944. No. 18688. Invasie Gevechten weerszijden van aan Vrouwen bij de tram en bij de post Kirowograd Zaterdag 8 Januari. I m Bekendmaking Keuringen Het SS-Ersatzkom mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander, iri den leeftijd van 1745 jaar, kan zich aan melden, teneinde ge keurd te worden voor: De zware strijd het Oosten De Stem der S.S. Zij staan haar mannetjes! Aanvallen in Zuid-Italië uitgebreid; 2 bergtoppen verloren Het Kremlin orakelt Nieuw geallieerd offensief in Zuid-Italië? Politiek weekpraatje Jeugdvergaderingen Max Blokzijl van het internationale Roode Kruis Verdere uitbreiding gevechten van de HAAGSCHE COURANT gisteren Petroleum voor verlichting UITSCH WEERM A CHTB ERICHT dierbare oude koeien”. kon de internationale Gemakkelijk hebben niet geeft S.S.-Ersatzkommando Niederlande lijke taal voor alle invasie-voorstan- ders, die van een inval in West-Europa een snellen ondergang van Duitschland verwachten. De „Prawda” heeft de in vasie, zoo zij mocht komen, in ieder ge val niet op politieke wijze ingeleid! waterwagen drinkwater kameraden steunpunten van naar als zijn Het politiek weekpraatje, uit te zenden op Maandag 10 Januari over Hilversum I om 18.45 uur. draagt den titel van: „Onze Het deelt mede: Met ingang van 15 Januari 1944 is het wederom mogelijk als hulpzuster tot het Duitsche Roode Kruis toe te treden. Aan alle Nederlandsche meisjes in den leeftijd van 2030 jaar die de Duitsche taal be grijpen, wordt hiermede de gelegenheid geboden actief in lazaretten, ziekenhuizen of soortgelijke instellingen werkzaam te zijn Men kan zich melden bij: SS-Ersatzkommando Niederlande, Korte Vijverberg 5. den Haag; Nebenstelle Am sterdam. Dam 4; Nebenstelle Groningen, Heerestraat 46: Nebenstelle Alkmaar, Lan- gestraat 56; Nebenstelle Heerlen, Sarolea- straat 25; Nebenstelle Enschedé, Hengelo- schestraat 30. LEERAAR on- 5 Ludwigshafen en Mannheim gebombar deerd 33 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Luistert op Zondag 9 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de Stem der SS. Het te behande len onderwerp luidt: Vrijwilligers der Waffen SS schrijven. bij haar ontstane personeelstekort met mannelijk personeel aan te vullen, zijn de eerste conductrices aangesteld. Overi gens wordt ook thans nog steeds man- Hoe in de ziekenhuizen maatregelen worden getroffen tegen griepbesm-t- ting. (C.N .F.-Schimmelpenningh) De brengt voor de in de aan de kust van het Kanaal. (P.K. Schwoon- H.H.-St.) PRIJS DEZER COURANT; Voor ts-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 m«nd me; „Kikeriki” „De Nieuwste Mode1'. „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr p. p. met Modebl, ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c., fr. p. p. 10 c. Van 9 tot en met 22 Jan. ’44 geven de met „50 verlichting” en „51 verlich ting” gemerkte bonnen der kaart S 121 en de met „64 verlichting” gemerkte bon nen der kaart S 221 eik recht op het koopen van één liter petroleum. De gel digheidsduur der met „48 verlichting” en ,.49 verlichting” gemerkte bonnen der kaart S 121 is verlengd tot en met 22 Januari ’44. Deze bonnen geven, zooals bekend, elk recht op het koopen van één liter petroleum. In aansluiting aan zijn vergaderingen voor de Nederlandsche jeugd begint Max Blokzijl 10 Januari te 19.30 in het Volks- gebouw Prinsegracht 73 te ’s-Gravenhage met een nieuwe reeks, welke op 11 Ja nuari in Haarlem, op 12 Januari in Woerden, op 24 Januari in Gouda, op 25 Januari in Zaandam en op 31 Januari in Nijmegen zal worden voortgezet. Nadere de aan- de te Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie. 17-1-44 914.00 uur Rotterdam, Deut sche Oberschule, Westerlaan 2 18-1-44 Er is geen onderwerp, dat op het oogenblik