DE STRIJD IN HET OOSTEN POLEN EN DE SOVJETUNIE Sovjetaanval in het Oosten van de Krim 1944. Dinsdag 11 Januari. No. '18690. STADSNIEUWS AGENDA BINNENLAND SPORT KUNST EN LETTEREN Sovjetoffensief momenteel over een front van 1300 K.M. Bekendmaking De toestand in Italië BURGERLIJKE STAND Berlijn over de Poolsche kwestie 13 KERKNIEUWS Roode Kruis 'x. Kinderlegitimatiekaart MAX BLOKZIJL SPREEKT VOOR DE JEUGD Tweede Technische Dag op 5 Maart Verklaring van Moskou Uitreiking distributiebescheiden Ciano en andere leden van den Fascistischen Raad ter dood veroordeeld Keuringen Bevredigend verloop van Duitsche tegenaanvallen Strijd om Sarny duurt voort; doorbraakpoging in het gebied van Witebsk mislukt Terreuraanvallen op Sofia; vijandelijke vliegtuigen neergeschoten COURANT HAAGSCHE 4 half”. a.s. 1939 gehouden DUITSCH WEERMACHTBERICHT der den der maakt van de scharnierstelling Berditsjef rp naar het Zuiden afgebogen Ongeveer 50 k.m ten Zuid- ten van Berditsjef trachten zij via Po- *t Roode Kruis geeft het kind Zóó als het leven begint Een bewysje ter legitimatie. Zoo raakt baby nooit zoek Want dat spreekt als een boek By een vlucht of een evacuatie. Ouden of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar een kinderlegitimatiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bij: Hoofden van scholen. Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdeelingsbesturen va» het Ned. Roode Kruis. Prijs f 0.10 Minvermogenden kosteloos. VOETBAL De datum voor den tweeden Techni- schen Dag is met twee weken vervroegd, zoodat de beide aangekondigde wedstrij den respectievelijk in Nijmegen en Eind hoven zullen worden gehouden op Zon dag 5 Maart a.s. hun beproefde methode de Duitsche strijdkrachten uiteen te rukken door ge regeld het zwaartepunt van hun aan vallen te verleggen. De strijd heeft hier een groote hevigheid bereikt In bevoegde Duitsche kringen concen treert men, ook zonder de beteekenis van den strijd aan de overige sectoren te on zijn aandacht onveranderd op het front Ber- (Winnitza)—Bjelala de begaafde, spontaan schilderende Lydia Duif. Op haar kunst is reeds herhaalde lijk gewezen en ook ditmaal bewijst zij' onweerlegbaar, dat zij een uitermate talentvolle en interessante schilderes is. Dit werk springt er echt uit. Men ge-, voelt onmiddellijk, dat hier een kunste nares aan het woord is. wier oeuvre be teekenis heeft en nog steeds in beteekenis bolsjewistische tanks en 19 kanonnen ver nietigd. In het gebied ten Westen van Berditsjef bleven vrij zwakke aanvallen der bolsje wieken zonder succes. Om Sarny is ook gisteren gestreden. Ten Westen van Resjitza hebben onze formaties in zware gevechten na afgren deling van plaatselijke penetraties haar stellingen gehandhaafd tegenover den op breed front met superieure strijdkrach ten aanvallenden vijand. In het gebied van Witebsk zijn her nieuwde doorbraakpogingen der bolsje wieken mislukt. Concentraties van den vijand werden door geconcentreerd artil lerievuur uiteengeslagen. Bij de gevechten in het gebied van Kiro. wograd heeft de Brandenburgsche 3de pantserdivisie onder leiding van generaal- majoor Bayerlein zich bijzonder onder scheiden. In Zuid-Italië is ook gisteren weer in den sector ten Westen van Venafro ver bitterd gestreden. Alle aanvallen van den vijand mislukten, deels werden zij in strijd op korten afstand uiteengeslagen. Een plaatselijke penetratie bij Cervaro is afgegrendeld. In den middelsten en den Oostelijken frontsector zijn geen belang rijke gevechtshandelingen voorgekomen. Duitsche torpedovliegtuigen hebben in de avondschemering van 10 Januari aan de Algerijnsche kust een vijandelijk ra- vitailleeringsconvooi aangevallen en tref fers geplaatst op 5 schepen met een ton nage van 32.000 ton. Waargenomen werd hoe een transportschip van 8000 ton zonk, het is waarschijnlijk, dat nog andere sche pen vernietigd zijn. In de middaguren van 10 Januari en in den afgeloopen nacht hebben Brifsch- Amerikaansche bommenwerpers terreur- aanvallen ondernomen op het stedelijk gebied