DE NIEUWE BONNEN 1944. van De problemen van Zware wisselvallige gevechten ter weerszijden van Berditsjef den luchtoorlog Vrijdag 7 Januari. No. 18687. BINNENLAND Bonnenlijst STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN Artikel van dr. Göbbels volvette of 40 plus kaas Inlevering groentebon 4 Uitreiking distributiebescheiden Eisenhower’s hoofdkwartier in Londen Duitsche tegenaanval ten Noorden Uitreiking van levensmiddelen kaarten der 2e periode 1944 Voor Rijks-Duitschers in Kreis Gross Den Haag 5 Schepen uit Britsch convooi en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht De inspectiereis van veld maarschalk Rommel i J FAILLISSEMENTEN Havermout en Winterhulpcollecte op 8 en 10 Jan. BURGERLIJKE STAND Verhoogd rantsoen vervangings middelen Verzending van levensmiddelen pakketten VERDUISTEREN Van 16.45 uur tot 8.45 uur Maan: 7 Jan. onder 5.46 u„ op 14.47 u.; 8 Jan. onder 6.48 u„ op 15,27 u. 10 Jan. V.M De ondergang van de „Scharnhorst Zing en deel Uw geluk” Het winteroffensief van de bolsjewieken van Kirowograd De schending van de Zweedsche neutraliteit -F COURANT HAAGSCHE DUITSCH WEERM ACHTBERICHT op rants. Boter R01 van z. Het eene scnoi tu uei armere wordt door het infanteriegeschut op de aan vallende bolsjewieken gelost. (P.K. Friedmann-H.H.-St.) moeite geven waardig succes dat in en hebben wederom U 1 i 2 1 J. van - J. van ge- bij Kaïmar be- (125 voor de periode van 9 Jan. t.m. 22 Jan, 4 1 1 1 uitvoering het spel Gerris de serieus zeer rants, rants, rants, rants. 250 gram 250 gram 250 gram Zonder speo. vergunning: maar met de benoodigde punten: kousenbon N van de kaarten V 115 en V 215. 3/4A Brood 3/4B Brood 3/4 Beschuit 16/17 Algem. 15 Algemeen D6 Reserve E6 Reserve 3 A Boter 3B Boter 14 Algemeen 3/4 Melk 3/4 Taptemelk 3/4A Vleesch 3/4B Vleesch 3/4 Aardapp. 03/04 Toeslag 13 Algemeen 12 Algemeen 11 Agemeen 3 Versnaper. 1 Versnaper. 03/04 Tabak Bijz. rants.: B7, 07. D7. E7 Reserve Zooals wij reeds gemeld hebben, wordt op 8 en 10 Januari (Zaterdag en Maan dag aanstaande) een collecte gehouden door Winterhulp Nederland. Het motto van deze collecte is „Zing en deel uw geluk". Teneinde dit tot uitdrukking te brengen, worden er door de collectanten geen speldjes aangeboden, maar kleine bundels met bekende Nederlandsche lie deren. Er zijn zes verschillende liederen bundels. n.l. twee met volksliederen, een met minneliederen, een met kinderliederen een met drink- en schertsliederen en een met jeugdliederen. De bundels zijn van klein formaat en aardig uitgevoerd. Win terhulp bezit er een groot aantal van, zoo. dat tienduizenden een of meer bundels in hun bezit kunnen krijgen. Daarvoor is echter noodig, dat velen zich opgeven als collectant(e) bij de buurtschapshoofden, kantoren van Winterhulp en. op de dagen der collecte in de Oude Raadzaal van het Stadhuis Winterhulp ..Nederland’ zooals ze Maandag bij de collecte Een bus van 1 met enkele zangbundeltjes. morgen en F*- zullen worden aangeboden. (C.N.F -J. Zeylemaker) Opgeheven de faillissementen van J. W. van Schagen Dzn.. te Rijnsaterwoude no. 92 en van G. Gerritsen, koopman, Z. Oost-Binnensingel IE. alhier. JUBILEA: De heer L. v. Beek herdenkt op 16 Jan. het feit, dat hij 25 jaar werk zaam is als behanger en stoffeerder aan het Gem. Ziekenhuis. Op 6 Jan. her dacht de heer Q. Snoek, chef van het filiaal der Fa. van Es ,.De Betere Kruide, nier”, Vlamingstraat 13, alhier, den dag. waarop hij voor 25 jaar aldaar in dienst trad. Hij werd allereerst gecomplimen teerd door den heer J. v. Es, die hem een cadeau onder couvert overhandigde. Mej. E. Stemerding voerde het woord namens het personeel van het filiaal Vlaming straat en mej. J. Kruyssen bracht de ge- lukwenschen over van de overige filialen. Beiden deden hun woorden vergezeld gaan van een cadeau. Nadat nog door di verse personen het woord was gevoerd, heeft de jubilaris allen dank gezegd. Met een toepasselijk woord heeft de di recteur van den