zoozeer het publiek bezighoudt, als dat der invasie. „Het gerucht” speelt daarbij uiteraard een groote rol; ook de groot-gokkers in data en voorspellingen weren zich weer danig. De vijandelijke propaganda werkt thans onder de leuze: „Het tweede front binnen 90 dagen”, waarbij zij tracht duidelijk te maken, dat de I invasie een snelle nederlaag van Duitschland zal beteekenen. Het is goed en nuttig tegenover al deze invasie-geruchten en invasie- suggesties het standpunt te plaatsen, dat in officieele .kringen hier te lande wordt ingenomen. Van deze zijde wijst men er namelijk op, dat in de eer ste plaats, de in vasie in ’t kwets bare onderlijf van een conducteur naar Duitschland wordt gezonden De waarheid is, dat reeds in Juni 1942 op order van hooger hand de eerste groep hulpconducteurs naar Duitschland is vertrokken en eerst eind Maart 1943, na dat de H.T.M. vergeefs getracht had het Als regel dienst ge acht uren MOORDAANSLAG OP EEN TE AMSTERDAM Woensdagavond geveer half elf is op het Stationsplein te Amsterdam een aanslag gepleegd op een in die omgeving wonenden leeraar. Deze was dien avond op de school, waaraan hij verbonden is. tweemaal op gebeld. doch telkens als hij zich aan het toestel meldde, ontving hij geen ant woord. Waarschijnlijk heeft de pleger van den aanslag den leeraar van de school in de van Baerlestraat gevolgd en eerst op het Stadionplein kans ge zien. zijn daad te volvoeren. Met eer» zwaar voorwerp gaf hij zijn slachtoffer een klap op het hoofd, waardoor een groote wonde ontstond. Niettemin de leeraar nog zijn huis bereiken en een zij het eenigszins vaag signalement van den dader geven: pl.m. 30 jaar. flink postuur, donkere overjas en vilthoed. De beweegreden van den overval ligt in het duister politieke redenen worden uitgesloten geacht. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No» 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen; Rijswijk, Xantoorboekh. ueeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel, 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr„ Theresiastraat 108a, Tel. 77244*. DIEFSTAL VAN PERSOONSBEWIJZEN: Sinds eenige weken opereeren te Hil versum. speciaal in de avonduren, eenige gevaarlijke elementen, die in het bijzon der van vrouwen inzage van het per soonsbewijs eischen om dit te rooven. Het zijn meestal drie mannen, die zich uitgeven voor recherche De laatste vier malen hebben zij zelfs de betrokkenen een getypt ontvangstbewijs ter hand ge steld. onder de mededeeling. dat zij het persoonsbewijs onder afgifte van het be wuste papiertje den volgenden dag op het politiebureau konden terughalen. Op dit formuliertje kwam dan een met Oost-Indischen inkt nageteekend stempel voor van den commissaris van politie. Het publiek wordt ernstig tegen deze lieden gewaarschuwd, daar vanzelfspre kend de persoonsbewijzen in die gevallen niet op het politiebureau zijn, maar „on dergronds” worden verhandeld. attest afgeven. Natuurlijk moeten de meisjes ook over eenige algemeene ont wikkeling beschikken en over een behoor lijk bevattingsvermogen, want de arbeid, welken zij moeten verrichten, vereischt op de eerste plaats vlugheid en accuratesse. Als zij 23 jaar zijn, ontvangen ze het volle loon, op 29-jarigen leeftijd krijgen ze het maximumsalaris. De leeftijden der meisjes, die thans in dienst zijn, varieeren van 18 tot 28 jaar. Er zijn ook wel eens oudere aangenomen, vrouwen van veertig jaar en daarboven, doch de practijk heeft uitgewezen, dat het werk voor haar te zwaar is. In het „holst van den nacht”, om half zes ’s morgens, komen de bestelsters al op het hoofdpostkantoor, om de binnen gekomen post te sorteeren en van half acht tot half tien trekken ze er voor de eerste bestelling op uit. Dan mogen