van Sofia. Door Duitsche en Boel- gaarsche luchtverdedigingsstrijdkrachten werden volgens tot dusver ontvangen be richten 13 vijandelijke toestellen neerge schoten, waarbij verscheidene viermoto rige bommenwerpers. Het is waarschijnlijk, dat nog 9 vijan delijke vliegtuigen zijn vernield. In den afgeloopen nacht hebben afzon derlijke Britsche storingsvliegtuigen bo ven het Westelijke en Noordelijke Rijn gebied gevlogen. WEER BEKERWEDSTRIJDEN: De N.V.B. heeft besloten ook dit seizoen bekerwed strijden te houden in hetzelfde systeem als het vorige seizoen. Met deze compe titie zal een aanvang worden gemaakt, zoodra het programma van de gewone competitiewedstrijden dit mogelijk maakt. De datum van inschrijving sluit op 1 Febr. a.s. Aalmoezeniers voor de Nederlandsche krijgsgevangenen Naar het commissariaat voor de belan gen van de voormalige Nederlandsche Weermacht op informatie mededeelt, is door de autoriteiten toestemming verleend voor een behartiging van de geestelijke belangen der Nederlandsche krijgsgevan genen in Duitschland door Nederlandsche aalmoezeniers. Reeds zijn eenige aal moezeniers afgereisd; zoo afgeloopen week drie R.K. geestelijken, die binnenkort gevolgd zullen worden door drie Pro- testantsche zielzorgers. Het ligt in de bedoeling alle kampen zoo geleidelijk van aalmoezeniers te voorzien. Tass verspreidt een „verklaring over de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Polen”, welke een antwoord vormt op de verklaring van de Poolsche emigranten- regeering te Londen van 5 Januari. Deze verklaring, aldus wordt in het Sov. jet-antwoord gezegd bevat een reeks onjuiste beweringen, b.v. over de grenzen tusschen de Sovjet-Unié en Polen. De Sovjet-verklaring beweert, dat de Weste lijke Oekraine en het Westen van Wit- Roethenië in de Sovjet-Unie zijn opgeno men op grond van een „op breeden demo- cratischen grondslag" in 1939 gehouden volksstemming. De Sovjetregeering, aldus vervolgt de verklaring, streeft er als steeds naar, vriendschappelijke betrekkingen met Po len tot stand te brengen op de basis van duurzame goede buurbetrekkingen en we- derzijdsche achting en, als het Poolsche volk dat wenscht ook op den grondslag van een bondgenootschap voor wederkee- r>ge hulpverleening tegen Duitschland. Tot dit doel zal Polen’s toetreding tot het onlangs gesloten Sovjet-Tsjechische ver drag kunnen dienen. De Oostelijke grens van Polen zou kun nen worden vastgelegd krachtens een overeenkomst met de Sovjet-Unie. De Sovjet-regeering beschouwt de grens van 1939 niet als onveranderlijk. Correcties ten gunste van Polen zouden kunnen wor den aangebracht in dezen zin, dat de districten met een overwegend Poolsche bevolking aan Polen zouden worden over gedragen. In dat geval zou de grens bij voorbeeld langs de z.g. Curzon-lijn kunnen loopen. De Sovjetverklaring meent dan, dat de Poolsche Westgrens moet worden verruimd door inlijving der „oer-Poolsche landen, waarvan Duitschland zich vroeger heeft meester gemaakt”. Op deze wijze zou de Poolsche staat ook den noodzakelijken toegang tot de Oostzee krijgen. Tenslotte verwijt de Sovjetverklaring de Poolsche emigrantenregeering dat zij zich onbekwaam heeft getoond en meermalen den Duitschers in de kaart heeft gespeeld door haar verkeerde politiek. Daarentegen is het in het belang van Polen en de Sovjet-Unie, dat tusschen hen duurzame vriendschappelijke betrekkingen tot stand komen Een der voornaamste oorzaken van betrekkelijk langzamen opmarsch Anglo-Amerikaansche legers in Italië is, naar het Amerikaansche ministerie van Oorlog heeft verklaard, de grootscheep- sche vernielingen door de Duitsche troe pen bij hun terugtocht naar het Noorden. Elke brug. elk pad. elke spoorweg, elke straatwee, elk havenwerk wordt door de Duitschers vernield Sedert 6 maanden is er geen graan meer op de openbare markt in Zuid-Italië ge komen zoo meldt de daarheen gezonden speciale correspondent van de „Glasgow Herald”. Het gros van de minder bemid delden lijdt honger. Zeer treurig ziet het er met de