Gemeentelijken Reini gingsdienst namens den burgemeester aan den werkman J. van Wasbeek de gebrui kelijke eervolle vermelding en gratifica tie wegens 25-iarieen diensttijd ter hand gesteld Morgen zijn van 8.3012 30 aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden (Groot Hertoginnelaan en voor het bijkantoor Loosduinen Alida. traat 1) de letters Kup t.m. Lev Bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 912 uur de letters Mom t.m. Nes. Bijkantoor Benoordenhout (van Nijen- rodestraat 16) van 912 uur de letters Kan t.m. Kum. Op Vrijdag 7 Januari 1944 wordt een aanvang gemaakt met de uitgifte van de levensmiddelenkaarten der 2e periode. Een ieder is verplicht op den dag te komen, welke op het inlegvel is afgestem peld. Het bureau Sophialaan la is ge opend op alle werkdagen van 812 uur en van 25 uur. Zaterdags van 812 uur, Wassenaar zal de uitgifte plaats vinden op Woensdag 19 Januari a.s. van 35 uur in het Ortsgrup- penhaus van Oldenbarneveldweg 30 te Wassenaar. Voor de Ortsgruppe Voorburg op Don derdag 20 Januari a.s. van 3—6 uur in het Ortsgruppenhaus Adm de Ruyterlaan 520 te Voorburg. Voor de Ortsgruppe Delft op Vrijdag 21 Januari a.s. van 35 uur in het Ortsgruppenhaus 43 te Delft. Br. of Geb. Br. of Geb. Br. Geb Bes Br., Geb BI. Haverm Gort Rijst of Gort Rundvet of Margarine Margarine 40 4. of Vol vette Kaas Melk Taptemelk Vleesch Vleesch Aardapp. Aardapp. Suiker Jam Verv. midd. Chocolade Suikerw. Sig.. Tabak of Cigar. HET TWEEDE WINTERHULPCONCERT. Ten bate van de Winterhulp Nederland heeft de Nederl. Volksdienst een aan tal uitvoeringen georganiseerd, welke op Zaterdag 16 Januari a.s. met een tweede concert in den Dierentuin zullen worden voortgezet De Nederl Volksdienst heeft met deze uitvoeringen niet in de eerste plaats een zoo groot mogelijke opbrengst beoogd, hoewel hij vanzelfsprekend de baten in de toekomst zal trachten op te voeren, doch heeft hiermede als sociale instelling iets voor het geheele volk wil len zijn. In verband daarmede heeft het komende tweede concert een zeer bijzon der karakter gekregen, dat door mr Harm Smedes. onder wiens leiding deze ■I uitvoering zal staan, op uitnoodiging van de Stedelijke Afdeeling van den Nederl. Volksdienst één dezer dagen voor leden van de pers werd toegelicht. Mr Harm Smedes wil aan het komende concert een instructieve waarde en een vernieuwend karakter geven. Een symphonie-orkest en Boyd Bachman en zijn orkest zullen op dezen avond namelijk een eerlijken „strijd” aanbinden en onbevooroordeeld de waarden van wederzij dsche rhythmi- sche- en instrumentale mogelijkheden be. lichten. Daartoe zal het symphonie-orkest b.v. de „Fledermaus-ouverture" en de „Kaiser-walzer” van Strauss ten gehoore brengen, waartegenover Boyd Bachman en de zijnen feen moderne ouverture en wals zullen plaatsen. Met een „TSnzeri- sche Suite” van Künecke als volkomen symphonisch gebouwde compositie hoopt mr. Harm Smedes voorts aan te tooner. tot welk een voortreffelijk modern effect de invloed van de negermuziek in de symphonische schrijfwijze en instrumen tatie heeft geleid. Helaas is. ondanks de door den Omroep uitgeschreven prijsvra gen de literatuur van dergelijke amuse mentskunst, in verband met het afzet gebied der componisten zeer klein ge bleven. Doch mr. Harm Smedes hoopt de tegenstellingen voldoende te kunnen be lichten, opdat deze avond eenzelfde, doorslaand succes zal oogsten als het con cert van dergelijk karakter, dat 2 jaar ge leden onder zijn leiding in de Rivièra- hall te Rotterdam plaats vond. De kaar ten zullen verkrijgbaar zijn in het kan toor Prinsestraat 57, aan de bijkantoren en voor zoover voorradig ’s middags 16 Januari a.s. aan de zaal van den Dieren, tuin. Volgens de ..Evening Standard” zal het hoofdkwartier van generaal Eisenhower in Londen worden gevestigd. Eisenhower zal. aldus inlichtingen van militaire per soonlijkheden, een groot gedeelte van zijn Afrikaansche hoofdkwartier mede nemen. Men weet