ze weer naar huis gaan, doch 's middags om kwart over één moeten ze weer terug komen om tot kwart over drie weer dienst te doen op het kantoor. Vervolgens gaan ze weer twee uur bestellen en dan zit de dagtaak er op, tenzij er overwerk moet worden verricht, hetgeen in dezen tijd vaak voorkomt. U ziet, zei ons de heer de Groot een gemakkelijk baantje is het niet. Er komt onder dit vrouwelijke per soneel uiteraard nogal wat ziekte voor. Aan den anderen kant kan ik echter zeg gen, dat er uitstekende krachten onder zijn, die tegen het beste mannelijke per soneel op werken! Bij de afdeeling voorsorteering werker» 34 meisjes, die vooraf een 3- of 4-maan- delijkschen cursus hebben doorloopen, aani. gezien aan dit soort van werk hooger» eischen worden gesteld. Voorts zijn 60 70 vrouwen en meisjes ingedeeld bij de afdeeling vertrekkende post (verzending: buiten de stad) voor het verrichten var» sorteerwerk. Behalve cape en pet draagt een deel der bestelsters een khakikleurige uni form, binnenkort zullen ze echter blauwe trainingsbroeken gaan dragen, hetgeen een betere bescherming biedt tegen de koude. Bij onzen rondgang door de afdeeling bestelling wees de heer de Groot er op, dat de vele verhuizingen van den laat- sten tijd de post groote moeilijkheden hebben berokkend. Door de toepassing van kaarten, waarop de oude en de nieuwe adressen zijn vermeld en die voor eva- cué’s gedurende anderhalf jaar worden, bewaard, zijn deze moeilijkheden tot nu toe gelukkig overwonnen. De stroom van kaartjes ter gelegenheid van de jaarwis seling er waren niet minder dan 72 manden, elk met ongeveer tien duizend kaartjes, ontvangen eischte van het personeel een extra krachtsinspanning. nelijk reservepersoneel aangesteld, in dien geschikte candidaten hiervoor kun nen worden gevonden. De conductrices d<zen zoo weinig mogelijk dienst op open bijwagens en bij het komen en gaan kunnen zij gebruik maken van den per- soneelwagen Het ligt voorloopig niet in de bedoeling, haar op de intercommunale lijnen aan te stellen Een nadeel is. dat er onder de conductrices meer zieken zijn dan onder het mannelijk personeel. Wat de salarieering betreft deze is. evenals voor het mannelijk hulpperso neel. op uurloon gebaseerd, wordt vijf dagen achtereen daan. bij een maximum van per werkdag, waarna de zesde dag als rustdag wordt genoten. Zoodoende krijgt ieder op haar beurt ook een Zondag als rustdag toegewezen. bijzonderheden vermelden o.a. plakbiljetten Op deze avonden zal jeugd gelegenheid hebben vragen stellen. VERDUISTEREN Heden: v. 16.45 8.45 uur Van 9 15 Jan.: van 17 T45 uur. Maan; 8 Jan. on. Ier 6.48 u.. op 15 27 u.; 9 Jan. onder 7 46 u.. op 16.13 u.; 10 Jan. onder 8.37 u„ op 17.04 u. V.M. Europa (Italië) tot staan is gebracht. Als gevolg hiervan kon de invasie in de Balkanstaten niet doorgaan. De in- vasieplannen ten aanzien van het ge bied der Aegeïsche Zee moesten worden geannuleerd als gevolg van de slagen, die het Duitsche wapen den Geallieer den in de Dodekanesos toebracht. Ten slotte leden de Anglo-Amerikanen in de Middellandsche Zee zware verliezen en in dit gebied worden groote hoeveel heden aan menschen- en scheepsmate riaal vastgehouden. Als de invasie in het Westen komt, dan zal men ertoe hebben moeten be sluiten, omdat de invasie in het Zuiden en de bomaanvallen op Duitsche steden zonder succes zijn gebleven. Maar er is ook een belangrijk politiek element, dat naar voren dient te worden gebracht: Stalin heeft het tweede front geëischt. Als de Anglo-Amerikanen dus tot een invasie overgaan, dan kan men daarin een bewijs zien van den grooten bols- jewistischen invloed in Washington en Londen. Wanneer de Engelschen en Amerika nen zich laten verleiden tot het doen van een invasie in