Wb ■w No. 18689. 1944. Nieuwe lichting bij den Arbeidsdienst Zware gevechten in het Oosten duren voort hevigheid Winteroffensief neemt aan en omvang toe Maandag 10 Januari. Van burger tot arbeids man I I Roode leger wil op korten termijn beslissing forceeren I Stalin zet alles op één kaart Eén slecht verduisterd huis brengt allen in gevaar! VERPLICHTE WINKELSLUITING VOOR KRUIDENIERS OP DONDERDAGMIDDAG De Jonge Volken Sovjetlandingspoging ten Westen van Otsjakof verijdeld RADIO-ONTVANGTOESTELLEN EENPANSMAALT1JD TEN BATE VAN WINTERHULP 5| Maand gemeenschaps opvoeding „Het groote uur” Tijdstip voor invasie reeds bepaald - M -I 9 HAAGSCHE COURANT ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.20, z.’ Modebl. 3.95.'Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c., tr. p. p. 10 c. Plaatselijke aanvallen in Zuid-Italië Gevangen genomen bo.Sjewit (P.K. Dr G. Wolff-HH-St.) 1 I PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 nrnd me; „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl.” Omtrent de oorlogsdoelen van l. om alle Opbrengst Winterhulp In de week van 20 tot 25 Dec. 1943 Is voor onze minder bedeelde volksgenooten een bedrag van 21.139.96 ontvangen. weken d.w.z. de Anglo-Amerikanen werd de wereld nooit in definitieven vorm ingelicht. Te hooi en te gras heeft men er nu en dan wel iets over vernomen, maar deze mededeelingen vielen dan binnen een bepaalden propagandistischen opzet en het opportunistisch karakter ervan was dan ook duidelijk merkbaar. Adolf Hitler daarentegen heeft op dit punt steeds weer duidelijke taal gesproken. „Europa gehort den jungen Nationen” heeft hij in zijn groote rede op 31 De cember 1939 gezegd, op een oogenblik dus, dat de oorlog nauwelijks vier maanden aan den gang was, maar reeds op dat oogenblik was het Duitsche volk omtrent de oorlogsdoelen van zijn lei ding in den meest definitieven vorm in gelicht. „Wij hebben, zoo zei Hitler in deze rede een duidelijk oorlogs doel: Duitschland en daarboven uit Europa moet van de overweldiging en voortdurende bedreiging bevrijd wor den. Aan de oorlogsophitsers en hun, die oorlog verklaren, moeten ditmaal defi nitief de wapens uit handen worden ge slagen. Wij strijden daarbij niet alleen tegen het onrecht van Versailles, maar ook om te verhinderen, dat daarvoor een nog grooter onrecht in de plaats zal kunnen komen. En in positieven zin: Wij strijden voor den opbouw van een nieuw Europa, want wij zijn de overtuiging toegedaan, dat dit nieuwe Europa niet kan worden gevormd door de oud geworden krachten eener wereld, welke in een toestand van ver val verkeert, niet door de zoogenaamde staatslieden, die in hun eigen land niet in staat zijn ook maar de eenvoudigste problemen op te lossen, neen, wij zijn overtuigd, dat voor den opbouw van een nieuw Europa alleen die volken en krachten geroepen zijn, die door him levenshouding en door hetgeen zij tot op heden hebben gepresteerd, zelf als jonge en productieve volken kunnen worden beschouwd. Aan deze jonge volken en systemen behoort de toe komst! De joodsch-kapitalistische we reld zal de 20ste eeuw niet overleven!” Zoo sprak Adolf Hitler op 31 December 1939 en men moet vaststellen, dat het oorlogsdoel, dat met deze woorden werd aangeduid, tot op den dag van heden niet alleen onveranderd is ge bleven, maar zelfs in beteekenis aan zienlijk heeft gewonnen. Wie voor dit oorlogsdoel zijn oogen sluit, benadeelt zichzelf en miskent de roeping van zijn volk. Het jonge Europa is gewikkeld in een strijd op leven en dood, maar boven het oorlogsrumoer uit weerklinkt het woord van Adolf Hitler, bezielend en vol vertrouwen: „Europa gehort den jungen Nationen!” Wel zelden kwam eén oorlogsdoel in een zoo positieven vorm tot uitdrukking. Inwoners van ’s-Gravenhage, Rijswijk en