momenteel niet waar de generaal verblijf houdt, dit schijnt opzettelijk te worden verzwegen. Generaal Montgomery die chef is ge worden van de Britsche invasietroepen, bevindt zich voor een kort verlof „elders in Engeland”, aldus de regeeringsmede- deeling van gistermiddag GROENTEHANDELAAR DOOR PRIJS- BEHEERSCHING ZEER FORSCH AAN- GEPAKT: Onlangs moet zich voor den inspecteur voor de prijsbeheersching een zeer vermogend man verantwoorden. Het was de vroegere veehouder, sinds begin 1942 groententeler, J. Buren uit Zuid- en Noord-Schermer. C. 12, eigenaar van o.a. twee groenten- en fruitzaken en een dro gisterij in Amsterdam en van een bak kerij in den Haag. Alle door hemzelf ge teelde groenten bracht hij rechtstreeks naar zijn eigen zaken om deze daar te gen abnormaal hooge prijzen te doen ver. koopen. De inspecteur voor de prijsbe heersching sloot voorgoed Buren’s groen ten- en fruitzaken in de Ferdinand Bol straat 147 en in de Maasstraat 85, te Am sterdam. verbood hem gedurende dertig jaren in het klein te handelen in groen ten en fruit of in dezen kleinhandel werk zaam of erbij betrokken te zijn, veroor- deelde hem verder tot betaling van 60.000 boete en 5000 proceskosten en verklaarde tenslotte de in beslag geno men groenten en fruit verbeurd. De in beslag genomen groenten en fruit von den. via den grossier in groenten voor de gemeente Amsterdam tegen normale prij- Ortsgruppe zen hun weg naar de hoofdstedelijke con. - sumenten BEVALLEN: E. M J van der Krogt geb. Mallee, z. W. J. Blokpoel geb. van der Vegt. z. F. Romp geb. Langr- zik. d W, J M. Tetenburg geb. Beek man. d. M. H. Hamer geb. Twilt, z. G. du Chatinier geb. Oosterbos. z. H. J. Bakvis geb van Amstel, z. C. Spoor geb. Charité z. L. L Th. J. M. Kampschreur geb. Kervel d. K Kui per geb Arkes. z H. A. Kuipers geb. van Hees. d. van Mannekes. Knaap z. J. Inwoners der gemeenten waar klan- tenbinding voor groenten geldt, dienen* bon „groente 2e periode 1944” gedurende de week van 9 tot en met 15 Januari a.s. in te leveren bij dem handelaar van wien zij van 23 Jan. tot en met 19 Febr, a.s. groente en fruit wenschen te betrek ken. Voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, tapte melk, vleesch en aardappelen zijn de bonnen 3 en 4 aangewezen, terwijl 1 k.g. aardappelen verkrijgbaar is op de bon nen 03 en 04 toeslag. Van de boterbonnen zijn geldig 3A en 3Bbeide voor een half rantsoen (125 gram) margarine, terwijl zij. die bon 3A hadden ingeleverd, daarop thans het aangekondigde rundvet kunnen betrek ken. Voorts is voor alle kinderen neden 21 jaar een half rantsoen gram) boter beschikbaar gesteld en wel voor de verschillende groepen resp de bonnen B7. C7. D7 en E7 reserve. Tabak naar keuze kan worden gekocht de t^baks- INBRAAK: Ingebroken is in een woning aan de Offenberglaan hier ter stede, waarbij zilveren voorwerpen. Perzische kleedjes ed. werden ontvreemd Dezer dagen werd ingebro- ken in een café in de Hendrik Doeff- straat. waarljij diverse artikelen, w.o. pak jes sigareftem en rubber laarzen werden gestolen. A M - A Het opperste bondsgerechtshof van de Ver Staten heeft 30 personen in staat van beschuldiging gesteld, wegens het vormen van een samenzwering, welke beoogen zou. te Washington een „natio- naal-socialistische regeering” aan het bewind te brengen. Daar de veestapel van Zuid-Ma- rokko geweldig is verminderd, moet de bevolking aldaar met sprinkhanen diertjes is enorm feit, dat geheele onlangs in en er vernielden. Benesj is van zijn reis naar Mos kou te Londen teruggekeerd. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Bij het samenstellen van een levensmiddelenpakket, dat een verre reis gaat maken naar verwanten of vrienden in werk- of krijgsgevangenen kampen moet er met verschillende zaken rekening gehouden worden. De waar moet in de eerste plaats goed houdbaar zijn. Droog gebak, kaken, ge roosterd brood (dunne sneetjes brood, door en door geroosterd) komen in goe den toestand over. Roggebrood schim melt vlug. Men kan het tegen gaan door sneden roggebrood aan weerszijden met azijn te bestrijken. Z.g. krijgsgevangenen brood, dat wel in cellophaan verpakt ver kocht wordt, blijkt niet altijd duurzaam te zijn. Over het algemeen gaan de ver langens uit naar erwten, boonen, gort- mout, havermout, meel of een ander bindmiddel, broodbelegging, winterharde groente of vruchten en kruiderijen. Een pot jam mits goed verpakt, komt goed over, evenals smeerkaas Een appel bij andere goederen verpakt. veroorzaakt schim mel. Appelen, uien, winterwortelen of selderijknollen kan men dan ook het beste afzonderlijk in pakketten verzenden. Uien blijken bijzonder geliefd, daar men hier mee de voeding, die uit den aard der zaak weinig afwisseling biedt, smakelijker kan maken. Daarom zijn ook zeer in trek al lerlei kruiderijen, of aromatische produc ten, zooals paprika, peper, en kerrysurro- gaat. uienpoeder, jus- en bouillonblokjes en soeptabletten. Men moet oppassen met het verzenden van blikjes of bussen met ingedrukte deksel, door deuken tijdens transport kan het deksel er af springer, en de inhoud worden verstrooid. Het is daarom gewenscht de deksels met leu koplast of plakband dicht te plakken. Even eens moet men voorzichtig zijn met het zenden van pakken waschpoeder of andere poedervormige producten. Gaan deze pakken kapot, dan kan de inhoud de le vensmiddelen, die erbij verpakt zijn, on bruikbaar maken. Een goede verpakking, die tegen een stootje kan is een eerste vereischte voor een goede overkomst. Op deze bonnen mag reeds op 8 Jan. worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 5OB. 52 A. 52B Boter (uitsluitend mar ga. ring) 12 December t.m. 22 Januari. 09. 10 Algemeen (resp. eenh. zeep en waschp.), C3, D3, E3 Reserve (waschp.) E4 Reserve (Toiletz.) 26 Dec t.m. 22 Jan. R 01 Tabak (Scheerzeep). 26 Dec. t.tn. 29 April. Eerstvolgende bonaanwijzing op 23 Jan. voor alle artikelen, uitgezonderd: Vervangingsmiddelen en Chocolade op 6 Februari; Scheerzeep op 30 April. Overige bonnen: 2-14, 2-15 Serv. Serviesg. enz. 4 pnt. p. b 3. 4-48. 3, 4.49 Reserve Serviesg. enz. 2 pnt. p. b. 3 H.-k.brood Hond.- en k.br. 31 Jan. 15, 16, U215 pet 1 L. petroleum 11 Jan. '44 20 t. m. 22 BV 1 eenh. Brandst, 29 Febr. 11 t. m. 17 KF 1 eenh. Br.st. 30 Apr. '44 Worat deze terreur ecnter oeantwoord met een hardere en vastberadener ter reur, dan is ze weldra tot mislukken gedoemd. De verdere ontwikkeling van dezen oorlog zal dit weer eens bewijzen. De minister legt vervolgens nogmaals den nadruk op de psychologische uit werking van de vijandelijke lucht- terreur. Zoolang de mensch zijn bezit nog zijn eigendom kan noemen, zoekt hij naar mogelijkheden om dat te be houden. Dit vervalt echter op het mo ment, waarop hij het verliest. Zijn hou ding tegenover den oorlog wordt daar door niet toegeeflijker, doch alleen maar vastberadener. Wanneer iemand wil en alles in het werk stelt, dat wij den oorlog winnen, dan is het zeker wel degene, die door bommen alles heeft verloren. Want hij weet zeer goed, dat hij alleen in het geval van een over winning weer op een vervanging van zijn bezit kan rekenen. De slachtoffers van den luchtoorlog zijn derhalve de voorstanders van de meest radicale wijze van oorlogvoeren. Het Duitsche volk leert thans den vijand te haten. Met elk verslagen volk in dezen oorlog heeft het Duitsche Rijk rants, ranfs. 100 gram liter liter rants, rants. kg. kg. 500 gram 250 gram 1 rants. 