het Westen, dan zal dit een bloedbad met zich brengen, waarvan men zich den omvang niet kan voorstellen. In het Westen immers loopt een front van de Noordzee langs het Kanaal -en den Atlantischen Oceaan van 2100 K.M., een front, dat een aan eenschakeling is van versterkingen, waarin 9.3 millioen kub. meter beton is verwerkt en waarin verborgen zijn opgesteld 6000 stukken geschut van 7^ c.m. kaliber tot het zware verre- afstand-geschut. Bovendien bevinden zich hier 3000 stukken pantserbrekend geschut van midden en zwaar kaliber, terwijl in het kustgebied vele mil- tioenen mijnen in verscheidene soorten I zijn gelegd. Achter deze versterkingen bevindt zich een enorme troepenmacht van soldaten, gehard in den strijd in i het Oosten. Ook de Noorsche kust is I over 2500 K.M. één doorloopende for tenlinie met op de belangrijkste punten 1700 stukken geschut. Hetzelfde kan ten aanzien van de Deensche kust worden gezegd. Deze enkele cijfers laten reeds voldoende zien welk een uiterst hachelijke onderneming een in- vasiepoging der Anglo-Amerikanen moet worden geacht. Men heeft ook gewezen op de poli tieke consequenties van een’ invasie en in dit. verband wordt de aandacht ge vestigd op een artikel, verschenen in het bekende bolsjewistische dagblad in Moskou, de „Prawda”, welk artikel is getiteld: „Willkie roert in de modder”, front door de Engelschen en Amerika- Willkie is, naar men weet, de bekende Amerikaansche bolsjewistenvriend. Hij heeft in de „New York Times” een Nieuwj aarsartikel geschreven over het lot van Finland, Polen en de Baltische Staten, kennelijk met het doel zijn Sovjet-vrienden niet op de teenen te trappen. Maar de „Prawda”, het orgaan van het Kremlin, dat Stalin vaak per soonlijk gebruikt om politieke aange legenheden te belichten, dient Willkie toch van repliek. Alléén de Sovjet-Unie schrijft het blad wéét wat wij met deze staten zullen doen. Daarvoor hebben wij Willkie’s hulp niet noodig. De hulp der Westersche bondgenooten heeft de Sovjet-Unie noodig voor wa pens en levensmiddelen, voor het be-, palen van de grenzen na den oorlog hebben wij deze bondgenooten noodig, aldus de „Prawda”. Dat is duidelijke taal; het is boven dien een, voor de Anglo-Amerikanen, wel zéér grof antwoord op de Teheran- conferentie en andere vriendelijke samenspraken. Het is bovendien duide- Een gracht te Amsterdam. Ook voor het behoud van deze Ned. cultuurwaarden strijden onze Ned. Vrijwilligers. (G L -H.) PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) 1 65. elke m.M. m. tot 23 mM. (10 reg.) /0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. öi p. m M Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) fO.Sl. Dienstaanb. 0.3«. Pers, gevr /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. mees nen, valt op tg maken, dat de vijan delijke leiding het tijdstip voor de ope ning van een nieuw algemeen offensief voor gekomen houdt. Vooral echter duidt hierop de omstandigheid, dat zoo wel het 5de alsook het 8ste leger nieuwe reserveformaties naar de gevechtslinie sturen. De verplaatsing van het hoofd kwartier van generaal Clark wijst er eveneens op, dat de tegenwoordige aan vallen van de Amerikanen, welke ge richt zijn op het doel Cassino en de aanvallen op de andere brandpunten blijkbaar moeten overgaan in een groo ten stormloop op het Duitsche front in het Zuiden van Europa. In Duitsche militaire kringen is men van opvatting, dat het vijandelijke offen sief een onderneming met zware verlie zen zal blijken te zijn, zoowel wat be treft de offers aan menschen als de kosten aan materiaal. Als we het vroeger wel eens hadden over vrouwelijke conductrices op de tram, dan was dit meer bedoeld als een grap. Die meisjes zouden er immers niets van terecht brengenDe practijk heeft anders geleerd. de H.T.M-directie is over het algemeen zeer tevreden over de diensten van haar conductrices, die „haar mannetjes staan” en in verschillend op zicht zelfs nog beter voldoen dan haar mannelijke collega’s. Zij zijn soepeler en vriendelijker, ze bewegen zich gemakke lijker en ze zijn vaak vlotter met het helpen van moeilijk ter been zijnde pas sagiers en kleine kinderen. De H.T.M. heeft er nu ruim zestig in dienst, meisjes tusschen de twintig en dertig jaar. aan vankelijk uitsluitend op de lijnen 1. 