Voorburg, die een aangeteekenden brief hebben ontvangen van den „Gene- ralkommissar für Finanz und Wirtschaft, Abteilung Post- und Fernmeldewesen” te Arnhem over hun radio-ontvangtoestel, moeten zich persoonlijk, met dit schrijven en hun luistervergunning 1943 vervoegen: Lange Voorhout 16 te 's-Gravenhage, op werkdagen van 917 uur Cs Zaterdags van 912.30 uur). up een brandpunt van bet Oostfront. Al een de loop van het geschut steekt uit de stroodekking naar buiten Een stuk stormgeschut is aan den rand van het dorp gecamou fleerd opgesteld. Het staat daar klaar, om de oprukkende pantsergrenadiers in de flank te beschutten. (S.S.-P.K. Rottersteiner-H.H.-St.) Aanval op Rabaul Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat de luchtmacht der Japansche marine op 9 Januari des ochtends van 150 vijandelijke machines, die boven Ra baul vlogen. 52 toestellen heeft neerge schoten. De Ned. Corresp. Dienst meldt uit Ber lijn o.a. het volgende: Het winteroffensief van de Sovjets neemt nog bij den dag aan hevigheid en omvang toe. Ofschoon men zich in Berlijn in bevoegde kringen ook thans nog zeer gereserveerd toont, staan er toch analyses van den strijd ter be schikking, die reeds een goeden kijk geven op de algemeene tactiek van het roode hoofdkwartier en waaruit in groote lijnen kan worden afgeleid, welke houding het Duitsche Opperbevel hiertegenover zal aannemen. Duitsche militaire woordvoerders leggen er den nadruk op, dat het huidige winter offensief de Duitsche zienswijze inzake het cardinale belang van den strijd in de Sov. jet-Unie ten volle bevestigt. Duitschland heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat de tweede winteroorlog wordt beslist aan het Oostfront en het oogenblik, waar op deze beslissing gaat vallen schijnt nu snel te naderen. Slaagt de Duitsche Weer macht er in den bolsjewistischen storm loop definitief af te slaan dan kunnen ook de Westersche democratieën Duitschlands positie niet meer belagen. Veronderstelt men daarentegen een oogenblik. dat de toeleg der Sovjets om de Duitsche strijd krachten te vernietigen, zou lukken dan behoeft het geen betoog, dat Moskou dit niet te danken zou hebben aan de beperk te hoeveelheden wapenen, levensmiddelen en grondstoffen, die het uit Engeland en Amerika heeft ontvangen, noch aan de enorme propaganda, welke momenteel met de komende invasie en de oprichting van een tweede front wordt gemaakt. De zelfs voor het Oostfront enorme hoe. veelheden menschen en materiaal, die de Sovjets in het vuur zenden, de concentra ties van troepen en wapenen, die prac- De burgemeester van den Haag heeft, krachtens art. 6 van de Winkelsluitings wet 1930, bepaald, dat kruidenierszaken in den Haag des Donderdags na 1 uur gesloten moeten zijn. De betreffende verordening treedt Donderdag aanstaande in werking. Gisteren werd in den Dierentuin een eenpansmaaltijd ten bate van W.H.N. ge houden. De zaal was geheel gevuld. On der de aanwezigen waren o.a. de burge meester van ’s Gravenhage, prof. mr. dr. Westra, de gemachtigde van den Leider voor de provincie Zuid-Holland, baron v Haersolte Kreisamtleiter der N.S.V. Hundenborn, en vele anderen. Er heerschte een zeer geanimeerde stemming en men liet zich den andijvie- stamppot goed smaken. Het staforkest van den N.A.D bracht vroolijke muziek ten gehoore. De gehouden collecte was zeer geslaagd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 10 Januari. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Ten Westen van Otsjakof is een bolsje wistische landingspoging door eenheden der m^frine verijdeld. In het gebied van Kirowograd werden sterke vijandelijke aanvallen afgeweerd en de bolsjewieken in succesvolle tegen aanvallen teruggeworpen. Ten Zuiden en Zuidwesten van Pogre- bistsje zijn harde wisselvallige gevechten met den verder oprukkenden vijand aan den gang. Een tijdelijk verloren gegane plaats werd in een tegenaanval heroverd en daarbij werd een bolsjewistisch batail- lon vernietigd. De vijand heeft zware, bloedige verliezen geleden en 17 kanonnen verloren. De laatste dagen heeft zich bij de ge vechten in dit gebied de 17de pantser divisie onder leiding van generaal-majoor von der Meden door standvastigheid en kranig uit gevoerde tegenaanvallen bij zonder onderscheiden. Ten Zuiden en Westen van Berditsjef hebben onze troepen voor een deel in tegenaanval felle aanvallen der bolsjewie ken uiteengeslagen en 31 vijandelijke tanks vernield. Het Duitsche luchtwapen heeft herhaal delijk met sterke strijdkrachten op de zwaartepunten ingegrepen in de gevech ten op den grond en concentraties en opeenhoopingen van tanks van den vijand doeltreffend met bommen bestookt. Bij de bestrijding van het bolsjewistische ra- vitailleeringsverkeer werden 5 materiaaL treinen vernield. 8 andere treinen bescha digd In het randgebied der Pripjet-moeras- sen is het tot plaatselijke gevechten ge komen met vijandelijke verkennings- strijdkrachten ten Westen van Nowograd Wolynsk en Sarny. Ten Westen van Resjitza bolsjewieken hun aanvallen zware gevechten zijn ook doorbraakpogingen van de bolsjewieken mislukt. Plaatselijke penetraties werden afgegrendeld Ten Zuidoosten van Witebsk hebben onze troepen hernieuwde krachtige aan vallen van den vijand afgeslagen. Het gisteren voorhet ressort van een corps sector gemelde aantal van 57 vernielde tanks is gestegen tot 71. In denzelfden corpssector zijn gisteren opnieuw 87 bolsjewistische tanks vernield. Ten Noordwesten van Witebsk hebben de bolsjewiekeh herhaaldelijk zonder suc ces aangevallen. Bij de zuivering van een boschgebied is een vrij sterke gevechts groep van den vijand vernietigd. Het Saksische grenadiersregiment 456, onder leiding van It -kol. Sacher, heeft zich hier bij de gevechten der laatste dagen bijzonder onderscheiden In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front zijn verscheidene plaat selijke aanvallen van den vijand in ons ge concentreerd artillerievuur ineengestort. Aan het overige front verliep de dag bij succesvolle eigen bedrijvigheid van stoottroepen rustig. In de eerste ochtenduren van 9 Januari hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen scheepsdoelen voor de Noordkust van Cyrenaica aangevallen. Op 4 koopvaar ders van middelbare grootte werden ver scheidene voltreffers geplaatst. Aangeno men kan worden, dat 2 van deze schepen vernietigd zijn. Een eigen vliegtuig ging verloren. Het bekende „Peperhuis” een pak huis van de Oost-Indische Compagnie, gelegen aan den Wierdijk te Enkhuizen, wordt gerestaureerd. Reeds verschei dene malen is bij de plannen voor de stichting van het Zuiderzeemuseum de aandacht gevestigd op dit voortreffe lijke pand (C.N.F.-Stuvel) Vorige week Woensdag, Donderdag en Vrijdag reisden 10.000 jongemannen in burgerkleeding door ons land. Van Gro ningen en Friesland naar Limburg, van Noord-Brabant en Limburg naar Gronin gen of Drente, van Noord- en Zuid-Hol land naar het Oosten en Zuiden van ons land, kortom, van en naar alle wind streken. Zij allen hadden hetzelfde eind doel, namelijk een der tientallen kampen van den Arbeidsdienst, die overal in het land verspreid liggen. De jongens vorm den de nieuwe lichting, die haar arbeids- dienstplicht heeft te vevullen. Waarom al die lange reizen, als toch overal de kam pen liggen? Waarom een Groninger boe renjongen, die misschien nog geen nacht onder een andermans dak heeft doorge bracht een lange reis te laten maken naar Limburg als er toch een kamp is in Groningen zelf? Het antwoord op deze en vele andere vragen hebben wij ge kregen tijdens ons