100 gram 100 gram 1 rants. In Berlijnsche militaire kringen wordt opgemerkt zoo lezen wij in het Vlaam. sche dagblad „Volk en Staat” dat. nu de Britsche propaganda het thema van den ondergang van de ..Scharn horst” nagenoeg heeft uitgeput, het oogenblik gunstig is. om de les uit deze vijandelijke reacties te halen. Samenvat tend kan dan worden gezegd, dat de Britten vooral den nadruk hebben ge legd op de groote bedreiging, die de „Scharnhorst” voor hun scheepvaart heeft beteekend. Over het gevecht zelf is weinig uitgewijd, daar het tot zinken brengen van de „Scharnhorst”. als men rekening houdt met de geweldige meer derheid van de Britsche strijdkrachten, tenslotte geen bijzonder wapenfeit is ge weest De „Scharnhorst' had voor de Noord- kaap te doen met een driemaal sterkeren vijand In cijfers uitgedrukt waren de verhoudingen de volgende8 Britsche oorlogsbodems tegen 1 Duitsche of 78.826 brt aan Britsche zijde tegen 26,000 brt, van de „Scharnhorst” De vijand oe schikte over 286 stukken geschut en het en over 66 tegen 0 Daarenboven Britsche schepen 14 vlieg en de „Scharnhorst” S. van den Berg geb. E. Stolk geb van de. Knaap z. J. B Spaans «eb. Koek, z. D Verzijl geb Zijlstra A, R. Jansen geb. Kroeger Tijdens zijn inspectiereis door de ver dedigingswerken van de bezette Weste lijke gebieden heeft generaal-veldmaar- schalk Rommel, naar het D.N.B. ver neemt. een aantal der tot den aanval ge reed gestelde pantser- en pantsergrena- dierdivisies alsmede talrijke speciale formaties bezichtigd. Alarm- en gevechts- oefeningen. ten deele met scherpe pa tronen. bewezen opnieuw het hooge peil van opleiding en de gevechtswaarde van de troepen. op de bonnen 03 en 04 van kaart. Van de versnaperingenbonnen is op 3 verkrijgbaar chocolade en op 4 suiker werken. De jongste kinderen krijgen hun rant soen rijst of gort op bon E6 reserve en de daarop volgende groep (kinderen tot 4 jaar) hun rantsoen gort op bon D6 reserve. Tenslotte zijn van de bonnen algemeen geldig verklaard 11 voor vervangings middelen, 12 voor jam, 13 voor suiker. 14 voor 100 gram volvette of 40+ kaas, 15 voor 250 gram havermout en 16 en 17 voor bloem. Er wordt aan herinnerd, dat de boter bonnen 50B. 52A en 52B, verder 09 en 10 algemeen (zeep en waschpoeder) C3. D3 en E3 reserve (waschpoeder) en E4 reserve (toiletzeep) geldig blijven tot 22 Januari en bon R01 tabak scheer - zeen) tot 29 April ue vervangingsmiddelen Van 8 Januari af zal men op den bon voor vervangingsmiddelen een grootere hoeveelheid van verschillende der op de zen bon verkrijgbare artikelen kunnen be trekken, dan tot dusverre het geval was. Een volledig overzicht van hetgeen men van 8 Januari af op den bon voor vervan gingsmiddelen betrekken kan. volgt hier onder: Hetzij 150 gram spijsaroma, soep- aroma of spijs- en soeparoma (vroeger 50 gram); hetzij 100 gram max. 25 blok jes, bouillonblokjes, extractblokjes. bouil lontabletten, -korrels, -poeder en -pasta, extracttabletten -korrels, -poeder en -pasta of soeppasta (vroeger 50 gram»; hetzij 150 gram soepblokjes, -tabletten, -korrels en .poeder, of soep gedroogd of soep in drogen vorm (met uitzondering van vermicellisoep) (vroeger 100 gram) hetzij 150 gram juspasta jusblokjes. -tabletten, -korrels en -poeder (vroeger 100 gram)hetzij 150 gram van die pro ducten welke kunnen worden of zouden kunnen worden gebruikt voor de vergroo- ting van het olie-, vet-, botervolume of voor de vervanging van olie vet. boter, botersaus of room (vroeger 100 gram); hetzij 250 gram planten-extract (vroeger 125 gram); hetzij 250 gram pikante saus en ketchup (vroeger 200 gram); hetzij 400 gram van het vervangingsmiddel voor mayonnaise (Vroeger 200 gram) -/ hetzij 400 gram van het vervangingsmiddel voor slasaus (ongewijzigd). na de overwinning medelijden gevoeld. Toen de Franschen tijdens het offensief in het Westen met millioenen hongerend op 's Heeren wegen ronddoolden, heb ben de Duitsche soldaten hen uit hun eigen veldkeukens verzorgd. Niets heeft het volk destijds van den Führer zoo gewaardeerd, als Het jongste artikel van Rijksminister dr. Göbbels in „Das Reich” is gewijd aan de problemen van den luchtoorlog. Na er op gewezen te hebben, dat de vijandelijke aanvallen overdag en 's nachts het Duitsche oorlogsmoreel willen treffen, daar waar het, naar de meening van den vijand het kwetsbaar ste is, n.l. bij de vrouwen en kinderen, schrijft hij: Deze aanvallen vormen een typisch Engelsche methode