3 en 12, omdat op het plein voor het S.S.- station een speciale wachtgelegenheid voor deze meisjes was ingeriicht. On langs zijn ze ook op lijn 7 te werk gesteld, in afwachting van de kleine verbouwing, die het wachtlokaal van deze lijn aan het station Laan van Nieuw Oost Indië hiertoe zal moeten onder gaan. Zoo spoedig naogelijk zullen de conductrices haar taak ook op overige lijnen vinden, want het ligt in de bedoe ling. nog verscheidene conductrices aan te stellen. De eischen zijn niet hoog de candidaten moeten een eenvoudige reken som kunnen maken en een rapportje zonder al te grove taalfouten kunnen samenstellen. Voorts moeten zij over een bewijs van goed izedelijk en maat schappelijk gedrag beschikken en even tueel over een gunstig getuigschrift van vorige betrekkingen. Het is de directie echter gebleken, dat de animo niet zoo groot is, als wel mocht worden ver wacht, vermoedelijk, omdat het publiek in de onjuiste veronderstelling verkeert, dat voor ieder meisje, dat als conduc trice wordt aangesteld, De Waffen-SS, SS- Wachtbataljon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keurih- gen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. formidabeler! veldslag, welke zich mo menteel afspeelt, maar dat ook de actie der troepen generaal Bagramyan in den sector Newel is toegenomen, terwijl generaal Rokosofski in den sector Kiro- wogradKriwoi Rog een offensief heeft ontketend, dat in felheid dat van gene raal Patoetin bij tijd en wijle schijnt te overtreffen. Bij NowogradWolynsk schijnt de he vigheid van den strijd verminderd te zijn terwijl in dezen sector het roode leger uitsluitend vap Olewsk uit verder blijft oprukken. Het oefent thans zwaren druk uit op Rokitno. een plaats van wei nig beteekenis, maar de laatste hinder paal op den weg naar Sarny, een station op de spoorlijn WilnaLemberg Op het oogenblik is de actie van de colonne, die den autoweg naar Rowno. het punt waar de-spoorlijnen WilnaLemberg en Kief— Warschau elkaar kruisen, schijnt te willen volgen, verflauwd Van bevoegde Duitsche militaire zijde wordt verzekerd, dat het ongetwijfeld te vroeg zou zijn om uit de betrekxelijke verflauwing van de aanvals- woede der Sovjets in dezen sector af te leiden, dat generaal Patoetin zijn plan heeft gewijzigd of zelfs opgeeft. Hij is echter in zijn eigenlijken opzet. de door braak der Duitsche stellingen, niet ge slaagd. De tegenstand der Duitsche krach ten. die weliswaar elastisch uitweken, maar nergens uiteen werden geslagen, neemt geleidelijk toe en zal nog aanzien lijk sterker worden. Redenen, die Patoe tin dwingen om niet alleen nieuw ma teriaal. maar ook reserves naar voren te brengen in verband met de zware ver liezen, welke zijn successen hem hebben gekost. Meer naar het Zuiden moet het front in den sector BerditsjefBelaja Zerkof als beslissend worden beschouwd. De stootrichting van Berditsjef uit gaat voor namelijk naar het Zuiden, van Belaja- Zerkof uit naar het Zuidwesten. In nauw verband met deze operaties staan de vele Sovjetrussische aanvallen van Tsjerkassy uit naar het Zuidwesten en van Kirowo- frad uit naar het Westen. Al hebben de bolsjewieken hier en in de eerste plaats in den sector