levensmiddelenvoorziening van Napels en enkele verder gelegen plaatsen uit. De armere bevolkingsklassen leven van een „hongerdieet”. Gezien dezen toe stand is het betreurenswaardig, dat de geallieerde soldaten onbeperkt koopen en de prijzen daardoor opdrijven. Zelfs in de restaurants halen zij alles voor de Italia nen weg In Zuid-Italië zoo schrijft de correspondent, gaat het niet slechts om de vraag of men de Italiaansche bevolking uit zuiver menschelijke overwegingen voor den hongerdood zal behoeden of niet doch „de propagandistische factor is es sentieel”. De oogen van Europa zijn op Zuid-Italië gericht. Zij zien er een voor beeld in hoe zich de Anglo-Amerikanen tegenover de bevolking zouden gedragen ingeval zij nog andere deelen van het Europeesche vasteland zouden bezetten .Ket S.S.-Ersatzkommando Niederlande deelt mede Met ingang van 15 Januari 1944 is het wederom mogelijk als hulpzuster tot het Duitsche Roode Kruis toe te treden Aan alle Nederlandsche meisjes in den leeftijd van 2030 jaar, die de Duitsche taal be grijpen, wordt hiermede de gelegenheid geboden actief in lazaretten, ziekenhuizen of soortgelijke instellingen werkzaam te zijn. Men kan zich melden bij - S.S.-Ersatzkommando Niederlande. Kot- te Vijverberg 5, den HaagNebenstelle Amsterdam. Dam 4Nebenstelle Gro ningen, Heerestraat 46 Nebenstelle Alk maar. Langestraat 56 Nebenstelle Heer len, Saroleastraat 25; Nebenstelle En schedé. Hengeloschestraat 30. DIEVEN SLACHTTEN TIEN SCHAPEN IN DE WEIDE: Op een weiland te Zun- derdorp zijn tien schapen gestolen en ter plaatse geslacht. Slechts het afval hadden de dieven achtergelaten. Drie andere scha pen vond men verdronken in een sloot terug. Waarschijnlijk waren de dieren op. geschrikt en in hun angst te water ge- loopen. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEIN. DEN: Van 12 Januari tot en met 8 Fe bruari 1944 geeft elk der met „17” ge nummerde bonnen van de bonkaart U 215 voor kookdoeleinden recht op het koopen van één liter petroleum. DE VOGELKOOPMAN Onder de be proefde leiding van mevr. Betsy de Rid- der-Spaan gaf de operettevereeniging „O.D.E.S.” gisteravond in het Gebouw voor K en W. een fleurige opvoering van „De Vogelkoopman” Zoowel vocaal als muzikaal viel er. na een zwak begin, veel te waardeeren. terwijl door het vlotte acteeren het geheel nog aan ver dienste won. A Fortanier in de titelrol en mevr. Fr Grube als de keurvorstin oogstten verscheidene open doekjes van de talrijke aanwezigen voor hun solo- en samenzang en ook mevr. S. Bagger man. voor wie clementie was ingeroepen wegens een keelaandoening, viel een hartelijk applaus ten deel. Iets aardigs wist A Bogman te maken van de rol van baron Weps. Een harmonische om lijsting vormde de uitstekende zang van het koor, dat zuiver afgestemd aansloot op de soli. Verdiend was de bartelijke hulde voor mevr de Ridder, de stuwen de kracht en bezielende leidster van ..O.D.E.S.” VAN PORTIEKTRAP GEVALLEN: De 22-jarige W. F. van B. uit de van Speyk- straat is gisteren van een portiektrap in de Stortenbekerstraat gevallen, waardoor hij een hersenschudding opliep en naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd moest worden. De Dromedaris te Enkhuizen. Ook voor het behoud van deze Ned. Cul tuurwaarden strijden onze Ned. Vrij willigers (G.-L.-H.) Morgen zijn van 8.3016,30 aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden (Groot Hertoginnelaan en voor het bijkantoor Loosduinen, Alida_ straat 1) de letters Ot t/m Rim. Bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 916 uur de letters Rif t/m Sche. Bijkantoor Benoordenhout (van Nijen- rodestraat 16) van 915.30 uur de let ters Net t/m einde P. Sinds 8 Januari heeft in het kasteel Vecchio in Verona voor het bijzondere gerechtshof het proces plaats gehad tegen de onderteekenaars van de door Grandi opgestelde motie voor de vergadering van den grooten fascistischen Raad, die geleid heeft tot de bekende gebeurtenissen van den 25en Juli 1943. Met uitzondering van Cianetti, die 30 jaren tuchthuis kreeg