voerde generaal von Manstein de elastische ver dediging. Op den triomftocht van 1941 1942, die de Duitsche Weermacht op sommige punten meer dan 2000 k.m van haar uitgangsbasis zag oprukken, volgde de systematische verlegging van het front, in het kader waarvan het van Stalingrad 1300 k.m. naar het Westen verschoof. Thans heeft von Manstein echter het gebied bereikt, waar zijn ach terwaartsche verbindingen zoo kort zijn, dat het probleem der bevoorrading zijn precaire karakter heeft verloren Hij heeft in de étappes belangrijke reserves vrijgemaakt, die thans frontdiensten kunnen verrichten. Hij heeft zijn be schikbare divisies kunnen concentreeren en definitief afstand gedaan van het systeem der elastische verdediging, om elke duimbreed grond te verdedigen. Verandering van tactiek GEHEELE OOGST IN BESLAG GE NOMEN Aan een in Noord-Brabant wonenden landbouwer was, in verband met het feit, dat deze persoon als deel nemer aan de verzorging van de voedsel voorziening een slechte reputatie geniet, de verplichting opgelegd zijn geheelen oogst 1943 af te dorschen onder perma nent toezicht. Ondanks herhaalde maning waarna contröle RESIDENTIE-ORKESTVoor het vijfde volksconcert der Serie C onder leiding van Yvon Baarspul was een programma gekozen, dat aan het volledig bezette or kest alleen Wagenaars ouverture „Cyrano de Bergerac” ter vertolking overliet. De overige werken: de zevendeelige tweede Suite in b kl t. voor strijkorkest en flui ten zes in getale van J. S Bach, diens solo-cantate „Non sa che sia dolore” voor sopraan, strijkorkest en obligaat fluit en Mozarts concert voor fluit in G gr. t. K.V. 313 werden met kleine bezet ting uitgevoerd. In de cantate zong An kie van Wiekevoort Crommelin de so- praan-soli, terwijl Jan Prins de obligaat- fluitpartij blies. In Mozarts concert con centreerde laatstgenoemde solist nog sterker de aandacht op zijn virtuoos, in zonderheid wat de uitvoering der ca densen betreft, meesterlijk spel, dat bovendien door klankschoonheid, muzi kale distinctie en stijlzuiverheid uitblonk, eigenschappen, die m.m. ook den zang van de vocale soliste hebben gekenmerkt, die haar soli vocaal-technisch geache veerd, fraai van loonvorming en zeer welluidend heeft gezongen. Het orkest fungeerde, afgezien van kleine ongelijk heden. als instrumentaal steunend ele ment met de aan het ensemble eigen rou tine en volgzaamheid Ook de uitvoering van Bachs suite had een stijlzuiver cachet en onderscheidde zich door klankschoon heid. Wagenaars ouverture vormde een pakkend en virtuoos besluit van den avond onder Baarspuls meesleepende aan voering. Een vrijwel geheel bezet huis heeft leider, orkest en inzonderheid den beiden solisten met geestdriftig applaus dank gezegd. Laatstgenoemden werden tevens met bloemgeschenken gehuldigd. Mr A. J. F. J Jung ROLZAALBIJEENKOMST: In het kader der kultureele rolzaalbijeenkomsten, ge organiseerd door het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, zal op Zon dag 9 Januari a.s. te 11 uur precies een concert gegeven worden. Cor de Groot speelt werken van Beethoven (Sonate Pathétique), Badings (Sonale no. 2), Or- thel, Voormolen, de Groot en Chopin (Nocturne in Cis Mol. Scherzo in Bes Mol). De ingang voor de Rolzaal is op het Binnenhof, tegenover het departement van Waterstaat. De toegang is vrij voor belangstellenden. In de pauze bestaat de gelegenheid een kleine expositie van door het departement aangekochte schil derijen te bezichtigen in de boven de Rolzaal gele"on Weeskamer geb. Huis. d. K van der Velde, d. - Friedrich, d. J Jasperse. d. M. Th. Straathof geb van VRIJDAG 7 JANUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„Zonsverduistering”. 15 45 en 19 30 u. Princessa-Schouw- burg. „Hamlet” 18.45 u. Geb. v. K. en W. Bokswedstrijden 19 u Pulchrl Studio. Piano-avond Max Prick van Wely. 19.30 u. Scala. „Strijkstertje” 19.30 u.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1