tweedaagsch bezoek aar. een kamp van den Arbeidsdienst te Weert, waar een 200 jonge mannen uit alle deelen van ons land, behalve dan Limburg en Brabant, moesten opkomen. De Arbeidsdienst wil den jongens 5j maand gemeenschapsopvoeding geven. Daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat zij los gerukt worden uit de oude, vertrouwde omgeving, hoe goed die overigens ook zijn kan. Op het station te Weert werden de jongens opgewacht door een lid van het lagere kader van het kamp. Onmiddellijk werden zij op gesteld in rijen en werd in marschtempo naar het kamp gemarcheerd, nog steeds als burger. Zoodra zij een voet in het kamp hadden gezet waren zij burger af. zij waren arbeidsman geworden. Dit werd hun in een kort en krachtig speechje dui delijk gemaakt. Van een uurtje rusten om bij te komen van de lange reis, was geen sprake, want na het begroetingswoord werd onmiddellijk gemarcheerd naar de uitrustingskamer. Natuurlijk konden niet allen tegelijk geholpen worden. Geen nood. Een kaderlid stelde de wachtenden in een rij op en leerde hun reeds de eer ste beginselen van het in de houding staan en den ruststand aannemen. Na dat de uitrusting uitgereikt was. werden de arbeidsmannen ingedeeld en naar de kamers gebracht, waar verdere instruc ties werden verstrekt. Op deze manier was de tijd van avondeten ongemerkt gekomen. Snert met gemalen worst, zoo- ais de stadsjeugd deze allang niet meer kent! Wie gemeend had, dat er na den maaltijd eens lekker gerust kon worden, vergiste zich echter, want weer ging het naar de kamers om zich de eerste be ginselen van den arbeidsman eigen te maken. Niet kalm aan. maar jn looppas. Want in het kamp gaat de arbeidsman op een draf. Hij leert dan met zijn armen zwaaien, zijn lichaam los maken. Om on geveer tien uur is het tijd vn slapen. Den anderen dag om 7 uur opstaan, vliegensvlug loopen naar het waschlokaal. waar stroomend koud water de laatste restjes slaap verdrijven. Dan aankieeden en opstellen voor de eerste vlaggen- Warren republikeinse!) candidaat voor presidentschap Warren, de gouverneur van Californië heeft zich door de republikeinsche partij candidaat laten stellen voor het presi dentschap. Hij is advocaat en heeft den vorigen wereldoorlog meegemaakt. Hij is 53 jaar. DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 Januari. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In het gebied van Kirowograd duurt de hevige worsteling met onverminderde fel heid voort. In het Westelijke deel der stad wordt nog altijd verbitterd gevochten. Vastberaden ondernomen tegenaanvallen sloegen de opdringende bolsjewieken on danks hardnekkig verzet op verschillende plaatsen terug. Daarbij werden talrijke tanks stukgeschoten. Ten Zuiden van Kief, ten Zuiden en Westen van Pogrebisjfsje en in het gebied van Berditsjef verijdel den onze troepen talrijke vijandelijke aan vallen. Formaties der Waffen-SS sloegen in een tegenaanval een vijandelijke bri gade op haar stellingen van uitgang terug en vernietigden 27 Sovjet-tanks en 5 stuk, ken bestormingsgeschut. De luchtmacht mengde zich op de brandpunten met goed succes in den strijd te land en bracht den Sovjets zware verliezen toe aan menschen en materiaal. Ten Westen van Retsjiza ging de vijand na hevige artillerievoorbe- reiding, met sterke strijdkrachten over een breed front tot den aanval over. Onze stellingen werden met afgrendeling van eenige penetraties overal in stand gehou den. Bij Witebsk lag het zwaartepunt van de Sovjetrussische doorbraakpogingen giste ren ten Zuidoosten van de stad. Zij wer den ondanks het krachtige optreden van pantserwagens en slagvliegers in verbit terde gevechten bloedig afgeslagen. De Sovjets verloren hier 84 tanks waarvan alleen 57 in een corpssector. Aan het Zuid-Italiaansche