zijn alle beklaagden ter dood ver oordeeld. Van de 18 doodvonnissen zijn er 13 uitgesproken in afwezigheid van de beklaagden. De 5 aanwezige ter dood veroordeelden zijn Mussolini’s schoon zoon Ciano. de Bono. Marinelli Parecchi en Gotthardi. Het SS-Ersafzkommando deelt medel Iedere gezonde Nederlander, in den leef-, tijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor: De Waffen-SS. SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aannieldingsplichtig zijn voor de te werkstelling. kunnen zich eveneens aannielden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 17-1-44 914.00 uur Rotterdam, Deut sche Oberschule, Westerlaan 2; 18-1-44 912.00 uur Breda, Restaurant Modern. Markt 15—18.00 uur den Bosch. Hotel Noord-Brabant Markt 45; 19-1-44 912.00 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16, 1518.00 uur Arnhem Café Royal; 20-1-44 912.00 uur Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18 1518,00 uur; Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 21-1-44 912.00 uur Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 15 18.00 uur; Groningen. Heerestraat 46; 22-1-44 912.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat; 23-1-44 914.00 uur Amsterdam Dam 4; 24-1-44 913.00 uur Utrecht. N.V.-Huis Oudegracht 245; 25-1-44 914.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager Leusderweg; 26-1-44 9 14.00 uur den Haag, Dierentuin Benoor- denhoutscheweg LIEDERENAVOND MARIA QUINT— SCHOLTEN: Met dezen liederenavond in „Diligentia” waarop zij twee aria's van Lully en Gretry benevens liederen van Debussy, Roussel, Poulenc, A. de Wal, R. Mengelberg en Hugo Wolf ten gehoore bracht, heeft Maria Quint-Scholten nog wel wat hoog gegrepen. Om met een zóó hooge eischen stellend programma te kun nen boeien, zijn behalve rijke en goed ge vormde vocale middelen, hoog ontwikkelde muzikale intelligentie en artistieke eigen schappen onmisbaar. Aan juist muzikaal inzicht en literair begrip ontbreekt het de zangeres niet, maar haar onvolledig ont wikkelde ook al door het wat helle tim bre niet meewerkende sopraan, staat haar in den weg bij haar streven om haar vele goede intenties in kunstzinnige daden om te zetten. Bij de vorming is m. i. te weinig aandacht geschonken aan ademfechniek en resonansvorming. De zangeres neemt haar adem doorgaans te hoog en afgezien van enkele goed zittende hooge koptoontjes is er, door te weinig mixtuur een tekort aan kleurgevend vermogen tengevolge waar van expressief sfeerwekkend belcanto uit gesloten blijft. Enkele goede, momenten, vooral in de haar gunstig liggende stem- mingwekkende liederen van A. de Wal en ook in die van Wolf bewezen, dat met deze sopraan, die kernzuiver intoneert, meer te bereiken zou zijn, Marinus Flipse begeleidde met de hem eigen routine en muzikale distinctie. Een weinig talrijk publiek heeft het aan, door bloemgeschenken nog geaccentueerde, ap- plaushulde niet doen ontbreken. Mr. A. J F. J. Jung. INSTALLATIE K. LÜRSEN ALS HULP. PREDIKER Onder groote belangstelling heeft Zondagmiddag de installatie plaats gevonden van den nieuwbenoemden hulp prediker voor het jeugdwerk van den Vrijz. Prot Jeugdraad in de kerk aan de 3e v. d Boschstraat. HAAGSCHE HERV. GEMEENTE: Als voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv Gem. hier ter stede zal gedurende het eerste halfjaar van 1944 optreden ds. C. J. Laarman. WOENSDAG 12 JANUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over „Zonsverduistering” 15.45 u. Luthersche kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 19.30 u. Stads schouwburg. „Ingeborg”. 19.30 u Princesse-Schouwburg. „Half om 19.15 u. Geb. v. K. en W. Concert door het Residentie-orkest o.l.v. Paul van Kempen. Solist Cor de Groot, piano. 19.30 u. Diligentia. „Artistiek poppen spel”. o.a „Wonderland”. 14.30 u. Scala. „Strijkstertje”. 