van oorlogvoeren, die door de Britten eeuwenlang is toe gepast in den strijd tegen koloniale vol ken en thans toegepast wordt tegen de zeer beschaafde volken van het Euro- peesche continent. De Engelschen heb ben in hun geschiedenis nooit op een andere dan deze wijze oorlog gevoerd. In den strijd tegen de Boeren hebben zij de vrouwen van den vijand voor hun oprukkende colonnes laten marcheeren, om hun mannen het schieten te belet ten. Tijdens den eersten wereldoorlog pasten zij op Duitschland de zeeblok- kade toe om zoodoende ons vaderland uit te hongeren en thans gooien zij een menigte brisantbommen en fosforblik- ken neer op onze steden om daardoor een massamoord te plegen op onze vrouwen en kinderen. Men ziet het, de middelen veranderen, de methode blijft gelijk. Vervolgens wijst de minister erop, dat het telkens van de betreffende vol ken afhangt, of de Engelschen daardoor hun doel bereiken. Toonen deze zich zwak, dan zijn zij verloren, blijven zij daarentegen sterk, dan faalt na een zekeren tijd deze methode en loopt zij dood. Een voorbeeld van de eerste mo gelijkheid is 1918, een voorbeeld voor het tweede 1943 Dezen keer toont nie mand zich geneigd om voor de terreur der Engelschen te bukken. De gevolgen van deze houding zijn onvermijdelijk en i zullen zich dan doen gelden, wanneer de Engelschen definitief hebben moeten inzien, dat hun methode tot geen resul taat leidt, integendeel een dienovereen komstige tegenactie in het leven roept, hetgeen, naar dr. Göbbels verklaarde, in het onderhavige geval ook het geval zal zijn. Terreur heeft alleen dan uitwerking, wanneer ze eenzijdig wordt toegepast. Heit feit, dat de Sovjets aan het Oost front tot het vormen van nieuwe zwaar tepunten in hun offensieve inspanningen overgaan, noemt Martin Hallensleben, de militaire correspondent van het D.N.B, het beste bewijs voor de hardnekkigheid der Duitsche troepen en de bekwaamheid van de Duitsche militaire leiding. Hij schrijft o.a.: Het winteroffensief der bolsjewieken is in vollen gang. De druk, welke het Duitscne Oostfront te verduren heeft, is ongetwijfeld zwaar. Maar nergens vertoo- nen zich symptomen, dat het den Sovjets zou gelukken, thans in den winter van 1944 de vruchten binnen te halen van hun onvermoeide en met groote offers gepaard gaande inspanningen sinds Juli van het vorige jaar De instorting van het Duitsche front in het gebied van Sjitomir en Berditsjef waar een deel der Duitsche divisies volgens bevel is uitge weken is niets anders dan een militaire wenschdroom van de tegenpartij geble ven, die ook wel nauwelijks in vervulling zal gaan. Sedert 5 Jan. vallen twee nieu we zwaartepunten van de bolsjewistische inspanningen te bespeuren en wel: In het gebied van Witebsk. waar de Sovjets op het oogenblik zich de grootste evenwel zonder noemens- waaruit de kracht van den Duitschen afweer ook in dezen sec tor, duidelijk blijkt; ten Noorden van Kriwoi Rog en ten Oosten van Kirowograd waar zich als gevolg van den door den winter hard ge worden bodem de tot dusver grootste tanksla.g van dezen winter heeft afge speeld. die op 5 Jan. geëindigd is met een overweldigend succes der Duitsche wapens Waarschijnlijk zal ook weldra de slag om de Krim weer opnieuw ontbranden. In het algemeen moet men aannemen, dat het offensief spoedig zich tot andere sec toren van het front zal uitbreiden In Duitsche militaire kringen bespeurt men ditmaal veel sterker dan in de win- ter-veldtochten 1941/’42 en 1942/’43, een zonder twijfel van de opperste legerlei ding uitgaande rustige gelatenheid Men sluit het ooig niet voor de moeilijkheden van de taak waarvoor men zich ge plaatst ziet, maar weet, dat men tenslotte toch superieur is. Maatregelen die ge richt zijn op de handhaving van de volle gevechtswaarde van het geheele leger, ja op verhooging en versterking daarvan, moeten beschouwd worden als een symp toom voor de doelbewustheid, waarmede men aan Duitsche zijde op een nieuwe defensieve