front is de gevechtsactie van den vijand in den sector ten Westen van MignanoVenafro ver zwakt. Verscheidene plaatselijke aanval len op onze heuvelstellingen werden met zware verliezen voor den vijand afgesla gen Ook aan de kust van de Adriatische Zee bleef een sterke aanval van den vijand zonder resultaat. Een eigen stoot troep vernietigde een vijandelijk steun punt en deed munitie-opslagplaatsen in de lucht vliegen. Eenige Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen uitgewor pen op plaatsen in West-Duitschland. Daarbij werd opnieuw de Dom van Aken getroffen De Reichsorganisationsleiter, dr. Ley, heeft een boek, „Die grosse Stunde”, gepubliceerd, waarvan de „Völkischer Beobachter” een uittreksel geeft. Dr. Ley schrijft in zijn boek: „Het Duitsche genie zal zegevieren.” Hij geeft uiting aan het ongebroken vertrouwen op de overwinning, dat het Duitsche volk en zijn leiding bezielt, maar bovendien put hij de onvoorwaardelijke zekerheid van de Duitsche eindoverwinning uit de ken nis van het Duitsche oorlogspotentieel, terwijl hij die zekerheid door een reeks voorbeelden fundeert. Het Duitsche volk, aldus dr. Ley, be leeft het grootste uur van zijn geschie denis en de gebeurtenissen, die intus- schen aan Duitsche, zoowel als aan vijandelijke zijde zich hebben voorge daan, waarborgen de Duitsche overwin ning. De bolsjewieken hebben tot dusver vergeefs gehoopt op den winter als bondgenoot en de geestelijke weer standskracht van het Duitsche volk is in weerwil van de bomterreur onge schokt. De tegen vrouwen en kinderen gevoerde Geallieerde luchtoorlog heeft aan militaire objecten en wapenfabrie ken slechts een schade toëgebracht, die belachelijk gering is en in geen verhou ding tot de gebruikte middelen staat. De volksgenooten, die door de Anglo- Amerikaansche terreuraanvallen zijn getroffen, leggen bewijs van heldhaftig heid af. ,,Ik ben er van overtuigd,” aldus dr. Ley, „dat deze Duitschers alles zullen klaarspelen. Als de dagen der vergel ding komen en zij zullen komen dan zal blijken, welk volk taaier is, het Engelsche of het zich van zijn kracht bewuste nationaal-socialistische Duit sche volk.” Men beleeft, zoo schrijft het blad, het boek niet als een bewering, maar als een bewijs. Wij zullen overwinnen, aan gezien wij het verstaan, de voorwaar den daarvoor te scheppen. Geen onderdak aan politieke vluchte lingen in kloosters Het hoogste kerkelijke gerechtshof voor ordeleden heeft volgens Radio Rome de verordening uitgevaardigd, waarbij het aan alle oversten van kloosters in de ge- heele wereld streng wordt verboden, per sonen, vooral leekeA. die niet tot de be trokken orde behooren. in hun klooster gemeenschap op te nemen, zonder tevoren de vergunning verkregen te hebben van de hoogste kerkelijke overheid. Ten aan zien van het verleenen van onderdak aan politieke vluchtelingen behoudt de H. Stoel zich de beslissing in hoogste in stantie voor. De kloosteroversten zijn den Paus persoonlijk verantwoordelijk voor het nakomen van deze voorschriften. Naar in Vaticaansche kringen verliidt, meldt het D.N.B. verder, is deze veror dening het gevolg van het toenemend aantal gevallen van den laatsten tijd, waarbij min of meer politieke vluchtelin gen onderdak vonden in Italiaansche kloosters. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro Not 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. t-eeuwendaal, Oranjelaan 3. Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbioemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr., Theresiastraat 108a, Tel. 772444. S.P.T. meldt uit Washington: ,,De plannen voor de offensieve acties tegen het vasteland van Europa zijn nu in zulk een gunstig stadium gekomen, dat de legerleiding den datum, waarop de veelbesproken invasie zal worden uitge voerd, reeds heeft bepaald, heeft giste ren de Amerikaansche onderstaats secretaris in het ministerie van Marine, James Forrestal, verklaard. Aan deze, tegenover een groot aantal journalisten gedane uitlating, heeft de onderstaatssecretaris nog toegevoegd: „Binnenkort zal ik meer bijzonderheden over dit thema hebben te zeggen,” Het Amerikaansche ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat gene raal-majoor Bedel Smith is benoemd tot stafchef bij het Geallieerde hoofdkwar tier van generaal Dwight Eisenhower. Tot dusver heeft Smith de functie ver vuld van chef bij den generalen staf in het Middellandsche zee-gebied. Met de benoeming van generaal-majoor Smith is het oppercommando voor de Ge allieerde invasie in Europa voltallig. zetten de voort, In gisteren alle Geestelijke vorming Gemeenschapsopvoeding wordt natuur lijk niet alleen verkregen door gemeen schappelijke sport (waaraan een zeer groote plaats wordt ingeruimd), mar- cheeren. oefenen, werken, eten en slapen. Daarvoor is vooral noodig geestelijke vorming. Niet zoozeer lezen, schrijven en rekenen, hoewel ook deze vakken niet v.rwaarloosd worden. Vooral wordt de nadruk gelegd op het hedendaagsche ge beuren. Uitvoerig wordt besproken, waar om Duitschland en de verbonden volken strijden, welke gevaren het bolsjewisme inhoudt voor de Germaansche samen leving kortom allerlei vragen, die kun nen opkomen wanneer men van nat.-soc. standpunt uit deze reusachtige worsteling beziet. Het spreekt vanzelf, dat de ge legenheid daartoe bijzonder gunstig is. Alle factoren, die thuis eeh dergelijk be schouwen onmogelijk maken, zijn wegge vallen. "'5? maand is kort, maar zij worden ▼oL ledig uitgebuit Geen minuut wordt er verlanterfanterd Als de arbeidsmannen in Juni het kamp verlaten, zullen zij on getwijfeld heel wat geleerd hebben. Hun houding en manier van loopen zal zich gewijzigd hebben, zij zullen, dat wordt althans beoogd, weten, wat het woord gemeenschap, zooals de nationaal-soci?^, listische wereld- en levensbeschouwing die zich voorstelt, beteekent en zij zullen beseffen dat het niet zoo erg belangrijk is of men een trede hooger of lager op de maatschappelijke ladder staat, als het geheel, de gemeenschap dus, maar hecht en sterk is. WEER TWEE SLACHTOFFERS VAN GEVONDEN PATROON: Te Nijverdal was het 9-jarig pleegkind van de familie Bargboer in de huiskamer aan het spelen met een in den Nijverdalschen berg ge vonden patroon, toen deze plotseling ont plofte De 40-jarige vrouw des huizes werd hierdoor zoo ernstig getroffen, dat zij vrijwel op slag dood was. Het kind werden een paar vingers afgerukt. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 23 mM (10 reg.) /0.19 Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag halve pr. Reel. Ó.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct, KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. 0.38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. mees De Duitsche hulpkruisers Kapitein-ter-zee Weyher, commandant van den hulpkruiser „Orion”, vertelt in de „Völkischer Beobachter” het een eri ander over de oorlogvoering met deze soort schepem De voornaamste taak van de hulpkruisers, zoo schrijft hij, bestaat niet in den strijd met vijandelijke oor logsschepen, maar in het hinderen van het Geallieerde ravitailleeringsverkeer ter zee Door vernietiging van koopvaardij- scheepsruimte wordt onrust in de vijan delijke regelingen gebracht en een aan zienlijke vlootsterkte is noodig voor de achtervolging van den hulpkruiser. Zoo wordt een aanzienlijk getal belangrijke Anglo-Amerikaansche oorlogsschepen in alle deelen der wereld gebonden. Weyher geeft dan een schets van het tot zinken brengen van het gewapende Nieuw-Zeelandsche vrachtschip „Tura- cina” in de Tasman Zee, een