19.30 u. ENGELSCHE GARANTIE SPEELT GEEN ROL MEER bijzonder interessant in welingelichte politieke kringen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 11 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Van uit het vijandelijke bruggenhoofd ten Noordoosten van Kertsj is gisteren de verwachte Sovjetrussische aanval begon nen. De gevechten zijn nog aan den g^ng. Ons luchtwapen heeft ingegrepen in deze gevechten en 2 vijandelijke landingsboo- ten vernietigd. Kustbatterijen der marine hebben bolsjewistische troepenonderkomens op het schiereiland Taman in brand gescho ten. Ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk heeft de vijand met verscheidene divisies, gesteund door artillerie en slagvliegers, op een smal front aangevallen. Hij werd in harde gevechten door te genaanvallen opgevangen. 55 Vijandelijke tanks werden hierbij stukgeschoten. Ten Noordwesten van Kirowograd heb ben onze troepen herhaalde aanvallen der bolsjewieken uiteengeslagen en in tegenaanval verscheidene verloren gegane plaatsen heroverd. Bij den afweer van vijandelijke aanval len ten Zuidoosten van Pogrebitsjtsje zijn in verbitterde gevechten 2 bolsjewistische bataillons vernietigd. Ten Zuidwesten van de stad hebben onze troepen opgerukte vijandelijke gevechtsgroepen ondanks hardnekkigen tegenstand teruggeworpen. In deze gevechten werden alleen al in het ressort van een infanteriedivisie 31 BEVALLEN: C. S. Witting geb. van Velthoven, z. M. A. C. Schoemachen geb. van Roosendael, z. P. van der Meijden geb. Zomer, d. M. van Dijk geb. du Croix, z. M. J. Cormont geb, Bollebakker, d. A. J. M Grove geb. Jurrissen, d. G. van Sas geb. Konitig, z. E. M. Ruijgrok geb. van der Kooij, z. M. Chervet geb. van Es, d F. L. Franken geb. Smit, z. E. J. Wigmore geb. van Loon, z. A. M. Vermeer geb. Cramer, z. B F. El Baidun geb. Zich, d. J. H. de Jager Meezenbroek geb. Muller, z. M. G. Neecke geb. Rotte veel, d. C. de Jong geb. Wabeke, d. H. W. L. Scheenhouwer geb Gode- froy, z. E. A. de Poter geb. Thierry, d. M. S. Beek geb. Westenberg, d. W. van Batenburg geb Treurniet, z. E. P. A. van den Oever geb. van dei Pad. d. P. S. de Groot geb. de Kok z. OVERLEDEN: A van ’t Verlaat, we duwe van E, van Putten, 84 j. L. van der Kamen, weduwnaar van G. Schim mel, 71 j. J. M. S. Serré, weduwe van A. Kimmel. 71 j. E. Westerbeek, man van J. van Dalen, 75 j. J. M. Sark, weduwe van W A. Ludikuse, 74 j. J. F. I. Smit, man van M. P. van der Broek, 65 j. A. Kolman, weduwe van J. P. M. Priester, 53 j. J. M. Zandvliet, man van H. M. Rutten, 47 j. T Hubers, ongehuwde man, 18 j. C. J. Mittertrei. ner, vrouw van H. A. van Leeuwen, 68 j. A. van den Bosch, man van W. H. van Hoeve, 57 j. N. J. Schouten, on gehuwde man, 68 j.H. E. Hartwijk, weduwnaar van A. C. van der Waardt, 75 j. J. Nelemaat, man van J. A. Over. duijn, 80 j. J. P. van Beveren, ongeh. vrouw, 18 j. J. van Proosdij, weduwn. van H. M. van Deventer, 80 j. K. van der Plaat, ongehuwde vrouw,'71 j. J, W. T. Ferrari, vrouw van K. Verdiesen, 66 j. Y. Lelieveld, dochter. 15 d. De Ned. Corresp. Dienst meldt uit Ber lijn; Het Duitsche Weermachtbericht van gisteren, dat beduidend uitvoeriger is dan de laatste dagen het geval was, en dat belangrijke bijzonderheden bevat om trent de wijzigingen die het Oostfront in de 17 dagen, welke het winteroffen sief der Sovjets nu duurt, heeft onder gaan, laat duidelijk doorschemeren, dat de druk, welke het roode leger op de Duitsche stellingen uitoefent, nog onver minderd aanhoudt en eerder toe- dan af neemt. Het 1ste Oekrainsche leger onder ge neraal Patoetin, dat den dag vóór Kerst mis in den sector Kief op een breedte van nauwelijks 50 km. aanviel, heeft hier geleidelijk een front gevormd van 360 km. Het 2de Oekrainsche leger, onder generaal Konjef, dat aanvankelijk slechts de Zuidelijke flank van den doqr gene raal Patoetin gevormden, vrij diep naar het Westen vooruitspringenden saillant scheen te willen versterken, doch daarna eensklaps naar het Zuiden afboog, ken nelijk met het doel om het gros der strijdkrachten van generaal-veldmaar schalk von Manstein in de groote bocht van den Dnjepr in te sluiten heeft in- tüsschen een fronfbreedte van circa 500 km bereikt. Telt men hier de fronten van