BerditsjefBelaja Zerkof op groote schaal nieuwe reser ves in het vuur gezonden, in het Noorden schijnt generaal Bagramyan nu niet goed raad te weten met den taaien tegenstand der Duitsche strijdkrachten en vooral met hun felle tegenaanvallen, die hem her- haaldelijk weer uit pas veroverd terrein terugdringen In de laatste dagen beeft zijn meest vooruitgeschoven colonne, die ten Westen van Witebsk naar het Zuiden doordringt, zich tegen een feilen Duit- schen tegenaanval niet staande kunnen houden. De terugtocht van deze colonne is thans ten Noordwesten van Witebsk tot staan gekomen en blijkens Duitsche berichten werpt Bagramyan hier thans sterke reserves in het vuur, kennelijk met de bedoeling om ook ten koste van zware offers een beslissing te forceeren. In Duitsche militaire kringen, men te verstaan, dat het roode leger on- gewijfeld alles in het werk zal stellen om een beslissing te forceeren Te dien einde zal het ongetwijfeld alle beschikbare krachten aanwenden, zoodat niet alleen met een aanzienlijke uitbreiding van het operatieterrein, maar ook met een voor loopig nog steeds toenemende felheid van den strijd te rekenen is. Van Duit zijde maakt men zich als steeds weinig zorgen over het terrein, dat sinds den 24en December werd prijsgegeven en men legt uitsluitend den nadruk op deze twee feiten, n.l. dat het Duitsche front nog overal intact is en dat het roode leger zijn successen bevecht ten koste van verliezen, die in geen enkele ver houding staan tot de Duitsche Men blijft er bij, dat men geen enkele prog nose wil, doch spreekt echter tevens de verwachting uit, dat, nu het Duitsche Opperbevel 2 weken lang gelegenheid heeft gehad den strategischen opzet en dé tactische bedoelingen van het roode hoofdkwartier te bestudeeren. de organi satie van den Duitschen afweer practisch geheel georganiseerd moet zijn, wat or korten termijn aan de geweldige veld slagen die zich momenteel in het Oosten afspelen, een geheel anderen aanblik zou kunnen geven. ze het niet HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 8 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ter weerszijden van Kirowograd en in de stad zelf zijn felle gevechten aan den gang met sterke vijandelijke strijdkrach ten. Eigen tankformaties hebben de bolsjewieken ten Noorden van de stad in een tegenaanval teruggeworpen en een belangrijk heuvelterrein in bezit genomen De zware afweergevechten ten Zuiden van Kief en in het gebied van Berditsjef duren met onverminderde kracht voort. De doorbraakpogingen der bolsjewieken werden ook gisteren verijdeld, eenige penetraties werden afgegrendeld.. Ten Zuiden van Oogrebitsjtsje hebben onze troepen de aanvallende bolsjewieken ondanks verbitterden weerstand in te genaanval teruggeworpen en daarbij een vrij groot aantal vijandelijke tanks ver nield. Ten Noordwesten van Resjitza en ten Westen van Propoisk bleven verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewieken zonder succes. Bij de voortzetting hunner krachtige aanvallen ten Noordwesten van Witebsk hebben de bolsjewieken bijzonder zware verliezen aan menschen en materiaal ge leden, In eenige penetratieplaatsen zijn nog verbitterde gevechten aan den gang. Ten Noorden van Newel stortten her haalde vijandelijke aanvallen in ons af weervuur ineen. Het luchtwapen heeft, met het zwaarte punt in het gebied van Kirowograd én Berditsjef ingegrepen in de gevechten op den grond en den vijand zware, bloedige verliezen en belangrijke verliezen aan wapens, oorlogstuig en voertuigen toege. bracht. In den afgeloopen nacht zijn bij de bestrijding van het bolsjewistische ravi- tailleeri-ngsverkeer 7 transportvliegtuigen vernield en 9 andere zwaar beschadigd. In het Westelijk deel van het Zuid- Italiaansche