der modern ste en snelste koelschepen, dat. gebouwd voor het verkeer op Engeland, op elke reis b.v. 10.000 ton boter kon laden. Een dergelijk succes kan niet alle dagen verwacht worden Vaak moet een hulpkruiser wekenlang bij slecht weer kruisen, steeds in spanning, omdat men op een sterkeren vijand zou kunnen stooten, die aan de eigen actie een spoe dig einde zou maken. De hulpkruiser heeft ook ander werk te verrichten, b.v. het leggen van mijnen in vijandelijke wateren De operaties in de Stille Zuidzee zijn begonnen met het leggen van mijnen in de Hauraki-baai, waarbij men de haven Auckland om zoo te zeggen onder de oogen van de Nieuw- Zeelandsche luchtmacht naderde Het eerste slachtoffer van deze mijnversper ring was het 13.415 ton metende Ge allieerde schip „Niagara” dat een kost bare goudlading aan boord had. Maanden lang heeft deze versperring den Ge allieerden verliezen gebracht. Deze hulpkruiseroorlog beteekent een belangrijke ontlasting ”an de Duitsche oorlogvoering in Europa tisch overal vallen waar te nemen, en die duidelijk aantoonen, dat ook in de secto ren. waar nu nog een betrekkelijke rust heerscht weldra tot den aanval zal wor den overgegaan, dit alles bewijst dat het roode leger op korten termijn, koste wat kost, een beslissing wil forceeren Stalin, zoo verklaart men openlijk te Berlijn, heeft alles op één kaart gezet om de Duit sche Weermacht te vernietigen. Bij de ge weldige afmetingen, die de strijd nog ver der zal aannemen, kan men niet meer zeggen, dat de Sovjets bepaalde gebieden willen „bevrijden” en zelfs igiet. dat zij het Duitsche front in tweeën willen splitsen, of dat zij bepaalde groepen Duitsche strijdkrachten willen' omsingelen en ver volgens uitschakelen. Het Sovjet-Russi- sche opperbevel, dat aan den eenen kant weet, dat de huidige spanning in het bin nenland der Sovjet-Unie niet eeuwig kan worden volgehouden en dat er hoogst waarschijnlijk aan den anderen kant ook van overtuigd is dat de Duitsche Weer macht thans voldoende verzwakt is den grooten slag te wagen, heeft menschen en wapenen, waarover het be schikt ineens in den strijd geworpen met geen ander doel, dan zijn tegenstander eenvoudig onder den voet te loopen Met dezelfde openhartigheid waarmede men den zwaren strijd aan het Oostfront sinds den vooravond van Kerstmis den dag waarop hij werd ontketend steeds heeft besproken, zegt men te Berlijn, dat men er niet aan denkt om den stormloop van menschen en wapenen, die dag en I nacht bijna ononderbroken tegen het Duit sche front beukt, te onderschatten en ook maar te willen kleineeren. Gedurende de 2J jaar. dat de oorlog in de Sovjet-Unie duurt heeft de Sovjet-Russische soldaat voldoende geleerd om hem te maken tot een tegenstander, waarmede geenszins te spotten valt Ongetwijfeld heeft iedere Duitsche soldaat het gevoel, dat hij ver reweg superieur is. maar de massa’s men schen en wapenen, die de Sovjets meedoo- genloos in het vuur jagen vormen ten slotte een probleem, dat met individueele superioriteit alleen niet valt op te lossen. Er valt daarom op te rekenen, zoo hoort men in bevoegde Duitsche militaire krin gen. dat het Duitsche Opperbevel weer zal overgaan tot de tactiek, waarmede het sinds November 1942 in de Sovjet-Unie nog steeds succes heeft gehad, n.l. die der elastische verdediging: Hardnekkig verde digen en kort, dus krachtig, tegenaanval- I len eenerzijds, wat den aanstormenden I Sovjets nog steeds de zwaarste verliezen heeft opgeleverd en soepel uitwijken aan den anderen kant, om in elk geval te voor komen, dat er Duitsche strijdkrachten werkelijk onder den voet zouden worden geloopen. Verliezen aan elite-troepen en wapenen vooral tanks, vliegtuigen en irtillerie geleidelijk binnendringen in een gebied der „verschroeide aarde”, met alle