generaal Bagramyan in het Noorden en generaal Rokosowski in het Zuiden bij, dan speelt zich het winteroffensief der Sovjets momenteel af over een front van ongeveer 1300 km. Sinds eenige dagen was de opmarsch van de Sovjetrussische colonnes op on geveer 80 km ten Westen van de vroe gere PoolschSovjet-Russisché grens voor Sarny en Rowno tot staan gekomen Gisteren meldde het Duitsche Weermacht bericht, dat er ten Westen van Sarny welke stad aan de spoorlijn WilnaLem berg ligt en nog steeds in Duitsche han den is en ten Oosten van het belang rijke kruispunt Rowno gevechten hadden plaats gehad met vijandelijke patrouil les. Deze mededeeling had uiteraard nog betrekking op de situatie van Zondag. In Berlijnsche militaire kringen ver klaarde men, dat generaal Patoetin in de zen sector gistermorgen het offensief heeft hervat. Nu het roode leger den rand van de Pripjet-moerassen heeft bereikt en het een vrij langdurige pauze heeft ge maakt, kennelijk om de ravitailleering te organiseeren, kunnen hier harde gevech ten worden verwacht, temeer omdat reeds een week geleden is medegedeeld, dat ook de Duitsche troepen versterkingen heb ben ontvangen. Het belangrijkste front blijft echter dat, waaraan het 2e Oekrain sche leger naar het Zuiden blijft opruk ken. Van Duitsche militaire zijde merkt men op dat generaal Konjef hier klaarblijke lijk het operatieve plan van het Duitsche opperbevel gedurende het Duitsche zo- mer-offensiet van 1942 wil navolgen. De Duitsche strijdkrachten drongen toen van Koersk overrompelend op naar Woronesj, van welke stad uit zij echter niet verder naar het Oosten oprukten, doch verras send scherp naar het Zuiden afbogen Het gevolg van deze manoeuvre was. dat heel het Sovjetrussische Zuid front ineen stortte en de opmarsch naar Stalingrad en tot ver op den Kaukasus in een ver bluffend snel tempo kon plaats vinden. De Sovjets hebben zach thans meester ge- i-xj_ in-—j:a-4— en zijn eveneens scher] afgebogen Ongeveer t“-O— grebitsje waar zij blijkens het Duitsche Weermachtbericht nog niet tot staan kon den worden gebracht, op te rukken naar Winnitza. Ten Zuidwesten van Kirowo- grad richt generaal Konjef zware aan vallen in de richting Nowo-Oekrainka Uit deze beweging valt af te leiden, dat het voorloopige strategische doel van de Sovjets de Boeg is, welke rivier zij, kos te wat kost, zoo spoedig mogelijk willen bereiken, teneinde den Duitschers te be letten, de laatste hand te leggen aan de versterking van deze gunstige natuurlijke stelling. In het Noorden is de situatie vrijwel onveranderd gebleven. Sinds 2 dagen hebben de Sovjets een offensief ont ketend bij Retsjitza. klaarblijkelijk met het doel, de Noordelijke flank van den vijand, OlewskSarny, RownoNowo- grad Wolynsk. te versterken, nu het 1ste Oekrainsche leger zijn stormloop naar het Westen heeft hervat. Tot dusver heb ben de Sovjets bij Retsjitza tegen de hardnekkige Duitsche verdediging geen succes van beteekenis behaald en op sensationeele wijzigingen van den toe stand valt hier voorloopig wel nauwe lijks te rekenen, dit in verband met het onoverzichtelijke, moerassige terrein. Ook ten Zuiden van Mogilew, bij Pro- poi.'k is er ondanks de zware bolsjewis tische aanvallen weinig veranderd. Bij Witebsk probeeren de Sovjets volgens derschatten, in de eerste plaats ditsjefPogrebitsje ZerkofTsjerkassy SmelaKirowograd (Nowo Oekraina)Kriwoi RogNikopol. De moderne, beweeglijke oorlogvoering maakt het natuurlijk onmogelijk, hier een front in den vroeger gebruikelijken zin van het woord te vormen. Aan beide zijden vindt men geen ononderbroken systeem van versterkingen, doch slechts dikwijls vrij ver uiteenliggende steunpunten. Het grillige verloop van het front is er de oorzaak van. dat de Duit sche troepen in de verschillende sectoren in alle windstreken vechten. Zij vechten tegen bolsjewistische strijdkrachten, die hier uit het Noorden, daar uit het Oos ten, maar vaak ook uit het Westen en zelfs uit het Zuiden aanvallen. Bij deze constellatie komt het er voor de Duitsche