front heeft de vijand zijn met sterke strijdkrachten ondernomen aanval len yitgebreid tot verdere sectoren. Na zware gevechten gingen in het gebied ten Noordwesten van Mignano 2 bergtoppen verloren. Aan de rest van het front ver liep de dag over het algemeen rustig. Britsch-Amerikaansche formaties bom menwerpers hebben gisteren overdag plaatsen in West-Duitschland en in het Zuiden van Duitschland aangevallen. Door lukraak neerwerpen van bommen ontstond vooral in Ludwigshafen en Mannheim aanzienlijke schade in woongebieden. In den afgeloopen nacht hebben sto- ringsvliegtuigen bommen geworpen in het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied. De formaties vijandelijke bommenwerpers verloren bij deze aanvallen 33 vliegtui gen, in hoofdzaak viermotorige bommen werpers. Acht eigen jagers keerden niet terug. Daarmede bedroegen de verliezen der Britsch-Amerikaansche terreurvliegers in de eerste week van 1944 262 vliegtuigen, waarvan 231 viermotorige bommenwer pers. Naar de Ned. Corresp. Dienst uit Ber lijn meldt, is het meest opmerkelijke in ontwikkeling der laatste dagen, dat de strijdkrachten van generaal Patoetin. die in den sector Kief opereeren, niet langer het leeuwenaandeel hebben in den Oproep aan de oorlogvoerenden ter nakoming van de Geneefsche conventie Het internationale comité van het Roode Kruis te Genève heeft een op roep gericht tot de regeeringen van alle oorlogvoerende staten. In dezen oproep wordt o.m. gezegd, dat het internatio nale comité zich onlangs gericht heeft tot de oorlogvoerende mogendheden, ten einde haar vooral te verzoeken de den krijgsgevangenen en geïnterneerden ci- vielen personen door verdragen of door bijzondere verklaringen verleende rechtspositie niet op eenigerlei wijze te hunnen nadeele te wijzigen. De Geneef sche conventie betreffende de behande ling der krijgsgevangenen verbiedt in artikel 2 vergeldingsmaatregelen tegen krijgsgevangenen. Het internationale comité van het Roode Kruis verzoekt thans in den oproep opnieuw den oor logvoerenden mogendheden dringend af te zien van alle vergeldingsmaatregelen van iederen aard, welke gericht zijn tegen krijgsgevangenen en geïnterneer den, die uit den strijd getreden zijn of nooit deelgenomen hebben aan de ge vechten en die thans als gevangenen weerloos zijn. Voorts constateert het internationale comité van het Roode Kruis met groote en stijgende bezorgdheid de toenemende verscherping der toegepaste oorlogs middelen, welke de burgerbevolking en niet voor den oorlog belangrijke mate- rieele waarden, vaak van onvervang bare cultureele waarde, in steeds bree- deren omvang mede treffen. Het begin sel van het volkenrecht, volgens hetwelk bij de legitieme vernieling van militaire krachten en voor den oorlog belangrij'ke objecten een niet in verhouding staande bedreiging en beschadiging van met- militaire personen en goederen moet worden vermeden, komt, zoo wordt ver der gezegd, tegenover de onophoudelijke ontwikkeling in de richting van den to talen oorlog, volkomen op den achter grond. Het internationale comité van het Roode Kruis beschouwt het, naar ten slotte verklaard wordt, als zijn taak overal in te grijpen, waar feitelijke hulp het mogelijk lijkt. De beteekenis van alle waarden, vooral echter van die op zedelijk gebied, die thans op het spel staan, legt het den plicht op zijn stem te doen hooren. Bij de Posterijen De vrouwen en meisjes, die ons onze brieven met aangenamen en minder aan- genamen inhoud, alsmede onze dwangbe velen thuis bezorgen, zijn zoo langzamer, hand ook al een bekend onderdeel van het Haagsche stadsbeeld geworden. We zien ze eiken dag parmantig langs de huizen gaan, gehuld in een wijde cape, een uniformpet een tikje coquet op het