houding afstuurt Wat speelt het dan voor een rol, zoo besluit de militaire correspondent, mede met het oog op de taak, waarvoor de Duitsche Weermacht elders gesteld is. wanneer er gebied van de Sovjet-UnJte wordt prijsgegeven? Elke partner streeft met zijn middelen naar de beslissing Duitsche slagschip over 51 torpedobuizen tegen 0. hadden de tuigen aan boord slechts 4. z z, J M. P. Baan geb. van der Burgh, z J. M. Hogewoning geb Parlevliet. z der Upwich geb. Köffler. z. Dijk geb. de Zeeuw, d. H M Gerrit sen geb. van Amerongen. d. M W C. Schmit geb Hendriks, d. A M Ba zuin geb. van Mechelen, d A Vink geb Arends d W van der Male geb. Bruin, d. OVERLEDEN: J E Beerman, man van A. A. M. Meise 445 j. H C. Felser man van T. B Heesen 66 j. J. F. Vonck, man van J. C. de Wilde de Lignij. 71 j. J. M Verdoold ongehuwde vr„ 46 j. P. Schoenmaker, weduwnaar van A P. Duve, 80 j. B. H. Adams, man van M. J H. Gerritsen 69 j. P. M. Snoodijk. dochter. 5 j, J Scheerens man van P. H. C. de Zoete. 85 j. N. Hoogerdijk. vrouw van N. van Spronsen. 65 j. Brandstoffen 1 eenheid perioden 1 t.m. 8 1 eenheid Brandstoffen (voor bijzondere doeleinden) 3(1 April. Textielpunter alleen geldig met speciale vergunning oehalve voor eenige kleine artikelen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER, 7 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In den sector van Kirowograd heeft de vijand zijn druk versterkt. Aanvallen van sterke formaties infanterie en tanks kon den met steun vari het luchtwapen aan beide zijden der stad opgevangen worden, waarbij 51 tanks werden vernield. Ten Noorden van de stad hebben onze troepen de bolsjewieken i-n een tegenaanval terug geworpen en 30 kanonnen buit gemaakt. De vijand leed zware verliezen aan men- schen en materiaal. Ook ter weerszijden van Berditsjef du ren de zware, wisselvallige gevechten met numeriek sterkere vijandelijke strijd krachten voort. Ten Westen van Propoisk zijn op ver schillende plaatsen aanvallen der bolsje wieken mislukt met zware, bloedige ver liezen voor den vijand. Bij Witebsk hebben onze troepen tegen over hernieuwde sterke bolsjewistische doorbraakpogingen weer een volledig af- weersucces bereikt en 49 vijandelijke tanks vernietigd. Aan de rest van het Oostelijke front zijn slechts gevechtshandelingen van plaatselijke beteekenis voorgekomen. In het Westelijke deel van het Zuid- Italiaansche front zijn ook gisteren ver scheidene aanvallen van den vijand met sterken steun van artillerie en tanks mis lukt. Een plaatselijke penetratie werd af gegrendeld. Een penetratieplek ten Noord westen van Mignano werd in tegenaanval opgeheven. In de overige sectoren verliep de dag bij plaatselijke eevechtsactiviteit rustig. Duitsche motortorpedobooten onder lei ding van den kapitan-Ieutnant Karl Mül ler hebben op 6 Januari een aanval ge daan op de Britsche convooiwegen aan de Zuidwestelijke kust van Engeland. Zij brachten van een krachtig beveiligd con vooi 5 schepen met 12.500 brt. en een bewakingsvaartuig tot zinken. Andere schepen werden met torpedotreffers be schadigd. De Duitsche formatie liep vol tallig en zonder schade haar steunpunt binnen. Duitsche jagers hebben boven den At- lantischen Oceaan een groot Britsch vlieg tuig van het type Sunderland doen neer storten. Luchtverdedigingsstrijdkrachten schoten boven de bezette Westelijke gebie den 7 Britsche laag vliegende toestellen neer. In den afgeloopen nacht hebben enkele Britsche bommenwerpers plaatsen in het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied aan gevallen. het feit, dat hij Frankrijk na zijn nederlaag in Com- piègne ridderlijk behandelde en niet deemoedigde. Daarbij heeft Frankrijk ons een Versailles gegeven. Engeland heeft (Jeze gezindheid van het Duitsche volk door de luchtterreur definitief verspeeld. De vergelding mag uitvallen zooals ze wil, zij zal in Duitschland geen greintje medelijden doen ontstaan. De minister wijst er voorts op, dat materieele