daaraan verbonden transportmoeilijk heden en tenslotte de toenemende, lengte der bevoorradingswegen, moeten er dan vanzelf toe leiden, dat het roode leger buiten adem raakt. Er valt nauwelijks aan te twijfelen, of de felheid van het Sovjet- Russische offensief met de massa’s men schen en wapenen waarmede het wordt gevoerd, zou er toe kunnen leiden, dat de tactiek der elastische verdediging opnieuw tengevolge zal hebben, dat de Duitsche Weermacht in grooten omvang gebied prijsgeeft doch daarover maakt men zich te Berlijn thans evenmin zorgen als tij dens het winteroffensief van 1942—1943 en het zomeroffensief van 1943. De inzet van den strijd, zoo zegt men te Berlijn, vormt immers niet het eindelooze Sovjet- Russische gebied, maar de uitschakeling van het roode leger. deze dikwijls een langstelling voor den strijd. Duitschland voert De eerste tien of veertien dagen blijven de arbeidsmannen in het kamp. Na dien tijd gaan zij enkele dagen in de week naar het werkobject Pas na vier krijgen zij „bewegingsvrijheid”, zij mogen, als zij geen dienst hebbsn. de omgeving bezoeken Kerkbezoek is altijd toegestaan. parade. De commandant houdt een korte toe praak, waarna langzaam de vlag naar den top van den mast schuift. Dan is het echter weer hollen en rennen, oefenen in het aannemen van de juiste houding en het los maken van de spie ren. terwijl de anderen in de cantine hun arbeidspak aantrekken onder het keu rend oog van den beheerder en twee kleermakers. Een flink douchebad en een korte maar grondige keuring, om te zien of de arbeidsman niet eerst nog opge nomen moet worden in het ziekenzaaltje, voor hij aantreedt voor den geregelden dienst. Alles is tempo, tempo, geen mi nuut wordt er gedraald. Op ieder mo ment en in iedere situatie wordt strikte gehoorzaamheid geëischt en zij. die dit niet onmiddellijk beseffen, worden er op krachtige wijze aan herinnerd. Ia het wonder, dat op deze wijze de jongeman na anderhalven dag zich al volkomen geschikt heeft naar den geest van het kamp Dit is juist wat de lei ding wenscht Want gemeenschapsopvoe ding kan pas beginnen als de arbeidsman los van de huiselijke sfeer is gekomen. De commandant houdt een kort gesprek met ieder der jongens afzonderlijk. Op rustige innemende manier stelt hij en kele vragen Over hun opleiding, hun in teresses. liefhebberijen wat zij denken van het huidige wereldgebeuren en hoe zij daar tegenover staan. De meesten geven openhartige antwoorden, al toonen groot gebrek aan be den strijd. dien Uitreiking nieuwe rijvergunningen en herkenningsteekens vool motorrijtuigen De secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat maakt bekend, dat in het tijdvak van 15 Januari15 Februari a.s. nieuwe rijvergunningen en herken ningsteekens voor motorrijtuigen zullen worden uitgereikt. Na 15 Februari 1944 zal het niet meer toegestaan zijn, de thans bestaande ver gunningen en herkenningsteekens als gel dige documenten te bezigen bij het ge bruik van een motorrijtuig Deze vergun ningen moeten worden bewaard en de herkenningsteekens moeten op de motor rijtuigen bevestigd blijven, totdat deze door den Rijksinspearteur van het verkeer worden opgevraagd. Er wordt nogmaals op gewezen, dat streng de hand gehouden zal worden aan een zoo zuinig en doelmatig megelijk ge bruik van de nog beschikbare voorraden brandstoffen, banden en andere materia len De voorwaarden daartoe door den Rijksinspeeteur van het verkeer aan de vergunning verbonden, moeten strikt worden nageleefd Het bovenstaande geldt niet voor de rijvergunningen en herkenningsteekens, welke vanwege den Rijksinspeeteur van het verkeer belast met de uitgifte van bijzondere vergunningen. Kromme Nieuwe Gracht, Utrecht, worden uitgereikt. O

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1