legerleiding op aan, onder alle omstandigheden te voorkomen, dat hardnekkige tegenstand en onverwachte tegenaanvallen tot het afsnijden en ver nietigen van Duitsche strijdkrachten leidt. Hiertoe zijn voortdurend frontcorrecties noodig, die in sommige gevallen ook een zekeren omvang zullen hebben Wat den algemeenen toestand betreft blijft men te Berlijn nog steeds zeer ge reserveerd. Wel wijst men er op, dat er in allé sectoren sprake is van hevige Duitsche tegenaanvallen, die in vele ge vallen een bevredigend verloop hebben. Als bijzonder interessant beschouwt men in welingelichte politieke kringen te Berlijn de uiting van het Londensche blad „News Chronicle”, dat schrijft: „Groot-Brittannië en de Ver. Staten den. ken er niet aan, voor Polen bij Stalin in Moskou te intervenieeren” Een duidelij ker bewijs voor het prijsgeven van Polen, dat in 1939 de aanleiding tot Engeland’s oorlogsverklaring is geweest, door de Geallieerden kan er niet bestaan, aldus oordeelt men te Berlijn De Engelsche garantie voor Polen speelt klaarblijkelijk geen rol meer en wat van de met Engeland en Amerika verbonden mogendheden moet worden, schijnt den staatslieden te Washington en Londen tamelijk onver schillig. Overigens schijnt men te Londen en Washington zelf zich nog geen volko men duidelijk beeld over de aspiraties der Sovjet-Unie te hebben gevormd. Tenslotte wijst men in Berlijnsche kringen op de uit latingen van den Amerikaanschen senator Johnson, die een bolwerk tegen Sovjet- Rusland in de West-Europeesche democra tieën en een politiek van samenwerking met de Sovjet-Unie in de rest van de we reld bepleit. „Wie, na de ervaringen van Algiers, nog in ernst aan deze mogelijk heid gelooft, is niet bij zinnen” oordeelt men te Berlijn. In een artikel „Moskou’s lakeien” schrijft de „Völkischer Beobachter” in verband met het voorbeeld Polen, dat de Engelsche politiek sedert 1939 radicaal is veranderd, dat het toen aangevoerde oor- logsmotief slechts een kunstmatig ge schapen voorwendsel was en dat de EngeL schen met den Poolschen bondgenoot thans precies zoo doen als met alle andere vol ken, die voor de Anglo-Amerikanen hun Het was in verschillende opzichten een merkwaardige bijeenkomst, welke gisteravond belegd was in het Volksge- bouw, waarin Max Blokzijl het woord voerde. Geen een geheel vormende redevoering maar meer een gezellig praatje, een poging een brug te bouwen over de kloof, die het nationaal- socialistische deel van ons volk scheidt van de rest, ten einde op deze wijze tot elkaar te komen en openlijk en vrijelijk van gedachten te wisselen. Waarom hij zich daarvoor tot de jeugd w;endde Blokzijl gaf daarop zelf het antwoord door er op te wijzen, dat de ouderen hem minder interesseeren, omdat er van hen iederen dag een afgaat, maar bij de jeugd komen er telkens bij de jeugd is de toekomst, daarom gaat het. De brug was door Blokzijl spoedig gelegd en toen kwamen de vragen los van zijn klein maar aandachtig gehoor, vragen, die iederen volwassene met blijdschap zouden hebben vervuld, aangezien daaruit bleek, dat vele jongens van 1420 jaar niet lauw en lamlendig zijn. Deze vragen ge tuigden dikwijls van een helderen en schranderen geest en van den wil zich de problemen duidelijk voor de oogen te stellen. Zij werden met groote openhar tigheid gesteld, waartoe Blokzijl hen trouwens ook had aangezet. Het merk waardige was. dat er haast geen enkele vraag kwam over de jeugd zelve, maar uitsluitend over het groote wereldge beuren, over de volwassenen. Waarom mogen wij niet naar de buitenlandsche zenders luisterenis het niet vanzelf sprekend. dat Italiaansche arbeiders in Anglo-Amerikaansche landen moeten werken, want ook Duitschland trekt de buitenlandsche arbeiders tot zichhoe is het mogelijk, dat er zich in Italië een staatsgreep voltrokhoe verklaart u het, dat het bolsjewisme zoo’n geweldige kracht kan ontwikkelenis de behande ling der joden niet strijdig met onze Christelijke moraal enz. enz. Het viel Blokzijl lang niet gemakkelijk op al dergelijke