schade van de luchtterreur in korten tijd hersteld kan worden. Reeds thans zijn opze beste architecten met den wederopbouw van onze vernielde steden bezig, welke enkele jaren na den oorlog de mooiste en modernste steden der wereld zullen zijn. Is de overwinning eenmaal be1 haald, dan bestaat er voor ons geen probleem meer, dat niet opgelost zou kunnen worden, daar wij het moeilijkste reeds opgelost hebben. ALICE DOORMAN EN BÉ GERRIS De pianiste Bé Gerris en de celliste Alide Doorman, die zich reeds eerder als twee uitmuntend op elkaar ingespeelde kun stenaressen deden kennen, hebben gis teravond in „Diligentia” wederom een gegeven. Ook ditmaal heeft van Alide Doorman en Hé aangename indrukken van en in technisch opzicht vaak knap musiceeren achtergelaten. De diepte van innerlijk beleven zal nog grooter moeten worden, opdat Beethovens „Zwölf Variationen” op. 66 over „Ein Madchen oder Weibchen” uit Mozarts opera „Die Zauberflöte” aan karakter- verscheidenheid zullen winnen en de So nate in F op 99 van Brahms in een stoerderen vorm zal opbloeien. Doch af gezien van het eenigszins geforceerde forte en eenige minder gelukkige intona ties van de celliste in een Toccata van Frescobaldi werd het geheel door een vrouwelijke, gevoelige weekheid en charme gekenmerkt, welke in het bijzon der aan de kleine werken van Register en Cassadó een groote bekoorlijkheid hebben verleend en een extra uitlokten. Bé Gerris vertolkte eenige soli t.w. „ChiL dren's Corner” van Debussy en het derde Scherzo van Chopin. Hoewel ik mij per soonlijk met den aard van Bé Gerris* techniek moeilijk vereenigen kan. heeft haar uitmuntend geëgaliseerd spel in haar ietwat zoete Debussy-vertolkingen en het door gebrek aan physieke kracht eenigszins vlakke en te weinig monumen tale Scherzo vele knappe pianistische effecten geschonken. Bloemen werden de pianiste aangeboden. K. Brinkmann. Het Residentie-tooneel geeft in den Princesse-schouwburg Zaterdag en Maandagavond wederom Shakespeare's „Hamlet” met Paul Steenbergen ir. de titelrol. Zondagmiddag en -avond gaat van Mare Holman „Er viel een ster”. Morgenmiddag wordt in den Kunstkelder 't Center. Geest 2. een ten toonstelling geopend van grafische wer ken van een aantal Nederlandsche kun stenaars. De expositie duurt tot er met 30 dezer. zich thans voeden De prijs van deze gestegen, ondanks het zwermen sprinkhanen Zuid-Marokko neerkwamen een groot gedeelte van den oogst De staf van de Zweedsche weermach» heeft een officieel communiqué gepubli ceerd over de nieuwe schending der Zweedsche neutraliteit door de Anglo- Amerikaansche luohtmacht. Daarin wordt gezegd, dat een groot aantal vreemde vliegtuigen in den nacht van Woensdag op Donderdag over de Westkust tusschen Halmstad en Falsterbo vloog en eerst aan de Zuid- en Oostkust van Scanen het Zweedsche gebied verliet. In den vroe gen cohtend van Donderdag vloog een groot aantal vreemde vliegtuigen uit Oostelijke en Zuidoostelijke richting over Zweden en verliet het Zweedsche gebied tusschen Halmstad en Falsterbo. Op ver schillende plaatsen kwam de Zweedsche luchtafweer in actie. „Stockholm’s Tidningen” concludeert uit dit communiqué, dat de geallieerde eskaders bij den aanval op Stettin op heen- en terugreis over Zweden hebben gevlogen In verband met de talrijke noodlandin gen van geallieerde vliegtuigen in Zwe den schrijft „Aftontidningen”: „Zweden heeft zoo langzaam aan een geheel ge allieerd luchteskader Het meerendeel der vliegtuigen, welke een noodlanding ge maakt hebben, is echter min of meer vernield. Het gezamenlijke aantal der ge ïnterneerde geallieerde vliegers bedraagt rond 200 man Gisterochtend heeft wederom een Brit sche bommenwerper een noodlanding maakt op Zweedsch gebied bij Kali Kort na de landing ging de machine in vlammen op De bemanning bestond uit Canadeezen. Zij vertelden, dat hun toe- i stel had deelgenomen aan den aanval op Stettin

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1