hoofd, gewapend met een groote leeren tasch vol poststukken. In April van het vorige jaar werd met de proef begon nen, noodgedwongen, omdat een groot deel van het mannelijk personeel in het buitenland moest gaan werken. Welnu, de proefneming is in het algemeen wel geslaagd, vertelde ons de heer de Groot, referendaris bij het hoofdpostkantoor. Er werken thans 150 vrouwen en meisjes bij den besteldienst, hetgeen ongeveer ,de helft is van het personeel in de bestel- wijken. Ze doen ook dienst bij de bestel ling van postpakketten, met paard en wagen en reiken de pakketten uit. Zelfs op de bakfiets ziet men ze door de stad rijden, hoewel de bestelstertjes aanvan kelijk tegen dit middel van vervoer ernstige bezwaren koesterden. De direc tie van het hoofdpostkantoor heeft zich echter op het standpunt gesteld, dat de meisjes „mannenwerk” verrichten en voor haar dus geen uitzonderingen mo gen worden gemaakt. Er was en er is om verschillende re denen nog steeds veel verloop onder dit vrouwelijke personeel, o.a. omdat aan haar physiek, vooral in de wintermaanden, soms hooge eischen moeten worden ge steld. Een goede lichamelijke constitutie is een belangrijke voorwaarde voor aan stelling, de huisarts moet hiervoor een 912.00 uur Breda, Restaurant Modem, Markt, 1518.00 uur den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45 19-1-44 912.00 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16, 1518.00 uur Arnhem, Café Royal; 20-1-44 9—12.00 uur Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18, 1518.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 21-1-44 912.00 uur Assen. Concerthuis a.d. Vaart, 15 18.00 uur Groningen, Heerestraat 46 22-1-44 912.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat23-1-44 914.00 uur Amsterdam Dam 4; 24-1-44 913.U0 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245 25-1-44 914.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager Leusderweg 26-1-44 9— 14.00 uur den Haag, Dierentuin, Benoor- denhoutscheweg. De Sovjets probeerden ook het geheele front van Nikopol tot Wi tebsk in beweging te brengen, zoo schrijft Martin Hallensleben, de mili taire correspondent van het D.N.B., in zijn beschouwing over den toestand, en hij vervolgt o.a.: De zwaartepunten liggen op het oogen- blik ten Zuiden van de opgegeven stad Berditsjef en ten Zuidwesten van Bjela- ja-Zerkof. Op beide punten stuurt de bolsjewistische leiding nieuwe divisies in den slag. Haar taak is blijkbaar, J£en stap meer ruimte te verschaffen aan het of- U fensief naar het Zuiden. Parallel hier mede loopen Sovjetaanvallen uit het gebied van Tsjerkassy en Kirowograd, waar ten Oosten van de stad hevige gevechten gaande zjjn. In het Noorden van de groote deuk van Sjitomir zetten de bolsjewieken hun druk in de richting van Rokitno voort. Daarentegen mislukten hun aanvallen ten Westen van Propoisk onder zware bloedige verliezen. Ook de stormloop van de Sovjets op de Duitsche linies in het gebied Wi tebskNewel duurt voort. Om de plaats Witebsk wordt hard gevochten. De gevechten worden bijna aan het geheele front begunstigd door een voor dit jaargetijde ongewoon zachte weers gesteldheid. Waar het gesneeuwd en ge vroren heeft, begint het tegen de mid daguren te dooien, zoodat de Oostelijke winter met zijn hooge koudetemperatu- ren van 40 tot 50 graden, zooals in de beide vorige jaren omstreeks dezen tijd, i tusver nergens aan den dag is ge treden. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft over den toestand aan het Zuid-Italiaansche front: Uit de krachtiger wordende gevechts- actie op beide vleugels van het front, alsmede uit de concentraties van ar tillerie en pantserformaties dicht bij het

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1