vragen een juist antwoord te geven, om de eenvoudige reden, dat wij nog midden in de omwenteling leven, zoodat achter vele problemen nog een vraagteeken gezet moet worden Het zal echter zijn bedoeling niet geweest zijn op alle vragen een van te voren pasklaar gemaakt antwoord te geven. Wat hij wilde was. dat de jeugdige aanwezigen hun zwaarden aangordden om met hem in het strijdperk te treden. Zoo verliep de tijd snel, zoodat het halt tien was voordat iemand er erg in had. Toen moesten de kleineren naar huis, maar de grooteren bleven nog. Blokzijl daalde van het podium af en begaf zich temidden van de aanwezigen, om nog eenigen tijd gezellig na te babbelen en in kleineren kring verschillende kwesties te bespreken. JUBILEA Maandag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A M. An ders in dienst trad bij de kweekerij A L. v. Spronsen te Loosduinen. De heer J. M. Coeland, afdeelingschef aan het Gem. Gasbedrijf, die ook in sportkringen bekend is, herdenkt op 22 Jan. het feit, dat hij 40 jaar in gemeentedienst is. In het kantoor aan de Kazernestraat vindt dien dag om 12.30 uur een huldiging plaats. RIJWIELDIEVEN GEARRESTEERD; Ter zake van diefstal van enkele rijwielen is aangehouden de 17-jarige P. S. Op hee- terdaad werd betrapt de 49-jarige H. N„ die in de binnenstad een rijwiel wilde stelen. ANTHRACIET GESTOLEN: Een agent van politie heeft gisteravond aangehou den de 35-jarige A. M. F. en zijn broer, de 18-jarige P. H. F., die li mud anthra- ciet vervoerden. Zij hadden deze gestolen uit een ziekeninrichting. landschap op den ezel, op de boerderij in morgenschemer, op het sombere „dr:e populieren”, haar weergave van lich e bloesems en bosschen en op dat superbe schilderij „Roggeveld bij opkomend on weer”. dat de sfeer van zon en donkerte suggereert op een aangrijpende en in drukwekkende wijze. Men kan Lydia Duin alleen maar van harte het succes toe- wenschen. dat deze tentoonstelling ver diend toekomt. B. v. Eysselsteijn. KUNSTZAAL BENNEWITZ In de kunst- zalen Bennewitz, Noordeinde 48 alhier, wordt tot 27 Januari a.s. een drietal ten toonstellingen gehouden. In de kleine voorzaal vind men werk van Hans Kroe sen, die technisch en naar vormgeving opvallende vorderingen heeft gemaakt. Zijn werk is droomerig. vaak komt het als mediamiek uit de sferen van een verre wereld, een vreemde verbeelding, maar juist dat wat bij den kunstenaar zoo belangrijk isvormgeving en tech nisch kunnen, is bij Kroese met reuzen schreden vooruitgegaan, daarvan getuigen b.v. werken als zijn zelfportret en het portret van Mad, Arnieux Karei Ydema is een gevoelig schilder, toeneemt. Men lette eens op het groote die echter nog lang niet overal zijn in spiraties en bedoelingen den zuiversten vorm weet te geven. Hij worstelt hier en daar nog zichtbaar met zijn materie en weet niet altijd te boeien. Ongetwijfeld bezit Ydema talent, maar een zeer ster ken. overtuigenden indruk krijgt men van deze expositie nog niet. De derde exposante, die de groote voorzaal heeft betrokken voor haar op merkelijke en zeer verheugende werk is huid verkocht hebben en daarna ,,met den dank van het Huis Engeland” naar huis worden gestuurd, als de Engelschen een beteren handel in het vooruitzicht zagen. In ieder geval heeft Churchill’s verbeten wensch, de Duitsche machtspositie te ver nietigen en daardoor Europa het hart uit te rukken, er toe geleid, dat Engeland eigenlijk nog slechts de keuze heeft „tus schen de schuldgevangenis van Uncle Sam en het tuchthuis van Stalin”. Er is thans geen Europeesch volk, dat zich met zooveel toewijding zelf voor het bolsje wisme voorbereidt als het Engelsche De haat tegen het Duitsche volk is voor de Britten de slechtste raadgever gebleken en laat geen uitweg open uit de dwangpo sitie, waarin Engeland door Churchill is gedreven. Engeland’s nederlaag is zeker en zal fe vernietigender gevolgen hebben, naarmate het Engelsche volk meer de oogen sluit voor zijn verval. K1N0W IWMAnOCVM MH boom wkiö

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1